ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ след тренировка - най-важният тренировъчен елемент!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024

Комментарии • 14

  • @BBTeamVideos
    @BBTeamVideos  4 года назад +1

    🎥 *Вижте още:* Тренировки и упражнения за отслабване - 4 мита, за които трябва да знаете! 👉 ruclips.net/video/LRy-ctYDMrA/видео.html

    • @ТихомираСтойчева-ы2з
      @ТихомираСтойчева-ы2з 3 года назад

      Вярно ли е, че жените си набавят енергия повече от мазнини,отколкото от въглехидрати?

    • @BBTeamVideos
      @BBTeamVideos  3 года назад +2

      Да, има редица данни показващи, че има значителни разлики в метаболизма между мъже и жени. Жените горят повече мазнини по време на тренировка, но пък горят по-малко през останалата част на деня и след хранене в сравнение с мъжете.
      Източник: www.hindawi.com/journals/jnme/2011/391809/

  • @alekskirilov2689
    @alekskirilov2689 Год назад

    Много полезно, брагодаря!

  • @veselinastamenova7385
    @veselinastamenova7385 4 года назад

    Супер полезно и информативно видео! Благодаря 🌸

  • @filipkolev5253
    @filipkolev5253 3 года назад

    Чудесно видео ! 💪🏻

    • @BBTeamVideos
      @BBTeamVideos  3 года назад

      Благодарим ти, Филип! 💚

  • @petarbakalov2246
    @petarbakalov2246 3 года назад +1

    Привет ! Най - просто казано "възтановяването" е процес на отстраняване на умората . Лично според мен процеса на " възтановяване " и процеса на "натоварване" са на едно и също равнище по значимост, т.е. когато тренираме постояно се редуват " интервали " на " натоварване" и " възтановяване" . По време на тренировката неизбежно започва да настъпва спад в работоспособността ни ( умора ) , а след приключване на тренировката , активно се разгръщат процесите на възтановяване ( и адаптация, но това е друга тема ) . Ако възтановяването не е адектватн по- величина и характер на умората от тренировъчното натоварване, то тогава последващата тренировка няма как да бъде " градивна" и да носи положителни структорни промение след себе си . Поради тези причини лично според мен те са взаимно обвръзани и не могат да съществуват едно без друго .

    • @BBTeamVideos
      @BBTeamVideos  3 года назад

      Добре казано, Петър! 👍

  • @vasilbanchev3945
    @vasilbanchev3945 3 года назад

    Не беше зле 👍

  • @djaioba
    @djaioba 3 года назад

    Страхотно видео, като човек, който тренира от доста време мога да кажа, че видеото е наистина повече от полезно! Надявам се повече хора да намерят този канал. Имам един въпрос, на който ще се радвам ако отговорите. Той е следния. Мит ли е че стречингът след силова тренировка помага за по-бързото възстановяване на мускулите?

    • @BBTeamVideos
      @BBTeamVideos  3 года назад +2

      Благодарим ти за положителната оценка, Георги! 💚
      Що се отнася до стречинга след тренировка и възстановяването, не бихме казали, че на този етап има супер категорично мнение по въпроса. Предполагаме, че въпросът е по-скоро насочен към статичния стречинг, тъй като за динамичния такъв почти всички изследвания показват положително влияние. Затова и коментарът ни ще е за статичния стречинг.
      Мета-анализът на Dupuy и екип от 2018-та (1) показва, че стречингът след тренировка не води до по-добро възстановяване. Вероятната причина това да е така е, че някои данни показват, че статичният стречинг води до мускулни щети и мускулна треска (2). Това, комбинирано с мускулните щети от интензивна тренировка, е логично да има способността да влошава общото възстановяване.
      От друга страна, има някои интересни изследвания, като това на Apostolopoulos и екип от 2018-та (3), което показва, че от значение е интензивността на стречинга. Стречингът с висока интензивност след тренировка не води до по-добро възстановяване, но пък този с ниска интензивност има положителен ефект. Причината за това не е напълно ясна, но се предполага, че ниската интензивност на стречинга спестява допълнителните мускулни щети и същевременно с това подобрява кръвопотока.
      Има и едно интересно ситематично ревю на Medeiros и Lima от 2017-та (4), което изследва влиянието на _хроничния_ стречинг върху мускулната производителност, а не на внезапния след тренировка. Половината от разглежданите изследвания в ревюто не наблюдават влияние, а другата половина наблюдават положителен ефект върху мускулната производителност.
      Ако трябва да обобщим, в нашите очи статичният стречинг не е нещо лошо, но е хубаво човек да внимава с каква интензивност го прави и кога го прави. Преди тренировка определено може да влоши тренировъчната производителност, но в часовете след тренировката, ако се прави с ниска интензивност, може да е от полза. Ако пък се прави достатъчно далече от тренировката, вероятно и по-високата интензивност ще е окей и може да има ползи не само в областите на възстановяването от тренировка и мускулната производителност.
      Източници:
      1. www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2018.00403/full
      2. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8451526/
      3. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29529387/
      4. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28527424/

    • @djaioba
      @djaioba 3 года назад

      BB-Team Благодаря много за изчерпателния отговор!

    • @ynwa6194
      @ynwa6194 3 года назад +1

      @@BBTeamVideos мн изчерпателно. Др път може да направете видео отговор, ще ви отнеме по-малко време : )