Ocieplanie ścian od wewnątrz

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 ноя 2024

Комментарии • 76

  • @MrSidzior
    @MrSidzior Год назад +3

    Bardzo ładnie nagrany merytoryczny materiał, dzięki! Warto wspomnieć, że są produkty na rynku specjalnie opracowane, aby móc pracować z punktem rosy wypadającym w ich grubości. Sam stoję przed koniecznością docieplenia fragmentu mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Na remont elewacji muszę jeszcze poczekać (zakres wspólnoty/spółdzielni), a wilgoć już pojawia się w narożniku. Włączona do mieszkania loggia ma nad sobą płytę balkonu bez ocieplenia, więc ocieplenie od wewnątrz to jedyna droga. Pewnie zdecyduję się na mineralne płyty izolacyjne. Pozdrawiam!

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  Год назад

      Dziękujemy za komentarz :)

    • @mariuszj589
      @mariuszj589 9 месяцев назад

      Jak coś opisz bardziej szczegółowo wykonanie. Też mam loggie w bloku z wielkiej płyty i pasuje mi od środka ocieplić a wszystkie ściany balkonowe są zewnętrzne wiec myślę o położeniu na ściany, podłoga i sufit na piano klej, ale chętnie zasięgnę opinii by uniknąć błędów, Później myślę o mozaice na to ale też nie wiem jak do końca położyć na takie płyty

  • @volkhen0
    @volkhen0 Год назад +4

    Ociepliłem 3 lata temu od wewnątrz salon betonem komórkowym o niskiej gęstości. Uwaga, nie jest to zwykły beton komórkowy. Te bloczki 5cm grube są ekstremalnie lekkie i dosłownie rozpadają się w rękach. Aby oszczędzić na koszcie bloczki były przeplatane paskami wełny mineralnej twardej podłogowej. Ściana zewnętrzna jest z cegły białej murowanej na zaprawę wapienną, więc w ścianach nigdy nie było problemów z wilgocią. Po 3 latach nic złego się nie dzieje. Na bloczki i wełnę został położony tynk gipsowo-wapienny zbrojony siatką.

    • @Jasio-ti5ny
      @Jasio-ti5ny 11 месяцев назад

      W jaki sposób przeplatane wełną ? Mam zamiar ocieplić zachodnią ścianę mojego domu właśnie betonem komórkowym , jakiej firmy beton użyć i z jakimi parametrami

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Dziękujemy za komentarz :)

    • @volkhen0
      @volkhen0 2 месяца назад +1

      @@Jasio-ti5ny lepiej późno niż wcale. To był Ytong Multipor. A przeplatane było jak mozaika. W rogu budynku najbardziej narażonym na przemarzanie był sam Multipor.

  • @annapietrzyk7889
    @annapietrzyk7889 Год назад +2

    bardzo,bardzo dziękuję za film

  • @CoByTuJeszczeSpierdolic
    @CoByTuJeszczeSpierdolic 2 дня назад

    A czy mozna ocieplić budynek z kamienia wapiennego od środka plytami pir? A jeśli tak, to czy lepiej jest to zrobić na stelażu, jak w przypadku gk, czy raczej powinno się te płyty przykleic do sciany?

  • @rafalrafaello8607
    @rafalrafaello8607 14 часов назад

    Mam budynek ocieplony 20 cm styropianem na zewnatrz i chcialbym ocieplic sciany wewnętrzne szczytowe na strychu nieogrzewanym czy to jest dobra opcja? Zostalo mi troche styropianu i chcialbym go wykorzystać. Dzieki za odpowiedź z gory.

  • @Pique12
    @Pique12 2 месяца назад +1

    Ładnie to Pan wytłumaczył. A co poleci Pan na ocieplenie ściany garażu łączącej się z częścią mieszkalną oraz sufit garażu nad którym jest pokój? Pozostałe ściany garażu będą ocieplone od zewnątrz.

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Na sufit oczywiście wełna, bo jest niepalna. Styropian jak się pali, to się topi kapie kroplami o temperaturze 200 stopni. Między ścianą garażu i domu wystarczy styropian o grubości 5-10 cm.

    • @Pique12
      @Pique12 2 месяца назад +1

      @@PunktWidzeniaStudioArch dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

  • @edwardfrydryczek7895
    @edwardfrydryczek7895 Год назад +4

    Po 20 latach na starym budynku izolowanym styropianem wychodzi grzyb i i wygląda to fatalnie. Obecnie jestem zwolennikiem izolacji wewnętrznej zgodnie z zasadą pilnuj wilka w klatce a nie grodz lasu. Przy ogrzewaniu w podczerwieni nie ma problemu wilgotności

  • @tomtopl7062
    @tomtopl7062 2 месяца назад +1

    W domu rodziców (poniemiecki) w latach 90-tych ocieplali białym styropianem grubości maks 4cm i do tej pory nie ma i nie było problemów-zerwana część by skontrolować.
    Budowa ściany od zewnątrz-cegła/pustka/cegła/styropian/tynk
    Pewnie przy większej grubości mogłoby się coś pojawić,ale i tak najistotniejsza jest wentylacja bo to jest główna przyczyna grzyba.

  • @olekolecki6313
    @olekolecki6313 Год назад +3

    A co jeżeli budynek jest ocieplony, ale 5-10cm warstwą styropianu od zewnątrz i chcemy go docieplić. Nie chcę niszczyć elewacji i iść w wysokie koszty bo elewacja jest ładna i w dobrym stanie. Czy tutaj docieplenie wełną od środka będzie dobrym rozwiązaniem? Słyszałem także, że dobrze od wewnątrz sprawdza się korek. Można kupić gotowe płyty z korka - jest on paroprzepuszczalny, a później wykończyć po swojemu.

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  Год назад

      Jeżeli jest od zewnątrz, to proponuję dołożyć od zewnątrz.

    • @greegorio80
      @greegorio80 11 месяцев назад

      @@PunktWidzeniaStudioArch a czy można dołożyć bloczek z betonu komórkowego 5cm od wewnątrz jeżeli na zewnątrz jest 10cm styropian ? pomimo ocieplenia od zewnątrz ściany są zimne..

  • @michal_majkel9473
    @michal_majkel9473 10 месяцев назад +1

    Cześć, a co doradziłbyś w temacie docieplenia od wewnątrz mostków termicznych które występuję w 3 narożnikach mieszkania deweloperskiego ? Narożniki przemarzają w zimę na długości 30 cm w każdej osi i mają w zimę około 12 stopni. Reszta ścian jest ok i troszkę wyżej temperatura ściany jest w porządku ( około 20 stopni). Niestety nie mam możliwości ingerencji na zewnątrz.

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Mostki w mieszkaniu od dewelopera? To doradziłbym kontakt z deweloperem lub od razu z prawnikiem.

  • @walaszczykmaciej
    @walaszczykmaciej Год назад +2

    Czołem, a co powiecie na rozwiązanie typu aero-therm? 1mm warstwa masy szpachlowej po wewnętrznej stronie ściany zewnętrznej, ze starej pełnej cegły (ok 40cm grubości). Pomoże, zaszkodzi, zrobić, odpuścić?

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  Год назад

      Szczerze mówiąc, to nie mamy żadnego doświadczenia z takim materiałem :/

    • @krystiannoga2649
      @krystiannoga2649 10 месяцев назад

      Taki tynk działa ale w większych grubościach

    • @jacekgodyka5542
      @jacekgodyka5542 Месяц назад

      Zastosowałem taką szpachlę (aeortherm, czyli aeorżel w postaci "gipsowej") na całej ścianie w jednym z pomieszczeń od północnej strony. Trudno powiedzieć, na o ile to pomniejsza rachunki (w procentach, w promilach?), NA PEWNO JEDNAK zmienia się doświadczenie takiej ściany - przestaje być zimna. W dotyku przypomina wygładzone i suche drewno. W tym sensie jest "ciepła". Aerożel ma bardzo dobre właściwości hydrofobiczne, dobrze wchłania wilgoć i dobrze ją wypuszcza. Poleca się go tam, gdzie jest pleśń, i rzeczywiście, na tej ścianie jest z tym lepiej (wcześniej w niektórych miejscach pojawiała się). Jest dobry na przykład w sytuacji, gdy ktoś ma łóżko dosunięte do ściany, której dotyka, gdy leży (ręką, ramieniem). Zimą w mieszkaniu, które trudno dogrzać (moje takie jest), taka ściana, jak wspomniałem, jest bardzo zimna. Po nałożeniu aerożelu to się zmienia.

  • @motofan9485
    @motofan9485 Год назад +2

    To dobrym rozwiazaniem bedzie przyklejenie styropianu i postawienie np przedscianki z pustaka tak zwana sciana 3 warswowa ?

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  Год назад

      W jakie kolejności te warstwy względem wnętrza budynku Pan/Pani proponuje te warstwy?

  • @ukaszx6367
    @ukaszx6367 Год назад +1

    Przy domu ocieplonym białym styropianem 20cm warto pomyśleć o uszczelnieniu od wewnątrz np 1-2 cm pumeksem? Chcę uszczelnić budynek, ponieważ nie jestem pewien jakości wykonania ocieplenia. W budynku nie ma tynków. ściana wykonana jest z pustaka ceramicznego.

  • @tomaszbiskup2007
    @tomaszbiskup2007 4 месяца назад +1

    Mam pytanko. Muszę ocieplić mieszkanie od wewnątrz. Ściana jest z cegły. Jako ocieplenie chcę użyć płyt PIR. Czy zalecałbyś położenie warstwy folii paroizolacyjnej pomiędzy murem i PIR?

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Należałoby zrobić odpowiednie obliczenia, żeby jednoznacznie i z pełną odpowiedzialnością odpowiedzieć na to pytanie.

  • @gasiar1
    @gasiar1 9 месяцев назад +1

    Czy wilgoć byłaby problemem, gyby docieplić wewnętrzą ścianę garażu, która styka się z domem? Zakładam, że w garażu nigdy nie powinna zdarzyć się ujemna temperatura.

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Często tak robimy w naszych projektach i nigdy nie było żadnego problemu.

    • @Pique12
      @Pique12 2 месяца назад +1

      Ocieplacie styropianem czy innym materiałem taką ścianę w garażu? Jaką grubością?

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Styropianem 10 cm.

  • @henrykh8705
    @henrykh8705 11 месяцев назад +1

    Mam poddasze typu kanadyjskiego. Deski dwucalowe rozstawione pionowo co 40 cm o szer.15 cm i wypełnione wełną mineralną o grubości 15 cm . Od spodu jest płyta gipsowa i chciałbym ocieplić od wewnątrz, bo od góry nie ma dojścia. Proszę o radę .Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

  • @tadeuszwozniak6761
    @tadeuszwozniak6761 Год назад +2

    Strychy, poddasza, podłogi ociepla się od wewnątrz, co jest standardem. Czy coś złego się dzieje?

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  Год назад

      Strychy, poddasza, podłogi - każdy z tych elementów izoluje się inaczej. Nie dzieje się nic złego, jeżeli każda a tych przegród będzie zaizolowana poprawnie - zgodnie z technologią dla danego elementu.

  • @Jasio-ti5ny
    @Jasio-ti5ny 11 месяцев назад +1

    Mam pokój od strony zachodniej , w starym budownictwie ściana jest z pustaka żużlowego i na nim od strony zewnętrznej jest styropian 15 cm , w zimie na ścianie wychodzą czarne kropki świadczy to o słabej izolacji . Chce z zewnątrz dokleić jeszcze 5 cm styropianu bo tyle tylko mnie puszcza a od środka dać beton komórkowy i tynk . I czy ten beton kleić do istniejącej już ściany czy zrobić pustkę powietrzną między nimi

    • @krystiannoga2649
      @krystiannoga2649 10 месяцев назад

      Płyty pir na zewnątrz a w środku coś co oddycha . Styropian w środku to katastrofa

    • @krystiannoga2649
      @krystiannoga2649 10 месяцев назад

      Trochę zerwałem styropianu od środka smród itd .

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Poniżej bardzo dobre odpowiedzi.

  • @tomaszsupik5747
    @tomaszsupik5747 Год назад +1

    witaj mam ściany z pustaka żużlowego 40 cm + tynk od środka i zewnątrz ok 5 m elewacja z tynku silikonwo-silikatowego i chciałem docieplić od wewnątrz ściany czy to ma sens jesli tak to jaką grubością płyt

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  Год назад

      Dodatkowe ocieplenie zawsze ma sens. Co do grubości, to należałoby zrobić obliczenia. Ale nawet jak da Pan 10 cm, to już będzie odczuwalna różnica. Może nie będzie zgodnie z aktualnymi wymogami, ale zawsze będzie cieplej.

  • @arturmalinowski4268
    @arturmalinowski4268 8 месяцев назад +1

    Proszę o dobrą radę,czym docieplic od środka pomieszczenie,dom,ściany- stara cegła grubość 45cm,na zewnątrz styropian 10 cm,ściana wewnątrz konkretnie cegły lekko uszkodzone,brak równej gładkiej ściany i teraz co tu zrobić żeby to wyrównać czyli ukryć żeby tego nie tynkować na równo i zarazem docieplic,w domu będzie rekuperacja i ogrzewanie podłogowe,mam trzy typy-10-12cm nowe ścianki z betonu komórkowego i tynk,szkielet z profili i wełna i regips,i szkielet 10cm drewniany i pijana otwartokomorkowa i regips,może ktoś coś doradzi.

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      W przypadku nierównej ściany chyba najlepsza będzie wełna na ruszcie. Ale skoro ma Pan już jakąś izolację od zewnątrz, to dlaczego nie można dołożyć jej więcej?

  • @WojtekKisiolek
    @WojtekKisiolek 8 месяцев назад +1

    a czy warto ocieplic dom z zewnatrz 15 cm grafitowym styropianem i od wewnatrz 5cm grafitowy? czy było by to dobre rozwiazanie ? dodatkowo wentylacja mechaniczna

  • @FanAtykOne
    @FanAtykOne 2 месяца назад +1

    Pytanko mam kierowniku :) Mam pomieszczenie gospodarcze, w którym chciałem sobie zrobić miejsce do posiadówek, także jesienią czy wiosną, stąd pomysł na docieplenie od wewnątrz 5cm multiporem (nie mam opcji ocieplenia zewętrznego). Czy takie rozwiązanie zda egzamin, jeśli będzie się tam okresowo grzało jakimś małym piecykiem? Początkowo zaciągnąłem też wewnątrz ściany tynkiem gispowym w celu wyrównania mega krzywych ścian, ale dowiedziałem się od znajomego budowlańca że to błąd, bo ściany nie będą oddychać. Faktycznie tak jest? Proszę o odpowiedź, bo nie wiem co teraz robić :/

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Czy to pomieszczenie gospodarcze jest dodatkowo ocieplone od zewnątrz? Jak zwykle, odpowiadamy na tego typu pytania tak samo, czyli że konieczne byłoby przeprowadzenie obliczeń. Zachęcamy do wysłania zapytania na maila: jan@punktwidzenia.org

    • @FanAtykOne
      @FanAtykOne 2 месяца назад +1

      @@PunktWidzeniaStudioArch Nie jest ocieplone od zewnątrz, dlatego chciałem zastosować multipor od wewnątrz. To prawda z tym tynkiem gipsowym? boję się że za kilka lat wyskoczy mi grzyb... :(

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Trudno mi powiedzieć, czy ten tynk gipsowy będzie miał jakiś negatywny wpływ. Szczerze, to nie spotkałem się z takim problemem, ale skoro Pana znajomy budowlaniec ma taką opinię, to może ona wynikać z jakiegoś złego doświadczenia. Jeżeli jest możliwość, to zawsze zachęcamy do izolacji od zewnątrz. Izolację od wewnątrz powinno traktować się awaryjnie, tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy izolacja od zewnątrz jest niemożliwa. Nie powinno się jej traktować izolacji od wewnątrz, jako rozwiązanie równorzędne, na zasadzie, że tak jest taniej, bądź wygodniej :)

  • @klaudia658491
    @klaudia658491 4 месяца назад +1

    Do autora - Jeżeli mowa jest o styropianie od wewnątrz i problemem jest bardzo dokładne ułożenie, to czy piana pur, która ma budowę ciągłą może służyć jako termoizolacja od wewnątrz? Mieszkam w zabytkowej kamienicy z elewacją z cegły, więc termoizolacja budynku od zewnątrz nie wchodzi w grę.

    • @S3bciu320
      @S3bciu320 3 месяца назад

      W kamienicach o jakiej mowa poleca się docieplanie od środka płytami multipor ponieważ są twardsze od styropianu oraz odporniejsze na wilgoć i wygodniej je obrobić

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Zgadza się. My niejednokrotnie proponowaliśmy natryskową pianę PUR jako rozwiązanie w budynkach zabytkowych.

  • @mikoajlewandowski8700
    @mikoajlewandowski8700 Год назад +1

    A gdy bym ocieplił np styropianem od wewnątrz, nałożył folię taką samą jak się stosuję przed wełną i przykręcić płytę drewnianą na dłuższych kółkach bezpośrednio przez styropian do ściany

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  Год назад +1

      W takim rozwiązaniu istnieje duże prawdopodobieństwo zawilgocenia i powstania grzyba. Lepiej stosować sprawdzone technologie.

  • @mariuszj589
    @mariuszj589 9 месяцев назад +1

    A jak dokładnie ocieplić loggie w bloku z wielkiej płyty zabudowaną tzw. systemem ciepłym czyli tak jakby dodatkowe w miarę szczelne okna ściany wokoło są zewnętrzne a wilgoć łatwo się na nich pojawia. Ktoś coś ? co i jak aby sobie pod górkę nie zrobić ?

  • @minirolnik
    @minirolnik Год назад +1

    A jak w projekcie mam 13 cm wełny z zewnątrz i 7 cm od wewnątrz. Jak prawidłowo to wykonać?

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  Год назад +1

      Nie rozumiem pytania. Skoro projekt podaje rozwiązania, to należy przyjąć że jest ono prawidłowe i wykonać zgodnie z projektem :)

  • @przemysawgoebiewski6994
    @przemysawgoebiewski6994 Год назад +1

    Moze mi ktos pod powie co moge zrobic. Dom budowany tak ze mur to pustak betonowy 24 cm 8 cm styropianu i na zewnatrz pustak betonowy 12 cm na koniec mial iść tynk, ale ja chcem ocieplic jeszcze. Oczywisie docieplic po sronie zewnerznej przez co pustak beonowy 12 cm bedzoe zamkniety po miedzy styropianem 8cm i ... co najlepiej i jak grubo ?

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Czyli jeżeli dobrze rozumiem, w efekcie będzie ściana 4-warstwowa?

    • @przemysawgoebiewski6994
      @przemysawgoebiewski6994 2 месяца назад +1

      @@PunktWidzeniaStudioArch Tak dokładnie. Myślałem żeby boki domu ocieplić wełną 20 cm i zakryć panelami a przod i tył styropianem 20 cm. Czy to dobry pomysł?

    • @PunktWidzeniaStudioArch
      @PunktWidzeniaStudioArch  2 месяца назад

      Nie mam przekonania co do ściany 4-warstwowej. Najlepiej byłoby zrobić obliczenia przed tym ruchem, żeby nie okazało się, że taka zmiana narobi więcej szkód niż pożytku.

  • @stronatube1597
    @stronatube1597 11 месяцев назад +3

    Docieplanie pomieszczeń od strony wewnętrznej za pomocą styropianu o grubości 10 cm + płyta gipsowa jest najlepszym rozwiązaniem. Zewnętrzne stosowanie styropianu to już mit niemający powiązania z nowoczesnym ogrzewaniem domów za pomocą pomp ciepła czy kotłów na pellet. Wewnętrzna warstwa styropianu zatrzymuje wchłanianie ciepła przez ściany zewnętrzne oszczędzając na tym 30-50% zużycia energii. Elewacje z styropianu po 5 latach zielenieją a nawet porastają mchem.

  • @Snickers__
    @Snickers__ Год назад +1

    Czyli w wychodzi na to że w ogóle nie można ocieplać od wewnątrz bo wilgoć cały czas będzie siedzieć w murze

  • @edwardlipiszko8000
    @edwardlipiszko8000 Год назад +3

    Co za bzdury

  • @MaciejBielas-l1h
    @MaciejBielas-l1h Год назад +1

    Chyba bzdury prawisz