@@piciu256 Większa wytrzymałość wynika z "zagęszczenia" materiału poprzez obróbkę mechaniczną, efektem "ubocznym" jest uwarstwienie i uporządkowanie materiału co daje zmniejszenie defektów wewnętrznych co zmniejsza w efekcie naprężenia w materiale.
@@stawiniakpol2891 ciekawe, że z wykładów o materiałoznawstwie zrozumiałem że mechanizm jest dokładnie odwrotny ;) Najlepsza wytrzymałość jest kiedy nie ma wogóle defektów, ale realistycznie nie jest to możliwe do osiągnięcia, mała ilość defektów daje znacznie obniżoną wytrzymałość, potem jest optymalny moment gdzie wytrzymałość jest największa (kosztem plastyczności) jeśli coś źle zrozumiałem to proszę o sprostowanie.
@@piciu256 (w stali) Kucie ma za zadanie rozdrobnienie ziarna. Uderzenia niszczą materiał, powodują zwiększenie ilości dyslokacji i defektów, ale że kuje się w wysokiej temperaturze to dochodzi do rekrystalizacji i tworzą się mniejsze ziarna (temperatura powoduje też zmniejszenie naprężeń, rozprężenie materiału) Odlewy mają mniejszą wytrzymałość ponieważ mają większe ziarna. W stali jest tendencja do tworzenia większych ziaren za sprawą temperatury, kucie rozbija ziarna na mniejsze, a mniejsze ziarna trudniej się przemieszczają względem siebie, a to sprawia że materiał posiada większą wytrzymałość (w aluminium też jest tendencja do rozrostu ziaren, nawet mono kryształ - płytkę aluminium na laborkach robiliśmy).
@@piciu256 a co rozumiesz przez "wytrzymałość"? Jest to dość mało precyzyjne określenie. Różne materiały mogą być wytrzymałe na różne wpływy, a jednocześnie byc słabe na inne. Jeżeli bierzesz do łapki np nóż, ale taki ze zwykłej stali. Będzie ciął, ale szybko się stępi. Będzie odporny na złamanie, ale nie będzie odporny na odkształcenia i gięcie. Jak weźmiesz do łapki nóż ze stali hartowanej, to zauważysz, że już nie jest tak podatny na tępienie i wyginanie, ale też może się okazać, że będzie go można złamać, a ten "zwykły" po prostu by się wygiął. Diament można powiedzieć jest bardzo wytrzymały, bo twardy... ale jest mega kruchy i byle uderzenie spowoduje, że się rozsypie. Tutaj pojawia się kucie, gdzie tak jak wspomniał wyżej SAS Parts pojawia się uwarstwienie. Można przy kuciu korzystać z różnych materiałów, o różnych właściwościach, na różne warstwy. Odpowiednie dobranie materiałów i odpowiednia procedura może dać w efekcie bardzo dobrą wytrzymałość praktycznie na wszystko. Dany produkt może być bardzo twardy, a jednocześnie elastyczny i odporny na złamanie. Samo uwarstwienie nawet tego samego materiału ma już bardzo duze korzyści. Wszystko zależy NA CO MA BYĆ TA WYTRZYMAŁOŚĆ. W przypadku tłoków kutych dość istotne jest, że ich materiał pod wpływem temp ma dużą rozszerzalność, ale też bardzo przewidywalną (precyzyjną). Stąd mowa o stukających tłokach na zimnym silniku. Po prostu jak są zimne, to są "za luźne" ;)
Chętnie bym zobaczył jak zajmujecie sie jakimś wolnossącym cztero-cylindrowcem w próbie zwiększenia osiągów takiego silnika, oczywiście nie wkladajac do niego turbiny 😉
@@karol.sikora Niestety niewiele... R seria hondy jest zaprojektowana pod eco i specjalnie się nie nadaje pod modyfikacje. To już nie jest to co stara D-seria vtec-e, gdzie przez wymianę wałka, klawiatury i kompa przechodziło się z eco vtec'a na prawilnego sohc vtec'a :( Jak to ktoś fajnie na forum hondy napisał, w R-series lepiej wydać kasę na lekkie felgi niż modyfikacje. Da Ci to lepsze odczucia niż mody, a i lżejsze dla portfela będzie :D
Przy odlewaniu i tak ziarna nie są ścinane tylko wyglądają bardziej jak "kulki" a przy kuciu wydłużają się w osi/stronę kucia i wyglądają bardziej na "rozwalcowane kulki/placki" Fajnie się ogląda :D Pozdrawiam :D
Dzięki za bardzo przystępne informacje i wytłumaczenie techniki samochodowej. Dzięki Panie Michale za wszystkie bardzo ciekawe programy związane z motoryzacją, bardzo dużo ciekawych zagadnień wyjaśnionych w bardzo przystępny sposób.
Super odcinek. Oglądanie go to po prostu przyjemność. Jest konkretnie, na temat, z nienarzucającym się, ale bardzo trafnym komentarzem. Takie odcinki stanowią o jakości kanału. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
Bardzo duże uproszczenie jeśli chodzi o proces kucia. Ogólnie najpierw jest odlew, a później się kuje odlew prasa czasem raz, czasem kilkukrotnie lub mlotem. Kucie stosuje się do polepszenia struktury metalu. Czyli uzyskuje się lepsze krystalizację i usuwa się wady struktury - przez to metal jest wytrzymalszy i bardziej odporny na zmęczenie materiału. Odlewie nawet przy zastosowaniu najlepszych procesów odlewania nie uzyska się idealnej struktury krystalicznej i mogą występować inkluzje np węgla, i innych dodatkow. Kucie odlewu powoduje zmniejszenie inkluzji lub ich usunięcie po to się to robi na goraco. Ale też mozna na zimno i wtedy metal ma trochę inne wlasciwosci ale też polepsza strukturę metalu (nie usuwa inkluzji jedynie je zmniejsza) i stosuje rowniez do nadawania ksztaltu go dalszej obrobki. Ogólnie można kuć żelazo (stal), aluminium, tytan i wiele innych metali i stopów. Można też kuć warstwowo tak jak ma to miejsce przy mieczach ze stali damascenskiej i przy mieczach samurajskich ale jest to bardzo pracochłonne czyli kosztowne. Podobny procesem tylko na skalę przemysłową to walcowanie zimne lub gorące. Kute elementy wcale nie muszą być cięższe żeby mieć wielokrotnie lepsze parametry. Oczywiście jeśli zastapimy element aluminiowy lub ze stopu lekkiego stalowym to owszem tak. To taki mini wykładzik nt samego procesu kucia
Są jeszcze siły pierwszego i drugiego rzędu.Podczas pracy silnika, w jego elementach ruchomych posiadających określone masy, powstają siły bezwładności. Zalicza się do nich siłę bezwładności powstającą od mas wykonujących ruch postępowo-zwrotny (masa tłoka, sworznia i 0,25 masy korbowodu) oraz siłę bezwładności od mas wykonujących ruch obrotowy (masa wykorbienia i 0,75 masy korbowodu). Pierwszą z tych sił, czyli siłę bezwładności, od mas wykonujących ruch postępowo-zwrotny, w obliczeniach silników rozpatruje się w postaci dwóch składowych, a mianowicie: siły pierwszego rzędu i siły drugiego rzędu. Każda jest iloczynem masy wykonującej ruch postępowo-zwrotny i odpowiednio przyspieszenia pierwszego lub drugiego rzędu. Przyspieszenia te wynikają z podzielenia wzoru na przyspieszenie tłoka. Siły bezwładności drugiego rzędu są kilka razy mniejsze od sił bezwładności pierwszego rzędu, za to dwa razy częściej wystepujące. Druga z sił bezwładności będąca iloczynem mas wykonujących ruch obrotowy i przyspieszenia dośrodkowego jest, po prostu, siłą odśrodkową rozciągającą ramię wykorbienia i obciążająca łożyska wału korbowego. Wszystkie te siły i powstąjce momenty sił muszą być wyrównoważone („zniwelowane”) ponieważ mogą powodować drgania silnika i obciążenie jego zawieszenia. Wyrównoważenie to uzyskuje się przez osadzenie przeciwciężarów na wykorbieniach wałów, a także przez zastosowanie wałków wyrównoważających. W silnikach wielocylindrowych można to w dużym stopniu osiągnąć przez dobór liczby i układu cylindrów oraz układu wykorbień wału. Największymi siłami niewyrównoważonymi są siły bezwładności w ruchu obrotowym zatem siły odśrodkowe, mniejsze są siły bezwładności w ruchu postępowo-zwrotnym czyli siły pierwszego rzędu, a najmniejsze siły drugiego rzędu. W zależności więc od typu wykorbienia w różnym stopniu wyrównoważa się silniki. Przykłady pokazane są na rysunku. W silniku czterocylindrowym momenty pochodzące od sił odśrodkowych i bezwładności pierwszego rzędu wyrównoważają się wzajemnie i nie przenoszą się na zawieszenie silnika. Mając na uwadze, że pozostają one w obrębie kadłuba i powodują zginanie wału korbowego to w celu odciążenia wału i łożysk stosuje się przeciwciężary. Siły drugiego rzędu wyrównoważa się za pomoca mas umieszczonych na wałkach wyrównoważających. Podobnie zastosowany został wałek wyrównoważający w silniku trzycylindrowym. Zagadnienie wyrównoważenia silników jest niezwykle ważnym, przy tym dużym i trudnym działem tłokowych silników spalinowych. Poświęcona jest temu jedyna, tak obszerna książka na polskim rynku, profesora Jerzego Jędrzejowskiego pt.:Mechanika układów korbowych silników samochodowych. Wyd Komunikacji i Łączności, Warszawa 1986.
Kucie to nie za bardzo "dział" odlewnictwa tylko obróbki plastycznej, ponieważ metal nie przechodzi w stan ciekły. A kute elementy są mocniejsze ponieważ zachodzi umacnianie się materiału, czyli uporządkowany ruch dyslokacji w materiale.
Michu super, nasz silnik ma podniesioną moc fabryczną o 2 lub 3 razy. Co dalej? Przecież docisk i tarcza sprzęgła, skrzynia biegów, wał napędowy (w tylnym napędzie), przełożenie główne i półosie nie podołają tak dużej mocy.Masz kilka filmów do nagrania, powodzenia. Czekam z nie cierpliwością na ciąg dalszy.
Michu Dziękuję Ci za dawny materiał z zapchanym zaworem EGR jestem za granicą w celach zarobkowych po materiale z egr sam wziąłem się za naprawę i poszło super pozdrawiam :-)
Witam. Na wstępie gratuluję sukcesu i doceniam ilość pracy włożonej w rozwój kanału. Oglądam, nie czepiam się o byle co, ale w przypadku tego odcinka nie wytrzymałem. 1. Jak żyje nie widziałem odlewanego korbowodu. Mam myśli części popularnych silników spalinowych (bez okrętów, lokomotyw itp.). Wszystkie się odkuwa, nawet do kosiarek. 2. Stal to stop żelaza i węgla o zawartości tego drugiego do poziomu 2,11% poddany obróbce plastycznej. Np. walcowanie, przeciąganie, KUCIE itp. Jeśli wymieniony stop nie był obrobiony plastycznie po odlaniu staje się STALIWEM, nie stalą. 3. Tak na szybko te pokazane "kute" tłoki nie były odkute w standardowym procesie. Są wykonane z kutego kawałka stopu aluminium (pewnie 7075 T6). Materiał ten został uformowany w hucie w kształt wałka. Później wykonano z niego tłok. Nie ma to zalet standardowego kucia. Producenci często nadużywają terminu "kucie". Zestawy tuningowe są mocniejsze od seryjnych dzięki zastosowaniu innych materiałów (stopów) i obróbki cieplnej czy również napylaniu różnych wynalazków na powierzchnie robocze części (patrz grafitowane powierzchnie tłoków). Myślę, że na tym poziomie kanału warto potwierdzić prezentowane informacje. Szkoda tyle pracy rozmieniać na drobne. Pozdrawiam, trzymam kciuki i dalej będę oglądał.
Taka drobna uwaga. Kucie zagęszcza strukturę materiału, co zwiększa wytrzymałość. Ale jest też kilka metod odlewania. Pomijam już rodzaj form, których też jest chyba kilkanaście. A chodzi mi o 2 główne metody: grawitacyjna i pod ciśnieniem. Ta druga również sprawia, że gotowy produkt ma gęstszą i bardziej równomierną strukturę, niż przy odlewaniu grawitacyjnym. Wiem, że w tym momencie wchodzę w szczegóły technologii, ale może zrobisz o tym odcinek, żeby trochę bardziej przybliżyć to, o czym mówisz...
Stukanie tłoków zależy od pasowania - pasowanie dobiera się pod obciążenie termiczne jakie tłok ma znosić. Na ulicę składa się kuciznę na stopie mniej pracującym i z pasowaniem seryjnym i taki silnik będzie pracował jak seria. Silnik który ma pracować pod bardzo dużym obciążeniem pi 1 są wykonywane z innego stopu niż tłoki "na ulicę", 2 - w zależności od rodzaju obciążenia silnika (czy wyścig na 400m czy jazda autostradą non stop na V-max) producent tłoka podaje o ile zwiększyć pasowanie tłoka - i wtedy tak taki silnik będzie dzwonił na zimnym i nawet potrafi na ciepło być głośny, bo pomimo że temp cieczy będzie miała 90st to tłok nie będzie pracował w optymalnych dla siebie warunkach termicznych :)
12:00 - Części zawsze projektuje się ze sporym zapasem, nie mogą być "na styk". Zawsze się przyjmuje jakiś margines błędu, współczynnik krytyczny dla którego się projektuje ponad zakładane minimum wytrzymałości. Oczywiście dzisiaj, leci się coraz bardziej po minimum - niestety.
Michu jednego nie można ci zarzucic, jesteś mega przedsiębiorczy, mam wrażenie, że mało kto to widzi a szkoda..., pozdrawiam i życze powodzenia oraz mega sukcesów:)
Co ty gadasz chopie, kucie to obróbka mechaniczna, polega na zniszczeniu struktury metalu (rozdrobnienie ziaren) przez co gęstość materiału się zwiększa
Świetny odcinek, taki precyzyjny! "KUTE TŁOKI I KORBOWODY. Ile to kosztuje?...." Czekałem na jakieś konkrety! Padła precyzyjna informacja - kilka tysięcy... :) Normalnie szok!
4:25 "zamknięty pokrywą stopy korbowodu"... powinno być, a nie stopą korbowodu... (przepraszam, że się wymądrzam i czepiam... nauczyciel.. a więc zboczenie zawodowe.. jeszcze raz proszę o wybaczenie ;) bardzo serdecznie pozdrawiam! Świetny odcinek I proszę się nie martwić takimi wariatami jak ja czy inni którzy cytują definicje i łapią za każde słowo!! Liczy się bowiem przekaz a ten jest bardzo prosty i czytelny nawet dla laika - i o to chodzi! Dziękujemy za już i prosimy o jeszcze!
Niby fajny odcinek ale jak ktoś coś wcześniej słyszał coś o kuciu i metalurgii to stwierdzi, że wprowadzasz ludzi w błąd. Właśnie w odlewach mamy wiązania "niezerwane" bo te powstają naturalnie podczas stygnięcia metalu z postaci płynnej w stałą, a podczas kucia specjalnie te wiązanie zrywamy by je uformować według własnych potrzeb. Otóż odlewanie ma jedną poważną wadę- niejednorodną strukturę w przekroju odlewu. Przy kuciu dostajemy kawałek metalu z większego odlewu z bardziej ujednorodnioną strukturą, gdzie podczas kucia ją ujednoradniamy jeszcze bardziej, dodatkowo zmieniamy wielkość i kształt ziaren a nawet możemy nadać im kierunkowości co wpływa na wytrzymałość przy konkretnym obciążeniu (np. korbowody). A cały ten proces zrywania wiązań podczas kucia i tak jest regenerowany podczas wyżarzania. Co do ciężaru mając 2 elementy z tego samego materiału, jasnym jest że kucizna będzie cięższa bo mamy więcej cząsteczek metalu w tej samej objętości, a spowodowane jest to jednorodną strukturą i "ubiciem" materiału.
Łysy, przypominamy sobie chemię, i to czym jest wiązanie metaliczne. Kucie i odlewnictwo mogą mieć podobny skutek, tu bardziej chodzi o wielkość ziaren w strukturze. Dobry odlew potrafi być lepszy niż niejedno kucie
W kuciu bardziej chodzi o zwiększenie liczby dyslokacji w strukturze stali które dążąc do nieskończoności wpływają pozytywnie na właściwości mechaniczne materiału. Niezwykle ważna jest też obróbka cieplna między innymi procesy normalizacji które zmniejszają grubość kryształów metalu oraz przywracają im pierwotny kształt. Ale już nie będę się zagłębiał w szczegóły. ;)
Łysy myślę że świetny pomysł z zobrazowaniem takiego tuningu od serii do czegoś więcej niż chip tuning, bo sam ogarniam wspomniane m57d30- nowy układ paliwowy wskoczył trochę innych dupereli, a już przy mapowaniu zatrzymał mnie czujnik ciśnienia doładowania, który w serii nie pozwala dmuchnąć więcej niż 1.4bar (albo 1.6.. nie pamiętam) i jak na razie ze 193 na 240 koni (tylko, bo potencjał dużo większy) :) Także ABC tuningu na takim wyższym poziomie jak najbardziej mile widziane!
TUNINGOWALISMY NIEGDYS SLYNNA JEDNOSTKE gm 350 CID , nie sposob bylo go zlamac, nic dziwnego ze jest uznawany za jeden z najlepszych silnikow jaki wymyslono ciekawy program, jak zwykle
Kilka poprawek. Metal sie nie rozpuszcza tylko roztapia. Rozpuszcza sie cukier w herbacie. Metoda kucia nie jest metodą odlewniczą tylko obróbki plastycznej na gorąco. Metod odlewniczych jest multum. Tłoki są zazwyczaj wykonywane z aluminium. Żeliwne lub ze staliwa stosuje sie/ stosowało sie w silnikach okretowych Keep up!
odlewany walów czy korb chyba juz nie robią od dziesiątek lat to wszystko to odkuwka czyli kute. Rożnica to kształt i stopy metali użytych do tego przez co różnią się wytrzymałością. Odlewane sa tylko tloki. I kute tloki nie nadają cie do silnika cywilnego bo kuty tlok bardziej puchnie. Dla niego trzeba dawac wieksze pasowanie przez co nie nadaje sie do jazdy na codzien po bulki chyba ze przezd jazdą do sklepu bedziesz grzał silnik z półgodziny przed:)
@@MateuszCHUDY NPRDL😁 to było dawno. Taka była stawka. Paczka sobieskich kosztowała 1,5 a caro 1,2. Piwo w knajpie 2zl a za 3 prace kupiłem malucha w bardzo dobrym stanie. Pozdrawiam.
Bierze się np. 1m3 aluminium który się kuje na kuzni ,czyli takim wielkim młotem .Po obróbce wychodzi np. 0,7 m3 .Później z tego materiału frezarka cnc wyfrezowuje tłok .Kute części też są odlane tylko poddane są obróbce kucia a później z takiego materiału produkuje się wały,tłoki i korbowody . Ps :Używacie tłokow wossnera? W motorach te tłoki nie dają rady ! Wiseco albo Vertex
Hej. Mam 545i N62B44 Moglbys zrobic odcinek o tunie tego motoru? Co mozna max zrobic bez kucia, co mozna zrobic po kuciu i co zrobic najpierw (w sensie rzeczy ktore daja nawieksza relacje cena-przyrost) Oczywiscie tak zeby bylo zdrowo dla silnika :] Dzieki pozdrawiam, super program lysy!
Może coś więcej o kutych tłokach? 🙈 Coś o pasowaniu? Tak żeby się nie zatarł motor? Podobno na codzień bez sensu kute tłoki bo złe pasowanie i silnik przejedzie tylko 80tys km plus minus. Ja się nie znam tylko się pytam 😁 Pozdrawiam i super filmy!!
12:05 - dlaczego Pan myśli, że producent nie przewidział, że będzie się dało osiągnąć 3 krotny wzrost mocy w jakimś konkretnym typie silnika? oczywiście, że przewidział - producent bez kłopotu mógłby Panu powiedzieć w jakim procencie jego wszystkich silników danego typu będzie dało się to zrobić oraz jaki procent "rozleci" się przy np 110% mocy znamionowej. to statystyka - tu rządzi rozkład normalny.
w obu przypadkach metal jest lany tylko może być dodatkowa operqcja np kucia. Więc nie mów łysy że kute nie są wcześniej lane bo to brednia. Samo kucie materiału to nie wszystko. wpływ na jakość tłoka ma tak naprawde cały proces technologiczny jaki założył sobie dany producent części. Począwszy od wyboru gatunku materiału po jego finalną jakość (sklad, struktora) po dalszą obróbkę skrawaniem i cieplną. Bardzo duże znaczenie ma właśnie obròbka cieplna, jak jest przeprowadzany proces hartowania, odpuszczania, normalizacji i na jakich piecach. Sam fakt kutego materiału jest tak naprawde tylko jednym z wielu czynników które wpływają na finalną jakość produktu. Nie jest też gwarantem to że jak materiał na pewnym etapie był kuty to z automatu ostateczny produkt bedzie najlepszy.
@@boorek0 oglądam drugi jego film bo najzwyczajniej mało czasu na siedzenie w necie,ale widze że ludzi się cofają okrutnie,w poprzednim odcinku był "czas otwarcia rozrządu :D teraz od nitra mu temperatura urosła...a kucizna jest cięższa od aluminiowych tłoków bo jest z aluminium. Ja pier....
temat soft turbo: wtryski ile cc do ilu koni, jak to policzyć, jaki jest limit seryjnego komputera/przepływomierza, pompa paliwa, regulator ciśnienia paliwa itp.
Chętnie zobaczyłbym projekt typu "Dacia 0.9 tubro ulep". Jakaś padaczna jednorazówka (2-3 cylindry) na soft turbo, maksymalne wysilenie jak najniższym kosztem a później karanie na hamowni, na torze i w różnych testach. W celu zebrania danych nt. wytrzymałości i ekonomiczności oczywiście :D.
Siemanko łysy Fajnie że robisz takie filmiki Kozak wiele od cb się nauczyłem . Ale mam prośbę chciałbym zmienić światła na bardziej widocznosciowe i kolor inny . Dasz jakiś filmik co i jak się gryzie i od strony prawnej żeby mnie smerfy na trasie nie zgryzły ??
Majster więcej takich klimatów :D Dobrze gadasz bo większe turbo plus bajery nie zawsze idą w parze z resztą a co po niektórzy myślą że jak turbo dosadzi to reszta bd git a potem korby poszły razem z tłokami :P
Fajny odcinek. Akurat katuje swojego 126p dość srogim doładowaniem (1 bar, w peaku 1.1😁). O dziwo seryjny układ korbowo-tłokowy jakimś cudem to znosi, ale pomału zastanawiam się nad kucizną. Korbowody nawet są dostępne i względnie tanie, gorzej z tłokami.😅
Nagraj coś z użytkowaniem auta z silnikiem diesla w mieście, czyli plusy i minusy. Bo dużo osób nadal kupuje diesla do miasta, gdyż myślą że to duża oszczędność.
Błagam zrób odcinek co sie dzieje gdy zle puścimy sprzęgło, gdy nam szarpnie, co sie dzieje gdy ruszamy samym gazem i o dynamicznym ruszaniu automatem, co sie tam w środku dzieje 🤗
Wazzup by nie bawił się w tak ciężki materiał jak metal. On by tłoki z silikonu odlał, lepszą szczelność będą miały 😂😂😂. Cyk, fuch, taka robota Majstra 😉.
Oj Michu, Michu. Mieszasz z tym odlewaniem korbowodów. Oba korbowody są kute. I zawsze będą odkuwane. Różnica miedzy nimi jest taka, że liczone są na różne obciążenia. Jak sam to powiedziałeś standardowy nie wytrzyma większych mocy. Dlatego też wymieniamy na wzmocnione. Wzmocnić konstrukcję można poprzez zmianę przekrojów, zmianę materiału oraz lepszą obróbkę plastyczną (odkuwanie) A wracając do odlewania to z tego całego kompletu jedynie odlać można tłoki
Parę rzeczy przydałoby się sprostować, bo są wyjaśnione bardzo ogólnie i trochę myląco. Kuta korba to odkuwka, nie odlew. To nie jest "odlew w literę T", tylko "I". Stąd nazwa I beam albo H beam, to takie dwa najczęściej stosowane rodzaje. Każdy jest przeznaczony do innego rodzaju setupu. Czemu zbija półki? Od zbyt dużego ciśnienia albo stuku. Bez odprężenia można zabić nawet kute tłoki. Wiadomo wytrzymają dłużej, ale podstawa to przemyślany setup. Tłoki doprężające nie muszą być kute. To stukanie to popularny "piston slap". Skąd się bierze? Luźniejsze pasowanie to hasło kluczowe. Tu wypadałoby wyjaśnić, że wysilona turbobenzyna ma EGT na poziomie 900-1000°C, a wolnossak maksymalnie 700°C (przy sprawnym i dobrze wystrojonym silniku). Co za tym idzie rozszerzalność jest większa. Wiem, że to filmy dla laików, ale wypadałoby się troszkę rozeznać w temacie albo chociaż skonsultować to z kimś, kto w tym siedzi. Tak samo temat turbin do tuningu to temat rzeka. To nie tylko "kupię większe, będzie dobre". Wypadałoby wspomnieć o mapie kompresora, A/R, doborze kolektora itd. To tak na przyszłość. :D
Kucie na gorąco nie powoduje umocnienia materiału wystarczy otworzyć pierwszą lepszą książkę o właściwościach materiałów dla studentów, jakieś 50 pln. Żeby zwiększyć wytrzymałość kuje się na zimno powoduje to zwiększenie ilości wad struktury krystalicznej przez co jeżeli przykładamy jakąś siłę do tego materiału to żeby go odkształcić siła przyłożona musi być większa niż przez umocnieniem plastycznym na zimno bo musi pokonać większe naprężenia wewnętrzne w materiale. Poniżej pierwsza lepsza i instrukcja do laboratoriów obejmująca to zagadnienie. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=mech.pg.edu.pl/documents/4566477/14063406/tem_2_energetyka_opis1.pdf&ved=2ahUKEwiB_7_d69bnAhXMy6YKHTuLAuUQFjAFegQIChAB&usg=AOvVaw3Wo3CJJw_lQAwETaBHE-zd
Raczej inżynierowie w fabrykach dobrze wiedza co robia i doskonale wiedzieli ze robiony przez nich silnik ma byc bardzo mocny. Inżynierowie ktozi projektuja takie silniki to nie jest byle pierwszy absolwent szkoly technicznej. Koncerny samochodowe to ogromne korporacje zatrudniajace tysiace najlepszych inżynierów. W tamtych czasach liczyla sie jakosc i to bylo najwazniejsze, dlatego nie bylo oszczędzania na sercu silnika. Po drugie ciezko jest wyliczyc maksymalna wytrzymalosc silnika. W silniku wystepuja wszystkie rodzaje naprezen i sa to naprezenia zmienne. Silnik ma tez wytrzymac warunki ciezkie i ma zniesc np ewentualne niesprawnosci. To ze m57 mozna stwiedzic ze wytrzyma ponad 1000Nm ale przez ile? Dwa razy przejedzie cwiartke i wybuchnie czy bedzie jezdzilo upalane 10lat? No i warto wziac pod uwage to ze m57 moze miec przebieg milion a wtedy materialy silnika sa juz jakos zmeczone mechanicznie od przebiegu. Lubie Twoje odcinki ale do tego malo sie przygotowales Lysy. Pozdrawiam :)
Michu, proszę weź m43tub19 z e36/46 silnik tani jak barszcz, a z tego co się orientuje bez problemu znosi doładowanie 1bar. Pokazanie ile można wycisnąć z tego silnika to idealny plan na taki odcinek. Tym bardziej ze jest to dość popularny silnik w Polsce 😀
Więcej konkretów pokaż najlepiej jakies V8 od podstaw co i ile kosztowało. Ile dokladnie tłoki itd robocizna i jaki efekt to dało bo jak nie ty to kto??
Małe sprostowanie. Proces odlewania dzielimy na ciśnieniowy, atmosferyczne i odsrodkowe. Proces odkuwania jest kompletnie innym procesem technologicznym. Obecnie korbowody w każdym samochodzie są robione w procesie odkuwania (czyli są kute). Dawniej się je odlewalo. Obecnie tuningowe podzespoły tego układu są robione na maszynach CNC. Nazwa "kute" po prostu została mimo, że proces technologiczny oraz stop metalu (np więcej zawartości krzemu) są udoskonalane Tłoki kute też są robione z siluminium (stop aluminium) jednak o innej zawartości krzemu. Tak samo korbowody tuningowe i normalne są robione ze stali niestopowej
Pany, kute jest robione z kawałka, który został odlany.... może chodzi bardziej o stop metalu jakiego użyto do produkcji danego elementu. Może to, że kute to tylko chwyt reklamowy? Kute amelinium było, kiedyś odlane i sprzedane w kawałku :) Nie kupuj elementów kutych jeśli są droższe ;) ale patrzę na właściwości fizyczne danego stopu
Michu jak zawsze ciekawie ale nie musisz znać się na wszystkim. Wystarczyło raz powiedzieć, że nie znasz się na metalurgii i jeśli kogoś interesuje różnica w wytrzymałości pomiędzy metodą odlewania a kucia to jest masa takich filmików na jutubie. Mówię to jako osoba mająca nieco pojęcia na ten temat i po prostu śmiesznie się słucha tekstów w stylu "jakieś wiązania, jakieś ziarna". Zero hejtu, pozdro ale pamiętaj, nie na wszystkim musisz się znać.
A tak z ciekawości bo parowaliście zestawy korbowo tłokowe do ferarki a jak się to ma do wyrażenia wału ? Podejrzewam iż makaromiarze poskładali to inaczej i wyważyli wał pod swoje kompletowania. Czy będziecie wyważalia wal w nowej kompletach czy zostaje jak jest ?
To samo dotyczy korbowodów też większość jest odkuwanych , różnice wynikają w jakości materiałów jakie były zastosowane do odkuwania a stopów jest mnóstwo i pewnie są tajemnicą producenta .
Nikt nie zdawał sobie sprawy że silnik M104 z Mercedesa na seryjnym dole wytrzyma spokojnie 1000KM podczas gdy wychwalany cudowny 2jz musi już być zakuty inaczej się rozleci 😊
Łysy pokaż te E46 330d co tam robicie bo pierwszej generacji nikt tak mocno niechce kręcić ja skromnie bym swoją na 300+ jak bym zrobił to happy Apel do wlascicieli E39 i E46 w 3 litrowym klekocie dołączycie może łysy odcinek zrobi jak podkręcić nasze auta marzen
Ja daj wiyncyj, zrób opisy a do z, po stejdżach może , zacząć od softu, a skończyć na 800+ sprzęgłą, lekkie zamachy porting głowicy . Jak wiadomo każdy mod, pociąga kolejny.
Siema ludziska. Małe sprostowanie. Co to jest kuty tłok? Jest to odlewany pręt który zostaje poddany ''obróbce kucia''. Dlaczego w cudzysłowiu? Bo kucie nie zawsze oznacza dosłownie kucie. Kucie w tym przypadku to obróbka plastyczna na zimno prowadząca do umocnienia materiału przez tzw zgniot. W przypadku małych wymiarów takich jak tłok uzyskuje się ten zgniot przez walcowanie materiału na zimno. Po zakończeniu obróbki plastycznej tłok wykonuje się przez standardową obróbkę skrawania. Toczenie i frezowanie. Tak otrzymujemy kuty tłok.
Pomysł na odcinek: * Lekkie koło zamachowe * Plusy i minusy w silniku wolnossacym i turbo * Koło odelżone do grubości "naleśnika" * Koło odelżone od otworu centralnego z zostawieniem "mięsa" na zewnętrznej części koła co "teoretycznie" powinno pozwolić zachować energię kinetyczna tego koła... Masz możliwość i dostęp do odpowiedniego sprzętu, zrób odcinek :) Mysle ze niejeden jest ciekawy! POZDRO! 🍻🍻
Nim zakupicie ubezpieczenie przez Mubi sprawdźcie ofertę lokalnego pośrednika ubezpieczeniowego, pomimo rabatu M4K ubezpieczenie OC było droższe, nie dajcie się zrobić w przysłowiowego konia, szukają jeleni :)
Jak tak Michu mówi o tym swoim RAM'ie, o tym ile można by było z niego wycisnąć po wymianie elementów silnika na kute i po uturbieniu... Aż chciałbym to zobaczyć, bo to byłoby naprawdę super
Okej, łysy, a pytanie mam. Skoro na zimnym kucizna potrafi stuknąć tu i ówdzie, to oznacza że obija sie on o ścianki cylindra, czyli to oznacza szybsze zużycie tulei cylindrowej? Czyli w takiej sytuacji lepiej nie uzytkowac auta zimą? Zawsze myslalem ze silnik tak wzmacniamy, ze jest nie rozjebywalny :(
SORY MICHU ale pojechałeś z tym "standardowym korbowodem" Standardowy korbowód który pokazałeś jest również kuty. Z boku żebra widać tzw linie podziału, to pozostałość po odcięciu nadmiaru materiału który powstał podczas kucia i ten nadmiar nazywany jest wypływką.
Gwoli scisłości: kucie to rodzaj obróbki plastycznej, a nie żadne odlewnictwo.
A większa wytrzymałość wynika z celowego wprowadzenia kontrolowanej ilości defektów w materiale.
@@piciu256 Większa wytrzymałość wynika z "zagęszczenia" materiału poprzez obróbkę mechaniczną, efektem "ubocznym" jest uwarstwienie i uporządkowanie materiału co daje zmniejszenie defektów wewnętrznych co zmniejsza w efekcie naprężenia w materiale.
@@stawiniakpol2891 ciekawe, że z wykładów o materiałoznawstwie zrozumiałem że mechanizm jest dokładnie odwrotny ;) Najlepsza wytrzymałość jest kiedy nie ma wogóle defektów, ale realistycznie nie jest to możliwe do osiągnięcia, mała ilość defektów daje znacznie obniżoną wytrzymałość, potem jest optymalny moment gdzie wytrzymałość jest największa (kosztem plastyczności) jeśli coś źle zrozumiałem to proszę o sprostowanie.
@@piciu256 (w stali)
Kucie ma za zadanie rozdrobnienie ziarna. Uderzenia niszczą materiał, powodują zwiększenie ilości dyslokacji i defektów, ale że kuje się w wysokiej temperaturze to dochodzi do rekrystalizacji i tworzą się mniejsze ziarna (temperatura powoduje też zmniejszenie naprężeń, rozprężenie materiału)
Odlewy mają mniejszą wytrzymałość ponieważ mają większe ziarna. W stali jest tendencja do tworzenia większych ziaren za sprawą temperatury, kucie rozbija ziarna na mniejsze, a mniejsze ziarna trudniej się przemieszczają względem siebie, a to sprawia że materiał posiada większą wytrzymałość (w aluminium też jest tendencja do rozrostu ziaren, nawet mono kryształ - płytkę aluminium na laborkach robiliśmy).
@@piciu256 a co rozumiesz przez "wytrzymałość"? Jest to dość mało precyzyjne określenie. Różne materiały mogą być wytrzymałe na różne wpływy, a jednocześnie byc słabe na inne. Jeżeli bierzesz do łapki np nóż, ale taki ze zwykłej stali. Będzie ciął, ale szybko się stępi. Będzie odporny na złamanie, ale nie będzie odporny na odkształcenia i gięcie. Jak weźmiesz do łapki nóż ze stali hartowanej, to zauważysz, że już nie jest tak podatny na tępienie i wyginanie, ale też może się okazać, że będzie go można złamać, a ten "zwykły" po prostu by się wygiął. Diament można powiedzieć jest bardzo wytrzymały, bo twardy... ale jest mega kruchy i byle uderzenie spowoduje, że się rozsypie. Tutaj pojawia się kucie, gdzie tak jak wspomniał wyżej SAS Parts pojawia się uwarstwienie. Można przy kuciu korzystać z różnych materiałów, o różnych właściwościach, na różne warstwy. Odpowiednie dobranie materiałów i odpowiednia procedura może dać w efekcie bardzo dobrą wytrzymałość praktycznie na wszystko. Dany produkt może być bardzo twardy, a jednocześnie elastyczny i odporny na złamanie. Samo uwarstwienie nawet tego samego materiału ma już bardzo duze korzyści. Wszystko zależy NA CO MA BYĆ TA WYTRZYMAŁOŚĆ. W przypadku tłoków kutych dość istotne jest, że ich materiał pod wpływem temp ma dużą rozszerzalność, ale też bardzo przewidywalną (precyzyjną). Stąd mowa o stukających tłokach na zimnym silniku. Po prostu jak są zimne, to są "za luźne" ;)
Chętnie bym zobaczył jak zajmujecie sie jakimś wolnossącym cztero-cylindrowcem w próbie zwiększenia osiągów takiego silnika, oczywiście nie wkladajac do niego turbiny 😉
Ciekawe co da się zrobić z R20A2 hondy, w crv i accordach można je spotkać.
Sam jestem ciekaw z np. 2.0 abt audi 80 b4
fajne by było c20xe i jakis kadet albo gsi F
@@karol.sikora Niestety niewiele... R seria hondy jest zaprojektowana pod eco i specjalnie się nie nadaje pod modyfikacje. To już nie jest to co stara D-seria vtec-e, gdzie przez wymianę wałka, klawiatury i kompa przechodziło się z eco vtec'a na prawilnego sohc vtec'a :( Jak to ktoś fajnie na forum hondy napisał, w R-series lepiej wydać kasę na lekkie felgi niż modyfikacje. Da Ci to lepsze odczucia niż mody, a i lżejsze dla portfela będzie :D
Również chciałbym coś takiego zobaczyć, jako iż sam mam wolnossące 16 zaworowe 1.8mpi na zmiennych fazach rozrządu.
Dzięki Michu! Uświadomiłes mi że golf żony 1.4 16V jest zakuty 😲bo stukają tłoki na zimnym😁
Odcinek bardzo dobry i temat warto rozwinąć👍 pozdrawiam
Jeden z silników ze stajni VW o pojemności 2.0 8v benzyna ma fabrycznie zakute tłoki i korbowody.
1.2 i 1.4 TSI jest czesciowo zakuty
@@Anonymous-PL to akurat sławne MPI a stuka już śmierć do niego 😬
@Mixon żonie takiego nie kupię bo by ją porwał😂
Stary kibel zawsze robi problemy i drąży kieszeń
@@Anonymous-PLte na pasku są ale czy te na łańcuchu też?
Przy odlewaniu i tak ziarna nie są ścinane tylko wyglądają bardziej jak "kulki" a przy kuciu wydłużają się w osi/stronę kucia i wyglądają bardziej na "rozwalcowane kulki/placki"
Fajnie się ogląda :D
Pozdrawiam :D
Dzięki za bardzo przystępne informacje i wytłumaczenie techniki samochodowej. Dzięki Panie Michale za wszystkie bardzo ciekawe programy związane z motoryzacją, bardzo dużo ciekawych zagadnień wyjaśnionych w bardzo przystępny sposób.
Po prostu pęknie ... i na tym polega cały tunning
Super odcinek. Oglądanie go to po prostu przyjemność. Jest konkretnie, na temat, z nienarzucającym się, ale bardzo trafnym komentarzem. Takie odcinki stanowią o jakości kanału. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
Bardzo duże uproszczenie jeśli chodzi o proces kucia. Ogólnie najpierw jest odlew, a później się kuje odlew prasa czasem raz, czasem kilkukrotnie lub mlotem. Kucie stosuje się do polepszenia struktury metalu. Czyli uzyskuje się lepsze krystalizację i usuwa się wady struktury - przez to metal jest wytrzymalszy i bardziej odporny na zmęczenie materiału. Odlewie nawet przy zastosowaniu najlepszych procesów odlewania nie uzyska się idealnej struktury krystalicznej i mogą występować inkluzje np węgla, i innych dodatkow. Kucie odlewu powoduje zmniejszenie inkluzji lub ich usunięcie po to się to robi na goraco. Ale też mozna na zimno i wtedy metal ma trochę inne wlasciwosci ale też polepsza strukturę metalu (nie usuwa inkluzji jedynie je zmniejsza) i stosuje rowniez do nadawania ksztaltu go dalszej obrobki. Ogólnie można kuć żelazo (stal), aluminium, tytan i wiele innych metali i stopów. Można też kuć warstwowo tak jak ma to miejsce przy mieczach ze stali damascenskiej i przy mieczach samurajskich ale jest to bardzo pracochłonne czyli kosztowne. Podobny procesem tylko na skalę przemysłową to walcowanie zimne lub gorące. Kute elementy wcale nie muszą być cięższe żeby mieć wielokrotnie lepsze parametry. Oczywiście jeśli zastapimy element aluminiowy lub ze stopu lekkiego stalowym to owszem tak. To taki mini wykładzik nt samego procesu kucia
Są jeszcze siły pierwszego i drugiego rzędu.Podczas pracy silnika, w jego elementach ruchomych posiadających określone masy, powstają siły bezwładności. Zalicza się do nich siłę bezwładności powstającą od mas wykonujących ruch postępowo-zwrotny (masa tłoka, sworznia i 0,25 masy korbowodu) oraz siłę bezwładności od mas wykonujących ruch obrotowy (masa wykorbienia i 0,75 masy korbowodu).
Pierwszą z tych sił, czyli siłę bezwładności, od mas wykonujących ruch postępowo-zwrotny, w obliczeniach silników rozpatruje się w postaci dwóch składowych, a mianowicie: siły pierwszego rzędu i siły drugiego rzędu. Każda jest iloczynem masy wykonującej ruch postępowo-zwrotny i odpowiednio przyspieszenia pierwszego lub drugiego rzędu. Przyspieszenia te wynikają z podzielenia wzoru na przyspieszenie tłoka. Siły bezwładności drugiego rzędu są kilka razy mniejsze od sił bezwładności pierwszego rzędu, za to dwa razy częściej wystepujące.
Druga z sił bezwładności będąca iloczynem mas wykonujących ruch obrotowy i przyspieszenia dośrodkowego jest, po prostu, siłą odśrodkową rozciągającą ramię wykorbienia i obciążająca łożyska wału korbowego. Wszystkie te siły i powstąjce momenty sił muszą być wyrównoważone („zniwelowane”) ponieważ mogą powodować drgania silnika i obciążenie jego zawieszenia. Wyrównoważenie to uzyskuje się przez osadzenie przeciwciężarów na wykorbieniach wałów, a także przez zastosowanie wałków wyrównoważających. W silnikach wielocylindrowych można to w dużym stopniu osiągnąć przez dobór liczby i układu cylindrów oraz układu wykorbień wału. Największymi siłami niewyrównoważonymi są siły bezwładności w ruchu obrotowym zatem siły odśrodkowe, mniejsze są siły bezwładności w ruchu postępowo-zwrotnym czyli siły pierwszego rzędu, a najmniejsze siły drugiego rzędu. W zależności więc od typu wykorbienia w różnym stopniu wyrównoważa się silniki. Przykłady pokazane są na rysunku. W silniku czterocylindrowym momenty pochodzące od sił odśrodkowych i bezwładności pierwszego rzędu wyrównoważają się wzajemnie i nie przenoszą się na zawieszenie silnika. Mając na uwadze, że pozostają one w obrębie kadłuba i powodują zginanie wału korbowego to w celu odciążenia wału i łożysk stosuje się przeciwciężary. Siły drugiego rzędu wyrównoważa się za pomoca mas umieszczonych na wałkach wyrównoważających. Podobnie zastosowany został wałek wyrównoważający w silniku trzycylindrowym.
Zagadnienie wyrównoważenia silników jest niezwykle ważnym, przy tym dużym i trudnym działem tłokowych silników spalinowych. Poświęcona jest temu jedyna, tak obszerna książka na polskim rynku, profesora Jerzego Jędrzejowskiego pt.:Mechanika układów korbowych silników samochodowych. Wyd Komunikacji i Łączności, Warszawa 1986.
Kucie to nie za bardzo "dział" odlewnictwa tylko obróbki plastycznej, ponieważ metal nie przechodzi w stan ciekły. A kute elementy są mocniejsze ponieważ zachodzi umacnianie się materiału, czyli uporządkowany ruch dyslokacji w materiale.
Michu super, nasz silnik ma podniesioną moc fabryczną o 2 lub 3 razy. Co dalej? Przecież docisk i tarcza sprzęgła, skrzynia biegów, wał napędowy (w tylnym napędzie), przełożenie główne i półosie nie podołają tak dużej mocy.Masz kilka filmów do nagrania, powodzenia. Czekam z nie cierpliwością na ciąg dalszy.
Michu Dziękuję Ci za dawny materiał z zapchanym zaworem EGR jestem za granicą w celach zarobkowych po materiale z egr sam wziąłem się za naprawę i poszło super pozdrawiam :-)
Witam. Na wstępie gratuluję sukcesu i doceniam ilość pracy włożonej w rozwój kanału. Oglądam, nie czepiam się o byle co, ale w przypadku tego odcinka nie wytrzymałem.
1. Jak żyje nie widziałem odlewanego korbowodu. Mam myśli części popularnych silników spalinowych (bez okrętów, lokomotyw itp.). Wszystkie się odkuwa, nawet do kosiarek.
2. Stal to stop żelaza i węgla o zawartości tego drugiego do poziomu 2,11% poddany obróbce plastycznej. Np. walcowanie, przeciąganie, KUCIE itp. Jeśli wymieniony stop nie był obrobiony plastycznie po odlaniu staje się STALIWEM, nie stalą.
3. Tak na szybko te pokazane "kute" tłoki nie były odkute w standardowym procesie. Są wykonane z kutego kawałka stopu aluminium (pewnie 7075 T6). Materiał ten został uformowany w hucie w kształt wałka. Później wykonano z niego tłok. Nie ma to zalet standardowego kucia. Producenci często nadużywają terminu "kucie".
Zestawy tuningowe są mocniejsze od seryjnych dzięki zastosowaniu innych materiałów (stopów) i obróbki cieplnej czy również napylaniu różnych wynalazków na powierzchnie robocze części (patrz grafitowane powierzchnie tłoków). Myślę, że na tym poziomie kanału warto potwierdzić prezentowane informacje. Szkoda tyle pracy rozmieniać na drobne. Pozdrawiam, trzymam kciuki i dalej będę oglądał.
Michu, przygotuj się, poczytaj, znajdź i zrób odcinek jeszcze raz. bo zgubiłeś się gdzieś w tym wszystkim. :)
Tradycyjnie kawa zrobiona i zasiadam do oglądania. Tradycyjne pozdrowienia 😊
Dołączam się... Seria się podoba. O ile będzie reguralnie krecona. 👍🏻 👍🏻 👍🏻
Taka drobna uwaga. Kucie zagęszcza strukturę materiału, co zwiększa wytrzymałość. Ale jest też kilka metod odlewania. Pomijam już rodzaj form, których też jest chyba kilkanaście. A chodzi mi o 2 główne metody: grawitacyjna i pod ciśnieniem. Ta druga również sprawia, że gotowy produkt ma gęstszą i bardziej równomierną strukturę, niż przy odlewaniu grawitacyjnym. Wiem, że w tym momencie wchodzę w szczegóły technologii, ale może zrobisz o tym odcinek, żeby trochę bardziej przybliżyć to, o czym mówisz...
@MJD No tak. Ale w tej metodzie obróbki chyba chodzi o utwardzenie krawędzi. Popraw mnie, jak się mylę...
Stukanie tłoków zależy od pasowania - pasowanie dobiera się pod obciążenie termiczne jakie tłok ma znosić. Na ulicę składa się kuciznę na stopie mniej pracującym i z pasowaniem seryjnym i taki silnik będzie pracował jak seria. Silnik który ma pracować pod bardzo dużym obciążeniem pi 1 są wykonywane z innego stopu niż tłoki "na ulicę", 2 - w zależności od rodzaju obciążenia silnika (czy wyścig na 400m czy jazda autostradą non stop na V-max) producent tłoka podaje o ile zwiększyć pasowanie tłoka - i wtedy tak taki silnik będzie dzwonił na zimnym i nawet potrafi na ciepło być głośny, bo pomimo że temp cieczy będzie miała 90st to tłok nie będzie pracował w optymalnych dla siebie warunkach termicznych :)
Zrób odcinek jak zwiększać moc w 1.9tdi i jaka cena przykladowo
140km,150km 200km i tak dalej.
Zasada działania taka sama inne wtryski inne turbo IC program wydech itd
@@krystianrutkiewicz4200 podstawa to sprzeglo bo bez przeniesienia napedu nie ruszysz dalej
@@kamiljot9551 dlatego napisałem itd. A nie jest podstawą dla mnie podstawa jest zawieszenie i układ hamulcowy i opony. Od tego powinno się zacząć.
Ciekawy odcinek i czekam na kolejne o uturbianiu, tuningu, ile wytrzymają skrzynia, dyfer, sprzęgło 😉
12:00 - Części zawsze projektuje się ze sporym zapasem, nie mogą być "na styk". Zawsze się przyjmuje jakiś margines błędu, współczynnik krytyczny dla którego się projektuje ponad zakładane minimum wytrzymałości. Oczywiście dzisiaj, leci się coraz bardziej po minimum - niestety.
Michu jednego nie można ci zarzucic, jesteś mega przedsiębiorczy, mam wrażenie, że mało kto to widzi a szkoda..., pozdrawiam i życze powodzenia oraz mega sukcesów:)
9:30 nagle element kuty zamienia się w odlew 😎
a różnica jest w stopie danego metalu
Co ty gadasz chopie, kucie to obróbka mechaniczna, polega na zniszczeniu struktury metalu (rozdrobnienie ziaren) przez co gęstość materiału się zwiększa
@@urmumgay5798 a "Łysy" trzyma w ręku korowód który jest odlewem
Zmiana stopu np więcej węgla powoduje większą twardość ale przez to bardziej kruchy
Świetny odcinek, taki precyzyjny! "KUTE TŁOKI I KORBOWODY. Ile to kosztuje?...." Czekałem na jakieś konkrety! Padła precyzyjna informacja - kilka tysięcy... :) Normalnie szok!
4:25 "zamknięty pokrywą stopy korbowodu"... powinno być, a nie stopą korbowodu... (przepraszam, że się wymądrzam i czepiam... nauczyciel.. a więc zboczenie zawodowe.. jeszcze raz proszę o wybaczenie ;) bardzo serdecznie pozdrawiam! Świetny odcinek I proszę się nie martwić takimi wariatami jak ja czy inni którzy cytują definicje i łapią za każde słowo!! Liczy się bowiem przekaz a ten jest bardzo prosty i czytelny nawet dla laika - i o to chodzi! Dziękujemy za już i prosimy o jeszcze!
a obejrzę sobie 😅 400+
Niby fajny odcinek ale jak ktoś coś wcześniej słyszał coś o kuciu i metalurgii to stwierdzi, że wprowadzasz ludzi w błąd. Właśnie w odlewach mamy wiązania "niezerwane" bo te powstają naturalnie podczas stygnięcia metalu z postaci płynnej w stałą, a podczas kucia specjalnie te wiązanie zrywamy by je uformować według własnych potrzeb. Otóż odlewanie ma jedną poważną wadę- niejednorodną strukturę w przekroju odlewu. Przy kuciu dostajemy kawałek metalu z większego odlewu z bardziej ujednorodnioną strukturą, gdzie podczas kucia ją ujednoradniamy jeszcze bardziej, dodatkowo zmieniamy wielkość i kształt ziaren a nawet możemy nadać im kierunkowości co wpływa na wytrzymałość przy konkretnym obciążeniu (np. korbowody). A cały ten proces zrywania wiązań podczas kucia i tak jest regenerowany podczas wyżarzania. Co do ciężaru mając 2 elementy z tego samego materiału, jasnym jest że kucizna będzie cięższa bo mamy więcej cząsteczek metalu w tej samej objętości, a spowodowane jest to jednorodną strukturą i "ubiciem" materiału.
Łysy, przypominamy sobie chemię, i to czym jest wiązanie metaliczne. Kucie i odlewnictwo mogą mieć podobny skutek, tu bardziej chodzi o wielkość ziaren w strukturze. Dobry odlew potrafi być lepszy niż niejedno kucie
W kuciu bardziej chodzi o zwiększenie liczby dyslokacji w strukturze stali które dążąc do nieskończoności wpływają pozytywnie na właściwości mechaniczne materiału.
Niezwykle ważna jest też obróbka cieplna między innymi procesy normalizacji które zmniejszają grubość kryształów metalu oraz przywracają im pierwotny kształt.
Ale już nie będę się zagłębiał w szczegóły. ;)
Mega. Czekam na odcinek z odciążonymi, aluminiowymi, czy tam jakimiś dociśniętymi tłokami w jakimś małym silniku (1.6-1.8). Pozdro. 💪
Łysy myślę że świetny pomysł z zobrazowaniem takiego tuningu od serii do czegoś więcej niż chip tuning, bo sam ogarniam wspomniane m57d30- nowy układ paliwowy wskoczył trochę innych dupereli, a już przy mapowaniu zatrzymał mnie czujnik ciśnienia doładowania, który w serii nie pozwala dmuchnąć więcej niż 1.4bar (albo 1.6.. nie pamiętam) i jak na razie ze 193 na 240 koni (tylko, bo potencjał dużo większy) :) Także ABC tuningu na takim wyższym poziomie jak najbardziej mile widziane!
TUNINGOWALISMY NIEGDYS SLYNNA JEDNOSTKE gm 350 CID , nie sposob bylo go zlamac, nic dziwnego ze jest uznawany za jeden z najlepszych silnikow jaki wymyslono ciekawy program, jak zwykle
Kilka poprawek. Metal sie nie rozpuszcza tylko roztapia. Rozpuszcza sie cukier w herbacie. Metoda kucia nie jest metodą odlewniczą tylko obróbki plastycznej na gorąco. Metod odlewniczych jest multum.
Tłoki są zazwyczaj wykonywane z aluminium. Żeliwne lub ze staliwa stosuje sie/ stosowało sie w silnikach okretowych
Keep up!
odlewany walów czy korb chyba juz nie robią od dziesiątek lat to wszystko to odkuwka czyli kute. Rożnica to kształt i stopy metali użytych do tego przez co różnią się wytrzymałością. Odlewane sa tylko tloki. I kute tloki nie nadają cie do silnika cywilnego bo kuty tlok bardziej puchnie. Dla niego trzeba dawac wieksze pasowanie przez co nie nadaje sie do jazdy na codzien po bulki chyba ze przezd jazdą do sklepu bedziesz grzał silnik z półgodziny przed:)
Jesteś Wołoszańskim mechaniki samochodowej uwielbiam Twoje wykłady!
Taa
dawno temu pisalem prace dyplomowa o takiej tematyce. klient dostał 5 a ja 300zl
A później w korpo jeden z drugim dziwią się dlaczego wał w maszynie się urywa.
Kto pisze prace za 300zł?! JPRDL
@@MateuszCHUDY NPRDL😁 to było dawno. Taka była stawka. Paczka sobieskich kosztowała 1,5 a caro 1,2. Piwo w knajpie 2zl a za 3 prace kupiłem malucha w bardzo dobrym stanie. Pozdrawiam.
@@bombayystarachowice A to przepraszam, uszanowanko. Piękne czasy :)
Bierze się np. 1m3 aluminium który się kuje na kuzni ,czyli takim wielkim młotem .Po obróbce wychodzi np. 0,7 m3 .Później z tego materiału frezarka cnc wyfrezowuje tłok .Kute części też są odlane tylko poddane są obróbce kucia a później z takiego materiału produkuje się wały,tłoki i korbowody .
Ps :Używacie tłokow wossnera? W motorach te tłoki nie dają rady ! Wiseco albo Vertex
Tuning krok po kroku co zrobić pierw jak przygotować auto pod tuning, jakie elementy wymienić, co zostawić. No i koszty takiego tuningu
Myślę że jak najbardziej Michu możesz nas uczyć tuningu. Moc już wiemy jak A następny może być jak wtedy te auto wyhamować, tuning ukł.hamulcowego
Niedzielne odcinki Micha ratują od obiadu u teściowej 💪🤣🔧🏎️
Czekam na więcej tego typu produkcji!😉👍
Hej.
Mam 545i N62B44
Moglbys zrobic odcinek o tunie tego motoru?
Co mozna max zrobic bez kucia, co mozna zrobic po kuciu i co zrobic najpierw (w sensie rzeczy ktore daja nawieksza relacje cena-przyrost)
Oczywiscie tak zeby bylo zdrowo dla silnika :]
Dzieki pozdrawiam, super program lysy!
3.6 Pentastar też jest fabrycznie zakuty.:)
Pierwszy raz komentuję, więc pozdrawiam, dobra robota ten kanał, dużo mięsa :)))))))LIGA
Zwięźle i na temat. Dzięki.
Może coś więcej o kutych tłokach? 🙈 Coś o pasowaniu? Tak żeby się nie zatarł motor? Podobno na codzień bez sensu kute tłoki bo złe pasowanie i silnik przejedzie tylko 80tys km plus minus. Ja się nie znam tylko się pytam 😁
Pozdrawiam i super filmy!!
12:05 - dlaczego Pan myśli, że producent nie przewidział, że będzie się dało osiągnąć 3 krotny wzrost mocy w jakimś konkretnym typie silnika? oczywiście, że przewidział - producent bez kłopotu mógłby Panu powiedzieć w jakim procencie jego wszystkich silników danego typu będzie dało się to zrobić oraz jaki procent "rozleci" się przy np 110% mocy znamionowej. to statystyka - tu rządzi rozkład normalny.
8:40 typóweczka w każdym warsztacie nigdy 10, 13 i 17 nie mogą leżeć spokojnie xD
Szacunek dla Ciebie! Motywujesz swoim działaniem. Kiedyś Cię odwiedzę. Pozdrawiam.
Idealny odcinek na niedzielne popołudnie w garażu wymieniając rozrusznik w a klasie 👊
A ja mam wahacze i sanki do podokręcania ino brak kanału...
w obu przypadkach metal jest lany tylko może być dodatkowa operqcja np kucia. Więc nie mów łysy że kute nie są wcześniej lane bo to brednia. Samo kucie materiału to nie wszystko. wpływ na jakość tłoka ma tak naprawde cały proces technologiczny jaki założył sobie dany producent części. Począwszy od wyboru gatunku materiału po jego finalną jakość (sklad, struktora) po dalszą obróbkę skrawaniem i cieplną. Bardzo duże znaczenie ma właśnie obròbka cieplna, jak jest przeprowadzany proces hartowania, odpuszczania, normalizacji i na jakich piecach. Sam fakt kutego materiału jest tak naprawde tylko jednym z wielu czynników które wpływają na finalną jakość produktu. Nie jest też gwarantem to że jak materiał na pewnym etapie był kuty to z automatu ostateczny produkt bedzie najlepszy.
Łysy zapomniał dodać że kute tłoki więcej mocy zniosą ale nie przejadą tyle co seryjne coobcio to tłumaczył
Z odpowiednim pasowaniem przejadą
Spoko filmik, ale mam wrazenie Michu ze troche sam sie gubisz w tym co mowisz :)
Oczywoscie ze tak, chlop nie ma bladego pojecia o czym gada... Nie pierwszy raz juz zresztą ;)
@@boorek0 oglądam drugi jego film bo najzwyczajniej mało czasu na siedzenie w necie,ale widze że ludzi się cofają okrutnie,w poprzednim odcinku był "czas otwarcia rozrządu :D teraz od nitra mu temperatura urosła...a kucizna jest cięższa od aluminiowych tłoków bo jest z aluminium. Ja pier....
@@lucashblackjoe7979 najlepsze jest to ze aluminium nie mozemy hartować w 1000c bo sie zwyczajnie stopi materiał xD
Czekam na odcinek od samego rana 💪
temat soft turbo: wtryski ile cc do ilu koni, jak to policzyć, jaki jest limit seryjnego komputera/przepływomierza, pompa paliwa, regulator ciśnienia paliwa itp.
No nareszcie jakieś konkrety
Chętnie zobaczyłbym projekt typu "Dacia 0.9 tubro ulep".
Jakaś padaczna jednorazówka (2-3 cylindry) na soft turbo, maksymalne wysilenie jak najniższym kosztem a później karanie na hamowni, na torze i w różnych testach.
W celu zebrania danych nt. wytrzymałości i ekonomiczności oczywiście :D.
Siemanko łysy Fajnie że robisz takie filmiki Kozak wiele od cb się nauczyłem . Ale mam prośbę chciałbym zmienić światła na bardziej widocznosciowe i kolor inny . Dasz jakiś filmik co i jak się gryzie i od strony prawnej żeby mnie smerfy na trasie nie zgryzły ??
Majster więcej takich klimatów :D Dobrze gadasz bo większe turbo plus bajery nie zawsze idą w parze z resztą a co po niektórzy myślą że jak turbo dosadzi to reszta bd git a potem korby poszły razem z tłokami :P
Moze przetestujesz ile wytrzumuja kute tloki, korbowody itp. a ike odlewane na prasie hydraulicznej zeby to zobrazować
Nie czekałem na ten odcinek ale i tak go potrzebowałem 😀😄
Fajny odcinek. Akurat katuje swojego 126p dość srogim doładowaniem (1 bar, w peaku 1.1😁). O dziwo seryjny układ korbowo-tłokowy jakimś cudem to znosi, ale pomału zastanawiam się nad kucizną. Korbowody nawet są dostępne i względnie tanie, gorzej z tłokami.😅
silnik chłodzony poiwetrzem?bez jaj, wytrzymuja 40KM
Nagraj coś z użytkowaniem auta z silnikiem diesla w mieście, czyli plusy i minusy. Bo dużo osób nadal kupuje diesla do miasta, gdyż myślą że to duża oszczędność.
Błagam zrób odcinek co sie dzieje gdy zle puścimy sprzęgło, gdy nam szarpnie, co sie dzieje gdy ruszamy samym gazem i o dynamicznym ruszaniu automatem, co sie tam w środku dzieje 🤗
Oczywiście, że chce więcej filmów o tej tematyce😊 ABC tuningu zawsze na propsie! 😁
Wuzup by sam zrobił swoje tłoki za pomocą kawałka metalu i pilnika dobra robota pozdrawiam
Wazzup by nie bawił się w tak ciężki materiał jak metal. On by tłoki z silikonu odlał, lepszą szczelność będą miały 😂😂😂. Cyk, fuch, taka robota Majstra 😉.
tak jesli znajdzie młotek:P
wazzup to wazzup tamto no japierdole XD
Michu taka propozycja do okazji allegro bardzo fajnie by było coś z mebli warsztatowych ażeby te wszystkie poprzednie narzędzia gdzieś schować 😉
W końcu ABC tjuninguuu...Wincyj!
Oj Michu, Michu. Mieszasz z tym odlewaniem korbowodów. Oba korbowody są kute. I zawsze będą odkuwane. Różnica miedzy nimi jest taka, że liczone są na różne obciążenia. Jak sam to powiedziałeś standardowy nie wytrzyma większych mocy. Dlatego też wymieniamy na wzmocnione. Wzmocnić konstrukcję można poprzez zmianę przekrojów, zmianę materiału oraz lepszą obróbkę plastyczną (odkuwanie)
A wracając do odlewania to z tego całego kompletu jedynie odlać można tłoki
Parę rzeczy przydałoby się sprostować, bo są wyjaśnione bardzo ogólnie i trochę myląco.
Kuta korba to odkuwka, nie odlew.
To nie jest "odlew w literę T", tylko "I". Stąd nazwa I beam albo H beam, to takie dwa najczęściej stosowane rodzaje. Każdy jest przeznaczony do innego rodzaju setupu.
Czemu zbija półki? Od zbyt dużego ciśnienia albo stuku. Bez odprężenia można zabić nawet kute tłoki. Wiadomo wytrzymają dłużej, ale podstawa to przemyślany setup.
Tłoki doprężające nie muszą być kute.
To stukanie to popularny "piston slap". Skąd się bierze? Luźniejsze pasowanie to hasło kluczowe. Tu wypadałoby wyjaśnić, że wysilona turbobenzyna ma EGT na poziomie 900-1000°C, a wolnossak maksymalnie 700°C (przy sprawnym i dobrze wystrojonym silniku). Co za tym idzie rozszerzalność jest większa.
Wiem, że to filmy dla laików, ale wypadałoby się troszkę rozeznać w temacie albo chociaż skonsultować to z kimś, kto w tym siedzi.
Tak samo temat turbin do tuningu to temat rzeka. To nie tylko "kupię większe, będzie dobre". Wypadałoby wspomnieć o mapie kompresora, A/R, doborze kolektora itd. To tak na przyszłość. :D
Kucie na gorąco nie powoduje umocnienia materiału wystarczy otworzyć pierwszą lepszą książkę o właściwościach materiałów dla studentów, jakieś 50 pln. Żeby zwiększyć wytrzymałość kuje się na zimno powoduje to zwiększenie ilości wad struktury krystalicznej przez co jeżeli przykładamy jakąś siłę do tego materiału to żeby go odkształcić siła przyłożona musi być większa niż przez umocnieniem plastycznym na zimno bo musi pokonać większe naprężenia wewnętrzne w materiale.
Poniżej pierwsza lepsza i instrukcja do laboratoriów obejmująca to zagadnienie.
www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=mech.pg.edu.pl/documents/4566477/14063406/tem_2_energetyka_opis1.pdf&ved=2ahUKEwiB_7_d69bnAhXMy6YKHTuLAuUQFjAFegQIChAB&usg=AOvVaw3Wo3CJJw_lQAwETaBHE-zd
Raczej inżynierowie w fabrykach dobrze wiedza co robia i doskonale wiedzieli ze robiony przez nich silnik ma byc bardzo mocny. Inżynierowie ktozi projektuja takie silniki to nie jest byle pierwszy absolwent szkoly technicznej. Koncerny samochodowe to ogromne korporacje zatrudniajace tysiace najlepszych inżynierów. W tamtych czasach liczyla sie jakosc i to bylo najwazniejsze, dlatego nie bylo oszczędzania na sercu silnika. Po drugie ciezko jest wyliczyc maksymalna wytrzymalosc silnika. W silniku wystepuja wszystkie rodzaje naprezen i sa to naprezenia zmienne. Silnik ma tez wytrzymac warunki ciezkie i ma zniesc np ewentualne niesprawnosci. To ze m57 mozna stwiedzic ze wytrzyma ponad 1000Nm ale przez ile? Dwa razy przejedzie cwiartke i wybuchnie czy bedzie jezdzilo upalane 10lat? No i warto wziac pod uwage to ze m57 moze miec przebieg milion a wtedy materialy silnika sa juz jakos zmeczone mechanicznie od przebiegu. Lubie Twoje odcinki ale do tego malo sie przygotowales Lysy. Pozdrawiam :)
Michu, proszę weź m43tub19 z e36/46 silnik tani jak barszcz, a z tego co się orientuje bez problemu znosi doładowanie 1bar. Pokazanie ile można wycisnąć z tego silnika to idealny plan na taki odcinek. Tym bardziej ze jest to dość popularny silnik w Polsce 😀
Hybryda 1.8t zrób coś w temacie, wiosna idzie trzeba zaczynać modzić 😀
Więcej konkretów pokaż najlepiej jakies V8 od podstaw co i ile kosztowało. Ile dokladnie tłoki itd robocizna i jaki efekt to dało bo jak nie ty to kto??
Małe sprostowanie. Proces odlewania dzielimy na ciśnieniowy, atmosferyczne i odsrodkowe. Proces odkuwania jest kompletnie innym procesem technologicznym.
Obecnie korbowody w każdym samochodzie są robione w procesie odkuwania (czyli są kute). Dawniej się je odlewalo.
Obecnie tuningowe podzespoły tego układu są robione na maszynach CNC. Nazwa "kute" po prostu została mimo, że proces technologiczny oraz stop metalu (np więcej zawartości krzemu) są udoskonalane
Tłoki kute też są robione z siluminium (stop aluminium) jednak o innej zawartości krzemu. Tak samo korbowody tuningowe i normalne są robione ze stali niestopowej
Dawaj odcinek o tym BMW e46 3.0D zza pleców ;)
+1
+1
Już widzę te 400+ na tym małym icku XD
U kolegi robiliśmy 290+ na takim IC i się zastanawiałem czy nie za mały a tu 400 + hahah a wózek wyrwie w pizdu po paru strzałach ze sprzegła :D
@@exxaited ja mam taki i mam 262ps I jezt zapas, znajomy z m57 ma na nim chyba coś koło 320ps i to już nie wyrabia, robi się ciepło w dolocie
Pany, kute jest robione z kawałka, który został odlany.... może chodzi bardziej o stop metalu jakiego użyto do produkcji danego elementu. Może to, że kute to tylko chwyt reklamowy? Kute amelinium było, kiedyś odlane i sprzedane w kawałku :) Nie kupuj elementów kutych jeśli są droższe ;) ale patrzę na właściwości fizyczne danego stopu
Michu jak zawsze ciekawie ale nie musisz znać się na wszystkim. Wystarczyło raz powiedzieć, że nie znasz się na metalurgii i jeśli kogoś interesuje różnica w wytrzymałości pomiędzy metodą odlewania a kucia to jest masa takich filmików na jutubie. Mówię to jako osoba mająca nieco pojęcia na ten temat i po prostu śmiesznie się słucha tekstów w stylu "jakieś wiązania, jakieś ziarna". Zero hejtu, pozdro ale pamiętaj, nie na wszystkim musisz się znać.
Może teraz film o pasowaniach tłok-cylinder panewka wał, kute vs seria czy sinik na codzień vs silnik do wyczynu.
A tak z ciekawości bo parowaliście zestawy korbowo tłokowe do ferarki a jak się to ma do wyrażenia wału ? Podejrzewam iż makaromiarze poskładali to inaczej i wyważyli wał pod swoje kompletowania. Czy będziecie wyważalia wal w nowej kompletach czy zostaje jak jest ?
Siemka no czekam na te fury marzeń ale ten odcineczek umilił niedziele i bardzo fajny oby więcej ;) pozdrawiam
To samo dotyczy korbowodów też większość jest odkuwanych , różnice wynikają w jakości materiałów jakie były zastosowane do odkuwania a stopów jest mnóstwo i pewnie są tajemnicą producenta .
Łysy zrob moze odcinek o klapach wirowych w kolektorze ssacym w benzynie, usuwac czy nie usuwac tylko wymieniac na nowe?
Dobry odcinek, pozdrawiam !! 😀
Łysy może zrób odcinek o dyfuzorach do auta ? ;> Jak zrobić , czym to się "je" itp.
Jak ambitnie to po całości :D
Nikt nie zdawał sobie sprawy że silnik M104 z Mercedesa na seryjnym dole wytrzyma spokojnie 1000KM podczas gdy wychwalany cudowny 2jz musi już być zakuty inaczej się rozleci 😊
Łysy pokaż te E46 330d co tam robicie bo pierwszej generacji nikt tak mocno niechce kręcić ja skromnie bym swoją na 300+ jak bym zrobił to happy Apel do wlascicieli E39 i E46 w 3 litrowym klekocie dołączycie może łysy odcinek zrobi jak podkręcić nasze auta marzen
Ja daj wiyncyj, zrób opisy a do z, po stejdżach może , zacząć od softu, a skończyć na 800+ sprzęgłą, lekkie zamachy porting głowicy . Jak wiadomo każdy mod, pociąga kolejny.
Czekałem na ten odcinek bardziej niż na niedzielny rosół :P
Siema ludziska. Małe sprostowanie. Co to jest kuty tłok? Jest to odlewany pręt który zostaje poddany ''obróbce kucia''. Dlaczego w cudzysłowiu? Bo kucie nie zawsze oznacza dosłownie kucie. Kucie w tym przypadku to obróbka plastyczna na zimno prowadząca do umocnienia materiału przez tzw zgniot. W przypadku małych wymiarów takich jak tłok uzyskuje się ten zgniot przez walcowanie materiału na zimno. Po zakończeniu obróbki plastycznej tłok wykonuje się przez standardową obróbkę skrawania. Toczenie i frezowanie. Tak otrzymujemy kuty tłok.
Pomysł na odcinek:
* Lekkie koło zamachowe
* Plusy i minusy w silniku wolnossacym i turbo
* Koło odelżone do grubości "naleśnika"
* Koło odelżone od otworu centralnego z zostawieniem "mięsa" na zewnętrznej części koła co "teoretycznie" powinno pozwolić zachować energię kinetyczna tego koła...
Masz możliwość i dostęp do odpowiedniego sprzętu, zrób odcinek :)
Mysle ze niejeden jest ciekawy!
POZDRO! 🍻🍻
Nim zakupicie ubezpieczenie przez Mubi sprawdźcie ofertę lokalnego pośrednika ubezpieczeniowego, pomimo rabatu M4K ubezpieczenie OC było droższe, nie dajcie się zrobić w przysłowiowego konia, szukają jeleni :)
Jak tak Michu mówi o tym swoim RAM'ie, o tym ile można by było z niego wycisnąć po wymianie elementów silnika na kute i po uturbieniu... Aż chciałbym to zobaczyć, bo to byłoby naprawdę super
Okej, łysy, a pytanie mam.
Skoro na zimnym kucizna potrafi stuknąć tu i ówdzie, to oznacza że obija sie on o ścianki cylindra, czyli to oznacza szybsze zużycie tulei cylindrowej?
Czyli w takiej sytuacji lepiej nie uzytkowac auta zimą?
Zawsze myslalem ze silnik tak wzmacniamy, ze jest nie rozjebywalny :(
Fajny filmik lubię te roboty. Czekam na soft turbo. 😀😀
Na temat turbin to do Coobcio Garage:)
Mam bramę kutą ale to chyba co innego 😜
@@parowozy albo na brame
Kutą czy spawaną?
Mi mama mówi że mam łeb zakuty , ale raczej się myli .
@@fajnynick5084 kuta nie wyklucza spawania
Klucz na 160 odliczanie i myk 229 promocja czekamy dalej😭 i jest w koszyczku 😋
Michu turbo hybryda oraz custom może na przykładzie 1,8T.
Co z warsztatem w Krakowie?
SORY MICHU ale pojechałeś z tym "standardowym korbowodem"
Standardowy korbowód który pokazałeś jest również kuty. Z boku żebra widać tzw linie podziału, to pozostałość po odcięciu nadmiaru materiału który powstał podczas kucia i ten nadmiar nazywany jest wypływką.
Pozdro Michu, i miłej niedzieli wszystkim