Odnośnie Iskry to krąży o niej wiele mitów. Prawdę mówiąc nie jest to zły radar jak mówimy o prostych radarach (continuous wave doppler). Istnieją dwa wykonania jedno na 8 bitowym PIC-u drugie nowsze na STM32. Wynikają one z braku wiedzy jak działa prosty doppler (CW) i jakie ma wady. W zasadzie wszystko co jest pokazywane odnośnie Iskry występuje w innych radarach tego typu. Radary laserowe (lidary) też mają swoje wady i nie są idealne nawet te rozbudowane "3D". Nie jest też prawdą że radary pracujące na mikrofalach wychodzą z użytku. Zmieniła się jednych ich technologia, obecnie używa się radarów FMCW z MIMO, podobna technologia używana jest w systemach ADAS. Co do schematu blokowego Radaru to w przypadku mikrofalowych realizuje się to znacznie prościej - mikser i diody detekcyjne w zasadzie są w falowodzie (mowa o radarze z diodą Gunna. Często używa się dwie diody oddalone o 1/4 fali - uzyskuje się wtedy sygnał I/Q pozwalający na stwierdzenie w którą stronę porusza się obiekt (FFT na liczbach zespolonych gdzie część rzeczywista i urojona to odpowiednio I i Q sygnału kwadraturowego). Takie coś też można zrealizować bez falowodu w bardziej nowoczesnej formie jako dwa sprzęgacze pierścieniowe, a nadajnik jako obwód LC lub rezonator DRO. Jeszcze co do innych mitów i bazowaniu na instrukcjach radarów bez zrozumienia techniki. Proponuję poszukać wzór jak wpływa kąt ustawienia radaru w stosunku do poruszającego obiektu na wskazywaną prędkość, tutaj tak odnośnie Emila ;) Robił prawdę mówiąc dobrą robotę odnośnie przegięć, ale brak wiedzy trochę to psuł. Jak ktoś sobie znajdzie wzór i policzy to te złe ustawienia najczęściej wychodziły na korzyść kierowców (radar pokazywał mniejszą prędkość).
Z tym że nie do końca mity bo sam miałem przypadek że mnie złapano na słynna Iskre i to że pan policjant wmawiał że moja zmierzona prędkość była na odcinku ograniczenia do 50 a fizycznie na odcinku z ograniczeniem do 70 (wynik był 106km/h ) spowodowało że zacząłem się kłócić i policjant dla udowodniena mi że radary są doskonałe zmierzył mój pojazd jak stał i wynik 45km/h lekko go zdziwił następny pomiar i 35km/h widząc to odmówiłem przyjęcia mandatu i poprosiłem o skierowanie do sądu z wpisem o wynikach stojącego auta - panowie po paru minutach odstąpili od wymierzania kary. Miejsce zdarzenia Wrocław ulica Nowaka-jeziorańskiego (dojazd do ulicy Żmigrockiej) a policja stała na ulicy Irysowej zresztą częste miejsce pomiaru. ps: specyficzna budowa auta - stare kwadratowe z stosunkowo dużym grilem i wentylatorem chłodnicy od przodu i pewnie łapie prędkość wentylatora
@@Thundi Nie zrozumiałeś kolego to co napisałem. Radar ten mierzy dobrze (znam jego konstrukcje dość dobrze i mam taką Iskre w domu). Sam też zbudowałem kilka radarów pracujących w paśmie 24GHz (na moim kanale można sobie zobaczyć jakieś tam moje zabawy - może kiedyś opublikuję więcej jak znajdę czas). To co opisujesz może się zdarzyć jak skierujesz tego typu radar (nie tylko Iskrę) na obracający się przedmiot może to być wentylator przy chłodnicy, jednak gdy jedziesz nie ma to wpływu. Problemem tego typu radarów jest brak identyfikacji który pojazd się mierzy. W zasadzie analizując wyniki z FFT można sobie wybrać największą amplitudę (czyli teoretycznie najbliższy pojazd, ale może to też być większy który lepiej odbija fale). Ewentualnie najszybszy czy najwolniejszy - na tym możliwości się kończą. Pisząc o mitach miałem na myśli to że jest to wada wszystkich radarów tego typu (CW) czyli nie tylko Iskry. Gdyby Emil miał wiedzę techniczną to by miał pojęcie że te fotoradary które tak namiętnie chciał ustawiać mają ten sam problem. Mitami właśnie nazywam brak wiedzy dlaczego tak się dzieje. Dodam jeszcze ciekawostkę - gdy pojazd będzie poruszał się po określonym torze radar nie zmierzy jego prędkości ;) jaka to sytuacja - zachęcam do poczytania w tym temacie trochę więcej ;)
Rozbudowując temat, w lotnictwie są używane radary pierwotne (działające na zasadzie podobnej jak ta opisana w odcinku - odbiciowość i odchyłka częstotliwości) oraz tak zwane radary wtórne, które "odpytują" transpondery będące zabudowane na statkach powietrznych. W dzisiejszych czasach, oprócz tak oczywistych rzeczy jak pozycja samolotu, przekazywane są rownież informacje na temat prędkości, wysokości, prędkości pionowej, kursu, trybu autopilota i wielu wielu innych cennych dla kontrolera rzeczach. Te ramki z kolei wysyłane są na częstotliwościach około 1090 MHz. Do tego jeszcze ELT, DME... VOR... ILS... mnóstwo mnóstwo ciekawostek :)
Tak odcinek o antyradarach jest spoko pomysłem. Jestem za ! Skoro i tak nie będą już używane to nie będzie to wcale aż tak zachęcać do samodzielnej budowy czy łamania prawa. 🤣
Wykrywanie lidarów jest dostępne w antyradarach od wielu lat.... pewnie kilkunastu. Problem był/jest taki że pomiar lidarem jest tak szybki że informacja o tym na antyradarze jest bezużyteczna bo informuje nas o tym że właśnie zostaliśmy namierzeni. Pewnym zabezpieczeniem są Jammery, urządzenia zakłócające pracę lidarów. Tyle że to już niebezpieczna zabawa. Antyradary czy Jammery jako te nielegalne zostały praktycznie wyparte przez asystentów kierowców, które są legalne i tańsze we wdrożeniu. Ciekawym ewenementem były urządzenia, które według sprzedawców, miały tak zakłócać prace fotoradarów czy radarów ręcznych, tak że te miały rejestrować ustaloną przez użytkownika zakłócacza prędkość....... sporo ludzi się na to nabierało
@@VantageNoir nie, nie twierdzimy że zakłócanie pomiaru liderem jest niemozliwe. Proszę dokładnie przeczytać nasz komentarz. Jammery zakłócają pomiar liderem i nawet mamy takie Jammery w ofercie sklepu
"Antyradar" to błędna nazwa WYKRYWACZA RADARÓW. Nie wiem kto wymyślił w Polsce taką głupią nazwę. A wystarczyło przetłumaczyć dosłownie z angielskiego(radar detector). DO AUTORA: Prawie każdy(powiedziałbym 99.9%) wykrywaczy RADARów ma również funkcjonalność wykrywania LIDARów. P.S. Super kanał. Jestem wielkim fanem. Pozdrawiam serdecznie 🙂.
@Marcin K Nigdy nie spotkałem się z takim urządzeniem. Poproszę o jakieś źródło/link. Idąc tym tematem warto wspomnieć o JAMMERach - czyli urządzeniach zakłócających pracę radaru i efektywnie uniemożliwiających dokonanie pomiaru prędkości. A wisienkę na torcie stanowią detektory wykrywaczy radarów.
Problem z detekcja "radarów" laserowych jest taki, że gdy antyradar wykryje taki pomiar to już może być za późno. Przez precyzję wiązki i krótki czas pomiaru trudniej to wykryć zawczasu.
Do ciekawych wyników pomiarów docieramy jak się komuś trochę ręka trzęsie i robi pomiar na tym magicznym kilometrze . Wiązka podczerwieni lata po okolicy a Passaty zaginają czasoprzestrzeń .
Urodzony w 82'.Świetne wprowadzenie,środek i zakończenie tematu 😀P.S. Jak nazywa się taka strzłka na ołówku,chciałbym takie coś zakupić aby pokazywać ludziom jak w samochodach działają pewne komponenty,oraz jak je naprawic.Pozdrawiam.P.S.2-Pamięta Pan,jak to było z wieszaniem płyt CD na lusterku????Proszę zrobić o tym odcinek :-D
Czy jest szansa że nagra pan odcinek o powerbankach? Czym się kierować przy jego wyborze, jak wystrzegać się chwytów marketingowych stosowanych przez producentów, itp?
Ciekawy rys historyczny dotyczący pomiaru prędkości. Rok temu zrobiłem podobny film na moim kanale :) I zabrakło mi we filmie RS Elektronika informacji o tym, że nie tylko efekt Dopplera jest wykorzystywany. Co z radarami impulsowymi i z modulacją częstotliwości FMCW? Mam również wątpliwości, czy radary laserowe wykorzystują efekt Doplera - w pierwszej części filmu jest o tym mowa, a w drugiej krótkie tylko nawiązanie do metody impulsowej czyli "time of flight". To taka luźna uwaga, nie umniejsza treści filmu. Pozdrawiam.
Oj dotkliwie to dopiero będzie, jak narazie to mandat za przekroczenie np o 28km/h jest równy dniówce Kowalskiego, więc znaczna część ludzi ma wywalone na to
To raczej jest dupexer a nie diplexer. Duplexer rozrużnia te samą czestotliwść w różnym kierunku (do i z anteny odbiorczej/nadawczej), diplexer rozróżnia dwie różne częwstotliwości z anteny i rozdziela je do dwu odbiorników (każdy pacuje na innej częstotliwości).
Żarty-żartami, ale prawda jest taka, że jesteśmy już na takim etapie rozwoju technologicznego, że na co dzień korzystam praktycznie z samych urządzeń, których budowy jak i mechanizmów dzięki, którym to działa-jak-działa - nie rozumiemy. To jest już ten etap rozwoju technologicznego, w którym nie będąc totalnym freakiem (a i nawet nim będąc, nie jesteś w stanie wiedzieć wszystkiego) tak naprawdę jesteś wyprzedzany z dnia na dzień. Nie bronię tutaj oczywiście policjantów, bo i po co miałbym to robić, jeżeli tu jacyś są w obrębie "kanału" to niech sami się bronią, ale z całym szacunkiem, podejrzewam, że od czysto inżynieryjnej strony tj. budowy i technologii użytej do wyprodukowania sprzętu, który umożliwił Ci obejrzenie tegoż materiału jak i skomentowania - sam też nie jesteś w stanie pojąć, w należytej całości. Takie czasy. All you need to know - choć jest to bardzo korporacyjny slogan, który ma zawierać w sobie informacje, że na danym stanowisku wystarczy Ci tylko ta wiedza, którą dostaniesz i nic więcej Cię nie interesuje - tak też tak samo jest obecnie z dzisiejszą technologią, wystarczy, że wiesz jak to użyć, nauczysz się ładnie tego co mówi instrukcja i tak naprawdę wystarczy Ci to do życia. A propos policjantów - nie wymagajmy od wszystkich inżynieryjnej wiedzy, natomiast wymagajmy - i tego to na pewno - wiedzy na temat obsługi (oczywiście wielu się pewnie zaraz tutaj odezwie, że często jest dobrze mieć inżynieryjną wiedzę w zakresie danej dziedziny, bo to ułatwia zrozumienie i funkcjonowanie w obrębie danego tematu, natomiast.. bądźmy szczerzy, nie wszyscy mogli/ mogą/ będą mogli być inżynierami i mieć głowy typowo technicznej) danego urządzenia, zgodnie ze sztuką i instrukcją doń przeznaczonego, a tego często właśnie brakuje tutaj. Pomijając oczywiście aspekty - nazwijmy to ładnie - polityczno-obyczajowych "pomyłek".
@@rufus4333 - Przez cały okres bytności w szkółce policyjnej uczą się jedynie obsługi notatnika, wypełniania druczków mandatowych, oraz walenia palą i gazem. Po takim szkoleniu nie są w stanie opanować podstawowych aktów prawnych zawartych w Ustawie o policji. Wiecznie sfrustrowani, poirytowani, popychadła dla dowódców, naczelników, komendantów. Brak tam ideowców, sporo klinicznych psychopatów ( szablon osobowościowy promowany podczas rekrutacji przez psychologów policyjnych ), alkoholicy. Generalnie gdyby nie przyjął ich resort prawdopodobnie wylądowaliby na łopacie i miotle, ale to akurat są zajęcia, funkcje pożyteczne społecznie. No i oczywiście "oni tylko wykonują rozkazy" nawet wtedy, kiedy popełniają wykroczenia, czy przestępstwa, kiedy łamią prawo ( jakiekolwiek by nie było ).
Dowiedział się naciągacz w mundurze, bo korzystał z urządzenia do pomiaru nie mającego aktualnej legalizacji, nie mając przeszkolenia i wiedzy jak używać urządzenia prawidłowo i dokonując pomiaru w miejscu niezgodnym z dokumentacją radaru, gdyż jedynym celem tzw. funkcjonariusza drogówki jest wyrobienie miesięcznej normy mandatów i odebranych praw jazdy. Drogówka w Polsce powinna mieć tylko uprawnienia do obsługi zdarzeń i kierowania ruchem, do niczego innego się nie nadaje.
Nie wiem jak w PL, ale tu gdzie mieszkam, wiele radarów stacjonarnych to kamery cyfrowe rejestrujące i rozpoznające obraz - żadnych fal. A co do antyradarów to niedawno przykładnie skazano tu kierowcę, który miał na stałe zainstalowany układ zakłócający radary laserowe. Policjant nie mógł wykonać mu pomiaru prędkości i zarekwirowano mu samochód do przebadania. Więc raczej nie wykrywanie a zakłócanie teraz w modzie.
Z samego zarejestrowania obrazu nie określisz dokładnie prędkości... Możesz badać np. ile czasu minęło od minięcia jednego punktu na nagraniu do minięcia drugiego - ale to nie będzie precyzyjne i niebanalną rzeczą jest oprogramowanie tego tak, by to poprawnie działało niezależnie od miejsca, z którego jest nagranie - jeszcze przy stacjonarnych fotoradarach może i by to miało jakąś rację bytu. Problem jest z perspektywą. A w materiale była mowa o tym, że wiele współczesnych lidarów drogowych jest zintegrowanych z kamerą cyfrową. Więc może to, z czym miałeś do czynienia, to był tak naprawdę lidar.
@@kpc211 Co ty mówisz, da radę zrobić na podstawie dwóch zdjęć i dokładnych czasów co do perspektywy wystarczy skupić się na znanych wielkościach czytaj tablice rejestracyjne, nalepka kontrolna etc.
,,Stwórz'' odcinek o elektrycznie sterowanych układach hamulcowych w amerykańskich przyczepach.Ciekawy temat.Dlaczego?Odpowiadam:Przyczepa dwu osiowa.Cztery bębny hamulcowe.Zamiast tłoczka hydraulicznego,rozpierającego szczęki hamulcowe,znajdują się cztery elektromagneso-rozpieraki szczęk hamulcowych, które wysterowuje się liniowo.Jak to działa? Przyczepa posiada takie urządzenie zawierające żyroskop,który ustawia się w zależnośći od obciążenia przyczepy....jeśli przyczepa jest słabo załadowana i zaczynamy hamować,to napięcie dostarczane do cewek wzrasta wolniej...Jeśli przyczepa jest załadowana to żyroskop podaje wcześniej wyższe napięcie.Złożony system.Jednak to działa.Wydaje mi się,że to rozwiązanie jest lepsze,niż pneumatyka,lub hydraulika w ekstramalnych temperaturach.Pozdrawiam
2:30 ten mandat z elektrykiem, to była bardziej zagrywka polityczna firmy, reklama jakie to super elektryki buduja :) tak, świat stoi obłudą od początku, nic wiecej jak $$$
Żadna reklama elektryków. Od elektryków zaczynała się motoryzacja, pierwsze rekordy prędkości to były elektryki. Problem w tym że mimo upływu takiego czasu dalej elektryki nie dokonały takiego postępu jak samochody spalinowe.
Cóż, szkoda że nic nie było mówione o błędzie pomiarowym urządzenia. Pies zmierzył mi 101 km/h w zabudowanym i twierdził że te urządzenia nie mają błędu pomiarowego ;-;
No ale przecież po to właśnie przepisy przewidują karanie kierowcy przy przekroczeniu prędkości dopiero o więcej, niż 10 km/h, by wziąć pod uwagę możliwy błąd pomiarowy...
wyobraźcie sobie oślepiać kamerę fotoradaru wiązką podczerwieni, którą rzecz jasna ludzkie oko nie widzi, ale kamera już tak Big brain time Bezpieczne i jakże skuteczne
radar laserowy mierzy odleglosc pojazdu. roznica w dwoch pomiarach to przebyta droga podzielona przez interwal impulsow daje predkosc jest mozliwe, ze reka bedzie drgala polucjantowi (pisownia zamierzona) i najpierw radar zmierzy odleglosc od szyby a pozniej od pasa przednego, zawyzajac przebyta droge, co poskutkuje wyzsza predkoscia radary w Polsce sa legalizowane do 80m, a polucja strzela z nich nawet z 400m sady maja gdzies te 400m, bo jak powiedzial jeden sedzia: nie ma powodu, by nie wierzyc producentowi urzadzenia, bo producent twierdzi ze do 1200m mozna mierzyc, a glowny urzad miar legalizuje do 80 co ciekawe, producent podaje minimalna ofleglosc na 35m panstwo bezprawia, sady wolno... myślące , nieuki matematyczne w togach
Jak policja zatrzyma do kontroli po pomiarze w sposób przytoczony przez Ciebie,to najlepiej nie przyjmować mandatu. Taki radar laserowy powinien być zamontowany na statywie. Czasem policjanci wożą go w bagażniku radiowozu. Pozdrawiam
@@robsson7516 Walczyłem w sądzie. Przegrałem w dwóch instancjach. Sędziowie okazali się być durniami matematycznymi. Nawet eksperyment podczas rozprawy zrobiłem, udowadniając, że nie jest możliwe stabilne utrzymanie lasera.
@@zygmuntzarzecki O ile według pomiaru przekroczyłeś prędkość? Wiesz w czym jest problem w tym kraju? Że jak przychodzi co do czego to wszyscy są idealni. W Niemczech dostałem mandat z zdjęciem z miejsca pomiaru.Zadzwonilem do osoby która zajmowała się wykroczeniem moim.Zrobilem jej taki wykład z miernictwa, że nic więcej w związku z tym wykroczeniem nie przyszło i nigdy więcej tam nie widziałem aby robili pomiar prędkości. Zjazd z górki po delikatnym łuku na autostradzie. Pozdrawiam P S. Chodziło mi tylko o 1 km/h decydujący i tym ,że wykroczenie jest obarczone 1ym punktem karnym.
Czyli w XIX wieku meli elektryczne auta a teraz taki szał ludzkość się cofa w rozwoju. Kolego 300MHz to nie mikrofale. Kolego jak już ISKRA 1 była krótko homologowana w wersji foto montowana na uchwycie w oknie radiowozu, na ręczne nie wydawano nigdy homologacji !!! Radar do pomiaru prędkości to nic innego jak mikrofalowy dalmierz z algorytmem wyliczającym prędkość na podstawie efektu Dopplera. Lidar to to samo co Iskra i można w żabę robić kierowców. Popatrz kolego na kanał Emila Rau zanim walniesz głupotę o Lidarach, a tam zobaczysz jak na Lidarze gala magazynowa porusza się z prędkością 50km/h podobnie jak mierzony komin kotłowni. Co co lidarów to mierzą one dokładnie na statywie, z reki pokazują głupoty ! W Polsce puki co nie ma wiarygodnego przyrządu do pomiaru prędkości. Lidary to takie samo gówno jak iskra i potwierdzają to wyroki sądów które nie dają wiary w pomiary wykonane lidarem, czemu zobacz na kanale Emila.
Szkoda, ze brak wiedzy o koherencji wiązki elektromagnetycznej co znacznie zmienia podejście do kształtu czoła fali i lepkości ... Ale mikrofale są specyficzne :)
Dzień dobry . Czy wie pan jaki jest powód kontroli? . Tak panie policjancie , dziura budżetowa ... :-)
Łapa w górę leci
Odnośnie Iskry to krąży o niej wiele mitów. Prawdę mówiąc nie jest to zły radar jak mówimy o prostych radarach (continuous wave doppler). Istnieją dwa wykonania jedno na 8 bitowym PIC-u drugie nowsze na STM32. Wynikają one z braku wiedzy jak działa prosty doppler (CW) i jakie ma wady. W zasadzie wszystko co jest pokazywane odnośnie Iskry występuje w innych radarach tego typu. Radary laserowe (lidary) też mają swoje wady i nie są idealne nawet te rozbudowane "3D". Nie jest też prawdą że radary pracujące na mikrofalach wychodzą z użytku. Zmieniła się jednych ich technologia, obecnie używa się radarów FMCW z MIMO, podobna technologia używana jest w systemach ADAS. Co do schematu blokowego Radaru to w przypadku mikrofalowych realizuje się to znacznie prościej - mikser i diody detekcyjne w zasadzie są w falowodzie (mowa o radarze z diodą Gunna. Często używa się dwie diody oddalone o 1/4 fali - uzyskuje się wtedy sygnał I/Q pozwalający na stwierdzenie w którą stronę porusza się obiekt (FFT na liczbach zespolonych gdzie część rzeczywista i urojona to odpowiednio I i Q sygnału kwadraturowego). Takie coś też można zrealizować bez falowodu w bardziej nowoczesnej formie jako dwa sprzęgacze pierścieniowe, a nadajnik jako obwód LC lub rezonator DRO. Jeszcze co do innych mitów i bazowaniu na instrukcjach radarów bez zrozumienia techniki. Proponuję poszukać wzór jak wpływa kąt ustawienia radaru w stosunku do poruszającego obiektu na wskazywaną prędkość, tutaj tak odnośnie Emila ;) Robił prawdę mówiąc dobrą robotę odnośnie przegięć, ale brak wiedzy trochę to psuł. Jak ktoś sobie znajdzie wzór i policzy to te złe ustawienia najczęściej wychodziły na korzyść kierowców (radar pokazywał mniejszą prędkość).
Z tym że nie do końca mity bo sam miałem przypadek że mnie złapano na słynna Iskre i to że pan policjant wmawiał że moja zmierzona prędkość była na odcinku ograniczenia do 50 a fizycznie na odcinku z ograniczeniem do 70 (wynik był 106km/h ) spowodowało że zacząłem się kłócić i policjant dla udowodniena mi że radary są doskonałe zmierzył mój pojazd jak stał i wynik 45km/h lekko go zdziwił następny pomiar i 35km/h widząc to odmówiłem przyjęcia mandatu i poprosiłem o skierowanie do sądu z wpisem o wynikach stojącego auta - panowie po paru minutach odstąpili od wymierzania kary. Miejsce zdarzenia Wrocław ulica Nowaka-jeziorańskiego (dojazd do ulicy Żmigrockiej) a policja stała na ulicy Irysowej zresztą częste miejsce pomiaru.
ps: specyficzna budowa auta - stare kwadratowe z stosunkowo dużym grilem i wentylatorem chłodnicy od przodu i pewnie łapie prędkość wentylatora
@@Thundi Nie zrozumiałeś kolego to co napisałem. Radar ten mierzy dobrze (znam jego konstrukcje dość dobrze i mam taką Iskre w domu). Sam też zbudowałem kilka radarów pracujących w paśmie 24GHz (na moim kanale można sobie zobaczyć jakieś tam moje zabawy - może kiedyś opublikuję więcej jak znajdę czas). To co opisujesz może się zdarzyć jak skierujesz tego typu radar (nie tylko Iskrę) na obracający się przedmiot może to być wentylator przy chłodnicy, jednak gdy jedziesz nie ma to wpływu. Problemem tego typu radarów jest brak identyfikacji który pojazd się mierzy. W zasadzie analizując wyniki z FFT można sobie wybrać największą amplitudę (czyli teoretycznie najbliższy pojazd, ale może to też być większy który lepiej odbija fale). Ewentualnie najszybszy czy najwolniejszy - na tym możliwości się kończą. Pisząc o mitach miałem na myśli to że jest to wada wszystkich radarów tego typu (CW) czyli nie tylko Iskry. Gdyby Emil miał wiedzę techniczną to by miał pojęcie że te fotoradary które tak namiętnie chciał ustawiać mają ten sam problem. Mitami właśnie nazywam brak wiedzy dlaczego tak się dzieje. Dodam jeszcze ciekawostkę - gdy pojazd będzie poruszał się po określonym torze radar nie zmierzy jego prędkości ;) jaka to sytuacja - zachęcam do poczytania w tym temacie trochę więcej ;)
:/
Jak zawsze bardzo mądre rzeczy.
Pozdrawiam czytających komentarz. 🙂
Rozbudowując temat, w lotnictwie są używane radary pierwotne (działające na zasadzie podobnej jak ta opisana w odcinku - odbiciowość i odchyłka częstotliwości) oraz tak zwane radary wtórne, które "odpytują" transpondery będące zabudowane na statkach powietrznych. W dzisiejszych czasach, oprócz tak oczywistych rzeczy jak pozycja samolotu, przekazywane są rownież informacje na temat prędkości, wysokości, prędkości pionowej, kursu, trybu autopilota i wielu wielu innych cennych dla kontrolera rzeczach. Te ramki z kolei wysyłane są na częstotliwościach około 1090 MHz. Do tego jeszcze ELT, DME... VOR... ILS... mnóstwo mnóstwo ciekawostek :)
Tak odcinek o antyradarach jest spoko pomysłem. Jestem za ! Skoro i tak nie będą już używane to nie będzie to wcale aż tak zachęcać do samodzielnej budowy czy łamania prawa.
🤣
Extra! Bardzo ciekawy i fajny odcinek! Dziekuje za wytłumaczenie i znowu się czegoś dowiedziałem! Duża łapa w górę!!
Chętnie zobacze materiał o kuchence indukcyjnej 😉
Wykrywanie lidarów jest dostępne w antyradarach od wielu lat.... pewnie kilkunastu. Problem był/jest taki że pomiar lidarem jest tak szybki że informacja o tym na antyradarze jest bezużyteczna bo informuje nas o tym że właśnie zostaliśmy namierzeni. Pewnym zabezpieczeniem są Jammery, urządzenia zakłócające pracę lidarów. Tyle że to już niebezpieczna zabawa. Antyradary czy Jammery jako te nielegalne zostały praktycznie wyparte przez asystentów kierowców, które są legalne i tańsze we wdrożeniu. Ciekawym ewenementem były urządzenia, które według sprzedawców, miały tak zakłócać prace fotoradarów czy radarów ręcznych, tak że te miały rejestrować ustaloną przez użytkownika zakłócacza prędkość....... sporo ludzi się na to nabierało
Czyli twierdzicie, że zakłucenie pomiaru lidaru jest niemożliwe. Jakiś dowód na to stwierdzenie?
@@VantageNoir nie, nie twierdzimy że zakłócanie pomiaru liderem jest niemozliwe. Proszę dokładnie przeczytać nasz komentarz. Jammery zakłócają pomiar liderem i nawet mamy takie Jammery w ofercie sklepu
"Antyradar" to błędna nazwa WYKRYWACZA RADARÓW.
Nie wiem kto wymyślił w Polsce taką głupią nazwę.
A wystarczyło przetłumaczyć dosłownie z angielskiego(radar detector).
DO AUTORA:
Prawie każdy(powiedziałbym 99.9%) wykrywaczy RADARów ma również funkcjonalność wykrywania LIDARów.
P.S.
Super kanał. Jestem wielkim fanem.
Pozdrawiam serdecznie 🙂.
@Marcin K Nigdy nie spotkałem się z takim urządzeniem. Poproszę o jakieś źródło/link.
Idąc tym tematem warto wspomnieć o JAMMERach - czyli urządzeniach zakłócających pracę radaru i efektywnie uniemożliwiających dokonanie pomiaru prędkości.
A wisienkę na torcie stanowią detektory wykrywaczy radarów.
Problem z detekcja "radarów" laserowych jest taki, że gdy antyradar wykryje taki pomiar to już może być za późno. Przez precyzję wiązki i krótki czas pomiaru trudniej to wykryć zawczasu.
Fajny odcinek, dzięki.
Na przyszłość; vehicle, czyta się "wiekl".
@Wieslaw G Spolszczając Agee ma rację, ˈvēək(ə)l
Super odcinek a może ze względu na coraz większą popularność odcinek poświęcony tylko Lidarowi ?
Serdecznie pozdrawiam łapka w górę.
wspaniały odcinek rs elktroniak
Świetny materiał
Dziękuję i pozdrawiam
Jak zwykle ciekawie.
No to lecimy z kolejnym odcinkiem
Super odcinek, niedawno niestety się przekonałem o skuteczności policyjnych radarów, 77km/h na ograniczeniu do 50 :)
Kocham ten kanał
Do ciekawych wyników pomiarów docieramy jak się komuś trochę ręka trzęsie i robi pomiar na tym magicznym kilometrze . Wiązka podczerwieni lata po okolicy a Passaty zaginają czasoprzestrzeń .
Wspaniały odcinek jak zawsze! :D
Urodzony w 82'.Świetne wprowadzenie,środek i zakończenie tematu 😀P.S. Jak nazywa się taka strzłka na ołówku,chciałbym takie coś zakupić aby pokazywać ludziom jak w samochodach działają pewne komponenty,oraz jak je naprawic.Pozdrawiam.P.S.2-Pamięta Pan,jak to było z wieszaniem płyt CD na lusterku????Proszę zrobić o tym odcinek :-D
Czy jest szansa że nagra pan odcinek o powerbankach? Czym się kierować przy jego wyborze, jak wystrzegać się chwytów marketingowych stosowanych przez producentów, itp?
Podbijam prośbę o odcinek o antyradarach i szoferkach obklejonych płytami CD ;)
Ciekawy rys historyczny dotyczący pomiaru prędkości. Rok temu zrobiłem podobny film na moim kanale :) I zabrakło mi we filmie RS Elektronika informacji o tym, że nie tylko efekt Dopplera jest wykorzystywany. Co z radarami impulsowymi i z modulacją częstotliwości FMCW? Mam również wątpliwości, czy radary laserowe wykorzystują efekt Doplera - w pierwszej części filmu jest o tym mowa, a w drugiej krótkie tylko nawiązanie do metody impulsowej czyli "time of flight". To taka luźna uwaga, nie umniejsza treści filmu. Pozdrawiam.
Świetne wytłumaczenie efektu dopplera, szkoda że takiego porównania nie pokazują w szkołach
Czyli żeby oszukać lidar wystarczy kilka diod IR wewnątrz samochodu?
Chcemy więcej odcinków o radarach i lidarach. :-)
świetny materiał, jak zawsze na poziomie ! :)
2:33 trochę kłuje
Dobry materiał pozdrawiam
W 4:52 pokazane są maszty angielskiej stacji radarowej CH pracującej na falach 10-13m
Fajny materiał
Jak działa policyjny radar?
Dotkliwie..
Oj dotkliwie to dopiero będzie, jak narazie to mandat za przekroczenie np o 28km/h jest równy dniówce Kowalskiego, więc znaczna część ludzi ma wywalone na to
@@PrzemysawRduch "..połowę policji, i tę straż miejską wyj..ał, oni tylko za darmo pieniądze biorą, moje pieniądze z renty.."
Kichnięcie ,, było " a to nieodzowny ATUT - profesjonalnego wykładu < Pozdrawiam :
Dałem łapkę w górę, ale wihajkel mnie zmroził :)
Witam i pozdrawiam wszystkich :)
To raczej jest dupexer a nie diplexer. Duplexer rozrużnia te samą czestotliwść w różnym kierunku (do i z anteny odbiorczej/nadawczej), diplexer rozróżnia dwie różne częwstotliwości z anteny i rozdziela je do dwu odbiorników (każdy pacuje na innej częstotliwości).
Ja co prawda nie jestem elektronikiem , tylko alkoholikiem mimo wszystko jestem ciekawy ogółem. I na ten temat to właśnie chciałem powiedzieć.
Padłem z tego komentarza :D
Bo trzeba być ogółem sobq
Mam dokladnie to samo
Policjanci z drogówki i tak nie zrozumieją wiedzy zawartej w tym nagraniu :-).
Żarty-żartami, ale prawda jest taka, że jesteśmy już na takim etapie rozwoju technologicznego, że na co dzień korzystam praktycznie z samych urządzeń, których budowy jak i mechanizmów dzięki, którym to działa-jak-działa - nie rozumiemy. To jest już ten etap rozwoju technologicznego, w którym nie będąc totalnym freakiem (a i nawet nim będąc, nie jesteś w stanie wiedzieć wszystkiego) tak naprawdę jesteś wyprzedzany z dnia na dzień. Nie bronię tutaj oczywiście policjantów, bo i po co miałbym to robić, jeżeli tu jacyś są w obrębie "kanału" to niech sami się bronią, ale z całym szacunkiem, podejrzewam, że od czysto inżynieryjnej strony tj. budowy i technologii użytej do wyprodukowania sprzętu, który umożliwił Ci obejrzenie tegoż materiału jak i skomentowania - sam też nie jesteś w stanie pojąć, w należytej całości. Takie czasy. All you need to know - choć jest to bardzo korporacyjny slogan, który ma zawierać w sobie informacje, że na danym stanowisku wystarczy Ci tylko ta wiedza, którą dostaniesz i nic więcej Cię nie interesuje - tak też tak samo jest obecnie z dzisiejszą technologią, wystarczy, że wiesz jak to użyć, nauczysz się ładnie tego co mówi instrukcja i tak naprawdę wystarczy Ci to do życia. A propos policjantów - nie wymagajmy od wszystkich inżynieryjnej wiedzy, natomiast wymagajmy - i tego to na pewno - wiedzy na temat obsługi (oczywiście wielu się pewnie zaraz tutaj odezwie, że często jest dobrze mieć inżynieryjną wiedzę w zakresie danej dziedziny, bo to ułatwia zrozumienie i funkcjonowanie w obrębie danego tematu, natomiast.. bądźmy szczerzy, nie wszyscy mogli/ mogą/ będą mogli być inżynierami i mieć głowy typowo technicznej) danego urządzenia, zgodnie ze sztuką i instrukcją doń przeznaczonego, a tego często właśnie brakuje tutaj. Pomijając oczywiście aspekty - nazwijmy to ładnie - polityczno-obyczajowych "pomyłek".
nie musza, oni tylko wykonuja rozkazy
@@rufus4333 - Przez cały okres bytności w szkółce policyjnej uczą się jedynie obsługi notatnika, wypełniania druczków mandatowych, oraz walenia palą i gazem. Po takim szkoleniu nie są w stanie opanować podstawowych aktów prawnych zawartych w Ustawie o policji. Wiecznie sfrustrowani, poirytowani, popychadła dla dowódców, naczelników, komendantów. Brak tam ideowców, sporo klinicznych psychopatów ( szablon osobowościowy promowany podczas rekrutacji przez psychologów policyjnych ), alkoholicy. Generalnie gdyby nie przyjął ich resort prawdopodobnie wylądowaliby na łopacie i miotle, ale to akurat są zajęcia, funkcje pożyteczne społecznie. No i oczywiście "oni tylko wykonują rozkazy" nawet wtedy, kiedy popełniają wykroczenia, czy przestępstwa, kiedy łamią prawo ( jakiekolwiek by nie było ).
@@ChristophorosSedinum niestety ludzie którzy mają władze w tym państwie nie są zbyt inteligentni
Początek jak Audyt Obywatelski :-) z resztą głos też trochę podobny.
Świetny film. Bardzo ciekawy. To może będzie też film o samych radarach?
Mi policjant powiedział cztery lata temu, że radar nie ma progu błędu, gdyż tak zadecydował sąd najwyższy. Ps. Mandat przedawnił się rok temu. :)
Super materiał!
niejako w temacie proszę odcinek o diodach tunelowych i magnetronach
Zawsze się nad tym zastanawiałem😊 dzięki
Dowiedział się naciągacz w mundurze, bo korzystał z urządzenia do pomiaru nie mającego aktualnej legalizacji, nie mając przeszkolenia i wiedzy jak używać urządzenia prawidłowo i dokonując pomiaru w miejscu niezgodnym z dokumentacją radaru, gdyż jedynym celem tzw. funkcjonariusza drogówki jest wyrobienie miesięcznej normy mandatów i odebranych praw jazdy. Drogówka w Polsce powinna mieć tylko uprawnienia do obsługi zdarzeń i kierowania ruchem, do niczego innego się nie nadaje.
Dobra, a jeśli samochód byłby pokryty lakierem, który pochłania tą wiązkę to byłoby możliwe zakłócenie działania takiej suszarki?
vehicle - wijekyl
trudne słowo, bo kojarzy nam się od razu nasz polski wehikuł
Nie "powód zatrzymania", bo to zupełnie inna czynność, a "powód kontroli".
prosze nie traktowac tego na poważnie, ale słowo Vehicle w jez ang czytamy: "wijkl" ;)
Super
Tytuł powinien brzmieć: Jak nie działa radar policyjny.
Byłem w wojsku na radarach w latach '80
masz dzieci?
Grzegorz - Siedziałeś w takim fartuchu a'la kowal ?
Znam, zero zero - wykrycie nowego obiektu. 🛸
Ustka namiar radio lokacyjny rocznik 92 pozdrawiam kompana , :)
świecisz w nocy?
Bo to nie chodzi o to, żeby było bezpiecznie, lecz żeby państwowa skarbonka się bez końca zapełniała...
Nie wiem jak w PL, ale tu gdzie mieszkam, wiele radarów stacjonarnych to kamery cyfrowe rejestrujące i rozpoznające obraz - żadnych fal. A co do antyradarów to niedawno przykładnie skazano tu kierowcę, który miał na stałe zainstalowany układ zakłócający radary laserowe. Policjant nie mógł wykonać mu pomiaru prędkości i zarekwirowano mu samochód do przebadania. Więc raczej nie wykrywanie a zakłócanie teraz w modzie.
Z samego zarejestrowania obrazu nie określisz dokładnie prędkości... Możesz badać np. ile czasu minęło od minięcia jednego punktu na nagraniu do minięcia drugiego - ale to nie będzie precyzyjne i niebanalną rzeczą jest oprogramowanie tego tak, by to poprawnie działało niezależnie od miejsca, z którego jest nagranie - jeszcze przy stacjonarnych fotoradarach może i by to miało jakąś rację bytu. Problem jest z perspektywą.
A w materiale była mowa o tym, że wiele współczesnych lidarów drogowych jest zintegrowanych z kamerą cyfrową. Więc może to, z czym miałeś do czynienia, to był tak naprawdę lidar.
@@kpc211 Co ty mówisz, da radę zrobić na podstawie dwóch zdjęć i dokładnych czasów co do perspektywy wystarczy skupić się na znanych wielkościach czytaj
tablice rejestracyjne, nalepka kontrolna etc.
Sponsorem odcinka jest firma YANOSIK.
A prędkość fali i obiektu się nie sumują albo odejmują? W zależności czy bliżej czy dalej, tym może mocniej…? Albo słabiej?
Fali elektromagnetycznej i światła - nie.
Jak się nazywał ten utwór 13:00
2:00 Metoda do dziś aktualna - tak działają video rejestratory
Stróże prawa nie dbają o nasze bezpieczeństwo, tylko o wyniki... 🤣
,,Stwórz'' odcinek o elektrycznie sterowanych układach hamulcowych w amerykańskich przyczepach.Ciekawy temat.Dlaczego?Odpowiadam:Przyczepa dwu osiowa.Cztery bębny hamulcowe.Zamiast tłoczka hydraulicznego,rozpierającego szczęki hamulcowe,znajdują się cztery elektromagneso-rozpieraki szczęk hamulcowych, które wysterowuje się liniowo.Jak to działa? Przyczepa posiada takie urządzenie zawierające żyroskop,który ustawia się w zależnośći od obciążenia przyczepy....jeśli przyczepa jest słabo załadowana i zaczynamy hamować,to napięcie dostarczane do cewek wzrasta wolniej...Jeśli przyczepa jest załadowana to żyroskop podaje wcześniej wyższe napięcie.Złożony system.Jednak to działa.Wydaje mi się,że to rozwiązanie jest lepsze,niż pneumatyka,lub hydraulika w ekstramalnych temperaturach.Pozdrawiam
Wyjaśniłeś. Powtarzanie zbędne.
Już dawno są antyradary wykrywające laser
Apropo radarów moim zdaniem jest o czym gadać chociaż dla potomności albo z czystej "dziennikarskiej rzetelności" :)
- Jak działa gliniarski radar?
- No wk***ia, no.
2:30 ten mandat z elektrykiem, to była bardziej zagrywka polityczna firmy, reklama jakie to super elektryki buduja :)
tak, świat stoi obłudą od początku, nic wiecej jak $$$
Podaj źródło tej informacji.
Żadna reklama elektryków. Od elektryków zaczynała się motoryzacja, pierwsze rekordy prędkości to były elektryki. Problem w tym że mimo upływu takiego czasu dalej elektryki nie dokonały takiego postępu jak samochody spalinowe.
👍
to teraz o magnesie na tachograf XD
Może teraz kontynuacja tego odcinka, na temat metod fałszowania pomiarów przez policję w celu wyłudzenia mandatów i jak się przed nimi bronić.
Tak wiem - dziura budżetowa
Cóż, szkoda że nic nie było mówione o błędzie pomiarowym urządzenia. Pies zmierzył mi 101 km/h w zabudowanym i twierdził że te urządzenia nie mają błędu pomiarowego ;-;
No ale przecież po to właśnie przepisy przewidują karanie kierowcy przy przekroczeniu prędkości dopiero o więcej, niż 10 km/h, by wziąć pod uwagę możliwy błąd pomiarowy...
Trzeba było zarządać aktualnego świadectwa homologacji,uprawnień do pomiaru.na 10 patroli 9 nie wie co to jest.
Siema nagrasz coś o tahografach w autach ciężarowych i o karcie kierowcy
wyobraźcie sobie oślepiać kamerę fotoradaru wiązką podczerwieni, którą rzecz jasna ludzkie oko nie widzi, ale kamera już tak
Big brain time
Bezpieczne i jakże skuteczne
najnowsze antyradary juz obsluguja lidary, choc sa pewne pgraniczenia
Yanosi.... działa.
Hej
... a nie przypadkiem na mierzeniu odległości i czasu między pomiarami?!
[vihikl] a nie [vihajkl] 😊
radar laserowy mierzy odleglosc pojazdu. roznica w dwoch pomiarach to przebyta droga podzielona przez interwal impulsow daje predkosc
jest mozliwe, ze reka bedzie drgala polucjantowi (pisownia zamierzona) i najpierw radar zmierzy odleglosc od szyby a pozniej od pasa przednego, zawyzajac przebyta droge, co poskutkuje wyzsza predkoscia
radary w Polsce sa legalizowane do 80m, a polucja strzela z nich nawet z 400m
sady maja gdzies te 400m, bo jak powiedzial jeden sedzia:
nie ma powodu, by nie wierzyc producentowi urzadzenia, bo producent twierdzi ze do 1200m mozna mierzyc, a glowny urzad miar legalizuje do 80
co ciekawe, producent podaje minimalna ofleglosc na 35m
panstwo bezprawia, sady wolno... myślące , nieuki matematyczne w togach
Przepraszam że zdublowałem, nie zauważyłem Pana wypowiedzi
Jak policja zatrzyma do kontroli po pomiarze w sposób przytoczony przez Ciebie,to najlepiej nie przyjmować mandatu.
Taki radar laserowy powinien być zamontowany na statywie.
Czasem policjanci wożą go w bagażniku radiowozu.
Pozdrawiam
@@robsson7516 Walczyłem w sądzie. Przegrałem w dwóch instancjach. Sędziowie okazali się być durniami matematycznymi. Nawet eksperyment podczas rozprawy zrobiłem, udowadniając, że nie jest możliwe stabilne utrzymanie lasera.
@@Norb3rt71 A może ja zdublowałem?
:)
Niczym się nie przejmuj, komentarze dla zasięgu.
@@zygmuntzarzecki O ile według pomiaru przekroczyłeś prędkość?
Wiesz w czym jest problem w tym kraju?
Że jak przychodzi co do czego to wszyscy są idealni.
W Niemczech dostałem mandat z zdjęciem z miejsca pomiaru.Zadzwonilem do osoby która zajmowała się wykroczeniem moim.Zrobilem jej taki wykład z miernictwa, że nic więcej w związku z tym wykroczeniem nie przyszło i nigdy więcej tam nie widziałem aby robili pomiar prędkości.
Zjazd z górki po delikatnym łuku na autostradzie.
Pozdrawiam
P S. Chodziło mi tylko o 1 km/h decydujący i tym ,że wykroczenie jest obarczone 1ym punktem karnym.
Czyli w XIX wieku meli elektryczne auta a teraz taki szał ludzkość się cofa w rozwoju.
Kolego 300MHz to nie mikrofale.
Kolego jak już ISKRA 1 była krótko homologowana w wersji foto montowana na uchwycie w oknie radiowozu, na ręczne nie wydawano nigdy homologacji !!!
Radar do pomiaru prędkości to nic innego jak mikrofalowy dalmierz z algorytmem wyliczającym prędkość na podstawie efektu Dopplera.
Lidar to to samo co Iskra i można w żabę robić kierowców.
Popatrz kolego na kanał Emila Rau zanim walniesz głupotę o Lidarach, a tam zobaczysz jak na Lidarze gala magazynowa porusza się z prędkością 50km/h podobnie jak mierzony komin kotłowni.
Co co lidarów to mierzą one dokładnie na statywie, z reki pokazują głupoty !
W Polsce puki co nie ma wiarygodnego przyrządu do pomiaru prędkości.
Lidary to takie samo gówno jak iskra i potwierdzają to wyroki sądów które nie dają wiary w pomiary wykonane lidarem, czemu zobacz na kanale Emila.
Przyszedłem tutaj oglądać elektronikę a uczę się historii.
Jak działa policyjny radar? Policyjny radar działa niespodziewanie, skutecznie i boleśnie.
Szkoda, ze brak wiedzy o koherencji wiązki elektromagnetycznej co znacznie zmienia podejście do kształtu czoła fali i lepkości ...
Ale mikrofale są specyficzne :)
Panie wladzo, 10 km, co to za przekroczenie? Panie kierowco 50zł, co to za mandat?
Nigdy się nie przyznawać do tego co mówi pies. Ze wszystkim do sądu
Zbyt czesto. Tyle w temacie!
Super materiał 😀