Как Да Си Направим Домашни Пробиотици (Млечнокисела Ферментация на Зеленчуци)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 июл 2024
  • Пробиотиците са живи микроорганизми, които са полезни за нашата храносмилателна система. Днес ще ви покажа как можете да си направите пробиотици у дома, като използвате метод, известен като млечнокисела ферментация или лактоферментация, който се прилага за естествено ферментиране на зеленчуци. Красотата на този метод е, че е много лесен и работи с почти всички зеленчуци. Чрез процеса на ферментация се развиват бактерии, които са страхотни ПРОбиотици, а в същото време ферментиралите зеленчуци са богати и на ПРЕбиотици, поради високото им съдържание на фибри. Останете с мен до края на видеото, за да научите как да ги приготвите в домашни условия и да им се насладите.
    ❤️ Не забравяйте да се абонирате за моя канал, да харесате, да коментирате и да споделите това видео, ако ви е харесало и ви е било полезно. Обичам ви! ❤️
    Присъединете се към нашата Фейсбук група: / plamenadimitrova
    ▶️ Плейлист с • Рецепти За Безглутенов...
    ▶️ Плейлист с • Рецепти Без Глутен
    ▶️ Плейлист с • Полезни Съвети За Прем...
    ▶️ Плейлист с информация за • Свързани с Глутена Заб...
    ▶️ Плейлист с информация за • Чревен Микробиом и Чре...
    ⭐ КОЯ Е ПЛАМЕНА ДИМИТРОВА? ⭐
    Този канал е създаден от Пламена Димитрова с цел да помага на хората, подложени на безглутенова диета да се адаптират лесно и бързо към живот без глутен, като им дава достъп до практични съвети и рецепти. Съветите, споделени в канала са изпробвани и прилагани от Пламена Димитрова и сина ѝ, като те са експериментирали единствено върху себе си, комбинирайки различни хранителни режими, прилагайки различни съвети и изпробвайки различни рецепти. На база положителни резултати са селектирали и избрали най-оптималните от тях, които споделят с вас в този канал. Съветите (рецептите) в този канал не се презентират като форма на лечение. Представени са единствено с цел по-лесно и по-бързо адаптиране към безалергенен (безглутенов, безказеинов) режим на хранене, което налага ограничаването на определени храни или пълното им изключване.
    Положителният ефект върху здравето, който безглутеновия / безказеиновия начин на хранене оказва при повечето хора с различни автоимунни заболявания е доказан, но в този канал не се прокламира като лечебен. При налични заболявания и здравословни проблеми или при възникване на такива в процеса на следване на безалергенен (безглутенов) начин на хранене, всеки решен да го започне или вече започнал го, следва да се консултира със своя лекар или здравен специалист. Пламена Димитрова не е медик и не си позволява да предписва или препоръчва лечение и лекарства. Нейните анализи са единствено по теми за състава на храни и напитки, начин и правила на хранене и въздействието им върху организма, като се основават на личен опит, изчетена литература и собствени търсения на практични и полезни съвети във връзка с безглутеновия начин на живот. Представените от Пламена Димитрова рецепти са лично изпробвани от нея, като в описанието под всяко видео винаги е написана точната рецепта, продуктите които са използвани и източника на рецептата, в случай че е взаимствана и представена от Пламена Димитрова, с цел да достигне до повече хора или е променена и пригодена, за целите на канала.
    Приятен престой!
    ⏱ Съдържание на видеото по минути: ⏱
    00:00 Пробиотици - Интро
    01:06 Същност на Млечнокиселата ферментация (Лактоферментация)
    02:03 Ползи от консумация на ферментирали храни
    02:55 Каква е разликата между ферментация и мариноване
    04:33 Подходящи условия за протичане на дива ферментация на зеленчуци
    06:45 Подходящи зеленчуци за ферментиране
    08:38 Необходими продукти за приготвяне на ферментирали зеленчуци
    09:06 Начин на приготвяне на ферментирали зеленчуци
    11:16 Предимства на приготвяне на ферментирали зеленчуци у дома
    Снимките в секция "Интро" са примерни визуализации:
    00:20 Интро
    Използвани източници:
    Петрова, Надя. Защо пробиотиците са важни и за разликите между маринован и ферментирал. 23.07.2014г.

Комментарии • 33

  • @Marginal391
    @Marginal391 8 месяцев назад +8

    1:15 Браво, похвално, велика божествена красота. Това е истинската медицина и то предотвратяващата такава.
    Господ здраве да ви дава и благодаря 👍💞🧘‍♂️

  • @mariadocheva4948
    @mariadocheva4948 25 дней назад +1

    Благодаря

  • @user-wz4et6uo7h
    @user-wz4et6uo7h Месяц назад +4

    По същия начин си приготвям зеле и червено цвекло. Действа чудно!

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Месяц назад

      Тук има рецепта и за дива ферментация на зеле: ruclips.net/video/WRu5q79KLAw/видео.htmlsi=SgnLdY61VgLNSSj_

  • @mr.rushanov5249
    @mr.rushanov5249 10 месяцев назад +8

    Поздравления за видеото!
    За първи път виждам толкова кратко и пълно съдържание видео.
    Моля продължавай в същия дух 😊

  • @TheFridayMelody
    @TheFridayMelody Год назад +7

    Благодаря за полезното видео. Пробвала съм два пъти да си правя ферментирали краставички, но мухлясаха и двата пъти, сега разбрах защо, нямаха тежест, която да ги натиска, въпреки че бяха покрити изцяло. Благодаря. Ще съм благодарна ако направите още видеа по темата. Супер сте. Благодаря

  • @user-hp8ls9vq2g
    @user-hp8ls9vq2g 2 месяца назад +2

    Чудесна идея, непременно ще пробвам.До сега винаги съм правила туршиите _мариновани.

  • @nonamenoname7595
    @nonamenoname7595 5 месяцев назад +2

    Респект! Бъдете здрава 😊❤

  • @Marginal391
    @Marginal391 8 месяцев назад +1

    2:27 И най полезния също 🙂👍

  • @angelangelov689
    @angelangelov689 Год назад +5

    Велико!!! Браво Пламена, за това прадедите ни са били здрави! Моля те, да наблегнеш на пропорцията вода/сол на разтвора. Моля и за мнение, какво се случва с нитратите съдържащи се в зеленчуците, които купуваме от "веригите" ?!

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Год назад +3

      Благодаря за поставените въпроси 🙂
      По отношение на съотношението Вода и Сол - то е следното: 30 г морска сол се разтваря в 1 л вода. Ако водата е 2 литра - съответно солта е 60 грама и т.н.
      Що се отнася до нитратите, въпроса е доста обширен, но накратко:
      Под въздействието на определени бактерии и по-висока температура, нитратите се превръщат в нитрити. Именно нитритите са опасни и вредни за човешкото здраве, тъй като затрудняват придвижването на кислород чрез кръвта, а също така са канцерогенни.
      Различните видове зеленчуци натрупват нитрати в различни свои части. Така например, в зелето нитратите се натрупват в кочана, в най-външните листа и в ”жилите” на листата; в цвеклото и ряпата най-нитратна е опашката; в морковите и картофите - сърцевината; в краставиците, репичките и тиквичките - обвивката. Листните зеленчуци като спанак, марули, китайско зеле, лапад, пресен лук, магданоз, копър и др. натрупват най-големи количества нитрати в листата си.
      Естествено винаги е за предпочитане да купуваме зеленчуци от БИО производство или от село, но ако не винаги имаме тази възможност, може да приложим следните съвети:
      - Морковите разрежете на половина и накиснете в студена вода за 1-2 часа като също сменяте водата.
      - При останалите зеленчуци най-добре е да се премахнат онези части от растението, които са с най-много нитрати - кочан, външни листа(зеле, китайско зеле), дръжки и опашка(краставици, цвекло, ряпа).
      - Ако бързате и нямате време да накисвате зеленчуците, измийте ги обилно със студена течаща вода.
      Едно проучване (Effect of the fermentation process on levels of nitrates and nitrites in selected vegetables) проследява промените в нивата на нитрати и нитрити по време на процеса на ферментация на кисело зеле (от бяло и червено зеле) и червено цвекло по бруцинния метод и по колориметричния метод на Грийс. Средното намаление на нитратите в киселото зеле (по отношение на суровото зеле) е приблизително 55,5%, а това на нитритите - около 76,7%. В червеното кисело зеле се наблюдава намаляване на нивото на нитрати с 84,1% и на нитрити с 67,4%. В червеното цвекло след процеса на ферментация се наблюдава намаляване на нивото на нитратите с около 91,6%.
      С две думи - процеса на ферментация редуцира количеството нитрати и нитрити в зеленчуците (освен че получаваме останалите ползи от лактоферментацията) 😊

    • @atgunchev
      @atgunchev Год назад

      @@PlamenaDimitrovaOfficial Как да измеря 30 г. морска сол? Една супена лъжица може би?

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Год назад +1

      @@atgunchev измерете солта с кухненска везна. Ако не разполагате с такава, 30 грама се равняват ориентировъчно на 2 с.л. морска сол.

  • @RussankaMarinova
    @RussankaMarinova Год назад +2

    Здравейте Пламена! Може ли да се смесват зеленчуците като: зеле и моркови или гулия и моркови. И трябва ли да се предпочитат пред пресните? Благодаря предварително!

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  Год назад +2

      Здравейте, можете да смесвате каквито зеленчуци желаете 🙂 Пресните зеленчуци си имат своите предимства. Най-добре да намерите начин да консумирате и пресни и ферментирали зеленчуци, в различните хранения за деня 🙂

  • @ivayloivanov4122
    @ivayloivanov4122 8 месяцев назад

    Чудесно видео. Можем ли да ферменираме варено червено цвекло или трябва задължитлно да е сурово?

    • @Marginal391
      @Marginal391 7 месяцев назад

      Според моето скромно мнение, не.

  • @PlamenaDimitrovaOfficial
    @PlamenaDimitrovaOfficial  Год назад +2

    Teodora Konstantinova, за съжаление по неизвестна за мен причина RUclips не публикува коментара Ви, но това, което виждам от известията е, че питате следното: „Здравейте!Видеата Ви са чудесни и ги следя с интерес.!Имам въпрос относно диво ферментиралите зеленчуци-могат ли да се консумират от хора с повишен..."... За съжаление не виждам продължението, но ако въпросът Ви е свързан с хистамина - хора с хистаминова непоносимост трябва да ограничат максимално консумацията на ферментирали храни и да потърсят алтернативни начини за прием на пробиотици. Ако питането Ви е друго - моля задайте си въпроса отново 🙂

    • @Marginal391
      @Marginal391 7 месяцев назад +1

      Общо взето благодаря много на RUclips за всичко, но много често ние като потребители би трябвало да получим обяснение за тяхните подобни действия 🙄
      Било то и под формата на автоматичен отговор, генериран от тяхната система.

  • @valentinatsvetkova3790
    @valentinatsvetkova3790 10 месяцев назад +1

    Страхотна рецепта. Направих я с моркови и селъри и стана чудесен вкус. Въпросът ми е: само зеленчуците ли ядем или може да пием и водата, за да си набавим пробиотик. И приблизително какво количество на ден препоръчвате.

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  10 месяцев назад +5

      Много се радвам, че вкусът Ви допада. Опитайте и с други зеленчуци и споделете! Може да се пие и саламурата, тя е богата на пробиотици. Приемайте я преди хранене, като си налеете малко във водна чаша и долеете с вода. Може като правите следваща партида ферментирали зеленчуци да добавите малко от саламурата, която да послужи като закваска и да подпомогне процеса на ферментация.

    • @valentinatsvetkova3790
      @valentinatsvetkova3790 10 месяцев назад

      @@PlamenaDimitrovaOfficial благодаря ви отново. На всяка цена ще пробвам и други зеленчуци. Страдам от псориазис (автоимунно заболяване) и не са разрешени сем.Картофови, но любимия ми карфиол, зеле и краставички със сигурност ще ги пробвам още тези дни.
      Бъдете здрава.

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  10 месяцев назад +1

      За ферментация на зеле имам отделно видео. Пишете ако имате въпроси.

    • @PlamenaDimitrovaOfficial
      @PlamenaDimitrovaOfficial  10 месяцев назад +1

      ruclips.net/video/WRu5q79KLAw/видео.htmlsi=quWAF4Zub80vGlze

  • @Marginal391
    @Marginal391 8 месяцев назад +1

    5:14 Бихте ли ми казали моля, от къде имате този буркан?
    Благодаря 🙂

  • @dimitrinaparashkevova3947
    @dimitrinaparashkevova3947 3 месяца назад +1

    Плами, може ли зеленчуци от няколко вида в 1 буркан?

  • @user-id2qv3cb2u
    @user-id2qv3cb2u 7 месяцев назад

    Остава ли пробиотик, ако освен вода и сол се добавят 2 суп. лъжици захар, 50 мл оцет и чаена лъжичка натриев бензоат/консервант/

    • @ilkoconsult
      @ilkoconsult 7 месяцев назад

      След добавяне на бензоата, няма да имате натурален пробиотик. Правете малки дози.
      Излгедайте видето внимателно, жената обеснява всичко много добре 2:55

    • @nadejdagregova1076
      @nadejdagregova1076 24 дня назад +2

      NE

  • @user-bc3de1rq6f
    @user-bc3de1rq6f 25 дней назад

    Ь❤❤❤🪷⚘️🌹🙏

  • @emitodorova2472
    @emitodorova2472 8 месяцев назад +1

    Благодаря