Minden, amit a gluténről tudni kell - 1. rész

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 дек 2019
  • Mi az a glutén és a gluténérzékenység? Milyen a gluténementes élet? Gabonákkal kapcsolatos betegségek: cöliákia (lisztérzékenység), búza allergia, nem cöliákiás gluténérzékenység (NCGS). Gluténmentes diéta: melyek a gluténtartalmú gabonák és mivel lehet őket helyettesíteni? Milyen a gluténmentes kenyér és a gluténmentes sör? Jó és rossz gulténmentes sütik. Tényleg létezik a gluténszörny?
    Minden gluténnel kapcsolatos kérdést megválaszolunk animációs ismeretterjesztő kisfilmünkben.
    Facebook: / kajalabor
    Instagram: / kajalabor
    Támogatás: / kajalabor
    További hiteles és hasznos infók cöliákiások részére:
    www.coeliakia.info/focusincd-hu
    Köszönjük a szakmai lektorok segítségét:
    Koltai Tünde LÉOE elnök
    Dr. Takáts Alajos Endomedix orvosigazgató
    ___________________________________________
    Zenék: bensound.com
    Hangeffektek: zapsplat.com, freesound.org

Комментарии • 130

  • @KajaLabor
    @KajaLabor  4 года назад +8

    A videó egy pontján (6:19) elhangzik, hogy mindegyik gabonával kapcsolatos érzékenységre a gluténmentes diéta jelent megoldást. Ez az állítás pontosításra szorul: hazánkban elhanyagolható mennyiségben, de előfordulhat olyan termék, amely tartalmazhat búzát (pl. búzakeményítő) vagy szennyeződhet búzával, azonban kimutatható gluténtartalma alapján gluténmentesnek minősíthető. Ezek tehát tartalmazhatnak egyéb búza fehérjéket, amik kiválthatnak allergiás reakciót. A búza allergiában vagy a NCGS-ben szenvedők számára tehát nem a gluténmentes, hanem a búzamentes diéta jelenti a megoldást. A két diéta a gyakorlatban nagyon hasonló, van metszetük, viszont mindkét csoportban van olyan termék, ami a másikba nem illeszkedik. A búzára érzékenyeknek a címkéken oda kell figyelniük a búzával kapcsolatos allergén jelölésekre is.
    Ezekre a jelölésekre a következő, gluténnel foglalkozó adásunkban részletesen is kitérünk.

    • @bestgirl9517
      @bestgirl9517 4 года назад +3

      Kedves kaja labor! Glutén érzékeny vagyok. Nem csak búzát nem ehetünk hanem: zab, árpa, rozs. Rizsból pedig csak tisztítottat ehetünk.

    • @osvilagiszafari
      @osvilagiszafari 3 года назад +1

      Hogy hogy nincs videó vagy mikor jön a következő?

    • @erzsebetbessenyei1038
      @erzsebetbessenyei1038 2 года назад +1

      @@bestgirl9517 ❓Mi az hogy Tiszitot Rizs ❓2022 FEBRUÁR 7 hétfőn 8/27 ❓ Mi az hogy
      ❓Durung~Liszt azt Ehető a Érzékeny részére ❓ Gluatén
      Nem❗ Alergia Érzékeny ❗⏩❓Mi van ilyenkor ❓Mi van a tojás fehérjével ❓
      ❗Kőszőnőm a választ ❗

  • @markfarkas7837
    @markfarkas7837 4 года назад +94

    A zállatorvostól jöttem, nagyon jó videó:)

  • @gaborsz7110
    @gaborsz7110 4 года назад +22

    Nagyon jó videó! Ameddig nem volt glutén/lisztérzékeny ember a közelemben,fogalmam sem volt,hogy mennyire veszélyes lehet ez a betegség. Volt barátnőm volt glutén érzékeny.Tőle megtanultam,hogy nagyon komolyan kell ezt venni. Teljesen el volt szeparálva a sima kenyerem az összes evőeszköztől,zacskótól,tányértól,hogy még véletlenül se legyen baj.A szomorú az,hogy megannyi ember van aki divat gluténérzékeny és trendiből mondja,hogy ő csak mentes kenyeret ehet/eszik,de azért otthon a 4 fal között elmajszolgatja a zsemlét/kiflit. Nekik mondanám,hogy nem,nem az az igazi glutén érzékenység,hanem az ha egyetlen egy kenyérmorzsától olyan rosszul vagy ,hogy mentőt kell hívni.

    • @erzsebetbessenyei1038
      @erzsebetbessenyei1038 2 года назад +1

      Akkor❓ az Alergia ❗kűlőn kell
      Jelőlni ❓❗hogy Alergia vagy érzékeny ❓❗
      Érdekel mert egy számítógépes vizsgálat során Rokon kapot egy
      Információt Tartózkodjon etől ❗❓Mi van ilyenkor ❓
      Kőszőnőm a választ 2022 FEBRUÁR 7 hétfőn 8 /37

  • @marton5952
    @marton5952 4 года назад +22

    Ez az!
    A zállatorvos ajánlott titeket. Nagyon jó amit csináltok, az elejétöl akarom nézni a csatorna fejlődését.

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +6

      Köszönjük szépen! Mi is nagy rajongói vagyunk a Zállatorvosnak, aki elsődleges inspirációt adott a csatorna elindításához. Üdv a laborban (is) :)

  • @tothbenjamin3250
    @tothbenjamin3250 4 года назад +38

    Néha, mondom néha nagyon érződik az olvasás...mármint élettelen a narrátor. De a hangja jó. Majd belejön :D nekem eddig tetszik ez a csatorna

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +5

      Köszönjük szépen! A videó készítése során sok új dolgot tanultunk, amikbe még bele kell jönnünk. :)

    • @adt4b5
      @adt4b5 4 года назад +7

      @@KajaLabor, a szavak végén ne vidd fel a hangmagasságot és a hangsúlyt, olyan mintha kérdeznél. gratulálok a szépen összerakott értelmes mondandóért. csak így tovább!

  • @endrevarga5277
    @endrevarga5277 4 года назад +16

    Gratulálok, nagyon klassz kisfilmet készítettetek! Pörgős, végig élvezhető, vicces, de komolyan veszitek a témát. A Zállatorvos stílusára emlékeztet, ami egyáltalán nem baj, sőt! :)
    Néhány pontosítás (a kákán is csomót alapelvből) elkél. Tudom, ti élelmiszermérnökök vagytok, nem gasztroenterológusok.
    - Nem azt a három típust ismerjük, amiket felsoroltatok, nem pontos így a besorolás. Az első kategóriában a cöliákia mellett van még két másik ismert autoimmun gluténérzékenység: a Duhring-betegség és a glutén ataxia.
    - A búzaallergiát a glutén is okozhatja, és más búzafehérjék is. Így nem helyes az a megállapítás, hogy ott a glutén nem játszhat szerepet.
    - Az NCGS-t ma még nem tudják semmilyen közvetlen vizsgálati módszerrel kimutatni. Az IgG intoleranciavizsgálatok sem alkalmasak erre, indirekt módon sem.
    - A lakosság 1%-át tartják cöliákiásnak (azért, ez is saccolás), Magyarországon ez az arány magasabb, inkább 1,7%.
    - A gluténmentes diéta nem jár egészségügyi kockázattal, nem okoz hiánybetegséget. Ez alighanem a nagy búzaipari cégek elrettentő álhíreiből terjed, és sokan gondolkodás nélkül elhiszik.
    - Nem hizlal általánosan a gluténmentes diéta, sok ember fogy tőle, soknak meg nem változik a súlya. Néhányan persze híznak, de nem jelenthető ki egyenes következménynek a hízás.
    - Az allergiákat nem csak a Prick-teszttel lehet kimutatni. A gyakorlatban sokkal inkább vérből vizsgálják az IgE antitesteket. Persze, a Prick is létező vizsgálati eljárás. Gyakran a tapasztalás adja a legpontosabb diagnózist, mert a mai allergiavizsgálatok még gyerekcipőben járnak.
    Ezektől eltekintve a filmetek tökéletesen alkalmas arra, hogy „fogyasztható” formában bemutassa a lényeget azoknak, akik nem szeretnek belemélyedni a hosszú szakszövegek olvasgatásába vagy nem igazodnak el a valódi és az álhírek sokaságában. Rengeteg hasznos információt közöltök a nézőkkel.
    Sok sikert kívánok nektek a további munkáitokhoz! :)

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +2

      Köszönjük az észrevételeket! Nem volt célunk ilyen mélységig leásni a témában, de akit mégis érdekelnek ezek a részletek, itt megtalálja őket.

    • @cctibor5086
      @cctibor5086 4 года назад

      @@KajaLabor, ez valahol sajnalatos, mert sokaknak teves igy az info es felrevezeto. Pedig sajnos nagyon fontosak azok az infok, amiket Varga Endre hozzafuzott. Nem mindenki teker le idaig a pontos infoig. Nem az lenne a cel, hogy pontos infot adjatok, ha mar csinaltok egy ilyen, amugy egesz klassz filmecsket? :)

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +1

      @@cctibor5086 A (köz)érthetőség érdekében történő egyszerűsítés nem egyenlő a "téves és félrevezető"-vel. Aki ennyire jól ismeri a témát, mint Varga Endre, annak ez a videó nem fog újat mondani, viszont aki most kezd el ismerkedni a témával, az nem az általa leírt mélységben kezd el tájékozódni. Ezt Endre is kiemelte, bár csak a hozzászólása végén.

  • @erikameszaros9711
    @erikameszaros9711 4 года назад +4

    Zseniális! Remélem lesz majd videó arról is, hogy a laktózmentes NEM egyenlő a tejfehérje mentessel, mert elég nagy a homály a vendéglátásban...
    Jók vagytok! Nagyon logikusan felépített, közérthető. Köszönjük! ❤️

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Nagyon köszönjük, örülünk, hogy tetszett! Bizony, nagyon sok alapvető, élelmiszeres dolgot kell még rendbetenni a fejekben, mi minden erőnkkel dolgozni fogunk rajta, hogy ezt segítsük.

  • @andrasgregor9992
    @andrasgregor9992 4 года назад +11

    Jó lett a videó, grat! Két dolog említését hiányoltam csak:
    1) A glutén egy ember által emészthetetlen fehérje, nem bomlik le teljesen aminosavakra. Bélbaktériumok tudják ugyan tovább bontani a kisebb peptidekre lebontott glutént, de ez flórafüggő. Valószínűleg nem mindegy mi szívódik fel, az aminosav vagy egy pl. 33 aminosavból álló peptid.
    2) Ahogy írtam a baktériumok lehetnek gluténemésztők, így a fermentált kenyér akár cöliákiás betegek számára is jó lehet, ha eleget van érlelve. (Erről tudomásom szerint legalább egy (olasz) kutatás biztosan van)
    Majdnem lemaradt: várom a következőt :)

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +10

      Köszönjük az elismerő szavakat! A glutén emésztésével kapcsolatban egyetértünk, ilyen szintű mélységeibe azonban nem akartunk belemenni egy alapvetően ismeretterjesztő videóban. Viszont köszönjük a kommentet, akit komolyabban érdekel a téma, így már láthatja a kiegészítést. :)
      Ami a gluténbontó baktériumokat illeti, ezzel kapcsolatban nagyon sok kutatást végez most az AOECS (a cöliákiások nemzetközi egyesülete) és jelenleg a kifejezetten gluténbontó enzimek hatásosságát is vizsgálják, amik egyelőre sajnos úgy tűnik, hogy nem hatásosak. Emiatt valószínű, hogy a fermentálás sem lesz az. Hamarosan várható egy hivatalos állásfoglalás a témában, érdemes követni az oldalukat: www.aoecs.org/

    • @andrasgregor9992
      @andrasgregor9992 4 года назад +1

      @@KajaLabor Köszi és sok sikert! Vigyázzatok, mert az ilyen és hasonló témákhoz mindenki jobban ért, már van is talán 1-2 ilyen komment :)

    • @janszkylaszlo
      @janszkylaszlo 4 года назад

      Ezt azért így nem jelenteném ki, hogy egy 33 aminosavas peptid fel tud szívódni. A 2-3 aminosav még oké, afelett már erős viták vannak a témában. Meg gondolom az se mindegy, hogy milyen állapotban van valakinek az emésztőrendszere.

  • @davidtari7491
    @davidtari7491 4 года назад +1

    Nagyon jó videó volt! Remélem a jövőben lesznek hasonló videók, mert nagyon ráférne az emberekre hogy tájékozottak legyenek,telejes a sötétség néhol.

  • @bardosdavid
    @bardosdavid 4 года назад +11

    Zállatorvostól jövök. Tetszett a videó, csak így tovább! Lehet még energikusabb :)

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +2

      Köszönjük szépen! Mi is onnan indultunk :) A kritikát is köszönjük, igyekszünk fejlődni ilyen téren (is) :)

  • @tenshi743
    @tenshi743 4 года назад +1

    Nagyon szuper lett! Várom a többit is nagyon! :)

  • @_dea__5
    @_dea__5 4 года назад

    Nagyon jó videó, remekül elmagyarázzátok a gluténérzékenység, búzaallegria és a nem cöliákiás búzaérzékenység témáját. Sok szerencsét a továbbiakban!

  • @lizautasi7684
    @lizautasi7684 4 года назад +12

    Nagyon tetszik!
    Ebből kiindulva a laktózérzékenységről is lehet videó!😉

  • @benedekbarta9355
    @benedekbarta9355 4 года назад +7

    Informatív és hasznos videó! Hajrá! (Remélem a felolvasás stílusa a jövőben jó irányba fog változni, de hozzá lehet így is szokni.)

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Köszönjük szépen! Sok téren van még hova fejlődni, de örülünk, hogy így is tetszett! :)

  • @zsuzsannabognar8383
    @zsuzsannabognar8383 4 года назад +4

    Nagyon szórakoztató és profi videó, csak így tovább

  • @zoltankomloci6815
    @zoltankomloci6815 4 года назад

    A Zállatorvostól jöttem szintén. Tetszett a videó, én is gratulálok. Ellenben a poénoknál főleg érezni, hogy tényleg mintha erőltetett figyelemmel felolvasnák. Tessék kérem lazábbnak lenni.
    A tartalomért pedig külön köszönet!

  • @krisztofer9605
    @krisztofer9605 4 года назад

    Szeretném látni ennek a csatornának a fejlődését! Mert érzem hogy valami itt hatalmas fog sülni!! Nagyon Kiraly lett!

  • @koharu01
    @koharu01 4 года назад +1

    Index hozott ide. Nagyon profi lett, koszonom!

  • @krumpli909
    @krumpli909 4 года назад +3

    Király lett a videó! Szerintem lehetne a laktózérzékenységről is videó.

  • @mercedeszangyal2173
    @mercedeszangyal2173 3 года назад

    Végre egy hiteles videó! Köszönjük!

  • @ddavid1979
    @ddavid1979 4 года назад

    Nagyon tetszett! Köszönjük a videót! :D

  • @csabaweber7608
    @csabaweber7608 4 года назад

    Nagyon jó videó, köszönjük!

  • @zsuzsanna227
    @zsuzsanna227 4 года назад

    Szuper lett a videó, gratulálok :) Remélem, folytatjátok, nagyon hasznos lenne egy ilyen csatorna.

  • @sgaguitars
    @sgaguitars 4 года назад

    köszönet, jók vagytok!

  • @szaboagnes3831
    @szaboagnes3831 4 года назад +1

    Jópofa és tartalmas. Gratulálok a készítőknek! :)

  • @MrAaron_
    @MrAaron_ 4 года назад

    Tök jó viDEJÓ! Építő kritikaként még annyi, hogy a videó ritmusa néha lelankad és az egész hullámzó lesz ettől.
    DE ettől még mindig tök jó, és várom majd az új részeket

  • @patrikpusztai58
    @patrikpusztai58 4 года назад

    Az anyag eszméletlen jó, a grafika is jó. A viccek is jók lennének. A hangsúlyozáson, felolvasáson javíts. Sokat. De SEMMIKÉPPEN se hagyd abba! :) Köszönjük! Hasznos vagy nekünk! :)

  • @Jeannymusic
    @Jeannymusic 4 года назад

    Nagyon ügyes és össze szedett videó.Nálam 5-ös 😊csak így tovább.Hasznos nagyon.🤗

  • @gergelysrkzi38
    @gergelysrkzi38 4 года назад

    Nagyon jó videó! :-)

  • @doramelich3764
    @doramelich3764 4 года назад

    Nagyon szuper videó, hiánypótlóan informatív! Lassan húsz éve, hogy diagnosztizálták nálam a cöliákiát, szóval nem ma kezdtem, de kíváncsian várom a folytatást 🙂
    Egyetlen apróság: a helyesírás (egybeírás/különírás) itt-ott sántít.
    (PS: Zállatorvos küldött engem is 😀 )

  • @foxboiii96
    @foxboiii96 4 года назад

    Feldobta ajánlottba a videót

  • @rinakuran1890
    @rinakuran1890 3 года назад

    Nagyon szuper videó

  • @juditwalker7952
    @juditwalker7952 4 года назад

    Koszonom!!! A video nagyon hasznos es informativ.
    Coliakias betegkent ugy gondolom tokeletesen osszefoglalja amit tudni kell a glutennel kapcsolatos betegsegekrol. Igy a betegseggel kozvetve, vagy kozvetlenul nem egyutt elok remelhetoleg vegre felhagynak a kenyer ajanlgatasaval mondvan "egy kicsi nem arthat":D.

  • @angelakovacs128
    @angelakovacs128 4 года назад +1

    Szuper! 😊

  • @lehelfarkasinszki5511
    @lehelfarkasinszki5511 4 года назад +2

    Remek kezdeményezés.
    Köszönjük!
    Zállatorvostól jöttem, de nagyon megérte.

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +1

      Köszönjük szépen! Mi is a Zállatorvosi rendelőből indultunk :)

    • @lehelfarkasinszki5511
      @lehelfarkasinszki5511 4 года назад

      @@KajaLabor csak így tovább!!

  •  2 года назад

    Nagyon jó, de irgalmatlanul hiányolom a folytatást!

  • @kkf6564
    @kkf6564 4 года назад

    Jó lett...

  • @janszkylaszlo
    @janszkylaszlo 4 года назад

    Jó lett, tetszik. :-)

  • @therealLunIstar
    @therealLunIstar 4 года назад

    Az a Coon poén ütött :) (mosómedve /Racoon/ és a Maine Coon cica)
    Jó lesz ez, csak így tovább!!

  • @kovarigyorgymario
    @kovarigyorgymario 4 года назад

    Informatív, korrekt videó (én nem vagyok érintett, de vannak cölis barátaim, ismerem Tündét, dolgoztam a LÉOE-nek). Kicsit lehetne gyorsabb tempójú és a narráción, főleg a hangsúlyozáson, feliratok helyesírásán is lenne mit javítani, de azért nagyon szép munka.

  • @dohilacci
    @dohilacci 4 года назад

    Tök jó a video gratt, csak az a humor... nagyon Magyar :D

  • @csanadfarkas3984
    @csanadfarkas3984 4 года назад +1

    Nagyon jó a videó én már most feliratkoztam.

  • @adampeter2830
    @adampeter2830 4 года назад

    Jó lett, könnyen megérthető és az animáció is fantasztikus, csak picit lassan beszélsz. Enyhén zavaró. De annyira tetszik az egésznek a stílusa, hogy egyből ment a feliratkozás. :) Kíváncsian várom a következő videótokat.

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Nagyon köszönjük az építő javaslatokat és a biztatást! Már látjuk, hogy milyen területeken kell fejlődnünk, a következő videó sokkal jobb lesz! 😉

  • @nagytamas81
    @nagytamas81 4 года назад

    Jó lett a videó, köszönet érte! :)
    Én csak egy aprósággal egészíteném ki. A cöliákia előfordulása tudomásom szerint kissé komplexebb mint ahogy azt a videóban említitek. Értem én, hogy ez egy rövidebb videó és nem fér bele minden egyes részlet kifejtése, de mivel ezt sok olyan ember is nézi aki nem glutén érzékeny (vagy legalábbis annak gondolja magát) arra az apróságra lehet érdemes lett volna felhívni a figyelmet, hogy nagyon sok lisztérzékeny ember tünetmentes (vagyis nem tapasztal sem bőr kiütéseket sem emésztési panaszokat) vagy él együtt enyhe tünetekkel, mert nem gondol rá, hogy esetleg ilyen betegsége lehet (aztán egyszer csak jön egy megmagyarázhatatlan csonttörés... ismertem ilyen embert). Több szaklapban is olvastam ezzel kapcsolatban, hogy a valós előfordulása a cöliákiának jóval magasabb lehet a dokumentáltnál, vagyis az említett 1:150-hez képest akár a duplája is lehet ami már nem elhanyagolható (a wikipédiéán is 1:75-őt írnak az európai előfordulásnál: hu.wikipedia.org/wiki/Liszt%C3%A9rz%C3%A9kenys%C3%A9g ).
    De félreértés ne essék nem fikázni akartam a videót (még egyszer nagyon jó lett! :)), és remélem még sok ehhez hasonlót készítetek!

  • @Kaktuszmalac
    @Kaktuszmalac 4 года назад

    A Zállatorvos nevű csatornáról jöttem át, fel is iratkoztam, mert nagyon profin el lett magyarázva, a dolog. De nekem kicsit olyan, mintha ezek amolyan "trendi divatbetegségek" lennének... 10-15-20 éve senki sem volt glutén érzékeny, ma már 10 emberből 7 annak vallotta magát, pedig a videóban is elhangzik, hogy 150-ből egy embert érint. De 100 szónak is egy a vége, várjuk a további videókat! :)

    • @davidtari7491
      @davidtari7491 4 года назад +1

      Dehogynem voltak, csak nem lehetett diagnosztizálni, ahogyan pl a rákot sem, ennek ellenére sokan abban a tévhitben vannak hogy " régen nem volt rák" ( megjegyzem ősemberben már mutattak ki rákos daganatot, csak ezt akkor pattintott szakócával nehéz lett volna diagnosztizálni)

  • @matyasvattamany1319
    @matyasvattamany1319 4 года назад

    Én is a zállatorvostól jöttem, nagyon tetszik az animáció :D

  • @olahnoemi1163
    @olahnoemi1163 4 года назад

    Megnyertetek! :D

  • @szilankjaijurgen5421
    @szilankjaijurgen5421 4 года назад

    Feliratkoztam. Fejtsétek tovább a témát, diéta, e.t.c.
    Kövi témának jöhet pl. a Hisztamin Intolerancia, mert az egy "jópofa" dolog. Tuti hogy lesz nézettsége...

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Köszi a feliratkozást! Elsősorban élelmiszerekkel, és kevésbé dietetikával fogunk foglalkozni, de a szorosan kapcsolódó dietetikai témákról biztosan lesz még szó!

  • @eilinenadela
    @eilinenadela 4 года назад

    Nagyon klassz videó, követem a csatornát.
    Egy dolgot hiányolok a betegségek említésénél, mivel személyesen érint. Ez pedig a Hashimoto, autoimmun pajzsmirigy gyulladás, illetve egyéb olyan betegségek, ahol kifejezetten ajánlott a gluténmentes diéta, noha allergia nem áll fenn. Nade miért? Mi köze a gluténnek a szervezetben lévő gyulladásokhoz?
    Várom a következő videókat, csak így tovább. :)

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Nagyon köszönjük az elismerést és a biztatást! Nem vagyunk sem orvosok, se dietetikusok, ezért sajnos nem tudunk választ adni, viszont kicsit olyan ez, mint a paleo diéta, ami egy téves tézisből indult, viszont a diéta alkalmazása sok egyéb problémára jelenthet megoldást. Az élelmiszerallergiák mögöttes folyamatokból még keveset tudunk, de ha javulást okoz a gm diéta, akkor érdemes tartani.

  • @Rudolfpointjw
    @Rudolfpointjw 4 года назад

    Remek ötlet! Mindig jó értelmes tartalmat találni RUclips-on. Nagyon várom az E-számos videót, rögtön küldeném sokaknak a környezetemben, akik még az E300 (C-vitamin) láttán is falra másznak... :D Már mások is írták, hogy a narráción lehet még fejleszteni - szerintem itt az a cél, hogy minél élőbeszédszerűbb legyen a mondandód. A videóanyagot is lehetne picit turbózni/gyorsítani, de azt persze ti tudjátok, milyen ismeretterjesztő tartalom / látványosság arányt akartok elérni. Viszont a háttérzenét én nem biztos, hogy mindig erőltetném, kicsit idegesítő volt a végére. Összességében hajrá, legyen ez egy nagyon jó csatorna, mert simán lehet! :)

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +1

      Mi is mindig a C-vitamint és a citromsavat szoktuk felhozni példaként az e-számoktól rettegőknek. Alig várjuk azt a részt 🙂 A videók technikai megvalósítását illetően sokat tanultunk a visszajelzésekből, a következő videó még jobb lesz 🙂

  • @fistvan93
    @fistvan93 3 года назад

    Hát ez egy nagyon jó kis videó. Lesz folytatás? Például az E-számokról ígértetek egy videót, amit nagyon megnéznék, meg osztanám is.

  • @borspeti
    @borspeti 4 года назад +3

    Sose lesz új videó?

  • @szalontaigergo2335
    @szalontaigergo2335 4 года назад

    Szia,
    Majd a fruktóz érzékenységről is tudnál videót csinálni, mert erről még nem láttam, hogy készítettek volna animációs videót. Előre is köszi.

  • @osvilagiszafari
    @osvilagiszafari 4 года назад +2

    a zállatorvos küldött nagyon jó a videó
    amúgy egy volt osztálytársam és egy volt ovis társam is glutén érzékeny

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +1

      Beutalóval küldött, vagy anélkül? :) Üdv a laborban! :)

    • @osvilagiszafari
      @osvilagiszafari 4 года назад

      @@KajaLabor beútalóval

  • @FeriPROfessional
    @FeriPROfessional 4 года назад

    Nagyon támogatom a csatornát, így hagyok is egy kommentet. De még itt a karrier elején; legyen sajátos stílusa, humora a videóknak és a hanglejtésre is lehet figyelni! Legyen kicsit harsányabb, de maradjon tudományos! Bátorság! Sok sikert! Feliratkoztam!

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Nagyon köszönjük az építő javaslatokat és a biztatást! Már látjuk, hogy milyen területeken kell fejlődnünk, a következő videó sokkal jobb lesz! 😉

    • @FeriPROfessional
      @FeriPROfessional 4 года назад

      KajaLabor
      Üdv! Mint kiderült, állítólag kollégák vagyunk! Keress a sárga épületben! VF

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Megvagy! :) Kicsi a világ :)

  • @Ac3ar0spad3s
    @Ac3ar0spad3s 4 года назад +1

    A kommentekből ítélve nem én vagyok az egyetlen aki a Zállatorvostól látta ezt a csatornát. Azt hiszem mindenki nevében kijelenthetem, hogy örülünk egy újabb igényes, érdekes csatornának a youtube-on.

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Nagyon köszönjük az elismerő szavakat, pontosan ez volt a célunk a csatorna elindításával.

  • @donatszakmary738
    @donatszakmary738 4 года назад

    Sziasztok!
    Nagyon örülök a csatornának, hogy belekezdtetek. Éz az index-ről jöttem és a feleségem érintett, de még nem tudjuk, hogy cöliákiás-e.
    Egy dologot nem értettem, hogyha a három felsorolt betegségből csak a cöliákia az amit biztosan a gluténnal van összefüggésben a többi más fehérjékkel, akkor később miért mondja a videó, hogy végülis mind a háromra a gluténmentes diéta fogja a megoldást jelenteni? Nem inkább a teljes érintett gabonaféle -mentes diéta a megoldás? Vagy az ugyanaz? Nem kötekedésből írom, csak tisztán szeretnék látni.
    köszi és csak így tovább!

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +1

      Nagyon köszönjük az elismerő szavakat! Nagyon jó és teljesen jogos kérdés, hogy a búza allergiára és az NCGS-re miért gluténmentes diétát említünk megoldásként, hiszen ezekre elegendő lenne a "búzamentes" diéta. Ez egy durva egyszerűsítés volt, ami kifejtésre és pontosításra szorul: hazánkban elhanyagolható mennyiségben, de előfordulhat olyan termék, amely tartalmazhat búzát (pl. búzakeményítőt) vagy szennyeződhet búzával, azonban kimutatható gluténtartalma alapján gluténmentesnek minősíthető. Ezek tehát tartalmazhatnak egyéb búza fehérjéket, amik kiválthatnak allergiás reakciót. A búza allergiában vagy a NCGS-ben szenvedők számára tehát nem a gluténmentes, hanem a búzamentes diéta jelenti a megoldást. A két diéta a gyakorlatban nagyon hasonló, van metszetük, viszont mindkét csoportban van olyan termék, ami a másikba nem illeszkedik. A búzára érzékenyeknek a címkéken oda kell figyelniük a búzával kapcsolatos allergén jelölésekre is.
      Ezekre a jelölésekre a következő, gluténnel foglalkozó adásunkban részletesen is kitérünk.

    • @endrevarga5277
      @endrevarga5277 4 года назад

      Donat, jól következtetsz. Búzaallergia esetén valóban búzamentes diétát kell tartani, ami egy kicsit eltér a gluténmentestől. Ha sikerül megtudni, hogy kinek melyik búzafehérje okoz allergiát, akkor pontosítani lehet a diétát. Ez a fehérje lehet a glutén is, és akkor visszaértünk a gm diétához.
      NCGS esetén - mivel nem tudjuk, hogy kinek melyik alkotórésze árt a gluténos gabonáknak - a gluténos gabonákat kell kerülni. Ennél a problémánál nagyon sokat számít az egyéni tapasztalat.

  • @suti000
    @suti000 3 года назад

    Én 6 éve glutén mentes diétán vagyok (cöliákia). De már az elején megszoktam.

  • @klaudiatanczos5476
    @klaudiatanczos5476 3 года назад +2

    Kár, hogy nem csináltatok több videót:/

  • @KekPafrany
    @KekPafrany 4 года назад

    A Zállatorvos küldött engem is :3

  • @munyor8135
    @munyor8135 4 года назад

    A lisztérzékenyek egy része reagál a zabra is(mint én). Az elején föl van sorolva, aztán nem. Miért?

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      A zabban levő avenin fehérje nem okoz cöliákiás tüneteket, viszont a zab nagyon könnyen "szennyeződik" gluténtartalmú gabonákkal. A termesztők nagyon nehezen tudják biztosítani a zab "szennyeződés-mentességét" ezért valóban gluténmentes zabot nehezen lehet találni a boltokban. A következő részben szó lesz a jelölésekről. Amelyik zab terméken az AOECS-féle áthúzott gabona szimbólum van, az biztonsággal fogyasztható.

  • @andraspongracz2204
    @andraspongracz2204 4 года назад +3

    3:05 A tükörkép pólóján miért nem tükrözött a felirat? Nem kritizálni akarok, csak egy észrevétel.

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +4

      Megtaláltad az elrejtett hibát. Gratulálunk a sasszemedhez! :)

  • @katidiet
    @katidiet 4 года назад

    A videó jó, szemléltető, nekem a narrátorral sincs gondom. De a szakértőkkel többet kellett volna beszélni, az "orvosi" részben sok az elírás, a tájékoztatás nem pontos. Már ketten is leírták, pontosították (lehet még nem mindent).

  • @gorosz2
    @gorosz2 4 года назад +1

    Lesz újabb videó?

  • @matekoos7399
    @matekoos7399 2 года назад

    Folytassátok légyszíves

  • @AmberKTm
    @AmberKTm 4 года назад

    Az én apám liszt érzékeny

  • @ayleenozorai6546
    @ayleenozorai6546 4 года назад

    Az osztály társam is gluténos és gyerek korába ha nem mentek volna el orvoshoz 3 hónap után meg halt volna..😰

  • @jmartinblaise
    @jmartinblaise 4 года назад

    Volt lecsósként és söriparosként kötelességem feliratkozni! :)

  • @johncarnege
    @johncarnege 4 года назад +2

    Zéllemiszer

  •  4 года назад

    Hiánypótló! Egy tejfehérjéről szóló videót is szívesen megnéznék!😀

  • @batira
    @batira 4 года назад

    Sajnos két dologgal nem foglalkozott a videó, amik az utóbbi években egyre többször merülnek fel a gluténtartalmú (főleg búzából) készült termékekkel szemben:
    1. áteresztő bélfal
    2. glikémiás terhelés
    Kissé olyan érzésem van, mintha ezt a videót megtámogatták volna agrár oldalról.

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +1

      Az ilyen "szóbeszéd tárgyát képző", és csak részben kapcsolódó témák bemutatása nem célunk, élelmiszeres (és nem dietetikai) témákkal fogunk foglalkozni. A videó a két lektor nagylelkű szakmai iránymutatását leszámítva nem kapott más támogatást, az a két alkotó tudásából és tengernyi rászánt idejéből készült. 🙂

  • @satzjudit4005
    @satzjudit4005 4 года назад

    Alap információnak jól meg van szerkesztve!De ahogy a sörben bontják a glutént ,a kenyérben miért nem lehet?Le kellene már cserélni a profit érdek pékségeket(albán),tápláló kenyeret készító pékségekre!! Amúgy a vadkovászról hallottatok ?A Mester Károly miért maradt ki a lektorálásból??Köszönöm .

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Köszönjük! Ahogyan a videóban is elhangzott, a sör folyékony közeg, a kenyér tészta pedig tartalmaz ugyan vizet, de kötött formában. Az enzimek előbbiben hozzá tudnak férni az átalakítandó anyagokhoz (szubsztrátokhoz), utóbbiban nem, mert a mozgásuk korlátozott. A jelenlegi kutatások szerint még a folyékony közegben sem elég megbízhatók ezek az enzimek, így nincs értelme tésztákban használni öket.
      A kovász nincs hatással a gluténtartalomra, ezért nem említettük a videóban. Azóta viszont látjuk, hogy sok a félreértés ezzel kapcsolatban, ezért a következő részben érinteni fogjuk.

  • @pajerich
    @pajerich 4 года назад

    Nagyon jó videó, de itt érzek némi ellentmondást:
    1. 3:00 - ha nem vagy érzékeny a gluténre, mégis kizárod az életedből, az ég világon semmi változást nem fogsz tapasztalni
    2. 6:45 - A szükségtelen gluténmentes diéta egészségügyi kockázattal járhat.

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Köszönjük az elismerést és az észrevételt! Az első állítás a betegségekre vonatkozik, a második már dietetikai oldal. Sajnos sokan hiszik, hogy a gluténmentes termékek "egészségesebbek" a hagyományosaknál, ezért diagnosztizált betegség nélkül fogyasztanak nagy mennyiségben magas keményítő tartalmú termékeket. Ennek a szükségtelenségére, és lehetséges veszélyeire hívjuk fel a figyelmet.

  • @jakabgipsz4788
    @jakabgipsz4788 4 года назад

    09:50 Nem értek egyet a glutén mentes kenyér energia tartalmát illetően.
    Csak nézd meg ezeket:
    Glutén mentes kenyér: 142kcal
    www.xn--kalriaguru-ibb.hu/kaloriatablazat/ceres-suto-glutenmentes-kenyer-kaloria.php
    Fehér kenyér: 238kcal
    www.xn--kalriaguru-ibb.hu/kaloriatablazat/feher-kenyer-kaloria.php
    És a nyugati orvoslás koleszterin hisztije sem igaz, nem a zsír az ami hízlal, hanem a szénhidrát, amiből a normál búzakenyér többet tartalmaz mint a glutén mentes kenyér.
    Én érzékeny lettem a gluténre és miután gluténmentes étrendretértem át fogytam.

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад

      Jó lett volna megnézni a ceres kenyér összetételét, de nem találtuk meg, csak ezt, aminek viszont jóval magasabb energiatartalma a kaloriagurun feltüntetett értékhez képest: www.spar.hu/onlineshop/ceres-suto-glutafree-glutenmentes-toast-szeletek-150-g/p/428701008
      Nem állítjuk, hogy minden gluténmentes kenyér esetén ilyenek az arányok, mindössze azoknál, ahol az összetevők nagy része keményítő (és zsír). A lisztkeverékes kenyerek beltartalmi értékei sokkal jobbak (alacsonyabb szénhidrát-, és magasabb felhérje- és rost-tartalom), ezt ki is emeltük a videóban.

  • @akoskovacs3486
    @akoskovacs3486 3 года назад

    Gyorsan nő az áruk is 😂

  • @papapok13
    @papapok13 4 года назад +1

    A szándék dicséretes és a minőség nagyon magas... Túl magas. Túl sok a szakszó, nem sikerült eléggé "lebutítani" a mondanivalót, egy laikus számára ez nem lesz meggyőző. A poénok nem mindig ülnek és a narráció se az igazi, de ez majd kialkul.
    Jó lesz ez, csak idő kell hogy kiforja magát!

  • @somogyi-kovacsanita4100
    @somogyi-kovacsanita4100 4 года назад +2

    Tudom, hogy jót akartak a videó készítői, de sajnos több sebből vérzik a mondanivaló :( ! Nem baj, lehet újat készíteni, hiszen a tökéletesre törekvés dicséretes! Hohóóóó, "nem létezik gyógymód"- dehogy nem, a diéta!!! IgG (5:20)ételintolerancia "eredményei" erősen kétségesek, tekintve, hogy vannak benne finoman szólva is érdekességek: valaki intoleráns a kukoricára, de a kukoricadarára nem, de hasonlóan a búzára intoleráns, a bulgurra nem! Nem is igazán fogadja el a szakma, és a gasztroenterológuso-immunológusok-allergológusok sem, érdemes erről Prof. Dr. Nékám Kristófot is kérdezni! Nem cöliákiás búza érzékenység??? Jujujjjj :( Ja, hogy az 59000 HUF -ba kerülő ételintoleranciavizsgálatot végző cég szponzorálta? Nincs több kérdésem! gyerek-allergia.hu/melyik-alternativ-etelallergia-vizsgalatot-nem-erdemes-elvegeztetni/

    • @KajaLabor
      @KajaLabor  4 года назад +4

      Köszönjük a véleményt! A kajalabor alkotói nem orvosok, hanem élelmiszermérnökök, ezért elősorban az élelmiszeres vonatkozását szerettük volna bemutatni a gluténnek, viszont egy ilyen téma esetében nem lehet megkerülni az orvosi oldalt sem. Ezért kértünk szakmai segítséget (és nem szponzorációt). Fontos tehát, hogy nem vagyunk orvosok, viszont számunkra a gluténementes diéta nem gyógymódot, hanem kezelési módot jelent, ez a videóban el is hangzik. Az ételintolerancia vizsgálatokkal kapcsolatban azt is kiemeltük, hogy nem létezik közvetlen, biztos módszer. Az ételintolerancia témaköre rengeteg szakmai vitát szolgáltat napjainkban. Mi csillogó szemekkel várjuk azt az időt, amikor már megkérdőjelezhetetlen eredményekkel szolgálhatunk ezzel kapcsolatban. :)

    • @somogyi-kovacsanita4100
      @somogyi-kovacsanita4100 4 года назад

      @@KajaLabor Ez nem kifogás, akkor is szakemberekkel illik lektoráltatni... és akkor nem lesz ilyen probléma, sajnos ez az anyag így nem jó, inkább elrettentő példa a betegeknek, mint követendő. Ugyanakkor bízom benne, és drukkolok, hogy valódi, jó anyag kerüljön fel!

    • @borspeti
      @borspeti 4 года назад +8

      @@somogyi-kovacsanita4100 Jaj istenem de megy a remegés, hogy be lehessen szólni. Annyira izzadságszagú ez így Anita, fusson neki újra "és drukkolok, hogy valódi, jó anyag kerüljön fel!"