Wiecie co jest jeszcze w coraz gorszym stanie oprócz ISS? Wiarygodność pana Rożka. Od czasu jego szit-wrzutek o szprycy i breji genetycznej ciężko mi go brac na poważnie.
Hindusi parę lat temu wykonali bardzo podobny test zestrzeliwania obiektu będącego na orbicie przy pomocy broni balistycznej zlokalizowanej na powierzchni Ziemi.
Czas "życia" stacji został przedłużony ze względu na umowę podpisaną między NASA a firma Axiom Space. Firma ta ma wybudować komercyjną stację kosmiczną ale ponieważ nie są w stanie wysłać wszystkich modułów w krótkim czasie pierwsze moduły mają wykorzystywać zasoby ISS(zasilanie, powietrze, doki, itp.) a w późniejszym czasie obie stację zostaną rozłączone a ISS skończy na dnie oceanu.
@@adambandurski848 Jego komentarz na pewno wnosi cokolwiek wartościowego do omawianego tematu, Twój za to marnuje tylko ogólnopojęte zasoby Internetu i jakże wartościowe obecnie zasoby energetyczne, które mogłyby być wykorzystane na podobny do Macieja komentarz, a niestety nie zostaną... :(
Nie, to są tylko domysły. Chociaż to prawda że przedłużenie życia ISS podarowało firmom które teraz budują na Ziemi swoje komercyjne stacje kosmiczne większy zapas czasu na umieszczenie ich na orbicie, dzięki czemu USA nie będzie już miało rękę w nocniku przez kilka lat tak jak to miało miejsce z brakiem statku załogowego i opieraniu swojej strategii ludzkiej eksploracji kosmicznej na rosyjskich statkach Sojuz.
@@graullas8981 Ludzie z Axiom Space wielokrotnie mówili że taki jest plan na budowę ich stacji kosmicznej więc nie są to domysły, ale oficjalnie przez NASA nie zostało to potwierdzone. Na 31 marca planowany jest lot ludzi z Axiom na ISS.
@@SpockSP Jestem wielkim fanem Axiom i nie pisałem w swoim komentarzu o tym że Axiom takiego planu nie ma, tylko że to motywacja NASA dla przedłużenia życia ISS nie jest znana w 100%. Co sam zresztą przyznałeś.
4:52. Nie zgodzę się ze względu na różnicę ciśnień. Nie wiem, czy na stacji panuje ciśnienie atmosferyczne, czy trochę mniejsze, ale różnica między próżnią a stacją jest jakieś 800 razy mniejsza niż między batyskafem a oceanem. Małe pęknięcie, nawet nie przelotowe a tylko przez część grubości poszycia przy takiej różnicy ciśnień spowoduje rozerwanie materiału. Przez szczelinę, przez którą powolutku ulatuje powietrze w próżnię, woda lałaby się silnym i co gorsza szybkim strumieniem, powodując przy tym powiększanie szczeliny. Materiały w kosmosie mają luksus w pracy w porównaniu z materiałami w głębinach.
Zapewne chodzi bardziej o porównanie nie w sensie doslownym, chodzi bardziej o porównanie że to niebezpieczne i w każdej chwili może stać się coś dużo gorszego
;) Jako cywilizacja w pędzie ku nowoczesności tratujemy przez nieuwagę i bezmyślność nasz świat. Nadejdzie chwila, zresztą przez autorów SF niejednokrotnie poruszana, że zaczniemy na Ziemi budować habitaty by przeżyć w zanieczyszczonym, zniszczonym świecie.
*meteor to odłamek skalny pochodzenia kosmicznego który jest spalony w ziemskiej atmosferze A jeżeli chodzi o to co uderzyło w ISS to będzie meteoroid.
To był ciekawy i długoletni eksperyment. Może za kilka lat dla odmiany zaczną budować coś na księżycu, z jakimś ciekawym teleskopem i laboratorium. Chociaż jeśli technologie lotów nie pójdą do przodu to wątpię że znajdą się na to fundusze.
Jeżeli jest to możliwe proszę o kolejny odcinek o osiągnięciach naukowych dokonanych na ISS. Ciągle tylko słyszymy o tym że prowadzonych jest tam wiele badań ale o tym do czego te badania doprowadziły już bardzo rzadko. Jaki jest po 20 latach pracy bilans tej wysuniętej w kosmos palcówki naukowej z chęcią bym posłuchał.
w skrócie : -wszystko co wiemy o rozwoju roślin w środowisku mikrograwitacju czyli co można chodować i jak poza ziemią -wszystko co wiemy o rozwoju zwierząt w mikrigrawitacji -wpływ promieniowania kosmicznego na organizmy żywe -niezliczone test materiałowe wewnątrz i wyeksponowane na słońce to z tych które pamiętam, ale na wikipedi jest strona o tym Scientific research on the International Space Station po polsku nie ma, ale myślę że i z tłumaczem da radę zrozumieć
Przedluzyli bo co mieli zrobic? Poki ISS nadaje sie do uzycia i nie ma zamiennika to beda ciagnac ten projekt. Jak za rok przez pekniecia zacznie uciekac 10x tyle powietrza to zmienią zdanie i tyle a w papiery trzeba cos wpisac.
Nie pasuje mi jedno. Porównanie nieszczelności stacji na orbicie do nieszczelności batyskafu na 8km głębokości. Otóż różnice ciśnień w batyskafie byłyby nieporównywalnie większe od tych na stacji, gdzie różnica ciśnień wynosi coś koło 1atm a w batyskafie na głębokości 8km ponad 700atm. Nawet nie zauważyliby, że coś cieknie.
@@pawlo199409 nadal. Mała dziurka na ISS spowodowała by co najwyżej leniwe wyciekanie powietrza ze stacji. Taka sama dziurka w batyskafie na głębokości 8km spowodowała by zgniecenie go w mikrosekundach. Rozumiem, że chodzi o zagrożenie i możliwości reakcji/naprawy no ale batyskaf tutaj wygrywa. Jak by nie było na ISS zawędrowało coś tak koło 170 ludzi po księżycu chodziło 12 a do rowu Mariańskiego zeszło 3...
Chyba pierwszy raz oglądam coś na tym kanale. O co chodzi z tą muzyką? Zmienia się głośność i jest dziwnie dobrana. Sporą część filmu nie mogłem się skupić na tym co mówisz. Poza tym ciekawy temat i fajne podsumowanie sytuacji
A czy słyszał Pan o firmie Varda space industries która w najbliższych latach planuje umieści na orbicie stacje przemysłowa która to w warunkach mikro grawitacji ma produkować lepiej i precyzyjniej takie rzeczy jak: nanochipy, półprzewodniki i farmaceutyki. Czy ma to sens czy tylko szum medialny
Hej Tomaszu, oglądam już długo Twoje filmy, są świetne! Czy planujesz w niedalekiej przyszłości jakiś wykład na temat spraw kosmicznych (i nie tylko) w Gdańsku? ☺️ Chętnie bym posłuchał i wypił dobrą kawę!
Szkoda że tworzysz taką nagonkę na Rosjan, podczas gdy nie tylko oni przyczyniają się do powstawania smieci w przestrzeni okoloziemskiej. Ale ja wiem, amerykanow lubimy, rosjan nie lubimy
@@naukatolubie Myślę że nieszczelność w batyskafie byłaby dużo gorsza ponieważ natychmiast zostałby wypełniony wodą a w przypadku stacji kosmicznej powoduje powolną utratę powietrza, chociaż oczywiście mogę się mylić
No to może odpuścić sobie podtrzymywanie "trupa" i pomyśleć o nowszym obiekcie dla badań naukowych. Z tego co słyszę to przydałby się "kosmiczny odkurzacz" bo jak na razie "dywan" pod jaki zamiatają śmieci wydaje się nieskończenie wielki. Ale się tylko wydaje.
@@mateuszjak4645 Zacznie się opłacać gdy ilość tych kosmicznych śmieci zwiększy poziom zagrożenia kolizją, ciągłą potrzebą zużywania paliwa dla wymijania i powrotu na własną orbitę. A może to nowy sposób walki z kryzysem klimatycznym, taki odbłyśnik by Słoneczko nie przygrzewało tak mocno.
@@lubomirpetrowpahuta tych odblysnikow musialoby byc tysiace razy wiecej. A oplacac sie nie bedzie bo duzo taniej bedzie zabrac wiekszą butle na ksenon do silnikow jonowych albo robic pojedyncze misje latającymi tankowcami niz setki misji do pojedynczych kawalkow. To co pewnie zostanie zrobione to zaczna wyzej umieszczac satelity i tyle. Potrzebne tu jest porozumienie ponadnarodowe, w ktorym zysk nie gra roli.
Z tą analogią z batyskafem - to wydaje mi się, że w tym przypadku zawsze można zwiększyć ciśnienie, żeby zahamować dostawanie się wody. Tutaj to nie zadziała z przyczyn oczywistych. No, chyba, żeby astronauci założyli skafandry...
cisnienie na 8km pod wodą jest tak duze ze zwiekszenie cisnienia w batyskafie do zblizonego, zeby woda nie wplywala, zabiloby szybciej niz ta dostajaca sie woda
2 года назад
@@mateuszjak4645 I to jest merytoryczny komentarz, dziękuję. Zawsze mi się wydawało, że zewnętrzna powłoka nie zapewnia w całości strukturalnej integralności, a robi to ciśnienie gazów. Załoga oddycha mieszanką z odpowiednio dobraną prężnością gazów.
Nie jestem pana największym fanem, i nie zawszę zgadzam się z tym co pan mówi, ale w związku z zaoferowaną pomocą, w sprawie Stanowskiego, uważam że pan, jako człowiek, zachował się bardzo przykładnie, i się cieszę że pan stanowi część internetowej społeczności... pozdrawiam
No jak "nie mają" pieniędzy na rozwój stacji? Mają mają, tylko im szkoda i tyle. Wystarczy zobaczyć jak rozwijają arsenał militarny i czym strzelają do starych satelitów -_-" Na co i gdzie przeznaczają fundusze odpowiedź nasuwa się sama >:] Wspomniał pan z resztą o tym w materiale. Rosja to to stan umysłu i tyle :) Pozdrawiam.
Amerykanie w latach 50. wysyłali swoich żołnierzy na przemarsze po poligonach kilka minut po wybuchu atomowym. Oczywiście nie zmienia to faktu że Rosja też święta nie jest
Chyba się panu pomyliło ... Nieszczelność na głębokości 8 km to z batyskafu by nic nie zostało . W kosmosie nieszczelność to odpowiednik pod wodą na głębokości 5 metrów.
2 года назад
Myślę, że bardziej chodzi o skalę problemu. 5m da się po prostu wypłynąć. Z 8km nie masz takiej opcji aby bez specjalnego sprzętu się uratować.
cisnienie na tej globokosci byloby jakies 1000x wieksze niz na powierzchni, cisnienie na wysokosci ISS jest pewnie bardziej niz 1000x mniejsze niz na powierzchni
@@mateuszjak4645 cisnienie 1 KPa to odpowiednik nacisku slupa wody okolo 5 m pod powiezchnia wody. Zapewniam cie ze dziure w kadlubie batyskafu na glegokosci 8 km nie zatkasz palcem ;)... woda bedzie miala takie cisnienie ze bedzie w stanie ciac metal. A taka dziurke na stacji kosmicznej bylbys w stanie zatkac palcem bez problemu. Napompuj sobie kolo w roweze lub aucie do 1 KPa i zobacz jaki nacisk to wywoluje na opone lub palca jak chcesz to zatkac... nie jest to tak duzo jak sie wydaje.
@@mirek190 nawet niektore dziury na ISS byly łatane taśmą klejącą, ja zwróciłem uwage ze roznica miedzy cisnieniem na 8km i cisnieniem powierzchni Ziemii jest procntowo pewnie zblizona do procentowej roznicy cisnienia na tej samej powierzchni i 400km nad nią. To ze cisnienie nie przecina tam stali wynika z tego ze na ISS jest jedna atmosfera a na 400km 0+ atmosery, czyli roznica jest 1, natomiast na 8km roznica jest kolo 1000 atmosfer. Co nie zmienia faktu z skala problemu jest conajmniej porownywalna.
Wydaje mi się, że dolna granica jest koło kilku, kilkunastu centymetrów. Zatem odłamki mniejsze niż centymetr zdecydowanie nie - w niesprzyjającym zbiegu okoliczności mogą mieć prędkość względną nawet około 50 tys. km na godzinę.
W sumie ja tez chciałbym usłyszeć dodatkowe wyjaśnienie, dlaczego nie można „zakleić” stacji tak jak obiektów na ziemii. Rozumiem, że miska temperatura i ciśnienie nie pozwala na użycie tradycyjnej „pianki montażowej” ale czy nie ma środków,które jednak na podobne rozwiązanie pozwalają?
W przeciwieństwie do wspaniałego USA oczywiście? Los "Challengera" był ukoronowaniem beztroski a tragedia Apollo z 1967 to kwintesencja głupoty i pychy.
4:50 Panie Tomaszu, co pan za przeproszeniem pier... Nieszczelność stacji jest tak groźna jak nieszczelność Batyskafu na 8km pod wodą!? Odpowiednie porównanie to 10m (pod względem różnicy ciśnień) a i tak bardzo nietrafione ze względu na różnicę gęstości ośrodków, woda-powietrze i powietrze-próżnia. Na głębokości 8km panuje ciśnienie 801 atmosfer, zakładając, że w batyskafie jest normalne ciśnienie to różnica wynosi 800kg na każdy cm^2. Na orbicie różnica ciśnień wynosi 1kg^cm^2, 800x MNIEJ !! Przez dziurę w stacji kosmicznej powoli będzie uciekać powietrze z przepływem 4x mniejszym niż niż woda w przeciętnym kranie (na parterze). Przez dziurę w batyskafie będzie się lał strumień wody zdolny pociąć człowieka jak laser - z bliskiej odległości, jeżeli jakiś nurek w odruchu będzie próbował zatkać dziurę np. ręką. Jednak prawdopodobnie żaden nurek nie będzie miał czasu zareagować - przepływ wody momentalnie powiększy otwór, struktura batyskafu zostanie naruszona i imploduje on zanim załoga zorientuje się co ich zabiło. Na orbicie upłynie sporo czasu, zanim spadek ciśnienia zostanie zauważony (zakładając mikro pęknięcie), a pęknięcie nie będzie się powiększać w żaden zauważalny sposób. Rozumiem budowanie napięcia, ale może warto przemyśleć porównania...
Pospieszalski twierdzi że Kancelaria premiera wydała na youtuberów 360 tysięcy zł żeby promowali szczepienia . Nie mogę się doczekać opublikowania listy osób która wzięła za to ciężki hajs :)
Wyślijmy Putina żeby naprawił, coś tam pospawał, skleił, poklepał młotkiem. W razie czego jeśli mu nie wyjdzie nic złego się nie stanie. Nawet może stanie się coś dobrego ;)
@@gigachad3457 no generalnie nic ale ten Pan już straszył pseudo grypą jednocześnie zachęcając do szczypawek. Więc myślałem ,że może coś nowego i pandemii się dowiem. Po za tym nie jestem foliarzem ani antyszczepionkowcem. Mam pełne szczepienia i nie boje się szczepić np przy wyjeździe za granicą np na malarię. Więc jeśli tylko obawiam się i tą szczególną szczepionkę to od razu jestem foliarzem. Brawo.
@@naukatolubie Niekoniecznie, gdybyśmy połączyli dwie takie ISS to już mielibyśmy stację której dowolny element można wymienić. Nie twierdzę że to dobry pomysł, tylko że jest to możliwe.
Pewnie zaprojektują, ISS to specyficzna konstrukcja że względu na bagaż historyczny, poza tym to pierwsza tak duża konstrukcja w kosmosie, to właśnie "na niej" inżynierowie uczyli się jak projektować stacje.
Trzeba stację zanurzyć w wodzie i zobaczyć skąd lecą bąbelki.
Albo wypełnić stację wodą i zobaczyć w którym miejscu ulatuje w przestrzeń...
@@tomekjaglinski2123 tylko skąd weźmiesz taki długi szlauf? Pomyśl trochę ;)
@@biletomat9360 już sam nie wiem czy to bait
Mogą jeszcze szczać na pokład....
Trzeba zadymic cały środek i zobaczyć gdzie uchodzi dym
Nasz pierścień jest już prawie równie piękny jak Sarurna
Bardzo wesoła muzyczka do tej tragicznej sytuacji radzieckiej stacji kosmicznej :D
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego panie Tomaszu.
Dzięki Tomaszu za chęć pomocy w tym co się ostatnio dzieje w Polsce
Mowisz o tym jak mu posmarowali za promowanie breji genetycznej?
@@elokubano breje genetyczna to masz miedzy uszami typie xDDD
@@elokubano mówię np o tym że poprzez stanowskiego za darmo chciał prowadzić wykłady dla dzieci zamiast pato gali MMA
@@ShiranaiOki nie ma sensu dyskutowac z takim elementem, debile zawsze zakrzycza glos zdrowego rozsadku. Pozdrawiam 👊🏻
Ciekawość moja została zaspokojona. Dziękuję
Morał jest krótki i wszystkim dobrze znany - Rosja to stan umysłu!
Pozdrawiam serdecznie✌️
Jak zawsze, światło i rzetelny przekaz, w tym internetowym szlamie ;)
To brzmi jak zadanie dla Polskiej Agencji Kosmicznej 😜
Nasi tynkarze i gipsiarze w trzy dni odnowili by wnętrze a dekarze zrobili warstwe zewnętrzną.
A złomiarze by część kosztów odzyskali
Polacy od czarnej roboty... klasyka
Pan Wiesio by naprawił, podziała aż się zepsuje
Niebawem dzięki Rosjanom "Grawitacja" (2013) z gatunku Sci-Fi przejdzie do kategorii filmów dokumentalnych XD
Wiecie co jest jeszcze w coraz gorszym stanie oprócz ISS? Wiarygodność pana Rożka. Od czasu jego szit-wrzutek o szprycy i breji genetycznej ciężko mi go brac na poważnie.
@@elokubano zanim miales internet to tylko rodzice sie wstydzili co?
@@mattpaturej90 O mistrz ciętej riposty z copypaste.
Hindusi parę lat temu wykonali bardzo podobny test zestrzeliwania obiektu będącego na orbicie przy pomocy broni balistycznej zlokalizowanej na powierzchni Ziemi.
Grawitacja pod wzgledem naukowym to byl tak slaby film ze nigdy nie bedzie stal nawet daleko od filmow dokumentalnych.
ISS też się sypie, to osobny rozdział. Bill Clinton palił trawę ale się nie zaciągał.
Dziękuję i pozdrawiam.
Czas "życia" stacji został przedłużony ze względu na umowę podpisaną między NASA a firma Axiom Space. Firma ta ma wybudować komercyjną stację kosmiczną ale ponieważ nie są w stanie wysłać wszystkich modułów w krótkim czasie pierwsze moduły mają wykorzystywać zasoby ISS(zasilanie, powietrze, doki, itp.) a w późniejszym czasie obie stację zostaną rozłączone a ISS skończy na dnie oceanu.
@@adambandurski848 Jego komentarz na pewno wnosi cokolwiek wartościowego do omawianego tematu, Twój za to marnuje tylko ogólnopojęte zasoby Internetu i jakże wartościowe obecnie zasoby energetyczne, które mogłyby być wykorzystane na podobny do Macieja komentarz, a niestety nie zostaną... :(
@@adambandurski848 Skoro nie jesteś zainteresowany używaniem poprawnej pisowni to jesteś stratą czasu.
Nie, to są tylko domysły. Chociaż to prawda że przedłużenie życia ISS podarowało firmom które teraz budują na Ziemi swoje komercyjne stacje kosmiczne większy zapas czasu na umieszczenie ich na orbicie, dzięki czemu USA nie będzie już miało rękę w nocniku przez kilka lat tak jak to miało miejsce z brakiem statku załogowego i opieraniu swojej strategii ludzkiej eksploracji kosmicznej na rosyjskich statkach Sojuz.
@@graullas8981 Ludzie z Axiom Space wielokrotnie mówili że taki jest plan na budowę ich stacji kosmicznej więc nie są to domysły, ale oficjalnie przez NASA nie zostało to potwierdzone. Na 31 marca planowany jest lot ludzi z Axiom na ISS.
@@SpockSP Jestem wielkim fanem Axiom i nie pisałem w swoim komentarzu o tym że Axiom takiego planu nie ma, tylko że to motywacja NASA dla przedłużenia życia ISS nie jest znana w 100%. Co sam zresztą przyznałeś.
4:52. Nie zgodzę się ze względu na różnicę ciśnień. Nie wiem, czy na stacji panuje ciśnienie atmosferyczne, czy trochę mniejsze, ale różnica między próżnią a stacją jest jakieś 800 razy mniejsza niż między batyskafem a oceanem. Małe pęknięcie, nawet nie przelotowe a tylko przez część grubości poszycia przy takiej różnicy ciśnień spowoduje rozerwanie materiału. Przez szczelinę, przez którą powolutku ulatuje powietrze w próżnię, woda lałaby się silnym i co gorsza szybkim strumieniem, powodując przy tym powiększanie szczeliny.
Materiały w kosmosie mają luksus w pracy w porównaniu z materiałami w głębinach.
Zapewne chodzi bardziej o porównanie nie w sensie doslownym, chodzi bardziej o porównanie że to niebezpieczne i w każdej chwili może stać się coś dużo gorszego
Ja już to kiedyś słyszałem. Pod koniec żywota stacji Mir też się działo a problemy z dokowaniem miał wtedy Progres.
NAUKA. To lubię - nabiera zupełnie nowego znaczenia
Dzięki
Stacja ma tyle kłopotów, że można się zacząć zastanawiać, czy nie znajduje się ona w Polsce.
;) Jako cywilizacja w pędzie ku nowoczesności tratujemy przez nieuwagę i bezmyślność nasz świat. Nadejdzie chwila, zresztą przez autorów SF niejednokrotnie poruszana, że zaczniemy na Ziemi budować habitaty by przeżyć w zanieczyszczonym, zniszczonym świecie.
No, pod Wąbrzeźnem..
w Polsce to naprawiliby prowizorką że 50 lat wytrzyma
@@red.gniadek Trytytki poszłyby w ruch
To tyle - póki co - w kwestii podboju kosmosu. Zanim dolecimy do Neptuna to się rozpadniemy :D
Znam kogoś kto by naprawił te pęknięcia "Trzymaj piwo i podaj migomat " jeszcze nas by Zaria przeżyła
*meteor to odłamek skalny pochodzenia kosmicznego który jest spalony w ziemskiej atmosferze
A jeżeli chodzi o to co uderzyło w ISS to będzie meteoroid.
To był ciekawy i długoletni eksperyment. Może za kilka lat dla odmiany zaczną budować coś na księżycu, z jakimś ciekawym teleskopem i laboratorium. Chociaż jeśli technologie lotów nie pójdą do przodu to wątpię że znajdą się na to fundusze.
Jeżeli jest to możliwe proszę o kolejny odcinek o osiągnięciach naukowych dokonanych na ISS. Ciągle tylko słyszymy o tym że prowadzonych jest tam wiele badań ale o tym do czego te badania doprowadziły już bardzo rzadko. Jaki jest po 20 latach pracy bilans tej wysuniętej w kosmos palcówki naukowej z chęcią bym posłuchał.
w skrócie :
-wszystko co wiemy o rozwoju roślin w środowisku mikrograwitacju czyli co można chodować i jak poza ziemią
-wszystko co wiemy o rozwoju zwierząt w mikrigrawitacji
-wpływ promieniowania kosmicznego na organizmy żywe
-niezliczone test materiałowe wewnątrz i wyeksponowane na słońce
to z tych które pamiętam, ale na wikipedi jest strona o tym
Scientific research on the International Space Station
po polsku nie ma, ale myślę że i z tłumaczem da radę zrozumieć
No ładnie. Polski Ład jest już na ISS! 😂
Firma WiesłBud naprawi to co popsute, a popsuje to co działa :D
Jak dla obcego
Gdyby wytawili ją na otomoto to kupiłby ją Janusz co ma garaż, wyklepał za 2 stówy i z powrotem wysłał w kosmos
Średnio udane dokowanie, po awarii komputera, zestrzelenie satelity w pobliżu stacji "no cóż za przypadek"
Przedluzyli bo co mieli zrobic? Poki ISS nadaje sie do uzycia i nie ma zamiennika to beda ciagnac ten projekt. Jak za rok przez pekniecia zacznie uciekac 10x tyle powietrza to zmienią zdanie i tyle a w papiery trzeba cos wpisac.
Wyślą tam polską ekipę od remontów i będzie cacy. ;D
Wolne sondy!!!
Sondy nie mogą być wolne, bo pospadają
Super podsumowanie. Miałem jakieś pojęcie o ISS i jej ostatnich problemach ale teraz wiem dużo więcej, dziękuję.
Nie pasuje mi jedno. Porównanie nieszczelności stacji na orbicie do nieszczelności batyskafu na 8km głębokości. Otóż różnice ciśnień w batyskafie byłyby nieporównywalnie większe od tych na stacji, gdzie różnica ciśnień wynosi coś koło 1atm a w batyskafie na głębokości 8km ponad 700atm. Nawet nie zauważyliby, że coś cieknie.
Porównaj powierzchnie batyskafu i ISS. To bardzo ważne. Chodzi o skalę zagrożenia.
@@pawlo199409 nadal. Mała dziurka na ISS spowodowała by co najwyżej leniwe wyciekanie powietrza ze stacji. Taka sama dziurka w batyskafie na głębokości 8km spowodowała by zgniecenie go w mikrosekundach. Rozumiem, że chodzi o zagrożenie i możliwości reakcji/naprawy no ale batyskaf tutaj wygrywa. Jak by nie było na ISS zawędrowało coś tak koło 170 ludzi po księżycu chodziło 12 a do rowu Mariańskiego zeszło 3...
@@raval87 No racja, po prostu spora hiperbola :D
Wpuście tam polskich fachowców, panie taka prowizorka że 50 lat jeszcze wytrzyma... xD
I jak z tą odpornością ozdrowieńców jest?
Fraza ''To się wyklepie'' nabiera nowego znaczenia
*ciekawy materiał*
7:35 jaka jest średnica tego krateru?
Dzięki za ciekawy materiał.
Chyba pierwszy raz oglądam coś na tym kanale. O co chodzi z tą muzyką? Zmienia się głośność i jest dziwnie dobrana. Sporą część filmu nie mogłem się skupić na tym co mówisz. Poza tym ciekawy temat i fajne podsumowanie sytuacji
A czy słyszał Pan o firmie Varda space industries która w najbliższych latach planuje umieści na orbicie stacje przemysłowa która to w warunkach mikro grawitacji ma produkować lepiej i precyzyjniej takie rzeczy jak: nanochipy, półprzewodniki i farmaceutyki. Czy ma to sens czy tylko szum medialny
Co Pan powie nt. stacji antarktycznej 211 ?
Dźwięk - proszę odstąpić od dodawania w tle głośnych dźwięków 'muzyki'
Nieda się zaspawać i oczyścić powietrza?
W miniaturce jest ISS z 1998 (Wtedy gdy ta cała stacja to był 1 człon)
jest Zaria, czyli pierwszy człon
@@naukatolubie Czy on jest najbardziej "Popsuty"?
@@Kerbalista oglądałeś film bez dźwięku czy jak?
Bardzo pana lubie, cenie i szanuje oraz bardzo doceniam to co pan robi. Pozdrawiam serdecznie.
Kosmos 1408, to brzmi jak model łady ;)
Z tą wodą może być kłopot, bo tam grawitacja jest słaba. Bąbelki poleca na ziemię. Ale gdyby zafarbować powietrze na stacji...
koks
Hej Tomaszu, oglądam już długo Twoje filmy, są świetne!
Czy planujesz w niedalekiej przyszłości jakiś wykład na temat spraw kosmicznych (i nie tylko) w Gdańsku? ☺️
Chętnie bym posłuchał i wypił dobrą kawę!
co jakiś czas tam bywam. Zerkaj na moje SM, zawsze o tym piszę
Szkoda że tworzysz taką nagonkę na Rosjan, podczas gdy nie tylko oni przyczyniają się do powstawania smieci w przestrzeni okoloziemskiej. Ale ja wiem, amerykanow lubimy, rosjan nie lubimy
@@jimlahey5623 xdd
Na waszej stronie po wejściu z zakładkę "Człowiek" wywala plik odpowiedzialny za style ".css". Strona przez to wygląda jak z lat 90.
Ja bym tam nie porównywał ciśnienia działającego na batyskaf na dnie oceanu do sprzętu na orbicie - całkiem inne problemy i ciśnienia ;)
Ale zagrożenie to samo.
@@naukatolubie tu są duchy panie Tomku
@@naukatolubie Myślę że nieszczelność w batyskafie byłaby dużo gorsza ponieważ natychmiast zostałby wypełniony wodą a w przypadku stacji kosmicznej powoduje powolną utratę powietrza, chociaż oczywiście mogę się mylić
4:30 Najman był w kosmosie?
No to może odpuścić sobie podtrzymywanie "trupa" i pomyśleć o nowszym obiekcie dla badań naukowych. Z tego co słyszę to przydałby się "kosmiczny odkurzacz" bo jak na razie "dywan" pod jaki zamiatają śmieci wydaje się nieskończenie wielki. Ale się tylko wydaje.
problem w tym ze to sie nikomu nie oplaca, zysk z takiego odkurzacza bylby conajwyzej niewielki
@@mateuszjak4645 Zacznie się opłacać gdy ilość tych kosmicznych śmieci zwiększy poziom zagrożenia kolizją, ciągłą potrzebą zużywania paliwa dla wymijania i powrotu na własną orbitę. A może to nowy sposób walki z kryzysem klimatycznym, taki odbłyśnik by Słoneczko nie przygrzewało tak mocno.
@@lubomirpetrowpahuta tych odblysnikow musialoby byc tysiace razy wiecej. A oplacac sie nie bedzie bo duzo taniej bedzie zabrac wiekszą butle na ksenon do silnikow jonowych albo robic pojedyncze misje latającymi tankowcami niz setki misji do pojedynczych kawalkow. To co pewnie zostanie zrobione to zaczna wyzej umieszczac satelity i tyle. Potrzebne tu jest porozumienie ponadnarodowe, w ktorym zysk nie gra roli.
@@mateuszjak4645 Wysyłajmy więcej śmieci w Kosmos. ;)
co do alternatywy, to chiński niebiański pałac rozwija się ładnie
👍
Z tą analogią z batyskafem - to wydaje mi się, że w tym przypadku zawsze można zwiększyć ciśnienie, żeby zahamować dostawanie się wody.
Tutaj to nie zadziała z przyczyn oczywistych. No, chyba, żeby astronauci założyli skafandry...
jeśli nie zatkają wycieku będą musieli zwiększyć tempo elektrolizy. Generować taką ilość tlenu ile ucieka przez szczelinę, czy szczeliny.
cisnienie na 8km pod wodą jest tak duze ze zwiekszenie cisnienia w batyskafie do zblizonego, zeby woda nie wplywala, zabiloby szybciej niz ta dostajaca sie woda
@@mateuszjak4645 I to jest merytoryczny komentarz, dziękuję. Zawsze mi się wydawało, że zewnętrzna powłoka nie zapewnia w całości strukturalnej integralności, a robi to ciśnienie gazów.
Załoga oddycha mieszanką z odpowiednio dobraną prężnością gazów.
7:30 no nie do końca, różnica prędkości między ISS, a odłamkami nie wynosi 24 000 km/h.
3:25 najman w kosmosie, w stanie nieważkości nie może odklepać xd
👍😉
Trzeba wodą z mydłem spryskac stacje i ło :)
Nie jestem pana największym fanem, i nie zawszę zgadzam się z tym co pan mówi, ale w związku z zaoferowaną pomocą, w sprawie Stanowskiego, uważam że pan, jako człowiek, zachował się bardzo przykładnie, i się cieszę że pan stanowi część internetowej społeczności... pozdrawiam
O co chodzi? Rożek przyłączył się do Stanowskiego, czy wręcz przeciwnie?
Stanowski ten od Nejmana i szczepionek? Bo tu tez to samo
Dokowanie (docking) to nie to samo zo cumowanie (berthing). Dokuje o własnych siłach, cumuje z pomocą czegoś z zewnątrz (np. ramienia robotycznego).
Wysoki poziom IQ dowództwa wojskowego Rosjan/ZSRR zadziwia niezmiennie od lat 50!
jeżeli tu jest źle, a tam jeszcze gorzej, to dokąd uciekać?
na diunę
5:50 Normalnie film "Grawitacja"
Będzie Pan w Wieluniu?
mam nadzieję
"Pęknięć nie da się zakleić". Producent DuctTape - "potrzymaj mi piwo..."
Nie wiedziałem że Prezes wie o YT, musiałem że tylko rządzi w TVP......
Od czego się odbija ciąg silnika w przestrzeni kosmicznej jeśli tam nie ma powietrza . ?
Od niczego, III zasada dynamiki, odrzut gazów spalania paliwa.
@@eldorado1679 spalanie paliwa w kosmosie ? Skąd tyle tlenu?
@@wojciechbarczewski798 ze zbiorników, tyle wystarczy
ISS sypie się już od lat. Jak typowa maszyna na zakładzie. Robi robotę?
Robi!
Złomować?
Po co, jak robi robotę!
Znowu przedłużone jej utrzymywanie? Ile razy słyszałem, że to koniec...
Pierwotnie miała działać chyba do 2010 roku ale NASA jak zwykle niedofinansowana i reanimuje złom
No jak "nie mają" pieniędzy na rozwój stacji? Mają mają, tylko im szkoda i tyle. Wystarczy zobaczyć jak rozwijają arsenał militarny i czym strzelają do starych satelitów -_-" Na co i gdzie przeznaczają fundusze odpowiedź nasuwa się sama >:] Wspomniał pan z resztą o tym w materiale. Rosja to to stan umysłu i tyle :) Pozdrawiam.
Podobno jedziesz do Wielunia?
Dlaczego, tam na wysokości, są sobie ludźmi, a na ziemi brat brata nożem?????????????????????????
Dobry temat bo niezwiązany z celebrycką chorobą.
3:24 Artur Szpilka w kosmosie
Niech pokażą te narzędzia precyzyjne w końcu. Jeszcze nie pokazali widoku księżyca, ciekawe dlaczego
Rosjanie nigdy nie przejmowali się stratami wśród swoich
Wiele krajów też
Amerykanie w latach 50. wysyłali swoich żołnierzy na przemarsze po poligonach kilka minut po wybuchu atomowym. Oczywiście nie zmienia to faktu że Rosja też święta nie jest
Nie mogę się doczekać momentu gdy moja córeczka będzie na tyle duża bym mógł zacząć pokazywać jej pańskie materiały ❤
Chyba się panu pomyliło ...
Nieszczelność na głębokości 8 km to z batyskafu by nic nie zostało .
W kosmosie nieszczelność to odpowiednik pod wodą na głębokości 5 metrów.
Myślę, że bardziej chodzi o skalę problemu. 5m da się po prostu wypłynąć. Z 8km nie masz takiej opcji aby bez specjalnego sprzętu się uratować.
A nie czasem 10 metrów? 1 atmosfera to ciśnienie jak na głębokości 10m
cisnienie na tej globokosci byloby jakies 1000x wieksze niz na powierzchni, cisnienie na wysokosci ISS jest pewnie bardziej niz 1000x mniejsze niz na powierzchni
@@mateuszjak4645 cisnienie 1 KPa to odpowiednik nacisku slupa wody okolo 5 m pod powiezchnia wody.
Zapewniam cie ze dziure w kadlubie batyskafu na glegokosci 8 km nie zatkasz palcem ;)... woda bedzie miala takie cisnienie ze bedzie w stanie ciac metal.
A taka dziurke na stacji kosmicznej bylbys w stanie zatkac palcem bez problemu.
Napompuj sobie kolo w roweze lub aucie do 1 KPa i zobacz jaki nacisk to wywoluje na opone lub palca jak chcesz to zatkac... nie jest to tak duzo jak sie wydaje.
@@mirek190 nawet niektore dziury na ISS byly łatane taśmą klejącą, ja zwróciłem uwage ze roznica miedzy cisnieniem na 8km i cisnieniem powierzchni Ziemii jest procntowo pewnie zblizona do procentowej roznicy cisnienia na tej samej powierzchni i 400km nad nią. To ze cisnienie nie przecina tam stali wynika z tego ze na ISS jest jedna atmosfera a na 400km 0+ atmosery, czyli roznica jest 1, natomiast na 8km roznica jest kolo 1000 atmosfer. Co nie zmienia faktu z skala problemu jest conajmniej porownywalna.
Czy Rosjanie mogą pić wódkę na ISS?
Trzeba jej założyć ankry 😉
@biuor su a co to ma do ankrow?
Czy NASA coś robi w sprawie śmieci kosmicznych , które są zagrożeniem ???
Ponad 20000 km/h nie ma co sie dziwić ze jak walnie nawet coś małego to zostawi niezłą dziurę.
Jak duże są "duże fragmenty" które sa obserwowane?
Wydaje mi się, że dolna granica jest koło kilku, kilkunastu centymetrów. Zatem odłamki mniejsze niż centymetr zdecydowanie nie - w niesprzyjającym zbiegu okoliczności mogą mieć prędkość względną nawet około 50 tys. km na godzinę.
@@arturc6803 Racja
Czy ISS nie można wypełnić gazem, który pełniłby rolę znacznika nieszczelności ?
W sumie ja tez chciałbym usłyszeć dodatkowe wyjaśnienie, dlaczego nie można „zakleić” stacji tak jak obiektów na ziemii. Rozumiem, że miska temperatura i ciśnienie nie pozwala na użycie tradycyjnej „pianki montażowej” ale czy nie ma środków,które jednak na podobne rozwiązanie pozwalają?
A już tak na serio, to Ruscy nigdy się nie przejmowali życiem swoich… czy innych ludzi…
W przeciwieństwie do wspaniałego USA oczywiście? Los "Challengera" był ukoronowaniem beztroski a tragedia Apollo z 1967 to kwintesencja głupoty i pychy.
4:50 Panie Tomaszu, co pan za przeproszeniem pier... Nieszczelność stacji jest tak groźna jak nieszczelność Batyskafu na 8km pod wodą!? Odpowiednie porównanie to 10m (pod względem różnicy ciśnień) a i tak bardzo nietrafione ze względu na różnicę gęstości ośrodków, woda-powietrze i powietrze-próżnia.
Na głębokości 8km panuje ciśnienie 801 atmosfer, zakładając, że w batyskafie jest normalne ciśnienie to różnica wynosi 800kg na każdy cm^2. Na orbicie różnica ciśnień wynosi 1kg^cm^2, 800x MNIEJ !! Przez dziurę w stacji kosmicznej powoli będzie uciekać powietrze z przepływem 4x mniejszym niż niż woda w przeciętnym kranie (na parterze). Przez dziurę w batyskafie będzie się lał strumień wody zdolny pociąć człowieka jak laser - z bliskiej odległości, jeżeli jakiś nurek w odruchu będzie próbował zatkać dziurę np. ręką. Jednak prawdopodobnie żaden nurek nie będzie miał czasu zareagować - przepływ wody momentalnie powiększy otwór, struktura batyskafu zostanie naruszona i imploduje on zanim załoga zorientuje się co ich zabiło.
Na orbicie upłynie sporo czasu, zanim spadek ciśnienia zostanie zauważony (zakładając mikro pęknięcie), a pęknięcie nie będzie się powiększać w żaden zauważalny sposób. Rozumiem budowanie napięcia, ale może warto przemyśleć porównania...
Nie widzę tu perspektywy.. Van Allen.
A śmiali się ze stacji mir. Podobno Ruscy odłączyli swoją sekcję.
Pospieszalski twierdzi że Kancelaria premiera wydała na youtuberów 360
tysięcy zł żeby promowali szczepienia . Nie mogę się doczekać
opublikowania listy osób która wzięła za to ciężki hajs :)
Daj znać jak będzie lista :)
Witam yo yo ☺️
Może Michu z M4K naprawi?
Say NO to China, say YES to Taiwan!
Wyślijmy Putina żeby naprawił, coś tam pospawał, skleił, poklepał młotkiem. W razie czego jeśli mu nie wyjdzie nic złego się nie stanie. Nawet może stanie się coś dobrego ;)
Muzyka do zmiany :/
👍🇵🇱🇵🇱👍👍😏😀
Co pan powie o pandemii ? Dalej straszymy??
Co ma pandemia to stacji kosmicznej xd
Naukowcy już przyznali że plandemia to robota reptiliano-illuminatów którzy chcą zniewolić ludzkość i zbudować NWO.
@@Cinek400 jacy naukowcy??? Xddd sami foliarze
@@gigachad3457 no generalnie nic ale ten Pan już straszył pseudo grypą jednocześnie zachęcając do szczypawek. Więc myślałem ,że może coś nowego i pandemii się dowiem. Po za tym nie jestem foliarzem ani antyszczepionkowcem. Mam pełne szczepienia i nie boje się szczepić np przy wyjeździe za granicą np na malarię. Więc jeśli tylko obawiam się i tą szczególną szczepionkę to od razu jestem foliarzem. Brawo.
@@gigachad3457 tak tak. Wiem . Nawet ludzie którzy dzisiaj szczepią się na grypę dalej są foliarzami i antyszczepionkowcami. Wiem.
Dlaczego nie zaprojektują stacji w której można wymienić dowolny element i którą można rozbudowywać w nieskończoność?
Zawsze będzie jakiś moduł centralny.
@@naukatolubie Niekoniecznie, gdybyśmy połączyli dwie takie ISS to już mielibyśmy stację której dowolny element można wymienić. Nie twierdzę że to dobry pomysł, tylko że jest to możliwe.
Pewnie zaprojektują, ISS to specyficzna konstrukcja że względu na bagaż historyczny, poza tym to pierwsza tak duża konstrukcja w kosmosie, to właśnie "na niej" inżynierowie uczyli się jak projektować stacje.
@@BHBalast był jeszcze Mir który też się składał z kilku modułów
@@ziomekzmiasta9292 Słuszna uwaga, dzięki
A gdyby ISS posadzić na księżycu ? Po kawałku.
niewykonalne, za daleko
@@mateuszjak4645 Można nawet rozbić o Plutona, zwyczajnie to nie ma sensu
@@Cinek400 nie, nie można
@@mateuszjak4645 Dlaczego?
@@mateuszjak4645 Kwestia czasu i odpowiedniej prędkości. Gorzej z hamowaniem.
3:24 hesus, myślałem, że to Najman