It’s just knowing times tables I guess mate. Takes months of practise 😂 I saw the 777 solution as knowing that 3 x 250 is 750 and needed to find that additional 27 to solve the solution. I know that 3 x 9 = 27, so what I did was: (25 x 10) + 9 = 259 259 x 3 = 777 I’m an engineering student so this level of times tables is useless to me. Normally I would just use MATLAB 🙈😂
In the first numbers round, I saw both contestants' solutions, but I also had this pair of related solutions. Because of the presence of the 75 and the 5, you can send the numbers up into four digits if you like, as follows: 9 x 8 = 72 72 - 6 = 66 75 x 66 = 4950 4950 / 5 = 990 But you can also do the equivalent thing with this set of numbers as follows: 75 - 9 = 66 9 + 6 = 15 66 x 15 = 990 Which shows you the trick of what 75 / 5 is. In the second numbers round, I thought Ronan's solution was going to be my alternative solution, because I thought the following solution was much more intuitive: 10 - 1 = 9 75 x 9 = 675 675 + 50 = 725 725 - 3 = 722 And I also had these ones: 10 x 50 = 500 75 - 1 = 74 74 x 3 = 222 500 + 222 = 722 75 - 1 = 74 74 x 10 = 740 50 + 4 = 54 54 / 3 = 18 740 - 18 = 722 In the third numbers round, I saw both contestants' solutions (although with Ronan's I just did 50 x 5 - 9 - 9 - 6 = 226), but I also had these solutions: 9 - 6 = 3 50 - 3 = 47 47 x 5 = 235 235 - 9 = 226 9 - 6 = 3 9 x 3 = 27 27 - 5 = 22 22 x 8 = 176 176 + 50 = 226 In the final numbers round, I saw Ronan's solution because I always factor where possible, but I also had these: 25 x 10 = 250 250 + 9 = 259 259 x 3 = 777 25 x 6 x 5 = 750 9 x 3 = 27 750 + 27 = 777 25 - 10 = 15 15 x 9 = 135 135 - 5 = 130 130 x 6 = 780 780 - 3 = 777
777:
25x10=250,
250+9=259,
259x3=777.
1. (5+8)x75+6+9=990 or (5x(9+9)+75)x6=990
2. (1+75)x10+3x4=772-50=722
3. (5x50)-(9-6)x8=226
For 226 I got it very simple
5*50=250 take away
(9+9+6). No-one seems to have done this way.
So, do people know about 37 X 21 or is a case of running through different options in your head?
It’s just knowing times tables I guess mate. Takes months of practise 😂 I saw the 777 solution as knowing that 3 x 250 is 750 and needed to find that additional 27 to solve the solution. I know that 3 x 9 = 27, so what I did was:
(25 x 10) + 9 = 259
259 x 3 = 777
I’m an engineering student so this level of times tables is useless to me. Normally I would just use MATLAB 🙈😂
likely 777=7*111 and easy to see 111 divisible by 3, 3*37
722 is also
(10+3) * 50 = 650
+75+1-4
In the first numbers round, I saw both contestants' solutions, but I also had this pair of related solutions. Because of the presence of the 75 and the 5, you can send the numbers up into four digits if you like, as follows:
9 x 8 = 72
72 - 6 = 66
75 x 66 = 4950
4950 / 5 = 990
But you can also do the equivalent thing with this set of numbers as follows:
75 - 9 = 66
9 + 6 = 15
66 x 15 = 990
Which shows you the trick of what 75 / 5 is.
In the second numbers round, I thought Ronan's solution was going to be my alternative solution, because I thought the following solution was much more intuitive:
10 - 1 = 9
75 x 9 = 675
675 + 50 = 725
725 - 3 = 722
And I also had these ones:
10 x 50 = 500
75 - 1 = 74
74 x 3 = 222
500 + 222 = 722
75 - 1 = 74
74 x 10 = 740
50 + 4 = 54
54 / 3 = 18
740 - 18 = 722
In the third numbers round, I saw both contestants' solutions (although with Ronan's I just did 50 x 5 - 9 - 9 - 6 = 226), but I also had these solutions:
9 - 6 = 3
50 - 3 = 47
47 x 5 = 235
235 - 9 = 226
9 - 6 = 3
9 x 3 = 27
27 - 5 = 22
22 x 8 = 176
176 + 50 = 226
In the final numbers round, I saw Ronan's solution because I always factor where possible, but I also had these:
25 x 10 = 250
250 + 9 = 259
259 x 3 = 777
25 x 6 x 5 = 750
9 x 3 = 27
750 + 27 = 777
25 - 10 = 15
15 x 9 = 135
135 - 5 = 130
130 x 6 = 780
780 - 3 = 777
226:
50 * 5 = 250
9 - 6 = 3
8 * 3 = 24
250 - 24 = 226
50 * 5 = 250
250 - 9 - 9 - 6 = 226
50 + 6 - 9 = 47
47 * 5 = 235
235 - 9 = 226
My solutions:
((9-8+6)x5+75)x9 = 990
(50x10)+(75x3)-4+1 = 722
(50x5)-(8x(9-6)) = 226
(25x6x5)+(9x3) = 777
777:
6 x 5 = 30
30 x 25 = 750
9 x 3 = 27
750 + 27 = 777
226:
50 x 5 = 250
9 + 9 + 6 = 24
250 - 24 = 226
25x10=250+9=259x3=777
990:
9 - 8 = 1
6 + 1 = 7
7 x 5 = 35
75 + 35 = 110
110 x 9 = 990
25-5=20 20x6=120
120-9=111 10-3=7
111x7=777
8X6 = 48+9+9 - 66X75 = 4,950÷5 = 990
9X5= 45 75+9 = 84÷2 = 14+8 = 22X45 = 990
4X3 = 12 75+1 = 76X10 = 760-50 = 710+12 = 722
75-1 = 74X3 - 222 50X10 = 500+222 = 722
9X8 = 72 9+6 = 15X72 = 1,130÷5 = 226
25X10 = 250+9 = 259X3 = 777
25-5 = 20X6 = 120-9 = 111 10-3 = 7X111 = 777
990. 9*5=45. 75+9=84:6=14+8=22*45=990
75 - 1 = 74
74 * 10 = 740
50 + 4 = 54
54 / 3 = 18
740 - 18 = 722
722:
75 + 1 = 76
76 * 10 = 760
760 - 50 = 710
4 * 3 = 12
710 + 12 = 722
10 + 3 = 13
50 * 13 = 650
650 + 75 + 1 - 4 = 722
50 * 10 = 500
75 - 1 = 74
74 * 3 = 222
500 + 222 = 722
5x6=30
30x25=750
3x9=27
750+27=777
722. 10-1=9*75=675-3=672+50=722
722=3×4+10×(75+1)-50
226. 5*50=250 9-6=3*8=24. 250-24=226
4:53 - "like confetti"? What?
990=5×(9-6)×(75-9)=9×(75+5×(9-8+6))
777=3×(10×25+9)
226=50/5+8×9×9/6
777 3*20=30*25=750. 3*9=27 +750=777
I don't really get the solution of the older contestant in the first round. He used only one of the 9s. Is that legal in this game?
Yeah you dont have to use all numbers. If the target is 300 and you see 50 and 6 on the board, you dont have to use four other numbers.
First time you've seen this game? (that's been on since 1982?)
Easy peezy numbers round
10 - 1 = 9
75 x 9 = 675
675 + 50 = 725
725 - 3 = 722
777. 25+9+3=37 10+6+5=21 x37=777
10-1 = 9
9 * 75 = 675
675 + 50 = 725
725 - 3 = 722