Стосовно температури и тесту. Турбокомпресор стискає повітря перед подачею його в двигун. При стисканні повітря нагрівається. Ступінь нагрівання залежить від ступеня стиснення та температури навколишнього середовища. Приведення температури до єдиного показника: У сучасних автомобілях з турбонаддувом використовуються інтеркулери (проміжні охолоджувачі). Це теплообмінники, які охолоджують стиснене повітря перед подачею його в двигун. Завдяки інтеркулерам температура повітря, що поступає в двигун, стає більш стабільною і менше залежить від температури навколишнього середовища.
Не зовсім рівні умови випробувань бензину: 1. А-95 зовнішня температура +10 С, дощова погода мокрий асфальт. Вінет невідомо 2. А-100 зовнішня температура +25 С, суха погода. Вітер невідомо. Інтеркулер охолоджує або нагріває, отже йде робота (затрата енергії), і не відомо коли і яка. 3. У разі навіть якщо вищенаведене не враховувати, а врахувати вартість палив, то різниця в 1 літр нічого не дає, має бути як мінімум різниця у 1,5 л, тоді ще є сенс вважати доцільно заправлятись А100. Але, якщо авто розраховано на таке паливо. Так що, на рахунок економічності, питання. Лишається ще знати, чи має миючи властивості то чи інше паливо (форсунки, клапана).
Погоджуюсь- це паливо не просто "спроба пограбувати бідних водіїв". Маю старенький дизель 1.9dci. Заправляюсь на ОККО пульсом. Мав змогу перевірити бо в тяжкі часи доводилось заливати те що було, а не те що хотів (благо двигун не вередує- їсть все). На трасі на круїзі (механіка) на 110км маю такі результати(середні): бочка- 6,5, простий дизель- 5,8, ОККО пульс- 5. По місту- на бочковому все одно розхід вищий, а от між звичайним і преміум- різниці вже немає. І так- на пульсі машина працює краще, краще заводиться, не димить і все в цьому дусі. На своїй- можу по звуку роботи сказати що туди залито)) Моя думка- те що таке паливо дорожче- нівелюється меншим споживанням (за певних умов) і подовженні терміну служби окремих агрегатів.
Всё ещё зависит и от температуры на улице. Не имеется ввиду плюсовая и минусовая в сравнении. Порог расхода в плюсовой температуре +30° или +15°, тоже меняется расход. В туман, чуть больше расход и это сразу чувствуется по динамике разгона. Двигатель атмосферник до 2,0 литра.
Сьогодні приїхав з Польші Компас 2 літри атмосферний: В Україні постійно заправлявся на Окко-хороший (думав я) бензин 95. Потім Орлен і БП-і виявилося, що на польському бензині можна проїхати на 130-140 км більше. Думав привиділось😂 А от і Ні. Заїхав в Львівську область-замигала лампа-задув до повного-на 128 км проїхав менше:( В нас калашматять як хочуть, а в Європі за стандартами.
Все вірно сказано! Я працював декілька років в Сокар, пальне Нано це звичайне пальне (імпортне) в яку додається присадка. На турбованому бензиновому двигуні я різницю бачу, особливо на трасі. Про атмосферні не знаю.
Цікавий випуск на авто тематику, вподобайка. З приводу якості пального, моя бмв пише в комп'ютер постійно якість пального на якому їздить, і я порівнював, як їй смакує різне пальне 95 преміум. Тож, окко і upg оцінило як хороше пальне, а wog та shell як нормальне. Але як було згадано у відео, під різні двигуни може підходити різне пальне. А з приводу черг на азс, то я користуються мобільними додатками та заправляюсь з телефона одразу біля колонки, дуже зручно.
Есть инфа что в у нас нет настоящего 98го бензина, не говоря уже про сотый. Типа что это все 95й + присадки. Раньше это даже вог официально при заправке говорили, что у них 98 + присадки и получается 100, но если верить что и 98го у нас небыло, то это был 95 + присадки = 100.
Який гарантіїний термін реалізації пального на АЗС? Один заправник видав що лише один тиждень, а далі присадки втрачають своє призначення. Температура повітря при проведенні 2х тестових заїздів була однаковою? 😊 По місту заправляю на 2-3 баки 95, 1 бак 95 прміум. За містом - тільки преміум. Машина реально відчуває більш якісне (з правильними присадками) пальне. GM 1.6 атмо, тепер Тойота 1.6 атмо. І користуюсь перевіренеми заправками, навіть у одній мережі є відмінності.
Стосовно температури и тесту. Турбокомпресор стискає повітря перед подачею його в двигун. При стисканні повітря нагрівається. Ступінь нагрівання залежить від ступеня стиснення та температури навколишнього середовища. Приведення температури до єдиного показника: У сучасних автомобілях з турбонаддувом використовуються інтеркулери (проміжні охолоджувачі). Це теплообмінники, які охолоджують стиснене повітря перед подачею його в двигун. Завдяки інтеркулерам температура повітря, що поступає в двигун, стає більш стабільною і менше залежить від температури навколишнього середовища.
Вітаю,я зазвичай заправляюсь на АЗС vst ,там на вікні висять сертифікати і що я бачу. Дизель з Ізраїлю,кошерне паливо,гарантія,що втримує абсолютний нуль. І тут жіка купила на базарі сало,поклала в салон і авто не заводиться 😂😂😂😂. Насправді,якісь хороша,таке враження,що до тих 75 коняк додалося ще, принаймні 20-30. Заправлявся на різних АЗС, але машина ніколи так не їхала.
Від себе добавлю, якщо авто з Америки і зроблене для ринку Америки , то воно не потребує бензину преміальноі якості, але потребує мастило двигуна зроблене для американського ринку.
Як зараз не скажу бо ланцюжки поставок змінились але до війни весь бензин всіх модних торгових марок лився з однієї білоруської труби і весь був 92, далі кожна компанія бадяжила власною хімією доводячи до 95-100, пряма мова від людини яка обслуговувала лічильники на маслобензостійкому обладнанні по всій Україні а поганюча якість нашого бензину свідчить про те що нічого не змінилось бо старенькій форт фієста проїжає з повного бака в єс на 112 км більше ніж на місцевому
Відео від некомпетентного для недалеких. По суті заправки при собівартості в +50 коп зароблять +3 грн на людях, які не знають, де ці промислові присадки взяти
Чому специфікацію не виклали? Виходить просто супер пупер але без фактів - тільки слова... Формули непотрібні тільки файли з перевагами та технічною інформацією....
На турбомотори і мотори з високим ступенем зтиску(типу мазда скайактив) точно треба бензин преміум, бо там антидетонаційні присадки. На всі інші можна лити звичайний 95
Володя говорю честно и откровенно. Я в 15том году получил новый Рено Мастер бус 2,2 дизель 125 л.с. до 22 года автомобиль каждый день проезжал 450 км исключительно трасса Черновцы - Хмельницкий - Черновцы ( повторяю каждый день без выходных) 700 тыс пробега. Заправка только Вог обычный дизель без всяких присадок. Проблем по топливной или по двигателю нет от слова совсем. Да там всяких других вещей хватало но чтобы с топливной ни разу. До сих пор в Киеве машина трудиться. Поэтому я думаю что нужно заправлять свой автомобиль только на проверенных АЗС. Я лично имею опыт на Вог. Поэтому и свой личный автомобиль я заправляю там
В тому і суть що дизель має іздити а коли раз в 2-3 дні поїхав на роботу паливна в дизеля дуже скоро 💩 провірено і не раз тому ми на роботі вже давно дійшли висновку брати дизель під малий пробіг (робота дім магаз не айс) вже тут брали і рено кенго і нісан ліф (мотори до речі однакові вроді к9к і при такій їзді зміна раз на 3 дні форсунки і тд забиваються в момент та з каталізатором вічно якісь проблеми на дизелях) дизель то РОБОЧА машина трактор грубо кажучи і коли їздити на ньому мало як раз починаються проблеми.
@@evildonat9130 вот тут полностью согласен. Покупать дизель для поездок в магазин раз в неделю. Абсолютно не целесообразно. Конечно если твой магазин не где-то за 100 км и в лесу 😂😂😂
Найлютіша ппавда: автогаз в мільйон разів краще ніж V-Pover, Musstang, і все подібне: октанове число більше 100, фантастична чистота, двигуна, навіть після 10 тисяч пробігу масло залишається чистим як тільки замінене, ідеальна чистота форсунок і відсутність перебоїв та детонації, а саме головне: ціна 1 літра газу у 2 рази менша
Оця тема "дідівська" - в україні немає 95го то 92гий на присадках, думав вижила вже себе. Але в коментах знайшовсь екземпляр.😂 По суті відео про переплату за "маркетинг", але так хочеться вірити в дива😊. Заправляйтесь на провірених заправках і буде все Ок.
Сынок, причём дедовская? Когда загорится чек, тогда будешь искать причину и не вспоминай дедов, 95 и 92. Весь бензин из одной бочки, только присадки разные. Поедь на нефтехранилища и посмотри, что все машины разных заправок, стоят в одной очереди. За границей, расход меньше, чем у нас и чувствуется динамика разгона.
Тест-порівняння витрати на трасі не був адекватним, оскільки проводився при різних погодних умов. При дощу, або навіть при підвищеному атмосферному тиску, витрата палива підвищується. Тому й отримана різниця досить спірна.
Ну плюс мінус згоден зі всім. Я їжджу на газу але заводится і перші хвилини їде на бензині а потім газ тож бензину багато не йде але теж помітив що чим нижчі оберти мотору (особливо на холостих) економія більше на трасі якщо не вище 100 теж відчутно але мені в основному помагає економити на зимових холостих прогрівах.
@@voldsef2366 Дуже не розумно вог ціна бензина 60 грн газ 36 грн я пробував на бензині виходить дорожче (ще є нюанс на бензині масло чорніє швидше і міняти треба частіше).
Двигун атмо різницю бачу (мої розрахунки для євро 95 мустанг 95 і мустанг 100 такі) Мустанг 100 найкращий розхід але ціна в 66 грн не перекриває профіт Мустанг 95 розхід краще ніж євро 95 різниця в 2 грн оправдана Євро 95 просто нормальний бензин але враховуючи ціну 58 грн а мустанг 95 60 то мустанг краще.
Хіба їхати по цій дорозі 120 км / год. - це порушення правил дорожнього руху. Обмеження - згідно ПДР на "дорогах для автомобілів": 110 км/годину. Пропаганда порушень ПДР. Гидота
До повномаштабного вторгнення рашки в Україну це було років чотири назад,я заправив авто.на шелі євро дизелем машина з турбовим двигуном перестала нормально розвивати швидкість.після цеї заправки,я мусив поїхати на окко щоб розбавити цю паршиву соляру по іншому не назвеш це лайно.С тих пір на шелі не заправляюсь.
Технозон стал великим специалистом по бензином, Пипец чуа звін, не знає де він. В Україні нема 95-го сотого. 92 доводять присадками піднімають октанове число.
Стосовно температури и тесту. Турбокомпресор стискає повітря перед подачею його в двигун. При стисканні повітря нагрівається. Ступінь нагрівання залежить від ступеня стиснення та температури навколишнього середовища.
Приведення температури до єдиного показника:
У сучасних автомобілях з турбонаддувом використовуються інтеркулери (проміжні охолоджувачі). Це теплообмінники, які охолоджують стиснене повітря перед подачею його в двигун. Завдяки інтеркулерам температура повітря, що поступає в двигун, стає більш стабільною і менше залежить від температури навколишнього середовища.
Підтримую по ВОГ і ОККО,поробили із заправок харчевні.
Є таке)
Як на мене зробили б вони на харчівню окрему касу і проблем би не було.
@@evildonat9130 є додаток і окремі каси для оплати , в чому проблема?
Одне іншому не заважає.
@@Brodyaga259 Та якраз мішає)
Не зовсім рівні умови випробувань бензину:
1. А-95 зовнішня температура +10 С, дощова погода мокрий асфальт. Вінет невідомо
2. А-100 зовнішня температура +25 С, суха погода. Вітер невідомо.
Інтеркулер охолоджує або нагріває, отже йде робота (затрата енергії), і не відомо коли і яка.
3. У разі навіть якщо вищенаведене не враховувати, а врахувати вартість палив, то різниця в 1 літр нічого не дає, має бути як мінімум різниця у 1,5 л, тоді ще є сенс вважати доцільно заправлятись А100. Але, якщо авто розраховано на таке паливо.
Так що, на рахунок економічності, питання. Лишається ще знати, чи має миючи властивості то чи інше паливо (форсунки, клапана).
Але ж те дороге палива є більш дружнім для життя двигуна. Ті, хто гроші рахують менш щепетильно, оцінять і цю різницю.
Погоджуюсь- це паливо не просто "спроба пограбувати бідних водіїв". Маю старенький дизель 1.9dci. Заправляюсь на ОККО пульсом. Мав змогу перевірити бо в тяжкі часи доводилось заливати те що було, а не те що хотів (благо двигун не вередує- їсть все). На трасі на круїзі (механіка) на 110км маю такі результати(середні): бочка- 6,5, простий дизель- 5,8, ОККО пульс- 5. По місту- на бочковому все одно розхід вищий, а от між звичайним і преміум- різниці вже немає. І так- на пульсі машина працює краще, краще заводиться, не димить і все в цьому дусі. На своїй- можу по звуку роботи сказати що туди залито))
Моя думка- те що таке паливо дорожче- нівелюється меншим споживанням (за певних умов) і подовженні терміну служби окремих агрегатів.
Смішний ти
Треба вже на електричку переходити, слава ЗСУ, що електрику ще не навчились підробляти.
@@alexsavyn6968потужний аргумент 💪
Якщо не знали, то SHELL в Україні вже немає. Мережу SHELL купила Укрнафта.
А назву що теж купила? Виходить Укрнафта крутіше за SHELL
Якби на 100 їхав у дощ, а на 95 по сухій дорозі, то розхід був би однаковим )))
Теж замічав що коли дощ (висока вологість) двигуну ніби легше (двигун атмо).
Всё ещё зависит и от температуры на улице. Не имеется ввиду плюсовая и минусовая в сравнении. Порог расхода в плюсовой температуре +30° или +15°, тоже меняется расход. В туман, чуть больше расход и это сразу чувствуется по динамике разгона. Двигатель атмосферник до 2,0 литра.
Наразі використовую для Mazda CX-5 паливо А-100, споживання залишається приблизно таким же, як і при використанні А-95.
Сьогодні приїхав з Польші
Компас 2 літри атмосферний:
В Україні постійно заправлявся на Окко-хороший (думав я) бензин 95.
Потім Орлен і БП-і виявилося, що на польському бензині можна проїхати на 130-140 км більше.
Думав привиділось😂
А от і Ні. Заїхав в Львівську область-замигала лампа-задув до повного-на 128 км проїхав менше:(
В нас калашматять як хочуть, а в Європі за стандартами.
Все вірно сказано!
Я працював декілька років в Сокар, пальне Нано це звичайне пальне (імпортне) в яку додається присадка.
На турбованому бензиновому двигуні я різницю бачу, особливо на трасі. Про атмосферні не знаю.
Ну в мене атмо і різниця є.
Вподобайка бензиновому лінкольноводу від газованого лінкольновода👍🏻😂
Цікавий випуск на авто тематику, вподобайка. З приводу якості пального, моя бмв пише в комп'ютер постійно якість пального на якому їздить, і я порівнював, як їй смакує різне пальне 95 преміум. Тож, окко і upg оцінило як хороше пальне, а wog та shell як нормальне. Але як було згадано у відео, під різні двигуни може підходити різне пальне. А з приводу черг на азс, то я користуються мобільними додатками та заправляюсь з телефона одразу біля колонки, дуже зручно.
А що там з напрямком та швидкістю вітра при тестах? Та з тиском повітря, вологістю, температурою та станом дорожнього покриття, вологе чи сухе...
1,3 TD, лью Shell. При заміні паливного фільтра сказали що як новий. Бадяжу ще трохи брсм-мом
Есть инфа что в у нас нет настоящего 98го бензина, не говоря уже про сотый. Типа что это все 95й + присадки. Раньше это даже вог официально при заправке говорили, что у них 98 + присадки и получается 100, но если верить что и 98го у нас небыло, то это был 95 + присадки = 100.
Який гарантіїний термін реалізації пального на АЗС? Один заправник видав що лише один тиждень, а далі присадки втрачають своє призначення.
Температура повітря при проведенні 2х тестових заїздів була однаковою? 😊
По місту заправляю на 2-3 баки 95, 1 бак 95 прміум. За містом - тільки преміум. Машина реально відчуває більш якісне (з правильними присадками) пальне. GM 1.6 атмо, тепер Тойота 1.6 атмо.
І користуюсь перевіренеми заправками, навіть у одній мережі є відмінності.
Стосовно температури и тесту. Турбокомпресор стискає повітря перед подачею його в двигун. При стисканні повітря нагрівається. Ступінь нагрівання залежить від ступеня стиснення та температури навколишнього середовища.
Приведення температури до єдиного показника:
У сучасних автомобілях з турбонаддувом використовуються інтеркулери (проміжні охолоджувачі). Це теплообмінники, які охолоджують стиснене повітря перед подачею його в двигун. Завдяки інтеркулерам температура повітря, що поступає в двигун, стає більш стабільною і менше залежить від температури навколишнього середовища.
Ну кажуть що таке пальне бажано щоб машина виїжджала пошвидше але якигось конкретних даних не маю.
Стосовно терміну придатності бензину є обмеження??@@TECHNOZONUA
Вітаю,я зазвичай заправляюсь на АЗС vst ,там на вікні висять сертифікати і що я бачу. Дизель з Ізраїлю,кошерне паливо,гарантія,що втримує абсолютний нуль. І тут жіка купила на базарі сало,поклала в салон і авто не заводиться 😂😂😂😂. Насправді,якісь хороша,таке враження,що до тих 75 коняк додалося ще, принаймні 20-30. Заправлявся на різних АЗС, але машина ніколи так не їхала.
Якщо в умовах заторів- тоді звичайний 95 можна лити.І не хвилюватися.Бо їдеш 5 хвл.Стоїш 10-15😢
Від себе добавлю, якщо авто з Америки і зроблене для ринку Америки , то воно не потребує бензину преміальноі якості, але потребує мастило двигуна зроблене для американського ринку.
Бачив я як змішували. Стоїть хлопак з каністрою зелоною жижею і вливає в бак там где пістолет заправочний
Як зараз не скажу бо ланцюжки поставок змінились але до війни весь бензин всіх модних торгових марок лився з однієї білоруської труби і весь був 92, далі кожна компанія бадяжила власною хімією доводячи до 95-100, пряма мова від людини яка обслуговувала лічильники на маслобензостійкому обладнанні по всій Україні а поганюча якість нашого бензину свідчить про те що нічого не змінилось бо старенькій форт фієста проїжає з повного бака в єс на 112 км більше ніж на місцевому
Підкажіть буд ласка, якщо їздити на газу . Чи е смисл заправляти бензин с присадками?
Ні
Відео від некомпетентного для недалеких.
По суті заправки при собівартості в +50 коп зароблять +3 грн на людях, які не знають, де ці промислові присадки взяти
Чому специфікацію не виклали? Виходить просто супер пупер але без фактів - тільки слова... Формули непотрібні тільки файли з перевагами та технічною інформацією....
На турбомотори і мотори з високим ступенем зтиску(типу мазда скайактив) точно треба бензин преміум, бо там антидетонаційні присадки. На всі інші можна лити звичайний 95
Привіт дорогенький👍💛💙
а шо по солярі? :)
Тоже бесят эти сосиски на заправках и когда тебе еще пытаются впарить какую-ту херню пожрать.
Такаж сама історія на окко з їжою. Заправка на другому місці
Володя говорю честно и откровенно. Я в 15том году получил новый Рено Мастер бус 2,2 дизель 125 л.с. до 22 года автомобиль каждый день проезжал 450 км исключительно трасса Черновцы - Хмельницкий - Черновцы ( повторяю каждый день без выходных) 700 тыс пробега. Заправка только Вог обычный дизель без всяких присадок. Проблем по топливной или по двигателю нет от слова совсем. Да там всяких других вещей хватало но чтобы с топливной ни разу. До сих пор в Киеве машина трудиться.
Поэтому я думаю что нужно заправлять свой автомобиль только на проверенных АЗС. Я лично имею опыт на Вог. Поэтому и свой личный автомобиль я заправляю там
Я всем говорю. Только пистолет проверенных АЗС!!! Тут согласен 100%
В тому і суть що дизель має іздити а коли раз в 2-3 дні поїхав на роботу паливна в дизеля дуже скоро 💩 провірено і не раз тому ми на роботі вже давно дійшли висновку брати дизель під малий пробіг (робота дім магаз не айс) вже тут брали і рено кенго і нісан ліф (мотори до речі однакові вроді к9к і при такій їзді зміна раз на 3 дні форсунки і тд забиваються в момент та з каталізатором вічно якісь проблеми на дизелях) дизель то РОБОЧА машина трактор грубо кажучи і коли їздити на ньому мало як раз починаються проблеми.
@@evildonat9130 вот тут полностью согласен. Покупать дизель для поездок в магазин раз в неделю. Абсолютно не целесообразно. Конечно если твой магазин не где-то за 100 км и в лесу 😂😂😂
То що ж це виходить, що 10 літрів по 57 буде менше ніж 9 по 67... Ахаха...
Всі ці крафтові бензини та дизеля, це ухилення від сплати податків) а ви про якість тут розповідаєте)
Найлютіша ппавда: автогаз в мільйон разів краще ніж V-Pover, Musstang, і все подібне: октанове число більше 100, фантастична чистота, двигуна, навіть після 10 тисяч пробігу масло залишається чистим як тільки замінене, ідеальна чистота форсунок і відсутність перебоїв та детонації, а саме головне: ціна 1 літра газу у 2 рази менша
Цікаві різносторонній формат.
Оця тема "дідівська" - в україні немає 95го то 92гий на присадках, думав вижила вже себе. Але в коментах знайшовсь екземпляр.😂 По суті відео про переплату за "маркетинг", але так хочеться вірити в дива😊. Заправляйтесь на провірених заправках і буде все Ок.
Сынок, причём дедовская? Когда загорится чек, тогда будешь искать причину и не вспоминай дедов, 95 и 92. Весь бензин из одной бочки, только присадки разные. Поедь на нефтехранилища и посмотри, что все машины разных заправок, стоят в одной очереди. За границей, расход меньше, чем у нас и чувствуется динамика разгона.
@@ruslantkachenko3799нормальні заправки 92 вже не продають
Антикорозійні властивості для двигуна який постійно в маслі це саме головне
В тебе мало у циліндрах? То ж в тебе проблеми друже!!! Чи ти думаешь бензин йде туди де масло??? ))))
@TECHNOZONUA а куди він іде на пороги чи під днище автомобіля? Там куди він іде чермету немає. Учи тех частини автомобіля
Тест-порівняння витрати на трасі не був адекватним, оскільки проводився при різних погодних умов. При дощу, або навіть при підвищеному атмосферному тиску, витрата палива підвищується. Тому й отримана різниця досить спірна.
Цікавий інформативний контент, різницю помічав, але не суттєву
2.0 екобуст?
Угу
Прикольно але з антикорозійними властивостями трохи кумедно вийшло. Використовую звичайне паливо wog плюс присадка ліквімолі ефект теж замітний.
Це ж антиреклама... За що вам гроші заплатили?
Ну плюс мінус згоден зі всім. Я їжджу на газу але заводится і перші хвилини їде на бензині а потім газ тож бензину багато не йде але теж помітив що чим нижчі оберти мотору (особливо на холостих) економія більше на трасі якщо не вище 100 теж відчутно але мені в основному помагає економити на зимових холостих прогрівах.
По місту чи грунтовим дорогам економії або нема або мізер двигун атмо.
Я взагалі відмовився від газу,скинув балон.Ціни зараз космічні на газ
@@voldsef2366 Дуже не розумно вог ціна бензина 60 грн газ 36 грн я пробував на бензині виходить дорожче (ще є нюанс на бензині масло чорніє швидше і міняти треба частіше).
Тупая заказуха от WOG, OKKO, SHELL
Двигун атмо різницю бачу (мої розрахунки для євро 95 мустанг 95 і мустанг 100 такі)
Мустанг 100 найкращий розхід але ціна в 66 грн не перекриває профіт
Мустанг 95 розхід краще ніж євро 95 різниця в 2 грн оправдана
Євро 95 просто нормальний бензин але враховуючи ціну 58 грн а мустанг 95 60 то мустанг краще.
Хіба їхати по цій дорозі 120 км / год. - це порушення правил дорожнього руху.
Обмеження - згідно ПДР на "дорогах для автомобілів": 110 км/годину.
Пропаганда порушень ПДР.
Гидота
Слухай, зникни бовдур
Є похибка в 10+ км на годину і якщо обмеження в 110 то можна абсолютно законно їхати 120.
@@evildonat9130 ідіот, в мізках твоїх похибка.
Вимірювальне обладнання проходить метрологічну повірку кожні пів року. Там похибка 1 км/годину
@@evildonat9130їхати можна, але порушенням це не перестає бути. Просто не настає адміністративна відповідальність. 😏
+20 згідно ПДР
До повномаштабного вторгнення рашки в Україну це було років чотири назад,я заправив авто.на шелі євро дизелем машина з турбовим двигуном перестала нормально розвивати швидкість.після цеї заправки,я мусив поїхати на окко щоб розбавити цю паршиву соляру по іншому не назвеш це лайно.С тих пір на шелі не заправляюсь.
Питання як працівнику ШЕЛ.
Чому моя карта клієнта міжнародного типу діє і в Європі, Англії, США, а Україні НІ?
Технозон стал великим специалистом по бензином,
Пипец чуа звін, не знає де він.
В Україні нема 95-го сотого.
92 доводять присадками піднімають октанове число.
Ну як би досвід роботи в УкрТатНафта 6 років і в Шелл 2 роки, думаєте нічого не дали??? Ви хоча б LinkedIn мі переаірили перед тим як написати)))
Не мели дурниці про 92й і 95й. Ти хочаб раз бачив вхідні сертифікати? Ти знаешь як виробляють паливо??? Ти хоча б був на перегонному циклі?
А чому, дурниці?
Саме так роблять, а на різниці в підміні сертифікатів і заробляють гроші!
Так завжди було, а зараз тим паче!