Li Ion alapozó kezdőknek I fejezet / Li Ion basic for beginners I

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 сен 2017
  • Ebből a videóból megszerezhetik az alapvető tudást akik most kezdtek ilyen akkuval foglalkozni...
  • НаукаНаука

Комментарии • 57

  • @TheCoveryChanel
    @TheCoveryChanel 5 лет назад +8

    Nagyon köszi az informatív videót! Sokat segített most így induláshoz.

    • @reednelson8753
      @reednelson8753 3 года назад

      Dunno if anyone cares but if you're stoned like me during the covid times you can stream pretty much all the latest series on InstaFlixxer. Been streaming with my gf for the last couple of weeks xD

    • @derrickkayson9467
      @derrickkayson9467 3 года назад

      @Reed Nelson yup, I've been using InstaFlixxer for months myself :D

    • @justicepatrick6366
      @justicepatrick6366 3 года назад

      @Reed Nelson Definitely, been using instaflixxer for months myself =)

  • @katalincsatari290
    @katalincsatari290 4 года назад +1

    Edukativ video.gratulacio, ne hagyd abba csak igy tovabb

  • @BanczalovszkiMark
    @BanczalovszkiMark 2 года назад

    Köszönöm a videót

  • @ViLLaMVaDaS2
    @ViLLaMVaDaS2 3 года назад +6

    Az elején, amikor megmérted a cella hosszát tolómérővel, már vártam a szikraesőt. :) Döglött cellánál ez még elmegy. De egy 30C-s, feltöltött cellánál azért ne így mérjük meg a hosszát ::))

    • @karolykerner6431
      @karolykerner6431 3 года назад +4

      Azért azt látod hogy a palástnál, a szigetelő burkon mérte.

    • @gabormarton7157
      @gabormarton7157 8 месяцев назад

      ,,,azért az látható volt, hogy nem a pozitív sarunál mérte, hanem a szigetelésnél,,, messze volt ez Augusztus 20-tól...

  • @krisztianivanics369
    @krisztianivanics369 3 года назад

    Köszönöm.

  • @messor01
    @messor01 2 года назад +2

    Csak annyi, hogy a harmadik-negyedik szám olvasási sorrendben(65) milliméterben valóban a cella hossza, az utolsó szám vagy betű a cella formájára utal felűl nézetből, de ez csak érdekesség. Nagyon jó a videó!

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  2 года назад

      Köszi.
      Igazából nem tudok evvel kapcsolatban semmit, így hirtelen pár cellát megnézve a következőeket találtam:
      Első cella:
      LGCP218650
      F3561031910
      DL221C1P2
      Második cella:
      ICR18650-22FV
      SAMSUNG SDI
      3CA4
      Harmadik cella:
      US18650DGR
      SONY ENERGYTEC STG
      62H
      Negyedik cella:
      CGR18650 CF
      Li-ion
      MH12210
      És még sorolhatnám. De, hogy ebből mi függ össze a formával...
      Mint látható, a szöveg több sorban is elhelyezkedhet, és hogy melyik gyártó mit ad meg vele saját döntése,
      és az már csak adatlapról dönthető el. Vagy akár még arról sem.

    • @messor01
      @messor01 2 года назад

      @@rendszergazdanyh2537 Azért is írtam hogy mellékes, csak érdekességként hogy a kőr keresztmetszetű cellák utolsó adata 18650 vagy 14500(ceruza) a nulla vagy "o" a formájára utal de nincs jelentősége.

  • @zsoltmengyan
    @zsoltmengyan 5 лет назад +1

    Szia! Szétkaptam pár laptop akksit a videóid hatására. Az egyikben találtam olyan cellákat, amiknél a digitmulti szakadást jelzett az összes cellára. Valamit elrontottam, vagy nagyon kuka a cella? Biztos, hogy jó a műszer, mert más celláknál normálisan mutatja a feszültséget.
    Szerinted ezek a cellák jók elektromos kerékpárba (pedelec)? Láttam olyan pedelec átalakító szettet, ami 50e, az akkupakk hozzá 120. Tudsz valamit ezekről az aksikról? Egy ismerősömnél van vagy 30-40db laptop aksi, azokból akarom kibányászni a cellákat, és pedelecnek átalakítani a bringám. (Vagy jobban járok, ha eladom őket jófogáson, és lesz 120ezrem az akkupakkra? ;) )

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  5 лет назад +2

      Vannak szakadt cellák, de azokkal nem érdemes foglalkozni. Én is találkoztam már néhánnyal.
      Azokat vinni kell az újrahasznosító konténerbe. Néhány nagyobb áruház bejáratánál szokott lenni ilyen.
      Tulajdonképpen én is elektromos kerékpár akku csomagot fogok készíteni belőlük, ezért gyűjtöm. A hátránya az a dolognak, hogy rendkívűl időigényes folyamat, és minden egyes cellát tesztelni kell. Valamint összeépítésnél megfelelő elektronikai védelemről kell gondoskodni. Az előnye meg az, hogy kb "majdnem" ingyen beszerezhetőek, ha ügyes vagy.
      Majd ahogy haladok a projekttel, úgy kerülnek fel a videók is sorban...
      (Csak sajnos most eléggé magam alatt vagyok valaki miatt, és nem nagyon van kedvem semmihez...)

    • @zsoltmengyan
      @zsoltmengyan 5 лет назад +1

      @@rendszergazdanyh2537 Köszi a választ. Viszont pár nappal később újra rámértem, és legnagyobb meglepetésemre 4,11-4,13V-ot mértem mind a haton. Lehet, valami védelem van bennük, és az állt vissza, miután megszabadítottam pl egy zárlatos elektronikától?

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  5 лет назад +3

      @@zsoltmengyan Laptop aksiból bontott cellában nem szokott külön védelemmel ellátott cella lenni. Legalább is nem jellemző, abból a közel ötszáz darabból amiket én bontottam, egyben sem volt. Ezt a védelmet tulajdonképpen az elektronika látja el. Magán a cellákon a pozitív kivezetés alatt szokott lenni egy biztonsági szelep, ami túlhevülés hatására kinyit, és kiengedi a túlnyomáson felgyülemlett gázt, ezzel egyidőben a pozitív kivezetést is megszakítja. Ez a szelep általában egyszer használatos, tehát nem áll vissza. Magyarán, ha egyszer már kinyitott (életbe lépett a hővédelem), akkor onnantól fogva a cella pozitív kivezetése szakadt.
      (Hacsak bátrabb felhasználók nem nyomják vissza magát a nyitott szelepet, mint ahogy azt látni némelyík videóban is. De én ettől óva intenék mindenkit, nem éri meg a kockázatot.)
      Másik verzió, talán rosszul mértél, és azért nem láttál semmit. De én innen távolról nem tudom látatlanban eldönteni, nálad mi is történt valójában. Mindenesetre a cellákon egyesével végezz terhelési tesztet, hogy kiderüljön mennyire strapabíróak egyáltalán.

  • @falbbence3513
    @falbbence3513 2 года назад

    Üdv. Amikor tolómérővel mértél hosszt, akkor nem csináltál rövidzárt? Ilyenkor mi történik?

  • @user-ky3qm2oo1d
    @user-ky3qm2oo1d 4 месяца назад

    Szép napot! Először is gratulálok a videódhoz! Zseniális a kitartásod! Lenne egy kérdésem, érdekelne a véleményed: adott egy 14.4V névleges (robot porszívó) akku pakk. A valós feszültség 16V felett van feltöltött állapotban. Egyszer csak az volt a tünet, hogy a megszokott 30-50 perc helyett kb. 5-10 percen belül lemerült. Vettem másik akkupakkot, ezt a "régit" meg eltettem a fiókba. Kb. 3 hónap után az új is kezdte megadni magát, gondoltam előveszem a régit, és megnézem, mi van vele. Legnagyobb meglepetésemre több, mint 16V volt benne (kb 3 hónap után). Visszatettem a robot porszívóba és teljesen jól veret azóta is. Most elkezdtem arra figyelni, hogy ne merítsem túl a porszívót. Kérdésem: vajon mi okozhatta, hogy 3 hónap után helyre állt a feszültség az akkupakkban? Néztem véideókat és páran azt magyarázzák, hogy a "+" végén van valami mechanikai védelem, és ha az "bekattan", akkor visszaesik a feszültség. Előre is köszönöm válaszod!

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  4 месяца назад

      Üdvözöllek, és köszönöm az elismerést. A kérdésedre így látatlanban nem fogok tudni válaszolni (ahhoz egy komplett akku és cellavizsgálatra lenne szükség), tehát csak tippelni tudok.
      A lemerülés oka lehet nyilván cella hiba, és a BMS hibája is. Ha nem megfelelő töltöttségi szintű az egyik cella a négyből, a BMS lekapcsol. Magától természetesen nem fog feltöltődni sem, esetleg azt tudom elképzelni, hogy ha aktív balanszeres a készülék, akkor olyan eset előfordulhat, hogy a másik három cellából a feszültséget áttölti az egyik túlmerített cellába, és így kibalanszírozza a négy cellát azonos szintre, és ha ez a feszültségszint a lekapcsolási szint fölött van, akkor újra működhet. De mivel még a készülék és akku típust sem ismerem, ez csak feltevés a részemről. A passzív balanszálóval rendelkező BMS-ek ilyet nem tudnak. A másik eset, hogy ha sokáig működik a készülék, és teljesen lemerül terhelés alatt, akkor a BMS ki fog kapcsolni. Amint a terhelés megszűnik, a cellafeszültség is el kezd lassan növekedni, és elérhet olyan szintig, ami már elég ahhoz, hogy visszakapcsoljon a BMS is.
      A pozitív pólusnál lévő biztonsági szelep akkor szokott kinyitni, és ezáltal megszakítani az áramkört, ha a cella túlforr, ezáltal elengedi a túlnyomást, viszont ennek érezhető édeskés szaga van a kiáramló gázok miatt. Ha ez a biztonsági szelep kinyit, nem jellemző, hogy visszazár és újra működésbe lép a cella. Néhány mások által készített videó van fent ami pont ezen szelep mahinálását mutatja be, hogy egy megfelelően hegyes szerszámmal visszatolják a már kinyílt biztonsági szelepet, és ez által újra használható a cella. Ezt a módszert viszont egyáltalán nem nevezném biztonságosnak, ugyanis a szóban forgó szelep kalibrálva van egy bizonyos nyomásra amikor ki kell nyitnia. Ha ezt visszanyomorgatják akkor mechanikai deformációt szenved, és a kalibrációnak máris lőttek, tehát nem akkor fog nyitni, amikor kellene, ha kinyit egyáltalán újra amikor szükség volna rá. Ha pedig nem tudja elengedni a túlnyomást és a hőfejlődés tovább növekszik, előbb utóbb cellarobbanás lehet belőle. Tehát az ilyen hekkelt cellákat semmi esetre sem szabad nagy igénybevételnek és terhelésnek kitenni.

    • @user-ky3qm2oo1d
      @user-ky3qm2oo1d 4 месяца назад

      @@rendszergazdanyh2537 Üdv! Köszönöm a válaszod! Alapból a matek így néz ki, ha 1 akksi merült túl: 3x4 a jó akksi, az 12V. A túlmerült akksi valahol 2,5V alatt landolt, tehát 12+2= 14V. Ezért én is erre gondoltam, hogy a túlmerült akksit "valahogy" visszarántotta 2,5V fölé a maradék 3 jó akku. Mindenesetre most a tégi-új akkupakkal majd kiderül, mert ez is "beesett" 14 V-ra kb 1 hete. Még várok vele pár hetet, aztán rámérek.

  • @csizimiron2873
    @csizimiron2873 3 года назад

    Helló! Kérdésem az lenne, ha mondjuk 3.7 V Li-Ion akkut sorosan összekötünk 10-szer (37V) akkor tölteni is a 10 szeresével kell? (37V) Köszi!

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  3 года назад

      Szia, ha a feszültségre gondolsz, akkor igen, de ne a névleges feszültséget számold, hanem a csúcsfeszültséget, mert úgy sose töltődik fel. Tehát Li-ion -nál 4.2Vx10 = 42 V.

    • @csizimiron2873
      @csizimiron2873 3 года назад

      @@rendszergazdanyh2537 Köszönöm! Még annyi, hogy ha több akkumulátor párhuzamosan bekötök, akkor lehet növelni vele a C értéket?

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  3 года назад

      A C érték az magára a cellára, vagy aksira jellemző fix érték, tehát elvileg nem növelhető párhuzamosítással. A kisütő és töltő áramot tudod növelni cellák párhuzamosításával...

  • @unamed2011
    @unamed2011 5 лет назад +1

    Szia,nagyon jo lett a video,egy kerdesem lenne a 18650-es akkuknal vannak 3,6 es 3,7 talan 3,8 voltos verziok is, ennek mi a szerepe es melyik jobb vagy rosszabb pl zseblampaba, illetve az A = amper(aramerosseg tudom :)) nek ? Mert lattam 8 illetve 35 Amperes 18650-eseket is , itt melyik a jobb vagy rosszabb? Mah-nal tudom , hogy minel tobb es ha realis akkor annal tovabb tudok hasznalni egy ugyanolyan fogyasztasi dolgot...????

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  5 лет назад +2

      A belső kémiai összetételtől függ a névleges feszültség. A 3.8 és 3.85V os típusok az újabb fajta cellák.
      De elvileg kevesebb töltési kisütési ciklust bírnak mint a hagyományos 3.7V os cellák...
      Van itt erről némi angol információ.: batteryuniversity.com/learn/article/confusion_with_voltages
      A minél nagyobb áramot leadni képes cella a jobb cella, annak kissebb a belső ellenállása. Persze az a 30-35A csak impulzus üzemű terhelésnél igaz, pl elektromos cigarettában, vagy hasonlóan nagy terhelésű felhasználáskor fontos. Egy elemlámpában megállja a helyét az is, amelyíknek nincs ilyen nagy impulzus áramú kapacitása.
      Elemlámpáknál a folyamatos áramterhelés a mérvadó...

    • @unamed2011
      @unamed2011 5 лет назад +1

      @@rendszergazdanyh2537 Értem és a folyamatos áramterhelést miben mérik?

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  5 лет назад +1

      Ezt a kérdést nem igazán értem, kifejtenéd bővebben?

    • @calh90
      @calh90 5 лет назад +1

      És azota se jött válasz😂

    • @TyphoonWarface
      @TyphoonWarface 3 года назад

      @@calh90 szerintem arra gondolt hogy pl. Egy 6wattos lézer mennyi idő alatt szívna le egy 2000Mah-os akksit.

  • @ZoltanMRVarga
    @ZoltanMRVarga 5 лет назад +2

    18650-es kisűlt lítium akkukat, újra lehet éleszteni valahogy? Imax b6-os töltőm volna erre a feladatra.köszi

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  5 лет назад +2

      Konkrétan mit értesz "kisűlt akkuk" alatt? Adok két linket, ott ki lehet tárgyalni a témát...
      www.hobbielektronika.hu/forum/li-po-li-ion-akkumulator-es-toltoje
      www.hobbielektronika.hu/forum/li-ion-sajat-akkucsomag-keszitese
      Egyébként majd jön a többi Litiumos videóm is, remélem egy két hét és tudom folytatni a cella újrahasznosítással...

    • @ZoltanMRVarga
      @ZoltanMRVarga 5 лет назад +1

      Ezek "mélykisűlt" akkumulátorok, 0 voltra merűlt a feszültsége.

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  5 лет назад +4

      Szét kell szedni minden cellát külön darabra. Ha nem zárlatosak, kis árammal kell tölteni kb 150-200mA el, míg el nem éri a 3V ot. Ha elérte, pár nap pihentetés után meglátod mennyit esik a feszültsége. Ha visszamegy 0 V ra, az kuka.
      Ha marad benne valamennyi, akkor újra fel kell tölteni az említett kis árammal 3V -ig, ha kész, utánna megpróbálhatod feltölteni 4.2V -ig 1A -el. Közben figyelni kell a melegedést, ha nagyon melegedne, az a cella nem jó.

    • @Kiccccsavo
      @Kiccccsavo 5 лет назад +1

      @@ZoltanMRVarga Engedd el őket.

    • @RichardStefanits
      @RichardStefanits 5 лет назад +1

      0V többnyira kuka már.

  • @SIDLERmovies
    @SIDLERmovies 5 лет назад +1

    Ha az aksit a maximális cellafeszültséggel töltöm akkor nem tudom túltölteni? Csak azért kérdezem emrt igazából akkor eléri az akku ugyanazt az értéket mint a töltése.

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  5 лет назад +1

      Ha megfelelő töltőt használsz, az nem fogja túltölteni. Az kikapcsol időben...

    • @SIDLERmovies
      @SIDLERmovies 5 лет назад +1

      @@rendszergazdanyh2537 De ha ilyen egyszerű táppal töltöm.

    • @calh90
      @calh90 5 лет назад +2

      @@SIDLERmovies akkor felis robbanhat
      Vigyázni kell veszélyes !!!

    • @SIDLERmovies
      @SIDLERmovies 5 лет назад +1

      @@calh90 De miért? Hogy tudnám túltölteni ha a feszültsége ugyanannyi mint amennyivel töltöm?

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  5 лет назад +1

      @@SIDLERmovies Milyen az az egyszerű táp? Ha csak egy sima feszültséggenerátorosra gondolsz, azzal ne töltögesd. Szükséges az áramgenerátoros üzemmód is. Szerintem elmondtam egyértelműen a videóban.
      Ha nincs áramkorlátozás, az fokozott melegedéssel fog járni, ha nagyáramú a töltő. Ha a feszültség megegyezik a betáplált feszültséggel, akkor is fog folyni némi áram, mert a cellának van vesztesége. Akkor már csepptöltés valósul meg, de azt a litium aksik meg nem szeretik. (Hogy miért nem, kérdezd a mérnököket akik megtervezték.)
      Ha a töltés nincs leállítva a kellő időben, és megy a csepptöltés, állitólag az már a kémiai szerkezetet károsítja...

  • @tvamos73
    @tvamos73 4 года назад +1

    Erdemes lett volna megemlitened, hogy a szokasos 18650 (21700, stb.) meretekben elofordul LiFePO4 aksi is, amit nem illik 4.2V-ra tolteni, meg akkor sem, ha aranylag jobban viseli a tultoltest, mint mondjuk egy LCO, vagy eg LMO.

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  4 года назад

      Az említett méretben és tokozásban a laptopokból bontott cellák általában csak sima Li-ion akkuk, főként a régebbiek.
      A LiFePo akkuk vagy fóliás vagy műanyag tokozásban vannak általában. Természetesen nem vitatom, hogy mostanában akár elképzelhető (bár én ezt nem tudom biztosan), hogy a fémhengeres tokozásban is gyártják, de a "régi" laptop cellákban ez nem jellemző. Ezt eldönteni adatlap alapján lehetne, ami ugye nem nagyon jön szóba ezekkel a cellákkal kapcsolatban. Ha mégis találni hozzá az csak a szerencse kérdése. Ránézésre viszont senki nem fogja tudni ezt megállapítani, maximum az adhat némi támpontot, hogy az akkucsomagra írt feszültségérték és cellaszám hányadosa nem a Li-ion -ra jellemző 3.7V cellánkénti feszültséget adja meg, hanem kevesebbet, kb 3.2V körüli értéket. Ez már akár intő jel is lehet arra, hogy valami nem stimmel. A másik pedig a töltés közbeni melegedés, amire mindenképp figyelni kell, és amire én is felhívtam a figyelmet párszor. Mint ahogy azt is hangsúlyoztam, hogy megfelelő védelmi áramkörökről is gondoskodni kell. Ha mégis beépítésre kerül ilyen cella a normál Li-ionos cellák közé, azt a megfelelő védelmi áramkör előbb vagy utóbb közvetett módon jelezni fogja. Most itt nem a túltöltésre gondolok, hanem az azzal együtt járó plusz melegedésre például, (vagy az idő előtti kapacitásvesztésre), de ennek már egyébként az ellenőrzési fázisban is ki kellene derülnie, még beépítés előtt. A kapacitásvesztés egyenetlensége egyébként folyamatosan fennálló probléma lesz, mivel nincs információ a felújított cellák ciklusszámáról.
      Mindenesetre köszönjük az észrevételt.
      Ez további hasznos információ lesz az ezzel foglalkozók körében úgy gondolom...

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 3 года назад

      @@rendszergazdanyh2537 A piros kabátos Sanyo cellák gyanúsan ilyenek. Melegednek mint az állat, és alig akarja elérni a 4.2 voltot. Nem is erőltetem őket, mennek a reciklikálóba.

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  3 года назад

      @@ViLLaMVaDaS2 Nem tudom, meg kellett volna nézned a névleges feszültségét az akksin.
      Egyébként a leírt tüneted akár cellazárlatra is utalhat. Persze ha simán tartja a 3-3.2 V feszültséget töltés után, akár elképzelhető, hogy nem Li-ion...

  • @barnasipos3677
    @barnasipos3677 Год назад

    En ugy tudom, hogy 18 az 18mm vastag 65 az 65mm hosszú ea 0 az azt jelenti, hogy kerek🙂

  • @tiborhidasi7641
    @tiborhidasi7641 3 года назад

    Érdemes lenne a kapacitásról is szólni. Sok akkura 10x akkora kapacitást írnak, mint amekkora a valóságban. A fogyasztó védelem meg sz@rik a csalásra.

    • @rendszergazdanyh2537
      @rendszergazdanyh2537  3 года назад

      Valamelyik vidiben említettem, hogy amit a kínaiak ráírnak, az kamu, és kb 3400mAh fér bele az adott méretbe. De ha kínából rendelsz ilyen kamu cellát, azzal a fogyasztóvédelem úgysem tud semmit kezdeni. Egyébként nem ismerem kínát, nem tudom, hogy ott van e ilyen vagy hasonló szervezet egyáltalán.
      Ha itthoni üzletből vásárolsz, akkor lehet reklamálni...
      De szerintem sokkal jobb már eleve kerülni az ilyen kétes cellákat.

  • @HG7015swl
    @HG7015swl 5 месяцев назад

    FÉM TOLÓMÉRŐVEL NE MÉRJ!! ROBBAN!! Vagy hívd fel a figyelmet hogy szigetelted a mérő felületet.... hamár oktató video