Deepening the well with a pump, system operation after adjustment, episode 2 of 2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024

Комментарии • 14

  • @MaoWatt
    @MaoWatt 11 месяцев назад +2

    Zwiastun prima sort😂💪

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  11 месяцев назад +1

      W końcu coś wybuchnie 🤣
      Trzeba dziękować #Kenny88 za wykonanie zwiastuna kanału 💪

  • @mateuszek2662
    @mateuszek2662 11 месяцев назад +1

    Zrodził mi się pewien pomysł, choć nie mój bo gdzieś już go widziałem.
    Jakiej średnicy razem z bocznym kolankiem jest ta pompa?
    Bo można by ten sposób wykorzystać żeby zagłębiać rurę studzienna już w warstwie wodonośnej ,w sensie wrzucić pompę do rury i pilnować żeby pompa nie opadła pod rurę (bo się zahaczy o krawędź i utknie). Oczywiście rurę trzeba solidnie obciążyć, 50kg to minimum, najlepiej to 100kg.
    Z tym że rura pewnie 160 najmniejsza by musiała być, chyba że by użyć mniejszej pompy.
    I czasem może potrzebne będzie drugie źródło wody, jak w rurze zacznie braknąć trzeba będzie dolać (jak kurzawka będzie to też trzeba wody dolewać, słup wody w rurze musi być znacznie wyżej jak kurzawka), może ta pompa ruska tzw nurek by się sprawdziła w mniejszej rurze np 125, tylko trzeba by zrobić jakiś obieg do wzruszania piasku z dna.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  11 месяцев назад +1

      Powiem szczerze że ciekawa koncepcja, jedynie trzeba pomyśleć jak rozwiązać mocowanie i luzowanie pompy by można było ją odzyskać i przesunąć później jak będziemy chcieli sobie dać inną pompę.
      Może małe dziurki po bokach by zrobiły z rury taką opcje „drenaż” tylko nie wiem czy syf nie na leci do środka i zasypię pompę i powstanie mega problem 😅
      Radziecka ma ten problem że za dużo syfu uszkodzi mechanizm pompowania, albo guma się wytrze albo piasek będzie powodować nieszczelnoś i zapychanie się pompy. W sumie mam w studni taką pompę ale nie włączałem ją długi czas, ciekawe w jakim jest teraz stanie i czy ją nie zasypało 🤣

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 11 месяцев назад

      @@SzymonHawlicki Myślę że można by zrobić filtr tak jak w studni głębinowej, otwory duże np 25mm a na nich siatka studniarska.
      Z tego co wiem im drobniejsza siatka tym mniej piasku ale i mniej wody i na odwrót.
      Jeśli chcesz zagłębiać tak rure to musi być bez dna, i z jej dołu trzeba piasek wybierać, a woda ma nachodzić bokiem przez filtr.
      Na koniec można w nią wsypać glinkę przeczniejąca żeby zatrzymać nachodzenie piasku z dołu.
      Myślę że ta pompa nurek tyle wytrzyma, membranę można wymienić na szczęście, więc nie będzie problemu z jej naprawa.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  11 месяцев назад +1

      @mateuszek2662 ciekawa koncepcja, jedynie obawiam się o wydajność pompy. U mnie jest mocno dużo szlamu + piasku, jak nie dam właśnie glinki to zapewne raz daw zostanie wszystko zasypane a pompa zostanie uwięziona w piachu 🤣
      Jak bym robił studnie do wody spożywczej to bym się mocno nad tym pochylał, niestety nie mam za bardzo nawet jak się wczepić do mojej bieżącej instalacji z studnią. Choć po części jestem przygotowany na awaryjne zasilanie domu wodą 😎
      Nurek jak będzie nowy da rady, ale po kilku sezonach śrub już nie odkręcisz, tak mocno rdza je zje że albo się okręci gwint albo nie pójdzie założyć klucza. Kilka razy chciałem zrobić serwis moim pompą i niestety skończyło się na tym że nie poskładasz już pompy z powodu korozji.

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 11 месяцев назад +1

      @@SzymonHawlicki U mnie nie wiem jak będzie w głębszych pokładach, zastanawiam się też czy może lepiej wziąć firmę i zrobić nowa studnie kawałek dalej. U mnie za 1m wiercenia+ zarurowania biorą 130-140zł.
      Tylko tez niektóre firmy trzeba pilnować, znajomy się nie znał i go wydymali na pieniądze.
      Myślę że wpięcie w instalację to najmniejszy problem, jak się zrobi nowe ujęcie to potem można w środku już modernizować instalacje wedle potrzeb, zrobić dualna?
      Czyli trzeba by już wymienić śruby na nierdzewne (ale to koszt) albo za każdym razem używać nowe, szkoda że teraz dużo rzeczy jest wykonanych w sposób nierozbieralny bo możliwość ich naprawy by się przydała.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  11 месяцев назад +1

      @mateuszek2662 zasadnicze pytanie brzmi, czy woda się nadaje i ile jest w obecnej studni.
      Bo jak byś dał zwykła pompę z pływakiem i pompował do zbiornika transferowego a później do ciśnieniowego i pokryło by to twoje zapotrzebowanie to nie wiem czy warto cisnąć się w koszta, jedynie trzeba to tak zaplanować by nie było potrzeby chodzić koło tego.
      Udał to średnia sprawa, chciałem tak zrobić i jak policzyłem koszta to kosmos wyszedł, postaram się wrzucić zdjęcie za chwile na mojego YT z pokazaniem jak wykonałem przyłącz z wodociągu 😎
      Tak to jest teraz, ma działać do końca gwarancji i tyle. W sumie dobry pomysł by wszystko wymienić na nierdzewne, ale trzeba to zrobić przed pierwszym uruchomieniem bo jak już się pojawi rdza to nierdzewka się zarazi rdzą i tak to zgnije.

  • @krzysztofsoowiej1254
    @krzysztofsoowiej1254 11 месяцев назад

    zamiast wiaderek można by dać hydrofor obcięty i kranik na spodzie

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  11 месяцев назад +1

      Ciekawy pomysł, niestety silnik z hydroforu nie posiada odpowiednie IP a syf z dna raz dwa by zatkał pompę i zniszczył ją. Na początku miałem problem że kamyczki wpadały do wirnika i blokowały rozruch i blokowały dysze drążącą. Patrząc jak dobrze sprasowany jest hydrofor na kilku minutach pracy z takim zanieczyszczeniem wirniki by wytarły korpus i pompa by się rozszczelniła.

    • @krzysztofsoowiej1254
      @krzysztofsoowiej1254 11 месяцев назад

      @@SzymonHawlicki lub mauzer 1000l aby ten szlam wyciągnąć do beczki

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  11 месяцев назад +1

      @krzysztofsoowiej1254 przepraszam źle zinterpretowałem pierwszy post. Na ogrodzie mam takie zbiorniki zrobione z starego hydroforu i raz na jakiś czas trzeba wybierać szlam co tam się na zbiera.
      Myślałem nad użyciem mojego mauzera tylko jak zostawiłem wiaderko stać przez dwa tygodnie to ten piach się tak mocno zlecił że wiaderko było do góry dnem i dopiero jak klepałem to coś odpadło. Strasznie mocno ten piach się zbija i klei. Zamykanie go w zbiorniki może być później problematyczne.