МАРЕНА (звичайна) | ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО: МАРЕНУ! Червона Книга України.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 фев 2025
  • Марена звичайна або МИРОН-ВУСАЧ, по-латині Barbus barbus) - риба родини коропових, яка занесена до списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського Черво'ного списку та Червоної книги України.
    Прісноводна, зграйна річкова донна риба, чистих частин річок. Вона тримається у місцях зі швидкою течією та чи'стою водою, де перебуває у постійному ру'сі!
    У зв’язку з цим, в неї надзвичайно струнке, майже циліндричне тіло, вкрите дрібною лускою, яка міцно сидить у шкірі. Забарвлення тіла сріблясте, рідко з дрібними бурими цятками.
    Статевозрілими стають у віці від трьох до п'яти років, при довжині тіла близько 30-35 сантиметрів. Спинний плавець високий, а Спина в неї темно-сірого кольору, боки - зеленувато-оли'вкові або зеленувато-жовті, черево жовтувате або молочно-біле.
    Спинний і хвостовий плавці сірі, часто червону'ваті, всі інші - рожеві, помаранчеві або червоні. Рот видовжений, на кінці верхньої губи є два маленькі вусика. Ще два довші вусики розміщені в кутках рота, які служать для пошуку їжі на дні річки.
    Райдужна оболонка очей срібляста або золотиста. Довжина тіла сягає до 85 сантиметрів, а маса від 4 до 6 кілограм. Також рідко трапляються особини вагою до 12 кілограмів)! Тривалість життя становить - до 16 років!
    З ВІСІМДЕСЯТИХ років, двадцятого століття, мар'ена звич'айна стала рідко траплятися, в уловах рибалок!
    Зникнення типових біо'топів, відбулось в результаті зміни гідрологічного, хімічного та біологічного режимів водойм, забруднення води та надмірного вилову.
    В Україні вона зустрічається на перекатах у басейні річки Дунай (пониззя басейну річок Тиса, Прут і Серет), а також річки Дністер та Південний Буг.
    Мар'ена, особливо у старшому віці, не збирається в та'буни, а постійно тримається у придонній зоні поблизу скель. Як вже говорилося раніше, Ця риба полюбляє швидкотекучі, чисті води. Тому у водоймах із зарегульованим стоком вона на жаль, зникає.
    Дана риба живиться - черв’яками, личин'ками комах, рачками та молюс'ками, а у передвечірні години виходить на мілкі місця, де споживає рослинні об’єкти.
    Значне скупчення вона утворює у місцях зи'мівлі та під час не'ресту. В нерестових косяк'ах, які складаються переважно з близьких за розмірами особин, їх буває по кілька десятків.
    Місцями не'ресту, є ділянки річок з кам’янистим дном, швидкою течією і глибиною до півтора метра. Це здебільшого перекати.
    Не'рест проходить у травні-червні при температурі понад 16 градусів Цельсія, а закінчується від 20 до ДВАДЦЯТИ ДВОХ градусів. Плодючість самок становить від 15 до 100 тис. ікринок.
    Ікр'а спочатку приклеюється до кам'енів, а потім змивається водою і заноситься під них, де інкубується. Ік'ру самки, відкладають окремими порціями.
    Личинки та молодь, живляться дрібними формами фіто і зоопланктону та бентосу, дорослі риби харчуються виключно донними організмами: молю'сками, черв'яками, личин'ками та ракоподібними,
    а також ікр'ою, дрібною рибою, водо'ростями та іншою рослинністю. Росте мар'ена досить інтенсивно. Наприклад, у Південному Бузі, щорічні прирости її тіла досягають 7-12 сантиметрів.
    Ік'ра мар'ени помаранчевого кольору та доволі велика. Цікаво, що ік'ра цієї риби в багатьох країнах Європи вважається отру'йною. Однак, думки вчених різняться щодо її отру'йності!
    Серед коропових риб, мар'ена вважається однією з найсильніших представників даного роду. Також вона - дуже живуча риба і навіть якщо її витягнули із води, то вона зможе прожити, лежачи на бе'резі, до 5 годин.
    У водоймах України зустрічається мар'ена дніпровська, мар'ена дунайсько-дністровська або (румунська) та мар'ена звичайна.
    Відповідно до Пра'вил любительського і спортивного рибальства, забороняється лов риби та інших водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України.
    Тому, шановні рибалки, якщо вам трапилось зловити ма'рену, то обов’язково випустіть її назад у воду! Давайте разом збережемо вид що зникає!
    Друзі, а ви хоч раз ловили мар'ену звичайну? Як це було і на яку приманку? Пишіть свої коментарі, Буде цікаво почитати!
    Всім ніхвоста - нілуски. ДОЗУСТРІЧІ!
    наш клуб www.tiktok.com...
    👉 t.me/amur_fc

Комментарии • 5

  • @Ukrainian_Apple
    @Ukrainian_Apple 2 часа назад +1

    Дякую за відео, цікаво, колись була у Південному Бугу, зараз рідкість, чудова , міцна риба, окраса водойм, один з найкращих трофеїв рибалок, адреналін зашкалює.

  • @СергійЯнчук-с9п
    @СергійЯнчук-с9п Час назад +1

    Одного разу ловив один екземпляр невеликий приблизно 35см відпустив у рідну стихію.Зловив на донну оснастку рибалив на сома на виповзка а зловив таку красуню дуже сильна риба.

  • @ЛюбовьХлуд
    @ЛюбовьХлуд 2 часа назад

    Цікаво побачити таку рибку