Java czy Python - który język wybrać w 2024?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 дек 2024

Комментарии • 109

  • @rafales1525
    @rafales1525 11 месяцев назад +20

    jak zawsze bardzo rzeczowo wyłożony temat 😊💪👊 Kiedys uczyłem się jav-y, przerabiałem podstawy i budowałem pierwsze desktopowe apki w takim frameworku Java-Fx, potem java android i pierwsze małe apki byłem mega podjarany, że mogłem odpalac to na swoim telefonie i pokazywać znajomym w pracy - kiedyś jako kierowca MPK (może przyjadę kiedyś) napisałem sobie apkę do podliczania ceny biletów i wydawania reszty (parę lat wstecz bez biletomatów, kierowcy sprzedawali bilety) - wtedy mega to przyspieszało cały proces sprzedaży i nie miałem tyle opóźnienia - dobrze wspominam ten język :) Pythona z kolei przerobiłem kurs z udemy tak z ciekawości, ogarnąłem podstawy i potem jakieś proste apki flask + jinja + bootstrap na front - napisałem jakąś pierdołe wyłapującą kursy walut z nbp, teraz dart flutter i jak na front to mi się najbardziej podoba - studiuje grafikę (ostatni rok) po studiach chciałem pocisnąć programowanie i zbudować kilka sensownych projektów, mam też wykupiony kurs django ale brakuje czasu na dokończenie, kto wie może skusze się na twoje materiały w przyszłości. Co do pracy w IT to nie oczekuje zbyt wiele ale wiem, że na pewno będę klepał apki jako indy dev (chce poprostu zrealizować swoje pomysły), jedno co bym chciał to żeby udało się któreś zmonetyzowac, chociaż jakieś grosze na "waciki" ;p Dzięki Kamil za filmik - trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału 💪😊

    • @kacperbaczynski5733
      @kacperbaczynski5733 11 месяцев назад +3

      Powodzenia, szanuje takich ludzi! Można wiedzieć ile masz lat?

    • @rafales1525
      @rafales1525 11 месяцев назад +4

      @@kacperbaczynski5733 dziękuje :) A co do wieku to 38 - stary koń jak na studia ale okazało się, że nie jestem jedyny, są nawet starsi i jest mega fajna klimat :)

    • @magdalenasteinmannkowalska1034
      @magdalenasteinmannkowalska1034 11 месяцев назад

      ja mam 42 i od marca tez zaczynam ;-)@@rafales1525

    • @kacperbaczynski5733
      @kacperbaczynski5733 11 месяцев назад +1

      ​@@rafales1525 No i super, szacun za odwagę i ambicje 🙂 no i jeszcze raz powodzenia 😉

    • @nicolasuj
      @nicolasuj 3 месяца назад

      Od kiedy, od którego momentu nauka Javy zaczyna się robić hardkorowa? Chcę się uczyć automatyzacji testów jako kompletny laik, a teraz mówią, że więcej jest ogłoszeń z Dżawą i Pyton już nie taki spoko. Jak to wygląda w praktyce? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • @Maykellllo
    @Maykellllo 11 месяцев назад +2

    Polecam przeczytać cały slajd 2:20, jest tam ciekawa informacja "Jednocześnie, chętnych na pojedyncze stanowisko tego obszaru było średnio 3x więcej niż w 2022 roku. Hossa w IT obecnie się skończyła.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад

      Tak, 2023 był bardzo słabym rokiem, o czym mówiłem na początku ostatniego live'a: ruclips.net/user/livel0aH14or87g?feature=share. Światowa gospodarka wraca jednak na właściwe tory - spowolnienie wyhamowało i już wkrótce gospodarka wróci na ścieżkę wzrostową. To z kolei przełoży się na większe inwestycje i więcej projektów czyli zapotrzebowanie na programistów znów wzrośnie. Tutaj odsyłam do raportu World Economic Forum: www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2023/, z którego widzimy, że to zapotrzebowanie w kolejnych latach będzie cały czas rosło.

    • @Raf99
      @Raf99 11 месяцев назад +1

      Jedyne zapotrzebowanie jakie jest to na ludzi z wieloma miesiącami/latami doświadczenia. Osoba nowa na rynku może co najwyżej sobie na magazyn pójść paczki przekładać.

  • @marcin2x4
    @marcin2x4 11 месяцев назад +4

    Dla mnie oba. Mówię z perspektywy inżynierii danych i ops. W obu rolach, oba te języki są szeroko używane.

  • @ajgor64
    @ajgor64 8 месяцев назад +1

    Świetny film. A ja bym chętnie zobaczył porównanie Javy z C#

  • @chwastinho10
    @chwastinho10 11 месяцев назад +1

    Dzięki. Ja się właściwie uczę tych dwóch języków. Głównie Javy, między innymi z Twoich fajnych tutoriali. 🙂

  • @dawidrucinski1881
    @dawidrucinski1881 11 месяцев назад +6

    Moze głupie pytanie ,ale czy mozna użyć w projekcie dwóch języków ?

    • @sebastianglizia1108
      @sebastianglizia1108 11 месяцев назад +4

      Można, architektura mikroserwisów, ale odradzam początkującym

    • @LearnCodingGrid
      @LearnCodingGrid 11 месяцев назад +1

      To jest bardzo dobre pytanie :-) Można. Przykładowo, ograniczając się tylko do Java i Python są stosowane co najmniej te opcje: a) architektura mikroserwisowa (np. jeden serwis w Java, drugi w Python - komunikujące się powiedzmy przez REST API); b) Użycie w programie Java implementacji Pythona napisanej w Javie, np. Jython (wszystko może działać wtedy w jednym procesie); c) Uruchomienie z programu w Javie osobnego programu/procesu napisanego w Python i komunikacja np. poprzez Py4J); d) Użycie GraalVM (umożliwia działanie Java i Python w tym samym procesie); itd. Wszystko zależy od tego co chce się osiągnąć, a każde z tych podejść ma swoje wady i zalety.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад

      Tak, ale należy to właściwie rozumieć. Zazwyczaj jeden projekt składa się z wielu mniejszych projektów, które wzajemnie się ze sobą komunikują. I każdy z tych mniejszych projektów może być napisany w innym języku - w zależności od tego, jaki język jest najlepszy do danego problemu. Natomiast już w ramach takiego pojedynczego projektu języków raczej się nie łączy.

    • @brainwashing1
      @brainwashing1 10 месяцев назад

      Czasami nawet trzeba

    • @nicolasuj
      @nicolasuj 3 месяца назад

      @@LearnCodingGrid Od kiedy, od którego momentu nauka Javy zaczyna się robić hardkorowa? Chcę się uczyć automatyzacji testów jako kompletny laik, a teraz mówią, że więcej jest ogłoszeń z Dżawą i Pyton już nie taki spoko. Jak to wygląda w praktyce? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian 11 месяцев назад +3

    Świetny film, dziękuję za Twój czas!
    🥰
    😍
    🤩

  • @00wiking
    @00wiking 11 месяцев назад +1

    Pythona używam tylko do skryptów automatyzujących i nie wyobrażam sobie pisania w nim dużych projektów. Javę znowu omijam ze względu na zasobożerność, bo jak stawiam np teamcity i widzę ile zasobów żre maszyna javy, to aż się serce kraje. Mój stack to C# do backendu a python do skryptów i u mnie to działa

  • @kubak2252
    @kubak2252 11 месяцев назад +2

    Co sądzisz o C#? Z tego co słychać to dość podobny język do Javy

  • @paweupawel8890
    @paweupawel8890 11 месяцев назад +1

    A jak programuje w PHP? To co mam teraz zrobić

  • @vxsniffer
    @vxsniffer 11 месяцев назад +4

    managerowie w korpo lubią Javę, bo stoi za nią gigant Oracle, a nie jakaś fundacja... problem z Pythonem jest taki, że w ogłoszeniach jest on wymaganiem obok bardzo specjalistycznej wiedzy w zakresu data science czy AI... znacznie więcej czasu zajmie ci zdobycie tej wiedzy, niż nauczenie się Pythona na średnim poziomie, więc jak ją już masz, to wybór języka jest mniejszym problemem. IMO w Pythonie pisze się przyjemniej niż w Java, ale jest druga strona medalu... zaawansowany kod w Pythonie jest trudniejszy do zrozumienia niż w Java, a jeżeli nie przestrzegasz sumiennie nieobowiązkowych działań jak type hinting, to debugowanie kodu w Pythonie może przekreślić całą radość z pisania w nim ;-)

    • @brainwashing1
      @brainwashing1 10 месяцев назад

      To wynika z zastosowań. Pythona wykorzystuje się właśnie do takich celów jak ML/AI

    • @nicolasuj
      @nicolasuj 3 месяца назад

      Od kiedy, od którego momentu nauka Javy zaczyna się robić hardkorowa? Chcę się uczyć automatyzacji testów jako kompletny laik, a teraz mówią, że więcej jest ogłoszeń z Dżawą i Pyton już nie taki spoko. Jak to wygląda w praktyce? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • @programistaart
    @programistaart 11 месяцев назад +2

    Ja uczę się Java na kursie stacjonarnym :) wcześniej samodzielnie nauczyłem się Delphi i robię w nim cały czas aplikacje dla siebie i cieszę się z tego :) Python próbowałem ale w nim kiepsko się robi aplikację desktopowe a interenetowe aplikacje mnie nie interesują również backend. Wszystkiego można nauczyć się za darmo w internecie bez wszystkich tych kursów, ale zajmie to więcej czasu.

    • @user-zn1db9fe5w
      @user-zn1db9fe5w 6 месяцев назад

      Lub nawet ogarnac jakas knige za 100 zl i jest tez git.

  • @PanTeżPan
    @PanTeżPan 11 месяцев назад

    Dzięki że wrzucasz filmy. Ja uczę się Javy i teraz katuje springa. Jest ciężko. Kupiłbym kurs Springa. Tylko springa na razie potrzebuje

  • @Huno
    @Huno 11 месяцев назад +1

    Cześć. Mam nadzieję, że ktoś będzie mógł odpowiedzieć na moje pytanie:
    Postanowiłem, że moja kariera będzie W IT z wielu względów. Decyzja padla na full-stack development. I chciałbym Po prostu wiedzieć jak odpowiednią decyzja to jest względem rynku i względem całej przyszłości IT. Dziękuję każdemu za odpowiedź🤗

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад +3

      Ja zawsze odradzam myślenie o Full Stacku na tym etapie. Full Stack Developer to dla mnie osoba, która na bardzo dobrym poziomie ogarnęła backend lub frontend i stwierdziła, że teraz chce poznać tę drugą ścieżkę. Wtedy ma to spory sens.
      Natomiast na etapie rozpoczynania nauki czy nawet na etapie juniorskim jest to rozdrabnianie się. Ucząc się jednocześnie backendu i frontendu zazwyczaj ani w jednej dziedzinie ani w drugiej nie będziesz dobry.
      A firma szukając kandydatów nie szuka osób, które znają średnio backend, średnio frontend, średnio aplikacje mobilne i średnio się czują w game developmencie, tylko szukają osób, które PORZĄDNIE znają jedną wybraną ścieżkę. I tak jak mówię w filmie, będąc dobrym w jednym temacie jest dużo łatwiej o pracę niż będąc średnim w czterech tematach.
      Jak jesteś już w czymś dobrym, w razie gdy jest potrzeba nauczenia się czegoś nowego, to po prostu to robisz. Ale na początku takie skakanie od tematu do tematu, brak konkretnej specjalizacji i brak skupienia na jednym języku zazwyczaj nie jest dobrym rozwiązaniem i oddala Cię od pracy w IT.

    • @Huno
      @Huno 11 месяцев назад +1

      @@JakNauczycSieProgramowania dziękuję bardzo za odpowiedź. Mimo wszystko na samym początku byłoby zacząć od front czy back endu? Czy jednak jest to już osobista preferencja?

    • @Huno
      @Huno 11 месяцев назад +1

      @@JakNauczycSieProgramowaniai jeszcze zaznaczę jedna rzecz, jako iż jestem początkująca osoba w tych wszystkich pojęciach i nazewnictwach - java o której mowa w filmie to język do tworzenia programów i czy tego typu projektów a JS to język używany w front endzie?
      Jeśli tak to czy ta opcja front endu również jest na tyle przyszłościowa jak JAVA?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад

      ​@@Huno Wszystko zależy od osobistych preferencji, bo zarówno backend jak i frontend to ścieżka na co najmniej kilkanaście miesięcy. I warto pamiętać, że frontend obecnie to naprawdę ogromna konkurencja - konkretne liczby są w tym omawianym raporcie od No Fluff Jobs: bit.ly/3SdiH3B.
      Tak, JavaScript to inny język i frontend to właśnie JavaScript. Zobacz odcinek o językach programowania: ruclips.net/video/wszzsDAuI1E/видео.html

    • @Huno
      @Huno 11 месяцев назад

      @@JakNauczycSieProgramowania a czy jest faktycznie jakaś ścieżka kariery z nieco mniejsza konkurencja, gdzie osób chętnych na jedno stanowisko powinno być mniej? Nawet pomimo większej ilości nauki?

  • @NotFenir
    @NotFenir 11 месяцев назад +1

    Zdaję sobie sprawę, że wybrałeś te dwa języki ze względu na to że je uczysz, ale jestem ciekaw jak ma się Java do innych języków backendowych jak C#, Ruby ,PHP lub Node.js :)

    • @coder_one
      @coder_one 11 месяцев назад +1

      Jak się ma? Tak jak owczarek niemiecki ma się do pudla.
      Pytanie jak coś ma się do czegoś jest pozbawione sensu ze względu na brak określenia na jakiej płaszczyźnie chciałbyś porównywać te języki ze sobą.

    • @_I_like_kebeb
      @_I_like_kebeb 11 месяцев назад +1

      W praktyce każdy język jest potrzebny , zwłaszcza jeżeli chodzi o mikroserwisy

    • @gracjanchudziak4755
      @gracjanchudziak4755 11 месяцев назад +1

      >node.js jako język programowania
      Zawsze śmieszy

  • @magdalenasteinmannkowalska1034
    @magdalenasteinmannkowalska1034 11 месяцев назад +1

    Dziekuje Kamil za kolejny wartosciowy film. Dzieki Tobie wyznaczylam swoja droge! P.s. Wlasnie skonczylam Twoj trzygodzinny kurs Javy i lece po wiecej!

  • @patriiick93
    @patriiick93 11 месяцев назад +1

    Hm, a Java czy C#? Są to w miarę podobne języki, więc będzie to lepsze porównanie. Również w obu językach jest zapotrzebowanie na juniorów, jest dużo ofert itd.

    • @drogierzeczy4381
      @drogierzeczy4381 11 месяцев назад

      Java ma tendencję spadkową, C# wzrostową, co pewnie się odbiję w przyszłości na oferty juniorskie. C# ma null safety, Java nie. Wybrałbym C#. Choć ciekawiej by było gdyby Kotlin zyskał na większej popularności, jednakże enterprise trzyma się starszych sprawdzonych technologii

  • @adam-wln
    @adam-wln 11 месяцев назад

    Zastanawia mnie, jakie są bezpośrednie przyczyny tak drastycznego skoku liczby aplikacji na stanowiska juniorskie względem 2022.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад

      Spowolnienie gospodarcze, które spowodowało zmniejszenie liczby projektów realizowanych w IT a tym samym spadek zapotrzebowania na programistów. Opowiadałem o tym na początku ostatniego live'a: ruclips.net/user/livel0aH14or87g?si=-NjkWeIVXCNKUCXc. Sytuacja wraca jednak powoli do normy 😎

    • @adam-wln
      @adam-wln 11 месяцев назад

      ​@@JakNauczycSieProgramowaniaDziękuję za link i pozdrawiam!

  • @KalifSSJ
    @KalifSSJ 11 месяцев назад +1

    Ja uczę się Pythona , chociaż nie zamierzam zmieniać pracy z budowlańca na programiste

  • @bartomiejkania5106
    @bartomiejkania5106 11 месяцев назад

    Cześć mam pytanie odnośnie sytuacji na stanowisku na Juniora Java Developera? Co byś doradził odnośnie nauki ekosystemu Javy? Spring Boot, Hibernate (ORM), JavaFX, JUnit Testy, czy nawet wytworzenia aplikacji natywnych na Androida (Java albo Kotlin)? Oczywiście to moje postanowienie noworoczne, abym poznał głębiej ekosystem Javy. Oczywiście nadal się uczę Pythona po tworzenie aplikacji desktopowych w GUI, w bibliotece Tkinter, po aplikacje webowe w Django, czy analizowanie danych w bibliotekach Keras, TensorFlow i Pandas.

    • @Raf99
      @Raf99 11 месяцев назад +1

      Nic Ci nie da nauka nawet jakbyś 1000h poświęcił bo pracodawcy i tak wybiorą kogoś z doświadczeniem większym niż 0 dni.

    • @bartomiejkania5106
      @bartomiejkania5106 11 месяцев назад

      @@Raf99 zgadzam się z tym zdaniem. Próbowałem tak wielokrotnie.

    • @007arek
      @007arek 11 месяцев назад +1

      unikaj JavaFX, jak android to kotlin. Junit przyda się do wszystkich projektów.

    • @Raf99
      @Raf99 11 месяцев назад +2

      Jak się długo uczyło Javy to lepiej zacząć z nią robić apki na androida i dopiero jak się w tym w miarę ogarnie można przesiąść na kotlina łatwiej. Ale tak Java na androida to jest trochę walka z wiatrakami.@@007arek

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад +1

      Spring Boot i Hibernate zdecydowanie tak. Testowanie czyli JUnit i Mockito - zdecydowanie tak. Mało osób ogarnia dobrze unit testing i TDD, więc tutaj masz przestrzeń, żeby się wyróżnić. Na pewno dużą zaletą będzie też Spring Security.
      JavaFX bym się specjalnie nie zajmował, chyba, że chcesz stworzyć dla siebie jakąś aplikację z GUI. Może to być fajny sposób na dodatkową motywację do pracy nad projektem (dlatego też w moim kursie Java od podstaw JavaFX jest w jednym z modułów), ale komercyjnie praktycznie JavaFX się nie wykorzystuje.
      Jeżeli nie idziesz w mobile development, tworzenie aplikacji na Androida też nie ma większego sensu. Lepiej skupić się stricte na rozwiązaniach backendowych.
      I przy tym wszystkim kluczowa jest uniwersalna wiedza informatyczna, o której piszę w ebooku Roadmapa programisty: roadmapaprogramisty.pl/. Sporo osób uczących się programowania na własną rękę o tym zapomina, a tej wiedzy nie można pominąć!

  • @novanova7320
    @novanova7320 10 месяцев назад +1

    Żadnego.
    Wyłącza internet i jesteś w du.. ( doosliewaj sobie)
    Zostaniesz :
    Ty i twój macbook z ręką w nocniku.

    • @nicolasuj
      @nicolasuj 3 месяца назад

      Od kiedy, od którego momentu nauka Javy zaczyna się robić hardkorowa? Chcę się uczyć automatyzacji testów jako kompletny laik, a teraz mówią, że więcej jest ogłoszeń z Dżawą i Pyton już nie taki spoko. Jak to wygląda w praktyce? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • @byskawica1919
    @byskawica1919 7 месяцев назад

    Co myślisz o scala bo masz wszystkie biblioteki do javy i dodadkowe i ogólnie masz więcej funkcji

    • @byskawica1919
      @byskawica1919 7 месяцев назад

      obydwa są naJVM

    • @byskawica1919
      @byskawica1919 7 месяцев назад

      lub kotlin

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  7 месяцев назад

      Jeżeli jest realny zysk z użycia Scali lub Kotlina w projekcie to jak najbardziej warto to zrobić. Natomiast jeżeli chodzi o projekty, nad którymi pracowałem, to nie miałem nigdy potrzeby zastępowania Javy żadnym z tych języków ani dokładania komponentów napisanych w tych językach.

  • @YoshiYoshiyuki
    @YoshiYoshiyuki 9 месяцев назад

    Heheee... Podobno żaden, bo mega ciężko jest się dostać do IT bez doświadczenia, tym bardziej jak ni masz studiów ;d

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  9 месяцев назад

      A jednak są osoby, które uczą się programowania i szukają odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule 💪 A o studiach mówiłem w tym filmie:
      ruclips.net/video/nrJmf5FEu0M/видео.html

  • @ToshikoMotoGirl
    @ToshikoMotoGirl 11 месяцев назад +1

    Ja uczę się Python'a a teraz uczę się C#❤

  • @tomaszkot6843
    @tomaszkot6843 11 месяцев назад

    A ruby ?

  • @PixelMotionHD
    @PixelMotionHD 11 месяцев назад

    To nie ma znaczenia. Jeśli zaczynasz to i tak sam język niczego ci nie da.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад

      O tym, czego się uczyć poza językiem opowiadałem w tym filmie: ruclips.net/video/LrjGOa33hK4/видео.html.

  • @DziQus
    @DziQus 11 месяцев назад

    Żodyn z nich😅 JavaScript / TypeScript❤ Oczywiście żart, każdy niech rzeźbi w czym lubi🙂👍

  • @pawek.9427
    @pawek.9427 11 месяцев назад +2

    Mam mieszane uczucia co do obu, w Pythonie przeraża mnie brak typizacji, mamy oczywiście Type Hinting i MYPY ale to tylko protezy. Bez silnej typizacji Python nie nadaje się do dużych projektów, a to wg mnie największa wada tego języka.
    Z drugiej strony mamy Javę, i tu jest spoko gdyby nie fakt że dużo projektów jest w niej po prostu - przekombinowanych (zamiast być KISS).
    Na dzień dzisiejszy to chyba fakt nie ma nic lepszego niż Java i Python, więc uczyłbym się też obu.
    W przyszłości wg mnie na topie będzie Golang, którego powolny wzrost już widać i który naprawia błędy Pythona i Javy.

    • @coder_one
      @coder_one 11 месяцев назад +2

      Coś czuję, że masz dużo ciekawych teorii, odnośnie tego jakie błędy Javy i Pythona naprawia Go.
      Nie bądź samolub, podziel się swoimi opiniami w tej sprawie! ;)

  • @Beata-c60
    @Beata-c60 19 дней назад

    👍

  • @Mjjn74
    @Mjjn74 11 месяцев назад +3

    Kiedy kurs C+E?

  • @KB-xs2ii
    @KB-xs2ii 11 месяцев назад

    najlepiej oba

  • @Raf99
    @Raf99 11 месяцев назад +1

    Pomogę wam wybrać. Sam nauczyłem się i Javy i Pythona. Nie musiałem dzięki temu czekać na pracę miesiąc czy 2. Czekam już trzeci 💀

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад

      Co dokładnie masz na myśli mówiąc, że nauczyłeś się Javy i Pythona? Na jakim poziomie się ich nauczyłeś? Jakie projekty masz na koncie?

    • @Raf99
      @Raf99 11 месяцев назад

      @@JakNauczycSieProgramowania nauczyłem się na tyle by być w stanie w tym pracować. Projektów żadnych bo dla siebie nie będę tracił czasu coś robić.

    • @patrykzdancewicz7686
      @patrykzdancewicz7686 11 месяцев назад +2

      ​@@Raf99 to właśnie napisałeś sobie odpowiedź, czemu czekasz już 3 miesiąc 😅

    • @Raf99
      @Raf99 11 месяцев назад

      @@patrykzdancewicz7686 spierdalaj. Nigdzie w tych ponad 100 ofertach nie wymagali nic poza wiedzą.

    • @Raf99
      @Raf99 11 месяцев назад

      @@patrykzdancewicz7686 wystarczy że straciłem 8 lat nauki gówna które mi nic nie dało
      Nie będę tracił jeszcze więcej czasu na robienie projektów które nie dadzą ani mi ani nikomu nic.

  • @blazejo9116
    @blazejo9116 11 месяцев назад

    ja wybrałem PHP :D

  • @user-zn1db9fe5w
    @user-zn1db9fe5w 6 месяцев назад

    Ja jednak wole c++

  • @DwutlenekWodoru
    @DwutlenekWodoru 11 месяцев назад +12

    Ani Java ani Python, tylko COBOL ponieważ 98% wszystkich operacji finansowych przechodzi na którymś etapie przez niego. COBOL to król programowania jak lew jest królem dżungli.

    • @xenomorph80
      @xenomorph80 11 месяцев назад +15

      Ta, bo programowanie to tylko operacje finansowe. Tyle jest innych dziedzin, systemu czasu rzeczywistego, przetwarzanie multimediów itp. gdzie nikt o COBOLu nawet nie słyszał.

    • @coder_one
      @coder_one 11 месяцев назад +13

      Tylko, że ilość pracy w COBOLU jest stała/malejąca. Oferta pracy w tym języku pojawia się wyłącznie gdy umrze któryś z obecnych programistów COBOLa. Sama koncepcja czekania, aż ktoś wykituje, aby wbić się na jego miejsce jest niepokojąca ;)

    • @andrzej21111
      @andrzej21111 11 месяцев назад

      Cobol jest popularny i używany w korporacjach USA. Bardzo dużo oprogramowania w bankach to Cobol.

    • @4Znak0000
      @4Znak0000 11 месяцев назад

      Pytanie czy programiści COBOL'a nie muszą znać równocześnie Pythona czy Javy

    • @xenomorph80
      @xenomorph80 11 месяцев назад +2

      @@4Znak0000 Zazwyczaj są tak starzy że pracowali i w tym i w tym xd.

  • @_vision_
    @_vision_ 11 месяцев назад +2

    Tylko asembler

    • @vxsniffer
      @vxsniffer 11 месяцев назад +2

      asembler jest dla mięczaków... wymiatacze piszą kod maszynowy w notatniku 😂

  • @ZdrowyKod
    @ZdrowyKod 11 месяцев назад +1

    Czas Javy powoli, powoli powoli dobiega końca, róbcie screeny nie mówię, że za 3 lata czy nawet 5 ale powoli poleci

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  11 месяцев назад +1

      Na jakiej podstawie twierdzisz, że czas Javy się kończy? Dane pokazują coś dokładnie odwrotnego: thenewstack.io/java-usage-keeps-climbing-according-to-new-survey/

    • @zapotek8378
      @zapotek8378 11 месяцев назад

      możesz zmienić nick na OdZeraDoZera to wtedy zescreenuje

    • @ZdrowyKod
      @ZdrowyKod 11 месяцев назад

      @@zapotek8378hmmm nie mogę

    • @007arek
      @007arek 11 месяцев назад

      @@ZdrowyKod Java jest coboltem naszych czasów, który się dobrze trzyma na tle konkurencji - te 5 lat to niedoszacowanie.

    • @nicolasuj
      @nicolasuj 3 месяца назад

      Od kiedy, od którego momentu nauka Javy zaczyna się robić hardkorowa? Chcę się uczyć automatyzacji testów jako kompletny laik, a teraz mówią, że więcej jest ogłoszeń z Dżawą i Pyton już nie taki spoko. Jak to wygląda w praktyce? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • @Kurumi016
    @Kurumi016 11 месяцев назад

    Nie jestem miłośnikiem Javy jakoś mi ona nie podchodzi. Wole C#

  • @ernerooo
    @ernerooo 11 месяцев назад +3

    C#

  • @xschvy999
    @xschvy999 11 месяцев назад

    Java czy Python? JavaScript

    • @coder_one
      @coder_one 11 месяцев назад +1

      Na szczęście nawet przedszkolaki piszą w TypeScripcie traktując JavaScript jak byte-code Internetu ;)

    • @xschvy999
      @xschvy999 11 месяцев назад

      ​@@coder_one aha,czyli lepiej iść w TS?

    • @coder_one
      @coder_one 11 месяцев назад +1

      @@xschvy999 nie powiem ci co lepiej, bo to zależy od twoich oczekiwań.
      TS jest obecnie domyślnym wyborem w komercyjnych (frontend oraz node) projektach. Jeżeli w projekcie jest używany JavaScript, zamiast TypeScriptu, to wiedz, że coś się dzieje (pomijam wyjątki jak pisanie bibliotek, gdzie TypeScript potrafi być wrzodem na dupie i firmy/fundacje decydują się na używanie JS + jsDoc, co przy dobrze prowadzonym projekcie daje porównywalne rezultaty jak TypeScript, ale nie nadaje się do "normalnych" komercyjnych projektów gdzie jest duży przemiał programistów, bo utrzymanie wysokiej jakości JS+jsDoc wymaga naprawdę ogarniętego i stabilnego zespołu projektowego).

    • @xschvy999
      @xschvy999 11 месяцев назад

      @@coder_one No,ja aktualnie chce przetestować React Native to co będzie lepsze?

  • @ZdrowyKod
    @ZdrowyKod 11 месяцев назад +1

    Python i c# jeden z tych dwóch oraz oczywiście JavaScript

  • @_I_like_kebeb
    @_I_like_kebeb 11 месяцев назад +1

    Moj kolega chodzi na kierunek cyberbezpieczeństwo i twierdzi , że java jest archaicznym językiem, który juz nie powinien istnieć i wszystko według niego powinno być robione w pythonie 😅
    Nie wiedzialem , że na studiach jest teraz tak slaby poziom 😂