Bastlířské středy: Technologie návrhu a výroby DPS - Pavel Vitvar

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 окт 2024
  • Záznam pravidelně nepravidelného večerního semináře o elektronice, vesmíru a tak vůbec ze dne 25.11. 2015.
    Více informací na macgyver.sh.cvu...
    Abstrakt:
    Putování od návrhu DPS přes jeho výrobu až po osazení.

Комментарии • 8

  • @mifak666
    @mifak666 4 года назад

    KiCad bych rozhodne nehanil... Pri nejmensim ho nemusis ukrast a roste ;) (komentar z 2020!!!)

  • @chiptronWzCz
    @chiptronWzCz 8 лет назад

    Super přednáška, ale měl bych pár připomínek (snad se autor nenaštve, přednáška je velmi dobrá :) )
    - DPS nažehlení: odlepení samolepiciho papiru nejsou hodiny, ale minuty (ale asi zaláží na každém jak k tomu přistupuje)
    - bublinky na DPS (nevyleptané kruhy), stačí položit na chladinu chloridu na dvakrát a pod úhlem (podle mě lepší varianta, než DPS ponořit do chloridu, ale to je jenom moje zkušenost)
    - KiCAD nová verze je velmi povedená
    - eagle: limit DPS je 100x80mm
    - tahani vodičů jako jeden, eagle umí, tahá je jako diferenciální vodiče (tj max 2), ano, altium jich umí tahat více
    - eagle na linuxu: oficiální stránky - www.cadsoftusa.com/download-eagle/ , funguje naprosto "stejně dobře" jako na windows
    - pokud nakopírujete více dps na jednu stránku, pak se přejmenují součástky, tzn. co deska to jiné pojmenování součástek (ruku do ohně za to nedám :-) )

  • @vencovobastleni2124
    @vencovobastleni2124 7 лет назад

    dovolím si nesouhlasit jak popisujete leptání v chloridu... to je tak... Když se deska položí rovně na hladinu, je jasné, že tam vznikne bublina, ale když se na hladinu pokládá kolmo, tak tam bubliny pod deskou NIKDY nevzniknou. Já jsem bastlíř úrovně 5. Já nejprve používat positiv20, ale je to docela finačně nákladný výroba. Nejlevnější je používat desky už s nanesenou foto vrstvou, ale problém je v tom, že na výrobu je pouze jeden pokus.... Proto jsem přešel na ještě lepší proces - senzitivní film, který se nalaminuje na desku, když se to nepovede, film se smyju a natavím si nový. jenže problém je v tom že se tento film v ČR nedá nikde koupit. já mám do asi 50 rulí toho filmu na prodej a to je zásoba kterou do smrti nespotřebuji. rule má 30x500cm folie a to vystačí na sakra plošnáků. rule stojí asi 200kč. na webu mám podrobný návod jak NATO! velice rychlý a levný a kvalitní profi výroba dps.

  • @evzenhedvabny6259
    @evzenhedvabny6259 4 года назад

    Za těch 5 let od přednášky KiCad dost hodně pokročil. Už se dá celkem solidně použít.

  • @mirda-elektro
    @mirda-elektro 6 лет назад

    Velice perfektní přednáška. Jen jsem nepostřehl, že by se vysvětlovalo jak v Eagle vygenerovat soubory pro zaslání k výrobě desek. To je právě můj problém a rád bych, kdyby někde byl podrobný postup, jak to udělat. Pokud má někdo tušení, kde na youtube nebo jinde najít video , budu moc rád za odkaz. Předem děkuji za pomoc.

  • @druzickaster
    @druzickaster 8 лет назад

    Prima přehledovka, já bych ten fritzing nezavrhoval :) každopádně prima přednáška pro nás přespolní a díky!

    • @Forkin
      @Forkin 8 лет назад

      +David Růžička ono i ty plošné spoje co z toho vypadnou nejsou opravdu žádná sláva...

  • @ivanlehet157
    @ivanlehet157 7 лет назад

    Výborná prednáška, no dovolím si nesúhlasiť s názorom nepoužívať KiCad. Používam ho už 5 rokov a nikdy by som ho nevymenil za Eagle. Ako u každého Cadu alebo akého koľvek SW vybavenia platí, že sa ho treba naučiť používať. Keď to človek zvládne, sw mu môže značne uľahčiť vývoj, v opačnom prípade nepomôže ani Eagle ani čokoľvek iné. Už len ma margo CvPCB. puzdro súčiastky je možne priradiť priamo v schéme namierením kurzora na súčiastku a stlačením klávesy 'F'. Enjoy. :)