Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

Po kolei z Kuleckim - Odcinek 155 - Amerykansky cystern (Kościerzyna)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 сен 2022
  • Wśród eksponatów Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie znajdziemy egzemplarz taboru wizualnie niepasujący do którejkolwiek epoki europejskiego kolejnictwa. Nic dziwnego - to przybysz zza Oceanu. Przy okazji historii amerykańskiej cysterny wdajemy się w przydługą, poboczną dyskusję o materiałach i technologiach.
    Odcinek zrealizowany we współpracy z Jackiem Finkiem-Finowickim.
    .
    Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
    .
    Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
    Facebook: / pokoleizkuleckim
    Instagram: / jakubkulecki
    SoundCloud: / user-965481496
    Muzyka: morningwoodblu...
    .
    Utwór w tle:
    morningwoodblu...
    .
    #pkzk #pokoleizkuleckim #phinek #koscierzyna #muzeumkolejnictwa #gks #kolej #wagon #cysterna #carnegieusa #diamond #usa #unrra

Комментарии • 246

  • @piozdom1561
    @piozdom1561 Год назад +14

    Panowie, jak najwięcej takich wątków pobocznych - są równie ciekawe jak wątek główny! 😀 Już kilka odcinków temu to pisałem i teraz powtórzę: to jest poziom Kurka i Kamińskiego. Oglądając Wasze materiały czuję to co czułem wiele lat temu oglądając Sondę. Pozdrawiam serdecznie!

  • @daveedovsky
    @daveedovsky Год назад +5

    Zdecydowanie materiałoznawstwo i metalurgia w wykonaniu Panów to coś o czym chcemy słychać więcej,
    Bardzo proste objaśnienia i porównania do rzeczy codziennego użytku (ekstrudowanie i przykład z torebką foliową i jej rozciąganiem i nadpalaniem zapalniczką czy wyboczenie i przykład z gniecioną puszką, mega przykłady!)
    świetna wstawka i chcemy oczywiście więcej 👍🏻

  • @pawe-dm7ir
    @pawe-dm7ir Год назад +13

    Wspaniały odcinek, a podsumowanie politechniki jest wręcz przepiękne, mimo iż dopiero rok przez to przechodzę to racje muszę przyznać (co dziwne na ten moment nawet planowo te studia idą, czyli od października trzeci semestr przywitam, a nie jak wielu innych ponownie pierwszy). Ale naprawdę wdzięczny jestem za przypomnienie wielu aspektów moich dotychczasowych studiów, bo ten odcinek zawiera wiedze z Materiałoznawstwa, Podstaw Budowy Maszyn, Mechaniki Technicznej i naprawdę muszę przyznać że ja, już przesiąknięty swoimi studiami, z wypiekami na twarzy słucham o takich inżynierskich aspektach otaczającego nas świata. Może zabrzmię samolubnie, ale dla mnie więcej takich dygresji jak w tym odcinku nie zaszkodzi. Takie odcinki, gdzie dość trudne pojęcia są wytłumaczone ludzkim językiem, mogą zachęcić ludzi do studiów technicznych

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +8

      Powiem tak: żałuję, że podczas studiów nie uczyłem się więcej; wszystko było podane na tacy, tylko brać. Teraz muszę się douczać z tego, co było w programie.
      Połamania długopisu na sesji... w końcu mamy wrzesień :) .

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +3

      Spokojnie... u mnie powtórki zaczęły się dopiero na, a dokładniej po 3 roku. Po prostu natężenie wiedzy do ogarnięcia na 3 roku była tak duża, że podjąłem decyzję, że do czegoś się przykładam (laboratoria i ćwiczenia), zaś coś (wykłady) odpuszczam na za rok. Do dziś nie żałuję tej decyzji.

  • @marekkusal7854
    @marekkusal7854 Год назад +3

    Super odcinek, super teksty i wtrącenia. Dziękuję za dużo treści o strukturach materiałowych i wytrzymałościowych. Informacje o połączeniach nitowanych bardzo pomocne w zrozumieniu dla osoby nie związanej z materiałoznawstwem i technikami połączeń. Osobiście, dużo skorzystałem z tego odcinka. Pozdrawiam

  • @jedrzejjabonski7379
    @jedrzejjabonski7379 Год назад +5

    Panowie, jak najwięcej takich pobocznych wątków 👌 jak tylko che Wam się opowiadać to bardzo chętnie posłucham o zagadnieniach inżynieryjnych😉

  • @kolejwwielkopolsce7006
    @kolejwwielkopolsce7006 Год назад +5

    Jak zawsze odcinek sztos 👍👍👍 pozdrawiam serdecznie

  • @szakal5903
    @szakal5903 Год назад +13

    Tradycyjnie mój ulubiony sposób czyli rozmowy na dwie głowy :).
    Co do cysterny to mogła być z UNNRA ale sporą ilość cystern pochodzących z USA posiadały SŻD i nawet Związek Radziecki budował wagony bardzo podobne do tych z USA (różnice wizualne w tej kopule na zbiorniku). Ciekawe czy ta cysterna trafiła do Polski z zachodu czy ze wschodu?
    Uszkodzenia czołownic i ramy być może przyczyniły się do jej ocalenia. Kiedy już po w/w uszkodzeniach nie mogą być używana w ruchu handlowym mogła trafić jako wagon TG na stan jakiejś MD. Wagony w pełni sprawne szły pod palnik po tym jak skreślano je z inwentarza.
    Samo umiejscowienie drewna w siodle podtrzymującym walczak wydaje się być bardzo archaiczne ale kiedyś miały podobnie nowsze o kilka dekad cysterny 406R (jak mają dzisiaj nie wiem). To akurat nie jest złe rozwiązanie mimo postępu technicznego.
    Odnośnie nitowania to ciekawe są archiwalne zdjęcia kiedy to na zewnątrz kotła/dymnicy stoi dorosły pracownik a młotkiem pneumatycznym a w środku jest nastolatek z urządzeniem kształtującym nit. Takie zdjęcia są o ile pamiętam w książce o Ty4 i chyba Ty2.
    Na koniec mojego nudnego wywodu. Podczas nagrywania słyszę natarczywe dziecięce głosy przeszkadzające w odbiorze. To cieszy, że jest tam ktoś kto ma 4-5-8-10 lat bo miejmy nadzieję, że na 100 tych dzieci może 1 może 2 się tym zainteresuje :)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +4

      Przepiękny komentarz. Serdecznie dziękuję. Najbardziej mnie ujął ostatni akapit - też tak to widzę: jeśli się zainteresują, to może coś z nich będzie.
      Pozdrawiam bardzo serdecznie.

    • @heliodorbard
      @heliodorbard Год назад +1

      ...rozmowy na dwie głowy ... Wieki temu w pewnym magazynie (ITR/IMA) padał taki greps "Fraszki na dwie czaszki" (Friedman/Kofta)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      @@heliodorbard - jeszcze były dialogi na cztery nogi ;) .

    • @heliodorbard
      @heliodorbard Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim Pamiętam, że gdy na samym początku Kofta z Friedmanem startowali ze swymi pogaduszkami przed mikrofonem to zaczynali właśnie tymi grepsami, których było więcej ale tylko te wymienione dwa pamiętam. Ostatecznie stanęło na "Dialogach na cztery nogi", pod którym to tytułem ich dialogi przetrwały długi czas. Piękne to było, gdy przed mikrofonami radia zasiadali inteligentni ludzie i poprzez owe mikrofony bombardowali słuchaczy niezwykłymi tekstami, grepsami, skojarzeniami, a do tego posługiwali się bardzo poprawną polszczyzną i podawali to w sposób, można by dziś rzec bardzo wysoce kulturalny.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      @@heliodorbard - to były czasy, gdy przepustką do mediów były studia aktorskie lub dziennikarskie. Ludzie mieli warsztat. Teraz kryterium jest ciśnieniowe: ciśnienie silikonu w biuście i botoksu w glonojadzie.

  • @wiktorczosnowski2828
    @wiktorczosnowski2828 Год назад +6

    Tak temat różnych technik łączenia powinien być pociągnięty. Zdecydowane...

  • @slawekjerman3040
    @slawekjerman3040 Год назад +4

    Coś pięknego! Jestescie genialni. Już to pisałem, ale Kaminski i Kurek daje Wam napewno suba !! - Dzieki .

  • @makacy8530
    @makacy8530 Год назад +4

    Fajnie ze Jacek coraz częściej gości w Twoim programie Kubo. Teraz we dwóch opowiadacie o tajnikach techniki i kolejnictwa niczym jak w programie Sonda w PRLu

    • @jarekjagielski366
      @jarekjagielski366 Год назад +1

      Tego skojarzenia nie mogłem się wczoraj dokopać w mózgu - kolejowa Sonda, dokładnie!

  • @Adam_Adamsky
    @Adam_Adamsky Год назад +7

    26:40 Hmmm... dla mnie (nie-inżyniera) to był jeden z ciekawszych fragmentów chyba w całym ostatnim roku, ta rozmowa o materiałach, wytrzymałości i sposobach łączenia. Możecie całkiem śmiało częściej pozwalać sobie na takie "odloty" od wątku głównego.

  • @rafallouth5920
    @rafallouth5920 Год назад +7

    A ja skończyłem MEiL w 6 lat :-)
    Przy wręczaniu dyplomu nasz dziekan mnie spytał:
    - No to ile lat pan studiował?
    - Aż 6, zamiast przepisowych pięciu
    - Eeeee, to nie jest źle, ja studiowałem 9 lat!
    😁

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Kto był wtedy dziekanem? :)

    • @rafallouth5920
      @rafallouth5920 Год назад +2

      @@PokoleizKuleckim joke, joke, joke 😁😁😁
      ale naprawde studiowałem 6 lat 💪💪💪

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      @@rafallouth5920 - ale jam naprawdę ciekaw, który to dziekan :) . Sam zebrałem w indeksie chyba trzech... co też o czymś świadczy :) .

    • @rafallouth5920
      @rafallouth5920 Год назад +2

      @@PokoleizKuleckim Za mojej kadencji było chyba dwóch...
      A ta historyjka to tylko dowcipas :-D

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur Год назад +7

    Hi hi. Był i Z.Łomnik wspomniany....👍

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +1

      Był nawet wspomniany M4K... ino wypadł w montażu.

  • @roberthuterski8024
    @roberthuterski8024 Год назад +4

    Dobry duet!

  • @zbigniewstaniszewski210
    @zbigniewstaniszewski210 Год назад +7

    Starszy się klania. Ale pojechaliście. Jako metrolog miałem oczywiście materiałoznastwo na PW. Syn pojechał po Fałacie, czyli po SIMRze i pojechałem razem z nim trochę Jackowym torem materiałoznastwa. Dla mnie super, choć pewnie sporo nie skuma waszych "oczywistych" dla inżynierków wywodów. Co do spawania zapomnieliscie dokończyć o prof. Bryle, choć ten wątek oczywiście był wcześniej zmiksowany później ze współpracownikiem profesora czyli inż. Trylińskim (też było), a jego wyroby leżą cały czas przed moim garażem. Chłopaki z szerokich torów wiedzą kim jesteś i dopytują się o Jacka. Zapraszam jak zwykle serdecznie.. A co do nitów to Titanika "sklejono" w nitów o kwadratowym przekroju.. 2,5 cm przekroju, 7,5 cm długości w ilości 3 milionów sztuk. Pozdrawiam..

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +3

      Pozdrawiamy Cię, Zbyszku, bardzo serdecznie. Próbkujemy ile Widzowie i Słuchacze są w stanie zdzierżyć - to taka próba wytrzymałościowa :) .

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +1

      Prof. Bryła to tak długi temat, że Jakubowe "Powrócimy do tego tematu" zdradza, że oboje celowo pominęliśmy spawanie, bo to co robił prof. Bryła zasługuje na osobny pełny odcinek.

    • @robertregua5140
      @robertregua5140 Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim widzowie zniosą wiele i do oporu. Ci co mieliby pęknąć, pękliby już dawno (m.in. przy odcinkach o starych wagonach towarowych, był taki dawno temu o platofrmie bodajże, porzuconej gdzieś na bocznicy), więc możecie Panowie nas jeszcze bardziej rozpieszczać.
      Uczęszczając na EiTI w latach 2000 usłyszeliśmy od prowadzącego jeden z przedmiotów humanistycznych, że studenci MEL i EiTI są dwoma najbardziej znienawidzonymi grupami na PW. Pomijając to, że na nasze wydziały było bardzo trudno się dostać, to studenci starszych roczników byli jawnym dowodem na to, że można to było wytrzymać. Za to o SiMRze dotarło do nas, że w zależności od studenta nazywa swój wydział Wydziałem Skuterów i Małych Rowerów, albo że SiMR oznacza syf i mnóstwo roboty.
      piękne czasy. 🙂

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      @@robertregua5140 - ha... za "moich czasów", czyli zaczynając w 1995 a kończąc... gdy nadszedł odpowiedni moment, to na MEiL dostać się było w miarę łatwo; nieco trudniej było usiedzieć w siodle.

  • @andrzejnowak3886
    @andrzejnowak3886 Год назад +8

    SONDA 2022 !

    • @kubad9574
      @kubad9574 Год назад

      Dokładnie to samo skojarzenie. Do telewizji was zamiast tej papki. Gratuluję odcinka!

  • @Pueblo32
    @Pueblo32 Год назад +4

    Oglądam Pańskie produkcje, gdy tylko czas mi na to pozwala. Brak w tym jakiejkolwiek chronologii. Tym razem trafiłem na ten odcinek.
    36 minut a zleciało moment. I te dialogi z Pana kolegą są bezbłędne ! Spokój, opanowanie i NIESAMOWITA KULTURA SŁOWA.... Naprawdę więcej takich opowiastek bo Warto ! O niesamowitej wiedzy Panów Inż. nie będę się rozpisywał bo jest ogromna.
    Po prostu... Dobra Robota !

  • @Richard_Green_143
    @Richard_Green_143 Год назад +5

    Witam Panie Inżynierze, komentarz do zasięgów 👍 BTW, takie amerykańskie z wyglądu cysterny można było zobaczyć kiedyś podczas transportu z fabryki w Świdnicy do portów. Ciekawe wrażenie na żywo.

    • @scurekburek2092
      @scurekburek2092 Год назад

      Gdzieś mam zdjęcie świdnickiej beczki jeżdżącej pod zarządem którejś kolei dawnego ZSRR. Specjalnie sfociłem tabliczkę z roku, bodajże, 1977...

  • @tomaszachut
    @tomaszachut Год назад +3

    Witam Panie Jakubie jak dla mnie to bardzo ciekawy odcinek bardzo zainteresowało mnie opisywanie metodowania i naprawdę to musiało być bardzo precyzyjnie zrobione żeby nic nie przeciekało tam nie ma grama stawu Pozdrawiam serdecznie Tomek

  • @oliviru100
    @oliviru100 Год назад +3

    Panowie jestescie mistrzami dialogu.

  • @JanKowalski-vi9zx
    @JanKowalski-vi9zx Год назад +2

    Jesteście niesamowici

  • @armenian123
    @armenian123 Год назад +2

    bardzo ciekawy materiał, bardzo lubie gdy wystepujesz z kolegą, swietnie sie na zwajem uzupełniacie w poglądach i wiedzy.

  • @stanisaw2068
    @stanisaw2068 Год назад +4

    Inżynierskie wstawki - technicy lubią to!

  • @bellatrixx93
    @bellatrixx93 Год назад +2

    O jak miło, odcinek na dobranoc. Pozdrawiam i zaczynam oglądać. 😁♥️

  • @Animowariacje
    @Animowariacje Год назад +2

    Zgadzam się z wcześniejszymi komentującymi: takich krótkich wstawek jak najwięcej i jak najbardziej wyczerpująco. Mam wrażenie że w trakcie tego odcinka dowiedziałem się o łączeniu materiałów więcej niż przez cztery lata przedmiotu "technologie i konstrukcje" w technikum!

  • @edekbanan48
    @edekbanan48 Год назад +5

    Film jak najbardziej mi się podobał, ale chciałbym wtrącić swoje trzy grosze. W filmie znajduje się fajny rysunek porównujący metody łączenia blach, w wyniku lutowania uzyskujemy lutowinę (lutowie z fazą przejściową), a nie spoinę, natomiast w wyniku spawania mamy spoinę, a nie spaw. Tak, wiem czepiam się, ale u mnie na uczelni za powiedzenie "spaw" wywalano za drzwi.
    Kolejna sprawa to wytrzymałość SWC (strefy wpływu ciepła) w spawaniu, aby ktoś nie pomyślał, że spoiny to tak osłabiają materiał. Dla stali konstrukcyjnych, które są z reguły dobrze spawalne, spoina jest najwytrzymalszym miejscem. Rm (wytrzymałość na rozciąganie) materiału dodatkowego najczęściej jest wyższe niż spawanej stali. Obniżenie wytrzymałości w SWC o 20% jak jest mowa w filmie dyskwalifikuje wybraną technologię spawania jako prawidłową, właściwie nawet 0,1% ją dyskwalifikuje, miejsce zerwania próbek podczas badań wytrzymałości na rozciąganie złączy spawanych powinno wystąpić w materiale rodzimym, a nie w SWC czy spoinie.
    W przypadku szyn możemy mówić o materiale trudno spawalnym lub nie spawalnym, najczęściej ze względu na zawartość węgla (ok. 0,4 do ok. 0,8%C). Wraz ze wzrostem zawartości węgla spawalność spada. W szynach dochodzi kolejny problem dużej objętości spoiny (skurcz) oraz grubości materiału, wraz ze wzrostem grubości zwiększa się odprowadzanie ciepła (zmniejszenie czasu chłodzenia t8/5). Nie mam zbyt dużego doświadczenia ze spawaniem szyn, nie robiłem badań dla takich połączeń więc nie wypowiem się na temat wymagań wytrzymałościowych. Tak samo jak ze stopami aluminium w których trudno uzyskać odpowiednią wytrzymałość, a zdarza się, że z jednej ustalonej technologii spawania uzyskuje się dla różnych próbek duży rozrzut wyników, bo aluminium jest po prostu wredne do spawania:)
    Uważam, że Panowie z filmu to co napisałem powyżej doskonale wiedzą, bo temat rzeka, a myśli i mówi się skrótami.
    Może w planach film o Stanisławie Olszewskim / Nikołaju Benardosie, Oskarze Kjellbergu, Stanisławie Bryle (pierwszy na świecie spawany most drogowy).

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +1

      Ostatni akapit jak najbardziej gdzieś tam na coraz dłuższej liście pomysłów jest... zaś te 20% utraty to oczywiście dalekie uproszczenie biorące się z kanonu poradników mechanika, gdzie zaleca się by przy obliczaniu połączeń spawanych przyjąć, że spoina ma 80% wytrzymałości materiału rodzimego... co jak wiemy jest uproszczeniem logicznym dla prostoty obliczeń, bo jak jest w rzeczywistości i skąd się to bierze, to każdy kto w mikroskop metalograficzny uważnie zaglądał, ten wie. ;)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Kłaniam się za piękny komentarz.
      Co do nomenklatury, to pokruszono o nią niejedną kopię i specjalizacja w danej dziedzinie sprawia, że rażą nas kolokwializmy nie-specjalistów - wiem, mam tak samo. Mam nawet gorzej, bo w anglosaskiej firmie upieram się na używanie polskiej terminologii w niszowej dziedzinie wytwornic gazu, za co Koledzy mnie uwielbiają.
      Na szynach się nie znam, ale stawiam na to, że przy granicy sprężystości na poziomie 800 MPa lub więcej współczynnik bezpieczeństwa może być tak duży, że wciąż jeszcze wystarczający nawet przy pewnym spadku właściwości w SWC... ale mogę bredzić :) .
      Dziękuę serdecznie i pozdrawiam!

  • @vitocorleone2652
    @vitocorleone2652 Год назад +2

    Panie Kubo, Panie Jacku, Panie Jacku, Panie Kubo. Jesteście obaj fantastyczni i byłoby obrazą jednego z Panow stawiać przed drugim 🙂😉.

  • @maciejcyl
    @maciejcyl Год назад +3

    Ha ... te wątki poboczne są niezmiernie ciekawe i świetnie uzupełniają główny temat 🙂

  • @macx66
    @macx66 Год назад +4

    Fałatowski żarcik na koniec wspaniały. Pozdrowienia z Uczelni przy Narutowicza :-).

  • @EU43-068
    @EU43-068 Год назад +2

    Bardzo mi się podoba ta konwencja, kiedy jesteście we dwóch i opowiadacie niesamowicie ciekawe rzeczy. Coś jak "Sonda" - którą jako dzieciak uwielbiałem oglądać co czwartek, z tą różnicą że Kurek i Kamiński mocniej się spierali, a wy się trochę za bardzo zgadzacie :) No i te nawiązania do Zbigniewa Ł... cudownie.
    Oglądając ten film podjąłem decyzję: w październiku, po drodze do Gdańska na koncert Nika Kershawa zahaczam o Kościerzynę.

  • @adamkilian9874
    @adamkilian9874 Год назад +3

    Panie Jakubie. Odcinki z Jackiem ogląda się fantastycznie, mam nadzieję że pan Jacek się jeszcze u Pana na kanale pojawi. Świetna robota.
    P.S. Jak to dobrze, że Pani księgowa Agnieszka pracowała z moją żoną i zrobiła świetna reklamę Pana kanału dzięki czemu tu trafiłem 😜😜😜

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Dziękuję za wspaniały, przemiły komentarz! Pozdrowienia dla obu Pań i dla Pana!

    • @adamkilian9874
      @adamkilian9874 Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim to raczej my z żoną pozdrawiamy Panią Agnieszkę pochodząca z Olsztyna 😜😜😜 (tylko to chyba była jednak kadrowa 😁)

  • @qwertzaq89
    @qwertzaq89 Год назад +2

    Szacun za koszulkę GRAT. Graty dają radę.

  • @maciejzielinski2432
    @maciejzielinski2432 Год назад +3

    Świetnie się panów słucha , jak kiedyś Kamińskiego i Kurka z sądy 👍

  • @andrzejsarnowski5588
    @andrzejsarnowski5588 Год назад +3

    W lotnictwie do zamkniętych profili były nity wybuchowe. Podgrzewano łeb palnikiem, a z drugiej strony nita był otwór coś w rodzaju rurki w którym był materiał wybuchowy. Podgrzanie łba powodowało rozerwanie drugiej strony nita i jego spęczenie.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Tak! Było coś takiego. Problem był w pewnej nieprzewidywalności procesu i trudnościach inspekcyjnych.

  • @parabellum11
    @parabellum11 Год назад +3

    Bardzo dobry odcinek, dostateczny.

  • @lucasxxx30
    @lucasxxx30 Год назад +2

    Ciekawy temat!

  • @harrypotter9853
    @harrypotter9853 Год назад +4

    Witaj Jakubie, witaj Jacku...
    Przypomnieliście mi o takim przedmiocie zawodowym w dawnym Technikum na Szczęśliwickiej 56 jakim były
    Podstawy Technologii i Budowy Maszyn... Wiedza podstawowa bym rzekł, która bardzo procentuje ...
    Trzymajcie się i pozdrawiam, ...

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Zieloności na szlaku, Przemku... zaraz sezon na śliską szynę :) .

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim Niechaj mada łaskawa będzie

  • @januszprzyszlakowski7090
    @januszprzyszlakowski7090 Год назад +2

    Słuchając Panów aż żałuję że, inżynierskich studiów zrobiłem tylko rok. Wspaniale się słucha i ogląda

  • @arieltrzcinski6619
    @arieltrzcinski6619 Год назад +2

    13:54 pozdrowienia z Bydgoszczy 🤣 Świetny materiał, jak zawsze.😉

  • @wawxx2435
    @wawxx2435 Год назад +2

    Panowie, kapelusze z głów. Cudowne. Pozdrawiam. Kiedy następny odcinek?

  • @MRSerwis
    @MRSerwis Год назад +4

    Czołem, zacny odcinek , jak zwykle :-) , ps. 34:33 mina bezcenna

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Kłaniamy Ci się, Miki, pozdrowienia dla Poznania!

  • @slav8820
    @slav8820 Год назад +2

    Junkers już w czasie pierwszej wojny światowej budował metalowe samoloty myśliwskie Junkers F-1
    Pasażerski F-13 powstal dopiero po wojnie.
    Pionierem takich konstrukcji była też wytwórnia Hansa-Brandendeburg.
    To na takim samolocie po raz pierwszy przeleciano Atlantyk ze wschodu na zachód.

  • @jerzyjablonski1432
    @jerzyjablonski1432 Год назад +2

    Lubię to muzeum, niedługo urlop, może się wybiorę znowu. Tam i na bocznicę ze złomem parowozowym i starymi SZT. Dzięki za filmik, słuchało się was bardzo przyjemnie :)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад

      O to to... nie masz daleko :) .
      Dziękuję Ci i nieustająco pozdrawiam!

  • @SzpargalyKolejowe
    @SzpargalyKolejowe Год назад +8

    Hm, mam wrażenie, że tego zabrakło gdzieś w filmie, ale warto pamiętać, że epoka, w której służyła ta cysterna, to była komuna. Zapewne w latach 40, 50 i pewnie też w 60-tych, ta cysterna była najpewniej bardzo intensywnie eksploatowana. W książce od Eurosprintera o Ty4 są przykładowo wzmianki o zimach stulecia - swoją drogą też bardzo ciekawe dygresje od głównego tematu jakim jest parowóz Ty4 - gdzie właśnie kluczowym aspektem podkreślanym niejako przez cały rozdział, jest fakt, że PRL cierpiał na chroniczne niedobory wszystkiego oraz na bylejakość. Skoro na przykład nie było prostej, podstawowej blachy, to skąd co wyczarować? Albo skoro na halach parowozowni nie było odpowiedniej temperatury do przeprowadzania napraw parowozów, to jakim sposobem naprawić tyle zdefektowanych maszyn w takim okresie? To są tylko "proste" dylematy jakie dotykały ówczesne realia kolejnictwa. Dlatego drewno w tej cysternie nie powinno dziwić moim zdaniem. Ba - lepsza taka prowizorka niż żadna lub inna taka naprawdę fatalna. Poza tym apropo z tego co pamiętam, dobrze wykonane nitowanie jest wytrzymalsze od spawu. Po trzecie... troszkę jak dla mnie brakuje pewnych danych dla zobrazowania pewnych tematów. Ale do rzeczy - z tego co pamiętam, to różnica między na przykład nitowanym parowozem serii Ty51 (tak, pierwsze egzemplarze miały jeszcze chociażby nitowany kocioł) od wersji spawanej różniła się masą aż 4 ton jeśli dobrze pamiętam. Oczywiście te dane najpewniej dotyczą całego parowozu, tj. również z tendrem. Nie wiem czy coś jeszcze mogę od siebie dorzucić - nie jestem ekspertem od materiałoznawstwa, a i widzę, że raczej nie dodam chyba już nic ciekawszego. Panowie - wasza współpraca jest genialna. Aż chciałbym kiedyś z wami usiąść i z chęcią pouczestniczyć w takiej konwersacji jak wasza.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад

      Kłaniamy się nisko za piękny komentarz i dobre słowo.
      Rzeczywiście, konstrukcja spawana potrafi być znacząco lżejsza od nitowanej - w taborze kolejowym oszczędności na masie idą w tony.
      Co do drewna - stawiam na to (a Jacek pewnie przytaknie), że to element oryginalny: widzieliśmy drewniane wstawki również w amerykańskim Tr203.

    • @SzpargalyKolejowe
      @SzpargalyKolejowe Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim Miałem już lepsze komentarze u Ciebie :) W każdym razie na filmie było to wspomniane. Przy czym... temat amerykańskich parowozów dostał osobną książkę, a jeden odcinek na temat Teery to trochę mało... To były mimo wszystko bardzo ciekawe parowozy.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад

      @@SzpargalyKolejowe - liczę na to, że jeszcze nie powiedziałeś ostatniego słowa w komentarzach :) .

    • @SzpargalyKolejowe
      @SzpargalyKolejowe Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim jak będzie na tyle daleko, to uprzedzę. Liczę, że na stypie po mnie nie będzie już konieczności, żeby cokolwiek dopowiadać ;)

  • @heliodorbard
    @heliodorbard Год назад +4

    Ciekawy(e) temat(y) tym razem poruszyliście. Ta cysterna, jak większość przedmiotów "żyjących" długo również nosi ślady pracowitego życia w długim czasie. Ciekawie wyglądają jej fragmenty poddawane różnistym naprawom. Niemniej nitowanie blach zbiornika by uzyskać szczelność to wyższa szkoła jazdy. Jeszcze bardziej "wybajerowane" zbiorniki miały SR-71 normalnie przeciekające w temperaturach ok.20C. No ale to zupełnie inna historia i różnica technologiczna ok 50 lat..
    Cóż..., na razie do Kościerzyny się nie wybiorę, choć kilka razy już tam byłem, ale dzięki Wam kawałek nowego skansenu mogłem zobaczyć. Zaserwowaliście bardzo ciekawe dywagacje o nitowaniu. Choć zdawałoby się czynność banalna, to widać, że nie do końca aż tak jakby się zdawało. No i jak zwykle wniosek dla wszystkich konstruktorów, czy budowniczych jakichkolwiek urządzeń (struktur) -> MATERIAŁOZNAWSTWO + TECHNOLOGIA, czy w skrócie INŻYNIERIA MATERIAŁOWA, czyli znajomość zachowywania się materiałów w różnych sytuacjach i warunkach . Mądrze te nazwy brzmią, ale mówiąc prosto chodzi o to by umieć np. dobrać linkę do ciężaru, który chce się na niej powiesić tak aby się nie zerwała od razu. Fajnie ględzicie. 🙂

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +2

      SR-71 wyprzedził swoją epokę. Paliwo kapało, ale na szczęście JP-7 miało bardzo wysoki punkt zapłonu (i w zasadzie nie było lotne) i można było doń zapałkę wrzucić, a by się nie zajęło. Specjalna zupa do samolotu, który cokolwiek nagrzewał się w czasie lotu.
      Tak to właśnie z materiałami jest, jak powiedziałeś - znajomość zachowania się materiału w danych warunkach: tylko tyle i aż tyle. Ta nauka nigdy się nie kończy i zawsze będzie zaskakiwać... na deser filmik o cysternach: ruclips.net/video/Zz95_VvTxZM/видео.html
      Co do linek i ciężarów - mówią, aby nie wieszać się na brzozie, bo jest elastyczna i można długo się bujać na stryczku... w sumie też praktyczna wiedza o materiałach.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +2

      Ach... oczywiście, że historia pojazdu jest na nim odciśnięta i też dodaje kolorytu konstrukcji. I to też pokazuje dylematy konserwatorskie - bo co "naprawić", a co zostawić jak jest? Do tego wszystkiego zawsze dojdzie wątek ograniczonego budżetu i potrzeby zmieszczenia się w rozsądnym czasie... i tak powstają kompromisy, które widzą zwiedzający.
      Bo gdyby mieć worek pieniędzy i swobodę czasu to można by się na tej jednej cysternie doktoryzować, zaś na kolejnym wagonie (ukazanym głównie w zbliżeniach) można by jeszcze habilitację zrobić. ;)
      Zaś SR-71... przez chwilę myślałem, że chodzi o wagon sieciowy SR71 (por.: pl.wikipedia.org/wiki/SR71 ) i miałem rozkminę, gdzie tam był nieszczelny zbiornik o którym nic nie słyszałem ;)

    • @heliodorbard
      @heliodorbard Год назад +1

      @@fifi81pl Fakt, że z tym SR,em to dość mocno przeskoczyłem poza obszary kolejowe. ATSD nie miałem pojęcia, że na naszej kolei też istniał SR 71, choć zbiornik paliwa jemu, to był akurat zupełnie zbędny. 🙂

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад

      @@heliodorbard Jakże to zbędny? Przecież on był napędzany poczciwą andrychowską SW400 czyli małym Leylandem ;)

    • @heliodorbard
      @heliodorbard Год назад +1

      @@fifi81pl Coś chyba zbyt pobieżnie o nim poczytałem na Wiki, bo zasugerowałem się tym, że na zdjęciu on ma pantograf. Z drugiej strony logicznie to by była lipa, bo nie mógłby poruszać się po odcinkach niezelektryfikowanych, lub z odłączonym zasilaniem.

  • @Tomdzik007
    @Tomdzik007 Год назад +2

    Chodziłem Fałata w 2003r. Na mechatronikę. Znam to powiedzonko. Sprawdziło się. Powtarzałem pierwszy rok :D Trzeciej próby nie podjąłem, poszedłem na informatykę.

  • @mattaimp
    @mattaimp Год назад +1

    Lekcja z materiałoznawstwa - świetna okazja na powtórki. Dawno nie słyszałem takiej praktycznej analizy . Galopujcie! :-) Już widzę tą makietę w skali "0". Nieletni uczyć się, póki jest okazja.

  • @rostilembe
    @rostilembe Год назад +4

    Dziękuję.
    Stalową ramę rowerową zaleca się lutować, a nie spawać, z tych samych przyczyn. Oprócz oczywiście technologii TIG.

    • @xot80
      @xot80 Год назад +1

      dobry spawacz umie kontrolować temperaturę i nie ma problemu z materiałem. Ramy rowerowe to się lutowało ostatni raz w głębokiej komunie. Dziś stosuje się inne techniki łączenia. TIG/WIG to mogę połączyć bez materiałów pomocniczych.

    • @rostilembe
      @rostilembe Год назад +1

      @@xot80 lutowane ramy rowerowe produkują do dziś różne butikowe firmy. Kosztują majątek.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад

      O, tego nie znałem. Za to namiętnie lutujemy gorące części turbin silników lotniczych. Sprężarek takoż.

  • @Szopler
    @Szopler Год назад +3

    Hehehe prawie* 6 lat na WIP PW. Pozdrawiam!
    * - prawie bo to była przedłużająca się magisterka, a nie powtarzanie roku.
    Fałata się niezliczoną ilość razy wracało na "kwadrat" 😆

  • @waldekprezner4172
    @waldekprezner4172 Год назад +4

    Hihi,czyżby aluzja do szynowęża z Bydgoszczy 🤣👍

  • @kamilbogus
    @kamilbogus Год назад +2

    Ciekawy odcinek !!!

  • @arty2989
    @arty2989 Год назад +1

    Super się słucha :) pozdrowienia

  • @jarekjagielski366
    @jarekjagielski366 Год назад +2

    Nawiasem mówiąc, kooperacja Jakub Kulecki + Złomnik, i film o Zapychaczu UFO albo czymś podobnym, to mogłoby być dobre :D

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +2

      hmm... jak by to rzec... ;)

    • @jarekjagielski366
      @jarekjagielski366 Год назад +1

      @@fifi81pl podoba mi się ta zawoalowana niejasność ;)

  • @grzegorzgsaw3941
    @grzegorzgsaw3941 Год назад +1

    Dobrze sie Was Koledzy słucha i ogląda. Czasy na PW (MTiA) się przypominają...

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur Год назад +4

    Czy między nitowanymi blachami dawano jakieś uszczelnienie? Smoła, kit cokolwiek?
    Benzyna jest bardzo przenikliwa i każda nieszczelność byłaby brzemienna w skutkach.
    Jak radzono sobie w przypadku wykrycia nieszczelności już po wykonaniu całego zbiornika?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +4

      Właśnie... z tym mam problem i też chciałbym to zrozumieć. Jacku, pomożesz?

    • @StrzalaOstryPazur
      @StrzalaOstryPazur Год назад +3

      @@PokoleizKuleckim No i możnaby zadać jeszcze pytanie dlaczego nitowane szwy byłu o dołu zbiornika a nie na szczycie - gdzie minimalizowało by to wpływ ewentualnych nieszczelności... Fajny temat i chyba wymaga kontynuacji 😉

    • @Dinonorge
      @Dinonorge Год назад +3

      @@PokoleizKuleckim W zakamarkach pamięci z czasów Polibudy zostało mi, że nie używa się dodatkowych uszczelnień w tychże połączeniach. Chwila dyskusji z wujkiem G. (wygoogluj frazę: 10czma_r4par10) pozwoliła mi na odnalezienie w zakamarkach cyfrowej biblioteki PW fragmentu podręcznika z 1934r, gdzie to zagadnienie jest pobieżnie omówione. Szczelność uzyskujemy przez odpowiednio gęsty rozkład nitów, a także przez mechaniczne uszczelnianie krawędzi blachy i główek, czyli dobijanie tychże za pomocą młotka i odpowiedniego dobijaka.

    • @andrzejsarnowski5588
      @andrzejsarnowski5588 Год назад

      @@Dinonorge Dobijak - zagłownik do formowania drugiego łba.

    • @andrzejsarnowski5588
      @andrzejsarnowski5588 Год назад +2

      Jeśli była nieszczelność to spęczano materiał przecinakiem płaskim w miejscu zakładki. Było to pokazane w jakimś filmie o niemieckich ubotach jak radzili sobie Niemcy z nitowaną przeciekającą konstrukcją.

  • @adampegiel3305
    @adampegiel3305 Год назад +3

    jeszcze jedno, w stoczni pomiędzy nitowane blachy wkładano płótno nasycone minią albo pokostem

  • @aleksandrak.madeja9442
    @aleksandrak.madeja9442 Год назад +5

    ..mozna dac w gore tylko jedna lapke..
    Wirtualnie dodalam kolejna, i kolejna + "!" (tu=silnia)
    Podpisuje sie pod wszystkimi , ktorzy rowniez posluchaja waszych
    arcyciekawych dygresji ze swiata fizyki. Pozwalaja lepiej zrozumiec logike rozwiazan w makroskali. Okazuje sie, ze to w piktometrycznym swiecie rozgrywaja sie zjawiska, ktorych nieznajomosc moze unicestwic realizacje pieknego projektu.
    Wracjac do pieknej cysterny:
    Czy, aby polaczyc fizycznie, tu konkretnie nitami, elementy cysterny potrzebna byla konstrukcja pomocnicza?
    I jako absolutny laik mysle, ze mocowanie nitow, ze nie bylo "szyciem" polegajace na zamykaniu nitami kolejnych otworow,
    lecz odbywalo sie wg innego porzadku (?9.
    Czy (wowczas) "szale" cylindra cysterny pozycjonowano pionowo, spawano a nastepnie zamykano?
    Zobaczylam jeszcze jeden wystemplowany na elemencie konstrukcji napis "CARNEGIE".

    • @xot80
      @xot80 Год назад +2

      tu nie ma technologii spawania jest technologia nitowania. Jak się przyjrzysz to zobaczysz jak zbudowano ten zbiornik i w jakiej pozycji. Była zawinięta podstawa z blachy do której przynitowano walczaki i na końcach przynitowano wcześniej wykonane zakończenia.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +2

      Pomocniczo to się elementy łączone skręcało kilkoma śrubami. Potem się nitowało.
      Najbardziej odpowiedzialne złącza nitowane nitowane były w następujących krokach:
      1 - elementy z otworami są do siebie ustawiane w odpowiedniej pozycji
      2 - kilkoma śrubami elementy są łączone, aby nie dochodziło do wzajemnych przemieszczeń podczas nitowania
      3 - kilka wybranych otworów w ramach które mają być nitowane było rozwiercanych do docelowej średnicy - dzięki temu była pewność, że otwory idealnie się pokrywają i mają tę samą średnicę
      4 - nitowano przygotowane (rozwiercone) otwory i przechodzono do rozwiercania kolejnych
      5 - nitowano kolejne... kolejne...
      6 - rozkręcano śruby technologiczne, rozwiercano otwory po śrubach... itd.
      Oczywiście najpierw robiono walce z arkuszy... potem poszczególne walce łączono ze sobą, aż na koniec nitowano dennice.

    • @aleksandrak.madeja9442
      @aleksandrak.madeja9442 Год назад +1

      @@fifi81pl Dziekuje!

    • @aleksandrak.madeja9442
      @aleksandrak.madeja9442 Год назад +1

      @@xot80 Dziekuje!

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Olu - wyśmienite pytanie. Jacek już odpowiedział, dopowiem jedynie jak to jest w lotnictwie: struktury montujemy na wyspecjalizowanych przyrządach, gdzie każdy element ma swój przyrząd, odpowiadający geometrii wyrobu. Detal często można obracać w przyrządzie dla lepszego dostępu. Miejsca nitowania łapie się tymczasowo kołkami „cleco” aby się blachy nie rozjechały. Robota żmudna, wymagająca wielkiej wprawy i wiedzy, a także kondycji i odporności na nieprzyjazne warunki pracy.

  • @jankowalski5368
    @jankowalski5368 Год назад +3

    Ten drugi to przecież Janek Chojnacki z Project Explore 🙂

  • @rysiumag
    @rysiumag Год назад +2

    Widzę lampki Panie Kubo , materiał super Ryszard

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Są na honorowym miejscu! Pozdrawiam i dziękuję!

  • @Roman.W
    @Roman.W Год назад +1

    Uwielbiam Pana filmy 👍 dzięki kanałowi i Pana twórczości można powiedzieć zacząłem przy okazji mojej pracy dokładniej przyglądać się odwiedzanym miejscom. Zdarza mi się bywać na obiektach kolejowych czy po kolejowych.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад

      Dziękuję za ten komentarz. Przyznam, że odkąd robię filmy też stałem się baczniejszym obserwatorem rzeczywistości - zaglądam w każdy zakamarek i perspektywa mi się poszerzyła...
      Pozdrawiam serdecznie!

  • @fifi81pl
    @fifi81pl Год назад +5

    Dla chcących zobaczyć nitowanie kotła parowozowego polecam film: ruclips.net/video/JAeLy26ZjEE/видео.html

    • @heliodorbard
      @heliodorbard Год назад +1

      Dzięki Jacku za powyższą sugestię. Na YT filmików pod hasłem "Nitowanie na gorąco" trochę jest. Fantastycznie to wygląda i dobrze widać umiejętności i koordynację działań członków ekip. Trafiłem też na filmik, na którym nitowane są płaskie blachy. Doskonale widać na nim działania "po obu stronach nitów". Jak na dzisiejsze czasy i obecny poziom technologiczny nitowanie zdaje się być czymś z zamierzchłych czasów. Cóż..., jak widać na filmikach, wbrew pozorom, nie są te czasy aż tak zamierzchłe. Dobre technologie żyją zwykle dość długo.

    • @aleksandrak.madeja9442
      @aleksandrak.madeja9442 Год назад

      Dziekuje za link do filmu!

  • @JanKowalski-yu4vd
    @JanKowalski-yu4vd Год назад +3

    No i pozdrawiam autora! Kościerzyna się kłania!

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +3

      Kłaniamy się obaj symultanicznie!

    • @JanKowalski-yu4vd
      @JanKowalski-yu4vd Год назад +3

      @@PokoleizKuleckim A w planach może jest pojawienie się w rejonie Kartuz i Kokoszek? Rewitalizacja połączenia w ramach bypassu kartuskiego (PKM) i praktycznie odbudowa kolei to jest coś!

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад

      @@JanKowalski-yu4vd - chwilowo poza zasięgiem...

  • @leszekbas1
    @leszekbas1 Год назад +2

    Fajnie przedstawione może by jakiś program w TV kiedyś była Sonda z Kurkiem i Kamińskim :)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      My niegodni.

    • @leszekbas1
      @leszekbas1 Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim bardzo podobnie była prowadzona dialogi ciekawostki anegdoty

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +2

      TV czy dowolne inne "etatowe" zaangażowanie powoduje powstanie pewnych zależności, gdzie obecnie robiąc takie odcinki (i docinki) "po godzinach" mamy całkowitą swobodę działań, a ta swoboda jest wiele warta.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      @@fifi81pl - mogę tylko przytaknąć. Tak nam dobrze, tak nam swobodnie, tak będziemy robić. A co.

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak8974 Год назад +2

    Przecież można strefę mikrofonu obłożyć choćby skarpetką żeby uniknąć tego wstrętnego "brumu".
    Ja tak robię od lat i sobie chwalę. I polecam!!!!
    Bo nic tak nie wkurwia w filmie, jak wiatrowy "brum"!!!!
    Pozdrawiam serdecznie!

  • @fifi81pl
    @fifi81pl Год назад +1

    28:18 - oczywiście tam jest zawór odcinający, odpylacz i zawór rozrządczy. Zawór zwrotny czyniłby układ hamulcowy niedziałającym. Za to to co mnie najbardziej zaciekawiło w tym układzie to dość skomplikowany zbiornik hamulcowy do którego zamocowano z jednej strony zawór rozrządczy, z drugiej cylinder hamulcowy, zaś na górze odluźniacz w amerykańskim wydaniu - zupełnie odmiennym od odluźniaczy z ZNTK Radom.

  • @OdkrywajacZapomniane
    @OdkrywajacZapomniane Год назад +2

    Byłem w te wakacje w Kościerzynie i faktycznie miejscówka kapitalna, a wejście kosztuje grosze :) Film jak zawsze ciekawy, a zdradzicie jakie jeszcze tematy z Kościerzyny opublikujecie? Pzdr :)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +2

      Nie będziemy spojlować. Powiem tylko, że bohaterowie pierwszego planu - nie, za to bohaterowie drugiego planu - tak.

  • @pirogronianus
    @pirogronianus Год назад

    Dygresja o nitach była co najmniej tak samo lub nawet najbardziej interesującą częścią filmu. Od pewnego czasu bardzo mnie intrygują tajniki łączenia elementów konstrukcyjnych.

  • @bratekdylowski2250
    @bratekdylowski2250 Год назад +4

    Vin sprawdzić trzeba

  • @lukaszpala6141
    @lukaszpala6141 Год назад +2

    Panie Kubo czy jest jakieś archiwum PKP w którym są dokumenty świadczące o przebiegu służby wagonu?? Ta pogięta ostoja jest intrygująca. Pozdrowienia dla Panów. Jesteście najlepsi. Panów rozmow są bezbłędne.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +2

      To jest pytanie, które skierujemy do Dyrekcji Muzeum. Ostoja, rzeczywiście, oberwała mocno.

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim A zbiornika nawet nie zarysowało:-) jednak drewno robi robote .

  • @tiges
    @tiges Год назад +3

    Te uszkodzenia mogły powstać jeszcze w czasie działań w II wojnie światowej i naprawione po jej zakończeniu

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад

      Mogły, jak najbardziej, ale to trudno stwierdzić, gdyż wyglądają na typowe uszkodzenia kolizyjne.

  • @krzysiek7227
    @krzysiek7227 Год назад +1

    Dobre to opowiadanie

  • @jakubponeta3919
    @jakubponeta3919 Год назад +1

    Śmiałem się z kolegi jak mi mówił że progi w matizie na nity zrobił, a później je szpachlą potraktował i umalował. Wychodzi na to że wykorzystał pionierskie metody łączenia które są ganione przez lobby blacharzy 😁 Pozdrawiam Was serdecznie 😁

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody Год назад +2

    Witam jest moc Jacek ma głos Jak wyprawy na Janka , lub project explore

    • @slawekjerman3040
      @slawekjerman3040 Год назад +1

      Tez zwróciłem na to uwagę. ;-)

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +1

      Aż będę musiał sprawdzić ;)

  • @annamalachowska7572
    @annamalachowska7572 Год назад +2

    Przypominam, ze na potrzeby wojenne budowano szybko, tanio I w duzych ilosciach. I nie ma co wydziwiac. Tak samo budowano statki, ktore mogly byc zatopione przez niemieckich okrety podwodne, a sluzyly jeszcze wiele lat po wojnie. Nie ma co wydziwiac widzac nity. Jeszcze niedawno ciezarowki Freightliner mialy aluminiowa kabine laczona nitami. A co do stand to row w USA to przesadzacie. Zapraszam na przejac pociagiem z Chicago do Los Angeles.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      My nie wydziwiamy widząc nity.
      Produkcja wojenna bardzo często okazywała się nadspodziewanie trwała - UNRRowskie ciężarówki, wagony, parowozy, ale też odzież i rozmaity wojskowy szpej, służyły dekady po wojnie. Samoloty Piper L-4 budowano z myślą o paru latach służby zakończonej skreśleniem z inwentarza, napraw nie planowano, a mimo to po wojnie wiele maszyn przebudowano na rolnicze i sanitarne, a niebagatelna ich liczba wciąż lata - w tym w Polsce.
      Tory w Stanach są nienajgorsze tam, gdzie jest ruch pasażerski, a także na liniach o większym znaczeniu - wystarczy jednak zajrzeć na boczne linie, a okaże się, że jest gorzej, niż u nas... a statystyki punktualności pociągów pasażerskich są chyba gorsze, niż u nas - kilkudziesięciominutowe opóźnienia AMTRAKów są zupełnym standardem, 8 Empire Builder z Seattle do Chicago ma właśnie 4h 50min opóźnienia...

  • @adampegiel3305
    @adampegiel3305 Год назад +3

    wytłaczanie to chyba właściwe określenie ekstrudowania , przynajmniej w czasach kiedy miałem wykłady z technologii

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +2

      Zapewne; teraz żyjemy w środowisku mocno skażonym naleciałościami anglojęzycznymi. I tak nasze słownictwo jest jeszcze w miarę poprawne.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад

      Ekstrudowaniu bliżej raczej do przeciągania niż wytłaczania, czy nawet raczej przetłaczaniu.

  • @kamilfutyma8060
    @kamilfutyma8060 Год назад +3

    Panie Jakubie, czy będzie Pan na 60 leciu Wydziału MEiL?

  • @slawomirstefaniak6231
    @slawomirstefaniak6231 Год назад +2

    Cięty jezyk kolegi. Kulecki tylko milcxal i zmienial temat. Ale podobalo to mi się

  • @waldekprezner4172
    @waldekprezner4172 Год назад +3

    👍🚂

  • @LeszekSlowinski
    @LeszekSlowinski Год назад +1

    Ach, Polibuda.
    Pamiętam że w Studenckim Radiu ŻAK (Politechniki Łódzkiej) było słuchowisko "Student", opowiadające o perypetiach pierwszoroczniaka w akademiku.

  • @comettoPL
    @comettoPL Год назад +2

    Polecam stary film instruktażowy na temat nitowania poszycia samolotów: ruclips.net/video/IDbTUt3OG9s/видео.html
    To nie jest taka prosta sprawa jak by się mogło wydawać, kilka kwestii mnie zaskoczyło.

  • @pawegrochowski1160
    @pawegrochowski1160 Год назад +1

    Nasze polskie cysterny z lat 60tych mają tą samą konstrukcje mocowania zbiornika na pasy i drewniane podpory. Na nasze nieszczęścię kolejarskie jeszcze te trupy jeźdźą np u ctla czy trans chema Te zbiorniki z lat 60tych właśnie.

  • @maciekcz4308
    @maciekcz4308 Год назад +1

    Materiał super,jak zwykle!Dla plenerów zachęcam do lepszego omikrofonowania.Przy nagraniach z plenenu,więcej tła słychać niż Was. Pozdrawiam.Łapka!

  • @jarekdzi7499
    @jarekdzi7499 Год назад +3

    Normalnie SONDA!

  • @piotrwitek2272
    @piotrwitek2272 Год назад +2

    Piękny wykład omwytrzymałości materiału dla laika…

  • @macx66
    @macx66 Год назад +2

    Ech, przypomniał mi się perlit, ferryt, ledeburyt, ledeburyt przemieniony, austenit,… Cudna dyskusja dla każdego inżyniera.

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад

      Nie chciałem być aż tak perwersyjny by z ferrytami, perlitami i innymi takimi wyskakiwać ;)

  • @lukasz_p_
    @lukasz_p_ Год назад +3

    Pytanie odnosnie Polakow jako pionierow spawania. Skoro tak bylo to dlaczego Pz.Inz. mial takie problemy z produkcja ciagnika C2P wykonywanego w technologii spawania i dlaczego nie opanowano az do wojny spawania blach pancernych na potrzeby budowy czolgu lekkiego, a w przyszlosci sredniego?

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Wyśmienite pytanie. Nie znam się, to się wypowiem: spawanie spawaniu nierówne; zdaje mi się (to ważny wstęp) że spawanie blach pancernych (bardzo grubych) wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami. Pospawanie elektrodowe kształtowników o grubości rzędu kilkunastu nawet milimetrów a pospawanie blach pancernych o grubości kilkudziesięciu - to mogą być zupełnie inne bajki... ale ja nie mam o tym pojęcia i chętnie oddam głos fachowcom.

    • @jacuswoczega9180
      @jacuswoczega9180 Год назад +2

      Pionierstwo przez a) osobę wynalazcy na ograniczonych wymiarach, albo np tylko długich a nie szerokich itd b) w innym zakładzie, w innych warunkach, przy innym wymiarze i grubosci elementów, z innej stali może być trudno powtarzać dobre wyniki. Np stal pancerna może mieć inne cechy. Spawanie prostopadłościanu kilka* kilka m nie musi być technologicznie równie łatwe jak podłużnicy.

    • @jacuswoczega9180
      @jacuswoczega9180 Год назад +2

      Wiem (z dobrego źródła) że np spawanie konstrukcji pod stalowe budunki biurowe ma ogromną ilośc niuansów, i grozi np pękaniem tych ogromnych biurowych szyb, gdy to zacznie pracować w innej porze roku itd. Wymaga się np spawanie wyłączenie w stabilnej termicznie hali, a nie w terenie - i jak element 10x większy dostarczyć z zmontować??? Gdzie zaleta spawania ?

    • @lukasz_p_
      @lukasz_p_ Год назад +2

      W przypadku C2P wanna skladala sie ze zwyklych blach 4mm, bo byl to nieopancerzony ciagnik do artylerii plot. Pz. Inz. mial ogromne problemy ze spawaniem, bo chcieli zredukowac mase pojazdu rezygnujac z nitowania (wlasciwie skrecania na takie smieszne nitosruby). W roku 1939 pojazdy z 20 mm pancerzem sa traktowane jako dosc dobrze opancerzone, to nie czas spawania blach 80mm na zakladke :). Zaciekawilo mnie to polskie pionierstwo w spawaniu, bo to jednak dosc nowa technologia w porownaniu do skrecania na sruby czy nitowania.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +3

      @@jacuswoczega9180 - właśnie... a ja pamiętam, że nitowany Empire State Building w wietrzny dzień strasznie trzeszczał i skrzypiał... jak stary okręt :) .

  • @twkolejofil
    @twkolejofil Год назад +2

    Oj, jak dobrze obcować z technicznymi umysłami! A że wirtualnie w domowym zaciszu, to i piwa można się przy tym napić 😉

  • @oktawianciez6481
    @oktawianciez6481 Год назад +4

    Panie Kulecki, proszę popracować nad dźwiękiem, może dwa mikrofony? nie wiem, nie znam się (tym bardziej, skoro wita Pan widzów i słuchaczy, to proszę pamiętać o tych niedosłyszących)

    • @Adam_Adamsky
      @Adam_Adamsky Год назад +2

      Co do "pamiętaniu o niedosłyszących" - to mam taką propozycję: zamiast stękać, sam możesz dodać napisy przecież.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +8

      Pracujemy. Są postępy. W tym nagraniu studyjne części są już z nowym sprzętem, za to w terenie - jeszcze ze starym. Będzie poprawa.

    • @dariusz_k._ladziak
      @dariusz_k._ladziak Год назад +3

      26:42 No nie tak. Miało być o cysternie, a armatę zaczynacie budować...

    • @JaQba91
      @JaQba91 Год назад

      @@dariusz_k._ladziak 😂

    • @starypryk
      @starypryk Год назад +1

      To jakaś moda z tym narzekania na dźwięk czy co?

  • @MIMALECKIPL
    @MIMALECKIPL Год назад +4

    Rdza mówi - wkusno i toczka. Tam gdzie korozja ;)

  • @pralkatv3485
    @pralkatv3485 Год назад +1

    Realizując odbudowę instalacji energetycznej w Veliki Crljeni, 9 lat po zbombardowaniu przez NATO (elektrowni Kolubara A) zetknąłem się z amerykańskimi wagonami, które Serbia otrzymała od USA w ramach planu Marshalla.

  • @kato7611
    @kato7611 Год назад +1

    Metalurgia hmmmm... temat rzeka ,a i dużą wiedzę o fizyce czy chemii trzeba posiadać... Pragnę przy tym zauważyć : ciekawa konstrukcja ostoi taka rzadko spotykana.... Pozdrawiam.

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska Год назад +3

    Jestem bardzo urzeczony ta nowa formula dialogu. Szlachetne, najlepszej klasy wzorce Sondy przychodza na mysl. Oby wiecej, zobacze wszystko. Ciut niesmialo sugerowalbym mniej wchodzenia wzajemnie w slowo. I moze ciut odmiennych pogladow ustawionych przed samym nagrywaniem. Przekonywanie sie argumentami. Iluzja, ze prawda nie jest z gory znana. Miodzio. Ale ja stary jestem, moze glupoty gadam.

  • @andrzejoxx1696
    @andrzejoxx1696 Год назад +1

    A co do nitów jak mówiliście to kiedyś używano w USA młotków nitujacych na ciśnienie przeważnie było to używane w produkcji i mechanice

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Dokładnie; przynajmniej w lotnictwie pneumatyka rządziła i rządzi.

  • @dugiejoness5197
    @dugiejoness5197 Год назад +1

    Ten klasyczny wózek to Y25 na którego wygasła ochrona patentowa to stał się popularny

  • @kolejarz1978
    @kolejarz1978 Год назад +2

    Fajnie by było pokazać taką cysternę od wewnątrz ile ma przegród itp..Sam jestem ciekaw jakie amerykańcy mieli patenty.

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      Hm… kamerę z noktowizją mamy ;)

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim widzisz... nie ma jak się wytłumaczyć - mus jechać jeszcze raz do Kościerzyny ;)

  • @BodzioChomik
    @BodzioChomik Год назад +2

    O, słynny wydział Skuterków i Małych Rowerków

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +2

      A studenci pierwszego roku Siedzą i Mało Rozumieją ;)

    • @PokoleizKuleckim
      @PokoleizKuleckim  Год назад +1

      @@fifi81pl - wchodzę na YT, patrzę: o, mnóstwo nowych komentarzy. Patrzę bardziej, a to wszystko Twoje odpowiedzi na komentarze innych :D .

    • @fifi81pl
      @fifi81pl Год назад +1

      @@PokoleizKuleckim Oj tam mnóstwo... jak byś zobaczył jaki jest skutek tego jak się dorwę do klawiatury komentując specyfikacje techniczne w przetargach ;)

  • @MatiMK
    @MatiMK Год назад +1

    👍

  • @robertmis
    @robertmis Год назад +3

    Te bachorki w tle jak zwykle urocze

  • @onufratfaraon4058
    @onufratfaraon4058 Год назад +4

    Ten co siedział w środku w trakcie nitowania musiał być głuchy ...

  • @PaulusLapkov
    @PaulusLapkov Год назад +1

    👏👏👏👍✌️