www.patreon.com/was_ua - Стань нашим патроном та підтримай WAS 🔫 Разово підтримати можна тут - pay.fondy.eu/s/HKHHGqb (Apple Pay, GooglePay) 🍵 send.monobank.ua/jar/53dzHfuoNR - 🐈 Монобанка для підтримки 4149 6293 1802 4528 💳Приват Банк Наш телеграм-канал - t.me/wasmedia_ua З питань рекламних інтеграцій пишіть на пошту: team@was.media Або в телеграм: t.me/m_i_t_y_a
Проживаю у місті Борщів на Тернопільщині. До війни у нас кожного року другої неділі вересня відзначали фестиваль Борщу, де можна було посмакувати найрізноманітніших видів борщу.
Ммм, червоний борщ зі сметанкою з житнім хлібом, сальцем і часничком. Або зелений зі сметанкою свіжою цибулькою і тим же сальцем і скибкою житнього хлібу.... Смакотаааа! 😀
Ммм , люблю борщ полтавський та київський,а ще зелений і холодний борщі . І звісно,як казала бабуся " скільки в Україні господинь , скільки й рецептів борщу" ,в кожному регіоні червоний борщ унікальний ,проте найсмачніший у світі тому що український ❤
Український борщ -це космос!У нього стільки варіантів і нюансів,що це робить його шедевром.Взимку він зігріває і насичує,а влітку освіжає і бадьорить своєю кислинкою!Борщ-то любов!❤
Живемо зараз в спонсорській родині в Британії. До нашого приїзду вони десь знайшли борщ в консервах. Гидота страшна, але це було так мило з їхнього боку! Що вони взагалі знали про борщ і його цінність для українців.
Борщ- наш, а хто стверджує зворотнє нехай їсть свої щі або капусняк лаптьом й не рохкає сильно. П.с було б дуже цікаво подивить відео від WAS про топонім «Дарниця» та що саме ним називають, як за це мова вже пішла. Бо кого з киян не спитаєш, то всі різну Дарницю покажуть :)
Капусняк теж можна зварити смачно, якщо додати туди все, що потрібно. Там не тільки капуста плаває, але і картопля, і другі овочі. Спробуйте капусняк з квашеної капусти на копченому м'ясі з квасолею, зажарений паприкою і томатпастою.
@@anzhelachumak5175 Капусняк заправляється пюре картопляне,а раніше вареною ріпою в пюре. Це страва суто слов"янська,ніяк не кацапська,бо то угрофіни.Це зараз вони себе побачили слов"янами.мов гомонимо схоже,але це тільки завдяки манкуртам українським,і бєларуським.А так не було б рюзьге народа.Було б тумба юмба з півночі європи
Чудове відео, дякую команді авторів! Направду, борщ - це більше, ніж їжа. Це не лише "культурний мінімум в холодильнику", це ще й ліки від усіх недуг і неодмінно - люди, з якими його готуєш чи яких ним частуєш. Борщ для мене - справжня медитація: звечора готую бульйон, в умовах квартири залишаю на електричній плиті подовше, щоб гарно вварився/настоявся. Зранку запікаю овочі (цибуля, корінці) аж до вуглинок - і починаю готувати саме з них. У нас не прийнято засмажувати супи в принципі, але є безліч секретів, я зробити смак насиченим. Із сімейних секретів - крім квашеної капусти, люблю додавати у борщ каперси, вже на етапі "соління". В цілому ж, борщ може бути різним, але завжди є чудовим способом попіклуватися про родину і гостей, розділити з ними свою любов і вдячність до рідної землі і, звичайно ж, її захисників у всіх поколіннях.
Вітання з Ташкенту Їв борщ з білими грибами сушеними, з зеленим горошком, а також нам в ташкенті готували з баранини - це було дуже смачно і дуже красиво, ми були дуже здивовані.
Мені на Чернігівщині баба готувала у печі: 1. Борщ з червоного буряка; 2. Зелений борщ з щавлю, який ми збирали на полі (свіжого або консервованого); 3. Борщ з цукрового буряка без додавання червоного. Усі були дуже смачні, останні два я полюбляв особливо 😋
Борщ Це Українська Страва😘💙💛 В Кожному Регіоні в Кожному Місті та Селі. Скільки Господинь Стільки й Борщів.І Кожен Найсмачніший бо Наш Український ❤❤💙💛❤❤ Спасибі за Чудову Історію про Наш Борщ 👍👏
Моя мама з Черкащини і вона досі квасить буряки і називає це не буряковим квасом, а борщем. І звісно додає і його і самі квашені буряки коли варить борщ. До речі, я більше ні у кого не куштувала такого борщу.
Моя мама додавла в борщ тільки квашений буряк.Для цього вирощували спеціальний борщовий червоно-білий буряк.Зараз я його ніде не бачу.Варили борщі і з сушеними в печі карасиками.
@@АндрейБровко-з3я я іноді роблю квашені бурячки і додаю в борщ. Буряки вирощую борщові, так і називається семено, яке купую. Звісно, не той "ситцевий" буряк, що у бабусі... Але настільки звикла до свіжого буряка, що з квашеним борщ здається трохи біднішим на смак. То кладу в борщ і свіжий і квашений, і півскляночки квасу ллю.
@@АндрейБровко-з3я Це класичний ,справжній буряк.Рожевобілий.Всі інші,то пізніше виведені сорти,для певних потреб.І столовий червоний теж.Виведені вже в 20му сторіччі
Моя бабуся на Херсонщині, готувала різні борщі, пісний борщ з фасолею, влітку з півнем і линем, готувала не тільки з свининою , а також і зі свининою і яловичиною, затирала старим салом буряк вона клала інколи не тільки червоний, а червоний, цукровий і рощевий. А їли ми, додаючи не тільки сметану, а і гострий перець (надрізували и мокали у борщ), інколи додавали гірчицю, за смаком і майже завжди часник, нарізали, чи просто кусали маленькими кусочками. Зверху притрушували кропом. І, звісно ж пампушки, як без них. Пампушки бабуся змочувала сумішшю часника і смаженої цибулі, трохи олії і води.🤤😋 І наливала стос горілочки . Вона казала, що це добре задля покращення травлення.
Тема борщу завжди цікава і актуальна! Український борщ - це справжній культурний символ, і його історія багатша, ніж здається. З'ясування, чи є він справді українським, відкриває цікаві сторінки кулінарної спадщини. Давні рецепти та варіації цього страви підкреслюють його унікальність та важливість для національної ідентичності.
До речі, взагалі не здивувало що борщ в тому вигляді в якому він існує зараз - досить молодий (~200 років). По факту, це стосується дуже багатьох кухонь світу. Наприклад, італійська кухня яку без помідорів взагалі не уявити почала формуватися тільки якраз в останні 200 років після відкриття Америки Колумбом 👀
Бо багато народів (в т. ч. і росіяни) мають визначення борщу, як "борщ - це гарячий заправний суп", і лише в Україні це "рідка страва". І лише українці розуміють різницю між супом і борщем. Дякую було цікаво! 💝
Для мене найсмачніший борщ на домашній курочці, з білою квасолею та кропом + приготований у гарному настрої. І справді куди б не приїхали українці, вони везуть із собою борщ. Син у Німеччині просить на обід завжди борщ, бо суп не полюбляє. Тому вже півтора року у нас щодня на обід борщ)))
До речі, моя покійна бабуся (1930 р.н.) завжди казала "Як борщу не поїм я голодна". В неї були проблеми з нирками й лікар забороняла їсти борщ, бо там кислота й це провокувало створення каміння в нирках. Але бабуся все одно їла борщ, бо то її улюблена страва була.
@@khlorka4743 буряк можна не класти, а капусту або не класти, або в самому кінці щоб хвилинку прокипіло і все, тоді капуста буде як свіжа. А бо можна квашену покласти, як варіант
дякую за випуск і окремий низький уклін - за візуальне оформлення як самого відеоматеріалу, так і колажів на прев*ю у соцмережах))) якісно, цікаво, чіпляюче! ❤
Слава Україні 💪 Вирішив був, якось, приготувати борщ за різними рецептами😅... З копченим, кислим чорносливом, нагадував щось середнє між борщем та узваром - не сподобалося. Із сушеними карасями теж не сподобалося... Найкраще виходить із пастернаком та/або селерою і м'ясо краще на кістці, ніж без неї... І варю, після закіпання, 2-3 години на самому маленькому воні (аби ледь-ледь "млів"😊).
У Олександра Палія є цікаве відео про борщ. Він там доводить що борщ український,бо в московитів практично не було середнього класу,а відповідно у більшості московитів не було з чого варити той борщ. М'ясо,сало,риба на деревах не ростуть. А у тих бомжів і в цей час брага не доживає до періоду гонки.
Буквально вчора ввечері готував борщ і обговорював у сім'ї етимологію його назви і про те, що було замість картоплі і буряку! Не знаю, чи є щось на цю тему у відео, але зараз подивлюсь!
Сквашування -стародавній спосіб зберегти і приготувати продукти шляхом ферментації, так готували пиво, квас, сурицю. В Вікіпедії є статті Борш (висівковий) і Жур (житня закваска) давнє приготування рідкої страви на наших і сусідських теренах. В Україні навіть навесні і влітку сквашували молоді листочки зелені, козельцю, щавлю. Борщ з квасного червоного буряка відомий серед наших сусідів: поляків, румунів як руський, тобто русинів-українців щоденний суп. В Карпатах є «залізний» борщ, кислий бойківський суп своєрідного кольору. Дякувати українським письменникам 19 ст., зберегли в творах побут і кухню нашу, от хоч як Мотря Кайдашева відділилася від свекрухи, зваривши борщ собі і чоловікові в малому горщикові; поки свекруха вранці встала у моторної молодиці борщ в печі вже вкипів.
@@mariyavoronska4636 Вибачте, але від поляків я не чув, щоби борщ називали руським. Вареники руські є, а ось борщ просто червоний. Дайте, будь ласка, джерело, де борщ називають руським.
Я обожнюю червоний борщ , та капуснях з сушеними грибами, спеціями, перці і помідори, травви, оливки і лимон , з вареним яйцем теж смачно , люблю гостреньке .
В Миколаі'ській області я і'в борщ зі смаженими бичками(дрібна місцева риба чорноморського регіону),смашно,неймовірно!Слава Украі'ні!Слава ЗСУ!Смерть ворогам!❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Так готувала із сушеного карася. Йому вчила моя бабуся. А їі їі бабуся. Але борщ готували у пічі. Я цей борщ готувала у ресторані на раші. Казали, що дуже добре.
Дякую вам за ваші відео ❤️ думаю слід було б ще згадати що більш сучасні борщі в кожному регіоні України готувалися по своєму, а тому не слід доколупуватися до людей за "не такий" борщ)
Дякую за випуск Як завжди цікаво змістовно з фактами і коментарями Вподобайка на підтримку Вашої важливої роботи шановні творці каналу Час повертати й відстоювати своє❤😊
@@ОляЕремеева-у4т Єва, Адаму борщу не варила - коли він захтів борщу, то вона послала його стибздити, та з'їсти заборонене яблуко. Адже Адам і Єва билі руцкімі - жити в Раю і стибздити самим у себе, яблуко в свойому ж саду могли тіко каспети.
Люблю борщ. У сім'ї готували, як червоний, так й зелений зі щавелем. Для червоного одна бабуся робила завжди буряковий квас, а інша бабуся любила більше класти каасолі та багато цукру) й також вона варила на тарані " похльобку", але борщем це не називала
У поляків борщ то бурякова вода з квасолею, навіть в супермаркеті продається вода для борщу готувати борщ вміємо правильно тільки ми українці всім смачного борщу❤
😯😯😯 Бурякова вода з фасолею??? Капець, я би і їсти таке ее захотіла би. Тут і бульйончик наваристий, і м'ясо шматочками, і перець болгарський, про капусту, морквочку, буряк, цибулю, часник, зелень, взагалі мовчу.Такий смачний і духмяний борщ виходить, що й сусідам на вулиці пахне.
Їла таке.Вони це на Різдво готують.В це вариво вони вушка додають(щось середнє між варениками в пельменями з грибами або капустою).Як на мене гидота рідкісна.Але вони це їдять.
www.patreon.com/was_ua - Стань нашим патроном та підтримай WAS 🔫
Разово підтримати можна тут - pay.fondy.eu/s/HKHHGqb (Apple Pay, GooglePay) 🍵
send.monobank.ua/jar/53dzHfuoNR - 🐈 Монобанка для підтримки
4149 6293 1802 4528 💳Приват Банк
Наш телеграм-канал - t.me/wasmedia_ua
З питань рекламних інтеграцій пишіть на пошту: team@was.media
Або в телеграм: t.me/m_i_t_y_a
Це все брехня! Саме слово борщі ,дає розгадку його походження.Бор- дикий кабан,щі-вариво з овочами-овощі.Щі, з мясом кабана. Щі, це давня іжа слов`ян.
@@ROMASHCHENKO777Ваня щи на Московии ты зачем сюда борщ приплел?😂😂
@@vladlmarmylev1415 Ізя, я все тобі пояснив,якщо ти не зрозумів ,то це твої проблеми. Їж свою мацу і мовчи.
@@ROMASHCHENKO777 Слабоумный ты себе сначало поясни ,ты сам хоть понял Ваня что написал?🤦😂🤣Иди щи хлебай лаптями.
@@vladlmarmylev1415 Ізя не пи..и! А то подавишся мацою.
Проживаю у місті Борщів на Тернопільщині. До війни у нас кожного року другої неділі вересня відзначали фестиваль Борщу, де можна було посмакувати найрізноманітніших видів борщу.
Чудова традиція
Супер.
А у нас в Запоріжжі куліш козацький на Покрову 😊.Цікаво в якому регіоні які ще українські страви окрім борщу?
Двічі була у вас на фестивалі
С хуяли у нас не видмичялы
Їм борщ під цей випуск. Слава Збройним Силам України, допомагаємо нашим бійцям донатом
Смачного!
@@WAS_UA дякую 🙏
Концептуально 😂
Ммм, червоний борщ зі сметанкою з житнім хлібом, сальцем і часничком. Або зелений зі сметанкою свіжою цибулькою і тим же сальцем і скибкою житнього хлібу.... Смакотаааа! 😀
І сьогодні варила борщ,для своєї подруги-бразільянки!вона в захваті.добре,що маємо таку чудову страву!
Ммм , люблю борщ полтавський та київський,а ще зелений і холодний борщі . І звісно,як казала бабуся " скільки в Україні господинь , скільки й рецептів борщу" ,в кожному регіоні червоний борщ унікальний ,проте найсмачніший у світі тому що український ❤
@@svitlana_2011 все вірно. Борщ це не рецепт,це концепція).
@bilui8416 🔥🔥🔥👍
Український борщ -це космос!У нього стільки варіантів і нюансів,що це робить його шедевром.Взимку він зігріває і насичує,а влітку освіжає і бадьорить своєю кислинкою!Борщ-то любов!❤
Борщ для нас, це святе. Це Україна, це бабуся, мама , наші діти. Миска борщу це завжди спогади, радість, це наше МИ 💙💛
Це код ДНК!!!
Слава Росii🇷🇺🇷🇺🇷🇺
Пішов за вашим кораблем@@10homie
@@10homieСоссии сало из москоля 😂😂
@@vladlmarmylev1415 свинорила кастрюлеголова чому не в окопi?
Борщ -- це Україна. Дякую за цікаву добірку.
Дякуємо навзаєм!
Слава українському борщеві! Слава нашим господарочкам-україночкам!
Дуже любила коли бабуся в печі готувала білий борщ з цукровим буряком. Це надзвичайно смачно з чорним хлібом і часником.
Ви, певно, з Поділля?
Моя бабуся теж готувала білий борщ.Полтавщина.
А в нас,на Волині,ніколи не було, білого борщу,за те , поляки, мають,барщ білий..але в кінці копчені ковбаси дають,для мене-це гидота 😊
@@НаталіяКузнєцова-ы4мтак то мабуть журек у поляків
Моя мама теж по традиції готує квас із цукрового буряка.
Приготовлений із нього борщ просто неймовірний ❤
👍👍👍піду варити спадщину від ЮНЕСКО!! Так смачно розказали і показали що аж слинки потекли.. 😉
Сьогодні варила , поїли і відео попалось, завтра своїм скажу що на обід знову спадщина ЮНЕСКО 😅
І зауважте, що вчорашня спадщина від ЮНЕСКО смачніша, ніж сьогоднішня😊. Настоялася!@@likamnogomama
@@АленаНаумова-ы6д як завжди)
Живемо зараз в спонсорській родині в Британії. До нашого приїзду вони десь знайшли борщ в консервах. Гидота страшна, але це було так мило з їхнього боку! Що вони взагалі знали про борщ і його цінність для українців.
💙💛 Сподіваюсь, Ви їм приготували СПРАВЖНЬОГО нашого смаколика?
@Elina_0396 так, вишукала органічних продуктів для цього.
Борщ- наш, а хто стверджує зворотнє нехай їсть свої щі або капусняк лаптьом й не рохкає сильно.
П.с було б дуже цікаво подивить відео від WAS про топонім «Дарниця» та що саме ним називають, як за це мова вже пішла. Бо кого з киян не спитаєш, то всі різну Дарницю покажуть :)
Капусняк теж можна зварити смачно, якщо додати туди все, що потрібно. Там не тільки капуста плаває, але і картопля, і другі овочі. Спробуйте капусняк з квашеної капусти на копченому м'ясі з квасолею, зажарений паприкою і томатпастою.
Я також готую капусняк.
Я обожнюю капусняк. А ті, що "лаптьом їдять", називають його кислые щи, жах просто.
Капустняк, якщо готувати його не як щі, а правильно, дуже добра страва
@@anzhelachumak5175 Капусняк заправляється пюре картопляне,а раніше вареною ріпою в пюре. Це страва суто слов"янська,ніяк не кацапська,бо то угрофіни.Це зараз вони себе побачили слов"янами.мов гомонимо схоже,але це тільки завдяки манкуртам українським,і бєларуським.А так не було б рюзьге народа.Було б тумба юмба з півночі європи
Чудове відео, дякую команді авторів! Направду, борщ - це більше, ніж їжа. Це не лише "культурний мінімум в холодильнику", це ще й ліки від усіх недуг і неодмінно - люди, з якими його готуєш чи яких ним частуєш. Борщ для мене - справжня медитація: звечора готую бульйон, в умовах квартири залишаю на електричній плиті подовше, щоб гарно вварився/настоявся. Зранку запікаю овочі (цибуля, корінці) аж до вуглинок - і починаю готувати саме з них. У нас не прийнято засмажувати супи в принципі, але є безліч секретів, я зробити смак насиченим. Із сімейних секретів - крім квашеної капусти, люблю додавати у борщ каперси, вже на етапі "соління". В цілому ж, борщ може бути різним, але завжди є чудовим способом попіклуватися про родину і гостей, розділити з ними свою любов і вдячність до рідної землі і, звичайно ж, її захисників у всіх поколіннях.
Куштувала борщ із лісовими сушеними грибочками і чорносливом. Дуже смачно 😊
Я так радію, що мої діти щиро люблять борщ. Так наче передала їм культурну спадщину 😊
Вітання з Ташкенту
Їв борщ з білими грибами сушеними, з зеленим горошком, а також нам в ташкенті готували з баранини - це було дуже смачно і дуже красиво, ми були дуже здивовані.
Як там Узбекистан? Багато у вас москворотих зайд і окупантів з рф у 2014-2023?
Ну , так ви їли український борщ зварений узбеками.
Не можна рівняти борщ зварений в Україні із пловом із Ташкента ! Добре приготувати ці чудові страви можна тільки на місті .
Живу у Францii майже 20 рокiв, але всерiвно варю собi борщ. Ось i зараз в холодильнику стоiть каструля з БОРЩЕМ! 😀😋💙💛
Смачного!
Як то файно їсти борщ під відео його історії!🤤 Подякував, було дуже смачно!)
Классссс. Смачного ;)
Я ще з мацою,то вобше, супер,супер!
Мій улюблений борщ моєї бабусі, вона робить закваску буряка, такий смачний борщ я ще ніде не куштував!
Клас, думаю це дуже смачно...
@@WAS_UAа в видео на 11-12й где-то минуте, про буряковую закваску говорил, что 'даже звучит омерзительно'!!!)))😮😅😂...
кУштував.
Коштувати може якійсь товар.
@@larashake3727 душніла...
@@СаняКравцов-о4о не спробуєш не дізнаєшся
заради борщу реально поставлю завчасну вподобайку ❤
Дякуємо!
Дякую за випуск, як завжди шикарно😊
Погоджусь борщ - то є наше і борщем ми насичуємось та насолоджуємось, а на болотах нехай свій щі похльобуть!
У нас на Чернігівщині моя бабуся обов'язково в борщ додавала окрім червоного буряку ще й цукровий. Бабусин бощик з печі мав неперевершений смак!😋😋
О, моя мама каже, що коли вона була мала, в Новоазовську, донецької області теж додавали ще й цукрового буряку. Зараз не додаємо
Це робилося для того, щоб збалансувати смак. Зараз замість цукрового буряку додають цукор.
Я і зараз додаю кормо-цукровий, білий буряк в борщ. Ще й сестрі в Одесу висилаю.
@@НаталяСтаніславська-п1ч хіба це не різні види буряку? Вони обидва білого кольору, але цукровий і кормовий - це різні сорти.
@@marttohack1043з цукром не той смак зовсім, з буряком , точніше з червоним столовим і цукровим дуже смачно
Смакота. Обожнюю борщ, як і всю українську кухню. Дякую за випуск
@@valeriizabolotnyi9475 валерий заболотный, ты за какими болотами живешь? За мацковскими или пуйлостанскими?
Йобана Рузктня! Слава Україні 🇺🇦 та всім воїнам, громадянам які бороться за їі свободу! 💛💙 Нехай цвіте та квітне український Ютуб!
Россii слава🇷🇺🇷🇺🇷🇺
Йобани нацики! Слава всем кто не носит кастрюли! Мир во всем мире!
А що і ютуб ви придумали, що він український??😮😮😮😮😃😃😃 А в чому Україні слава, і де вона ця слава???😮😮
Слава українському борщу і авторам каналу! 🙂
Героям Слава
@@WAS_UAСмерть ворогам
А деж ті герої?? Не одного населення не звільнили, то які герої?? 😮😮 А на майдані хто були??😮😮😊
Тільки українці знають секрет українського борщу: - самий смачний борщ - Вчорашній! Дякую за корисну пронраму
Стосовно окрошки. Моя прабабуся та бабуся, що родом зі Сватівщини Луганської області, окрошку називали холодним борщем)
Мені на Чернігівщині баба готувала у печі:
1. Борщ з червоного буряка;
2. Зелений борщ з щавлю, який ми збирали на полі (свіжого або консервованого);
3. Борщ з цукрового буряка без додавання червоного.
Усі були дуже смачні, останні два я полюбляв особливо 😋
а як цукровий на смак відрізняється?
@@WAS_UA, так відрізняється
А з квашеним буряком не готувала?
Борщ Це Українська Страва😘💙💛
В Кожному Регіоні в Кожному Місті та Селі. Скільки Господинь Стільки й Борщів.І Кожен Найсмачніший бо Наш Український ❤❤💙💛❤❤ Спасибі за Чудову Історію про Наш Борщ 👍👏
Чому ж тіки господинь?))
У нашій родині тіки я борщ готую, усі у захваті)
Жінка вміє, але полюбляє мій)
@@БогданВовченко-м6ч Супер 👍💯 Найкращі Кухарі Це Чоловіки🧑🍳 Вітаю Вашу Дружину та Заздрю. У Моїй Сім'ї Чоловіки тільки Люблять Їсти Борщ😁
Моя мама з Черкащини і вона досі квасить буряки і називає це не буряковим квасом, а борщем. І звісно додає і його і самі квашені буряки коли варить борщ. До речі, я більше ні у кого не куштувала такого борщу.
Це вже ближче до того звідки пішла назва.
Клас❤ звіть нас у гості на такий чудовий борщ.
Моя мама додавла в борщ тільки квашений буряк.Для цього вирощували спеціальний борщовий червоно-білий буряк.Зараз я його ніде не бачу.Варили борщі і з сушеними в печі карасиками.
@@АндрейБровко-з3я я іноді роблю квашені бурячки і додаю в борщ. Буряки вирощую борщові, так і називається семено, яке купую. Звісно, не той "ситцевий" буряк, що у бабусі... Але настільки звикла до свіжого буряка, що з квашеним борщ здається трохи біднішим на смак. То кладу в борщ і свіжий і квашений, і півскляночки квасу ллю.
@@АндрейБровко-з3я Це класичний ,справжній буряк.Рожевобілий.Всі інші,то пізніше виведені сорти,для певних потреб.І столовий червоний теж.Виведені вже в 20му сторіччі
Якраз обідаю борщем 🍲
Дякую за цікаве і смачне відео ❤
Щиро дякую, Вам, за цікаве відео!!! 🙏🙏🙏💙💙💙💛💛💛
Дякуємо вам навзаєм! Будемо також вдячні за поширення відео!
Як завжди все цікаво та корисно знати
Хай квітне Український ютуб ❤❤❤
P.S. Владлен Мараєв👍😜🇺🇦
Дуже цікава історія борщу! Не знала раніше деталей!! Аж їсти захотілось
жах, тепер їсти захотілось! Дякую за відео)
нарешті про борщ😊
дякую за випуск, ви круті
Супер. Слава Україні
Моя бабуся на Херсонщині, готувала різні борщі, пісний борщ з фасолею, влітку з півнем і линем, готувала не тільки з свининою , а також і зі свининою і яловичиною, затирала старим салом буряк вона клала інколи не тільки червоний, а червоний, цукровий і рощевий. А їли ми, додаючи не тільки сметану, а і гострий перець (надрізували и мокали у борщ), інколи додавали гірчицю, за смаком і майже завжди часник, нарізали, чи просто кусали маленькими кусочками. Зверху притрушували кропом. І, звісно ж пампушки, як без них. Пампушки бабуся змочувала сумішшю часника і смаженої цибулі, трохи олії і води.🤤😋 І наливала стос горілочки . Вона казала, що це добре задля покращення травлення.
Дякуємо за те що ділитися сімейним рецептом)
Ой, тільки не стос, бо то купа паперів, складених один на одному. Горілочку лише в чарочку (стопку).
Слава Україні! Героям Слава! Та слава Українському борщу!
Доброго здоров'я, дякую Вам за Вашу громадську позицію.
Слава всім хто дарує нам мирне небо!!!
І вам дякуємо! 💙💛
Дякую за нову роботу. Борщ зі салом та часником це БАЗА)
аж зварити захотілося, але часу немає)
Тема борщу завжди цікава і актуальна! Український борщ - це справжній культурний символ, і його історія багатша, ніж здається. З'ясування, чи є він справді українським, відкриває цікаві сторінки кулінарної спадщини. Давні рецепти та варіації цього страви підкреслюють його унікальність та важливість для національної ідентичності.
Кожен ранок починається з вашого відео на фоні. Дякую авторам за якісний контент ❤
Дякуємо вам! Мирних вам ранків!
Років тридцять тому була у гостях на вологодщині . Хотіла зварити борщ - ніде не знайшли буряка !
До речі, взагалі не здивувало що борщ в тому вигляді в якому він існує зараз - досить молодий (~200 років). По факту, це стосується дуже багатьох кухонь світу. Наприклад, італійська кухня яку без помідорів взагалі не уявити почала формуватися тільки якраз в останні 200 років після відкриття Америки Колумбом 👀
Один з найкращих каналів.
Дякую
Дякуємо за підтримку!
Ґречно дякую каналу за цікавий випуск! Борщ це наша страва! 💙💙💙💙💛💛💛💛🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦💯💋🔥💣💥☄️
Бо багато народів (в т. ч. і росіяни) мають визначення борщу, як "борщ - це гарячий заправний суп", і лише в Україні це "рідка страва". І лише українці розуміють різницю між супом і борщем.
Дякую було цікаво! 💝
Лайк та комент для поширення контенту. Дякую
Для мене найсмачніший борщ на домашній курочці, з білою квасолею та кропом + приготований у гарному настрої. І справді куди б не приїхали українці, вони везуть із собою борщ. Син у Німеччині просить на обід завжди борщ, бо суп не полюбляє. Тому вже півтора року у нас щодня на обід борщ)))
Классс. Аж захотілось того борщу спробувати
До речі, моя покійна бабуся (1930 р.н.) завжди казала "Як борщу не поїм я голодна". В неї були проблеми з нирками й лікар забороняла їсти борщ, бо там кислота й це провокувало створення каміння в нирках. Але бабуся все одно їла борщ, бо то її улюблена страва була.
Борщ - то сила 😅💪 саме обідав борщем і дивився Ваше відео)😊😊
Росіяни століттями привласнювали собі нашу історію, культуру, страви, але нарешті справедливість потехеньку відновлюється.
не тільки наші. вони все крадуть у всіх все життя
У цих потвор навіть самоназава "руССкие" крадена у нас українців (русинів - русичів)
Всі москвороті = роССіяни = московити
Так, вони з цим вже зовсім переБОРЩили ;)
Кушая бигмак, смотря ютуб, лайкая видосы и пишучи комментарии вы не задумываетесь о справедливости того что вы присваиваете эту культуру?
@@olga-drachuk Это вы про "офис Ермака" и "Лёшу - золотое яичко" ?
Дякую, за цікавий українськомовний контент!
Я хоч і не їм борщу, але рот слиною наповнився😅
Дякую за пізнавальний контент, WAS, ви - неймовірні! ❤
А чому не їсте? І який суп ваш улюблений)
@@WAS_UA я не їм його через той самий буряк та термічно оброблену капусту. Але обожнюю куліш❣️
Треба буде скоро приготувати. Дякую, що нагадали!
@@khlorka4743 буряк можна не класти, а капусту або не класти, або в самому кінці щоб хвилинку прокипіло і все, тоді капуста буде як свіжа. А бо можна квашену покласти, як варіант
Щиро дякую за Вашу працю.
💙💛❤️🖤
Дякую за цікавий український контент ❤
дякую за випуск і окремий низький уклін - за візуальне оформлення як самого відеоматеріалу, так і колажів на прев*ю у соцмережах))) якісно, цікаво, чіпляюче! ❤
Слава Україні 💪
Вирішив був, якось, приготувати борщ за різними рецептами😅... З копченим, кислим чорносливом, нагадував щось середнє між борщем та узваром - не сподобалося. Із сушеними карасями теж не сподобалося...
Найкраще виходить із пастернаком та/або селерою і м'ясо краще на кістці, ніж без неї... І варю, після закіпання, 2-3 години на самому маленькому воні (аби ледь-ледь "млів"😊).
Героям Слава
Повністю згодна з вами, а ще я дуже люблю борщ з сушеними білими грибами, чомусь свіжі не так смачно як сушені
Ееее... не вмієш ... Треба мати смак до продуктів,тоді вийде як треба.Інакше вийдуть щі,в кращому випадку
У Олександра Палія є цікаве відео про борщ. Він там доводить що борщ український,бо в московитів практично не було середнього класу,а відповідно у більшості московитів не було з чого варити той борщ. М'ясо,сало,риба на деревах не ростуть. А у тих бомжів і в цей час брага не доживає до періоду гонки.
🔥🔥🔥😂 Брага улітає в першу чергу. А після браги, їм не до харчів, взагалі.
Буквально вчора ввечері готував борщ і обговорював у сім'ї етимологію його назви і про те, що було замість картоплі і буряку! Не знаю, чи є щось на цю тему у відео, але зараз подивлюсь!
Сквашування -стародавній спосіб зберегти і приготувати продукти шляхом ферментації, так готували пиво, квас, сурицю. В Вікіпедії є статті Борш (висівковий) і Жур (житня закваска) давнє приготування рідкої страви на наших і сусідських теренах. В Україні навіть навесні і влітку сквашували молоді листочки зелені, козельцю, щавлю. Борщ з квасного червоного буряка відомий серед наших сусідів: поляків, румунів як руський, тобто русинів-українців щоденний суп. В Карпатах є «залізний» борщ, кислий бойківський суп своєрідного кольору. Дякувати українським письменникам 19 ст., зберегли в творах побут і кухню нашу, от хоч як Мотря Кайдашева відділилася від свекрухи, зваривши борщ собі і чоловікові в малому горщикові; поки свекруха вранці встала у моторної молодиці борщ в печі вже вкипів.
@@mariyavoronska4636 Вибачте, але від поляків я не чув, щоби борщ називали руським. Вареники руські є, а ось борщ просто червоний. Дайте, будь ласка, джерело, де борщ називають руським.
@@memeimpact А що це за руські вареники, перший раз чую, може пельмені.
@@НатальяЧижова-е5у пельмені- це китайська страва.
@@ДмитроСергійович-у5я Може і китайська, а може монгольська, але руських вареників точно немає.
Дякую, було дуже цікаво! Якість відео у вас, як і завжди, на гідному рівні. Бажаю WAS ставати тільки краще! 😊
Дякуємо за вашу працю!!! Обожнюю кулінарні випуски)
Я обожнюю червоний борщ , та капуснях з сушеними грибами, спеціями, перці і помідори, травви, оливки і лимон , з вареним яйцем теж смачно , люблю гостреньке .
Вподобайка за борщик✌️👍Борщ то Україна 🔱🇺🇦😉😀
Надивилася на ніч про борщ, завтра вранці обов'язково приготую😊
Гарна історія. Ще більше про борщі можна дізнатись від Олени Щербань 365 борщиків.
Коментар для підтримки топового українського контенту 👍👏🇺🇦
дякуємо!
В Миколаі'ській області я і'в борщ зі смаженими бичками(дрібна місцева риба чорноморського регіону),смашно,неймовірно!Слава Украі'ні!Слава ЗСУ!Смерть ворогам!❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Героям слава! Дякуємо що ділитеся!)
Так готувала із сушеного карася. Йому вчила моя бабуся. А їі їі бабуся. Але борщ готували у пічі. Я цей борщ готувала у ресторані на раші. Казали, що дуже добре.
І як на сушених карасях? Смачно?
кушала тортик, увидела борщ аж подавилась, ням ням ням
Намагалась подивитись випуск на роботі але мало не захлинулась слиною))) буду додивлятися вдома над тарілкою борщу😊
Дякую вам за ваші відео ❤️ думаю слід було б ще згадати що більш сучасні борщі в кожному регіоні України готувалися по своєму, а тому не слід доколупуватися до людей за "не такий" борщ)
Знаю, що Клопотенко своїми зусиллями спромігся надати офіційний статус, що борщ український❤
Дякую за випуск Як завжди цікаво змістовно з фактами і коментарями Вподобайка на підтримку Вашої важливої роботи шановні творці каналу Час повертати й відстоювати своє❤😊
Ukrainian bortsh 💙💛
Цікаве відео як завжди. Дякуємо за цікавий україномовний контент
дякуємо за те, що дивитеся!
Борщ- це безперечно їжа богів 💙💛
Интересно, а Ева с чего варила борщ Адаму, почему не рассказали?
@@ОляЕремеева-у4т Із твоїх ціцьок.
@@ОляЕремеева-у4т Єва, Адаму борщу не варила - коли він захтів борщу, то вона послала його стибздити, та з'їсти заборонене яблуко.
Адже Адам і Єва билі руцкімі - жити в Раю і стибздити самим у себе, яблуко в свойому ж саду могли тіко каспети.
Борщик з сушеними грушками дичками.з галушками.з пампушками часник і сало_краща страва❤Привіт з Полтавщини.да і квасольку не забудьте❤
Привіт Полтавщина. І так описали борщ, що тепер як далі працювати сьогодні без полтавського борщу?
Коментар в підтримку каналу і відео 👍👍 Хай квітне український ютуб ❤❤ Слава Україні 🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Я доречі музикант, й я випущу альбом 10го листопада який називається "PreBORSCH". Сам альбом передає почуття коли ти готуєш борщ. Ідея геніальна.
Самі назвали свій альбом "геніальним" ? 🤔
@@Kyiv_UA_Sport ну так, чому б ні
@@ALEXVORN ідея дійсно геніальна!
Поширюйте!
Побільше популяризаторів українського і українства! Дякую!
Дякую Вам за як завжди цікавенне, корисне та пізнавально-смачне відео!!!
Той випадок, коли під борщик подивився цей чудовий випуск.
Шикарна обкладинка для серії❤️ Дякую за цікаве🙏
Дякуємо...
Дякуємо, передамо художниці)
Дякуємо за випуск про борщ і спасибі усим причетним до занесення до спадщини ЮНЕСКО!
Люблю борщ. У сім'ї готували, як червоний, так й зелений зі щавелем. Для червоного одна бабуся робила завжди буряковий квас, а інша бабуся любила більше класти каасолі та багато цукру) й також вона варила на тарані " похльобку", але борщем це не називала
Їм борщ і дивлюсь відео 😅
Дякую за роботу ❤
Смачного!)
Дякую за Український контент дуже цікаво.
Слава Україні!!!
Борщ наш😊
Відео як завжди топ, але обкладинки ваші це просто щось неймовірне!
дяяякую
Класний відос, дякую
У поляків борщ то бурякова вода з квасолею, навіть в супермаркеті продається вода для борщу готувати борщ вміємо правильно тільки ми українці всім смачного борщу❤
😯😯😯 Бурякова вода з фасолею??? Капець, я би і їсти таке ее захотіла би. Тут і бульйончик наваристий, і м'ясо шматочками, і перець болгарський, про капусту, морквочку, буряк, цибулю, часник, зелень, взагалі мовчу.Такий смачний і духмяний борщ виходить, що й сусідам на вулиці пахне.
Їла таке.Вони це на Різдво готують.В це вариво вони вушка додають(щось середнє між варениками в пельменями з грибами або капустою).Як на мене гидота рідкісна.Але вони це їдять.
Дякую!
Дякую Вам Велике за Вашу роботу.
✌️❤️🇺🇦
Дякую!
Йду варити борщ!
смачного!
Подяка вам 💙🇺🇦
Дякую за цікаве відео
Дякуємо вам щиро! Будемо також вдячні за поширення відео!)
Я сьогодні приготувала борщ з червоним буряком на телятині. Додаю чорнослив. Смакота.😊
Дуже дякую за цікаве відео!
Щиро дякую, з мене вподобайка і комент.
Дякую вам за рецепт!