Już oglądałem jak prawidłowo chodzić, jak oddychać, a teraz do kolekcji doszło jak trzymać język i wychodzi na to, że ja nawet nie potrafię dobrze wykonywać podstawowych funkcji życiowych :>
Przyznam, że jest to często zaskoczenie u moich pacjentów na pierwszej wizycie konsultacyjnej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można to wyćwiczyć. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz.
Byłam z synem u 4 Pan Logopede i dopiero ostatnia zauważyła że dziecko ma nieprawidłowa pozycje spoczynkowa języka. Po obejrzeniu Pani filmu sama widzę dlaczego syn ma taką buzię która wyraźnie na to wskazuje ! Jestem w szoku jak podchodzi się do wad i jak mało jest specjalistów i fachowców w swojej dziedzinie, ja musiałam jechać 80 km żeby usłyszeć że dziecko nie wycwiczy głosek jeśli język nie będzie leżał prawidłowo. Film jest super fachowy a coś już wiem bo walczę o prawidłowa wymowę już 2 dziecka i proszę mi wierzyć że w małych miejscowościach nie jest to takie proste. Pozdrawiam
Serdecznie dziękuję za komentarz i podzielenie się swoją historią - rzeczywiście o właściwej pozycji spoczynkowej języka i odpowiednim połykaniu mówi się od niedawna. Gdy byłam na studiach, to nie poruszano tej kwestii. Jednak nauka w każdej dziedzinie idzie do przodu, mamy coraz więcej badań a na pacjenta patrzy się holistycznie. Wady wymowy zazwyczaj mają konkretną przyczynę, którą najpierw trzeba usunąć, a dopiero potem ćwiczyć prawidłową artykulację. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za terapię logopedyczną! Świetnie, że szukaliście Państwo pomocy do skutku - teraz na pewno jesteście pod właściwą opieką.
Samodzielne ćwiczenie może przynieść więcej szkody niż pożytku, naprawdę. Najlepiej, żeby logopedka/logopeda pokazała ćwiczenia dostosowane do konkretnej osoby.
Super filmik! Ja jestem bardzo zainteresowana tematem ukladania dziecka do snu, kolderka(?) Moze w aspekcie lokopedycznym poradnik jak prawidlowo ukladac dziecko do snu;)
Bardzo zainteresował mnie ten temat. Dziękuję za cenną dawkę informacji. Jednak temat nadal chodzi mi po głowie i mam kilka pytań. Będę bardzo wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości. Czy jeśli komuś doskwiera tyłozgryz, to jest on efektem złej pozycji spoczynkowej języka w okresie niemowlęcym? Co dalej zrobić z tym problem? Zęby dolne zasłaniają dostęp językowi do górnych zębów. Język w pozycji spoczynkowej jest przy podniebieniu, ale czubek opiera się o dolne zęby, gdyż do górnych nie ma dostępu. Czy jest to nieprawidłowość? Co tu zmienić, aby było prawidłowo?
Nie jestem w stanie pomóc bez konsultacji logopedycznej - potrzebne jest pełne badanie i być może terapia. Zachęcam do wizyty u logopedy_ki. Niekoniecznie tyłożuchwie czy tyłozgryz muszą być konsekwencją niewłaściwej pozycji spoczynkowej.
Dzień dobry, mam pytanie (mam 17 lat). Jeśli przez całe życie miałem prawidłową pozycję spoczynkową języka i z jakiegoś powodu przez ostatnie pięć miesięcy utrzymywałem pozycję nieprawidłową, to czy mogło to mieć jakieś negatywne skutki? Chodzi mi o lekkie zwężenie się łuku zębowego i zaobserwowałem także zmiany w szerokości żuchwy, wydaje się ona troszkę węższa. Bardzo proszę o odpowiedź, chcę wiedzieć czy naprawdę coś mogłem sobie zrobić.
Jest to raczej mało prawdopodobne. Zastanowiłabym się raczej nad tym, dlaczego przez ostatnich 5 miesięcy pozycja języka była nieprawidłowa i czy wcześniej na pewno była w porządku. Czy może jest to spowodowane leczeniem ortodontycznym?
Bardzo wartościowy materiał. Dziękuję. Niestety mieszkam w Warszawie i nie mogę przyjechać na konsultacje do Pani. Czy może Pani polecić dobrego logopedę przyjmującego w Warszawie?
Czy mogę się do Pani zwrócić z radą? Wykładowca powiedział mi, że podczas prezentowania przed publicznością prezentacji, mój aparat mowy nie porusza się, przez co mówię nie wyraźnie, czy jest na to jakaś rada?
Dziękuję za komentarz i pytanie! Oczywiście zawsze można pracować nad wyraźnością i wyrazistością swojej mowy. Być może właśnie trzeba rozćwiczyć aparat artykulacyjny klasyczną "gimnastyką buzi i języka". A może problem polega na tym, że ma Pani tendencję do zamykania ust, zaciskania zębów podczas mówienia? Dotyczy to wielu osób. Proszę spojrzeć na mój film poświęcony jednemu z ćwiczeń na wyraźną mowę - "Wyraźniejsza mowa w 5 minut". Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za ćwiczenia.
Dzień dobry, od kilku lat cierpię na nieustanne bóle szczęki, do tego doszło również dziwne uczucie, jakby mój język był za duży. Zdiagnozowano u mnie bruksizm, śpię w specjalnej szynie. Z Pani filmiku dowiedziałem się również, że mój język przyjmuje złą pozycję spoczynkową. Leży na dole, a jego boki przylegają do dolnych zębów trzonowych. Czy jeżeli teraz będę umyślnie ćwiczył język i trzymał go we właściwej pozycji to jest szansa, że to dziwne poczucie dyskomfortu przestanie mi doskwierać? Pozdrawiam
Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka jest kluczowa dla dobrobytu stawów skroniowo-żuchwowych. Zdecydowanie poleca wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego i logopedki pracującej z dorosłymi.
Tak, są poradnie logopedyczne, które mają podpisane kontrakty z NFZ i przyjmują dorosłych. Trzeba szukać takich miejsc u siebie w mieście. Według mojej wiedzy nie jest potrzebne skierowanie, ale warto upewnić się telefonicznie, umawiając termin wizyty. Pozdrawiam serdecznie.
Wszystko fajnie, tylko koniec końców nie powiedziałaś co trzeba zrobić. Czy wystarczy trzymanie języka w okolicy podniebienia i później będziemy robić to automatycznie? Czy trzeba zapłacić 200zł za wizytę i dopiero się dowiedzieć?! Dobrego dnia.
Szanowny Panie, nie ma uniwersalnych ćwiczeń , które pomogą każdemu. Kluczowe jest konsultacja, specjalistyczna ocena budowy jamy ustnej, funkcji i jeśli trzeba - podjęcie terapii logopedycznej.
Od dzisiaj zacząłem trzymać język na podniebieniu ale nie mogę wytrzymać za długo przez to że muszę przełykać ślinę i przez to język na chwilę ląduje na dole. Czy to normalne?
Zachęcam do tego, żeby terapię połykania i właściwej pozycji spoczynkowej języka prowadzić pod okiem logopedy. Prawidłowe połykanie to właśnie język przyklejony do podniebienia, nie jestem w stanie podpowiedzieć za pomocą komentarzy, Potrzebna jest diagnoza. Pozdrawiam, ESK.
My jesteśmy akurat na etapie ćwiczeń pionizacja języka domkniecie ust...przyczyna przerośnięty migdał i ciągle choroby a i wędzidełko ...synek po zabiegu więc czas na terapię...czy jest w stanie Pani zaproponować jakieś cwiczenia
mam pytanie, zasadnicozne zauwazylem jakis czas temu ze mam krzywa zuchwe i jak sie okazalo moj jezyk zawsze lezal na dole, czy przestawienie sie na prawidlowe ustawienie jezyka moze naprostowacta zuchwe ?
Bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie. W wieku dorosłym raczej zmiana pozycji spoczynkowej języka nie będzie miała tak spektakularnego efektu. Tak czy inaczej warto jednak wypracować prawidłową pozycję języka i zasięgnąć opinii ortodonty. Pozdrawiam, ESK
Szanowna Pani, dziękuję za komentarz. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie bez postawienia diagnozy, bo czasami najpierw trzeba usunąć przyczyny medyczne, które uniemożliwiają oddychanie przez nos. W innym przypadku może być konieczne podcięcie wędzidełka, wzmocnienie mięśnia okrężnego ust, usunięcie zaburzenia miofunkcjonalengo (sporo pracuję w opraciu o terapię miofunkcjonalną) i/lub wzmocnienie języka, jego pionizacja itp.
@@Mowologia zgadzam się. Jednak nie można tylko czekać , a powinno się pracować od razu. Pacjent alergik. B.czesto zatkany nos, czego wynikiem jest częste oddychanie przez buzię, pozycja spoczynkowa nieprawidłow, połykanie -nieprawidłowe . Z dzieckiem pracuję od miesiąca. Potrzebuję inspiracji, czegoś nowego, sprswdzonego. Narazie widzę, że dla dziecka wszystko jest bardzo trudne..
@@patrycjab9135 Oczywiście nie zalecam czekania, zazwyczaj podejmujemy terapię już w trakcie procesu diagnostycznego. Rozumiem też trud na początku - rzeczywiście, jeżeli dziecko cały czas ma otwartą buzię, to nawet użycie rurki, zassanie nią lekkiego przedmiotu, papierka czy ułożenie warg w "dziubek" może być dla niego bardzo wymagające. Do ćwiczeń/zabaw w domu od razu zalecam wszelkie dmuchania (np. baniek mydlanych w kąpieli), picie przez rurkę (twardą, zakręconą, z czasem coraz dłuższą i cieńszą), odbijanie ust uformowanych w buziak na kartce papieru, przenoszenie papierków przy pomocy rurki, wyścigi papierków (na kartce rysujemy drogę i dmuchamy). Dopiero po wzmocnieniu mięśnia okrężnego ust, policzków, pionizacji języka (z użyciem np. cheeriosa - czubek języka wkładamy w dziurkę i układamy chrupka na wałku dziąsłowym) przechodzę do ćwiczeń zasysania i połykania. Choć oczywiście od początku uwrażliwiam, w którym miejscu język ma się znajdować. Dużo pracuję w oparciu o terapię miofunkcjuonalną (wg Anity Knittel, jest podręcznik po polsku), sporo inspiracji było również na szkoleniu z seplenienia międzyzębowego prowadzonego przez Annę Balewską.
Co począć z językiem, kiedy jako dodatek do aparatu ma się jeszcze płytkę nagryzową, która zakrywa większość podniebienia łącznie z wałkiem dziąsłowym? Język ześlizguje się z plastiku i nie da się go na nim zassać. Będę wdzięczna za porady.
Tak, to na pewno jest utrudnione. Na pewno warto pójść do logopedy_ki, pokazać aparat - być może uda się coś poradzić. Czasami prosimy lekarza/technika o zmatowienie miejsca na płytce, w którym powinien znajdować się język (żeby pomóc mu się tam utrzymać).
Kiedy próbuje ułożyć jezyk na górze to jego czubek konczy się tak gdzie koniec gornych zębów, a język przyklejony jest tylko do "wałka" na podniebieniu. To znaczy, że po prostu powinnam cofnąć go do tyłu? :)
Język nie powinien napierać na zęby podczas spoczynku, więc może rzeczywiście trzeba go odrobinę cofnąć. Najlepiej jednak, żeby ocenił to specjalista i ewentualnie skorygował ułożenie. Pozdrawiam, ESK
Mam pytanie, czy ważniejszy jest prawidłowy sposób połykania czy prawidłowa pozycja spoczynkowa języka? Ponieważ miałam kiedyś rotacyzm, kiedy piłam (ale nie jadłam) połykałam w zły sposób, ale pozycję spoczynkową języka miałam poprawną. Byłam u ortodontki i ona powiedziała że moje zęby nie są bardzo krzywe i że moje podniebienie wygląda jakbym trzymała język poprawnie. Mój starszy brat również miał rotacyzm ale jego twarz wygląda na zdjęciach jakby połykał dobrze (cienkie policzki). Czy coś innego oprócz złego połykania lub skróconego wędzidełka może spowodować rotacyzm? Bardzo mi zależy na odpowiedzi, z góry dziękuję!
Ciężko powiedzieć, co jest ważniejsze - obie funkcje są istotne i warto dążyć do tego, żeby były prawidłowe. Trudno też mówić o wszystkich przyczynach rotacyzmu: najczęściej jednak kilka spraw nakłada się tu na siebie. Na pewno nieprawidłowe funkcje powiązane ze skróconym wędzidełkiem języka są jedną z głównych przyczyn.
Proszę o radę, całe życie sepleniłem, udało się przywrócić poprawną wymowę, ale brakuje automatyki, często literki które kiedyś sepleniłem sprawiają trudność w wypowiedzeniu zwykle w przypadku niektórych zestawów sąsiednich liter oraz pozostała powolna, flegmatyczna mowa. Czy poleci Pani jakiś trening usprawniający, albo może jakąś wartościową książkę o logopedii?
Tak często bywa, że w niektórych pozycjach głoski realizuje się łatwiej, a w innych trudniej - wszystko jest kwestią wielokrotnych powtórzeń, ćwiczeń, ćwiczeń i jeszcze raz ćwiczeń. Ciężko jest mi polecać konkretne ćwiczenia, ponieważ nie znam dobrze Pana przypadku. Trzymam kciuki za wprowadzanie nowych dźwięków do mowy spontanicznej! Pozdrawiam, ESK.
Wiem że filmik został wrzucony rok temu ale może ktoś odpowie. Co do ulożenia języka to ma on wykonywać jakiś ruch czy powinnien być cały czas przyssany do podniebienia?
Jeżeli maluch śpi z zamkniętą buzią (i ma zamknięte usta, gdy nie je i nie mówi np. podczas cichej zabawy), oddycha przez nos, nie ślini się nadmiernie itp., to najprawdopodobniej ma prawidłową pozycję spoczynkową języka.
@@justyna7134 Warto się skonsultować - najlepiej wybrać się do osoby, która pracuje z maluchami i ma w tym względzie doświadczenie. A wcześniej jeszcze poprosić pediatrę o skierowanie do laryngologa i jemu przedstawić sytuację. On wówczas sprawdzi migdały (czy nie ma przerostu, który uniemożliwia oddychanie przez nos), drożność nosa itp. Chodzi o ustalenie przyczyny takiego a nie innego toru oddychania. Warto też zwrócić uwagę na pozycję dziecka podczas snu - czy nie ma za bardzo odchylonej głowy do tyłu? Można delikatnie przyciągnąć głowę do klatki piersiowej - wówczas łatwiej utrzymać zamkniętą buzię.
Bardzo ważna jest świadomość właściwej pozycji. Zazwyczaj, żeby ją osiągnąć potrzebne są ćwiczenia języka - wzmocnienie go. Tutaj niezbędna będzie wizyta u logopedy. Trudno to wytłumaczyć bez badania logopedycznego i demonstracji ćwiczeń. Pozdrawiam ciepło!
Już oglądałem jak prawidłowo chodzić, jak oddychać, a teraz do kolekcji doszło jak trzymać język i wychodzi na to, że ja nawet nie potrafię dobrze wykonywać podstawowych funkcji życiowych :>
Rozumiem rozżalenie :) Im dalej w las, tym więcej drzew!
A może pani pokazać ćwiczenia
Jezu ja tez 😢ciekawe z czego to wynika..
Podstawowa wiedza, która jest bardzo istotna dla rodziców. Pozdrowienia
Serdecznie dziękuję :)
Bardzo fajne nagranie i wiedzą, ale przede wszystkim świetnie się Pani słucha, rzeczowo i konkretnie
Serdecznie dziękuję :)
5 lat szkoły fizjoterapii, i ani słowa o tym. a jest to tak wazna wiedza!! super film
Oj to prawda! Niestety dawniej na studiach logopedycznych również się o tym nie mówiło. To stosunkowo "nowa" wiedza.
Bardzo dobrze zobrazowała Pani problem, dowiedziałam się od Pani więcej, niż od logopedy w trakcie bieżącej kontroli 🙈
Nie sądziłem że mogę całe życie robić źle coś tak podstawowego jak trzymanie języka...
Przyznam, że jest to często zaskoczenie u moich pacjentów na pierwszej wizycie konsultacyjnej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można to wyćwiczyć. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz.
Mam to samo, pełne zaskoczenie 😄 Trzeba działać 🤜🤛
Wow! Już nie mogę się doczekać aż obejrzę wszystkie filmy! Dziękuję za dzielenie się wiedzą 🍀
Bardzo mi miło. Za 2-3 miesiące, po urlopie macierzyńskim, wracam do regularnego nagrywania :)
Byłam z synem u 4 Pan Logopede i dopiero ostatnia zauważyła że dziecko ma nieprawidłowa pozycje spoczynkowa języka. Po obejrzeniu Pani filmu sama widzę dlaczego syn ma taką buzię która wyraźnie na to wskazuje ! Jestem w szoku jak podchodzi się do wad i jak mało jest specjalistów i fachowców w swojej dziedzinie, ja musiałam jechać 80 km żeby usłyszeć że dziecko nie wycwiczy głosek jeśli język nie będzie leżał prawidłowo. Film jest super fachowy a coś już wiem bo walczę o prawidłowa wymowę już 2 dziecka i proszę mi wierzyć że w małych miejscowościach nie jest to takie proste. Pozdrawiam
Serdecznie dziękuję za komentarz i podzielenie się swoją historią - rzeczywiście o właściwej pozycji spoczynkowej języka i odpowiednim połykaniu mówi się od niedawna. Gdy byłam na studiach, to nie poruszano tej kwestii. Jednak nauka w każdej dziedzinie idzie do przodu, mamy coraz więcej badań a na pacjenta patrzy się holistycznie. Wady wymowy zazwyczaj mają konkretną przyczynę, którą najpierw trzeba usunąć, a dopiero potem ćwiczyć prawidłową artykulację. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za terapię logopedyczną! Świetnie, że szukaliście Państwo pomocy do skutku - teraz na pewno jesteście pod właściwą opieką.
Tak jako dziecko chodziłem do logopedy nic mi to nie dało, ale teraz ponownie spróbuje
Warto, zachęcam!
@@Mowologia przyjmuje Pani pacjentów w Warszawie?
@@Hause442 w Krakowie :)
Dziekuję. Bardzo konkretna wiedza. Od dzisiaj chodzę z zamkniętą buzią :)
:)
Dziękuję za tą wiedzę, właśnie zdałam sobie sprawę że nie tylko córka ma problem i nieprawidłową pozycję języka ale ja różanież muszę poćwiczyć
Rzeczywiście sporo osób trafia do mnie, ponieważ ich dzieci są w terapii :)
Dzięki za ekstra kanał i super filmy! Na pewno podrzucę go znajomym :)
Bardzo się cieszę, dziękuję :)
Dziękuję, świetny materiał!
Serdecznie dziękuję :)
Świetny film, jeszcze dodałabym, że ta lawina konsekwencji uderza także w wady postawy, bóle głowy, bóle kręgosłupa.
Oj tak! Zdecydowanie
Super bardzo przydatne informacje, dziękuję ☺️
Dziękuję :)
Jacie, ale Pani jest ładna :D
Dziękuję :)
Super informacje a jakie ćwiczenia trzeba wykonywać na wade wymowy ?
Dziękuję! Ciężko podać konkretne ćwiczenia - każda wada wymowy jest inna i będzie wymagać indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam serdecznie!
Fajnie byłoby podać te ćwiczenia...
Samodzielne ćwiczenie może przynieść więcej szkody niż pożytku, naprawdę. Najlepiej, żeby logopedka/logopeda pokazała ćwiczenia dostosowane do konkretnej osoby.
Super filmik! Ja jestem bardzo zainteresowana tematem ukladania dziecka do snu, kolderka(?) Moze w aspekcie lokopedycznym poradnik jak prawidlowo ukladac dziecko do snu;)
Dziękuję za miłe słowa i sugestię! Pomyślę nad takim odcinkiem. Może warto, żebym przeprowadzila rozmowę/wywiad z fizjoterapeutą.
Przesympatyczna i kompetentna specjalistka. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję! :)
Dziękuję
Bardzo zainteresował mnie ten temat. Dziękuję za cenną dawkę informacji. Jednak temat nadal chodzi mi po głowie i mam kilka pytań. Będę bardzo wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości. Czy jeśli komuś doskwiera tyłozgryz, to jest on efektem złej pozycji spoczynkowej języka w okresie niemowlęcym? Co dalej zrobić z tym problem? Zęby dolne zasłaniają dostęp językowi do górnych zębów. Język w pozycji spoczynkowej jest przy podniebieniu, ale czubek opiera się o dolne zęby, gdyż do górnych nie ma dostępu. Czy jest to nieprawidłowość? Co tu zmienić, aby było prawidłowo?
Nie jestem w stanie pomóc bez konsultacji logopedycznej - potrzebne jest pełne badanie i być może terapia. Zachęcam do wizyty u logopedy_ki. Niekoniecznie tyłożuchwie czy tyłozgryz muszą być konsekwencją niewłaściwej pozycji spoczynkowej.
Dzień dobry, mam pytanie (mam 17 lat). Jeśli przez całe życie miałem prawidłową pozycję spoczynkową języka i z jakiegoś powodu przez ostatnie pięć miesięcy utrzymywałem pozycję nieprawidłową, to czy mogło to mieć jakieś negatywne skutki? Chodzi mi o lekkie zwężenie się łuku zębowego i zaobserwowałem także zmiany w szerokości żuchwy, wydaje się ona troszkę węższa. Bardzo proszę o odpowiedź, chcę wiedzieć czy naprawdę coś mogłem sobie zrobić.
Jest to raczej mało prawdopodobne. Zastanowiłabym się raczej nad tym, dlaczego przez ostatnich 5 miesięcy pozycja języka była nieprawidłowa i czy wcześniej na pewno była w porządku. Czy może jest to spowodowane leczeniem ortodontycznym?
Bardzo wartościowy materiał. Dziękuję. Niestety mieszkam w Warszawie i nie mogę przyjechać na konsultacje do Pani. Czy może Pani polecić dobrego logopedę przyjmującego w Warszawie?
2:58 - jak to nie ma szans na oddychanie przez nos gdy ma się otwarte usta ? Przecież z tym problemu nie ma.
No właśnie... Normalnie się oddycha wtedy przez nos
Od jakich ćwiczeń zacząć?
Przede wszystkim konieczna jest diagnoza logopedyczna i wykonywanie zaleconych ćwiczeń.
Wyciskanie leżąc
witam. prosze o wskazówki jakie ćwiczenia konkretnie wykonywac z pacjentem u ktorego zauwazymy zla pozycje spoczynkowa jezyka.
Ćwiczenia zależą od tego, jakie problemy i kompensacje ma konkretny pacjent. Polecam pójśc na dobre szkolenie z terapii miofunkcjonalnej.
Co moze być powodem problemów z połykaniem u dorosłej osoby? Ale nie caly czas tylko np. wieczorami
To mogą być różne przyczyny. - polecam konsultację u nerologopedy, specjalistki od dysfagii.
Czy mogę się do Pani zwrócić z radą? Wykładowca powiedział mi, że podczas prezentowania przed publicznością prezentacji, mój aparat mowy nie porusza się, przez co mówię nie wyraźnie, czy jest na to jakaś rada?
Dziękuję za komentarz i pytanie! Oczywiście zawsze można pracować nad wyraźnością i wyrazistością swojej mowy. Być może właśnie trzeba rozćwiczyć aparat artykulacyjny klasyczną "gimnastyką buzi i języka". A może problem polega na tym, że ma Pani tendencję do zamykania ust, zaciskania zębów podczas mówienia? Dotyczy to wielu osób. Proszę spojrzeć na mój film poświęcony jednemu z ćwiczeń na wyraźną mowę - "Wyraźniejsza mowa w 5 minut". Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za ćwiczenia.
@@Mowologia dziękuję bardzo za odpowiedź! Tak, filmik już widziałam i będę ćwiczyć
Dzień dobry, od kilku lat cierpię na nieustanne bóle szczęki, do tego doszło również dziwne uczucie, jakby mój język był za duży. Zdiagnozowano u mnie bruksizm, śpię w specjalnej szynie. Z Pani filmiku dowiedziałem się również, że mój język przyjmuje złą pozycję spoczynkową. Leży na dole, a jego boki przylegają do dolnych zębów trzonowych. Czy jeżeli teraz będę umyślnie ćwiczył język i trzymał go we właściwej pozycji to jest szansa, że to dziwne poczucie dyskomfortu przestanie mi doskwierać? Pozdrawiam
Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka jest kluczowa dla dobrobytu stawów skroniowo-żuchwowych. Zdecydowanie poleca wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego i logopedki pracującej z dorosłymi.
Czy osoba dorosła może skorzystać z logopedy na NFZ? A jeżeli tak to czy potrzebne jest skierowanie?
Tak, są poradnie logopedyczne, które mają podpisane kontrakty z NFZ i przyjmują dorosłych. Trzeba szukać takich miejsc u siebie w mieście. Według mojej wiedzy nie jest potrzebne skierowanie, ale warto upewnić się telefonicznie, umawiając termin wizyty. Pozdrawiam serdecznie.
@@Mowologia Na wizytę logopedyczną w ramach umowy z NFZ wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego.
@@urszulaadamiec2518 Bardzo dziękuję za to uzupełnienie i pozdrawiam serdecznie :)
Mam pytanie czy przy trzymaniu jezyka na podniebieniu zeby maja soe stykać ze sobą ? Usta mam zaciśnięte ale zeby nie chca sie ze soba laczyc
Tak ma być
Nie, zęby pozostają w niewielkim dystansie - jest to tzw. szpara spoczynkowa. Usta powinny być zamknięte, ale nie zaciśnięte.
Wszystko fajnie, tylko koniec końców nie powiedziałaś co trzeba zrobić. Czy wystarczy trzymanie języka w okolicy podniebienia i później będziemy robić to automatycznie? Czy trzeba zapłacić 200zł za wizytę i dopiero się dowiedzieć?! Dobrego dnia.
Szanowny Panie, nie ma uniwersalnych ćwiczeń , które pomogą każdemu. Kluczowe jest konsultacja, specjalistyczna ocena budowy jamy ustnej, funkcji i jeśli trzeba - podjęcie terapii logopedycznej.
Pytanie mam. Czy jak język jest w spoczynku to zęby mają się stykać, czy powinny być luźno z przerwą?
Zęby się wówczas nie stykają - są blisko, ale pomiędzy nimi jest tzw. szpara spoczynkowa.
Super film :D
Serdecznie dziękuję :)
Od dzisiaj zacząłem trzymać język na podniebieniu ale nie mogę wytrzymać za długo przez to że muszę przełykać ślinę i przez to język na chwilę ląduje na dole. Czy to normalne?
Zachęcam do tego, żeby terapię połykania i właściwej pozycji spoczynkowej języka prowadzić pod okiem logopedy. Prawidłowe połykanie to właśnie język przyklejony do podniebienia, nie jestem w stanie podpowiedzieć za pomocą komentarzy, Potrzebna jest diagnoza. Pozdrawiam, ESK.
super kanal. Czy sa jakies cwiczenia na prawidlowe polykanie?
Tak, jak najbardziej - to jest do wyćwiczenia. Osobiście pracuję w oparciu o terapię miofunkcjonalną.
My jesteśmy akurat na etapie ćwiczeń pionizacja języka domkniecie ust...przyczyna przerośnięty migdał i ciągle choroby a i wędzidełko ...synek po zabiegu więc czas na terapię...czy jest w stanie Pani zaproponować jakieś cwiczenia
Tutaj potrzebna jest terapia logopedyczna :)
Mój syn zaczął mieć otwartą buzię po terapii aparatem ortodontycznym ruchomym, kiedy to język miał przeszkodę, żeby być na właściwym miejscu.
Tak może się zdarzyć. Warto zawsze po założeniu aparatu zgłosić się do logopedy, żeby ustawić język w nowych warunkach.
mam pytanie, zasadnicozne zauwazylem jakis czas temu ze mam krzywa zuchwe i jak sie okazalo moj jezyk zawsze lezal na dole, czy przestawienie sie na prawidlowe ustawienie jezyka moze naprostowacta zuchwe ?
Bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie. W wieku dorosłym raczej zmiana pozycji spoczynkowej języka nie będzie miała tak spektakularnego efektu. Tak czy inaczej warto jednak wypracować prawidłową pozycję języka i zasięgnąć opinii ortodonty. Pozdrawiam, ESK
Jakie ma Pani konkretne, sprawdzone ćwiczenia w terapii połykania i pozycji spoczynkowej dla 7 latka ?
Szanowna Pani, dziękuję za komentarz. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie bez postawienia diagnozy, bo czasami najpierw trzeba usunąć przyczyny medyczne, które uniemożliwiają oddychanie przez nos. W innym przypadku może być konieczne podcięcie wędzidełka, wzmocnienie mięśnia okrężnego ust, usunięcie zaburzenia miofunkcjonalengo (sporo pracuję w opraciu o terapię miofunkcjonalną) i/lub wzmocnienie języka, jego pionizacja itp.
@@Mowologia zgadzam się. Jednak nie można tylko czekać , a powinno się pracować od razu. Pacjent alergik. B.czesto zatkany nos, czego wynikiem jest częste oddychanie przez buzię, pozycja spoczynkowa nieprawidłow, połykanie -nieprawidłowe . Z dzieckiem pracuję od miesiąca. Potrzebuję inspiracji, czegoś nowego, sprswdzonego. Narazie widzę, że dla dziecka wszystko jest bardzo trudne..
@@patrycjab9135 Oczywiście nie zalecam czekania, zazwyczaj podejmujemy terapię już w trakcie procesu diagnostycznego. Rozumiem też trud na początku - rzeczywiście, jeżeli dziecko cały czas ma otwartą buzię, to nawet użycie rurki, zassanie nią lekkiego przedmiotu, papierka czy ułożenie warg w "dziubek" może być dla niego bardzo wymagające. Do ćwiczeń/zabaw w domu od razu zalecam wszelkie dmuchania (np. baniek mydlanych w kąpieli), picie przez rurkę (twardą, zakręconą, z czasem coraz dłuższą i cieńszą), odbijanie ust uformowanych w buziak na kartce papieru, przenoszenie papierków przy pomocy rurki, wyścigi papierków (na kartce rysujemy drogę i dmuchamy). Dopiero po wzmocnieniu mięśnia okrężnego ust, policzków, pionizacji języka (z użyciem np. cheeriosa - czubek języka wkładamy w dziurkę i układamy chrupka na wałku dziąsłowym) przechodzę do ćwiczeń zasysania i połykania. Choć oczywiście od początku uwrażliwiam, w którym miejscu język ma się znajdować. Dużo pracuję w oparciu o terapię miofunkcjuonalną (wg Anity Knittel, jest podręcznik po polsku), sporo inspiracji było również na szkoleniu z seplenienia międzyzębowego prowadzonego przez Annę Balewską.
Co począć z językiem, kiedy jako dodatek do aparatu ma się jeszcze płytkę nagryzową, która zakrywa większość podniebienia łącznie z wałkiem dziąsłowym? Język ześlizguje się z plastiku i nie da się go na nim zassać. Będę wdzięczna za porady.
Tak, to na pewno jest utrudnione. Na pewno warto pójść do logopedy_ki, pokazać aparat - być może uda się coś poradzić. Czasami prosimy lekarza/technika o zmatowienie miejsca na płytce, w którym powinien znajdować się język (żeby pomóc mu się tam utrzymać).
Kiedy próbuje ułożyć jezyk na górze to jego czubek konczy się tak gdzie koniec gornych zębów, a język przyklejony jest tylko do "wałka" na podniebieniu. To znaczy, że po prostu powinnam cofnąć go do tyłu? :)
Język nie powinien napierać na zęby podczas spoczynku, więc może rzeczywiście trzeba go odrobinę cofnąć. Najlepiej jednak, żeby ocenił to specjalista i ewentualnie skorygował ułożenie. Pozdrawiam, ESK
@@Mowologia dziękuję za odpowiedź :)
Mam pytanie, czy ważniejszy jest prawidłowy sposób połykania czy prawidłowa pozycja spoczynkowa języka? Ponieważ miałam kiedyś rotacyzm, kiedy piłam (ale nie jadłam) połykałam w zły sposób, ale pozycję spoczynkową języka miałam poprawną. Byłam u ortodontki i ona powiedziała że moje zęby nie są bardzo krzywe i że moje podniebienie wygląda jakbym trzymała język poprawnie. Mój starszy brat również miał rotacyzm ale jego twarz wygląda na zdjęciach jakby połykał dobrze (cienkie policzki). Czy coś innego oprócz złego połykania lub skróconego wędzidełka może spowodować rotacyzm? Bardzo mi zależy na odpowiedzi, z góry dziękuję!
Ciężko powiedzieć, co jest ważniejsze - obie funkcje są istotne i warto dążyć do tego, żeby były prawidłowe. Trudno też mówić o wszystkich przyczynach rotacyzmu: najczęściej jednak kilka spraw nakłada się tu na siebie. Na pewno nieprawidłowe funkcje powiązane ze skróconym wędzidełkiem języka są jedną z głównych przyczyn.
jeżeli przełykałem niemowlęco i mam to sepleninie tomoge to jakoś wyleczyć
Tak, można nauczyć się prawidłowego połykania oraz usunąć seplenienie. Zachęcam do konsultacji logopedycznej.
Proszę o radę, całe życie sepleniłem, udało się przywrócić poprawną wymowę, ale brakuje automatyki, często literki które kiedyś sepleniłem sprawiają trudność w wypowiedzeniu zwykle w przypadku niektórych zestawów sąsiednich liter oraz pozostała powolna, flegmatyczna mowa. Czy poleci Pani jakiś trening usprawniający, albo może jakąś wartościową książkę o logopedii?
Tak często bywa, że w niektórych pozycjach głoski realizuje się łatwiej, a w innych trudniej - wszystko jest kwestią wielokrotnych powtórzeń, ćwiczeń, ćwiczeń i jeszcze raz ćwiczeń. Ciężko jest mi polecać konkretne ćwiczenia, ponieważ nie znam dobrze Pana przypadku. Trzymam kciuki za wprowadzanie nowych dźwięków do mowy spontanicznej! Pozdrawiam, ESK.
@@Mowologia dziękuję za motywacje, spróbuję przypuścić kolejny atak :) Pozdrawiam
Powodzenia!
Wiem że filmik został wrzucony rok temu ale może ktoś odpowie. Co do ulożenia języka to ma on wykonywać jakiś ruch czy powinnien być cały czas przyssany do podniebienia?
W spoczynku cały czas przyssany do podniebienia.
to nie wiem kto jak bylem dizeckiem powiedzial ze wdech nosem a wydech ustami
W takim razie nie miał racji :)
Przecież normalnie można oddychać przez nos mając otwarte uste
To nie do końca prawda. Można zmusić się do oddychania przez nos, mając otwarte usta, ale wcale nie jest proste a na pewno nie automatyczne.
@@Mowologia robie tak prawie cały czas więc (pewnie niestety) to jest naturalne i proste dla mnie
Co o co chodzi
A właśnie : jak sprawdzić u niemowlaka pozycję spoczynkową języka ???
Jeżeli maluch śpi z zamkniętą buzią (i ma zamknięte usta, gdy nie je i nie mówi np. podczas cichej zabawy), oddycha przez nos, nie ślini się nadmiernie itp., to najprawdopodobniej ma prawidłową pozycję spoczynkową języka.
@@Mowologia A co, jeśli niemowlę roczne śpi z uchyloną buzią? Nie zawsze, ale dość często. Iść do logopedy?
@@justyna7134 Warto się skonsultować - najlepiej wybrać się do osoby, która pracuje z maluchami i ma w tym względzie doświadczenie. A wcześniej jeszcze poprosić pediatrę o skierowanie do laryngologa i jemu przedstawić sytuację. On wówczas sprawdzi migdały (czy nie ma przerostu, który uniemożliwia oddychanie przez nos), drożność nosa itp. Chodzi o ustalenie przyczyny takiego a nie innego toru oddychania. Warto też zwrócić uwagę na pozycję dziecka podczas snu - czy nie ma za bardzo odchylonej głowy do tyłu? Można delikatnie przyciągnąć głowę do klatki piersiowej - wówczas łatwiej utrzymać zamkniętą buzię.
Jak osoba dorosła może ćwiczyć prawidłową pozycję spoczynkową języka?
Bardzo ważna jest świadomość właściwej pozycji. Zazwyczaj, żeby ją osiągnąć potrzebne są ćwiczenia języka - wzmocnienie go. Tutaj niezbędna będzie wizyta u logopedy. Trudno to wytłumaczyć bez badania logopedycznego i demonstracji ćwiczeń. Pozdrawiam ciepło!
wi
Sub & thumbs up!