Jakie ciśnienie w oponach rowerowych MTB?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 ноя 2024

Комментарии • 49

  • @WislakNaZawsze
    @WislakNaZawsze Год назад

    Widać, że film kosztował masę pracy i czasu, ale wyszedł konkretny materiał.

  • @mariuszz.565
    @mariuszz.565 2 года назад +1

    Materiał jakiego szukałem, muszę zrobić małe korekty w swoim ciśnieniu. POZDRAWIAM

  • @stary_pryk_na_mtb5920
    @stary_pryk_na_mtb5920 2 года назад +1

    W końcu konkretnie i na temat wytłumaczone jak krowie na miedzy👍👍👍👍 dobra robota panowie 👌👍👊

  • @daniel.t5713
    @daniel.t5713 2 года назад +1

    Fajny merytorycznie i technicznie przygotowany film, chociaż nazwałbym go nieco inaczej np. jakie czynniki wpływają na wynik lub coś w tym stylu. Super, co raz więcej fajnych filmów na waszym kanale, oby tak dalej!

  • @SirTorkemade
    @SirTorkemade 2 года назад +1

    Dobry materiał. Teraz zakumałem o co chodzi z tym ciśnieniem. Fajnie przedstawione. Pozdro

  • @wildmarcoalex
    @wildmarcoalex 2 года назад +1

    Witam!!!
    Potwierdza się teza, że wyścigi MTB w górach wygrywa się na podjazdach 😎

  • @Duszopijca
    @Duszopijca 2 года назад +2

    W nomencie publikacji filmu właśnie zmniejszałem ciśnienie w oponach, które zalałem niedawno mleczkiem. Przyzwyczajenia z dętki trzeba zmienić! :) Pozdrowienia!

  • @jerzykryszczynski4892
    @jerzykryszczynski4892 2 года назад

    Pozdrawiam całą ekipę . Dzięki za kolejny fajny merytoryczny film . Trzymajcie się cieplutko i zdrowo . Chicago 🇵🇱🚲

  • @jaad7562
    @jaad7562 2 года назад +1

    Ja w suchych warunkach pompuję do 20 psi tył i 18 psi przód, czyli jakieś 1.4 i 1.2 bara. W zimie i w mokrych warunkach schodzę kolejne 2 psi. Opony to dość agresywne Maxxis Dissector 2.4 w EXO/EXO+ przód/tył, używane na dętkach i w hardtailu. Ważę teoretyczne ok 74 kg, na czczo, bez ubrania, ale w zimie w pełnym rynsztunku do jazdy moja waga oscyluje w okolicach 83 kg, więc nie jest jakoś szczególnie niska. Od wielu miesięcy zero kapci i naprawdę świetna trakcja bez pływania i dobijania nawet przy zimowych obniżkach ciśnienia. Wcześniej jednak jeździłem w latem na super lekkich CST B-Trail i tam zejście poniżej 36 psi z tyłu wiązało się z regularnymi kapciami co kilkadziesiąt kilometrów. Stwierdziłem, że skoro się nie ścigam, to zdecydowanie cenniejsze jest dla mnie poczucie bezpieczeństwa i pewności, które dają mi w terenie Dissectory niż te 300-400 g różnicy na oponie, czy większe opory toczenia agresywnego bieżnika i od zeszłego roku przestałem zmieniać opony na lato.

  • @FoltaCOACH
    @FoltaCOACH 2 года назад +4

    Ja przy wadze 82Kg metodą na Nino z oponą 2.4 na mleku daję 1.3bara i jest dobrze. Rower full

    • @piotrberdzik226
      @piotrberdzik226 2 года назад

      Odważnie, ale jeśli opona ma sztywne ścianki boczne zapobiegające przed podwijaniem opony i przy tym rozmiarze opony to czemu nie

  • @mmariusz82
    @mmariusz82 2 года назад

    I o to chodzi! Super materiał 👍🏻

  • @pawek9347
    @pawek9347 2 года назад +1

    Super materiał. Zaskoczyło mnie stwierdzenie, że dla osoby cięższej o ok.40% wystarczy podnieść ciśnienie o 15%. Ciekawe czy jest gdzieś w internecie jakiś rzetelny kalkulator, który pozwalałby wskazać zalecane ciśnienie lub jego zakres przy określonych danych wejściowych jak waga rowerzysty, wymiary opony itd.

    • @Draygo1990
      @Draygo1990 2 года назад +1

      Na stronie Schwalbe jest taki kalkulator. Nazywa się Pressure prof.

    • @cyborgakahans
      @cyborgakahans Год назад

      'SILCA Pro Tire Pressure Calculator' w google - wyliczy dla wagi, opon, rodzaju nawierzchni itp

  • @piotrmonachium4095
    @piotrmonachium4095 Год назад

    Jak bolą plecy i tyłek , to znaczy za twarde opony. 🖐️

  • @sebastiandurlik9968
    @sebastiandurlik9968 3 месяца назад

    Raz jechalem fulem po kiepkiej jakości asfaltu na 3,5 bara. To była tragedia. Nawet na asfalcie lepiej dla mnie mieć ponizej 2 barów.

  • @edek600
    @edek600 5 месяцев назад

    Dobry materiał. Pytanie czemu producenci podają widełki ciśnień na oponach i minimalne jest np.: 44 psi w przypadku Cross King?

  • @BastekB-r7q
    @BastekB-r7q 3 месяца назад

    Witam. Jakie powinienem stosowac cisnienie w oponie Mitas 29x2.1. w większości to jest dojazd do pracy po asfalcie kostce od czasu do czasu szutry. Ważę 100kg

  • @JuliussCesarr
    @JuliussCesarr 5 месяцев назад

    Opony bezdętkowe Schwalbe Racing Ralph 26 cala. Waga 100kg. Czy 3 bar będzie ok? Czy zejść niżej do 2,5 2.2 ?

  • @damianko1407
    @damianko1407 2 года назад +1

    Witam dzięki waszej relacji na temat rowera Merida big nine 500 , nagrywanej w moim rodzinnym mieście Jaworznie zakupiłem Meridę Big Nine limited, dzięki wam wielkie za to, jestem Mega zadowolony z rowera, teraz moje pytanie założone opony Maxxis Icon 29 X 2,25 , opona drutowa szału nie ma , szukam czegoś klasy wyższej gdzie faktycznie będę mógł niższe ciśnienie dać, ważę 90 kg ,powiedzcie mi z opon cst do jazdy mieszanej asfalty teren która polecacie, żeby była dosyć szybka na asfaltach i utrzymywała w terenie , jak ten opony camber na asfaltach?? Z góry dzięki do zobaczenia w Jaworznie kolejnym Razem

    • @meganowak
      @meganowak 2 года назад

      Vittoria terrano 2,1

  • @bibel04
    @bibel04 2 года назад

    Czy 1.7 i 1.5 bara w oponach tubeless to na warunki górskie (ostre kamieniste zjazdy)? Oczywiście nie patrząc na szerokość opon, wagę rowerzysta itp.

  • @marcinulaszewski6212
    @marcinulaszewski6212 2 года назад

    Taki problem - przy niskim ciśnieniu od razu urywają się wentyle, muszę pompować pod 4, żeby móc jeździć. Waga około 100kg. Jakieś rozwiązanie?

  • @krzysiekz9053
    @krzysiekz9053 2 года назад +1

    Ekstra materiał 🔥💪. Pytanko czy Ty startujesz na tych Camberach czy to są tylko opony treningowe dla Ciebie? Jeśli tak to na jakich jeździsz w zawodach i co sądzisz o jack rabbit 2, jeśli miałeś z nimi doczynienia.. No i się zrobiły trzy pytania 😛

    • @bikeworldPL
      @bikeworldPL  2 года назад +1

      Hej, tu Mikołaj - odpowiem w imieniu Piotrka. Te Cambery jeszcze nie były używane w wyścigach, ale pewnie wkrótce będą, bo opona jest bardzo uniwersalna, lekka i nieźle się toczy. Co do CST JR II - w wersji 3C EPS waży coś koło 540 czy 560 g (już nie pamiętam) i jak na tą masę to naprawdę jest odporna na przebicia. Objętość opony nie jest duża, więc amortyzacja przy 2,25" średnia. Ale jest to dynamiczna guma - za sprawą niskiej wagi i niezłego toczenia. Bieżnik jest wyraźny, ale dość niski. Na luźnym podłożu i błocie trakcji już nie będzie. My czasem wrzucamy ją na wyścigi na tył. Taki zestaw jrII na tył i camber na przód to fajny iu uniwersalny set. Polecamy też nasz test: portal.bikeworld.pl/artykul/testy_i_nowosci/testy_czesci/17947/test_cst_jack_rabbit_ii_3c_eps

    • @krzysiekz9053
      @krzysiekz9053 2 года назад

      @@bikeworldPL super, dzięki za informację. Jeśli można podsunąć temat to moglibyście zrobić materiał wyjaśniający dlaczego na przód należy zakładać oponę z większym bieżnikiem niż na tył, przy okazji moglibyście zrobić test przejazdu z dwoma takimi samymi oponami na przód i tył i dwoma różnymi, podać także konfiguracje jakie są najczęściej stosowane przez większość zawodników xc, maraton, a jakie są najczęściej wybierane przez Was. Dzięki temu wielu z nas zaoszczędziłoby sporo pieniędzy na szukaniu swojego najlepszego zestawu. Nie ukrywam że mnie najbardziej interesują cst, że względu na ich odporność na przebicia i do tego stosunkowo niska cenę, ale chętnie posłucham też o innych producentach. Ciężko znaleźć takie informacje, a wg mnie opony i generalnie koła to najważniejszy element roweru.

    • @jaad7562
      @jaad7562 2 года назад +1

      @@krzysiekz9053 przecież to oczywiste - trakcja z przodu jest istotniejsza, bo uślizgi przedniego koła trudniej opanować i to przednie koło odpowiada za kierunek jazdy. Z tyłu zdecydowanie bardziej odczuwalne są opory toczenia, więc tam warto założyć mniej agresywną oponę, kosztem trakcji.

    • @krzysiekz9053
      @krzysiekz9053 2 года назад

      @@jaad7562 no widzisz i już się dowiedziałem że z tyłu opory toczenia są bardziej odczuwalne, tygo nie byłem pewien, a że zdecydowanie bardziej to nie miałem pojęcia

    • @jaad7562
      @jaad7562 2 года назад +1

      @@krzysiekz9053 większość masy spoczywa na tylnym kole, to dlatego m.in. warto stosować tam bardziej odporną wersję opon, wkładkę, czy większe ciśnienie, a już zwłaszcza warto to robić w hardtailu.

  • @eltonmusg3910
    @eltonmusg3910 2 года назад

    Jak tam dają radę opony CST Camber Pro? W dłuższym użytkowaniu, jako opony uniwersalne. Nie lubię kombinować opona raz założona ma wystarczyć do zużycia i kupuje nową.
    Teraz ujeżdżam kende SBE DTC PRO dual Comp.... Lecz już niestety niedostępne w rozmiarze 29x2.1... opona ma być na tył oczywiście, oraz do tego dętka, mam złe wspomnienia z tubless...
    Przy mojej wadze 110kg trzymam ciśnienie z tyłu 3.3 do 3.5 bar. Z przodu ok. 2.2 do 2.5 obręcze: WTB STP19 tubless 36 szprych. Nie ścigam się, po prostu lubię jeździć po nieutartych szlakach, często musiałem ratować się na przełaj przez pole lub las.
    Z przodu raczej nie zrezygnuje z Schwalbe RoRo performance. Też szerokość 2.1. poniżej 2 bar przód mega pływa na boki. Ale przyczepności nie brakuje.

    • @bikeworldPL
      @bikeworldPL  2 года назад

      Fajna i uniwersalna opona z wyraźnie sztywniejszymi ściankami, niż w schwalbe w linii performance. Wada to ograniczona szerokość. Na obręczy o szerokości wewnętrznej 31 mm jest świetna, ale już przy 25 mm wyraźnie węższa, choć wciąż ok. Natomiast zapewne przy jakimś starszym kole (typu 20 mm) może być nieco za wąska. Z drugiej strony jeśli używasz schwalbe 2.1 to będziesz zadowolony.

  • @TomaszBieleckii
    @TomaszBieleckii 6 месяцев назад

    Hej Panowie i Panie , 82 kg wagi + 12 kg rower , rower Full 29x 2.1 , powietrze koła - 1.6 przód i 1.9 tył . Jak oceniacie na latanie maratonów XC ostre podjazdy i zjazdy teren 100% las mokro sucho.

    • @dariuszmurawski2582
      @dariuszmurawski2582 2 месяца назад

      jak na fulla ok ale na ht tyl bym dal 1.8-1.7 przy tej wadze

  • @tomek2616
    @tomek2616 2 года назад

    Jakie ciśnienie polecacie dla ridera o masie 85kg opona 2.35 z dętką? Z góry dzięki💪

    • @bikeworldPL
      @bikeworldPL  2 года назад +1

      Tak jak mówiliśmy w filmie - jest tu dużo zmiennych. Daj sobie na próbę 1,9 tył i gdzieś 1,8 przód zobacz jak jest. Gdy się oswoisz, spróbuj lekkich korekt in plus lub minus - na wyczucie. Po prostu się tym pobaw, bo to jest fajne!

  • @boolekx
    @boolekx 2 года назад

    Klawe te ciżemki (recony?) - jak się spisują i jak z trwałością? Dzięki i pozdro.

    • @bikeworldPL
      @bikeworldPL  2 года назад +2

      Tak, 2 lata znoszą jak na razie bez problemu.

    • @boolekx
      @boolekx 2 года назад

      @@bikeworldPL długo nie odpowiadaliście i postanowiłem sam kupić, co by sprawdzić. Długo się dopasowywały ale tera wpyte som ;)

  • @piotrus5552
    @piotrus5552 2 года назад

    Piękna ta Merida :D Custom paint? Jakie siodelko, tak długie, coś z PRO? Abo Prologo?

    • @bikeworldPL
      @bikeworldPL  2 года назад

      Nie to jest chyba model 21 - chyba niedostępny w PL. Siodełko to Prologo na 90%, ale nie pamiętamy dokładnie, a rower już odesłaliśmy do Meridy, która nam go na potrzeby tego materiału przekazała... także sorry, że nic nie pomogliśmy ;(

  • @przemysawkacprzak4724
    @przemysawkacprzak4724 2 года назад

    Założyłem właśnie nowe opony - Continental Double Fighter III 29x2.0 Moja waga 85 kg. Jakie ciśnienie? Na oponie jest napisane 3.5 - 4.5 bara. Przy 4 barach jest kamień. Pomożecie?

    • @bikeworldPL
      @bikeworldPL  2 года назад +1

      Tak! „Na oko” uważamy, że spokojnie można ustawić coś rzędu 2,2 - 2,5 Bara. Polecamy też ten txt: portal.bikeworld.pl/artykul/porady/abc_rowerzysty/18463/cisnienie_w_oponach_rowerowych_jak_dobrac

  • @robrok5059
    @robrok5059 4 месяца назад

    Zdarzało mi się wjeżdżać w teren z czterema barami w kołach! Co wy na to?

  • @mbstudiopl
    @mbstudiopl 2 года назад

    czy ktoś mi powie, dlacego w zime jeździ się na dętkach ? :P

    • @bikeworldPL
      @bikeworldPL  2 года назад +1

      Bo sporo uszczelniaczy zamarza poniżej ca -8 / -10 stopni Celsjusza.

  • @kocurro96
    @kocurro96 2 года назад

    Tylko ja wariat 3.2 bar ?

  • @pawekwas8815
    @pawekwas8815 2 года назад

    Schwalbe noby nic 29x2.25 waga 70kg ciśnienia na dętce tył 1.8 przód 1.6bar. i chyba jeszcze za dużo ;) na mleku 1.6/ 1.4 spróbuję.

  • @BornToRidex
    @BornToRidex 2 года назад

    Ja mam najebane zawsze na kamień i się zapierdala najlepiej