Tisztelt tanárúr. A műszaki leírás mellett érdemes lenne arról is beszélni, hogy miert jöttek a hibridek világra, milyen problémát celzottak megoldani illetve melyik rendszer hogyan szerepel. A fékező erő visszanyerese kicsit kevés magyarazatnak, mert az bár kielegiti a mhv előnyeit de a hev ennél sokkal többről szól. A co2 kibocsátás csökkentése is szép dolog de az autó vásárló a pénztárcáját nézi, amiben megintcsak jelentősen elteroen szerepelnek a mhv, hev és phev rendszerek. Emellett megjelennek komfort különbségek is főképp a phev rovására és a hev javára. Ezekről sem esett szó. A hibridekrol nem lehet eleget beszélni, rengetegen állítanak hulyeseget és sehol sem találni egy tényeken alapuló osszeszedett videót a témáról
Koszonjuk a videot! Szivesen hallgattam volna meg, fokent a kulonbozo autogyarak megoldasainak reszletezeset, mind hybrid es PHEV hajtasnal. Pl Toyota/Lexus elso es hatsokerek hajtasnal milyen megoldast hasznal, soros es/vagy parhuzamos, stb. Markan belul is eltero rendszert haznalnak a felhasznalas szempontjabol. Vagy a Hyundai/Kia megoldasa is erdekelne, valamint a tobbi konkurense is. Jo lett volna hallani peldakat mikozben a tanar ur magyarazza a kulonbozo rendszereket.
Tanár úr! Volt aki már megjegyezte, hogy ma már a hibrid autók használat lenne érdekes. Ha már hbrid, csapjunk a közepébe... Full hibrid- Toyota, 1, Athkinson motor természete, szakszerű használata. 2, full hibrid optimális , gazdaságos és hosszútávon probléma mentes használata. Hibrid vezetés technika. Bár nem Toyota reklámot szeretnék, (nem szorul rá), de a fejlődéséről ( az 1.5l től a 3.5l v6 ig) érdekes okosságokat szívesen hallgatnék. És ami nem tiszta....hogy oldják meg a turbóbenzines hibridnél (más márkák), a turbó visszahűtést az állandó motor leálláskor. Köszönöm válaszát, Tisztelettel, otto.
Elmagyarázná valaki, hgy példaképp városból elektromotorral, pályára rátérve mondjuk télen,-10 fokban, 70 nél a fagyott motorra ráküldi a hajtást a rendszer??? Biztos jót tesz neki
Köszönöm, nekem nagyon tanulságos volt az előadás. Azt látni kell, hogy ezek a rengeteg (és preciziós, tehát drága) alkatrészből álló autók ma még újak. És meglehetősen drágák. Az egy másik kérdés, hogyan fognak ezek kinézni (működni) 15 éves korukban. Mekora fenntartási költségek lesznek, közben is és azután is. Nem biztos, hogy lesz ezekhez utángyártott alkatrész, vagy ha lesz is, milyen minőségben. Viszont gyári alkatrészt hány évig biztosít a gyár ... nyilván gyártól függ, de a gyártó érdeke az, hogy újat vegyenek. Van bennem egy kis szkepticizmus ezzel kapcsolatban.
Ne legyél szkeptikus. Érdemes megnézni - ha már említetted - a 15 éves hybridek állapotát. Nekünk van egy a családban, igaz, ez nem az 500e km-t futott példány, hanem 200e km környékén van benne. Az akku az eredeti, még cellákat sem kellett benne cserélni. De ha kell, akkor a komplett akkupakk 200-300e forintból megvan, s újabb 10-15 év. Ha az olajcsere megvan, időben és minőségi olajjal (Prius esetén 0w20, 5W30, 10-15e km), a motor kimegy a világból. Mivel a "váltó" lényegében egy bolygómű, ezért az nem kopik el, 90e km-ként kell olajat cserélni benne. Érdemes a karbantartási költségek mellett a fogyasztásra is azért figyelni, 4,5-5,5 literből bőven eljárnak, s ami nagy előny, hogy kis utakon és interurban verhetetlenek. Már kinőtték a kezdeti "hátányokat", hogy kisebb csomagtér, meg felbőgő motorok, meg jellegzetes szag a beltérben. Szóval egy 15 éves hibrid esetében érdemes megnézni, mennyit spórolt Neked azzal, hogy keveset fogyaszt, keveset kell rá költeni. ez persze nem egyenlő azzal, hogy olajat sem kell benne cserélni. Ja, a fékek úgy 150-200e km-t is elmennek, :)
Tanárűr a Suzuki nem hibrid hiszen a hajtáslánc vége az elektromotornak és a benzinesnek azonos. ( első tengely) Tehát ha el kell különíteni a teljes hajtás láncot nem felel meg a definíciónak. Hol a hiba ?
Kőszőnőm. Nekem Toyota Auris Hybridem van. Nos szinte naponta használom London nagyom forgalmas utcáin. Mini cab taxis is vagyok mellék állásban.. Piros jelzőnél megállva én nem szoktam űresben helyezni a kis kapcsolo kart , csak D drive vagy P parking . Ez talán miben hátrányos ? Kőszőnőm szépen 🙂 Én is ugy vagyok mint a szőke nők az autoikkal , csak vezetni tudom 🤔.
Nem értem. Mitől lenne kisebb a fogyasztása egy "sima" hibrid (HEV) autónak (a visszatöltést leszámítva) attól, hogy a belsőégésű motra nem meghajtóként, hanem generátorként működik? Hiszen tudjuk a fizikából, hogy az energia átalakítása során veszteség is van. De akkor mitől jó az, hogy ahelyett, hogy a belsőégésű motor hőenergiáját egyenesen mozgási energiává alakítsuk (mint a hagyományos autóknál), beiktatunk egy "plusz" "láncszemet" - az elektromos energiát -, hogy aztán az hajtsa meg az autónkat. Ez nonszensznek tűnik, bár nyilván, van rá logikus válasz. Csak éppen nem jövök rá... A MHEV és PHEV logikáját értem, a HEV-ét nem. :(
A fékerő visszanyeréstől miért is tekintsünk el? Jelentős energia megtakarítást eredményez, pont a városi üzemmódban, ahol a sima BÉM nem tud hatékony lenni önmagában. De egy rendes hibrid (Toyota Prius illetve HSD) azért olyan hatékony, mert elektromechanikus, fokozatmentes erőátvitellel juttatja a motor nyomatékát a kerékre. A nagy találmány ebben, hogy mechanikusan egyetlen bolygóműből áll az egész amit generátor fékez, és így változtatja a mechanikus nyomaték kicsatolás mértékét, késlekedés nélkül. (Gajdán úr is csinált róla videót, nem magyarázom el jobban) Ennek köszönhetően a motor mindig optimális fordulatszámon tud forogni, a terhelés függvényében. Ez nagyságrendekkel hatékonyabb a megszokott váltórendszerhez képest, és még egyszerűbb, megbízhatóbb is. Elektromos energia ebből relatív kevés származik, így nem rontja le a hatékonyságot, mert nem alakít át túl sokat. Ugyan akkor a villanymotor rá tud segíteni a hajtásra amíg felpörög a motor, illetve ugye a fékerőt vissza tudja nyerni. Ennek köszönhetően lehet olyan motort használni (attkinson motor) ami bár nagyon hatékony, de elég lusta, és vacak a nyomaték leadása. Hagyományos váltóval ezért használhatatlan, de ezzel a hibrid rendszerrel mindez nem számít, mert a villanymotor kipótolja, illetve mivel fokozatmentes nyomaték szabályzás van a motor karaktere is teljesen lényegtelen. Ja és másik nagy előnye a Toyota HSD hajtásnak, hogy nincs önindító, a hajtó motorral be is tudja indítani, illetve a Toyota csinált egy olyan trükköt, hogy mivel villanymotorral pontosan meg tudja állítani a főtengelyt, úgy állítja meg hogy feltölti az egyik hengert és csak gyújtást kelljen rá adni, amitől be is indul azonnal. Akár egyik másodpercenként leállítja, elindítja a motor kínzása nélkül, úgy hogy ha nem figyelsz rá észre sem veszed. SZóval zseniálisan jó cucc. A villanyautókat leszámítva ez a legfejlettebb (nem a legbonyolultabb) rendszer.
@@lacikeri3102 A fékerő visszanyerésétől azért tekintettem el, mert mindhárom típus rendelkezik vele, de egyébként valóban, nagyon hasznos dolog. OK, a Prius műszaki konfigurációjában létjogosultsága van az (egyébként aránylag kevés) elektromos energia generálásának. De ott van pl. a BMW i3 REX amelyiknél az aksi lemerülése esetén akcióba lép egy kizárólag generátorkén működő benzin motor. Nos ebben az esetben mi a ráció abban, hogy a termikus motor - ha már belé tették -, nem a kerekeket forgatja, hanem áramot termel?
@@zb1065 BMW i3 REX-nek hatékonyság szempontjából semmi értelme. Kifejezetten pocsék a fogyasztása egy hagyományos hajtáshoz képest egy soros hibridnek. A ráció mégis ott van, hogy a BMW i3-at 99.9% ban tisztán elektromos hajtással használod, de mivel akkoriban még nem voltak elegendően nagy akkuk, vagy nem mentél vele messzire, vagy aggódhattál hogy elég lesz a következő töltőig. A REX-egy pici motor volt, így alapból nem sok vizet zavart, de ha szükséged volt rá akkor kihúzott a bajból. i3-as ismerősök szerint nagyon ritkán indult be, mert nyilván villannyal jóval olcsóbb volt közlekedni. Akkor is főleg azért indították be, hogy ne rohadjon bele a benzin. BMW le is állította a gyártását, mert a nagyobb akkukkal és a töltőhálózat sűrűsödésével, már nem volt rá szükség a tapasztalatok alapján. Más gyártóról nem is tudok aki ilyet csinált volna. A műfajban a legjobb egyébként a Mitsubishi Outlander. Alapból elektromosan hajt, de olyan 40km-re elég csak az akku, így soros hibridként tölti ha szükséges, illetve erősebb gyorsításoknál, meg nagyobb sebességnél egy kuplungon keresztül rákapcsolja a motort a kerékre, tehát ilyenkor párhuzamos hibridként működik. Bár nem olyan kifinomult mint a Toyota HSD, de annál egyszerűbb a megoldás (főleg mert a Toyota levédette a HSD-t) de még mindig az aktuális üzemállapotban viszonylag optimálisan tud együttműködni a motor és a villany. Nem véletlenül népszerű.
@@lacikeri3102 Akkor tehát jól sejtettem, hogy egy soros hibrid meghajtásnak nem túl jó a hatásfoka. A kérdés már csak az, hogy akkor mégis miért használják/használták? Hisz a párhuzamos hibrid is hozza az elektromos motor által biztosított előnyöket, mint a visszatöltés és a nagy indítónyomaték. Ok, az i3-ban szükséghelyzetben kisegített. De pl. a videóban is megemlített mozdony esetén mi szükség lehetett arra, hogy dízel motorral termeljék meg a meghajtáshoz szükséges elektromos energiát? Hisz a dízelek arról híresek, hogy nagy a nyomatékuk. Igaz, hogy visszatáplálásra nem képesek, de ezen hiányosságuk önmagában elégséges ok-e arra, hogy dízel motor-termelte elektromos árammal hajtsanak meg egy mozdonyt? Azaz, a visszatermelésből származó haszon fedezi-e a rossz hatásfokból eredő veszteséget? (Bár az említett mozdony esetében még visszatáplálásról sem beszélhetünk, mert nem volt aksija. Ráadásul egy mozdony aránylag keveset fékez...)
@@zb1065 Autókban tisztán soros hibrid nincs üzemszerű használatra, pont ezért. i3-nál vésztartalékként van. Jobb hibrideknél a kombinált (Outlander) terjedt el, olcsóbbaknál a párhuzamos (pl. Suzuki, Honda) Mozdonynál azért alkalmazzák, mert olyan nyomatékot és teljesítményt mechanikus erőátvitellel nehéz megoldani. Ahol nem elektromos ott hidrodinamikus erőátvitel van ezeknél. Mindkettőnek az az előnye hogy korlátlan erőt, és finoman szabályozhatóan visz át, ami fontos a mozdonynál, mert az a tömeg és erő szét tépne egy kényszerkapcsolatot (fogaskerék, kuplung) A hidrodinamikus kuplungnak is elég jelentős veszteségei vannak, ahhoz képest pedig az elektromos hajtáslánc már nem rossz.
Lehet hogy én vagyok fordítva bejötve, de nem értem: Ha a soros hibrid motort mégiscsak hibridnek hívjuk, akkor a nohab miért nem az (hisz ugyanaz a hatásmechanizmusa)
Elmondta. Mert nincs akku. Nem tud gázolaj nélkül menni. Az hogy fogaskerék, vagy villany viszi át az erőt az mindegy. Ha lenne benne egy rugó, amit felhúz a diesel motor, meg a fékezés, akkor hibrid lenne már. Ugyan úgy ha akku van benne amit tud tölteni a motor, meg a fékezés, az is hibrid.
@@lacikeri3102 "Nem tud gázolaj nélkül menni." Mondjuk ez alapján a mild hibrid is problémás, hiszen hiába van benne akku, arról önállóan nem tud hajtani, csak járó benzinmotor mellett, tehát az sem tud benzin nélkül menni egy métert sem. Így nem tiszta, hogy az akku és az elektromos hajtás megléte elégséges feltétel, vagy az is kell, hogy mindkét erőforrással tudjon haladni. Úgy gondolom, hogy helyesebb lett volna csak azokat hibridnek nevezni, amik mindkét erőforrással önálló haladásra képesek.
@@narancs5 Melyik autó tud önindítóval, a benzin motor beindítása nélkül haladni? Nem megugrani 10-20 centit, hanem folyamatosan haladni. Természetesen az önindító tönkretétele nélkül. :) A mild hibridek sem képesek erre (esetleg képesek lehetnek, de gyárilag biztosan nem engedélyezett az ilyen működés), pedig azokban pont egy erősített önindító motor van, ami a benzin motor működése mellett tud segíteni a hajtásban.
azért a szuzkó hibrid egy ~ 5kwh szilárdelektrolitos akksival manuál váltóval közel tökéletes lenne. még annyi vicceskedést lehetne, hogy csinálnak egy kis fűtőszálat a karterbe, ami 10 fok alatt melegítené az olajat
Nem volt szó arról az esetről, amikor a két hajtás két teljesen független külön tengelyen hajt. (pl.: Volvo V60 ahol a villanymotor függetlenül hajta a hátsó tengelyt.)
Köszönjük az újabb jó kis videót. Én örülnék, ha legközelebb a különböző architektúrák is jobban kifejtésre kerülnének, mert itt inkább a hibridizáltság fokán volt a hangsúly.
Az elektromos kerékpárnál (mondjuk olyannál, ahol az első kereket hajtja a motor) az emberi erő hajtja a láncon át a hátsó kereket, az elektromos motor pedig az első kereket. Vagy egy pedelec-nél a középmotoros verziónál az emberi erő hajtja a pedált, aminek a tengelyére segít rá a motor. Ezek alapján az elektromos kerékpár nem minősülhet hibridnek?
Minden tisztelettel, de ez erősen Suzuki reklám ízű lett. :( Ha nem annak szánták, akkor például a Suzuki hibrid logó mellé oda kellett volna tenni a többi hibrid logót is. A videóban a Toyota Prius, Honda Insight, Opel Ampera/Chevrolet Bolt említésre sem kerül, pedig a hibrid autók elterjedésében játszott szerepük tagadhatatlan. Ellenben többször megemlítésre kerül a Suzuki és típusai. A végén még ismétlésképp egy kép a Vitaráról, hogy ne felejtse a néző, milyen autó vegyen, de egyetlen kép sincs a többiről. :( :( A mild hibridek bemutatása hasznos, de az sugárzik az egészből, mintha ez lenne a legjobb hibrid fajta. A többi hibrid fajta bemutatása során pedig az az érzése az embernek, mintha szándékosan kerülni kellett volna bármelyik márka és típus említését. Ez a reklámokra jellemző szerkesztői eszköz. :( Inkább lett volna kétszer ilyen hosszú, azonos időt szánva minden hibrid fajtára, megemlítve az ismertebb típusokat, a végén összefoglalva a különböző hibrid rendszerek előnyeit-hátrányait. Akkor nem lenne ilyen reklámízű, vagy ki lehetett volna emelni, hogy ez fizetett promóciós anyag. Az sem szégyen, hiszen meg kell élni valamiből, ezt mindenkinek el kell fogadnia. A korábbi videók alapján ennél többet vártam, remélem csak apróbb botlás volt és a további videókban a korábban megszokott tényszerű, a témát részrehajlás nélkül bemutató, magas szakmai színvonal folytatódik. Sok sikert kívánok! Attila
Kimaradt az, előnyök hátrányok. Előnye: olcsó, kevés helyet igényel. Hátránya: csak motorféknél tölti az akkut, üzemanyag megtakarítás talán eléri a 5-8%-ot, feláras (500.000e legalább).
Azért hiányolom, ha már mild hybrid(?) rendszernél a Suzuki néven lett nevezve, miért nem lett megnevezve a soros rendszer kapcsán bemutatott Honda egység, vagy a párhuzamos rendszer "gurujaként" a Toyota (igaz ott volt Toyota embléma). Vagy láthattuk a szponzoráció "hatását"?
Érdeklődnék a 20KW-os motorgenerátor áráról, óránkénti fogyasztásáról? Mert egy 40KW-os motor + 20KWH akkupak városi autót úgy saccolom, hogy 4Millió Ft-ért lehetne forgalmazni. (kínában már van ilyen olcsó e-autó ) Mi lenne ha mi magyarok pl. a BDY -al összefogva egy ilyet gyártanánk? Lenne egy 15KWh/ 100Km ( 600Ft) városi fogyasztású, és kb. 2,5l országúti fogyasztású autónk. Szerintem 10000-es lenne az éves eladása. Akkor miért nem forgalmaznak ilyet?
Tisztelt tanár úr!Az eddigi vidóit mind nagyszerűnek tartottam de most csalódtam Nagyon!végig azt vártam jussunk már el a Toyotához,hiszen a Prius minden hibridek anyja immár 23 éve,több10/!/millió eladott darabbal minimális meghibásodással,akár milliós futásteljesítménnyel,a teljes modellkínálatban elérhetővé tette a gyártó ezt a technológiát!Ami kiverte abiztosítékot nálam az az utolsó kép volt,tényleg a ww tölthető hibridjét kellett mutatni?ui:nem vagyok toyota kereskedő,csak egy autóvezetést oktató aki toyota yarissal dolgozik ,és alig költ szervízre/mert nem kell/hétvégén,nyaraláskor pedig egy Prius+al járok.Maradok tisztelettel Zoltán.
Meglátok egy ilyen Suzuki Hybridet jót röhögök (vicchybrid), nem is engedném ezt feltüntetni kívül ezeken az autókon. Ezzel valamennyire a vásárlókat is megtévesztik, mert odaáll egy Prius-os mellé, és azt mondja az enyém is hybrid, az meg körberöhögi. A különbség az, hogy aki egy ilyen "hibridet" vesz annak egyfolytában úgy kell vezetnie, folyamatosan motor-fékezve, visszakapcsolgatva, és az észlelhető fogyasztáscsökkenést jelentős mértékben akkor is a vezetési stílus, illetve a start-stop rendszer miatt lesz észlelhető, és nem ennek a rendszernek köszönhetően, hogy szíjas oldalon, motoron keresztül besegít egy kis villanymotor (ha kikapkodja üresbe a váltót, illetve kikapcsolja a start-stop rendszert akkor ugyanúgy viselkedik mint az összes többi autó). Tehát aki már kicsit környezettudatosan gondolkodik, az vegyen inkább egy jó plug-in Hybridet, töltögesse rendesen hogy városban valóban zöld legyen, ha meg még komolyabban gondolja akkor meg vegyen egy E autót, azzal is lehet jókat spórolni, sok embert megváltoztat amikor átül egy E autóba.
Egyetértek. Szerintem is vicc hibrid a mild hibrid. De azért árban is fele mint egy Prius. Azért picit segít, de tényleg arra van hogy megússzák a CO2 kvóta átlépése miatti büntetést.
Szerintem egyáltalán nem hülyeség ez a mild hybrid cucc. Egy Fiat 500-ban próbáltam és az árához képest hatékony és súlytöbblete is elenyésző. Valójában a legfontosabb dolgot tudja. Fölhasználja a fékezéskor keletkező energiaveszteséget.
Vezettél már ilyet? Nekem hibrid S-crossom van. Ha kikapcsolom a start-stop rendszert akkor is kevesebbet eszik egy literrel (pedíg még bejáratós), mint egy sima benzinmotoros. Ez még csökkenni fog. Cserébe megmarad a csomagtartóm, nem kerül több millióval többe és nem lesz 150 kilóval nehezebb az autó. Azt se felejtsük el, hogy az akkumulátoroknak is van egy élettartama. Ha cserélni kell, nem lesz olcsó mulatság. Ez ráadásul nem kevés veszélyes hulladék. Egyébként igenis érezni, mikor a villanymotor besegít. Jobban elkezd tolni az autó. A váltóval meg egyáltalán nem kell annyit játszani mint hiszed. Hogy mennyire hatékony a vissztöltés (motorfék)? A Hegyalja úton lefele ami igen meredek út, ötödik fokozatban is lassul az autó. Egyébként nem kéne lenézni azokat, akiknek nem telik komolyabb technikára.
Magyarországon sok helyen nagy falat 20 éves injektoros autók hibáit felmérni!Felesleges alkatrész cserék,sorolhatnám!Na most ezeket az "űrtechnikákat" ki fogja megjavítani,remélem megvannak a 21.századi agyak hozzá!Érdekes lesz a biztos!
Sehogy, sehol, senki nem fogja szakszerűen javítani. Jön a kókány buhera, aztán majd szarnak be a kocsik és lehet mondani, hogy milyen rossz ez a technológia. Pont, mint a francia autók. Azok is ettől fos franciák...
@@bg11LL Ez teljesen így van. Az elektronikát egyben cserélik ha gondja lenne, az akku cellák cseréje igényel speciális ismereteket, de ez sem gyakori, minden más ugyan az mint bármely autón, csak ezen nincs turbó, az injektor szívócső befecskendezős, így örök élet, és nincs benne egy darab szíj sem, és atom könnyű szerelni az egészet. Néha a vízpumpát kell cserélni, mert az el tud romlani, meg az EGR rendszert kipucolni, Aztán az első nagyobb probléma a motorral az lesz amikor kirohad a végdob a kipufogóban kb. 10 éves vagy idősebb korában, mert nem tud rendesen felmelegedni a hibrid üzem miatt és megáll benne a víz.
Jó előadás, de azért én kötekednék :-) 1) Ha szigorúan veszem, a definíciót, akkor a 45 évvel ezelőtti Zsigulim is hibrid volt. Hiszen fékezéskor a motorfékbe belesegített a generátor is és (pl. motorhiba esetén) az önindítóval is lehetett valamennyit menni. :-)) (A mild hibriddel ki tudok jönni a garázsból csak villannyal?) 2) 10 évvel ezelőtti autóm "microhybrid" a reklám szerint. Ugyanis gyorsításkor vagy stacioner üzemben nem tölt a generátor. (11V-ig hagyta leesni a hálózati feszültséget!) Aztán, ha motorfék kellett, akkor brutális árammal töltött. (15,1V--ot mértem!) Végül is csökkentette a fogyasztást azzal, hogy a fékezési energiát felhasználta arra, hogy normál menetnél kicsi legyen a fogyasztás. 3) Méltatlanul keveset foglalkozott a video (és a világ) a range extenderrel. Pedig zseniális dolog. Első érv szubjektív: nincs "hatótáv para". A motort egyetlen (pár) munkapontra kell optimalizálni, egyszerűbb, jobb hatásfokú. Normál használatban villanyautó, annak minden előnyével, gyorsulásával, bemelegedés hiányával, karbantartásmentességével, zéró lokális emissziójával, csendességével. 2 éve van REX-s autó és szerintem ez a megoldás. Mert ostobaság lenne a városban 100kWh akkut cipelni, azt kifizetni, mint egy long range villanyautónál viszont ha valami miatt nem jön össze a töltés, akkor sincs baj. Hónapszámra nem használom a REX-et, de amikor éjjel háromkor kórházba kell vinni az anyóst, nem kell félnem, hogy az országúton maradok vele. 4) Nem esett szó az általam utált alibihibridekről. Amikor egy 2,5 tonnás V8-s SUV-ba beletesznek egy 10kWh akkut és egy 50kW-os motort a zöld rendszám kedvéért. Ezek az autók csak David Attenborough és Greta vezetése alatt környezetkímélők. Az átlag vezető bizony rá fog lépni a gázra és gyorsításkor a belvárosi lámpánál egy hideg, 4,2 literes turbómotor emissziójával, fogyasztáséval kell számolni. A REX-ben mindenféle szoftveres korlátozás van, hogy mikor kapcsolhat be a REX. Miért nem tesznek ilyet a BMW545e-re?
Ja, ja teljesen igaz. Az én autóm is leveszi nullára a befecskendezést lejtőn vagy lassításkor. tehát mondhatni leáll(na a motor, ha nem forgatná vissza a hajtáslánc). Közben a generátor tölti az akkut arról meg megy az ablaktörlő. No jó ez így vicces, csak azért, hogy érthető legyen amit mondani akarok.
@@teerburkolaas6050 Az 1982-s Skoda 120L-ben is volt már gyárilag benzinelzáró kényszerüresjáratban a porlasztóban. :-)A kényszerüresjárat nagyon csúnya dolog.
@@bg11LL Például a Porschéba: www.autoexpress.co.uk/porsche/cayenne/107624/new-porsche-cayenne-turbo-s-e-hybrid-arrives-with-671bhp De igazad van a V8 ritka, inkább V6-osok.
Az Audi az LMP1-ben kezdetben lendkerekes hibrid megoldást használt. Ez viszont szerintem csak versenypályán alkalmazható, ahol sok és kemény fékezés van.
@@pepperwaldo3624 Elég hülye a nép ha azt hiszi ,hogy csak egy 90 éves öregember!.....akkor miért nem fogadják az uniós felső vezetők tatámat tárgyalni a sunyiban!
Egy félmegoldás? Értem én hogy drága az akku, ezért átmenetnek jó, mert ezekbe viszonylag kevés akku kell, de ha megnézed egy Prius már nem olcsóbb mint egy jó hatótávú elektromos autó. A mild hibrideke meg hagyjuk, lóf--sz teljesítményre képesek, csak arra jó hogy ne kelljen sokat költeni a fejlesztésre, és beleférjen a CO2 kvótába.
@@bg11LL Te egy használt autót hasonlítasz egy újhoz? A Corolla is 9-10körül van, pont pár napja jártam a Toyota szalonban és láttam élőben az ártáblákat. Ha nem szedánt akarsz, akkor ott az eNiro, annak nagy a csomagtartója. Ha meg az a bajod, hogy nincs elektromos Corolla, akkor a Toyotának panaszkodj. ;) Az elektromos autók induló áraiban meg már eleve sokkal jobb felszereltség van. Az igaz hogy kombi nincs a kínálatban, (egy kínai márka van kombiból) hacsak az ID3-at nem annak tekintjük. Persze mindig lehet találni olcsóbbat, mást, paramétert, de már régen nem ott tartunk hogy dupla annyi egy rossz hatótávú akkus autó, vagy egy családiház árát kell kifizetni a Teslára, ha villannyal el akarjuk hagyni a várost, hanem legfeljebb 10-20%-al drágább egy jó hatótávú. Szerintem aki 10millió körül ki tud adni egy új autóra, annak értelmetlen belsőégésű motorért pénzt kiadnia, bőségesen behozza a kicsivel magasabb árát, a villanyhajtás. A kisebb kategóriában 4-5milliós autóknál még lehet értelme, benzinmotort venni, meg az aki Münchenbe ingázik, de ezeket leszámítva a villanyautó ellen már legfeljebb az lehet a kifogás, hogy nem gyártanak eleget...mondjuk tesóm a Skoda Kodiq-ra is 1 évet várt mire meghozták, ennyi idő alatt a villanyautókat is bőven szállítják.
@@bg11LL Az hogy milyen fapados szart tesz ki egy kereskedő vevőcsalogatónak mindegy. 9-10millió a Toyota, 11millió a villanyautók kb bármelyike (állami támogatás miatt igazították így be) Nagyobb akkus igen drágább, de már a kisebb akkus is elég jó. Leaf érintésvédelmi papírja 5ezer volt legutóbb nekem. Amúgy ez is egy baromság, mert nincs előírva műszakihoz, csak az üzembe helyezéshez. Már csak azért sem mert nincs mit mérni rajta. Kamu az egész, a vezetéket mérik csak le amivel bedugod a konnektorba. Még a Priusban is kétszer cserélek olajat a műszaki vizsga között, szóval össze sem hasonlítható. Leaf-em rendszeres szervizköltsége tudod mennyi? NULLA!!! Üzemanyag költségem. NULLA!!! Probléma NULLA!!! Hidegindítás, melegedés idő? Vicc. Jó a Toyota, van Priusom, de 1 2 év múlva cserélem a kocsit és kizárólag villany lesz, mert ami tudja azt ami nekem kell, nem számottevően olcsóbb belsőégésű motorral. Kis köbcentis turbós eldobható motorok szóba sem jöhetnek, idegesít a karakterisztikájuk, és megbízhatatlanok, drágák szervizelni, és nem bízok bennük, Toyota HSD nem rossz, de nem is olcsóbb. Szeretem a kombit de nincs a kínálatban villannyal. Model3, ModelY, ID3, eNiro van képben. Skoda Konyak nem rossz, de szerintem nem kezdik el gyártani addig amíg én kocsit akarok venni. Ha kifogást keresel mindig fogsz találni, (szar a hatótáv, vagy érintésvédelmi papír kell rá, összeomlik a hálózat) de ettől még nem lesz igazad. Almát a körtével nem lehet hasonlítani, de gyakorlati tapasztalat az hogy 300km hatótáv már kompromisszum mentes, vezetési élmény is simán jobb villannyal főleg a mostani pocsék motorokkal, üzemeltetési költség és kényelem is nagyságrendekkel jobb.
@@bg11LL Annyira megszoktad a szemellenződ, hogy észre sem veszed. KI a francot érdekel a parasztvakító marketing lista? (birkákat). Mire bekonfigurálok akármilyen autót olyanra hogy nekem jó legyen 10 milla felet van. Akkor már inkább villany. Mit nem lehet ezen érteni? Ha neked a Dacia Duster kell alapáron vegyed, mert az igaz, hogy nincs 11millió alatt villanyautó, de engem nem tudnak meggyőzni a marketingesek hogy kisköbcentis turbos, vackot vagy dieselt vegyek. Toyota HSD lenne amiért pénzt adok (most is az van), de az meg már nem olcsó. És akkor visszaértünk oda amit az elején mondtam és nem igazán fogtad fel. Akinek van 10 millája autóra, és nem Münchenbe ingázik, annak érdemes még hozzátenni és villanyt venni. Tény hogy nincs minden elképzelésnek megfelelő, gyenge a kínálat, de aki akar az már tud találni megfelelőt.
Akkor pont 1 literrel többet fogyaszt mint a Priusom 100LE-vel, klímával, rendes fűtéssel, tágas és kényelmes utastérrel, csendes járással, világbajnok környezetvédelmi besorolással :))))) Szerettem a Trabantomat, megértem ha valaki tart egyet élményautónak, de a Prius mellett egy vicc minden szempontból.
@@narancs5 Kíváncsi lennék, milyen káros anyagra gondolsz ? A CO 0.55 (legutóbbi mérés szerint) a nitrogén-oxidok kibocsátása köztudottan alacsonyabb a kétütemű motork esetében. Max a CH, ami kétüteműnél némileg magasabb az átöblítési veszteségek miatt,(illetve korábban az olaj miatt, de jó minőségű szintetils olajjal ez ki van küszöbölve, mert az elég, nekem 1000ppm alatt van), de ha azt vesszük, hogy egy modern autónál (főleg, ha turbós) 1l/1000km olajfogyasztás van megadva gyárilag, akkor abban se ojobbak annyival ..... Nincs mesem: marada kerékpár: zsíroskenyér-káromkodás hibrid :D
Ha már hibrid, akkor illett volna a Prius működését alaposabban kitárgyalni, mert az első igazán jól működő hibrid rendszer a világon. Minden tiszteletem ellenére sajnos nem vagyok meggyőződve, hogy Gajdán tanárúr átlátja a pontos működését. Továbbá az is nagyon zavar, mikor villany autókat összehasonlít az elektromos játékautókkal, hogy az mennyivel egyszerűbb mint egy belsőégésű motorral szerelt autó. "Áramforrás, kapcsoló, elektromotor és kész." Akkor a belsőégésű motorral szerelt autó benzintank, karburátor, motor, váltó és kész. Ennyit mindenki tud a hibridről, ezért kár volt feltölteni ezt a videót.
A prius kitargyaltuk már egy korabbi videóban, legalábbis a hajtás lényeget a bolygómű által. Az atkinson ciklusrol nem volt szó az igaz, de ami késik nem mulik
@@VezessTVChannel Én is részben csatlakoznék részben az előttem szólóhoz, mert én úgy gondolom, hogy a Porsche és a Tigris után én nem a Suzukival folytattam volna, hanem időrendben (és ha nem a hibrid piac legmeghatározóbb szereplőjével), a Toyota hybridjével folytattam volna (még ha itt csak említés szintjén is), megjelölve az 1997-es évszámot, ami szerintem mérföldkő. Az rendben van, hogy van róla másik videó, de ha egy Suzuki "mild" hybrid rendszere ennyit kap egy videóban, akkor az évszámot, hogy 1997 és azt, hogy "Toyota" illendő lett volna megemlíteni. Ráadásul a hibrid előnye ugye az atkinson ciklusú motorral jön ki, mivel az alacsony fordulaton nyomatékszegény, s pont ott segít be az elektromos hajtás. Egyébként Tanár Úr videói szakmailag a legjobb videók!!!!
@@VezessTVChannel Amperáról volt már szó a videoidban? Azt én a hybrid és az elektromos közé helyezném, és annyira zseniális megoldások vannak benne. :) vagy a 20. Percnél az egy Ampera lenne?
Ha hibrid akkor az a toyota/lexus, a tobbi nem er hozza fel. Az meg h a suzuki hbridkent adja el az autit, csak megtevesztes. A hirbideket masknet kell vezetni, ezt sokan nemm veszik figyelmebe.
Azért a Hyundai Ioniq sem olyan rossz mint hibrid, illetve a Renault új e-Tech is egészen zseniális, figyelembe véve, hogy a Toyota levédette a HSD rendszert.
Tisztelt tanárúr.
A műszaki leírás mellett érdemes lenne arról is beszélni, hogy miert jöttek a hibridek világra, milyen problémát celzottak megoldani illetve melyik rendszer hogyan szerepel.
A fékező erő visszanyerese kicsit kevés magyarazatnak, mert az bár kielegiti a mhv előnyeit de a hev ennél sokkal többről szól. A co2 kibocsátás csökkentése is szép dolog de az autó vásárló a pénztárcáját nézi, amiben megintcsak jelentősen elteroen szerepelnek a mhv, hev és phev rendszerek. Emellett megjelennek komfort különbségek is főképp a phev rovására és a hev javára. Ezekről sem esett szó. A hibridekrol nem lehet eleget beszélni, rengetegen állítanak hulyeseget és sehol sem találni egy tényeken alapuló osszeszedett videót a témáról
Koszonjuk a videot! Szivesen hallgattam volna meg, fokent a kulonbozo autogyarak megoldasainak reszletezeset, mind hybrid es PHEV hajtasnal. Pl Toyota/Lexus elso es hatsokerek hajtasnal milyen megoldast hasznal, soros es/vagy parhuzamos, stb. Markan belul is eltero rendszert haznalnak a felhasznalas szempontjabol. Vagy a Hyundai/Kia megoldasa is erdekelne, valamint a tobbi konkurense is. Jo lett volna hallani peldakat mikozben a tanar ur magyarazza a kulonbozo rendszereket.
Tanár úr! Volt aki már megjegyezte, hogy ma már a hibrid autók használat lenne érdekes. Ha már hbrid, csapjunk a közepébe...
Full hibrid- Toyota, 1, Athkinson motor természete, szakszerű használata.
2, full hibrid optimális , gazdaságos és hosszútávon probléma mentes használata. Hibrid vezetés technika.
Bár nem Toyota reklámot szeretnék, (nem szorul rá), de a fejlődéséről ( az 1.5l től a 3.5l v6 ig) érdekes okosságokat szívesen hallgatnék.
És ami nem tiszta....hogy oldják meg a turbóbenzines hibridnél (más márkák), a turbó visszahűtést az állandó motor leálláskor.
Köszönöm válaszát, Tisztelettel, otto.
Köszönöm nekem hasznos volt ez a video a jövöre nézve szeretnék egy vitarát veni
Elmagyarázná valaki, hgy példaképp városból elektromotorral, pályára rátérve mondjuk télen,-10 fokban, 70 nél a fagyott motorra ráküldi a hajtást a rendszer??? Biztos jót tesz neki
Köszönöm, nekem nagyon tanulságos volt az előadás.
Azt látni kell, hogy ezek a rengeteg (és preciziós, tehát drága) alkatrészből álló autók ma még újak. És meglehetősen drágák.
Az egy másik kérdés, hogyan fognak ezek kinézni (működni) 15 éves korukban. Mekora fenntartási költségek lesznek, közben is és azután is. Nem biztos, hogy lesz ezekhez utángyártott alkatrész, vagy ha lesz is, milyen minőségben. Viszont gyári alkatrészt hány évig biztosít a gyár ... nyilván gyártól függ, de a gyártó érdeke az, hogy újat vegyenek.
Van bennem egy kis szkepticizmus ezzel kapcsolatban.
Ne legyél szkeptikus. Érdemes megnézni - ha már említetted - a 15 éves hybridek állapotát. Nekünk van egy a családban, igaz, ez nem az 500e km-t futott példány, hanem 200e km környékén van benne. Az akku az eredeti, még cellákat sem kellett benne cserélni. De ha kell, akkor a komplett akkupakk 200-300e forintból megvan, s újabb 10-15 év. Ha az olajcsere megvan, időben és minőségi olajjal (Prius esetén 0w20, 5W30, 10-15e km), a motor kimegy a világból. Mivel a "váltó" lényegében egy bolygómű, ezért az nem kopik el, 90e km-ként kell olajat cserélni benne. Érdemes a karbantartási költségek mellett a fogyasztásra is azért figyelni, 4,5-5,5 literből bőven eljárnak, s ami nagy előny, hogy kis utakon és interurban verhetetlenek. Már kinőtték a kezdeti "hátányokat", hogy kisebb csomagtér, meg felbőgő motorok, meg jellegzetes szag a beltérben. Szóval egy 15 éves hibrid esetében érdemes megnézni, mennyit spórolt Neked azzal, hogy keveset fogyaszt, keveset kell rá költeni. ez persze nem egyenlő azzal, hogy olajat sem kell benne cserélni. Ja, a fékek úgy 150-200e km-t is elmennek, :)
Tanárűr a Suzuki nem hibrid hiszen a hajtáslánc vége az elektromotornak és a benzinesnek azonos. ( első tengely)
Tehát ha el kell különíteni a teljes hajtás láncot nem felel meg a definíciónak.
Hol a hiba ?
Kőszőnőm. Nekem Toyota Auris Hybridem van. Nos szinte naponta használom London nagyom forgalmas utcáin. Mini cab taxis is vagyok mellék állásban.. Piros jelzőnél megállva én nem szoktam űresben helyezni a kis kapcsolo kart , csak D drive vagy P parking . Ez talán miben hátrányos ? Kőszőnőm szépen 🙂 Én is ugy vagyok mint a szőke nők az autoikkal , csak vezetni tudom 🤔.
Nagyrészt suzuki reklám lett!!!
Nem értem. Mitől lenne kisebb a fogyasztása egy "sima" hibrid (HEV) autónak (a visszatöltést leszámítva) attól, hogy a belsőégésű motra nem meghajtóként, hanem generátorként működik? Hiszen tudjuk a fizikából, hogy az energia átalakítása során veszteség is van. De akkor mitől jó az, hogy ahelyett, hogy a belsőégésű motor hőenergiáját egyenesen mozgási energiává alakítsuk (mint a hagyományos autóknál), beiktatunk egy "plusz" "láncszemet" - az elektromos energiát -, hogy aztán az hajtsa meg az autónkat. Ez nonszensznek tűnik, bár nyilván, van rá logikus válasz. Csak éppen nem jövök rá...
A MHEV és PHEV logikáját értem, a HEV-ét nem. :(
A fékerő visszanyeréstől miért is tekintsünk el? Jelentős energia megtakarítást eredményez, pont a városi üzemmódban, ahol a sima BÉM nem tud hatékony lenni önmagában.
De egy rendes hibrid (Toyota Prius illetve HSD) azért olyan hatékony, mert elektromechanikus, fokozatmentes erőátvitellel juttatja a motor nyomatékát a kerékre. A nagy találmány ebben, hogy mechanikusan egyetlen bolygóműből áll az egész amit generátor fékez, és így változtatja a mechanikus nyomaték kicsatolás mértékét, késlekedés nélkül. (Gajdán úr is csinált róla videót, nem magyarázom el jobban)
Ennek köszönhetően a motor mindig optimális fordulatszámon tud forogni, a terhelés függvényében. Ez nagyságrendekkel hatékonyabb a megszokott váltórendszerhez képest, és még egyszerűbb, megbízhatóbb is.
Elektromos energia ebből relatív kevés származik, így nem rontja le a hatékonyságot, mert nem alakít át túl sokat.
Ugyan akkor a villanymotor rá tud segíteni a hajtásra amíg felpörög a motor, illetve ugye a fékerőt vissza tudja nyerni.
Ennek köszönhetően lehet olyan motort használni (attkinson motor) ami bár nagyon hatékony, de elég lusta, és vacak a nyomaték leadása. Hagyományos váltóval ezért használhatatlan, de ezzel a hibrid rendszerrel mindez nem számít, mert a villanymotor kipótolja, illetve mivel fokozatmentes nyomaték szabályzás van a motor karaktere is teljesen lényegtelen.
Ja és másik nagy előnye a Toyota HSD hajtásnak, hogy nincs önindító, a hajtó motorral be is tudja indítani, illetve a Toyota csinált egy olyan trükköt, hogy mivel villanymotorral pontosan meg tudja állítani a főtengelyt, úgy állítja meg hogy feltölti az egyik hengert és csak gyújtást kelljen rá adni, amitől be is indul azonnal. Akár egyik másodpercenként leállítja, elindítja a motor kínzása nélkül, úgy hogy ha nem figyelsz rá észre sem veszed. SZóval zseniálisan jó cucc. A villanyautókat leszámítva ez a legfejlettebb (nem a legbonyolultabb) rendszer.
@@lacikeri3102
A fékerő visszanyerésétől azért tekintettem el, mert mindhárom típus rendelkezik vele, de egyébként valóban, nagyon hasznos dolog.
OK, a Prius műszaki konfigurációjában létjogosultsága van az (egyébként aránylag kevés) elektromos energia generálásának.
De ott van pl. a BMW i3 REX amelyiknél az aksi lemerülése esetén akcióba lép egy kizárólag generátorkén működő benzin motor. Nos ebben az esetben mi a ráció abban, hogy a termikus motor - ha már belé tették -, nem a kerekeket forgatja, hanem áramot termel?
@@zb1065 BMW i3 REX-nek hatékonyság szempontjából semmi értelme. Kifejezetten pocsék a fogyasztása egy hagyományos hajtáshoz képest egy soros hibridnek.
A ráció mégis ott van, hogy a BMW i3-at 99.9% ban tisztán elektromos hajtással használod, de mivel akkoriban még nem voltak elegendően nagy akkuk, vagy nem mentél vele messzire, vagy aggódhattál hogy elég lesz a következő töltőig. A REX-egy pici motor volt, így alapból nem sok vizet zavart, de ha szükséged volt rá akkor kihúzott a bajból.
i3-as ismerősök szerint nagyon ritkán indult be, mert nyilván villannyal jóval olcsóbb volt közlekedni. Akkor is főleg azért indították be, hogy ne rohadjon bele a benzin. BMW le is állította a gyártását, mert a nagyobb akkukkal és a töltőhálózat sűrűsödésével, már nem volt rá szükség a tapasztalatok alapján.
Más gyártóról nem is tudok aki ilyet csinált volna.
A műfajban a legjobb egyébként a Mitsubishi Outlander. Alapból elektromosan hajt, de olyan 40km-re elég csak az akku, így soros hibridként tölti ha szükséges, illetve erősebb gyorsításoknál, meg nagyobb sebességnél egy kuplungon keresztül rákapcsolja a motort a kerékre, tehát ilyenkor párhuzamos hibridként működik. Bár nem olyan kifinomult mint a Toyota HSD, de annál egyszerűbb a megoldás (főleg mert a Toyota levédette a HSD-t) de még mindig az aktuális üzemállapotban viszonylag optimálisan tud együttműködni a motor és a villany. Nem véletlenül népszerű.
@@lacikeri3102
Akkor tehát jól sejtettem, hogy egy soros hibrid meghajtásnak nem túl jó a hatásfoka. A kérdés már csak az, hogy akkor mégis miért használják/használták? Hisz a párhuzamos hibrid is hozza az elektromos motor által biztosított előnyöket, mint a visszatöltés és a nagy indítónyomaték. Ok, az i3-ban szükséghelyzetben kisegített. De pl. a videóban is megemlített mozdony esetén mi szükség lehetett arra, hogy dízel motorral termeljék meg a meghajtáshoz szükséges elektromos energiát? Hisz a dízelek arról híresek, hogy nagy a nyomatékuk. Igaz, hogy visszatáplálásra nem képesek, de ezen hiányosságuk önmagában elégséges ok-e arra, hogy dízel motor-termelte elektromos árammal hajtsanak meg egy mozdonyt? Azaz, a visszatermelésből származó haszon fedezi-e a rossz hatásfokból eredő veszteséget? (Bár az említett mozdony esetében még visszatáplálásról sem beszélhetünk, mert nem volt aksija. Ráadásul egy mozdony aránylag keveset fékez...)
@@zb1065 Autókban tisztán soros hibrid nincs üzemszerű használatra, pont ezért. i3-nál vésztartalékként van.
Jobb hibrideknél a kombinált (Outlander) terjedt el, olcsóbbaknál a párhuzamos (pl. Suzuki, Honda)
Mozdonynál azért alkalmazzák, mert olyan nyomatékot és teljesítményt mechanikus erőátvitellel nehéz megoldani. Ahol nem elektromos ott hidrodinamikus erőátvitel van ezeknél. Mindkettőnek az az előnye hogy korlátlan erőt, és finoman szabályozhatóan visz át, ami fontos a mozdonynál, mert az a tömeg és erő szét tépne egy kényszerkapcsolatot (fogaskerék, kuplung)
A hidrodinamikus kuplungnak is elég jelentős veszteségei vannak, ahhoz képest pedig az elektromos hajtáslánc már nem rossz.
Lehet hogy én vagyok fordítva bejötve, de nem értem: Ha a soros hibrid motort mégiscsak hibridnek hívjuk, akkor a nohab miért nem az (hisz ugyanaz a hatásmechanizmusa)
Elmondta. Mert nincs akku. Nem tud gázolaj nélkül menni.
Az hogy fogaskerék, vagy villany viszi át az erőt az mindegy.
Ha lenne benne egy rugó, amit felhúz a diesel motor, meg a fékezés, akkor hibrid lenne már.
Ugyan úgy ha akku van benne amit tud tölteni a motor, meg a fékezés, az is hibrid.
@@lacikeri3102 OK
@@lacikeri3102 "Nem tud gázolaj nélkül menni."
Mondjuk ez alapján a mild hibrid is problémás, hiszen hiába van benne akku, arról önállóan nem tud hajtani, csak járó benzinmotor mellett, tehát az sem tud benzin nélkül menni egy métert sem.
Így nem tiszta, hogy az akku és az elektromos hajtás megléte elégséges feltétel, vagy az is kell, hogy mindkét erőforrással tudjon haladni. Úgy gondolom, hogy helyesebb lett volna csak azokat hibridnek nevezni, amik mindkét erőforrással önálló haladásra képesek.
@@atkak8561 Akkor technikailag minden autó hibrid, ha egyesben önindítóval odébb tud állni?!
@@narancs5 Melyik autó tud önindítóval, a benzin motor beindítása nélkül haladni? Nem megugrani 10-20 centit, hanem folyamatosan haladni. Természetesen az önindító tönkretétele nélkül. :)
A mild hibridek sem képesek erre (esetleg képesek lehetnek, de gyárilag biztosan nem engedélyezett az ilyen működés), pedig azokban pont egy erősített önindító motor van, ami a benzin motor működése mellett tud segíteni a hajtásban.
azért a szuzkó hibrid egy ~ 5kwh szilárdelektrolitos akksival manuál váltóval közel tökéletes lenne. még annyi vicceskedést lehetne, hogy csinálnak egy kis fűtőszálat a karterbe, ami 10 fok alatt melegítené az olajat
1 kérdésem van. Mennyivel is csökkenti a Suzuki rendszer a káros anyag kibocsájtást ?
A Suzuki szerint a Vitara 11%-al fogyaszt kevesebbet.
Nekem még bejáratós az S-crossom (hibrid) és mégis kb. egy literrel kevesebbet eszik, mint a csak benzinesek. Ez még csökkenni fog állítólag.
Nem volt szó arról az esetről, amikor a két hajtás két teljesen független külön tengelyen hajt. (pl.: Volvo V60 ahol a villanymotor függetlenül hajta a hátsó tengelyt.)
Egy kakukkfióka is van a garázsban. Mindenki észrevette?
Köszönjük az újabb jó kis videót. Én örülnék, ha legközelebb a különböző architektúrák is jobban kifejtésre kerülnének, mert itt inkább a hibridizáltság fokán volt a hangsúly.
Lehet ezeket villamos gépnek nevezni? Mi még így tanultuk: szinkron, vagy aszinkron villamos gép, melyeknek van motor és generátor üzemmódja.
Tökéletesen stimmel a deffinició, szóval lehet.
Az elektromos kerékpárnál (mondjuk olyannál, ahol az első kereket hajtja a motor) az emberi erő hajtja a láncon át a hátsó kereket, az elektromos motor pedig az első kereket. Vagy egy pedelec-nél a középmotoros verziónál az emberi erő hajtja a pedált, aminek a tengelyére segít rá a motor. Ezek alapján az elektromos kerékpár nem minősülhet hibridnek?
Szerintem igen. Bár fékerő visszanyerést nem nagyon tudnak ezek, ami nagy hibája a pedelec-nek.
De ha az elektromos kerékpárt egyszerre hajthatja ember és elektromotor, akkor sem hibrid?
Feltétlenül. Zsíroskenyér-izomerő az egyik, aksi-villanymotor a másik. 🤔
Minden tisztelettel, de ez erősen Suzuki reklám ízű lett. :(
Ha nem annak szánták, akkor például a Suzuki hibrid logó mellé oda kellett volna tenni a többi hibrid logót is. A videóban a Toyota Prius, Honda Insight, Opel Ampera/Chevrolet Bolt említésre sem kerül, pedig a hibrid autók elterjedésében játszott szerepük tagadhatatlan. Ellenben többször megemlítésre kerül a Suzuki és típusai. A végén még ismétlésképp egy kép a Vitaráról, hogy ne felejtse a néző, milyen autó vegyen, de egyetlen kép sincs a többiről. :( :(
A mild hibridek bemutatása hasznos, de az sugárzik az egészből, mintha ez lenne a legjobb hibrid fajta. A többi hibrid fajta bemutatása során pedig az az érzése az embernek, mintha szándékosan kerülni kellett volna bármelyik márka és típus említését. Ez a reklámokra jellemző szerkesztői eszköz. :(
Inkább lett volna kétszer ilyen hosszú, azonos időt szánva minden hibrid fajtára, megemlítve az ismertebb típusokat, a végén összefoglalva a különböző hibrid rendszerek előnyeit-hátrányait. Akkor nem lenne ilyen reklámízű, vagy ki lehetett volna emelni, hogy ez fizetett promóciós anyag. Az sem szégyen, hiszen meg kell élni valamiből, ezt mindenkinek el kell fogadnia.
A korábbi videók alapján ennél többet vártam, remélem csak apróbb botlás volt és a további videókban a korábban megszokott tényszerű, a témát részrehajlás nélkül bemutató, magas szakmai színvonal folytatódik.
Sok sikert kívánok!
Attila
Kimaradt az, előnyök hátrányok.
Előnye: olcsó, kevés helyet igényel.
Hátránya: csak motorféknél tölti az akkut, üzemanyag megtakarítás talán eléri a 5-8%-ot, feláras (500.000e legalább).
Nekem az a kedvenc hibridem amelyik egyszerre fogyasztja a gumit és a gázolajat:D
Azért hiányolom, ha már mild hybrid(?) rendszernél a Suzuki néven lett nevezve, miért nem lett megnevezve a soros rendszer kapcsán bemutatott Honda egység, vagy a párhuzamos rendszer "gurujaként" a Toyota (igaz ott volt Toyota embléma). Vagy láthattuk a szponzoráció "hatását"?
Érdeklődnék a 20KW-os motorgenerátor áráról, óránkénti fogyasztásáról? Mert egy 40KW-os motor + 20KWH akkupak városi autót úgy saccolom, hogy 4Millió Ft-ért lehetne forgalmazni. (kínában már van ilyen olcsó e-autó ) Mi lenne ha mi magyarok pl. a BDY -al összefogva egy ilyet gyártanánk? Lenne egy 15KWh/ 100Km ( 600Ft) városi fogyasztású, és kb. 2,5l országúti fogyasztású autónk. Szerintem 10000-es lenne az éves eladása. Akkor miért nem forgalmaznak ilyet?
Tisztelt tanár úr!Az eddigi vidóit mind nagyszerűnek tartottam de most csalódtam Nagyon!végig azt vártam jussunk már el a Toyotához,hiszen a Prius minden hibridek anyja immár 23 éve,több10/!/millió eladott darabbal minimális meghibásodással,akár milliós futásteljesítménnyel,a teljes modellkínálatban elérhetővé tette a gyártó ezt a technológiát!Ami kiverte abiztosítékot nálam az az utolsó kép volt,tényleg a ww tölthető hibridjét kellett mutatni?ui:nem vagyok toyota kereskedő,csak egy autóvezetést oktató aki toyota yarissal dolgozik ,és alig költ szervízre/mert nem kell/hétvégén,nyaraláskor pedig egy Prius+al járok.Maradok tisztelettel Zoltán.
Tiszteletem! Az már elmagyarázta Gajdán tanár úr itt:
ruclips.net/video/wDsTUGzRyP4/видео.html
Meglátok egy ilyen Suzuki Hybridet jót röhögök (vicchybrid), nem is engedném ezt feltüntetni kívül ezeken az autókon. Ezzel valamennyire a vásárlókat is megtévesztik, mert odaáll egy Prius-os mellé, és azt mondja az enyém is hybrid, az meg körberöhögi. A különbség az, hogy aki egy ilyen "hibridet" vesz annak egyfolytában úgy kell vezetnie, folyamatosan motor-fékezve, visszakapcsolgatva, és az észlelhető fogyasztáscsökkenést jelentős mértékben akkor is a vezetési stílus, illetve a start-stop rendszer miatt lesz észlelhető, és nem ennek a rendszernek köszönhetően, hogy szíjas oldalon, motoron keresztül besegít egy kis villanymotor (ha kikapkodja üresbe a váltót, illetve kikapcsolja a start-stop rendszert akkor ugyanúgy viselkedik mint az összes többi autó). Tehát aki már kicsit környezettudatosan gondolkodik, az vegyen inkább egy jó plug-in Hybridet, töltögesse rendesen hogy városban valóban zöld legyen, ha meg még komolyabban gondolja akkor meg vegyen egy E autót, azzal is lehet jókat spórolni, sok embert megváltoztat amikor átül egy E autóba.
Nem vagy túl okos 😂
@@bajkonurr , de te igen, jutalmul vehetsz egy suzuki "hybrid"-t. 😂😂😂
Egyetértek. Szerintem is vicc hibrid a mild hibrid. De azért árban is fele mint egy Prius.
Azért picit segít, de tényleg arra van hogy megússzák a CO2 kvóta átlépése miatti büntetést.
Szerintem egyáltalán nem hülyeség ez a mild hybrid cucc. Egy Fiat 500-ban próbáltam és az árához képest hatékony és súlytöbblete is elenyésző. Valójában a legfontosabb dolgot tudja. Fölhasználja a fékezéskor keletkező energiaveszteséget.
Vezettél már ilyet? Nekem hibrid S-crossom van. Ha kikapcsolom a start-stop rendszert akkor is kevesebbet eszik egy literrel (pedíg még bejáratós), mint egy sima benzinmotoros. Ez még csökkenni fog. Cserébe megmarad a csomagtartóm, nem kerül több millióval többe és nem lesz 150 kilóval nehezebb az autó. Azt se felejtsük el, hogy az akkumulátoroknak is van egy élettartama. Ha cserélni kell, nem lesz olcsó mulatság. Ez ráadásul nem kevés veszélyes hulladék. Egyébként igenis érezni, mikor a villanymotor besegít. Jobban elkezd tolni az autó. A váltóval meg egyáltalán nem kell annyit játszani mint hiszed. Hogy mennyire hatékony a vissztöltés (motorfék)? A Hegyalja úton lefele ami igen meredek út, ötödik fokozatban is lassul az autó. Egyébként nem kéne lenézni azokat, akiknek nem telik komolyabb technikára.
Magyarországon sok helyen nagy falat 20 éves injektoros autók hibáit felmérni!Felesleges alkatrész cserék,sorolhatnám!Na most ezeket az "űrtechnikákat" ki fogja megjavítani,remélem megvannak a 21.századi agyak hozzá!Érdekes lesz a biztos!
Sehogy, sehol, senki nem fogja szakszerűen javítani. Jön a kókány buhera, aztán majd szarnak be a kocsik és lehet mondani, hogy milyen rossz ez a technológia.
Pont, mint a francia autók. Azok is ettől fos franciák...
Még a Teslat is javítják Mo.-on, nemhogy egy hibridet ne tudnának kipofozni. 😊
Igen, van rá ember, pont ahogy az injektorra is van, aki ért hozzá, csak meg kell találni.
@@bg11LL Ez teljesen így van. Az elektronikát egyben cserélik ha gondja lenne, az akku cellák cseréje igényel speciális ismereteket, de ez sem gyakori, minden más ugyan az mint bármely autón, csak ezen nincs turbó, az injektor szívócső befecskendezős, így örök élet, és nincs benne egy darab szíj sem, és atom könnyű szerelni az egészet.
Néha a vízpumpát kell cserélni, mert az el tud romlani, meg az EGR rendszert kipucolni,
Aztán az első nagyobb probléma a motorral az lesz amikor kirohad a végdob a kipufogóban kb. 10 éves vagy idősebb korában, mert nem tud rendesen felmelegedni a hibrid üzem miatt és megáll benne a víz.
Kevert, keverék, két különböző dolog elemeiből előállott (dolog, működés, élőlény). De jól beszél a tancsi!!!
Jó előadás, de azért én kötekednék :-)
1) Ha szigorúan veszem, a definíciót, akkor a 45 évvel ezelőtti Zsigulim is hibrid volt. Hiszen fékezéskor a motorfékbe belesegített a generátor is és (pl. motorhiba esetén) az önindítóval is lehetett valamennyit menni. :-)) (A mild hibriddel ki tudok jönni a garázsból csak villannyal?)
2) 10 évvel ezelőtti autóm "microhybrid" a reklám szerint. Ugyanis gyorsításkor vagy stacioner üzemben nem tölt a generátor. (11V-ig hagyta leesni a hálózati feszültséget!) Aztán, ha motorfék kellett, akkor brutális árammal töltött. (15,1V--ot mértem!) Végül is csökkentette a fogyasztást azzal, hogy a fékezési energiát felhasználta arra, hogy normál menetnél kicsi legyen a fogyasztás.
3) Méltatlanul keveset foglalkozott a video (és a világ) a range extenderrel. Pedig zseniális dolog. Első érv szubjektív: nincs "hatótáv para". A motort egyetlen (pár) munkapontra kell optimalizálni, egyszerűbb, jobb hatásfokú. Normál használatban villanyautó, annak minden előnyével, gyorsulásával, bemelegedés hiányával, karbantartásmentességével, zéró lokális emissziójával, csendességével. 2 éve van REX-s autó és szerintem ez a megoldás. Mert ostobaság lenne a városban 100kWh akkut cipelni, azt kifizetni, mint egy long range villanyautónál viszont ha valami miatt nem jön össze a töltés, akkor sincs baj. Hónapszámra nem használom a REX-et, de amikor éjjel háromkor kórházba kell vinni az anyóst, nem kell félnem, hogy az országúton maradok vele.
4) Nem esett szó az általam utált alibihibridekről. Amikor egy 2,5 tonnás V8-s SUV-ba beletesznek egy 10kWh akkut és egy 50kW-os motort a zöld rendszám kedvéért. Ezek az autók csak David Attenborough és Greta vezetése alatt környezetkímélők. Az átlag vezető bizony rá fog lépni a gázra és gyorsításkor a belvárosi lámpánál egy hideg, 4,2 literes turbómotor emissziójával, fogyasztáséval kell számolni. A REX-ben mindenféle szoftveres korlátozás van, hogy mikor kapcsolhat be a REX. Miért nem tesznek ilyet a BMW545e-re?
Ja, ja teljesen igaz. Az én autóm is leveszi nullára a befecskendezést lejtőn vagy lassításkor. tehát mondhatni leáll(na a motor, ha nem forgatná vissza a hajtáslánc). Közben a generátor tölti az akkut arról meg megy az ablaktörlő. No jó ez így vicces, csak azért, hogy érthető legyen amit mondani akarok.
@@teerburkolaas6050 Az 1982-s Skoda 120L-ben is volt már gyárilag benzinelzáró kényszerüresjáratban a porlasztóban. :-)A kényszerüresjárat nagyon csúnya dolog.
@@bg11LL Például a Porschéba: www.autoexpress.co.uk/porsche/cayenne/107624/new-porsche-cayenne-turbo-s-e-hybrid-arrives-with-671bhp
De igazad van a V8 ritka, inkább V6-osok.
Az Audi az LMP1-ben kezdetben lendkerekes hibrid megoldást használt. Ez viszont szerintem csak versenypályán alkalmazható, ahol sok és kemény fékezés van.
Egyetlen probléma, hogy három ismerős suzuki mild hybridje ugyanazt fogyasztja mint a hagyományos motor és igazából csak 10 lóerővel gyengébb.
Mekkora kamu, hogy Porsche felsült a generátoros hajtáslánccal! Túl keveset fogyasztott! Az volt ott a gond! A mozdony befullad, vagy mi?! 🤣🤣🤣
Azt hittem Bil Gates van az indexképen. :D
csak poénként írom. Már itt is Sorosoznak (soros hybrid) :)
Ilyen ez a néphülyítés... 😉 Ha eleget mondják elhiszed.
@@pepperwaldo3624 Elég hülye a nép ha azt hiszi ,hogy csak egy 90 éves öregember!.....akkor miért nem fogadják az uniós felső vezetők tatámat tárgyalni a sunyiban!
@@janijag9082 világuralomra törekszik, ez egyértelmű, és Magyarországgal kezdi 🤔🤪
Ez lenne a jó irány az elektromos kocsik helyett.
Egy félmegoldás? Értem én hogy drága az akku, ezért átmenetnek jó, mert ezekbe viszonylag kevés akku kell, de ha megnézed egy Prius már nem olcsóbb mint egy jó hatótávú elektromos autó.
A mild hibrideke meg hagyjuk, lóf--sz teljesítményre képesek, csak arra jó hogy ne kelljen sokat költeni a fejlesztésre, és beleférjen a CO2 kvótába.
@@bg11LL Hyundai Ioniq
@@bg11LL Te egy használt autót hasonlítasz egy újhoz? A Corolla is 9-10körül van, pont pár napja jártam a Toyota szalonban és láttam élőben az ártáblákat.
Ha nem szedánt akarsz, akkor ott az eNiro, annak nagy a csomagtartója.
Ha meg az a bajod, hogy nincs elektromos Corolla, akkor a Toyotának panaszkodj. ;)
Az elektromos autók induló áraiban meg már eleve sokkal jobb felszereltség van. Az igaz hogy kombi nincs a kínálatban, (egy kínai márka van kombiból) hacsak az ID3-at nem annak tekintjük.
Persze mindig lehet találni olcsóbbat, mást, paramétert, de már régen nem ott tartunk hogy dupla annyi egy rossz hatótávú akkus autó, vagy egy családiház árát kell kifizetni a Teslára, ha villannyal el akarjuk hagyni a várost, hanem legfeljebb 10-20%-al drágább egy jó hatótávú.
Szerintem aki 10millió körül ki tud adni egy új autóra, annak értelmetlen belsőégésű motorért pénzt kiadnia, bőségesen behozza a kicsivel magasabb árát, a villanyhajtás.
A kisebb kategóriában 4-5milliós autóknál még lehet értelme, benzinmotort venni, meg az aki Münchenbe ingázik, de ezeket leszámítva a villanyautó ellen már legfeljebb az lehet a kifogás, hogy nem gyártanak eleget...mondjuk tesóm a Skoda Kodiq-ra is 1 évet várt mire meghozták, ennyi idő alatt a villanyautókat is bőven szállítják.
@@bg11LL Az hogy milyen fapados szart tesz ki egy kereskedő vevőcsalogatónak mindegy. 9-10millió a Toyota, 11millió a villanyautók kb bármelyike (állami támogatás miatt igazították így be)
Nagyobb akkus igen drágább, de már a kisebb akkus is elég jó.
Leaf érintésvédelmi papírja 5ezer volt legutóbb nekem. Amúgy ez is egy baromság, mert nincs előírva műszakihoz, csak az üzembe helyezéshez. Már csak azért sem mert nincs mit mérni rajta. Kamu az egész, a vezetéket mérik csak le amivel bedugod a konnektorba.
Még a Priusban is kétszer cserélek olajat a műszaki vizsga között, szóval össze sem hasonlítható.
Leaf-em rendszeres szervizköltsége tudod mennyi? NULLA!!!
Üzemanyag költségem. NULLA!!!
Probléma NULLA!!!
Hidegindítás, melegedés idő? Vicc.
Jó a Toyota, van Priusom, de 1 2 év múlva cserélem a kocsit és kizárólag villany lesz, mert ami tudja azt ami nekem kell, nem számottevően olcsóbb belsőégésű motorral. Kis köbcentis turbós eldobható motorok szóba sem jöhetnek, idegesít a karakterisztikájuk, és megbízhatatlanok, drágák szervizelni, és nem bízok bennük, Toyota HSD nem rossz, de nem is olcsóbb.
Szeretem a kombit de nincs a kínálatban villannyal.
Model3, ModelY, ID3, eNiro van képben.
Skoda Konyak nem rossz, de szerintem nem kezdik el gyártani addig amíg én kocsit akarok venni.
Ha kifogást keresel mindig fogsz találni, (szar a hatótáv, vagy érintésvédelmi papír kell rá, összeomlik a hálózat) de ettől még nem lesz igazad. Almát a körtével nem lehet hasonlítani, de gyakorlati tapasztalat az hogy 300km hatótáv már kompromisszum mentes, vezetési élmény is simán jobb villannyal főleg a mostani pocsék motorokkal, üzemeltetési költség és kényelem is nagyságrendekkel jobb.
@@bg11LL Annyira megszoktad a szemellenződ, hogy észre sem veszed. KI a francot érdekel a parasztvakító marketing lista? (birkákat). Mire bekonfigurálok akármilyen autót olyanra hogy nekem jó legyen 10 milla felet van. Akkor már inkább villany. Mit nem lehet ezen érteni? Ha neked a Dacia Duster kell alapáron vegyed, mert az igaz, hogy nincs 11millió alatt villanyautó, de engem nem tudnak meggyőzni a marketingesek hogy kisköbcentis turbos, vackot vagy dieselt vegyek. Toyota HSD lenne amiért pénzt adok (most is az van), de az meg már nem olcsó.
És akkor visszaértünk oda amit az elején mondtam és nem igazán fogtad fel. Akinek van 10 millája autóra, és nem Münchenbe ingázik, annak érdemes még hozzátenni és villanyt venni.
Tény hogy nincs minden elképzelésnek megfelelő, gyenge a kínálat, de aki akar az már tud találni megfelelőt.
E-kerékpár is hibrid, mivel (csak) emberi erővel is halad :D
'84-es Trabant : hard hybrid : benzin + 2T olaj :D 5literrel járok el vele száz kilométeren :) Nem kell ide hybrid :)
Akkor pont 1 literrel többet fogyaszt mint a Priusom 100LE-vel, klímával, rendes fűtéssel, tágas és kényelmes utastérrel, csendes járással, világbajnok környezetvédelmi besorolással :)))))
Szerettem a Trabantomat, megértem ha valaki tart egyet élményautónak, de a Prius mellett egy vicc minden szempontból.
Szép szám, de azzal az 5 literes fogyasztással is több károsanyagot bocsát ki, mint egy modern motor 8-10 literrel.
@@narancs5 Kíváncsi lennék, milyen káros anyagra gondolsz ? A CO 0.55 (legutóbbi mérés szerint) a nitrogén-oxidok kibocsátása köztudottan alacsonyabb a kétütemű motork esetében. Max a CH, ami kétüteműnél némileg magasabb az átöblítési veszteségek miatt,(illetve korábban az olaj miatt, de jó minőségű szintetils olajjal ez ki van küszöbölve, mert az elég, nekem 1000ppm alatt van), de ha azt vesszük, hogy egy modern autónál (főleg, ha turbós) 1l/1000km olajfogyasztás van megadva gyárilag, akkor abban se ojobbak annyival ..... Nincs mesem: marada kerékpár: zsíroskenyér-káromkodás hibrid :D
Ha már hibrid, akkor illett volna a Prius működését alaposabban kitárgyalni, mert az első igazán jól működő hibrid rendszer a világon. Minden tiszteletem ellenére sajnos nem vagyok meggyőződve, hogy Gajdán tanárúr átlátja a pontos működését. Továbbá az is nagyon zavar, mikor villany autókat összehasonlít az elektromos játékautókkal, hogy az mennyivel egyszerűbb mint egy belsőégésű motorral szerelt autó. "Áramforrás, kapcsoló, elektromotor és kész." Akkor a belsőégésű motorral szerelt autó benzintank, karburátor, motor, váltó és kész. Ennyit mindenki tud a hibridről, ezért kár volt feltölteni ezt a videót.
A prius kitargyaltuk már egy korabbi videóban, legalábbis a hajtás lényeget a bolygómű által. Az atkinson ciklusrol nem volt szó az igaz, de ami késik nem mulik
@@VezessTVChannel Én is részben csatlakoznék részben az előttem szólóhoz, mert én úgy gondolom, hogy a Porsche és a Tigris után én nem a Suzukival folytattam volna, hanem időrendben (és ha nem a hibrid piac legmeghatározóbb szereplőjével), a Toyota hybridjével folytattam volna (még ha itt csak említés szintjén is), megjelölve az 1997-es évszámot, ami szerintem mérföldkő. Az rendben van, hogy van róla másik videó, de ha egy Suzuki "mild" hybrid rendszere ennyit kap egy videóban, akkor az évszámot, hogy 1997 és azt, hogy "Toyota" illendő lett volna megemlíteni. Ráadásul a hibrid előnye ugye az atkinson ciklusú motorral jön ki, mivel az alacsony fordulaton nyomatékszegény, s pont ott segít be az elektromos hajtás. Egyébként Tanár Úr videói szakmailag a legjobb videók!!!!
És várom a további magas színvonalú videókat, főleg, ha külön lesz szó az atkinson ciklusról is!
@@VezessTVChannel Amperáról volt már szó a videoidban? Azt én a hybrid és az elektromos közé helyezném, és annyira zseniális megoldások vannak benne. :) vagy a 20. Percnél az egy Ampera lenne?
kgviktor1 az ampera egy range extended villany autó. A benzin motor csak generátor benne ha jól tudom
Lendkerék hiányzik belőle... Xd
Ha hibrid akkor az a toyota/lexus, a tobbi nem er hozza fel. Az meg h a suzuki hbridkent adja el az autit, csak megtevesztes. A hirbideket masknet kell vezetni, ezt sokan nemm veszik figyelmebe.
Azért a Hyundai Ioniq sem olyan rossz mint hibrid, illetve a Renault új e-Tech is egészen zseniális, figyelembe véve, hogy a Toyota levédette a HSD rendszert.
khm.. khm.. E300 hybridet hajtok de ezt képtelen vok végighallgatni. BillGates-paródiának elmenne több és kihangs. csúcsponttal