Prostownik automatyczny INDEL PSM 1215Ae - szukamy przyczyn braku skuteczności

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 авг 2024
  • Dlaczego nie doładowuje i co z nim dalej?

Комментарии • 15

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +3

    Ej no, wcale nie byłem aż tak dosadny 😁 I sądząc po komentarzach nie tylko ja byłem zainteresowany tym co się kryje w środku 😋 To patrzymy. Regulacja na uzwojeniach pierwotnych, bardziej uniwersalny byłby regulator fazowy. Ale bezpiecznik termiczny transformatora coś nerwowy, do sprawdzenia lub wymiany. Wskazane aktywne chłodzenie bo jest potencjał. Podwójne uzwojenie wtórne w układzie z masą pozorną, bardzo fajne rozwiązanie znane z na przykład prostowników Stefpola. Tyle że trafo nie toroid, więc charakterystyka będzie bardziej miękka. Taki układ daje możliwość przełączania pomiędzy jedno- i dwupołówkowcem. Ale na cóż te wszystkie wolty i ampery, skoro na końcu jest kaganiec... Przekaźnik zostawić tak jak jest bo zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem / zwarciem żabek, odciąć go jedynie od kontrolera napięcia i działać w trybie manualnym. Mam jedynie obawy co do wskaźnika LED, bo nie wiadomo jaki ma maksymalny zakres. Opcjonalnie można go wymienić na zestaw diy LM3914 zastępując segment LED diodami i odpowiednio skalując do 7 sztuk (o ile naturalnie ta linijka miałaby pozostać). Jest miejsce na panelu przednim na amperomierz analogowy albo woltomierz / amperomierz cyfrowy. Wejdzie też na przykład kontroler ładowania. Albo, albo, albo... jest pole do popisu bo aż szkoda tego urządzenia 🙂

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 2 года назад +3

    Hej, siema. Fajny film. To napięcie pokazane na początku na wolnym i szybkim trybie ładowania to trzeba podzielić na 2 bo to zapewne jest układ prostownika ze wspólnym odczepem uzwojenia wtórnego. Raz działa jedna gałąź, raz druga. Ale wiadomo o co chodzi. Kawałeczek elektroniki jest ale większa część to pewnie ten wskaźnik napięcia na diodach i jakiś drobiazg do zabezpieczenia przez zwarciem itp.
    Z tym potencjometrem i końcowym napięciem też myślę, że jest jak mówisz - można tylko nieco skorygować prób wyłączenia. Tutaj jest zupełny brak fazy podobnej co CV.
    Co do zasady działa podobnie jak prostowniki Arctic Automatic. Też mają elektronikę do testowania akumulatora i pokazywania poziomu naładowania oraz trybu pracy. Przełącznikiem zmieniamy odczepy strony pierwotnej transformatora a ładownia kończy się po przekroczeniu pewnego progu. Innego dla GEL/AGM/CaCa/Reco Jedynie tym przełącznikiem można co nieco zmienić tempo przyrostu napięcia poprzez regulację prądu. Tutaj to działa dwustopniowo.
    Mając taki prostowniki z kilkoma odczepami i kawałkiem elektroniki można by po osiągnieciu napięcia na wyżsyz biegu redukować zakresy coraz niżej j i jak na ostatnim napięcie przekroczy ten próg to koniec. Podobnie działa Noco 5:)

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +2

      Trafo i odczepy - aaa, jasne! Normalnie nie grzebię w elektronice, to i niektóre rzeczy oczywiste dla mnie nie są. Ale przy okazji wyjaśniło się i to mostkowe szaleństwo, które wyglądało mi na jakiś niespełniony sen elektryka, a teraz już wszystko rozumiem, dzięki 👍😆

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 2 года назад +2

      @@prawyplus865 A tak orientacyjnie to ten widoczny potencjometr może też służyć do kalibracji wskaźnika diodowego a nie progu wyłączenia. Tak tylko doprecyzowuję.

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +1

      Może i tak być. Tak, czy owak, nie dotykam, bo i tak niewiele by to dało 😉

    • @tomekbis5499
      @tomekbis5499 2 года назад +2

      @@prawyplus865 no dało by ,bo wiedział byś do czego on służy. To następnie dało by więcej informacji .
      Kolejna myśl która mi się nasuwa to dlaczego odcina termik ?
      Następna to widoczny przekaźnik. Jak by to rozpracować jak w BNS 12/6 to by przeszedł w podtrzymanie 🤔 .

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +2

      @@tomekbis5499 Przekaźnik pełni tutaj dwojaką funkcję, to jest zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem / zwarciem żabek i odcina prąd po osiągnięciu ustawionego napięcia. Potencjometr również może służyć zarówno wyskalowaniu linijki LED jak i jednocześnie ustalać górny próg napięcia. Ogólnie byłby to całkiem fajny prostownik gdyby nie te ograniczenia...

  • @roberttomczak110
    @roberttomczak110 2 года назад +3

    Cała ta elektronika na śmietnik i nowy regulator na tyrystorach.

  • @tomekbis5499
    @tomekbis5499 2 года назад +2

    Nadal trudno powiedzieć co z nim zrobić. Nawet trudno coś sensownego mi napisać.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 2 года назад +3

      Ma potencjał. Najszybciej to będzie dorobić przełącznik mostkujący ten duży przekaźnik. Stracimy automat ale zyskamy chyba w miarę dobry manual. Drugim krokiem mogło by być połączenie jednej gałęzi przez wyłącznik i powstanie na żądanie prostownik jednopołówkowy. Regulator fazowy też by się to zmieścił i nawet w automacie coś ciekawego by mógł wnieść do procesu ładowania.

    • @tomekbis5499
      @tomekbis5499 2 года назад +3

      @@inspektorelektron w BNS przejście na rezystor jest przy napięciu 14,7 V . Może to byłby dobry kierunek do modyfikacji tego prostownika 🤔 .

  • @radoslaw8444
    @radoslaw8444 2 года назад +2

    Kurcze ale pajączki. Trzeba by jakiś pwm chiński wstawić. Albo tyrystorowo wysterowac. Coś grzebać to trzeba dokładnie j pokazać co tam jest.