[279] FreeCAD - koło zębate do paska zębatego - rekonstrukcja 3D | tutorial PL | PKM | MiBM

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 авг 2024
  • Niniejszy odcinek przedstawia między innymi tutorial w jaki sposób wykonać model 3D koła zębatego współpracującego z paskiem zębatym. Poradnik ten jednak zawiera o wiele bardziej rozszerzoną treść. O ile samo przygotowanie modelu nie jest bardzo skomplikowane, o tyle odnalezienie parametrów zarysu zębów nie dla każdego musi być oczywiste.
    W związku z powyższym, w pierwszej części filmu skupiłem się na pokazaniu przykładowej drogi poszukiwania niezbędnych danych do realizacji projektu w przypadku braku dostępu do określonych norm. Jak się okazuje, w dzisiejszych zasobach sieciowych jesteśmy w stanie w bardzo szybko i łatwy sposób odnaleźć wszystkie niezbędne informacje. Ze względu na sposób przedstawienia tego materiału, może on być przydatny uczniom i studentom kierunków technicznych.
    Jeżeli chciałbyś wesprzeć rozwój kanału pt. Inżynier Programista: buycoffee.to/inzynierprogramista
    Serdecznie dziękuję!
    00:00 Wstęp
    00:04 Część 1 - Przedstawienie problemu
    02:18 Prezentacja koła zębatego
    03:32 Prezentacja koła po rekonstrukcji i wydruku 3D
    05:20 Wątek paska zębatego
    07:08 Offtop - przerwa na...
    08:02 Kontynuacja wątku głównego problemu
    16:03 Część 2 - Wykonanie modelu koła w programie FreeCAD
    29:48 Część 3 - Eksport modelu do formatu *.STL
    30:42 Import modelu *.stl do slicera drukarki Creality
    #freecad #PKM #DIY
  • НаукаНаука

Комментарии • 23

  • @adrianinfo
    @adrianinfo Год назад +3

    W ten sposób powinni uczyć adiunkci ;) Szacun za wiedzę i chęć dzielenia się nią :D

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад

      Dziękuję. Zapraszam do dalszego zaglądania na mój kanał.
      Pozdrawiam.

  • @rafi2437
    @rafi2437 Год назад

    Jak zawsze super materiał 🙂👏

  • @rafalbaster9026
    @rafalbaster9026 Год назад

    Manipulator 3D znacznie poprawia prezentowanie modelu ;) widać po starszych filmach sporą różnice w odbiorze prezentowania materiału dla mnie jako widza. Dzięki za ten materiał.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад +2

      Dziękuję. A co do manipulatora: to, że poprawia prezentowanie modelu to właściwie korzyść drugorzędna. Pierwszorzędna korzyść przy używaniu tych urządzeń to przede wszystkim znaczne przyspieszenie pracy, łatwiejsze manipulowanie obiektem i wyższy komfort pracy.

  • @zugii
    @zugii Год назад

    fajny materiał pozdrawiam

  • @sslawek78
    @sslawek78 Год назад

    Fajny film, pouczjący

  • @PaweSzpiler
    @PaweSzpiler Год назад

    Wyśmienity materiał. Dzięki tym filmom przesiadka z Fusion na FreeCADa staje się prostsza :D. Dziękuję.
    Podczas tworzenia obiektu takiego samego (oprócz wymiarów) jak w tym filmie pojawia mi się problem (nie problem). Otóż gdy tworzę wypust w kształcie nie całego koła na górnej płaszczyźnie i ekstruduję go do płaszczyzny poniżej, tworzy się przecięcie a nie jeden złączony obiekt jak u Pana. Powstają dodatkowe płaszczyzny.
    Po eksporcie do stl nie ma problemu i obiekt traktowany jest jako całość, ale w programie jest inaczej niż u Pana.... nie wiem czy coś robię źle, czy może zależy to od wersji programu. Używam najnowszej dostępnej.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад +1

      Proszę napisać do mnie na maila i przesłać screen z problemem. Adres dostępny na mojej stronie internetowej w bannerze kanału. Spróbujemy coś poradzić.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад +2

      Problem udało się rozwiązać, a polegał na tym, że w ustawieniach modułu Part Design nie została włączona funkcja automatycznego przebudowania modelu "Automatically refine model after sketch-based operation". Temat ten omawiany był przeze mnie w odcinku nr 215: ruclips.net/video/C3S9IIkJ3hQ/видео.html

    • @PaweSzpiler
      @PaweSzpiler Год назад +1

      @@InzynierProgramista Tak problem rozwiązany i bardzo dziękuję za pomoc i błyskawiczną reakcję. Dzięki takim materiałom oraz osobą, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą człowiek nabiera zapału i energii do poznawania i uczenia się.
      Jeszcze raz dziękuję.

  • @mareks1284
    @mareks1284 Год назад

    Super materiał pokazujący drogę w jaki sposób można zaprojektować dany element

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад

      Dziękuję. Mam nadzieję, że niebawem znów coś ciekawego uda mi się wrzucić ;)

  • @wiktor0493
    @wiktor0493 Год назад +2

    Turbo materiał!
    Mam pytanie odnośnie spasowania otworu z jednego objektu i walca z drugiego objektu który ma wchodzić w otwór w druku 3D.
    Jakich tolerancji używać bądź jak je obliczyć żeby za każdym razem pasowały do siebie gdyż często mam problem że albo one w ogóle nie pasują do siebie albo są zbyt luźno i wychodzi taka metoda prób i błędów że dopiero w którejś iteracji jest dobrze.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад +1

      Dzięki! Nie mam złotej zasady. Przy każdej zmianie filmentu drukuję wzorce kalibracyjne w takich wymiarach, jakie mi potrzebne do projektu. Oczywiście robię to tylko w przypadkach, gdy naprawdę potrzebuję dokładnych wymiarów. Częściej tak dobieram geometrię w taki sposób, aby spasowanie kontrolować w sposób niezależny od dokładności wydruku - o ile to możliwe. Wzorzec kalibracyjny dla mnie to fragment modelu o liniowym rozkładzie wymiarów. Mając wydruk, porównuję jak zmieniły się wymiary względem modelu i później wprowadzam wymiary takie jakie potrzebuję po wydruku. Generalnie działa. Nie zawsze działa przy smukłych elementach, które przez skurcze termiczne mają tendencje do wypaczania.

  • @xproton
    @xproton Год назад

    Ja poproszę o jakiś tutorial jak radzić sobie przy przeróbce modelu, czasem usunięcie jakiejś operacji powoduje uszkodzenie projektu. Jak robić usuwanie, dodawanie i zmianę kolejności opercaji?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад

      Nie wiem czy jest jakiś uniwersalny sposób na to. Generalnie wszystko zależy od zależności jakie tworzymy w modelu, wybierając płaszczyzny do tworzenia szkiców, a następnie sposób w jaki definiujemy wykonywanie operacji. Proszę np. zobaczyć do odcinka nr 280 (przykład z SolidWorksem), gdzie udzieliłem pewnej wskazówki dotyczącej sposobu w jaki zwykle podchodzimy do tworzenia geometrii. Moim zdaniem nie ma innej rady jak ćwiczenie, próba wykonania jakiegoś modelu na kilka sposobów i obserwacja tego, jak wykonywane przez nas operacje wpływają na próbę późniejszego przebudowania geometrii.

  • @alpineparadise-relaxingsou3349

    Rozumiem, że ten program ma pewne ograniczenia obliczeniowe aby odwzorować jakąś część1:1?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Год назад +1

      Myślę, że trochę inaczej należałoby to ująć. W przypadku bardziej skomplikowanych geometrii, wydłuża się czas wykonywania operacji co jest związane z renderowaniem obiektu. Geometrycznie część jest prawidłowa, natomiast podczas wyświetlania można zaobserwować aproksymację właściwego kształtu za pomocą odcinków. Właściwie to wszystko zależy od konfiguracji sprzętowej na jakiej pracuje FreeCAD. Niektóre operacje, których zadaniem jest uzyskanie płynnych i stycznych przejść, czasami wykonują się nieprawidłowo, ale to widać od razu, że jest coś nie tak. W takich sytuacjach czasami wystarczy lekko zmienić rozmiar promienia, krzywizny i wszystko wraca do normy. Niestety taka wada, np. po wyeksportowaniu pliku do STL i wczytaniu w slicerze drukarki 3D nadal jest widoczna. FreeCAD posiada oddzielne narzędzie do poprawiania siatki STL, ale nie korzystałem z tego jeszcze i nie wiem na ile jest to skuteczne. Widziałem kilka filmów, gdzie ludzie z tego korzystali i chyba przynosiło dość dobre rezultaty.