Odnośnie silników benzynowych, zapomniałeś dodać, że przyczyną może być zepsuty zawór odpowietrzania zbiornika oparów paliwa (EVAP). Przy zablokowanym zaworze w pozycji otwartej, podciśnienie z kolektora ssącego nadmiernie zasysa opary benzyny powodując wzbogacenie mieszanki. Wtedy ECU stara się dopasować obroty silnika (zwiększyć je, żeby doprowadzić więcej powietrza z kolektora). Najgorzej, gdy równocześnie zepsuje się zaworek odpowietrzania skrzyni korbowej (przy odmie). Benzyna raczej nie miesza się na stałe z olejem, więc nawet wyparuje z rozcieńczonego benzyną oleju, tyle że zajmie to jakiś dłuższy czas. Cierpi też katalizator.
Jak długo się oleju nie wymienia, to nawet w starych autach czuć w nim tą specyficzną woń benzyny. Natomiast co do krótkich tras, to ja robię je tylko jeśli już naprawdę muszę. Po fajki do kiosku idę z buta, jak ciepło to jadę rowerem albo hulajnogą elektryczną. Trzymam się zasady, że po każdym odpaleniu silnik powinien pracować przynajmniej 15 minut, bo to jest minimum żeby w akumulatorze uzupełnił się ubytek energii zużyty na rozruch. Dzięki temu akumulator służy już 5 rok (kupiony jeszcze przed poprzedniego właściciela), pod korkiem oleju i w odmie nie zbiera się tzw. masło, auto odpali nawet w największe mrozy, spaliny ma całkowicie czyste. A co do pracy na bogatej mieszance, to nawet to czuć w każdym aucie benzynowym. Jak się odpali na zimno to z tyłu wali woń nieprzepalonego paliwa.
No niestety tak jest i to nawet w silniku z normą EURO6 który posiadam. ECU opóźnia zapłon aby nieprzepalone paliwo szybciej rozgrzało katalizator. Przez to dochodzi do rozrzedzania oleju benzyną, która nie ma szans odparować na krótkich dystansach.
Ja w Opolu Zafira b 1,7 CDTI 2008r mam właśnie taki problem z przybywaniem oleju. I oczywiście jeżdżę na bardzo małych odcinkach. Co parę miesięcy muszę dlatego zmienić olej po przejechaniu zaledwie 2-3 tyś kilometrów. Szlag by trafił ten DPF...
Jobel to jobel. Kianki tez tak mają. Pozostaje obserwować kiedy Ci się wypala i nie gasić wtedy. W Octavii III 2.0 TDI nigdy mi nie dolało, ale tez dawałem mu się wypalić i nie gasiłem wtedy.
Mam ten problem z fiatowskim silnikiem benzynowym z wtryskiem pośrednim 1.4 tjet 120KM. Po przejechaniu 2 tys km spod korka śmierdzi benzyną. Z reguły robię krótkie trasy (4 km w jedną stronę). Wymieniam olej 2 razy do roku. Myślę nad LPG.
1.4 T-Jet to bardzo dobry silnik, ostatnia sensowna jednostka która oparła się wtryskowi bezpośredniemu. Słusznie wymieniać olej częściej, trzeba jednak co jakiś czas zapewnić mu trasę i dać turbinie pooddychać 😃 Benzyna odparuje gdy silnik popracuje dłużej w swojej właściwej temperaturze. LPG na 4 km mija się z celem, zimą i tak będzie chodził tylko na Pb95 bo nie zdąży się przełączyć czyli nie zamortyzuje się. Szkoda iść w koszty. Po tym przypadku który omawiałem zmieniliśmy auto na nową Fabię ale teraz żona odwożąc młodzieńca do przedszkola nie gasi silnika po 5km na ten moment kiedy odprowadza go do drzwi, potem jedzie kolejne 8km do pracy i problem dolewania paliwa jest nam nieznany. Miałem kiedyś taki okres gdzie jeździłem przez 2 lata 4km w 1 stronę Mercedesem W204 C200 CDI Euro5. Też nie zdążył latem złapać 60* Ale zawsze w weekend jechałem do rodziców 1h w 1 stronę, dzięki temu ani razu nie zapchał mi się DPF.
Ja za późno powiązałem fakty.W moim i30 ponoć jest dpf,chociaż żadne kontrolki tego nigdy nie sygnalizowały. Tak rozcięczyło olej,że aż padła turbina. Chłopaki od regeneracji turbosprężarki twierdzą,że to przez dpf.Auto w naprawie.Zobaczymy co się ostatecznie okaże.
@@tomaszz2467 no i jestem po regeneracji turbiny.Za jakiś czas będę miał wiedzę,czy jazda po bułki nie szkodzi😉 Po przejechaniu 1000km jeszcze raz wymienię olej i zobaczymy czy z tym dpf była prawidłowa diagnoza. Chociaż coś jest na rzeczy bo teraz pokazuje mi mniejsze spalanie.Przedtem powyżej 6l/100 a teraz 5,6l/100.Ale pełna wiedza będzie po wypaleniu kilku baków.
Witam , kupiłem nowego Seata 1.5 tsi przy przebieg 1500km dałem do serwisu na wymianę oleju- nalali do max(tak mi się kojarzy). Po przejechaniu następnych 600km zaświeciła sie kontrolka za wysokiego stanu oleju - na bagnecie jest jakieś 4mm powyżej max. Teraz co robić jechać zaś wymieniać ten olej czy kłócić się z serwisem żeby coś go wymienili nie wiem :/
Zgłosić do serwisu bo to nowy samochód na gwarancji. Pytanie czy nie było jakiejś awarii, czy paliwo nie dostało się w jakiś sposób do oleju. W silnikach FSI przy awarii uszczelki pompy benzyna leciała do oleju.
Witajcie , słuchajcie tego , przypadek: przybywa oleju , mercedes 2,5L v6 benzyna , poprzednio ślady oleju w płynie ; wymieniona chłodniczka oleju. , pasek , napinacz, termostat ,,, ....po przejechaniu 400km problem oleju w płynie wygląda na rozwiązany ale po remoncie przybywa oleju ,ubywa płynu ... Oczywiście trasy 5 km dziennie... nie chę sugerować ale czy upały 30< i ciągłe używanie klimy mogą powodować zwiększone zużycie płynu ....a dystanse 2x3km dziennie dolewanie benzyny do oleju ?
Możesz wyjaśnić skąd w silniku diesla bierze się za dużo paliwa, ze aż dostaje się do miski olejowej? Gdyby tak było, to ani by to dpf nie wypaliło a silnik by się szybciej rozbiegał.
Dzieje się tak w niektórych dieslach z Euro4 i Euro5, Toyota, Kia/Hyundai i innych. Czujnik zapełnienia filtra sadzą daje sygnał że już czas wypalić DPFa i komputer zwiększa bardzo mocno ilość wtryskiwanego paliwa ale nie tylko do cyklu pracy ale tez pomiędzy. Wszystko jest dobrze jeśli jedziemy na trasie, pod obciążeniem, między 3 a 6 biegiem z obrotami ~3000rpm co dla diesla jest dość wysoko, wtedy spaliny osiągają wyższa temperaturę i następuje wypalanie DPFa. Ale niestety w jeździe miejskiej mało kto zwróci uwagę ze włączył się np wentylator, ze obroty wzrosły z ~800 na równe 1000rpm, wtrysk ładuje paliwo w opór a silnik tego nie spali. Dodatkowy wtrysk pomiędzy suwami pracy dopełnia sprawę. I zwyczajnie po kropli ON spływa po cylindrach do miski rozrzedzając olej. Nie dzieje się tak od razu, ale załóżmy ze ten diesel jeździ po 5km w 1 stronę na zimnym silniku, Po każdym uruchomieniu silnika sterownik chce wypalać DPF, podnosi temperaturę spalin, ale dalej nie ma warunków żeby go wypalić, zimne cylindry i tłoki nie są idealnie szczelne i przepuszczają ON do oleju. Czasem ktoś zgasi kilkukrotnie silnik zanim zdąży się wypalić. I w efekcie rośnie poziom oleju. Dlatego stosuje się 5W30 do DPF ponieważ ON jest w stanie rozpuścić go w pewnym stopniu a przy spalaniu daje mało pyłów zapychajacych DPF. Co zrobić? Nauczyć się obserwować symptomy kiedy DPF się wypala. W Octavii mk3 2.0TDI to: obroty biegu jałowego rosną z ~800 do 1000, włączają się wentylatory chłodnicy na pełna moc, silnik zaczyna bardziej buczeć, podczas jazdy eko niańka nigdy nie sugeruje redukcji, tylko podczas wypalania tak !!! po zatrzymaniu śmierdzi jakby wypalał się tłumik w nowym motocyklu.
@@automobilizacja Mam dokładnie taką sytuację jak tutaj opisana w moim Golfie mk7 1.6TDI. Zawsze gdy wypalał się DPF to nie gasiłem silnika, a auto zostawiałem na postoju np. gdy akurat wróciłem do domu, miało wtedy właśnie 1000 obrotów w porównaniu ze standardowym 900. W pewnym momencie zauważyłem, że po każdym wypalaniu rośnie mi poziom oleju w silniku. Auto trafiło do mechanika i co ciekawe okazało się, że jeden z zaworów EGR był wprogramowany. Ciekawe. Zmieniłem olej, pojeździłem z 1000 km, olej stał w miejscu, po czym nadeszło wypalanie i olej znów lekko wzrósł. Po przeczytaniu tego komentarza spróbuję jeszcze faktycznie gdy zacznie się wypalanie, jechać tak na 3000 obrotów aż się skończy wypalać i zobaczę czy olej rośnie, czy nie. Jeżeli tak sprawdzę wtryski. Jeżeli nadal to nie będzie to, to już naprawdę nie wiem, co jest przyczyną.
Tutaj opisywałem sytuację w silniku benzynowym. W dieslu 2.0TDI nigdy nie miałem takiego problemu z dolewaniem, nawet jak pozostawiłem do zakończenia wypalania na postoju. Najpierw tak jak piszesz gdy będzie się wypalał spróbuj pogonić go na trasie, najlepiej na 4 biegu, 3000rpm 20-30 minut. Zajrzyj do instrukcji czy nie podaje innej procedury, dla 2.0TDI 150KM z suchym filtrem Euro6 instrukcja podawała zakres obrotów 1750-3000rpm i co najmniej 4 bieg. Generalnie silnik musi mieć obciążenie. Jak dopalałem na postoju to też trzymałem obroty 2750 i nie dolewał. Jesli będzie dolewał to mogą wtryski przelewać lub kilka innych powodów typowych dla diesla.
Był taki kanał na YT, gdzie właściciel nowego Mondeo zamieszczał wyniki badania laboratoryjnego oleju po ok. 8 tys. km. Zawsze w oleju była benzyna, ale mniej niż 5%, w ASO mówili, że to normalne. Ja mam samochód z lpg i nie mam tego problem. LPG lekiem na całe zło w silnikach. 😀
@@robert3928 nie każdy. Mam Fabię z drugą generacją i od marca do listopada jeździłem na gazie. Podobnie w Audi 80 z LPG padła pompa paliwa to cały czas jeździłem na LPG, dopóki pompy paliwa nie wymieniłem. Teraz mam Clio 5 z fabryczną instalacją gazową i przy obecnych temperaturach jak silnik jest zimny to odpala na benzynie i po kilku sekundach przełącza na gaz, a jak jest ciepły silniki to od razu odpala na gazie.
Częste i krótkie jazdy, codziennie praca, dom, sklep itp...Jak słucham, że auto ma przebieg 300km/msc (gdzie ja takie przebiegi mam na rowerze w sezonie letnim) i do tego jeszcze na tych trasach 10km w obie strony ten silnik nie jest w stanie złapać odpowiedniej temeperatury pracy, trasa w jedną stronę 5km z czego po drodze jeszcze zatrzymam się przy sklepie itp...paliwo nie ma kiedy odparować i odkłada się w oleju zwiększając jego objętość. Sorry ale są pewne ogólne zasady jak z organizmem człowieka, jak leżysz całe życie na kanapie w końcu twoje żyły zalepią sie syfem i lądujesz w szpitalu z zawałem....to samo z silnikiem raz na czas musi dostać w pizd....żeby wypalić caly ten syf, popracować dłużej i więcej niż 10min.
Proszę o pomoc Opel Zafira B 1.8 benzyna+ LPG,znika płyn chłodniczy,a w oleju benzyna trasy po 10 km w jedną stronę. Z zewnątrz nigdzie nie widać wycieków płynu chłodzącego
Może być uszczelka pod głowicą strzelona tak że płyn idzie do komory spalania. Na LPG nie będzie raczej to kwestia paliwa w oleju. Można odpalić i odkręcić korek zbiorniczka wyrównawczego czy nie dmucha spalin wtedy już pewne że to uszczelka.
Pierwsze co rzuca się na myśl to krótkie trasy i DPF nie zdąży się wypalić a jak się wypala to silnik pracuje na wolnych obrotach i nadmiar ON spływa do oleju. Sąsiad tak miał w Rio 1.4CRDI.
mogą być lejace wtryski, lub jeśli masz wtryski pod pokrywą zaworów to mogą być to podkładki pod wtryskami-ciężko to zdiagnozować bo nie widać wtrysku. Przedewszystkim inspekcja jak wygląda dolot, później dpf, katalizator i jeśli masz adblue to też jak wygląda wtryskiwacz
U mnie w aucie jest turbo i wtrysk bezpośredni. Olej 0w30 w specyfikacji c2. Przez 1000 km jazdy na krótkich dystansach przybyło na bagnecie ponad pol cm. Następnie trafiła mi się trasa b.daleka bo 3 tys km po europie i wszystkie paliwo z oleju od parowało do stanu pierwotnego.
Nawet jeśli paliwo by odparowało to taki olej nie nadaje się do użytku, nie ma swoich właściwości i pierwsze co po odkryciu tego że w oleju jest paliwo to się wymienia olej na nowy
@@dawidsanocki5221 to bym musiał olej wymieniać co 100 km. I nie jest prawdą to co piszesz. Wymieniam olej co 10 tys km i myślę że jest ok. Auto jeździ i ma się dobrze. A jak silnik padnie to wymienię silnik, bo oleju na pewno nie będę wymieniać co tydzień. Uzasadnij czemu taki olej nie na właściwości ? Olej ma to do siebie że od pierwszych km pracuje i sie starzeje, ale bez przesady.
@@takbycniemoze zgadza się, tylko co z tego? Olej pracuje, zużywa się i pochłania różne substancje. Twoim zdaniem mam olej wymieniać co trzysta kilometrów?
Mam xc60 2.4 d5 2015 z 126kkm nalotu. Auto od nowości użytkowane 80% na trasach a olej zmieniany co 15kkm ze względu że jedzone wyłącznie na autostradzie. Pdf wypala się co 2000km bo mam apką do sprawdzania. Od wymiany do wymiany ubywa około 3mm oleju na bagnecie więc jest ok. Duży dpf ok spoko ale jak jest w nim dużo popiołu to staje się bardzo mały jak kiedyś w moim a5 3.0 tdi w którym dpf wypalał się co 80km jeżdżenia po autostradzie. Przebieg 270kkm i moja ciężka noga w 3.0 tdi szybko zapełniała dpf ponieważ był pełen popiołu. Dopiero profesjonalne czyszczenie na maszynie którą myje to woda itp itd.... pomoglo to oczyścić w 99% przez co auto odzyskało moc itp.... Czyli nie chcąc żeby ropa lała się do oleju trzeba zadbać również o dpf żeby regeneracja była jak najrzadziej. Koszt 500pln a auto jak nowe
Niektóre marki - nie każda, maja tendencje do dolewania ON gdy kilkukrotnie przerwiemy wypalanie zainicjowane przez sterownik. D5 to fantastyczny silnik, gratuluje.
Byłby ale mniejszy. Problem zapachu benzyny spod korka dotyczy aut eksploatowanych na krótkich dystansach. Zimą wykorzystanie instalacji lpg nie jest efektywne - dlugi czas momentu przełaczenia na gaz. Do tego tego czasu silnik pracuje na benzynie.
Tak, wtedy robi się piana i cappuccino w oleju lub pod korkiem wlewu oleju albo w zbiorniczku. Ja tutaj skupiałem się wyłącznie na tym szczególnym przypadku dolewania benzyny do oleju w silniku benzynowym.
Witam. Mam problem ropa idzie do oleju. Silnik 2.0 TDI BRD . Wyprogramowany DPF, uszczelki pod wtryskami zmienione, wymiana uszczelek w pompie vacum , wtryski sprawdzone jeden wymieniony a oleju dalej przybywa. Gdzie szukać przyczyny?
W 2.0 TDI nie ma problemu z dolewaniem ON do oleju, poziom minimalnie się podnosił przy częstym wypalaniu DPFa ale po trasach wszystko wracało do normy a poziom jeśli już rósł max o 2mm na bagnecie. Jakaś nietypowa sprawa.
Po zmianie oleju w dieslu i przegonieniu go porządnym problem dolewania paliwa się zniwelowal? Zauważyłem to u siebie właśnie w Volvo v50 2008 2.0d z dpf, poziom oleju wzrosł, ale to jedyny objaw nie odczułem większego spalania lub spadku mocy. Proszę o pomoc jutro jade olej i filtr wymienić
Problemu nie będzie jeśli nie przerwie się cyklu wypalania, dlatego w autach które maja taka tendencje dobrze jest podczas wypalania jechać w trasie aby silnik miał obroty ~3000rpm, wówczas spali wieksza dawkę paliwa. A jak olej jest rozrzedzony to i tak go trzeba wymienić bo gdy będzie pracował pod większym obciążeniem szybciej przerwie się film olejowy i może się przytrzeć.
Zapewne mówisz o Skodach i dalej przy zakupie nowego pchasz się w to gówno miałem mazdę Volvo teraz toyota i w żadnym takich akcji nie było od wymiany do wymiany. Ojciec ma Skodę i non stop awarje tylko że już wiekowa ale od początku ciągle coś. Od tego niemieckiego gówna trzymać się z daleka. Teraz Toyota mmm miodzio.
Wypadało by go podpiać pod komputer i sprawdzić. Może już mieć wysoki stopień zapełnienia filtra popiołem przez co pojemność DPF jest ograniczona i często się wypala. Są firmy które regenerują dpfy, płukają je specjalną chemią która wypłukuje popiół. Nebieski dym znowu leci jak olej dostaje się do komory spalania. Bywa tak jak turbina padnie i przepuszcza olej do komory spalania, wtedy migiem zawali DPF.
A korygowano program aby komputer wiedział ze ma nie wywoływać regeneracji filtra? Czy nie ubywa płynu chłodniczego? Zgadywanka. Jak się szuka awarii to z reguły nie można zakładać ze jakiś element jest ok tylko sprawdza się, bo można wymienić pol auta a okaże się ze w jakimś % uszkodzony był element który z góry założyliśmy ze jest dobry.
Odnośnie silników benzynowych, zapomniałeś dodać, że przyczyną może być zepsuty zawór odpowietrzania zbiornika oparów paliwa (EVAP). Przy zablokowanym zaworze w pozycji otwartej, podciśnienie z kolektora ssącego nadmiernie zasysa opary benzyny powodując wzbogacenie mieszanki. Wtedy ECU stara się dopasować obroty silnika (zwiększyć je, żeby doprowadzić więcej powietrza z kolektora). Najgorzej, gdy równocześnie zepsuje się zaworek odpowietrzania skrzyni korbowej (przy odmie). Benzyna raczej nie miesza się na stałe z olejem, więc nawet wyparuje z rozcieńczonego benzyną oleju, tyle że zajmie to jakiś dłuższy czas. Cierpi też katalizator.
ogromne dzięki...
Jak długo się oleju nie wymienia, to nawet w starych autach czuć w nim tą specyficzną woń benzyny. Natomiast co do krótkich tras, to ja robię je tylko jeśli już naprawdę muszę. Po fajki do kiosku idę z buta, jak ciepło to jadę rowerem albo hulajnogą elektryczną. Trzymam się zasady, że po każdym odpaleniu silnik powinien pracować przynajmniej 15 minut, bo to jest minimum żeby w akumulatorze uzupełnił się ubytek energii zużyty na rozruch. Dzięki temu akumulator służy już 5 rok (kupiony jeszcze przed poprzedniego właściciela), pod korkiem oleju i w odmie nie zbiera się tzw. masło, auto odpali nawet w największe mrozy, spaliny ma całkowicie czyste. A co do pracy na bogatej mieszance, to nawet to czuć w każdym aucie benzynowym. Jak się odpali na zimno to z tyłu wali woń nieprzepalonego paliwa.
No niestety tak jest i to nawet w silniku z normą EURO6 który posiadam. ECU opóźnia zapłon aby nieprzepalone paliwo szybciej rozgrzało katalizator. Przez to dochodzi do rozrzedzania oleju benzyną, która nie ma szans odparować na krótkich dystansach.
Ja w Opolu Zafira b 1,7 CDTI 2008r mam właśnie taki problem z przybywaniem oleju. I oczywiście jeżdżę na bardzo małych odcinkach. Co parę miesięcy muszę dlatego zmienić olej po przejechaniu zaledwie 2-3 tyś kilometrów. Szlag by trafił ten DPF...
Jobel to jobel. Kianki tez tak mają. Pozostaje obserwować kiedy Ci się wypala i nie gasić wtedy. W Octavii III 2.0 TDI nigdy mi nie dolało, ale tez dawałem mu się wypalić i nie gasiłem wtedy.
Mam ten problem z fiatowskim silnikiem benzynowym z wtryskiem pośrednim 1.4 tjet 120KM. Po przejechaniu 2 tys km spod korka śmierdzi benzyną. Z reguły robię krótkie trasy (4 km w jedną stronę). Wymieniam olej 2 razy do roku. Myślę nad LPG.
1.4 T-Jet to bardzo dobry silnik, ostatnia sensowna jednostka która oparła się wtryskowi bezpośredniemu. Słusznie wymieniać olej częściej, trzeba jednak co jakiś czas zapewnić mu trasę i dać turbinie pooddychać 😃 Benzyna odparuje gdy silnik popracuje dłużej w swojej właściwej temperaturze. LPG na 4 km mija się z celem, zimą i tak będzie chodził tylko na Pb95 bo nie zdąży się przełączyć czyli nie zamortyzuje się. Szkoda iść w koszty. Po tym przypadku który omawiałem zmieniliśmy auto na nową Fabię ale teraz żona odwożąc młodzieńca do przedszkola nie gasi silnika po 5km na ten moment kiedy odprowadza go do drzwi, potem jedzie kolejne 8km do pracy i problem dolewania paliwa jest nam nieznany. Miałem kiedyś taki okres gdzie jeździłem przez 2 lata 4km w 1 stronę Mercedesem W204 C200 CDI Euro5. Też nie zdążył latem złapać 60* Ale zawsze w weekend jechałem do rodziców 1h w 1 stronę, dzięki temu ani razu nie zapchał mi się DPF.
Wywaliłem dpf z mojego i40 crdi i spokuj +30km chip teraz można po bułki jeździć dziennie bez stresu polecam
Ja za późno powiązałem fakty.W moim i30 ponoć jest dpf,chociaż żadne kontrolki tego nigdy nie sygnalizowały. Tak rozcięczyło olej,że aż padła turbina.
Chłopaki od regeneracji turbosprężarki twierdzą,że to przez dpf.Auto w naprawie.Zobaczymy co się ostatecznie okaże.
@@grzegorza.5205 to jest jakby się na płukance jeździło nie tylko turbo dostaje po tyłku mi przybywało po około 6mm na bagnecie
@@tomaszz2467 no i jestem po regeneracji turbiny.Za jakiś czas będę miał wiedzę,czy jazda po bułki nie szkodzi😉
Po przejechaniu 1000km jeszcze raz wymienię olej i zobaczymy czy z tym dpf była prawidłowa diagnoza.
Chociaż coś jest na rzeczy bo teraz pokazuje mi mniejsze spalanie.Przedtem powyżej 6l/100 a teraz 5,6l/100.Ale pełna wiedza będzie po wypaleniu kilku baków.
@@grzegorza.5205 Mi pali 6.4 z automatem spalanie obliczaj sam nie to co pokazuje komputer bo przekłamuje o 0.5l
Witam , kupiłem nowego Seata 1.5 tsi przy przebieg 1500km dałem do serwisu na wymianę oleju- nalali do max(tak mi się kojarzy). Po przejechaniu następnych 600km zaświeciła sie kontrolka za wysokiego stanu oleju - na bagnecie jest jakieś 4mm powyżej max. Teraz co robić jechać zaś wymieniać ten olej czy kłócić się z serwisem żeby coś go wymienili nie wiem :/
Zgłosić do serwisu bo to nowy samochód na gwarancji. Pytanie czy nie było jakiejś awarii, czy paliwo nie dostało się w jakiś sposób do oleju. W silnikach FSI przy awarii uszczelki pompy benzyna leciała do oleju.
Witam. Czy w hondzie PCX zdarza się, że olej pachnie paliwem ?
Przejechałem 10.000km i nie zauważyłem.
Witajcie , słuchajcie tego , przypadek: przybywa oleju , mercedes 2,5L v6 benzyna , poprzednio ślady oleju w płynie ; wymieniona chłodniczka oleju. , pasek , napinacz, termostat ,,, ....po przejechaniu 400km problem oleju w płynie wygląda na rozwiązany ale po remoncie przybywa oleju ,ubywa płynu ... Oczywiście trasy 5 km dziennie... nie chę sugerować ale czy upały 30< i ciągłe używanie klimy mogą powodować zwiększone zużycie płynu ....a dystanse 2x3km dziennie dolewanie benzyny do oleju ?
A czy to nie uszczelka pod głowicą?
@@automobilizacja test z płynem reakcyjnym nie wskazał spalin w płynie !
Olej czysty bez piany i budyniu,praca silnika zdaje się byc normalna nie wyczuwam złej pracy
Możesz wyjaśnić skąd w silniku diesla bierze się za dużo paliwa, ze aż dostaje się do miski olejowej? Gdyby tak było, to ani by to dpf nie wypaliło a silnik by się szybciej rozbiegał.
Dzieje się tak w niektórych dieslach z Euro4 i Euro5, Toyota, Kia/Hyundai i innych. Czujnik zapełnienia filtra sadzą daje sygnał że już czas wypalić DPFa i komputer zwiększa bardzo mocno ilość wtryskiwanego paliwa ale nie tylko do cyklu pracy ale tez pomiędzy. Wszystko jest dobrze jeśli jedziemy na trasie, pod obciążeniem, między 3 a 6 biegiem z obrotami ~3000rpm co dla diesla jest dość wysoko, wtedy spaliny osiągają wyższa temperaturę i następuje wypalanie DPFa. Ale niestety w jeździe miejskiej mało kto zwróci uwagę ze włączył się np wentylator, ze obroty wzrosły z ~800 na równe 1000rpm, wtrysk ładuje paliwo w opór a silnik tego nie spali. Dodatkowy wtrysk pomiędzy suwami pracy dopełnia sprawę. I zwyczajnie po kropli ON spływa po cylindrach do miski rozrzedzając olej. Nie dzieje się tak od razu, ale załóżmy ze ten diesel jeździ po 5km w 1 stronę na zimnym silniku, Po każdym uruchomieniu silnika sterownik chce wypalać DPF, podnosi temperaturę spalin, ale dalej nie ma warunków żeby go wypalić, zimne cylindry i tłoki nie są idealnie szczelne i przepuszczają ON do oleju. Czasem ktoś zgasi kilkukrotnie silnik zanim zdąży się wypalić. I w efekcie rośnie poziom oleju. Dlatego stosuje się 5W30 do DPF ponieważ ON jest w stanie rozpuścić go w pewnym stopniu a przy spalaniu daje mało pyłów zapychajacych DPF. Co zrobić? Nauczyć się obserwować symptomy kiedy DPF się wypala. W Octavii mk3 2.0TDI to: obroty biegu jałowego rosną z ~800 do 1000, włączają się wentylatory chłodnicy na pełna moc, silnik zaczyna bardziej buczeć, podczas jazdy eko niańka nigdy nie sugeruje redukcji, tylko podczas wypalania tak !!! po zatrzymaniu śmierdzi jakby wypalał się tłumik w nowym motocyklu.
Powodem też może być wtrysk rozszczelniony, który podlewa ropę przez gniazdo do miski
@@automobilizacja Mam dokładnie taką sytuację jak tutaj opisana w moim Golfie mk7 1.6TDI. Zawsze gdy wypalał się DPF to nie gasiłem silnika, a auto zostawiałem na postoju np. gdy akurat wróciłem do domu, miało wtedy właśnie 1000 obrotów w porównaniu ze standardowym 900. W pewnym momencie zauważyłem, że po każdym wypalaniu rośnie mi poziom oleju w silniku. Auto trafiło do mechanika i co ciekawe okazało się, że jeden z zaworów EGR był wprogramowany. Ciekawe. Zmieniłem olej, pojeździłem z 1000 km, olej stał w miejscu, po czym nadeszło wypalanie i olej znów lekko wzrósł. Po przeczytaniu tego komentarza spróbuję jeszcze faktycznie gdy zacznie się wypalanie, jechać tak na 3000 obrotów aż się skończy wypalać i zobaczę czy olej rośnie, czy nie. Jeżeli tak sprawdzę wtryski. Jeżeli nadal to nie będzie to, to już naprawdę nie wiem, co jest przyczyną.
Tutaj opisywałem sytuację w silniku benzynowym. W dieslu 2.0TDI nigdy nie miałem takiego problemu z dolewaniem, nawet jak pozostawiłem do zakończenia wypalania na postoju. Najpierw tak jak piszesz gdy będzie się wypalał spróbuj pogonić go na trasie, najlepiej na 4 biegu, 3000rpm 20-30 minut. Zajrzyj do instrukcji czy nie podaje innej procedury, dla 2.0TDI 150KM z suchym filtrem Euro6 instrukcja podawała zakres obrotów 1750-3000rpm i co najmniej 4 bieg. Generalnie silnik musi mieć obciążenie. Jak dopalałem na postoju to też trzymałem obroty 2750 i nie dolewał. Jesli będzie dolewał to mogą wtryski przelewać lub kilka innych powodów typowych dla diesla.
Był taki kanał na YT, gdzie właściciel nowego Mondeo zamieszczał wyniki badania laboratoryjnego oleju po ok. 8 tys. km. Zawsze w oleju była benzyna, ale mniej niż 5%, w ASO mówili, że to normalne.
Ja mam samochód z lpg i nie mam tego problem. LPG lekiem na całe zło w silnikach. 😀
Przecież silnik odpala na benzynie, a dopiero po lekkim rozgrzaniu przechodzi na lpg, więc najgorszy moment dla silnka i tak jedzie na benzynie.
@@robert3928 nie każdy. Mam Fabię z drugą generacją i od marca do listopada jeździłem na gazie. Podobnie w Audi 80 z LPG padła pompa paliwa to cały czas jeździłem na LPG, dopóki pompy paliwa nie wymieniłem. Teraz mam Clio 5 z fabryczną instalacją gazową i przy obecnych temperaturach jak silnik jest zimny to odpala na benzynie i po kilku sekundach przełącza na gaz, a jak jest ciepły silniki to od razu odpala na gazie.
Częste i krótkie jazdy, codziennie praca, dom, sklep itp...Jak słucham, że auto ma przebieg 300km/msc (gdzie ja takie przebiegi mam na rowerze w sezonie letnim) i do tego jeszcze na tych trasach 10km w obie strony ten silnik nie jest w stanie złapać odpowiedniej temeperatury pracy, trasa w jedną stronę 5km z czego po drodze jeszcze zatrzymam się przy sklepie itp...paliwo nie ma kiedy odparować i odkłada się w oleju zwiększając jego objętość. Sorry ale są pewne ogólne zasady jak z organizmem człowieka, jak leżysz całe życie na kanapie w końcu twoje żyły zalepią sie syfem i lądujesz w szpitalu z zawałem....to samo z silnikiem raz na czas musi dostać w pizd....żeby wypalić caly ten syf, popracować dłużej i więcej niż 10min.
Proszę o pomoc Opel Zafira B 1.8 benzyna+ LPG,znika płyn chłodniczy,a w oleju benzyna trasy po 10 km w jedną stronę.
Z zewnątrz nigdzie nie widać wycieków płynu chłodzącego
Może być uszczelka pod głowicą strzelona tak że płyn idzie do komory spalania. Na LPG nie będzie raczej to kwestia paliwa w oleju. Można odpalić i odkręcić korek zbiorniczka wyrównawczego czy nie dmucha spalin wtedy już pewne że to uszczelka.
Tucson 2.0 crdi przybywa oleju jaki może być powód
Pierwsze co rzuca się na myśl to krótkie trasy i DPF nie zdąży się wypalić a jak się wypala to silnik pracuje na wolnych obrotach i nadmiar ON spływa do oleju. Sąsiad tak miał w Rio 1.4CRDI.
mogą być lejace wtryski, lub jeśli masz wtryski pod pokrywą zaworów to mogą być to podkładki pod wtryskami-ciężko to zdiagnozować bo nie widać wtrysku. Przedewszystkim inspekcja jak wygląda dolot, później dpf, katalizator i jeśli masz adblue to też jak wygląda wtryskiwacz
U mnie w aucie jest turbo i wtrysk bezpośredni. Olej 0w30 w specyfikacji c2. Przez 1000 km jazdy na krótkich dystansach przybyło na bagnecie ponad pol cm. Następnie trafiła mi się trasa b.daleka bo 3 tys km po europie i wszystkie paliwo z oleju od parowało do stanu pierwotnego.
Nawet jeśli paliwo by odparowało to taki olej nie nadaje się do użytku, nie ma swoich właściwości i pierwsze co po odkryciu tego że w oleju jest paliwo to się wymienia olej na nowy
@@dawidsanocki5221 to bym musiał olej wymieniać co 100 km. I nie jest prawdą to co piszesz. Wymieniam olej co 10 tys km i myślę że jest ok. Auto jeździ i ma się dobrze. A jak silnik padnie to wymienię silnik, bo oleju na pewno nie będę wymieniać co tydzień.
Uzasadnij czemu taki olej nie na właściwości ? Olej ma to do siebie że od pierwszych km pracuje i sie starzeje, ale bez przesady.
@@januszekppp728 upuść trochę tego rozrzedzonego oleju i go pomacaj a potem pomacaj czysty olej, różnicy nie będzie trzeba tłumaczyć
@@takbycniemoze zgadza się, tylko co z tego? Olej pracuje, zużywa się i pochłania różne substancje. Twoim zdaniem mam olej wymieniać co trzysta kilometrów?
@@januszekppp728 chodzi o to że prawdopodobnie coś jest nie tak z silnikiem i należałoby to sprawdzić
Mam xc60 2.4 d5 2015 z 126kkm nalotu.
Auto od nowości użytkowane 80% na trasach a olej zmieniany co 15kkm ze względu że jedzone wyłącznie na autostradzie.
Pdf wypala się co 2000km bo mam apką do sprawdzania. Od wymiany do wymiany ubywa około 3mm oleju na bagnecie więc jest ok.
Duży dpf ok spoko ale jak jest w nim dużo popiołu to staje się bardzo mały jak kiedyś w moim a5 3.0 tdi w którym dpf wypalał się co 80km jeżdżenia po autostradzie.
Przebieg 270kkm i moja ciężka noga w 3.0 tdi szybko zapełniała dpf ponieważ był pełen popiołu.
Dopiero profesjonalne czyszczenie na maszynie którą myje to woda itp itd.... pomoglo to oczyścić w 99% przez co auto odzyskało moc itp....
Czyli nie chcąc żeby ropa lała się do oleju trzeba zadbać również o dpf żeby regeneracja była jak najrzadziej.
Koszt 500pln a auto jak nowe
Niektóre marki - nie każda, maja tendencje do dolewania ON gdy kilkukrotnie przerwiemy wypalanie zainicjowane przez sterownik. D5 to fantastyczny silnik, gratuluje.
Na LPG nie byłoby problemu z odlewaniem paliwa 😁
Byłby ale mniejszy. Problem zapachu benzyny spod korka dotyczy aut eksploatowanych na krótkich dystansach. Zimą wykorzystanie instalacji lpg nie jest efektywne - dlugi czas momentu przełaczenia na gaz. Do tego tego czasu silnik pracuje na benzynie.
A jak przybywa oleju w benzynie to może być tez uszczelka pod głowica ?
Tak, wtedy robi się piana i cappuccino w oleju lub pod korkiem wlewu oleju albo w zbiorniczku. Ja tutaj skupiałem się wyłącznie na tym szczególnym przypadku dolewania benzyny do oleju w silniku benzynowym.
płyn z chłodnicy wtedy ucieka
Witam. Mam problem ropa idzie do oleju. Silnik 2.0 TDI BRD . Wyprogramowany DPF, uszczelki pod wtryskami zmienione, wymiana uszczelek w pompie vacum , wtryski sprawdzone jeden wymieniony a oleju dalej przybywa. Gdzie szukać przyczyny?
W 2.0 TDI nie ma problemu z dolewaniem ON do oleju, poziom minimalnie się podnosił przy częstym wypalaniu DPFa ale po trasach wszystko wracało do normy a poziom jeśli już rósł max o 2mm na bagnecie. Jakaś nietypowa sprawa.
Mam dokładnie taki sam problem w mercedes vito .
Po zmianie oleju w dieslu i przegonieniu go porządnym problem dolewania paliwa się zniwelowal? Zauważyłem to u siebie właśnie w Volvo v50 2008 2.0d z dpf, poziom oleju wzrosł, ale to jedyny objaw nie odczułem większego spalania lub spadku mocy. Proszę o pomoc jutro jade olej i filtr wymienić
Problemu nie będzie jeśli nie przerwie się cyklu wypalania, dlatego w autach które maja taka tendencje dobrze jest podczas wypalania jechać w trasie aby silnik miał obroty ~3000rpm, wówczas spali wieksza dawkę paliwa. A jak olej jest rozrzedzony to i tak go trzeba wymienić bo gdy będzie pracował pod większym obciążeniem szybciej przerwie się film olejowy i może się przytrzeć.
👀
Zapewne mówisz o Skodach i dalej przy zakupie nowego pchasz się w to gówno miałem mazdę Volvo teraz toyota i w żadnym takich akcji nie było od wymiany do wymiany. Ojciec ma Skodę i non stop awarje tylko że już wiekowa ale od początku ciągle coś. Od tego niemieckiego gówna trzymać się z daleka. Teraz Toyota mmm miodzio.
Nie, to nie była Skoda. Miałem w życiu wiele samochodów.
Witaj pytanie. Opel 1.7 cdti. Co chwile wypala dpf w dodatku niebieski dym. Co może być przyczyną?
Wypadało by go podpiać pod komputer i sprawdzić. Może już mieć wysoki stopień zapełnienia filtra popiołem przez co pojemność DPF jest ograniczona i często się wypala. Są firmy które regenerują dpfy, płukają je specjalną chemią która wypłukuje popiół. Nebieski dym znowu leci jak olej dostaje się do komory spalania. Bywa tak jak turbina padnie i przepuszcza olej do komory spalania, wtedy migiem zawali DPF.
@@automobilizacja rozumiem dziękuję za odp. Ale dymi tylko wtedy kiedy próbuj e wypalać a pozatym nie dymi wgl i to jest dziwne...
moim zdaniem pada ci turbina ..nie wykluczam uszczelki choć przy uszczelce kopci jak z komina ale na siwo. ( ale nie jestem mech.)
pewnie corsa 1.3 cdti 90.u mnie to norma
A ja wywaliłem dpf a oleju dalej przybywa, a wtryski ok i co to może być?
A korygowano program aby komputer wiedział ze ma nie wywoływać regeneracji filtra?
Czy nie ubywa płynu chłodniczego?
Zgadywanka. Jak się szuka awarii to z reguły nie można zakładać ze jakiś element jest ok tylko sprawdza się, bo można wymienić pol auta a okaże się ze w jakimś % uszkodzony był element który z góry założyliśmy ze jest dobry.
@@automobilizacja tyle ze już nie wiadomo co sprawdzać dalej dpf z kompa też out, płynu nie ubywa, a wtryski sprawdzane,
Tylko polonez 1.6 i problemu nie bedzie
Masz GPF?
Nie, to był samochód z wielopunktowym wtryskiem benzyny Euro 4.