Waluta notowań funduszu ETF nie ma żadnego znaczenia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 янв 2025

Комментарии •

  • @goldmakingpl4131
    @goldmakingpl4131 3 года назад +4

    Super odcinek, fajnie ze pojawiają się tak często a nie jak u innych youtubetow inwestycyjnych raz na rok :D

  • @andrzejszubert6249
    @andrzejszubert6249 2 года назад +3

    Super podcast Mateusz. Świetny content i przekaz. Mam nadzieję, że starczy Ci zapału i czasu by tak często nagrywać. Respect dla Ciebie i ruchu F.I.R.E.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 года назад +1

      Ja też mam taką nadzieję, dzięki!

  • @ukaszm.675
    @ukaszm.675 Год назад

    Świetny materiał. Dzięki Mateusz!

  • @ewelinaszwagiel-sliz4217
    @ewelinaszwagiel-sliz4217 5 месяцев назад

    Bardzo pomocny materiał. Dziękuję

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  5 месяцев назад

      Dzięki! Miło mi!

  • @przemszat6501
    @przemszat6501 2 года назад

    + do zasięgów. Dzięki za materiał.

  • @Emkatix
    @Emkatix Год назад

    Dziękuję :) super

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Год назад

      Cieszę się, że klip się przydał :)

  • @piorek9016
    @piorek9016 4 месяца назад

    Dziękuję za ten film. Inwestuje na etoro I spanikowałem nie widząc tam sp500 notowanego w dolarach mając do wydania tylko dolary haha. Mam na myśli wersję acc z Irlandii bo te z US są ale one jak wiemy są tylko dist a ja chce acc. No i już miałem rozterkę który kupic, czy US czy Irlandi ten CSP1 (który jest w funtach) aż trafiłem tutaj i kupie po prostu CSP1. Dziękuję za wyjaśnienie.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  4 месяца назад +1

      Cieszę się, że choć trochę pomogłem :)

    • @piorek9016
      @piorek9016 4 месяца назад

      @@Inwestomat hej, niespodziewalem się że odpiszesz :D chciałbym korzystając z tej okazji upewnić się już ma żywym przykładzie- swoim- czy na pewno się nie myle, jeśli będziesz na tyle miły odpisać jeszcze :)
      Inwestuje na eToro. Waluty wymieniam na revolut uprzednio i handluje tylko w dolarach (na ten moment).
      Na etoro miałem do wyboru tylko dwie wersje etf sp500 z Irlandii i żadna nie była w dolarze. Jedna była w funtach (CSP1) a druga w euro (SXR8.DE). W dolarach były tylko te z domicile USA które nie reinwestuja dywidend.
      Zdecydowałem się na SXR8 w euro.
      Dobrze rozumiem, że najmniej straciłem wydając dolary ponieważ mimo to, że fundusz notowany jest w euro to same spółki z sp500 fundusz kupuje w dolarach zatem nie wymieniał nikt mojej waluty i nie straciłem możliwe na żadnej z wymian?
      W przyszłości dalej chcąc inwestować w ten fundusz najlepiej będzie kupować wcześniej dolary a nie euro i wpłacać?
      Będę wdzięczny za te wieńcząca odpowiedź 😅

    • @piorek9016
      @piorek9016 3 месяца назад

      ​@@Inwestomat czyli upewniając się.
      Jeśli kupiłem etf sp500 notowany w euro (miałem dostępny tylko w euro lub funtach), to jaka walutę powinenem kupic żeby kupić ten etf? Dolar czy euro?
      Wymieniam waluty wcześniej, poza brokerem stąd to pytanie.
      Z filmiku zrozumiałem, że skoro sp500 ma spółki, które fundusz musi kupic za dolary, to lepiej kupic go za dolara nawet jeśli jest notowany w euro?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  3 месяца назад

      @@piorek9016 Oczywiście euro.
      Jeśli wysnułeś taki wniosek z filmiku, to wybacz, ale niczego z niego nie zrozumiałeś. Polecam wpis na blogu, by sobie to na spokojnie w głowie ułożyć.
      Waluta notowań ETF nie ma znaczenia, jeśli i tak ma amerykańskie spółki. Jeśli notowany jest w EUR, to kup go w EUR, bo to praktyczne rozwiązanie (unikniesz kosztu przewalutowania u brokera).

    • @piorek9016
      @piorek9016 3 месяца назад

      @@Inwestomat w tym przypadku etf ma tylko amerykańskie spółki bo to sp500 ale notowany jest w euro.
      Czyli i tak najlepiej jest kupować go za euro jeśli musze wczesniej zlotiwki na jakaś walutę wymienic poza brokerem. No niestety nie zrozumiałem 😅 problem w tym że miałem na koncie maklerskim tylko dolary do wydania a do wyboru tylko sp500 notowany w funtach i w euro. Co bym nie wybrał nie uniknąłbym zatem kosztów przewalutowania. Mam nadzieję, że nie będą one jakieś druzgocące w skutkach. W przyszłości dokupowac będę w takim razie euro.

  • @krzysztofs9682
    @krzysztofs9682 2 месяца назад

    Wiem, że materiał już ma sporo czasu ale napiszę. Co w sytuacji gdy mamy ike i kupujemy etf na sp500 notowany w euro ale musimy to robić za złotówki bo to ike. Zysk i strata będzie się zachowywać identycznie jakbym kupił go w euro? Z filmu wydaje mi się, ze tak bo interesuje nas tylko korelacja PLN USD, ale wolę dopytać

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 месяца назад

      Tak, zysk i strata będzie w PLN identyczna do ETF-u na to samo notowanego w PLN (bo jest taki na GPW).

  • @moto-guard6378
    @moto-guard6378 Год назад

    Hej Mateusz, myślę że warto wyraźnie gdzieś zaznaczyć że dość istotną i mającą wpływ na zakup ETF jest różnica kursowa. Na własnym przykładzie gdy zaczynałem gromadzić fundusze i nie do końca jeszcze łapałem co i jak, bardzo irytowały mnie informacje jak to S&P500 rośnie a mój portfel leci systematycznie w dół przez umacnianie się złotego w stosunku do Funta. W dłuższym terminie może nie ma to dużego znaczenia, ale zakup w momencie gdy funt stoi rekordowo wysoko a później obsuwa się o kilkanaście procent i nie wiadomo czy wróci może równać się stratą na dzień dobry o tą wartość. Wiadomo że nikt nie ma szklanej kuli, ale są jednak momenty bardziej i mniej newralgiczne. Chyba :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Год назад

      Mam o tym osobny podcast - wyszukaj "ryzyko walutowe".
      Złoty do funta nie ma nic do rzeczy w funduszach na S&P 500. Nawet jeśli są notowane w GBP. O tym właśnie był ten podcast.

    • @moto-guard6378
      @moto-guard6378 Год назад

      @@Inwestomat Super, dzięki, już wciągam :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Год назад

      Powodzenia@@moto-guard6378

  • @lukasz_ra
    @lukasz_ra 2 года назад

    @Inwestomat eu Mam konto ike w bos. Czy lepiej jest kupic etf zagraniczny za PLN i przy sprzedaży etf mieć przewalutowanie do PLN czy wpłacone pieniądze na konto brokera najpierw przewalutowac i kupować zagraniczny etf za walutę notowania i przy sprzedaży etf dostać walutę nie PLN? Jakie jest Twoje zdanie co jest korzystniejsze z pkt widzenia długoterminowego inwestowania ?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 года назад +1

      Jeśli najpierw przewalutujesz, to będziesz mógł kupić prawie za całą kwotę. Jeśli za PLN to nigdy nie wykorzystasz całej kwoty wpłaty (kurs blokady robi swoje).

  • @wojciechukomski621
    @wojciechukomski621 Год назад +1

    a jesli mam ETF notowany w GBP ( akcje glownie US) i przy zakupie funt byl po 5.60 a teraz 5.00. to jesli bym teraz chcial sprzedac te akcje to przeciez roznica bedzie na minus?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Год назад

      Wróć, bo chaotycznie piszesz i ciężko mi Ci pomóc.
      Kupujesz ETF notowany w GBP na akcje z USA, więc w USD.
      Kurs zakupu funta nie gra tu roli, bo w PLN na ETF-ie notowanym w GBP (bez hedge walutowego) zarobiłbyś dokładnie tyle samo, co na ETF-ie notowanym w USD. O tym jest ten odcinek, to możesz sam policzyć w Excelu, by na zawsze zrozumieć, że kursy wszystkich walut są ze sobą powiązane.

    • @wojciechukomski621
      @wojciechukomski621 Год назад

      @@Inwestomat wydaje mi sie ze zrozumialem tresc tego odcinka, ale poprzez ten podcast urodzilo sie pytanie: sprzedajac tego ETF nie dostane funta a zł, wiec na koniec tranzakcji sprzedazy czeka mnie ryzyka walutowe GBP/PLN bo moge zarobic na tym etfie ale ten proces zamiany walut przy sprzedazy odwroci sie , czyli wszystkie waluty kupowane za pomoca etf zostana przewalutowane do Funta a nastepnie Funt do zlotego i trafi na moje konto maklerskie, czy nie tak to dziala?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Год назад

      @@wojciechukomski621 Tylko to będzie natychmiastowe, więc ani przez sekundę nie będziesz ponosił ryzyka walutowego na linii funt/złoty.
      Jakby to trwało np. kilka godzin lub dni to faktycznie miałbyś funta (więc ponosiłbyś ryzyko walutowe).
      Wyobraź sobie ten ETF jako posiadacza funta, który jednak kupuje aktywa w USD i innych walutach. On nie posiada funtów, tylko instrumenty notowane w innych walutach, mimo że Ty (kupujący) mu daje funty na zakup tych aktywów. On natychmiast je kupuje, więc nie ma ryzyka na linii GBP/PLN.

    • @wojciechukomski621
      @wojciechukomski621 Год назад

      @@Inwestomat jesli chodzi o kupno to jasna sprawa, kupuje funty ktore od razu sa wymieniane na waluty Etf, ale chodzi mi teraz tylko i wylacznie o sprzedaz etf wiec te waluty ktore sa w Etf musza zostac przewalutowane do funta i funt do zlotowki. zakladajac ze funt/dollar utrzymal ta sama wartosc a funt/pln spadł to nie ma to znaczenia?
      Sorry ze tak mecze, ale chce to zrozumiec

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Год назад

      @@wojciechukomski621 To się dzieje natychmiastowo. ta wymiana na końcu. Dlatego fund jest tylko walutą konwersji, a kurs waluty USD/GBP -> GBP/PLN się "skraca" - jak przy mnożeniu w matematyce. To jest wyjaśnione w "waluta notowań ETF nie ma żadnego znaczenia".

  • @ajzfw
    @ajzfw 2 года назад +1

    Mnie bardziej zastanawia co z ryzykiem umocnienia się złotego w dłuższej perspektywie? W tej chwili kupujemy drogo jednostki denominowane w dolarach, ale przecież już bywało tak, że dolar był po 2 złote z hakiem.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 года назад

      Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez posiadania szklanej kuli. Piszę szczerze.

  • @LukaszKuczerepa
    @LukaszKuczerepa 4 месяца назад

    No to skoro ja zarabiając w frankach i kupując SPDR notowany w USD i tak naprawdę kupując większość ekspozycji na dolara to jednak tracę gdy dolar osłabia się względem franka co akurat ma miejsce. CHEUSD 0.84 ale sprawdzając też historię walut od 1990 roku to ich wahania już nie są tak straszne patrząc na wzrost samego indeksu w tych latach. Chodzi mi o to, że zarabiając w frankach i kupując aktywa w dolarach to jednak tracę na kursie bo frank jest zwykle mocniejszy. Napisz Mateusz co myślisz, dziękuję ❤ najlepiej by było kupować etf w frankach ale jest taki na rynki rozwinięte?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  4 месяца назад

      Ale tracisz dlatego, że SPDR ma dolary "na końcu".
      Gdybyś za te franki kupił europejski ETF na S&P 500 notowany w EUR lub CHF (ale bez zabezpieczenia walutowego), to traciłbyś tak samo, jak gdybyś kupił SPDR.
      No właśnie pisząc "najlepiej by było kupować etf we frankach" pokazujesz, że niestety nie zrozumiałeś (jeszcze) materiału. Polecam obejrzeć raz jeszcze.

  • @Mój_YT_DW
    @Mój_YT_DW Год назад +1

    Esencja na slajdzie 26:30 :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Год назад

      Tak, to najważniejszy fragment.

  • @arczik123
    @arczik123 3 месяца назад

    Hej, możliwe, że byla juz o tym mowa, ale pytanie: czy ma wieksze znaczenie waluta rozliczenia, np. w takim DM BOŚ wybierac PLN dla etf w EUR, czy bede dwa razy ponosil koszt spreadu i przewalutowania na moja niekorzyść przy kupnie i sprzedaży? Czy nie lepiej najpierw recznie przewalutowac w interfejsie BOŚ i kupic normalnie w EUR? Na IKE sa chyba 3 darmowe w roku.
    Pozdrawiam i przepraszam za spam, jezeli to juz kilkukrotny wpis tego typu.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  3 месяца назад

      Nie lepiej, bo w obydwu przypadkach tak naprawdę płacisz 0,17-0,19% marży walutowej.
      Przewalutowania w DM BOŚ nigdy nie są darmowe. Zwolnienie z opłaty dotyczy tylko tej "dodatkowej" opłaty za aktywne przewalutowanie, a marżę 0,17% płacisz zawsze (także przy aktywnym przewalutowaniu i przy pierwszych 3 razach na IKE/IKZE). Czytaj całość poniżej:
      Za dyspozycję "aktywnej" (poza transakcyjnej) wymiany walut w DM BOŚ pobierana jest opłata w wysokości 0,19% kwoty wymienianej min. 49 PLN/11 EUR/11 USD/9 GBP, ale trzy pierwsze dyspozycje wymiany walut na IKE i IKZE są zwolnione z tej dodatkowej opłaty. Ponadto, do aktywnego przewalutowania środków z PLN do EUR, GBP lub USD jeszcze przed zakupem i tak doliczana jest zwyczajowa marża walutowa (spread) wynosząca około 0,17% kwoty transakcji, więc wymiana walut w DM BOŚ nigdy nie jest zupełnie "darmowa". Zwolnienie z opłaty dotyczy wyłącznie tej "dodatkowej" opłaty za aktywną wymianę walut wynoszącej minimum 49 PLN.
      No właśnie - pamiętajmy, że jeśli inwestujemy w/za PLN to przy "automatycznym przewalutowaniu" pobierana zostaje marża walutowa w wysokości około 0,17% transakcji, co często jest lepszą opcją niż aktywne (płatne) przewalutowanie za pomocą powyższej opcji, które też kosztuje to 0,17% a poza IKE i IKZE może kosztować nawet 49 PLN więcej.
      Podstawowa zaleta "aktywnego przewalutowania przed transakcją zakupu" w DM BOŚ to fakt, że jeśli fundusz ETF wypłaca dywidendę w EUR (sprawdzisz to, sprawdzając fund currency funduszu ETF, nie mylić z walutą notowań!), a my kupiliśmy go (nawet na IKE/IKZE) za EUR, to spływająca dywidenda pozostanie w EUR (nie zostanie wymieniona na PLN, jakby było w przypadku zakupu tego funduszu za PLN). Ciekawostka, ale przydatna.

    • @arczik123
      @arczik123 3 месяца назад

      @@Inwestomat Inna zaletą aktywnego przewalutowania, która nasuwa sie na myśl to rebalancing oraz aktywne strategie (GEM) na koncie IKE. Chociaż czy to rzeczywiście ma aż takie duże znaczenie w przypadku rebalancingu raz na rok?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  3 месяца назад

      @@arczik123 Nie, nie ma.

  • @Emkatix
    @Emkatix Год назад

    A mam jeszcze pytanie - czy jest możliwość że nie będzie dało się sprzedać posiadanych jednostek etf? Nikt o tym ryzyku nie mówi, ale skoro coś można sprzedać łatwiej lub trudniej to budzi pytanie - czy jest możliwość że będzie coś problem w ogóle sprzedać?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Год назад

      ETF mają animatorów - autoryzowanych uczestników - więc taka możliwość jest marginalna, a właściwie jej nie ma. Jedyne, co może się stać to niska płynność i duży spread transakcyjny między ceną zakupu a sprzedaży.

  • @jakubgrunwald3806
    @jakubgrunwald3806 2 года назад

    Nasuwa mi się pytanie odnośnie samych indeksów MSCI i etfów opartych na nich. Jaka jest różnica pomiędzy inwestycją w etf na indeks msci na dany kraj w porównaniu do inwestycji w inny etf, który opiera się po prostu na głównym indeksie giełdowym danego kraju? Wynik indeksu kraju zawiera w sobie przecież zachowanie danej waluty.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 года назад

      Musisz porównać konstrukcję indeksu MSCI na dany kraj, np. MSCI Poland z konstrukcją indeksu krajowego, np. WIG20. Opisy znajdziesz w internecie.

  • @marcins8107
    @marcins8107 4 месяца назад

    Hej, przepraszam, jeżeli powielam pytanie, ale tego nie wyłapałem. Co w wypadku jeżeli kupując etf mam do wyboru kupno w pln (wtedy makler konwertuje walutę) lub w gbp (ja sam sobie przewalutuje pieniądze i kupię za funta)? Czy w wypadku gdy sam przewalutowalem i kupiłem etf za GBP, to mogę wybrać też sprzedaż w PLN lub GBP, czy mogę sprzedać tylko w GBP? Pytam ponieważ policzyłem cenę kupna pewnego etf i przy kupnie za PLN, straciłbym kilkaset zł w porównaniu do przewalutowania na własną rękę i kupnie za GBP. Czy działa to też w drugą stronę, że mogę wybrać za jaką walutę sprzedam etf (tj. Policzyć co mi się bardziej opłaci)? Dzięki za odp!

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  4 месяца назад

      Jeśli kupiłeś za GBP to i sprzedasz tylko za GBP. i wróci na Twoje konto GBP u brokera.
      Oczywiście zależy to od brokera, ale na ogół jest tak, jak piszę powyżej.

    • @marcins8107
      @marcins8107 4 месяца назад

      @@Inwestomat dziękuję za szybką odpowiedź! Rozumiem, czyli mimo to, że kupiłem to w polskim domu maklerskim to jednak ponoszę podwójne ryzyko walutowe.

    • @marcins8107
      @marcins8107 4 месяца назад

      Dodam, że to DM PKO BP, może ktoś z czytających ma doświadczenia w tym domu i jednak jest inaczej. Pozdrawiam!

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  4 месяца назад

      @@marcins8107 Polski dom maklerski nie ma nic do rzeczy. Ważna jest waluta końcowych aktywów funduszy ETF.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  4 месяца назад

      @@marcins8107 A nie możesz zapytać pracownika BM PKO BP?

  • @kopira
    @kopira 2 года назад

    Interesujące porównanie, jednak to co obecnie widzimy to umocnienie się dolara do wszystkich walut i można dodać mały updated na październik 2022 kiedy wszystko jest po 5pln :), okaże się że jednak etf w usd dało o wiele lepsze zwroty (niż EUR, gpb), wzlaszacza jak komuś puściły nerwy i sprzedawał kiedy gpbpln było po 5,15

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 года назад +1

      Ten sam w ETF w USD dał i daje te same zwroty, co jego wersja EUR, GBP.