Základy navrhování plošných spojů

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 ноя 2024

Комментарии • 15

  • @Desmonds_Tech
    @Desmonds_Tech  2 года назад +2

    Omlouvám se za kvalitu zvuku a obrazu, natáčel jsem na jiném vybavení i přesto doufám, že se bude video líbit

  • @tajtrlik1111
    @tajtrlik1111 2 года назад +1

    Ďakujem za video a aj ja uvítam viac aj takýchto teoretických videí. Ja som už nejaké tie dosky navrhol a aj zrealizoval, vždy to boli ale iba jednostranné. Na návrh používam Eagle už dosť rokov (odhadujem tak 13 - 14) a návrh podriaďujem tomu, že doska je ako som vravel jednostranná, používam iba THT súčiastky (lebo SMD by som s mojimi trasľavými rukami len veľmi ťažko zapájkoval) a dosky kreslím fixkou priamo na meď. Pri výrobe dosky si najprv vytlačím stranu spojov, nalepím vytlačený list na čistú dosku a jamkárom vyznačím diery. Potom spoje jednoducho nakreslím, nechám kresbu zaschnúť a vyleptám v chloride železitom a až potom vŕtam spoje. Eagle mi doslova prirástol k srdcu, už by som sa v žiadom prípade nechcel vracať k ručnému návrhu dosky, aj keď v posledných pár rokoch som nejaké dosky navrhol ručne, ale bola to metóda deliacich čiar, meď som potom odfrézoval minivŕtačkou a zložtejšie spoje prepojil na strane spojov drôtikmi, takže som sa nemusel príliž zaťažovať zložitým vedením spojov. Len tak pre zaujímavosť, ja bastlím väčšinou prístroje číslicovej techniky, ako napr. hodiny, elektronická hracia kocka, kuchynská minútka alebo stopky. Nepoužívam až na jeden prípad (hodiny s digitrónmi - maturitná práca) mikrokontroléry, iba klasickú logiku, buď TTL štandardná rada, CMOS 4000 rada, alebo niekedy len s diskrétnych polovodičových súčiastok (žiadne IO). Takže nie sú to ešte obvody, ktoré sú nejako superrýchle, aj keď tá TTL logicka nie je tiež nejaký slimák. Ale to už som odbočil od návrhu DPS, takže ešte nakoniec napíšem že sa teším na ďalšie projekty, ktoré budeš mať pre nás pripravené, či už to bude teória alebo prax.

  • @vladimircerny4042
    @vladimircerny4042 2 года назад +4

    Zajímavé video, ale s tím EMC se sice dneska haraší hodně, ale nevypadá to, že úspěšně. Pokud máte doma v normálním bytě nějaký KV,SV nebo i DV příjímač s vnitřní prutovou anténou tak si v podstatě ani neškrtnete s nějakým kvalitním příjmem. Ruší všechno, PC, televize, nějaké adaptéry do zásuvky apod. (vlastně dnes vesměs 100% impulzní zdroje). Podobně jako boj proti všude přítomnému světelnému znečištění a nevhodnému modrému světlu v noci a pak kdejaký jouda na úřadě povolí instalaci LED lamp s (a nahrazení původních sodíkových výbojek) s naprosto nevhodným spektrem, protože se veškerá pozornost upíná k úspoře a ty nevýhody má skoro každý na salámu.

  • @sakulraider
    @sakulraider Год назад

    Tak jsem také shlédnul. Určitě je v tom mnoho pravdy a návrh desek není tak triviální jak se může zdát. Co se týká těch mích desek v závěru (né ta poslední nefunkční), tak je to přesně jak jsi říkal. Ta první složitější je výsledek Autorouteru a ta druhá jednostranná je routovaná ručně. Zde bych jen dodal, že ani jedna deska nebyla myšlená jako profi a obě jsou amatérské, jakožto všechny moje desky neb jsem prakticky samouk. Ta ručně routovaná je takto udělána z několika důvodů. V tuto chvíli pominu pravidla návrhu. Ručně jsem ji dělal protože je extrémně jednoduchá a než bych nakonfiguroval AutoRouter, tak bych to udělal mnohokrát rychleji. Ta druhá SMD B-0090 je dělaná přes Autorouter asi z 90% a to čistě z toho důvodu, protože jsem nad tím nechtěl trávit několik dní. Návrh této desky mi v průměru trvá zhruba 5-8hodin čistého času a to včetně AutoRouteru. A to je důvod proč ho používám. Těch chyb co tam jsou nasekané jsem si plně vědom. Nicméně je to čistý kompromis mezi cenou a časem. Mohl jsem tu desku udělat 4 vrstvou, ale byla by 2x dražší. Mohl jsem do routeru nastavit pravidla, aby tahal signálové cesty spolu a dodržoval délku, netahal je kolem obvodů, které je mohou rušit a tak dále. Ovšem to jsou další hodiny práce navíc. Toto bych asi řešil pokud bych se rozhodl udělat nějaké zařízení na profi úrovni a muselo by projít zkušebnou, ale nedělám to u amatérských konstrukcí, pokud to není nutné.
    Tím ty návrhy nechci obhajovat, neb chyb jsem si vědom a je jich tam dost, jen jsem chtěl vysvětlit proč je to takto navržené. PS: Všechny moje zařízení jsou plně funkční 😀.
    S čím trochu nesouhlasím jsou čistě anglické popisky. A to se týká jak návrhu DPS, tak třeba komentářů v programech. Za mě je správné použít libovolný jazyk jen je potřeba ho dodržet v celém projektu. To znamená nedělat třeba to co já dělám často, že to kombinuju a třeba půlka je česky a půlka anglicky. To je naprosto špatně. Zas důvod proč to takto dělám je čistě praktický, když se to tam nevejde v jednom jazyku fláknu to tam v jiném. Vím je to prasárna, ale zas je to amatérská konstrukce, tak to neřeším.
    A jen drobná vsuvka co se týká programování a psaní popisků. V mnoha příručkách se píše pište to Anglicky, ať se v tom každý vyzná, ale to je v profi světě tak daleko od pravdy. Na to jsou třeba experti Němci. Po Němcích něco v programu hledat je fakt zážitek, ale furt je to v pohodě, pač je to aspoň latinkou. Ta pravá sranda přichází v programech od číňanů s rozsypaným čajem.
    Jinak super videa a budu se těšit na další.

  • @janhynek4618
    @janhynek4618 2 года назад

    Díky za video.

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 2 года назад

    Výborné video a pokud by to bylo možné tak v té problematice pokračujte, protože dobrat se těchto infromací je docela problém. A až skrze pochopení elektroniky (např. Hospodka, ČVUT) si začínám určité věci dávat do souvislosti. Pochopitelně bych uvítal i nějaké informace na skripta atd. Díky moc za video a přeji hezký den.

    • @Desmonds_Tech
      @Desmonds_Tech  2 года назад +3

      díky, určitě se pokusím zase něco udělat až bude čas, ale ono to také záleží jaká bude sledovanost a ta je většinou špatná, když se jedná jen o teorii :D

  • @roscer9971
    @roscer9971 2 года назад

    Parádní a poučné Dík 👍😎

  • @ondratrak3616
    @ondratrak3616 2 года назад

    Děkuji 👍

  • @56pavel53
    @56pavel53 2 года назад

    👍

  • @na57y
    @na57y 2 года назад +1

    K tomu hodnocení desky, konkrétně tažení zpětný vazby, takhle to není dobře, ale to co říkáš, také není dobře. Odpory dát co nejblíž integráči a táhnout k nim raději delší drát z výstupu. Důvod je prostý - odpory mají často vysoký hodnoty, tedy tečou jimi malinké proudy a pak je signál do zpětné vazby náchylný na zarušení. Ale výstupní napětí je daleko víc "tvrdé" a tedy méně náchylné k zarušení.

  • @vasekdvor
    @vasekdvor Год назад

    Nemyslím si že je lepší rozbočovat cesty na součástce, jde o to že po tom při pájení, nebo i případné opravě, se může stát že během pájení součástky se vytrhne cesta okolo nožičky a blbě se to pak opravuje. Z hlediska elektrických vlastností je to samozřejmě o něčem jiném.

    • @Desmonds_Tech
      @Desmonds_Tech  Год назад

      To je sice pravda, ale u moderních desek se většinou nestane, že by se cesta utrhla a i kdyby kdo dnes něco navrhuje, aby to šlo opravit :D

  • @grafikajja207
    @grafikajja207 10 месяцев назад

    Na taký jednoduchý DPS je tam nejak veľa prepojok. Pravidla návrhu? A aké ste predviedli?? Asi máme každý rozdielny pohľad je znamená "dobre vypadá"... A nevymýšľajte si. A návrh si robte v EAGLE. Postačuje aj vo free verzií. Mnoho ľudí, laikov, kjreslí DPS presne ako schému a vôbec nepozerajú na schému aby boli spoje jednoduché, krátke, by zbytočných zalomení, zatočenín a pod.

    • @Desmonds_Tech
      @Desmonds_Tech  10 месяцев назад

      Nerozumím moc komentáři, toto video zahrnuje základní principy pro návrh EMC kompatibilního zařízení a vůbec se nezakládá na mám subjektivním názoru. Stačí si najít nějakou literaturu jak se profesionálně navrhují DPS s ohledem na funkčnost a EMC.