05:00 Zaraz, zaraz. Odchodzisz już od ładowania kwasów nawet napięciem 16V i to prądem 1,5 A ? Do niedawna ładowałeś kwasy 16,2 V Co było powodem zmiany w podejściu ? Co dokładnie masz na myśli mówiąc "w moich standardach" ? Pytam, bo się pogubiłem w twoich radach.
Od 4 lat używam PV i akumulatorów od melexów czyli np 6V 225Ah Trojan T-105 i w pracy takie akumulatory które mają prąd rozruchowy poniżej 200A to są wymieniane, czasami jeden albo dwa a czasami wszystkie. Regulator jaki mam to epsolar albo epever ls2024b z dodatkowym wyświetlaczem. Dzięki właśnie temu wyświetlaczowi można zmienić parametry, zaprogramować sobie regulator. Z racji tego ze mam akumulatory 6V oraz instalacje 24V to warto zastosować na każdy akumulator woltomierz który będzie pokazywał napięcie, łatwo wtedy można zobaczyć który akumulator jest najsłabszy a jak wiadomo w połączeniu szeregowym jest to bardzo ważne. Z racji tego ze dostaje akumulatory trakcyjne to niestety trzeba często dolewać wody destylowanej, szczególnie w lato gdzie akumulatory są cały czas ładowane w wyższej temperaturze a ze są to akumulatory przeznaczone na recykling ze względu na słabe parametry to przy małej domowej instalacji offgrid sprawdzają się bardzo dobrze. Średnio od 1 do 2 lat wytrzymują przy max obciążeniu 300W, tak wiem ze to nie dużo ale darowanemu koniowi w zeby się nie zagląda, Przez rok a czasami dwa akumulatory tak dobijam ze elektroniczne prostowniki nie chcą ich ładować albo ładują 5 min i ze niby pełne. Regulator natomiast ma większe możliwości nawet jeśli ma 3 tryby ładowania ale można sobie ustawić dowolne napięcie. Raz widziałem jak regulator służył jako prostownik, wystarczyło zamiast paneli podłączyć zasilacz od laptopa który dawał napięcie 19.5V i 90W Przez noc taka prowizorka potrafiła naładować akumulator w aucie żeby z rana odpalić silnik.
Witaj Robercie. Wyprostuje tylko ze niepotrzebnie pompujesz grube Ampery absorpcja do 16V. Te kontrolery maja funkcje "napiecie wyrownania" u Ciebie "equalization voltage". Wystarczy zaprogramowac absorpcje na 14.4V ladowanie-bulk- na max A (wedle uznania) potem ustalic napiecie wyrownania na te 16V z odpowiednim wedle uznania pradem na okreslony czas. Wszystko sie samo naladuje bez ladowania 30A na 16V.
Zastosowalem podobny regulator victrona 20/100 12-48v w aucie z aku kwasowo olowiowym i spisuje sie na wylaczonym silniku świetne. Mam jedynie rozkmine teraz jak dostosowac ta instalacje do pracy z alternatorem kiedy on podaje na aku napiecie oscylujace w granicach 14.3-14.5 i ten regulator rozlancza prad z modulu bo taka ma zadana granice.
Dobry regulator i jego odpowiednie ustawienia to kluczowa sprawa. W innym przypadku jest nie taka mała szansa by trwale uszkodzić akumulator. Zwłaszcza taki AGM. Słoneczko coraz dłużej będzie na nas spoglądać więc czemu by z tego nie skorzystać? 🌞 Pzdr :)
@@czarekkropiewnicki7214 doprawdy nie znam tematu, nie zajmuję więc stanowiska. Wiem jednak, że są sposoby traktowania wysokim prądem niby martwego akumulatora i są skuteczne.
Victron Energy... znam tą firmę. Od niedawna wykorzystujemy ładowarki do akumulatorów ich produkcji jako alternatywę dla badziewnych zasilaczy buforowych firmy Merawex.
Dopytam nieco w innym temacie. Oglądałem filmik o AGMach, dolałem wody. Wiem, że ma w nich znaczenie ciśnienie. Czy zatem zakręcać korki na rozładowanym czy naładowanym akumulatorze?
W swoich filmach ładuje Pan z regulatora akumulatory 75-100 Ah z paneli o dość dużej mocy. Ani to odkrywcze ani pasjonujące. Proszę pokaz jak ładuje Pan w ten sam sposób najzwyklejszy akumulator 45 Ah albo nawet 10Ah. Z góry dziękuję. ;)
Mam pytanko posiadam nowy solar 505w LONGI na płasko na dachu camperVIVARO do dyspozycji dwa akumulatory 12v 140ah dwuletnie zwykłe kwasowo-ołowiane czy odważyłbyś się podłączyć tego victrona 100/30 czy lepiej dołożyć i kupić 100/50 ? Zakładane wyprawy Chorwacja , Grecja itp. więc słońce wysoko wiem że przy 12 v ten viktron według papierów wytrzymuje 440w czy solar 505w na płasko może osiągnąć więcej niż te 440w i go uszkodzić ?
Cześć interesuje mnie magazyn energii z akumulatorów kwasowych głębokiego rozładowania 200ah do off-grid. Myślałem o systemie 48v. Przyjmując bezpieczny amperaż przy rozładowaniu z przetwornicy 20a na każde 12v Daje nam to ok 1000-1400w /230v/h. (jeszcze raz podkreślę bezpiecznego rozładowania) Magazyn energii niecałe 10kwh oscylowal by w kwocie ok 3000zl, więc chyba ok. Moje pytanie dotyczy żywotności takiego systemu i czy w ogóle magazyn z akumulatorów kwasowych głębokiego rozładowania ma sens? Pozdrawiam serdecznie.
Kupiłem rozrusznik do agregatu prądotwórczego. Potrzebuje akumulatora a nie mam starego na wymianę (nigdy go nie było w tym agregacie). Co mogę zrobić?
Mam pytanie do ciebie jeżeli byś mógł mi pomoc mam regulator victron 100/50 i zastanawiałem się zbudować bank energi z baterii lto 45ah 66160 do nich kupił bym jakiś aktywny balancer i tu nie jestem jeszcze pewien jaki bo victrona raczej nie pasuje , a co do baterii to uzasadniam to żywotnością jeżeli jest prawdziwa 25tys cykli 80% to przy 60% i mnie są nie zniszczalne [Specyfikacja produktu] Nazwa produktu: bateria litowo-tytanowa LTO Model baterii: 2.3V 45AH Marka baterii: Yinlong Grade A Napięcie nominalne: 2.3V Pojemność znamionowa: 45AH Rezystancja wewnętrzna: mniej niż 0, 35m0 Waga: 1.2 ± 0.05kg Rozmiar: 66 *160mm Napięcie odcięcia rozładowania: 1.5V Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 450A (1oc) Napięcie odcięcia ładowania: 2.9V Maksymalny prąd rozładowania impulsu: 900A (20C) Cykl życia: 25000 cykli (80% DOD) Temperatura pracy: -50 'c - 65 c I tu pytanie do ciebie czy to dobry pomysł i jaki balanser ty byś wybrał dziękuję i Pozdrawiam.
6 месяцев назад
Dzisiaj przyszła mi paczka z regulatorem victron mppt 100/30, podłączyłem przewody jak książka pisze i nie da się bluetooth połączyć z regulatorem, czy jest on zepsuty? W telefonie wykrywa ale podczas łączenia wyrzuca i pisze błąd połączenia, co robić?
Moze kupiles ten bieski badziew w w-wie tak jak ja: na zdjeciu z BT a przyslali bez. A przy parowaniu to trzeba wpisac 000000 (szesc zer) a nie 0000. Ale w instrukcji tego nie ma.
5 месяцев назад
@@iwan998 przysłali wadliwy produkt, na innej stronie zamówiłem identyczny drugi i działa, pozdrawiam
Super ja zakupiłem regulator victron 150/ 70 i do tego planuje podłączyć 4 panele lg 440W bifacjal nie wiem tylko czy jest sens stosować bifaciale max mogą dać 500W wylądują na łódce będą napędzać dwa silniki 24V 2800W lub jeden 6 KW 48V. Nie wiem która opcja będzie lepsza , proszę o pomoc osoby zorientowane w temacie.
Nie wiem czy bifraktale mają sens na łodzi bo raczej o łódce nie mówimy jak dajesz 4 panele po 2 metry kwadratowe. Co do zasilania to zależy od konstrukcji, jak musisz mieć 2 silniki to lepiej 24V ale jak mozesz mieć jeden centralny to chyba będzie lepiej bo mniej okablowania ale za to przekrój kabli dał bym większy bo przy ponad 100A to spadki napięć są już konkretne ale wszystko zależy od odległości silnika od akumulatorów.
Super patent. Obecnie używam Noco Genius 10 do AGMa. Ponieważ akumulator mam zabudowany w bagażniku i nie ma dostepu do zacisków, podłączam ładowarkę do kołków rozruchowych pod maską. Mam 2 panele po 100W każdy. Można by użyć MPPT tak samo jak obecnej ładowarki?
@@andrzejlinert5553 Musisz połączyć je szeregowo, co da 36V (MPPT automatycznie to wykryje i sie dostosuje) i 330W ale instrukcja mówi o max. ilości ogniw ((108). Po ile ogniw (cells) mają te moduły? Równolegle odpada, bo 12V to za mało, żeby ruszyło ładowanie. Równolegle musiałyby być moduły 18V.
Ja mam MPPT Epever TRIRON 4215N i robi super nie wiem czy więcej niż victron, bo po 2 dniach przy podłączeniu 2 aku na 24v BMW Baner i o bardzo dużej różnicy żywotności bo pierwszy 22% i drugi aku 75% żywotności, żywotność obu aku podskoczyła w pierwszym o 3% czyli na 25% a drugi z 75% na 77% napięcie user i max V 15.4v
Witam, miałbym kilka pytań dotyczących takiego regulatora, a ponieważ i tak na dniach będę u Was odebrać kibelek separacyjny to byłoby mi miło gdyśmy mogli się spotkać i zamienić kilka słów. Pozdrawiam
Prawda to, ze mppt daje wiecej amper na akumulator niz nominalnie widnieje na nalepce panela? Z 50W/2,5A na nalepce ile na oko mi dawac moze w szczycie na akumulator?
Twoj panel daje 50W i 2.5A czyli przy napieciu 20V ( 20V x 2.5A= 50W) kontroler przy nizszym napieciu da rowniez 50W tyle ze amperaz bedzie zalezny od napiecia ladowania, np. przy 14V bedzie to 3.57A (50W÷14V=3.57A) mppt daje tyle samo Watow ile dostaje, innymi slowy nie ma strat jak w pwm. Mppt moduluje napiecie i natezenie aby wynik w Watach sie zgadzal.
Panie Robercie Czy ważna jest moz paneli podłączona do tego regulatora? Pytam ponieważ od 5 lat mam off-grid instalacje ale jak ja kupowałem to wiedziałem że w zimie akumulator nie zostanie naładowany. Chciałem do regulatora podłączyć dużo większy panel ale sprzedawca powiedział mi że wówczas "ugotuje akumulator zbyt dużym prądem" Czy ten regulator jest bardziej inteligentny?
Wystarczy dobrać odpowiednią wartość prądu do posiadanych akumulatorów, jeżeli sterownik jest w stanie załóżmy przerobić 10A to więcej nie poda choćby mu podpiąć całą farmę 500kw z zachowaniem napięcie oczywiście ;)
Solary to pic fotomontaż panel np 20W nie jest w stanie naładować akumulatora 12V14Ah przy takich pogodach jak teraz są ciągle pochmurnie zamiast ładować rozładowuje
Dzień dobry. Mam akumulator hotelowy 100ah, regulator victron 100 30A. Mam 2 pytania. Czy po wyjściu z regulatora na akumulator na + powinien być bezpiecznik ? Oraz 2 jakie parametry wpisać w aplikacji. Dotyczy absorbcjon i float i wyrównania. Oraz jaki prąd max .? Z góry dziękuję
Totalnie nie rozumiem logiki prowadzącego kanał. Akumulator 74Ah dla pomiaru pojemności rozładowywany jest prądem 25A a małe żelówki 1,2Ah były katowane krotnością C... To są testy? Jakieś bzdurne szacowanie pojemności wg dziwnych teorii. Na początku doceniałem ten kanał, ale po obejrzeniu większej ilości filmów mogę powiedzieć, że jest 50/50. Tyle samo przydatnych informacji co bzdur. P.S. pracuje zawodowo z lotniczymi akumulatorami Lead Acid i NiCd od 10 lat. Akumulator rozładowuje się prądem 1C podczas testu pojemności do EPV 10.0V dla akumulatora 12V i to jest jedyne miarodajne badanie.
Pan który wymyślił to metodę dla akumulatorów Ołowiowych nazywa się Peukert, jeśli życzysz sobie więcej informacji można w necie poczytać o tym całkiem ogarniętym gościu. Rozładowanie akumulatora prądem 25A i przeliczenie ( co ja nazywam szacowaniem) pojemności rezerwowej do pojemności C20 przewidują normy PN-EN zaś opracowali to inżynierowie w stanach i japonii. Porównywanie technologii NiCd do Pb i sposobów pomiarów jest porównywanie krzesła kuchennego i krzesła elektrycznego. Nie mam kłopotu z krytyką a ocena 50/50 jest bardzo wysoką, dziękuję
Witam Robercie.
Kolejny profesjonalny odcinek.
Dużo szczegółowych danych, nic dodać nic ująć.
Pozdrawiam 👍
05:00 Zaraz, zaraz. Odchodzisz już od ładowania kwasów nawet napięciem 16V i to prądem 1,5 A ? Do niedawna ładowałeś kwasy 16,2 V Co było powodem zmiany w podejściu ? Co dokładnie masz na myśli mówiąc "w moich standardach" ? Pytam, bo się pogubiłem w twoich radach.
Od 4 lat używam PV i akumulatorów od melexów czyli np 6V 225Ah Trojan T-105 i w pracy takie akumulatory które mają prąd rozruchowy poniżej 200A to są wymieniane, czasami jeden albo dwa a czasami wszystkie. Regulator jaki mam to epsolar albo epever ls2024b z dodatkowym wyświetlaczem. Dzięki właśnie temu wyświetlaczowi można zmienić parametry, zaprogramować sobie regulator. Z racji tego ze mam akumulatory 6V oraz instalacje 24V to warto zastosować na każdy akumulator woltomierz który będzie pokazywał napięcie, łatwo wtedy można zobaczyć który akumulator jest najsłabszy a jak wiadomo w połączeniu szeregowym jest to bardzo ważne. Z racji tego ze dostaje akumulatory trakcyjne to niestety trzeba często dolewać wody destylowanej, szczególnie w lato gdzie akumulatory są cały czas ładowane w wyższej temperaturze a ze są to akumulatory przeznaczone na recykling ze względu na słabe parametry to przy małej domowej instalacji offgrid sprawdzają się bardzo dobrze. Średnio od 1 do 2 lat wytrzymują przy max obciążeniu 300W, tak wiem ze to nie dużo ale darowanemu koniowi w zeby się nie zagląda, Przez rok a czasami dwa akumulatory tak dobijam ze elektroniczne prostowniki nie chcą ich ładować albo ładują 5 min i ze niby pełne. Regulator natomiast ma większe możliwości nawet jeśli ma 3 tryby ładowania ale można sobie ustawić dowolne napięcie. Raz widziałem jak regulator służył jako prostownik, wystarczyło zamiast paneli podłączyć zasilacz od laptopa który dawał napięcie 19.5V i 90W Przez noc taka prowizorka potrafiła naładować akumulator w aucie żeby z rana odpalić silnik.
Kiedyś wykorzystywałem taki regulator innej firmy do ładowania akumulatorów. Oczywiście bez paneli. Duży transformator mostek Graetza. I dawał radę.
Dobry i ciekawy film. Kiedyś to i ja nie wiedziałem czy panel da radę:) Pozdrawiam
od 11min27sek pięknie powiedziane Robercie
To lubię.
Uznał wyższość Aku litowych ale nadal bada kwasiaki.
Dobry test, jak zwykle 👍
Pozdrawiam serdecznie Robert. Super test bardzo pomocny.
NO i oczywiście
👍 w górę.
Bardzo lubię cię słuchać 👍
Oglądamy i słuchamy
Cześć Robert
Oglądam i pozdrawiam.
Witaj Robercie. Wyprostuje tylko ze niepotrzebnie pompujesz grube Ampery absorpcja do 16V. Te kontrolery maja funkcje "napiecie wyrownania" u Ciebie "equalization voltage". Wystarczy zaprogramowac absorpcje na 14.4V ladowanie-bulk- na max A (wedle uznania) potem ustalic napiecie wyrownania na te 16V z odpowiednim wedle uznania pradem na okreslony czas. Wszystko sie samo naladuje bez ladowania 30A na 16V.
Jest... 👍
Dzięki za informacje 👍
Zastosowalem podobny regulator victrona 20/100 12-48v w aucie z aku kwasowo olowiowym i spisuje sie na wylaczonym silniku świetne. Mam jedynie rozkmine teraz jak dostosowac ta instalacje do pracy z alternatorem kiedy on podaje na aku napiecie oscylujace w granicach 14.3-14.5 i ten regulator rozlancza prad z modulu bo taka ma zadana granice.
Dobry odcinek !!!
No i gitara :-D 👍🍀🎸
Moze material o samym victronie?
Dobry regulator i jego odpowiednie ustawienia to kluczowa sprawa. W innym przypadku jest nie taka mała szansa by trwale uszkodzić akumulator. Zwłaszcza taki AGM. Słoneczko coraz dłużej będzie na nas spoglądać więc czemu by z tego nie skorzystać? 🌞 Pzdr :)
U mnie 75/15 pracuje w samochodzie z panelem 100W :) Spisuje się idealnie :D Na grupie są wyniki :)
Przy jakiej minimalnej wartości V zaczyna ładować ten regulator ?
@@Wujec3 Napięcie musi być wyższe o 5 V
Szanuję ludzi którzy nie mają problemu z przyznaniem się do błędu.
Doprawdy ? Bo o masowym do niedawna zachęcaniu do demolowania własnych akumulatorów kwasowych napięciem 16,2V cisza...
@@czarekkropiewnicki7214 doprawdy nie znam tematu, nie zajmuję więc stanowiska.
Wiem jednak, że są sposoby traktowania wysokim prądem niby martwego akumulatora i są skuteczne.
Victron Energy... znam tą firmę. Od niedawna wykorzystujemy ładowarki do akumulatorów ich produkcji jako alternatywę dla badziewnych zasilaczy buforowych firmy Merawex.
Dzień dobry.
Dopytam nieco w innym temacie. Oglądałem filmik o AGMach, dolałem wody. Wiem, że ma w nich znaczenie ciśnienie. Czy zatem zakręcać korki na rozładowanym czy naładowanym akumulatorze?
👍👍👍👍👍🔋
Yes.👍 🔋⚡
W swoich filmach ładuje Pan z regulatora akumulatory 75-100 Ah z paneli o dość dużej mocy. Ani to odkrywcze ani pasjonujące. Proszę pokaz jak ładuje Pan w ten sam sposób najzwyklejszy akumulator 45 Ah albo nawet 10Ah. Z góry dziękuję. ;)
Mam pytanko posiadam nowy solar 505w LONGI na płasko na dachu camperVIVARO do dyspozycji dwa akumulatory 12v 140ah dwuletnie zwykłe kwasowo-ołowiane czy odważyłbyś się podłączyć tego victrona 100/30 czy lepiej dołożyć i kupić 100/50 ? Zakładane wyprawy Chorwacja , Grecja itp. więc słońce wysoko wiem że przy 12 v ten viktron według papierów wytrzymuje 440w czy solar 505w na płasko może osiągnąć więcej niż te 440w i go uszkodzić ?
Takie cuda, to tylko z Victronem :)))))
Zastanawia mnie niskie napięcie wejściowe w takich urządzeniach. Jaki element to ogranicza ?
Hej, wie ktoś może jak ustawić parametry ładowania w tych regulatorach dla ogniw li ion ? A dokładnie w modelu 75/15
instrukcja obsługi na stronie Victrona
Cześć interesuje mnie magazyn energii z akumulatorów kwasowych głębokiego rozładowania 200ah do off-grid. Myślałem o systemie 48v. Przyjmując bezpieczny amperaż przy rozładowaniu z przetwornicy 20a na każde 12v Daje nam to ok 1000-1400w /230v/h. (jeszcze raz podkreślę bezpiecznego rozładowania) Magazyn energii niecałe 10kwh oscylowal by w kwocie ok 3000zl, więc chyba ok. Moje pytanie dotyczy żywotności takiego systemu i czy w ogóle magazyn z akumulatorów kwasowych głębokiego rozładowania ma sens? Pozdrawiam serdecznie.
szacun za tą 11 minutę :)
dzięki
Kupiłem rozrusznik do agregatu prądotwórczego. Potrzebuje akumulatora a nie mam starego na wymianę (nigdy go nie było w tym agregacie). Co mogę zrobić?
starego na wymiane do kupna nowego? to zaplacisz tylko 30 wiecej za nowy
Cześć Robert ✋
Mam pytanie do ciebie jeżeli byś mógł mi pomoc mam regulator victron 100/50 i zastanawiałem się zbudować bank energi z baterii lto 45ah 66160 do nich kupił bym jakiś aktywny balancer i tu nie jestem jeszcze pewien jaki bo victrona raczej nie pasuje , a co do baterii to uzasadniam to żywotnością jeżeli jest prawdziwa 25tys cykli 80% to przy 60% i mnie są nie zniszczalne
[Specyfikacja produktu]
Nazwa produktu: bateria litowo-tytanowa LTO
Model baterii: 2.3V 45AH
Marka baterii: Yinlong Grade A
Napięcie nominalne: 2.3V
Pojemność znamionowa: 45AH
Rezystancja wewnętrzna: mniej niż 0, 35m0
Waga: 1.2 ± 0.05kg
Rozmiar: 66 *160mm
Napięcie odcięcia rozładowania: 1.5V
Maksymalny ciągły prąd rozładowania: 450A (1oc) Napięcie odcięcia ładowania: 2.9V
Maksymalny prąd rozładowania impulsu: 900A (20C) Cykl życia: 25000 cykli (80% DOD)
Temperatura pracy: -50 'c - 65 c
I tu pytanie do ciebie czy to dobry pomysł i jaki balanser ty byś wybrał dziękuję i Pozdrawiam.
Dzisiaj przyszła mi paczka z regulatorem victron mppt 100/30, podłączyłem przewody jak książka pisze i nie da się bluetooth połączyć z regulatorem, czy jest on zepsuty? W telefonie wykrywa ale podczas łączenia wyrzuca i pisze błąd połączenia, co robić?
Moze kupiles ten bieski badziew w w-wie tak jak ja: na zdjeciu z BT a przyslali bez.
A przy parowaniu to trzeba wpisac 000000 (szesc zer) a nie 0000. Ale w instrukcji tego nie ma.
@@iwan998 przysłali wadliwy produkt, na innej stronie zamówiłem identyczny drugi i działa, pozdrawiam
Czy lifepo4 tez naładuje
Bez kłopotu
Super ja zakupiłem regulator victron 150/ 70 i do tego planuje podłączyć 4 panele lg 440W bifacjal nie wiem tylko czy jest sens stosować bifaciale max mogą dać 500W wylądują na łódce będą napędzać dwa silniki 24V 2800W lub jeden 6 KW 48V. Nie wiem która opcja będzie lepsza , proszę o pomoc osoby zorientowane w temacie.
Nie wiem czy bifraktale mają sens na łodzi bo raczej o łódce nie mówimy jak dajesz 4 panele po 2 metry kwadratowe. Co do zasilania to zależy od konstrukcji, jak musisz mieć 2 silniki to lepiej 24V ale jak mozesz mieć jeden centralny to chyba będzie lepiej bo mniej okablowania ale za to przekrój kabli dał bym większy bo przy ponad 100A to spadki napięć są już konkretne ale wszystko zależy od odległości silnika od akumulatorów.
18422g na wadze o jakiej dokladnosci? I z zaslepkami na biegunach.
Super patent.
Obecnie używam Noco Genius 10 do AGMa.
Ponieważ akumulator mam zabudowany w bagażniku i nie ma dostepu do zacisków, podłączam ładowarkę do kołków rozruchowych pod maską. Mam 2 panele po 100W każdy.
Można by użyć MPPT tak samo jak obecnej ładowarki?
Mam 3 panele 110W 20V do tego Regulator ładowania SmartSolar Victron SmartMPPT 100/20,czy to bedzie działać z akumulatorem czy za duża moc paneli ?
z jakim aku?
@@Dudu-w4c panele oczywiście 12V nie 20,akumulator AGM
@@andrzejlinert5553 Musisz połączyć je szeregowo, co da 36V (MPPT automatycznie to wykryje i sie dostosuje) i 330W ale instrukcja mówi o max. ilości ogniw ((108). Po ile ogniw (cells) mają te moduły?
Równolegle odpada, bo 12V to za mało, żeby ruszyło ładowanie. Równolegle musiałyby być moduły 18V.
👍
Włączamy play🥰
Ja mam MPPT Epever TRIRON 4215N i robi super nie wiem czy więcej niż victron, bo po 2 dniach przy podłączeniu 2 aku na 24v BMW Baner i o bardzo dużej różnicy żywotności bo pierwszy 22% i drugi aku 75% żywotności, żywotność obu aku podskoczyła w pierwszym o 3% czyli na 25% a drugi z 75% na 77% napięcie user i max V 15.4v
Witam, miałbym kilka pytań dotyczących takiego regulatora, a ponieważ i tak na dniach będę u Was odebrać kibelek separacyjny to byłoby mi miło gdyśmy mogli się spotkać i zamienić kilka słów. Pozdrawiam
Prawda to, ze mppt daje wiecej amper na akumulator niz nominalnie widnieje na nalepce panela?
Z 50W/2,5A na nalepce ile na oko mi dawac moze w szczycie na akumulator?
Twoj panel daje 50W i 2.5A czyli przy napieciu 20V ( 20V x 2.5A= 50W) kontroler przy nizszym napieciu da rowniez 50W tyle ze amperaz bedzie zalezny od napiecia ladowania, np. przy 14V bedzie to 3.57A (50W÷14V=3.57A) mppt daje tyle samo Watow ile dostaje, innymi slowy nie ma strat jak w pwm. Mppt moduluje napiecie i natezenie aby wynik w Watach sie zgadzal.
Panie Robercie, mam pytanie na na inny temat. Czy Kulon 720 sygnalizuje zakończenie procesu ładowania? Pozdrawiam
tak można ustalić warunki w jakich zakończy lub w autoacie też to zrobi
@@mrAkumulator A w automacie jak to wygląda? Miga, gaśnie, napisze?
jaką max moc w watach na panelach mozna podłaczyc do tego regulatora?
instrukcje obsługi na stronie Victrona
Nie za duże natężenie prądu? Nie powinno być 1/10 czyli -ok7a ??
Panie Robercie
Czy ważna jest moz paneli podłączona do tego regulatora?
Pytam ponieważ od 5 lat mam off-grid instalacje ale jak ja kupowałem to wiedziałem że w zimie akumulator nie zostanie naładowany. Chciałem do regulatora podłączyć dużo większy panel ale sprzedawca powiedział mi że wówczas "ugotuje akumulator zbyt dużym prądem"
Czy ten regulator jest bardziej inteligentny?
Wystarczy dobrać odpowiednią wartość prądu do posiadanych akumulatorów, jeżeli sterownik jest w stanie załóżmy przerobić 10A to więcej nie poda choćby mu podpiąć całą farmę 500kw z zachowaniem napięcie oczywiście ;)
instrukcja obslugi
Solary to pic fotomontaż panel np 20W nie jest w stanie naładować akumulatora 12V14Ah przy takich pogodach jak teraz są ciągle pochmurnie zamiast ładować rozładowuje
Ani regulator mppt ani pwm nie daje rady
to kup 200-watowy
Witam Pana jakiej firmy prostownik polecił by Pan za 200-300 zł?
Stefpol, Kulon
Na Twoją obronę. Kiedyś były regulatory PWM 😁
Hey prosze cie zrob filmik dla laika takiego jak ja ktory kupil co dopiero akumulator lifepo4 i chce go pierwszy raz naładować
Ok
Witam. Jaki panel był podłączony do victrona w trakcie testu? Pozdrawiam.
Dzień dobry. Mam akumulator hotelowy 100ah, regulator victron 100 30A. Mam 2 pytania. Czy po wyjściu z regulatora na akumulator na + powinien być bezpiecznik ? Oraz 2 jakie parametry wpisać w aplikacji. Dotyczy absorbcjon i float i wyrównania. Oraz jaki prąd max .? Z góry dziękuję
Do 2x400W powinieneś mieć regulator 60A
Totalnie nie rozumiem logiki prowadzącego kanał. Akumulator 74Ah dla pomiaru pojemności rozładowywany jest prądem 25A a małe żelówki 1,2Ah były katowane krotnością C... To są testy? Jakieś bzdurne szacowanie pojemności wg dziwnych teorii. Na początku doceniałem ten kanał, ale po obejrzeniu większej ilości filmów mogę powiedzieć, że jest 50/50. Tyle samo przydatnych informacji co bzdur.
P.S. pracuje zawodowo z lotniczymi akumulatorami Lead Acid i NiCd od 10 lat. Akumulator rozładowuje się prądem 1C podczas testu pojemności do EPV 10.0V dla akumulatora 12V i to jest jedyne miarodajne badanie.
Pan który wymyślił to metodę dla akumulatorów Ołowiowych nazywa się Peukert, jeśli życzysz sobie więcej informacji można w necie poczytać o tym całkiem ogarniętym gościu. Rozładowanie akumulatora prądem 25A i przeliczenie ( co ja nazywam szacowaniem) pojemności rezerwowej do pojemności C20 przewidują normy PN-EN zaś opracowali to inżynierowie w stanach i japonii. Porównywanie technologii NiCd do Pb i sposobów pomiarów jest porównywanie krzesła kuchennego i krzesła elektrycznego. Nie mam kłopotu z krytyką a ocena 50/50 jest bardzo wysoką, dziękuję
Cześć. Czy taki regulator naładuje magazyn li-on 4s do napięcia 16.8 V ?
Człowiek stale się uczy.