[317] FreeCAD - koło zębate, przekładnie - tworzenie zespołów kół zębatych - poradnik - tutorial PL

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 авг 2024
  • Przedstawiam prosty poradnik jak tworzyć zespoły kół zębatych z kontrolą podstawowych parametrów kół. Ponadto przedstawiam prosty trick - jak kontrolować odległość pomiędzy osiami kół zębatych i prawidłowo je pozycjonować względem siebie.
    Jeżeli chciałbyś wesprzeć rozwój kanału pt. Inżynier Programista: buycoffee.to/i...
    #freecad #cad #tutorial

Комментарии • 25

  • @InzynierProgramista
    @InzynierProgramista  Год назад +4

    Uwaga:
    1) Odcinek stanowi uzupełnienie odcinka nr 316: ruclips.net/video/RNCIQua0TjY/видео.html
    2) Temat kół zębatych w programie FreeCAD z modułem Gear będzie nadal rozwijany.
    3) Za pomocą ustawień "fillets" możemy dodawać zaokrąglenia do stworzonego zarysu.

  • @ukaszkarpik3476
    @ukaszkarpik3476 Год назад +8

    Kompleksowe podejście do tematu, elegancko.

  • @bazejwolinski5131
    @bazejwolinski5131 Год назад +4

    klasa, akurat nie dawno się bawiłem tym modułem :D Dzięki.

  • @jacekorowski1159
    @jacekorowski1159 Год назад +2

    Jak zawsze świetny odcinek. Dzięki.

  • @user-wd2fh9gx4s
    @user-wd2fh9gx4s 9 месяцев назад

    Witam chciałbym podziękować autorowi tutoriali, dzięki tym instruktarzom dosyć gładko przeszedłem z 2d do 3d. Nauczyłem się tu tworzyć obiekty w 3d co pozwoliło mi w pełni wykorzystywać moją drukarkę. Mam zakupiony program ZWCAD ale brak tego typu instruktarzy zniechęciło mnie do pracy w 3d. ZWCAD dla mnie jest doskonały w 2d.
    Dzięki Panu FREECAD stał się dla mnie narzędziem a w połączeniu z drukarką mam jakby "zaczarowany ołówek" (jak w bajce z lat dzieciństwa).
    Dziękuję i wielki szacunek za poświęcony czas.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  9 месяцев назад

      Dziękuję serdecznie za Pana opinię. Takie komentarze również utwierdzają mnie w przekonaniu, że tworzone materiały są potrzebne i dodają mi siły w opracowaniu kolejnych poradników. Tak poza tym, zapraszam również w dalszym ciągu do śledzenia kanału. W razie gdyby pojawiły się jakieś pytania, wątpliwości - proszę śmiało pisać, pytać. Zdarza mi się niestety, że odpowiadam po długim czasie - wszystko zależy od liczności korespondencji, pytań i problemów jakie otrzymuję od publiczności.

  • @manfiks
    @manfiks Год назад

    Dziś krótko Jutro obejrzę całe Pozdrawiam

  • @h.b_h.b
    @h.b_h.b Год назад +2

    9:18 do wykonania otworu nie zawsze potrzebny nam jest szkic, wystarczy zaznaczyć powierzchnię która ma być "dnem/otworem" i wybrać narzędzie pocket(kieszeń).

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад +1

      Dziękuję. Przyznam szczerze, że nie próbowałem dotychczas takiego sposobu we FreeCADzie.

  • @burdal8071
    @burdal8071 5 месяцев назад

    Cześć, mam pytanko. Czy w FreeCAD można zrobić ruchome złożenie kół zębatych, które nie jest animacją programowaną w Pythonie? Chodzi mi o to, że jak obrócę jednym kołem zębatym to chciałbym by program zasymulował mi podpieranie się zęba o ząb. Projektuję własny serwomechanizm i chcę zasymulować ruch wzajemnie powiązanych zębatek które są podparte w konkretnych miejscach
    Czy da radę to zrobić w darmowym programie? Bo czym innym jest zrobić kółko z bolcem i jakimś łącznikiem jak w starej lokomotywie ale jak zasymulować przeniesienie momentu na kole zębatym. Nie chcę symulować naprężeń a tylko zakręcić jedną zębatką by druga zareagowała
    Pozdrawiam i proszę o podpowiedź

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  5 месяцев назад

      Cześć, czy chodzi Ci o to, żeby wymusić bezpośredni kontakt pomiędzy zębami koła zębatego? W takim przypadku, prawdopodobnie konieczne by było użyć jakiegoś specjalistycznego oprogramowania do symulacji bryły sztywnej. Coś w stylu programu Adams, który jest bardzo drogim programem. Nic innego na ten moment nie przychodzi mi do głowy.
      Jeśli chodzi o zwykłą symulację ruchu - kinematyki, to pozostaje moduł złożeń, powinien z tym sobie poradzić moduł - dodatek Assembly4, chociaż dotychczas nie korzystałem z niego, żeby móc coś więcej powiedzieć.

  • @RuCioLeK85
    @RuCioLeK85 Месяц назад

    ❓ A jak nakladac na siebie rozne wielkosci zebatek ale w sposob automatyczny. Tzn tworzymy 3 zebatki i chcemy aby program nam je ze soba zsunal/nalozyl/polaczyl jedna nad druga na tzw. "O" aby miec pewnosc ze przylegaja do siebie. A pozniej zeby utworzyc z nich jednolity obiekt ❓Poza tym jak wykonac zebatke katowa 45* ❓
    Jak to wykonac, prosze o pomoc 🙈

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад +1

      Jakiejś super automatyki tutaj raczej nie znajdziemy i do końca nie jestem przekonany, czy coś takiego jest potrzebne. Właściwie taki efekt jest możliwy do uzyskania dokładnie takim samym sposobem, jaki przedstawiłem w tym właśnie filmie. Ale zapiszę sobie ten temat do realizacji.

    • @RuCioLeK85
      @RuCioLeK85 Месяц назад

      @@InzynierProgramista Dziekuje to by mi pomogo, poniewaz z wykonywaniem pietrowych zebatek w osi mam problem...lub w odstepach na walku...

  • @renmaster8522
    @renmaster8522 7 месяцев назад

    Z kołami walcowymi raczej problemu nie będzie. Próbowałem zaprojektować koła stożkowe o zębach prostych i niestety nie udało mi się. Mniejsze koło ma 17 zębów, większe 48, moduł 2. Czy mógłby Pan się temu przyjrzeć?
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  7 месяцев назад

      Jasne, przeanalizuję w wolnej chwili. Proszę się przypomnieć na maila, gdybym do miesiąca od chwili obecnej nie odezwał się w temacie.

  • @goliat2606
    @goliat2606 Год назад

    Da się zrobić tak, by teraz obracając jedno koło będzie kręcić się drugie czyli jakby "złączyć" te modele?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад

      Na dzień dzisiejszy ustawienie takich wiązań z poziomu dostępnych modułów programu jest niemożliwe. Być może jest jakiś dodatek, który by coś takiego pomógł zrobić, ale nie sprawdzałem tego. Zapewne jakieś makro mogłoby to ogarnąć.

  • @mrneko2506
    @mrneko2506 Год назад

    Uwaga nie kliknąć ściany zębatki przy zaokrąglaniu :D

  • @iwannamynickagain
    @iwannamynickagain Год назад

    - Czy mogę poprosić o wyjasnienie opcji 'Symetrycznie do płaszczyzny'? 10:22 Poza tym ,że działa to nie rozumiem kiedy powienienem uzywać tej opcji... i dlaczego właściwie sama funckja 'kieszeń' nie rozwiazała sprawy....
    - A skąd mistrzu wziąłeś wartość 52,80 ? 23:50

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад

      Już odpowiadam:
      Ad 1) Szkic okręgu o średnicy otworu piasty koła zębatego leżał na płaszczyźnie globalnego układu współrzędnych (zera), która przechodziła przez piastę. Zastosowanie wycięcia przez wszystko symetrycznie, czyli w obie strony od płaszczyzny pozwoliło na wycięcie otworu w piaście na wylot tak, że położenie piasty względem płaszczyzny początkowej okazało się nieistotne. Krótko mówiąc, jeżeli w polu działania operacji nie figuruje żadna inna istotna geometria modelu 3D, tak spreparowana operacja będzie zawsze prawdziwa.
      Ad 2) Wartość ta to odległość osi kół zębatych, która została wyliczona na podstawie parametrów kół zębatych przyjętych w nagraniu.

    • @iwannamynickagain
      @iwannamynickagain Год назад

      @@InzynierProgramista ad 1) Ok rozumiem dzięki.
      ad 2) Rozumiem, ze wzór potrzebuje danych z dóch kół zębatych, by to policzyć... No to szukam wzoru...