Czy Bóg stworzył świat w 7 dni? Prof. Barbara Strzałkowska [Rozmowy o apologetyce #15]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 дек 2024
  • Najbardziej tajemnicze fragmenty w Biblii to niewątpliwie pierwsze 11 rozdziałów Księgi Rodzaju. Czy Bóg rzeczywiście stworzył świat w 7 dni? Dlaczego opowiadanie o stworzeniu świata jest dla współczesnego człowieka tak mało wiarygodne? Czy Ewa powstała z żebra Adama? Czy nadal odczuwamy konsekwencje upadku pierwszych ludzi? Wiele wątków z Księgi Rodzaju pojawia się także w innych mitologiach, czym opowieść biblijna się od nich różni? Na te inne pytania dotyczące stworzenia świata i upadku człowieka odpowiada prof. Barbara Strzałkowska.
    Prof. Barbara Strzałkowska jest biblistką, autorką książek i artykułów, wykładowcą na UKSW w Warszawie oraz cenioną przewodniczką po Ziemi Świętej i krajach biblijnych.
    ________________________________________________________________________
    Odwiedź nas:
    🌐 Czytelnia i księgarnia apologetyczna: contragentiles...
     👍  Facebook: / gentilescontra
    📷 Instagram: / contra_gentiles
    🌀 Twitter: / gentilescontra
    ________________________________________________________________________
    "Rozmowy o apologetyce" - premiera w każdy czwartek o godz. 20.00.
    📺 RUclips: / prodoteo
    👍 Facebook: / videos
    🟢 Spotify: tiny.pl/98rl3
    🎙️  SoundCloud: / fundacjaprodoteo
    🔎  Google Podcasts: tiny.pl/98693
    🍎 Apple Podcast: tiny.pl/98r4q
    W “Rozmowach o apologetyce” skupiamy się na obronie prawd i wartości chrześcijańskich. Wyjaśniamy prostym językiem, dlaczego wiara chrześcijańska jest aktualna, a życie według jej wartości jest wciąż możliwe w XXI w. Wraz z zaproszonymi gośćmi, specjalistami z obszaru teologii i dziedzin pokrewnych, publicystami i autorami, zastanawiamy się nad racjonalnością wyznania wiary, relacją między religią i nauką oraz miejscem Boga w świecie zdominowanym przez podejście naukowe. Prezentujemy argumenty, dzięki którym słuchaczom łatwiej będzie przekonywać inne osoby, że warto wierzyć Jezusowi, Biblii i Kościołowi. Podcast prowadzi Małgorzata Madej.

Комментарии • 22

  • @dorotazalewska5310
    @dorotazalewska5310 3 месяца назад

    Rewelacyjny materiał. Dziękuję.

  • @Andrzej_Kowalski
    @Andrzej_Kowalski 2 года назад +4

    To proste. Odpowiedź na pytanie z tytułu filmu: nie. I wszelkie rozważania filozoficzne i debaty godzinne na ten temat są zbędne, gdy pytanie można zamknąć w jednej odpowiedzi.

  • @JarekKrawczyk
    @JarekKrawczyk Год назад +1

    Z tego co rozmawiałem z naukowcami zajmujactmi się badaniem Biblii, słuchałem ich wykladów i czytałem ich publikacje, wynika, że starotestamentowa Genesis to ani historyczna relacja, ani nawet nie jeden mit, ale dwa zapożyczone z wcześniejszych kultur różne od siebie mity zszyte później w jedną opowieść przez jakichś "redaktorów" i zaadaptowane do nowej tworzonej religii - judaizmu.
    Nic bardziej nie rozśmiesza - w kontekście tematu historii powstania świata - jak udawanie, że Genesis jest czymś opisujacym poprawnie chronologicznie powstanie organicznego życia na Ziemi, gdzie wszystkowiedzący Bóg stworzył rośliny jeszcze przed stworzeniem Słońca. Można tylko zapłakać.
    Jeszcze bardziej można zapłakać nad apologetyką tego opisu przez Panią profesor 18:58, gdyż kiedy ludzie tworzyli Genesis, chociaż faktycznie trudno było by im zrozumieć i wyjaśnić słowami funkcję chlorofilu w fotosyntezie, ludzie ci jednak mieli już system pojęciowy pozwalajacy im opisać dokladnie chronologię wydarzeń. Tak więc albo błędnie wymyślili oni chronologię, albo Bóg nie pamietał co kiedy zrobił, kiedy ludziom tym on powstanie świata objawiał. Alternatywnie ludzie notorycznie nie są w stanie interpretować poprawnie objawień Boga, czego efektem jest na przykład prześladowanie lesbijek i gejów przez katolików.

    • @janlewandowski3792
      @janlewandowski3792 10 месяцев назад

      Znalazłeś już jakieś dowody na te swoje wszystkie bajeczki czy będę kolejne pół roku czekał, Krawczyk?

    • @hoppfer
      @hoppfer 8 месяцев назад

      Biblia to raczej prawda o człowieku … a przy okazji niektórzy mogą spotkać Boga … litery już trochę poznaliśmy ale z Duchem poznania to ciągle kłopoty ❤

    • @JarekKrawczyk
      @JarekKrawczyk 8 месяцев назад

      @@hoppfer Alternatywnie Ci którzy już poznali Boga mają jedynie takie wrażenie. Samych wersji Bogów którzy ludzie twierdzi, że poznali były i są tysiące.

    • @hoppfer
      @hoppfer 8 месяцев назад

      @@JarekKrawczyk no tak … zdaje się że też masz rację -:)

    • @dorotazalewska5310
      @dorotazalewska5310 3 месяца назад

      Biblia składa się z ksiąg, które należą do różnych gatunków literackich, są tam i księgi historyczne, ale Genesis taką księgą nie jest. Nie jest też podręcznikiem z jakiejś dziedziny i nie należy jej czytać jak podręcznik.
      Przekazuje głębszą prawdę-
      o Bogu i jego relacji z człowiekiem.
      Tej księgi nie czyta się dosłownie! To pomyłka.Jak weżmiesz książkę telefoniczną i będziesz próbował przeczytać jak powieść detektywistyczną, to raczej nie wyjdzie.Podobnie jest tutaj.

  • @ewakawa2323
    @ewakawa2323 Месяц назад

    Jeśli ktos chce Boga ograniczyc do ludzkich mozliwosci , wyobrazen powie NIE. Ale to jest Bog , Stworca. Mozliwosci Jego sa nieograniczone. Moj Bog potrafi to zrobic. Jak? Nue mamy mozliwosci percepcyjnycb zeby zrozumiec . Rak. Moj Bog uczynil to w 6 dni . 7, sobota to dzien uświadamiający nam nieograniczona moc Bożą