Hej, trzy pytanka: 1. Czy planujesz nagrać materiał nieco szerzej omawiający ryzyko ETFów syntetycznych? Bardzo podobała mi się twoja analiza ryzyka w IBKR i myślę, że tutaj też przydałoby się przeanalizować na ile powinniśmy obawiać się o counterparty risk i jakie mamy zagwarantowane zabezpieczenie przed nim. Zauważyłem, że ludzie mają bardzo skrajne poglądy co do niego, tj. jedni uważają, że ryzyko jest na tyle duże, że nie warto sobie zaprzątać głowy syntetykami, zaś inni twierdzą, że ryzyko jest mocno wyolbrzymione. 2. Czy osobiście uważasz, że zysk z ETFów syntetycznych jest warty potencjalnego ryzyka? 3. Czy osobiście inwestujesz w europejskie ETF na S&P500 czy tylko amerykańskie? Czy amerykańskie ETFy po potrąceniu podatku z dywidend nadal będą korzystniejsze niż europejskie akumulatywne?
1. Dobry pomysł, dzięki! Nie ma na razie przypadków, w których syntetyki zawiodły, a już są z nami ponad dekadę. 2. Tak, ale zależy to od dostawcy i ufałbym tym większym. 3. Jeden amerykański, jeden europejski. Tak, amerykański może być korzystniejszy podatkowo, jeśli masz złożony W8-BEN.
@@InwestomatBo na ETF "super specjalistyczne" chyba nie ma sensu robić materiału. Na chmurę jest tak naprawdę jeden ETF, a na półprzewodniki mamy dwa ETF. Więc wybór jest tutaj dosyć mały.
@@neet5439 Wysokość rocznej dywidendy wobec średniej ceny z tego roku. Stopa dywidendy to nie stopa zwrotu, bo to tylko % wypłaconych dywidend (nie bierze pod uwagę zmian cen).
Jak zawsze, super odcinek. Mateusz, czy cena ETF ma znaczenie? Czy lepiej kupić, np. kilka jednostek ETF od iShares czy kilkanaście jednostek od Vanguard? A może nie ma to znaczenia?
Hej Tomek, Dzięki! Nie, cena ETF-a nie ma znaczenia, bo to tylko "większy lub mniejszy koszyk tego samego", więc ceny będą się zmieniać tak samo. Lepiej kupować tańsze ETF-y, bo można prościej je później kupić za określoną kwotę (np. 100 zł).
@@Inwestomat Dziękuję za odpowiedź. Wcześniej myślałem, żeby inwestować raz na kwartał większą kwotę. Ale chyba zmienię strategię na inwestycje co miesiąc mniejszymi kwotami.
@@Inwestomat Faktycznie mbank ETF Invesco na kraje rozwinięte nazwał sobie Source MSCI World UCITS pomijając nazwę Invesco 🤣na szczęście ISIN IE00B60SX394 od Invesco zachowany:)
Zakładając polskie konto maklerskie i kupując jakiś etf europejski zakumulowany np na rynek amerykański rozliczam podatek z etfow dopiero w chwili uzyskania zysków (po sprzedaniu etfa) ? Zakładają że sprzedam dopiero za rok na początku przyszłego roku nie muszę składać pita ?
Zakumulowany? W sensie akumulujący? Tak, rozliczasz dopiero zdarzenie sprzedaży. PIT składasz dopiero po roku, w którym zamknąłeś przynajmniej jedną pozycję lub otrzymałeś przynajmniej jedną dywidende zagraniczną poza IKE/IKZE.
Co mozna zrobic z gotówka dolarową żeby nie leżała w ,,skarpecie a zarabiała na siebie ,czy sa w polsce lokaty dolarowe dające dobre oprocentowanie np Freedom Finance Europe wiesz coś o nich ? oferuja 3% rocznie ale nie chce sie tu nadziać na naciągaczy ,bede wdzięczny za podpowiedź . pozdrawiam Andrzej
Ten ETF Lyxora ma sens gdy korzysta się z eMaklera i grozi objęcie opłatą za instrumenty zagraniczne. Jako polski instrument nie jest nią objęty. BTW, czemu ETF-y branżowe nie są polecane dla pasywnego inwestora? Takie np fundusze na zieloną energię lub wodę w dłuższej perspektywie wydają się mieć sens
Czy etfy lev. X2 Np. DBPG.De brać pod uwagę? Skoro jesteśmy w bessie to może warto do osiągnięcia ath podziałać bardziej ryzykownie? Mając długi okres zazwyczaj nikt nie bierze etf lev.x2 a podany wyżej ma zdecydowanie lepsza stopę zwrotu za 3/5/10lat, podobnie z LQQ.FR przy spadku indeksu o 20-30% nie warto wziąć pod uwagę za np. 10-20% portfela?
Nie polecam ETF-ów lev w horyzoncie innym od 1-5 dni ;). Możesz próbować, ale musiałby wrócić długoterminowy trend wzrostowy, by to Ci się opłaciło. Dla mnie to niewarte świeczki.
@@Inwestomat domyślam się że to temat na dłuższy wywód/dyskusje jednak sprawdzając dłuższe wyniki zdecydowanie przebijają standardowe etfy, skoro chcemy środki inwestować długoterminowo to why not dłuższy okres?
@@mikipolpakk Bo dzienny lewar 2x to w kryzysie prawdziwy dramat. Nie przekonuje mnie to, że w trendzie wzrostowym pobija indeksy, skoro jeden duży kryzys sprawia, że pada na kolana i zamiast -50% masz -90%.
Mam pytanie do Lyxor S&P500 distr. z GPW. Czy dostanę pit 8c cały gotowy i nie będę musiał wykonywać żadnych dodatkowych obliczeń typu kurs walut itd. ? Czy zrobi to za mnie broker ?
Z tego co ja się orientuję dostaniesz pit-8c tylko jeśli sprzedasz jednostki tego ETFa. Jeśli jednak będziesz go tylko kupował i trzymał to w przypadku samych spływających dywidend z GPW w danym roku nie dostaniesz pit-8c i w przypadku polskich ETF (Beta) nic nie trzeba robić a w przypadku Lyxora który jest jednak zagranicznym ETFem notowanym na gPW trzeba będzie już to sobie policzyć.
Tak, mnie też wydaje sie że trzeba samemu liczyć jak opodatkować tą spływająca dywidendę(ok 1,5% obecnie) więc poza ike/ikze ja bym tego nie ruszał. No ale jak ktoś lubi liczyć albo ma kogoś kto liczyć to proszę bardzo.
Mam takie pytanie posiadam konto na tastytrade. Jeśli kupie eth na s and p 500 np vanguard (VOO) to jakie niespodzianki podatkowe mogą mnie spotkać ? 30procent od dywidendy ? estate tax ? i co jeszcze ?
ETH czy ETF? :) Jeśli chodzi o ETF, to zapytaj brokera o W8-BEN - jeśli złożył, to WHT od dywidendy wyniesie 15%, a nie 30%. Estate Tax dotyczy śmierci posiadacza rachunku. Może się zdarzyć, że po Twojej śmierci, rodzina zapłaci estate Tax. Wyjaśniłem go w odcinku o FIrstrade.
Jednostka ETF o najniższych opłatach Invesco S&P 500 UCITS ETF kosztuje 806 euro. Tak urosła od 2010 r. i dalej będzie rosła, zwłaszcza, że jest akumulacyjny. Po 20 latach cena może się zwiększyć wielokrotnie. Zastanawia mnie czy nie będzie problemu ze sprzedaniem tak drogiej jednostki?
@@Inwestomat Dzięki za wyjaśnienie. Często zdarzają się takie przypadki splitów? Np. jednostka Lyxor S&P 500 UCITS ETF - Dist kosztuje tylko 42,7 euro, choć też jest na rynku od 2010 roku. Ta cena jest po splicie? Cena jednostki tez mogła by stanowić kryterium, bo łatwiej coś sprzedać i kupić za 42 niż za 806 euro, choćby na IKZE.
jesli etf-a dywidendowego z usa wrzucę w ike to zapłace nie 15 a 30% podatku u źródła ? wiec najlepiej mieć etf z s&p500 usa poza ike w wersji acum.? a w przyszłosci jesli zechce sprzedac w całsci taki etf z s&p 500 to zapłace podatek belki od całosci?
Nie kupisz na IKE ETF-a dywidendowego z USA. ETF-y z USA są niedostępne w Europie. Tak, jeśli sprzedasz ETF europejski acc na SP500 to zapłacisz "Belkę" dopiero przy sprzedaży.
Czy miał ktoś problem z kupnem Invesco S&P 500 UCITS ETF na IBKR poprzez giełdy niemieckie, np: Xetra? Wpisuje ticker (P500), ale widze, ze ten etf jest w IBKR dostepny na innych giełdach 🧐
Syntetyczny ETF na S&P500 to zero podatku u źródła zero podatku w Irlandii bo fundusz Ireland domiciled i zero podatku w Polsce bo na koncie IKE :) Mortal Combat Flawless Victory ZERO PODATKU (muzyka) 😃
@@Inwestomat no wlasnie a czy to 0 podatku u zrodla ,w Irlandii ,I w IKE dotyczy tylko ETF ow SP500 I w dodatku syntetykow czy ETFyMSCI tez sie kwalifikują.prosze o odpowiedz ew odeslanie mnie do filmu.dzieki
To jak koncert życzeń, bo właśnie czekałem na ten temat:-)
Miło słyszeć :). Klip czekał już od jakiegoś czasu na publikację :).
Dzięki za film! Jak zawsze na wysokim poziomie
Dzięki. Miło słyszeć, że się spodobał!
Super materiał, dużo przydatnych informacji🙂👍
Bardzo mi miło, dzięki Tomek!
Dobra robota. Jak zawsze zresztą.
Dzięki!
Wszystko super. Dzięki
Miło mi, dziękuję!
Super material. Dzieki
Miło mi, dzięki!
Super porównanie jak zwykle, czekam jeszcze na wpis o DM i EM :)
Już bylo
Takie porównania już są na kanale. Poszukaj "najlepsze fundusze ETF".
Świetny material, zresztą jak zwykle.
Dzięki, Piotrek!
Hej, trzy pytanka:
1. Czy planujesz nagrać materiał nieco szerzej omawiający ryzyko ETFów syntetycznych? Bardzo podobała mi się twoja analiza ryzyka w IBKR i myślę, że tutaj też przydałoby się przeanalizować na ile powinniśmy obawiać się o counterparty risk i jakie mamy zagwarantowane zabezpieczenie przed nim. Zauważyłem, że ludzie mają bardzo skrajne poglądy co do niego, tj. jedni uważają, że ryzyko jest na tyle duże, że nie warto sobie zaprzątać głowy syntetykami, zaś inni twierdzą, że ryzyko jest mocno wyolbrzymione.
2. Czy osobiście uważasz, że zysk z ETFów syntetycznych jest warty potencjalnego ryzyka?
3. Czy osobiście inwestujesz w europejskie ETF na S&P500 czy tylko amerykańskie? Czy amerykańskie ETFy po potrąceniu podatku z dywidend nadal będą korzystniejsze niż europejskie akumulatywne?
1. Dobry pomysł, dzięki! Nie ma na razie przypadków, w których syntetyki zawiodły, a już są z nami ponad dekadę.
2. Tak, ale zależy to od dostawcy i ufałbym tym większym.
3. Jeden amerykański, jeden europejski. Tak, amerykański może być korzystniejszy podatkowo, jeśli masz złożony W8-BEN.
Dzięki wielkie za materiał, właśnie czegoś takiego szukałem. Bardzo dobra robota.
Dziękuję!
@@Inwestomat A planujesz może zrobić materiał dotyczący ETF branżowych? Chodzi mi głównie o branżę technologiczną.
@@InwestomatBo na ETF "super specjalistyczne" chyba nie ma sensu robić materiału. Na chmurę jest tak naprawdę jeden ETF, a na półprzewodniki mamy dwa ETF. Więc wybór jest tutaj dosyć mały.
@@marit1937 Pomyślę o tym, ale pewnie w dalszej kolejności, bo jest na to dość mały popyt + nie ma ich wcale tak dużo (dla każdej branży).
@@marit1937 Dokładnie. Jest ich za mało, by było co porównywać (wewnątrz każdej subkategorii).
Kawał dobrej roboty
Dzięki!
Mateuszu a czy jesteś w stanie doradzić co lepiej wybrać do portfela długoterminowego ETF ViG czy ETF VTV (vanguard value)?
Zależnie od preferencji. Mnie odpowiada VIG, bo poprawnie selekcjonuje spółki dywidendowe.
Czy możesz napisać ile kwotowo bądź procentowo wynoszą dywidendy z takiego przykładowego etf-a na sp500?
W ostatnich latach było to przeciętnie 1,8-2,2% rocznie brutto.
@@Inwestomat jestem zielony. co to oznacza? bo chyba nie roczną stopę zwrotu?
@@neet5439 Wysokość rocznej dywidendy wobec średniej ceny z tego roku. Stopa dywidendy to nie stopa zwrotu, bo to tylko % wypłaconych dywidend (nie bierze pod uwagę zmian cen).
Jak zawsze, super odcinek. Mateusz, czy cena ETF ma znaczenie? Czy lepiej kupić, np. kilka jednostek ETF od iShares czy kilkanaście jednostek od Vanguard? A może nie ma to znaczenia?
Hej Tomek,
Dzięki! Nie, cena ETF-a nie ma znaczenia, bo to tylko "większy lub mniejszy koszyk tego samego", więc ceny będą się zmieniać tak samo. Lepiej kupować tańsze ETF-y, bo można prościej je później kupić za określoną kwotę (np. 100 zł).
@@Inwestomat Dziękuję za odpowiedź. Wcześniej myślałem, żeby inwestować raz na kwartał większą kwotę. Ale chyba zmienię strategię na inwestycje co miesiąc mniejszymi kwotami.
@@tomaszgasior9027 Nie ma sprawy :) POzdrawiam!
Tak forma jak najbardziej. 😊Czy są plany porównania FTSE All World MSCI World syntetycznych????
Jeśli takowe są, to już je porównałem w klipie "najlepsze fundusze ETF na rynki rozwinięte".
@@Inwestomat Faktycznie mbank ETF Invesco na kraje rozwinięte nazwał sobie Source MSCI World UCITS pomijając nazwę Invesco 🤣na szczęście ISIN IE00B60SX394 od Invesco zachowany:)
@@adamkomarnicki5632 To chyba nie mBank, bo może sam fundusz się tak teraz identyfikuje?
Zakładając polskie konto maklerskie i kupując jakiś etf europejski zakumulowany np na rynek amerykański rozliczam podatek z etfow dopiero w chwili uzyskania zysków (po sprzedaniu etfa) ? Zakładają że sprzedam dopiero za rok na początku przyszłego roku nie muszę składać pita ?
Zakumulowany? W sensie akumulujący?
Tak, rozliczasz dopiero zdarzenie sprzedaży.
PIT składasz dopiero po roku, w którym zamknąłeś przynajmniej jedną pozycję lub otrzymałeś przynajmniej jedną dywidende zagraniczną poza IKE/IKZE.
@@Inwestomat tak, o to mi chodziło właśnie, dzięki ;)
Co mozna zrobic z gotówka dolarową żeby nie leżała w ,,skarpecie a zarabiała na siebie ,czy sa w polsce lokaty dolarowe dające dobre oprocentowanie np Freedom Finance Europe wiesz coś o nich ? oferuja 3% rocznie ale nie chce sie tu nadziać na naciągaczy ,bede wdzięczny za podpowiedź .
pozdrawiam Andrzej
Najlepiej kupić bezpośrednio amerykańskie obligacje skarbowe. Można to zrobić przez Firstrade, którego niedawno opisałem w osobnym klipie.
@@Inwestomat a co z Freedom Finance Europe wiesz cos o nich?
@@andrzej4354 Nie, nigdy nie słyszałem.
Ten ETF Lyxora ma sens gdy korzysta się z eMaklera i grozi objęcie opłatą za instrumenty zagraniczne. Jako polski instrument nie jest nią objęty.
BTW, czemu ETF-y branżowe nie są polecane dla pasywnego inwestora? Takie np fundusze na zieloną energię lub wodę w dłuższej perspektywie wydają się mieć sens
Bo pasywny inwestor chce mieć wszystkie branże, a nie przebierać? ;)
Mateusz a czy przy ETFach US nie wystąpi problem US estate tax przy wartościach ponad 60 k USD ?
Wystąpi. Opisałem ten problem w klipie o Firstrade (jest cały rozdział o Estate Tax). Dlatego większosć tego klipu jest o ETF-ach europejskich :).
Czy etfy lev. X2 Np. DBPG.De brać pod uwagę? Skoro jesteśmy w bessie to może warto do osiągnięcia ath podziałać bardziej ryzykownie? Mając długi okres zazwyczaj nikt nie bierze etf lev.x2 a podany wyżej ma zdecydowanie lepsza stopę zwrotu za 3/5/10lat, podobnie z LQQ.FR przy spadku indeksu o 20-30% nie warto wziąć pod uwagę za np. 10-20% portfela?
Nie polecam ETF-ów lev w horyzoncie innym od 1-5 dni ;).
Możesz próbować, ale musiałby wrócić długoterminowy trend wzrostowy, by to Ci się opłaciło. Dla mnie to niewarte świeczki.
@@Inwestomat domyślam się że to temat na dłuższy wywód/dyskusje jednak sprawdzając dłuższe wyniki zdecydowanie przebijają standardowe etfy, skoro chcemy środki inwestować długoterminowo to why not dłuższy okres?
@@mikipolpakk Bo dzienny lewar 2x to w kryzysie prawdziwy dramat. Nie przekonuje mnie to, że w trendzie wzrostowym pobija indeksy, skoro jeden duży kryzys sprawia, że pada na kolana i zamiast -50% masz -90%.
Mam pytanie do Lyxor S&P500 distr. z GPW. Czy dostanę pit 8c cały gotowy i nie będę musiał wykonywać żadnych dodatkowych obliczeń typu kurs walut itd. ? Czy zrobi to za mnie broker ?
Z tego co ja się orientuję dostaniesz pit-8c tylko jeśli sprzedasz jednostki tego ETFa. Jeśli jednak będziesz go tylko kupował i trzymał to w przypadku samych spływających dywidend z GPW w danym roku nie dostaniesz pit-8c i w przypadku polskich ETF (Beta) nic nie trzeba robić a w przypadku Lyxora który jest jednak zagranicznym ETFem notowanym na gPW trzeba będzie już to sobie policzyć.
Tak, mnie też wydaje sie że trzeba samemu liczyć jak opodatkować tą spływająca dywidendę(ok 1,5% obecnie) więc poza ike/ikze ja bym tego nie ruszał. No ale jak ktoś lubi liczyć albo ma kogoś kto liczyć to proszę bardzo.
Jak pisali inni - każdą zagraniczną dywidendę musisz rozliczyć samemu (makler tego nie zrobi). Instrukcja we wpisie na blogu (szukaj: PIT-38).
Mam takie pytanie posiadam konto na tastytrade. Jeśli kupie eth na s and p 500 np vanguard (VOO) to jakie niespodzianki podatkowe mogą mnie spotkać ? 30procent od dywidendy ? estate tax ? i co jeszcze ?
ETH czy ETF? :)
Jeśli chodzi o ETF, to zapytaj brokera o W8-BEN - jeśli złożył, to WHT od dywidendy wyniesie 15%, a nie 30%.
Estate Tax dotyczy śmierci posiadacza rachunku. Może się zdarzyć, że po Twojej śmierci, rodzina zapłaci estate Tax. Wyjaśniłem go w odcinku o FIrstrade.
Jednostka ETF o najniższych opłatach Invesco S&P 500 UCITS ETF kosztuje 806 euro. Tak urosła od 2010 r. i dalej będzie rosła, zwłaszcza, że jest akumulacyjny. Po 20 latach cena może się zwiększyć wielokrotnie. Zastanawia mnie czy nie będzie problemu ze sprzedaniem tak drogiej jednostki?
Tak, wiem że P500 tyle kosztuje. Zarządzający ETF-em może zrobić split (1:10 lub 1:5), co rozwiąże problem drogiej jednostki.
@@Inwestomat Dzięki za wyjaśnienie. Często zdarzają się takie przypadki splitów? Np. jednostka Lyxor S&P 500 UCITS ETF - Dist kosztuje tylko 42,7 euro, choć też jest na rynku od 2010 roku. Ta cena jest po splicie? Cena jednostki tez mogła by stanowić kryterium, bo łatwiej coś sprzedać i kupić za 42 niż za 806 euro, choćby na IKZE.
@@docent35 Splity ETF-ów to rzecz nieczęsta, ale się zdarzają. Podobnie jak akcji.
jesli etf-a dywidendowego z usa wrzucę w ike to zapłace nie 15 a 30% podatku u źródła ? wiec najlepiej mieć etf z s&p500 usa poza ike w wersji acum.? a w przyszłosci jesli zechce sprzedac w całsci taki etf z s&p 500 to zapłace podatek belki od całosci?
Nie kupisz na IKE ETF-a dywidendowego z USA. ETF-y z USA są niedostępne w Europie.
Tak, jeśli sprzedasz ETF europejski acc na SP500 to zapłacisz "Belkę" dopiero przy sprzedaży.
Czy miał ktoś problem z kupnem Invesco S&P 500 UCITS ETF na IBKR poprzez giełdy niemieckie, np: Xetra? Wpisuje ticker (P500), ale widze, ze ten etf jest w IBKR dostepny na innych giełdach 🧐
Chyba mają SPXS.
Z tego co widze jest P500 i nie da się poprzez ticker, czy nazwę wyszukać w wyszukiwarce, więc dostępny jest tylko przez inne giełdy😢
@@MrDeskowicz Tak, dostępny jest jako SPXS
Jak ETF to tylko z dywidendą. 💪
Sam decyduję co z nią robię. 🙂
Też to lubię, zwłaszcza na IKE/IKZE, na których nie trzeba jej rozliczać podatkowo.
👍
💪
Syntetyczny ETF na S&P500 to zero podatku u źródła zero podatku w Irlandii bo fundusz Ireland domiciled i zero podatku w Polsce bo na koncie IKE :) Mortal Combat Flawless Victory ZERO PODATKU (muzyka) 😃
Tak, to dobry produkt na IKE/IKZE, zwłaszcza w mBanku, w którym nie dotyczy go nowa opłata depozytowa.
@@Inwestomat no wlasnie a czy to 0 podatku u zrodla ,w Irlandii ,I w IKE dotyczy tylko ETF ow SP500 I w dodatku syntetykow czy ETFyMSCI tez sie kwalifikują.prosze o odpowiedz ew odeslanie mnie do filmu.dzieki
@@waspazian Odsyłam do ETF 5/6. Pozdrawiam.
Musisz zacząć rozróżniać I, II i III poziom opodatkowania, bo bez tego ani rusz.
Koszt roczny tego etf Invesco ACC wg KIDA to 0.09%, a nie 0.05%. Tak przynajmniej widoczne z poziomu listy etfów w mbank.
A tak przy okazji super materiał - dziękuje bardzo!
W BOSSA podaja w KID, ze oplata wynosi 0,05%
Gdzie nie sprawdzam, to opłata jest 0,05%. Sprawdź na justETF.
@@Inwestomat Sprawdziłem na justETF i jest to samo, zarówno na stronie oraz w KID jest TER 0,09%. IE00BKS7L097 Invesco S&P 500 ESG UCITS ETF Acc
@@kubisztan To nie ten ETF. ESG to zupełnie coś innego. Wpisz poprawny ISIN z mojego wpisu (jest w tabeli).
Yt
?