Gdy czarne ma być czarne a białe ma być białe zamiast być szare ;) Cyfra z podglądem na żywo ma tę genialna cechę, że widać :) i pokrętłem kompensacji można sobie to ładnie i szybko dostroić. Wspomnę jednak przy okazji tematu o najlepszym moim zdaniem wbudowanym w korpus światłomierzu, mierzącym światło odbite jaki kiedykolwiek powstał, czyli systemie pomiarowym, wbudowanym w Olympus OM-4TI. Masz tam tradycyjny pomiar uśredniony, pomiar punktowy z możliwością zapamiętania wielu punktów a następnie uśrednienia ich, pomiar w światłach i pomiar w cieniach. Fotografujesz śnieg i chcesz, żeby był biały a nie szary, to wciskasz przycisk light. Fotografujesz czarna płytę i chcesz, aby była czarna a nie szara, to wciskasz przycisk shadow. Masz do czynienia z trudno oświetlona sceną o sporych kontrastach i chcesz to wycyzelować, robisz pomiar w wielu punktach. Spieszy ci się i chcesz szybko zrobić pomiar uśredniony, robisz go przyciskiem od pomiaru uśrednionego. Dodatkowo masz oczywiście także pokrętło kompensacji. Z wielu powodów, nie tylko ze względu na ten fenomenalny system pomiaru światła Olympus OM-4TI jest moim absolutnie numerem 1, jeżeli chodzi o aparaty analogowe. Uwielbiam fotografować tym aparatem :)
Najlepszy sposób to używać tryp M, pomiar światła punktowy, szara karta 18% kodaka. Ustawiamy karte przy zabawce, mierzymy światło centralnie na karte w aparacie ustawiamy ekspozycję na zero histogram sprawdzamy czy kreska jest idealnie na środku. Robimy zdjęcie i od tego momentu jest Pro. Bardzo dobrze wytłumaczyłeś AV w Canonie
@@nieznajomy7269 How become great photographer. We must at least ones a year calibration and test ours eyes to read correctly pure white and gray shades and colors. Otherwise we will go to setup in camera dial (AUTO) green square.That's correct XD
3 года назад+1
Karta kartą, polecam też Expodisc (żałuję, że mi za to nie płacą) :)
A co w przypadku fotografii np. zachodu/wschodu słońca lub drogi mlecznej ? Czy podbicie EV spowoduje gorszą jakość zdjęcia, Np powodując większe szumy?
Aaaaahhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ... no teraz to skumałem :) czyli jakby manualna korekta ekspozycji po zaobserwowanej strukturze naszego kadru (badz po 1 zdjeciu) i wniosku czy np dany model jest na zbyt jasnym czy zbyt ciemnym,..., wplynie w kolejnym kroku na ustawienie aparatu... czyli jak mowisz, na ciemnym robimy na minus a przy jasnych na plus .. spoko. Dzieki i do stestowania!
A jak to działa fizycznie w aparacie? Skąd tak naprawdę jest to "świetło" i czy można to porównać do ISO? Jak ustawienia kompensacji ekspozycji wpływają na szumy na zdjęciu?
Jacku być może pamiętasz jak kiedyś pisałem w komentarzu pod Twoim starszym filmem z konta necu90 już dokładnie nie pamiętam co, ale odpisałeś wtedy, że to że tutaj trafiłem to być może nie przypadek. Czuje potrzebę by to napisać, od dłuższego czasu jak obserwuje Twój kanał i uczę się fotografii to zawsze jak o czymś pomyśle czego akurat nie wiem to za niedługo dodajesz o tym film. Dzisiaj rano się zorientowałem, że to jest trochę dziwne i mało przypadkowe, ale dzięki temu robię mega postęp w fotografii. I jeszcze na koniec taka śmieszna rzecz gdyby tak ,,W" odwrócił w Twoim nazwisku... 😊 Pozdrawiam Ciebie i całą rodzinę i serdecznie dziękuję za pożyteczne materiały.
3 года назад
Krzysztofie, żeby jeszcze dodać jedną cegiełkę do tego co napisałeś to dodam, że mam brata Krzysztofa :) Cieszę się, że te tematy trafiają w Twoje potrzeby, to u mnie działa trochę tak, że jak mi się coś przypomni to robię o tym film i już hehe :)
Dlatego że aparat biały, czy też czarny i zawsze kombinuje co tutaj jest 18 procent szarości. Dlatego właśnie że gdy robimy sesje w zimie warto kompensować dodatnio, po to by śnieg /ten który świeżo napadał/ nie wyszedł szary. Pozdrawiam, hey!
Można też skorzystać z innego trybu pomiaru, np. punktowego - jeśli fotografujemy jakiś obiekt, który zajmuje maksymalnie z 50% kadru. Aparat wykona pomiar tylko punktowo, nie uśredni całego kadru.
Nigdy z tej korekcji nie korzystałem, po prostu zawsze centralnym, 1 pkt pomiarem światła mierzę światło w danym pkt i wiem jak bedzie naświetlone zdjęcie, a po sprawdzeniu na ekraniku, robię ewentualne korekty w czasie, iso lub przysłonie(odruchowo w czasie) . Zdjęcia robię lustrzanką. Może kiedyś spróbuję z tą korekcją :)
Zastanawiam się po co dawać kompensate +1EV skoro mogę przecież czas otwarcia zmniejszyć o jeden skok np z 1/400 na 1/200 ? Nie wyjdzie na to samo? PS: swoją drogą super filmiki.
witam,bardzo przydatne informacje ,tylko...tłumacząc zależności mówi Pan :jak widzimy... i pokazuje jedno zdjęcie zrobione przez aparat ...myślę , że łatwiej byłoby zrozumieć widząc wszystkie zdjęcia i różnice między mimi pozdrawiam
W sumie odkąd zacząłem używać zebry, prześwietlanie świateł przestało być problemem. Dużo zależy od matrycy, na jednych da się ładnie wyciągać światła - Canon (starsze puszki - w nowych to nie wiem). Znowu Nikon i Sony zdecydowanie preferuje wyciąganie z cieni. A o ile, to już trzeba samemu się przekonać. Bo na starszych puszkach 2EV to już wychodzi kasza, a na A7 III np. jeszcze 3EV jest używalne. J.w samemu należy sprawdzić swój punkt akceptowalności ;).
Ze względów praktycznych w większości scen najlepiej się sprawdzi Av i nie ma sensu się katować ustawiając za każdym razem wszystkie trzy parametry ręcznie. Od tego jest kompensacja ekspozycji żeby coś tam skorygować jeśli potrzeba.
@@daro0352 Zależy w jakich warunkach robisz foty. Jeśli na ślubach, ja proponuję ustawić limit czasu najdłuższy 1/250s iso na auto i jazda...zmieniasz tylko przysłonę 😎
@@nieznajomy7269 Krajobrazy, zdjęcia zwierząt, makro to to co fotografuję najczęściej. Preselekcja przysłony i AutoISO i czas naświetlania jest pilnowany by nie był dłuższy niż 1/ogniskowa i tylko przysłonę reguluję ręcznie + ewentualna kompensacja ekspozycji. Wszystko z ręki. To tylko w zdjęciach nocnych już muszę używać M bo na ogół robię zdjęcia od rana do wieczora i nie przypominam sobie przypadku żebym w tych scenach musiał koniecznie przełączyć na M.
może głupie pytanie (choć podobno takich nie ma) ale dopiero zaczynam przygodę z mądrzejszym foto wiec mogłem czegoś nie załapać- czy używamy tego w każdym trybie? czy jak próbuje robić zdjęcia głównie w M to ustawiając wszystkie inne parametry powinienem zrobić już tak, że ustawianie tego pokrętła (które było dla mnie największą zagadką😉) wtedy nie jest potrzebne?
A czy korekta ekspozycji wykorzystuje ustawienia ISO? Tzn. zmniejsza wartość ISO lub zwiększa? Jeśli tak, to znaczy, że to samo możemy robić właśnie zmieniając ustawienia ISO?
3 года назад+1
ISO powinno być w tym wypadku stałe, ISO też można kręcić, ale jak zależy Ci na jakiejś konkretnej jakości bez szumów to lepiej właśnie wbić stałą wartość i operować kompensacją.
Moje pytanie - jak zrobić kompensację ekspozycji fotografując osoby na tle białej ściany ze słonecznymi oknami i używając lampy błyskowej? Czy tylko metodą próbnych zdjęć?
No dobra, w miarę rozumiem ale czy nie jest tak że należy dążyć mimo wszystko to optymalnej ekspozycji na "0" w aparacie (suwak na dole z podglądem) bo w razie czego i tak jesteśmy w stanie uzyskać np. -2 czy +2 w programie graficznym? Rozumiem że mówisz o tym żeby zdjęcie z aparatu surowe już było dobre, ale czy nie lepiej początkującemu skupić się bardziej na tym żeby mimo wszystko dążyć do "0"?
Czy jednak finalnie nie jest najlepiej wszystko w manualu, uzywamy auto niektorych parametrow zeby i tak finalnie wprowadzic korekte manualnie by miec wlasciwa ekspozycje, czyli nie proscie od razu a manualu wsyztsko ustawic, tym bardziej ze i tak patrzymy na wyswietlacz i widzimy, jak masz np 15-35, ustawiasz 1/200 iso wieksze niz potrzebujesz o 1000 przy dziurze na 4 i sobie tylko jedneum pokretlem jezdzisz w gora dol a jak braknie lub za duzo czas na 1/100 itd, chyba ze cos pomijam w procesie ale nie widze zadnej zalety miec cokolwiek w auto w normalnej sytuacji
Też się nad tym zastanawiałem po obejrzeniu odcinka. Czy po wprowadzeniu czasu, przysłony i ISO w aparacie manualnie w jakikolwiek sposób ustawienie korekty kompensacji wpłynie na zdjęcie? Teoretycznie nie powinno .... ale może o czymś nie wiem? Aż wziąłem aparat i przetestowałem. Teraz wiem:) BTW, świetnie wyjaśnione przez autora, nie można już prościej tego chyba wytłumaczyć. Stąd dziwią mnie niektóre komentarze. ruclips.net/video/i24ci64b73U/видео.html w tym filmie ambasadora Sony Marka Galera jest świetnie też ten temat wyłożony ... w sumie już na początku filmu również wyjaśnione dla jakich trybów mają ustawienia zastosowanie - polecam.
Przyznam że objerzałem już któryś raz i nie rozumiem idei. Założenie jest takie że w kontrastowych scenach aparat uśredniając cały obrazek ma tendencję do ustawiania parametrów półautomatyki (trzymajmy się trybu A/AV) tak, żeby zdjęcie wyszło "uśredniając dobre", co daje tragiczne efekty. Ale nadal nie kumam skąd wiadomo w którą stronę kręcić kompensacją i dlaczego akurat w tę, dlaczego o jedną góra dwie przysłony a nie więcej i kiedy jedna, a kiedy dwie przysłony. Przykład z miśkiem też jakiś takiś mało wymowny - bo na kazdym zdjęciu miśka widać, detale się nie gubią. Może ja jestem jakiś oporniejszy ;d ale przykłady typu: ćwiartka czarnego samochodu z reflektorem w punkcie centralnym w słoneczny dzień, taka sama ćwiartka tylko białego samochodu, biała suknia + czarny garnitur na "parkowym" tle (to wydaje mi się najtrudniejsze) to wszystko z wyjaśnieniem dlaczego bez kompensacji jest źle, jaką kompensację faktycznie zapodać i do czego dążymy.
2 года назад+1
Fotografowie, którzy się w tym lubują robią to już na oko. Patrzysz i widzisz, że będzie trzeba -2ev. Dlatego właśnie trzeba obsesyjnie fotografować żeby to weszło w krew. A swoją drogą to nie ma techniki idealnej. Różnym osobom leżą różne rozwiązania. Być może w Twoim przypadku właśnie tak jest, że kompensacja nie wchodzi i tyle.
@ to nie jest kwestia że "nie wchodzi" - ja widzę kiedy umieszczam żonę w pułapce świetlnej i chcę jej cyknąć "artystyczne" zdjęcie, to będę musiał coś poczarować z automatyką, tylko kwestia tego że nie "czuję", nie rozumiem "w którą stronę" i "o ile". Przykład z ćwiartką auta to mój z autopsji - kupiłem nowy obiektyw, wracając z zakupu pojechałem autem na myjnię, a że zbliżała się golden hour no i byłem uzbrojony... :D. Efektem tego czarny nawoskowany lakier seksownie pokryty kropelkami wody wyszedł płowy bo aparat zmierzył że "oj kolego masz ciemno to wydłużymy migaweczkę" i brutalnie przejarałem (zgaszone oczywiście) reflektory, w drugim kontrast między czarną maską a srebrnym odbłyśnikiem reflektora skutecznie przesunął maskę w cienie i wyszło tak... no nienaturalnie. Musiałbym pokazać bo tak opisowo to możemy rozmawiać o dwóch różnych rzeczach.
Nie rozumiem po co robić zdjęcia w trybie AV skoro i tak trzeba manualnie korygować kompensację ekspozycji. Prościej samemu ustawiać wartość czasu naświetlania w trybie M.
Witam szukam jakiegoś aparatu do 1000 zł ze względu na to że lubię fotografię i dopiero to będzie mój pierwszy aparat jest pan w stanie lub ktokolwiek inny mi jest w stanie jakiś polecić?
3 года назад
Dobre pytanie, zastanowię się nad nim. W razie czego proszę szukać na blogu Niezłych Aparatów.
Pytanie z innej beczki pewnie masz ich setki nie chcesz nie odpowiadaj. Który aparat byś wybrał i dla czego canon 6d Mark II czy canon rp
3 года назад
Macieju, faktycznie sporo osób pyta :) Ostatnio kupiłem R6 i sprawdza mi się do wszystkiego. Z Canonów to od R6 zaczęła się era autofokusa. Wszystkie wcześniejsze modele tylko udawały że mają AF
Słabowato pan prezentuje porównywane zdjęcia. Nie można jasno stwierdzić, które jest przy jakich nastawach zrobione bo jakoś tak chaotycznie to wypadło a już na pewno nie ma czasu na ocenę różnic bo zdjęcia są pokazane za krótko. Mimo to kciuk w góre jest.
3 года назад
Ok, słuszna uwaga. Następnym razem zrobię takie zestawienie jedno obok drugiego. Dzięki za podpowiedź!!!
Maslo Maslane. Moze i umie pan robic zdjecia ale tlumaczyc pan nie potrafi. Na nauczyciela Pan sie nie nadaje. Prosze uzywac prostych slow bo tlumaczy pan amatorom nie fotografom. Sek w tym by skomplikowane sprawy wytlumaczyc w prostych slowach - A. Einstein
3 года назад
Super, następnym razem proszę podać czego łaskawy Pan nie zrozumiał w filmie to będę wiedział jaki odcinek nagrać, w sensie co wymaga osobnego wytłumaczenia. Z góry dziękuję za takie podpowiedzi.
Czy potrzebujesz pełnej klatki? ruclips.net/video/mCP52vTAFcI/видео.html
pewnie że potrzebuję :D , średni format jeszcze bardziej
Dziękuję panie Jacku za tyle prostych i przydatnych wskazówek. Bardzo wielu ciekawych rzeczy w każdym filmie się dowiaduję 👌🏻
Do usług!
Gdy czarne ma być czarne a białe ma być białe zamiast być szare ;) Cyfra z podglądem na żywo ma tę genialna cechę, że widać :) i pokrętłem kompensacji można sobie to ładnie i szybko dostroić. Wspomnę jednak przy okazji tematu o najlepszym moim zdaniem wbudowanym w korpus światłomierzu, mierzącym światło odbite jaki kiedykolwiek powstał, czyli systemie pomiarowym, wbudowanym w Olympus OM-4TI. Masz tam tradycyjny pomiar uśredniony, pomiar punktowy z możliwością zapamiętania wielu punktów a następnie uśrednienia ich, pomiar w światłach i pomiar w cieniach. Fotografujesz śnieg i chcesz, żeby był biały a nie szary, to wciskasz przycisk light. Fotografujesz czarna płytę i chcesz, aby była czarna a nie szara, to wciskasz przycisk shadow. Masz do czynienia z trudno oświetlona sceną o sporych kontrastach i chcesz to wycyzelować, robisz pomiar w wielu punktach. Spieszy ci się i chcesz szybko zrobić pomiar uśredniony, robisz go przyciskiem od pomiaru uśrednionego. Dodatkowo masz oczywiście także pokrętło kompensacji. Z wielu powodów, nie tylko ze względu na ten fenomenalny system pomiaru światła Olympus OM-4TI jest moim absolutnie numerem 1, jeżeli chodzi o aparaty analogowe. Uwielbiam fotografować tym aparatem :)
Cyfrowe Olympusy i OM System (EM-1, EM-5, OM-1) też mają pomiar punktowy, punktowy na światła i punktowy na cienie.
Super wyjaśnione. Nareszcie wiem czemu i komu służy kompensacja exp. Dzięki.
dziękuję za wyjaśnienie w tak przystępny sposób
Świetny materiał, w dodatku pokazany na przykładzie, oby więcej takich filmów 👏👏🤗 a z przyjemnością będę oglądał 🤗 i czerpał wiedzę od Pana
Super poradnik,bardzo rzeczowy.Dobra robota.Pozdrawiam.
Dziękuję bardzo. Prosto i na temat. Pozdrawiam
Bardzo dziekuje za te rady
Najlepszy sposób to używać tryp M, pomiar światła punktowy, szara karta 18% kodaka. Ustawiamy karte przy zabawce, mierzymy światło centralnie na karte w aparacie ustawiamy ekspozycję na zero histogram sprawdzamy czy kreska jest idealnie na środku. Robimy zdjęcie i od tego momentu jest Pro. Bardzo dobrze wytłumaczyłeś AV w Canonie
What you see, what you get😉
@@nieznajomy7269 How become great photographer. We must at least ones a year calibration and test ours eyes to read correctly pure white and gray shades and colors. Otherwise we will go to setup in camera dial (AUTO) green square.That's correct XD
Karta kartą, polecam też Expodisc (żałuję, że mi za to nie płacą) :)
@ Expodisc 2.0 to swietne narzedzie do ustawienia prawidlowej ekspozycji i balansu bieli 2w1 .
Super! Dzięki.
Fajnie wytłumaczone👍
genialnie wytłumaczone 👍
Zwięźle i na temat. Super. Bardzo fajny kanał :)
Super tego było mi trzeba :D. Pozdrawiam
Bardzo się cieszę!
Fajnie sie Ciebie słucha i ogląda :) Pozdrawiam :)
Dzięki za przystępną informację. Rozumiem, że przy trybie manualnym nie ma możliwości dokonania kompensacji ekspozycji.
W trybie manualnym wszystko ustawiasz manualnie, więc nie ma czego kompensować. Masz to, co ustawisz.
A co w przypadku fotografii np. zachodu/wschodu słońca lub drogi mlecznej ? Czy podbicie EV spowoduje gorszą jakość zdjęcia, Np powodując większe szumy?
Aaaaahhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ... no teraz to skumałem :) czyli jakby manualna korekta ekspozycji po zaobserwowanej strukturze naszego kadru (badz po 1 zdjeciu) i wniosku czy np dany model jest na zbyt jasnym czy zbyt ciemnym,..., wplynie w kolejnym kroku na ustawienie aparatu... czyli jak mowisz, na ciemnym robimy na minus a przy jasnych na plus .. spoko. Dzieki i do stestowania!
A jak to działa fizycznie w aparacie? Skąd tak naprawdę jest to "świetło" i czy można to porównać do ISO? Jak ustawienia kompensacji ekspozycji wpływają na szumy na zdjęciu?
Polecam poradnik jeśli lubisz ciekawostki
niezleaparaty.pl/produkt/poradnik-zakupowy-dla-fotografow-na-2025-wybierz-aparat-dla-siebie/
Jacku być może pamiętasz jak kiedyś pisałem w komentarzu pod Twoim starszym filmem z konta necu90 już dokładnie nie pamiętam co, ale odpisałeś wtedy, że to że tutaj trafiłem to być może nie przypadek.
Czuje potrzebę by to napisać, od dłuższego czasu jak obserwuje Twój kanał i uczę się fotografii to zawsze jak o czymś pomyśle czego akurat nie wiem to za niedługo dodajesz o tym film. Dzisiaj rano się zorientowałem, że to jest trochę dziwne i mało przypadkowe, ale dzięki temu robię mega postęp w fotografii.
I jeszcze na koniec taka śmieszna rzecz gdyby tak ,,W" odwrócił w Twoim nazwisku... 😊
Pozdrawiam Ciebie i całą rodzinę i serdecznie dziękuję za pożyteczne materiały.
Krzysztofie, żeby jeszcze dodać jedną cegiełkę do tego co napisałeś to dodam, że mam brata Krzysztofa :) Cieszę się, że te tematy trafiają w Twoje potrzeby, to u mnie działa trochę tak, że jak mi się coś przypomni to robię o tym film i już hehe :)
@ Ktoś ewidentnie grzebie nam w głowach. :D
Bardzo ciekawy filmik ;)
W trybie pełnym manualnym chyba nie używa się kompensacji .... to chyba przydatne w trybach preselekcji i automatycznym - mam rację ?
Nie używa się wtedy, kiedy masz wszystko w manualu 😉 wtedy ustawiasz ekspozycję czasem lub przysłoną ..oczywiście włączony podgląd na żywo.
Dokładnie, to tylko dla preselekcji.
Kompensacja ekspozycji jest przydatna w manualu… gdy mamy ISO auto.
@@RafalWylegala Czyli tak do końca już to nie jest manual 😝
A mi chodziło o pełen manual
@@RafalWylegala to już wtedy nie jest manual
Dlatego że aparat biały, czy też czarny i zawsze kombinuje co tutaj jest 18 procent szarości. Dlatego właśnie że gdy robimy sesje w zimie warto kompensować dodatnio, po to by śnieg /ten który świeżo napadał/ nie wyszedł szary. Pozdrawiam, hey!
Dzięki za to cenne uzupełnienie!
Takie pytanie - co lepsze, kompensacja ekspozycji, czy blokada ekspozycji (AFL)? Co daje lepsze rezultaty?
👍👍👍
Można też skorzystać z innego trybu pomiaru, np. punktowego - jeśli fotografujemy jakiś obiekt, który zajmuje maksymalnie z 50% kadru. Aparat wykona pomiar tylko punktowo, nie uśredni całego kadru.
Właśnie też się nad tym zastanawiałam oglądając ten filmik
Nigdy z tej korekcji nie korzystałem, po prostu zawsze centralnym, 1 pkt pomiarem światła mierzę światło w danym pkt i wiem jak bedzie naświetlone zdjęcie, a po sprawdzeniu na ekraniku, robię ewentualne korekty w czasie, iso lub przysłonie(odruchowo w czasie) . Zdjęcia robię lustrzanką. Może kiedyś spróbuję z tą korekcją :)
Uważaj bo zobaczysz w wizjerze🤣
Zastanawiam się po co dawać kompensate +1EV skoro mogę przecież czas otwarcia zmniejszyć o jeden skok np z 1/400 na 1/200 ? Nie wyjdzie na to samo? PS: swoją drogą super filmiki.
witam,bardzo przydatne informacje ,tylko...tłumacząc zależności mówi Pan :jak widzimy... i pokazuje jedno zdjęcie zrobione przez aparat ...myślę , że łatwiej byłoby zrozumieć widząc wszystkie zdjęcia i różnice między mimi pozdrawiam
Dobra rada. będę pracował nad przykładami.
W sumie odkąd zacząłem używać zebry, prześwietlanie świateł przestało być problemem. Dużo zależy od matrycy, na jednych da się ładnie wyciągać światła - Canon (starsze puszki - w nowych to nie wiem). Znowu Nikon i Sony zdecydowanie preferuje wyciąganie z cieni. A o ile, to już trzeba samemu się przekonać. Bo na starszych puszkach 2EV to już wychodzi kasza, a na A7 III np. jeszcze 3EV jest używalne. J.w samemu należy sprawdzić swój punkt akceptowalności ;).
Korekta ekspozycji używa się tylko w automatyce..
Polecam fotografować w trybie M 😉
Popieram :) Ale są sytuacje, w których półautomatyczne programy ratują skórę :) Dlatego lepiej znać wszystkie dostępne opcje.
A często pracą metodą prób i błędów na półautomatach można dojść do pracy w trybie M. Szczególnie na nowym sprzęcie
Ze względów praktycznych w większości scen najlepiej się sprawdzi Av i nie ma sensu się katować ustawiając za każdym razem wszystkie trzy parametry ręcznie. Od tego jest kompensacja ekspozycji żeby coś tam skorygować jeśli potrzeba.
@@daro0352 Zależy w jakich warunkach robisz foty.
Jeśli na ślubach, ja proponuję ustawić limit czasu najdłuższy 1/250s iso na auto i jazda...zmieniasz tylko przysłonę 😎
@@nieznajomy7269 Krajobrazy, zdjęcia zwierząt, makro to to co fotografuję najczęściej. Preselekcja przysłony i AutoISO i czas naświetlania jest pilnowany by nie był dłuższy niż 1/ogniskowa i tylko przysłonę reguluję ręcznie + ewentualna kompensacja ekspozycji. Wszystko z ręki. To tylko w zdjęciach nocnych już muszę używać M bo na ogół robię zdjęcia od rana do wieczora i nie przypominam sobie przypadku żebym w tych scenach musiał koniecznie przełączyć na M.
może głupie pytanie (choć podobno takich nie ma) ale dopiero zaczynam przygodę z mądrzejszym foto wiec mogłem czegoś nie załapać- czy używamy tego w każdym trybie? czy jak próbuje robić zdjęcia głównie w M to ustawiając wszystkie inne parametry powinienem zrobić już tak, że ustawianie tego pokrętła (które było dla mnie największą zagadką😉) wtedy nie jest potrzebne?
A czy korekta ekspozycji wykorzystuje ustawienia ISO? Tzn. zmniejsza wartość ISO lub zwiększa? Jeśli tak, to znaczy, że to samo możemy robić właśnie zmieniając ustawienia ISO?
ISO powinno być w tym wypadku stałe, ISO też można kręcić, ale jak zależy Ci na jakiejś konkretnej jakości bez szumów to lepiej właśnie wbić stałą wartość i operować kompensacją.
zmiana ISO nic nie da przy automatyce
👍🏻😊
Jaki miałeś ustawiony Tryb Pomiaru?
Co znaczy "o jedną przeslone"? Chodzi o cały 1 punkt czy może 0.3 ev jak jest w niektórych podziałach?
Odpowiedź na Twoje pytanie Justyno: ruclips.net/video/LOoin2gMam8/видео.html
@ bardzo dziekuje❤️❤️❤️
Moje pytanie - jak zrobić kompensację ekspozycji fotografując osoby na tle białej ściany ze słonecznymi oknami i używając lampy błyskowej? Czy tylko metodą próbnych zdjęć?
No dobra, w miarę rozumiem ale czy nie jest tak że należy dążyć mimo wszystko to optymalnej ekspozycji na "0" w aparacie (suwak na dole z podglądem) bo w razie czego i tak jesteśmy w stanie uzyskać np. -2 czy +2 w programie graficznym? Rozumiem że mówisz o tym żeby zdjęcie z aparatu surowe już było dobre, ale czy nie lepiej początkującemu skupić się bardziej na tym żeby mimo wszystko dążyć do "0"?
Czy jednak finalnie nie jest najlepiej wszystko w manualu, uzywamy auto niektorych parametrow zeby i tak finalnie wprowadzic korekte manualnie by miec wlasciwa ekspozycje, czyli nie proscie od razu a manualu wsyztsko ustawic, tym bardziej ze i tak patrzymy na wyswietlacz i widzimy, jak masz np 15-35, ustawiasz 1/200 iso wieksze niz potrzebujesz o 1000 przy dziurze na 4 i sobie tylko jedneum pokretlem jezdzisz w gora dol a jak braknie lub za duzo czas na 1/100 itd, chyba ze cos pomijam w procesie ale nie widze zadnej zalety miec cokolwiek w auto w normalnej sytuacji
Pytanie w sony a6000 przy manualnych ustawieniach niemoge zmieniać korekcji ekspozycji gdy iso jest ustawiana ręcznie dlaczego?
Czyli w trybie manualnym kompensacja ekspozycji sie nie przydaje?
W manualu nie, ale nie wszyscy ogarniąją tryb M :) Albo nie we wszystkich sytuacjach się sprawdza manual.
Tam nie ma kompensacji ekspozycji bo wszystko ustawiasz ręcznie.
Kompensacja to po prostu zmiana CZASU naświetlania, dokładnie to samo co w manualu
Też się nad tym zastanawiałem po obejrzeniu odcinka. Czy po wprowadzeniu czasu, przysłony i ISO w aparacie manualnie w jakikolwiek sposób ustawienie korekty kompensacji wpłynie na zdjęcie? Teoretycznie nie powinno .... ale może o czymś nie wiem? Aż wziąłem aparat i przetestowałem. Teraz wiem:) BTW, świetnie wyjaśnione przez autora, nie można już prościej tego chyba wytłumaczyć. Stąd dziwią mnie niektóre komentarze.
ruclips.net/video/i24ci64b73U/видео.html w tym filmie ambasadora Sony Marka Galera jest świetnie też ten temat wyłożony ... w sumie już na początku filmu również wyjaśnione dla jakich trybów mają ustawienia zastosowanie - polecam.
Przyznam że objerzałem już któryś raz i nie rozumiem idei.
Założenie jest takie że w kontrastowych scenach aparat uśredniając cały obrazek ma tendencję do ustawiania parametrów półautomatyki (trzymajmy się trybu A/AV) tak, żeby zdjęcie wyszło "uśredniając dobre", co daje tragiczne efekty.
Ale nadal nie kumam skąd wiadomo w którą stronę kręcić kompensacją i dlaczego akurat w tę, dlaczego o jedną góra dwie przysłony a nie więcej i kiedy jedna, a kiedy dwie przysłony.
Przykład z miśkiem też jakiś takiś mało wymowny - bo na kazdym zdjęciu miśka widać, detale się nie gubią.
Może ja jestem jakiś oporniejszy ;d ale przykłady typu:
ćwiartka czarnego samochodu z reflektorem w punkcie centralnym w słoneczny dzień,
taka sama ćwiartka tylko białego samochodu,
biała suknia + czarny garnitur na "parkowym" tle (to wydaje mi się najtrudniejsze)
to wszystko z wyjaśnieniem dlaczego bez kompensacji jest źle, jaką kompensację faktycznie zapodać i do czego dążymy.
Fotografowie, którzy się w tym lubują robią to już na oko. Patrzysz i widzisz, że będzie trzeba -2ev. Dlatego właśnie trzeba obsesyjnie fotografować żeby to weszło w krew. A swoją drogą to nie ma techniki idealnej. Różnym osobom leżą różne rozwiązania. Być może w Twoim przypadku właśnie tak jest, że kompensacja nie wchodzi i tyle.
@ to nie jest kwestia że "nie wchodzi" - ja widzę kiedy umieszczam żonę w pułapce świetlnej i chcę jej cyknąć "artystyczne" zdjęcie, to będę musiał coś poczarować z automatyką, tylko kwestia tego że nie "czuję", nie rozumiem "w którą stronę" i "o ile".
Przykład z ćwiartką auta to mój z autopsji - kupiłem nowy obiektyw, wracając z zakupu pojechałem autem na myjnię, a że zbliżała się golden hour no i byłem uzbrojony... :D.
Efektem tego czarny nawoskowany lakier seksownie pokryty kropelkami wody wyszedł płowy bo aparat zmierzył że "oj kolego masz ciemno to wydłużymy migaweczkę" i brutalnie przejarałem (zgaszone oczywiście) reflektory, w drugim kontrast między czarną maską a srebrnym odbłyśnikiem reflektora skutecznie przesunął maskę w cienie i wyszło tak... no nienaturalnie. Musiałbym pokazać bo tak opisowo to możemy rozmawiać o dwóch różnych rzeczach.
Nie rozumiem po co robić zdjęcia w trybie AV skoro i tak trzeba manualnie korygować kompensację ekspozycji. Prościej samemu ustawiać wartość czasu naświetlania w trybie M.
Witam szukam jakiegoś aparatu do 1000 zł ze względu na to że lubię fotografię i dopiero to będzie mój pierwszy aparat jest pan w stanie lub ktokolwiek inny mi jest w stanie jakiś polecić?
Dobre pytanie, zastanowię się nad nim. W razie czego proszę szukać na blogu Niezłych Aparatów.
D3100
oczywiście to tylko na tych dwóch trybach
Pytanie z innej beczki pewnie masz ich setki nie chcesz nie odpowiadaj. Który aparat byś wybrał i dla czego canon 6d Mark II czy canon rp
Macieju, faktycznie sporo osób pyta :) Ostatnio kupiłem R6 i sprawdza mi się do wszystkiego. Z Canonów to od R6 zaczęła się era autofokusa. Wszystkie wcześniejsze modele tylko udawały że mają AF
@ tylko cena mnie osobiście powala za r6
@ a na filmie masz R a nie R6 , poznaję po ekranie przy sankach 😁
Dziwne ale za zwyczaj używam na odwrót tej kompensacji ( białe gaszę a czarne doświetlam) :)
Też tak robiłem 🙄
nie wiem co robie zle, ale mi to za cholere nie dziala. daje w obie strony na max i zadnej roznicy nie ma
Włącz sobie podgląd na żywo 😀
Prawdopodobnie masz ISO ustawione na AUTO.
@iso 200, nigdy nie daje na auto
Ja nie doswietlam o 0,5 lub 0,25 EV i zawsze jest ok
Słabowato pan prezentuje porównywane zdjęcia. Nie można jasno stwierdzić, które jest przy jakich nastawach zrobione bo jakoś tak chaotycznie to wypadło a już na pewno nie ma czasu na ocenę różnic bo zdjęcia są pokazane za krótko. Mimo to kciuk w góre jest.
Ok, słuszna uwaga. Następnym razem zrobię takie zestawienie jedno obok drugiego. Dzięki za podpowiedź!!!
Dokładnie, to samo miałem zamiar napisać. :)
A ja cały czas myślałem i robiłem odwrotnie a potem rozjaśniałem lub przyciemniane fotki
Czy kompensacja ekspozycji działa tez w trybie Manualnym ??
ech, niestety, ale nie mam takiej opcji jak dostosowywanie pokręteł, mam stary aparat;/
Sony ma fajnie rozwiązane na osobnym pokrętle.
Czyli nie tylko ja mam ufajdaną matrycę :)
Oj, nie tylko :)
Filmy świetne, o aparatach opowiadasz ciekawie, niestety Twoje zdjęcia są raczej przeciętne.
A według mnie najlepiej naświetlone zdjęcia w tym teście to te, które naświetlił sam aparat. Ingerencja pana Jacka tylko fotki popsuła.
To chyba fotografia nie jest dla Ciebie 😅
@@marceliguitarelli931 tralalala
Pierwszy !
Maslo Maslane. Moze i umie pan robic zdjecia ale tlumaczyc pan nie potrafi. Na nauczyciela Pan sie nie nadaje. Prosze uzywac prostych slow bo tlumaczy pan amatorom nie fotografom. Sek w tym by skomplikowane sprawy wytlumaczyc w prostych slowach - A. Einstein
Super, następnym razem proszę podać czego łaskawy Pan nie zrozumiał w filmie to będę wiedział jaki odcinek nagrać, w sensie co wymaga osobnego wytłumaczenia. Z góry dziękuję za takie podpowiedzi.