W całości i absolutnie się zgadzam, najwolniejsza na całym PKP, ale najukochańsza, ludzie mówią, że na złom ją za dziesięć lat, ale nie rozumiem za bardzo, dlaczego tak bardzo dyskryminujemy te lokomotywy, dobre maszyny, co one nam złego zrobiły, przecież modernizować można, ale nie zaraz wycofać z ruchu......... A tak w ogóle to dałoby się jakimś cudem podnieść ich prędkośc do 160 km na h? 🙂🙃🙂🙃👍👏👏👏👍👏 Nie mówię o nowych o kompletnie poprzewracanej konstrukcji EU07A - One mają nawet wyświetlacze, żeby było wiadomo, dokąd wiozą towary 😂
@@AleksanderWilkowski EP08 to pośpieszna - tylko, albo AŻ jak na Ósemkę 140 km/h, ekspresem to ona nie będzie, ale EU07A już tak - 160/km I powyżej to ekspresy, pośpiechy to jakoś do 140 na h
Zawsze uważałem, że maszynista to człowiek nadzwyczajny. Żeby utrzymać tyle kół, przy takiej prędkości na tych dwóch cienkich liniach i żadne nie spadnie. Szacun.
Maszynista nie ma nic do tego. Pociąg trzyma się toru, po którym jedzie, dzięki kształtowi kół i prawom fizyki (koła są wycinkiem stożka zwężającym się na zewnątrz (dzięki temu każda oś układu jezdnego samoczynnie się centruje na dwóch szynach toru, a po wewnętrznej stronie każdego koła są obręcze (kołnierze), dzięki temu pociąg nie wypadnie z toru.
Panie mechaniku, MAESTRIA umiejętności wykorzystania możliwości lokomotywy. Wycisnął Pan więcej niż można z "siódemki". Poezja jazdy na maxa i to bez zadziałania nadmiarowych ! Szacun i podziw, nie Wszyscy tak potrafią. Pełna profeska, Głowa nisko, kapelusz zdjęty, jeszcze raz Szacunek dla Pana. Tak jeżdzi MECHANIK, a nie kierowca. Pozdrawiam 🙋♂️👍👍👍👍👍 To można oglądać
Amperomierze prawie max to daje czadu. to je najlepsze w napędach ten dźwięk wuuuuuuuu;-) mój pierwszy poważny temat na sterowniki (SAIA xx7) Brzeszcze stacja wentylatorów silniki 2x 1MW i 1000A prądu znamionowego. To dawało też czadu - ok. 11ton powietrza na minutę wyciągało na pełnej mocy. a jak robiliśmy próby był macher od wibracji i prosił o powolne rozpędzanie od 0 do 600 obrotów i nic nie znalazł. wirnik wiatraka (3.3m średnicy) jak z fabryki zabudowali perfekt wyważony żadnych wibracji:-) też dawało jak się rozpędzały (ale gwizdało bo zasilane z przetwornicy Alspa MD2000 1600kVA)
Super !!!!! Poczułem sie jak na praktykach w 1996 roku... jestem po kolejówce wydział TE. Niestety zycie ulozylo mi sie inaczej i jestem automatykiem :) Kasa lepsza .... ale sentyment został EU ET EP ;)
Witam w klubie, ja też po TE nie mogłem pracy znaleźć i zakotwiczyłem w automatyce. Sentyment pozostał i jak teraz słyszę, że coś ostro startuje z pod słupka to jest zabawa, no chyba że wygasi na stój to już inna sprawa :D
Czy wiesz że... śróbki mocujące pulpit to były te same którymi skręcano krzesła. Chciałem ostatnio kupić takie podkładki i się dowiedziałem że to tzw "meblowe" podkładki. I rzeczywiście kiedyś mialem krzesło z PRLu przy biórku i tam takie same śróbki i podkładki były. Ciekawe i kreatywne jednocześnie - robili ciepung z tego co było.
I te dźwięki! 👍👏 Gdyby Ichmościowie w zarządzie kolei PKP je usłyszeli, możeby zmienili decyzję o wycofaniu ich z ruchu za dziesięć lat, jeśli by ich nie chcieli dać pod prasę, to jeszcze, ale jeśli ma zostać ich TYLKO DWADZIEŚCIA, to zaraz nie wytrzymam
1970-1974 Elektrowozownia Lodz-Olechow.EU,ST,EP,EN, Praca przy czesci elektrycznej od wymiany szczotek w silnikach glownych do wymiany stycznikow w kabinie N/N , W/N .Mile wspominam ten czas.
Pięknie się siódemeczka zebrała. Mechanik dał jaj po gnatach trzymając niemal cały czas 600 amperów, odpuszczając tylko z powodu zmiany trakcji. Siwy dym! Ciekawe co tam było na haku...? Bo stówki nie przekroczył. A może ograniczenie na szlaku?
Świetne nagranie, super jakość dźwięków zwłaszcza na oporach rozruchowych ^^. Przypomina mi ro czasy kiedy śmigałem na symulatorze lokomotyw "EU07 maszyna". Chętnie bym sobie zrobił papiery, ciekawe czy coś w tym temacie się zmieniło, bo jak pamiętam to wymogi były kosmiczne na kursu (elektryk SEP powyżej 1KV, automatyk, elektrotechnik czy jakoś tak),
Jest w 2 w nocy a ja patrzę na ten film z 10eazy glosniki na fulla. Pozdrawiam serdecznie kierownika/maszyniste tego skladu i jestem pewny ze ta lokomotywa ciagnela tez pasazerski sklad kilkaset razy wroclaw-przemysl czy tez swinoujscie przemysl. Tego dzwieku jak i tych wentylatorów a takze ryku silnika nie da sie zapomnieć do konca życia.pozdrawiam z Wroclawia. Hej Wroclaw eeeooo!
Zadajnik jazdy. Ma kilkadziesiąt pozycji różniących się (skokowo, stąd pozycje) napięciem podawanym na silniki - w ten sposób kontroluje się w tych lokomotywach prędkość składu. Lokomotywy to nie ezety, nie mają silników asynchronicznych i falowników do sterowania, żeby płynnie szło sterować :p
Ja to się dziwię, że do tak niewielu wypadków dochodzi z udziałem czegoś takiego. Przecież kolej to wynalazek XIX wieku, kiedy nie było dróg. Dzisiaj ta technologia jest bardziej dopracowana, ale nadal jest to kilkaset ton żelastwa sunące po dwóch lichych dwuteownikach...
Tak, ale jest sporo różnorakich zabezpieczeń, pracują tam tylko osoby po długich kursach i egzaminach, zdarzenie pociąga szereg procedur i kłopotów... Era kolei tak szybko nie zniknie. Podróż koleją jest o wiele bardziej komfortowa niż autokarem / tanimi liniami lotniczymi.Ciągle pracuje się nad bezpieczeństwem podczas wypadku. Lokomotywy są coraz bardziej efektywne.
0:35 po wskazaniach amperomierza i dźwięku domyślam się, że ten "kierunkowskaz" to włączanie kolejnych poziomów bocznikowania silników? Takie "biegi" dla silnika elektrycznego :P
@@kolejowydolnyslask5684 Bardziej chodzi mi o wajchę pod pokrętłem od załączania oporu wyglądającego jak kierownica ;) Bawiłem się kiedyś czymś podobnym na polibudzie i jestem ciekaw czy dobrze rozgryzłem ten archaiczny system rozruchu.
Dzięki bardzo za jazdę , nie wszystko ogarnąłem , ale zgłębię temat sterowania lokomotywa . Zawodowo ciężarówkami jeździłem zazdroszczę prostych torów i że ktoś oprócz Ciebie dba o bezpieczeństwo jazdy .
Jak byłem mały, lubiałem pociągi. Obok leciały tory i zawsze patrzyłem jak jadą. Głównie to były Stonki- były chyba takie?A tu taki super kanał. Pozdrawiam!
Już wiem gdzie są ręczniki z wc jak brakuje w wagonie. W lokomotywie! Następnym razem jak będe jechał pociągiem i w kiblu nie będzie ręczników to na stacji pobiegnę do maszynisty.
@@optimistischerjunge9926 Działa on jak swego rodzaju sprzęgło w aucie. Ustala moc dawaną na silniki trakcyjne poprzez sterowanie stycznikami oporów rozruchu. A po co są te opory? Ano dlatego, że nie można od razu podać pełnej mocy na silniki gdyż pobór prądu na ich rozruchu byłby ogromny i właściwie cała elektryka silników trakcyjnych włącznie z nimi mogła by się ugotować. Po to też są właśnie przekaźniki nadmiarowe, które odłączają sterowanie oporami gdy pobór prądu osiągnie pewien limit (ponad 600A jak się nie mylę)
Samoczynne hamowanie pociągu przed semaforem czyli światłami dla maszynistów. Dla bezpieczeństwa na wypadek gdyby coś się stało maszyniście po nie skasowaniu tego czegoś pociąg sam się zatrzyma.
Ok. 2 minuty da się zauważyć załączenie pod prądem, gdy dopiero za ok 3-5 sek. pojawia się znaczek "jazda pod prądem". Nie powoduje to iskrzenia na pantografie lub szarpnięcia?
Jeździ się na jednym patografie. Dwa amperomierze są ze względu na dwa układu oporów rozruchowych i połączeń silników trakcyjnych. Mamy połączenie szeregowe i równoległe, drugi załącza się właśnie na połączeniu równoległym
+jan nowak ewentualnie przy składzie pasażerskim zasilanie na wagony. Wtedy postój na 2. Dla bezpieczeństwa jednak nawet w towarowych stosuje się postój na 2. Nigdy nie wiesz czy sieć nie jest gdzieś nadtopiona, a pobór prądu za pośrednictwem nakładek grafitowych mimo wszystko jest gorszy niż za pośrednictwem metalu.
Pytanie moze niezupelnie do tego filmiku, ale widze, ze jest tu duzo ludzi znajacych sie rzeczy. W jaki sposob reguluje sie silniki aby ciagnely wszystkie razem z jednakowa sila przekazywana na tory? Chodzi mi o to, ze mierzac natezenie pradu przekazywane do pojedynczych silnikow, niekoniecznie musza one dawac idealnie rowna moc na kola z powodu tolerancji produkcyjnej , oprow mechanicznych itp. Jak zapobiega sie, ze przy paru (- nastu) silnikach niektore z nich ciagna a inne sie tylko "opieprzaja" ?
Na stacji prób dobiera się silniki parami. W praktyce rozrzut charakterystyk często przekracza 20 %, a widywałem egzemplarze które różniły się od siebie o 30 %. Wg zapewnień wykonawcy modernizacji SM42 do standardu 6Dg wykonano wymianę żelaza w silnikach i teraz faktyczne idą w miarę równo.
Zanim by się tak rozpędziła to by trochę minęło. Bliżej do wyniku ma EP08 czyli bliźniacza konstrukcja z prędkością maksymalną do 140kmh, może jechać 160kmh ale gdyby zamontowali inne łożyska chyba.
@@DriverPlmk a dzięki no bo ja tak marzę sobie ze pendolino od stacji do stacji jedzie 250 km jak w Niemczech ice tak np Gdansk Trzew 250 non stop potem Malbork 250 i tak dalej to by w ten czas było do Warszawy jak z Gdyni do Gdańska SKM.Daj panie tak zrobić tory i wyrównać luki trakcje i nie wiem pewnie jeszcze 15 spraw.:)
A jeszcze jedno, gdy ktoś przekroczy takie 110 to czy ktoś to widzi na jakiś nawigacjach jak to w firmach widać ile tir leci? I jakie bywają kary za przekroczenie? Poprostu ciekawość i pytam
Od czego zależy kiedy jest znak jazda bezprądowa? Jak jest nowy odcinek trakcji (ciężarki na słupie) ? Ale na filmie raz jest znak a raz nie. To jak to w końcu jest?
Sekcje naprężania sieci mamy co ok. 1300 metrów. Odcinki z jazdą bezprądową mamy co ok. 15-20 km i umieszcza się je w okolicach przyłączy kablowych zasilania z podstacji, ewentualnie kabiny sekcyjnej.
I nie do końca jest to "bezprądowa" gdyż nadal pracuje np. przetwornica i sprężarka (lub sama przetwornica) a na pośpiechach dodatkowo włączone jest zasilanie składu 3kV. W zasadzie jest to bardziej jazda "bez obciążenia"... ;)
jan nowak zależy od wielkości różnicy napięć. Albo będzie czuć szarpnięcie, albo wyzwolą się nadmiarowe, albo rozłączy WSa, albo - w ostateczności - puści zabezpieczenie na podstacji.
Siódemeczka jak się do setki zbliża to wrażenie, jakby miała zaraz prędkość dźwięku przekroczyć! Jest moc!
W całości i absolutnie się zgadzam, najwolniejsza na całym PKP, ale najukochańsza, ludzie mówią, że na złom ją za dziesięć lat, ale nie rozumiem za bardzo, dlaczego tak bardzo dyskryminujemy te lokomotywy, dobre maszyny, co one nam złego zrobiły, przecież modernizować można, ale nie zaraz wycofać z ruchu......... A tak w ogóle to dałoby się jakimś cudem podnieść ich prędkośc do 160 km na h? 🙂🙃🙂🙃👍👏👏👏👍👏 Nie mówię o nowych o kompletnie poprzewracanej konstrukcji EU07A - One mają nawet wyświetlacze, żeby było wiadomo, dokąd wiozą towary 😂
@@magorzataziokowska6518 EP08
@@AleksanderWilkowski EP08 to pośpieszna - tylko, albo AŻ jak na Ósemkę 140 km/h, ekspresem to ona nie będzie, ale EU07A już tak - 160/km I powyżej to ekspresy, pośpiechy to jakoś do 140 na h
@@magorzataziokowska6518 EU43? EU44?
Zawsze uważałem, że maszynista to człowiek nadzwyczajny. Żeby utrzymać tyle kół, przy takiej prędkości na tych dwóch cienkich liniach i żadne nie spadnie. Szacun.
😂
Maszynista nie ma nic do tego. Pociąg trzyma się toru, po którym jedzie, dzięki kształtowi kół i prawom fizyki (koła są wycinkiem stożka zwężającym się na zewnątrz (dzięki temu każda oś układu jezdnego samoczynnie się centruje na dwóch szynach toru, a po wewnętrznej stronie każdego koła są obręcze (kołnierze), dzięki temu pociąg nie wypadnie z toru.
@@andrezkamotu Bzdury gadasz, przecież wszyscy widzą, że ma kierownicę.
@@pawepluta4883 Mam nadzieję, że to sarkazm z twojej strony...
@@andrezkamotu Kolega aspergeryk, co?
Popsuty! Facet kręci kierownicą, a pociąg nie skręca! 😉😉😉
drążek kierowniczy mu nawalił xDDD
To nie kierownica kolego to nastawnik jazdy
@@marekuba2290 wiem, dlatego emotka 😉😉😉
@@Refael72 wporządku kolego
Marek Łuba ironia
Panie mechaniku, MAESTRIA umiejętności wykorzystania możliwości lokomotywy. Wycisnął Pan więcej niż można z "siódemki".
Poezja jazdy na maxa i to bez zadziałania nadmiarowych ! Szacun i podziw, nie Wszyscy tak potrafią. Pełna profeska,
Głowa nisko, kapelusz zdjęty, jeszcze raz Szacunek dla Pana. Tak jeżdzi MECHANIK, a nie kierowca.
Pozdrawiam 🙋♂️👍👍👍👍👍
To można oglądać
To dlatego mi kurwa światła przygasły w domu
Xdd
Hahaha
Dobry żarcik, ale nie dałyby rady przygasnąć od jazdy pociągu
@@MIMALECKIPL serio ?
@@MrArcyman No ja nie wiem jak u niego licznik ogarnięty... :P
Kurwa siedzę w pracy o 0:40 I oglądam jak jedzie pociąg
MotoTravelPoland hehe ja siedzę w pracy o 2:35 i tez ogladam😁
@@Grzana55200 to jeszcze nic. u mnie siedzi idiota i cały czas ogląda jak helikoptery startują. i jeszcze ten wkurwiający dźwięk pyr pyr pyr pyr
Ja o 3:02 hehe
trzeba się było uczyć
@@elm9391 Uczyłem się, dlatego teraz sobie mogę oglądać filmiki o 3 w nocy.
Great clip! Nothing like when the signaller tells you to get a move on :) Swedish engineer here
Legenda głosi, że pospieszny wciąż goni
? Jaka to legenda? Nie słyszałam o niej, a który pospieszny wciąż goni?
@@magorzataziokowska6518 XDDDDD
@@magorzataziokowska6518 XDDDD
Nie prawda, bo pospieszny jest obowiązkowo opóźniony !
legenda głosi, że źle skończył pod otłoczynem
Film ekstra, można oglądać dziesiątki razy..... Duży kciuk do góry.
tydzien do sesji, przygotowania do egzaminów w lesie a ja we wtorek o 2:28 siedzę i oglądam jak pociąg ucieka przed pociągiem... :D
Do Choroszczy
Zdałeś te egzaminy?
@@MWNNxChillOut jestem na końcówce mgr :D
@@Piter1102020 Cię hui, doktorant też robisz?
@@Piter1102020oho po 3 latach odezwałeś się 😮😄
Kto by pomyślał że 07 z 800 ton na haku da rady do około 95 się rozpędzić. Dobry materiał, dzięki za niego.
I tak lepiej przyspiesza niż passat sąsiada
Ale realny ten symulator!
@@adamkowalski1079 to nie jest symulator XD
@@adamhardy8171 kurde dzięki za info 😲😲😲
Sąsiad nie ma passata. to *somsiad* ma passata
Napewno, kolej niezastąpiona
To mój jeden z kilku ulubionych filmów o tematyce kolei
Ekstra dźwięki oraz widoczki z kabiny
U Siódemki nigdy inaczej!
Taki bydlak 800 ton a przyśpiesza lepiej niż nie jedna Toyota Yaris na światłach ...
Milion ton od razu
Janusz Nowak chodzi mu o wagę składu:)
bys sie zdziwil jak by yaris 1.5 ts podjechal obok ciebie na swiatlach :D
Sama lokomotywa (w tym przypadku EU07) waży 86 ton
@@cz3504 Mowa o wadze składu.
I ten dźwięk wentylatorów... Bezcenny ;) Filmik zacny panie reżyserze :D
Zapewne kontrolki na podstacji zaświeciły jak choinka.
Masa , dźwięk, szybkość z tej perspektywy robi wrażenie .
800 ton 100 km/h siła ewentualnego uderzenia niewyobrażalną..... Brawo dla Maszynisty fachowiec :)
Nie zdąży nawet zaboleć :D
Legenda głośi że pośpieszny dalej goni
Mógłbym to oglądać godzinami...❤️
Startuj na maszyniste będziesz miał na żywo.
Ładnie słychać wentylatory oporów szybko przechodzi na drugi układ czyli równoległe połączenie silników trakcyjnych 😊
W tej maszynie wzystko działa jak należy, Idealne dźwięki! 👏👍👏👍👏👍👏❤❤❤❤❤❤❤
Świetna jakość dźwięku, dzięki!!! Uwielbiam ten dźwięk rozpędzanej lokomotywy!!!!
U mnie pod 600 A aż do 100/h, dawało rady.Koza jęczała, ale "biegła".
Pani Siedem ma możliwość jazdy do 125 kilometrów na godzinę, więc jakim luksusem jest u niej 100 km? Skoro ona może więcej?
To manewrówka powinna 90/h, chociaż u mnie Fabloczek nawalał chyba ze 300, tak się wydawało, bo prędkość to one mają, no nie powiem
Piękny przejazd, czuje się jak w jakimś symulatorze jazdy, swoją drogą to nie wiedziałem że w lokomotywie tak wysoko się siedzi !
Amperomierze prawie max to daje czadu. to je najlepsze w napędach ten dźwięk wuuuuuuuu;-)
mój pierwszy poważny temat na sterowniki (SAIA xx7) Brzeszcze stacja wentylatorów silniki 2x 1MW i 1000A prądu znamionowego. To dawało też czadu - ok. 11ton powietrza na minutę wyciągało na pełnej mocy. a jak robiliśmy próby był macher od wibracji i prosił o powolne rozpędzanie od 0 do 600 obrotów i nic nie znalazł. wirnik wiatraka (3.3m średnicy) jak z fabryki zabudowali perfekt wyważony żadnych wibracji:-) też dawało jak się rozpędzały (ale gwizdało bo zasilane z przetwornicy Alspa MD2000 1600kVA)
I cyk dwójeczka
ależ to fascynujące i trzyma w napięciu do ostatniej chwili
Wg. wikipedii to ma 2000kW mocy ciągłej, a tu o ile dobrze liczę wychodzi jakieś 2500kW :D Lekko przeciążony. Tylko 25% :D
hej, jak takie coś można policzyć ?
Napięcie × prąd
@@tmechatronik dzięki
Super !!!!! Poczułem sie jak na praktykach w 1996 roku... jestem po kolejówce wydział TE. Niestety zycie ulozylo mi sie inaczej i jestem automatykiem :) Kasa lepsza .... ale sentyment został EU ET EP ;)
Witam w klubie, ja też po TE nie mogłem pracy znaleźć i zakotwiczyłem w automatyce. Sentyment pozostał i jak teraz słyszę, że coś ostro startuje z pod słupka to jest zabawa, no chyba że wygasi na stój to już inna sprawa :D
Hej. A czym zajmuje się automatyk ?
100Pseudonim Utrzymaniem urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Płaca taka se i trza mieć głowę do tego. Dlatego trzeba lubić ten zawód.
The Hasoo Przed podwyżką 2.3 tys. a po podwyżce 2.5tys. podstawy. Jestem monterem narazie bez uprawnień. A ile u Ciebie?
@@stanisawkowalski1203 Masz odpowiedzialność na barkach a kasa taka sobie. Powodzenia w życiu :-) Pozdrawiam.
Włączam sobie randomowy film o pociągu, a tu akurat przejazd który jest blisko mnie
Jak prowadzisz bryczke, pełna koncentracja. Mistrz
Czy ja widze Jaksice? ^^
Nie ma to jak po nocce na nastawni oglądac filmiki o kolei. Co ta kolej robi z czlowiekiem
Tak jest od sem wjazdowego do Jaksic na szlaku do Złotnik Kuj.
Czy wiesz że...
śróbki mocujące pulpit to były te same którymi skręcano krzesła.
Chciałem ostatnio kupić takie podkładki i się dowiedziałem że to tzw "meblowe" podkładki.
I rzeczywiście kiedyś mialem krzesło z PRLu przy biórku i tam takie same śróbki i podkładki były.
Ciekawe i kreatywne jednocześnie - robili ciepung z tego co było.
Panie, ogarnij Pan ortografię... *śrubki, *biurku...
@@andrezkamotu Dałem z siebie 30%. Standardy muszą być zachowane.
Jednemu napiszesz dobrze, to każdy będzie chciał dobrze.
Coś pięknego!!! +
I te dźwięki! 👍👏 Gdyby Ichmościowie w zarządzie kolei PKP je usłyszeli, możeby zmienili decyzję o wycofaniu ich z ruchu za dziesięć lat, jeśli by ich nie chcieli dać pod prasę, to jeszcze, ale jeśli ma zostać ich TYLKO DWADZIEŚCIA, to zaraz nie wytrzymam
Super dźwięki :)
Motive Locomotive eeeee
Taki jakby ta lokomotywa osiągnęła max swoich możliwości
@@tazangg no nie bo max możliwości to 125 km/h, a on jechał jakąś 100
W końcu dźwięk w obu kanałach
+JGambolputty bo to film z 2015r... :/
A chyba że tak... Z jednym też się da oglądać bo jakość materiału zacna, ale komfort inny :P
od wyświetleń zależy czy będzie na oba kanały :D Muszę zainwestować w naprawę sprzętu :(
@@tmechatronik ewentualnie w programie kopiować kanał by w dwóch było to samo albo robić mono :)
Dobry dźwięk! 👍👏
SUPER! W końcu film pokazujący prowadzenie. Więcej takich ;)
1:56 SZANUJĘ!
Ale co?
Że przekręcił nastawnik chyba xddd
W pospiechach to tam spoko, przy towarach to musi nieźle szarpac
To chyba prędkościomierz tak trzaska z przesadnej prędkości Siódemki
Taką prędkość już rozwija! 👍👏👍👏👍👏👏
Rozpędził się jak Shinkansen. Aż ogłupiałem z wrażenia
90km\h.... polski shinkansen. XD (300km/h oryginał japoński leci )
chvj z tym ze to pociag towarowy
Japoński maglev 603 km/h Polski pendolino 225 km/h
@@tomaszzurek1959 Nie ma to jak porównać kolej magnetyczną do kolei tradycyjnej...
Legenda głosi że do dzisiaj ucieka
Ech... Bujnąłbym taką siódemkę 😁😁zostaje na trasie sobie posłuchać... Zazdro i Pozdrowienia
Dlaczego na woltomierzach silników wskazania są różne? Czy to ma związek z przyspieszaniem lokomotywy i innym naciskiem na zestawy kołowe?
1970-1974 Elektrowozownia Lodz-Olechow.EU,ST,EP,EN, Praca przy czesci elektrycznej od wymiany szczotek w silnikach glownych do wymiany stycznikow w kabinie N/N , W/N .Mile wspominam ten czas.
Jedzie pociąg z daleka, przed pospiesznym ucieka...
Zajebiste. Więcej takich :)
tak szybko a jaby taka opona walneła..
Łaaaaaaaaał!!!!!!!!
Lego 998 r/wooosh
To go nie wyprowadzi
kurcze blade 1😂😂😂😂
A ile takich kół ma pociąg? To jest cała masa opon XD.
Nasze Ukochane Siódemki zawsze odpalają ,,dynamiczny" rozruch! 🙂🙂🙂🙂👏👏👏👏👍👍
Śliczna Małgosia jesteś
@@XXX-cr5cf Siódemka śliczniejsza
@@magorzataziokowska6518 zdecydowanie wolę Twoją urodę :)
Teraz właśnie zrozumiałem działanie ELM w praktyce i jego kasowanie :P najczęściej widzę, że są usytuowane przy semaforach :)
ELM? Co to jest?
Pięknie się siódemeczka zebrała. Mechanik dał jaj po gnatach trzymając niemal cały czas 600 amperów, odpuszczając tylko z powodu zmiany trakcji. Siwy dym!
Ciekawe co tam było na haku...? Bo stówki nie przekroczył. A może ograniczenie na szlaku?
Filmik 10/10. Rozpędziłeś go tak jakbyś na pusto leciał. ;-)
Herb Wrocławia 👌👍
No i?
Jechałam Wrocławską Siódemką na Podkarpaciu 🙂👍👏🙃
Świetne nagranie, super jakość dźwięków zwłaszcza na oporach rozruchowych ^^. Przypomina mi ro czasy kiedy śmigałem na symulatorze lokomotyw "EU07 maszyna". Chętnie bym sobie zrobił papiery, ciekawe czy coś w tym temacie się zmieniło, bo jak pamiętam to wymogi były kosmiczne na kursu (elektryk SEP powyżej 1KV, automatyk, elektrotechnik czy jakoś tak),
Teraz wezmą z marszu, bo nie ma komu robić. 2 lata kursu i idziesz za fajerę.
Jest w 2 w nocy a ja patrzę na ten film z 10eazy glosniki na fulla. Pozdrawiam serdecznie kierownika/maszyniste tego skladu i jestem pewny ze ta lokomotywa ciagnela tez pasazerski sklad kilkaset razy wroclaw-przemysl czy tez swinoujscie przemysl. Tego dzwieku jak i tych wentylatorów a takze ryku silnika nie da sie zapomnieć do konca życia.pozdrawiam z Wroclawia. Hej Wroclaw eeeooo!
Miło się słucha tego pomruku :)!
kurde, prawie 100 km/h :D to musiał być widok z zewnątrz :P
Jak na polskiej kolei ma być lepiej, skoro wrażenie na kimś tu robi 100 km/h xd
@@danfe6326 To jest pociąg towarowy, czego ty oczekujesz?
Jak tak słychać ten świst... to ja od razu czuję zapach 2 klasy w pospiesznym 😁
A ile wynosiła prędkość rozkładowa dla tego pociągu?
+Andrzej Olszewski 95 na tym odcinku. 100 maksymalna.
@@tmechatronik ale dlaczego ucieczka przed pospiesznym skoro na stacji nie stajesz? Ty prowadzisz pasażerski na tym filmie czy to cargo?
500
@@tomaszgoldstein6372 125 km/h
@@laslol.5896 cargo
Bardzo ładna lokomotywa z Wrocławia, jak mniemam. Dobra, to teraz proszę wytłumaczyć, do czego służy ta kierownica?
@@mateuszgramza ale przecież to lokomotywa elektryczna... Jak można dodawać GAZU😂
Zadajnik jazdy. Ma kilkadziesiąt pozycji różniących się (skokowo, stąd pozycje) napięciem podawanym na silniki - w ten sposób kontroluje się w tych lokomotywach prędkość składu. Lokomotywy to nie ezety, nie mają silników asynchronicznych i falowników do sterowania, żeby płynnie szło sterować :p
Hello, very nice video, I like what you do on RUclips. Regards
Pantograf zaczął chyba świecić przy takim prądzie ;)
Ile tam było, 400 amperów? To nie jest aż tak dużo. Ogniwo 18650 może dawać po 20-30 amperów
@@mlody969 Co ma 18650 do loka?
@@MartinXCV To, że 400 amperów to nie jest taki duży prąd.
the cabin looks similar to a Indian locomotive called "WAP 4".
Check if it has some connection with eu-07's --grandpa-- uncle class-83. en.m.wikipedia.org/wiki/British_Rail_Class_83
1:11 - stacja Jaksice (linia Inowrocław - Bydgoszcz)
W moich czasach (SP-45) takich ładnych torow nie było.
Zawsze chciałem się przejechać takim pociągiem. Mój dziadek był kolejarzem, mój wujek nadal jest, a nigdy nie miałem okazji.
Hujowy wujek i tyle
Ja miałem okazję. Wójek pozwolił.
Towar?
Minuta 30 do 80 km/h , to jest to nowe pendolino, prawda ? ;D
+Pan Bartuś powiedzmy ;) Pendolino towarowe ;-)
Ja to się dziwię, że do tak niewielu wypadków dochodzi z udziałem czegoś takiego. Przecież kolej to wynalazek XIX wieku, kiedy nie było dróg. Dzisiaj ta technologia jest bardziej dopracowana, ale nadal jest to kilkaset ton żelastwa sunące po dwóch lichych dwuteownikach...
Tak, ale jest sporo różnorakich zabezpieczeń, pracują tam tylko osoby po długich kursach i egzaminach, zdarzenie pociąga szereg procedur i kłopotów... Era kolei tak szybko nie zniknie. Podróż koleją jest o wiele bardziej komfortowa niż autokarem / tanimi liniami lotniczymi.Ciągle pracuje się nad bezpieczeństwem podczas wypadku. Lokomotywy są coraz bardziej efektywne.
Bez ładunku ok. 15 s do 100km/h.
@@gorgar6059 Co za gość...
To tak samo jak porównywanie samochodu z dyliżansem. Nie wiem jaki jest sens jednego i drugiego. Pewnie nie ma go w cale.
Uwielbiam tego słychać! ♥ Muzyka dla mych uszu!
A co ja mam powiedzieć, kolejowe odgłosy najlepsze
Stan techniczny woła o pomstę do nieba, luzy na kierownicy takie że kręci w lewo a i tak jedzie prosto, już nigdy nie wsiądę do pociągu.
Siema wszystkim.
A czemu i w jakich monetach kierujący pociągiem trąbi/wyje ?
Odpowiednie znaki
@@brakinformacji381 przypomnę że tłumaczymy laikowi : )
Nie trąb ku*wa w lesie, bo zaraz wylezie jakiś jeleń.. XD
Kurde zeby w maszynie takie dzwieki były nic no jeszcze 3-4 lat i jedziem tez 😏
Bo takie Polskie Lokomotywy są! 😉👍 Trzeba je docieniać, póki jeszcze jeżdżą... No stary, ale jary!
Pierwsza stacja za Inowrocławiem, zapomniałem jak się nazywa :-)
Jaksicie ;-)
Jaksice*
0:35 po wskazaniach amperomierza i dźwięku domyślam się, że ten "kierunkowskaz" to włączanie kolejnych poziomów bocznikowania silników? Takie "biegi" dla silnika elektrycznego :P
Czuwak
@@panDyletant gdzie ty tam masz kurde czuwak czuwak jest blisko maszynisty przed panelem sterowniczym
Nie. To czuwak. Zaświeca się co 60 sek aby sprawdzic czujność maszynisty.
@@kolejowydolnyslask5684 Bardziej chodzi mi o wajchę pod pokrętłem od załączania oporu wyglądającego jak kierownica ;) Bawiłem się kiedyś czymś podobnym na polibudzie i jestem ciekaw czy dobrze rozgryzłem ten archaiczny system rozruchu.
@@Dziki_z_Lasu aha. Myślałem że chodzi Ci o czuwak. Ta wajcha służy mniej wiecej do tego samego co nastawnik jazdy.
Czemu silniki 3-4 mają większy prąd od silników 1-2 ? Fajny materiał ^^
Dzięki bardzo za jazdę , nie wszystko ogarnąłem , ale zgłębię temat sterowania lokomotywa . Zawodowo ciężarówkami jeździłem zazdroszczę prostych torów i że ktoś oprócz Ciebie dba o bezpieczeństwo jazdy .
Jak byłem mały, lubiałem pociągi. Obok leciały tory i zawsze patrzyłem jak jadą. Głównie to były Stonki- były chyba takie?A tu taki super kanał. Pozdrawiam!
Już wiem gdzie są ręczniki z wc jak brakuje w wagonie. W lokomotywie! Następnym razem jak będe jechał pociągiem i w kiblu nie będzie ręczników to na stacji pobiegnę do maszynisty.
Oczywiście. Maszynista kradnie ręczniki z wagonów towarowych.
Gdyby nie tytuł filmu to bym nie wiedział co się dzieje, jak dla mnie odpalił sprzęt i pojechał xD
Jaki prąd.. tj. Ile Amper (zeżre) aby taki skład dynamicznie rozpędzić przykładowo od 0 do ok 70km/h ? wczasie ok 1 minuty?
Fajnie ze można to zobaczyć z kokpitu ale ogólnie masakra..trochę jeździłem na zachodzie koleja i jest straszna roznica
W 1:45 był odcinek jazdy bezprądowej, dlatego mechanik gwałtownie przestawił wajchę bocznikowania i koło nastawnika na zerowe pozycje...
Jak działa nastawnik?
@@optimistischerjunge9926 Działa on jak swego rodzaju sprzęgło w aucie. Ustala moc dawaną na silniki trakcyjne poprzez sterowanie stycznikami oporów rozruchu. A po co są te opory? Ano dlatego, że nie można od razu podać pełnej mocy na silniki gdyż pobór prądu na ich rozruchu byłby ogromny i właściwie cała elektryka silników trakcyjnych włącznie z nimi mogła by się ugotować. Po to też są właśnie przekaźniki nadmiarowe, które odłączają sterowanie oporami gdy pobór prądu osiągnie pewien limit (ponad 600A jak się nie mylę)
super filmik, wiecej takich lub podobnych :)
Lubię twoje filmy,kiedyś składałem dokumenty do technikum kolejowego w Poznaniu niestety nie dostałem sie
Hesr moc! EU07 rządziło, rządzi i rządzić BĘDZIE!
Witam mamy pytanko co oznacza to SHP? kiedy sie uruchamia/Podświetla ? i po co on jest?
Samoczynne hamowanie pociągu przed semaforem czyli światłami dla maszynistów. Dla bezpieczeństwa na wypadek gdyby coś się stało maszyniście po nie skasowaniu tego czegoś pociąg sam się zatrzyma.
Player 100_2015 "to coś" jak mówisz, to jest po prostu czuwak.
Spokojnie doskonale wiem co to jest ale wole napisać patologicznie tak by pytań nie było. :D
Inna nazwa grzybek.
47Ginter Czuwak jest osobnym urządzeniem
A to trzecie to co? Radio-stop?
Ok. 2 minuty da się zauważyć załączenie pod prądem, gdy dopiero za ok 3-5 sek. pojawia się znaczek "jazda pod prądem". Nie powoduje to iskrzenia na pantografie lub szarpnięcia?
Nie bardzo rozumiem... 1:46 wskaźnik We8a - jazda bez poboru prądu, ~1:56 We9b jazda z poborem dot. lokomotyw
@@tmechatronik Widocznie coś źle zauważyłem. A może We8b jest zdublowany? I jest też dość wczesne włączenie boczników stojana.
Przy okazji, czy warto przełączać bocznikowanie przy innej pozycji nastawnika niż najwyższa?
Nie chodzi o to czy warto czy nie. Bocznikowanie działa tylko ja pozycjach jazdy bezoporowej, a tych na EU07 są 2.
takie pytanie laika czy taki amperaż można pobierać z jednego patyka czy trzeba na dwóch ?
Jeździ się na jednym patografie. Dwa amperomierze są ze względu na dwa układu oporów rozruchowych i połączeń silników trakcyjnych. Mamy połączenie szeregowe i równoległe, drugi załącza się właśnie na połączeniu równoległym
Dwa kije to a postoju na stacji aby nie upalac drutow .
to chyba jak stoi to prądu nie bierze albo tylko minimalnie na sprężarkę i ładowanie akumulatorów
W pociągach pasażerskich dochodzi "grzanie pociągu", więc pobór na postoju jest znacznie większy niż w towarach i drugi patyk się przydaje.
+jan nowak ewentualnie przy składzie pasażerskim zasilanie na wagony. Wtedy postój na 2. Dla bezpieczeństwa jednak nawet w towarowych stosuje się postój na 2. Nigdy nie wiesz czy sieć nie jest gdzieś nadtopiona, a pobór prądu za pośrednictwem nakładek grafitowych mimo wszystko jest gorszy niż za pośrednictwem metalu.
I to jest to wentylatory ładnie miałcza pozdrów dl mechanika
Pytanie moze niezupelnie do tego filmiku, ale widze, ze jest tu duzo ludzi znajacych sie rzeczy. W jaki sposob reguluje sie silniki aby ciagnely wszystkie razem z jednakowa sila przekazywana na tory? Chodzi mi o to, ze mierzac natezenie pradu przekazywane do pojedynczych silnikow, niekoniecznie musza one dawac idealnie rowna moc na kola z powodu tolerancji produkcyjnej , oprow mechanicznych itp. Jak zapobiega sie, ze przy paru (- nastu) silnikach niektore z nich ciagna a inne sie tylko "opieprzaja" ?
Na stacji prób dobiera się silniki parami. W praktyce rozrzut charakterystyk często przekracza 20 %, a widywałem egzemplarze które różniły się od siebie o 30 %. Wg zapewnień wykonawcy modernizacji SM42 do standardu 6Dg wykonano wymianę żelaza w silnikach i teraz faktyczne idą w miarę równo.
Piękny rozruch plus za materiał
W upały tylko startują słabiej
Legenda głosi, że się tory za Tobą pozwijały :D
Znam odcinek, miejscowość Jaksice, za Inowrocławiem w stronę Bydgoszczy.
Dzień dobry mam pytanie czysto teoretyczne Czy maszyna eu07 mogłaby osiągnąć ze składem dobrym prędkość co najmniej 165 KM
Zanim by się tak rozpędziła to by trochę minęło. Bliżej do wyniku ma EP08 czyli bliźniacza konstrukcja z prędkością maksymalną do 140kmh, może jechać 160kmh ale gdyby zamontowali inne łożyska chyba.
@@DriverPlmk a dzięki no bo ja tak marzę sobie ze pendolino od stacji do stacji jedzie 250 km jak w Niemczech ice tak np Gdansk Trzew 250 non stop potem Malbork 250 i tak dalej to by w ten czas było do Warszawy jak z Gdyni do Gdańska SKM.Daj panie tak zrobić tory i wyrównać luki trakcje i nie wiem pewnie jeszcze 15 spraw.:)
Jestem pod wrażeniem jak te 800t w tak krótkim czasie potrafi przyśpieszyć do 100km/h.
800 t :)
@@darojkjk4038 no tak lierówka na telefonie i pisanie w pośpiechu robi czasem błędy.
Muszę to sprostować ;))
Jaki szlak?
Z jaka max prędkością się jeździ towarowkami? Bo nieraz jak u mnie przeleci to tylko wszystko się czesie
Różnie. W Polsce w zasadzie maksymalnie 110km/h. Typowo jednak pociągi intermodalne mają 100km/h, a inne 80-90km/h
@@tmechatronik dzięki za info
A jeszcze jedno, gdy ktoś przekroczy takie 110 to czy ktoś to widzi na jakiś nawigacjach jak to w firmach widać ile tir leci? I jakie bywają kary za przekroczenie? Poprostu ciekawość i pytam
Toż to lekki pociąg był. Próba ucieczki przed pośpiechem jak się ma 1800 na haku to wyzwanie 😉
Od czego zależy kiedy jest znak jazda bezprądowa? Jak jest nowy odcinek trakcji (ciężarki na słupie) ? Ale na filmie raz jest znak a raz nie. To jak to w końcu jest?
Sekcje naprężania sieci mamy co ok. 1300 metrów. Odcinki z jazdą bezprądową mamy co ok. 15-20 km i umieszcza się je w okolicach przyłączy kablowych zasilania z podstacji, ewentualnie kabiny sekcyjnej.
Bezprądowo jedzie wtedy, kiedy przechodzimy z zasilania z jednej podstacji na kolejną.
I nie do końca jest to "bezprądowa" gdyż nadal pracuje np. przetwornica i sprężarka (lub sama przetwornica) a na pośpiechach dodatkowo włączone jest zasilanie składu 3kV. W zasadzie jest to bardziej jazda "bez obciążenia"... ;)
coś się stanie jak przelecisz na obciążeniu ten odcinek np. we mgle nie zauważysz znaku będzie jakieś szarpnięcie czy cuś ?
jan nowak zależy od wielkości różnicy napięć. Albo będzie czuć szarpnięcie, albo wyzwolą się nadmiarowe, albo rozłączy WSa, albo - w ostateczności - puści zabezpieczenie na podstacji.