Jeśłi chcesz dodać zdjęcie nawierzchni do map komoot, to sprawa wygląda tak: -Zdjęcia dodajesz do przejechanej trasy. -Trasa musi być publiczna. -Twój profil na komoot musi być publiczny. -Zdjęcie musi posiadać zapis gps. Na zdjeciu musi być tylko i wyłącznie droga. Nie może być ludzi, zwierząt, rowerów, budynków itp. Weryfikacja zdjęć trwa zazwyczaj 2-3 dni zanim komoot doda je do mapy. Jeśli w tej samej okolicy jest już kilka innych zdjęć nawierzchni, to komoot nie doda już kolejnego zdjęcia.
Korzystam z komoota premium od lat, super mi sie sprawdza. Czesto wyskakuje solo na rowerze, czasami na tygodniowe+ wypady zagranice i bardzo doceniam te opcje dzielenia sie swoja lokalizacja. Mam dodane dwie osoby, ktore moga zobaczyc czy juz dojechalam, gdzie utknelam itp - uwaga: wcale nie zżera wiecej baterii (lub niezauważalnie) A ja zyskuje +1 do poczucia bezpieczenstwa na trasie w dziczy :) I osobiscie BARDZO sprawdza mi sie ten moduł planowania wyjazdów wielodniowych, wiec mamy polarnie inne doswiadczenia :) (planuje najpierw wszystko jako jedna dluga trase, potem komoot pyta czy podzielic ja na odcinki i proponuje cos, co mozna dowolnie modyfikowac, doprowadza slad do wybranych przeze mnie noclegow, potem eksportuje wszystko jako osobne dni… i tu sie MEGA sprawdzaja kolekcje… geez, tak jakby ktos tam naprawde myslal o ux :) przynajmniej w moje potrzeby trafia 100% P.s. Polecam kiedys pojechac trasa wyznaczona przez algorytm komoota i odpuscic kontrole nad kazdym metrem trasy. Wprowadzili pare spoko opcji filtrowania tras i podpowiadania komootowi jaka randowmowa trasa cie interesuje… i to serio jest fun :)
Ja od lat używam i uważam, że warto :) Choć Strava ostatnio mocno nadrobiła. Co przemawia za komootem to fotki szlaków z wypraw, które ludzie przejechali. Widać mniej więcej na żywo w jakim stanie jest droga. Czego brakuje względem Stravy? Głównie heatmap, które są dość przydatne przy wyznaczaniu szlaków po bardziej dzikich terenach. Co do kolekcji są przydatne w obsłudze aplikacji na nawigacjach.. Np. w aplikacji komoot na zegarku garmina bardzo łatwo dotrzeć do danego odcinka. Znacznie łatwiej niż się przeklikywać przez kilkadziesiąt tras.
Z moich doświadczeń wynika, że za każdym razem jak "nie dopilnuje" trasy to ląduje w polu dosłownie i trzeba zawracać, ale lubię tą aplikacje zobaczyłem wiele rzeczy w swojej okolicy o których nie miałem pojęcia polecam.
ja używam Locusa. Nie pokazuje może nawierzchni drogi na zdjęciach, i pogody ale mają wydaje mi się bardzo szczeółową mapę. Chcę hardcorowo to trzymam się linii przerywanych, grawel to liniami ciąglymi, a jak po asfalciku chcę to trzymam się grubszych białych i to mi się sprawdza w 90 przypadkach, a pozostałe 10% generowały jakieś tam ciekawe wspomnienia. Wszystkie oficjalne rowerowe szlaki też są zaznaczone, no i fajnie mapę cieniuje pod kształt terenu.
No super ! Wlasnie kupilem premium (promocja akurat, w przeliczeniu ok 120 pln, za pierwszy rok), by podzielic jedna dluga trase na trzy. Swietnie, ze opowiedziales o tych opcjach. Sam sie dziwilem, co to sa te granatowo zaznaczone trasy itd Dzieki !
TrailView w komoot obecnie deklasuje konkurencje. W DE praktycznie kazda droga rowerowa ma fotki, w PL poki co tylko te bardziej popularne ale to i tak lepiej niz konkurencja, ktora nie ma nic. Obstwiam ze trail view predzej czy pozniej trafi jednak do premium. Sama mechanika i klikologia przy skladaniu trasy tez lepsza niz u reszty.
Przez wiele lat nad Jeziorem Wdzydze, w osadzie Lipa stacjonowałem z przyczepą kempingową. Cudowne lata 90 i 20. A Komoot Premium nabyłem wczoraj za 130.
Ostatnio pierwszy raz użyłem komoota i zaskoczyło mnie że ma tak szczegółowo pozaznaczane ścieżki ( ścieżka to dużo powiedziane ale dla mnie to na plus) w lasach.
Z mojego doświadczenia w tym momencie Komoot to najlepsza aplikacja do wyznaczania tras. Przede wszystkim przejrzysta. Tam gdzie nie ma info o drodze jakości to jedź zrób zdjęcie i umieść na Komoot aby inni widzieli. W ten sposób powstaje mega baza. Robię trasę w komoot pyk momentalnie jest w aplikacji Wahoo pyk i trasa jest na liczniku. No kto podskoczy komootowi no kto?
Nie wiem jak w Premium ale u mnie (bez premium) nie wyświetlają się wszystkie zdjęcia które wrzuciłem z wypadów (powiedziałbym, że wyświetla się ich tylko kilka % z całości przesłanych - może jakaś moderacja) - a 99% zdjęć które wrzucam robię tak, żeby było dobrze widać nawierzchnię drogi oraz ładny widoczek... ponad to często po takich wyprawach uzupełniam mapę OSM o zauważone braki, szczegóły i poprawiam błędy które się zdarzają...
Ja od siebie mogę polecić - jak ktoś ma tylko darmową wersję - zmienić na jakimś etapie planowania widok mapy z oficjalnej komoota na CycleOSM, tam też jest sporo szlaków rowerowych :) Ogólnie zauważyłem, że komoot dość chętnie prowadzi wyznaczonymi szlakami, o ile są w miarę po drodze i bez ostrych zakrętów. A mapy można pobrać też w darmowej wersji :) PS. Pogoda najlepsza moim zdaniem na Windy - można sprawdzić pogodę na mapie wg kilku różnych modeli, jak rabini są zgodni, to raczej prognoza pewna :D
Bardzo fajna apka, sam używam wersji darmowej po jednorazowym wykupieniu map. Dla mnie jedynym niedociągnięciem jest niedokładne przeliczanie przewyższeń (przynajmniej w mojej okolicy). Zdarzało sie, że na zaplanowanej trasie miałem ok 790 m przewyższenia, gdzie w praktyce po przejechaniu wahoo i strava podliczyli ponad 1000 m.
To jest chyba bolączka wszystkich systemów. Zawsze jak wyznaczymy coś na Stravie, Garminie lub Komoot można dodać do przewyższeń jakieś 15% i wychodzi ile będzie faktycznie przewyższeń.
Jak ktoś nie chce płacić to polecam użyć strony Ride with GPS do tworzenia tas, a potem nawigacji OsmAnd do wyświetlania jej (np. na starym telefonie) podczas jazdy. Niestety minusem jest masa: telefon + uchwyt + powerbank na długie trasy + sakwa na powerbanka, jednak jak mówię, jest to rozwiązanie bardzo budżetowe, gdzie miesięczny koszt wynosi 0zł.
@zielonyF16 kolekcje to nie tylko przejechane ale również zaplanowane trasy. Wybierasz np taka Mazurską Pętle Rowerową (300 km) i za pomocą kolekcji Komoot dzieli Ci to na tyle dni ile chcesz. Dzięki temu można zaplanować noclegi (które są widoczne na Komoot) i ile trzeba każdego dnia przejechać by nie trzeba było panikować ze nie można znaleźć noclegu. Można samemu dostosować ile danego dnia chcesz przejechać
Eee ten KomootTrailView no to już robi jakąś różnicę!... Lepsze od 360LudzikaGoogleMaps którym na początki offroadu zaglądać da głównie radę? ... no ale tu w Komoot też jest nakładka na mapę wyciągającą te 360panoramy do dyspozycji:)
Z punktami Trail View wyskakują czasem niezłe lapsusy. Na przykład Sokółka na Podlasiu. Środek miasta między domami jest punkcik, a co na slajdzie? Szuterek i las po obu stronach. Jeżeli w pobliżu na tej samej trasie jest kilka punktów to to "kupuję". Ale pojedynczy gdzieś w dziczy może być niezłą miną jak ten w Sokółce.
To dlatego, że lokalizacja zdjęcia na mapie pochodzi z danych GPS z fotki. Jak ktoś wyjmuje telefon i cyka firmę od razu to telefon nie zdąży złapać fixa i lasów no lokalizację z danych komórkowych, które jak wiadomo dokładnością nie grzeszą. I potem są takie kwiatki jak napisałeś. Wystarczy po wyjęciu telefonu poczekać 15-20 sekund, telefon złapie w tym czasie fixa i lokalizacja fotki na mapie będzie OK.
Lezyne też pozwala na ściąganie map z Komoot na urządzenie. Mankamentem komoota jest słaba baza użytkowników poza Europą i pewnie Stanami. Byłem zawiedziony brakiem jakichkolwiek rekomendacji np w Japonii i polegałem w pierwszej kolejności na strava heatmaps i dopiero na ich podstawie kreśliłem trasę w komoocie żeby ją wrzucić na urzadzenie
Mam komoota od maja 2022. Nigdy nie wykupowałem dostępu do map a ostatnio jechałem trasę Kraków -> Warszawa nie było żadnego problemu z wyznaczaniem i nawigacją, jedynie kiedy próbowałem korzystać z nawigacji za granicą komoot wymagał ode mnie zakupu map lup premium .
W przypadku tych „czerwonych kropek” i trail view wypadałoby dodać na szybko jak to działa bo ktoś kto nie korzystał z komoota może bardzo zle zrozumieć co mowisz. Te czerwone kropki to tzw atrakcje, które zaznaczają użytkownicy ale mogą to zrobić tylko po przejechaniu w danym miejscu. Można zaznaczyć punkt lub odcinek. Często jest tak ze punkty mogę być niedokładnie zaznaczone lub ktoś dodał zdjęcie z innego miejsca. Kolejna ważna sprawa to ze dla różnych sportów mamy oddzielnie wyświetlane atrakcje ale gravel był przez nich dodany później i nie wiedzieli jak go traktować bo to trochę turystyka trochę mtb dla nich 😂 dlatego bardzo losowo wyświetlają się pewne kropeczki. Oficjalne info bo pisałem do supportu w tej sprawie. Trail view to nic innego jak wyświetlanie zdjęć dodanych przez użytkowników to ich wycieczek a na mapę naniesione są przez dane gps, które znajdują się w metadanych zawartych w zdjeciu pod warunkiem ze np robimy to zdjęcie telefonem i mamy włączony zapis pozycji gps w aparacie. O ile ktoś zrobi dobre zdjęcie to możemy dowiedzieć się jaka jest nawierzchnia ale równie dobrze możemy mieć selfie starszego Pana 😅
Komoot sprawdza się tam gdzie jest na mapie najwięcej aktywności. W mojej lokalizacji (centralno-wschodnia Polska) jest mało funkcjonalny. W moim przypadku lepiej sprawdzają się mapy cz i uwaga Sigma Data Center. Porównywałem trzy aplikacje i Koomot od czapy wyznaczał mi trasy. W Sigmie jeżeli mam wybrane drogi rowerowe/drogi nigdy nie zdarzyło się, że nie można przejechać i do tego fajne nieoczywiste propozycje przebiegu. Tylko ten program Sigmy - toporny i archaiczny. Na drugim miejscu u mnie mapy cz. Na trzecim Komoot ( w innych rejonach niż mieszkam).
Używałem premium jakiś czas, ale dla mnie nie ma tam nic wartego dopłacania. Próbowałem układać trasy wg typu uprawianego sportu i to co komoot wyświetla jako oficjalne trasy rowerowe, to czasem rozjeżdżone przez ciężki sprzęt drogi leśne, albo trasy rozryte przez motocrossy i quady i to nie jest wina komoota, tylko tego że ktoś 20 lat temu wyznaczył trasę rowerową i tak już zostało. Komoot Trail View i polecajki użytkowników są o wiele bardziej przydatne przy rysowaniu tras, a są dostępne za darmo. Jedno co warto, to zakupić od razu wszystkie mapy i pamiętać żeby sobie ściągnąć mapę danego obszaru, ZANIM się wjedzie w teren bez zasięgu ;)
Dodalbym jeszcze ze 1.komoot zaznacza drogi wojewodzkie i krajowe od mniejszych lokalnych 2. Mozna bezposrednio podgladnac google street view danej trasy 3. Komoot zaznacza remonty drog i zamknięte drogi
Przymierzam się do zakupu szosówki bo coraz dłuższe trasy robię na swoim mtb więc zależy mi być szybszym i nie tracić tyle czasu na podróże, ale na szosówce będzie to kosztem wygody niestety, dlatego również zastanawiam się nad rowerem poziomym :D Są jednośladowe, trzykołowe, a najszybszy jest velomobil :D Może się na nich nie znasz ale może orientujesz na tyle by powiedzieć co o tym sądzisz co było by najlepsze? Ani na szosówce nie miałem okazji jechać ani na rowerze poziomym, dlatego pytam 😊
Ktoś wie jak to jest z dodawaniem zdjęć nawierzchni? Często wrzucam foty dróg z mojej okolicy, bo nie jest tego za dużo i nie publikują się na mapie. Widzę je ja, kiedy przeglądam wyprawę, ale przy samym przeglądaniu mapy nie pojawiają się zielone punkciki
Jeśłi chcesz dodać zdjęcie nawierzchni do map komoot, to sprawa wygląda tak: -Zdjęcia dodajesz do przejechanej trasy. -Trasa musi być publiczna. -Twój profil na komoot musi być publiczny. -Zdjęcie musi posiadać zapis gps. Na zdjeciu musi być tylko i wyłącznie droga. Nie może być ludzi, zwierząt, rowerów, budynków itp. Weryfikacja zdjęć trwa zazwyczaj 2-3 dni zanim komoot doda je do mapy. Jeśli w tej samej okolicy jest już kilka innych zdjęć nawierzchni, to komoot nie doda już kolejnego zdjęcia.
powiedzcie jak to jest z tym Open Street Maps. Komot, Mapy Cz i GC działają z wykorzystaniem OSM, ale w każdej apce / na każdej stronie wygląda ta mapa jednak inaczej. Czyli są różne mapy OSM czy jak to działa? 2. Ta mapa z Komot dla mnie jest najlepsza. czy da się ją jakość umieścić w Garminie Edge żeby po niej nawigował Garniak? Jeśli tak, to jak? p.s. Drugi raz wklejam posta, bo mi chyba wyrzuciło za podlinkowanie.
Cześć, mam do Ciebie pytanko. Dokładnie w 14:54 mówisz o dodawaniu punktu do trasy i po lewej stronie ekranu widać punkt #32. Moje pytanie brzmi czy można zmienić nazwę tego punktu i np wpisać coś od siebie a jeżeli się da to jaką ilość znaków można wpisać?
Korzystam z koomot premium lecz przy wyznaczaniu trasy na rower szosowy potrafi wyznaczyć trasy po szutrach drogami przy których inni użytkownicy zrobili ładne fotki.
Czy jest jakas ograniczona ilosc zdjec jakie moge dodac do trasy? Niektore zdjecia ktore robie podczas trasy poprzez aplikacje , po zapisaniu nie moge ich nigdzie znalezc w zadnym folders .Uzywam android Samsung.
Mam Komoota w wersji płatnej jednorazowo i czasami się posiłkuję, tak jak Google Street view, ale Strava odkąd jest Heatmapa oraz możliwość rysowania trasy rysikiem na telefonie jest dla mnie najlepsza. Rysowałem już trasy w 5 min na telefonie rysikiem w Polsce i zagranicą i działa to błyskawicznie. Pozdrawiam
Korzystam z komoota nie premium do planowania i nawigowania (aplikacja na ios) tras rowerowych. Czy da się jakoś modyfikować informacje które komoot pokazuje domyślnie podczas nawigowania? Domyślnie jest czas, prędkość, dystans. Jak do tego dodać info o pozostałych metrach przewyższenia?
Ja też niedawno kupiłem Komoot premium żeby przetestować. Na razie szału nie ma wg mnie. Liczyłem na jakieś specjalne, dodatkowe, ukryte ścieżki lub sposoby wyznaczania tras, a nic takiego nie ma. Nie jestem pewien czy trasy widoczne po wybraniu wycieczek rowerowych to faktycznie oficjalne trasy, bo jeszcze tego nie sprawdziłem. Ale mamy taką funkcję Komoot w bezpłatnej wersji - wystarczy się przełączyć na warstwę Open Cyckle i mamy wszystkie szlaki rowerowe zaznaczone. Więc jak dla mnie premium na razie szału nie robi, bo z pozostałych funkcji, które premium udostępnia nie korzystam - nie są mi potrzebne.
🇵🇱 witam wszystkich: moje pytanko, trochę udziwnione No ale cóż kto nie pyta nic nie wie: dlatego pytam😂: - czy można w aplikacji Komoot zaznaczyć punkty na planowanej trasie o których później w czasie jazdy poinformuje nawigacja np Wahoo, przykładowo zaznaczam jakąś ciekawostkę i jadąc będę wiedział że się do niej zbliżam i gdzie jest - drugie pytanie z innej beczki, bo może ktoś wie, czy jest możliwość uruchomienia jakiejś funkcji, że po zaplanowaniu trasy w Komoot i jeździe z Wahoo ( bo używam Wahoo ) na mapie pokazuje tory kolejowe. Już miałem raz tak że po zaplanowaniu trasy w nieznanym miejscu jadąc na mapie w urządzeniu Wahoo było pusto a na żywo za zakrętem wyskoczył mi przejazd kolejowy - z góry dzięki za info i pozdrawiam
Ja nie znalazlem bezpośrednich "ostrzerzeń" ze zblizam się do punktu, za to na drugim slajdzie a parametrami masz odległości do wybranych punktów. Nie znalazlem też opcji nazywania punktów ktore dodaje w trakcie planowania.
Czy jest jakiś sposób, żeby zobaczyć wszystkie zaplanowane wyprawy na jednej mapie? Planuję wakacje, zbieram różne trasy (osobne pliki GPX), wrzucam do komoota jako osobne wyprawy. I potem chciałabym zobaczyć gdzie jest największe zagęszczenie tras, żeby wybrać jakąś bazę wypadową. 🙂
Jeśli są to trasy w tej samej okolicy to można wrzucić je do jednej kolekcji , wtedy będą widoczne wszystkie jednocześnie ma jednak mapie. W opisie masz linki do przykładowych kolekcji.
@@ZielonyF16 dzięki za odpowiedź! Kolekcje faktycznie wydają się robić dokładnie to, czego potrzebuję! Nie odgadłam tego wcześniej, bo tworzenie własnych kolekcji to element wersji premium. (No to już wiem czym mnie "kupią" 😉)
@@Duch_Piaszczy_OMG epicrideweather za 20 pln za rok i masz podgląd super na pogode, kilkudniowe to wydaje mi się trochę nacigane bo dlaczego nie moge wyznaczyć 3 tras i opisać ich dzien 1 dzien 2 dzien 3. 100 pln w kieszeni ;-)
proponuję zacząć od całkowicie darmowej wersji z odblokowaniem tylko fragmentu mapy we właśnej okolicy. Darmowa wersja ma wszytskie niezbęn efunkcje do wyznaczania trasy. Potestować, pojezdizć i zobaczyć, czy się spodoba. czy nie. Nie każdy lubi spędzać czas na planowaniu tras.
okazało się, że już kiedyś korzystałem z darmowej wersji i niestety w rejonie, który nie jest moim celem wypraw 😢 Pozostaje mi więc pełna wersja i stąd moje pytanie o różnice między cały świat, a premium
@@czarnyGRZES cały świat to wersja darmowa tylko z dostępem do mapy z całego świata. Kupując wersje premium masz cały świat + kilka dodatkowych funkcji: nakladki na mapie ze szlakami rowerowymi planowanie wypraw wielodniowych tworzenie kolekcji prognoza pogody podczas całej wyprawy udostępnianie lokalizacji ( aplikacja na telefon) mapy offine
Z tą ceną za Stravę Premium to na świecie podrożała, ale w krajach Trzeciego Świata, w tym w Polsce, potaniała. Dostałem info, że moja subskrypcja będzie kosztować 149,99 zł zamiast dotychczasowych 59,99$.
1. Trzeba na kompie dodać do przejechanej trasy zdjęcia 2. Czasem chyba trzeba ręcznie zaznaczyć gdzie zdjęcie było zrobione (w edycji aktywności) 3. Trzeba ustawić aktywność na widoczną dla świata 4. Chyba trzeba też ustawić profil na publiczny 5. Kropki powinny pojawić się po kilku dniach na mapach komoota ;)
Komoot sam dodaje zdjęcia. Najczęściej te, które przedstawiają drogę - bociana albo kwiatków na łące raczej nie doda. Zdjęcia pojawiają się zazwyczaj po kilku minutach od wgrania trasy, samemu zdjęć raczej nie dodasz. Komoot ma też ciekawą opcję jak używasz jednego telefonu do nawigacji, a drugiego do robienia zdjęć, to zdjęcia z tego telefonu po załadowaniu do trasy od razu są prawidłowo spozycjonowane, nie trzeba nawet mieć włączonego GPSa, jak to się dzieje, nie wiem, magia jakaś:)
Zakładasz konto na squadrats.com/ synchronizujesz ze strava a później na stronie masz dodatek do przeglądarki do pobrania. Wystarczy pobrać i sam się zainstaluje. Później pojawi się w lewym górnym rogu taki kwadrat i tam można kliknąć lub odkliknac kwadraty. Działa tylko na PC i nie wiem czy na wszystkich przeglądarkach. Na Chrome na pewno :)
Cześć. Bardzo często korzystam z Komoot by wyznaczyć sobie nowe trasy i bardzo często patrzę na podpowiedzi z oznaczonych miejsc i odcinków drogi by wybierać na przykład szutry ale też chciałbym się odwdzięczyć innym i też zaznać ciekawe miejsca i szutrowe autostrady. Pytanie tylko jak to zrobić? Czy muszę mieć wykupiony pakiet premium?
Cześć. Żeby dosłać zdjęcia nawierzchni, które będą później widoczne dla innych użytkowników nie trzeba mieć komoot premium, ale trzeba spełnić kilka warunków. Pod filmem w sekcji komentarzy na samej gorze jest podpięty mój komentarz, gdzie wyjaśniam, jakie to są warunki :) Pozdrawiam
Zielony. Pytanie o nawigację. Czy Komoot tak samo działa z Garminem i innymi czy są różnice? Z jakiej wersji Garm korzystasz? Właśnie rozważam 530 ale użytkownicy narzekają na słaba opcje wyszukiwania trasy alternatywnej po zajechaniu. Czy jeśli trasa jest wyznaczona w Komoot to ta funkcja działa ? Z koleji Wahoo niby się wiesza przy długich trasach 😢 i co tu wybrać Ps - materiał jak zwykle profeska a sam Komoot do wyznaczania to super narzędzie
Komoot tworzy plik gpx który wrzucasz do urządzenia. Urządzenie nawiguje po śladzie a jak nawiguje to już zależy tylko od urządzenia. Opcja przeliczania trasy to jest opcja z której nigdy nie korzystam bo wole sam sobie wrócić na trasę tam gdzie chce. A poprzednim garminie faktycznie to przeliczanie trasy kiepsko działało a w tym co teraz mam nawet tego nie sprawdzałem, a mam 830
@@ZielonyF16 cześć, nie zaznaczasz przeliczania trasy i sam szukasz objazdu posiłkując się telefonem, czy jakoś to widzisz na garminie? Mam 530 i po koniecznym objeździe bądź zgubieniu trasy nie potrafię tego ogarnąć, muszę zajrzeć do telefonu i ustalić gdzie jestem i co dalej , jest prostszy sposób?
Cześć.Mam darmową wersję Komoota.W swojej lokalizacji mam przejechane ponad 200 tras.Jak sprawić,żeby były widoczne na mapie Komoota dla innych?Przy takim wyszukiwaniu.Wchodząc w zakładkę "odkryj" potem rodzaj wyprawy" MT"B ,szosowy itd i wpisuję miejscowość gdzie jeżdżę..Wyskakują trasy zapisane na tym terenie.Jak zapisać tam swoje trasy.Czy takie cuda to tylko w premium?Pozdro.
W ustawieniach profil musi być publiczny dla wszystkich. Jest opcja publiczny dla obserwujących, a to nie to samo. Podobnie przejechana trasa. Tez musi być widoczna dla wszystkich.
LocusMap - mapy offline, przyjemne wyznaczanie tras na aplikacji, kwadraty na aplikacji Oruxmaps - mapy offline, małe i duże kwadraty, aplikacja za 10 ziko chyba I od pół roku nie korzystam z komputera w celu planowania trasy. Mnie to irytuje na kompie, a w aplikacji zawsze mogę sobie coś w trakcie jazdy zmienić. Dlatego licznika nigdy nie będę miał. Wadą telefonu niestety jest pobór mocy i mocne słońce.
Jak dla mnie, najlepsza alternatywa dla Endomondo, którego niestety już nie ma :( Używam w wersji z mapami na cały świat. Strava to dla wyczynowców, mierzących Waty, rywalizujących na Com - ach itp.
Żeby wyznaczyć ciekawą trasę na gravela, faktycznie trzeba zaznaczyć "MTB", ale można ją ucywilizować zaznaczając np. niższy poziom umiejętności - wtedy jest to łatwiejsza trasa MTB, czyli w sam raz na gravela :). Zaznaczenie trasy typu gravel faktycznie wyznacza głównie asfaltami. Ponadto, jak czasem gdzieś wtopię z terenem, spoglądam na heat mapę w stravie, żeby zobaczyć czy ktoś tędy jechał, po czym na tej podstawie kontynuuję planowanie w komoocie. Komoota mam sparowanego z aplikacją do wahoo i trasa też od razu wyświetla się w liczniku.
Jesteś pewny ? Wg mnie poziom umiejętności wpływa tylko i wyłącznie na szacowana średnia prędkość i czas jazdy. Nigdy mi się nie zdarzyło aby Komoot wybrał inna droge w zależności od poziomu
@@arturk3305 hmm, może moje przeświadczenie jest błędne i masz rację, w aplikacji faktycznie zmienia się tylko czas i prędkość, na komputerze nie sprawdzałem, ale nie powinno być inaczej. A zawsze myślałem, że wpływa to na trudność trasy, przecież na logikę powinno. Niemniej, na gravela ciekawszą opcją jest planowanie MTB, niż kolarstwo szutrowe. Nie mylić z enduro MTB ;)
Heatmapa w Squadrats pokazuje tylko twoje ślady, heatmapa w Stravie pokazuje ślady wszyzstkich użytkowników. Więc to nie to samo. Dla mnie Komoot rządzi, szczególnie na gravela. Nie rozumiem trochę ludzi, którzy mówią, że "Strava pokazuje heatmapy i na tym można polegać wyznaczając trasę". Może to się sprawdza na szosie, ale na gravelu (czy mtb) możliwych tras jest o kilka rzędów wielkości więcej, niektóre świetne są jeszcze "niewygrzane". A w Komoocie każdy użytkownik może dodać miejsce lub segment z opisem i zdjęciami, przez co można znaleźć mało jeszcze zjeżdżone perełki (które na Stravie są "zimne").
Od squadrats wg mnie dużo lepsze jest statshunters. Tez istnieje nakładka do przeglądarki a oprócz kwadratów ma fajną heatmape, oraz cała masa innych statystyk. Squadrats było u mnie jeden dzień, do czasu aż odkryłem statshunters
@@arturk3305 A ja na statshunters pokazać na mapie kwadraty, zwane tam kafelkami (tiles)? Widze tylko heatmapę, przy liście aktywności mam informację przez ile kafelków dana trasa przejechała i ile nowych odkryła, ale nie wiem jak je wyświetlić na mapie...
@@rhogaal Z tego co pamiętam to jest opcja w display settings. A jeśli chodzi o plugin do przeglądarki,to w opcjach pluginu, ale to może zależeć od samej przeglądarki
Największą zaletą Komoota jest opcja podglądu zdjęć na trasie, co dobrze pokazuje typ nawierzchni i ogólny klimat. Do tego są punkty na trasie, które można dodawać, atrakcje, sklepy, jedzenie itp. Taka ciekawostka: jechałem ostatnio z Puław do Sandomierza i wybrałem opcję trasy gravel. Ostatecznie jechałem 100+km drogą "krajową" bez pobocza, walcząc z podmuchami od TIRów. Okazuje się, że trasa gravel najlepiej wychodzi po wyborze "turystyka rowerowa". Dziwne.
Dokładnie tak jak piszesz!... Wystarczy po terenie który znasz w 100% pozmieniać na odcinku odAdoB rodzaj roweru i wychodzi że najbardziej "gravelowy" jest ten ślad "turystyczny" taka to kalibracja programu akurat HIHI
@@seba0681 czekaj .. bo teraz zacząłem myśleć i przypominać sobie że faktycznie to chyba nie działa automatycznie;)) automatycznie tam i z powrotem robi zazwyczaj "kółko" i ja ręcznie zmieniam - przepraszam za wprowadzenie w błąd ;(
Komoot fajnie się rozwija, lecz wolę strave premium, która jest tańsza (20 PLN na miesiąc) a Heatmapy robią dobra robotę co do planowania trasy ✌️ z darmowego Komoota wspieram się czasami 😉
No nie do końca, przewagą Komoota jest to, że ma zdjęcia użytkowników, a to wiele pomaga jeśli planujemy trasę pod różny typ roweru. Dodatkowo pokazuje on szlaki rowerowe. Heatmapy na Stravie, to raczej uboga funkcjonalność. EDIT: I dodatkowo pokazuje jaka jest nawierzchnia drogi.
Powiem tak. 10 lat temu przetestowałem wszystkie aplikacje na rower, żeby wybrać najlepszą. W telefonie miałem ponad 20 apk. Wybór: Komoot. Do dziś używam. Nie ma nic lepszego do planowania tras i navi na telefon. Do tego mega społeczność osób i mnóstwo fotek z tras. Świetna aplikacja.
Ja mam pytanie do użytkowników Komoota - czy Wam też gubi sygnał gps? Pobrałam apkę, mam odblokowane mapy i wszystko pięknie tylko bardzo często w trakcie jazdy mam komunikat "utracono sygnał gps", apka potem wariuje i jest to uciążliwe podczas jazdy. Czy może to być spowodowane za słabym telefonem? Mam Redmi Note 8 Pro. I nie ma znaczenia czy jadę w mieście, za miastem, w lesie. Oczywiście pytam tych, którzy nie importują tras z Komoota do innych nawigacji typu Garmin czy Wahoo. O ile tutaj tacy są ;)
Hej! Mam podobny model Redmi, też mi się zdarza że w lesie zgubi sygnał albo działa z opóźnieniem. Mam wrażenie że anteny GPS w tych tańszych smartonach są słabiutkie. Z kolei nie sprawdzę jak by było ze smarfonem premium jaka jest różnica bo szkoda mi kasy. 😅
Dwa sprostowania do filmu: 1. W aplikacji na telefon można wybrać rodzaj mapy (i podejrzeć np szlaki rowerowe czy MTB) mimo braku wykupionej opcji PREMIUM 2. Zapis mapy do OFFLINE działa też w wersji nie PREMIUM Sprawdzone bo wczoraj mi się skończyło PREMIUM i zastanawiam się czy wykupić znów bo dla byłego użytkownika PREMIUM nie ma obecnie żadnej promocji :( @zielonyF16 pochwal się kwadratami :D. Jaki duży masz UPERSQUADAT?
Może po zakończonym okresie premium zapomnieli wyłączyć u ciebie te szlaki? 😅 ja na pewno nie miałem takiej możliwości w aplikacji przed zakupem wersji premium. Zapisy offline działają ale tez chyba jako wycinek mapy a nie cały świat. A z tymi kwadratami to nie wiem, nie śledzę tego jakoś specjalnie
@@ZielonyF16 Sprawdzałem jeszcze raz - i zapis trasy do offline jest całości trasy (jeżeli masz wersję płatną). Zresztą przez dwa lata jeździłem z aplikacją na telefonie jako nawigacją i robiłem zapisy do offline bez PREMIUM - przed zakupem licznika A wybór map nadal mam w aplikacji, ale ja używam aplikacji w wersji BETA (może to ma znaczenie)
szkoda, że komoot ingeruje w trasę zaimportowaną jako plik gpx. Jak nie potrafi przyporządkować trasy do znanej drogi/ścieżki to wali linię prostą. Informuje o tym listując te wszystkie przypadki ale jednak jest to dość irytujące gdy chcemy jechać dokładnie po śladzie (np na ultra).
Ja każdy plik gpx udostępniony przez organizatora wrzucam do komoota, edytuje, dodaje sklepy i mam dostęp do całej trasy ze szczegółowa rozpiską na telefonie.
ja lubie komoot za społeczność i punkty czy odcinki zaznaczone na mapie można fajne miejsca znaleść. Brakuje mi tylko komunikacji pomiędzy członkami, komentarze pod trasa to za mało.
@@manfrednt No ale to napisałem. Brakuje np stworzenia grupy, edycji tras przez członków wymieniania się informacjami itp. Komentarze do za mało nie da się w ten sposób stworzyć społeczności która by rozwijała aplikacje. Sam mam ekipę która poznałem przez komoot i komentarze i mamy na whatsaap grupę do komunikowania. Zamiast zaprasza na komoot 5-6 osób pisze na forum kto dziś leci i tylko chętnych zapraszani i ustalamy czas startu dzień itp.
@@_________4292 No ja się z Tobą nie zgodzę. Wg mnie zrobi się taki syf jak na Faceboku zaraz będzie hejt i krytyka. Bramo Komoot nie słuchaj kolegi odnośnie komentarzy ;-)
Na tym kompocie to jaki Ty masz nick? Chętnie bym tam zobaczył Twoje trasy i lamerskie prędkości heheh, żartuje :) Komoot to ogólnie jest bardziej nastawiony a planowanie tras i po prostu przygody a nie jakieś treningi jak Strava chyba :) pozdro i polecam każdemu Komoot, ale wcale nie trzeba płacić miesięcznie za premium wystarczy w promocji kupić mapy offline za parę zł, jednorazowa opłata. Niedawno przejechałem 450km nawigując komórka i pierdole płacić za te komputerki na których nic nie widać i które się wieszają jak trasa ma ponad 200km a kosztuje to gówno ponad tysiąc, załamka :D
W opisie jest link do komoota, ale tam nie udostępniam wszystkich przejazdów , jedynie jakieś wyjazdy, zawody, bikepackingi itp. Wszystko jest na stravie
Nie musisz mieć komputerka za 1000 zł. Ja używam Sigma Rox za około 300 zł. Fajnie prowadzi po śladzie. Jazda z telefonem to udręka i zużywanie baterii. Planuje trasy w Komoot , wrzucam na licznik. Przejechana trasę wrzucam na Komoot i Strave. EDIT: nie wiem czy sobie poradzi z takimi długimi trasami
@@arturk3305 no właśnie, problemem są długie trasy, słyszałem o sigma rox niedawno, w Komoot jest opcja automatycznego włączania i wyłączania ekranu (przed / po zakrecie) + można dać nav głosowa żeby nic nie przegapić jak dużo zakrętów (mówię w trasie gdzieś), tą metoda bateria starcza na bardzo długo + fajny uchwyt do telefonu np gearlock mf100 i bajka jest :)
@@arturk3305 tam wcześniej odpisałem ale jeszcze dopisze, ja nie trenuje, nie potrzebuje jakiś nie wiadomo jakich opcji, ja jeżdżę tak na luzie przygodowo i mi potrzebna tylko sama nawigacja, także ekran nie musi się palić cały czas, obok telefonu na kierownicy mam też zwykły licznik rowerowy, pokazuje prędkość, dystanse, czas, temperaturę, średnie i mi to w zupełności wystarczy :)
Mnie w tym Komootcie drażni że pod gravela wali za dużo asfaltu prawie jak na szose i trzeba ręcznie korygować. Z kolei biorąc mtb potrafi w ujeby wyprowadzić 😅
Komoot puszcza gravele glownie po szosie bo bazuje na opiniach grawelowcow ktorzy taka trase przejchali - jak widac wiekszosc czesto jezdzi gravelami po szosie albo slabiej ocenia fragmenty off road wiec komoot promuje asfalt.
@@Duch_Piaszczy_OMG niemiachy nie maja sie czym szczycic skoro asfalt w lesie. W lesie wole jechac szuterkami . Jakbym chcial asfaltem jezdzic to bym szose kupił. Chyba żal ci 4 literki ściska, ponoć maść na to jakaś jest.
Miałem nagrany i zmontowany, tylko w między czasie zaniosłem komputer znajomemu do sformatowania i zapomniałem skopiować pliki na inny dysk. Z drugiej strony nie było tam dużo więcej poza tym, co już mówiłem w głównej relacji. Trochę o trasach, trochę o pakietach metowych, trochę o samym podlasiu. Co do DNF-ów to nie było takich, że ktoś wystartował i w trakcie zrezygnował, ale było sporo osób, które były zapisane, ale w ogóle się nie pojawiły na zawodach. Wiec, to chyba takie DNF-y masz na myśli.
Komoot moim zdaniem jest bezkonkurencyjny przy wyznaczaniu tras mtb, prawie w ogole nie wysyla na asfalty przynajmniej w moich rejonach +/-150km od miejsca zamieszkania. Mozna wybierac sie na dlugie wyprawy terenowe. Do tego fajnie pokazuje jakiej nawierzchni ile kilometrow. Konkurencja pewnie z czasem tez to doda. Jednak jesli szukamy prawdziwego ciezkiego mtb wtedy tylko naviki.
Jeśłi chcesz dodać zdjęcie nawierzchni do map komoot, to sprawa wygląda tak:
-Zdjęcia dodajesz do przejechanej trasy.
-Trasa musi być publiczna.
-Twój profil na komoot musi być publiczny.
-Zdjęcie musi posiadać zapis gps.
Na zdjeciu musi być tylko i wyłącznie droga. Nie może być ludzi, zwierząt, rowerów, budynków itp.
Weryfikacja zdjęć trwa zazwyczaj 2-3 dni zanim komoot doda je do mapy. Jeśli w tej samej okolicy jest już kilka innych zdjęć nawierzchni, to komoot nie doda już kolejnego zdjęcia.
Dzięki za podpowiedź. Spróbowałem i działa 👍 Warto dodawać fotki, bo niektóym się to przyda 👍
Jezus dzięki za tą podpowiedz
Przyjął bym funkcje „omijaj drogi krajowe”.
Komoot bardzo dobrze współpracuje z Wahoo.
„Dzisiaj krótko, zwięźle i na temat” Bartku, dobrze, że nie było krótko 😅❤
Korzystam z komoota premium od lat, super mi sie sprawdza. Czesto wyskakuje solo na rowerze, czasami na tygodniowe+ wypady zagranice i bardzo doceniam te opcje dzielenia sie swoja lokalizacja. Mam dodane dwie osoby, ktore moga zobaczyc czy juz dojechalam, gdzie utknelam itp - uwaga: wcale nie zżera wiecej baterii (lub niezauważalnie) A ja zyskuje +1 do poczucia bezpieczenstwa na trasie w dziczy :)
I osobiscie BARDZO sprawdza mi sie ten moduł planowania wyjazdów wielodniowych, wiec mamy polarnie inne doswiadczenia :) (planuje najpierw wszystko jako jedna dluga trase, potem komoot pyta czy podzielic ja na odcinki i proponuje cos, co mozna dowolnie modyfikowac, doprowadza slad do wybranych przeze mnie noclegow, potem eksportuje wszystko jako osobne dni… i tu sie MEGA sprawdzaja kolekcje… geez, tak jakby ktos tam naprawde myslal o ux :) przynajmniej w moje potrzeby trafia 100%
P.s. Polecam kiedys pojechac trasa wyznaczona przez algorytm komoota i odpuscic kontrole nad kazdym metrem trasy. Wprowadzili pare spoko opcji filtrowania tras i podpowiadania komootowi jaka randowmowa trasa cie interesuje… i to serio jest fun :)
polecam darmowe mapy cz. klikanie i planowanie bardzo proste. widac szlaki. nie ma trailview i poi, ale punkty turystyczne czy widokowe sa zaznaczone
Ja od lat używam i uważam, że warto :) Choć Strava ostatnio mocno nadrobiła.
Co przemawia za komootem to fotki szlaków z wypraw, które ludzie przejechali. Widać mniej więcej na żywo w jakim stanie jest droga.
Czego brakuje względem Stravy? Głównie heatmap, które są dość przydatne przy wyznaczaniu szlaków po bardziej dzikich terenach.
Co do kolekcji są przydatne w obsłudze aplikacji na nawigacjach.. Np. w aplikacji komoot na zegarku garmina bardzo łatwo dotrzeć do danego odcinka. Znacznie łatwiej niż się przeklikywać przez kilkadziesiąt tras.
1:17 Gratulacje użytkowniku
Tak przy okazji błędów w mapach osm to warto zgłaszać to w uwaga na osm
Strava właśnie ceny obniżyła jakos wiosną, 149/ rok aktualnie. Trasy rejestruje w Stravie, wyznaczam w darmowym Koomocie (wykupione mapy świat).
Z moich doświadczeń wynika, że za każdym razem jak "nie dopilnuje" trasy to ląduje w polu dosłownie i trzeba zawracać, ale lubię tą aplikacje zobaczyłem wiele rzeczy w swojej okolicy o których nie miałem pojęcia polecam.
Komentarz dla zasięgu, jest relatywnie długi, ale przynajmniej nic nie wnosi
Naprawdę, w miarę, bardzo celnie
ja używam Locusa. Nie pokazuje może nawierzchni drogi na zdjęciach, i pogody ale mają wydaje mi się bardzo szczeółową mapę. Chcę hardcorowo to trzymam się linii przerywanych, grawel to liniami ciąglymi, a jak po asfalciku chcę to trzymam się grubszych białych i to mi się sprawdza w 90 przypadkach, a pozostałe 10% generowały jakieś tam ciekawe wspomnienia. Wszystkie oficjalne rowerowe szlaki też są zaznaczone, no i fajnie mapę cieniuje pod kształt terenu.
dzieki za film,super pomocny
Używam w wersji standard z odblokowanymi mapami i spisuje się świetnie. Rzadko zdarza się mu wyprowadzić w pole.
Za te chęchy ❤😂 gwara wielkopolska najlepsza 😅
No super ! Wlasnie kupilem premium (promocja akurat, w przeliczeniu ok 120 pln, za pierwszy rok), by podzielic jedna dluga trase na trzy. Swietnie, ze opowiedziales o tych opcjach. Sam sie dziwilem, co to sa te granatowo zaznaczone trasy itd Dzieki !
TrailView w komoot obecnie deklasuje konkurencje. W DE praktycznie kazda droga rowerowa ma fotki, w PL poki co tylko te bardziej popularne ale to i tak lepiej niz konkurencja, ktora nie ma nic. Obstwiam ze trail view predzej czy pozniej trafi jednak do premium. Sama mechanika i klikologia przy skladaniu trasy tez lepsza niz u reszty.
Przez wiele lat nad Jeziorem Wdzydze, w osadzie Lipa stacjonowałem z przyczepą kempingową. Cudowne lata 90 i 20. A Komoot Premium nabyłem wczoraj za 130.
W zasadzie 129,99 zł - niestety tylko pierwszy rok. Później 150,00 zeta plus :(
@@adamg.8219
W skali roku, to nie są duże różnice.
Ostatnio pierwszy raz użyłem komoota i zaskoczyło mnie że ma tak szczegółowo pozaznaczane ścieżki ( ścieżka to dużo powiedziane ale dla mnie to na plus) w lasach.
Z mojego doświadczenia w tym momencie Komoot to najlepsza aplikacja do wyznaczania tras. Przede wszystkim przejrzysta. Tam gdzie nie ma info o drodze jakości to jedź zrób zdjęcie i umieść na Komoot aby inni widzieli. W ten sposób powstaje mega baza. Robię trasę w komoot pyk momentalnie jest w aplikacji Wahoo pyk i trasa jest na liczniku. No kto podskoczy komootowi no kto?
Drobna uwaga. Opcja Komoot Trial View jest dostępny w standardzie, nie trzeba mieć premium.
Tak, wiem, wspominam o tym :)
Nie wiem jak w Premium ale u mnie (bez premium) nie wyświetlają się wszystkie zdjęcia które wrzuciłem z wypadów (powiedziałbym, że wyświetla się ich tylko kilka % z całości przesłanych - może jakaś moderacja) - a 99% zdjęć które wrzucam robię tak, żeby było dobrze widać nawierzchnię drogi oraz ładny widoczek... ponad to często po takich wyprawach uzupełniam mapę OSM o zauważone braki, szczegóły i poprawiam błędy które się zdarzają...
W Karoo2 również jest synchro z komootem :)
Ja od siebie mogę polecić - jak ktoś ma tylko darmową wersję - zmienić na jakimś etapie planowania widok mapy z oficjalnej komoota na CycleOSM, tam też jest sporo szlaków rowerowych :) Ogólnie zauważyłem, że komoot dość chętnie prowadzi wyznaczonymi szlakami, o ile są w miarę po drodze i bez ostrych zakrętów.
A mapy można pobrać też w darmowej wersji :)
PS. Pogoda najlepsza moim zdaniem na Windy - można sprawdzić pogodę na mapie wg kilku różnych modeli, jak rabini są zgodni, to raczej prognoza pewna :D
wygląda nieźle, fajnie pokazuje rodzaje dróg rowerowych
Dzięki za film, bardzo pomocny ;D
Bardzo fajna apka, sam używam wersji darmowej po jednorazowym wykupieniu map. Dla mnie jedynym niedociągnięciem jest niedokładne przeliczanie przewyższeń (przynajmniej w mojej okolicy). Zdarzało sie, że na zaplanowanej trasie miałem ok 790 m przewyższenia, gdzie w praktyce po przejechaniu wahoo i strava podliczyli ponad 1000 m.
To jest chyba bolączka wszystkich systemów. Zawsze jak wyznaczymy coś na Stravie, Garminie lub Komoot można dodać do przewyższeń jakieś 15% i wychodzi ile będzie faktycznie przewyższeń.
Dobre porady dzisiaj.
Jak ktoś nie chce płacić to polecam użyć strony Ride with GPS do tworzenia tas, a potem nawigacji OsmAnd do wyświetlania jej (np. na starym telefonie) podczas jazdy. Niestety minusem jest masa: telefon + uchwyt + powerbank na długie trasy + sakwa na powerbanka, jednak jak mówię, jest to rozwiązanie bardzo budżetowe, gdzie miesięczny koszt wynosi 0zł.
@zielonyF16 kolekcje to nie tylko przejechane ale również zaplanowane trasy. Wybierasz np taka Mazurską Pętle Rowerową (300 km) i za pomocą kolekcji Komoot dzieli Ci to na tyle dni ile chcesz. Dzięki temu można zaplanować noclegi (które są widoczne na Komoot) i ile trzeba każdego dnia przejechać by nie trzeba było panikować ze nie można znaleźć noclegu. Można samemu dostosować ile danego dnia chcesz przejechać
Ja używam i polecam gpx studio. Osobiście też dodaję drogi i ścieżki do openstreetmaps, których nie ma na mapie.
Eee ten KomootTrailView no to już robi jakąś różnicę!... Lepsze od 360LudzikaGoogleMaps którym na początki offroadu zaglądać da głównie radę? ... no ale tu w Komoot też jest nakładka na mapę wyciągającą te 360panoramy do dyspozycji:)
Z punktami Trail View wyskakują czasem niezłe lapsusy. Na przykład Sokółka na Podlasiu. Środek miasta między domami jest punkcik, a co na slajdzie? Szuterek i las po obu stronach. Jeżeli w pobliżu na tej samej trasie jest kilka punktów to to "kupuję". Ale pojedynczy gdzieś w dziczy może być niezłą miną jak ten w Sokółce.
To dlatego, że lokalizacja zdjęcia na mapie pochodzi z danych GPS z fotki. Jak ktoś wyjmuje telefon i cyka firmę od razu to telefon nie zdąży złapać fixa i lasów no lokalizację z danych komórkowych, które jak wiadomo dokładnością nie grzeszą. I potem są takie kwiatki jak napisałeś. Wystarczy po wyjęciu telefonu poczekać 15-20 sekund, telefon złapie w tym czasie fixa i lokalizacja fotki na mapie będzie OK.
Lezyne też pozwala na ściąganie map z Komoot na urządzenie. Mankamentem komoota jest słaba baza użytkowników poza Europą i pewnie Stanami. Byłem zawiedziony brakiem jakichkolwiek rekomendacji np w Japonii i polegałem w pierwszej kolejności na strava heatmaps i dopiero na ich podstawie kreśliłem trasę w komoocie żeby ją wrzucić na urzadzenie
Mam komoota od maja 2022. Nigdy nie wykupowałem dostępu do map a ostatnio jechałem trasę Kraków -> Warszawa nie było żadnego problemu z wyznaczaniem i nawigacją, jedynie kiedy próbowałem korzystać z nawigacji za granicą komoot wymagał ode mnie zakupu map lup premium .
Aktualnie wersja premium jest za 92,99zł także jest jeszcze okazja, zawłaszcza dla tych co kręcą cały rok.
W przypadku tych „czerwonych kropek” i trail view wypadałoby dodać na szybko jak to działa bo ktoś kto nie korzystał z komoota może bardzo zle zrozumieć co mowisz.
Te czerwone kropki to tzw atrakcje, które zaznaczają użytkownicy ale mogą to zrobić tylko po przejechaniu w danym miejscu. Można zaznaczyć punkt lub odcinek. Często jest tak ze punkty mogę być niedokładnie zaznaczone lub ktoś dodał zdjęcie z innego miejsca. Kolejna ważna sprawa to ze dla różnych sportów mamy oddzielnie wyświetlane atrakcje ale gravel był przez nich dodany później i nie wiedzieli jak go traktować bo to trochę turystyka trochę mtb dla nich 😂 dlatego bardzo losowo wyświetlają się pewne kropeczki. Oficjalne info bo pisałem do supportu w tej sprawie.
Trail view to nic innego jak wyświetlanie zdjęć dodanych przez użytkowników to ich wycieczek a na mapę naniesione są przez dane gps, które znajdują się w metadanych zawartych w zdjeciu pod warunkiem ze np robimy to zdjęcie telefonem i mamy włączony zapis pozycji gps w aparacie. O ile ktoś zrobi dobre zdjęcie to możemy dowiedzieć się jaka jest nawierzchnia ale równie dobrze możemy mieć selfie starszego Pana 😅
A jakim urządzeniem rejestrujesz aktywności na stravie?
Komoot sprawdza się tam gdzie jest na mapie najwięcej aktywności. W mojej lokalizacji (centralno-wschodnia Polska) jest mało funkcjonalny. W moim przypadku lepiej sprawdzają się mapy cz i uwaga Sigma Data Center. Porównywałem trzy aplikacje i Koomot od czapy wyznaczał mi trasy. W Sigmie jeżeli mam wybrane drogi rowerowe/drogi nigdy nie zdarzyło się, że nie można przejechać i do tego fajne nieoczywiste propozycje przebiegu. Tylko ten program Sigmy - toporny i archaiczny. Na drugim miejscu u mnie mapy cz. Na trzecim Komoot ( w innych rejonach niż mieszkam).
Trochę offtopic, jakie wrażenia z użytkowania nawigacji Komoot na zegarkach Garmina nie wyposażonych w funkcję nawigowania. Np. Venu.
Używałem premium jakiś czas, ale dla mnie nie ma tam nic wartego dopłacania. Próbowałem układać trasy wg typu uprawianego sportu i to co komoot wyświetla jako oficjalne trasy rowerowe, to czasem rozjeżdżone przez ciężki sprzęt drogi leśne, albo trasy rozryte przez motocrossy i quady i to nie jest wina komoota, tylko tego że ktoś 20 lat temu wyznaczył trasę rowerową i tak już zostało. Komoot Trail View i polecajki użytkowników są o wiele bardziej przydatne przy rysowaniu tras, a są dostępne za darmo. Jedno co warto, to zakupić od razu wszystkie mapy i pamiętać żeby sobie ściągnąć mapę danego obszaru, ZANIM się wjedzie w teren bez zasięgu ;)
Dodalbym jeszcze ze 1.komoot zaznacza drogi wojewodzkie i krajowe od mniejszych lokalnych 2. Mozna bezposrednio podgladnac google street view danej trasy 3. Komoot zaznacza remonty drog i zamknięte drogi
Kompot podaje również możliwe noclegi podczas planowania trasy wielodniowej.
Przymierzam się do zakupu szosówki bo coraz dłuższe trasy robię na swoim mtb więc zależy mi być szybszym i nie tracić tyle czasu na podróże, ale na szosówce będzie to kosztem wygody niestety, dlatego również zastanawiam się nad rowerem poziomym :D Są jednośladowe, trzykołowe, a najszybszy jest velomobil :D Może się na nich nie znasz ale może orientujesz na tyle by powiedzieć co o tym sądzisz co było by najlepsze? Ani na szosówce nie miałem okazji jechać ani na rowerze poziomym, dlatego pytam 😊
Ktoś wie jak to jest z dodawaniem zdjęć nawierzchni? Często wrzucam foty dróg z mojej okolicy, bo nie jest tego za dużo i nie publikują się na mapie. Widzę je ja, kiedy przeglądam wyprawę, ale przy samym przeglądaniu mapy nie pojawiają się zielone punkciki
Jeśłi chcesz dodać zdjęcie nawierzchni do map komoot, to sprawa wygląda tak:
-Zdjęcia dodajesz do przejechanej trasy.
-Trasa musi być publiczna.
-Twój profil na komoot musi być publiczny.
-Zdjęcie musi posiadać zapis gps.
Na zdjeciu musi być tylko i wyłącznie droga. Nie może być ludzi, zwierząt, rowerów, budynków itp.
Weryfikacja zdjęć trwa zazwyczaj 2-3 dni zanim komoot doda je do mapy. Jeśli w tej samej okolicy jest już kilka innych zdjęć nawierzchni, to komoot nie doda już kolejnego zdjęcia.
Czy można i jak zapisać miejsce? Np. dom, miejsca do których często się jeździ, żeby przy planowaniu tras wybierać je z listy
Mam ten sam problem, nie moge znaleźć tej opcji (darmowa wersja)
powiedzcie jak to jest z tym Open Street Maps. Komot, Mapy Cz i GC działają z wykorzystaniem OSM, ale w każdej apce / na każdej stronie wygląda ta mapa jednak inaczej. Czyli są różne mapy OSM czy jak to działa?
2. Ta mapa z Komot dla mnie jest najlepsza. czy da się ją jakość umieścić w Garminie Edge żeby po niej nawigował Garniak? Jeśli tak, to jak?
p.s. Drugi raz wklejam posta, bo mi chyba wyrzuciło za podlinkowanie.
Cześć, mam do Ciebie pytanko. Dokładnie w 14:54 mówisz o dodawaniu punktu do trasy i po lewej stronie ekranu widać punkt #32. Moje pytanie brzmi czy można zmienić nazwę tego punktu i np wpisać coś od siebie a jeżeli się da to jaką ilość znaków można wpisać?
no właśnie nie można sobie nazwać właśnych punktów.
Dzięki za odpowiedź; wiatru w plecy...@@ZielonyF16
Ja zapłaciłem poniżej 99zł za wersję premium. Teraz sprawdzałem i było to 24.06.2023r. Za 92,99zł. Także można trafić na dobrą ofertę.
Witam. Wie może ktoś jak zainstalować nakładę czy rozszerzenie Squadrats?
Na stronie jest dodatek do przeglądarki do pobrania, ale trzeba wcześniej drobni synchronizację ze strava j czasami może to potrwać kilka dni :)
Jeśli jest opcja brak psów na trasie to może bym się zdecydował.
Korzystam z koomot premium lecz przy wyznaczaniu trasy na rower szosowy potrafi wyznaczyć trasy po szutrach drogami przy których inni użytkownicy zrobili ładne fotki.
Czy jest jakas ograniczona ilosc zdjec jakie moge dodac do trasy?
Niektore zdjecia ktore robie podczas trasy poprzez aplikacje , po zapisaniu nie moge ich nigdzie znalezc w zadnym folders .Uzywam android Samsung.
Na samej gorze sekcji komentarzy jest mój podpięty komentarz, gdzie wyjaśniam jakie warunki trzeba spełnić, żeby komoot dodał zdjęcie do mapy
Uwaga na temat map offline. W wersji darmowej tez to działa jak sie wykupi dany obszar.
Jak się wykupi obszar to już chyba nie do końca jest wersja darmowa.
@@Asag321 Darmowa w sensie nie premium. Kupno map to zakup jednorazowy. Premium to subskrypcja.
Zielony trochę nie w temacie ale możesz przypomnieć jaki masz bukłak? Szukam ale nie pamiętam w którym filmie o nim wspomniałeś
uswe outlander pro
@@ZielonyF16 dzięki 👍
Komoot Trail View jest też w wersji darmowej.
Mam Komoota w wersji płatnej jednorazowo i czasami się posiłkuję, tak jak Google Street view, ale Strava odkąd jest Heatmapa oraz możliwość rysowania trasy rysikiem na telefonie jest dla mnie najlepsza. Rysowałem już trasy w 5 min na telefonie rysikiem w Polsce i zagranicą i działa to błyskawicznie. Pozdrawiam
Też mam Stravę i generalnie jest bardzo ok właśnie ze względu na heatmapę.
Korzystam z komoota nie premium do planowania i nawigowania (aplikacja na ios) tras rowerowych. Czy da się jakoś modyfikować informacje które komoot pokazuje domyślnie podczas nawigowania? Domyślnie jest czas, prędkość, dystans. Jak do tego dodać info o pozostałych metrach przewyższenia?
Hejka, jak zaprosic inne osoby na trase?
Ja też niedawno kupiłem Komoot premium żeby przetestować. Na razie szału nie ma wg mnie. Liczyłem na jakieś specjalne, dodatkowe, ukryte ścieżki lub sposoby wyznaczania tras, a nic takiego nie ma. Nie jestem pewien czy trasy widoczne po wybraniu wycieczek rowerowych to faktycznie oficjalne trasy, bo jeszcze tego nie sprawdziłem. Ale mamy taką funkcję Komoot w bezpłatnej wersji - wystarczy się przełączyć na warstwę Open Cyckle i mamy wszystkie szlaki rowerowe zaznaczone. Więc jak dla mnie premium na razie szału nie robi, bo z pozostałych funkcji, które premium udostępnia nie korzystam - nie są mi potrzebne.
🇵🇱 witam wszystkich: moje pytanko, trochę udziwnione No ale cóż kto nie pyta nic nie wie: dlatego pytam😂:
- czy można w aplikacji Komoot zaznaczyć punkty na planowanej trasie o których później w czasie jazdy poinformuje nawigacja np Wahoo, przykładowo zaznaczam jakąś ciekawostkę i jadąc będę wiedział że się do niej zbliżam i gdzie jest
- drugie pytanie z innej beczki, bo może ktoś wie, czy jest możliwość uruchomienia jakiejś funkcji, że po zaplanowaniu trasy w Komoot i jeździe z Wahoo ( bo używam Wahoo ) na mapie pokazuje tory kolejowe. Już miałem raz tak że po zaplanowaniu trasy w nieznanym miejscu jadąc na mapie w urządzeniu Wahoo było pusto a na żywo za zakrętem wyskoczył mi przejazd kolejowy - z góry dzięki za info i pozdrawiam
Ja nie znalazlem bezpośrednich "ostrzerzeń" ze zblizam się do punktu, za to na drugim slajdzie a parametrami masz odległości do wybranych punktów. Nie znalazlem też opcji nazywania punktów ktore dodaje w trakcie planowania.
Czy jest jakiś sposób, żeby zobaczyć wszystkie zaplanowane wyprawy na jednej mapie? Planuję wakacje, zbieram różne trasy (osobne pliki GPX), wrzucam do komoota jako osobne wyprawy. I potem chciałabym zobaczyć gdzie jest największe zagęszczenie tras, żeby wybrać jakąś bazę wypadową. 🙂
Jeśli są to trasy w tej samej okolicy to można wrzucić je do jednej kolekcji , wtedy będą widoczne wszystkie jednocześnie ma jednak mapie. W opisie masz linki do przykładowych kolekcji.
@@ZielonyF16 dzięki za odpowiedź! Kolekcje faktycznie wydają się robić dokładnie to, czego potrzebuję! Nie odgadłam tego wcześniej, bo tworzenie własnych kolekcji to element wersji premium. (No to już wiem czym mnie "kupią" 😉)
Komoot rządzi. Sam zastanawiam się nad premium, głównie przez funkcjonalność pogodową oraz wyprawy kilkudniowe.
@@Duch_Piaszczy_OMG epicrideweather za 20 pln za rok i masz podgląd super na pogode, kilkudniowe to wydaje mi się trochę nacigane bo dlaczego nie moge wyznaczyć 3 tras i opisać ich dzien 1 dzien 2 dzien 3. 100 pln w kieszeni ;-)
Szkoda, że nie podanych wysokości, czy może są?
Jaka generalnie jest różnica miedzy pakietem cały świat, a premium
Chciałbym zacząć przygodę z komoot i proszę o poradę 🙂
proponuję zacząć od całkowicie darmowej wersji z odblokowaniem tylko fragmentu mapy we właśnej okolicy. Darmowa wersja ma wszytskie niezbęn efunkcje do wyznaczania trasy. Potestować, pojezdizć i zobaczyć, czy się spodoba. czy nie. Nie każdy lubi spędzać czas na planowaniu tras.
okazało się, że już kiedyś korzystałem z darmowej wersji i niestety w rejonie, który nie jest moim celem wypraw 😢
Pozostaje mi więc pełna wersja i stąd moje pytanie o różnice między cały świat, a premium
@@czarnyGRZES cały świat to wersja darmowa tylko z dostępem do mapy z całego świata. Kupując wersje premium masz cały świat + kilka dodatkowych funkcji:
nakladki na mapie ze szlakami rowerowymi
planowanie wypraw wielodniowych
tworzenie kolekcji
prognoza pogody podczas całej wyprawy
udostępnianie lokalizacji ( aplikacja na telefon)
mapy offine
super mam premium - ja zrobić funkcje ,,kwadraty,, ? mam nie widoczną. Pozdrawiam serdecznie :-)
Trzeba pobrać wtyczkę do przeglądarki ze strony squadrats.com/
Wcześniej oczywiście założyć konto i zrobić sybchro ze strava 😀
Z tą ceną za Stravę Premium to na świecie podrożała, ale w krajach Trzeciego Świata, w tym w Polsce, potaniała. Dostałem info, że moja subskrypcja będzie kosztować 149,99 zł zamiast dotychczasowych 59,99$.
Czy ktoś wie jak dodawać te zielone kropeczki ze zdjęciami? Chętnie oznakuję swoją okolice :)
Właśnie, dobre pytanie
Można to zaznaczać tylko na trasie którą się przejechało
1. Trzeba na kompie dodać do przejechanej trasy zdjęcia
2. Czasem chyba trzeba ręcznie zaznaczyć gdzie zdjęcie było zrobione (w edycji aktywności)
3. Trzeba ustawić aktywność na widoczną dla świata
4. Chyba trzeba też ustawić profil na publiczny
5. Kropki powinny pojawić się po kilku dniach na mapach komoota ;)
@@damiangodles8260 nie trzeba na kompie
Komoot sam dodaje zdjęcia. Najczęściej te, które przedstawiają drogę - bociana albo kwiatków na łące raczej nie doda. Zdjęcia pojawiają się zazwyczaj po kilku minutach od wgrania trasy, samemu zdjęć raczej nie dodasz. Komoot ma też ciekawą opcję jak używasz jednego telefonu do nawigacji, a drugiego do robienia zdjęć, to zdjęcia z tego telefonu po załadowaniu do trasy od razu są prawidłowo spozycjonowane, nie trzeba nawet mieć włączonego GPSa, jak to się dzieje, nie wiem, magia jakaś:)
Jak zainstdlowac to nakładkę kwadraty ?
Zakładasz konto na squadrats.com/ synchronizujesz ze strava a później na stronie masz dodatek do przeglądarki do pobrania. Wystarczy pobrać i sam się zainstaluje. Później pojawi się w lewym górnym rogu taki kwadrat i tam można kliknąć lub odkliknac kwadraty. Działa tylko na PC i nie wiem czy na wszystkich przeglądarkach. Na Chrome na pewno :)
Czy można znaleźć swoją hitmape bez tej nakładki kwadraty?
Cześć. Bardzo często korzystam z Komoot by wyznaczyć sobie nowe trasy i bardzo często patrzę na podpowiedzi z oznaczonych miejsc i odcinków drogi by wybierać na przykład szutry ale też chciałbym się odwdzięczyć innym i też zaznać ciekawe miejsca i szutrowe autostrady. Pytanie tylko jak to zrobić? Czy muszę mieć wykupiony pakiet premium?
Cześć. Żeby dosłać zdjęcia nawierzchni, które będą później widoczne dla innych użytkowników nie trzeba mieć komoot premium, ale trzeba spełnić kilka warunków. Pod filmem w sekcji komentarzy na samej gorze jest podpięty mój komentarz, gdzie wyjaśniam, jakie to są warunki :)
Pozdrawiam
@@ZielonyF16 dzięki, to nie było takie trudne ale znalazłem te pełne opcje tylko na desktopie, na smartfonie jakoś nie zauważyłem tego. Pozdro
Po zakończeniu subsktybcji premium da się importować GPX?
Gpx da się importować bez subskrybcji
Strava chyba od kwietnia obniżyła cenę za rok do 150zł
Zielony. Pytanie o nawigację. Czy Komoot tak samo działa z Garminem i innymi czy są różnice?
Z jakiej wersji Garm korzystasz?
Właśnie rozważam 530 ale użytkownicy narzekają na słaba opcje wyszukiwania trasy alternatywnej po zajechaniu. Czy jeśli trasa jest wyznaczona w Komoot to ta funkcja działa ?
Z koleji Wahoo niby się wiesza przy długich trasach 😢 i co tu wybrać
Ps - materiał jak zwykle profeska a sam Komoot do wyznaczania to super narzędzie
Komoot tworzy plik gpx który wrzucasz do urządzenia. Urządzenie nawiguje po śladzie a jak nawiguje to już zależy tylko od urządzenia. Opcja przeliczania trasy to jest opcja z której nigdy nie korzystam bo wole sam sobie wrócić na trasę tam gdzie chce. A poprzednim garminie faktycznie to przeliczanie trasy kiepsko działało a w tym co teraz mam nawet tego nie sprawdzałem, a mam 830
Dzięki za info. Pozdr 😊
@@ZielonyF16 cześć, nie zaznaczasz przeliczania trasy i sam szukasz objazdu posiłkując się telefonem, czy jakoś to widzisz na garminie? Mam 530 i po koniecznym objeździe bądź zgubieniu trasy nie potrafię tego ogarnąć, muszę zajrzeć do telefonu i ustalić gdzie jestem i co dalej , jest prostszy sposób?
Cześć.Mam darmową wersję Komoota.W swojej lokalizacji mam przejechane ponad 200 tras.Jak sprawić,żeby były widoczne na mapie Komoota dla innych?Przy takim wyszukiwaniu.Wchodząc w zakładkę "odkryj" potem rodzaj wyprawy" MT"B ,szosowy itd i wpisuję miejscowość gdzie jeżdżę..Wyskakują trasy zapisane na tym terenie.Jak zapisać tam swoje trasy.Czy takie cuda to tylko w premium?Pozdro.
W ustawieniach profil musi być publiczny dla wszystkich. Jest opcja publiczny dla obserwujących, a to nie to samo. Podobnie przejechana trasa. Tez musi być widoczna dla wszystkich.
LocusMap - mapy offline, przyjemne wyznaczanie tras na aplikacji, kwadraty na aplikacji
Oruxmaps - mapy offline, małe i duże kwadraty, aplikacja za 10 ziko chyba
I od pół roku nie korzystam z komputera w celu planowania trasy. Mnie to irytuje na kompie, a w aplikacji zawsze mogę sobie coś w trakcie jazdy zmienić. Dlatego licznika nigdy nie będę miał. Wadą telefonu niestety jest pobór mocy i mocne słońce.
Zapłaciłem parę lat temu chyba 20 złotych wersję 3 i jeżdżę. Nie to co teraz chore subskrypcje
@@krzychoobike też korzystam z 3 premium jak i z 4 free
Cześć czy mogę na iPadzie planować trasę jak ty to robisz na kompie. Pozdrawiam i z góry dziekuje
Jeśli chodzi o mnie, to nie ma problemu 😅
@@ZielonyF16 bo mam Zamiar kupić Komoot premium. Pytam temu czy będę mieć tyle samo funkcji na iPadzie co na kompie do planowania trasy.
Nigdy nie mailem iPada w ręku, ale jeśli aplikacja na telefonie ma te same funkcje to nie wiem dlaczego na iPadzie miało by być inaczej.
Ja tez korzystam z locus map i z komoota tez ale tego darmowego. Troche droga ta wersja premium.
Locus jest zajebisty. Ale może dlatego że się przyzwyczaiłem
Jak dla mnie, najlepsza alternatywa dla Endomondo, którego niestety już nie ma :( Używam w wersji z mapami na cały świat. Strava to dla wyczynowców, mierzących Waty, rywalizujących na Com - ach itp.
Żeby wyznaczyć ciekawą trasę na gravela, faktycznie trzeba zaznaczyć "MTB", ale można ją ucywilizować zaznaczając np. niższy poziom umiejętności - wtedy jest to łatwiejsza trasa MTB, czyli w sam raz na gravela :). Zaznaczenie trasy typu gravel faktycznie wyznacza głównie asfaltami.
Ponadto, jak czasem gdzieś wtopię z terenem, spoglądam na heat mapę w stravie, żeby zobaczyć czy ktoś tędy jechał, po czym na tej podstawie kontynuuję planowanie w komoocie. Komoota mam sparowanego z aplikacją do wahoo i trasa też od razu wyświetla się w liczniku.
Jesteś pewny ? Wg mnie poziom umiejętności wpływa tylko i wyłącznie na szacowana średnia prędkość i czas jazdy. Nigdy mi się nie zdarzyło aby Komoot wybrał inna droge w zależności od poziomu
@@arturk3305 hmm, może moje przeświadczenie jest błędne i masz rację, w aplikacji faktycznie zmienia się tylko czas i prędkość, na komputerze nie sprawdzałem, ale nie powinno być inaczej. A zawsze myślałem, że wpływa to na trudność trasy, przecież na logikę powinno. Niemniej, na gravela ciekawszą opcją jest planowanie MTB, niż kolarstwo szutrowe. Nie mylić z enduro MTB ;)
Heatmapa w Squadrats pokazuje tylko twoje ślady, heatmapa w Stravie pokazuje ślady wszyzstkich użytkowników. Więc to nie to samo.
Dla mnie Komoot rządzi, szczególnie na gravela. Nie rozumiem trochę ludzi, którzy mówią, że "Strava pokazuje heatmapy i na tym można polegać wyznaczając trasę". Może to się sprawdza na szosie, ale na gravelu (czy mtb) możliwych tras jest o kilka rzędów wielkości więcej, niektóre świetne są jeszcze "niewygrzane". A w Komoocie każdy użytkownik może dodać miejsce lub segment z opisem i zdjęciami, przez co można znaleźć mało jeszcze zjeżdżone perełki (które na Stravie są "zimne").
Ale w heatmapie na stravie też jest opcja żeby pokazywać tylko własne przejechane ślady
Od squadrats wg mnie dużo lepsze jest statshunters. Tez istnieje nakładka do przeglądarki a oprócz kwadratów ma fajną heatmape, oraz cała masa innych statystyk. Squadrats było u mnie jeden dzień, do czasu aż odkryłem statshunters
@@arturk3305 A ja na statshunters pokazać na mapie kwadraty, zwane tam kafelkami (tiles)? Widze tylko heatmapę, przy liście aktywności mam informację przez ile kafelków dana trasa przejechała i ile nowych odkryła, ale nie wiem jak je wyświetlić na mapie...
@@rhogaal Z tego co pamiętam to jest opcja w display settings. A jeśli chodzi o plugin do przeglądarki,to w opcjach pluginu, ale to może zależeć od samej przeglądarki
Największą zaletą Komoota jest opcja podglądu zdjęć na trasie, co dobrze pokazuje typ nawierzchni i ogólny klimat. Do tego są punkty na trasie, które można dodawać, atrakcje, sklepy, jedzenie itp.
Taka ciekawostka: jechałem ostatnio z Puław do Sandomierza i wybrałem opcję trasy gravel. Ostatecznie jechałem 100+km drogą "krajową" bez pobocza, walcząc z podmuchami od TIRów. Okazuje się, że trasa gravel najlepiej wychodzi po wyborze "turystyka rowerowa". Dziwne.
Dokładnie tak jak piszesz!... Wystarczy po terenie który znasz w 100% pozmieniać na odcinku odAdoB rodzaj roweru i wychodzi że najbardziej "gravelowy" jest ten ślad "turystyczny" taka to kalibracja programu akurat HIHI
Ano też to stwierdziłem - turystyka rowerowa to gravelowy typ trasy
Czy w wersji free można odgapiac trasy od innych ludzi ? Jakoś strasznie mało widzę tras na mapie no chyba , że one są prywatne.
Jeśli są publiczne, to myślę, że tak
Ja twardo trwam przy Mapach od Google, Komoota znam, mam, ale nie korzystam.
Da sie automatycznie ustawic ta sama trase w 2 strony?
Tak, oczywiście...
@@panetoh6647 Serio, jak?
@@seba0681 czekaj .. bo teraz zacząłem myśleć i przypominać sobie że faktycznie to chyba nie działa automatycznie;)) automatycznie tam i z powrotem robi zazwyczaj "kółko" i ja ręcznie zmieniam - przepraszam za wprowadzenie w błąd ;(
@@panetoh6647 Spoko, potrafie sobie ustawic ta sama droge powrotna manualnie, ale to troche trwa.
Opcja Rodzaj trasy
Komoot fajnie się rozwija, lecz wolę strave premium, która jest tańsza (20 PLN na miesiąc) a Heatmapy robią dobra robotę co do planowania trasy ✌️ z darmowego Komoota wspieram się czasami 😉
No nie do końca, przewagą Komoota jest to, że ma zdjęcia użytkowników, a to wiele pomaga jeśli planujemy trasę pod różny typ roweru. Dodatkowo pokazuje on szlaki rowerowe.
Heatmapy na Stravie, to raczej uboga funkcjonalność.
EDIT: I dodatkowo pokazuje jaka jest nawierzchnia drogi.
@@SegnorRobotoDobry koń to i w błocie pociągnie;)
@@Seba19999 🤣 True
@@SegnorRoboto Zdjęcia są też w darmowej wersji :)
Powiem tak. 10 lat temu przetestowałem wszystkie aplikacje na rower, żeby wybrać najlepszą. W telefonie miałem ponad 20 apk. Wybór: Komoot. Do dziś używam. Nie ma nic lepszego do planowania tras i navi na telefon. Do tego mega społeczność osób i mnóstwo fotek z tras. Świetna aplikacja.
Mi brakuje opcji zeby wybieral plaska trase
Ja mam pytanie do użytkowników Komoota - czy Wam też gubi sygnał gps? Pobrałam apkę, mam odblokowane mapy i wszystko pięknie tylko bardzo często w trakcie jazdy mam komunikat "utracono sygnał gps", apka potem wariuje i jest to uciążliwe podczas jazdy. Czy może to być spowodowane za słabym telefonem? Mam Redmi Note 8 Pro. I nie ma znaczenia czy jadę w mieście, za miastem, w lesie. Oczywiście pytam tych, którzy nie importują tras z Komoota do innych nawigacji typu Garmin czy Wahoo. O ile tutaj tacy są ;)
Hej! Mam podobny model Redmi, też mi się zdarza że w lesie zgubi sygnał albo działa z opóźnieniem. Mam wrażenie że anteny GPS w tych tańszych smartonach są słabiutkie. Z kolei nie sprawdzę jak by było ze smarfonem premium jaka jest różnica bo szkoda mi kasy. 😅
@@grzegorzradziejewski6114 Dzięki :)
Warto dodać że Komoot świetnie działa z Wahoo
Bezposrednio, czy po przeniesieniu danej trasy na apke Wahoo ?
@@gravelzgred9966 Po dodaniu w Komoot połączenia z Wahoo, planowane w tym pierwszym trasy są synchronizowane do urządzenia/aplikacji Wahoo.
Dwa sprostowania do filmu:
1. W aplikacji na telefon można wybrać rodzaj mapy (i podejrzeć np szlaki rowerowe czy MTB) mimo braku wykupionej opcji PREMIUM
2. Zapis mapy do OFFLINE działa też w wersji nie PREMIUM
Sprawdzone bo wczoraj mi się skończyło PREMIUM i zastanawiam się czy wykupić znów bo dla byłego użytkownika PREMIUM nie ma obecnie żadnej promocji :(
@zielonyF16 pochwal się kwadratami :D. Jaki duży masz UPERSQUADAT?
Może po zakończonym okresie premium zapomnieli wyłączyć u ciebie te szlaki? 😅 ja na pewno nie miałem takiej możliwości w aplikacji przed zakupem wersji premium.
Zapisy offline działają ale tez chyba jako wycinek mapy a nie cały świat.
A z tymi kwadratami to nie wiem, nie śledzę tego jakoś specjalnie
@@ZielonyF16 Sprawdzałem jeszcze raz - i zapis trasy do offline jest całości trasy (jeżeli masz wersję płatną). Zresztą przez dwa lata jeździłem z aplikacją na telefonie jako nawigacją i robiłem zapisy do offline bez PREMIUM - przed zakupem licznika
A wybór map nadal mam w aplikacji, ale ja używam aplikacji w wersji BETA (może to ma znaczenie)
szkoda, że komoot ingeruje w trasę zaimportowaną jako plik gpx. Jak nie potrafi przyporządkować trasy do znanej drogi/ścieżki to wali linię prostą. Informuje o tym listując te wszystkie przypadki ale jednak jest to dość irytujące gdy chcemy jechać dokładnie po śladzie (np na ultra).
Przy imporcie na komputerze pytał chyba czy zaadaptować ślad do dróg
tylko jak mamy gotowy plik gpx udostępniony np. przez organizatora ultra to po co ładować go przez jakiegoś komoota? :)
@@jetinajt mimo wybranej opcji trzymania się śladu i tak daje proste odcinki w nieznanym terenie.
Ja każdy plik gpx udostępniony przez organizatora wrzucam do komoota, edytuje, dodaje sklepy i mam dostęp do całej trasy ze szczegółowa rozpiską na telefonie.
@@ZielonyF16 pewnie kwestia rodzaju trasy. Na śladzie Wisły 1200 wygenerował 28 skrótów (czyli łączenia w linii prostej)
ja lubie komoot za społeczność i punkty czy odcinki zaznaczone na mapie można fajne miejsca znaleść. Brakuje mi tylko komunikacji pomiędzy członkami, komentarze pod trasa to za mało.
Przecież można komentować przebytą trasę innego kolarza.
@@manfrednt No ale to napisałem. Brakuje np stworzenia grupy, edycji tras przez członków wymieniania się informacjami itp. Komentarze do za mało nie da się w ten sposób stworzyć społeczności która by rozwijała aplikacje. Sam mam ekipę która poznałem przez komoot i komentarze i mamy na whatsaap grupę do komunikowania. Zamiast zaprasza na komoot 5-6 osób pisze na forum kto dziś leci i tylko chętnych zapraszani i ustalamy czas startu dzień itp.
@@_________4292 No ja się z Tobą nie zgodzę. Wg mnie zrobi się taki syf jak na Faceboku zaraz będzie hejt i krytyka. Bramo Komoot nie słuchaj kolegi odnośnie komentarzy ;-)
Na tym kompocie to jaki Ty masz nick? Chętnie bym tam zobaczył Twoje trasy i lamerskie prędkości heheh, żartuje :) Komoot to ogólnie jest bardziej nastawiony a planowanie tras i po prostu przygody a nie jakieś treningi jak Strava chyba :) pozdro i polecam każdemu Komoot, ale wcale nie trzeba płacić miesięcznie za premium wystarczy w promocji kupić mapy offline za parę zł, jednorazowa opłata. Niedawno przejechałem 450km nawigując komórka i pierdole płacić za te komputerki na których nic nie widać i które się wieszają jak trasa ma ponad 200km a kosztuje to gówno ponad tysiąc, załamka :D
W opisie jest link do komoota, ale tam nie udostępniam wszystkich przejazdów , jedynie jakieś wyjazdy, zawody, bikepackingi itp. Wszystko jest na stravie
@@ZielonyF16 no i ok, tak powinno być chyba, pozdro!
Nie musisz mieć komputerka za 1000 zł. Ja używam Sigma Rox za około 300 zł. Fajnie prowadzi po śladzie. Jazda z telefonem to udręka i zużywanie baterii. Planuje trasy w Komoot , wrzucam na licznik. Przejechana trasę wrzucam na Komoot i Strave. EDIT: nie wiem czy sobie poradzi z takimi długimi trasami
@@arturk3305 no właśnie, problemem są długie trasy, słyszałem o sigma rox niedawno, w Komoot jest opcja automatycznego włączania i wyłączania ekranu (przed / po zakrecie) + można dać nav głosowa żeby nic nie przegapić jak dużo zakrętów (mówię w trasie gdzieś), tą metoda bateria starcza na bardzo długo + fajny uchwyt do telefonu np gearlock mf100 i bajka jest :)
@@arturk3305 tam wcześniej odpisałem ale jeszcze dopisze, ja nie trenuje, nie potrzebuje jakiś nie wiadomo jakich opcji, ja jeżdżę tak na luzie przygodowo i mi potrzebna tylko sama nawigacja, także ekran nie musi się palić cały czas, obok telefonu na kierownicy mam też zwykły licznik rowerowy, pokazuje prędkość, dystanse, czas, temperaturę, średnie i mi to w zupełności wystarczy :)
Mnie w tym Komootcie drażni że pod gravela wali za dużo asfaltu prawie jak na szose i trzeba ręcznie korygować. Z kolei biorąc mtb potrafi w ujeby wyprowadzić 😅
właśnie cały fun jest w tym żeby te trasy ręcznie korygować a nie bazować na trasie zaproponowanej przez aplikację
@@Byq21 to po co wybór rodzajów rowerów?
@@Gery88też bym chciał żeby przy premium wszystko działało jak trzeba no ale niestety, nobody is perfect
Komoot puszcza gravele glownie po szosie bo bazuje na opiniach grawelowcow ktorzy taka trase przejchali - jak widac wiekszosc czesto jezdzi gravelami po szosie albo slabiej ocenia fragmenty off road wiec komoot promuje asfalt.
@@Duch_Piaszczy_OMG niemiachy nie maja sie czym szczycic skoro asfalt w lesie. W lesie wole jechac szuterkami . Jakbym chcial asfaltem jezdzic to bym szose kupił. Chyba żal ci 4 literki ściska, ponoć maść na to jakaś jest.
KOMOOT Premium można zdobyć za 138zł + Mapy cały świat 99zł. Właśnie 4 dni temu kupiłem i wykupiłem. Trzeba grzebać... POZDROWER
Nie bedzie filmu pt. Co poszlo nie tak na UDP? Organizator nie chwali się coś listą z DNF-ami, a wiem, że wielu nie ukończyło 🤔.
Miałem nagrany i zmontowany, tylko w między czasie zaniosłem komputer znajomemu do sformatowania i zapomniałem skopiować pliki na inny dysk. Z drugiej strony nie było tam dużo więcej poza tym, co już mówiłem w głównej relacji. Trochę o trasach, trochę o pakietach metowych, trochę o samym podlasiu. Co do DNF-ów to nie było takich, że ktoś wystartował i w trakcie zrezygnował, ale było sporo osób, które były zapisane, ale w ogóle się nie pojawiły na zawodach. Wiec, to chyba takie DNF-y masz na myśli.
Na ten moment pierwszy rok Premiuma 129,99 zł
0:54 Strava kosztuje 150 PLN.
Używam w parze z Karoo 2. Nie mam uwag.
Komoot moim zdaniem jest bezkonkurencyjny przy wyznaczaniu tras mtb, prawie w ogole nie wysyla na asfalty przynajmniej w moich rejonach +/-150km od miejsca zamieszkania. Mozna wybierac sie na dlugie wyprawy terenowe. Do tego fajnie pokazuje jakiej nawierzchni ile kilometrow. Konkurencja pewnie z czasem tez to doda. Jednak jesli szukamy prawdziwego ciezkiego mtb wtedy tylko naviki.
Pytanie z tzw „dupy”. Kiedy zrobisz koszulki ze swoim motywem?
Jak coś to ja zamawiam.
Na jesień 😀