To jest Tomek. Tomek jest pasjonatem prostowników i akumulatorów, ale nie uważa się za mądrzejszego od innych i nie mówi innym pasjonatom jak mają żyć, a chętnie pomaga swoim ogromnym doświadczeniem. Tomek jest mądry. Bądź jak Tomek! ;-) Poza tym już nie nadążam taki to ma wszystko obrót sprawy ;-P
@@robertj7583 Nie mam ( już) . Celem stworzenia tego prostownika było sprawdzenie możliwości tej płytki przez Roberta . Dlatego jest to prototyp a nie jak wiele osób myśli jakiś wstęp do "" wielkiej produkcji "" .
Może się powtarzam ale robisz Ty i reszta ludzi kawał dobrej roboty. Lubię Was oglądać. Pozdrawiam i byście mieli więcej sił na dalsze działanie. Robert z Gorzowa
Który Polak, ten który skonstruował czy ten który reklamował. Śmiechu warte. Rozladuj całkowicie akumulator, kup reklamowany prostownik i laduj 24 h to się naśladuje do 100%. Dlaczego całkowicie rozładowany i dlaczego 24h a nie np. 16 lub 36.
@@izerjozef2644 A słyszałeś o czymś takim jak degeneracja płyt akumulatora w przypadku ładowania/rozładowywania zbyt dużymi prądami? Teoretycznie to możesz zrobić sobie prostownik który ma możliwość dać np. 50A ( albo i więcej ) i wymusić napięciem aby taki prąd popłynął i niestety nadal teoretycznie po kilku godzinach będziesz miał akumulator naładowany, a przy okazji ugotowany i " suchy ".
@@zodziejpodatkow8110 Dziękuję za odpowiedź. Słuszna uwaga, znam ten temat. Od 1992 r posiadam samochódy i raz mi się zdarzyło przez nieuwagę niemal całkowicie wyladowac aku- w Skodzie Faworyt nie wyłączyłem świateł mijania. W normalnej eksploatacji gęstość wynosi u mnie 1,23 do 1,25. Pamiętam czasy kiedy kupowało się suche akumulatory i po zalaniu i poczekaniu 1 doby ladowalo 48 h zaczynając od.pradu 0,1 pojemności.
Pan Robert Mazurek użył słów "fenomenalny człowiek" o Panu Tomaszu Bis. Właśnie dotarł do mnie po modyfikacjach mój zielony prostownik. Świetna robota. Jestem bardzo zadowolony. Od siebie dodam, że Pan Tomasz, to taki bardzo miły, uczciwy i skromny człowiek. Gorąco polecam, bo dla mnie, to prawdziwy specjalista w swojej dziedzinie. Pozdrawiam
konstruktor niestety nie ma pojęcia co robi. Wystarczy pooglądać jego nagrania. Sam otwarcie przyznaje się, że nie ma pojęcia co robi, a to co robi to na oko lub metodą prób i błędów.
Wielkie dzieki za prace ktora wkladasz w ten kanal. Pozdrawiam z Kanady ! Ps. buduje wlasne prostowniki,zasilacze i ladowarki i testuje je na roznych akumulatorach . Moj najwiekszy prostownik jest gabarytow polskiej taczki. Transformator ktory nawinelem tasma miedziana uzyskuje max 300A podczas rozruchu i kreci duze diesle bez problemu nawet w minus 30. Podesle fotki na fejsa.Pozdro!
Każdy kto nastawiony jest na poszukiwanie rozwiązań i jest w tym wytrwały w końcu je odnajduje. Gratulacje zatem dla zdolnego konstruktora i mam nadzieję, że deklaracja dobrego budżetu z strony MRAKUMULATOR da szansę na wypracowanie konstrukcji prostownika marzeń. Z wyrazami szacunku i uznania Krzysztof Wiczkowski
Kozak! Jedna uwaga, kosmetyka niby nic wielkiego, ale gdyby ten prostownik opatrzony był porządnymi etykietami pokręteł i wskaźników jego sprawność szła by w parze z aparycją. 😉 Temu prostownikowi to się zwyczajnie należy!
Robercie, jak zwykle świetny materiał, dziękuję 👍 A tak na marginesie, jest chyba takie ładne polskie określenie na state of health, bo sprawność akumulatora jest raczej zarezerwowana dla stosunku ładunku wprowadzonego do akumulatora do ładunku, jaki można z niego potem wyciągnąć. A tym ładnym terminem jest STAN TECHNICZNY. Ma to sens, bo SOH jest z definicji określany na podstawie oszacowanego prądu rozruchu (CCA), pojemności rezerwowej (AH) i zdolności przyjmowania ładunku (CA), więc dość kompleksowo 👍🤓
To ja zaproponuje stopień zużycia 🙂 wg mnie sprawność jest ok. I może dotyczyć różnych zjawisk tu akurat mówi o stosunku prądu rozruchowego mierzonego akumulatora do jego prądu znamionowego. Zdaje się poniżej 70% akumulator uważany jest za zużyty. Choć nie wyklucza go to do innych zastosowań. Bo zostaje jeszcze pojemność której to tester nie jest w stanie określić. Bywają uszkodzenia w których jest prąd rozruchu a nie ma pojemność. Np cela straciła pojemność a to nieznacznie wpływa na Re wewnętrzna. Dzięki temu testowi dowiedziałem się, że tester nie pokazuje sprawności pow100% a jak widać zmierzony prąd jest wyższy niż znamionowy. Tu też chyba łatwo o manipulacje wpisując niższy prąd znamionowy możemy komuś wcisnąć padnięty akumulator, bo tester pokaże, że jest ok.
@Jan Kowalski "Zdaje się poniżej 70% akumulator uważany jest za zużyty." Z moich obserwacji, samochody z systemami start-stop wyłączają ten system (i parę innych rzeczy) przy SOH AGM-ów na poziomie 60-65%, ale jeśli chodzi o niezawodność samych rozruchów, to wszelkie akumulatory tracą ją tak dopiero przy ok. 50-55% SOH.
6:20 - Przecież mówienie "Ruskich", zamiast "Rosyjskich" nigdy nie miało być czymś negatywnym dla Rosjan, a właśnie jest to coś negatywnego dla nas i właśnie chodzi o to co zostało powiedziane w filmie, czyli u nich się tak mówi "pa Ruski", i to głównie uwiera jak się słucha, np. mnie jako młodego Polaka, niesamowicie to kłuje w uszy, ponieważ mamy własny język, i jakieś pozostałości powojenne, pokomunistyczne już dawno powinny być zniwelowane, identyczna sprawa wygląda ile słów potocznie używa się z języka niemieckiego co nie ma prawa miejsca, żadne obcojęzyczne słowa nie powinny być używane gdy rozmawiamy między sobą w języku polskim zwłaszcza, że nasi przodkowie ginęli, żebyśmy właśnie mogli mówić w pełni w języku polskim i się tego nie wstydzić. Przez ostatnie lata narosła nam duma, i bardzo słuszne bo mamy powód do dumy. Dziękuję z tego miejsca wszystkim nauczycielom języka polskiego, którzy poprawiają uczniów, którzy łapią za ucho gdy używają różnych obcojęzycznych określeń. Mamy własną kulturę, i chcemy też mieć Polskie prostowniki, akumulatory i inne produkty, ale i polskie słowa. Nie chcę porównywać Polski do innych krajów bo to temat rzeka, ale np. takie Niemcy, niezbyt chętnie nawet używają i uczą się języka angielskiego, na wszystko mają zawsze niemieckie słowa. Ba nawet miejscowości Polskie, które dla przykładu nazywają się Wrocław oni mówią Breslau, Malbork to jest Marienburg, Kwidzyn - Marienwerder i naprawdę oni tak mówią, nawet mają tak na swoich mapach i to nie jest żart. Piszę o tym bo już wiele słów wpisało się jako słowa polskie, które pochodzą z języka niemieckiego przez właśnie wpływ jakie miały zabory/emigracja/praca na obczyźnie Np. auto Auto - Samochód - Pojazd mechaniczny do przewozu osób. blat Blatt - płyta na stole dekiel Deckel - pokrywa fest - fest - mocny, silny mus Muss - konieczność, potrzeba zrobienia czegoś pucować putzen - czyścić, szorować, glansowć szmelc Schmelz - zardzewiałe, bezużyteczne przedmioty szpryca Spritze - duża strzykawka szwindel Schwindel - nieuczciwy interes, oszustwo szajs Scheisse - gówno, tandeta, chłam szlug Schluck - łyk, papieros A jest tego naprawdę o wiele więcej. Germanizmy w języku polskim wystarczy poszukać, z początku może wydawać się to niewinne, ale jak się głębiej pomyśli to nie ma to miejsca bytu. Żaden inny kraj nie używa polskich słów mówiąc we własnym języku.. wyjątkiem mogą być języki uznane jako "globalne" - angielski, łacina. Czy np. określenia typu "Déjà vu".
Masz pojęcie ile kosztuje uzyskanie certyfikatu na bezpieczeństwo użytkowania? To mogło by się ewentualnie opłacać kiedy produkcja wynosiła by ja wiem? 50 sztuk / dzień? Produkowałem kiedyś ( jakieś 15 lat temu ) świetne zasilacze impulsowe do zasilania urządzeń radiowych. Z tego co wiem to pracują do dziś w kilku rozgłośniach lokalnych w kraju i za granicą. Start z pełnym obciążeniem, zero brumu itp.Do czasu aż jeden z importerów któremu zaczęła spadać sprzedaż kupił na Alledrogo zasilacz i podkablował do Urzędu Certyfikacji że sprzedaję urządzenie elektryczne bez tego durnego znaczka z literką B.Wymyłem się z tego, ale stres był. To już lepiej sprzedawać w postaci kitu do samodzielnego złożenia, chociaż nie wiem jak to by z kolei wyglądało. Przestałem się interesować tematem.
Sz.P Poproś Pan waszego Tomka o zrobienie takiego prostownika z dwóch zasilaczy modekom /Feel .Dwa równolegle -24v .Na wyjściu sterownik PWM do regulacji napięcia.Cz taki pomysł zda egzamin.
Robert ! Coś mi się wydaje że prostownik w obudowie masty będziesz musiał jeszcze raz podpiąć. Jak rozumiem przed podłączeniem do aku ustawiłeś tak aby wyświetlacz pokazał 16,2 V. To błąd! To jest prostownik z regulacją fazową, woltimierz służy do obserwacji podczas ładowania. Z masty pozostało tylko pudełko, regulator fazowy i żabki. Jest tam trafo z rdzenie 2 L, ma dwa uzwojenia wtórne i dwa prostowniki. To też takie bliźniaki na jednym rdzeniu.
@@mrAkumulator niestety nie posiadam żadnych zdjęć, filmów. Wydaje mi się że zostawiłem na trafo odczepy dodatkowe, zazwyczaj tak robię aby mieć " furtkę". Może niech tam spojrzy Tytus.
Właśnie też mi się tak wydawało bo było na szybko z tym ustawianiem wstępnym 16,2V i myślałem, żeś stworzył taką opcję jak w kulonie 707d i 715d. Tomaszu kawał dobrej roboty robisz. Tak trzymać. Pzdr
Jak Tomek wrzucił swój pierwszy filmik z rozpoczęcia budowy tego prostownika z dwoma transformatorami natychmiast pomyślałem czy to ma sens, bo to tak jak budowanie fajnego mocnego auta z dwoma silnikami.Teraz widzę, że to ma sens i powstał jeden mocny dual prostownik.Wracając do motoryzacji mocny silnik dwunastocylindrowy to przeważnie nic innego jak właśnie połączenie dwóch słabszych silników sześciocylindrowych .Więc sens jest.
@@mrAkumulator z moich obserwacji wynika, że największe krople elektrolitu to te, które "wyskoczyły" z obudowy. Jak przykryje otwory korkiem, to elektrolit nie pryska na zewnątrz.
Witam moze bys chciał przetestowac prostownik z lat 70 ? Znalazłem taki w piwnicy u dziadka wiem ze działa bo zarówka 12v sie swieci , ale lepiej to przetestowac w odpowiednich warunkach bo i tak nie bede go nigdy uzywac
Panowie. Zastanawiam się nad zakupem prostownika. Głównie do motocykli quadoe. Polecili mi te 2 wersję. Co byście z tego wybrali. Ma to być orezent pod choinkę, napewno też będzie ładowany aku od fury. 1. NOCO GENIUS 2 EU 6V 12V 2A GENIUS2 2.MW Power model MW-SC6b
obejrzałem na aukcji temat - dwudziestu licytańców zaczadziło. Używam od 20 lat rosyjskiego resursa 1 z automatyką odcinającą ładowanie o około16 V, kosztował poniżej 1/10 ceny z licytacji , lepszego nie potrzebują , a akumulatory i tak po jakimś czasie trzeba kupić nowe.Panu Mazurkowi proponuję otworzyć katedrę w szkole wyższej i laboratorium badawcze pozdrawiam
Masz rację. Gdybyś uważnie oglądał i słuchał, wiedział byś że to chodzi o wsparcie kanału a nie realną wartość urządzeń. Jak sam wspominasz jest wiele fajnych ładowarek, półautomatów za niewielkie pieniądze. Sam kilka posiadam.
Mam tą maste i przerobiłem ja pod siebie teraz teraz to jest bardzo dobry prostownik a modyfikacje jakie zastosowałem to oryginalne trafo ma dobre parametry mostek prostownuczy 50 a z chodzeniem voltomiez od mtz 10 16 v bezpiecznik b10 taki domowy na wyjściu odziwo działa bardzo dobrze grube kable i dobre rzabki i bezpiecznik b6 na wejściu wszystko zrobione z zapasów w domu koszt praktycznie zerowy teraz jest bardzo bezpieczny i nie ma możliwości spalić prostownik laduje beż problemu do gęstośći elektrolitu
Super. Pytanie, czy możliwe jest wyposażenie tego prostownika w automatykę, która sama zakończy ładowanie po uzyskaniu wymaganych parametrów . Jeśli tak to może to być idealny prostownik, którego nie trzeba doglądać. Dobra robota i świetna przeróbka. Pozdrawiam.
Producent tej płytki nie przewidział takiej możliwości. Jednak w praktyce prąd spada do minimalnych wartości. Idea dzialania tej płytki jest bardzo podobna ( tym się sugerowałem) do elektroniki zastosowanej w prostowniku BNS 12/6 z połowy lat osiemdziesiatych !
hehe, patent na użycie gotowej płytki z AVT? Czy błędne łączenie równoległe dwóch transformatorów dających różne napięcia? Jak ktoś nie ma pojęcia to jest zachwycony kupą w ładnym sreberku.
Nie czepiam się ale chciałbym przypomnieć o prawach do konstrukcji i sprzedazy zarobkowej zestawów AVT. Nie raz konstruowalem dla nich podobne układy. Warto się tym zainteresować. Już nie wspomnę, że prostownik musi być odporny na zwarcie i odwrotne podłączenie akumulatora.
Pierwszą część pominę. Ta konstrukcja ma między innymi zwrócenie uwagi na fakt że jest taka firma jak AVT która jest nasz (polska) , pracują dla nich ludzie tacy jak Ty. Obecnie wszyscy kupują na Ali gotowe jakieś układy, avt ma i takie w ofercie. Ma wiele swoich, niepowtarzalnych. Myślę że większość oglądających niemiała pojęcia o istnieniu tej firmy i czym się zajmuje. O tym że można się z nimi skontaktować i uzyskać informację w razie wątpliwości. Wsparcie z aukcji i tak trafi do tego sklepu, mam nadzieję że kitów im wystarczy. Prostownik jest zabezpieczony m.i. przed odwrotnym podłączeniem przegrzaniem itd.
Ja to wszystko wiem. Kity avt i moduły z Ali to zabawki dla amatorów do nauki elektroniki a nie produkty na sprzedaż. Rozumiem, że celem było wypromowanie tego kitu. Ok. Obaj zdajemy sobie sprawę, że ułamek procenta oglądających potrafiłaby coś takiego sobie złożyć. Ciekawy jestem co odpowiesz na chęć zakupu takiego urządzenia, bo zrobiłeś ludziom nadzieję? Produkcja? Może jakaś kooperacja ze znanym producentem prostowników miałaby sens. Chodzi Ci coś takiego po głowie?
@@JanKowalski-cv4pw nie do końca rozumiem twoich intencji. GDYBYM chciał coś produkować to bym nie ujawniał co jest w środku. Byłby to strzał w kolano, poza tym jak wspominasz układ ma właściciela (AVT). Dałem ludziom nadzieję. Nigdzie nie jest wspomniane że będę to wytwarzał na większą skalę! To że Robert wyraził publicznie chęć posiadania czegoś takiego nie oznacza że to będzie produkowane. Jak ktoś odniósł takie wrażenie to jego sprawa, tłumów chętnych nie widać. Po prostu dostali wędkę z robakiem 🤣. AVT na życzenie i dopłatą uruchamia swoje kity. Można sobie zamówić i zamontować do swojego urządzenia, nawet jak ktoś nie posiada takich umiejętności to może zlecić komuś w swojej okolicy. Poza tym stare prostowniki to moje hobby, zbieram je, czasem kupuje, naprawiam i do piwnicy 🤣🤣🤣. Czasem coś komuś naprawię, ale nie z chęci zysku tylko własnej satysfakcji. Oczywiście nie dokładam do tego, drobne dochody przeznaczam na wyposażenie warsztaciku lub kolejny prostownik. Może to Ci się wydawać dziwne, chore ale tak mam. W przypadku tego mojego projektu zadziałała chyba magia nazwy którą sobie wymyśliłem " Trafobliźniaki". Nikt nie zapytał dlaczego dwa. Dla Ciebie i paru osób jest to oczywiste, nic specjalnego, żadne odkrycie. Miałem dwa małe rdzenie które zmieściły się w tą obudowę. Gdybym miał jedno trafo odpowiedniej mocy które by się tam zmieściło to by było jedno. Myślę że trochę zizjasnilem Ci sytuację. Dziękuję Ci za czas poświęcony mojej osobie.
Moje intencje są takie, że od lat pomagam ludziom w amatorskich konstrukcjach elektronicznych. Tysiące postów na forum maili i kilka kitów avt. Całe życie poświęciłem elektronice i pół mieszkania 🙂 myśle, że tu się nie różnimy. Zawodowo od 30lat konstruuje i projektuje elektronikę Widzę w komentarzach, że ludzie chcieliby kupić. Choć też wiem, że pisane chęci to nie konkrety nie raz się przekonałem na swoich pokazywanych konstrukcjach. Oczywiście daje Ci już spokój.
@@JanKowalski-cv4pw nie odbierałem tego jako " atak na moją osobę". Widząc Twoje wpisy zdaje sobie sprawę że posiadasz odpowiednią wiedzę w temacie elektroniki. Lubię jasne sytuacje aby było wiadomo o co chodzi. Mnie jako skromnego hobbystę czasem spotyka sytuacja podobna do tej co zasugerowałeś. Czyli starasz się pomóc, pokierować a ktoś daje sobie spokój z tematem. Czas poświęcony dla kogoś stracony, zero satysfakcji.
@@mrAkumulator idac dalej tym tokiem rozumowania biorac ako 225Ah moze pojawic sie 10A przy 16v i sytuacja odwrotna przy małych aku . Nie przypominam sobie aby to kiedys bylo klarownie omówione w jakims z filmow . Sam niejednokrotnie konstruowalem tradycyjny prostownik i zawsze borykalem sie z problemem wysoki prad w pierwszej fazie ladowania a stosunkowo niski przy wysokim napieciu 16v . Osoby ktore robily takie projekty wiedza o czym mowa . Ten prostownik zrealizowany jest na module AVT ktoru po pierwsze ma mostek gretza (charakterystyka dwupołowkowa) to na dodatek moduł ładuje impulsami ( piki pradu aby kontrolowac napiecie ) . Co na to stara szkola ? Z tego co wiem najlepsze sa prostowniki jednopołówkowe zrealizowane na 2 diodach prostowniczych tak mowia stare ksiazki i tak jest wykonana wiekszosc starych prostownikow "znalezione u naszych dziadkow " Jak jest naprawde ? Co jest lepsze ? Co wplywa lepiej lub gorzej na akumulator ? Moze jest ktos kto zna jakas wspołczesna literature z badaniami w tym temacie ? To ze osiagamy gestosc elektrolitu to jedno pytanie czy nie kosztem "zdrowia"akumulatora prad i napiecie to jedno ale jest jeszcze przebieg tego pradu . Pozdrawiam
@@michaguzik9373 mostek gretza i dwie diody z transformatorem z dzielonym uzwojeniem wtórnym dają taki sam kształt. Są to prostowniki dwupołówkowe. Trafo z pojedynczym uzwojeniem wtórnym i jedna dioda to prostownik jednopołówkowy. Diody mogą być dwie, trzy, cztery równolegle ale zawsze na jednym wyjściu wtórnego.
Zgodnie ze sztuką ładowania w II fazie natężenie prądu powinno wynosić 0,02C-0,05C tj. dla aku 120Ah od 2,4A do 6A czyli wszystko było w pariadkie i priekriasno:)
Zauważ, że gdy osiągane jest 16,2V to już tylko akumulator decyduje ile ma chęć pobrać prądu. Chciał ponad 4A to "wziął". Tu nie ma mikroprocesorowego sterownika który by okreslal fazy i regulował prąd czy napięcie. To można powiedzieć zwykły prostownik z ograniczeniem średniego napięcia pod koniec ładowania. Nie znamy tętnien które powstały na końcu ładowania, bo rejestrator mierzy napięcie średnie. Widząc duży średni prąd pod koniec ładowania przy 16V i wiedząc, że akumulator ma tu już wysoka impedancje wejściową mogę się tylko domyślać, że szczytowe napięcie znacznie przekraczało 16V. Może nie jest to zdrowe dla akumulatora ale jak widać dobrze miesza i zagęszcza elektrolit. Raczej bym nie polecał takiego ładowania w typowej eksploatacji. To tylko zabawa "wyzwanie gęstości".
W zasilaczach labo liczy się "algorytm" czyli człowiek który będzie go obsługiwał. Jeśli ów ma wiedzę to zasilacz będzie najlepszym urządzeniem do ładowania, jeśli obsługujący jej nie posiada to albo nie zrobi gęstości albo zniszczy akumulator. Pozdrawiam.
Mam bardzo krótkie pytanie, zamierzam kupuć prostownik do akumulatora agm 70ah w dostępnej cenie bardzo proszę o pomoc w wyborze. Czy prstownik z lidla nie zniszczy mojego agm?
@@mrAkumulator bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, jako komplety igonrant w tej dziedzinie czułem, że jest to prawidłowe rozwiązanie. Zatem czy mogę prosić o wskazanie ścieszki szybkiego wyboru prostownika. Nie jeżdże dłuższych odcinków i muszę czaszami doładować akumulator. Z góry dziękuję i podziwiam wiedzę, a przede wszystkim pasję. Pozdrawiam Grzegorz
Ładowarka do twojego aku powinna być minimum 7A, a miło byłoby mieć około 10A. Jak jeździsz mało tras to, ładuj co 3 miesiące. Ładowarka transformatorowa www.e-moto.pl/pl/p/Ladowarka-automatyczna-Stef-Pol-EST-516-12V15A/251
Świetna sprawa, może się uda nawet skonstruować i uruchomić produkcję świetnego sprzętu, a Tomek będzie czerpał zyski z tego.👍💪 Sam mam fajny,ale uszkodzony ruski prostownik.Muszę go wysłać do Tomka w celu reanimacji. Pozdrawiam
Szczerze to mam to gdzieś place ma działać jak trzeba proste i tyle w temacie Pozdrawiam serdecznie Jak by było na triakach to wszystko było by ok ale to jest koszt
do kulona jeszcze daleko ale robi robote szkoda tylko ze test startowal z 11,6v. testy akumulatorow z wykorzystaniem kulona byly do ok 10.5v. zostaja jeszcze gabaryty.
Licytuje prostownik Tomka, jak na razie prowadzę w licytacji. Jak tylko uda się wygrać licytacje to pierwsze co robię to go rozbieram i zaglądam do środka :D
To co jest w środku możesz zobaczyć teraz. Tutaj Robert nie wspomniał że prostownik jest zabezpieczony przed odwrotnym podłączeniem. Nie uruchomi się bez akumulatora, czyli do chwili podłączenia do aku nie ma napięcia na żabkach. W przypadku głęboko rozładowanego aku uruchamia się go ręcznie .
Widziałem ogłoszenie o możliwości zakupu w Kętach u Pana Piotra Szostaka rosyjskiej automatycznej ładowarki ,,Bereżok" V 1 15/20 A / - nie Kulon / uważanego na wschodzie za najlepszy na tamtym rynku . / Możliwie, że już nieaktualne /. Czy Poznał Pan ten model.
Pytanie do mrAkumulator, są dostępne zasilacze laboratoryjne jak np. Risen RD6018. Posiada on możliwość ładowanie CC CV. Czy można go użyć do ładowania akumulatora AGM? Wiele filmów na YT już widziałem, ale oprócz ładowarek typu Lidl, prostowników czy Kulon, etc. Zasilaczy laboratoryjnych nie widziałem. Będę zobowiązany za odpowiedź.. pozdrawiam Michał
Skoro Robert nie odpowiedział to pozwól że ja to zrobię. Zasilacze laboratoryjne nadają się do ładowania wszystkiego, o ile obsługujący je człowiek wie co robi. Jeśli rok temu pytałeś czy można nim ładować to oznacza że Twoja wiedza była wtedy zbyt mała by Ci na to "pozwolić"😉 Mam nadzieję że teraz już jesteś bogatszy w wiedzę o chemicznych źródłach prądu, obsłudze zasilacza, zasadzie działania prądu elektrycznego i jesteś już w stanie sam sobie odpowiedzieć na swoje pytanie. Pozdrawiam serdecznie.
Pawle, jak masz coś ciekawego, co warto pokazać na moim kanale, zawsze możesz podesłać prostownik jak Tomek i jak będzie to warte pokazanie to pochwalę Twoje, bo lubię wspierać ludzi, którzy coś fajnego robią, czego dobrym przykładem jest bluebox.
Panowie ja mam nadzieję że to będzie lepsze, nawet najlepsze, obecnie nie jest.I tyle(Tomasz wyjaśnił dzięki).Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za robotę którą robicie.Ja jestem tylko hobbystą który lubi prawdę.👍👍👍👍👍
@@tomekbis5499 No nie poradzisz. Dlatego do tego lepiej stosować impulsowy ac-dc. Tez jestem na etapie kończenia softu do swojego prostownika. Ogólnie najwięcej to testowania w tej zabawie.
@@grzeniu9972 nie poradzisz, mnie interesują tradycyjne prostowniki. Zasilacze impulsiwe, softy i tego typu sprawy to niemoja działka. Zostawiam ten kierunek dla Ciebie i innych osób które to bawi i mają z tego satysfakcję.
To jest jednostkowy egzemplarz. Obudowa pochodzi ze stabilizatora napięcia ZATRA bardzo solidna metalowa. Co do taśmy to liczyłem że Robert coś z tym zrobi 🤣🤣🤣
@@tomekbis5499 Oglądam kanał Roberta od dawna i bardzo podoba mi się jak przekazuje cenną wiedzę! Niby zwykły aku! Tak myślałem ,naładować byle czym i jeździć. Myliłem się! Kupiłem kulon 912 który robił robotę,niestety w styczniu miałem pożar warsztatu i wszystko poszło w pi......u! Ale nie o tym . Powoli rozglądam się za jakimś ciekawym prostownikiem i nie ukrywam że gdybyście z Robertem wymyślili coś ciekawego czym można godnie doładować był bym zainteresowany zakupem. Pozdrawiam Paweł
@@mateuszs429 masz rację . Koszt budowy takiego prostownika z gotowych nowych podzespołów na rynku, jest taki sam jak kulona . A taki prostownik nigdy kulonem oczywiście nie będzie.Sens ma tylko modyfikacja w ten sposób tradycyjnego ,mocnego prostownika .
Wypluło mi ten filmik na głównej - w zasadzie to prostownik polepiony z dwóch podobnych transformatorków, przez nieświadomego operatora lutownicy. Nie ma tu nic odkrywczego, a wręcz użycie 6 potencjometrów i przełącznika pozycyjnego zamiast jednego potencjometru na panelu to trochę głupota. Dodatkowo łączenie transformatorów o różnym napięciu wyjściowym to także poważny błąd powodujący nierówne obciążenie transfomatorów a więc nie pełne wykorzystanie mocy zainstalowanej.
Proszę o testy na akumulatorach typu AGM.... Ładowany bezpośrednio przy akumatorze. Ładowane przez punkty rozruchowe w aucie. Dla osób posiadających BMW z funkcją odzysku energii .... Podobno akumulator należy ładować przez punkty rozruchowe auta tak aby nie omijać inteligentnej klemy IBS. Ta czynność powoduje ,że ładowany akumulator uzyskuje max 85% swojej pojemności. O sprawności nie ma żadnej informacji. W instrukcji Newtis znalazłem następującą informacje...... Pojazd z inteligentnym sterowaniem alternatorem (IGR) W przeciwieństwie do normalnego sterowania ładowaniem akumulatora, inteligentne sterowanie alternatorem zapobiega 100% naładowaniu akumulatora. Poziom naładowania akumulatora mieści się w zakresie 75 - 85% maksymalnego możliwego naładowania. Oznacza to, że akumulator pozostaje „doładowalny”, aby umożliwić odzysk energii w fazie najazdu pojazdu. System zarządzania mocą koordynuje różne wymagania dotyczące napięcia pojazdu: • Bateria: napięcie nominalne zależy od temperatury baterii. Minimalne i maksymalne napięcie, aby trwale chronić przed nadmiernym napięciem i rozładowaniem przy słabym stanie naładowania. W cyklach inteligentne sterowanie alternatorem jest tłumione; pozwala to na 100% naładowanie akumulatora, aby osiągnąć pełną pojemność akumulatora przez dłuższy czas (regeneracja). • Komponenty układu elektrycznego pojazdu i funkcje (np. Światła zewnętrzne lub dynamiczna kontrola stabilności): minimalne lub maksymalne niezbędne napięcie. Te wartości graniczne nie mogą zostać przekroczone lub przekroczone, ponieważ w przeciwnym razie mogą wystąpić ograniczenia funkcjonalne lub awarie funkcji. • Stan pracy IGR: odzysk energii w fazach wybiegu, częściowe odciążenie alternatora (niedopuszczalne rozładowanie akumulatora) lub odciążenie alternatora (zwrot energii z akumulatora do układu elektrycznego pojazdu) Określenie stanu naładowania po wymianie IBS lub baterii Po wymianie akumulatora i zarejestrowaniu wymiany akumulatora lub po wymianie inteligentnego czujnika akumulatora (IBS) pojazd musi pozostawać w stanie spoczynku przez co najmniej 3 godziny: tylko wtedy można określić nowy stan naładowania na podstawie napięcia w obwodzie otwartym pomiary.
To jest tylko zabawa pod tytułem "wyzwanie gęstości" nie ma to nic wspólnego z pracą akumulatora w samochodzie. W samochodzie akumulator nie jest doładowywany na 100% aby mógł przyjmować prąd np z systemu odzyskiwania energii. Akumulator w pełni naładowany do wymarzonej przez pasjonatów gęstości 1,28 nie będzie pobierał prądu. Takie wyzwanie gęstości to SPA dla akumulatora a nie zwykły cykl pracy! Szkoda, że mrAkumulator o tym nie wspomina. I nie przesadzał bym z tą inteligentną klemą to tylko pomiar prądu. Oprogramowanie później może decydować o prądzie ładowania regulując napięciem alternatora. Nic wielkiego
@@JanKowalski-cv4pw Czytam czytam i jeśli ma pan jakąś większą wiedzę w tym temacie to proszę rozwinąć wątek , bądź skierować zainteresowanych do lektury .
@@mrAkumulator cieszę się 🙂 choc jeszcze nie słyszałem. Miłośnicy akumulatorów i kanału dobrze o tym wiedzą. Niestety zieloni czasami zbyt dosłownie mogą coś zrozumieć. Nic na to nie poradzimy różni ludzie oglądają. Ja z ciekawości i dla rozrywki więc tak trzymać 🙂
@@greg8532 Co by pan chciał wiedzieć? Pana BMW poradzi sobie z rozładowanym czy w pełni naładowanym akumulatorem. Nie ma potrzeby posiadania prostownika do ładowania akumulatora. Chyba, że samochód długo stał.
@@mrAkumulator nie wytykania tylko zwracania uwagi. Nie ma się co obrażać, każdy błędy popełnia i to jest normalne. Ale warto nad tym popracować, tym bardziej jak się człowiek lansuje w internecie. Taką osoba jest częściej pod "obstrzałem".
@@mrAkumulator Taki sam kraj jak i inny. Wypadałoby raczej powiedzieć mój błąd i będę starał się lepiej mówić i pisać w ojczystym języku. Sam też czasami robię byki, a to przez to, że szkołę miałem dawno temu:)
Cena licytowanego prostownika osiągnęła na chwilę obecną 800zł. Mam pytanie: czy ludzie są już jeb@#&ci, czy dochód ze sprzedaży ma być przeznaczona na jakiś ważny cel ?
To jest Tomek. Tomek jest pasjonatem prostowników i akumulatorów, ale nie uważa się za mądrzejszego od innych i nie mówi innym pasjonatom jak mają żyć, a chętnie pomaga swoim ogromnym doświadczeniem. Tomek jest mądry. Bądź jak Tomek! ;-) Poza tym już nie nadążam taki to ma wszystko obrót sprawy ;-P
Weź przestań ☺️
AVT 2715 dokładnie
@@tomekbis5499 przymierzałem się kiedyś do tego zestawu. Masz może go, używasz?
@@robertj7583 Nie mam ( już) . Celem stworzenia tego prostownika było sprawdzenie możliwości tej płytki przez Roberta . Dlatego jest to prototyp a nie jak wiele osób myśli jakiś wstęp do "" wielkiej produkcji "" .
Zdolny człowiek,takich warto wspierać,pozdro :)
Warto :)
O kurdę, piękna krzywa ładowania. Prawie idealne "nożyczki" I punkt przecięcia 45 stopni. Niech Tomek robi produkcję seryjną. 🤖
Jak by to powiedział majster...: Bardzo dobra robota!👏👍💪
Jestem wielkim Pana Fanem !!! Dziękuję za to, ze dzieli się Pan swoją bezcenną wiedzą :)
Polska myśl techniczna góra !!!! Brawo
Może się powtarzam ale robisz Ty i reszta ludzi kawał dobrej roboty. Lubię Was oglądać. Pozdrawiam i byście mieli więcej sił na dalsze działanie. Robert z Gorzowa
Tomek powinien rozkręcić produkcję seryjną 🙂
Polak potrafi 👍
Który Polak, ten który skonstruował czy ten który reklamował. Śmiechu warte. Rozladuj całkowicie akumulator, kup reklamowany prostownik i laduj 24 h to się naśladuje do 100%. Dlaczego całkowicie rozładowany i dlaczego 24h a nie np. 16 lub 36.
@@izerjozef2644 A słyszałeś o czymś takim jak degeneracja płyt akumulatora w przypadku ładowania/rozładowywania zbyt dużymi prądami? Teoretycznie to możesz zrobić sobie prostownik który ma możliwość dać np. 50A ( albo i więcej ) i wymusić napięciem aby taki prąd popłynął i niestety nadal teoretycznie po kilku godzinach będziesz miał akumulator naładowany, a przy okazji ugotowany i " suchy ".
@@zodziejpodatkow8110 Dziękuję za odpowiedź. Słuszna uwaga, znam ten temat. Od 1992 r posiadam samochódy i raz mi się zdarzyło przez nieuwagę niemal całkowicie wyladowac aku- w Skodzie Faworyt nie wyłączyłem świateł mijania. W normalnej eksploatacji gęstość wynosi u mnie 1,23 do 1,25. Pamiętam czasy kiedy kupowało się suche akumulatory i po zalaniu i poczekaniu 1 doby ladowalo 48 h zaczynając od.pradu 0,1 pojemności.
Dobry odcinek i Dobry test
Świetne rozwiązanie, które najważniejsze, że sprawdza się w praktyce.
Ktoś jakiś czas temu prosił mnie o modernizację " zielonego" prostownika. Jest to rozwiązanie dla niego.
@@tomekbis5499 poszła wiadomość do Pana
Pan Robert Mazurek użył słów "fenomenalny człowiek" o Panu Tomaszu Bis. Właśnie dotarł do mnie po modyfikacjach mój zielony prostownik. Świetna robota. Jestem bardzo zadowolony. Od siebie dodam, że Pan Tomasz, to taki bardzo miły, uczciwy i skromny człowiek. Gorąco polecam, bo dla mnie, to prawdziwy specjalista w swojej dziedzinie. Pozdrawiam
Bardzo zdolny konstruktor mam nadzieję ze zrobi uzytek ze swoich zdolnosci
konstruktor niestety nie ma pojęcia co robi. Wystarczy pooglądać jego nagrania. Sam otwarcie przyznaje się, że nie ma pojęcia co robi, a to co robi to na oko lub metodą prób i błędów.
Wielkie dzieki za prace ktora wkladasz w ten kanal. Pozdrawiam z Kanady ! Ps. buduje wlasne prostowniki,zasilacze i ladowarki i testuje je na roznych akumulatorach . Moj najwiekszy prostownik jest gabarytow polskiej taczki. Transformator ktory nawinelem tasma miedziana uzyskuje max 300A podczas rozruchu i kreci duze diesle bez problemu nawet w minus 30. Podesle fotki na fejsa.Pozdro!
Każdy kto nastawiony jest na poszukiwanie rozwiązań i jest w tym wytrwały w końcu je odnajduje. Gratulacje zatem dla zdolnego konstruktora i mam nadzieję, że deklaracja dobrego budżetu z strony MRAKUMULATOR da szansę na wypracowanie konstrukcji prostownika marzeń. Z wyrazami szacunku i uznania Krzysztof Wiczkowski
Dobra robota Panie Tomku.
Jest moc :-)
Piękna robota 👍
Kozak! Jedna uwaga, kosmetyka niby nic wielkiego, ale gdyby ten prostownik opatrzony był porządnymi etykietami pokręteł i wskaźników jego sprawność szła by w parze z aparycją. 😉 Temu prostownikowi to się zwyczajnie należy!
zgadza się, tzw PR naklejkowy:)
Zgadza się, może Robert stworzy jakąś naklejkę z odpowiednimi opisami.
Robercie, jak zwykle świetny materiał, dziękuję 👍
A tak na marginesie, jest chyba takie ładne polskie określenie na state of health, bo sprawność akumulatora jest raczej zarezerwowana dla stosunku ładunku wprowadzonego do akumulatora do ładunku, jaki można z niego potem wyciągnąć. A tym ładnym terminem jest STAN TECHNICZNY. Ma to sens, bo SOH jest z definicji określany na podstawie oszacowanego prądu rozruchu (CCA), pojemności rezerwowej (AH) i zdolności przyjmowania ładunku (CA), więc dość kompleksowo 👍🤓
Dziękuję, skorzystam ;)
To ja zaproponuje stopień zużycia 🙂 wg mnie sprawność jest ok. I może dotyczyć różnych zjawisk tu akurat mówi o stosunku prądu rozruchowego mierzonego akumulatora do jego prądu znamionowego. Zdaje się poniżej 70% akumulator uważany jest za zużyty. Choć nie wyklucza go to do innych zastosowań. Bo zostaje jeszcze pojemność której to tester nie jest w stanie określić. Bywają uszkodzenia w których jest prąd rozruchu a nie ma pojemność. Np cela straciła pojemność a to nieznacznie wpływa na Re wewnętrzna. Dzięki temu testowi dowiedziałem się, że tester nie pokazuje sprawności pow100% a jak widać zmierzony prąd jest wyższy niż znamionowy. Tu też chyba łatwo o manipulacje wpisując niższy prąd znamionowy możemy komuś wcisnąć padnięty akumulator, bo tester pokaże, że jest ok.
@@JanKowalski-cv4pw Stopień zużycia też nie bo dla dobrego akumulatora jest 100%
@Jan Kowalski "Zdaje się poniżej 70% akumulator uważany jest za zużyty."
Z moich obserwacji, samochody z systemami start-stop wyłączają ten system (i parę innych rzeczy) przy SOH AGM-ów na poziomie 60-65%, ale jeśli chodzi o niezawodność samych rozruchów, to wszelkie akumulatory tracą ją tak dopiero przy ok. 50-55% SOH.
Bardzo dobry prostownik,mam podobny amatorskie wykonanie. 16,5vi4-5A.
Kiedy produkcja i gdzie kupić
Witam bardzo dobre prostowniki polskie Elsin.
Jem obiad, oglądam a żona się mnie pyta: "co w tym ciekawego".
Moja odpowiedź była krótka: " Domyśl się".🤣🤣
Pozdrawiam Panie Robercie.
Nie ladnie sie tak do zony odnosic
Grzechu, wytłumacz, może się spodoba i będzie nowy widz ;)
No taki mamy niestety problem z żonami i nic nie zmienisz ile byś się nie wysilał to dalej jesteś na linni startu
... i z seksu nici...:)
Warto inwestować w polską myśl techniczną i konstruktorów.
6:20 - Przecież mówienie "Ruskich", zamiast "Rosyjskich" nigdy nie miało być czymś negatywnym dla Rosjan, a właśnie jest to coś negatywnego dla nas i właśnie chodzi o to co zostało powiedziane w filmie, czyli u nich się tak mówi "pa Ruski", i to głównie uwiera jak się słucha, np. mnie jako młodego Polaka, niesamowicie to kłuje w uszy, ponieważ mamy własny język, i jakieś pozostałości powojenne, pokomunistyczne już dawno powinny być zniwelowane, identyczna sprawa wygląda ile słów potocznie używa się z języka niemieckiego co nie ma prawa miejsca, żadne obcojęzyczne słowa nie powinny być używane gdy rozmawiamy między sobą w języku polskim zwłaszcza, że nasi przodkowie ginęli, żebyśmy właśnie mogli mówić w pełni w języku polskim i się tego nie wstydzić. Przez ostatnie lata narosła nam duma, i bardzo słuszne bo mamy powód do dumy. Dziękuję z tego miejsca wszystkim nauczycielom języka polskiego, którzy poprawiają uczniów, którzy łapią za ucho gdy używają różnych obcojęzycznych określeń. Mamy własną kulturę, i chcemy też mieć Polskie prostowniki, akumulatory i inne produkty, ale i polskie słowa. Nie chcę porównywać Polski do innych krajów bo to temat rzeka, ale np. takie Niemcy, niezbyt chętnie nawet używają i uczą się języka angielskiego, na wszystko mają zawsze niemieckie słowa. Ba nawet miejscowości Polskie, które dla przykładu nazywają się Wrocław oni mówią Breslau, Malbork to jest Marienburg, Kwidzyn - Marienwerder i naprawdę oni tak mówią, nawet mają tak na swoich mapach i to nie jest żart. Piszę o tym bo już wiele słów wpisało się jako słowa polskie, które pochodzą z języka niemieckiego przez właśnie wpływ jakie miały zabory/emigracja/praca na obczyźnie Np.
auto Auto - Samochód - Pojazd mechaniczny do przewozu osób.
blat Blatt - płyta na stole
dekiel Deckel - pokrywa
fest - fest - mocny, silny
mus Muss - konieczność, potrzeba zrobienia czegoś
pucować putzen - czyścić, szorować, glansowć
szmelc Schmelz - zardzewiałe, bezużyteczne przedmioty
szpryca Spritze - duża strzykawka
szwindel Schwindel - nieuczciwy interes, oszustwo
szajs Scheisse - gówno, tandeta, chłam
szlug Schluck - łyk, papieros
A jest tego naprawdę o wiele więcej. Germanizmy w języku polskim wystarczy poszukać, z początku może wydawać się to niewinne, ale jak się głębiej pomyśli to nie ma to miejsca bytu. Żaden inny kraj nie używa polskich słów mówiąc we własnym języku.. wyjątkiem mogą być języki uznane jako "globalne" - angielski, łacina. Czy np. określenia typu "Déjà vu".
Z Polski i z Polaków też się śmieją za granicą i opowiadają dowcipy stawiające nas w negatywnym świetle.
Dawno, dawno temu uczyłem się języka rosyjskiego. Zwrot " pa ruski(j)" jest właściwy czyli w tłumaczeniu " po rosyjsku".
Dobry film
Luxusowo
Panie Robercie kiedy zaczniecie robić swoje prostowniki? Bo ja czekam już drugi rok z zakupem.
Trzeba zacząć go produkować. Fajny.
To wszystko jest dostępne. Wystarczy do prostownika z regulacją skokową domontować płytkę AVT2715.
@@tomekbis5499 jednak może zacznijcie produkować gotowe, ciekawe ile by kosztowało zlecenie wyprodukowania w Chinach jakiejś partii 1000 szt.
Po pierwsze to się nie opłaca a po drugie po co?
Masz pojęcie ile kosztuje uzyskanie certyfikatu na bezpieczeństwo użytkowania? To mogło by się ewentualnie opłacać kiedy produkcja wynosiła by ja wiem? 50 sztuk / dzień? Produkowałem kiedyś ( jakieś 15 lat temu ) świetne zasilacze impulsowe do zasilania urządzeń radiowych. Z tego co wiem to pracują do dziś w kilku rozgłośniach lokalnych w kraju i za granicą. Start z pełnym obciążeniem, zero brumu itp.Do czasu aż jeden z importerów któremu zaczęła spadać sprzedaż kupił na Alledrogo zasilacz i podkablował do Urzędu Certyfikacji że sprzedaję urządzenie elektryczne bez tego durnego znaczka z literką B.Wymyłem się z tego, ale stres był. To już lepiej sprzedawać w postaci kitu do samodzielnego złożenia, chociaż nie wiem jak to by z kolei wyglądało. Przestałem się interesować tematem.
Sz.P Poproś Pan waszego Tomka o zrobienie takiego prostownika z dwóch zasilaczy modekom /Feel .Dwa równolegle -24v .Na wyjściu sterownik PWM do regulacji napięcia.Cz taki pomysł zda egzamin.
Proszę zamówić więcej i sprzedawać na kanale. Warto mądrych ludzi wspierać
Już chcę kupić. :D
Robert ! Coś mi się wydaje że prostownik w obudowie masty będziesz musiał jeszcze raz podpiąć. Jak rozumiem przed podłączeniem do aku ustawiłeś tak aby wyświetlacz pokazał 16,2 V. To błąd! To jest prostownik z regulacją fazową, woltimierz służy do obserwacji podczas ładowania.
Z masty pozostało tylko pudełko, regulator fazowy i żabki. Jest tam trafo z rdzenie 2 L, ma dwa uzwojenia wtórne i dwa prostowniki. To też takie bliźniaki na jednym rdzeniu.
Tak wiem, korygowałem to na bieżąco.
@@mrAkumulator niestety nie posiadam żadnych zdjęć, filmów. Wydaje mi się że zostawiłem na trafo odczepy dodatkowe, zazwyczaj tak robię aby mieć " furtkę". Może niech tam spojrzy Tytus.
Właśnie też mi się tak wydawało bo było na szybko z tym ustawianiem wstępnym 16,2V i myślałem, żeś stworzył taką opcję jak w kulonie 707d i 715d. Tomaszu kawał dobrej roboty robisz. Tak trzymać. Pzdr
Jak Tomek wrzucił swój pierwszy filmik z rozpoczęcia budowy tego prostownika z dwoma transformatorami natychmiast pomyślałem czy to ma sens, bo to tak jak budowanie fajnego mocnego auta z dwoma silnikami.Teraz widzę, że to ma sens i powstał jeden mocny dual prostownik.Wracając do motoryzacji mocny silnik dwunastocylindrowy to przeważnie nic innego jak właśnie połączenie dwóch słabszych silników sześciocylindrowych .Więc sens jest.
Elektryki mają po 4 silniki ;)
@@mrAkumulator To pomyśl o gąsienicy stonodze 100 napędów:)
Dzień dobry jestem z pod Lublina potrzebuję namuary na Pana Tomka.
Witam, czy jest opcja kupna solidnego prostownika 12v do 15A z regulacją?
😀😀😀✔POzdrawiam serdecznie😀😀✔
3:17 ja odkręcam korki i zostawiam - nie chlapie elektrolit, a gazy uchodzą.
Gazy niosą cząstki elektrolitu, same z siebie nie chlapią bo to gazy.
@@mrAkumulator z moich obserwacji wynika, że największe krople elektrolitu to te, które "wyskoczyły" z obudowy. Jak przykryje otwory korkiem, to elektrolit nie pryska na zewnątrz.
zależy ile amperków podasz na słupki i w jakiej kondycji będzie aku
pozdrawiamy !
I jaka cena takiego prostownika, wiem że o rok spóźniłem)) ale pytanie czy to by bylo aktualne i mozliwe, i prosze o cene
Witam moze bys chciał przetestowac prostownik z lat 70 ? Znalazłem taki w piwnicy u dziadka wiem ze działa bo zarówka 12v sie swieci , ale lepiej to przetestowac w odpowiednich warunkach bo i tak nie bede go nigdy uzywac
Panowie. Zastanawiam się nad zakupem prostownika. Głównie do motocykli quadoe. Polecili mi te 2 wersję. Co byście z tego wybrali. Ma to być orezent pod choinkę, napewno też będzie ładowany aku od fury.
1. NOCO GENIUS 2 EU 6V 12V 2A GENIUS2
2.MW Power model MW-SC6b
Świetny sprzęt
obejrzałem na aukcji temat - dwudziestu licytańców zaczadziło. Używam od 20 lat rosyjskiego resursa 1 z automatyką odcinającą ładowanie o około16 V, kosztował poniżej 1/10 ceny z licytacji , lepszego nie potrzebują , a akumulatory i tak po jakimś czasie trzeba kupić nowe.Panu Mazurkowi proponuję otworzyć katedrę w szkole wyższej i laboratorium badawcze pozdrawiam
Masz rację. Gdybyś uważnie oglądał i słuchał, wiedział byś że to chodzi o wsparcie kanału a nie realną wartość urządzeń.
Jak sam wspominasz jest wiele fajnych ładowarek, półautomatów za niewielkie pieniądze. Sam kilka posiadam.
Czy prostownik jest juz produkowany? Z checia bym taki kupil
🤠
Mam tą maste i przerobiłem ja pod siebie teraz teraz to jest bardzo dobry prostownik a modyfikacje jakie zastosowałem to oryginalne trafo ma dobre parametry mostek prostownuczy 50 a z chodzeniem voltomiez od mtz 10 16 v bezpiecznik b10 taki domowy na wyjściu odziwo działa bardzo dobrze grube kable i dobre rzabki i bezpiecznik b6 na wejściu wszystko zrobione z zapasów w domu koszt praktycznie zerowy teraz jest bardzo bezpieczny i nie ma możliwości spalić prostownik laduje beż problemu do gęstośći elektrolitu
Super. Pytanie, czy możliwe jest wyposażenie tego prostownika w automatykę, która sama zakończy ładowanie po uzyskaniu wymaganych parametrów . Jeśli tak to może to być idealny prostownik, którego nie trzeba doglądać. Dobra robota i świetna przeróbka. Pozdrawiam.
Producent tej płytki nie przewidział takiej możliwości. Jednak w praktyce prąd spada do minimalnych wartości. Idea dzialania tej płytki jest bardzo podobna ( tym się sugerowałem) do elektroniki zastosowanej w prostowniku BNS 12/6 z połowy lat osiemdziesiatych !
@@tomekbis5499 napisz co poprawiles w Masta
@@Gmx168Gmx z masty zostało tylko sterowanie fazowe, obudowa, przewód zasilający, bezpieczniki i krokodyle .
Szkoda, ze nie ma pokazanego wnętrza urządzeń. Czy nie ma w nich "kwiatków" w postaci równoległego łączenia diod?
Witam jaki prostownik kupic dostepny na polskim rynku dzialajacy jak kulo❤❤❤❤❤❤❤❤❤n 820
Polak potrafi jak Pawel Pawel nadmienił. Jeszcze tylko PATENT na to cudo lub jego schemat i będzie git :)
hehe, patent na użycie gotowej płytki z AVT? Czy błędne łączenie równoległe dwóch transformatorów dających różne napięcia? Jak ktoś nie ma pojęcia to jest zachwycony kupą w ładnym sreberku.
Znakomite !!!
Witam który prostowiik polecasz 120 amperowy
Myślę kupić a mam dylemat
Jak zamówić? bo link do allegro już nie działa
Witam czy można u Pana Tomka zamówić taki prostownik? Przydałoby mi się do baterii 150A Jaką cena za taką konstrukcję? Pozdrawiam
tomasz.bis@tlen.pl Pisz bezpośrednio do Tomka ;)
@@mrAkumulator witam dzień dobry czy opona można zamówić taki prostownik
Robert, świetny materiał!
Czy planujesz wyzwanie gęstości przy użyciu prostownika Yato YT-8301 ?
jak będę miał możliwość dostania tego prostownika to czemu nie
Nie czepiam się ale chciałbym przypomnieć o prawach do konstrukcji i sprzedazy zarobkowej zestawów AVT. Nie raz konstruowalem dla nich podobne układy. Warto się tym zainteresować. Już nie wspomnę, że prostownik musi być odporny na zwarcie i odwrotne podłączenie akumulatora.
Pierwszą część pominę.
Ta konstrukcja ma między innymi zwrócenie uwagi na fakt że jest taka firma jak AVT która jest nasz (polska) , pracują dla nich ludzie tacy jak Ty. Obecnie wszyscy kupują na Ali gotowe jakieś układy, avt ma i takie w ofercie. Ma wiele swoich, niepowtarzalnych.
Myślę że większość oglądających niemiała pojęcia o istnieniu tej firmy i czym się zajmuje. O tym że można się z nimi skontaktować i uzyskać informację w razie wątpliwości.
Wsparcie z aukcji i tak trafi do tego sklepu, mam nadzieję że kitów im wystarczy.
Prostownik jest zabezpieczony m.i. przed odwrotnym podłączeniem przegrzaniem itd.
Ja to wszystko wiem. Kity avt i moduły z Ali to zabawki dla amatorów do nauki elektroniki a nie produkty na sprzedaż. Rozumiem, że celem było wypromowanie tego kitu. Ok. Obaj zdajemy sobie sprawę, że ułamek procenta oglądających potrafiłaby coś takiego sobie złożyć. Ciekawy jestem co odpowiesz na chęć zakupu takiego urządzenia, bo zrobiłeś ludziom nadzieję? Produkcja? Może jakaś kooperacja ze znanym producentem prostowników miałaby sens. Chodzi Ci coś takiego po głowie?
@@JanKowalski-cv4pw nie do końca rozumiem twoich intencji.
GDYBYM chciał coś produkować to bym nie ujawniał co jest w środku. Byłby to strzał w kolano, poza tym jak wspominasz układ ma właściciela (AVT).
Dałem ludziom nadzieję.
Nigdzie nie jest wspomniane że będę to wytwarzał na większą skalę!
To że Robert wyraził publicznie chęć posiadania czegoś takiego nie oznacza że to będzie produkowane.
Jak ktoś odniósł takie wrażenie to jego sprawa, tłumów chętnych nie widać. Po prostu dostali wędkę z robakiem 🤣. AVT na życzenie i dopłatą uruchamia swoje kity. Można sobie zamówić i zamontować do swojego urządzenia, nawet jak ktoś nie posiada takich umiejętności to może zlecić komuś w swojej okolicy.
Poza tym stare prostowniki to moje hobby, zbieram je, czasem kupuje, naprawiam i do piwnicy 🤣🤣🤣. Czasem coś komuś naprawię, ale nie z chęci zysku tylko własnej satysfakcji. Oczywiście nie dokładam do tego, drobne dochody przeznaczam na wyposażenie warsztaciku lub kolejny prostownik. Może to Ci się wydawać dziwne, chore ale tak mam.
W przypadku tego mojego projektu zadziałała chyba magia nazwy którą sobie wymyśliłem " Trafobliźniaki". Nikt nie zapytał dlaczego dwa. Dla Ciebie i paru osób jest to oczywiste, nic specjalnego, żadne odkrycie. Miałem dwa małe rdzenie które zmieściły się w tą obudowę. Gdybym miał jedno trafo odpowiedniej mocy które by się tam zmieściło to by było jedno.
Myślę że trochę zizjasnilem Ci sytuację.
Dziękuję Ci za czas poświęcony mojej osobie.
Moje intencje są takie, że od lat pomagam ludziom w amatorskich konstrukcjach elektronicznych. Tysiące postów na forum maili i kilka kitów avt. Całe życie poświęciłem elektronice i pół mieszkania 🙂 myśle, że tu się nie różnimy. Zawodowo od 30lat konstruuje i projektuje elektronikę Widzę w komentarzach, że ludzie chcieliby kupić. Choć też wiem, że pisane chęci to nie konkrety nie raz się przekonałem na swoich pokazywanych konstrukcjach. Oczywiście daje Ci już spokój.
@@JanKowalski-cv4pw nie odbierałem tego jako " atak na moją osobę". Widząc Twoje wpisy zdaje sobie sprawę że posiadasz odpowiednią wiedzę w temacie elektroniki. Lubię jasne sytuacje aby było wiadomo o co chodzi.
Mnie jako skromnego hobbystę czasem spotyka sytuacja podobna do tej co zasugerowałeś. Czyli starasz się pomóc, pokierować a ktoś daje sobie spokój z tematem. Czas poświęcony dla kogoś stracony, zero satysfakcji.
W pewnym momencie ładowaniw przy 16v mamy ponad 4 A to jest ok ? Zawsze byla mowa : Wysokie napiecie niski prad a tu ponad 4A Pozdrawiam
jest ale tendencja jest cały czas spadkowa i przy tak dużym akumulatorze nie jest to problemem w ograniczonym okresie czasu.
@@mrAkumulator idac dalej tym tokiem rozumowania biorac ako 225Ah moze pojawic sie 10A przy 16v i sytuacja odwrotna przy małych aku . Nie przypominam sobie aby to kiedys bylo klarownie omówione w jakims z filmow . Sam niejednokrotnie konstruowalem tradycyjny prostownik i zawsze borykalem sie z problemem wysoki prad w pierwszej fazie ladowania a stosunkowo niski przy wysokim napieciu 16v . Osoby ktore robily takie projekty wiedza o czym mowa . Ten prostownik zrealizowany jest na module AVT ktoru po pierwsze ma mostek gretza (charakterystyka dwupołowkowa) to na dodatek moduł ładuje impulsami ( piki pradu aby kontrolowac napiecie ) . Co na to stara szkola ? Z tego co wiem najlepsze sa prostowniki jednopołówkowe zrealizowane na 2 diodach prostowniczych tak mowia stare ksiazki i tak jest wykonana wiekszosc starych prostownikow "znalezione u naszych dziadkow " Jak jest naprawde ? Co jest lepsze ? Co wplywa lepiej lub gorzej na akumulator ? Moze jest ktos kto zna jakas wspołczesna literature z badaniami w tym temacie ? To ze osiagamy gestosc elektrolitu to jedno pytanie czy nie kosztem "zdrowia"akumulatora prad i napiecie to jedno ale jest jeszcze przebieg tego pradu . Pozdrawiam
@@michaguzik9373 mostek gretza i dwie diody z transformatorem z dzielonym uzwojeniem wtórnym dają taki sam kształt. Są to prostowniki dwupołówkowe. Trafo z pojedynczym uzwojeniem wtórnym i jedna dioda to prostownik jednopołówkowy. Diody mogą być dwie, trzy, cztery równolegle ale zawsze na jednym wyjściu wtórnego.
Zgodnie ze sztuką ładowania w II fazie natężenie prądu powinno wynosić 0,02C-0,05C tj. dla aku 120Ah od 2,4A do 6A czyli wszystko było w pariadkie i priekriasno:)
Zauważ, że gdy osiągane jest 16,2V to już tylko akumulator decyduje ile ma chęć pobrać prądu. Chciał ponad 4A to "wziął". Tu nie ma mikroprocesorowego sterownika który by okreslal fazy i regulował prąd czy napięcie. To można powiedzieć zwykły prostownik z ograniczeniem średniego napięcia pod koniec ładowania. Nie znamy tętnien które powstały na końcu ładowania, bo rejestrator mierzy napięcie średnie. Widząc duży średni prąd pod koniec ładowania przy 16V i wiedząc, że akumulator ma tu już wysoka impedancje wejściową mogę się tylko domyślać, że szczytowe napięcie znacznie przekraczało 16V. Może nie jest to zdrowe dla akumulatora ale jak widać dobrze miesza i zagęszcza elektrolit. Raczej bym nie polecał takiego ładowania w typowej eksploatacji. To tylko zabawa "wyzwanie gęstości".
W czym zasilacz laboratoryjny jest gorszy od prostownika?
W zasilaczach labo liczy się "algorytm" czyli człowiek który będzie go obsługiwał. Jeśli ów ma wiedzę to zasilacz będzie najlepszym urządzeniem do ładowania, jeśli obsługujący jej nie posiada to albo nie zrobi gęstości albo zniszczy akumulator. Pozdrawiam.
gdzie można kupić taki biały prostownik?
👍👍👍👍🔋
Mam bardzo krótkie pytanie, zamierzam kupuć prostownik do akumulatora agm 70ah w dostępnej cenie bardzo proszę o pomoc w wyborze. Czy prstownik z lidla nie zniszczy mojego agm?
nie popsuje, ale i nie traktuj go jak ładowarkę czy prostownik, a raczej jako "doładowywaczkę".
@@mrAkumulator bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, jako komplety igonrant w tej dziedzinie czułem, że jest to prawidłowe rozwiązanie. Zatem czy mogę prosić o wskazanie ścieszki szybkiego wyboru prostownika. Nie jeżdże dłuższych odcinków i muszę czaszami doładować akumulator. Z góry dziękuję i podziwiam wiedzę, a przede wszystkim pasję. Pozdrawiam Grzegorz
Ładowarka do twojego aku powinna być minimum 7A, a miło byłoby mieć około 10A. Jak jeździsz mało tras to, ładuj co 3 miesiące. Ładowarka transformatorowa www.e-moto.pl/pl/p/Ladowarka-automatyczna-Stef-Pol-EST-516-12V15A/251
@@mrAkumulator Bardzo dziękuję za pomoc
chodziło ci o prostownik czy ładowarkę elektroniczną, którą lidl nazywa prostownikiem?
Świetna sprawa, może się uda nawet skonstruować i uruchomić produkcję świetnego sprzętu, a Tomek będzie czerpał zyski z tego.👍💪 Sam mam fajny,ale uszkodzony ruski prostownik.Muszę go wysłać do Tomka w celu reanimacji. Pozdrawiam
Narazie kolejka do napraw jest długa, końca nie widać.
@@tomekbis5499 to bardzo dobrze, pieniądze muszą się zgadzać 👍 innym razem napiszę to się zgadamy na twoim kanale. Pozdrawiam i powodzenia
Do Pana Roberta i do wszystkich co lepsze Amega 7 cz Banner do diesla 2.0, 75-80Ah? Pozdrawiam wszystkich
Czy to prawda, że prawie każdy nowy motocyklowy akumulator to AGM?
prawie sugeruje np. 90%, ale sądzę, że bliżej do wartości 75% nowych to AGMy
Wszystko fajnie, ale trudno porównywać prostownik 7A z prostownikiem 11A. Logiczne, że drugi ma więcej mocy.
Witam wszystkich serdecznie Jestem posiadaczem prostownika stefpol 12A ładowałem od 34Amh do 95 dawał radę bo narzekam kupiłem go na jesieni za130zl
A ja mam stef pola 305 w pierwszej wersji, tej co się przegrzewała. ZA DARMO
Dlatego się przegrzewa bo za darmo boli gardło 😉
Żabia do znajomego elektronika i co naprawi🤔Ale to pewnie nie będzie za darmo😭
@@kolo4079 pierwsza wersja tego modelu była na regulatorze fazowym. Następna seria na trzech odczepach uzwojenia pierwotnego i te są ok.
Szczerze to mam to gdzieś place ma działać jak trzeba proste i tyle w temacie Pozdrawiam serdecznie Jak by było na triakach to wszystko było by ok ale to jest koszt
do kulona jeszcze daleko ale robi robote szkoda tylko ze test startowal z 11,6v. testy akumulatorow z wykorzystaniem kulona byly do ok 10.5v. zostaja jeszcze gabaryty.
to nie zmierza w kierunku kulona . To jest zwykły prostownik z ograniczeniem napięcia i prądu .
każdy aku po rozładowaniu do 10.5V odbudowuje swoje napięcie po odłączeniu od alfabata do blisko 11.9V
Bardziej to szkoda, że nie było na początku większych amperów w stosunku do 120Ah poj. Przy 12A na początku czas ładowania byłby dużo krótszy.
A może test Ruskiego Vympel 55.
Testuje się, zaglądnij na facebooka mrAkumulator
A co pan myśli o prostowniku satra
nie znam, napisz coś więcej
Licytuje prostownik Tomka, jak na razie prowadzę w licytacji. Jak tylko uda się wygrać licytacje to pierwsze co robię to go rozbieram i zaglądam do środka :D
To co jest w środku możesz zobaczyć teraz.
Tutaj Robert nie wspomniał że prostownik jest zabezpieczony przed odwrotnym podłączeniem. Nie uruchomi się bez akumulatora, czyli do chwili podłączenia do aku nie ma napięcia na żabkach. W przypadku głęboko rozładowanego aku uruchamia się go ręcznie .
Widziałem ogłoszenie o możliwości zakupu w Kętach u Pana Piotra Szostaka rosyjskiej automatycznej ładowarki ,,Bereżok" V 1 15/20 A / - nie Kulon / uważanego na wschodzie za najlepszy na tamtym rynku . / Możliwie, że już nieaktualne /. Czy Poznał Pan ten model.
Pytanie do mrAkumulator, są dostępne zasilacze laboratoryjne jak np. Risen RD6018. Posiada on możliwość ładowanie CC CV. Czy można go użyć do ładowania akumulatora AGM? Wiele filmów na YT już widziałem, ale oprócz ładowarek typu Lidl, prostowników czy Kulon, etc. Zasilaczy laboratoryjnych nie widziałem. Będę zobowiązany za odpowiedź.. pozdrawiam Michał
Skoro Robert nie odpowiedział to pozwól że ja to zrobię. Zasilacze laboratoryjne nadają się do ładowania wszystkiego, o ile obsługujący je człowiek wie co robi. Jeśli rok temu pytałeś czy można nim ładować to oznacza że Twoja wiedza była wtedy zbyt mała by Ci na to "pozwolić"😉 Mam nadzieję że teraz już jesteś bogatszy w wiedzę o chemicznych źródłach prądu, obsłudze zasilacza, zasadzie działania prądu elektrycznego i jesteś już w stanie sam sobie odpowiedzieć na swoje pytanie. Pozdrawiam serdecznie.
Może i robi robotę ,choć w filmie tego nie widać.Lepszy jest Bluebox lub sprzęcior Piotrusia Schimke o moich arcydziełach już nie wspomnę.;)
To jest zwykły prostownik, BB to inna liga. Piotr Schimke między innymi też ma tu swój udział.
@@tomekbis5499 doceniam to co robisz.
Pawle, jak masz coś ciekawego, co warto pokazać na moim kanale, zawsze możesz podesłać prostownik jak Tomek i jak będzie to warte pokazanie to pochwalę Twoje, bo lubię wspierać ludzi, którzy coś fajnego robią, czego dobrym przykładem jest bluebox.
Panowie ja mam nadzieję że to będzie lepsze, nawet najlepsze, obecnie nie jest.I tyle(Tomasz wyjaśnił dzięki).Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za robotę którą robicie.Ja jestem tylko hobbystą który lubi prawdę.👍👍👍👍👍
Gdzie kupić, jaką cena?
Ładowarka z odsiarczaniem deca fl2213d. Jakieś opinie ???
Nie znam.
@@mrAkumulator Jednak będzie Stef-Pol 😊
Który model wybrałeś ?
@@mrAkumulator Est-516M
Czy da się już kupić taki prostownik?
Zna ktoś aktualnego maila do Siergieja żeby zamówić Kulona?
Można się z Panem skontaktować?Email np
jak odnaleźć aukcję?
Link jak zawsze w opisie pod filmem
allegro.pl/uzytkownik/AAKUMULATORY?bmatch=cl-e2101-d3681-c3682-uni-1-2-0319
Siemka
A myślałem że jutrzenka nadchodzi ze wschodu.
Jak na okolo 11A to troche spore to ustrojstwo
No co poradzisz że spory, trafa zajmują 1/3 przestrzeni, resztę radiatory, wentylator i inne drobne elementy.
@@tomekbis5499 No nie poradzisz. Dlatego do tego lepiej stosować impulsowy ac-dc. Tez jestem na etapie kończenia softu do swojego prostownika. Ogólnie najwięcej to testowania w tej zabawie.
@@grzeniu9972 nie poradzisz, mnie interesują tradycyjne prostowniki. Zasilacze impulsiwe, softy i tego typu sprawy to niemoja działka. Zostawiam ten kierunek dla Ciebie i innych osób które to bawi i mają z tego satysfakcję.
@@tomekbis5499 Oj. jednak PWM użyłeś ,a to już impulsowe sterowanie :) Dobra spoko to tylko żart. Każdy robi to dla siebie i jak chce.
Bliźniak jest bardzo ciekawy Może znajdziecie kogoś kto popracuje nad estetyką obudowy ,taśma słabo wygląda?
To jest jednostkowy egzemplarz. Obudowa pochodzi ze stabilizatora napięcia ZATRA bardzo solidna metalowa. Co do taśmy to liczyłem że Robert coś z tym zrobi 🤣🤣🤣
@@tomekbis5499 Oglądam kanał Roberta od dawna i bardzo podoba mi się jak przekazuje cenną wiedzę!
Niby zwykły aku! Tak myślałem ,naładować byle czym i jeździć.
Myliłem się! Kupiłem kulon 912 który robił robotę,niestety w styczniu miałem pożar warsztatu i wszystko poszło w pi......u! Ale nie o tym . Powoli rozglądam się za jakimś ciekawym prostownikiem i nie ukrywam że gdybyście z Robertem wymyślili coś ciekawego czym można godnie doładować był bym zainteresowany zakupem.
Pozdrawiam Paweł
Aktualna cena
660,00 zł nieźle :D
680 już
kulon taniej wyjdzie
@@mateuszs429 masz rację . Koszt budowy takiego prostownika z gotowych nowych podzespołów na rynku, jest taki sam jak kulona . A taki prostownik nigdy kulonem oczywiście nie będzie.Sens ma tylko modyfikacja w ten sposób tradycyjnego ,mocnego prostownika .
@@tomekbis5499 Tylko taki prostownik popracuje dłużej od kulona
@@tomaszjar541 Ale Oni tego nie czają. Czym więcej bajerów tym lepszy. Nawet kiedy połowy z nich nie rozumieją.
Wypluło mi ten filmik na głównej - w zasadzie to prostownik polepiony z dwóch podobnych transformatorków, przez nieświadomego operatora lutownicy. Nie ma tu nic odkrywczego, a wręcz użycie 6 potencjometrów i przełącznika pozycyjnego zamiast jednego potencjometru na panelu to trochę głupota. Dodatkowo łączenie transformatorów o różnym napięciu wyjściowym to także poważny błąd powodujący nierówne obciążenie transfomatorów a więc nie pełne wykorzystanie mocy zainstalowanej.
Szkoda że nie jest pokazane wnętrze.
wnętrze jest pokazane i częściowo omówione na moim kanale
Kupisz zwyczajny zasilacz labo od chinczyków za 200zł 30v 10A i masz to samo :P
Chyba przełącznik 6 cio zakresowy z 6 cioma opornikami nie potencjometrami ;)
Potencjometrami, każdy zakres można sobie ustawić według własnego uznania. Można to zobaczyć na końcu filmu
ruclips.net/video/74ucGzt8WBE/видео.html
Ale każdy z tych oporników to taki mały potencjometr którym kręci się w środku urządzenia 🙂 niektórzy mówią na peerek a inni podkówka 🙂
Proszę o testy na akumulatorach typu AGM....
Ładowany bezpośrednio przy akumatorze.
Ładowane przez punkty rozruchowe w aucie.
Dla osób posiadających BMW z funkcją odzysku energii ....
Podobno akumulator należy ładować przez punkty rozruchowe auta tak aby nie omijać inteligentnej klemy IBS.
Ta czynność powoduje ,że ładowany akumulator uzyskuje max 85% swojej pojemności. O sprawności nie ma żadnej informacji.
W instrukcji Newtis znalazłem następującą informacje......
Pojazd z inteligentnym sterowaniem alternatorem (IGR)
W przeciwieństwie do normalnego sterowania ładowaniem akumulatora, inteligentne sterowanie alternatorem zapobiega 100% naładowaniu akumulatora. Poziom naładowania akumulatora mieści się w zakresie 75 - 85% maksymalnego możliwego naładowania. Oznacza to, że akumulator pozostaje „doładowalny”, aby umożliwić odzysk energii w fazie najazdu pojazdu.
System zarządzania mocą koordynuje różne wymagania dotyczące napięcia pojazdu:
• Bateria: napięcie nominalne zależy od temperatury baterii. Minimalne i maksymalne napięcie, aby trwale chronić przed nadmiernym napięciem i rozładowaniem przy słabym stanie naładowania. W cyklach inteligentne sterowanie alternatorem jest tłumione; pozwala to na 100% naładowanie akumulatora, aby osiągnąć pełną pojemność akumulatora przez dłuższy czas (regeneracja).
• Komponenty układu elektrycznego pojazdu i funkcje (np. Światła zewnętrzne lub dynamiczna kontrola stabilności): minimalne lub maksymalne niezbędne napięcie. Te wartości graniczne nie mogą zostać przekroczone lub przekroczone, ponieważ w przeciwnym razie mogą wystąpić ograniczenia funkcjonalne lub awarie funkcji.
• Stan pracy IGR: odzysk energii w fazach wybiegu, częściowe odciążenie alternatora (niedopuszczalne rozładowanie akumulatora) lub odciążenie alternatora (zwrot energii z akumulatora do układu elektrycznego pojazdu)
Określenie stanu naładowania po wymianie IBS lub baterii
Po wymianie akumulatora i zarejestrowaniu wymiany akumulatora lub po wymianie inteligentnego czujnika akumulatora (IBS) pojazd musi pozostawać w stanie spoczynku przez co najmniej 3 godziny: tylko wtedy można określić nowy stan naładowania na podstawie napięcia w obwodzie otwartym pomiary.
To jest tylko zabawa pod tytułem "wyzwanie gęstości" nie ma to nic wspólnego z pracą akumulatora w samochodzie. W samochodzie akumulator nie jest doładowywany na 100% aby mógł przyjmować prąd np z systemu odzyskiwania energii. Akumulator w pełni naładowany do wymarzonej przez pasjonatów gęstości 1,28 nie będzie pobierał prądu. Takie wyzwanie gęstości to SPA dla akumulatora a nie zwykły cykl pracy! Szkoda, że mrAkumulator o tym nie wspomina. I nie przesadzał bym z tą inteligentną klemą to tylko pomiar prądu. Oprogramowanie później może decydować o prądzie ładowania regulując napięciem alternatora. Nic wielkiego
Janie, nieraz o tym mówiłem. A określania SPA używam bardzo często.
@@JanKowalski-cv4pw
Czytam czytam i jeśli ma pan jakąś większą wiedzę w tym temacie to proszę rozwinąć wątek , bądź skierować zainteresowanych do lektury .
@@mrAkumulator cieszę się 🙂 choc jeszcze nie słyszałem. Miłośnicy akumulatorów i kanału dobrze o tym wiedzą. Niestety zieloni czasami zbyt dosłownie mogą coś zrozumieć. Nic na to nie poradzimy różni ludzie oglądają. Ja z ciekawości i dla rozrywki więc tak trzymać 🙂
@@greg8532 Co by pan chciał wiedzieć? Pana BMW poradzi sobie z rozładowanym czy w pełni naładowanym akumulatorem. Nie ma potrzeby posiadania prostownika do ładowania akumulatora. Chyba, że samochód długo stał.
Polski z małej litery bo to przymiotnik w tym sensie i w środku zadania.
Nie wiedziałem, słabo znam polski ;)
@@mrAkumulator da się zauważyć. Tak samo jak półtorej tysiąca zamiast półtora tysiąca w filmie o fotowoltaice
Polska to wyjątkowy kraj pod kątem wytykania błędów.
@@mrAkumulator nie wytykania tylko zwracania uwagi. Nie ma się co obrażać, każdy błędy popełnia i to jest normalne. Ale warto nad tym popracować, tym bardziej jak się człowiek lansuje w internecie. Taką osoba jest częściej pod "obstrzałem".
@@mrAkumulator Taki sam kraj jak i inny. Wypadałoby raczej powiedzieć mój błąd i będę starał się lepiej mówić i pisać w ojczystym języku. Sam też czasami robię byki, a to przez to, że szkołę miałem dawno temu:)
Witaj. Zmień tło, bo jest wszystko na biało, i źle się ogląda. Pozdrawiam.
A to nie jest tak że każdy swoje chwali? Nawet jeśli jest to słabe? Ja tego nie kupuje.
Raczej nie, bo jeśli były to produkt nie wart pokazania, to nie marnował bym Twojego czasu na publikację takiego filmu.
Cena licytowanego prostownika osiągnęła na chwilę obecną 800zł. Mam pytanie: czy ludzie są już jeb@#&ci, czy dochód ze sprzedaży ma być przeznaczona na jakiś ważny cel ?
Tak na wsparcie Tomka bo potrzebuje każdej złotówki obecnie.
@@mrAkumulator To chyba tak jak każdy... coś specjalnego się wydarzyło ?
Niepubliczny temat.
@@mrAkumulator rozumiem
@@mrAkumulator Za ile zeszły te sprzęty?
Ile za ten prototypowy prostowik chcesz panie kolego?😊