Dr Marcin Ryszkiewicz. Narodziny sztuki i inteligencji. Czy Homo sapiens miał konkurencję?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Jakie są związki między sztuką a inteligencją? Co stoi za inteligencją Homo sapiens? Z kim i jak konkurowali nasi przodkowie? Gościem Pawła Błacha jest wybitny popularyzator nauki dr Marcin Ryszkiewicz.
    Dr Marcin Ryszkiewicz - geolog, ewolucjonista i popularyzator nauki. Autor książek popularnonaukowych z zakresu paleontologii i ewolucji. Stały współpracownik działu naukowego „Gazety Wyborczej”, pism „Wiedza i Życie” i „Świat Nauki”, w których publikuje własne teksty i tłumaczy artykuły naukowe z języka angielskiego. Emerytowany pracownik Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.
    Spotkanie realizowane w ramach „Spotkania z nauką - Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Radomia.

Комментарии • 8

  • @faustynamichalska2129
    @faustynamichalska2129 22 дня назад

    wspanialy wyklad, super ciekawy !!
    nie mam dość :)

  • @bartpaw6798
    @bartpaw6798 5 месяцев назад +6

    Oprócz zróżnicowania gatunkowego występuje również zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe co rzuca nieco światła na słynne "MY" a dodatkowo wkład zwierząt w powstanie cywilizacji jest co najmniej niebagatelny choćby w porównaniu do wkładu statystycznego mieszkańca Warszawy, który zajmuje się głównie konsumowaniem cywilizacyjnego dorobku i na tym się kończy jego wkład pomijając oczywiście słynne PKB i podatki, które jednakowoż sa wysokie wyłącznie dzięki pensji minimalnej gdyż pracodawcy też średnio mają ochotę się dokładać do cywilizacji😊

  • @konradhenrykowicz1859
    @konradhenrykowicz1859 4 месяца назад +4

    Szympansy nie wytwarzają narzędzi tylko z nich korzystają. To wielka różnica. Mogą selekcjonować znaleziska od kątem ich przydatności ale ich świadomie nie modyfikują.

    • @decjusz6460
      @decjusz6460 2 месяца назад

      Wytwarzają. Zresztą nie tylko one.
      Szympansy często używają patyczków do łowienia termitów. Wybierają odpowiednie gałązki, z których usuwają liście i korę, aby stworzyć narzędzie umożliwiające dostanie się do gniazd termitów i wyciągnięcie ich na zewnątrz.
      Niektóre kruki potrafią tworzyć haczyki z gałązek, aby wyciągać owady z trudno dostępnych miejsc. Ptaki te przycinają i wyginają gałązki w odpowiedni sposób, aby uzyskać pożądany kształt.
      Wrony z Nowej Kaledonii używają liści pandanusa, które tną na paski o ząbkowanych krawędziach, aby wyciągać owady z dziur i szczelin w korze drzew.

  • @user-sm3gl1ou8y
    @user-sm3gl1ou8y 5 месяцев назад +1

    Dzięki. Ciekawy wykład.

  • @AZ1968able
    @AZ1968able 5 месяцев назад +1

    Dziękuję za wykład. Wiele się z niego dowiedziałem.