A38 Hajó építése - Közgáz Vizuális Brigád - 2003

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 фев 2022
  • Az A38 Hajó 1968-ban a kijevi Lenin Hajógyárban, az Ukranszkoje Dunajszkoje Parahodsztvo, azaz az Ukrán Dunai Hajózási Társaság megrendelésére. Tripolje névre keresztelték. Eredeti funkcióját tekintve önjáró kőszállító uszály volt, a Dunán látott el szállítási feladatokat. 1991-ben, a Szovjetunió felbomlásakor az Ukrán Dnyeper Hajózási Társaság tulajdonába került. A Belgrád 1999-es NATO-bombázása során megsérült hidak romjai hajózhatatlanná tették a Duna alsó szakaszát, ekkor a Tripolje szállítási feladatai is megszűntek, és a hajó a következő években a Duna-delta ukrán szakaszán vesztegelt.
    A roncsként számon tartott Tripolje felújítása 2002-ben kezdődött el. A teljes külső-belső átalakítást a révkomáromi SLKB és az újpesti Ganz-Vitla végezte. A megújult hajótest belsőépítészeti kialakítására a VM Művek két építésze, Váncza László és M. Miltényi Miklós tervei alapján került sor. A fedélzetet pedig Drabik András és Lois Viktor kortárs szobrai díszítik. A másfél évig tartó átépítést követően vontatták jelenlegi helyére, a budapesti Petőfi híd budai hídfőjéhez. A belsőépítészeti munkák nagy része itt zajlott. Az A38 Hajó ünnepélyes megnyitója 2003. április 30-án volt.
    Az Artemovszk 38 típus viszonylag rövid, ámde széles és lapos kialakításának, valamint nagy rakterének köszönhetően, alkalmasnak bizonyult a koncertteremmé és vendéglátóhellyé történő átalakításra. A precedens nélküli beruházás így is komoly kihívást jelentett a tervezőknek. A 15 méter széles, 85 méter hosszú és 160 centiméter merülésű hajótest teljes szerkezeti, gépészeti felújításon esett át. A sikeres funkcióváltás érdekében konténerszerű blokkok lettek kialakítva a hajótestben, melynek fő része az A38 „gyomrában” lévő, 4 méteres belmagasságú, 12 méter x 6 méteres színpaddal rendelkező, 750 fős befogadó képességű koncertterem, az ehhez csatlakozó két belső bár, a 170 fő kiszolgálására alkalmas étterem, mint vendéglátóhely, valamint a nyáron kisebb klubkoncertek helyszínéül szolgáló tetőterasz.
    Az átalakítás után a hajó össztömege 450 tonnáról 1200 tonnára nőtt. A teljesen hangszigetelt, a kor színvonalán a legmodernebb hangtechnikával felszerelt koncertterem akusztikai kialakítását a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Akusztikai Laboratóriumának közreműködésével ugyanaz a világszínvonalú csapat végezte, mely a Művészetek Palotájánál (MÜPA) is dolgozott.
    A kivitelezés során, a helytakarékosság miatt is a hajó motorját és a gépészetet eltávolították, ugyanakkor a korszerű, modern és high-tech megoldások mellett a tervezők nagyon ügyeltek az eredeti mérnöki és ipari megoldások jellemzőinek megőrzésére.
  • КиноКино

Комментарии •