Bontott téglából korszerű járda, drénezve

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 ноя 2024

Комментарии • 71

  • @macimaci1
    @macimaci1 2 года назад +13

    Végre egy értelmes ember aki nem azonnal legyalulni akarja az ilyen házakat, hanem hozzáértően újra lakhatóvá teszi..Gratulálok!!! Nekem is vályog tégla házam van normális belmagassággal és nagy ablakokkal .. Csodálkoznak mikor megtudják miből épült.Ilyen lélegző és remekül hőszigetelő anyagot (ami természetes) nem tudnak ma sem előállítani....

  • @mrsmith662
    @mrsmith662 2 года назад +13

    Jó pár videót végignéztem, elején szkeptikus voltam, na mondom valami okos műszaki szaki :-) most jutottam el oda, h feliratkozom. Hasznos tartalmakat gyártasz Péter!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      Jó fej és őszinte vagy! Köszi!

  • @trinkelydavid
    @trinkelydavid 3 года назад +13

    Nem igazán pontos a drem kivitelezés a tégla résznél sem, de különben nagyon super gondolat mindeninek ajánlom én is . Nem kell kiséró járda betonból, nagyon sokank kérik nálam egy felújítás során, ez a rendszer a leghatékonyabb vízelvezető . A videói nagyon jók Mindig nézem

    • @hoffbauer48
      @hoffbauer48 2 года назад

      Akkor ismertetnéd,hogyan lehetne még a Te ötleted szerint,kérünk írd le! köszönjük!

  • @juliatavi2355
    @juliatavi2355 3 года назад +8

    Ez a ház valóban jó lett . Szép mert arányos es emberi méretei vannak . Ez nem fog nyáron túlmelegedni es porallergiát okozni , de télen a vastag falak védik a hidegtől es egészségesen levegőzik ez a ház . Amiket ma építenek pl a beton+üveg dobozokat , semmi otthon érzés nincs azokban , pedig az otthon hatással van a lakóira , a hangulatra az egészségre . Ezért fontos a jó otthon .

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 года назад +1

      Ízlésről nem lehet vitatkozni! Én most ezt nagyon élvezem! :-)

    • @pettendirobert6771
      @pettendirobert6771 2 года назад

      @@SzakiEllenor Vályog ház,meszelt falak,pici ablakok,hajópadló?kell ennél több a boldog otthonhoz?! :)

  • @DianaBurger-dq1jb
    @DianaBurger-dq1jb 6 месяцев назад +2

    Gratulálok! Pont az ízlésem szerint a régi parasztház. Köszönjük a videót.

  • @lapaleves
    @lapaleves Год назад +3

    ha jól láttam később ki lettek kenve a közök... a szívem kicsit megszakadt összebetonozni a szíp téglát. zömítéssel (rendes célszerszámmal) szerintem bőven elég vízzárást lehetne biztosítani. jó kis szívás a bazaltkockákról is leveregetni a kátrányt meg a betont (bocs nem tudom a szakszót rá) ha használnád valami esztétikább környezetben és nem sósavaznál stb. bazaltot, gránitot és téglát is sarokból jól összeütögetve-szomszédokat formára illesztve szoktam rakni (ezzel a szivárgó felület eleve az eredeti 100ad része lesz, nem mint fugával), utána meg kb 20x3mm acéllal bele van zömítve az a vékonyka homok. ekkora felületen brutál nyomást tudsz kifejteni egy T alakú szerszámmal, még ilyen kisebb keresztmetszetnél is stabil és elegendően víztartó lesz. amit kisöpör belőle az ember felül az pont ugyanannyi szélfútta port fog meg legközelebb. vannak kis lejtések is, de kültér meg slagozás-nagynyomásúzás se mossa ki.

  • @hoffbauer48
    @hoffbauer48 2 года назад +2

    Jó ötlet! Köszönöm! Kedves ember vagy,hogy megosztottad velünk! Na,akkor megkeresem a videót! Jó egészséget kívánok a családnak!

  • @laszloszentirmai2280
    @laszloszentirmai2280 3 года назад +13

    A szoknyaszigetelés lényegi értelme nem pont az, hogy a meglévő homlokzati és esetleges lemez alatti hőszigetelést kellő mélységben lefelé és kifelé megtoldva távolabb tolja a hőbelépési pontot, vagy jelen esetben méginkább a hőkilépési pontot? Egy vályogháznál nincsenek ilyen kontinuus szigetelés síkok, vagyis maga a járda alá tett 10 cm körüli XPS ebben a formában a gyakorlatban értelmetlen. Sőt, hiszen a fél méter vagy annál is vastagabb vályog agyagkőzetként viselkedik a faggyal, a lég- és kontaktnedvességgel szemben (a hő döntő többsége a falfelületen lép be a rendszerbe). A jelenlévő agyagásványok még kiégetve is nagy mennyiségű vizet képesek tárolni, így egy ilyen periméter járda a téglákban magukban (főleg az eresz nélküli falszakaszokon) több tonnányi vizet is eltárol, ami a hőtartó tömeg miatt sokkal, de sokkal később enged fel a fagy alól, mint a környező talaj (ami nálunk mostanság már a 30 centis mélységig sem fagy meg). Tehát a szigetelést egy ilyen járdánál kifejezetten nem a téglák alá, hanem a ház és a téglák közé kell tenni, hogy a drainlemezes vízszigetelés mellett a fal alsó hányada hőtechnikai szempontból is elválasztásra kerüljön egy ekkora amúgy autochton anyagú hidegtömegtől. Az agyag faramuci anyag, nem működik nála és rajta egy csomó modern technológia, talajtani szempontból érdemes megközelíteni, mert ahogyan azt korábban a példaértékű kivitelezés-kontroll videóiban Ön is taglalta, a fizikát átverni nem lehet. Javítson ki kérem, ha tévedek, szívesen okulnék, ha elsiklottam valami felett. Egy agyagon építkező geográfus.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 года назад +6

      Szuper meglátások DE a sárvakolat alatt 20!! cm grafitos EPS
      megy le. a talajba!:-)

    • @laszloszentirmai2280
      @laszloszentirmai2280 3 года назад +3

      @@SzakiEllenor Akkor részemről jöhet a videók pótlása... Elnézést! :)

    • @janoshorvath9696
      @janoshorvath9696 2 года назад

      @@SzakiEllenor Szia. Nagyon jó videó. Én nemrég csöppentem bele az építkezés/felújítás világába. Ez a 20centi EPS hol is helyezkedik el pontosan? Köszönöm előre is.

    • @kishazykalman
      @kishazykalman 2 года назад +1

      @@janoshorvath9696 A vályogfal külső felén van a 20cm EPS és azon van még a sárvakolat (sár + lótrágya). Belül is ezzel van vakolva. A SzakiEllenőr úgy számolja, hogy nem lesz gond az EPS szigeteléssel.

    • @SuperMedvegy
      @SuperMedvegy 2 года назад +1

      @@kishazykalman Ahol vályog falra EPS-t kell rakni, ott már régen rossz. 50-es vályogfalat én semmivel nem szigeteltem, de merem állítani, hogy egy új tégla építésű, 10 cm ESP-vel ellátott falnál jobban szigetel.

  • @arminhegedus7139
    @arminhegedus7139 3 года назад +2

    Végre valaki elmodja apáink lehetőség szerint magaslatra építkeztek. Mert a víz mindig lefele folyik.

  • @Medic365
    @Medic365 2 года назад +1

    Mester !Lenne 1 kerdesem .Kádár kocka háznál is csak szakaszolva szabad berakni a drencsovet ?Mekkora szakaszok 2meter?Elore is koszonom !Ja es kiralyok a videók rengeteg hasznos tudás!!

  • @qwerty29456
    @qwerty29456 2 года назад +1

    Azt gondolhatná néha az ember magáról, hogy vágja a hőszigetelés témakorét...
    És nem! Van új (számomra) a nap alatt.
    Meglepődtem a 'hőszigetelt' járdán, de energetikailag átgondolva ott a pont!
    Köszi az infót.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      Nem én találtam ki, csak alkalmazzuk!

  • @gabortoth5436
    @gabortoth5436 2 года назад +2

    Egy kérdés ami nem hagy nyugodni,a járda alá nem lett volna egyszerübb üveg habot tenni?(épületen belül az van használva)textil+Üveghab+textil+köpor+tégla?További szép estét,jók a videok👍Csak igy tovább.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад +1

      De igen, csak 2 M3 kellett volna, annak a beszerzése meg igen drága lett volna a fuvar miatt, és macerás

  • @agostonjuhasz5205
    @agostonjuhasz5205 Год назад +1

    Kedves Péter, a csúszásmentességnek mennyire felel meg? Nekem az a tapasztalatom, hogy szabad ég alatt a páralecsapódás esetén rendkívül csúszós. Van rá trükk? Gratulálok az értékmentéshez! Üdv: Ágoston

  • @korozseniko
    @korozseniko 2 года назад

    Tisztelt SzakiEllenőr! A ház értékeinek megtartásához,megőrzéséhez külön gratulálok, bár nekünk sikerült volna ilyet találni... Engedjen meg egy kérdést és köszönöm,ha válaszol rá. 50-es években épült házat vásároltunk, terméskő lábazattal, kisméretű tömör téglából, a ház nagy része alatt pince/szuterén van.Az eladó megcsináltatta végig körben a vízelvezetést, dörken lemez+kulé kavics+dréncső - egyéb okok miatt dokumentálva lett videóval,fotóval- plusz 60 cm széles járda van a lábazati falsiktól közvetlenül indítva. Tetőt mi cseréltünk, ami 80 cm-rel lett kiengedve,így a járda felett még van tető. Idén fogjuk szigetelni és kérdésem,hogy a lábazati szigetelést ezek a paraméterek mellett is szükséges a talajszint alá engedni vagy csak azon a részen kellene, ,ahol nincs pince- ami egyébként száraz-? Előre is köszönöm válaszát!

  • @andraspass4119
    @andraspass4119 2 года назад

    kicsit pontosabban: mit jelent itt, hogy szakaszosan leszedni a földet? Például itt az 1m szélességben 1-1,5m hosszban 15-20cm mély földtömeget?

  • @SzakiEllenor
    @SzakiEllenor  3 года назад +1

    Sziasztok!

  • @ispapp
    @ispapp 2 года назад

    Ami a járda mellett leszivárgó víz bejuthat a járda alá(mivel nem csak merőlegesen halad lefele) és onnan a drénlemez miatt nem tud kiprárologni.
    Más csatornáját nem szeretném itt reklámozni, de van olyan aki vájogházra szakosodott, csinált visszabontást is, ahol bemutatta, ha nem tud kiprárologni a víz, annak mi az eredménye.
    Emlékeim szerint betonjárda volt benne.
    Keress rá.
    Amúgy tetszik az ilyen téglajárda,lehet én is ilyet készítek a kertbe

  • @Bela12351
    @Bela12351 2 года назад

    Ha magadnak csinalod egy kis overkill mindig belefer. A hazikonak nagyon kinyulik mar igy is az eresze. Ritkan fog az oldalahoz csapni az eso. Nagyon tuti lett, a cso elhelyezeserol tudnal majd egy videot csinalni?

  • @TheBorzasiandras
    @TheBorzasiandras 2 года назад

    Üdvözlöm és köszönöm azt amit tesz! Felmerült bennem a következő kérdés: Az esőtől hogy nem mállik szét ez a téglajárda?
    Megkérem, ha ideje telik, válaszoljon. Köszönöm!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад +3

      a tégla 200 éves. egypár kifagyott. még 100 évig jó lesz ...lesz róla videó!

    • @TheBorzasiandras
      @TheBorzasiandras 2 года назад

      @@SzakiEllenor rendben! Köszönöm

  •  3 года назад +1

    Fekvő! Köszönöm ;)

  • @gergelypapp7127
    @gergelypapp7127 3 года назад +1

    Üdvözlet!
    Arról nem esett szó, hogy a lerakott téglákat úgy mint a térkövet, be kell vibrálni, szórni, seperni.
    Vagy habarcsba, kell e rakni?
    Köszönöm!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 года назад +2

      Be kell vibrálni, és itt cementhabarccsal lesz fugazva.

    • @gergelypapp7127
      @gergelypapp7127 3 года назад

      @@SzakiEllenor Köszönöm!

  • @szabolcsbalogh6830
    @szabolcsbalogh6830 2 года назад

    Szuper ….nincsen faszbukom mert utálom . De itt követném ha itt is lenne története a 200 éves háznak . Én éppen egy 1955 Ben épült vályog ház felújításában vagyon . Üdvözlettel …

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад +2

      biztosan lesz itt is video róla!

  • @traube79
    @traube79 2 года назад

    Az szabályos, hogy a szomszéd a fal mellé csöpögtető öntözőrendszert rak? Vert fal van.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      szerintem nem is szabályos, nem is korrekt, és egyenesen káros!

  • @123szubhuti9
    @123szubhuti9 5 месяцев назад

    Akkor ezek szerint a téglajárda alatti rész és a téglajárda sincs megvibrálva lapvibróval? ( A drén kavics-ágyát szétnyomná gondolom )

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  5 месяцев назад +1

      Kézzel lett döngölve, és 0-25 ös a zúzottkő ágyazat , ami jól tomori tehető

    • @123szubhuti9
      @123szubhuti9 5 месяцев назад

      @@SzakiEllenor Köszönöm!

  • @atomicaist9827
    @atomicaist9827 2 года назад

    Szia,most hogy már egy ideje használatban van,van vizesedés , esetleg ami nem jól sikerült?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      A baj az, hogy nem én lakok ott! Szuper😍!

    • @atomicaist9827
      @atomicaist9827 2 года назад

      @@SzakiEllenor köszönöm a választ."imádom ha egy terv sikerül"(szupercsapat)🙂

  • @zolokapitany
    @zolokapitany 3 года назад

    a meleg levegő halad a hideg felé nemde?
    :)

  •  3 года назад +1

    Nincs vályogházam (tégla házam, sok hibával, hőhíddal sajnos), csak érdekel a téma, nála néztem sok videót róla: ruclips.net/user/nepazarolj , szerinte ha így elzárja az ember az alapot akkor nem tud rendesen kiszáradni (ruclips.net/video/qRESv8pC2mw/видео.html), illetve van az energocell nevü anyag, kavics formában is kapható(habosított üveg), szigetel és vízelvezető. Nem tudom és nem is akarom eldönteni hogy a fenti módszer jó e, csak felvetettem infóként, hátha hasznos.

  • @jozsijozsi9711
    @jozsijozsi9711 2 года назад

    Néztem a képeket de nekem ez nem tűnik vályog háznak inkább tégla vagy rosszul értettem valamit?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад +1

      Ez nagyon is vályog ház. A felületképzés lókakás sárvakolattal történt

  • @sandortolnai4562
    @sandortolnai4562 Год назад

    A házzal kapcsolatosan is vannak épkézlábabb javaslataim...Már máskor elmondtam: semmi szerkesztési ismereted nem lehet oktató videók készítéséről. Mindig adok egy külső helyszíni kamera körképet: -hol, milyen fekvésben-lejtésben-.környezetben van a ház? Utána közelibb képeken mutatom be, hogy mit terveztem, mit akarok, mit csinálok?-végül közeli képekkel illusztrálom a végzett munka lépéseit metszeteket...végállapotot...ez alá magyarázok...Te meg a ház tövétől el se igen veszed a kamerát és beszélsz-beszélsz...Nem látom, hogy pala héjazat van rajta? A homlokzatnál nem látható vízelvezető bádog szegély?...kurva fontos lenne, jobban, mint ez a talajban túlbasztikulálás! Készítenék egy szolid, alacsony , de kihozott héjazatos tornácot, ami távol tartja az esőt...stb...

    • @petertelegdi3364
      @petertelegdi3364 8 месяцев назад

      Hajrá 🎉 Szólj ha feltöltötted, feliratkozom! 🎉🎉

  • @szabolevente1713
    @szabolevente1713 3 года назад

    Tiszteletem. Vályog házat mivel és hogyan érdemes szigetelő ? Előre is köszönöm

    • @sandorflorian7944
      @sandorflorian7944 2 года назад +1

      Jó napot. Szerintem vályog házat kár szigetelni. De ha mégis azt szeretnék. Egy tipp, a falat fel kell párnafázni szakszerűen és arra kell rakni a szigetelést. De figyel ni kell arra hogy minimális szellőző rácsokat be kell építeni, hogy a vályog ne menjen tönkre. Mert ha nem kap levegőt, nem tud szellőzni valamennyire a bent lévő párát magába szívja és nem szárad ki, akkor elkezd penészedni a ház és ha vizes marad a vályog akkor szétmegy a falszerkezet is.

  • @miklosmolnar3148
    @miklosmolnar3148 3 года назад

    Teljesen másképpen csinálnám! :-(

    • @mittlattila
      @mittlattila 2 года назад +1

      Elmondanád, hogy te hogyan csinálnád?

  • @csabasipos6525
    @csabasipos6525 Год назад

    04:57 - Péter Úr! Kidudorodó a szigetelés felé néz? Egyéb videódban ezért komoly kritikát fogalmaztál meg egy kivitelezővel szemben, hogy a kidudorodó részek tönkreteszik a szigetelést, ahogy belenyomódik. Most akkor hogy van ez? 🙂

  • @tbeebacsi
    @tbeebacsi 3 года назад +1

    A gyökérálló drain lemezt fordítva kell az XPS-re rárakni, mert a bütykös fele megnyomja, és elveszti viz elleni állóságát, és ha megszívja magát vízzel, akkor már nem hőszigetel.: Erről itt van egy video: ruclips.net/video/OL5VyzT8pTM/видео.html
    Nem értem, hogy miért nem a kalasszikusan tanított térkő rétegrendet valósítottátok meg, (illetve annyit értek hogy a szigetelés került be), de ezt így tanítják: ruclips.net/video/bqOkumB-mKs/видео.html

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 года назад

      Itt max talapzata lesz. A bütykös felével a falat védem, szárítom. Az egy jó példa, de mi ezt itt így láttuk jobbnak .

  • @pritorian
    @pritorian 3 года назад

    Tetszik a járda, de ez az xps alá nem túlzás, pazarlás, értem az elméletet... De akkor is

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  3 года назад +2

      az épületet védem,nem a járdát. ott lakik majd a fiam, a menyem, és a kisunokáim. Ergo:nem túlzás!

    • @tlsoft
      @tlsoft 3 года назад +1

      Szerintem is túlzás, de nyilván mindenki az anyagi keretei szerint építkezik. Itt esetleg a relatíve olcsóbb alapházon megspórolt összeget lehet a felújításba forgatni. Kíváncsi lennék, hogy kb mennyiből áll meg az egész (ismerős régi, de nem vályog házat újít magának, az most van neki 40 millióba, de a körül erre felé már majdnem teljesen újat is lehet építeni).

    • @pritorian
      @pritorian 2 года назад

      Nekem ez olyan mint amikor külföldön a szuterin aljzatbeton alá tesznek 20 centi hungarocellt, minek? Felesleges, drága, környezetszennyező!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад +3

      @@tlsoft a napi 2 doboz cigi, meg az Energiaital az a drága, ez legfeljebb sokba kerul . De a pénz nem a kéményen megy ki

    • @tlsoft
      @tlsoft 2 года назад

      @@SzakiEllenor Ezzel magam sem vitatkozom, én magam sem élek egyikkel sem. Viszont drága most már az építő anyag is, a 100-200%-os anyagár emelkedéseknek köszönhetően.
      Nyilván az energia árak is emelkedtek volna lakossági szinten is, ha nem lenne hatósági ár (de persze biztos, hogy nem lesz mindig így). Én a házam korszerűsítésénél kalkulálok a megtérülési idővel is, hiszen más dolgokba is be lehet fektetni azt a pénzt, ami időarányosan nagyobb megtérülést eredményez, mint mondjuk X cm szigetelés.
      Ezért kérdezem, hogy a járda alá ilyen módon tett szigetelés nagyjából hány % energia megtakarítást jelenthet? (Egyébként tetszik az ötlet, mint házfelújításon átesett / benne lévő, szeretek új dolgot megismerni. - A csatorna is hiánypótló!)
      Plussz ritka eset, hogy régi háznál lehetőség van ilyesmire, nálam megoldhatatlan lenne, lévén, hogy telekhatáron fekszik a ház.

  • @istvanjordan3858
    @istvanjordan3858 2 года назад

    hóbelander tégla

  • @zoltanhodi8596
    @zoltanhodi8596 3 года назад +3

    Régen semmi extra anyagok se rétegrendek szinte se semmi sokszor alap se és még is 200evekig allnak a házak....

    • @tlsoft
      @tlsoft 3 года назад +1

      Teljesen nem igaz, hogy nincs alapjuk, mert alapozási mélységig kitermelték a földet, és rétegenként döngölték vissza a vályogot (nekem is ugyan ilyen van).

    • @peterlevai8529
      @peterlevai8529 2 года назад

      Én meg azt gondolom, hogy pont azért mert nem voltak extra anyagok, mindennek megvolt a pontos ideje és sorrendje, amik hosszú évszázadok tapasztalatai alapján alakutak ki. A mai "kivitelezők" hiszik azt, hogy nem kell semmilyen régi/új szabályt követni, mert ezek a mai anyagok már maguktól felépítik a házat.