Jak bogata była II Rzeczpospolita?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 июн 2024
  • Znane nam dzisiaj warunki życia, które uważamy za cywilizacyjny standard sto lat temu byłyby uznane za luksus. Jak żyli nasi przodkowie z międzywojennej Polski? Był to kraj pełen kontrastów. Poszczególne województwa rażąco się od siebie różniły pod względem zamożności i poziomu rozwoju gospodarczego. Trzy czwarte społeczeństwa żyło na terenach wiejskich, najczęściej w domach jednoizbowych. W Wilnie tylko 12% murowanych domów miało dostęp do bieżącej wody.
    W latach 20. XX wieku rodzin, których roczny przychód przekraczał 100.000 złotych było mniej niż tysiąc. Jak w ogóle wyglądały wówczas zarobki? Ile zarabiał nauczyciel, a ile wykwalifikowany robotnik? Dlaczego praca w administracji państwowej była tak szanowana?
    Jak radzono sobie z problemami, z którymi współcześnie boryka się wielu Polaków? Kogo wówczas było stać na zakup mieszkania? Jak wyglądała edukacja i ile kosztowała? Jak nasi przodkowie radzili sobie z inflacją, hiperinflacją i kryzysem gospodarczym, który uderzył w Polskę wyjątkowo mocno?
    O tym wszystkim w dzisiejszym podcaście Muzeum Historii Polski.
    Rozmawiają dr Michał Przeperski i i jego gość dr hab. Andrzej Zawistowski, historyk z Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckego.
    Rozdziały:
    00:00 - Jak bogata była II Rzeczpospolita?
    01:44 - Biedni i bogaci
    16:07 - Jak żyć w II RP?
    27:47 - Niespełniony sen o rozwoju
    W podcaście wykorzystano fragment piosenki Tadeusza Faliszewskiego "Jadziem panie Zielonka". Piosenki Warszawskie
    ℗ 1937 Prawa autorskie należą do Polskie Nagrania, A Warner Music Group Company.
    Zapraszamy do wysłuchania innych podcastów Muzeum Historii Polski:
    1. Masoneria - fakty i mity. Historia ruchu wolnomularskiego - • Masoneria - fakty i mi...
    2. III Rzesza - państwo stanu wyjątkowego - • III Rzesza - państwo s...
    3. Mity o Kazimierzu Wielkim - • Mity o Kazimierzu Wiel...
    Nasze podcasty to opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski.
    Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na:
    ● RUclips • Podcasty Muzeum Histor...
    ● Spotify open.spotify.com/show/1p3AH9O...
    ● Google Podcasts podcasts.google.com/feed/aHR0...
    ● Audiotece web.audioteka.com/pl/podcast/...
    ● a także na innych platformach podcastowych.
    Zapraszamy do subskrypcji naszych profili.
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    Podcast zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego - Portal Historyczny Dzieje.pl

Комментарии • 477

  • @janusz4695
    @janusz4695 10 месяцев назад +9

    Polska przedwojenna to był kraj biedoty, analfabetyzmu, ale i bardzo bogatych ludzi. Klasy średniej nie było. Chłop, robotnik był zerem. Wybrańcy jak obszarnicy, oficerowie w wojsku, politycy sanacyjni, to była grupa korzystająca z dóbr państwa i niekoniecznie ze swoich. Na edukację stać było wyłącznie bogatych. Biedni mieli tylko jedną drogę. Iść do wojska i tam ewentualnie robić karierę. Kradzież, defraudację to była norma. Wyzysk ludzi także. Ci przy korycie, mieli się bardzo dobrze. Dołęga Mostowicz dokładnie opisał życie w Karierze Nikodema Dyzmy. A pisał powieść przed II Wojną Światową, będąc naocznym świadkiem. Dowódca ZWZ a potem AK, Grot Rowecki pisał w meldunkach oceny września 39, że nie może być powrotu do sanacji, a winnych klęski należy ukarać. Należy też sanację odesłać do lamusa i zmienić w Polsce ustrój na bardziej przychylny obywatelom. Najwidoczniej nie był przychylny.

  • @jarosawkonior7497
    @jarosawkonior7497 10 месяцев назад +13

    Genialne omówienie okresu miedzywojennego w sposób bardzo przystępny i prosty tak aby większość ludzi mogła zrozumieć realia Polski lat 1918-1939 . Jedynego tematu który nie został tu poruszony to kwestii społecznej ówczesnej Polski czyli narodowości i nastawienia poszczegolnych warstw spolecznych do Polski i jego patriotyzmu w zależności od regionu Polski a co za tym idzie też zamożności. Pozdrawiam

  • @hania1913
    @hania1913 11 месяцев назад +81

    Świetny odcinek 👍 pokazujący XX-lecie z perspektywy zwykłych ludzi. Poprosimy więcej o gospodarce II RP nawet kilka odcinków z rozbiciem na inflację, reformy, wielki kryzys, przewrót majowy i jak wpływały na wieś i miasto.

    • @prawdakuje1152
      @prawdakuje1152 11 месяцев назад +1

      To nie Napoleon cwaniak Polske wam dal tylko udawal dobrego dla naiwniakow polakow jak dzis tak samo ussako a 110 tys polakow jako frajerow na mieso armatnie wykorzystal naiwnymi bajeczkami ?Kto polske urodzil odrodzil jak kura piskle do zycia postawil ze zmazanej mapy na ktorej Polski nie bylo granic... 27 listopada 1815 = Nikolaj Silcow = i Car Aleksander 1 To z ich rak byla zrobiona zatwierdzona = Konstytucja Polski jedyna najbardziej liberalna w calej Europie..Nareszczie sczesliwi polacy mieli swoja ziemie co bylo najwazniejsze kto nie ma rozumu i nie doznal bezdomnosci i biedy = ten tego nie doceni Bo jesli swej matki co Dala ci zycie nie sznujesz a takze wyzwolicieli kraju ? To na urodzenie i zycie w spokoju nie zaslugujesz . Najgorsze jest gdy dzieci pluja na swoja Matke Rosja= pomijajac jakies niesnacki po obu stronach= Polski I Rosji To Fakt ze zaden inny kraj nie dal dla Polakow slupkow Granicznych Tylko Rosja. Wiadomo ze Rosja jak kazdy inny kraj nie zawsze nie jest idealem ale 30 lipca 1941 Rosja postapila Bardzo dobrze dla Nas uratowala nam zycie jak topielca ratownik = Wszyscy przez pewien okres zycia jestesmy glupcami.ale wazne ze bledy naprawiamy.

    • @zennero7932
      @zennero7932 10 месяцев назад

      ... nic nie powiedzieli

    • @prawdakuje1152
      @prawdakuje1152 10 месяцев назад +1

      @@zennero7932 Panie Maciak = Jaki Kraj ? nie nadaje sie do samoistnienia i samowladzy wiec cokolwiek im podac aby sie wysilili dla swojego dobra to nie wezma bo ich lenistwo zawsze wygrywa a dla wygody wybrali byc tylko wiecznym parobkiem u kogos czyli robia to tylko co konieczne dla przezycia od wyplaty do wyplaty, ich rozumowanie i zachowanie jest zalosne =Przeciez im dzis zagraniczna nazwa starego swojego zakladu nie przeszkadza ,udaja madrych a zawsze glupsi ich okiwaja

  • @stanisawaczny8643
    @stanisawaczny8643 10 месяцев назад +10

    Kierownik szkoły (nie dyrektor !) na wsi w łódzkiem dostawał na rękę ok. 200 zł./ m-c, na przełomie roku 1938 i 1939. Tenże kierownik szkoły miał mieszkanie służbowe. Przy domu była duża działka, ok, 0,2 ha. Wiem, że w rodzinie mamy byli kolejarze, którzy uważani byli za "burżujów" - mieli mieszkania służbowe, dobre pieniądze, dostęp do lekarza.
    Jednocześnie w tej samej wsi nie było prądu elektrycznego, czerwonka i gruźlica były na porządku dziennym.

    • @wojtekmarkos1965
      @wojtekmarkos1965 4 месяца назад

      Zgadza się . Mój Ojciec to wszystko opowiadał..Rodzice mieszkali w okolicach Łodzi.
      Pamiętam jak mama mówiła ,że" drzwi nie zamykały od tych co chodzili po prośbie.".
      Może Ojciec tej biedy nie dostrzegał, bo pracując w wojsku zarabiał około 500 zł.
      Na wsi skąd pochodziła mama nie było prądu- dopiero w latach 60 ubiegłego wieku doprowadzono elektryczność.
      Była dużo umieralność dzieci. !!!!!!!!!!!!!!!

  • @Pfffs6533
    @Pfffs6533 10 месяцев назад +61

    Moja teściowa urodziła się pod zaborami Austro-Węgrskim i pamięta dobrze że żyli razem ze zwierzętami w jednej izbie z dziadkami i licznym rodzeństwem.. jej matka oddała ją parobkiem do pracy jakieś rodzinie jako 4latkę! pasła gąski!o jakim przedszkolu mowice???😮😮😮 7km do carskiej Rosji..i całe jej rodzeństwo było oddane gdzieś do pracy! Jakie przedszkole???😮😮
    Później już jako 16 latka została wydana za mąż! męża sama kobieta nie mogła wybierać! Długa historia..tylko w książkach historii fałsz i obłuda!

    • @barbarakawa6645
      @barbarakawa6645 10 месяцев назад +14

      Wykształceni przed wojna byli bogaci byli na stanowiskach. Polacy biedni nie mieli możliwości zdobycia wykształcenia tym samym nie zarabiali. Komuna zaczęła stwarzać warunki klasie robotniczo chłopskiej warunki ,dobycia wykształcenia.Resortowe dzieci PRL.

    • @lariadea9553
      @lariadea9553 10 месяцев назад +2

      To co napisałaś, potwierdza książka "Chłopki" dopiero teraz wydana.

    • @StanisawBiarwinski
      @StanisawBiarwinski 10 месяцев назад +17

      II RP to tyle historii ile ludzi. To, że Pani teściowa miała takie smutne dzieciństwo i życie, nie znaczy, że każdy w II RP takie miał. Byli ubodzy, klasa średnia i bardzo bogaci, życie każdej z tych grup wyglądało zupełnie inaczej. Ale fakt nie było zasiłków i socjalu przez co albo ktoś zakasał rękawy i ciężko pracował (zazwyczaj wówczas się sukcesywnie dorabiał bo przez drugą dekadę II RP dzięki deflacji oszczędzany kapitał zyskiwał na wartości) albo biedował.
      Co do wyboru męża to wówczas taka była kultura i nie ma co się temu dziwić. Przez setki lat, praktycznie żadna kobieta nie wybierała sama męża i dotyczyło to i chłopek i szlachcianek i córek królów. Zmieniło się to dopiero wraz z rewolucją kulturową w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +1

      @@StanisawBiarwinski Skończy matołku wypisywać brednie. W II erpe prawie wszyscy ciężko pracowali. A to, że żadna wtedy kobieta nie wybierała sobie męża można między bajki włożyć:)).

    • @esza2013
      @esza2013 10 месяцев назад +4

      @@barbarakawa6645 To znaczy według ciebie komuna, której nie było w Niemczech, Holandii, Francji itd. dała możliwość wykształcenia klasie robotniczej ??? To chyba tak było u was w Rosji. Bo w Polsce za PRLu Komuna spowolniła rozwój edukacji fachowej , Bredzisz człowieku .

  • @zupapomidorowazeschabowyms223
    @zupapomidorowazeschabowyms223 10 месяцев назад +31

    Naprawdę tak ciężko powiedzieć wprost, że to był BARDZO biedny kraj, w którym setki tysięcy ludzi musiały codziennie walczyć o przeżycie? Rozumiem idealizowanie II RP bo w końcu po 123 latach odzyskaliśmy własne państwo ale musimy przyznać się sami przed sobą, że dla większości obywateli to było piekło na ziemii, które zafundowały im elity blokując reformę rolną.

    • @temptension
      @temptension 10 месяцев назад

      Z pewnością był to biedny kraj.Natoniast wiem,że pradziadek nie mając nic za zarobione pieniądze w kopalni we Francji kupił niecałe 2 ha ziemi, które uprawiał.Następnie dzierżawił kilka .A "reforma" rolna po II wojnie światowej pozbawiła go tej ziemi,dostał jakiś badziewne gospodarstwo na ziemiach odzyskanych,które spłacał do śmierci. Myślę ,że podobieństwo do III RP jest fundamentalne, korupcja, nierówności społeczne i niedziałające sądownictwo,gdzie ja od 12 lat próbuje odzyskać ten skrawek ziemi, którego komuchy po wojnie pozbawiły pradziadka...

    • @borsuk3798
      @borsuk3798 9 месяцев назад

      Bzdura, pieniądze nie rosną na drzewach, to był bardzo poniszczony, niedoinwestowany kraj, wszyscy byli sklejonym przypadkowym społeczeństwem, bez wielowiekowej akumulacji kapitału, za to po stratach wojennych. A ty dzisiaj chętnie zapłacisz ogromny podatek, a w nagrodę jeszcze będą grozić rozparcelowaniem albo bolszewizacją? Jak ktoś narobi sobie stadko dzieci, to rząd jest winien? Bieda była też w innych krajach. Przeciez jeszcze po IIWŚ był w Polsce głód i pomoc UNRRA, ale chodzili głodni i powszechnie niedojadali też w W. Brytanii, a jak w tych czasach wyglądały dzielnice różnych narodowości w USA, też bieda. Porównaj lepiej sytuację z sąsiednimi krajami. Niemcy miały lepiej z oczywistych powodów uprzemysłowienia, ale na wsi robiło się za chleb, a jak przyszedł Wielki Kryzys? Lepiej od razu zwalaj na masonów i reptilian.

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz7454 11 месяцев назад +21

    pamietam z dziecinstwa rynsztoki z mydlinami i pomyjami na Warszawskiej ulicy Stalowej-to byl lata piecdziesiate

    • @starymetall3
      @starymetall3 10 месяцев назад +6

      Grzesiuk pisał ze w Warszawie przed wojną ludzie srali po parkach

    • @tomaszs9386
      @tomaszs9386 10 месяцев назад +3

      To pamięta Pani warszawę w ruinie i budowę pałacu stalina

    • @nataliap5885
      @nataliap5885 10 месяцев назад

      Głupi Stalin zlikwidował analfabetyzm w Polsce, leczył i uczył ludzi ZA DARMO, bez tego pani Krystyna do dziś byłaby niepiśmienna.

    • @krystynarakowiecki2558
      @krystynarakowiecki2558 10 месяцев назад +2

      Ta ulica Stalowa to było takie Chinatown na Pradze.

  • @Monte_Calvaria
    @Monte_Calvaria 11 месяцев назад +34

    Polska przedwojenna była okropnie biedna. Brakowało kapitału, czyli pieniędzy, brakowało pomysłu na ożywienie gospodarcze wewnątrz samej Polski, gdyż kapitał zagraniczny bał się w Polsce inwestować. Bano się, że Polska ze względu na swe położenie może nie przetrwać najbliższych lat, co zresztą nastąpiło. Kiedyś pytałem moją babcię, która urodziła się pod koniec XIX wieku, jeszcze za cara we wsi niedaleko Warszawy o poziom życia. Czy lepiej było za cara czy już w niepodległej Polsce, w okresie międzywojnia. Powiedziała że lepiej się żyło za cara, było bardziej bogato i żyło się lepiej.

    • @jerzyurbanski1954
      @jerzyurbanski1954 11 месяцев назад +9

      Nie brakuje takich Polaków, którzy powiedzą, że w latach 80. żyło im się lepiej niż teraz - bo mieli spokojną pracę, bo były jakieś świadczenia socjalne etc., a poza tym mniej więcej wszyscy byli podobnie biedni.Ale to nie znaczy, że dzisiejsza Polska jest gorsza od tej z lat 80. Na to jak pamiętamy przeszłość wpływa wiele rzeczy i tak, moim zdaniem, było też w wypadku pamięci Pana/Pani babci.

    • @andreasseemann3325
      @andreasseemann3325 11 месяцев назад +3

      ​@@jerzyurbanski1954 POdobnie obecnie , chociaz to tylko 7 lat demokracji 🤣🍻

    • @Monte_Calvaria
      @Monte_Calvaria 11 месяцев назад +18

      @@jerzyurbanski1954 Obiektywnie babcia miała rację, gdyż w Polsce międzywojennej warunki życia były gorsze niż za caratu. Wojna światowa wyniszczyła gospodarczo "kongresówkę", wojna z bolszewikami również, potem był kryzys ogólnoświatowy. Odrodzona Polska w momencie startu miała pustki w skarbcu, ogromne wydatki wojenne, a rolnictwo było prymitywne, wsie przeludnione. Produkcja rolnicza w "kongresówce" bodajże do wybuchu II wojny światowej nie osiągnęła poziomu z czasów carskich (rolnictwo - główne zajęcie Polaków w tym czasie). Produkty rolnicze były bardzo tanie, rolnictwo nie dawało prawie żadnych dochodów, prócz możliwości przeżycia. Głód na wsi był stanem dość powszechnym. Dotyczy to oczywiście kongresówki i terenów zaboru austriackiego.

    • @jerzyurbanski1954
      @jerzyurbanski1954 11 месяцев назад +7

      @@Monte_Calvaria Warunki życia z pewnością nie były gorsze niż za caratu. Nie szalała tajna policja, a polscy patrioci nie byli wysyłani na Sybir. Istniało polskie życie kulturalne, prasa i edukacja. Warunki gospodarcze natomiast były bardzo trudne, to prawda. Ale zniszczeń takich jak wojny lat 1914-21 nie było nigdy wcześniej na ziemiach polskich: ani w czasie potopu szwedzkiego, ani podczas wojen napoleońskich etc. W tym sensie można powiedzieć, że gdyby nie było wojny, byłoby lepiej. Tylko że w dłuższej perspektywie ziemie polskie byłyby peryferiami trzech obcych krajów, co przyniosłoby katastrofalne skutki.

    • @andrzejzajac7103
      @andrzejzajac7103 11 месяцев назад +12

      Wieś traktowała cara jak Boga...on ich uwłaszczył....zadam proste pytanie...dlaczego chłopi z kieleckiego wypieli się na Piłsudskiego kadrowa w 1914 ??

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 11 месяцев назад +49

    Proponował bym zacząć od początku. Kiedy Polska poniosła największe straty / Na pierwszym miejscu jest potop szwedzki. To złamało nam kręgosłup. Następnie pierwsza wojna światowa. Kompletnie zniszczyła podstawy gospodarki i drastycznie ograniczyła poziom życia. Do drugiej wojny nie daliśmy rady tego odrobić. I na koniec , druga wojna, która spowodowała najmniejsze straty, ale była ostatnią, więc ją najlepiej pamiętamy. Każda wojna, niszczy elity i zostawia łajno. To, że po czymś takim istniejemy, to cud. Ale sami jesteśmy sobie winni. My się przejmujemy kłopotami innych, a oni tworzą nam kłopoty.

    • @rafalzych8031
      @rafalzych8031 11 месяцев назад +14

      Ja dodałbym jeszcze rozbicie dzielnicowe, którego skutkiem była utrata przez Polskę Ziemi Lubuskiej, Pomorza Zachodniego i Śląska z ich zasobami ludności polskiej i zasobami gospodarczymi. Pytanie, czy powstałyby Prusy w takiej sile jaką poczuliśmy w XVIII wieku, gdyby wcześniej Polska nie utraciła swoich piastowskich ziem na zachodzie.

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 11 месяцев назад +15

      @@rafalzych8031 Prusy należało zaorać , a nie bawić się w hołd . Nie było by dwóch wojen światowych. Ale niczego, to nas nie nauczyło. Powinniśmy sobie dzisiaj poszukać jeszcze jakichś Krzyżaków i sobie ich sprowadzić.

    • @hfdhfdiuwerbds
      @hfdhfdiuwerbds 11 месяцев назад +2

      Potop był szokiem bo przed nim przez 300 lat nie było za bardzo odczuwalnych najazdów na rdzeń ziem polskich. Ale zniszczenia nie były aż tak duże, okupacja szwedzka trwała w większości Małopolski i Wielkopolski przez okres roku - półtora. Popalili pałacyki, ściągneli kontrybucje z miast itd. ale nie złamali żadnego kręgosłupa czy co ty tam sobie we łbie ubzdurałeś. Prawdziwą katastrofą był okres 1700-1715, wtedy naprawdę gospodarka zapadła się na pół wieku z hakiem, a do takiej Wielkopolski zaczęto ściągać kolonistów żeby zajęli pustki po wymarłych wioskach, z Bambergu na przykład. Poczytaj se coś czasem zamiast wypisywać bzdety

    • @sebastianmarciniak518
      @sebastianmarciniak518 11 месяцев назад +24

      Kręgosłup Polsce to złamała szlachta bo wszystkie nieszczęścia to ich i tylko ich wina.

    • @starymetall3
      @starymetall3 10 месяцев назад +4

      @@sebastianmarciniak518 ale człowiek musiał za darmo u szlachty pracowac ,,to była dobra zapłata

  • @janekkwiatkowski5703
    @janekkwiatkowski5703 10 месяцев назад +27

    Dziennikarz sanacyjnej Polski zapytał polityka:Dlaczego Polska nie ma swoich koloni?Polityk odpowiedział:Pojedź pan za rogatki Warszawy,tam gdzie się kończy Warszawa -od tego miejsca zaczynają się polskie kolonie....

    • @wojciechbieszk1074
      @wojciechbieszk1074 10 месяцев назад +1

      Tak trochę jest i teraz

    • @PaulPaul-bq2wk
      @PaulPaul-bq2wk 10 месяцев назад +1

      Tyle że warszawa sama jest kolonią.

    • @janekkwiatkowski5703
      @janekkwiatkowski5703 10 месяцев назад +7

      Politykowi chodziło o rażące dysproporcje pomiędzy ówczesnym bogactwem-blichtrem Warszawy a pustynnym krajobrazem polskich wsi i małych miast.W internecie na Pdfie do pobrania są pamiętniki chłopów polskich spisane za czasów sanacji,na konkurs ogłoszony przez gazetę ludową.Przytłaczające są te pamiętniki ,choć warto przeczytać/poczytać.

    • @PaulPaul-bq2wk
      @PaulPaul-bq2wk 10 месяцев назад

      @@janekkwiatkowski5703 ciężko to raczej porównać gdzie biedacy z Wawy za bezcen wypruwają rzyły a szlachta bawi się na dworach i w pałac ach.

    • @Monte_Calvaria
      @Monte_Calvaria 9 месяцев назад +5

      @@janekkwiatkowski5703 Warszawa w okresie międzywojnia była biednym miastem. Tego blichtru było wszystkiego na parę ulic. Większość ludzi żyła prymitywnie, bez łazienki i bieżącej wody w mieszkaniu. Większość mieszkała w gigantycznie przeludnionych mieszkaniach.

  • @Raul-pp1uh
    @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +11

    Przez całe 20-lecie międzywojennej Polski poziom produkcji przemysłowej w przededniu wybuchu 2 wojny światowej nie przekroczył produkcji sprzed 1 wojny światowej na tych samych ziemiach. To już była totalna kompromitacja wszystkich (nie)rządów II RP.
    Od 1926 do 1939 roku gdy rządziła s(r)anacja, liczba samochodów prawie się nie zwiększyła. Doszło już do tego, że w 39r. nawet w biednej Rumunii liczba samochodów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców była większa, niż w Polsce. Ale o tym wam żaden psor nie powie.
    Wybudowano co prawda port w Gdynii, COP, ale to była jedynie kropla w morzu potrzeb. W stolicy Etiopii, czy Nigerii też wybudują nowoczesny szklany wieżowiec, jakąś drogę, czy kawałek linii kolejowej. A ludność jak cierpiała biedę z nędzą, tak dalej cierpi, i nic się za bardzo nie poprawia.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +2

      @@1_COMMONWEALTH Skończy głupolku wypisywać brednie o drugiej Ukrainie. W kryzysowych latach 80-tych granice Polski były zamknięte, za granicę jeździli wybrani, którzy dostali paszport. Nie było też zachodnich inwestycji. A mimo to za końcówki komuny lepiej było w Polsce, niż teraz co jest na Upadlinie.

    • @borsuk3798
      @borsuk3798 9 месяцев назад

      😂😂😂

  • @janbieniek6181
    @janbieniek6181 11 месяцев назад +44

    Literatura Sergiusza Piaseckiego
    znakomicie przekazuje nam obraz
    odrodzonej Rzeczpospolitej.
    Wątki kryminalne są znakomitym pretekstem do pokazania ówczesnych realiów życia społeczeństwa II RP.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +11

      Książka - "Niepiękne dzielnice. Zbiór reportaży o przedwojennej Warszawie". Opisuje jaka tam była bieda w tym "Paryżu północy", a może raczej "Kalkuta północy".

    • @Roni_Sobolewski
      @Roni_Sobolewski 10 месяцев назад +9

      @@qazwsxgregor Dołęgę Mostowicza siepacze Piłsudskiego o mały włos zamordowali. Pobitego i porzuconego w polu znalazł wieśniak i to mu uratowało życie. Pobicia i morderstwa przeciwników sanacji były bardzo częste. Warto przeczytać "Czarna księga Sanacji" Suchodolskiego.

    • @borsuk3798
      @borsuk3798 9 месяцев назад +1

      Wiesz, czym jest honor? Chyba nie. Bardzo częste? Czyli ile razy na osobodobę? Ilu zamordowano, i to z powodów politycznych, w czasach terroryzmu, walki bojówek, konfliktów zbrojnych i stale grożącej wielkiej inwazji?

    • @Roni_Sobolewski
      @Roni_Sobolewski 9 месяцев назад +2

      @@borsuk3798 Tak. To były czasy terroru... ale yebanej sanacji. Przy okazji nie pisz na tematy o których nie masz pojęcia bo widzę że kierujesz się emocjami. No i o jakim honorze ty tutaj wspominasz?

  • @wojciechm4144
    @wojciechm4144 11 месяцев назад +9

    Swietnie sie tego slucha!
    Dziekuje

  • @antoniplebanski1119
    @antoniplebanski1119 10 месяцев назад +4

    Świetny wykład w pigułce - dziękuję za realizację

  • @adamwrobel334
    @adamwrobel334 11 месяцев назад +40

    Zapomniał pan prof. powiedzieć o zarobkach chłopa przy młocce cepami, cenie bułki, krowy, morgi ziemi, zarobku szwaczki i stosunkach w pracy między przełożonym i PODWŁADNĄ.

    • @Pfffs6533
      @Pfffs6533 10 месяцев назад +7

      Bardzo chętnie posłucham!

    • @adamwrobel334
      @adamwrobel334 10 месяцев назад +4

      @@Pfffs6533 Wszystkiego już nie pamiętam, więc chcę, aby ktoś mi przypomniał (ceny krowy, morgi ziemi, itp.), ale cena bułki wynosiła chyba 1 zł, a za tyle chłop młócił cepem cały dzień. Tak opowiadał mi ojciec, który przed wojną mieszkał na wsi koło Wieruszowa. Z kolei pewien mechanik z Czańca opowiadał, że szwaczka zarabiała na m/c 50 zł i „była panią całą gębą”. Przed wojną pracował w Bielsku-Białej w zakładach Lenko, a mistrz z jego oddziału nie przyjął do pracy żadnej kobiety, jak się z nim nie przespała. To samo mówiła mi Włoszka Maria będąca nauczycielką w Toronto w downtown. Mówiła, że właściciel biura nie przyjmie do pracy sekretarki, jak się z nią nie prześpi (typowe kapitalistyczne stosunki). Zapomniałem napisać o Janie z Pińska, który przed wojną miał 17 lat, a jego ojciec pracował jako urzędnik w ratuszu miejskim i zarabiał 180 zł na m/c. Jan twierdził, że to było bardzo mało. Opowiadał, że jak Rosjanie wchodzili do Pińska, to z*d*i wychodzili na ulice i całowali kopiejki mówiąc: „To jest pieniądz. Wasz (polski) to nie pieniądz.”

    • @Jacek-yo8of
      @Jacek-yo8of 10 месяцев назад +1

      Bułka pięć groszy krów trzydzieści do pięćdziesiąt złotych mogą tysiąc złotych małe gospodarstwo dziesięć tysięcy.

    • @temptension
      @temptension 10 месяцев назад +1

      ​@@Jacek-yo8ofzależy w jakim okresie 20 lecia..

    • @greeymen
      @greeymen 10 месяцев назад +1

      Kosiarz przy żniwach zarabial 2zł na dzień i to była dobra płaca, orezada 80 griszy, kielbasa 1.8zł, swinia 80 - 100zł, krowa około 130zł rower tez okolo 120zł, 20 sierpnia 1939 r na rynku we Włodawie kwintal zboża około 25zł

  • @andrevonschwarz
    @andrevonschwarz 10 месяцев назад +20

    Poza byłym zaborem pruskim oraz niektórymi dużymi miastami jak Kraków czy Lwów II RP była biedna i zacofana jak mysz kościelna. W PRL i we wczesnych latach III RP ludzie którzy przeżyli okres międzywojenny jakoś za nią nie tęsknili.

    • @StanisawBiarwinski
      @StanisawBiarwinski 10 месяцев назад +11

      Ja mam zupełnie inną perspektywę. Mój pradziadek, z małej podlubelskiej wsi do końca swoich dni w PRL-u powtarzał ,,za Piłsudskiego było lepiej''. Wrócił z wojny polsko-bolszewickiej mając tylko hektar ziemi. Przez 20 lat II RP oszczędnością i pracą (był stolarzem, założył sad i kontraktował buraki cukrowe) dorobił się 20 hektarów ziemi, stawu, lasu, dużego ceglanego domu z elektrycznością. Jak sam mówił dzięki własnej pracy żył jak dziedzic. Ale dorobił się bo pracował a jego sąsiedzi ze wsi przepijali wszystko w karczmie i cały czas narzekali, że ciężko wyżyć na swoich skrawkach ziemi w drewnianej jednoizbowej chałupie. To moim zdaniem pokazuje prawdę o II RP, kto był kreatywny i pracowity radził sobie...

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +12

      @@StanisawBiarwinski Ale twój dziadek to jeszcze nie cały świat. Jakby wszyscy którzy nie pili i pracowali powiększyli areał ziemi z 1 hektara do 20 hektarów, to byłby jeszcze większy "cud" niż ten nad Wisłą w czasie wojny polsko-bolszewickiej;)).

    • @Islavanilla
      @Islavanilla 10 месяцев назад +1

      Moj dziadek przed wojną byl kierownikiem wiejskiej szkoly w Wielkopolsce okolice Strzelna , a babcia była nauczycielką . Wybudowali dom z pecy, to jest gliniana cegła nie wypalana , 4 izbowy, studnia na podwórzu, obórka ogródek. Dom stoi do dziś jest wyremontowany i służy rodzinie jako miejsce wakacyjne . Wszystkie dzieci , a byla ich 3, skończyly studia mieszkają w mieście.

    • @andrevonschwarz
      @andrevonschwarz 10 месяцев назад +2

      @@Islavanilla to był jednak były zabór pruski (również się z niego wywodzę), nie porównujmy go z resztą kraju, bo to była wówczas przepaść.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +3

      @@Islavanilla Tylko że nauczycielom i urzędnikom i wojskowym w II RP o wiele lepiej płacono, niż prywaciarze.
      Ktoś za 70 lat może napisać, że jego dziadek za rządów PiS był wojewodą, a ponadto zasiadał w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. I wcale tak źle nie było jak ludzie piszą o tamtych czasach.

  • @marcinm8554
    @marcinm8554 11 месяцев назад +17

    ❤❤Pozdrawiamy. Ruch Dobrobytu i Pokoju. ❤❤

    • @marcinm8554
      @marcinm8554 10 месяцев назад +1

      @@1_COMMONWEALTH słysze ze wyznawca bandery się odezwał

  • @ThomasJ.StonewallJackson
    @ThomasJ.StonewallJackson 11 месяцев назад +58

    Chyba raczej jak bardzo biedna była.

    • @jerzyurbanski1954
      @jerzyurbanski1954 11 месяцев назад +12

      Niestety.

    • @paragon079
      @paragon079 10 месяцев назад

      Nie mogę znaleźć zdjecia lub rysunku chłopskiej chaty! Np na Podkarpaciu?

    • @morawiecki5916
      @morawiecki5916 10 месяцев назад

      Biedna fhuj

    • @kwestionariusz1
      @kwestionariusz1 10 месяцев назад

      Tytuł jest celowy

    • @filipkogut8533
      @filipkogut8533 9 месяцев назад +2

      "Jak biedna?" i "jak bogata?" to w gruncie rzeczy te same pytania.

  • @janantoni3604
    @janantoni3604 11 месяцев назад +20

    W 1935 l 59% ludzi an targu we Lowie jest bez butow .chodza na boso.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +4

      Baby niosły buty w rękach, a dopiero przed kościołem zakładały.

    • @krystynarakowiecki2558
      @krystynarakowiecki2558 10 месяцев назад +1

      Tak samo było i w latach 60tych. Jeździłam na wakacje do rodziny na wieś i kobiety i mężczyźni zatrzymywali się u mojej cioci , aby umyć nogi i dopiero iść chodnikiem do kościoła ok 200m.

  • @zodiak865
    @zodiak865 11 месяцев назад +5

    Super . Bardzo dziękuje

  • @annaprzeperska-kochaniak7596
    @annaprzeperska-kochaniak7596 11 месяцев назад +12

    Jak zwykle, ciekawy temat i jego prezentacja

  • @marcinm8554
    @marcinm8554 11 месяцев назад +11

    Pozdrawiamy. Ruch Dobrobytu i Pokoju.

    • @jerzypiotrowski484
      @jerzypiotrowski484 10 месяцев назад +1

      Tylko w Nich szansa....

    • @borsuk3798
      @borsuk3798 9 месяцев назад

      Prorosyjscy sowieciarze pod filmikiem o II. RP :) Jak zwykle szmaciakowy trolling ze spamerskiego konta.

    • @marcinm8554
      @marcinm8554 9 месяцев назад

      @@borsuk3798 Widze ze banderowcy są aktywni.

  • @piotr5338
    @piotr5338 11 месяцев назад +48

    Moja babcia , z kresów , polityką się nie interesowała ale twierdziła, że po wojnie żyło jej się ciężko ale bezpiecznie .5 dzieci do szkół, każdemu na mieszkanie i wesele na 250 osób. Wszystko praca rąk z 11 ha ziemi .Przed wojna byłoby to niemożliwe .To był biedny kraj biedaków .

    • @piotrq7150
      @piotrq7150 11 месяцев назад +5

      No 11 ha ziemi to nie najgorszy areał. Nic dziwnego, że można było z tego wyżyć. Pamiętajmy jednak o perspektywie życia przedwojennego chłopa. Dzięki grabieży majątków ziemian, czyli tzw. reformie rolnej setki tys. ludzi momentalnie awansowało. A mimo tego nie jeden chłop żałował pana. To też jest w źródłach.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +3

      Ale bzdety. Na 11 hektarach?

    • @iwona9255
      @iwona9255 10 месяцев назад +4

      @@piotrq7150Przecież reforma rolna i wywłaszczenia były za PRL.

    • @piotrq7150
      @piotrq7150 10 месяцев назад +3

      @@iwona9255 Kłania się czytanie ze zrozumieniem.

    • @SebastianStefanski-qs8ie
      @SebastianStefanski-qs8ie 8 месяцев назад +1

      Mój dziadek miał kilka ha i dawał radę .bo oprócz tego jeszcze pracował i przed wojna i po wojnie. Przed wojna miał hektar tytoniu i zył bardzo dostatnio

  • @daandyska
    @daandyska 11 месяцев назад +11

    mega ciekawe

  • @xtg7676
    @xtg7676 8 месяцев назад +3

    Brawo 👍👍👍 .
    Pozdrawiam z 🇨🇮

  • @jarickmoriar
    @jarickmoriar 11 месяцев назад +8

    Pięknie opowiedziane!

  • @tomaszcz7928
    @tomaszcz7928 10 месяцев назад +15

    Wspaniałe są audycje o II RP. Jak najwięcej takich oraz tych o stalinizmie w Polsce po wojnie.

    • @Junona55
      @Junona55 10 месяцев назад +4

      Po rozbiorowa i skolonizowana Polska miała potworne problemy z integracją prowincji po rozbiorowej. Totalnie nie przekłada się ta sytuacja na nasze obecne rozumienie. Ciągle ze skrawków problemów i fragmentarycznie przytoczonych przykładów wyciągamy pochopne wnioski interpretujące schematycznie ten okres.Dzisiaj mamy większe problemy egzystencjalne i społeczne.

    • @Skorpion1991
      @Skorpion1991 10 месяцев назад +1

      @@Junona55 nie zgodze sie, dzisiaj mamy 1 jezyk, 1 walute, 1 kulture a obecny podzial spoleczenstwa na PiS/PO nie przebiega weglud geograficznych regionow a politycznie i bardzo indywidualnie. Wiem ze mowi sie ze na wschodzie sa inni ludzie i dzidami poluja z trzcina zamiast majtek, i mowia innym jezykiem oraz glosuja na PiS ale to bujda dla Warszawiakow (zreszta obecnie sama Warszawa rowniez lezy na wschodzie Polski). Kiedys podzialy byly duzo wieksze i nawet Pilsudskiemu sie nie udalo wszystkich zjednoczyc pod swoja osoba

    • @robercikj1008
      @robercikj1008 7 месяцев назад +2

      ​@@Skorpion1991tak i to wszystko zawdzięczamy Stalinowi który z tego bagna jakim była 2 Rzeczpospolita stworzył państwo jednorodne narodowo i kulturowo

    • @Skorpion1991
      @Skorpion1991 7 месяцев назад

      szkoda ze ten twoj "cudotworca wspanialy" z tego gowna jakim bylo zsrr nie zrobil panstwa jednorodnego tylko jakas zbieranina syfu i brudasow roznej masci co sa nawet nie godni zeby Polak jak w gowno wdepnie to zeby sobie buta o ich bolszewicka morde wytarl@@robercikj1008

    • @gillgill6386
      @gillgill6386 6 месяцев назад +1

      Dokładnie tak, to rewolucje ukształtowały w miarę sprawiedliwe społeczeństwa, a postęp technologiczny zapewnił tylko lepsze warunki bytu.

  • @batumi7531
    @batumi7531 10 месяцев назад +1

    Dziękuję 😘

  • @pogrzebanybunkier378
    @pogrzebanybunkier378 11 месяцев назад +21

    Prosimy więcej odcinków o II RP :D

    • @MuzeumHistoriiPolski
      @MuzeumHistoriiPolski  11 месяцев назад +8

      Gwarantujemy, że będzie ich więcej. Pozdrawiamy

    • @Andi030592
      @Andi030592 11 месяцев назад +4

      @@MuzeumHistoriiPolski i dłuższych :)
      Ten odcinek mi sie jakoś tak skończył nagle a miałem wrażenie że dopiero wychodzimy ze wstępu.
      A jesli chodzi o algorytmy itd które dyskryminują bardzo długie formy to myśle że nic nie stoi na przeszkodzie dzieleniu materiałów na odcinki.

  • @Irek66
    @Irek66 10 месяцев назад +6

    Świetny wywiad, wszystko prosto i zwięźle powiedziane bez owijania w bawełne.

  • @lariadea9553
    @lariadea9553 10 месяцев назад +3

    Świetny materiał. Otwiera oczy.

  • @Iranda_
    @Iranda_ 10 месяцев назад +14

    Połowa ludności wiejskiej (tej chłopskiej) mieszkała w domach jednoizbowych. Dwory były wieloizbowe i miały dostęp do bieżącej wody (nawet jeżeli donosiła ją służba) i sanitariatów. Dla ludności wiejskiej były szkoły czteroklasowe (najwyżej czteroklasowe). Mieszkańcy dworów o edukację swoich fornali raczej nie dbali, bo by im pouciekali i nie chcieli pracować za grosze. Swoje dzieci kształcili w porządnych szkołach i czasami na uczelniach polskich i zagranicznych. Poprzestanę na tym. Dobrze, że to się skończyło, dola chłopów to wstyd i hańba dla klas rządzących Polską od Mieszka I do 1939 roku.

    • @mjxxx1
      @mjxxx1 10 месяцев назад +4

      Skończyło się, ale obawiam się że może jeszcze wrócić. Wystarczy posłuchać Mentzena + dodać Czarnka (a za nimi stoją partie, które mają dziś nawet do 50% poparcia) + szczypta wyobraźni...

  • @sawomirziokowski7022
    @sawomirziokowski7022 11 месяцев назад +11

    Bardzo bardzo ciekawe 👍

  • @1986Kawka
    @1986Kawka 8 месяцев назад +1

    Bardzo ciekawy odcinek, brawo!

  • @raf.b
    @raf.b 11 месяцев назад +4

    super materiał

  • @jestemtestowy6381
    @jestemtestowy6381 11 месяцев назад +3

    super odcinek

  • @KoszmarnyPaweTheNightmare
    @KoszmarnyPaweTheNightmare 11 месяцев назад +14

    Tak jak zawsze, szlachta pomiatała ludźmi, było tak,. Jest i będzie bez zmian

    • @andrzejpaje6268
      @andrzejpaje6268 11 месяцев назад

      A kto ta szlachta , junkry LGTB czy pisiory ?

    • @januszlepionko
      @januszlepionko 10 месяцев назад

      A teraz cały świat zmierza w tym kierunku. Globalne elity już jawnie to głoszą: „Nic nie będziesz mieć i będziesz szczęśliwy”. Publika oczywiście nie wierzy, że to na serio, a potem obudzi się w świecie, w którym spróbuj nie być szczęśliwy… wtedy zostaniesz ewaporowany.

  • @hanskloss7422
    @hanskloss7422 11 месяцев назад +13

    W jaki sposób 2 RP miała być bogata, jeśli aż 75% jej mieszkańców mieszkało na wsi, a 60% utrzymywało sie z rolnictwa, natomiast, zaledwie 25% mieszkało w miastach ? Gdyby 2 RP ograniczyła sie do ziem rdzennie polskich tj. do zaborów -Pruskich/Niemieckich i Austriackich to struktura ludnościowa przedstawiała by sie całkowicie inaczej, podobnie jak bogactwo oraz procent ludności polskiej w 2 RP. Ale niestety Piłsudski pchał sie na wschód, gdzie był tylko brud, smród i ubóstwo, brak przemysłu, rolnictwo, oraz ...analfabetyzm, który na tzw. Kresach czyli ziemiach zaborów Rosyjskich w roku 1921, wynosił aż ...64,7%, podczas kiedy na ziemiach zaborów Pruskich wynosił jedynie ...4,2% a na ziemiach zaborów Austriackich 31,5%, i w Królestwie Polskim 31,7%. Gdyby 2 RP ograniczyła sie do ziem 3 rozbioru Rosyjskiego z roku 1795 na wschodzie to miała by nie tylko mniej ludności rolniczej ale też mniej mniejszości narodowych a nawet mniej ...analfabetów. Na tzw. Kresach przemysł właściwie nie istniał, podobnie jak drogi a nawet linie kolejowe. Za cały komentarz do poziomu bogactwa ludności Kresów niech służy ilość aut które poruszały sie po kresowych drogach a raczej bezdrożach, a było ich w województwach Tarnopolskim w roku 1924 całe ...4 szt. w woj. Poleskim ...13 sz. na Wołyniu ...27 szt. w woj. Stanisławowskim ...29 szt. a na Wileńszczyźnie ...41 aut. Podczas kiedy tylko po drogach woj. Poznańskiego jeździło 1061 aut, w woj. Pomorskim 360 szt, w woj. Śląskim 842 szt. w woj. Krakowskim 456 szt. w woj. Łódzkim 415 szt. w woj. Lwowskim 369 szt. natomiast w woj. Warszawskim było 1376 aut. Pomiedzy Kresami czyli ziemiami dawnej Litwy i ziemiami dawnej Korony/Polski istniała cywilizacyjna przepaść, te tak chwalone Kresy to był - balast, hamulec który ciągnął 2 RP w każdej kategorii w dół. Dodatkowo to właśnie na Kresach mieszkała wiekszość z mniejszości narodowych 2 RP która wynosiła ...31%. Bo kiedy w roku 1939 okupanci Niemcy i ZSRR podzielili pomiedzy siebie 2 RP to Niemcy zagarneli ziemie 2 RP, zamieszkane przez 22 mln. ludności, o powierzchni 188 500 km/kw.co stanowiło 48% ziem 2 RP z 63% jej mieszkańców oraz 11 miastami które zamieszkiwało ponad 100 000 mieszkańców. Natomiast ZSRR zagarneła ziemie 2 RP, zamieszkane przez ...13 mln. ludności o powierzchni 201 000 km/kw. co stanowiło ...52% ziem 2 RP z ...37% jej mieszkańców oraz zaledwie ...3 miastami zamieszkanymi przez 100 000 mieszkańców.

    • @paf8015
      @paf8015 10 месяцев назад +1

      Do wszystkich tych tematów należy podejść zasadniczo i zgodnie z zasadami Piłsudskiego. Oznacza to, że Polska rozciąga się od Uralu po Gibraltal i wszyscy na tym obszarze byli Polakami. Tylko niektórzy o tym nie wiedzieli

  • @krzysztofraciborski5740
    @krzysztofraciborski5740 10 месяцев назад +3

    Wyśmienity materiał. Pozdrawiam

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz7454 11 месяцев назад +15

    Po wojnie na zebraniu pewnego grona przedwojenny robotnik powiedzial do zebranych --pracujmy,pracujmy to wtedy bedzie nam tak dobrze jak przed wojna

    • @franzjosef7776
      @franzjosef7776 10 месяцев назад

      Nie wiem czy ktoś tak powiedział. Jeżeli tak to był albo kłamcą albo idiotą. Ten co to powtarza jest najprawdopodobniej IDIOTĄ bo trudno myślec inaczej przy dzisiejszym dostępie do informacji. Polska była krajem porażającej biedy, nędzy wręcz. Jest Pani głupsza od papugi. Bo nawet papugi nie wrzeszczą bez sensu. Tak, to brutalne ale powtórzę, jest Pani głupsza niż papuga. Nie uważam że trzeba powstrzymywać się od mówienia prawdy tylko dlatego żeby głupek się nie obraził.

  • @barbararykaczewska9378
    @barbararykaczewska9378 11 месяцев назад +17

    Była nędza

  • @areknorek2761
    @areknorek2761 10 месяцев назад +3

    Dla kontrastu można było więcej zdjęć dodać

  • @remi7437
    @remi7437 10 месяцев назад

    Bardzo ciekawe,fajnie sie slucha.

  • @KowalskyLeon
    @KowalskyLeon 10 месяцев назад +7

    Nie Galicja, tylko Małopolska i Małopolska Wschodnia. Galicja to termin wprowadzony przez Habsburgów, Austriaków, a teraz propagowany przez ukraińców aby podkreslić, że to część ukrainy. Nazwa od miasta Halicz, po ukraińsku Galicz, które zresztą znajdowało się w granicach I i II Rzeczpospolitej od XIV wieku.

  • @GoodBoy-nf7sx
    @GoodBoy-nf7sx 10 месяцев назад +14

    Polska przedwojenna była super szczególnie dla robotnika i parobka na wsi u dziedzica.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +10

      I plebana:(. Wyzysk niesamowity. Można sobie przeczytać - "Pamiętniki chłopów" z tamtego okresu.

    • @GoodBoy-nf7sx
      @GoodBoy-nf7sx 10 месяцев назад +2

      @@Raul-pp1uh 👍

    • @timetraveler2405
      @timetraveler2405 10 месяцев назад +4

      Najgorsza była praca dla żyda,
      a raczej niewola, żyda komucha.

    • @GoodBoy-nf7sx
      @GoodBoy-nf7sx 10 месяцев назад +1

      @@timetraveler2405 i dziedzica na wsi.

    • @andrzejkubanski8616
      @andrzejkubanski8616 10 месяцев назад

      ​jak napisali? Nie umieli pisać.

  • @user-fq6pm7no5v
    @user-fq6pm7no5v 4 дня назад

    Bardzo ciekawy wywiad..pozdr serdecznie

  • @pawelwojtyla200
    @pawelwojtyla200 11 месяцев назад +3

    Dobre 👍👏

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 10 месяцев назад +3

    Fajnie jak na kanale historycznym tłumaczony jest model infacyjny. PRoblem jest z dystrybucją dóbr i nieuczciwymi kredytodawcami - same kredyty są super bo napędzają rozwój i można brać pieniadze znikąd - ale ten kto o tym decyduje, o tym co w zamian za kredyt ten jest skłonny do nadużyć albo wyłudzania czyjegoś mieszkania.

  • @mk18895
    @mk18895 9 месяцев назад +1

    Każdy kto ma władną działalność wie ile ma się rocznie urlopu obecnie

  • @arekczarny6687
    @arekczarny6687 11 месяцев назад +8

    Dzienkuje bardzo za doglebny wyklad na temat nie tylko dobry ale szczgegolowy i ciekawy. Pan wykladowca zapomnial o slowie ,,skromnosc'." w mozliwosciach i stylu zycia w ll RP.
    Naprawde myslacy nowoczesne , musimy kombinowac' jak tez wtedy przynajmniej dobrze rozkrecali sie w interesach a tez postepie spolecznym, cywilizacyjnym i moralnym stanowiacym o stosunku do panstwa jego struktur jak i wspolobywateli w kreowaniu ideii nadrzednej Ojczyzny!!!!!! sprawiedliwej,silnej itd. . itp ....

  • @Islavanilla
    @Islavanilla 10 месяцев назад +7

    Bardzo proszę o odcinek na temat stopnia anafabetyzmu w przedwojennej Polsce , szczególnie w województwach wschodnich
    Mało kto się orientuje, że przed wojną ludzie powszechnie podpisywali się krzyżykami, czytac i pisać umieli przysłowiowy dziedzic, wójt i pleban.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 10 месяцев назад +2

      Olbrzymia przesada.

    • @MP-iy5jk
      @MP-iy5jk 9 месяцев назад +2

      @@Sattivasa Proszę spojrzeć do ówczesnych roczników statystycznych.
      W dużych miastach miastach procent analfabetów oscylował w okolicach 30-40%. We wsiach, szczególnie tych położonych na Kresach, pierwotny analfabetyzm obejmował 80% społeczeństwa w wieku powyżej dziesiątego roku życia. Młodych ludzi powoływanych do wojska trzeba było najpierw nauczyć czytać i pisać, aby rozumieli chociaż wojskowe instrukcje. Dowódcy różnych szczebli byli kompletnie zrozpaczeni tym, co stanowili sobą rekruci. Przeciętna gmina posiadała jedną szkołę powszechną, czteroklasową. Bogatsze miewały aż dwie takie szkoły. Analfabetyzm został pokonany dopiero po 1945. roku. Ku zgrozie niektórych.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 9 месяцев назад +2

      @@MP-iy5jk
      No właśnie, wystarczy sięgnąć do rocznika statystycznego, by przekonać się, że zmyślasz bez opamiętania.
      Podaję dane z takowego rocznika (Mały Rocznik Statystyczny 1939).
      W 1921 roku nie umiało czytać ani pisać w Polsce osób w wieku lat 10 i więcej:
      ogółem 33,1%;
      w miastach 18,7%;
      na wsi 38,1%.
      A tak to wyglądało w tym czasie w województwach wschodnich:
      ogółem 64%, brak podziału na miasta i wieś.
      W 1931 roku nie umiało czytać ani pisać w Polsce osób w wieku lat 10 i więcej:
      ogółem 23,1%;
      w miastach 12,2%;
      na wsi 27,61%.
      A tak to wyglądało w 1931 roku w województwach wschodnich:
      ogółem: 41%;
      w miastach 15,6%;
      na wsi 45,5%.
      Dzięki danym zawartym w roczniku można ocenić wysiłek, jaki włożono w edukację dzieci w wieku szkolnym. W 1921 roku analfabetami było w całej Polsce 29,7% dzieci w wieku od 10 do 14 lat, w województwach wschodnich było to aż 71%. Dziesięć lat później analfabetami było w całej Polce 6,6% dzieci w wieku od 10 do 14 lat, w województwach wschodnich było to 17%. Najgorsza była sytuacja w dwóch województwach: wołyńskim i poleskim. Tam jeszcze w 1931 roku 48% ludności nie umiało czytać ani pisać, z tym, że w grupie dzieci od 10 do 14 roku życia było to 25,46% w województwie wołyńskim i 18,42% w województwie poleskim.
      Nie jest również prawdą to, co pisałeś o ilości szkół w II RP (jedna szkoła w gminie, a w bogatszych dwie szkoły). W 1939 roku w Polsce było 611 miast i 3195 gmin wiejskich. W tym samym czasie było w Polsce 28881 szkół powszechnych, 789 szkół średnich, 641 szkół zawodowych dokształcających.

    • @MP-iy5jk
      @MP-iy5jk 9 месяцев назад +2

      @@Sattivasa Opracowania Frondy, którymi się posiłkujesz, mają się nijak do tego, co było. Ustawa zobowiązująca do wysłania dzieci w celu kształcenia mijała się mocno z tym, co było.
      Odpowiedz zatem skąd brało się czterdziestu piśmiennych na stu poborowych?
      Zapominasz też dodać, że za szkoły średnie trzeba było płacić czesne. Niewielu ludzi było na to stać. O wyższych studiach dostępnych dla ogółu można było tylko pomarzyć.

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 9 месяцев назад

      @@MP-iy5jk
      Nie wiedziałem, że rocznik statystyczny 1939 roku i zeszyty przedwojennej serii "Statystyka Polski", zawierające dane ze spisów powszechnych to opracowania Frondy, czyli wydawnictwa, które powstało w 1994 roku🤣🤣🤣 Nie wiem, jak jest na płaskich planetach urojonych, ale na kulistej Ziemi czas jednak istnieje.
      Ulituj się nad sobą i udawaj, że Cię tu nigdy nie było. Wystarczająco już się ośmieszyłeś.

  • @oldwhittington7426
    @oldwhittington7426 10 месяцев назад +1

    Zawsze słucham na Google Podcast, dlaczego korzystam z okazji do oceny 👍

  • @sebastianz178
    @sebastianz178 10 месяцев назад +2

    Wielki Kryzys to nie tyle problem nadprodukcji tylko problem produkcji niewłaściwych produktów. Rzecz zaczęła się w USA, powodem był tani pieniądz, "dodrukowany" w znacznej ilości. Niska cena pieniądza sprawiła że opłacało się go inwestować w nisko zyskowne przedsięwzięcia. Przyczyną kryzysu był w sumie interwencjonizm państwowy( polityka banku centralnego), kreacja pieniądza, obniżone stopy procentowe, system rezerwy cząstkowej. To spowodowało niewłaściwe inwestycje, serię bankructw, efekt domina który rozlał się na cały świat.

    • @borsuk3798
      @borsuk3798 9 месяцев назад

      przecież to interwencjonizm ratował szybszym wyjściem z kryzysu, a dodruk bez parytetu złota właśnie okazał się lepszą opcją, przecież to znane fakty. to właśnie ten cały wolny rynek był problemem, a reformy czyli interwencje były dla wyjścia z kryzysu i ochrony ludności. jaki dodruk taniego pieniądza, skoro załamało się na giełdzie, co pociągnęło za sobą konsekwencje? mylisz skutki z przyczyną. gdybyś choć wymienił wielkie kredytowanie na kupno akcji. spadły ceny, spadła produkcja a kredyt stał się znacznie mniej atrakcyjny. jakie nisko zyskowne, jak wszystko w hossie było arcyzyskowne. w samej kreacji pieniądza, czyli kredycie, nie ma nic złego, przeciwnie, i banki tez płacą za ten przywilej. nie rozdawano, jak popadnie. nikt nie kazał być chciwym, by potem obwiniac rząd za to, że samemu chciało się ryzykownie wzbogacić.

    • @sebastianz178
      @sebastianz178 9 месяцев назад

      ​@@borsuk3798 1. Hoover przekonał przedsiębiorców by płace pracowników zachować i co najwyżej skracać tydzień pracy, ceny dóbr na rynku zaś spadały czyli realnie płace wzrosły; tyle że przedsiębiorców nie było stać na tak drogich pracowników.
      2. Wspomniany Hoover wprowadził taryfy celne, eksport i import przestał się opłacać.
      3. Hoover zwiększył wydatki rządowe co spowodowało deficyt , w 1932 wydatki obcięto i zwiększono podatki. Zwiększanie podatków nie przyniosło znaczącego wpływu budżetowego.Organizowano też roboty publiczne, czy były efektywne?
      4. Pomoc dla rolników polegała na daniu taniego pieniądza, wzrostu produkcji rolniczej i załamaniu cen produktów rolnych na skutek wzrostu podaży. Potem były akcje z niszczeniem żywności.

  • @jarekmakowski5224
    @jarekmakowski5224 10 месяцев назад +2

    Super audycja

  • @wojtekfruwak439
    @wojtekfruwak439 10 месяцев назад

    Szczęść Nam wszystkim Boże . Niech Nas wszystkich oświeci mądrość Ducha Świętego! 💞 .....Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu....Miłujcie waszych nieprzyjaciół ! Kto mieczem wojuje, od miecza ginie znaczy, że działanie skierowane przeciwko komuś obróci się przeciwko nam, że jeśli próbuje się kogoś skrzywdzić, to zostaje się pokonanym tymi samymi sposobami. Program super OK nawet sprawy kontrowersyjne można wysłuchać zachowując obiektywizm sytuacyjny. !!! Bóg Zapłać Tobie ❣ Niech Ci Matka Boska to wynagrodzi obsypując Łask Bożych deszczem! Amen ! Panie Jezu Chryste, Synu Ojca, ześlij teraz Ducha Twego na ziemię. Spraw, aby Duch Święty zamieszkał w sercach wszystkich narodów i chronił je od upadku, katastrofy i wojny. Niechaj Pani Wszystkich Narodów, Święta Dziewica Maryja, stanie się naszą Orędowniczką. Amen !!!

    • @heniuszczesliwy9711
      @heniuszczesliwy9711 10 месяцев назад

      I " króluj " Nam Polakom " Królestwo Korony Polskiej " z władcą o " kolorowym " bo brązowym nazwisku ! Prawda ?! ;)
      P. S. A, że " kolorowe " nazwiska kiedyś dawano Żydom to pikuś, Pan Pikuś !!! :)

  • @Roni_Sobolewski
    @Roni_Sobolewski 10 месяцев назад +19

    Reasumując: Za sanacji, Polska była najbiedniejszym krajem Europy, przesiąkniętym korupcją, nepotyzmem i toczona aferami. Przed totalnym upadkiem państwa "uratowała" Polskę wojna. Dzisiaj historia zatacza koło i znowu mamy sanację.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад

      Całe szczęście, że podróba sanacji jest lepsza od oryginału.

    • @znajdesposob
      @znajdesposob 10 месяцев назад

      gdyby jeszcze głupi Polacy nie stawiali oporu, to już w ogóle uniknęliby wszelkich strat - trawestując Zychowicza

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад

      @@znajdesposob A żebyś wiedział. Mając taki dziadowski kraj, to dziwię się że ktoś w 39r. chciał walczyć za ten polski bantustan. Jakbym żył w takiej biedzie, bez możliwości poprawy sytuacji, to mnie by było w dużej mierze obojętne kto by wkroczył do takiego zafajdanego państwa. A nawet bym się łudził nadzieją na poprawę własnego losu, gdyby rządzili inni zamiast tego polskojęzycznego s(r)anacyjnego (nie)rządu.

    • @kamilkamil2219
      @kamilkamil2219 10 месяцев назад +3

      Myślę że nie byliśmy najbiedniejszym społeczeństwem Europy, mieliśmy pewnie ten sam problem co dziś chcieliśmy być w pokoju państw bogatych a miejsce w szeregu było wśród biednych

    • @barbarakawa6645
      @barbarakawa6645 10 месяцев назад

      Gdyby nie wybuchła wojna Polska przed 39rokiem byłaby najbogatszym krajem w Europie.

  • @Lukas86.
    @Lukas86. 4 месяца назад

    100 tyś rocznie to nawet dziś mało kto ma. Prosta rzecz, w Polsce zarabia się od 3500-5000 zł netto (przeciętny Kowalski) a np w Niemczech pensje zaczynają się od 8000 zł netto...

  • @PaulPaul-bq2wk
    @PaulPaul-bq2wk 10 месяцев назад +4

    WE WROCŁAWIU CZY WARSZAWIE LUDZIE NADAL NIE MAJĄ ŁAZIENEK I MYJĄ SIE W MISKACH A DO KIBLA MUSZĄ CHODZIC BO W MIESZKANIU GO NIE MAJĄ.

  • @PolishWoodpecker
    @PolishWoodpecker 10 месяцев назад +7

    Proszę mieć na uwadze, że sprzedając mieszkanie w Warszawie, było można kupić podobne mieszkanie o podobnym standardzie w Berlinie, Paryżu czy Madrycie....

    • @joker7301
      @joker7301 10 месяцев назад +1

      Czyli dokładnie tak samo jak dzisiaj

    • @PolishWoodpecker
      @PolishWoodpecker 10 месяцев назад +4

      ​@@joker7301no tak niezupełnie... w Polsce kosztuje 500k PLN, a w Berlinie 500k ale €uro...

    • @mariuszmiroslaw2290
      @mariuszmiroslaw2290 10 месяцев назад

      Coz w Madrycie od jesieni 1936 stanialy 😉

    • @indianski
      @indianski 10 месяцев назад +1

      @@PolishWoodpecker za 500k w berlinie juz dom kupisz

  • @PolishWoodpecker
    @PolishWoodpecker 10 месяцев назад +5

    Dlaczego te wszystkie magistry i doktory od historii porównują standardy życia IIRP do czasów nam wspolczesnych... i biadolą w jakim syfie to się za sanacji żyło....

    • @PolishWoodpecker
      @PolishWoodpecker 10 месяцев назад +4

      P.S.
      Kiedyś mieszkałem i pracowałem w małym niemieckim miasteczku pod Heidelbergem. Jeden z rodowitych mieszkańców opowiadał, że tam kanalizacja została założona dopiero na przełomie lat 60/70 ub.w. Do tego czasu środkami ulic ciągnęły się rynsztoki którymi płynęły śmierdzące ścieki znajdujące ujścia w rzece Neckar... A to przecież jedna z najbogatszych części niemiec.... ale nie... trzeba mówić, że to przecież Polacy żyli/żyją w syfie i brudzie....a tymczasem u niemców dalej powiedzonko pt. Dreck ist nicht gefährlich, jest nader aktualne...
      Pozdrawiam wszystkich myślących a nie jak pelikany wszystko łykających ....

    • @iwona9255
      @iwona9255 10 месяцев назад +1

      Bo brakuje wiedzy i wyobrazni. Trudno sobie wyobrazić kraj rozwalony zaborami oraz wojna, trud jego scalenia i budowy od podstaw.

  • @bozenasteiner8261
    @bozenasteiner8261 10 месяцев назад +4

    Powinno się wyłączac komentarze bo wstyd co pisza te polskie bezmózgi

  • @dawidjozwiak9502
    @dawidjozwiak9502 6 месяцев назад

    Swietna audycja. Ja z mojej strony polecam Roczniki Statystyczne z tamtego okresu a z literatury twórczość Grzesiuka o zyciu w biednych dzielnicach Warszawy :)

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 10 месяцев назад +3

    Autor lub prowadzący ten ten film czy też nagranie głosowe myli się co do mieszkań służbowych one istnieją do dzisiaj Budowane są oraz wynajmowane lub kupowany w tych samych celach te same grupy społeczne nadal istnieją mieszkania czy też osiedla kontenerowe budowane dla imigrantów na czas budowy takie obiekty istnieją w Płocku i Police natomiast mieszkania służbowe dalej posiadają instytucje państwowe i Dzielą się one na jawne oraz tajne jawne Sołtana dwudziestoleciu międzywojennym oficjalnie wynajmowane czy też kupowane przez wojsko kolej natomiast tajne są wynajmowany lub kupowany przez właśnie wojsko również policję oraz służby wywiadu prowadzący program zapomina że wiele mieszkań służbowych zostało wybudowanych w latach 60 70 przez państwowe firmy dla swoich obecny i i byłych pracowników Czy byłeś chce się że oni po przejściu na emeryturę mając dokumenty że pracowali w firmie będącej właścicielami mieszkań mogli mieszkać do śmierci w tych mieszkaniach należących do tej firmy gdy przejdą na emeryturę

  • @karolinalubienska7896
    @karolinalubienska7896 10 месяцев назад +1

    Swietny odcinek, prosze o osobny na temat Eugeniusza Kwiatkowskiego

  • @maciejcichocki4535
    @maciejcichocki4535 11 месяцев назад +1

    👍

  • @jedrek750
    @jedrek750 5 месяцев назад +1

    Kanalizacja , a właściwie jej brak, to nadal polski problem...... Mimo upływu tylu lat...

  • @VICTOR_PATRIA
    @VICTOR_PATRIA 10 месяцев назад +4

    W Polsce nie tak jak na bogatej Ukrainie ludzie nie marli milionami z glodu.

    • @marcinkowskimariusz7787
      @marcinkowskimariusz7787 10 месяцев назад

      akurat wtedy na Ukrainie rządził Stalin a w Polsce Piłsudski, nie widzisz różnicy? ale mimo tego w tej Polsce 70% Polaków przymierało głodem i O TYM JEST TEN FILM, imbecylu

  • @radek74
    @radek74 10 месяцев назад +4

    A teraz wyobraźcie sobie, jakim sjokiem cywilizacyjnym było to, co tym biednym ludziom po tragedii II wojny, zapropnował PRL : reforma rolna, powszechna edukacja, praca, elektryfikacja, dostęp do bieżacej wody itd. itp. Nie oceniam. To były fakty.

    • @andrewcarpenter5703
      @andrewcarpenter5703 10 месяцев назад

      bez komunistów bysmy sie nie rozwinęli? Hiszpania tez była biedna w latach 30 i sie rozwineła

    • @radek74
      @radek74 10 месяцев назад

      @@andrewcarpenter5703 Historia nie lubi "gdybania".
      Co np. by było gdyby Polska wspólnie III Rzeszą rozpoczęła wojnę z ZSRR? Czy III Rzesza mając taką propozycję ze strony Sanacji w 1939r. po zajęciu Czechosłowacji, najechałaby Polskę? Czy Polska zgodziłaby się na wspólny najazd z III Rzeszą lub przepuszczenie przez swoje terytorium Wermachtu gdyby dostała taką propozycję od Niemców przed 1939 r.? Tego już się nie dowiemy.Historia zajmuje się faktami.
      Dlatego Polska Ludowa cywilizacyjnie rozwinęła społeczeństwo powojenne. Takie są fakty. Co by było gdyby wrócił z uchodźctwa rząd londyński? Wprowadziłby np.reformę agrarną? Nie wiem. Gdybał nie będę.
      A może byłoby jeszcze inaczej? Może byłoby jak w Czechosłowacji gdzie w 1948r. komuniści przejęli władzę? Nie wiem...

    • @lukasz_p_
      @lukasz_p_ 10 месяцев назад +1

      @@andrewcarpenter5703 szczególnie w czasach Franco się rozwijała. Trochę czasu zajęło jej posprzątanie bajzlu po nim i zrobienie pieniędzy na turystyce.

    • @andrewcarpenter5703
      @andrewcarpenter5703 10 месяцев назад

      @@lukasz_p_ owszem, rozwijała sie i za Franco, i po nim, nie potrzebowała do tego rządów komunistów

    • @borsuk3798
      @borsuk3798 9 месяцев назад +1

      a teraz wyobraź sobie, co byłoby bez zgubnych rządów komunistów, grabieży i mordowania, czy w ogóle wywołania przez nich wojny wspólnie z adolfem. ten twój prl strzelał w tył głowy, zaczął się od brutalnej okupacji a skończył ruiną z długami ale pewnie masz sentyment, bo za młodu kuśka stawała, wszyscy śmierdzieli potem i wódą, a tyłek podcierało się gazetą

  • @rafaanaszewski708
    @rafaanaszewski708 10 месяцев назад +5

    Dziś na szczęście z roli zyje sie bardzo dobrze 👍

    • @JanuszKrysztofiak
      @JanuszKrysztofiak 10 месяцев назад

      Owszem, ale też i miejsc w pracy w rolnictwie jest znacznie, znacznie mniej dzięki technice. Poza tym to jest dziedzina dotowana, regulowana i częściowo chroniona przed zewnętrzną konkurencją zarówno w Unii Euopejskiej, jak i w USA. Limity produkcji mają m. in. na celu unikanie takich zjawisk jak ,,świńskie górki''.

    • @iwona9255
      @iwona9255 10 месяцев назад

      To dlaczego tylu młodych ludzi idzie do miasta jeśli tak dobrze?

    • @rafaanaszewski708
      @rafaanaszewski708 10 месяцев назад +2

      @@iwona9255 ja poszedłem ze wspólnikiem z miasta pod miasto 😁

    • @rafaanaszewski708
      @rafaanaszewski708 10 месяцев назад +1

      @@iwona9255 z biedy.

    • @ferg5938
      @ferg5938 9 месяцев назад

      ​@@iwona9255Bo dobrze się żyje z prawdziwych gospodarstw a nie z >10ha.

  • @paweogarek3013
    @paweogarek3013 11 месяцев назад +6

    Pierwszy. Ciekawy temat 👍

    • @jerzyurbanski1954
      @jerzyurbanski1954 11 месяцев назад +4

      Ale to nie pierwszy ciekawy temat tutaj w ogóle ;)

  • @trybik25
    @trybik25 9 месяцев назад

    To nie był inny świat, dla ludzi młodych to inna galaktyka, problemy nasze a problemy tamtych ludzi i tych przed nimi, żyjemy w fantastycznym czasie, z punktu widzenia naszych przodków, naprawdę fantastycznym

  • @barbararykaczewska9378
    @barbararykaczewska9378 11 месяцев назад +14

    Ludzie i dzieci głodowali i z głodu umierali a o tym się nie mówi dlaczego?

    • @starymetall3
      @starymetall3 10 месяцев назад +7

      na całą kilkuosobową rodzine była jedna para butów

    • @barbararykaczewska9378
      @barbararykaczewska9378 10 месяцев назад +9

      Nawet i tego nie było,jak było to ja wiem bardzo dobrze moja rodzina żyła pod zaborem rosyjskim a 6 km od nas był już zabór niemiecki moja rodzina wraz z moimi rodzicami walczyła w 1918r. i w 1939r mój ojciec został ranny .W ksiąrzkach nie ma 100% prawdy jak było jest ona przemilczana i wybielana taka jest prawda że był głód i nędza a 1939r nie mieliśmy czym się bronić.

  • @irelek1539
    @irelek1539 9 месяцев назад +2

    Bardzo dużo wiadomości.
    Świetna audycja.

  • @tomaszjabonski1081
    @tomaszjabonski1081 11 месяцев назад +6

    Część historyczna super, ale ekonomiczna już średnio, szczególnie o deflacji i krzywej Phillipsa

  • @darentyfxx3642
    @darentyfxx3642 10 месяцев назад +4

    Jaki instytut taki profesor tyle czasu branzlowac powietrze żeby nie powiedzieć o ubóstwie , nędzy tego czasu. Bezrobocie analfabetyzm i głód. I garsteczka ludzi bogatych i dwie hardcore ludzi jedzących systematycznie.

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад +2

      Tym rzekomo wpisem obrażasz ich gościa psora w studio;)). Tacy oni już są na tych polskich "uczelniach" . Dużo gadania, a mało konkretów. Dlatego nie dziwię się, że polskie uniwerki są w 5 setce najlepszych uczelni na świecie. Jedynie szkoda ten szajs utrzymywać z pieniędzy polskiego podatnika.

    • @darentyfxx3642
      @darentyfxx3642 10 месяцев назад

      @@Raul-pp1uh jaka jest dana osoba zależy od tego czy to prostytutka dbająca tylko o kasę czy naukowiec badający i mówiący prawdę

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 10 месяцев назад

      @@darentyfxx3642 Tak, tylko że tych naukowców jest tyle co kot napłakał. Wystarczy, że jakaś neo s(r)anacja która jest przy władzy da tym "nałukowcom" jakieś granty, to już zaczynają ćwierkać z odpowiedniego klucza, tak jak władzuchna sobie życzy.
      Ja nie wierzyłem własnym oczom i uszom, jak jakiś "dochtorek hist(e)ryk" opowiadał w TVP kurskiego o jakichś gułagach (a nie o łagrach) gawiedzi. Tak mógł mówić jakiś laik, a nie facio który ma tytuł naukowy nawet na polskiej "uczelni".
      Gułag to był tylko jeden, coś na kształt ministerstwa w Moskwie. I tam żadni więźniowie nie pracowali.

  • @lukbulinski6882
    @lukbulinski6882 10 месяцев назад

    Co z tym dzwiekiem?

  • @teq_nix
    @teq_nix 10 месяцев назад +1

    Bez oglądania wiem, że była biedna jak mysz.

  • @OREL
    @OREL 10 месяцев назад +7

    przydalo by sie porownanie polski w tym czasie z III Rzesza

    • @krystynarakowiecki2558
      @krystynarakowiecki2558 10 месяцев назад +2

      I z Francją.

    • @zdzislawpol1076
      @zdzislawpol1076 10 месяцев назад +2

      Znalazłem kiedyś na YouTubie porównanie Warszawa i Królewiec tragicznie ta Warszawa wyglądała przy Królewcu

    • @OREL
      @OREL 10 месяцев назад

      @@zdzislawpol1076 no wlasnie, w anglojezycznych zrodlach pisza ze poziom zycia w III Rzeszy przewyzszal ten w UK czy we Francji a o Polsce pisza ze bieda i zacofanie + ubustwo poza stolica

    • @rudolfolma2783
      @rudolfolma2783 10 месяцев назад

      ​@@zdzislawpol1076
      Wybierz w Google hasła:
      " Polska bez Śląska czyli czar Polesia "
      Bez rabunkowej eksploatacji Śląska i Ślązaków nie byłby w ll RP miasta i portu w Gdyni, magistrali kolejowej Śląsk -- Gdynia, Centralnego Okręgu Przemysłowego i wielu innych inwestycji.
      " Polska pozbawiła Ślązaków godności "
      " Strach przed Ślązakami jest strachem postkolonialnego hegemona "
      " Ukraińcy, Białorusini, Litwini -- niechciani obywatele ll RP "
      " Brutalna polonizacja Ukrainców "
      " Sławojki, czyli jak premier uczył higieny i budował toalety "
      OLMA von Sankt Gallen

    • @mariuszmiroslaw2290
      @mariuszmiroslaw2290 10 месяцев назад

      Prusy Wsch. to byly takie Niemcy ''C''

  • @stanisawaczny8643
    @stanisawaczny8643 7 месяцев назад

    Polecam książkę prof. Andrzeja Garlickiego "Piękne lata trzydzieste".

  • @user-xh7qb3yc7f
    @user-xh7qb3yc7f 9 месяцев назад +2

    Skoro komunistom za PRLu udalo sie wyciągnąć Polakow z biedy IIRP i powojennych perturbacji to w wolnej Polsce byloby jeszcze lepiej. Nie mam co do tego wątpliwości, wystarczyloby troche czasu i tacy ludzie, o ktorych pan wspominal i bylibysmy w zupelnie innym miejscu

  • @krzysztofnowakowski925
    @krzysztofnowakowski925 11 месяцев назад +5

    znakomicie opowiedziana historia, ale w obecnej chwili połowę z czasu możliwości dla Polski zabrali populiści zupełnie tak jak2 wojna światowa

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz7454 11 месяцев назад +6

    Nauczycielka od WF mojej mamy kupila 2npokoje z kuchnia i slacila je w3 lata-to bylo na Zolibozu

    • @tomaszs9386
      @tomaszs9386 10 месяцев назад +3

      Dziś deweloper musi z 40% zarobić i rotszildowy bank.
      Więc zajmuje to średnio 5 razy więcej czasu

    • @rafaanaszewski708
      @rafaanaszewski708 10 месяцев назад +2

      Nikt nie broni zostać deweloperem 😁👍

    • @tomaszs9386
      @tomaszs9386 10 месяцев назад +5

      @@rafaanaszewski708 Mniej z kilkadziesiąt milionów kapitału i sprubój wejść na warszawski bądź krakowski rynek.
      Przekonasz się czy Ci nikt nie zabroni

    • @rafaanaszewski708
      @rafaanaszewski708 10 месяцев назад

      @@tomaszs9386 ktoś to jednak ogarnia 😁

    • @rafaanaszewski708
      @rafaanaszewski708 10 месяцев назад

      @@tomaszs9386 nie musisz, większość inwestycji opiera się na kredytach deweloperskich. Mam sąsiada co zrobił już kilka budów we Wrocławiu, studia kończąc jako biedak z domu.
      Rozwijał kolejne biznesy zaczynajac od sklepu z twlefonami, handel uzywanym sprzetem budowlanym, flipem mieszkan i lokali aż wszedł w deweloperke.

  • @wojtektrzcinski2928
    @wojtektrzcinski2928 10 месяцев назад +3

    Teraz nauczyciele są pariasami ekonomicznymi

    • @iwona9255
      @iwona9255 10 месяцев назад

      Przed wojna nauczyciele bardzo dobrze zarabiali i świetnie uczyli, bo wtedy rozumiano, ze wychowanie i wykształcenie młodzieży to przyszłość kraju.

    • @winio437
      @winio437 10 месяцев назад

      ​@@iwona9255Te wspomniane 3k to duzo?

  • @borsuk96
    @borsuk96 5 месяцев назад

    Tata mi opowiadał że od swojego ojca dowiedział się że było tak bogato że ludzie z Łodzi przychodzili do nich na wieś wyżebrać coś do jedzenia. II RP to była oligarchia sanacji co nie tyle mieli w dupie Państwo i jego obywateli co sam rozwój

  • @iwona9255
    @iwona9255 10 месяцев назад +1

    A czego się spodziewac po 130 latach oraz wojny. Bogactwa?

  • @stanisawzokiewski428
    @stanisawzokiewski428 10 месяцев назад +1

    Rozmowa z pozycji prezentystycznych, które niewiele wnoszą do rozmów o przeszłości. Co ma bowiem wynikać, przykładowo, z wypowiedzi, że tylko 12% ludności miejskiej miało dostęp do wody bieżącej? Dopiero pokazanie tej liczby na tle innych krajów, albo w jakiejś perspektywie historycznej dałoby jaką skalę porównawczą. Bo okoliczność, że 100 lat temu żyło się inaczej niż dzisiaj jest banałem. A ja z kolei podam ciekawsze dane: w l. 30-tych XX wieku Polak zarabiał połowę tego co jego odpowiednik w Niemczech, po kursie wymiany. Z kolei dzisiaj Polak zarabia tylko 1/3 tego jego zawodowy odpowiednik w Niemczech. Pytanie więc otwarte, czy IIRP istotnie tak była zapóźniona, na tle ówczesnego świata, czy nadal powtarzane są kalki intelektualne propagandy komunistycznej?

    • @TapOnX
      @TapOnX 10 месяцев назад

      Niestety raczej była. Nawet jeśli pensje na poszczególnych stanowiskach miałyby być zbliżone to po prostu tych stanowisk było o rząd wielkości mniej. Lepszym wskaźnikiem byłab konsumpcja dóbr per capita, produkcja przemysłowa, albo obecność infrastruktury.

    • @stanisawzokiewski428
      @stanisawzokiewski428 10 месяцев назад

      @@TapOnX Co znaczy rząd wielkości mniej? Kogo? Robotników rolnych? Górników? Nauczycieli? W każdym z tych przypadków wtedy Polak zarabiał połowę tego Niemiec, dzisiaj zarabia tylko 1/3. Co do infrastruktury i ogólnego poziomu zamożności, to na zdjęciach z lat 30-tych niemieckich uczniów wiejskich standardem jest brak butów. Nie tylko Polska przed wojną była krajem, gdzie ogół ludności żył biednie. Niemcy także.

    • @TapOnX
      @TapOnX 10 месяцев назад

      @@stanisawzokiewski428 Ale struktura siły roboczej była inna. U nas ok. 20% ludności mieszkało w miastach, a w Niemczech ok. 45%. To znaczy, że mieliśmy np. więcej biednych chłopów, a mniej lepiej zarabiających robotników przemysłowych, górników, kolejarzy itp. Więc ogół społeczeństwa był jeszcze biedniejszy, niż wynikałoby z porównania poszczególnych zawodów.

    • @stanisawzokiewski428
      @stanisawzokiewski428 10 месяцев назад

      @@TapOnX Ale teraz jest tak samo! Teraz też mamy znacznie mniej zatrudnionych w gospodarce wiedzy, a więcej niż w rolnictwie czy przemyśle niż w Niemczech. Z tym, że teraz Polak na paralelnym stanowisku zarabia 1/3 tego co Niemiec, a przed wojną połowę.

    • @TapOnX
      @TapOnX 10 месяцев назад

      @@stanisawzokiewski428 Wydaje mi się, że dzisiaj ten efekt nie jest aż tak silny. Według danych OECD za 2022, Niemiec rzeczywiście zarabia średnio ok 2.7 razy tyle co Polak, ale to już są wszystkie wynagrodzenia, a nie poszczególnych zawodów - czyli różnice strukturalne są uwzględnione. Zgadzam się, że gospodarka wiedzy jest lepiej rozwinięta w Niemczech, ale musi to być związane z produktywnością na poszczególnych stanowiskach, a nie w tym, że tych stanowisk w Polsce jest znacznie mniej. Przykładowo dziś ludzi po studiach jest w Polsce tyle samo co w Niemczech, ale widocznie zajmują się oni mniej lukratywnymi rzeczami niż ich niemieccy koledzy po fachu.

  • @stanisawkowalczyk7114
    @stanisawkowalczyk7114 2 месяца назад

    Nie mówi się prawdy o II RP. Bieda i nędza. Ludzie chodzili boso ewentualnie w wystruganych drewniakach. Pamiętam opowieści mojej mamy o tej biedzie. Aż łza się w oku kręci. O czasach Gomółki mówila , że lepiej jeszcze nigdy w Polsce nie było.

  • @3h87dsgrve
    @3h87dsgrve 10 месяцев назад

    Szanowny panie, a kto to jest Jan Wedel? bo znana marka nazywa się EWedel do imienia Emil

    • @Sattivasa
      @Sattivasa 10 месяцев назад +3

      To Jan Wedel wybudował fabrykę w Warszawie i rozbudował firmę.

  • @leszekhoppe2709
    @leszekhoppe2709 9 месяцев назад +1

    Ciekawe , że premier Składkowski zajmował się drewnianymi kiblami na wschodniej z sercem wyciętym w drzwiach ? Ciekawe jak do tej pory się ludzie tam załatwiali , czy za oborą w gnojowisko ,czy też w krzaki , o ile takie tam rosły ? Kąpiel pewnie była w strumyku , albo w drewnianej beczce po kapuście ? Sama agroturystyka!

  • @solarr2
    @solarr2 10 месяцев назад

    👍🖖🖖🖖

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz7454 11 месяцев назад +1

    Splacila.W latach 50-60 urlop trwal 2 tygodnie

  • @lavictoire6076
    @lavictoire6076 10 месяцев назад

    Tajemnica Fatimy 3 i Jana Pawła II

  • @AutochtonD
    @AutochtonD 11 месяцев назад +14

    Trzeba żyć "przyszłością. A prowadzącemu napisze jedno, ten "raj" zweryfikowany został 1 września 1939. Dziś klimat i glupota ta sama.

    • @piotrq7150
      @piotrq7150 11 месяцев назад +2

      Spróbuj wygrać z ówczesną Rzeszą i Sowietami. Ahistoryczne bzdety.

    • @winio437
      @winio437 10 месяцев назад

      ​@@piotrq7150Jakby miec x4 ich ubrojenie szczegolnie czolgi to bez problemu ale kilka na krzyz nie pomoże

  • @jmg2958
    @jmg2958 11 месяцев назад +2

    +

  • @mariakarmela442
    @mariakarmela442 10 месяцев назад +3

    To jest historia
    Moim zdaniem zmiana społeczna zaczyna się w sercu każdego człowieka
    Zmieniając siebie zmieniamy każdą relację a patrząc na drugiego człowieka warto zapytać jak radzi Simone Weil "Jaka jest Twoja udręka"❤

  • @jacekjurant7696
    @jacekjurant7696 7 месяцев назад

    Proste ludzie biedni bogaci jak oligarchowie .to kasta złodziei we frakach.

  • @halthammerzeit
    @halthammerzeit 10 месяцев назад +1

    Wychodzi na to, że mój pradziadek był ustawiony. Urzędnik kolejowy, guwernantka, domek pod Wilnem. 😅

  • @adamGdanski
    @adamGdanski 10 месяцев назад

    Bardzo dobry podcast, dziekuje. Ale gwoli uswiadomienia sobie wartosci pieniadza, przydaloby sie porownac wartosc chodzby 200 PLN przed II wojna a obecnie! Takze ceny zywnosci wowczas nalezaloby podac, inaczej wyobrazenie o 100 tys. zlotych nic nam obecnie nie mowi! Poza tym warto porownac stope zyciowa innych panstw w tym okresie, nie koniecznie Niemiec, gdzie panstwo bylo stosunkowo zamozne. Przypominam, sam dziadek bylej kanclerz Angeli Merkel wyjechal z Wielkopolski do Niemiec, choc bral udzial w Powstaniu Wielkopolskim.

  • @compuglobalhypermeganet
    @compuglobalhypermeganet 10 месяцев назад

    Makulature jako dziecko zbieralem, zeby miec cos do zarcia

  • @bartekr5372
    @bartekr5372 10 месяцев назад +1

    Dlaczego pominięto polsko niemiecką wojnę celną?