Z tego się nie wyrasta | Seplenienie międzyzębowe

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 июл 2019
  • W tym odcinku o wadzie wymowy, która pojawia się coraz częściej i z którą nikt sam sobie nie poradzi. Potrzebne jest wsparcie. Mowa o seplenieniu międzyzębowym. Na czym polega? Jakie są jego przyczyny? Jak pomóc? Jak wygląda terapia?
    WWW ➤ mowologia.pl
    FACEBOOK ➤ / mowologia
    INSTAGRAM ➤ / mowologia
    Logopeda ➤ Kraków | dr Ewelina Strawa-Kęsek

Комментарии • 79

  • @pawe1545
    @pawe1545 4 года назад +34

    Trafiłem tutaj, ponieważ sam mam te jebane seplenienie, mając 20 lat. Rodzice jakby nigdy nic, nic nie zrobili w tym kierunku. Teraz ciężko jest przełamać przed ludźmi, nie tylko z obcymi, ale także z rodziną. Gdy rozmawiam z bliźnim, staram się unikać syczących dźwięków. Ale gdy już nie ma wyjścia, przerywam rozmowę, bądź mówię tak, żeby sam się domyślił. W chwili obecnej nie mam żadnym stałych znajomości. Kolegów w klasie też za bardzo nie miałem, bo nie byłem zbyt rozmowny. Teraz cierpię, patrząc, gdy wszyscy wokół czerpią radość z życia.
    Teraz jestem po szkole i ani pracy, ani dalszej edukacji nie mam. Chciałbym spróbować sił w szkole wyższej, ale tam też trzeba mówić na jakiś pierdolonych zaliczeniach. Podobnie z robotą. Boję się, że trafi się jakaś, gdzie trzeba być komunikatywnym.
    Jeśli kogoś to śmieszy, chuj mu w dupę. Pewnie ma lepsze życie w porównaniu do mojego zjebanego harmonogramu. Mam też inne wady, ale te jebane seplenienie już mnie wkurwia, nie mogąc z nikim swobodnie porozmawiać.
    Nawet jeśli jakąś bożą łaską udałoby się normalnie mówić, to i tak pewnie psychikę miałbym zjebaną. Nie dość że cicho mówię bez pewności, to jeszcze nie mam odwagi stworzyć dialogu.

    • @Mowologia
      @Mowologia  4 года назад +13

      Bardzo dziękuję za komentarz, za podzielenie się swoją historią. Nie jest Pan odosobniony w swoich odczuciach - wady wymowy często sprawiają, że osoby wycofują się z komunikacji, mówią niepewnie i zdaję sobie sprawę, że to przekłada się na wiele aspektów w życiu. Proszę pamiętać, że, choć oczywiście wymowa jest ważna, to najbardziej liczy się to, CO ma Pan do powiedzenia. Czasami wydaje nam się, że inni bardzo zwracają uwagę na nasze wady, a tak naprawdę nie ma to dla nich aż tak wielkiego znaczenia. Pracując z osobami dorosłymi, przekonuję się jednak, że często konsultacja logopedyczna, terapia, bardzo pomagają - również uporać się ze swoimi przekonaniami na ten temat. Proszę się zastanowić nad spotkaniem z logopedą, nigdy nie jest za późno, żeby się skonsultować i spróbować sobie pomóc. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki.

    • @nagietek29
      @nagietek29 3 года назад +13

      Pomijając wulgaryzmy ; P świetnie wypowiadasz się w słowie pisanym! Powodzenia! Wyluzuj i zmieniaj to, co chcesz zmienić! :-) I często się uśmiechaj :)))) Do tego nie potrzebne są słowa a świetnie działa w kontaktach międzyludzkich! ;-)

    • @jagab3754
      @jagab3754 3 года назад +6

      Puk puk, czy jest już lepiej u Ciebie? Chciałam tylko napisać, że przez ok 20 lat swojego życia też miałam to samo, tylko tego nie słyszałam, było to dla mnie normalne (no cóż, sama nie wiem jak to się stało). W końcu zauwżyłam, że ludzie nie zawsze rozumieją co mówię i proszą mnie o powtórzenie mojego nazwiska, które zaczynało się na złowieszcze "S". Poza tym bardzo mało się uśmiechałam (kompleks diastemy) język wędrował między zęby w trakcie mówienia przy okazji je szlifując itp, problem za problemem. Pewnego dnia postanowiłam "zakleić" swoją znienawidzoną diastemę u dentysty. Jakie było moje zdziwienie gdy po skończonej rekonstrukcji startych jedynek nie mogłam tak po staremu włożyć języka między zęby i seplenić jak za starych dobrych czasów... Czułam, że nowe zęby mi w tym przeszkadzają. Gdyby nie ta sytuacja pewnie nadal mówiłabym niepoprawnie. To mi bardzo pomogło bo zaczęłam szukać informacj na ten temat, byłam nawet u logopedy i po raz pierwszy dowiedziałam się, że sepleniłam przez całe swoje dotychczasowe życie. Obecnie chce znowu wrócić do ćwiczeń, zacząć się pilnować bo widzę, że im bardziej sobie odpuszczam tym gorzej. Jeżeli jeszcze nie udało Ci się przestać seplenić i to szybciutko zrób coś w tym kierunku bo szkoda na to życia🙂 pozdrawiam

    • @aleksaq4375
      @aleksaq4375 Год назад +1

      MAM DOKŁADNIE TO SAMO JAK BYS OPISAŁ MOJĄ SYTUACJE DOSŁOWNIE!!!

    • @dorota5629
      @dorota5629 Год назад

      Wszystko rozumiem oprócz jednego! Dlaczego używać rynsztokowej mowy? To bardziej odpycha niż czyjeś seplenienie. Podziwiam Panią logopedkę ze nie zwróciła Ci uwagi. Wyczuwa się wielkie podenerwowanie, może nawet coś więcej.

  • @oldindustry7272
    @oldindustry7272 5 лет назад +23

    A mogłoby się wydawać , że tylko literka R sprawia problem ;)

    • @Mowologia
      @Mowologia  5 лет назад +3

      Brak głoski "r" najłatwiej nam zauważyć i ona rzeczywiście pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, ale w rzeczywistości wad wymowy jest o wiele więcej.

  • @paweszulc2129
    @paweszulc2129 2 года назад

    Dziękuję bardzo za cenne informacje dotyczące tej wady wymowy. Przyznaję, że moje zainteresowania tą tematyką wynika z wizyty u lekarza w ramach bilansu 4-latka i z taką pogardą usłyszałem hasło sepleni, że aż zjeżyły mi się włosy na głowie i od razu w mojej wyobraźni zbudował się obraz, że moje dziecko będzie przez to napiętnowane przez rówieśników. Nie wiem co robić bo mój syn niestety jest alergikiem i często ma problemy z noskiem mimo leczenia, lubi obgryzać paznokcie i paluszki, ale zauważyłem, że robi to intensywniej jak ogląda bajki w telewizorze, więc ma już od miesiąca szlaban. Nie wynika to z tego, że jest niegrzeczny, tylko doczytałem w internecie, że może mieć to podłoże emocjonalne i faktycznie. On każdą bajkę wewnętrznie przeżywał na swój sposób i gryzieniem dawał tym emocjom upust. Ma szczelinkę między jedynkami, jako mały dzidziuś miał podcinane wędzidełko języka. Nie wiem czy to też ma jakieś znaczenie.

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Warto zaopiekować się tymi emocjami i strachami, spróbować z nim pooglądać, omówić. Polecam konsultację logopedyczną u osoby zajmującej się terapią miofunkcjonalną :) Proszę się nie denerwować, zazwyczaj wszystko jest do wypracowania.

  • @floki6300
    @floki6300 4 года назад +13

    Gdy miałem jakieś 7 lat chodziłem do logopedy, z opowieści wiem, że jakieś efekty były jednak teraz mam 19 lat i dalej seplenie. Od dziecka mam problem z zatokami, oddychanie przez buzię to u mnie bardzo częste zjawisko. Nie sądziłem, że mogło to również mieć wpływ na wadę wymowy :/ Dodatkowo przez długi czas żyłem w nieświadomości, sam nie dostrzegałem swojego seplenienia a w przeciągu 10 lat może 3 osoby zwróciły mi na to uwagę.

    • @Mowologia
      @Mowologia  4 года назад +3

      Bardzo dziękuję za komentarz. Dopiero od jakiegoś czasu więcej mówi się i pisze o niewłaściwym torze oddychania i jego wpływie na budowę twarzoczaszki, a co za tym idzie o ryzyku wad zgryzu i wad wymowy. Dawniej najczęściej stosowaną praktyką logopedyczną przy seplenieniu międzyzębowym były po prostu ćwiczenia artykulacyjne, ale to niestety nie rozwiązywało przyczyny problemu, dlatego nie zawsze efekty były zadowalające. Warto udać się na konsultację laryngologiczną w związku z problemami z zatokami - medycyna wciąż idzie do przodu, pojawiają się nowe generacje leków. Być może uda się wyeliminować przyczynę medyczną a wówczas nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie terapii logopedycznej.

    • @baassiia
      @baassiia 2 года назад +1

      U córki też mamy problem z długo przytkanym nosem. Chodzi do przedszkola i choć choruje bardzo lekko, to nos przytkany po każdej infekcji 3tyg. Czyli w praktyce non stop bo za chwilę kolejny katar. Nie pomaga psikanie środkami typu nasivin na noc, dalej pochrapuje..
      Córka ma wąskie podniebienie i ogólnie bardzo mała jamę ustna. Taka jej uroda. Prawie 6l i szczerze to nie mam pomysłu co z tym zrobić. Były rozne próby inhalacji czy odswiezaczy. Nic to nie daje. Migdały ma w normie. Wycinanie migdałów ma też swoje konsekwencje, więc kaleczyc dziecka nie chce bo też do końca nie wiadomo czy to coś da. Znów pewnie laryngolog nas czeka, może coś nowego zasugeruje.

  • @kaimow9833
    @kaimow9833 3 года назад

    Dzień dobry ogólnie mam taki problem ze mówię np Chcesz i wypowiadam dobrze, ale jak dochodzi do powiedzienia jakiegoś zdania np "Karol chceSZ pobiegać ze mną" to już mam problem. Te ćwiczenie które pani tutaj pokazuje pomoże mi w 100% wyleczyć to?

  • @martasadek6660
    @martasadek6660 5 лет назад +3

    Dziekuje za cenne rady. Prosilabym tez odcinek o seplenieniu bocznym. Bardzo milo slucha sie Pani😀

    • @Mowologia
      @Mowologia  5 лет назад

      Bardzo dziękuję za miłe słowa i za sugestię. Planuję odcinek o seplenieniu bocznym. Myślę, że niedługo pojawi się na kanale.

    • @martasadek6660
      @martasadek6660 4 года назад

      Mam jeszcze pytanie odnosnie wymowy miedzyzebowej glosek trzech szeregow u czterolatka: w jakiej kolejnosci korygowac gloski?

    • @Mowologia
      @Mowologia  4 года назад

      @@martasadek6660 Do ćwiczeń wymowy przechodzimy oczywiście dopiero po usprawnieniu aparatu artykulacyjnego (bo w przeciwnym wypadku możemy utrwalić nieprawidłową artykulację). Jeżeli jednak to już jest za Państwem, to terapię rozpoczynamy od "sz" (i szereg szumiący), następnie możemy przejść do syczących i na końcu do ciszących.

    • @martasadek6660
      @martasadek6660 4 года назад +2

      @@Mowologia bardzo dziękuję😀

    • @Mowologia
      @Mowologia  4 года назад

      Odcinek o seplenieniu bocznym już jest dostępny - zapraszam! ruclips.net/video/TgNSHVax7Bs/видео.html

  • @zozol1718
    @zozol1718 Год назад

    Yup, mam to od 18 lat. Pora coś z tym zmienić

  • @BloodBojan
    @BloodBojan 4 года назад +5

    Pani logopedo, czyli z tego co Pani mówi, wady wymowy seplenienia międzyzębowego nie da się wyćwiczyć, dopóki ma się wadę zgryzu? Czy ćwiczenia z logopedą same w sobie przyniosą efekty, pomimo mojej progenii?

    • @Mowologia
      @Mowologia  4 года назад

      Nie, absolutnie niczego takiego nie twierdzę. Czasami wada zgryzu jest dużym utrudnieniem (to oczywiście zależy od jej rodzaju), bywa, że nie da się uzyskać w 100% prawidłowej pozycji spoczynkowej czy normatywnej realizacji głosek, ale można je znacznie poprawić. Zalecam konsultację z logopedą i ustalenie planu terapii. Pozdrawiam serdecznie, ESK.

  • @ania510
    @ania510 5 лет назад +4

    Ważne jest by przy seplenieniu międzyzębowym nie wykonywać ćwiczeń, w których język wychodzi poza jamę ustną, prawda?

    • @Mowologia
      @Mowologia  5 лет назад +2

      Dziękuję za to pytanie - często można spotkać się z taką wskazówką, jednak to nie do końca prawda. Ważne jest, żeby zniwelować złe nawyki, w których język często wchodzi pomiędzy zęby, wystaje z buzi (ssanie kciuka, obgryzanie ołówków itp.). Jednak w trakcie ćwiczeń np. w terapii miofunkcjonalnej (którą stosuję) wykonujemy różne ćwiczenia, także takie poza jamą ustną - robimy to świadomie, tak aby wzmocnić konkretne mięśnie języka.

  • @marzenawu2490
    @marzenawu2490 4 года назад +8

    Czy Donald Tusk ma seplenienie międzyzębowe? 🤔 Pytam, bo próbuję określić typ mojej wady wymowy. I chyba najbliżej mi do Donalda, chociaż ja mam wersję light. Pozdrawiam 😊

    • @Mowologia
      @Mowologia  4 года назад +1

      Dziękuję za komentarz i pytanie! Mam jednak taką zasadę, że nie diagnozuję osoby, która sama się do mnie nie zgłosiła, więc nie mogę odnieść się do Donalda Tuska :) Poza tym diagnoza wymaga spotkania twarzą w twarz. Naprawdę zachęcam do konsultacji u logopedy - to nie jest w żaden sposób zobowiązujące. Wciąż powtarzam, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie terapii.

    • @itsokay3034
      @itsokay3034 3 года назад

      Mnie jakoś 10 lat temu jako nastolatkę odesłano z gabinetu logopedy z informacja ze to już nie ten wiek :( teraz wiem już ze niesłusznie. Gloski sz i czy wylatują mi bokiem między zębami a dluzsze mówienie naprawdę meczy. Jak długo tak mniej więcej trwa taki proces „naprawczy”i czy wizyta online w tym przypadku to dobra opcja? Pozdrawiam serdecznie :)

  • @furbyeb
    @furbyeb 4 года назад

    Dzień dobry. Dziękuję za ten odcinek. Akurat u córki 4-letniej mamy tę wadę. Nie ma ona żadnych problemów laryngologicznych, jedynie obgryza paznokcie i w czasie rysowania wysuwa język. Nie wiem jak ocenić, czy przełyka prawidłowo. Z obgryzaniem walczymy. Ma Pani jakąś radę na wysuwanie języka w trakcie rysowania/pisania? Oczywiście do logopedy się wybieramy, tylko nie wiem kiedy nam się to uda w związku z obecną koronawirusową sytuacją. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!

    • @Mowologia
      @Mowologia  4 года назад

      Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Wysuwanie języka często zdarza się u dzieci (a nawet dorosłych ;)), gdy się na czymś koncentrują. Ciężko o uniwersalną radę w tym przypadku. Może warto ustalić jakieś hasło, znane tylko Państwu, które będzie oznaczało "język w buzi"? Kluczowe przy seplenieniu międzyzębowym jest wzmocnienie odpowiednich mięśni języka, żeby wiedział, gdzie jest jego miejsce - zawsze. Obawiam się, że właściwe połykanie będzie w stanie ustalić tylko logopeda. Myślę, że od czerwca część gabinetów logopedycznych wróci do przyjmowania pacjentów, więc warto zacząć się rozglądać. Pozdrawiam i trzymam kciuki za Państwa!

  • @jagoda3328
    @jagoda3328 2 года назад +1

    język na przestrzeni lat „wypchal”mi przednie zęby u góry przez co nosze aparat ordodontyczny, jednak moj język naturalnie układa się w taki sposób, ze napiera wciąż na zeby. Co oznacza, ze nawet jeśli zeby sie wyprostują, jest szansa na powrócenie wady zgryzu. Co robić aby się tego odzwyczaić ?

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Może tak być, że leczenie ortodontyczne nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. zalecam wizytę u logopedki_y i podjęcie terapii, żeby opanować prawidłową pozycję spoczynkową i właściwe połykanie.

  • @aleksandragje9268
    @aleksandragje9268 2 года назад

    Dzięki za ten filmik. Właśnie wczoraj dostałam diagnozę logopedyczna - seplenienie między zębowe. Pani logopeda sugeruje, ze natychmiast trzeba zacząć terapię. Trafilam na Pani filmik i tu slysze, ze najpierw trzeba znaleźć przyczyne.. Juz sama nie wiem co robić. Najpierw odwiedzić ortodonte/laryngologa czy juz zaczac spotkania z logopeda?

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Może nieprecyzyjnie się wyraziłam. Terapia logopedyczna (zwłaszcza w przypadku dorosłych) może iść rownolegle z innymi konsultacjami specjalistycznymi. Grunt, żeby sprawdzić, czy funkcje są prawidłowe: oddychanie, pozycja spoczynkowa, połykanie. Bo jednak przy seplenieniu międzyzębowym najczęściej nie. Zakładam, że logopedka sprawdziła właśnie te rzeczy.Trzeba naprawić funkcje i przejść do artykulacji.

    • @aleksandragje9268
      @aleksandragje9268 2 года назад

      Dziękuję za odpowiedź! Diagnozę dostalo moje dziecko ( źle się wyraziłam). Zatem wyruszę dk specjalistów a następnie zaczniemy terapię logopedyczna. Dziekuje!

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      @@aleksandragje9268 Nad funkcjami pracuje logopeda, może warto porozmawiać o planowanej terapii i zapytać, na czym mniej więcej będą polegać ćwiczenia. Absolutnie nie chciałam Pani zniechęcić do terapii logopedycznej, która tu jest kluczowa.

  • @_zapo-mniana_8806
    @_zapo-mniana_8806 3 года назад

    Dzień dobry, mam 14 lat i bardzo seplenie. Chodziłam przez 5 lat do logopedy ale nic to nie dało a pani ostatecznie powiedziała że problem jest w mojej głowie. Bardzo mi to przeszkadza teraz bo poprostu boję się mówić przy ludziach itp bo boję się że mnie wyśmieją. Wykonywałam mnóstwo ćwiczeń i nic mi nie pomogło i nie wiem co robić dalej. Jakieś rady?

    • @Mowologia
      @Mowologia  3 года назад +1

      Serdecznie zachęcam do konsultacji logopedycznej u innej osoby: może problem w skróconym wędzidełku albo potrzeba jest pomoc fizjoterapeuty? Potrzeba dokładnej diagnozy i oceny jamy ustnej, żeby ustalić przyczynę, rodzaj seplenienia oraz ocenić dlaczego 5 lat terapii nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Nie zdarzyło mi się jeszcze stwierdzić, że seplenienie "jest w czyjejś głowie", proszę się o to nie obwiniać. Jednocześnie proszę się nie zamykać na innych, ostatecznie (choć wiem, że wady wymowy potrafią być bolesnym doświadczeniem) najważniejsze jest to, CO mamy do powiedzenia, a nie w jaki sposób mówimy.

  • @paweniemiec7541
    @paweniemiec7541 3 года назад

    Córka (10 lat) ma aparat ortodontyczny twin block do noszenia całodobowego. Od kiedy go nosi zdecydowanie sepleni bardziej (nawet jeśli aparat zdejmie). Czy w czasie terapii ortodontycznej ma sens terapia logopedyczna?

  • @julia-ck2jm
    @julia-ck2jm 3 месяца назад

    Świetny film! Mam pytanie - jak wzmocnić mięśnie języka, które go ,,wycofują''? Dziecko nie potrafi manewrować językiem do tylu w obrębie jamy ustnej. Nie chodzi o sam czubek - bo on potrafi dotknąć np. ostatniego zęba lub tyłu podniebienia - ale o całą masę języka. Będę wdzięczna za podpowiedź :)

    • @Mowologia
      @Mowologia  3 месяца назад +1

      Ciężko polecić konkretne ćwiczenie, ponieważ je jednak dobieramy do konkretnego Pacjenta. Warto byłoby pomyśleć o jakimś szkoleniu z terapii miofunkcjonalnej, jeśli jest Pani logopedką. Jeśli mamą, to najlepiej udać się na konsultację specjalistyczną :)

  • @agnieszkakazmierczyk-pucha3100
    @agnieszkakazmierczyk-pucha3100 10 месяцев назад

    Dzień dobry czy zmiękczanie s z c dz zwłaszcza w takich wyrażaćh jak jest i czas to też seplenienie miedzyzebowe

    • @Mowologia
      @Mowologia  9 месяцев назад

      Ciężko stawiać jakąś diagnozę bez badania logopedycznego.

  • @magorzatanowak6116
    @magorzatanowak6116 3 года назад +1

    Witam, czy może Pani wrzucic link do filmiku z konkretnymi ćwiczeniami na ten typ problemu z mową? Dziękuję

    • @magorzatanowak6116
      @magorzatanowak6116 3 года назад

      Czy istnieje taki filmik? Dziękuję

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Nie ma uniwersalnego zestawu ćwiczeń na seplenienie międzyzębowe. Trzeba dopasować je do konkretnego pacjenta/pacjentki.

  • @katarzynap.7434
    @katarzynap.7434 3 года назад

    A jeśli moje dziecko (8 lat) potrafi mówić poprawnie (wyćwiczyliśmy to) ale poza ćwiczeniami, w mowie codziennej wraca do seplenienia to co powinnam zrobić? :( Czy dziecko przestanie seplenić tylko wtedy gdy samo będzie chciało? Czy powinnam poprawiać mowę córki na każdym kroku? Mieszkamy poza Polską i mało języka polskiego córka słyszy od rówieśników. Pozdrawiam

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Zalecam ponowną konsultację logopedyczną i wsparcie specjalisty_ki. Być może jednak funkcje (pozycja spoczynkowa, połykanie) nie są prawidłowe, a na nich buduje się artykulację.

  • @Tapaniodrekodziela
    @Tapaniodrekodziela 4 месяца назад

    Parę dni temu miałam zdejmowany kamień nazębny, zrobiły mi się maleńkie szczeliny między zębami i od tej pory jakos mi się dziwnie sepleni,możliwe że od tego?

    • @Mowologia
      @Mowologia  3 месяца назад

      Może rzeczywiście jest wówczas inne odczucie podczas mówienia, ale pewnie za kilka dni minie.

  • @aleksandranozewska116
    @aleksandranozewska116 8 месяцев назад

    Jakie ćwiczenia na prawidłowe ułożenie języka przy seplenieniu międzyzębowym

    • @Mowologia
      @Mowologia  6 месяцев назад

      Przede wszystkim praca na funkcjach - dobra pozycja spoczynkowa i połykanie a potem wywołanie prawidłowych dźwięków.

  • @soldmysouI
    @soldmysouI 2 года назад +1

    Mam pytanie co mam zrobić żeby śpiewać bez splenienia

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Tutaj konieczna jest konsultacja logopedyczna i ewentualnie terapia.

  • @karolina3089
    @karolina3089 3 года назад

    A jeśli mam tylozgryz to moge dlatego seplenić?

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Wada zgryzu może mieć wpływ na jakość realizowanych dźwięków.

    • @karolina3089
      @karolina3089 2 года назад +1

      @@Mowologia a da się to wyleczyć w 100% żeby mówić normalnie jak inni :( mam 14 lat

  • @nicolew3013
    @nicolew3013 2 года назад

    Hej jakimi ćwiczeniami wzmocnienie mięśni języka jeśli miała seplenienie międzyzębowe boczne pomimo tego że obecnie mówię poprawnie to czuję że mimowolnie język czasami zbacza mi w prawą stronę

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Niestety nie ma uniwersalnych ćwiczeń - konkretne powinny zostać zalecone po badaniu logopedycznym. Pozdrowienia!

  • @jowitawolkanowska8091
    @jowitawolkanowska8091 2 года назад

    A w jaki sposób można ćwiczyć z 2latkiem?

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Koniecznie trzeba pójść na diagnozę logopedyczną i ćwiczyć pod okiem specjalistki_y

  • @Penanypolin
    @Penanypolin 3 года назад +1

    A jeżeli język wychodzi pomiędzy zęby tylko przy: sz, czy, dż?

    • @Vishessa
      @Vishessa 3 года назад

      To też jest seplenienie międzyzębowe, ale jedynie szeregu szumiącego.

    • @Mowologia
      @Mowologia  3 года назад

      To najprawdopodobniej seplenienie międzyzębowe głosek szeregu szumiącego.

  • @justynasikora3564
    @justynasikora3564 Год назад

    Witam, mój syn chodzi od dwóch lat na terapię logopedyczna, ma zdiagnozowane seplenienie między zębowe, mam natomiast pytanie ponieważ on był diagnozowany laryngologiczne wszystko było w porządku, wady zgryzu także nie ma, a jednak wciągał język po za zęby. Jest coraz lepiej dzisiaj ma 7 lat, ale wciąż ma problem z wymowa z,ć,dz,dzi,dź. Oczywiście w domu ćwiczymy wymowę, 2 razy w miesiącu mamy wizytę u logopedy ale zaczynam tracić nadzieję 😔niby coraz lepiej ale wciąż jest to słyszalne 😔

  • @watermelonofficialchannel2917
    @watermelonofficialchannel2917 Год назад

    Ja nadal seplenię :((

    • @Mowologia
      @Mowologia  Год назад

      Nigdy nie jest za późno na terapię - zachęcam do konsultacji logopedycznej :)

  • @KR-fl1zg
    @KR-fl1zg 2 года назад

    Czasem sepleni się gdy żuje się gumę i mówi jednoczesnie XD

  • @olakowalczyk7537
    @olakowalczyk7537 22 дня назад

    Mam problem z sz nie umiem mówię scotka 😂

  • @aleksandranozewska116
    @aleksandranozewska116 8 месяцев назад

    Jak nauczyć dziecko prawidłowo połykać

    • @Mowologia
      @Mowologia  6 месяцев назад

      Tutaj konieczna jest pomoc logopedy.

  • @dianabaranowska6083
    @dianabaranowska6083 3 года назад +1

    mnie interesuje takie dźwięczne, boleśne wypowiedanie "s" - tak jak Pani to robi - czy można to zniewelować?

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Nie do końca rozumiem, o jaki sposób wymawiania "s" chodzi. Zachęcałabym do konsultacji logopedycznej.

    • @xd-os7jl
      @xd-os7jl 7 месяцев назад

      Dokładnie mam takie samo pytanie, co to za wada w której przy mówieniu s, c itd pojawia się nieprzyjemny wysoki pisk.

  • @mlodybachled7976
    @mlodybachled7976 2 года назад

    ewelina to moja mama ale ok Xddddd

    • @Mowologia
      @Mowologia  2 года назад

      Pozdrowienia dla mamy :)