Sziasztok! Bringával járok munkába és suliba Kőbánya alsóról. Az angol suliba az Arany János úti metrómegállóig megyek, sosem pirosozok, ez nálam elvi kérdés. Meglepett a videó nagyon, mert nekem más a tapasztalatom. Az autósokról nekem nagyon pozitív véleményem van, kedvesek, sokszor előzékenyek, mindíg köszönetként integetek nekik. :) Nyilván van köztük is bunkó, de inkább a bringa úton parkolás a gond, itt is sokszor azonnal kiengednek az autósok, hogy kikerüljem a járművet. A bringásokról, rolleresekről, gyalogosokról nekem nagyon rosszak a tapasztalataim, szinte alig tartják be a szabályokat. Volt is ebből kisebb balesetem, mikor megáltam a pirosnál és belém jött hátulról, vagy beszólnak, hogy minek álltam meg. Ezek szerint rosszul látom a dolgokat, érdekes. A volt futáros bringa csapatok Kőbánya felől nagyon kemények, megkell hagyni nem sok félelem érzetük van.
Én is Kőbányáról járok bringával, átlagnál picit erősebb vagyok talán és sose értem, hogy csak addig sietnek míg piros a lámpa aztán meg 15km/h-val tartják fel a szabályos kerékpárost. Mármint nem azzal van a baj, hogy Ő lassabb, hanem kielőz a pirosnál és utána meg nem halad. Én meg szoktam kérdezni, hogy eddig siettél? Általában anyázás, vagy értelmetlen válasz jön, mint legutóbb egy hölgytől. Piros volt, eddig siettél? Válasz: Majd át vált.... Megjegyzem itt, hogy van forgalom és az autósak, villamosok kereszttüzében kockáztatják a testi épségüket és a szabályosan közlekedőket, minthogy jobban taposnák a pedált :) Kőbánya alsón amúgy a gyalgosokat és az autósokat sem kell félteni, néha drónnal vagy kamerával igazán kiállhatnának a rendőrök.
@@pdani6666 elsore persze ez az ember gondolata, de logikus a valasz: mivel lassan haladnak, ezert mennek at a piroson, hiszen ha meg ott is megallnanak akkor meg lassabban haladnanak csak :D
Ha az "importfutárokra" gondolsz, az tényleg rémisztő. Más közlekedési kultúra van ott ahonnan ők jönnek és hozzák magukkal csak hát az nem feltétlen kompatibilis azzal ami itt van.
Annyira király tartalmakat gyártasz, hogy az valami hihetetlen! Nagyon sokmindenben nem értünk egyet, de nagyon szuper, hogy ezeket a témákat folyamatosan előveszed és ilyen színvonalasan csinálod! Hajrá! Ring-ring! Illetve mindenkit bátorítanék, hogy bízzon a lámpafázisokban, nemcsak azért, hogy erősítsük annak a képét, hogy mi nem szarunk bele a közös szabályainkba, hanem azért is, mert a szakemberek is úgy tervezik és méretezik most már a kerékpár infrákat is, hogy 15-20 km/h-ás sebességgel szépen zöldhullámban lehessen végigmenni viszonylag hosszú szakaszokon.
@@Kevely978 Inkább függ a helyzettől, mint a járműtől. Az olyan kereszteződésekben, ahol az autós is jól belátja a szituációt, esetleg az átlaghoz képest jelentősen távolabbról indul a keresztező forgalom, ott motorizált járművel is nő a hajlandóság a pirosozásra. Ugyan ez igaz a vasúti átkelőkre is. Csupán bringával, rollerrel, gyalog, sokkal több az olyan kereszteződés, amin már motorizált járművel nem mersz kockáztatni (beláthatóság, keresztező forgalom közelsége satöbbi), a nem motorizálttal viszont belátod és sokkal jobban feltudod mérni. Ne tegyünk úgy, mintha a motorizált eszközöket nem pontosan ugyan olyan emberek vezetnék, mint akik egyéb járművel vagy gyalog közlekednek.
Mielőtt bárkit hibáztatnák közlöm mindenkivel közlekedéskor nagyon kell figyelni tök mindegy hogy milyen járgányunk van de még akkor is ha gyalogosok vagyunk.
Kíváncsi lennék, hogy egy vidéki városban milyen az arány. Én Szombathelyen szinte egy pirosozót sem nagyon látok, semm autók, sem bringások, sem gyalogosok körében. Valószínűleg ehhez hozzájárul, hogy bringával is az, hogy átérj a város egyik feléből a másikba csak kb. fél órát vesz igénybe, valamint a dugók is kisebbek, kevesebb a közlekedési lámpa, több körforgalom stb... Nem is értettem ezt a hatalmas bringás-autós ellentétet egészen addig, amíg meg nem néztem pár ilyen közlekedéses videót Budapestről, és láttam, hogy mekkora különbség van a közlekedési kultúrában
Igen, Budapest teljesen más ebből a szempontból mint egy vidéki város. Én Kaposvárral tudom összehasonlítani és mérhetetlenül kaotikusabb, idegesebbek az emberek és ez egy öngerjesztő folyamat.
Elkèpesztően örülök, hogy ezt a videot megcsináltad. Egy roppant jól összeszedett video. Meghívtál nem csak egy szakèrtőt hanem egy olyan embert aki maga vègzett egy kutatást ebben e tèmában. Nagyon tetszettek az animációk. Az összes magyarázás, a számok, vègig lekötött. A kis humor is megvolt a jó hasonlattokkal. Tènyleg rohadt jó video lett. Nekem ez kèt like;)
Tipp a pirosozásra: Kerékpárral - 15% Autóval - 3% Szerk: A mozgási energia csak akkor számít ütközésnél, ha összemérhető a két test tömege. Pl. gyalogos jobban jár az 50km/h-s bmwvel, mert a kis testével úgyis felveszi az őt elütő jármű sebességét, tehát az átadott energia attól fog függeni. Autó vs autó esetén van jelentősége az energiaviszonynak.
Én sokat biciklizek városban (amellett, hogy országúti biciklis vagyok, tehát párszáz kilométert edzek hetente), de azért sem szoktam átmenni a piroson, hogy ne idegesítsek vele mást, hogy "ha ő nem megy, akkor én miért engedem meg magamnak...", és azért sem, hogy ne öregbítsem a kerékpárosok ezek szerint - bár sejtettem - kissé eltúlzott rossz hírét. :D (Amellett, hogy nem szabályos, és veszélyes rám és/vagy másra nézve is... hogy ez ne maradjon ki...)
én pont azért megyek át piroson mert arra buzdítóm a többi közlekedőt vele hogy ők is így tehetnek csak a sorrendet kell betartani: meggyőződöm 1. h nincs rendőr. 2. nem veszélyeztetek és gátolok senkit 3. mehet a pirosozás
@@boXeralso11 a hamarabb odaérek sajnos nem mindig, és nem mindenkinél érvényesül. Bringával 20,4km a melóhelyem, keresztül BP-n. Van benne némi rakpart is, ahol igencsak csökken az átlagom. Nem pirosozva, szabályosan (többnyire kerékpárúton), szezonban,csúcsidőben kb 50-55 perc mire beérek. Ha ezekből a feltételekből kikerül a csúcsforgalom (tehát nem kell kerülgetnem az idiótákat), akkor kb 5-10 percet nyerek. Volt már rá példa, hogy hajnalban tettem meg ugyanezt a távot, mikor nincs forgalom, lámpák kikapcsolva, és akkor közel 15 percet lefaragtam az 50-55 perces időhöz képest. Ezeket a számokat én úgy értelmezem, hogy a forgalom kb annyira fog meg, mint a piros lámpa; és ha nincs piros, akkor kb 10-15% időt nyerek. Érdemes ennyiért? A legszebb, mikor a pirosozó kb 15-tel gurul, a kövi lámpáig megelőzöm, majd a pirosnál elmegy mellettem, és ezt játsszuk, míg egy útvonalon haladunk.
@@boXeralso11 Az a baj, hogy ahhoz, hogy bátoríts embereket erre, az embereknek oda kellene figyelniük egymásra, megérteni, hogy a másik miért csinálja, amit csinál, empatikusnak lenni stb. De itt az emberek nem törődnek egymással. A legtriviálisabb példa: az autósok nem csak akkor anyázzák a biciklist, ha az szabálytalankodik, elég csak meglátniuk a bringást. Mert őt nem érdekli, hogy miért van ott, mit csinál, stb. szimplán takarodjon el a látómezejéből. Az nem zavarja, hogy a biciklis ugyanolyan ember, mint ő, és ugyanúgy megy valahonnan valahova, mint ő, csak nem egy 1.5 tonnás pléhládában terpeszkedik (és emiatt nem foglalja el a fél utcát, hanem pont az autós az, aki elfoglalja). A másik pedig az, hogy nem vagyunk egyformák, illetve nem vagyunk egyforma képességűek, nem biztos, hogy jó ilyen példát mutatni másoknak... ha esetleg sikerül is a dolog célja, aminek elég kicsi az esélye, ahogy a dolgok állnak. Szerk.: szerintem tulajdonképpen ez utóbbi miatt vannak többek között a közlekedési szabályok. Biztosan vannak olyan emberek, akik elboldogulnának enélkül is (igaz, mindenki ezt hiszi magáról), de vannak, akik nagyon nem.
Egyszer véletlen jóval magam mögött megláttam egy motorost a kanyarban. Csakis az út íve az autók helyezkedése és mérete miatt tűnt fel a visszapillantómban. Első gondolotam, hogy a következő kb. 3 km-eres egyenes szakaszon tuti leviszi a visszapillantómat szóval ideje helyezkedeni. De 3 km múlva is ott volt ahol előtte, pedig széles az út senkit nem zavart volna, ha elmegy köztünk. Akkor jöttem rá, hogy a véletlen miatt láttam meg őt és tényleg nem lehet látni normális motorost/kerékpárost az utakon, mert ők "LÁTHATATLANOK!"
Adjak egy pro tippek a következő felmérésre? Tessék a Soroksári-Haller sarkára menni. 5+ évig jártam arra. MINDEN reggel MINDIG MINDENKI a Soroksárin full pirosba hajtott bele, akkor mentek előttem át, amikor a Haller felől már zöld volt. 1000+ alkalom és kb. 10-szer volt, hogy nem volt ilyen. A rekord az volt, amikor 4 autó + 1 busz csinálta és egy motoros köztük.
Nagyon hasznos és érdekes volt ez a videód! Kíváncsi volnék egy másik "nyugati" ország hasonló méretű városában milyenek az ottani közlekedési kultúra, legyen túl vagy alul szabályozva. Érdekes példa lehet Törökország.
Kerékpárosként és rendszeres pirosozóként én is úgy tapasztalom, hogy jóval nagyobb az arány, ha nem a forgalmas kereszteződéseket figyeljük. Én csak ismert kereszteződéseken pirosozok, mert ott már tudom mire számíthatok. A felsorolt érveid tökéletesen lefedik a miérteket. Egy fontos visszatartó érvet még hozzátennék az autósok részéről. Az anyagi kockázatot. Kisebb eséllyel fogod kockáztatni a több milliós autód, amire még rámegy egy ütközés esetén minden másban történő kár is (tehát az összes megtakarításod), mint a biciklidet amivel veszély esetén instant visszafordulhatsz/felpattanhatsz a járdára/fa/villanyoszlop mögé.
@@leventelaszlo3132 Amit ki is fizetsz a biztosítási díjjal. A kötelező nem ingyen van és ha kár okozó vagy növekszik a biztosításod költsége, illetve a biztosító felajánlja, hogy térítsd meg a kárt és akkor nem rontanak a minősítéseden. Meg az a 'kötelező majd rendezi' is marha jól hangzik, de a valóság ennél rögösebb. Mindent bevetnek, hogy ne kelljen fizetni vagy ne annyit, amennyibe a kár kijavítása valójában kerül.
Jó a felvetés de visszatartó erőként mindkét esetben a baleset kockázatának növekedése volt említve. Ez autósnál nagy eséllyel anyagi kár és kisebb eséllyel egészségügyi kockázatot jelent, bringánál pedig fordítva, csak ez nem volt külön kifejtve a videóban :)
én azt tapasztalom, hogy a piroson átmenő kerékpárosok többnyire csak a gyalogosátkelőt keresztezik szabálytalanul, majd kisívben kanyarodnak (az nem is lenne túl életszerű, hogy a keresztút folyamatos forgalmán vágnak át tömegével). azaz ha a zebrán nincsenek gyalogosok, ráadásul a keresztút parkolósávja miatt hely is van a biztonságos kanyarodáshoz, egy efféle jobbkanyar az esetek túlnyomó többségében nem problémás (ahogy ezt 18:30 körül említed is), sőt, logikus, hogy nem a kocsisor előtt várakozik még 10-20 másodpercig a bringás, hogy aztán a lassú indulásával feltartsa a mögötte lévőket.
5 месяцев назад
Igen, a Baross utcán a Fazekas előtt pl. van egy lámpás T-kereszteződés zebrával. Amikor még arrafelé laktam (10+ éve), a Kálvin-tér felől jövet mindig úgy jöttek ki a lámpák, hogy miután a Nagykörutat keresztezve megvártam a zöldet, oda már a piros ciklus vége felé értem. 10-ből 9-szer már nem volt sehol se gyalogos (ez estefelé volt általában, jóval az iskolai órák vége után), és aki a templom mögül érkezett autóval, az is már 15-20 másodperce kikanyarodott, szóval azon - alapos körülnézés után - majdnem mindig átmentem. Ha egy utat kereszteztem volna, akkor ezt nem játszottam volna be.
Ha biciklivel vagy motorral megáll elsőnek az ember a pirosra váltó lámpa előtt, akkor rendszerint még kikerülik egy sávos úton is. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a zebránál állunk meg, hogy elengedjük a gyalogost. A piros elunása amúgy gyalog jellemzőbb szerintem. Számtalan nyomógombos lámpa van, ahol a gomb megnyomása után több perc is eltelik a gyalogos zöldig, ami idő alatt már lesz olyan időszak, amikor nem jön semmi és biztonságosan át lehet kelni. Vagy ott a budai felsőrakpart 3 villamost keresztező zebrája. A Batyi alatt délre csak úgy körülnézve át lehet kelni, nincs lámpa. A Batyi fölött 3 lámpa is van, ugyanarra a villamosforgalomra. Hétköznap 2, hétvégén akár 3-5 olyan piros lámpa is van a gyalogosnak, ami alatt keresztbe nem jön 1 villamos sem. Nyilván nem fognak ott állni és várni. Körbenéz, átmegy.
A Batyinál a nagy különbség, hogy a megállóba érkező/induló villamos kb. 20-szal megy, míg a megállók közötti zebráknál 50-nel megy, ami kb. 6x-os féktávolságot jelent (ugye négyzetesen változik a féktávolság a sebesség függvényében). Sajnos volt már halálos kerékpáros baleset ott piroson áthaladás miatt, azok a lámpák kb. 20 másodpercre adnak pirosat a bicikliseknek és a gyalogosoknak is - tényleg megéri ennyi időért kockáztatni az életünket?
@@MartonHunyady egyszer meghalt valaki, mert nem nézett körbe és átment a piroson (amúgy talán holland volt, egy kerékpáros nemzet tagja). Rajta kívül pedig senki sem halt meg és hétvégén minden 5. lámpánál jön villamos (hétköznap meg minden 3. esetén). 4-nél megállsz vársz és nem jön senki. Ez nem indokolja a lámpát és erodálja a dolgokat. Kb. mint a random 30-as tábla az 50 helyett 70-90 között közlekedő barmok miatt az autósoknak. A szándékot értem, az eredmény viszont az ellenkező lesz.
@@MartonHunyady "Tényleg megéri ennyi időért kockáztatni az életünket?" Azért ez így nagyon hatásvadász és demagóg megfogalmazás. Akkor állná meg a helyét, ha amúgy csak a lámpa lenne az egyetlen viszonyítási pont, és nem lehetne látni, hogy amúgy jön-e a villamos, vagy sem. Számomra itt a piros-zöld kérdésnél sokkal fontosabb az, hogy hogyan lehetséges a legkiszámíthatóbban közlekedő járműtípussal elüttetni magadat. Kötöttpálya, gyakorlatilag nem vált irányt, olyan nagyon hirtelen sem gyorsulni, sem lassítani nem tud.Ez nem piros-zöld kérdés, ez emberi hülyeség kérdés. Arról nem is szólva, hogy sokan elüttetik magukat vonattal/villamossal/HÉVvel/akármivel, lámpa ide vagy oda.
Jó volt a humor! Alapos a cucc. Jó videó úgy általában. Azt megjegyezném, hogy a Margit hídnál lévő villamos kereszteződés pirost valószínűleg azért ignorálja mindenki (én is), mert csak villamos jár ott, az meg nagyon messziről látszik, és nem is túl gyors. Mondjuk nem tudom, miért, mert amúgy éjszaka, nincs forgalom akkor is megállok minden pirosnál az úton. Az autók kitérnek az útjukbólra meg, igen. Egyszer állok a kereszteződés előtt, lámpák nem működnek, nekünk van macisajt. Szemből nagysebességgel behajt az idióta, persze a keresztforgalom elkaszálja, úgy megpördült valamelyik autó, hogy majdnem nekemcsapódott a szembeoldalon. Néhány törmelék fel is ment a motorháztetőmre. Szerencsére semelyik sofőrnek és utasnak nem lett komolyabb baja, de az nagyon klasszikus T-bone-olás volt, és rohadt veszélyes mindenkire a közelben, mert szétszállnak az autók.
Szia. Nekem az a megfigyelésem hogy a külföldiek szoktak leginkább szabálytalankodni. Legalábbis itt a közelemben van a Corvin sétány és a sok külföldi bringás futár egyáltalán nincs tisztában a kresszel, de volt már hogy kerékpárral mentem munkába és a Petőfi hídról menetiránynak szembe egy csaj kerékpározott a kerékpársávon, nem sokkal később pedig egy rolleres jött. Én igen is kreszhez kötném a kerékpározást és nagy összegű büntetéseket szabnék ki. Mert ha valaki hülye az nem mentesíti a mások veszélyeztetése alól. De a probléma az hogy tök mindegy mely közlekedési nemet nézzük, legyen az gyalogos, kerékpáros, személygépjárműves, az emberek tesznek a szabályokra egyre inkább. S ez fogja a legtöbb balesetet okozni. A BeamNG-s szimulációk nagyon jók lettek. :)
"nem véletlen szeretnék páran ha a városban 30..." Svédországban, Stockholmban élek. Itt a legtöbb helyen 40-es zóna van és nagyon sok a 30-as is... A sztereotípíával ellentétben a Svédek (sem) nem olyan szabálykövetőek, mint amilyen jó a PR-juk... Buszvezetőként dolgozom, így 9-10-11 órát vagyok napi szinten az utakon és tapasztalataim szerint már a 40 is annyi flusztrációt torlaszt fel, hogy többen mennek gyorsabban a 40-nél, mint az 50-70-80-nál. A másik észrevételem, hogy évről évre veszik le a sebességeket, pl autópálya bevezető szakaszokon általában valami súlyos balesetet felhozva indokként... de ahogy az Árpád hídi eset sem a sebességkorlátot betartva történt... hát itt is 200-250-nel szokták felszedni a szalagkorlát oszlopjait csokorba modern sportautókkal... erre az idióta forgalomszervezés 90-ről 80-ra, majd 70-re veszi le a sebességet... autópályán... persze baleset nem lett kevesebb és a súlyosak sem lettek kisebbek... de a hétköznapi ember, aki nagyjából a seb.korlát körül megy, szív, mert lassabban ér A-ból B-be, ha meg kicsit túllépi, szopik a trafipax miatt... A másik tapasztalat, melyet Pesten épp úgy észleltem, mint itt Stockholmban, hogy a gyalogosok megnyomják a lámpa gombját, majd átmennek a piroson... Elötem bevált a lámpa pirosra... állok ott 30-60-90 másodpercet a semmi miatt, hisz a tetves gyalogos már rég átment a piroson és addigra szinte már haza is ért volna, ha nem a szomszédasszonyt döngetné épp... És full értelmetlenek ezek a lámpák, hisz a gyalogosnak így is, úgy is elsöbbsége van a zebrán, a lámpa teljesen felesleges... főleg így, hogy 90-95% még a piroson megy át, gombnyomás után... Ha már mindenképp növelni akarják a biztonságérzetet, tegyenek ki egy sárga villogó figyelmeztető fényt...
En autósként eléggé szabálykövető vagyok, a piros lámpa az teljesen tabu (sárgánál is igyekszem megállni). Bringával vagy gyalog viszont ha láthatóan semmi nem jön sehonnan, akkor át szoktam menni a teli piroson is. Mindenki eldöntheti, hogy mennyire vagyok akkor rossz ember 😉
Én kerékpárral, igaz, nem Budapesten, azaz akkora forgalomban, vidéki városban, szóval nem, hogy nem pirosozok, (kivéve egy helyet), de még ott is megadom az elsőbbséget, ahol nekem lenne elsőbbségem, mert minek sietni. És akkor hol is pirosozom? Van egy nyomógombos gyalogos átkelő a 4-esen, ha megnyomja a valaki a gombot, akkor piros lesz az autósoknak, és annyi ideig, ami alatt egy tucat gyalogos is át tudna menni. Jellemzően 5-10 autó is felsorakozik ilyenkor, miközben van, hogy 5-10 perc is eltelik, hogy nem jön egyik irányból sem autó. Így, amikor itt kell átmennem, nem nyomok gombot, megvárom, amíg nincs forgalom, átmegyek, és béke. Ha megnyomnám a gombot, akkor is piros lenne az autóknak, amikor már messze járok. Ja, és nem lámpás zebráknál is megvárom, míg nem jön autó, mert ha jön is, hamar elmegy, mások meg akkor is rálépnek a zebrára, ha csak egy autó jön, és mögötte 10 percig semmi. Nem értem, miért nem lehet megvárni, hogy elmenjen az az egy autó.
"Nem értem, miért nem lehet megvárni, hogy elmenjen az az egy autó." Ugyanazért amiért nem várja meg míg elmegy az egy vagy 2 szembejövő autós, és utána nagy ívben előzne, hanem inkább lecentiz.
A konfliktuszóna elhagyásánál szerintem nem vetted figyelembe a méretet (vagy nem figyeltem eléggé): egy átlagos autó mondjuk 4.5 méter hosszú, egy átlagos bicikli kb 1.5. szóval ha a kocsi 50-nel megy, a bringa 25-tel, akkor a bringa kb 2/3 idő alatt halad át egy pont fölött a kocsihoz képest.
én 20% környékére tippeltem, és megnézve még egy kicsit sokat is mondtam vele. Szerintem a forgalomtől is függ, mivel egy forgalmas úton kevlésbé, de egy például esti üres kereszteződésben valószínűbb hogy átmennek, hiszen sehol senki így biztonságosnak látják. ritkán megyek én piroson át, egyszer azért tettem, mivel órára mentem és 10+ perc után megerősítettem hogy többszöri ciklus után is piroson ragadt a jelzőlámpa, így kivártam a ciklust amiben kellett volna lennie és erős körültekintés mellett léptem az úttestre hogy biztosan ne okozzak semmi veszélyt. bár mások előtte rengetegszer mentek, de nekem nagyobb türelmem szokott lámpákkal lenni
Köszi a videót. Az vajon mennyire befolyásolja az autós pirosozást, hogy ha a legelső megáll, akkor a többi se tud menni? Simán lehet, hogy az első autós utáni 2-3 autós még átmenne, de így nem. Ezt a lehetőséget te is említetted, csak nem tudom a kutatásban ez megjelent-e.
Nem nagyon. Amikor az első megáll, de a mögötte jövő két-három arra készül, hogy még átmegy, olyankor van hogy belecsattannak hátulról a sárgánál szabálykövetően megálló autósba. Aztán meg jön a meglepődött villámpocok arc, hogy "de hát ő nem hitte, hogy meg fognak állni..."
@@PeterKornisegyszer én is csattantam így, bár nem volt nagy kár, mert kéteselyes volt, hogy mit csinál az előttem lévő. Végül is megállt. Még betétlapot sem írtunk.
@@PeterKornis általában nem szoktam, de azért előfordúlt már, hogy nem zöld, hanem sárga hullámot fogtam ki.
7 месяцев назад+1
Hamburg mellett, ahol lakom, van egy keresztezödes, ahol jobbra kis ivben szabad kerekparral kanyarodni. Itt azota többször is kellett mar veszfekeznem autoval (igen, mar autozom sajnos), mert körültekintes nelkül vagodnak be a bringaval. Nem rendszeresen, de elö-elö fordul.
Autóval sem különb a helyzet. Ahogy említettem, ott a villamosra van hangolva a lámpa ami érthető is, hiszen jóval nagyobb forgalmat bonyolít le mint ami az aszfalton zajlik.
@@saphyrahun3272 a fékezés biciklivel sem fáj. Az elindulással van a gond ... de azt meg úgy kell felfogni, hogy plusz edzés, ha nem vagy rá képes, akkor gyenge vagy.
@@BvD987 Ha nem kell fékezni, akkor nem kell elindulni sem. Számomra a kerékpár közlekedési eszköz. Semmi kedvem később, leizzadva érkezni valahova, majd azt mondani a többieknek, hogy "tudom hogy büdös vagyok, de zuhanyozni már nincs időm, viszont nem fogjátok elhinni, milyen edzés volt". De sajnos ez van. Mi vagyunk a kisebbség, és nekünk kell alkalmazkodni. Majd változik a helyzet, ha majd a biciklisektől nem fér el a villamos ;)
@@saphyrahun3272 hát a biciklisektől mindig el fog férni a villamos, ebben biztos lehetsz :D bringás infrát nem a tömegközlekedés rovására szoktak fejleszteni
Felföldi Péter, közlekedésmérnök - szakértő. Jó ég, mennyi idő alatt végezte el a Műszaki Egyetemet? 8-9 év? Előttem kezdte, utánam fejezte be... Nincs több kérdésem, az NKE-t is beárazta számomra.
Bár nem ismerem, de simán lehet, hogy Péter már a páradik féléve után elkezdett dolgozni, Erasmuson volt, halasztott ilyen-olyan okokból. Annyira nem nehéz egy mesterdiplomáig tartó folyamatot (különösen a doktorit) megnyújtani akár évekkel, szvsz az, hogy mennyi idő alatt szedte össze a fokozatait nem érv senki ellen, vagy mellett.
@@SoTexDesign Nappali tagozaton gyakorlatilag több szemeszteren keresztül és több előadáson voltunk együtt... Amíg én találkoztam vele, nem volt Erasmuson és a folytonosság is megvolt.
@@attilaszalay4930 Ha te nem csúsztál (márpedig gondolom nem csúsztál, ezért engedheted meg magadnak a kritikát) ez akkor is max 5 év mesterig, te 8-9 ről írtál eredetileg.
@@SoTexDesign Nem szeretnék belemenni az egykori tantervbe, mert azóta be lett vezetve a BSc-MSc képzés, én még pont az 5 éves, klasszikus egyetemi képzésben vettem részt, de az angol diplomámban ez hivatalosan MSc-ként szerepel. Előttem kezdett egy évvel, és amikor én a vége felé jártam, talán ő akkor választott szakirányt. LinkedIn-en egyébként rá lehet keresni, 2004-2013. Nagyon sokat lehet árnyalni ezen, nyilván nem időben mérik, de az egykori KSK komplexitását igazán az érzi át, aki anno részt vett a képzésen. 350 körül kezdett egy évfolyam, ami a második év végére 200 alá zsugorodott. Az igazán profik (20 fő körül) fejezték be nálunk 5 év alatt, a jók (kb +50 fő) 6 év alatt. Kreditrendszer ide, vagy oda, sajnos vannak olyan tárgyak, amikből nem indul keresztfélév, így ezek nem teljesítése esetén automatikusan 1 évet csúsztál. Megfelelő értelmi képesség mellett és sok tanulással azért az államilag finanszírozott 13 féléven belül a jobbak befejezték nálunk, mindenki más ezen felül a futotta még kategória. Nyilván ez nem egy verseny, az, hogy ki mennyi idő alatt fejezte be a képzést, normális kereteken belül csak egy szám. A minőség viszont ott jön elő, hogy alapjában véve ezt a kutatást ennél sokkal részletesebben, de a közlekedésmérnöki karon is lehet kutatni, doktorálni, akár két tanszéken is lehet kutatni. Sőt, tárt karokkal várják az egyébként arra méltó doktoranduszokat, csak ugye ahhoz egy szintet nem árt megütni. Jamal részéről teljesen megértem a téma feldolgozását, nap-mint-nap ebben él, tapasztalati oldalról rengeteget lát rá a témára. FP-ről nyilván tudom, hogy a kerékpáros szubkultúrán keresztül keveredett a témába, de amennyire kerekítik a szakmaiságát, annál inkább csapnivaló a téma. Én értem, hogy egy kereszteződés vizsgálata sok erőforrást igényel, de ő maga is említette, hogy küld ki hallgatókat statisztikát készíteni, ennél sokkal részletesebb adatokkal kellene a mondandót alátámasztani. Egy kereszteződésből a sokaságra vonatkoztatni teljesen értelmetlen. Csak, hogy egy példát említsek: ugyanezt megvizsgálva a Blaha Lujza téren, ahol folyamatos autóforgalom van minden irányba kb. mindig, nagyjából elhanyagolható mennyiségű pirosozó bringást láttunk volna. Ugyanúgy az időbeli lefolyás is feltételes. Csúcsidő-éjszaka, napközbeni átmeneti időszak. Ezeket mind vizsgálni kellett volna. Ugyanúgy különféle kereszteződés típusokat, azokat is több napszakban/forgalmi helyzetben. A vonallal kapcsolatos rágurulás-szándék-stb területen se értek egyet szakmai szempontból a "tanulmánnyal". Ez így most elég bőre sikerült, remélem azért sikerült adnom pár támpontot és árnyalnom véleményem. Nyilván ezzel nem azt mondom, hogy minden bringás pirosozik, és azt sem, hogy az autósok ártatlanok. De azt azért látni kell, hogy nagyságrendi különbség van a kerékpárosok javára a pirosozást illetően, amit - véleményem szerint - ez a tanulmány részben alátámaszt, ugyanakkor alul is reprezentál. Ettől függetlenül nagy pacsi Jamalnak, amikor a pirosozó-szabálytalankodó autósokat-bringásokat-gyalogosokat leoltja, kedvelem a tartalmait. De ebbe a témába szakmaiság burkolt látszata, illetve annak - általam vélt - hiánya miatt muszáj volt megszólalnom...
Kíváncsi vagyok, beleszámolta e a pirosozásba azt is, ha korábban indul. Én rollerral már akkor indulok amikor a számláló 5 körül jár, és mire a lámpa alá érek, már rég váltott így veszélyt nem okozok, de nem is tartom fel a mögöttem levőket
Nem merek %-ot tippelni, mindenesetre a bringás fix hogy több lesz mert nem kell utólagos retorziótól tartaniuk (rendszám hiányában azonosíthatatlanok utólag)........
Szerintem nézni kell milyen piros lámpa. Értem én, hogy csak gyalogos átkelő előtt van vagy autos forgalommal keresztezet út. Személyes megfigyelése alapján, ha gyalogátkelő elött van akkor sokkal többen hajtanak át. Gondolom én, hogy ott nagyobb biztonság érzet miat hajlamosabbak átmenni.
Igen, ezért is volt bemutatva a villamossínes kereszteződés. Ahogy a videóban is szerepelt, sok embernél elsősorban a baleset kockázatának növekedése a valós visszatartó erő ami tökéletesen egybevág a jelenséggel amiről beszélsz :)
@@verne1986 igen, ez egy érdekes kérdéskör. A lámpás zebráknál a lámpa elsősorban azért van hogy meglegyen a flow a forgalomban. Hosszú gyalogos zöld szinte csak olyan helyeken van ahol van a gyalogosokkal párhuzamosan zajló forgalom is vagy a többi lámpa ciklusához lehet igazodni. Olyan helyeken ahol nincs keresztező autós forgalom, csak olyan hosszú a gyalog zöld hogy egy lassabb gyalogos is épp át tudjon még érni. Ha már megálltál akkor autóval a legtöbb alkalommal nincs értelme a piros alatt elindulni mert a következő lámpához is úgy érsz oda hogy az piros lesz a lámpák összehangolása miatt. Bringával néha lehet értelme, hiszen a lassan haladókra a következő lámpa már lehet hogy rávált ha az előző zöldet megvárják.
@acourierslife-egyfutarelet8856 szerintem ez okozza a legtöbb pirosozást a Deák és az Astoria közötti szakaszon. Sok helyen csak a gyalogosokra kell várni, és ha a dohány utca előtt nem èred el a zöldet akkor 10 méterrel később megint várhatsz a pirosra hogy át tudj sorolni a bal sávba a villanosmegálló mellett. (Bár az a lámpa olyan jól lett kialakítva hogy szerintem sokan simán nem látják)
@@Domeer42 Igen, ez biztos benne van. Utóbbit amúgy én úgy szoktam kiküszöbölni hogy már a lámpa előtt átsorolok. Mondjuk én tudom tartani a forgalom tempóját gond nélkül :D
Hát..."kűűfődön" ...ugye ....a kereszteződésben elhelyezett lámparendszerhez szinkronizált kamera/rák lefotózzák a delikvenst.ha piroson megy át.....egy hónapra ugrik a jogsi + pont + lové..ezt simán bevezethetnék...ahogy a rendszám is tök jó lenne..kint még a rolleren is van....nem kell hozzá vizsga mindössze regisztrácio a cél...
Érintőlegesen ugyan de ami szerepelt is a videóban, szerintem is egy jó ötlet, mint pl. Spanyolországban aminnekem tetszett, hogy piros jelzésnél a bringával át lehet hajtani a gyalogátkelőnél de azigorúan elsőbbséget adva a gyalogosoknak… pl nagykörúton ez sok helyen menne… félő hogy ez sok ember alá lovat adna más helyeken is erre, főleg a mostani “minden irányban közlekedő szerzetek” miatt bár nekik mindegy bármilyen szabály, de idővel sztem betanulná az “átlagfelhasználó” is hogy jól használja
Klassz videó lett ez is. Vannak bizonyos szituációk amikor én is "biciklis tróger" voltam.(Emelkedő, kihalt kereszteződés, de minden belátható, rövid zöld stb) Persze ezek egyik sem elfogadható indok, mert szabálytalan, ahogy autósnak meg még a gyalogosoknak is ha ilyet tesz. De megemlíteném azt a fontos dolgot, amit Jamal egyik videójában hallottam: "ha szabálytalankodsz, tartsd észben hogy más is szabálytalankodhat ott abban a pillanatban, és találkozhattok" (nem szó szerinti idézet) de a tanulság amit én levontam, hogy ha már szabálytalankodsz, legalább legyél még körültekintőbb. (...autóval sosem teszek kivételt, ha tudok a sárgánál is megállok...komolyan!....max ha nem tudok megállni már a sárgánál és épp akkor pirosra vált akkor belecsúszok.)
Nagyon jó videó, ugyanezeket szoktam én is mondani és még csak azt sem tudtam, hogy van erről kutatás :) 25:00 környékén lévő dolgokat pont így szoktam elmagyarázni én is. 1 másodperces reakcióidővel számolva és én is az 50 vs 70 km/h példákat hozom fel, hogy ha 50-ről megáll, 70-ről mennyivel fogja elütni.
Sőt, a Főtaxinak (többek között) ugyanezt a feladványt küldtem be az egyik panaszomban :D Megkértem őket, hogy a feladatokat a sofőr oldja meg, erre kaptam választ 40 nap múlva, hogy szankcionálták a sofőrt. De bazz, nem ezt akartam, mert szankciónak lb semmi értelme
13:40 itt amúgy érdekes lett volna még vizsgálni az elektromos autók helyzetét, szimplán abból kifolyólag hogy a ezeknek a gyorsulása messze nagyobb általában a benzines társaikénál, persze a többi korlátozó tényező ettől még ugyanúgy fentáll
A 18:58-nál látható szituáció meglehetősen frusztráló. A sínek előtt kb 10 méterrel a hídon már van egy lámpa, majd ezután a Bem rkp-nál még egy, és ha ezen átérve jobbra mész, akkor az alagút után szintén kapsz egy pirosat. Ez azt jelenti, hogy kb 200 méter alatt kapsz 4 lámpát, és 2 zebrát.
Igen, ráadásul a ciklus is 50s zöld / 40s piros szóval sokáig ott is tart. Szerencsére én ritkán használom az általad említett szakaszt. Én már a hídon kimegyek az útra ha észak fele akarok menni vagy ha délre akkor rakparton kereszteződésen fordulok ki az útra de meg kell hagyni hogy ezeket a lámpákat én sem mindig tisztelem meg.
Még a végén kiderül, hogy nem a jármű, hanem az ember okozza a problémát. 23:31 Csak egy kis kiegészítés: Gyalogosként, kerékpárosként mindenképp a lassabb járművet választanám, legyen a tömege bármekkora is (amíg aránytalanul nagyobb, mint az enyém). Tekintve hogy gyalog/bringásként kb lepattansz róla és nem nyeled el a mozgási energiájának csak kis részét, így nem is az számít igazán, hanem a sebessége. Kvázi aközött választasz, hogy 50-nel, vagy 70-nel mennél falnak.
Szabályosan parkol ha esetleg emiatt írtad a kommentet. Az utolsó parkolóhely átlóg a megállás helyét jelző útburkolati jelen. Fun fact: Google maps-en is ugyanott áll a merga de ott jól lehet látni, hogy még nem a forgalom elől elzárt területen van :D A 2022-es felvételen pedig frissen festett állapotban lehet látni a jelöléseket, amik egyértelműsítik a helyzetet :)
@@bucomar Amúgy őszinte leszek, nekem is csak itthon esett le mikor a streetview felvételeit néztem. IRL nem jártam körbe hogy szabályos-e vagy nem csak eldöntöttem róla hogy nem az :D
Másik apróság: Igaz, hogy az autós miatt is lehet az, hogy más félrerántja a kormányt, stb. de az autós ezzel együtt felismeri és elismeri, hogy az autó veszélyes üzem és másra is veszélyes. A kerékpárosok jelentős része ezt rendszeresen tagadja, a veszély letagadását önigazolásra használja és ez a különbség vezet oda, hogy többször teremt tudatosan ilyen veszélyt.
Valójában sosem bízam a lámpákban, mindíg a környezetet és az adott szituácíót veszem figyelembe. A piros lámpa csak egy extra jelzés számomra(ott jobban figyelek), de pl. nem megyek át gyalog, ha van ott kisgyerek vagy fiatal, illete biciklivel sem a körút kis utcáin keresztbe, ha dugó van.(kb.csak szolidálok meg nem szeretnék rosszra nevelni)De rohadt jó érzés(játék) úgy haladni, hogy átlátod és haladsz is! :)
A kerékpáron megváltoznak a dolgok. A fizika törvényei többé nem érvényesek rád. :D Egyrészt fürgébb vagy, másrészt az autós jobb esetben nem akar halálos balesetet okozni, mert sokat kell majd bíróságra járnia és csak akkor tud kibújni a felelősség alól, ha mindent is pontosan csinált és az autója is kifogástalan állapotban van. Ráadásul ott van a lelki teher is, hogy megölt egy bringást. Nem jó dolog, szóval joggal bízhatsz benne, hogy az autós előbb fog satuféket nyomni, minthogy észrevennéd, hogy jön. Ha pedig átulról belé mennek, az nem a te dolgod, te nem voltál részese a balesetnek. :D Másrészt pedig honnan tudnád, hogy a piros jelzés mit jelent??? Az az autóknak szól, neked pedig nincs kresz vizsgád. Honnan tudnád, hogy meg kell állnod?! Ráadásul ha megállsz, akkor utána az indulás sok energiát igényel, míg ha folyamatos sebességgel mész, akkor kevesebb energiával tudsz végig menni az úton. Az autósoknak könnyű, mert ott csak megpöccinti a gázt és megy az autó. (Persze hogy ez neki semmibe sem kerül. :D ) Viccet félretéve a megállás helyét jelző vonalnál érdemes előrrébb gurulni a kerékpárral, hogy velvehesd a szemkontaktust a melletted álló jármű sofőrjével. Így ő is lát téged és te is látod őt. Ez viszont egy biztonsági megfontolás. És bár megtörténik a piroson való áthajtás, mégis így a biztonságos. Sok helyen amúgy pont ezért van egy második vonal a kerékpárosok számára.
A BMW - Toyota összehasonlításnál szerintem nem vettél figyelembe egy nagyon fontos dolgot, amit pont valamelyik nap olvastam. Ez a cikk pont arról szólt, hogy a mostani autók egyre nagyobbak és egyre magasabban van a hűtőrácsuk, és ez bizony egy gyalogost elütve sokkal jobban roncsol, mert szó szerint tol maga előtt és nem tudsz lepattanni róla. Plusz magasabban kap el, akár a belső szervek magasságában. Ezzel szemben egy Toyota pl. nagyon alacsony, és így a gyalogosnak van esélye lepattanni (lecsúszni) róla, és jó esetben combmagasságban kap el.
Itt a leg undoítóbb, amikor általánosítanak. A valóság pedig nem csak az, hogy ti is átmentek, meg mi is, hanem az is igaz, hogy (tudtommal) te sem mész át, meg én sem! 😉
"...az ártatlan babakocsit toló gyermek kutyája fog tolószékbe kerülni..." - Könnyesre röhögtem magam. No meg ahogy a "képernyő" rázkódik a bősz gépeléstől. Oszkár díj gyanús.
Azért mert fogalmad sincs róla, és nem érted hogy mit miért csinálnak ezért egyszerűbb lehülyézni. Ha te is üzemszerűen bringával közlekednél akkor rájönnél, mit miért csinálnak, és máris az autósokat tartanád hülyének 😘 Persze inkább az a jellemző, hogy aki több féle járművet használ, az sokkal jobban érti a forgalmat és a közlekedést és nem tartja a másik felet hülyének, jobban együtt tud működni vele.
Mióta dr. Herpy fölhívta a figyelmemet, többször meggondolom hol közlekedek gyalog vagy bringával a tilosban felelőtlenül - értsd mindenféle felelősségbiztosítás nélkül: Ha az én hibámból keletkezik kár mondjuk egy új autóban, azt zsebből kellene kifizetnem. (Pl. Jó esetben nem engem ütött el az autó, hanem nekiment a villanyoszlopnak.)
Rohadtul hely függő ez egyébkent. Egyszer kialltam egy órára a 23. Ker szentlőrinci útra kikanyarodo keresztezodeshez -nevenincs út a porche m5-el szemben- cimbivel mert fogatunk, es azt mondtam hogy ott nem lesz egy óra alatt olyan lampavaltas ahol legalább egy autós teli piroson nem veret keresztbe. Nyertem... Felüljáró után lefelé jól látható es lendületes az egyenes, belátja a forduló savokat is, a balra forduló zold meg rövid es sokan mennek arra, teli piroson siman 2-3 autó még átmegy mert csak. Usa mintára lenne ott kamera meg automatikus bírság, milliókat kaszalna az állam naponta... Egyébként meg a pirosozas viselkedésű forma, es a fsz az mindenen az lesz, mindegy hogy teker vagy nem, két vagy négy keréken van, etc.
10:20 Szerintem ez azért van, mert ha valaki bealszik a zöldnél, akkor sokkal kevesebb jármü tud áthaladni. Ha 6 mp a zöldjelzés, es a harmadik mp-nel rádudalnak, hogy menjen már, akkor még 1 mp míg elindúl így marad 2 mp a többi jármünek. Ilyenkor biztos lesz aki átmegy a piroson.
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Ott valóban nem, csak az egyszerűbb megértés miatt gondoltam. Szerintem ott több ilyen jellegű eset van, ahol valamiért valamelyik irányból nem tud annyi jármű áthaladni, mint kellene.
@@fileferenc7920 igen, ez a frusztráció miatt van de szerintem ehhez nem kell hogy valaki beragadjon a zöldnél. Elég csak igazságtalanul rövidnek érezni a zöldet. Ehhez már csak hab a tortán ha még valaki későn is indul rá
What camera set-up does this guy have? I need those cameras. I want to deliver in my suburb of Dublin, but drivers here need to see a camera to behave 😂
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Thanks for your response! How do you find the battery life, is it long enough for you work? Or do you charge them or swap the batteries while working?
@@oliver_rocks80 they originally lasted about 80-90 minutes now its about 60 because they are old. I use a 20 000 mha battery to recharge them during my rides. I use 3 batteries for the osmo and 2 for the insta so i can hotswap them
Sukorónál van olyan lámpa ami felvált ha az autós átlépi a megengedett sebességet. Alapból nem szoktam pirosozni, de ezen lassan átgurultam, mivel nem én hajtottam gyorsan. 😒 Vagy ott vannak hurokérzékelős lámpák amiket a bringa nem indít be, és a kis forgalom miatt órákig állhatnánk a pirosnál.
Na igen, a szenzorokat én is át szoktam ugrani. Ha nagy a forgalom akkor nem kell sokat várni hogy jöjjön egy autó, ha kicsi akkor meg nem fogok várni feleslegesen mert én is meg tudom ítélni általában hogy biztonságos-e átmenni. Ez általában kanyarodósávoknál probléma. Ha sugárút kereszteződésről van szó (pl Tartsay-Alkotás), ott meg szoktam nyomni zebránál a gombot amivel zöldet kap a kis utca lámpája is és akkor nem kell pirosoznom 6+2 sávon keresztül
Jogszabály szerint nem lehet. 3 mp 50-es megengedettig, 4 60-nál, 5 70-nél. ás nem lehet, de nem is lenne jó, mert a csomópontban a zöld hossza számít egyedül, a hosszabb sárga csak rabolná a másodperceket a következőtől.
Én külön kezelném a futárokat az egyéb kerékpárosoktól. Futárok közel 100 százaléka átmegy a piroson. Normál kerékpárosok közül viszonylag kevesen. Én legalábbis így tapasztaltam.
Szerintem nem is a piroson átmenéssel van a baj, hanem a bunkósággal. Az emberek nem néznek körül, gonoszak, egoisták, és leszarják egymást. Ha kicsit kedvesebbek lennénk egymással közlekedés közben, lámpáktól és zebráktól függetlenül szebb hellyé válna a világ.
Ez egy más témakör, de igazad van. Az azért jó mikor a közlekedők odafigyelnek egymásra, olyankorsokkal jobban halad a forgalom is, nem kell folyton megállni, elindúlni, elég ha kicsit lassítunk pl ha már egy idióta ráállt a kerékpár sávra beengedjük a kerékpárost, hogy ki tudja kerülni. Nekem sem kell satut nyomni mert bevag élén, és ösem esik le ijedtében a bringáról.
Azt azért megjegyezném ,hogy bringásként jóval többször nem kapom meg az elsőbbségem mint ahogy átmegyek a piroson. a "pirosozás" számomra leginkább jobbra kisívben, am sok esetben legális is egyébként, esetleg jól ismert lámpás kereszteződésnél ahol épp a forgalom mértéke ezt megengedi. Amit elfelejtünk egyébként, hogy a bringás ilyen szabálytalankodással leginkább saját épségéért felel, nem úgy mint egy pártonnás jármű.
Amúgy a közlekedésmérnök választása is torzít, mert a helyszín is befolyásolja a pirosozás arányát - próbálja meg ugyanezt a mérést a kiskörúton a bringásszámláló utáni kereszteződésben! Ott egészen más eredmény születne.
Ahogy a videóban is elhangzott az elsődleges cél forgalomszámlálás volt és az alapján lett kiválasztva a helyszín. De ha úgy vesszük akkor minden választás torzít egy másikhoz képest.
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Igen, viszont a videó felvezetőjéban, és később a 90% cáfolatánál is picit úgy fogalmazol, mintha ebből a mérésből lehetne általános érvényű következtetéseket levonni. Szerintem sokan, akik tippeltek a premier alatt (és tévedtek) nem azért tippeltek, mert _előítéletesek_, hanem ez a gyakorlati tapasztalatuk. Ha a premiernél itt vagyok, én olyan 40-50%-ra lőttem volna be, saját, kerékpáros tapasztalatom alapján. Ha a példában is szereplő körúti bringasávban megállok a tilos jelzésnél, szinte minden alkalommal van kerékpáros és rolleres, aki mellettem elszáguldva bemegy a kereszteződésbe. Még a Blahán a 2×3 sávon is keresztbe, de ahol meg csak zebra van a villamosmegálló peronjára, ott akár a gyalogosok közé IS. Biztosan érvényes a megerősítési torzítás, és ezt gyakrabban látjuk meg, de azért még ezzel együtt is biztosan fals a mért 10%.
@@peterfelfoldi7070 Egyébként, köszi, hogy írtál, ha nem véletlen névazonosság, akkor a videóban is te szerepelsz, ugye? Annyi megjegyzést még tennék az elhangzottakhoz, hogy az arányszámításnál (pirosozók aránya) csak azt tenném a hányadosba, akinek megvolt a lehetősége a pirosozásra, a számlálóba pedig a piroson áthajtók számát - hiszen aki zöldre ér a lámpához, nem tud (ott) pirosozni, é a zöld jelzésen való áthaladása irreleváns a pirosozók arányának megállapításában. Ugyanez a másik irányba az autósokra is igaz - csak azt érdemes belevenni, akinek megadatott a lehetőség a pirosozásra, ha az átmeneti jelzést látva egy autó biztonságosan megáll, és nem megkerülhető, a mögötte jövők pirosozási (nem) hajlandóságáról semmit nem mond el, hogy megállt, hiszen ez kényszer, nem döntés. A videóban szereplő 6%/11% arányok helyett én mindkét csoport korrigált adatát 50%-fölé várom a fenti módosítások esetén. De ha szoktál mérni, és van kedved társasághoz, én szívesen kimennék pár alkalommal, mert érdekel a téma.
A 20 másodperccel a piros után átmenés érthető ha 22 másodperc a piros hossza. Már látja a bringás hogy áll meg a kereszt forgalom és elindul 2 másodperccel a zöld előtt
Még egy a BMW-s mellé: Volvo CX90-esek Ausztriában a megengedett sebességhatár alatt vezetnek és folyton villogtatják a féklámpát, ha 10re megközelítik azt.
@@vagodaniel7803 NEM egyetlen kereszteződést kell vizsgálni hanem az összest! ez a statisztika szart se ér a minimum arány bringásoknál 60-70% HA TETSZIK, HA NEM!
@@vagodaniel7803téves volt a számítása a felmérést végzőnek, ugyanis minden járművet beleszámolt, akik a zölden mentek át azokat is.. holott ha zöld a jelzés, akkor nincsen esélyed átmenni a piroson, ez a számítást onnan kellett volna végezni, hogy amint pirosra vált a lámpa, akkor onnantól kezdve mekkora százalék áll meg és megy át a lámpán, valoszinü így a végeredmény olyan 30% autós 70% kerékpáros lenne, ugyanis gondolj bele, ha mondjuk 2 autó átmegy a piroson, majd a 3. autó megáll, akkor a 3 autó akinek esélye volt átmennie abból, 2 ment át, ami 66% ebben az esetben. Ennek így lett volna értelme. Ez így komolytalan felmérés.
Arányokat nézve soookkal magasabb a kerékpárosok piroson áthajtása csak egy olyan utat kell nézni ahol nincs keresztirányú forgalom csak gyalogos. A házunk elött is van egy ilyen, kerekpárút út szélén, külön lámpa a bringásoknak. 10-böl jó ha 1 megáll hisz "csak" gyalogosok "zavarják".
Az autósok között is több a piroson áthajtás ha a megfelelő helyet vizsgálod. Nem biztos hogy az a jó megoldás az ÁTLAG vizsgálására ha olyan helyet keresünk ahol maximum körüli értéket kapunk.
Azért a piroson áthajtás gyakorisága nagyon nem egyforma ott, ahol szemben "nagyobb, erősebb autó" jön, mint olyan helyen, ahol mondjuk csak gyalogost kellene elengedni. Az autós itt a felelőségre vonhatóság miatt is kénytelen óvatosabban viselkedni.
Debrecenben úgy vannak beállítva a lámpák, hogy a bringás és a gyalogos ugyanannyi időt tölt az adott útszakaszon. Csak míg a bringás "órákat" áll a lámpánál, a gyalog épp csak megáll és már mehet is. Konkrétan bringával és gyalog ugyanannyi idő átjutni a belvároson. Nem kicsit frusztráló!
Szeritnem mini rendszámot minden kerékpárra rollerre és kötelező biztosítást is. A rendszám egy 500 ft ért beszerezhető alutábla regisztrálva ingyen és semmi köze a műszakivizsgához és a kötelező is kijöhetne évi 2 ezer ft-ból számukra ami nem nagy tétel. Ezután ha valaki kárt okoz az fizet mint az autósok. Ha a piroson áthajt kamera felvétel és feljelenteni büntetés 100 ezer forint így bizonyára volna visszatartó ereje.
És a zebránál se áll meg többség. Tapasztalat, hogy gyalogos a zebránál áll, én megállok az autóval, a biciklis meg még gyorsan áthúz, de miért? Tisztelet a kivételnek!
De ez meg van az autósoknál is. Tapasztalat, hogy megállok a gyalogosnak, de a szemből érkezőt ez meglepően sok esetben nem érdekli és simán tovább hajt (vagy épp a mellettem azonos irányba közlekedő nem veszi figyelembe, hogy megálltam, esetleg k*rva any*zva kielőz, dudál, hogy minek álltam meg a gyalogosnak). Most itt matekozhatunk százalékokon, de ha egy bringás csapja el a gyalogost, az mindössze némi sérülés vagy ijedség, ha autós vágja el, annak már sokszor súlyos vagy halálos kimenetele van. Azért ezt is érdemes mérlegelni. Így ha egy autós nem tartja be a szabályokat, az sok esetben hatványozott probléma. A bunkósági, tahósági szint ugyan az, csak a kimenetel nem ugyan úgy alakul a két esetben, ami szerintem igen jelentős különbség.
en meg azt tapasztalom hogy hiaba teljesen nyilvanvalo hogy biciklivel lassitok a zebra elott, a sok idiota gyalogos nem fogja fel hogy ez azt jelenti hogy atengedem oket, amivel tovabbi masodpercekig lassulok es sokkal nehezebb lesz ujra felgyorsulni. felnott emberek keptelenek dekodolni hogy mi tortenik korulottuk
Szerencsésebb történelmi fejlődésű részeken a pirosonál jobbra kanyarodás sima elsőbbség adásként kezelése a szabály bringasokra
7 месяцев назад
Szerintem az 50 VS 70-es fékezésnel a végén elnezted a matekot. Úgy szamoltad, h 50-rol 26 meter alatt áll meg az autó, 70-nel meg 19.5 métert tesz meg, mielőtt a sofőr elkezd fékezni. Ez stimmel. Viszont akkor nem 4.5 hanem 6.5m marad a lassításra. Persze ez a végeredményen nem sokat változtat (kb. 2km/h-t).
Tök cuki ez a videó, csak egy teljesen téves statisztikára alapul az egész. Én fogtam magamat, és két helyre kiálltam 1-1 órára számolni. Nekem ugyanis furcsának tűnik, ha egy videóban a személyes tapasztalatommal ellentétes dolgot látok. Az egyik hely az Astoria, a Burger King előtt, a másik a Vásárcsarnok előtti zebrás lámpa. A kerékpárosok 64! (HATVANNÉGY) százaléka ment át a piros lámpán, és azért csak 64%, mert ha elöl esetleg véletlenül 3-4 bringás megállt, akkor akik mögöttük jöttek, nem fértek el, csak ezért álltak meg. Bármikor szívesen megismétlem a mérést, de bárki megteheti maga is. Azért volt röhelyes a 10-ből 1 szabálysértő, mert én ott autóval és bringával is szoktam menni minden reggel, és csak a szemem láttára megy át tízből kb hét. Tehát javaslom megismételni a videót, csak picit átszövegezve, mert ez így nem kifejezetten állja ki a valóság próbáját.
24:00 Borzalmas modell. Mert attól, hogy annyi energiája van, nem adódik át mind az embernek. Az ütközés relatív sebessége csak a faktor, amikor ilyen esetet vizsgálsz, amikor elhanyagolható a kisebb test tömege. Mondok egy egyszerű példát. A lőtéren teljesen mindegy, hogy milyen kaliberű fegyverrel lősz keresztül a papíron. Egyik sem adja át az energikája 99,9999%-át sem a papírlapnak. Tehát itt a levezetés rossz. Autó vs embernél MINDIG a sebesség lesz ea faktor. Hiába számolod ki azt, hogy egy 30 km/h-s 40 tonnás szörny impulzusa nagyobb, mint egy 50-es motoré, akkor is a 30-as ütközés az, ami túlélhetőbb, ha nem gyűr maga alá a cucc, csak ellök.
Jól összeszedett tanulmány, le a kalappal. Azzal egy kicsit vitatkoznék, hogy az hülyeség, hogy a kerékpárosok azért mennek át a piroson mert nem ismerik a KRESZ-t. Nyilván ezt nem így ilyen pőrén kell értelmezni, hogy nem tudják, hogy mire való a piros lámpa, persze hogy tudják. Itt arról van szó, hogy mivel nagy részük nem tanulta a KRESZ-t, ezért nem ismerik olyan behatóan, mint egy átlagos autós (és még ők is hagynak kívánnivalót maguk után) emiatt nem látják át az egésznek a logikáját. Ha tanulsz KRESZ-t, akkor rájössz, hogy a sok szabály mennyire egymásra épül, és együtt egy nagy egységet alkot. Ha egységében látod, szerintem jobban elfogadod a szükségességét, és nem csak annyit fogsz fel, hogy a piros az mekkora baromság már.
Ennek némileg ellentmond, hogy a kerékpárral közlekedők 80-90%-ának pontosan ugyanolyan vezetői engedélye van, mint a gépjárművezetőknek és nagy valószínűséggel pontosan ugyanannyira ismerik a szabályokat is...
Én minden nap látok egy-két biciklist Budapest belvárosában akik megállnak a pirosnál. Igaz, általában nem azért mert piros a lámpa, hanem azért, mert túl nagy a keresztforgalom és nem tudnak átmenni.
@@highwayman2195 már 1x elütöttek, igaz, nem volt lámpa, cserébe nekem volt elsőbbségem, ami ugye akkor van, ha megadják. Jó tanács puhatestüeknek: A zöld se tutiság ott se árt pislantani.
@@labzoli1 szerencsètlen Jamal tudományos alapokon szeretné bebizonyítani, hogy a kerékpárosok nem mennek át a piroson, mert felelőssègteljes és èrtelmes emberek. Erre jössz te és büszkèn igazolod az ellenkezőjét😂
Nagyon komoly videó lett. Köszönöm, hogy segíthettem a Beamng szemléltetések elkészítésében!
Sziasztok! Bringával járok munkába és suliba Kőbánya alsóról. Az angol suliba az Arany János úti metrómegállóig megyek, sosem pirosozok, ez nálam elvi kérdés. Meglepett a videó nagyon, mert nekem más a tapasztalatom. Az autósokról nekem nagyon pozitív véleményem van, kedvesek, sokszor előzékenyek, mindíg köszönetként integetek nekik. :) Nyilván van köztük is bunkó, de inkább a bringa úton parkolás a gond, itt is sokszor azonnal kiengednek az autósok, hogy kikerüljem a járművet. A bringásokról, rolleresekről, gyalogosokról nekem nagyon rosszak a tapasztalataim, szinte alig tartják be a szabályokat. Volt is ebből kisebb balesetem, mikor megáltam a pirosnál és belém jött hátulról, vagy beszólnak, hogy minek álltam meg. Ezek szerint rosszul látom a dolgokat, érdekes. A volt futáros bringa csapatok Kőbánya felől nagyon kemények, megkell hagyni nem sok félelem érzetük van.
Én is Kőbányáról járok bringával, átlagnál picit erősebb vagyok talán és sose értem, hogy csak addig sietnek míg piros a lámpa aztán meg 15km/h-val tartják fel a szabályos kerékpárost. Mármint nem azzal van a baj, hogy Ő lassabb, hanem kielőz a pirosnál és utána meg nem halad. Én meg szoktam kérdezni, hogy eddig siettél? Általában anyázás, vagy értelmetlen válasz jön, mint legutóbb egy hölgytől.
Piros volt, eddig siettél? Válasz: Majd át vált....
Megjegyzem itt, hogy van forgalom és az autósak, villamosok kereszttüzében kockáztatják a testi épségüket és a szabályosan közlekedőket, minthogy jobban taposnák a pedált :)
Kőbánya alsón amúgy a gyalgosokat és az autósokat sem kell félteni, néha drónnal vagy kamerával igazán kiállhatnának a rendőrök.
@@pdani6666 elsore persze ez az ember gondolata, de logikus a valasz: mivel lassan haladnak, ezert mennek at a piroson, hiszen ha meg ott is megallnanak akkor meg lassabban haladnanak csak :D
Ha az "importfutárokra" gondolsz, az tényleg rémisztő. Más közlekedési kultúra van ott ahonnan ők jönnek és hozzák magukkal csak hát az nem feltétlen kompatibilis azzal ami itt van.
@@pdani6666 Az tényleg rohadt irritáló ha valaki azzal tart fel hogy szabálytalan
Én inkább azt mondanám, hogy iszonyatosan nagy a szórás. Aki kedves és előzékeny, az nagyon, az igazi paraszt meg a másik irányban lóg ki a skáláról.
99% -Az összes kerékpáros átment, kivéve Jamal, mert az ő fején kamera van! (csöndes algo támogató komment :) )
Egyébként 30% a tippem ;)
Akkor én abba az 1% ba tartozok, mert sose megyek át a piroson.
@@attilaszatmari pacsi, de a videót is hasonló figyelemmel nézd :)
Annyira király tartalmakat gyártasz, hogy az valami hihetetlen!
Nagyon sokmindenben nem értünk egyet, de nagyon szuper, hogy ezeket a témákat folyamatosan előveszed és ilyen színvonalasan csinálod!
Hajrá! Ring-ring!
Illetve mindenkit bátorítanék, hogy bízzon a lámpafázisokban, nemcsak azért, hogy erősítsük annak a képét, hogy mi nem szarunk bele a közös szabályainkba, hanem azért is, mert a szakemberek is úgy tervezik és méretezik most már a kerékpár infrákat is, hogy 15-20 km/h-ás sebességgel szépen zöldhullámban lehessen végigmenni viszonylag hosszú szakaszokon.
Aki hülye az hülye gyalog, kerékpárral, motorral és autóval is. Az emberen múlik és nem azon, hogy milyen jáművel közlekedik.
az viszont hogy átmész-e a piroson függ a járműtől
ez így van,de hát emberek vagyunk nem gépek ,és az emberek előbb utobb hibáznak!!
@@Kevely978 Inkább függ a helyzettől, mint a járműtől. Az olyan kereszteződésekben, ahol az autós is jól belátja a szituációt, esetleg az átlaghoz képest jelentősen távolabbról indul a keresztező forgalom, ott motorizált járművel is nő a hajlandóság a pirosozásra. Ugyan ez igaz a vasúti átkelőkre is. Csupán bringával, rollerrel, gyalog, sokkal több az olyan kereszteződés, amin már motorizált járművel nem mersz kockáztatni (beláthatóság, keresztező forgalom közelsége satöbbi), a nem motorizálttal viszont belátod és sokkal jobban feltudod mérni. Ne tegyünk úgy, mintha a motorizált eszközöket nem pontosan ugyan olyan emberek vezetnék, mint akik egyéb járművel vagy gyalog közlekednek.
Szép elmélet, de sajnos pont valamiért a legveszélyesebb járművön mennek át a legtöbben, akiknek semmi védelmük
@@candyflipfulnem, nem nő. Sárgán átcsúszás mindenkinél megesik, de full piroson csak az agyhalott megy át kocsival, körbenézve hogy nem jön senki
Mielőtt bárkit hibáztatnák közlöm mindenkivel közlekedéskor nagyon kell figyelni tök mindegy hogy milyen járgányunk van de még akkor is ha gyalogosok vagyunk.
Kíváncsi lennék, hogy egy vidéki városban milyen az arány. Én Szombathelyen szinte egy pirosozót sem nagyon látok, semm autók, sem bringások, sem gyalogosok körében. Valószínűleg ehhez hozzájárul, hogy bringával is az, hogy átérj a város egyik feléből a másikba csak kb. fél órát vesz igénybe, valamint a dugók is kisebbek, kevesebb a közlekedési lámpa, több körforgalom stb... Nem is értettem ezt a hatalmas bringás-autós ellentétet egészen addig, amíg meg nem néztem pár ilyen közlekedéses videót Budapestről, és láttam, hogy mekkora különbség van a közlekedési kultúrában
Igen, Budapest teljesen más ebből a szempontból mint egy vidéki város. Én Kaposvárral tudom összehasonlítani és mérhetetlenül kaotikusabb, idegesebbek az emberek és ez egy öngerjesztő folyamat.
Elkèpesztően örülök, hogy ezt a videot megcsináltad. Egy roppant jól összeszedett video. Meghívtál nem csak egy szakèrtőt hanem egy olyan embert aki maga vègzett egy kutatást ebben e tèmában. Nagyon tetszettek az animációk. Az összes magyarázás, a számok, vègig lekötött. A kis humor is megvolt a jó hasonlattokkal. Tènyleg rohadt jó video lett. Nekem ez kèt like;)
Tipp a pirosozásra:
Kerékpárral - 15%
Autóval - 3%
Szerk: A mozgási energia csak akkor számít ütközésnél, ha összemérhető a két test tömege. Pl. gyalogos jobban jár az 50km/h-s bmwvel, mert a kis testével úgyis felveszi az őt elütő jármű sebességét, tehát az átadott energia attól fog függeni. Autó vs autó esetén van jelentősége az energiaviszonynak.
Én sokat biciklizek városban (amellett, hogy országúti biciklis vagyok, tehát párszáz kilométert edzek hetente), de azért sem szoktam átmenni a piroson, hogy ne idegesítsek vele mást, hogy "ha ő nem megy, akkor én miért engedem meg magamnak...", és azért sem, hogy ne öregbítsem a kerékpárosok ezek szerint - bár sejtettem - kissé eltúlzott rossz hírét. :D
(Amellett, hogy nem szabályos, és veszélyes rám és/vagy másra nézve is... hogy ez ne maradjon ki...)
én pont azért megyek át piroson mert arra buzdítóm a többi közlekedőt vele hogy ők is így tehetnek csak a sorrendet kell betartani: meggyőződöm 1. h nincs rendőr. 2. nem veszélyeztetek és gátolok senkit 3. mehet a pirosozás
szóval h legyen bringások ők is mert még hamarabb odaérnek és a szabályokon felül létezhetnek.
@@boXeralso11az a baj hogy az emberek hülyék és visszaélnének ezzel a helyzettel.
@@boXeralso11 a hamarabb odaérek sajnos nem mindig, és nem mindenkinél érvényesül.
Bringával 20,4km a melóhelyem, keresztül BP-n. Van benne némi rakpart is, ahol igencsak csökken az átlagom. Nem pirosozva, szabályosan (többnyire kerékpárúton), szezonban,csúcsidőben kb 50-55 perc mire beérek. Ha ezekből a feltételekből kikerül a csúcsforgalom (tehát nem kell kerülgetnem az idiótákat), akkor kb 5-10 percet nyerek. Volt már rá példa, hogy hajnalban tettem meg ugyanezt a távot, mikor nincs forgalom, lámpák kikapcsolva, és akkor közel 15 percet lefaragtam az 50-55 perces időhöz képest. Ezeket a számokat én úgy értelmezem, hogy a forgalom kb annyira fog meg, mint a piros lámpa; és ha nincs piros, akkor kb 10-15% időt nyerek. Érdemes ennyiért? A legszebb, mikor a pirosozó kb 15-tel gurul, a kövi lámpáig megelőzöm, majd a pirosnál elmegy mellettem, és ezt játsszuk, míg egy útvonalon haladunk.
@@boXeralso11 Az a baj, hogy ahhoz, hogy bátoríts embereket erre, az embereknek oda kellene figyelniük egymásra, megérteni, hogy a másik miért csinálja, amit csinál, empatikusnak lenni stb. De itt az emberek nem törődnek egymással.
A legtriviálisabb példa: az autósok nem csak akkor anyázzák a biciklist, ha az szabálytalankodik, elég csak meglátniuk a bringást. Mert őt nem érdekli, hogy miért van ott, mit csinál, stb. szimplán takarodjon el a látómezejéből. Az nem zavarja, hogy a biciklis ugyanolyan ember, mint ő, és ugyanúgy megy valahonnan valahova, mint ő, csak nem egy 1.5 tonnás pléhládában terpeszkedik (és emiatt nem foglalja el a fél utcát, hanem pont az autós az, aki elfoglalja).
A másik pedig az, hogy nem vagyunk egyformák, illetve nem vagyunk egyforma képességűek, nem biztos, hogy jó ilyen példát mutatni másoknak... ha esetleg sikerül is a dolog célja, aminek elég kicsi az esélye, ahogy a dolgok állnak.
Szerk.: szerintem tulajdonképpen ez utóbbi miatt vannak többek között a közlekedési szabályok. Biztosan vannak olyan emberek, akik elboldogulnának enélkül is (igaz, mindenki ezt hiszi magáról), de vannak, akik nagyon nem.
Nagyon összeszedett videó, tetszett! :)
Egyszer véletlen jóval magam mögött megláttam egy motorost a kanyarban. Csakis az út íve az autók helyezkedése és mérete miatt tűnt fel a visszapillantómban. Első gondolotam, hogy a következő kb. 3 km-eres egyenes szakaszon tuti leviszi a visszapillantómat szóval ideje helyezkedeni. De 3 km múlva is ott volt ahol előtte, pedig széles az út senkit nem zavart volna, ha elmegy köztünk. Akkor jöttem rá, hogy a véletlen miatt láttam meg őt és tényleg nem lehet látni normális motorost/kerékpárost az utakon, mert ők "LÁTHATATLANOK!"
Túl komoly téma, hogy eltrollkodjam. Ezért csak annyi, hogy Köszi! Szép munka!
Adjak egy pro tippek a következő felmérésre? Tessék a Soroksári-Haller sarkára menni. 5+ évig jártam arra. MINDEN reggel MINDIG MINDENKI a Soroksárin full pirosba hajtott bele, akkor mentek előttem át, amikor a Haller felől már zöld volt. 1000+ alkalom és kb. 10-szer volt, hogy nem volt ilyen. A rekord az volt, amikor 4 autó + 1 busz csinálta és egy motoros köztük.
Nagyon hasznos és érdekes volt ez a videód! Kíváncsi volnék egy másik "nyugati" ország hasonló méretű városában milyenek az ottani közlekedési kultúra, legyen túl vagy alul szabályozva. Érdekes példa lehet Törökország.
kicsit most kiégetett a téma, úgyhogy nem most fogok utánajárni de biztos vannak külföldi tanulmányok is
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Tisztelem a munkád. Erősen és kitartást kívánok. Pihenj és no stressz :)
Kerékpárosként és rendszeres pirosozóként én is úgy tapasztalom, hogy jóval nagyobb az arány, ha nem a forgalmas kereszteződéseket figyeljük. Én csak ismert kereszteződéseken pirosozok, mert ott már tudom mire számíthatok. A felsorolt érveid tökéletesen lefedik a miérteket. Egy fontos visszatartó érvet még hozzátennék az autósok részéről. Az anyagi kockázatot. Kisebb eséllyel fogod kockáztatni a több milliós autód, amire még rámegy egy ütközés esetén minden másban történő kár is (tehát az összes megtakarításod), mint a biciklidet amivel veszély esetén instant visszafordulhatsz/felpattanhatsz a járdára/fa/villanyoszlop mögé.
mondjuk mások kárát a kötelező állja
@@leventelaszlo3132 Részben, mert egy baleset után biztos, hogy évekre legalább triplázódni fog a vétkes sofőr kötelezője.
@@leventelaszlo3132 Amit ki is fizetsz a biztosítási díjjal. A kötelező nem ingyen van és ha kár okozó vagy növekszik a biztosításod költsége, illetve a biztosító felajánlja, hogy térítsd meg a kárt és akkor nem rontanak a minősítéseden. Meg az a 'kötelező majd rendezi' is marha jól hangzik, de a valóság ennél rögösebb. Mindent bevetnek, hogy ne kelljen fizetni vagy ne annyit, amennyibe a kár kijavítása valójában kerül.
@@candyflipful hát ha részegen vagy candyflipelve vezetsz akkor lehet nem térít a kötelező
Jó a felvetés de visszatartó erőként mindkét esetben a baleset kockázatának növekedése volt említve. Ez autósnál nagy eséllyel anyagi kár és kisebb eséllyel egészségügyi kockázatot jelent, bringánál pedig fordítva, csak ez nem volt külön kifejtve a videóban :)
Köszönjük a hiánypótló munkádat!
én azt tapasztalom, hogy a piroson átmenő kerékpárosok többnyire csak a gyalogosátkelőt keresztezik szabálytalanul, majd kisívben kanyarodnak (az nem is lenne túl életszerű, hogy a keresztút folyamatos forgalmán vágnak át tömegével). azaz ha a zebrán nincsenek gyalogosok, ráadásul a keresztút parkolósávja miatt hely is van a biztonságos kanyarodáshoz, egy efféle jobbkanyar az esetek túlnyomó többségében nem problémás (ahogy ezt 18:30 körül említed is), sőt, logikus, hogy nem a kocsisor előtt várakozik még 10-20 másodpercig a bringás, hogy aztán a lassú indulásával feltartsa a mögötte lévőket.
Igen, a Baross utcán a Fazekas előtt pl. van egy lámpás T-kereszteződés zebrával. Amikor még arrafelé laktam (10+ éve), a Kálvin-tér felől jövet mindig úgy jöttek ki a lámpák, hogy miután a Nagykörutat keresztezve megvártam a zöldet, oda már a piros ciklus vége felé értem. 10-ből 9-szer már nem volt sehol se gyalogos (ez estefelé volt általában, jóval az iskolai órák vége után), és aki a templom mögül érkezett autóval, az is már 15-20 másodperce kikanyarodott, szóval azon - alapos körülnézés után - majdnem mindig átmentem. Ha egy utat kereszteztem volna, akkor ezt nem játszottam volna be.
Ha biciklivel vagy motorral megáll elsőnek az ember a pirosra váltó lámpa előtt, akkor rendszerint még kikerülik egy sávos úton is. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a zebránál állunk meg, hogy elengedjük a gyalogost.
A piros elunása amúgy gyalog jellemzőbb szerintem. Számtalan nyomógombos lámpa van, ahol a gomb megnyomása után több perc is eltelik a gyalogos zöldig, ami idő alatt már lesz olyan időszak, amikor nem jön semmi és biztonságosan át lehet kelni. Vagy ott a budai felsőrakpart 3 villamost keresztező zebrája. A Batyi alatt délre csak úgy körülnézve át lehet kelni, nincs lámpa. A Batyi fölött 3 lámpa is van, ugyanarra a villamosforgalomra. Hétköznap 2, hétvégén akár 3-5 olyan piros lámpa is van a gyalogosnak, ami alatt keresztbe nem jön 1 villamos sem. Nyilván nem fognak ott állni és várni. Körbenéz, átmegy.
A Batyinál a nagy különbség, hogy a megállóba érkező/induló villamos kb. 20-szal megy, míg a megállók közötti zebráknál 50-nel megy, ami kb. 6x-os féktávolságot jelent (ugye négyzetesen változik a féktávolság a sebesség függvényében). Sajnos volt már halálos kerékpáros baleset ott piroson áthaladás miatt, azok a lámpák kb. 20 másodpercre adnak pirosat a bicikliseknek és a gyalogosoknak is - tényleg megéri ennyi időért kockáztatni az életünket?
@@MartonHunyady egyszer meghalt valaki, mert nem nézett körbe és átment a piroson (amúgy talán holland volt, egy kerékpáros nemzet tagja). Rajta kívül pedig senki sem halt meg és hétvégén minden 5. lámpánál jön villamos (hétköznap meg minden 3. esetén). 4-nél megállsz vársz és nem jön senki. Ez nem indokolja a lámpát és erodálja a dolgokat. Kb. mint a random 30-as tábla az 50 helyett 70-90 között közlekedő barmok miatt az autósoknak. A szándékot értem, az eredmény viszont az ellenkező lesz.
@@MartonHunyady "Tényleg megéri ennyi időért kockáztatni az életünket?" Azért ez így nagyon hatásvadász és demagóg megfogalmazás. Akkor állná meg a helyét, ha amúgy csak a lámpa lenne az egyetlen viszonyítási pont, és nem lehetne látni, hogy amúgy jön-e a villamos, vagy sem. Számomra itt a piros-zöld kérdésnél sokkal fontosabb az, hogy hogyan lehetséges a legkiszámíthatóbban közlekedő járműtípussal elüttetni magadat. Kötöttpálya, gyakorlatilag nem vált irányt, olyan nagyon hirtelen sem gyorsulni, sem lassítani nem tud.Ez nem piros-zöld kérdés, ez emberi hülyeség kérdés. Arról nem is szólva, hogy sokan elüttetik magukat vonattal/villamossal/HÉVvel/akármivel, lámpa ide vagy oda.
Üdv! Na, szépen összehoztad, nekem ehhez sosem volt türelmem! :)
Ejj, megtisztelt az egyik OG! Nagy nap a mai! :D
Jó volt a humor! Alapos a cucc. Jó videó úgy általában. Azt megjegyezném, hogy a Margit hídnál lévő villamos kereszteződés pirost valószínűleg azért ignorálja mindenki (én is), mert csak villamos jár ott, az meg nagyon messziről látszik, és nem is túl gyors. Mondjuk nem tudom, miért, mert amúgy éjszaka, nincs forgalom akkor is megállok minden pirosnál az úton.
Az autók kitérnek az útjukbólra meg, igen. Egyszer állok a kereszteződés előtt, lámpák nem működnek, nekünk van macisajt. Szemből nagysebességgel behajt az idióta, persze a keresztforgalom elkaszálja, úgy megpördült valamelyik autó, hogy majdnem nekemcsapódott a szembeoldalon. Néhány törmelék fel is ment a motorháztetőmre.
Szerencsére semelyik sofőrnek és utasnak nem lett komolyabb baja, de az nagyon klasszikus T-bone-olás volt, és rohadt veszélyes mindenkire a közelben, mert szétszállnak az autók.
Fura dolog a berögződés. Gyanítom azért nem mész át éjszaka a forgalomtól mentes kereszteződéseken sem mert hozzászoktál hogy nappal sem teszed.
Szia. Nekem az a megfigyelésem hogy a külföldiek szoktak leginkább szabálytalankodni. Legalábbis itt a közelemben van a Corvin sétány és a sok külföldi bringás futár egyáltalán nincs tisztában a kresszel, de volt már hogy kerékpárral mentem munkába és a Petőfi hídról menetiránynak szembe egy csaj kerékpározott a kerékpársávon, nem sokkal később pedig egy rolleres jött. Én igen is kreszhez kötném a kerékpározást és nagy összegű büntetéseket szabnék ki. Mert ha valaki hülye az nem mentesíti a mások veszélyeztetése alól. De a probléma az hogy tök mindegy mely közlekedési nemet nézzük, legyen az gyalogos, kerékpáros, személygépjárműves, az emberek tesznek a szabályokra egyre inkább. S ez fogja a legtöbb balesetet okozni. A BeamNG-s szimulációk nagyon jók lettek. :)
A pirosozó villamosok kimaradtak ! 😇😇😉😉🫠🙃🙂🙃
...bxsszzs ez szèp munka volt.
r e s p e c t ! ! !
Köszönjük!
Köszi a jattot! :)
Nagyon jól összevágott videó, élvezem minden percét :D
3:00 : Bizoony bizony észrevettem az Easter egges utalást :D NFS
"nem véletlen szeretnék páran ha a városban 30..."
Svédországban, Stockholmban élek. Itt a legtöbb helyen 40-es zóna van és nagyon sok a 30-as is...
A sztereotípíával ellentétben a Svédek (sem) nem olyan szabálykövetőek, mint amilyen jó a PR-juk...
Buszvezetőként dolgozom, így 9-10-11 órát vagyok napi szinten az utakon és tapasztalataim szerint már a 40 is annyi flusztrációt torlaszt fel, hogy többen mennek gyorsabban a 40-nél, mint az 50-70-80-nál.
A másik észrevételem, hogy évről évre veszik le a sebességeket, pl autópálya bevezető szakaszokon általában valami súlyos balesetet felhozva indokként... de ahogy az Árpád hídi eset sem a sebességkorlátot betartva történt... hát itt is 200-250-nel szokták felszedni a szalagkorlát oszlopjait csokorba modern sportautókkal... erre az idióta forgalomszervezés 90-ről 80-ra, majd 70-re veszi le a sebességet... autópályán... persze baleset nem lett kevesebb és a súlyosak sem lettek kisebbek... de a hétköznapi ember, aki nagyjából a seb.korlát körül megy, szív, mert lassabban ér A-ból B-be, ha meg kicsit túllépi, szopik a trafipax miatt...
A másik tapasztalat, melyet Pesten épp úgy észleltem, mint itt Stockholmban, hogy a gyalogosok megnyomják a lámpa gombját, majd átmennek a piroson... Elötem bevált a lámpa pirosra... állok ott 30-60-90 másodpercet a semmi miatt, hisz a tetves gyalogos már rég átment a piroson és addigra szinte már haza is ért volna, ha nem a szomszédasszonyt döngetné épp...
És full értelmetlenek ezek a lámpák, hisz a gyalogosnak így is, úgy is elsöbbsége van a zebrán, a lámpa teljesen felesleges... főleg így, hogy 90-95% még a piroson megy át, gombnyomás után...
Ha már mindenképp növelni akarják a biztonságérzetet, tegyenek ki egy sárga villogó figyelmeztető fényt...
En autósként eléggé szabálykövető vagyok, a piros lámpa az teljesen tabu (sárgánál is igyekszem megállni). Bringával vagy gyalog viszont ha láthatóan semmi nem jön sehonnan, akkor át szoktam menni a teli piroson is. Mindenki eldöntheti, hogy mennyire vagyok akkor rossz ember 😉
Már az elején 1:14-nél milyen lámpa ez baszki, hogy 5 másodpercig van zöld? Át tudott menni 2 jármű és ennyi..
Én kerékpárral, igaz, nem Budapesten, azaz akkora forgalomban, vidéki városban, szóval nem, hogy nem pirosozok, (kivéve egy helyet), de még ott is megadom az elsőbbséget, ahol nekem lenne elsőbbségem, mert minek sietni. És akkor hol is pirosozom? Van egy nyomógombos gyalogos átkelő a 4-esen, ha megnyomja a valaki a gombot, akkor piros lesz az autósoknak, és annyi ideig, ami alatt egy tucat gyalogos is át tudna menni. Jellemzően 5-10 autó is felsorakozik ilyenkor, miközben van, hogy 5-10 perc is eltelik, hogy nem jön egyik irányból sem autó. Így, amikor itt kell átmennem, nem nyomok gombot, megvárom, amíg nincs forgalom, átmegyek, és béke. Ha megnyomnám a gombot, akkor is piros lenne az autóknak, amikor már messze járok. Ja, és nem lámpás zebráknál is megvárom, míg nem jön autó, mert ha jön is, hamar elmegy, mások meg akkor is rálépnek a zebrára, ha csak egy autó jön, és mögötte 10 percig semmi. Nem értem, miért nem lehet megvárni, hogy elmenjen az az egy autó.
"Nem értem, miért nem lehet megvárni, hogy elmenjen az az egy autó." Ugyanazért amiért nem várja meg míg elmegy az egy vagy 2 szembejövő autós, és utána nagy ívben előzne, hanem inkább lecentiz.
A konfliktuszóna elhagyásánál szerintem nem vetted figyelembe a méretet (vagy nem figyeltem eléggé): egy átlagos autó mondjuk 4.5 méter hosszú, egy átlagos bicikli kb 1.5. szóval ha a kocsi 50-nel megy, a bringa 25-tel, akkor a bringa kb 2/3 idő alatt halad át egy pont fölött a kocsihoz képest.
én 20% környékére tippeltem, és megnézve még egy kicsit sokat is mondtam vele.
Szerintem a forgalomtől is függ, mivel egy forgalmas úton kevlésbé, de egy például esti üres kereszteződésben valószínűbb hogy átmennek, hiszen sehol senki így biztonságosnak látják.
ritkán megyek én piroson át, egyszer azért tettem, mivel órára mentem és 10+ perc után megerősítettem hogy többszöri ciklus után is piroson ragadt a jelzőlámpa, így kivártam a ciklust amiben kellett volna lennie és erős körültekintés mellett léptem az úttestre hogy biztosan ne okozzak semmi veszélyt.
bár mások előtte rengetegszer mentek, de nekem nagyobb türelmem szokott lámpákkal lenni
Köszi a videót. Az vajon mennyire befolyásolja az autós pirosozást, hogy ha a legelső megáll, akkor a többi se tud menni? Simán lehet, hogy az első autós utáni 2-3 autós még átmenne, de így nem. Ezt a lehetőséget te is említetted, csak nem tudom a kutatásban ez megjelent-e.
Nem nagyon. Amikor az első megáll, de a mögötte jövő két-három arra készül, hogy még átmegy, olyankor van hogy belecsattannak hátulról a sárgánál szabálykövetően megálló autósba. Aztán meg jön a meglepődött villámpocok arc, hogy "de hát ő nem hitte, hogy meg fognak állni..."
@@PeterKornisegyszer én is csattantam így, bár nem volt nagy kár, mert kéteselyes volt, hogy mit csinál az előttem lévő. Végül is megállt. Még betétlapot sem írtunk.
@@fileferenc7920 remélhetőleg azóta odafigyelsz a követési távolságra, és nem az az alapértelmezett, hogy a sárgán még átmész...
Ha a nagyanyámnak kereke volna, ő lenne a hatos metró.
@@PeterKornis általában nem szoktam, de azért előfordúlt már, hogy nem zöld, hanem sárga hullámot fogtam ki.
Hamburg mellett, ahol lakom, van egy keresztezödes, ahol jobbra kis ivben szabad kerekparral kanyarodni. Itt azota többször is kellett mar veszfekeznem autoval (igen, mar autozom sajnos), mert körültekintes nelkül vagodnak be a bringaval. Nem rendszeresen, de elö-elö fordul.
Be tudsz dobni róla egy maps linket? Kíváncsi vagyok a kialakítására
A körút az ultra gáz biciklis szempontból, legalább is a Blaha és Nyugati között. Szinte minden lámpánál meg kell állni.
Autóval sem különb a helyzet. Ahogy említettem, ott a villamosra van hangolva a lámpa ami érthető is, hiszen jóval nagyobb forgalmat bonyolít le mint ami az aszfalton zajlik.
@@acourierslife-egyfutarelet8856 jóó de autóval nem fáj a fékezés
@@saphyrahun3272 a fékezés biciklivel sem fáj. Az elindulással van a gond ... de azt meg úgy kell felfogni, hogy plusz edzés, ha nem vagy rá képes, akkor gyenge vagy.
@@BvD987 Ha nem kell fékezni, akkor nem kell elindulni sem. Számomra a kerékpár közlekedési eszköz. Semmi kedvem később, leizzadva érkezni valahova, majd azt mondani a többieknek, hogy "tudom hogy büdös vagyok, de zuhanyozni már nincs időm, viszont nem fogjátok elhinni, milyen edzés volt". De sajnos ez van. Mi vagyunk a kisebbség, és nekünk kell alkalmazkodni. Majd változik a helyzet, ha majd a biciklisektől nem fér el a villamos ;)
@@saphyrahun3272 hát a biciklisektől mindig el fog férni a villamos, ebben biztos lehetsz :D
bringás infrát nem a tömegközlekedés rovására szoktak fejleszteni
Felföldi Péter, közlekedésmérnök - szakértő. Jó ég, mennyi idő alatt végezte el a Műszaki Egyetemet? 8-9 év? Előttem kezdte, utánam fejezte be... Nincs több kérdésem, az NKE-t is beárazta számomra.
Bár nem ismerem, de simán lehet, hogy Péter már a páradik féléve után elkezdett dolgozni, Erasmuson volt, halasztott ilyen-olyan okokból. Annyira nem nehéz egy mesterdiplomáig tartó folyamatot (különösen a doktorit) megnyújtani akár évekkel, szvsz az, hogy mennyi idő alatt szedte össze a fokozatait nem érv senki ellen, vagy mellett.
@@SoTexDesign Nappali tagozaton gyakorlatilag több szemeszteren keresztül és több előadáson voltunk együtt... Amíg én találkoztam vele, nem volt Erasmuson és a folytonosság is megvolt.
@@attilaszalay4930 Ha te nem csúsztál (márpedig gondolom nem csúsztál, ezért engedheted meg magadnak a kritikát) ez akkor is max 5 év mesterig, te 8-9 ről írtál eredetileg.
@@SoTexDesign Nem szeretnék belemenni az egykori tantervbe, mert azóta be lett vezetve a BSc-MSc képzés, én még pont az 5 éves, klasszikus egyetemi képzésben vettem részt, de az angol diplomámban ez hivatalosan MSc-ként szerepel. Előttem kezdett egy évvel, és amikor én a vége felé jártam, talán ő akkor választott szakirányt. LinkedIn-en egyébként rá lehet keresni, 2004-2013. Nagyon sokat lehet árnyalni ezen, nyilván nem időben mérik, de az egykori KSK komplexitását igazán az érzi át, aki anno részt vett a képzésen. 350 körül kezdett egy évfolyam, ami a második év végére 200 alá zsugorodott. Az igazán profik (20 fő körül) fejezték be nálunk 5 év alatt, a jók (kb +50 fő) 6 év alatt. Kreditrendszer ide, vagy oda, sajnos vannak olyan tárgyak, amikből nem indul keresztfélév, így ezek nem teljesítése esetén automatikusan 1 évet csúsztál. Megfelelő értelmi képesség mellett és sok tanulással azért az államilag finanszírozott 13 féléven belül a jobbak befejezték nálunk, mindenki más ezen felül a futotta még kategória.
Nyilván ez nem egy verseny, az, hogy ki mennyi idő alatt fejezte be a képzést, normális kereteken belül csak egy szám. A minőség viszont ott jön elő, hogy alapjában véve ezt a kutatást ennél sokkal részletesebben, de a közlekedésmérnöki karon is lehet kutatni, doktorálni, akár két tanszéken is lehet kutatni. Sőt, tárt karokkal várják az egyébként arra méltó doktoranduszokat, csak ugye ahhoz egy szintet nem árt megütni.
Jamal részéről teljesen megértem a téma feldolgozását, nap-mint-nap ebben él, tapasztalati oldalról rengeteget lát rá a témára. FP-ről nyilván tudom, hogy a kerékpáros szubkultúrán keresztül keveredett a témába, de amennyire kerekítik a szakmaiságát, annál inkább csapnivaló a téma. Én értem, hogy egy kereszteződés vizsgálata sok erőforrást igényel, de ő maga is említette, hogy küld ki hallgatókat statisztikát készíteni, ennél sokkal részletesebb adatokkal kellene a mondandót alátámasztani. Egy kereszteződésből a sokaságra vonatkoztatni teljesen értelmetlen. Csak, hogy egy példát említsek: ugyanezt megvizsgálva a Blaha Lujza téren, ahol folyamatos autóforgalom van minden irányba kb. mindig, nagyjából elhanyagolható mennyiségű pirosozó bringást láttunk volna. Ugyanúgy az időbeli lefolyás is feltételes. Csúcsidő-éjszaka, napközbeni átmeneti időszak. Ezeket mind vizsgálni kellett volna. Ugyanúgy különféle kereszteződés típusokat, azokat is több napszakban/forgalmi helyzetben. A vonallal kapcsolatos rágurulás-szándék-stb területen se értek egyet szakmai szempontból a "tanulmánnyal".
Ez így most elég bőre sikerült, remélem azért sikerült adnom pár támpontot és árnyalnom véleményem. Nyilván ezzel nem azt mondom, hogy minden bringás pirosozik, és azt sem, hogy az autósok ártatlanok. De azt azért látni kell, hogy nagyságrendi különbség van a kerékpárosok javára a pirosozást illetően, amit - véleményem szerint - ez a tanulmány részben alátámaszt, ugyanakkor alul is reprezentál. Ettől függetlenül nagy pacsi Jamalnak, amikor a pirosozó-szabálytalankodó autósokat-bringásokat-gyalogosokat leoltja, kedvelem a tartalmait. De ebbe a témába szakmaiság burkolt látszata, illetve annak - általam vélt - hiánya miatt muszáj volt megszólalnom...
@@SoTexDesign Elég komoly írást helyeztem el ide nemrég, nem tudom, ki, hogyan és miért törölte. Remélem te azért láttad a válaszom és olvastad...
Kíváncsi vagyok, beleszámolta e a pirosozásba azt is, ha korábban indul. Én rollerral már akkor indulok amikor a számláló 5 körül jár, és mire a lámpa alá érek, már rég váltott így veszélyt nem okozok, de nem is tartom fel a mögöttem levőket
Beleszámoltam, azok a pirosfázis végén megjelenő elemek.
Nem merek %-ot tippelni, mindenesetre a bringás fix hogy több lesz mert nem kell utólagos retorziótól tartaniuk (rendszám hiányában azonosíthatatlanok utólag)........
Igen, bringával az automatizált rendszereket egyértelműen meg lehet úszni de ebből mondjuk nem sok van.
Szerintem nézni kell milyen piros lámpa. Értem én, hogy csak gyalogos átkelő előtt van vagy autos forgalommal keresztezet út. Személyes megfigyelése alapján, ha gyalogátkelő elött van akkor sokkal többen hajtanak át. Gondolom én, hogy ott nagyobb biztonság érzet miat hajlamosabbak átmenni.
Abból a szempontból sem mindegy, hogy ha csak zebra van ott, akkor "minek várjak?" ha a zebrán már átmentek a gyalogosok.
Igen, ezért is volt bemutatva a villamossínes kereszteződés. Ahogy a videóban is szerepelt, sok embernél elsősorban a baleset kockázatának növekedése a valós visszatartó erő ami tökéletesen egybevág a jelenséggel amiről beszélsz :)
@@verne1986 igen, ez egy érdekes kérdéskör. A lámpás zebráknál a lámpa elsősorban azért van hogy meglegyen a flow a forgalomban. Hosszú gyalogos zöld szinte csak olyan helyeken van ahol van a gyalogosokkal párhuzamosan zajló forgalom is vagy a többi lámpa ciklusához lehet igazodni. Olyan helyeken ahol nincs keresztező autós forgalom, csak olyan hosszú a gyalog zöld hogy egy lassabb gyalogos is épp át tudjon még érni.
Ha már megálltál akkor autóval a legtöbb alkalommal nincs értelme a piros alatt elindulni mert a következő lámpához is úgy érsz oda hogy az piros lesz a lámpák összehangolása miatt. Bringával néha lehet értelme, hiszen a lassan haladókra a következő lámpa már lehet hogy rávált ha az előző zöldet megvárják.
@acourierslife-egyfutarelet8856 szerintem ez okozza a legtöbb pirosozást a Deák és az Astoria közötti szakaszon. Sok helyen csak a gyalogosokra kell várni, és ha a dohány utca előtt nem èred el a zöldet akkor 10 méterrel később megint várhatsz a pirosra hogy át tudj sorolni a bal sávba a villanosmegálló mellett. (Bár az a lámpa olyan jól lett kialakítva hogy szerintem sokan simán nem látják)
@@Domeer42 Igen, ez biztos benne van. Utóbbit amúgy én úgy szoktam kiküszöbölni hogy már a lámpa előtt átsorolok. Mondjuk én tudom tartani a forgalom tempóját gond nélkül :D
Hát..."kűűfődön" ...ugye ....a kereszteződésben elhelyezett lámparendszerhez szinkronizált kamera/rák lefotózzák a delikvenst.ha piroson megy át.....egy hónapra ugrik a jogsi + pont + lové..ezt simán bevezethetnék...ahogy a rendszám is tök jó lenne..kint még a rolleren is van....nem kell hozzá vizsga mindössze regisztrácio a cél...
Hol van az "kint'" ahol rendszám van a kerékpáron/rolleren? Mert pl Hollandiában, ami a kerékpáros közlekedés fellegvára pl nincs.
Érintőlegesen ugyan de ami szerepelt is a videóban, szerintem is egy jó ötlet, mint pl. Spanyolországban aminnekem tetszett, hogy piros jelzésnél a bringával át lehet hajtani a gyalogátkelőnél de azigorúan elsőbbséget adva a gyalogosoknak… pl nagykörúton ez sok helyen menne… félő hogy ez sok ember alá lovat adna más helyeken is erre, főleg a mostani “minden irányban közlekedő szerzetek” miatt bár nekik mindegy bármilyen szabály, de idővel sztem betanulná az “átlagfelhasználó” is hogy jól használja
Aki eleve szabálytalan az alá szerintem nem kell lovat adni és egy ilyen szabályozás után se viselkedne rosszabbul. Persze ez csak egy tipp
Klassz videó lett ez is.
Vannak bizonyos szituációk amikor én is "biciklis tróger" voltam.(Emelkedő, kihalt kereszteződés, de minden belátható, rövid zöld stb) Persze ezek egyik sem elfogadható indok, mert szabálytalan, ahogy autósnak meg még a gyalogosoknak is ha ilyet tesz. De megemlíteném azt a fontos dolgot, amit Jamal egyik videójában hallottam: "ha szabálytalankodsz, tartsd észben hogy más is szabálytalankodhat ott abban a pillanatban, és találkozhattok" (nem szó szerinti idézet) de a tanulság amit én levontam, hogy ha már szabálytalankodsz, legalább legyél még körültekintőbb.
(...autóval sosem teszek kivételt, ha tudok a sárgánál is megállok...komolyan!....max ha nem tudok megállni már a sárgánál és épp akkor pirosra vált akkor belecsúszok.)
15%
(5%-kal tévedtem, biciklizek)
Érdemes lenne egyébként megnézni, hogy a gyalogosok közül mennyien mennek át - szerintem ők a győztesek.
Nagyon jó videó, ugyanezeket szoktam én is mondani és még csak azt sem tudtam, hogy van erről kutatás :)
25:00 környékén lévő dolgokat pont így szoktam elmagyarázni én is. 1 másodperces reakcióidővel számolva és én is az 50 vs 70 km/h példákat hozom fel, hogy ha 50-ről megáll, 70-ről mennyivel fogja elütni.
Sőt, a Főtaxinak (többek között) ugyanezt a feladványt küldtem be az egyik panaszomban :D Megkértem őket, hogy a feladatokat a sofőr oldja meg, erre kaptam választ 40 nap múlva, hogy szankcionálták a sofőrt. De bazz, nem ezt akartam, mert szankciónak lb semmi értelme
@@RonaiHenrik hát milyen választ vártál? Hogy a sofőr kettes volt matekból és nem tudja megoldani? :D
@@acourierslife-egyfutarelet8856 bíztam benne, hogy tényleg megoldatják vele. Szerintem hasznosabb, mint a szankció...
Bizonyos szakokon ez a videó felérne egy diplomamunkával. :D Ügyes vagy!
13:40 itt amúgy érdekes lett volna még vizsgálni az elektromos autók helyzetét, szimplán abból kifolyólag hogy a ezeknek a gyorsulása messze nagyobb általában a benzines társaikénál,
persze a többi korlátozó tényező ettől még ugyanúgy fentáll
29:50 oké, mi ez a cuki piros autó? :D Olyan mintha fura keveréke lenne egy Bogárnak, némi Fiat 500 és talán még Subaru 360?
@@KisDre Nagyjából az amit leírtál. A BeamNG alapautói nem licencelt járművek :D
A 18:58-nál látható szituáció meglehetősen frusztráló. A sínek előtt kb 10 méterrel a hídon már van egy lámpa, majd ezután a Bem rkp-nál még egy, és ha ezen átérve jobbra mész, akkor az alagút után szintén kapsz egy pirosat. Ez azt jelenti, hogy kb 200 méter alatt kapsz 4 lámpát, és 2 zebrát.
Aztán ha ne adj isten a csalogány utcán akarsz felmenni akkor még kettő
Igen, ráadásul a ciklus is 50s zöld / 40s piros szóval sokáig ott is tart. Szerencsére én ritkán használom az általad említett szakaszt. Én már a hídon kimegyek az útra ha észak fele akarok menni vagy ha délre akkor rakparton kereszteződésen fordulok ki az útra de meg kell hagyni hogy ezeket a lámpákat én sem mindig tisztelem meg.
Nem az a kérdés, hogy àtmegy-e a piroson hanem àltalàban òvatosabban megy -e ?
Ez, bitang jó volt!
Még a végén kiderül, hogy nem a jármű, hanem az ember okozza a problémát.
23:31 Csak egy kis kiegészítés: Gyalogosként, kerékpárosként mindenképp a lassabb járművet választanám, legyen a tömege bármekkora is (amíg aránytalanul nagyobb, mint az enyém). Tekintve hogy gyalog/bringásként kb lepattansz róla és nem nyeled el a mozgási energiájának csak kis részét, így nem is az számít igazán, hanem a sebessége. Kvázi aközött választasz, hogy 50-nel, vagy 70-nel mennél falnak.
Számomra a svájci Mercedes gépjármű a videó sztárja. Remekül igazolja azon tapasztalatomat, hogy az emberek mindenütt csakemberek. Nyugaton is.
Nem tudjuk, hogy a pilóta is svájci születésű állampolgár-e :)
Nagy összegben fogadnék, hogy délszláv/albán/török bevándorló.
Szabályosan parkol ha esetleg emiatt írtad a kommentet. Az utolsó parkolóhely átlóg a megállás helyét jelző útburkolati jelen. Fun fact: Google maps-en is ugyanott áll a merga de ott jól lehet látni, hogy még nem a forgalom elől elzárt területen van :D A 2022-es felvételen pedig frissen festett állapotban lehet látni a jelöléseket, amik egyértelműsítik a helyzetet :)
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Nekem teljesen az jöt le a vidóból, hogy a kereszteződésben áll a zebra előtt. Ezt benéztem...
@@bucomar Amúgy őszinte leszek, nekem is csak itthon esett le mikor a streetview felvételeit néztem. IRL nem jártam körbe hogy szabályos-e vagy nem csak eldöntöttem róla hogy nem az :D
Másik apróság: Igaz, hogy az autós miatt is lehet az, hogy más félrerántja a kormányt, stb. de az autós ezzel együtt felismeri és elismeri, hogy az autó veszélyes üzem és másra is veszélyes. A kerékpárosok jelentős része ezt rendszeresen tagadja, a veszély letagadását önigazolásra használja és ez a különbség vezet oda, hogy többször teremt tudatosan ilyen veszélyt.
Átúóból kevesebb megy át szerintem 3-5% lehet Biciklisre többet mondanék, 20-30 között.
Valójában sosem bízam a lámpákban, mindíg a környezetet és az adott szituácíót veszem figyelembe. A piros lámpa csak egy extra jelzés számomra(ott jobban figyelek), de pl. nem megyek át gyalog, ha van ott kisgyerek vagy fiatal, illete biciklivel sem a körút kis utcáin keresztbe, ha dugó van.(kb.csak szolidálok meg nem szeretnék rosszra nevelni)De rohadt jó érzés(játék) úgy haladni, hogy átlátod és haladsz is! :)
A kerékpáron megváltoznak a dolgok. A fizika törvényei többé nem érvényesek rád. :D
Egyrészt fürgébb vagy, másrészt az autós jobb esetben nem akar halálos balesetet okozni, mert sokat kell majd bíróságra járnia és csak akkor tud kibújni a felelősség alól, ha mindent is pontosan csinált és az autója is kifogástalan állapotban van. Ráadásul ott van a lelki teher is, hogy megölt egy bringást. Nem jó dolog, szóval joggal bízhatsz benne, hogy az autós előbb fog satuféket nyomni, minthogy észrevennéd, hogy jön. Ha pedig átulról belé mennek, az nem a te dolgod, te nem voltál részese a balesetnek. :D
Másrészt pedig honnan tudnád, hogy a piros jelzés mit jelent??? Az az autóknak szól, neked pedig nincs kresz vizsgád. Honnan tudnád, hogy meg kell állnod?!
Ráadásul ha megállsz, akkor utána az indulás sok energiát igényel, míg ha folyamatos sebességgel mész, akkor kevesebb energiával tudsz végig menni az úton. Az autósoknak könnyű, mert ott csak megpöccinti a gázt és megy az autó. (Persze hogy ez neki semmibe sem kerül. :D )
Viccet félretéve a megállás helyét jelző vonalnál érdemes előrrébb gurulni a kerékpárral, hogy velvehesd a szemkontaktust a melletted álló jármű sofőrjével. Így ő is lát téged és te is látod őt. Ez viszont egy biztonsági megfontolás. És bár megtörténik a piroson való áthajtás, mégis így a biztonságos.
Sok helyen amúgy pont ezért van egy második vonal a kerékpárosok számára.
A BMW - Toyota összehasonlításnál szerintem nem vettél figyelembe egy nagyon fontos dolgot, amit pont valamelyik nap olvastam. Ez a cikk pont arról szólt, hogy a mostani autók egyre nagyobbak és egyre magasabban van a hűtőrácsuk, és ez bizony egy gyalogost elütve sokkal jobban roncsol, mert szó szerint tol maga előtt és nem tudsz lepattanni róla. Plusz magasabban kap el, akár a belső szervek magasságában. Ezzel szemben egy Toyota pl. nagyon alacsony, és így a gyalogosnak van esélye lepattanni (lecsúszni) róla, és jó esetben combmagasságban kap el.
A legnagyobb gond, hogy a gyalogos, kerékpáros és autós közül melyik tud súlyos/halálos sérüléseket okozni másokban a szabálytalanságával.
Tippelgetésekbe nem mennék bele.... viszont a Divide videót már nagyon nagyon nagyon várom :DDD
Itt a leg undoítóbb, amikor általánosítanak. A valóság pedig nem csak az, hogy ti is átmentek, meg mi is, hanem az is igaz, hogy (tudtommal) te sem mész át, meg én sem! 😉
Igen!
Nem!
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Fekete!
@@KommentElek-vm4co P I R O S
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Fehért kellett volna írj. :(
@@KommentElek-vm4co tudom :D
BKK (busz/taxi) 44%
Teherautó 32%
Személyautó 14%
Kerékpárral 28%
Elektromos roller 51%
"...az ártatlan babakocsit toló gyermek kutyája fog tolószékbe kerülni..." - Könnyesre röhögtem magam. No meg ahogy a "képernyő" rázkódik a bősz gépeléstől. Oszkár díj gyanús.
Jó, hogy más is észrevette és leírta, az említett rész, nekem is tetszett. Az a hirtelen gépelés váratlanul ért viszont. 😅
Én azt tapasztaltam,hogy manapság a Skoda az új BMW.
fehér céges skoda rapidokra gondolsz?
@@zsuut Vegyes a felhozatal ,céges és magàn minden mennyiségben.
Én annyit szeretnék kérdezni, hogy kerékpározáshoz miért kötelező hülyén kinézni? Köszönöm.
kifejtenéd kérlek?
Azért mert fogalmad sincs róla, és nem érted hogy mit miért csinálnak ezért egyszerűbb lehülyézni. Ha te is üzemszerűen bringával közlekednél akkor rájönnél, mit miért csinálnak, és máris az autósokat tartanád hülyének 😘 Persze inkább az a jellemző, hogy aki több féle járművet használ, az sokkal jobban érti a forgalmat és a közlekedést és nem tartja a másik felet hülyének, jobban együtt tud működni vele.
Mióta dr. Herpy fölhívta a figyelmemet, többször meggondolom hol közlekedek gyalog vagy bringával a tilosban felelőtlenül - értsd mindenféle felelősségbiztosítás nélkül: Ha az én hibámból keletkezik kár mondjuk egy új autóban, azt zsebből kellene kifizetnem. (Pl. Jó esetben nem engem ütött el az autó, hanem nekiment a villanyoszlopnak.)
Rohadtul hely függő ez egyébkent. Egyszer kialltam egy órára a 23. Ker szentlőrinci útra kikanyarodo keresztezodeshez -nevenincs út a porche m5-el szemben- cimbivel mert fogatunk, es azt mondtam hogy ott nem lesz egy óra alatt olyan lampavaltas ahol legalább egy autós teli piroson nem veret keresztbe. Nyertem... Felüljáró után lefelé jól látható es lendületes az egyenes, belátja a forduló savokat is, a balra forduló zold meg rövid es sokan mennek arra, teli piroson siman 2-3 autó még átmegy mert csak. Usa mintára lenne ott kamera meg automatikus bírság, milliókat kaszalna az állam naponta...
Egyébként meg a pirosozas viselkedésű forma, es a fsz az mindenen az lesz, mindegy hogy teker vagy nem, két vagy négy keréken van, etc.
16:49-nél a két gyalogos mi a jó istent futkározik az úttesten?
10:20 Szerintem ez azért van, mert ha valaki bealszik a zöldnél, akkor sokkal kevesebb jármü tud áthaladni. Ha 6 mp a zöldjelzés, es a harmadik mp-nel rádudalnak, hogy menjen már, akkor még 1 mp míg elindúl így marad 2 mp a többi jármünek. Ilyenkor biztos lesz aki átmegy a piroson.
de a vizsgált kereszteződésben nagyon nem 6 másodperc a zöldfázis.
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Ott valóban nem, csak az egyszerűbb megértés miatt gondoltam. Szerintem ott több ilyen jellegű eset van, ahol valamiért valamelyik irányból nem tud annyi jármű áthaladni, mint kellene.
@@fileferenc7920 igen, ez a frusztráció miatt van de szerintem ehhez nem kell hogy valaki beragadjon a zöldnél. Elég csak igazságtalanul rövidnek érezni a zöldet. Ehhez már csak hab a tortán ha még valaki későn is indul rá
What camera set-up does this guy have? I need those cameras. I want to deliver in my suburb of Dublin, but drivers here need to see a camera to behave 😂
A DJI Osmo Action (1st gen) and an Insta360 One X2.
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Thanks for your response!
How do you find the battery life, is it long enough for you work? Or do you charge them or swap the batteries while working?
@@oliver_rocks80 they originally lasted about 80-90 minutes now its about 60 because they are old. I use a 20 000 mha battery to recharge them during my rides.
I use 3 batteries for the osmo and 2 for the insta so i can hotswap them
Sukorónál van olyan lámpa ami felvált ha az autós átlépi a megengedett sebességet. Alapból nem szoktam pirosozni, de ezen lassan átgurultam, mivel nem én hajtottam gyorsan. 😒
Vagy ott vannak hurokérzékelős lámpák amiket a bringa nem indít be, és a kis forgalom miatt órákig állhatnánk a pirosnál.
Na igen, a szenzorokat én is át szoktam ugrani. Ha nagy a forgalom akkor nem kell sokat várni hogy jöjjön egy autó, ha kicsi akkor meg nem fogok várni feleslegesen mert én is meg tudom ítélni általában hogy biztonságos-e átmenni. Ez általában kanyarodósávoknál probléma. Ha sugárút kereszteződésről van szó (pl Tartsay-Alkotás), ott meg szoktam nyomni zebránál a gombot amivel zöldet kap a kis utca lámpája is és akkor nem kell pirosoznom 6+2 sávon keresztül
És ha tovább lenne sárga a lámpa?
Jogszabály szerint nem lehet. 3 mp 50-es megengedettig, 4 60-nál, 5 70-nél. ás nem lehet, de nem is lenne jó, mert a csomópontban a zöld hossza számít egyedül, a hosszabb sárga csak rabolná a másodperceket a következőtől.
csúcsforgalmi időszakra szűkítve szerintem kevesebb a piroson átmenés, mint viszonylag gyér keresztforgalomnál
Én külön kezelném a futárokat az egyéb kerékpárosoktól. Futárok közel 100 százaléka átmegy a piroson. Normál kerékpárosok közül viszonylag kevesen. Én legalábbis így tapasztaltam.
Szerintem nem is a piroson átmenéssel van a baj, hanem a bunkósággal. Az emberek nem néznek körül, gonoszak, egoisták, és leszarják egymást. Ha kicsit kedvesebbek lennénk egymással közlekedés közben, lámpáktól és zebráktól függetlenül szebb hellyé válna a világ.
Ez egy más témakör, de igazad van. Az azért jó mikor a közlekedők odafigyelnek egymásra, olyankorsokkal jobban halad a forgalom is, nem kell folyton megállni, elindúlni, elég ha kicsit lassítunk pl ha már egy idióta ráállt a kerékpár sávra beengedjük a kerékpárost, hogy ki tudja kerülni. Nekem sem kell satut nyomni mert bevag élén, és ösem esik le ijedtében a bringáról.
vagy azért vesz bmv-t mert azt hiszi az a raj és azzal próbálja kompenzálni a nemiszerve méretét esetleg a szerszám üzemképtelenségét az illető
Azt azért megjegyezném ,hogy bringásként jóval többször nem kapom meg az elsőbbségem mint ahogy átmegyek a piroson. a "pirosozás" számomra leginkább jobbra kisívben, am sok esetben legális is egyébként, esetleg jól ismert lámpás kereszteződésnél ahol épp a forgalom mértéke ezt megengedi. Amit elfelejtünk egyébként, hogy a bringás ilyen szabálytalankodással leginkább saját épségéért felel, nem úgy mint egy pártonnás jármű.
Igen, tényleg átmegy, mind akit láttam eddig. Aki nem megy át, annak a fején kamera van 😂
vagy nem láttad
Nekem van jogsim de csak azért tettem le hogy tisztában legyek a kresszel amúgy csak bringázok. Engem is zavar szoktam is szólni
Amúgy a közlekedésmérnök választása is torzít, mert a helyszín is befolyásolja a pirosozás arányát - próbálja meg ugyanezt a mérést a kiskörúton a bringásszámláló utáni kereszteződésben! Ott egészen más eredmény születne.
Ahogy a videóban is elhangzott az elsődleges cél forgalomszámlálás volt és az alapján lett kiválasztva a helyszín. De ha úgy vesszük akkor minden választás torzít egy másikhoz képest.
@@acourierslife-egyfutarelet8856 Igen, viszont a videó felvezetőjéban, és később a 90% cáfolatánál is picit úgy fogalmazol, mintha ebből a mérésből lehetne általános érvényű következtetéseket levonni. Szerintem sokan, akik tippeltek a premier alatt (és tévedtek) nem azért tippeltek, mert _előítéletesek_, hanem ez a gyakorlati tapasztalatuk. Ha a premiernél itt vagyok, én olyan 40-50%-ra lőttem volna be, saját, kerékpáros tapasztalatom alapján. Ha a példában is szereplő körúti bringasávban megállok a tilos jelzésnél, szinte minden alkalommal van kerékpáros és rolleres, aki mellettem elszáguldva bemegy a kereszteződésbe. Még a Blahán a 2×3 sávon is keresztbe, de ahol meg csak zebra van a villamosmegálló peronjára, ott akár a gyalogosok közé IS.
Biztosan érvényes a megerősítési torzítás, és ezt gyakrabban látjuk meg, de azért még ezzel együtt is biztosan fals a mért 10%.
Annál a bringásszámlálónál is végzek egy visszatérő mérést, de ott a számláló validálására. A Bródy sándor utcai csomópontra gondolsz?
@@peterfelfoldi7070 Egyébként, köszi, hogy írtál, ha nem véletlen névazonosság, akkor a videóban is te szerepelsz, ugye?
Annyi megjegyzést még tennék az elhangzottakhoz, hogy az arányszámításnál (pirosozók aránya) csak azt tenném a hányadosba, akinek megvolt a lehetősége a pirosozásra, a számlálóba pedig a piroson áthajtók számát - hiszen aki zöldre ér a lámpához, nem tud (ott) pirosozni, é a zöld jelzésen való áthaladása irreleváns a pirosozók arányának megállapításában. Ugyanez a másik irányba az autósokra is igaz - csak azt érdemes belevenni, akinek megadatott a lehetőség a pirosozásra, ha az átmeneti jelzést látva egy autó biztonságosan megáll, és nem megkerülhető, a mögötte jövők pirosozási (nem) hajlandóságáról semmit nem mond el, hogy megállt, hiszen ez kényszer, nem döntés.
A videóban szereplő 6%/11% arányok helyett én mindkét csoport korrigált adatát 50%-fölé várom a fenti módosítások esetén.
De ha szoktál mérni, és van kedved társasághoz, én szívesen kimennék pár alkalommal, mert érdekel a téma.
A 20 másodperccel a piros után átmenés érthető ha 22 másodperc a piros hossza.
Már látja a bringás hogy áll meg a kereszt forgalom és elindul 2 másodperccel a zöld előtt
Még egy a BMW-s mellé: Volvo CX90-esek Ausztriában a megengedett sebességhatár alatt vezetnek és folyton villogtatják a féklámpát, ha 10re megközelítik azt.
mondjuk a kereszteződés körülményei is erősen befolyásolják ezt, szóval statisztikának ne használjuk
tippem:
bringás: 65% átmegy
autós: 5% átmegy
uppsz
keresek egy kereszteződést, ahol igazam lesz :D
@@vagodaniel7803 NEM egyetlen kereszteződést kell vizsgálni hanem az összest! ez a statisztika szart se ér a minimum arány bringásoknál 60-70% HA TETSZIK, HA NEM!
@@vagodaniel7803téves volt a számítása a felmérést végzőnek, ugyanis minden járművet beleszámolt, akik a zölden mentek át azokat is.. holott ha zöld a jelzés, akkor nincsen esélyed átmenni a piroson, ez a számítást onnan kellett volna végezni, hogy amint pirosra vált a lámpa, akkor onnantól kezdve mekkora százalék áll meg és megy át a lámpán, valoszinü így a végeredmény olyan 30% autós 70% kerékpáros lenne, ugyanis gondolj bele, ha mondjuk 2 autó átmegy a piroson, majd a 3. autó megáll, akkor a 3 autó akinek esélye volt átmennie abból, 2 ment át, ami 66% ebben az esetben. Ennek így lett volna értelme. Ez így komolytalan felmérés.
Az autós is átmegy, ha úgy adja ki, s ha nem, akkor sem azért nem, mert annyira tiszteli a szabályokat.
Miért idegesítő? Mókás mikor esik-KEL főleg amikor kettő agyhalott birka találkozik. ;)
Én azért állok meg, mert látom, hogy a Jamal fején kamera van.
Amúgy van aki tényleg azért áll csak meg :D
talán az egyik epizódba még be is került egy ilyen párbeszéd
Arányokat nézve soookkal magasabb a kerékpárosok piroson áthajtása csak egy olyan utat kell nézni ahol nincs keresztirányú forgalom csak gyalogos. A házunk elött is van egy ilyen, kerekpárút út szélén, külön lámpa a bringásoknak. 10-böl jó ha 1 megáll hisz "csak" gyalogosok "zavarják".
Az autósok között is több a piroson áthajtás ha a megfelelő helyet vizsgálod. Nem biztos hogy az a jó megoldás az ÁTLAG vizsgálására ha olyan helyet keresünk ahol maximum körüli értéket kapunk.
@@acourierslife-egyfutarelet8856Messze nem ilyen szinten több.
Gyalog is meg kerékpárral is eléggé fáj néhány piros, autósként sokkal türelmesebb vagyok. Szerencsére keveset járok nagyvárosban.
Tippjeim:
Kerékpárosok: 12%
Autósok: 4%
Azért a piroson áthajtás gyakorisága nagyon nem egyforma ott, ahol szemben "nagyobb, erősebb autó" jön, mint olyan helyen, ahol mondjuk csak gyalogost kellene elengedni. Az autós itt a felelőségre vonhatóság miatt is kénytelen óvatosabban viselkedni.
+1 algoritmus-pörgető komment a BeamNG-ért. Óriási!
Debrecenben úgy vannak beállítva a lámpák, hogy a bringás és a gyalogos ugyanannyi időt tölt az adott útszakaszon. Csak míg a bringás "órákat" áll a lámpánál, a gyalog épp csak megáll és már mehet is. Konkrétan bringával és gyalog ugyanannyi idő átjutni a belvároson. Nem kicsit frusztráló!
Hát ez tényleg elég szarul hangzik
A legutolsó jelenet az új GTA promo-ból van?! :D
Márpedig legyen rendszám robogón bicajon rolleren..... Miér különbek ők az autosoknál?
De főleg a gyalogosokra tegyünk rendszámot meg a kommentelőkre, sokkal kevesebb hülye hozzászólás lenne 😆
@@lacikeri3102 igaz 🤣
Szeritnem mini rendszámot minden kerékpárra rollerre és kötelező biztosítást is. A rendszám egy 500 ft ért beszerezhető alutábla regisztrálva ingyen és semmi köze a műszakivizsgához és a kötelező is kijöhetne évi 2 ezer ft-ból számukra ami nem nagy tétel. Ezután ha valaki kárt okoz az fizet mint az autósok. Ha a piroson áthajt kamera felvétel és feljelenteni büntetés 100 ezer forint így bizonyára volna visszatartó ereje.
És a zebránál se áll meg többség. Tapasztalat, hogy gyalogos a zebránál áll, én megállok az autóval, a biciklis meg még gyorsan áthúz, de miért? Tisztelet a kivételnek!
Gondolom azért, mert sokkal könnyebben zikázik a gyalogosok között, mint egy autós.
De ez meg van az autósoknál is. Tapasztalat, hogy megállok a gyalogosnak, de a szemből érkezőt ez meglepően sok esetben nem érdekli és simán tovább hajt (vagy épp a mellettem azonos irányba közlekedő nem veszi figyelembe, hogy megálltam, esetleg k*rva any*zva kielőz, dudál, hogy minek álltam meg a gyalogosnak). Most itt matekozhatunk százalékokon, de ha egy bringás csapja el a gyalogost, az mindössze némi sérülés vagy ijedség, ha autós vágja el, annak már sokszor súlyos vagy halálos kimenetele van. Azért ezt is érdemes mérlegelni. Így ha egy autós nem tartja be a szabályokat, az sok esetben hatványozott probléma. A bunkósági, tahósági szint ugyan az, csak a kimenetel nem ugyan úgy alakul a két esetben, ami szerintem igen jelentős különbség.
@@i.rumcajsz8543 Nem, a kresz szerint a biciklis ugyanúgy járműnek számít az úton, és meg kell állnia! Nem cikázhat a gyalogosok között!
@@korponaiz arra válaszoltam, hogy "de miért". Nem azt kezdtem el magyarázni, hogy ez így rendben van....
en meg azt tapasztalom hogy hiaba teljesen nyilvanvalo hogy biciklivel lassitok a zebra elott, a sok idiota gyalogos nem fogja fel hogy ez azt jelenti hogy atengedem oket, amivel tovabbi masodpercekig lassulok es sokkal nehezebb lesz ujra felgyorsulni. felnott emberek keptelenek dekodolni hogy mi tortenik korulottuk
Szerencsésebb történelmi fejlődésű részeken a pirosonál jobbra kanyarodás sima elsőbbség adásként kezelése a szabály bringasokra
Szerintem az 50 VS 70-es fékezésnel a végén elnezted a matekot. Úgy szamoltad, h 50-rol 26 meter alatt áll meg az autó, 70-nel meg 19.5 métert tesz meg, mielőtt a sofőr elkezd fékezni. Ez stimmel. Viszont akkor nem 4.5 hanem 6.5m marad a lassításra. Persze ez a végeredményen nem sokat változtat (kb. 2km/h-t).
Jogos! Ott valóban elcsúszott valami!
Tök cuki ez a videó, csak egy teljesen téves statisztikára alapul az egész. Én fogtam magamat, és két helyre kiálltam 1-1 órára számolni. Nekem ugyanis furcsának tűnik, ha egy videóban a személyes tapasztalatommal ellentétes dolgot látok. Az egyik hely az Astoria, a Burger King előtt, a másik a Vásárcsarnok előtti zebrás lámpa. A kerékpárosok 64! (HATVANNÉGY) százaléka ment át a piros lámpán, és azért csak 64%, mert ha elöl esetleg véletlenül 3-4 bringás megállt, akkor akik mögöttük jöttek, nem fértek el, csak ezért álltak meg. Bármikor szívesen megismétlem a mérést, de bárki megteheti maga is. Azért volt röhelyes a 10-ből 1 szabálysértő, mert én ott autóval és bringával is szoktam menni minden reggel, és csak a szemem láttára megy át tízből kb hét. Tehát javaslom megismételni a videót, csak picit átszövegezve, mert ez így nem kifejezetten állja ki a valóság próbáját.
24:00
Borzalmas modell. Mert attól, hogy annyi energiája van, nem adódik át mind az embernek. Az ütközés relatív sebessége csak a faktor, amikor ilyen esetet vizsgálsz, amikor elhanyagolható a kisebb test tömege.
Mondok egy egyszerű példát. A lőtéren teljesen mindegy, hogy milyen kaliberű fegyverrel lősz keresztül a papíron. Egyik sem adja át az energikája 99,9999%-át sem a papírlapnak. Tehát itt a levezetés rossz. Autó vs embernél MINDIG a sebesség lesz ea faktor. Hiába számolod ki azt, hogy egy 30 km/h-s 40 tonnás szörny impulzusa nagyobb, mint egy 50-es motoré, akkor is a 30-as ütközés az, ami túlélhetőbb, ha nem gyűr maga alá a cucc, csak ellök.
Jól összeszedett tanulmány, le a kalappal. Azzal egy kicsit vitatkoznék, hogy az hülyeség, hogy a kerékpárosok azért mennek át a piroson mert nem ismerik a KRESZ-t. Nyilván ezt nem így ilyen pőrén kell értelmezni, hogy nem tudják, hogy mire való a piros lámpa, persze hogy tudják. Itt arról van szó, hogy mivel nagy részük nem tanulta a KRESZ-t, ezért nem ismerik olyan behatóan, mint egy átlagos autós (és még ők is hagynak kívánnivalót maguk után) emiatt nem látják át az egésznek a logikáját. Ha tanulsz KRESZ-t, akkor rájössz, hogy a sok szabály mennyire egymásra épül, és együtt egy nagy egységet alkot. Ha egységében látod, szerintem jobban elfogadod a szükségességét, és nem csak annyit fogsz fel, hogy a piros az mekkora baromság már.
Ennek némileg ellentmond, hogy a kerékpárral közlekedők 80-90%-ának pontosan ugyanolyan vezetői engedélye van, mint a gépjárművezetőknek és nagy valószínűséggel pontosan ugyanannyira ismerik a szabályokat is...
@@54nd0r Volt ilyen felmérés? Kötve hiszem.
Én a múltkor láttam egy biciklist, aki nem ment át a piroson. Biztos csak beteg volt, mert a rendelőintézet felé tartott.
Akkor kísérj el engem néhány útra! Fogsz csodákat látni. ;)
Én minden nap látok egy-két biciklist Budapest belvárosában akik megállnak a pirosnál. Igaz, általában nem azért mert piros a lámpa, hanem azért, mert túl nagy a keresztforgalom és nem tudnak átmenni.
Én mindig átmegyek a piroson bringával, de alapos körülnézés után.
(Rendőr sasolás is benne)
Jól is teszed. Amíg egyszer el nem ütnek😂
@@highwayman2195 már 1x elütöttek, igaz, nem volt lámpa, cserébe nekem volt elsőbbségem, ami ugye akkor van, ha megadják.
Jó tanács puhatestüeknek:
A zöld se tutiság ott se árt pislantani.
@@labzoli1 szerencsètlen Jamal tudományos alapokon szeretné bebizonyítani, hogy a kerékpárosok nem mennek át a piroson, mert felelőssègteljes és èrtelmes emberek. Erre jössz te és büszkèn igazolod az ellenkezőjét😂
@@highwayman2195 a "büszke" jelzőt leszámítva igazad van 😉
Régebb óta bicózok, mint ahány évesek itt legtöbben. Ilyenkor már nehezebb változni.