Ładowanie akumulatora zasilaczem do laptopa w asyście kontrolera solarnego.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 авг 2024
  • Automatyzujemy proces ładowania. Czy najprostszy regulator solarny zamieni zasilacz w ładowarkę automatyczną?
    Model zasilacza wykorzystany w materiale:
    DELTA ELECTRONICS, INC.
    Model: ADP-60DH REV.B
    Input: 100-240V ~ 1.5A 50-60Hz
    Output: 19V - 3.16A LPS
    Model kontrolera solarnego:
    najtańszy "no-name" SOLARCHARGECONTROLLER, 30A, made in China
    Link do filmu z ładowaniem akumulatora zasilaczem z pomocą żarówki: • Ładowanie akumulatora ...

Комментарии • 34

  • @darekmistrz4364
    @darekmistrz4364 2 года назад +3

    Świetny pomysł!

  • @arturkozak5244
    @arturkozak5244 2 года назад +3

    Ciekawy test. Jedna uwaga: rozładowanie przy C10 prawdopodobnie powinno być zakończne na poziomie 10,2V. Co przełoży się na nieznaczny wzrost pojemności. Ładowanie impulsowe aby było skuteczne powinno przebiegać przy prądze C15 lepiej C20 (nic akumulatorowi złego nie zrobi i jest calkowicie bezpieczne, nawet lepsze gdyż tworzy się więcej siarczanów drobnokrystalicznych - odsiarczanie to nie jest ale pomaga w utrzymaniu pojemności znamionowej w większej liczbie cykli). Prąd impulsu powinien być na tyle wysoki aby odrywać gaz z kraterów/porów plyty. Gaz w kraterach uniemożliwia pracę na pełnej objętości płyt. Sterownik ten nie ma fazy stalonapięciowej ani następujacej po niej fazy podbicia napięcia (wysycanie), niemniej można na nim ustawić ostatnią długotrwałą fazę końcową (utrwalania)13,6V (robi się to książkowo przy b. niskim prądzie). Z mojej praktyki jest ona istotna. My nazywamy ją fazą "zamykania/utrwalania" płyt. I stosuje się to, w każdej fabryce akumulatorów. Sterownik jest prymitywny, dlatego wykorzystując jego ograniczenia prosiłbym o powtórzenie tego doświadczenia większym prądem oraz ustawienie fazy 13,6V bez ograniczenia prądowego (łamianie zasad i ciekawość mną wodzi - gdyż nikt tego jeszcze nie robił... Wbrew praktyce to ma prawo skutecznie naładować. Ale najciekawsze jest czy te 13,6V lepiej sie spisze przy pradzie wyższym ( C10÷C20 ) czy niższym 3,6A, ktore masz.
    Kwestia tych szpilek... na portalach rosyjskich jest informacja, że są one pożądane (tyle, że masz za niski prąd). Nie idzie tu o odsiarczanie typu szatan machine czy wysokonapieciowymi impulsami. Tutaj wyższy impuls banalnie wyczyści pory (kieszenie gazowe / mikrokomory płyt) z gazu, (izolator) dając dostęp elektrolitowi do większej powierzchni płyty - dlatego starej daty akumulatorowcy są zwolennikami lekkiego bulgotania (od czasu do czasu). Celowo kilka razy podnoszą parametry tylko po to by odgazować płyty i dając dostęp do całej powierzchni oraz co równie istotne przemieszać ("wyrównać") elektrolit. Amatorzy sprawiaja, że ich akumulatory lekko bulgoczą cały czas i też są zadowoleni. Prawdopodobnie wszyscy mają swoje racje i logiki ładowania. Bicie piany o niuanse jest bezcelowe skoro to działa. Na zdrowy rozsadek wpompowanie większej energi przełoży się na wzrost pojemności. Jeżeli okaże się, że tego typu impulsy realnie odsiarczają/regenerują parametry to tylko lepiej. Pozdrawiam serdecznie.

    • @wwaldes
      @wwaldes Год назад

      super wiedza, chylę czoła

  • @marekwafel8651
    @marekwafel8651 2 года назад +1

    👍

  • @staniew
    @staniew 3 года назад +2

    19.3v to kontroler pokazał napięcie źródła ładowania -zbyt niskie by ładować baterie 24v.Coś mam inne ustawy w swoim kontrolerze, bo wyświetla do 15v.Jak naładuje małego agm to napiszę przy jakim napięciu odcina ładowanie.

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  3 года назад +1

      Ale w ten sposób pokazywał wyłącznie podczas puszczenia plusa przez elektroniczne obciążenie i to tylko, gdy obwód był otwarty. Podczas podłączenia normalnie, bez EBD, a także z EBD, ale po starcie ładowania, kiedy EBD zamknęło obwód, ten efekt nie występuje i wyświetlacz kontrolera pokazuje bieżące napięcie akumulatora.
      Odnośnie odcinania zasilania, to nastawy były 14,6V, czyli maksymalnie, co dało się ustawić, ale podczas etapu impulsowego napięcie dochodziło do 14,9V, co wyświetlacz kontrolera pokazywał czasem faktycznie jako 15V.
      Nie wykluczam też, że mogą istnieć różne wersje takich kontrolerów i niektóre rzeczywiście mieć możliwość ustawienia napięcia 15V, a nawet 15,5V.

    • @staniew
      @staniew 3 года назад +2

      @@prawyplus865 Niebezpieczne to urządzenie.Nagle wyświetliło ikonę pustego akumulatora,przestawiło się na tryb 24v i napięcie podjechało do wartości z zasilacza 18v.Agm przeżył bo to zasilacz 1a.Czyli za duże napięcie, zasilacz powinien być 15v.pozdrawiam

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 года назад +4

      @@staniew Zgodnie z instrukcją najpierw należy podłączyć akumulator, a dopiero potem źródło zasilania. Jeżeli nie działa już regulacja to zapewne mosfet (lub mosfety) do wymiany. To niestety najpoważniejsza wada tych regulatorów - brak zabezpieczenia. W razie awarii przepuszczają całość ze źródła prądu na akumulator, zamiast je odciąć. Pokazany na końcu filmu moduł XY-CD60 lub podobny przy prostych instalacjach off-grid i tanich kontrolerach PWM powinno się w zasadzie montować obligatoryjnie jako dodatkowe zabezpieczenie 😉

    • @marekg.9078
      @marekg.9078 2 года назад +1

      Świetny Film , dzięki .

    • @witomir7105
      @witomir7105 2 года назад

      @@prawyplus865 Mam też tak podłączony pod akumulator żelowy i ładnie mi trzyma na ustawionym napięciu bez żadnego pulsowania.

  • @Dj-Magik86
    @Dj-Magik86 2 года назад

    No niestety tam nie ma żadnej przetwornicy(oprócz do USB) on ładuje akumulator napięciem takim jakie jest przy podłączeniu od paneli a jak już Aku jest przy końcu ładowania to tylko impulsami ale też takiego napięcia jak na wyjściu ładuje czyli np. 19v lecz w impulsach ... Wiem bo oscyloskopem testowałem i miałem dokładnie taki sam"regulator" . A sam pomysł nie jest zły sam dokładnie tak samo robiłem ... A można mu zmienić też tryb na B2 i wtedy jest możliwość dojść na Aku do 15v pozdrawiam

  • @ukaszszeremeta422
    @ukaszszeremeta422 Год назад

    Witam mam pytanie czy podłączając pod ten regulator jednocześnie panel fotowoltaiczny i ładowarkę laptopowa miało by to sens? Instalacja w przyczepie kempingowej.

  • @marcinl4010
    @marcinl4010 2 года назад +2

    Na znanym portalu aukcyjnym można znaleźć mocne, 120W i więcej, oryginalne sprawne zasilacze z uciętym kabelkiem za grosze. Kupiłem HP 120W za 12 zł, a są wersje dużo mocniejsze.

    • @jacekx3422
      @jacekx3422 2 года назад

      Daj jakis link bo cos nie moge znalezc

    • @marcinl4010
      @marcinl4010 2 года назад +1

      @@jacekx3422 Sprzedawca Mikronet3 - link ponizej bo nie wiem czy YT nie wytnie

    • @jacekx3422
      @jacekx3422 2 года назад

      @@marcinl4010 dzieki znalazlem, rozcinales ten zasilacz zeby sie podlutowac, czy do tego kikuta lutowales?

    • @marcinl4010
      @marcinl4010 2 года назад

      @@jacekx3422 mój dało się rozkręcić, wlutowalem nowe kable z żabkami i rezystor w środku. Bez niego zasilacz nie wypuści napięcia.

  • @marek23456
    @marek23456 2 года назад

    A jak by podłączył dynamo rowerowe

    • @Dj-Magik86
      @Dj-Magik86 2 года назад

      Musiał byś dołożyć mostek prostowniczy i kondensator a przede wszystkim uzyskać napiecie minimum 15v z dynama aby coś zaczęło ladowac aku 12v pozdro

  • @donezee
    @donezee 2 года назад

    Chciałbym zobaczyć wyjście tego regulatora na oscyloskopie. Wychodzi na to, że to zwykły przekaźnik, który obserwuję tylko napięcie akumulatora i ładuje maksymalnym prądem źródła zasilania. Żadnego PWM.
    Podłączyłem pod to równolegle dwa panele 50V 10A każdy pod instalacje 24V i jak tylko wyszło pełne słońce to zaczynały gotować się akumulatory. Ktoś miał podobnie?

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад

      Zgadza się, to żaden regulator pwm tylko zwykły kontroler napięcia, gdzie prąd ładowania = prąd na wejściu. Gotowanie pojawiło się na pewno w fazie podtrzymania, gdzie kontroler domyślnie ponownie załącza ładowanie gdy napięcie na aku spadnie do 13,7V. Trudno powiedzieć czy impuls doładowujący jest zbyt długi czy też kontroler ma dużą bezwładność, faktem jest, że napięcie w tym momencie swobodnie przekracza 15V i stąd gazowanie. Rozwiązaniem może być przestawienie kontrolera na tryb B2 (aku żelowy, 14,2V) i obniżenie napięcia podtrzymania do na przykład 13,4V Do dobrania doświadczalnie. No cóż, szału nie ma, przy takim kontrolerze sporo prądu wyprodukowanego przez panel po prostu się marnuje w oczekiwaniu na ponowne załączenie ładowania. Do jakieś prostej konstrukcji się nadaje, ale przy bardziej wymagającym zestawie lipa.

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 Год назад

      Mi tez przez chwile podgotowal agma,, sie okazalo, ze regulator musi byc w pierwszej kolejnosci obciazony akumulatorem, jak zrobisz na odwrot to pompuje z panela ile fabryka dała. Mozna sobie jakas automatyke dorobic zeby sie panael zalaczal z opoznieniem.

  • @A0marcel
    @A0marcel Год назад

    Czy ten tani regulator PWM pozwoli na naładowanie akumulatora jeśli zastosuję zasilacz który daje stałe napięcie 12V? Czy ten regulator potrafi podnieść napięcie do wartości koniecznej do ładowania akumulatora? Interesuje mnie podobna sytuacja kiedy przy zachmurzeniu panele PV dają napięcie tylko 10V a sumaryczny prąd jest na poziomie 1A. Czy wówczas akumulator nadal będzie ładowany?