Inne odcinki o egzoplanetach: (21) Planety wokół pulsara - ruclips.net/video/CnDFm16VQ6A/видео.html (22) Planety pozasłoneczne - ruclips.net/video/4oMmLpTGn9U/видео.html (25) Układy planetarne - ruclips.net/video/6zwK2MXUGvg/видео.html (36) Proxima b i TRAPPIST-1 - ruclips.net/video/Za8fsyzOK-M/видео.html
Dziękuję ekipie Astronarium za ten kanał i lektorowi Panu Maciejowi Gudowskiemu za tlumaczenie odcinków, realizacja i montaż pierwsza klasa. Dziękuję i pozdrawiam👍👍👍
Też o tym myślałem. Można wyciągnąć wniosek jak wielka jest rzeczywista liczba układów planetarnych których ekliptyka jest poza naszymi zdolnościami obserwaycyjnymi
@@leszekwojak4673 Albo już odeszli od takich bandyckich rzeczy i zaczęli współpracować ze sobą, dzięki czemu rozwinęli się na tyle, że obserwują nas i innych w czasie rzeczywistym.
Dzień dobry redakcjo Astronarium. Ja z pytaniem związanym z minutą 10:06 . Co mają wspólnego pomiary prędkości radialnej ze spektroskopią? Jak rozumiem czas trwania programu a co za tym idzie poziom wchodzenia w szczegóły nie pozwolił na wyjaśnienie tej kwestii (zważywszy, że wcześniej w tym odcinku było o prędkościach radialny natomiast nic o widmie). Proszę mi powiedzieć gdzie mogę szerzej o tym doczytać. z góry dziękuję i pozdrawiam zarówno fanów jak i redakcję ASTRONARIUM!
Mówiliśmy o tym już wielokrotnie, aby okreslić prędkość radialną trzeba zmierzyć przesunięcie linii widmowych względem laboratoryjnej długości fali. W przypadku planet pozasłonecznych omawiamy to np. tu ruclips.net/video/4oMmLpTGn9U/видео.html, a w przypadku ekspansji Wszechświata tu ruclips.net/video/eB2Eg38OhZ0/видео.html
Jeśli chodzi o spektrografy do poszukiwania drugiej Ziemi to musimy osiągnąć precyzję około 10 cm/s. Spektrograf iLocater na teleskopie LBT w Arizonie chyba osiąga prazcyzję 70 cm/s. Można to wywnioskować z informacji ze strony Uniwersytetu Noter Dame. To ma pozwolić szukać planet ziemiopodobnych wokoł gwiazd typu widmowego M i K. Spektrograf NEID w obserwatorium Kitt Peak chyba osiąga precyzję 50 cm/s. EXPRES na teleskopie Discovery Chanel i ESPRESSO na VLT mają docelowo osiągnąć 10 cm/s ale na razie ESPRESSO chyba osiąga 30 cm/s. To jest bardzo dobra wartość. Spektrograf Large Earth Finder na teleskopie GMT ma osiągać precyzję poniżej 50 cm/s a ANDES na teleskopie ELT ma osiągać precyzję około 1 cm/s. To już jest wartość by szukać planet ziemiopodobnych wokół gwiazd typu G. W 2026 roku ESA ma wysłać misję PLATO a w roku 2028 Chiny mają wysłać prawdopodobnie misję Earth 2.0. Misje mają się skupić na szukania planet ziemiopodobnych ale wokół gwiazd przypominających Słońce. Misja Ariel będzie skupiała się na badaniu atmosfer gazowych olbrzymów i mniejszym stopniu super-Ziemi. Potrzebny by był teleskop taki jak planowane Habitable Worlds Obserwatory z zaawansowanym koronografem czy przesłoną Starshade, wtedy by można było szukać potencjalnych biomarkerów.
Jeden z lepszych, ciekawszych tematów do tej pory. Apropo Wenus to krąży ona na granicy ekosfery, przez to Słońce wypaliło ją. Wyobraźcie sobie gdyby to na miejscu Marsa była Wenus nie miała by takich wysokich temperatur, wtedy byłaby prawdziwą kopią naszej planety.
Napiszę to jeszcze raz. To jest niesprawiedliwe że ten kanał ma tak małe zasięgi i przez to tak mało subskrypcji tym bardziej że te filmy są w bardzo przyswajalnej formie. A jakieś patologiczne dzieci typu kruszwil itd mają po kilka milionów...
Powiem Tobie kolego dlaczego mają słaby zasięg, bo to typowe mainstreamowe studio, które z taką wiedzą nigdy nie znajdzie drugiej ziemi i nie przekroczy bariery prędkośći światła. Co do Wenus to narazie stygnące jądro planety, która Istniała w miejscu Asteroid. Druga ziemia istnieje w Naszym układzie, ale cicho sza.!. A teraz dyskwalifikacja przeciwnika "internet bramą do głupoty"
Witam! Czy tak trudno dołączyć napisy dla osób niesłyszących ?Czy musimy korzystać jedynie z komentarzy żeby cokolwiek wiedzieć z tych filmów ? Niedawno zacząłem się interesować astronomią i chętnie obejrzę twoje filmy. Proszę dodawaj napisy do tych filmów.
Niegdyś planowano budowę wielkiego teleskopu ATLASTelescope, który warunki techniczne miały pozwolić na sięgnięcie znacznie dalej w kosmos i odkrycie nowych planet podobnych do Ziemi, czy coś wiadomo na ten temat? Zaniechano jego budowy?
Dziękuję za ciekawy materiał. Czy jako uzupełnienie mógłbym poprosić o wyjaśnienie, jakie są założenia przy określaniu strefy występowania wody ciekłej? Jej obecność będzie przecież zależeć od ciśnienia atmosfery na powierzchni planety, a tego jeszcze nie potrafimy szacować. Pozdrawiam serdecznie.
@@pawebargiel1136O kurczę, to nie literówka, tylko BYK! Ortograficzny :) Komentarza nie usuwam, bo kogoś też to może zainteresować. Ponieważ detale zależą od ciśnienia i składu atmosfery, dlatego trzeba je badać. O tym właśnie jest ten odcinek.
O jedną Ziemię nie potrafimy zadbać i zaoraliśmy ją tak że w ciągu paru dekad możemy być świadkami własnej zagłady a już szukamy kolejnej planety do zniszczenia...
Odnosze wrazenie ze bardziej swiat naukowy angazuje sie w szukanie zycia lub budowy swiata tam gdzies bardzo daleko od nas a po macoszemu traktuje sie potencjalne miejsca ktore znajduja sie duzo blizej nas czyli w Ukladzie Slonecznym. Albo po prostu o tym duzo mniej mowi sie.
W naszym Układzie Słonecznym obecnie tylko jedna planeta nadaje się do życie w formie jaką znamy. Być może kiedyś Mars był planetą, na której mogło istnieć jakaś forma życia.
@Norbert Rybaczyk Może. Ale póki co są to tylko hipotezy (życie oparte na innych pierwiastkach niż węgiel). Takich form życie jeszcze nigdzie nie zaobserwowaliśmy i nie wiadomo czy miałyby one racje bytu. LOL.
@Norbert Rybaczyk Pewność to jedno. A bezpośredni dowód to drugie. A dopóki takich nie mamy jest to nadal tylko hipoteza. Na 100 kwadryliardach planet mogą istnieć różne formy życia, niekoniecznie oparte na węglu. Jednak takich jeszcze nie znamy. Pozostają one również tylko hipotezą.
@Norbert Rybaczyk Tak. Z tym, że dowód musi stanowić 100% wartość. Mniej niż 100% to tylko przypuszczenia. Poza tym nie zaobserwowaliśmy jeszcze nigdy i nigdzie materii ożywionej opartej na innym pierwiastku niż węgiel. Rozumiesz chyba różnicę między dowodem a przypuszczeniem? Miejsca, gdzie nie sięga jeszcze nauka są doskonałą pożywką do tworzenia teorii spiskowych, hipotez o wszechmogących Bogach stworzycielach i związanych z tymi konceptami ideologiami. Wiemy do czego to prowadzi. A chyba tego nie chcemy, prawda?
@Norbert Rybaczyk Chyba nie zamierzasz porównywać teorii względności, bozonów Higgsa do hipotez na temat tego, na jakich pierwiastach może opierać się życie pozaziemskie xD Każdy biochemik by Cię wyśmiał. Istnienie życia opartego na innych pierwiastach niż węgiel to nadal tylko hipoteza daleka do udowodnienia.
Ile ładnych Polek pracuje w takich ciekawych dziedzinach :o A mówili: nie idź na studia techniczne bo kobiety nie poznasz! Pozdrawiam Panie jak i panów zajmujących się szerzeniem wiedzy i odkrywaniem nieznanego!
@@leszekwojak4673 nigdy nie brałem psychoaktywnych środków i nigdy zły na mnie nie działał ale jeśli ktoś lubi takie lekarstwa niech łyka , wszyscy , którzy bronią prawdy że ziemia jest wirującą kólą lubią łykać wszystko ! No bo po co udowadniać prawdę ? Prawda się sama obroni
Dobry pomysl z szukaniem Drugiej Ziemi,bo gdzies trzeba gromadzić te góry smieci powstale z chinskich jednorazówek ,a przecież trzebavmiec wszystko NOWE ,bo np. miesięczny smartfon tr,eba szybko wymienic na nowszy model ....zeby sąsiedzi nie powiedzieli ...:D
obejrzałam już wiele odcinków, w żadnym nie ma słowa o polskiej agencji kosmicznej POLSA z Gdańska, czy finansowanie odcinków przez ministerstwo ma coś z tym wspólnego?
POLSA (a raczej PAK) nie podlega Ministerstwu Nauki, ale chyba Ministerstwu Rozwoju. Cele raczej ma w tej chwili praktyczne, a nie naukowe, stąd jej brak w Astronarium. Ale mamy nadzieję, że za sprawa rozwoju sektora kosmicznego, wkrótce to się zmieni.
Wenus daje tyle światła, że jej widmo możesz zobaczyć szkolnym spektroskopem. Wydłubanie w nim różnic od widma słonecznego, a więc znalezienie śladów atmosfery, wymaga profesjonalnego sprzętu i procedur.
@@Astronarium No właśnie to miałem na myśli, to wydłubanie różnic od widma światła słonecznego i znalezienie śladów atmosfery. Więc ponawiam pytanie kto dysponuje takim sprzętem i PROCEDURAMI by te różnice wydłubać?
Rzeczywis'cie to bardzo ciekawe i zastanawiajáce, ze obie planety (mys'lé, ze powstały w tym samym czasie), tak rózniá sié od siebie jakby nie były z tego samego s'wiata, albo jakas' wielka katastrofa doprowadziła do zmiany trajektorji jednej i drugiej skalistej planety. Jes'li przyjác', ze komety sá nosicielkami wody i zycia t dlaczego na jednej planecie to zycie i woda jest a na drugiej nie ma - przeciez nic nie wskazuje na to, iz te komety nie docierałyby do naszej sásiadki.
Czy w przestrzeni między badaną planetą, a Ziemią nie ma żadnej materii, która mogłaby wpłynąć na badane widmo światła? Jeśli jest, to skąd wiadomo, że atmosfera badanej planety faktycznie składa się z pierwiastków, jakie przypuszcza się na podstawie widma światła? Z innej strony, jak naukowcy radzą sobię ze zjawiskiem przesunięcia ku czerwieni, w przypadku bardziej odległych galaktyk?
Przede wszystkim po prędkościach radialnych - linie od planety będą miały przesunięcia podobne do macierzystej gwiazdy. Pytania o galakyki nie rozumiem.
po co szukac druga ziemie? moze pierwsze poznac te ktora juz mamy nie znamy co jest w morzach nie mowiac juz co jest ukryty gleboko w ziemi a szukamy w kosmosie gdzie nigdy nie polecimy wiec po co marnowac na to energie
Mam taką rozkmine. Gdybyśmy znaleźli sposób na szybkie przemieszczanie się i w ten sposób mogli przenieść się 65 milionów od słońca i stamtąd spojrzeć w jego kierunku zobaczylibysmy zderzenie się ziemi z meteorytem?
Kurcze nawet jeśli znajdą czy raczej odnajdą kopię naszej wspaniałej Ziemi to jest małe piwo przy wyzwaniu dotarcia do niej 🤔🤔😳😳 Jeśli będzie ta druga Ziemia będzie tysiące lat świetlnych od nas ???! 😭😭😭
Po co? A co jeśli Asteroida jebnie w ziemie to co? Dlatego ważne jest zasiedlanie różnych planet aby Ludzkość przetrwało. Tu chodzi o Ludzkość przetrwanie co do Ziemi to da sobie radę ale potem zje je słońce.
@@mariuszjob9045 aha... co pan panie ;) internet gaszę jak idę spać, zeby mnie promnieniowanie fifi nie szkodziło... ;) a rano odpalam, bo toster jest podpiety do netu z lodówką i nie chcą mi wydać racji żywieniowej...
Piękna Wenus. Puki co to chemiczny tygiel z wrzącym kwasem siarkowym. A może ten proces na przestrzeni milionów lat przygotuje bogaty grunt pod terraformowanie w indywidualnym - o niekoniecznie ziemskim profilu.
dajmy na to, że znajdziemy dokładnie taką planetę, drugą ziemię, ale niestety bez życia, bo każde życie w skali kosmosu trwa ułamki sekund, nic nam to nie da, czemu naszych sił i możliwości nie poświęcamy naszej planecie,
@@malleusmaleficarum9248 jasne, w jakimi okresie tych 3,5 miliarda lat, to życie na naszej planecie, było tego świadome i zdolne do komunikacji z innymi cywilizacjami?, 100 lat?
@@dancolombo6050 i to jest właśnie sedno naszego, ludzkiego problemu, szukamy jego rozwiązania daleko od nas w nadziei, że może ktoś je za nas już rozwiązał....
Ale po co szukać drugiej Ziemi? Nie lepiej znaleźć od razu trzecią? A tak na poważnie: to "wielkie poszukiwanie drugiej Ziemi" zaowocuje kiedyś jej znalezieniem. Na trzeci dzień po "ogromnym astronomicznym odkryciu" ludzie będą rozmawiali o zwyżkujących cenach ogórków. Podobnie będzie z bębenkiem podbijanym na okrągło, czyli "doniosłym odkryciu śladów pozaziemskiej cywilizacji". Po dziesięcioleciach nieustannych poszukiwań i rajcowania się kolejnymi etapami prac, astronomowie w końcu takie ślady przedstawią, a nawet udowodnią. I domyślacie, co wtedy? Tak, tak, macie rację... Wtedy właśnie ogórki stanieją.
Ja od roku zastanawiam się dlaczego ludzie tak bardzo chcą marsa zamiast venus? ma magnetosferę ma praktycznie taką samą atmosferę(nie chodzi mi o skład). ma wszystko to czego mars nie ma, grawitacja taka jak ziemska(prawie) itd. jedynie trzeba usunąć efekt cieplarniany. Myślę że o wiele łatwiej było by ustabilizować atmosferę venus niż bawić się w marsa który nie ma magnetosfery, i ludzie zamiast na powierzchni musieli by budować bazy pod ziemią.
Zamiast szukać niech wymyślą jak tam dotrzeć w krótkim czasie lub bez czasu. Gdy ludzkość będzie miała możliwość dotarcia tam to taka ziemia znajdzie się przypadkiem bardzo szybko. Szukanie drugiej ziemi dzisiaj wyglada tak jak szukanie grzybów bez pojechania do lasu.
Tu nie tylko o poszukiwanie "drugiej ziemi " chodzi , ale o poznanie i wiedzę w ogóle o wszechświecie. "Druga Ziemia" jest tak jakby "przy okazji", choć też ważna.
Według mnie kolonizacja takiej planety nie będzie możliwa. Człowiek potrzebuje ściśle określonych warunków środowiskowych do życia. Po drugie skoro samo skanowanie nieba zajmuje dwa lata to łatwo sobie wyobrazić ogrom czasu jaki byłby potrzebny aby człowiek fizycznie mógł się tam dostać.
Mam propozycje. Zamiast leciec na kamienistego Marsa lub dalej , wyobraźcie sobie że tu pod nogami mamy planete do terraformingu. Wiec teraz zróbcie wszystko aby to miejsce przeksztalcić w miejsce mozliwie najpiekniejsze , najzdrowsze i najwygodniejsze technologicznie , jednoczesnie w 100% towej symbiozie z natura. Do dzieła!
Nie ma planet podobnych do ziemi... Ziemia jest jedyna w swoim rodzaju. Są planety z tlenkiem helu, wodorowo-amonową atmosferą, krzemem. Organizmy mogą przypominać tam wodę albo być białkiem w świecie WWA, paralotnią na lodowych olbrzymach, organizmami pobierającymi sód i potas. Na tych planetach człowiek powinien się skupić.
na razie w tym znajdywaniu drugiej ziemi jestesmy na etapie ludzi z poczatku XXwieku domniemajacych ze na Marsie i Ksiezycu mieszkaja ludki i krasnoludki a w pewnym kraju typ na kogucie
Spokojnie , to nie taśma fabryczna . Jeszcze paręnaście lat temu w ogóle nie mieliśmy pojęcia o istnieniu planet poza naszym układem . Nie tak dawno temu chodziliśmy z gołymi tyłkami .
Ekosferę definiuje się nie poprzez rzeczywiste warunki na planetach, ale możliwe występowanie wody w stanie ciekłym w danej odległości od gwiazdy. W ekosferze Słońca jest Wenus, Ziemia i Mars. Dlaczego tak się różnią? Zrobimy kiedyś o tym odcinek.
Gdzie kolwiek człowiek postawi nogę to wszystko i tak zniszczy. Po co szukać nowej ziemi jak wystarczyło by zająć się tom na której mieszkamy. Szukacie nowej a o własną nie dbamy miliardy wydajecie w kosmos a można by zainwestować te pieniądze żeby nasza ziemia była piękniejsza i czyściejsze.
Macie program taki bardziej techniczny dlatego w większości jest nudny. Jakbyście zmienili to na typowy dokument w którym np opisujecie gdzie są jakieś takie planety czy jakie są szanse na to żeby było tam życie itp. Ludzi to bardziej ciekawi
Ciekawe..... w jakim celu szukamy nowych planet podobnych do Ziemi?Naukowcy ,miliardy pakowane w urzadzenia i obsluge techniczna.Przypuscmy ze znajdziemy planete- podobna, oddalona o milion lat swietlnych!!!No i co z tego.Pokiwamy glowami ,tak, tak. Powiemy-mozliwe ze tam jest zycie,ale przeciez bylo to dawno- milion lat swietlnych.Lezka nam spadnie z oka i pojdziemy sobie zrobic sniadanie .
Inne odcinki o egzoplanetach:
(21) Planety wokół pulsara - ruclips.net/video/CnDFm16VQ6A/видео.html
(22) Planety pozasłoneczne - ruclips.net/video/4oMmLpTGn9U/видео.html
(25) Układy planetarne - ruclips.net/video/6zwK2MXUGvg/видео.html
(36) Proxima b i TRAPPIST-1 - ruclips.net/video/Za8fsyzOK-M/видео.html
pani od fizyki dała nam ten film do obejrzenia :)
Wspaniały diament w tej smutnej w swej istocie TVP.
daj spokoj koles mowi monolog - obejrzyj sonde tam jest dwoch dyskutantow ktorzy wchodza w konflikty pogladow i to jest tak naprawde ciekawe
@@przemaser2 jaki monolog?
To samo chciałem napisać.
Smutny to jesteś ty.
Dziękuję ekipie Astronarium za ten kanał i lektorowi Panu Maciejowi Gudowskiemu za tlumaczenie odcinków, realizacja i montaż pierwsza klasa. Dziękuję i pozdrawiam👍👍👍
Bardzo lubię oglądać Astronarim bo interesuje się tym tematem a astrumarium w sposob naukowym rzetelnym wyjaśnia wiele wiele
Kciuk w górę i oglądamy.
Pozdrawiam prowadzącego.
Również pozdrawiam
Jeden z najciekawszych odcinków od dawna. :)
Tranzyty na tle gwiazdy i analiza widma, nic nowego, było, nuda.
Potęgą ludzkiego umysłu jest to,że z czasem potrafimy urzeczywistniać nasze marzenia,gdzieś nas to kiedyś zaprowadzi do innego "domu".
Rewelacja! Treść bardzo interesująca a przekaz świetnie poprowadzony. Tak trzymać :) Pozdrawiam!
Bardzo ciekawy materiał.czekam na kolejne.pozdrawiam serdecznie
Najlepszy program na youtube
Masz rację , kapitalny program , ale tylko dla "zainteresowanych", reszta "wpada" tu na chwilę albo przypadkiem , niewiele rozumiejąc.
Bardzo ciekawy temat.
Świetny materiał pozdrawiam!
A co z planetami które mają orbity prostopadłe do oka teleskopu? sporo potencjalnych światów nam umyka
Tak, ale na tę chwilę nie ma lepszych rozwiązań technicznych.
Też o tym myślałem. Można wyciągnąć wniosek jak wielka jest rzeczywista liczba układów planetarnych których ekliptyka jest poza naszymi zdolnościami obserwaycyjnymi
Ano umyka. Co zrobić? Do takich przypadków najlepiej nadaje sie astrometria.
takie przypadki wylapuje sie poprzez "bujanie" sie gwiazdy, zapomnialem fachowej nazwy
@@twojpan8679 astrometria :)
Ciekaw jestem jakie są stawki zusowskie na innych planetach?? Pozdrawiam prowadzącego😊
Na pewno mają inflację.
@@dancolombo6050 Całkiem prawdopodobne, ale "SORY TAKI KLIMAT".........ktoś kiedyś "MĄDRY" powiedział.......pozdrawiam😉😊
Pewnie mają preferencyjne.
A może tam jeszcze nie wymyślono podatków ?
@@leszekwojak4673 Albo już odeszli od takich bandyckich rzeczy i zaczęli współpracować ze sobą, dzięki czemu rozwinęli się na tyle, że obserwują nas i innych w czasie rzeczywistym.
Śniadanko i lecimy!
Super odcinek ☺️
SUPER MATERIAŁ
-PYTANIE ,CO DLA WAS (MIMO ŻE TO NO OCZYWISTE)ZMIENI,JAK ZADZIAŁA WIEDZA ŻE TO TYLKO OT TAKA AKURAT NASZA ZIEMIA ,A INNE KRAŻA KRĄŻĄ
świetny odcinek. Level master.
Świetne, emocjonujące
Arcyciekawe! Pozdrawiam serdecznie 🖐🏻👽
Dziękuję za odcinek :)
Dzień dobry redakcjo Astronarium. Ja z pytaniem związanym z minutą 10:06 . Co mają wspólnego pomiary prędkości radialnej ze spektroskopią? Jak rozumiem czas trwania programu a co za tym idzie poziom wchodzenia w szczegóły nie pozwolił na wyjaśnienie tej kwestii (zważywszy, że wcześniej w tym odcinku było o prędkościach radialny natomiast nic o widmie). Proszę mi powiedzieć gdzie mogę szerzej o tym doczytać. z góry dziękuję i pozdrawiam zarówno fanów jak i redakcję ASTRONARIUM!
Mówiliśmy o tym już wielokrotnie, aby okreslić prędkość radialną trzeba zmierzyć przesunięcie linii widmowych względem laboratoryjnej długości fali. W przypadku planet pozasłonecznych omawiamy to np. tu ruclips.net/video/4oMmLpTGn9U/видео.html, a w przypadku ekspansji Wszechświata tu ruclips.net/video/eB2Eg38OhZ0/видео.html
@@Astronarium dziękuję bardzo, chylę czoła. teraz już wiem prawie wszystko :D
Jeśli chodzi o spektrografy do poszukiwania drugiej Ziemi to musimy osiągnąć precyzję około 10 cm/s. Spektrograf iLocater na teleskopie LBT w Arizonie chyba osiąga prazcyzję 70 cm/s. Można to wywnioskować z informacji ze strony Uniwersytetu Noter Dame. To ma pozwolić szukać planet ziemiopodobnych wokoł gwiazd typu widmowego M i K. Spektrograf NEID w obserwatorium Kitt Peak chyba osiąga precyzję 50 cm/s. EXPRES na teleskopie Discovery Chanel i ESPRESSO na VLT mają docelowo osiągnąć 10 cm/s ale na razie ESPRESSO chyba osiąga 30 cm/s. To jest bardzo dobra wartość. Spektrograf Large Earth Finder na teleskopie GMT ma osiągać precyzję poniżej 50 cm/s a ANDES na teleskopie ELT ma osiągać precyzję około 1 cm/s. To już jest wartość by szukać planet ziemiopodobnych wokół gwiazd typu G. W 2026 roku ESA ma wysłać misję PLATO a w roku 2028 Chiny mają wysłać prawdopodobnie misję Earth 2.0. Misje mają się skupić na szukania planet ziemiopodobnych ale wokół gwiazd przypominających Słońce. Misja Ariel będzie skupiała się na badaniu atmosfer gazowych olbrzymów i mniejszym stopniu super-Ziemi. Potrzebny by był teleskop taki jak planowane Habitable Worlds Obserwatory z zaawansowanym koronografem czy przesłoną Starshade, wtedy by można było szukać potencjalnych biomarkerów.
no WREEESZCIE wróciliście do starej koncepcji Astronarium!!!! :):):)
Cały czas jest ta sama koncepcja. To misyjny program.
Dobranoc :)
Pełno jest takich planet jak ziemia. Niestety przestrzeń i czas nie pozwala nam jeszcze na ich odkrycie....
I super filmik
Jeden z lepszych, ciekawszych tematów do tej pory. Apropo Wenus to krąży ona na granicy ekosfery, przez to Słońce wypaliło ją. Wyobraźcie sobie gdyby to na miejscu Marsa była Wenus nie miała by takich wysokich temperatur, wtedy byłaby prawdziwą kopią naszej planety.
Napiszę to jeszcze raz. To jest niesprawiedliwe że ten kanał ma tak małe zasięgi i przez to tak mało subskrypcji tym bardziej że te filmy są w bardzo przyswajalnej formie. A jakieś patologiczne dzieci typu kruszwil itd mają po kilka milionów...
Internet to znakomita furtka do wiedzy i ogromna brama do głupoty :)
Ale przecież to jest kanal z tv, więc kilka mln ogląda
@@kriskris2479 ta jasne, normalnie ulice pustoszeją w czasie emisji. Typowego odbiorcy takie programy niestety niewiele obchodzą.
Powiem Tobie kolego dlaczego mają słaby zasięg, bo to typowe mainstreamowe studio, które z taką wiedzą nigdy nie znajdzie drugiej ziemi i nie przekroczy bariery prędkośći światła. Co do Wenus to narazie stygnące jądro planety, która Istniała w miejscu Asteroid. Druga ziemia istnieje w Naszym układzie, ale cicho sza.!. A teraz dyskwalifikacja przeciwnika "internet bramą do głupoty"
@@Astronarium Świetna odpowiedz .
Witam! Czy tak trudno dołączyć napisy dla osób niesłyszących ?Czy musimy korzystać jedynie z komentarzy żeby cokolwiek wiedzieć z tych filmów ? Niedawno zacząłem się interesować astronomią i chętnie obejrzę twoje filmy. Proszę dodawaj napisy do tych filmów.
Niegdyś planowano budowę wielkiego teleskopu ATLASTelescope, który warunki techniczne miały pozwolić na sięgnięcie znacznie dalej w kosmos i odkrycie nowych planet podobnych do Ziemi, czy coś wiadomo na ten temat? Zaniechano jego budowy?
Ten spektrograf NEID w obserwatorium Kitt Peak ma jednak docelowo osiągać precyzję nawet 27 cm/s. Podano wartość jako 1 km/h.
Dziękuję za ciekawy materiał. Czy jako uzupełnienie mógłbym poprosić o wyjaśnienie, jakie są założenia przy określaniu strefy występowania wody ciekłej? Jej obecność będzie przecież zależeć od ciśnienia atmosfery na powierzchni planety, a tego jeszcze nie potrafimy szacować. Pozdrawiam serdecznie.
To jest zgrubne oszacowanie, na podstawie bilansu cieplnego, czyli porównaniu otrzymywanej i emitowanej energii.
@@Astronarium Dziękuję za odpowiedź. Proszę szybko poprawić literówkę i usunąć mój komentarz, żeby zatrzeć ślady zbrodni :)
@@pawebargiel1136O kurczę, to nie literówka, tylko BYK! Ortograficzny :)
Komentarza nie usuwam, bo kogoś też to może zainteresować. Ponieważ detale zależą od ciśnienia i składu atmosfery, dlatego trzeba je badać. O tym właśnie jest ten odcinek.
Czy planujecie w przyszłości włączyć dochody z reklam Google AdSense?
O jedną Ziemię nie potrafimy zadbać i zaoraliśmy ją tak że w ciągu paru dekad możemy być świadkami własnej zagłady a już szukamy kolejnej planety do zniszczenia...
Jaki procent planet może obiegać swoje słońca akurat tak aby z Ziemi były pod odpowiednim kątem do obserwacji tranzytu?
Odnosze wrazenie ze bardziej swiat naukowy angazuje sie w szukanie zycia lub budowy swiata tam gdzies bardzo daleko od nas a po macoszemu traktuje sie potencjalne miejsca ktore znajduja sie duzo blizej nas czyli w Ukladzie Slonecznym. Albo po prostu o tym duzo mniej mowi sie.
W naszym Układzie Słonecznym obecnie tylko jedna planeta nadaje się do życie w formie jaką znamy.
Być może kiedyś Mars był planetą, na której mogło istnieć jakaś forma życia.
@Norbert Rybaczyk Może.
Ale póki co są to tylko hipotezy (życie oparte na innych pierwiastkach niż węgiel).
Takich form życie jeszcze nigdzie nie zaobserwowaliśmy i nie wiadomo czy miałyby one racje bytu.
LOL.
@Norbert Rybaczyk Pewność to jedno. A bezpośredni dowód to drugie. A dopóki takich nie mamy jest to nadal tylko hipoteza.
Na 100 kwadryliardach planet mogą istnieć różne formy życia, niekoniecznie oparte na węglu. Jednak takich jeszcze nie znamy. Pozostają one również tylko hipotezą.
@Norbert Rybaczyk Tak. Z tym, że dowód musi stanowić 100% wartość.
Mniej niż 100% to tylko przypuszczenia.
Poza tym nie zaobserwowaliśmy jeszcze nigdy i nigdzie materii ożywionej opartej na innym pierwiastku niż węgiel.
Rozumiesz chyba różnicę między dowodem a przypuszczeniem?
Miejsca, gdzie nie sięga jeszcze nauka są doskonałą pożywką do tworzenia teorii spiskowych, hipotez o wszechmogących Bogach stworzycielach i związanych z tymi konceptami ideologiami. Wiemy do czego to prowadzi. A chyba tego nie chcemy, prawda?
@Norbert Rybaczyk Chyba nie zamierzasz porównywać teorii względności, bozonów Higgsa do hipotez na temat tego, na jakich pierwiastach może opierać się życie pozaziemskie xD
Każdy biochemik by Cię wyśmiał.
Istnienie życia opartego na innych pierwiastach niż węgiel to nadal tylko hipoteza daleka do udowodnienia.
Czy dobrze zrozumiałem, EWT powoli na po prostu zobaczenie tej planety, sfotografowanie jej?
Prawie dobrze zrozumiałeś! Fotografia. to będzie punkt, nic nam nie da. Spróbujemy "wydłubać" z widma tranzytującej planety widmo jej atmosfery.
Ile ładnych Polek pracuje w takich ciekawych dziedzinach :o A mówili: nie idź na studia techniczne bo kobiety nie poznasz! Pozdrawiam Panie jak i panów zajmujących się szerzeniem wiedzy i odkrywaniem nieznanego!
I tak żadnej nie poznasz rudy piegowaty pajacu
Jak długo jeszcze będziecie oszukiwać ????
DUREŃ to DUREŃ ! Spadaj prymitywie !!
@@leszekwojak4673 szatan się pyta o ciebie
@@marek87podkarpackie Lekarstw zabrakło Mareczku ?
@@leszekwojak4673 nigdy nie brałem psychoaktywnych środków i nigdy zły na mnie nie działał ale jeśli ktoś lubi takie lekarstwa niech łyka , wszyscy , którzy bronią prawdy że ziemia jest wirującą kólą lubią łykać wszystko ! No bo po co udowadniać prawdę ? Prawda się sama obroni
Super ale czuje pewien niedosyt. Może by tak zrobić kolejny odcinek nt. poszukiwanie drugiej ziemi?
Dobry pomysl z szukaniem Drugiej Ziemi,bo gdzies trzeba gromadzić te góry smieci powstale z chinskich jednorazówek ,a przecież trzebavmiec wszystko NOWE ,bo np. miesięczny smartfon tr,eba szybko wymienic na nowszy model ....zeby sąsiedzi nie powiedzieli ...:D
obejrzałam już wiele odcinków, w żadnym nie ma słowa o polskiej agencji kosmicznej POLSA z Gdańska, czy finansowanie odcinków przez ministerstwo ma coś z tym wspólnego?
POLSA (a raczej PAK) nie podlega Ministerstwu Nauki, ale chyba Ministerstwu Rozwoju. Cele raczej ma w tej chwili praktyczne, a nie naukowe, stąd jej brak w Astronarium. Ale mamy nadzieję, że za sprawa rozwoju sektora kosmicznego, wkrótce to się zmieni.
Kto dysponuje spektrometrami-spektrometrem,którym badać może widmo światła odbitego od Wenus?
Wenus daje tyle światła, że jej widmo możesz zobaczyć szkolnym spektroskopem. Wydłubanie w nim różnic od widma słonecznego, a więc znalezienie śladów atmosfery, wymaga profesjonalnego sprzętu i procedur.
@@Astronarium No właśnie to miałem na myśli, to wydłubanie różnic od widma światła słonecznego i znalezienie śladów atmosfery. Więc ponawiam pytanie kto dysponuje takim sprzętem i PROCEDURAMI by te różnice wydłubać?
Musisz wypluć kąsek, który ledwo spożyłeś i tracisz na próżno przyjazne słowa.
Rzeczywis'cie to bardzo ciekawe i zastanawiajáce, ze obie planety (mys'lé, ze powstały w tym samym czasie), tak rózniá sié od siebie jakby nie były z tego samego s'wiata, albo jakas' wielka katastrofa doprowadziła do zmiany trajektorji jednej i drugiej skalistej planety. Jes'li przyjác', ze komety sá nosicielkami wody i zycia t dlaczego na jednej planecie to zycie i woda jest a na drugiej nie ma - przeciez nic nie wskazuje na to, iz te komety nie docierałyby do naszej sásiadki.
Chcemy kiedyś zrobić odcinek. Ale odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i oczywista.
Poszukaj zdrowego rozsądku, jeśli wiesz co to jest.
Ty poszukaj lekarza jeśli jakiś jeszcze będzie chciał cię leczyć
Nie znajdzie , na bank.
wyłączyłem adblocka dla Ciebie, a potem okazało się że nie ma reklam
szanuję bardzo bardzo :D
To program telewizyjny za publiczne pieniądze Ministerstwa Nauki. Misja społeczna :)
Czy w przestrzeni między badaną planetą, a Ziemią nie ma żadnej materii, która mogłaby wpłynąć na badane widmo światła? Jeśli jest, to skąd wiadomo, że atmosfera badanej planety faktycznie składa się z pierwiastków, jakie przypuszcza się na podstawie widma światła?
Z innej strony, jak naukowcy radzą sobię ze zjawiskiem przesunięcia ku czerwieni, w przypadku bardziej odległych galaktyk?
Przede wszystkim po prędkościach radialnych - linie od planety będą miały przesunięcia podobne do macierzystej gwiazdy. Pytania o galakyki nie rozumiem.
po co szukac druga ziemie?
moze pierwsze poznac te ktora juz mamy
nie znamy co jest w morzach nie mowiac juz co jest ukryty gleboko w ziemi a szukamy w kosmosie gdzie nigdy nie polecimy wiec po co marnowac na to energie
Mam taką rozkmine. Gdybyśmy znaleźli sposób na szybkie przemieszczanie się i w ten sposób mogli przenieść się 65 milionów od słońca i stamtąd spojrzeć w jego kierunku zobaczylibysmy zderzenie się ziemi z meteorytem?
Jan Kowalski jakbyś miał olbrzymi teleskop to tak.
oj tam na Wenus bysmy tylko musieli chodzic w skafandrach hutniczych
Jak to powiedział jeden z klasyków: "Najlepszym dowodem na istnienie obcych, inteligentnych form życia jest to, że się z nami nie kontaktują" :P
A powiedział że nie kontaktują się bo ich nie ma , lub dlatego że nie chcą ?
@@leszekwojak4673 Kluczem jest słowo "inteligentnych" ;)
Złota era astronomii
"Złota era" wciąż i wciąż przed nami. Dopiero się "zabawa" zaczyna !!
Waldek czy to Ty?
Tylko 39 metrów?
Mało? :D
Ciekawe bravo
Kurcze nawet jeśli znajdą czy raczej odnajdą kopię naszej wspaniałej Ziemi to jest małe piwo przy wyzwaniu dotarcia do niej 🤔🤔😳😳
Jeśli będzie ta druga Ziemia będzie tysiące lat świetlnych od nas ???! 😭😭😭
Jak zwykle u was efekty dźwiękowe są zbyt nachalne. Szkoda.
po co szukać drugiej ziemi,żeby zniszczyć kolejną
"Po co wychodzić z domu , po to żeby do niego wrócić ? "
Po co? A co jeśli Asteroida jebnie w ziemie to co? Dlatego ważne jest zasiedlanie różnych planet aby Ludzkość przetrwało. Tu chodzi o Ludzkość przetrwanie co do Ziemi to da sobie radę ale potem zje je słońce.
Pięknie, fajnie ale niestety te odległości. Co z tego, że są miliardy ziem do zasiedlenia i miliardy cywilizacji. To jest oczywiste ale co z tego
Otóż to, jaki sen dla takich "poszukiwań". Lepiej od razu założyć że takie ziemie istnieją.
Kurcze, nie dostalem powiadomienia, mimo, że zaznaczone.
Włącz internet na drugi raz..😉😊
@@mariuszjob9045 aha... co pan panie ;) internet gaszę jak idę spać, zeby mnie promnieniowanie fifi nie szkodziło... ;) a rano odpalam, bo toster jest podpiety do netu z lodówką i nie chcą mi wydać racji żywieniowej...
@@michal.abramowicz Nie wiedziałem, że ŁAJ FAJ szkodzi???🤔 cholera.....
no to ja polecę i sprawdzę, tylko co będzie jak wrócę ? dadzą mieszkanie i emeryturę ? chyba nie :-)
Piękna Wenus. Puki co to chemiczny tygiel z wrzącym kwasem siarkowym.
A może ten proces na przestrzeni milionów lat przygotuje bogaty grunt pod terraformowanie w indywidualnym - o niekoniecznie ziemskim profilu.
ARCHAIIIIIIIIIII🌞💜🌞💜🌞💜🌞💜🌞💜🌞💜🌞
Byłem w w tym obserwatorium i znam Grzegorza nowaka
Grzegorz Nowak pewnie wybaczy. Liczą się intencje.
dajmy na to, że znajdziemy dokładnie taką planetę, drugą ziemię, ale niestety bez życia, bo każde życie w skali kosmosu trwa ułamki sekund, nic nam to nie da, czemu naszych sił i możliwości nie poświęcamy naszej planecie,
W jaki sposób zakażesz ludziom ciekawości?
Życie w skali kosmosu trwa ułamki sekund?
Wiek kosmosu - około 14 miliardów lat, wiek życia na Ziemi - około 3,5 miliarda lat...
@@malleusmaleficarum9248 jasne, w jakimi okresie tych 3,5 miliarda lat, to życie na naszej planecie, było tego świadome i zdolne do komunikacji z innymi cywilizacjami?, 100 lat?
@@malleusmaleficarum9248 poza tym, wiek kosmosu jest inny i mam nadzieję, że oboje dożyjemy czasu kiedy nas o tym poinformują....
@@dancolombo6050 i to jest właśnie sedno naszego, ludzkiego problemu, szukamy jego rozwiązania daleko od nas w nadziei, że może ktoś je za nas już rozwiązał....
Ale po co szukać drugiej Ziemi? Nie lepiej znaleźć od razu trzecią? A tak na poważnie: to "wielkie poszukiwanie drugiej Ziemi" zaowocuje kiedyś jej znalezieniem. Na trzeci dzień po "ogromnym astronomicznym odkryciu" ludzie będą rozmawiali o zwyżkujących cenach ogórków. Podobnie będzie z bębenkiem podbijanym na okrągło, czyli "doniosłym odkryciu śladów pozaziemskiej cywilizacji". Po dziesięcioleciach nieustannych poszukiwań i rajcowania się kolejnymi etapami prac, astronomowie w końcu takie ślady przedstawią, a nawet udowodnią. I domyślacie, co wtedy? Tak, tak, macie rację... Wtedy właśnie ogórki stanieją.
Ja od roku zastanawiam się dlaczego ludzie tak bardzo chcą marsa zamiast venus?
ma magnetosferę ma praktycznie taką samą atmosferę(nie chodzi mi o skład).
ma wszystko to czego mars nie ma, grawitacja taka jak ziemska(prawie) itd. jedynie trzeba usunąć efekt cieplarniany.
Myślę że o wiele łatwiej było by ustabilizować atmosferę venus niż bawić się w marsa który nie ma magnetosfery, i ludzie zamiast na powierzchni musieli by budować bazy pod ziemią.
Proponuję zakazać palenia węglem i drewnem oraz wycofać wszystkie samochody spalinowe na Wenus :)
Co do Wenus to stygnące jądro planety, która Istniała w miejscu asteroid.
Prowadzący podobny do W. Kosiniaka-Kamysza
Zamiast szukać niech wymyślą jak tam dotrzeć w krótkim czasie lub bez czasu. Gdy ludzkość będzie miała możliwość dotarcia tam to taka ziemia znajdzie się przypadkiem bardzo szybko. Szukanie drugiej ziemi dzisiaj wyglada tak jak szukanie grzybów bez pojechania do lasu.
Tu nie tylko o poszukiwanie "drugiej ziemi " chodzi , ale o poznanie i wiedzę w ogóle o wszechświecie. "Druga Ziemia" jest tak jakby "przy okazji", choć też ważna.
Według mnie kolonizacja takiej planety nie będzie możliwa. Człowiek potrzebuje ściśle określonych warunków środowiskowych do życia. Po drugie skoro samo skanowanie nieba zajmuje dwa lata to łatwo sobie wyobrazić ogrom czasu jaki byłby potrzebny aby człowiek fizycznie mógł się tam dostać.
Kiedyś przebijecie kopułę tymi teleskopami i będzie bieda
Jeżeli to nie żart , to spoko , twojej "kopuły nic nie przebije".
JAK RACHUNEK SUMIENIA ,BOLI I MINIMALIZUJE
Egzo planety istnieją
Kepler to potwierdza
Jedyny problem polega na
Dostaniu się do takiej planety
Mam propozycje. Zamiast leciec na kamienistego Marsa lub dalej , wyobraźcie sobie że tu pod nogami mamy planete do terraformingu. Wiec teraz zróbcie wszystko aby to miejsce przeksztalcić w miejsce mozliwie najpiekniejsze , najzdrowsze i najwygodniejsze technologicznie , jednoczesnie w 100% towej symbiozie z natura. Do dzieła!
CO BOLI MOŻĘ POWIEM
😉
Czemu nie wysyłamy zarodniki roślin w kosmos a zasiane i może kiedyś ludziom sie bardzo przydałoby si9 do przeżycia warto pomyśleć
Jeszcze trochę jak ludzkość się nie obudzi i nie opamięta, to Ziemia będzie łudząco podobna do Wenus...
wincy!
Nie ma planet podobnych do ziemi... Ziemia jest jedyna w swoim rodzaju. Są planety z tlenkiem helu, wodorowo-amonową atmosferą, krzemem. Organizmy mogą przypominać tam wodę albo być białkiem w świecie WWA, paralotnią na lodowych olbrzymach, organizmami pobierającymi sód i potas. Na tych planetach człowiek powinien się skupić.
na razie w tym znajdywaniu drugiej ziemi jestesmy na etapie ludzi z poczatku XXwieku domniemajacych ze na Marsie i Ksiezycu mieszkaja ludki i krasnoludki a w pewnym kraju typ na kogucie
Spokojnie , to nie taśma fabryczna . Jeszcze paręnaście lat temu w ogóle nie mieliśmy pojęcia o istnieniu planet poza naszym układem . Nie tak dawno temu chodziliśmy z gołymi tyłkami .
niestet6 2 ziemi nie znajdziemy bo poprostu nie ma
kto chce zrozumieć najmniejszy ulamek istnienia musi zrozumiec co to znaczy 10 do potęgi 100.
NIE...MA...DRUGIEJ...TIAKIEJ....SAMEJ....ZIEMI....
A kto mówi że jest ?????
400 stopni na wenus to jest ekosfera? ... chyba kogoś tu pogrzało
Ekosferę definiuje się nie poprzez rzeczywiste warunki na planetach, ale możliwe występowanie wody w stanie ciekłym w danej odległości od gwiazdy. W ekosferze Słońca jest Wenus, Ziemia i Mars. Dlaczego tak się różnią? Zrobimy kiedyś o tym odcinek.
BO MNIE TO ..
Co wy tam odkrywacie i tak tam nigdy nie dolecicie.
Tam samo mówiliśmy zanim przepłynęliśmy ocean.
Oj Artur , popraw się !
To samo mówili Kolumbowi różnej maści sceptycy i życzący mu zle.
grasz w pomidora ? No to 🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🌑
Rok minął i nic...
Gdzie kolwiek człowiek postawi nogę to wszystko i tak zniszczy. Po co szukać nowej ziemi jak wystarczyło by zająć się tom na której mieszkamy. Szukacie nowej a o własną nie dbamy miliardy wydajecie w kosmos a można by zainwestować te pieniądze żeby nasza ziemia była piękniejsza i czyściejsze.
👍👍👍👍
@@bozena2528 witam a myślałem że tylko ja mam takie zadanie że kosmos odstawić a zadbać o naszą piękną ziemię pozdrawiam serdecznie z Włoch 🙂
Roke de los muczaczos XDD
i tak wole sonde
jako ciekawostkę dodam wenus tworzy pentagram swoim ruchem na niebie w cyklu paru lat kto ciekawy se wygoogla
Ostrożnie z tym googlo_wa_niem!
- w świetle widocznego i bardzo silnego związku tego koncernu ze zjawiskiem światowej pandemii.
@@jk4546 to są dane z obserwacji pręż wielu z setek lat jeśli masz poprawkę zgłoś ją do obserwatorium Itp
2ziemiajestnaorbicieziemizasloncem
Po co? Po to żeby ją zniszczyć tak samo jak naszą planetę?.
Macie program taki bardziej techniczny dlatego w większości jest nudny. Jakbyście zmienili to na typowy dokument w którym np opisujecie gdzie są jakieś takie planety czy jakie są szanse na to żeby było tam życie itp. Ludzi to bardziej ciekawi
Ciekawe..... w jakim celu szukamy nowych planet podobnych do Ziemi?Naukowcy ,miliardy pakowane w urzadzenia i obsluge techniczna.Przypuscmy ze znajdziemy planete- podobna, oddalona o milion lat swietlnych!!!No i co z tego.Pokiwamy glowami ,tak, tak. Powiemy-mozliwe ze tam jest zycie,ale przeciez bylo to dawno- milion lat swietlnych.Lezka nam spadnie z oka i pojdziemy sobie zrobic sniadanie .
Nie jakiś TES , tylko Wenera xdd !
Stawiam na naszą Planetę a nie na Tolka Banana