Статті професора К.М. Тищенка, що є у відкритому доступі та, на мою думку, можуть бути найбільш цікавими для пересічного глядача: • Золотоординські топоніми Лівобережжя (2021) • Топонімічний слід арабів християн у Східній Європі: нові два до витоків сучасних національних ідентичностей (2020) • Мовне дзеркало правічного степу (2019) • У ті дні, в ті далекі дні... (Перший у світі сюжетний текст) (2018) • Прізвища українців з авестійським минулим: статистика, ареали, словотвір, хронологія (2017) • Асиміляція середньовічних меншин до української мовної спільноти (2015) • 24-а перська сатрапія над Дніпром (2013) • Всеслов'янськість мови українців (2012) • Гени, мова, Україна (2012) • Забуті ґабри-вигнанці (2010) • Араби на півночі (2009) • Поки живі українські діалекти - живе Україна! (2002)
Захоплююсь Костянтином Миколайовичем. Для нього мовознавство - це було його ВСЕ, наскільки він все це знав, вивчав, цим жив. Наскільки добрим і порядним він був! Я вдячна Богу, що мені довелось навчатись у такого ВЕЛИКОГО педагога, ВЕЛИКОЇ людини. Царство йому Небесне, вічна пам'ять.
Людина -з Великої Букви ! Прикро дуже ,шо сірість й посередність в культурі ,політиці ,економіці й в науці ,лізуть з шкури ,деруть горлають й гребуть ,а Таланти майже завжди в тініʼ !!! Єдиний й неповторний Костянтин Тищенко ! СПАСИБІ !!!
Мій колишній викладач, який навчив любити, цінувати та вивчати мови. Неймовірно вдячний авторові каналу за відновлене інтерв'ю адже небагато з записів є в інтернеті. Збирався нещодавно писати панові Костянтинові листа, отже згадаю, що його справа живе, його дослідженнями цікавляться, а він стає прикладом для инших ентузіястів та науковців. Борімося поборемо Слава Україні!
Обов'язково напишіть листа! :) Обидва записи екскурсії по Лінґвістичному навчальному музею а також запис передачі про Хведора Вовка я отримав безпосередньо від пана професора. Періодично переписуємось. Костянтина Миколайовича порадувало оформлення відео, формування плейлисту з усіма наявними відеоматеріалами та успіх зроблених мною коротких відео у мережі TikTok (ті самі, що тут на каналі, і з тими самими назвами).
А хто не хоче? :D Проєкт віртуальної прогулянки в цьому Музеї не втілено. Є стаття Костянтина Тищенка про цей проєкт (у співавторстві). Наскільки я пам'ятаю, останнє інтерв'ю з Костянтином Тищенком було в р. 2020 ("Життя в науці як воно є"). Напевно, варто все ж таки зв'язатися з українськими RUclips-каналами та запропонувати їм взяти інтерв'ю.
Нових бесід, на жаль, не буде. Костянтин Миколайович відійшов у вічність 23.07.2023 Його учень, Юрій Макаров, згадував, що Костянтин Тищенко не любив виступи на камеру, проте завжди охоче спілкувався з живою авдиторією. Тому маємо те, що маємо: жменька телевізійних програм, низка записів з доволі поганим звуком, дві дуже старі презентації з голосовим супроводом. Сподіваюся, що колись побачимо у вільному доступі передачу (у 4-х частинах) "Метатеорія професора Тищенка". У ній, гадаю, більш детально розглянуто метод вивчення мов FIXAT, коротко показаний на діаграмі у цьому відео (більшого не можна було очікувати: як у 20 хвилин запхати цілий *музей* ?). Про схему з експонатів музею та сам метод FIXAT. В інтернеті є більше зображення схеми. Ця ж схема та дуже короткий коментар є в підручнику К. Тищенка *"Основи мовознавства. Системний підручник"* (2007, с. 119-121, є на сайті Чтиво; с. 116-118 теж не будуть зайві; там взагалі купа цікавого). Детальний опис методу є в монографії *"Метатеорія мовознавства"* (2000, с. 258-260, теж є на сайті Чтиво). Основою для схеми та опису став напис про метод вивчення іноземних мов у польській книзі *"Jak się zostać poliglotą"* (1983, с. 92-137; автор нарису: Suchorzewski L., назва: Jak się do tego zabrać, czyli spór o metodę), яку мені в інтернеті знайти та завантажити не вдалося. Сам нарис спирається на багаторічний досвід вивчення й навчання мов. Цей метод, слід вважати, був застосований і під час викладання мов експериментальним романським групам (кінець 1980-х), коли студенти на додаток до основної нероманської мови вивчали (і таки вивчили!) ще по 4 романські мови.
Дякую за це відео, такий скарб, така визначна людина має бути на усіх екранах і книжки в книгарнях, вчора гуглила хотіла придбати книжки автора, ще заїхала в Академкнигу - нічого не знайшла 😭
Цьому питанню присвячена одна з трьох картинок наприкінці кожного з моїх коротких відео ☺️ Є дві електронні поштові адреси. Для замовлення книг видавництва Посвіт: chobit81@ukr.net Тищенко К.М. 42 епохи українських мовних контактів: енциклопедія 3000 запозичених реалій античності й середньовіччя у мові, прізвищах і топонімах. - К.: Просвіта, 2020. - 912 с. (650 грн було в жовтні минулого року, якщо не помиляюсь) Тищенко К.М. Іншомовна історія українців: 2300 запозичених реалій античності й середньовіччя у мові, топонімах і прізвищах. - Київ ; Броди : Просвіта, 2018. - 815 с. (хоча в книзі менше статей, вони детальніші) Для замовлення книг видавництва Посвіт: posvitdruk@gmail.com Тищенко К.М. Ключі з Астурії від минулого України. - К.: Посвіт, 2015. - 527 с. Тищенко К.М. Долітописна мовна історія українців. - К.: Посвіт, 2016. - 752 с. Хочу звернути увагу також на цю книгу: Українство поза Україною: у Словаччині, Польщі, Білорусі й Росії. Дослідний проект Олександра Рибалка. 1992-2005 / Упоряд. І. Гирич. - Київ ; Дрогобич: Посвіт, 2019. - 944 с. (600 грн у жовтні минулого року; це антологія статей з журналу "Пам'ятки України", для написання кожної з котрих було відправлено наукову експедицію до відповідних країв) ОНОВЛЕННЯ: на prom.ua книгу "Українство поза Україною" (Посвіт, 2019, 944 с.) продають лише за 250 грн!
Почекайте... Я ж контакт Просвіти надав в описі до відео! 😅 Напевно, це нагадує нам, що туди варто все ж таки заглядати ☺️ Хоча хотілося б, аби книги були доступніші, дійсно.
На щастя, існує спадковість знань та методів, а талановитих людей вистачає у всі часи. Залишається тільки державі та суспільстві забезпечити їхнє навчання та роботу. Де там український капітал? Не надто малу участь він бере у розбудові української науки та культури? Державі теж треба покращуватися. З іншого боку, дійсно, "коли вмирає стара людина, горить ціла бібліотека" (індіанське прислів'я).
Він же живий :) І активно продовжує дослідницьку й викладацьку діяльність. Нещодавно вийшла друком його стаття "Десять свідків прадавності української мови" та перший виступ з циклу лекцій про генетичні й мовні складники українського народу, що вони проводитимуться в бібліотеці Дрогобицького університету.
Дякую за екскурсію! Але як на мене дуже коротко і скомкано. Ведуча весь час перериває, якісь питання недоречні вкручує у монолог, вибачаюсь. Краще менше, та якісніше. Позаяк дуже рада була побачити славетний музей! Давайте ще😊
О, радий бачити іншого поціновувача мовознавства та здобутків професора Тищенка! Часу дійсно минуло багато. Ситуація з мовою значно покращилася, а цікавезних книг і статей в гостя програми побільшало. (проте, на жаль, це не можна сказати про кількість відеозаписів лекцій чи інтерв'ю). Це інтерв'ю 2012-го р. зберіг не я, я лише поширив - завдяки пану професору. До речі, є ще одне відео - передача про корифея української антропології та етнології Федора Вовка. Вона складається з декількох частин. За нагоди я їх об'єднаю і теж опублікую.
@@Oleksa-Derevianchenko Тобто, сам Костянтин Миколайович передав Вам цей запис? Мабуть, у нього можуть бути ще інші відео? Він багато записувався у другій половині 2010-х років. Також на Ютюбі було розміщено дві його презентації. Можливо ще є? Щодо Хведіра Вовка - буде дуже цікаво. Вже був матеріал Тищенка про мандрівку етнографа до Країни Басків (ТК Культура), але десь зник, як це часом на Ютюбі стається.
@@M.Y.V. так, сам Костянтин Миколайович. Той запис передачі про Федора Вовка містить й доволі детальну розповідь про басків та унікальні особливості їхньої культури. На RUclips я бачив: • відеозаписи трьох доповідей (українська мова на тлі слов'янських - фрагментами на каналі Українського тижня, топонімічні сліди бактрійських греків, 24-а перська сатрапія над Дніпром), • дві анімовані презентації з закадровим коментарем пана професора (здається, серія РОЗШИФРОВАНО), • передача про сліди арабо-хозарської війни (посилання вставлено у примітки до цього відео) • лекція в КНУ імені Тараса Шевченка (запис з аудиторії) • стара, ще початку 90-х років, передача про українську мову • коротенький сюжет про те, що пан професор не вважає себе поліглотом-колекціонером Здається, це все.
Це стара версія запису цього інтерв'ю, що містить візуальні й звукові деформації. На каналі є нова, краща. Посилання: ruclips.net/video/WdTTbZJ5jjQ/видео.html
@@Oleksa-Derevianchenko так мене цікавить не просто екскурсія, а так, щоб цю екскурсію проводив сам пан Тищенко К.М. А також я хочу, щоб він особисто подарував мені свою книгу з автографом своїм. Це взагалі можливо буде щоб колись здійснилося? Це моя мрія. Мені 14 років (без місяця). Я вивчаю українську, давньоруську, янгельську, корейську і німецьку мови. Поки що....
Статті професора К.М. Тищенка, що є у відкритому доступі та, на мою думку, можуть бути найбільш цікавими для пересічного глядача:
• Золотоординські топоніми Лівобережжя (2021)
• Топонімічний слід арабів християн у Східній Європі: нові два до витоків сучасних національних ідентичностей (2020)
• Мовне дзеркало правічного степу (2019)
• У ті дні, в ті далекі дні... (Перший у світі сюжетний текст) (2018)
• Прізвища українців з авестійським минулим: статистика, ареали, словотвір, хронологія (2017)
• Асиміляція середньовічних меншин до української мовної спільноти (2015)
• 24-а перська сатрапія над Дніпром (2013)
• Всеслов'янськість мови українців (2012)
• Гени, мова, Україна (2012)
• Забуті ґабри-вигнанці (2010)
• Араби на півночі (2009)
• Поки живі українські діалекти - живе Україна! (2002)
Пан Тищенко - легенда української філології. Дякую за це відео
Жива легенда і дивовижна людина.
Беречь, холить и лелеять, сокровище Украины 🇺🇦♥️👨👩👧👦
Вічна пам'ять Професору.
Захоплююсь Костянтином Миколайовичем. Для нього мовознавство - це було його ВСЕ, наскільки він все це знав, вивчав, цим жив. Наскільки добрим і порядним він був! Я вдячна Богу, що мені довелось навчатись у такого ВЕЛИКОГО педагога, ВЕЛИКОЇ людини. Царство йому Небесне, вічна пам'ять.
Прослухав, море задоволення, останні аборигени, які тримають нашу націю. Дякую Вам пане Костянтине, здоров'я Вам.
Людина -з Великої Букви ! Прикро дуже ,шо сірість й посередність в культурі ,політиці ,економіці й в науці ,лізуть з шкури ,деруть горлають й гребуть ,а Таланти майже завжди в тініʼ !!! Єдиний й неповторний Костянтин Тищенко ! СПАСИБІ !!!
Наш геній і смарагд України!!!
Героям слава!
Костянтин Тищенко обдарована і талановита людина, яку приємно і цікаво слухати💙💛
Мій колишній викладач, який навчив любити, цінувати та вивчати мови.
Неймовірно вдячний авторові каналу за відновлене інтерв'ю адже небагато з записів є в інтернеті. Збирався нещодавно писати панові Костянтинові листа, отже згадаю, що його справа живе, його дослідженнями цікавляться, а він стає прикладом для инших ентузіястів та науковців.
Борімося поборемо
Слава Україні!
Обов'язково напишіть листа! :)
Обидва записи екскурсії по Лінґвістичному навчальному музею а також запис передачі про Хведора Вовка я отримав безпосередньо від пана професора. Періодично переписуємось. Костянтина Миколайовича порадувало оформлення відео, формування плейлисту з усіма наявними відеоматеріалами та успіх зроблених мною коротких відео у мережі TikTok (ті самі, що тут на каналі, і з тими самими назвами).
Один - видатний Учений, Світило і Геній сучасності, а друга - неймовірна Красуня. Захоплююче видовище!
Дуже цікаво та пізнавально
Неймовірна людина! Дякую за прекрасне інтерв'ю! Хочу ще!
А хто не хоче? :D
Проєкт віртуальної прогулянки в цьому Музеї не втілено. Є стаття Костянтина Тищенка про цей проєкт (у співавторстві).
Наскільки я пам'ятаю, останнє інтерв'ю з Костянтином Тищенком було в р. 2020 ("Життя в науці як воно є").
Напевно, варто все ж таки зв'язатися з українськими RUclips-каналами та запропонувати їм взяти інтерв'ю.
Захват. Дякую.
Дуже дякую. Потрібно ще провести бесіду і повільніше. Дуже швидкий стрім. Дякую. Дуже цікаво особливо про методику вивчення інш. мов.
Нових бесід, на жаль, не буде. Костянтин Миколайович відійшов у вічність 23.07.2023
Його учень, Юрій Макаров, згадував, що Костянтин Тищенко не любив виступи на камеру, проте завжди охоче спілкувався з живою авдиторією. Тому маємо те, що маємо: жменька телевізійних програм, низка записів з доволі поганим звуком, дві дуже старі презентації з голосовим супроводом.
Сподіваюся, що колись побачимо у вільному доступі передачу (у 4-х частинах) "Метатеорія професора Тищенка". У ній, гадаю, більш детально розглянуто метод вивчення мов FIXAT, коротко показаний на діаграмі у цьому відео (більшого не можна було очікувати: як у 20 хвилин запхати цілий *музей* ?).
Про схему з експонатів музею та сам метод FIXAT. В інтернеті є більше зображення схеми. Ця ж схема та дуже короткий коментар є в підручнику К. Тищенка *"Основи мовознавства. Системний підручник"* (2007, с. 119-121, є на сайті Чтиво; с. 116-118 теж не будуть зайві; там взагалі купа цікавого). Детальний опис методу є в монографії *"Метатеорія мовознавства"* (2000, с. 258-260, теж є на сайті Чтиво).
Основою для схеми та опису став напис про метод вивчення іноземних мов у польській книзі *"Jak się zostać poliglotą"* (1983, с. 92-137; автор нарису: Suchorzewski L., назва: Jak się do tego zabrać, czyli spór o metodę), яку мені в інтернеті знайти та завантажити не вдалося. Сам нарис спирається на багаторічний досвід вивчення й навчання мов.
Цей метод, слід вважати, був застосований і під час викладання мов експериментальним романським групам (кінець 1980-х), коли студенти на додаток до основної нероманської мови вивчали (і таки вивчили!) ще по 4 романські мови.
Дякую за це відео, такий скарб, така визначна людина має бути на усіх екранах і книжки в книгарнях, вчора гуглила хотіла придбати книжки автора, ще заїхала в Академкнигу - нічого не знайшла 😭
Цьому питанню присвячена одна з трьох картинок наприкінці кожного з моїх коротких відео ☺️
Є дві електронні поштові адреси.
Для замовлення книг видавництва Посвіт: chobit81@ukr.net
Тищенко К.М. 42 епохи українських мовних контактів: енциклопедія 3000 запозичених реалій античності й середньовіччя у мові, прізвищах і топонімах. - К.: Просвіта, 2020. - 912 с.
(650 грн було в жовтні минулого року, якщо не помиляюсь)
Тищенко К.М. Іншомовна історія українців: 2300 запозичених реалій античності й середньовіччя у мові, топонімах і прізвищах. - Київ ; Броди : Просвіта, 2018. - 815 с.
(хоча в книзі менше статей, вони детальніші)
Для замовлення книг видавництва Посвіт: posvitdruk@gmail.com
Тищенко К.М. Ключі з Астурії від минулого України. - К.: Посвіт, 2015. - 527 с.
Тищенко К.М. Долітописна мовна історія українців. - К.: Посвіт, 2016. - 752 с.
Хочу звернути увагу також на цю книгу:
Українство поза Україною: у Словаччині, Польщі, Білорусі й Росії. Дослідний проект Олександра Рибалка. 1992-2005 / Упоряд. І. Гирич. - Київ ; Дрогобич: Посвіт, 2019. - 944 с.
(600 грн у жовтні минулого року; це антологія статей з журналу "Пам'ятки України", для написання кожної з котрих було відправлено наукову експедицію до відповідних країв)
ОНОВЛЕННЯ: на prom.ua книгу "Українство поза Україною" (Посвіт, 2019, 944 с.) продають лише за 250 грн!
Почекайте... Я ж контакт Просвіти надав в описі до відео! 😅 Напевно, це нагадує нам, що туди варто все ж таки заглядати ☺️
Хоча хотілося б, аби книги були доступніші, дійсно.
ОНОВЛЕННЯ: на prom.ua книгу "Українство поза Україною" (Посвіт, 2019, 944 с.) продають лише за 250 грн!
якби такі люди жили вічно, світ ставав би кращим, різнобарвним.
На щастя, існує спадковість знань та методів, а талановитих людей вистачає у всі часи. Залишається тільки державі та суспільстві забезпечити їхнє навчання та роботу. Де там український капітал? Не надто малу участь він бере у розбудові української науки та культури? Державі теж треба покращуватися.
З іншого боку, дійсно, "коли вмирає стара людина, горить ціла бібліотека" (індіанське прислів'я).
Супер важлива екскурсія!
Хороша людина був професор. Справжній патріот і великий дослідник.
Він же живий :)
І активно продовжує дослідницьку й викладацьку діяльність. Нещодавно вийшла друком його стаття "Десять свідків прадавності української мови" та перший виступ з циклу лекцій про генетичні й мовні складники українського народу, що вони проводитимуться в бібліотеці Дрогобицького університету.
Дякую за екскурсію! Але як на мене дуже коротко і скомкано. Ведуча весь час перериває, якісь питання недоречні вкручує у монолог, вибачаюсь. Краще менше, та якісніше. Позаяк дуже рада була побачити славетний музей! Давайте ще😊
Чому більше ніхто з цих багатьох тисяч відвідувачів не зробив зйомку? Ось що мене дивує. Може, надто цікаво було? 🤔😅
дякую дуже розумно
Дякую. Дуже цікаво.
Дай буську ці бусю так кажуць у нас у Беларусі) 😊 прычым што ў заходняй што ва ўсходняй.
Дякую, що зберегли та поширили це інтерв'ю. Де той 2012 рік і де зараз ми? Щиро дякую!
О, радий бачити іншого поціновувача мовознавства та здобутків професора Тищенка!
Часу дійсно минуло багато. Ситуація з мовою значно покращилася, а цікавезних книг і статей в гостя програми побільшало. (проте, на жаль, це не можна сказати про кількість відеозаписів лекцій чи інтерв'ю).
Це інтерв'ю 2012-го р. зберіг не я, я лише поширив - завдяки пану професору.
До речі, є ще одне відео - передача про корифея української антропології та етнології Федора Вовка. Вона складається з декількох частин. За нагоди я їх об'єднаю і теж опублікую.
@@Oleksa-Derevianchenko Тобто, сам Костянтин Миколайович передав Вам цей запис? Мабуть, у нього можуть бути ще інші відео? Він багато записувався у другій половині 2010-х років. Також на Ютюбі було розміщено дві його презентації. Можливо ще є?
Щодо Хведіра Вовка - буде дуже цікаво. Вже був матеріал Тищенка про мандрівку етнографа до Країни Басків (ТК Культура), але десь зник, як це часом на Ютюбі стається.
@@M.Y.V. так, сам Костянтин Миколайович. Той запис передачі про Федора Вовка містить й доволі детальну розповідь про басків та унікальні особливості їхньої культури.
На RUclips я бачив:
• відеозаписи трьох доповідей (українська мова на тлі слов'янських - фрагментами на каналі Українського тижня, топонімічні сліди бактрійських греків, 24-а перська сатрапія над Дніпром),
• дві анімовані презентації з закадровим коментарем пана професора (здається, серія РОЗШИФРОВАНО),
• передача про сліди арабо-хозарської війни (посилання вставлено у примітки до цього відео)
• лекція в КНУ імені Тараса Шевченка (запис з аудиторії)
• стара, ще початку 90-х років, передача про українську мову
• коротенький сюжет про те, що пан професор не вважає себе поліглотом-колекціонером
Здається, це все.
@@M.Y.V. презентації, можливо, є й інші. Треба подивитися на сайті Навчального лінгвістичного музея, думаю, бачив там посилання
@@Oleksa-Derevianchenko Вибачте, не бачу посилання на передачу про сліди арабо-хозарської війни.
Це стара версія запису цього інтерв'ю, що містить візуальні й звукові деформації. На каналі є нова, краща. Посилання:
ruclips.net/video/WdTTbZJ5jjQ/видео.html
Супер!
Люде, підкажіть/допоможіть попасти в цей музей. Дякую!
На жаль, зараз екскурсії не проводяться. Доступ до червоного корпусу обмежений.
@@Oleksa-Derevianchenko так мене цікавить не просто екскурсія, а так, щоб цю екскурсію проводив сам пан Тищенко К.М. А також я хочу, щоб він особисто подарував мені свою книгу з автографом своїм. Це взагалі можливо буде щоб колись здійснилося? Це моя мрія. Мені 14 років (без місяця). Я вивчаю українську, давньоруську, янгельську, корейську і німецьку мови. Поки що....
Чому така освічена людина не викладає курс історії України на телебаченні, це інший рівень знання для українців?
Очень интересно Но 137 лайков за год это печально Что то у нас не так
Переважна більшість переглядів - від людей, чий вік складає 45 років або більше. Думаю, це вплинуло на співвідношення переглядів та вподобайок.
хай квітне український youtube
Цікаво слухати.
Слышал Тищенко 50 языков знає