POWERMAT PM-PM-40B - test prostownika mikroprocesorowego

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 авг 2024
  • Podłączymy, popatrzymy, zrobimy pstryk i sprawdzimy, co z tego będzie ;)

Комментарии • 44

  • @grzegorzchicago9937
    @grzegorzchicago9937 4 дня назад

    Tak flegmatyczne prowadzenie testu zniechęcą każdego do oglądania.

  • @akumariusz
    @akumariusz 2 года назад +6

    I wszystko jasne, dzięki Twojemu testowi, można zobaczyć jak pracuje ten prostownik, jak sobie radzi, czy jest bezpieczny itp. Gdyby ktoś się zastanawiał czy kupić taki prostownik, z Twojego materiału moze sobie ocenić czy warto. Dobra robota🙂👍👍👍

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 2 года назад +10

    Moja osobista opinia co do ważenia akumulatora przed i po naładowaniu celem pomiaru ubytku wody z elekrolitu.Doświadczalnie jak najbardziej wskazane jednak takie ważenie moim zdaniem spowoduje na początku małymi kroczkami potem nastąpią szybkie kroki w ich następstwie spowodujemy jeszcze większy strach przed ładowaniem, a co za tym idzie kupowaniem i użytkowaniem akumulatorów z płynnym elektrolitem, które są popularne z powodu niższych kosztów zakupu.Akumulator w dzisiejszych czasach skazany tak czy owak jest na 4 czy tam 5 lat eksploatacji.Ładowany będzie góra 5 razy lub wcale.Poziom elektrolitu jest wystarczający na te 5 lat.
    Elektroliza jest czymś normalnym, a przynajmniej kiedyś była podczas normalnego ładowania.Ładowanie normalne to takie ładowanie według mnie, które nie trwa 3dni, a niekiedy 7dni jakie ostatnio jest modne.Takie anemiczne ładowanie jest modne, bo lobby ładowarkowe wciska na kit o szkodliwości napięcia 16V przy tym nic nie wspominając o prądzie, który jak jest niski to i przy napięciu nawet i 17V dla akumulatora z płynnym elektrolitem nic złego nie zrobi.
    Serwisy, sklepy z akumulatorami odrzucają reklamację jak powiesz, że ładowałeś akumulator kupiony u nich zwykłym prostownikiem, a na zapleczu, czym oni sami ładują?.
    W video wspomniałeś, że jesteś fanem ładowania impulsowego moim zdaniem bardziej staliśmy się ofiarami tanedetnych ładowarek, które aby nie ulec awarii muszą używać takiego prądu.Akumulator z płynnym elektrolitem wcale nie musi być ładowany impulsami jak to nam teraz zaczyna się tłumaczyć i wciskać.

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +4

      Wszystko prawda. Dodatkowo dla aku z korkami ubytek wody nie ma kompletnie żadnego znaczenia, bo łatwo ją uzupełnić. Ale chyba warto wiedziec, która ładowarka jak wypada pod tym względem, żeby mieć choć uogólnione pojęcie ile dolać - szklankę, kieliszek, czy naparstek?
      Również ubolewam nad podejściem do maksymalnych napięć współczesnych producentów ładowarek i ich fałszywą troską o bezpieczeństwo akumulatora. Fałszywą, bo zupełnie pomijają to, że niedoładowywanie jest równie szkodliwe, a może nawet bardziej, bo zasiarcza płyty, o paradoksie, nawet regularnie ładowanych akumulatorów.
      EDIT:
      Odnośnie impulsowego - może być właśnie świetnym kompromisem z wysokimi parametrami prądowymi, a jednocześnie niewielkim ubytkiem wody oraz bardzo korzystną skutecznością w przyjmowaniu ładunku. Tyle, że mało kto robi to umiejętnie. IMO bardzo fajnie pod tym względem wypada SEMI, choć niestety na koniec zbyt szybko rezygnuje i kończy ładowanie.

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +5

    No i to mi się podoba, bez napinki na mityczną gęstość i tym samym niepotrzebnego pastwienia się nad akumulatorem 🙂 I też jestem zwolennikiem niższego napięcia końcowego jak i adekwatnie wydłużonego czasu ładowania 👍🏻 Ok, czasem trafia się oporny pacjent któremu trzeba zaaplikować powyżej 16V, zazwyczaj jednak okolice 15,8V czy mniej ale dłużej są w zupełności wystarczające.

  • @radoslaw8444
    @radoslaw8444 2 года назад +4

    Brawo, POzdro

  • @mowca100
    @mowca100 2 года назад +3

    Moim zdaniem autor tego filmu w swoich rozważaniach na temat wartości prądu zwłaszcza na końcu ładowania pominął istotny fakt, a mianowicie to że jest to prąd impulsowy, a więc te zaobserwowane wartości trwają tylko przez jakąś chwilę. Na podstawie obserwacji posiadanej ładowarki o podobnej konstrukcji tj. KD1919 zauważyłem że prąd jest podawany przez maks. 2s w okresie co 4s. Zatem można przyjąć że wartość średnia prądu to połowa tego co zostało zarejestrowane w szczycie. Do pełni analizy przebiegów prądowych zabrakło podglądu z oscyloskopu gdyż tam można zaobserwować ciekawe rzeczy. Np. to że na końcówce ładowania każdemu impulsowi towarzyszy w pierwszej fazie pik prądu i napięcia przekraczający wartość średnią parę razy więcej.
    Autor zauważa że ładowarka nie kończy ładowania, a to nieprawda i zarazem prawda. Ładowanie trwa impulsami prądowymi, które z biegiem czasu mają coraz mniejszą wartość i trwanie w czasie. Teoretycznie ładowarka zakończy więc pracę wtedy kiedy akumulator przestanie przyjmować ładunek. Ale właściwie to nigdy nie nastąpi z powodu zjawiska samorozładowania akumulatora. Można więc przyjąć że ładowarka nie kończy ładowania w wyraźny sposób jak wiele innych konstrukcji bo z automatu w sposób płynny przechodzi w tryb konserwacji utrzymując napięcie w przedziale od 13,6 do ~14,6V (impulsy) z prądem adekwatnym do rezystancji wewnętrznej akumulatora.
    Konstrukcja ta przypomina rosyjskie i polskie konstrukcje prostowników impulsowych na transformatorach i tyrystorach, tyle że ta jest zrealizowana na zasilaczu impulsowym sterowanym mikroprocesorem.
    Pozdrawiam i czekam z nadzieją na nowe publikacje.

  • @jerzykjerzyk604
    @jerzykjerzyk604 Год назад +1

    To polecasz tą ładowarkę czy nie?pozdrawiam

  • @karolradziejewski5068
    @karolradziejewski5068 7 месяцев назад

    Czy ta ładowarka naładowała komuś akumulator do stopnia aż zaczęła piszczeć? W instrukcji jest napisane, że jak naładuje to będzie wydawała dźwięk. Mój aku był w połowie rozładowany, ładowałem go 48 godzin i nic żadnego dźwięku z ładowarki. Czy jest lepiej naładowany? Nie wiem auto wcześniej dobrze paliło i po ładowaniu też dobrze odpala.

  • @markopolo8150
    @markopolo8150 2 года назад +4

    Witam, czy po całkowitym naładowaniu akumulatora ładowarka automatycznie się wyłącza?

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +5

      Nie. Pomimo wygaszenia lampki "ładowanie" ładuje cały czas obniżając tylko parametry. Nie należy jej więc zostawiać podłączonej na czas dłuższy, niż tego wymaga naładowanie akumulatora.

  • @pawelmark2540
    @pawelmark2540 9 месяцев назад

    Witam kupiłem automatyczny prostownik 12v10A-24v-5A akumulator 74ah 680A po podłonczeniu wskazuje 40% bateri.po podłonczeniu do sieci trwa odsiarczawianie a póżniej wyskakuję że full i już nic się nie dzieje?podłonczyłem inny prostownik tylko że 4A i już się ładuję 2 godziny czy to awaria prostownik nowego ?test był robiony na 2 różnych akumulatorach

  • @zbudowaemdom1963
    @zbudowaemdom1963 Год назад

    W Twoim filmiku unboxingu w instrukcji podają że napięcie ładowania 12V, a tu wygląda na to, że jednak napięcie osiąga nawet prawie 16V - zgadza się?

  • @mariomariusz993
    @mariomariusz993 2 года назад +3

    fajny test,dobry jest areometr Wurth xd

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +3

      Albo taki sam Gefo 🙂 Ale w gruncie rzeczy nawet te z marketów są w zupełności wystarczające, w końcu nie chodzi o pomiary na poziomie laboratoryjnym a tylko o szacunkowy pogląd 😉 Znaczy jak kto lubi oczywiście 🙂

    • @mariomariusz993
      @mariomariusz993 2 года назад +4

      @@Tab7.6.Tab7.6 owszem ale Wurth sie nie klei do scianki i nie przekrzywia pływak.I jak dla mnie ma bardziej wyrażną skalę.Ale to kwestia wyboru film ok😄

  • @radzik2467
    @radzik2467 2 года назад +1

    Ogólnie polecasz prostownik?

  • @krzyszandre
    @krzyszandre 27 дней назад

    Czołem! Otrzymałem ten prostownik w komplecie z akumulatorem agm 100ah i silnikiem do łódki. Posiadam też inny prostownik Qlon 19. Który będzie lepszy? Ja stawiam na Qlona.

  • @danielkowalski474
    @danielkowalski474 2 года назад +4

    Witam czy ładowanie akumulatora agm 100ah pracujacego w trybie cykilcznym na przełącznku w pozycji auta nie uszkodzi akumulatora zbyt wysokim napieciem końcowym powżej 15 V i czy tryb motocklowy o mniejszym napieciu nie bedzie zbyt słaby dla tak dużego akumulatora by skutecznie go naładować.

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +3

      15V w fazie wysycania nie jest dla AGM-a niczym okrutnym. O ile oczywiście nie ciagnie się tego w nieskończoność. Nawet 15,6V jest akceptowalne przez godzinkę, dwie. Dla AGM-ów szkodliwe są dwie rzeczy - powolne wysuszanie przez długotrwałą, nadmierną elektrolizę (a więc przy napięciach powodujących gwałtowne gazowanie) i temperatura, która wysusza je wprost na drodze odziaływania fizycznego. Nie są tak chimeryczne jak żele (których nie lubię), które krzywdzi się już przy najmniejszym gazowaniu.
      Tryb motocyklowy tej ładowarki będzie dla AGM-a idealny.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +3

      Pytanie czy nie lepszym rozwiązaniem jest bardziej uniwersalny klon Foxsura 8A dostępny na znanym portalu "aukcyjnym", polska dystrybucja z 2-letnią gwarancją. Nie podaję linka żeby nie było, że mam w tym jakiś interes 😉 Generalnie większość AGMów ma napięcie określone na poziomie 14,8V, przy czym inteligentne systemy ładowania w autach w zależności od stopnia naładowania lub przy korekcie na temperaturę potrafią podbić na pewien czas powyżej 15V. Tak naprawdę najlepiej przy ładowaniu AGMa sprawdzają się programowalne przetwornice w połączeniu z możliwością obserwacji krzywej prądu 😉

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +3

      Spośród tych dwóch bez żadnej wątpliwości wybrałbym Foxsura 👍
      Trzeba tylko pamiętać, że wersja 8A wbrew informacji na wyświetlaczu nie kończy ładowania w trybie Repair. Nie to, że jest to jakaś straszna wada, ale dobrze o tym wiedzieć.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +3

      @@prawyplus865 No właśnie, taka dziwaczna przypadłość tej serii. Mam 5A i ta kończy repair po 24h, klon klona o nazwie E-Fast ZYX-J40 robi to po 16h. A wersja 8A ma w nosie kryzys energetyczny, emisję CO2 i partię zielonych razem wziętych 😉

    • @danielkowalski474
      @danielkowalski474 2 года назад +3

      @@prawyplus865 Dzięki za odpowiedz
      Czy zagśnięcie lampki ladowania faktycznie kończy proces ładowania i czy mozna ja pozostawic w stanie podtrzymania na czas nieokreslony .

  • @wtoraspw
    @wtoraspw 2 года назад

    Nadaje się ona do ładowania bez wyjmowania akumulatora w nowych samochodach z akumulatorem EFB?

  • @lowcalewakoow
    @lowcalewakoow Год назад +1

    ile czasu może zajmować ładowanie inteligentne akumulatora 640A / 70Ah 12v ? godzinę? Pięć? Dzień czy dwa dni ?

  • @user-rw9up5tf5b
    @user-rw9up5tf5b 2 года назад

    Akumulator 100ah agm dobrze będę lądować?

  • @oxsaqexo
    @oxsaqexo 2 года назад

    fajny ten akumulator ;D ładowany taki nie za mocny :D

  • @rafirafal
    @rafirafal 2 года назад +2

    Jestem w trakcie budowy prostownika z automatycznym wylaczeniem po uzyskaniu ustawionego napiecia. W zwiazku z tym mam pytanie: Przy jakim napieciu prostownik powinien zakonczyc ladowanie? Akumulator jaki bedzie ladowany to Varta 12V 74Ah.

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +2

      Niestety to nie takie proste. Osiągnięcie górnej granicy napięcia nie powinno być momentem wyłączenia ładowania, a jedynie przejściem do fazy stalonapieciowej, w której następuje obniżanie wartości prądu.

    • @jacekbednarz6520
      @jacekbednarz6520 2 года назад

      @@prawyplus865 i od tego sa ładowarki cc cv. Jest bardzo łatwe pod warunkiem że wiemy o parametrach akumulatorach wszystko. I rozumiemy wszystkie Stany ładowania akumulatorów. Ładowarki impulsowe a szczególnie z pwm zabijają swoimi parametrami akumulatory mega szybko, przetwornice o szybkości kilohercow pracy po zastosowaniu dużej pojemności kondesatorow traktujemy jak źródło napięcia stałego. Są zalety i wady. Ta testowana w filmie ładowarka zabije każdy akumulator tymi dużymi impulsami. To jest bardzo złe pwm. Powinna być większa szerokość impulsów i mniejszy prąd.

    • @jacekbednarz6520
      @jacekbednarz6520 2 года назад

      Prostownik na transformatorze czy na przetwornicy?

    • @rafirafal
      @rafirafal 2 года назад

      @@jacekbednarz6520 Moj ma byc na transformatorze.

    • @jacekbednarz6520
      @jacekbednarz6520 2 года назад

      @@rafirafal dobry wybór. Jednopolowkowy czy pelnopolowkowy?

  • @lepio126p
    @lepio126p 2 года назад

    dobry ten specbatt?

  • @radion2
    @radion2 11 месяцев назад

    Taka sama ładowarka jest sprzedawana na stacji BP pod nazwą Bolamei BLM-168 😮