Już wstępnie rozmawialiśmy o takim odcinku i pewnie zrealizujemy go jeszcze w tym sezonie ;) Dzięki za podpowiedź, jestem strasznie ciekawy co mi Paweł opowie w tym temacie ;)
Kamil Łysy Wąż Walicki czytałem gdzieś o łososiach łowionych w latach 60’ w Warszawie:) ale to musiały być piękne czasy. Albo o tym jak wyławiano setki ton jesiotra na początku wieku.
Ale nasze jesiotry były populacją jesiotrów ostropyskich, więc jest szansa na powrót do naszych rzek tej pięknej ryby, zresztą upadek Polskiego przemysłu i rolnictwa doprowadził do oczyszczenia się polskich rzek, co może pomóc w powrocie tych ryb😀
Bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość ;) Jutro rano siadamy do nagrywania odcinka o boleniach, więc pewnie już niebawem kolejny film z Pawłem. Pozdrowionka ;)
Jak dla mnie najbardziej inwazyjny jest człowiek, zostawi chlew nad wodą i po sobie nie ogarnie, widać to na każdym łowisku,ale z innej beczki Kamilu i Pawle jak zwykle super projekcja, łapa i pozdrowionka dla was. 👍👊👊👊
Niestety muszę się z Tobą zgodzić. My-ludzie robimy najwięcej szkód w środowisku. Bardzo to przykre, ale taka jest prawda :( Dzięki i również serdecznie pozdrawiamy! ;)
Niestety. Mam kolegę, z którym często łowiłem z lodu (jak jeszcze bywał...). Pali jak smok, ale każdego "kiepa" chował do torebki i trzy razy sprawdzał, czy jakiś nie został na śniegu... Ja sam mam przednią kieszeń neoprenów pełną torebek po przyponach, gumach itd. - zawsze zapominam, żeby to wyrzucić w domu, ale nie przyszłoby mi do głowy rzucić w krzaki... Walczmy - kropla drąży skałę! Pozdrawiam!!!!
@@paweoglecki8814 Mi od małego wpojono do głowy abym zostawił miejsce w takim stanie w jakim chciał bym je zastać i to jest dla mnie jak amen w pacierzu ale widać jacy są ludzie, boli mnie to strasznie,a druga sprawa brak śmietnikòw przy zbiornikach na ktòrych łowimy, przynajmiej u nas tak jest co też boli, coś napewno by się trochę poprawiło. 🤔.Pozdrawiam Pawle i czekam na dalsze wykłady 💪💪💪
Odcinek Super 👍 zawsze pisałem długie komentarze, a teraz nic dodać nic ująć...Materiał dla prawdziwych miłośników wędkarstwa... Spotkałem się z gatunkami inwazyjnymi na zbiorniku sztucznym przy elektrowni i one tam się rozmnażają!!! Tołpyga,..i inne gatunki...a sumik jest smaczny ale Ahtung kolec...
Bardzo dziękujemy! ;) Staram się odpisywać na wszystkie komentarze i te krótkie i te długie, z prostego powodu. Po pierwsze jesteśmy za nie bardzo wdzięczni, a po drugie uważam, że jeśli ktoś poświęcił kilka sekund, na napisanie chociażby "fajny film", to ja też mogę poświęcić tyle samo czasu, aby podziękować ;) Ps. z tym kolcem to faktycznie trzeba uważać, też nie raz mi się paluch babrał kilka tygodni ;)
Świetny wykład jak zawsze! Przychodzi mi na myśl gatunek inwazyjny we Francji Szwecji i Niemczech ale to jest niepoprawne politycznie :) natomiast rozmnaza się około 8 razy szybciej i jest ekspansywny nawet dla rodzimego gatunku stanowi śmiertelne zagrożenie. Na szczęście osobników agresywnych jest niewiele.
Świetny odcinek, jak zawsze! My powinniśmy się cieszyć że nadal mamy szansę połapać rodzime gatunki, bo przy takich zmianach jakie się dzieją z klimatem, za 40lat będzie akwarium w każdym stawie czy jeziorze...
Bardzo dziękujemy za dobre słowo! ;) Też się obawiam, że następne pokolenia będą mogły np jazgarza obejrzeć wyłącznie w atlasie czy na zdjęciach w Internecie :(
Pan Paweł to istna kopalnia wiedzy. Co mogę wiecej powiedzieć uwielbiam filmy z Waszym udziałem Panowie. Ogromny szacunek za tak wspaniałą robotę dla całej Waszej trojki👍👍👍💪💪💪
Kurka, masz rację! - nie podpytałem o głowacicę bo w sumie obiło mi się gdzieś o uszy, że ponoć też jest gatunkiem obcym. Co prawda rozmnaża się u nas i jest obecna w kilku rzekach od wielu lat, ale.....czy występowała naturalnie? - tego nie wiem.
@@kamilwalicki No wlasnie Kamil, rozmnaza sie naturalnie u nas? Bo to, ze jest gatunkiem obcym to jest fakt. Ryba o ktorej naprawde wiadomo jest niewiele i byc moze o ktora warto Pana Pawla co nieco popytac.
@@richardszuban7395 - na pewno nagramy osobny odcinek o głowacicach, mogę obiecać ;) Raczej nie w tym roku, ale postaram się, abyśmy zrobili to w przyszłym sezonie ;)
@@kamilwalicki jest gatunkiem obcym, ponoć wpuszczone zostały pod koniec lat sześćdziesiątych, kurka z tego co wiem to podchodzą do tarła u nas ale młode nie przeżywają, ponoć nie mamy ustabilizowanej populacji zdolnej do rozrodu naturalnego, zresztą zwróćcie uwagę na wielkość łowionych głowacic u nas a jakie padają u naszych sąsiadów Czechów
Miętus, Lipień i Głowacica te gatunki chyba dla większości są tajemnicze i myślę że dużo osób chętnie by posłuchało kilka mądrych słów na temat tych ryb 😉
Dziś nawet rozmawialiśmy z Pawłem o odcinku o miętusach, więc na pewno za jakiś czas coś takiego nagramy. Głowacica też się doczeka swojego filmu i obstawiam, że lipień również ;)
@@kamilwalicki Jeżeli coś z tych gatunków uda mi się przechytrzyć to chyba tylko miętus który u mnie występuje dość często na niektórych odcinkach rzeki
Dzięki tej serii i ostatnim wykładom pana Pawła dowiedziałem się chyba więcej o ichtiologii niż przez ostatnie 20lat nad wodą. Serdecznie dziękuję, i liczę że będzie tego o wiele wiele więcej. Pozdrawiam
Bardzo dziękujemy i od siebie dodam, że....ja też dowiedziałem się od Pawła więcej, niż przez ostatnie 20 lat nad wodą ;) Tej serii filmów nie zamierzamy kończyć, a pomysłów na odcinki mam jeszcze sporo ;)
@@kamilwalicki kiedyś (15 lat temu) odserwowałem jak "wygrzewają" się w wczesno porannym słońcu na mulistym brzegu małego stawu w polu w miejscowości w której się wychowałem (kiedyś notabene pełnym okonia lina karasia i słonecznicy) niestety obecnie wydaje się on "martwy" z opowieści nieżyjącego już niestety najstarszego mieszkańca były one tam od zawsze ( odkąd pamiętał 1935r) teoretycznie były tam od połowy XIX w. Staw powstał jako miejsce do kąpania koni. W Poznaniu czasem je wyduje jako rybki akwariowe i takie do oczek wodnych.
@@kamilwalicki myślę że nie tylko pan. Sam jestem ciekaw jaką ma walke ta ryba, do jakich rozmiarów może u nas urosnąć. No wiele pytań się teraz otworzyło. Dziękuje bardzo za nagrywanie filmów o tak ciekawej treści 😁😁😁 I mam pomysl bo slyszalem w filmie ze jakis artykuł o tym okoniu ma wyjsc lub juz wyszedl wiec moze jakis krótki odcinek na temat tego fenomenu?
@@paweooo7065 - mam kolegę, który złowił kilka okoni nilowych, ale nie w naszym kraju tylko w Ugandzie. Widziałem hole tych ryb, nagrane kamerą - istna wojna ;) Ps. Kamil jestem, nie "pan" ;)
Jak zwykle ekstra zrobiony film i świetne wiadomości. Aczkolwiek, w zwiąku że mam doczynienia zawodowo z tzw. Wodami balastowymi, mała dygresja z mojej strony. Tzw. Babka najprawdopodobniej dostała się do naszych wód właśnie w wodach balastowych. Chociaż nie twierdzę że mam 100 % racji. Pozdrawiam.
Dzięki Jureczku! ;) Też słyszałem teorie, że babki trafiły do naszych wód przez "podróżowanie" w wodach balastowych okrętów, ale nie mam pojęcia ile w tym prawdy ;) Tak czy inaczej niedługo się widzimy! ;)
Dojrzalosc jest trescia czego- nie wiemy i co wiemy. wy jestescie z waszymi programami na topie tresci przekazania co powinnismy wiedziec- za - co dziekuje moim przedmöwcom- uszanowanie za takie programy drodzy- pajcie w zdrowiu i rezolucji swych dzialan- szacun- pajcie
Kamil, dziękujemy za nowy odcinek, ponieważ wszystkie inne z tej serii już obejrzane 😉💪 Materiał o węgorzach znam chyba na pamięć 😃 Pozdrowienia dla Ciebie i Pana Pawła, czekam na więcej 🔥👊
Dzięki, cała przyjemność po naszej stronie drogi Januszu! ;) Ps. będę miał do Ciebie temat jeśli chodzi o odcinek karpiowy, ale to pewnie dopiero zimą, albo nawet w następnym sezonie ;)
Kiedyś tam dałem suba, ale nie oglądałem. Drugi film obejrzałem i jestem pod dużym wrażeniem. Będę oglądał więcej bo można dużo dowiedzieć. Tym bardziej, że jestem początkującym wędkarzem. Pozdrawiam :)
Tyle mądrości... Pełen szacunek . Widziałem pana wykłady oglądałem z zaciekawieniem wszystkie . A w tym odcinku dowiedziałem je o tej nieszczęsnej tolpydze która jest u nas traktowana z pogardą jako szkodnik . Trzeba będzie nawrócić naszych wędkarzy :) pozdrawiam 😊
Dzięki za dobre słowo, chociaż z tą tołpygą mamy pewien kłopot. Po nagraniu tego odcinka skontaktował się ze mną pewien ichtiolog i stwierdził, że jest właśnie odwrotnie - że tołpyga jest jednak dużym zagrożeniem dla naszego środowiska. Więc na razie stoimy troszkę w rozkroku z tym gatunkiem ;)
@@papigrego8205 - ja jednak chyba bym obstawiał, żeby tołpygę zaprosić do domu. Zdecydowanie lepiej tołpygę, niż rodzime gatunki. To oczywiście tylko moje zdanie ;)
@@paweoglecki8814 panie Pawle proszę o potwierdzenie co z tolpygami bo one u nas w kanale gliwickim dorastają do ogromnych rozmiarów sam miałem w tym roku 132cm potwora na spining . Czy one naprawdę zjadają narybek w tak ogromnych ilościach ?
Jednym z pierwszych gatunków jakie łowiłem zaczynając wędkować był złoty karaś. Występował we wszystkich okolicznych stawach. A teraz został niemal całkowicie wyparty przez karasia srebrzystego. To jest dla mnie inwazyjny gatunek.
@@kamilwalicki Znam przypadki stawów, w których występowały tylko złote karasie. A po wprowadzeniu tam karasia srebrzystego, te drugie przy braku drapieżników zaczęły się masowo rozmnażać, w większym tempie niż rodzime karasie, czego efektem po kilku latach była sytuacja taka jak w stawie za Waszymi plecami, że występowały już tylko masowo same skarłowaciałe srebrzyste karasie. Warto zauważyć, że oba gatunki karasia są " mało odporne " na obecność szczupaka. W akwenach gdzie występuje szczupak, występują nielicznie, ale z reguły są to duże osobniki. W przeciwieństwie do innych gatunków białorybu, których szczupak nie jest w stanie tak przetrzebić. Super, że robicie filmy o takiej tematyce.
Kamil Łysy Wąż Walicki znajomy miał inny problem w stawie. Inwazję małych okoni. Każde wstawienie białego robaka kończyło się okonkiem. Kilka wpuszczonych szczupaków i sumów nie dawało im rady. Musiał panować tam przeogromny głód, bo nic innego nie dawało rady się tam wytrzeć.
@@kamilwalicki Czy doktor Paweł poza kamera podzielił sie wiekszymi spostrzeżeniami odnosnie okonia nilowego ? Człowiek im dłuzej łowi to dochodzi do wniosku ze w naszych rzekach i jeziorach jest o wiele wiecej gatunków ryb niz by sie wydawało. Tak samo czy jest szansa by pan Paweł wyraził swoja opinie odnosnie jesiotra ? Od 2005-06 roku do Polskic rzek wprowadza sie młode osobniki jesiotra ostronosego ,liczac na odbudowanie populacji. Od pierwszych zarybień mineło 15 lat. Niech pan Paweł wyrazi moze swoja opinie kiedy byc moze w wisle lub odrze spotkamy pierwsze jesiotry ?
Masakra... totalnie nie interesuję się tematem ale uwielbiam te Państwa rozmowy. Nawet zaczynam zwracać uwagę gdy jestem nad rzeką co to za ryby pływają 😀. Naprawdę należy się wielki szacunek za przekazywanie takiej wiedzy i to jeszcze za darmo! Pan Paweł to żyjąca encyklopedia 😁
To tym bardziej nam miło, bardzo dziękujemy! ;) Staramy się rozmawiać o rybach i środowisku z punktu widzenia wędkarza oraz naukowca - wychodzi z tego ciekawy mix tym bardziej, że Paweł jest zarówno naukowcem, jak i wędkarzem ;) Bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość ;)
Dzięki wielkie, bardzo dziękujemy ;) Myślę, że do profesjonalnych programów przyrodniczych to nam daleko - jedynie Paweł na pewno stanąłby na wysokości zadania ;)
Sumika karłowatego szanuję tylko za jego smaczne mięso ,na kukurydzę bierze jak najbardziej , co do kolców to nie raz się ukułem rana bardzo boli ,krwawi trudno się goi i nie jeden haczyk straciłem przez nie ,gdyż przeważnie połykają przynętę głęboko
Ta seria to majstersztyk. Super się Was słucha a Pan Paweł mógłby zastępować Krystynę Czubówne w filmach przyrodnicZych. Zawsze trzeba obejrzeć od deski do deski
Dzięki wielkie, bardzo dziękujemy ;) Ja uwielbiam słuchać Pawła i strasznie żałuję, że nie miałem takich nauczycieli / wykładowców za czasów studenckich.
Pani Krystyna (z którą często nagrywa filmy moja żona, oboje jesteśmy tłumaczami Discovery i Animal Planet) w przeciwieństwie do mnie się nie jąka, a jej głos jest niepodrabialny. Ale BARDZO dziękuję....
Paweł Oglęcki jąkanie się czy charakterystyczne „R” w Pana przypadku tylko pomaga w rozpoznawalności. Jeśli to komuś przeszkadza to znaczy tylko, ze taki ktoś ma smutne życie. Ciągnijcie Panowie tą serię, pozdrawiam serdecznie!
Dzięki, chociaż z tymi umiejętnościami to bym nie przesadzał ;) Gdyby nie Paweł, który zaprosił mnie na tę wyprawę, to bym nawet sumowego ogona nie zobaczył ;)
Ja mam już taką swoją tradycję, że jak tylko ukazuje się kolejny odcinek to siadam do imadełka i kręcę sobie muszki. Nic mnie tak nie relaksuje jak taka kombinacja.
@@arthur84dino - wielkie dzięki ;) Dziś nagrywaliśmy odcinek o boleniach i odpowiadaliśmy na pytania zadane przez widzów.... Oj, to będzie baaaardzo długi odcinek ;)
Pozdrawiam , obejrzałem jak zwykle z ciekawością, duża wiedzą podana z wędkarską lekkością, z chęcią obejrzalbym odcinek o tym co się dzieje u ryb jak np stracą łuski czy im odrastają na co zwracać uwagę przy wypuszczaniu ryb jak je trzymać , czy wypuszczać tak jak Majki czy raczej łagodnie , o chorobach ryb czyli jak złowimy rybę chorą ale np niewymiarowa to co zrobić itp
Ależ wyczucie ;) Dosłownie wczoraj nagraliśmy film, który między innymi porusza te tematy - pewnie w ciągu miesiąca opublikujemy i będzie to.....spora niespodzianka! ;)
Kamilu uwielbiam tą czapkę proszę Cię żebyś tylko jej nie zmieniał ile ona ryb widziała ile deszczu i słońca wytrzymała.to jest reliktw wędkarstwa pozdro 😉
Bardzo fajny wydźwięk filmu w stosunku do gatunków obcych, nie wszystkie są ekspansywne. A co z głowacicą? Niby uznana za gatunek rodzimy, a jednak obcy. Pytam bo mi chyba mniejsze pstrągi na "Łączkach" pod prawym brzegiem przegoniła.
Dzięki za dobre słowo ;) Masz rację! Kurcze, że też zapomniałem o głowacicy.... Ponoć gatunek obcy, a jednak od dawna występujący w naszych wodach.... No nic, trzeba będzie nagrać kiedyś osobny odcinek o tych wspaniałych rybach ;)
Mnie przegoniła kilka razy, wiem o co chodzi... Ja bym ja uznał za obcy, ale już tak wrosła w nasza kulturę i wędkarstwo... A zupełnie poważnie- sama nazwa - Danube salmon (łosoś dunajski)...
@@paweoglecki8814 - Paweł, nie wiem czy już wiesz ale czytam komentarze powyżej i nie uda nam się uniknąć nagrania odcinka o głowacicy - co mnie osobiście bardzo cieszy ;)
Dzięki ;) Tak, to prawda o czym piszesz - ja na babkę nigdy nie łowiłem ale mam kolegów, którzy twierdzą, że na sandacza nie ma lepszej przynęty niż babka.
@@kamilwalicki jest ich trochę u nas i to w województwie mazowieckim , a potrafią brać tak jak koluchy jeden za drugim, ale wystarczy wpuścić kilka szczupaków i ograniczą ich ilość ;)
Czebaczek jak najbardziej się u nas rozmnaża. W Warszawie przy ulicy wirażowej w okolicy sasanki jest staw w którym są go niezliczone ilości i to w różnym rozmiarze. Pozyskiwałem go tam kiedyś do karmienia pielęgnic.
Kilka osób napisało właśnie, że widywało małe czebaczki w naszych dzikich wodach - wychodzi na to, że chyba jednak te rybki mogą czasem się u nas rozmnożyć.
Dostaje coraz więcej wiarygodnych informacji o rozmnażaniu czebaczka w Polsce i coraz bardziej przekonuję się do tej opcji. Jak widać Natura nie znosi próżni. Zresztą powiedziałem chłopakom po nagraniu że jednak trochę bym "złagodził" tekst o tarle czebaczka, ale Kamil zgodził się, żebym zrobił to w odpowiedziach. Co niniejszym czynię...(:
@@kamilwalicki Fajnie by było ale dopóki kłusownictwo i odławianie ryb się nie skończy to może trwać wiele lat zanim coś takiego nastąpi 😓szkoda bo piękne mamy wody a coraz bardziej ubogie w ryby
@@miloszczarnomski7029 - moim zdaniem siaty rybackie to to samo co kłusownictwo, tylko legalne.... Nie rozumiem jak można pustoszyć nasze wody rybackimi siatami :(
@@miloszczarnomski7029 - mam nadzieję, że za kilka lat osoby, które zezwalają teraz na stawianie siat, zostaną wywiezione na taczkach. Bardzo bym sobie i nam wszystkim tego życzył ;)
Wszystko ładnie ale Panowie. Czebaczek amurski trze się w polskim klimacie świetnie. Jest to ryba która odbywa tarło kilkukrotnie strzeże ikry i jest bardzo plenny. Jeszcze bardziej plenny od karasia. Bardzo szybko opanowuje zbiorniki jeśli nie ma drapieżników. Znam te rybę dokładnie. Uwielbia ikre innych ryb. W dodatku jest nosicielem groźnych pasożytów. Jedyny plus to chodowla w warunkach kontrolowanych jako ryba paszowa.
Jak zawsze fajnie, ale mi zabrakło jedynego ważnego aspektu. Jak drapieżniki żyją z tymi rybami które jedzą je, które nie. Itp co zapoluje na babkę a co na sumika?
Kamil Łysy Wąż Walicki w stawie Potulickim w Pruszkowie, jeden znany wędkarz o nazwisku Węgorzyk;) złowił na byczka z obciętymi kolcami karpia 20 kilogramów. Histerie tę potwierdza kilku świadków.
Siema wężu według mnie to inwazyjny gatunek na rybach to jest psełdowędkarz który wejdzie Ci na miejscówke i napierdala kamieniem w ledwowymiarowe Bolki😤😤😤.I się zagotowałem.
U nas na starorzeczu jest trochę trawianki i muszę przyznać że 25cm brzmi trochę abstrakcyjnie, bo wraz z kolegą łapaliśmy je nawet na spinning i to takie około 35cm+ i +- 800g. Być może mają tu naprawde dobre warunki 😅
Musze przyznać że przez około 3 lata byliśmy przekonani że to bass wielkogębowy dopiero jeden z wędkarzy gdy łowił je na spławik rzucił tą nazwą i po krótkim wyszukiwaniu po internecie okazało się że ma racje
Niesamowite. Nie jestem wędkarzem. Nie jestem ichtiologiem. Nie mam nic wspólnego z rzekami, jeziorami, morzami. Jednak tą serię chcę oglądać. Wiedza przekazywana z pasją i w ciekawy sposób zawsze będzie ciekawa nawet dla osoby kompletnie niezainteresowanej. Jak RUclips wpadł na pomysł aby mi podsunąć w proponowanych... nie wiem. Jednak cieszę się, że tu trafiłem. Przynajmniej tą serie będę oglądał.
Bardzo nam miło i bardzo dziękuję za dobre słowo 😉 Doceniam tym bardziej, iż pisze to ktoś kto nie wędkuje! 😉👍 Jeszcze raz wielkie dzięki i wszystkiego dobrego w Nowym Roku 🎅
Pomysł na następny odcinek : Gatunki wymarłe,zanikłe lub bliskie wymarciu np. Jesiotr Bałtycki,Łosoś...
Już wstępnie rozmawialiśmy o takim odcinku i pewnie zrealizujemy go jeszcze w tym sezonie ;) Dzięki za podpowiedź, jestem strasznie ciekawy co mi Paweł opowie w tym temacie ;)
Kamil Łysy Wąż Walicki czytałem gdzieś o łososiach łowionych w latach 60’ w Warszawie:) ale to musiały być piękne czasy. Albo o tym jak wyławiano setki ton jesiotra na początku wieku.
@@dysksss jesiotr bałtycki niestety został wibity strasznie...
Ale nasze jesiotry były populacją jesiotrów ostropyskich, więc jest szansa na powrót do naszych rzek tej pięknej ryby, zresztą upadek Polskiego przemysłu i rolnictwa doprowadził do oczyszczenia się polskich rzek, co może pomóc w powrocie tych ryb😀
@@dysksss - nie wyobrażam sobie zacięcia łososia np 20kg w centrum Warszawy ;) Oj, ależ byłaby wojna :)
Nie mam pytań. Rozmów z Pawłem można słuchać godzinami. Życzę szczęścia i tematów na odcinki do końca świata.
Dzięki, ja również mógłbym słuchać Pawła godzinami ;)
Pozdrawiamy serdecznie ;)
Jedyny wędkarz, którego filmy oglądam od dechy do dechy i nie przewijam. Wiem że to nudne już ale jak zwykle klasa panowie 🏆🏆🏆
Wielkie dzięki! ;) Nie nudne, dla nas takie komentarze naprawdę są bardzo istotne, bo to najfajniejsza nagroda za nagrywanie ;)
Jak zwykle niesłychanie ciekawy wykład Pana Doktora, dziękujemy i prosimy o więcej :)
Bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość ;) Jutro rano siadamy do nagrywania odcinka o boleniach, więc pewnie już niebawem kolejny film z Pawłem.
Pozdrowionka ;)
Jak dla mnie najbardziej inwazyjny jest człowiek, zostawi chlew nad wodą i po sobie nie ogarnie, widać to na każdym łowisku,ale z innej beczki Kamilu i Pawle jak zwykle super projekcja, łapa i pozdrowionka dla was. 👍👊👊👊
Niestety muszę się z Tobą zgodzić. My-ludzie robimy najwięcej szkód w środowisku. Bardzo to przykre, ale taka jest prawda :(
Dzięki i również serdecznie pozdrawiamy! ;)
Niestety. Mam kolegę, z którym często łowiłem z lodu (jak jeszcze bywał...). Pali jak smok, ale każdego "kiepa" chował do torebki i trzy razy sprawdzał, czy jakiś nie został na śniegu... Ja sam mam przednią kieszeń neoprenów pełną torebek po przyponach, gumach itd. - zawsze zapominam, żeby to wyrzucić w domu, ale nie przyszłoby mi do głowy rzucić w krzaki... Walczmy - kropla drąży skałę! Pozdrawiam!!!!
@@paweoglecki8814 Mi od małego wpojono do głowy abym zostawił miejsce w takim stanie w jakim chciał bym je zastać i to jest dla mnie jak amen w pacierzu ale widać jacy są ludzie, boli mnie to strasznie,a druga sprawa brak śmietnikòw przy zbiornikach na ktòrych łowimy, przynajmiej u nas tak jest co też boli, coś napewno by się trochę poprawiło. 🤔.Pozdrawiam Pawle i czekam na dalsze wykłady 💪💪💪
Dziękuję za opinię naukowca pokornego wobec własnej wiedzy.
Cała przyjemność po naszej stronie i polecamy inne nasze filmy ;)
Pozdrowionka
Wielki szacun..za wszystkie filmy..zawsze coś nowego..milo posłuchać ciekawostek...pozdrawiam.
Dzięki, bardzo dziękujemy ;)
Odcinek Super 👍 zawsze pisałem długie komentarze, a teraz nic dodać nic ująć...Materiał dla prawdziwych miłośników wędkarstwa... Spotkałem się z gatunkami inwazyjnymi na zbiorniku sztucznym przy elektrowni i one tam się rozmnażają!!! Tołpyga,..i inne gatunki...a sumik jest smaczny ale Ahtung kolec...
Bardzo dziękujemy! ;) Staram się odpisywać na wszystkie komentarze i te krótkie i te długie, z prostego powodu. Po pierwsze jesteśmy za nie bardzo wdzięczni, a po drugie uważam, że jeśli ktoś poświęcił kilka sekund, na napisanie chociażby "fajny film", to ja też mogę poświęcić tyle samo czasu, aby podziękować ;)
Ps. z tym kolcem to faktycznie trzeba uważać, też nie raz mi się paluch babrał kilka tygodni ;)
Kolejny wartościowy materiał. Dzięki Panowie!
Bardzo dziękujemy! ;)
Świetny wykład jak zawsze! Przychodzi mi na myśl gatunek inwazyjny we Francji Szwecji i Niemczech ale to jest niepoprawne politycznie :) natomiast rozmnaza się około 8 razy szybciej i jest ekspansywny nawet dla rodzimego gatunku stanowi śmiertelne zagrożenie. Na szczęście osobników agresywnych jest niewiele.
Super rozmowy z Panem Pawłem :) miło posłuchać mądrej osoby :)
Bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość ;)
Bardzo dziękuję i proszę o więcej, ciekawy i pouczający wykład.
Cała przyjemność po naszej stronie, bardzo dziękujemy ;)
Świetny odcinek! Uwielbiam słuchać pana Pawła, niesamowita wiedza. Łapka w górę 😁
Bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość ;)
Mogę was panowie godzinami oglądać i nigdy sie nie zanudza wasze wspólne filmy pozdrawiam
Cała przyjemność po naszej stronie, bardzo dziękujemy ;)
Świetny odcinek, jak zawsze!
My powinniśmy się cieszyć że nadal mamy szansę połapać rodzime gatunki, bo przy takich zmianach jakie się dzieją z klimatem, za 40lat będzie akwarium w każdym stawie czy jeziorze...
Bardzo dziękujemy za dobre słowo! ;)
Też się obawiam, że następne pokolenia będą mogły np jazgarza obejrzeć wyłącznie w atlasie czy na zdjęciach w Internecie :(
Pan Paweł to istna kopalnia wiedzy. Co mogę wiecej powiedzieć uwielbiam filmy z Waszym udziałem Panowie. Ogromny szacunek za tak
wspaniałą robotę dla całej Waszej trojki👍👍👍💪💪💪
BARDZO BARDZO dziękujemy! ;)
Mógłbym słuchać godzinami 👍pozdowionka
Dzięki Radziu, bardzo dziękujemy i pozdrawiamy! ;)
Tymi filmami robicie super robotę Panowie . I wielki szacun za pszekazywanie waszej długoletniej wiedzy.
Cała przyjemność po naszej stronie, bardzo dziękujemy ;)
Łysy Wężu kontynuuj odcinki z Pawłem bo to bardzo ciekawe i miło się was ogląda. Pozdr!
Na pewno będziemy kontynuować tę serię z Pawłem ;) Wczoraj nagrywaliśmy odcinek o boleniach, ale będzie straszliwie długaśny ;)
Oglądam wszystkie panów odcinki i to co robicie jak opowiadacie wszystko dla mnie Oscar siw należy za to pozdrawiam
Kurcze, strasznie to miłe, BARDZO DZIĘKUJEMY! 🤗🥰
Głowacica, miękławka, bass wielkogębowy to też wpuszczone gatunki. Trawiankę złowiłem 😀 Panowie szacun za kawał dobrej roboty
Kurka, masz rację! - nie podpytałem o głowacicę bo w sumie obiło mi się gdzieś o uszy, że ponoć też jest gatunkiem obcym. Co prawda rozmnaża się u nas i jest obecna w kilku rzekach od wielu lat, ale.....czy występowała naturalnie? - tego nie wiem.
@@kamilwalicki No wlasnie Kamil, rozmnaza sie naturalnie u nas? Bo to, ze jest gatunkiem obcym to jest fakt. Ryba o ktorej naprawde wiadomo jest niewiele i byc moze o ktora warto Pana Pawla co nieco popytac.
@@richardszuban7395 - na pewno nagramy osobny odcinek o głowacicach, mogę obiecać ;) Raczej nie w tym roku, ale postaram się, abyśmy zrobili to w przyszłym sezonie ;)
@@kamilwalicki jest gatunkiem obcym, ponoć wpuszczone zostały pod koniec lat sześćdziesiątych, kurka z tego co wiem to podchodzą do tarła u nas ale młode nie przeżywają, ponoć nie mamy ustabilizowanej populacji zdolnej do rozrodu naturalnego, zresztą zwróćcie uwagę na wielkość łowionych głowacic u nas a jakie padają u naszych sąsiadów Czechów
@@kamilwalicki Swietnie!!! Bede czekal z niecierpliwoscia.
Dzięki za interesujący program.Sumik karłowaty rzeczywiście smaczna ryba, polecam.Łapię to na filet tak jak flądrę w morzu jak już nic nie bierze.
Dzięki 😉👍
Miętus, Lipień i Głowacica te gatunki chyba dla większości są tajemnicze i myślę że dużo osób chętnie by posłuchało kilka mądrych słów na temat tych ryb 😉
Dziś nawet rozmawialiśmy z Pawłem o odcinku o miętusach, więc na pewno za jakiś czas coś takiego nagramy. Głowacica też się doczeka swojego filmu i obstawiam, że lipień również ;)
@@kamilwalicki Jeżeli coś z tych gatunków uda mi się przechytrzyć to chyba tylko miętus który u mnie występuje dość często na niektórych odcinkach rzeki
@@Damian-kb8tm - ja w życiu złowiłem tylko pięć miętusów (bardziej - miętusków) i wszystkie jednej nocy. Muszę się przyłożyć do tematu ;)
Podobno lipień jest najkrócej zyjacą rybą?
Dzięki tej serii i ostatnim wykładom pana Pawła dowiedziałem się chyba więcej o ichtiologii niż przez ostatnie 20lat nad wodą. Serdecznie dziękuję, i liczę że będzie tego o wiele wiele więcej. Pozdrawiam
Bardzo dziękujemy i od siebie dodam, że....ja też dowiedziałem się od Pawła więcej, niż przez ostatnie 20 lat nad wodą ;) Tej serii filmów nie zamierzamy kończyć, a pomysłów na odcinki mam jeszcze sporo ;)
@@kamilwalicki ja kiedyś słyszałem że występuje i wydaje mi się że widziałem parokrotnie w naszych wodach Trzcinnika Erpetoichthys calabaricus
@@waldemarnowakowski9131 - możliwe, chociaż ja nie znalazłem nigdzie takich informacji. Szczerze powiem, że nawet nie wiem cóż to za wynalazek ;)
@@kamilwalicki kiedyś (15 lat temu) odserwowałem jak "wygrzewają" się w wczesno porannym słońcu na mulistym brzegu małego stawu w polu w miejscowości w której się wychowałem (kiedyś notabene pełnym okonia lina karasia i słonecznicy) niestety obecnie wydaje się on "martwy" z opowieści nieżyjącego już niestety najstarszego mieszkańca były one tam od zawsze ( odkąd pamiętał 1935r) teoretycznie były tam od połowy XIX w. Staw powstał jako miejsce do kąpania koni. W Poznaniu czasem je wyduje jako rybki akwariowe i takie do oczek wodnych.
@@waldemarnowakowski9131 - o widzisz, dzięki za ciekawostkę ;) Człowiek uczy się caaaałe życie!
Ale prezencik po pracy 🙂 Dziękuję
Cała przyjemność po naszej stronie i mamy nadzieję, że odcinek się spodoba ;)
Duża porcja wiedzy przekazana w mało inwazyjny sposób 😀 szacunek Panowie!👍
Dzięki wielkie, pozdrawiamy ;)
No powiem ze fajna ciekawostka wpadla o tym okoniu nilowym
Fajnie sie o tym dowiedziec 😁
Kurcze, ja nie mogłem w to uwierzyć! No ale skoro Paweł mówi, że jest tego pewien na 100%, to widocznie tak jest ;)
@@kamilwalicki czekam na dalsze informacje o tym fenomenie 😁
@@paweooo7065 - ja to chciałbym złowić takiego skubańca, to byłoby coś! ;)
@@kamilwalicki myślę że nie tylko pan.
Sam jestem ciekaw jaką ma walke ta ryba, do jakich rozmiarów może u nas urosnąć.
No wiele pytań się teraz otworzyło. Dziękuje bardzo za nagrywanie filmów o tak ciekawej treści 😁😁😁
I mam pomysl bo slyszalem w filmie ze jakis artykuł o tym okoniu ma wyjsc lub juz wyszedl wiec moze jakis krótki odcinek na temat tego fenomenu?
@@paweooo7065 - mam kolegę, który złowił kilka okoni nilowych, ale nie w naszym kraju tylko w Ugandzie. Widziałem hole tych ryb, nagrane kamerą - istna wojna ;)
Ps. Kamil jestem, nie "pan" ;)
Jak zwykle ekstra zrobiony film i świetne wiadomości. Aczkolwiek, w zwiąku że mam doczynienia zawodowo z tzw. Wodami balastowymi, mała dygresja z mojej strony. Tzw. Babka najprawdopodobniej dostała się do naszych wód właśnie w wodach balastowych. Chociaż nie twierdzę że mam 100 % racji. Pozdrawiam.
Dzięki Jureczku! ;) Też słyszałem teorie, że babki trafiły do naszych wód przez "podróżowanie" w wodach balastowych okrętów, ale nie mam pojęcia ile w tym prawdy ;)
Tak czy inaczej niedługo się widzimy! ;)
Dobra robota dziekuje
Dziękujmy! ;)
Świetny materiał. Wiedza podana w bardzo przyjemny sposób.
Dzięki, bardzo dziękujemy i od siebie polecam pozostałe nasze filmy 😉🔥
@@kamilwalicki Delektuje się nimi powoli, materiału jest imponująca ilość!
@@albertmyczkowski6686 Miłego oglądania 😉
Najlepszy serial na yt! :)
Dzięki, BARDZO dziękujemy! ;)
Dojrzalosc jest trescia czego- nie wiemy i co wiemy. wy jestescie z waszymi programami na topie tresci przekazania co powinnismy wiedziec- za - co dziekuje moim przedmöwcom- uszanowanie za takie programy drodzy- pajcie w zdrowiu i rezolucji swych dzialan- szacun- pajcie
Bardzo dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy! ;)
Kamil, dziękujemy za nowy odcinek, ponieważ wszystkie inne z tej serii już obejrzane 😉💪
Materiał o węgorzach znam chyba na pamięć 😃
Pozdrowienia dla Ciebie i Pana Pawła, czekam na więcej 🔥👊
Dzięki, cała przyjemność po naszej stronie drogi Januszu! ;)
Ps. będę miał do Ciebie temat jeśli chodzi o odcinek karpiowy, ale to pewnie dopiero zimą, albo nawet w następnym sezonie ;)
Te wasze filmy to bez wątpienia jedna z najlepszych wiedzy wędkarskiej na polskim yt
A Pan Profesor bardzo mądrze mówi o wszystkim
Bardzo dziękujemy za dobre słowo ;)
Kiedyś tam dałem suba, ale nie oglądałem. Drugi film obejrzałem i jestem pod dużym wrażeniem. Będę oglądał więcej bo można dużo dowiedzieć. Tym bardziej, że jestem początkującym wędkarzem. Pozdrawiam :)
Dzięki ;) Mam nadzieję, że pozostałe filmy też Ci się spodobają ;)
Pozdrowionka!
Uwielbiam ten serial,mam nadzieję że będzie tak długi jak "Moda na sukces". Dobra robota Panowie 👏🎣
Na pewno nie mamy w planach kończyć tej serii, a nawet......ale to będzie niespodzianka na przyszłość ;)
Dzięki! ;)
Jak zwykle świetny ciekawy film!!!
Dzięki, bardzo dziękujemy ;)
Tyle mądrości... Pełen szacunek . Widziałem pana wykłady oglądałem z zaciekawieniem wszystkie . A w tym odcinku dowiedziałem je o tej nieszczęsnej tolpydze która jest u nas traktowana z pogardą jako szkodnik . Trzeba będzie nawrócić naszych wędkarzy :) pozdrawiam 😊
Dzięki za dobre słowo, chociaż z tą tołpygą mamy pewien kłopot. Po nagraniu tego odcinka skontaktował się ze mną pewien ichtiolog i stwierdził, że jest właśnie odwrotnie - że tołpyga jest jednak dużym zagrożeniem dla naszego środowiska. Więc na razie stoimy troszkę w rozkroku z tym gatunkiem ;)
@@kamilwalicki czyli co zabijać i zabierać czy jak. Proszę poruszacie ten temat gdy będzie kolejny odcinek . To bardzo pomoże
@@papigrego8205 - ja jednak chyba bym obstawiał, żeby tołpygę zaprosić do domu. Zdecydowanie lepiej tołpygę, niż rodzime gatunki. To oczywiście tylko moje zdanie ;)
Po prostu dziękuje!
@@paweoglecki8814 panie Pawle proszę o potwierdzenie co z tolpygami bo one u nas w kanale gliwickim dorastają do ogromnych rozmiarów sam miałem w tym roku 132cm potwora na spining . Czy one naprawdę zjadają narybek w tak ogromnych ilościach ?
Jednym z pierwszych gatunków jakie łowiłem zaczynając wędkować był złoty karaś. Występował we wszystkich okolicznych stawach. A teraz został niemal całkowicie wyparty przez karasia srebrzystego. To jest dla mnie inwazyjny gatunek.
Nie wiem czy widziałeś, ale nagraliśmy niedawno odcinek o karasiach ;)
Podobno tam gdzie jest w większych ilościach karas srebrzysty to nasz się już chyba w pełni nie wytrze.
@@kamilwalicki Znam przypadki stawów, w których występowały tylko złote karasie. A po wprowadzeniu tam karasia srebrzystego, te drugie przy braku drapieżników zaczęły się masowo rozmnażać, w większym tempie niż rodzime karasie, czego efektem po kilku latach była sytuacja taka jak w stawie za Waszymi plecami, że występowały już tylko masowo same skarłowaciałe srebrzyste karasie. Warto zauważyć, że oba gatunki karasia są " mało odporne " na obecność szczupaka. W akwenach gdzie występuje szczupak, występują nielicznie, ale z reguły są to duże osobniki. W przeciwieństwie do innych gatunków białorybu, których szczupak nie jest w stanie tak przetrzebić. Super, że robicie filmy o takiej tematyce.
@@arturbanas7844 - powiem Ci szczerze Kolego, że....aż się prosi wpuścić do takiego zbiornika kilka szczupaków ;) Sam z chęcią bym to zrobił! ;)
Kamil Łysy Wąż Walicki znajomy miał inny problem w stawie. Inwazję małych okoni. Każde wstawienie białego robaka kończyło się okonkiem. Kilka wpuszczonych szczupaków i sumów nie dawało im rady. Musiał panować tam przeogromny głód, bo nic innego nie dawało rady się tam wytrzeć.
Bardzo dobry temat .!super pozdrawiam
świetny film pozdrawiam
Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy ;)
Kolejna porcja wiedzy przyswojona. Czekam na więcej.
Dzięki, bardzo dziękujemy! ;)
Siema biorę gatunek pod ochroną w rękę Żubr 🍻 i oglądam łapa w ciemno pozdrawiam Panowie serdecznie ze Szwecji
Miłego......Żubrowania ;) I oglądania! - mam nadzieję, że odcinek się spodoba. Zdrówko! ;)
@@kamilwalicki odcinek super, wiele nowych mi nie znanych info bardzo dziękuj i czekam na kolejne przeciekawe produkcję ✌️🖐️
@@hubert382 - cała przyjemność po naszej stornie, wielkie dzięki za dobre słowo ;)
@@kamilwalicki dobre słowo nalezy się Wam Panowie i to bezapelacyjnie z naszej strony! Czekam na następny film pozdro 💪✌️
@@kamilwalicki Czy doktor Paweł poza kamera podzielił sie wiekszymi spostrzeżeniami odnosnie okonia nilowego ? Człowiek im dłuzej łowi to dochodzi do wniosku ze w naszych rzekach i jeziorach jest o wiele wiecej gatunków ryb niz by sie wydawało. Tak samo czy jest szansa by pan Paweł wyraził swoja opinie odnosnie jesiotra ? Od 2005-06 roku do Polskic rzek wprowadza sie młode osobniki jesiotra ostronosego ,liczac na odbudowanie populacji. Od pierwszych zarybień mineło 15 lat. Niech pan Paweł wyrazi moze swoja opinie kiedy byc moze w wisle lub odrze spotkamy pierwsze jesiotry ?
Masakra... totalnie nie interesuję się tematem ale uwielbiam te Państwa rozmowy. Nawet zaczynam zwracać uwagę gdy jestem nad rzeką co to za ryby pływają 😀. Naprawdę należy się wielki szacunek za przekazywanie takiej wiedzy i to jeszcze za darmo! Pan Paweł to żyjąca encyklopedia 😁
To tym bardziej nam miło, bardzo dziękujemy! ;) Staramy się rozmawiać o rybach i środowisku z punktu widzenia wędkarza oraz naukowca - wychodzi z tego ciekawy mix tym bardziej, że Paweł jest zarówno naukowcem, jak i wędkarzem ;)
Bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość ;)
Jak zawsze bardzo konkretnie i ciekawie :) po wrzuceniu na telewizor zacząłem sie zastanawiać czemu nie ma Was na programach przyrodniczych
Dzięki wielkie, bardzo dziękujemy ;) Myślę, że do profesjonalnych programów przyrodniczych to nam daleko - jedynie Paweł na pewno stanąłby na wysokości zadania ;)
jesiotr ,caly czas o nim mysle !Zdrowko !🍺
Hamuj powoli, już po weekendzie 😉
Ps.zdrówko! 🔥
Moje koty lubią sumiki karłowate :-) i zawsze ich zabieram . Świetny materiał panowie i jak zawsze czekam na kolejny odcinek . Pozdrawiam
Dzięki, bardzo dziękujemy i jutro rano lecimy nagrywać odcinek o boleniach ;)
Pozdrowionka!
Panowie miło was posłuchać.
Cała przyjemność po naszej stronie! ;)
Sumika karłowatego szanuję tylko za jego smaczne mięso ,na kukurydzę bierze jak najbardziej , co do kolców to nie raz się ukułem rana bardzo boli ,krwawi trudno się goi i nie jeden haczyk straciłem przez nie ,gdyż przeważnie połykają przynętę głęboko
Sumik karłowaty fajny jest tylko wtedy, jak nic innego nie bierze ;) On bierze zawsze! ;)
Trawianki..... Właśnie dowiedziałem się jak nazywa się dziwna ryba, którą złowiłem przeszło 20 lat temu na Wiśle... Dziękuję:)
Cała przyjemność po naszej stronie i polecamy się na przyszłość ;)
Genialne są te odcinki :)
Bardzo dziękujemy! ;)
Szacun dla Pana Pawła i dziękuję Ci Kamilu za tą serię
Bardzo dziękujemy, cała przyjemność po naszej stronie ;)
Ta seria to majstersztyk. Super się Was słucha a Pan Paweł mógłby zastępować Krystynę Czubówne w filmach przyrodnicZych. Zawsze trzeba obejrzeć od deski do deski
Dzięki wielkie, bardzo dziękujemy ;) Ja uwielbiam słuchać Pawła i strasznie żałuję, że nie miałem takich nauczycieli / wykładowców za czasów studenckich.
Pani Krystyna (z którą często nagrywa filmy moja żona, oboje jesteśmy tłumaczami Discovery i Animal Planet) w przeciwieństwie do mnie się nie jąka, a jej głos jest niepodrabialny. Ale BARDZO dziękuję....
Paweł Oglęcki jąkanie się czy charakterystyczne „R” w Pana przypadku tylko pomaga w rozpoznawalności. Jeśli to komuś przeszkadza to znaczy tylko, ze taki ktoś ma smutne życie. Ciągnijcie Panowie tą serię, pozdrawiam serdecznie!
@@swojskifiszing9915 - dziękujemy za dobre słowo i tak długo jak Pawłowi się nie znudzi, tak długo tematów do naszych rozmów nie zabraknie ;)
Gratulacje Kamilo pięknego suma. Kolejne potwierdzenie klasy twoich umiejętności
Dzięki, chociaż z tymi umiejętnościami to bym nie przesadzał ;) Gdyby nie Paweł, który zaprosił mnie na tę wyprawę, to bym nawet sumowego ogona nie zobaczył ;)
Będzie coś o największym gatunku inwazyjnym- wędkorzu? Oglądamy, zobaczymy ;)
Możemy nagrać taki odcinek, tylko towarzysz Gugała będzie musiał pomóc ;)
@@kamilwalicki, wąs się zapuści... ;)
@@PawelTowarzyszGugala - a kalosz jest w pogotowiu? ;)
@@kamilwalicki już na jednej nodze założony :D
@@PawelTowarzyszGugala - czyli.....guma zawsze na swoim miejscu? 🤪
Witam.Długi nie długi ogląda się z przyjemnością i z kawką.Pozdrawiam.
Dziękujemy, wielkie dzięki ;)
Ja mam już taką swoją tradycję, że jak tylko ukazuje się kolejny odcinek to siadam do imadełka i kręcę sobie muszki. Nic mnie tak nie relaksuje jak taka kombinacja.
@@krzysztofmaciolek9422 - i cała przyjemność po naszej stronie! ;) Przyjemne z pożytecznym ;)
Siema, kiedy w końcu o boleniach?? 😉😉Zaczynam oglądać, pozdrawiam
Rozwiń opis pod filmem ;) Jutro jesteśmy umówieni na nagrywanie tego odcinka, więc pewnie w ciągu dwóch tygodni się pojawi ;)
Po. miłego oglądania! ;)
Więcej odcinków z tym Panem Szacun wielki!!
Właśnie wczoraj nagraliśmy kolejny odcinek i postaram się opublikować go w sobotę 😉
Super materiał
Dzięki wielkie ;)
Bardzo fajny odcinek, łowiłem karpie sazany, takie po około 1.5 kg na małej rzeczce w Legnicy. 😀
Dziękujemy ;)
7:59 mrówka zasuwa po kapeluszu Pana Pawła ;)
hahaha, nawet nie zauważyłem ;)
Ciekawy program . Dziekuje
No i na to czekałem :D Aż miło się bedzię oglądać :)
Mam nadzieję, że odcinek się spodoba ;)
Jak ma się nie spodobać, skoro mówicie mega ciekawe rzeczy :) Mnie to strasznie interesuje, temu słucham zaciekawiony i czekam na kolejne odcinki :)
@@amatorski_fachowiec2218 - wielkie dzięki, jutro jesteśmy umówieni na nagrywanie odcinka o boleniach ;)
Rozpieszczaj nas bardziej :D więc czekam na odcinek :D
@@amatorski_fachowiec2218 - będzie baaaardzo długi, bo dostaliśmy mnóstwo pytań ;) Ale udało się go nagrać.
Zajefajny kanal i wiecej takich materialow poprosze :) Edukacja to podstawa. Lapka w gore
Wielkie dzięki, cała przyjemność po naszej stronie ;)
Mieszkam koło Gopła i pierwszy raz słyszę takie rzeczy ale jest tam taki teren rezerwatu
Robicie świetną robotę, dzięki.
Bardzo dziękujemy za dobre słowo ;)
Łysy jak Ty mnie imponujesz tymi odcinkami to nie masz pojęcia 😁
Mojej roboty nie ma tu więcej niż 33%, a może nawet mniej ;) Paweł opowiada, Rafcio nagrywa i montuje, ja tylko wymyślam tematy i zadaję pytania ;)
@@kamilwalicki za sam pomysł zaproszenia tak znamienitego gościa to 45% wkładu się należy😁. Kolejny fenomenalny odcinek. Dzięki panowie
Ja tu dwóch łysych widzę😂
@@arthur84dino - wielkie dzięki ;) Dziś nagrywaliśmy odcinek o boleniach i odpowiadaliśmy na pytania zadane przez widzów.... Oj, to będzie baaaardzo długi odcinek ;)
@@kimon101 - heh, ano nie da się ukryć ;)
Kolejny sweitny materiał. Pozdrawiam panów
Dzięki, bardzo dziękujemy i również pozdrawiamy 😉
Będzie kiedyś film o jesiotrach?
Będzie ;)
@@kamilwalicki super też na to czekam
@@adix3804 - postaramy się nagrać zimą, a może nawet uda się jeszcze w tym sezonie ;)
Super są te filmy. pozdrawiam
Bardzo dziękujemy i zerknij w nasze wcześniejsze filmy 😉👍 Tam są głównie gatunki rodzime, a w przygotowaniu już kolejne filmy.
Pozdrowionka 😉
Zawsze micha mi się cieszy jak widze nowy odcinek !
Miód na nasze serducha, bardzo dziękujemy! ;)
Pozdrawiam , obejrzałem jak zwykle z ciekawością, duża wiedzą podana z wędkarską lekkością, z chęcią obejrzalbym odcinek o tym co się dzieje u ryb jak np stracą łuski czy im odrastają na co zwracać uwagę przy wypuszczaniu ryb jak je trzymać , czy wypuszczać tak jak Majki czy raczej łagodnie , o chorobach ryb czyli jak złowimy rybę chorą ale np niewymiarowa to co zrobić itp
Ależ wyczucie ;) Dosłownie wczoraj nagraliśmy film, który między innymi porusza te tematy - pewnie w ciągu miesiąca opublikujemy i będzie to.....spora niespodzianka! ;)
Ryby zawsze były w wodach jeszcze przed człowiekiem, to my jesteśmy zagrożeniem ekosystemu wodnego i nie tylko.
I tu niestety muszę się z Tobą zgodzić - to my najbardziej niszczymy nasze środowisko. Ingerujemy w rzeczy, w które ingerować nie powinniśmy...
Brawo Panowie, czekam na nastepna czesc.
Dzięki wielkie, następnym razem wrzucimy odcinek o boleniach - właśnie dziś go nagrywaliśmy ;)
Paweł. MEGA koszulka 💪
Z tego co wiem, to Paweł dostał ją od swojej szanownej małżonki ;) Też uważam, że jest genialna ;)
Też zauważyłem tą koszulkę już wcześniej u Pana Pawła, zajebista 😂 kupowałbym !
@@szymonhofman9554 - może musimy pomyśleć, aby takie zrobić? ;)
Koniecznie 😁
@@kamilwalicki z napisem "Łysy Wąż to podejrzany typ" ;-)
Jak zwykle rewelacja, poproszę materiał o jesiotrze
Bardzo dziękujemy! ;) Postaramy się nagrać też odcinek o jesiotrach, bo sam też jestem ciekawy tego tematu.
To 👍i oglądam.
Dzięki i miłego seansu - mam nadzieję, że się spodoba ;)
Jak zwykle świetny odcinek i dużo ciekawych wiadomości jesteście The Best Wężu tak trzymać Pozdrawiam
Wielkie dzięki, strasznie nam miło i BARDZO dziękujemy za dobre słowo! ;)
Czebaczek na 100% się u nas rozmnaża , na południu Polski .
Dzięki za info!
Absolutna racja, przypomniałem sobie tuż po nagraniu, Kamil świadkiem... Przepraszam za błąd!
Kamilu uwielbiam tą czapkę proszę Cię żebyś tylko jej nie zmieniał ile ona ryb widziała ile deszczu i słońca wytrzymała.to jest reliktw wędkarstwa pozdro 😉
witam trzebaczki rozmnażają się kilka razy do roku mam staw i i wyciera się około 5 razy w roku
Dziękujemy za info! 😉👍
Super film pozdrawiam serdecznie
Dzięki, bardzo dziękujemy i pozdrawiamy ;)
Rak małż i ślimak ta ostatnia ryba u mnie pod domem w trawie pływa po warszawsku nawet czasem😂 Pozdrawiam panowie👍 Świetny materiał💪
Dzięki, pozdrowionka!
Jak zwykle mądry materiał 💪 jestem z Wielkopolski ale Okonia Nilowego jeszcze nie zlowilem:) pozdrawiam
Dziękujemy ;) Ja też nigdy nie złowiłem okonia nilowego, a tym bardziej w Polsce ;)
Bardzo fajny wydźwięk filmu w stosunku do gatunków obcych, nie wszystkie są ekspansywne. A co z głowacicą? Niby uznana za gatunek rodzimy, a jednak obcy. Pytam bo mi chyba mniejsze pstrągi na "Łączkach" pod prawym brzegiem przegoniła.
Dzięki za dobre słowo ;) Masz rację! Kurcze, że też zapomniałem o głowacicy.... Ponoć gatunek obcy, a jednak od dawna występujący w naszych wodach.... No nic, trzeba będzie nagrać kiedyś osobny odcinek o tych wspaniałych rybach ;)
Mnie przegoniła kilka razy, wiem o co chodzi... Ja bym ja uznał za obcy, ale już tak wrosła w nasza kulturę i wędkarstwo... A zupełnie poważnie- sama nazwa - Danube salmon (łosoś dunajski)...
@@paweoglecki8814 - Paweł, nie wiem czy już wiesz ale czytam komentarze powyżej i nie uda nam się uniknąć nagrania odcinka o głowacicy - co mnie osobiście bardzo cieszy ;)
@@kamilwalicki A jak mnie...
Fajny filmik lapka w górę babka dobra na Sandacze Pozdrawiam
Dzięki ;) Tak, to prawda o czym piszesz - ja na babkę nigdy nie łowiłem ale mam kolegów, którzy twierdzą, że na sandacza nie ma lepszej przynęty niż babka.
Jeśli chodzi o "trawianki" to rosną nawet ponad 25cm i mogą zdominować całe łowisko .
Nie widziałem tej ryby na oczy - z jednej strony to dobrze, z drugiej.....chciałbym zobaczyć jak wygląda ;)
@@kamilwalicki jest ich trochę u nas i to w województwie mazowieckim , a potrafią brać tak jak koluchy jeden za drugim, ale wystarczy wpuścić kilka szczupaków i ograniczą ich ilość ;)
@@ham_sii2179 - i to chyba najlepszy sposób, jak rozprawić się z takim niechcianym mieszkańcem naszych wód ;)
@@kamilwalicki gorzej z tymi sumikami karłowatymi nawet czapla nie może nic wskórać :)
@@ham_sii2179 - o widzisz, teraz zacząłem się zastanawiać, czy właśnie czapla jest w stanie to "łyknąć"?
Czebaczek jak najbardziej się u nas rozmnaża. W Warszawie przy ulicy wirażowej w okolicy sasanki jest staw w którym są go niezliczone ilości i to w różnym rozmiarze. Pozyskiwałem go tam kiedyś do karmienia pielęgnic.
Kilka osób napisało właśnie, że widywało małe czebaczki w naszych dzikich wodach - wychodzi na to, że chyba jednak te rybki mogą czasem się u nas rozmnożyć.
Dostaje coraz więcej wiarygodnych informacji o rozmnażaniu czebaczka w Polsce i coraz bardziej przekonuję się do tej opcji. Jak widać Natura nie znosi próżni. Zresztą powiedziałem chłopakom po nagraniu że jednak trochę bym "złagodził" tekst o tarle czebaczka, ale Kamil zgodził się, żebym zrobił to w odpowiedziach. Co niniejszym czynię...(:
Super film wszystko fajnie nagrane😁😁☹️👍 !!! Echhh żeby tak szczupak był w Polsce gatunkiem inwazyjnym albo sandacz😓 marzenia..
Dzięki ;) Miejmy nadzieję, że powoli sytuacja naszych wód i ryb będzie się poprawiała..... Bardzo bym tego życzył nam wszystkim ;)
@@kamilwalicki Fajnie by było ale dopóki kłusownictwo i odławianie ryb się nie skończy to może trwać wiele lat zanim coś takiego nastąpi 😓szkoda bo piękne mamy wody a coraz bardziej ubogie w ryby
@@miloszczarnomski7029 - moim zdaniem siaty rybackie to to samo co kłusownictwo, tylko legalne.... Nie rozumiem jak można pustoszyć nasze wody rybackimi siatami :(
@@kamilwalicki Ja też nie wiem dlaczego tak robią 😓 masz rację to też kłusownictwo ale legalne 😤😤 strach pomyśleć co będzie za kilka lat
@@miloszczarnomski7029 - mam nadzieję, że za kilka lat osoby, które zezwalają teraz na stawianie siat, zostaną wywiezione na taczkach. Bardzo bym sobie i nam wszystkim tego życzył ;)
Wszystko ładnie ale Panowie. Czebaczek amurski trze się w polskim klimacie świetnie. Jest to ryba która odbywa tarło kilkukrotnie strzeże ikry i jest bardzo plenny. Jeszcze bardziej plenny od karasia. Bardzo szybko opanowuje zbiorniki jeśli nie ma drapieżników. Znam te rybę dokładnie. Uwielbia ikre innych ryb. W dodatku jest nosicielem groźnych pasożytów. Jedyny plus to chodowla w warunkach kontrolowanych jako ryba paszowa.
Panie Doktorze-mydlo protex i sprey na owady-Pan sie tak drapie jak ja po zejsciu z lodzi na wyspie krowiej(Jeziorak Wielki) POZDRAWIAM!!!
Sorry, było straszliwie dużo meszek, sam to zauważyłem (drapanie), ale za późno...
Oj oblazły nas trochę te meszki, to prawda ;)
Jak zwykle super odcinek. Pozdrawiam z dolnej Wisły 👍
Wielkie dzięki, bardzo dziękujemy i również pozdrawiamy ;)
Jak zawsze fajnie, ale mi zabrakło jedynego ważnego aspektu. Jak drapieżniki żyją z tymi rybami które jedzą je, które nie. Itp co zapoluje na babkę a co na sumika?
Nie wiem czy sumika to cokolwiek poza wędkarzem jest w stanie zeżreć ;)
Kamil Łysy Wąż Walicki w stawie Potulickim w Pruszkowie, jeden znany wędkarz o nazwisku Węgorzyk;) złowił na byczka z obciętymi kolcami karpia 20 kilogramów. Histerie tę potwierdza kilku świadków.
@@kamilwalicki trzeba nakręcić drugą część tego filmu 😁
@@dysksss - mega ciekawa historia, chociaż aż trudno w nią uwierzyć....
@@errrr123ful - na pewno tematów do filmów z Pawłem to nam nie zabraknie ;)
Zacny odcinek. Jak zawsze łapka w górę. Czekam na ciąg dalszy. Co do basa słonecznego; w województwie opolskim też są.
Dzięki za dobre słowo ;)
Siema wężu według mnie to inwazyjny gatunek na rybach to jest psełdowędkarz który wejdzie Ci na miejscówke i napierdala kamieniem w ledwowymiarowe Bolki😤😤😤.I się zagotowałem.
No to akurat troszkę prawda, my-ludzie robimy najwięcej szkody naszemu środowisku :(
Super te filmy,pozdro dla panów.
Bardzo dziękujemy ;)
Ps. jest nas trzech, bo jeszcze Rafał, który nagrywa i potem montuje nasze rozmowy ;)
Pozdrawiamy!
@@kamilwalicki Oczywiście kamerzysta też,spoko jest ta seria tych filmów z p Pawłem,mądrych miło posłuchać,lubelskie pozdrawia...
@@jarfish8235 - dzięki i serdeczne pozdrowionka ;)
U nas na starorzeczu jest trochę trawianki i muszę przyznać że 25cm brzmi trochę abstrakcyjnie, bo wraz z kolegą łapaliśmy je nawet na spinning i to takie około 35cm+ i +- 800g. Być może mają tu naprawde dobre warunki 😅
O kurcze, to kawał "trawnika"! ;) Ja nigdy nie widziałem tej ryby na oczy, wyłącznie na zdjęciach.
Musze przyznać że przez około 3 lata byliśmy przekonani że to bass wielkogębowy dopiero jeden z wędkarzy gdy łowił je na spławik rzucił tą nazwą i po krótkim wyszukiwaniu po internecie okazało się że ma racje
@@xierinpro8366 - moje pierwsze skojarzenie jak zobaczyłem na zdjęciu trawiankę - bass! ;)
Kurcze, 25 cm wziąłem z literatury, muszą mieć super warunki, a jak biorą na spinning? Zazdroszczę i pozdrawiam!
Łapiemy je przy okazji szukania okoni, przeważnie na obrotówki #1, #2, ogólnie atak jest dosyć silny, a w trakcie holu zachowują się podobnie do okoni
Łapa w górę, wincyj Pana Pawła, wincyj.
Dzięki ;) Na pewno będzie więcej filmów z udziałem Pawła, nie zamierzamy kończyć tej serii ;)
nareszcie
Cała przyjemność po naszej stronie, ale....nie mogło być inaczej - przecież obiecaliśmy ten odcinek ;)
Niesamowite. Nie jestem wędkarzem. Nie jestem ichtiologiem. Nie mam nic wspólnego z rzekami, jeziorami, morzami. Jednak tą serię chcę oglądać. Wiedza przekazywana z pasją i w ciekawy sposób zawsze będzie ciekawa nawet dla osoby kompletnie niezainteresowanej.
Jak RUclips wpadł na pomysł aby mi podsunąć w proponowanych... nie wiem. Jednak cieszę się, że tu trafiłem. Przynajmniej tą serie będę oglądał.
Bardzo nam miło i bardzo dziękuję za dobre słowo 😉 Doceniam tym bardziej, iż pisze to ktoś kto nie wędkuje! 😉👍
Jeszcze raz wielkie dzięki i wszystkiego dobrego w Nowym Roku 🎅