Kraul od A do Z - wideoanaliza #6 - pozycja głowy i podporowe ręce

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 фев 2025
  • Kraul od A do Z - Profesjonalne podejście do amatorskiego pływania !
    Przed Wami szósty odcinek z serii fragmentów wideoanaliz dokonywanych w SwimmingLab. Rozbieramy "kraula" na części pierwsze, a technikę poddajemy dogłębnej analizie. Moim nadrzędnym celem jest to, żebyście samodzielnie mogli diagnozować i naprawiać swoje potencjalne błędy.
    ! STAŃ SIĘ SWOIM WŁASNYM TRENEREM !
    Zapraszam do równoległej serii vlogów gdzie znajdziecie kolejną porcję informacji o pływaniu:
    www.youtube.co....
    Stay tuned and keep swimmin' !!!
    ⬇️ZNAJDZIESZ MNIE TU⬇️
    📖Facebook: / swimminglab
    📧 Email: swimminglab1@gmail.com
    📞 Telefon: 691-632-993
    🗣 Community: / 27902. .
    🤳Instagram: / swimming.lab
    🤳Instagram: / tri.two.one. .
    #kraul #pływanie #technika

Комментарии • 34

  • @roxban
    @roxban 3 года назад +3

    Super wartościowe treści, dziękuję!

  • @adamsobczyk592
    @adamsobczyk592 5 лет назад +3

    Bardzo, bardzo dobre i potrzebne filmiki. Internet jest zalany tego typu treściami, ale w wersjach obcojęzycznych. Dość długo chodziłem na szkółkę pływania i przestałem ponieważ poza umiejętnością utrzymania się na wodzie i przemieszczania do przodu nie potrafili nauczyć niczego nowego. Jednakże muszę przyznać że dla kogoś o pływalności kamienia to i tak bardzo dużo. Chwała im za to. Według mnie, z tego co oglądałem na RUclips doskonałe filmy instruktażowe robią Koreańczycy. Myślę, że mogłyby być dobra inspiracją. Z wielką niecierpliwością czekam na następne , traktujące o pozostałych stylach filmy. Pozdrawiam

    • @SwimmingLabJakubNowakowski
      @SwimmingLabJakubNowakowski  5 лет назад +2

      Dziękuję za komentarz i czas poświęcony nad nagraniami :) Zgadzam się z powyższym, w internecie dużo treści i ja staram się nie powielać tego co już jest, a przede wszystkim dawać coś merytorycznego od siebie. Planów na kolejne publikacje jest mnóstwo - mam nadzieję, że czas pozwoli :)
      Co do Koreańczyków to ciężko mi się wypowiedzieć ale na pewno Japonia ma bardzo mocne środowisko pływackie, szczególnie wśród osób dorosłych. Co więcej, na poziomie zawodowym mają bardzo dobrych technicznie pływaków więc zdecydowanie jest to dobry kierunek do obserwowania.
      Dzięki i pozdrawiam !

  • @robercikburego
    @robercikburego 5 лет назад +5

    Jesteś wielki! Dzięki że jesteś! 💛

  • @jarekzawadzki1892
    @jarekzawadzki1892 3 года назад +2

    świetna robota,
    wielkie, wielkie dzięki za filmiki.
    genialny film instruktarzowy

  • @kaczor4415
    @kaczor4415 3 года назад

    Super odcinek 😏 dzięki temu człowiek widzi co robi źle.

  • @marcinkos7025
    @marcinkos7025 4 года назад +2

    Fajny odcinek! Super analiza! :)

  • @krystian2814
    @krystian2814 4 года назад +1

    świetne podejście rozpracowywania błędów nie tylko od strony technicznej ale i podejścia psychologicznego "co autor kraula miał na myśli" :D

  • @slawol987
    @slawol987 3 года назад

    To my dziękujemy.

  • @Nowik69
    @Nowik69 5 лет назад +2

    Obejrzałem wszystkie Twoje filmy i uważam, że można z nich sporo wynieść. Widać że masz pojęcie o temacie. Jestem amatorem i uświadomiły mi one dlaczego pływam tak wolno, niestety wciąż "mieszam wodę". Chętnie bym skorzystał z tego rodzaju pomocy jak wideoanaliza + ćwiczenia korygujące ale u mnie w mieście raczej ciężko o takiego trenera. Ćwiczenia w grupie w moim przypadku odpadają bo za dużo mam do poprawy indywidualnie.
    Chętnie bym zobaczył ćwiczenia służące poprawie wkładania luźno ręki do wody bez bąbelków, rotacji ciała, właściwej pozycji w wodzie, generalnie chciałbym opanować kraula długodystansowego poprawnego technicznie.

    • @SwimmingLabJakubNowakowski
      @SwimmingLabJakubNowakowski  5 лет назад

      Dziękuję za komentarz. Poruszył w nim Pan bardzo dużo kwestii :) Co do trenerów lokalnie u Pana nie mam pojęcia jak to wygląda ale często obserwuję, że na zajęciach grupowych niestety jakość ogólna jest niska - nie ma możliwości indywidualnej korekty. Dorośli tego wymagają, ponieważ każdy ma inne problemy i ograniczenia. Jeśli będzie Pan we Wrocławiu zapraszam serdecznie na godzinkę ćwiczeń i wideoanalizę :) Poruszone tematy związane z pływaniem "luźnej ręki, rotacji, pozycji" to już materiał na kilka solidnych lekcji więc proszę o trochę cierpliwości, a ja będę dzielił się wszystkim co wiem :)

  • @pasa5416
    @pasa5416 10 месяцев назад

    Mam ten sam blad! Podpieranie reka po oddechu!!!

  • @alicjatrambowicz1842
    @alicjatrambowicz1842 4 года назад +1

    Świetne filmiki:* już sama widzę swoje błędy ;)
    Przygotowuje się do Iron Man Gdynia i płynę w sztafecie, nigdy nie pływałam na wodach otwartych ani w zawodach :) ale chciałabym się sprawdzić , podpowiedzcie parę wskazówek do kraula lub pływania żeby szybciej przepłynąć :)

  • @piotrlazurek1780
    @piotrlazurek1780 6 месяцев назад

    Dzięki! potrzebuje mobilizacji biodra. nagrasz coś z cwiczeniami na sucho? kraul oczywiście. Pzdr!

  • @ags7498
    @ags7498 5 лет назад +3

    Dobre porady.
    Ciekawi mnie na ile mozna skorygowac utrwalone juz błedy techniczne. Oddech na jedna strone jest m. zd. niekorzystny, zwlaszcza w nauczaniu plywania. Generuje takie wlasnie błedy w ulozeniu ciala i pracy rąk. Uwazam, ze w nauczaniu plywania powinno sie klasc nacisk na oddech dwustronny, wtedy cialo pracuje symetrycznie i poczatkujacy plywak wyrabia sobie odpowiednie nawyki. Dopiero przy utrwalonej dobrej technice plywak niech sobie ustala sposob oddechu, o ile jest potrzeba ( np. gdzie duzy wysilek i niedobor tlenowy)

    • @SwimmingLabJakubNowakowski
      @SwimmingLabJakubNowakowski  4 года назад +1

      Właściwie zgadzam się ze wszystkim co Pani napisała :) Dodam od siebie, że korygowanie utrwalonych już błędów to żmudna praca, a i tak w sytuacjach stresu lub zmęczenia wracają stare nawyki... Przy nauczaniu i doskonaleniu od postaw oddech książkowo na 3 - OK.
      Jeśli dostajemy osobę pływającą ale z pewnymi błędami to kwestia wyboru - czy warto poświęcać kilka/kilkanaście jednostek na zmianę nawyku oddechu jednostronnego czy może można to lepiej wykorzystać, skoro wiadomo że zawodnik na zawodach i tak będzie oddychał na jedną stronę. Jeśli te decyzje podejmujemy wspólnie z zawodnikiem i są one świadome to jestem w stanie zaakceptować to, że jedna strona jest całkiem pominięta. Są osoby których marzeniem jest ukończyć pewien dystans i wiemy z góry, że po tym występie zostanie zakończona praca nad poprawą pływania. Po prostu realizacja celu i kropka. Wtedy trzeba wybrać co warto i co się opłaca :) Jednak jeśli mamy zawodnika, którego sportowe plany są długoterminowe wtedy oczywiście robimy wszystko na tip top ;)

  • @heniuolszak9535
    @heniuolszak9535 5 лет назад +2

    A co sądzi pan o nauce pływania w płetwach ? Bardzo późno wziąłem się za naukę pływania, dopiero kilka mies. temu, w wieku 43lat, i wszystkie moje lekcje odbywają się w płetwach treningowych na nogach, tak każe instruktor. Czy to dobre podejście, pomysł ?? Po ich zdjęciu prawie w ogóle nie czuję nóg i napędu w wodzie.

    • @SwimmingLabJakubNowakowski
      @SwimmingLabJakubNowakowski  5 лет назад +2

      Jest to dość trudne pytanie, wszystko zależy jaki poziom Pan reprezentuje. Najważniejsza informacja na tą chwilę to czy BEZ PŁETW jest Pan w stanie przepłynąć 25 m pracując samymi nogami ? Może być na plecach lub na brzuchu trzymając deskę. Inaczej ujmując pytanie, czy generuje Pan napęd z nóg gdy płetw nie ma w ogóle ?

    • @heniuolszak9535
      @heniuolszak9535 5 лет назад +2

      Tak, w sytuacji o której pan wspomniał, generuję napęd z nóg, tylko jest on ponad 2 razy wolniejszy niż z płetwami, no i szybko się męczę. Ale 25 metrów z deską dam radę przepłynąć. Prawdę mówiąc, przyzwyczaiłem się trochę do tych płetw.

    • @SwimmingLabJakubNowakowski
      @SwimmingLabJakubNowakowski  5 лет назад +3

      W opisanej przez Pana sytuacji odradziłbym więc korzystanie z płetw jako stały element treningu.
      Można z nich korzystać w celu wykonania trudniejszych ćwiczeń na "górę" (czyli na przykład rotacja, pływanie na boku lub nauka cyklu pracy rąk). Jednak nie powinny zastąpić nam napędu na stałe i na zawsze.
      Zgadzam się z tym co Pan napisał - płetwy rozleniwiają i można się do nich bardzo szybko przyzwyczaić.
      Na korzyść płetw można zapisać to, że zmuszają nas do nieco większego wysiłku (układ mięśniowy pracuje "mocniej", a co za tym idzie podwyższone tętno) oraz mobilizują staw skokowy i przy poprawnej pracy staw biodrowy.
      Nie chcę oceniać w ciemno Pana treningu i pracy instruktora więc fajnie jakby Pan kiedyś podesłał swoje nagrania, mógłbym wypowiedzieć się nieco szerzej w tym temacie.
      Pozdrawiam i życzę owocnych treningów !

    • @ags7498
      @ags7498 5 лет назад +4

      Płetwy czy wiosełka ( łapki) nie powinny wchodzic w rutyne treningowa zbyt wczesnie, nadaja sie w fazie zaawansowanej, kiedy plywak nie robi juz bledow technicznych.

  • @jacekmaolepszy5342
    @jacekmaolepszy5342 3 года назад +1

    Taką analize mojego kraula można wykonać tylko we Wrocławiu ? Może coś w Poznaniu ?

    • @SwimmingLabJakubNowakowski
      @SwimmingLabJakubNowakowski  3 года назад

      Osobiście pracuję lokalnie we Wrocławiu. W "sezonie" planowane są też wizyty w większych miastach, między innymi w Poznaniu. Proszę obserwować nasz kanał na Facebooku, tam będą wszystkie informacje na bieżąco. Pozdrawiam !

  • @pioro675
    @pioro675 3 года назад

    Pozdro z WF-u

  • @krzysztofn8907
    @krzysztofn8907 3 года назад

    Witam ! Notorycznie opada mi ręką podczas brania oddechu. Moja prośba dotyczyłaby ćwiczeń w wodzie dzięki którym mógłbym skorygować ten błąd. Pozdrawiam

  • @witold8818
    @witold8818 5 лет назад +2

    Czy jest szansa na wideoanalizę także innych stylów pływackich?

    • @SwimmingLabJakubNowakowski
      @SwimmingLabJakubNowakowski  5 лет назад +9

      Oczywiście, jest taka możliwość, jednak największe zapotrzebowanie wśród uczących się dorosłych jest na kraul. Co więcej "Kraul" to styl DOWOLNY, co pozostawia nam wiele możliwości ingerowania w technikę. Pozostałe style są dość sztywno określone i tam nie ma pola do dostosowywania techniki do własnych potrzeb. Dlatego być może w przypadku pozostałych styli lepiej będzie jak stworzę krótką serię instruktażową zamiast wideoanalizy. Pozdrawiam serdecznie.

  • @krystian2814
    @krystian2814 5 лет назад +1

    Ta łapa w dół, to chyba od Artura za wytykanie błędów

    • @SwimmingLabJakubNowakowski
      @SwimmingLabJakubNowakowski  5 лет назад +2

      Artur to jest twardy gość i dobrze reaguje na konstruktywną krytykę więc wątpię :D