Zabezpieczenia różnicowoprądowe - #08 edu elektroda.pl

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024

Комментарии • 61

  • @piterstg
    @piterstg Год назад +1

    Moja tysięczna łapka w górę i komentarz za świetny materiał :)

  • @czesawmarko3274
    @czesawmarko3274 3 года назад +1

    Super opis.

  • @radoslas86
    @radoslas86 Год назад +3

    ZASILACZ Z CZARNEJ LISTY - ZAMYKAM TEMAT!

  • @roman.t.
    @roman.t. 6 лет назад

    Multimetr BRYMEN. Fachowa technika pomiarowa. Szacunek

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 4 года назад +1

    mam pytanie Czy nalezy bezwzglednie w mieszkanianiowych instalacjach elektrycznych stosowac tylko RCD typu A ? czy mozna AC ?

  • @andrzejkowalski1118
    @andrzejkowalski1118 7 лет назад +3

    Przykro mi ale w przypadku dotknięcia rękoma przewodu fazowego i neutralnego w systemie chronionym róźnicówka ochronnik ten zadziała i spowoduje rozłączenie systemu! Bowiem ochronnik róźnicowo-prądowy działa na zasadzie prawa Kirchoffa to znaczy, że suma pŕądów wpływających i wypływajacych z węzła równa jest zeru! Gdy natomiast człowiek dotknie owych przewodów to jego ciało zadziała pojemnościowo i różnica na węźle bedzie różna od zera ,co uruchamia wyzwalacz rozłączający system! Sprawdziłem to już kilka razy. Ale generalnie filmik jest pouczajacy. Ja bym używał określeń co do obudów,że są to części przewodzace dostepne! Dla nierozeznanych są to metaliczne obudowy odbiorników prądu elektrycznego jak pralki,lodówki, metalowe blaty gazowe itp.

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  7 лет назад +1

      "Części przewodzące dostępne" to dobre określenie, dziękujemy za podpowiedź. Natomiast co do informacji o dotknięciu N i L obwodu zabezpieczonego RCD przy jednoczesnej nieidealnej izolacji od otoczenia faktycznie przy odpowiednich warunkach prąd płynący dodatkowo przez pojemność ma szansę wyzwolić RCD, co nie zmienia faktu że jest to bardzo niebezpieczna sytuacja.

    • @andrzejkowalski1118
      @andrzejkowalski1118 7 лет назад +2

      Tak, sytuacja była faktycznie nieciekawa a wynikła z pośpiechu i niepotrzebnych emocji przy pracach elektrycznych.Wszystko się sypało! Po chyba 20 wejściu na drabinę i kolejnym demontażu fabrycznie nowego żyrandola nieopacznie trzymając częściowo rozbebeszony żyrandol faktycznie doszło do kontaktu obu rąk z przewodami N i L.. No i było bum!Poczułem ukłucie i natychmiastowo różnicówka wyłączyła obwody elektryczne! Faktyczną przyczyną zdarzenia były wadliwie połączone przewody trójramiennego żyrandola, a ja myślałem,że przyczyną żle działającego żyrandola leżała gdzie indziej! Może we włączniku klawiszowym? Może w złej konfiguracji przewodów w puszcze oświetleniowej? Może coś w rozdzielnicy? Może coś w oprawkach żarówek żyrandola?Ale nie przypuszczałem,że fabrycznie nowy żyrandol był do bani! W jego części korpuśnej była przerwa połączeniowa na jednym z zacisków N powodując świecenie nie trzech a dwóch żarówek !!! Co do podpowiedzianego terminu to są one używane jako podstawowe w czasie szkoleń elektroenergetycznych i przy ocenie diagnostycznej instalacji i urządzeń. "Część przewodząca dostępna" definicyjnie to przedmioty przewodzące lub części przewodzące urządzenia znajdujące się w zasięgu ręki oddzielone od części czynnych jedynie izolacją roboczą, mogące znależć się w warunkach zakłóceniowych pod napięciem.Przykładowo w wyniku uszkodzenia izolacji podstawowej. natomiast "część czynna" to żyła przewodu lub inna część przewodząca prąd elektryczny, znajdująca się w czasie normalnej pracy pod napięciem.Do części czynnych należy również zaliczyć przewód neutralny N, za wyjątkiem przewodu ochronno-neutralnego PEN lub ochronnego PE. To tak mniej więcej... pozdrawiam
      ps. i proszę pamiętać,że we wszystkich układach i obwodach elektrycznych nie jest ważne czy przez nie "płynie prąd elektryczny" ale najważniejsze jest to by była w nich skuteczna ochrona przeciwporażeniowa, którą już nie raz miałem sposobność doświadczyć....I to jest fundamentem elektryki!

    • @Niceguy54444
      @Niceguy54444 5 лет назад

      @Don jak można to zasymulować?

  • @TheBzyk
    @TheBzyk 3 года назад +1

    ta różnicówka w 8.32 to raczej bez członu nadmiarowoprądowego ( B , C )..... dopowiedzcie , bo zaczną to brać za pewnik .

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  3 года назад

      Tak 8:32 to RCD bez członu nadprądowego, natomiast w takiej obudowie dostępne są też RCBO - jak zostało powiedziane.

  • @wasmaro1988
    @wasmaro1988 6 лет назад +1

    A odnośnie 3:05 - to jak to jest w przypadku przyłożenia probówki (neonówki) do fazy? upływ prądu jest zbyt mały i dlatego nie wyłącza różnicówki?

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  6 лет назад +1

      Tak, w przypadku próbnika z neonówką płynący prąd jest zdecydowanie niższy niż próg zadziałania typowego RCD.

  • @tomasztrawicki3711
    @tomasztrawicki3711 4 года назад +1

    Jak podłączyć dwie różnicówki( np lazienka osobno) ? Czy listwa N na wyjściu musi być osobno oddzielona od listwy wyjściowej N pierwszej różnicówki? Chodzi o to czy czasem nie zareagują dwie różnicówki podczas upływu prądu podczas połączenia odejścia N na tą samą listwę.

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  4 года назад

      Wyjściowe N i L z dwóch RCD muszą być rozdzielone.

  • @FromPlToNy
    @FromPlToNy 5 лет назад

    Dlaczego prad wychodzacy z zarowki wynosi tyle samo? W takim razie co zuzywa ta zarowka do zasilania siebie? I czy urzadzenia maja wlasna impedancje czy jest tam dodawany rezystor zeby nie bylo zbyt duzego natezenia?

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  5 лет назад

      Na żarówce tracona jest określona moc w postaci ciepła i produkujemy też światło, w czasie pobierana jest ze źródła określona energia. Urządzenia mają pewną rezystancję/impedancję zastępczą np. wspomniana żarówka lub silnik. Może tak być, że w układzie znajduje się rezystor ograniczający prąd np. ograniczenie prądu LED przy określonym napięciu zasilającym DC.

    • @krzysztoflewicki4268
      @krzysztoflewicki4268 5 лет назад +2

      To wynika z faktu,że żarówka nie "zużywa prądu" w dosłownym tego słowa znaczeniu -to "płynący" w żarówce prąd w wyniku "ocierania " się o elektrony atomów opornika żarówki -tarcia -powoduje ,że żarówka się nagrzewa a nawet świeci. My tak naprawdę płacimy za wprawianie w "ruch " elektronów " w prądnicy-generatorze prądu. Możną to przyrównać do koła młyńskiego napędzane go strumieniem wody .Koło młyńskie się kręci a ilość wody wpadająca na łopatki koła jest taka sama jak wypływająca -dalej płynąca płynąca . To tzw. I prawo Kirchhoffa "suma prądów musi się równać zero ....." -tyle wypływa ile wypływa ( pomijając np straty upływności)

  • @korsarz3656
    @korsarz3656 7 лет назад

    Witam.mam takie pytanie- nie jestem elektrykiem,ale o ile to możliwe to lubię to i owo z tematu wiedzieć,ale do rzeczy-zajrzałem u siebie w pracy do rozdzielnicy jednego z budynków , znajdują się w niej zabezpieczenia różnych obwodów(wszystko fachowo opisane)są tam wyłączniki bistabilne do oświetlenia(też temat ciekawy),ale co mnie zainteresowało mianowicie-różnicowoprądowe!Może nic dziwnego -zabezpieczenia oświetlenia 25A,gniazd 40A,ale był jeden też różnicowoprądowy i ten właśnie był nieopisany C16 a za nim na listwie 2 nadmiarowoprądowe B16 co oznacza owe C16 co to za charakterystyka i co mógł zabezpieczać-tak jak pisałem szatnia,łazienki,jadalnia,serwery-wszystko było opisane?Pozdrawiam.

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  7 лет назад +2

      C16 może oznaczać charakterystykę zabezpieczenia nadprądowego (jego "krotność") B16 ma mniejszą "krotność" niż C16, w krótkim czasie (kilkaset ms) C16 pozwoli na przepływ większego prądu niż B16 czyli może być korzystny do zabezpieczenia urządzeń o dużym prądzie rozruchowym np. silniki.

  • @LexanderStudio
    @LexanderStudio 8 лет назад +2

    Dlaczego po podłączeniu diody bezpiecznik nie zadziałał dla prądu 30 mA?

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  8 лет назад +5

      To było zabezpieczenie RCD typu AC reagujące na prąd przemienny, po zastosowaniu zabezpieczenia typu A przepływ prądu pulsującego przez diodę został wykryty poprawnie.

    • @rys510
      @rys510 7 лет назад

      elektroda.pl

    • @pegasus1345
      @pegasus1345 6 лет назад +3

      Powinieneś tu może raczej po krótce wyjaśnić co takiego powoduje dioda... Tak w dwóch zdaniach.

    • @luudi1
      @luudi1 4 года назад

      @@pegasus1345 Dioda obcina jedną połówkę sinusoidy.

    • @jacekm
      @jacekm 3 года назад

      @@luudi1 I wtedy mamy już niepełne, że tak powiem AC I jeśli RCD jest AC to wtedy nie zadziała. Dziś mamy zakładać A by było dla AC, DC, I wspomniana obcięta sinusoida. Jest teraz w sieci bardzo dużo zasilaczy impulsowych, przetwornic wpiętych jak np instalacje fotowoltaiczne, zasilacze komputerowe, TV itd gdzie idą prądy impulsowe, które zniekształcają lekko przebieg co może bardzo wpływać przy przebiciu na to czy RCD zadziała czy nie lub gdy z 230VAC na wejściu zasilaczy od razu jest filtr, mostek, kondensator i 320VDC I gdy to przebije w RCD AC to nie zadziała gdy w A to zadziała. Chyba nic nie pomieszałem....

  • @milten1305
    @milten1305 4 года назад

    Różnicówka 4p 40a 30mA po włożeniu przewodu L do wody z kranu, różnicówka nie wybiła, czemu?

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  4 года назад

      Czy przez tą wodę obwód jakoś zamykał się do uziemienia/PE? Czy przycisk "test" na RCD działa?

  • @wilk2655
    @wilk2655 7 лет назад

    Witam. Czy dałoby radę umieścić schemat tego doświadczenia? Z góry dziękuje .

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  7 лет назад

      Pewnie że tak, o które doświadczenie chodzi? Filmu już nie można zmodyfikować, ale zapraszamy do powiązanego tematu: www.elektroda.pl/rtvforum/topic3186746.html tam będzie możliwość umieszczenia dodatkowych materiałów oraz rozwinięcia ew. dyskusji.

  • @mateuszgorczynski1160
    @mateuszgorczynski1160 8 лет назад

    po naciśnięciu przycisku test wyłącznik nie daje się ponownie włączyć , tak samo jak u ciebie . mówiłes że nie da rady na siłę go podłączyć . jak go uruchomić ?

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  8 лет назад +3

      Być może przycisk się blokuje? i nie pozwala załączyć RCD, gdyż ciągle wykrywany jest prąd upływu. Inna możliwość to jakieś urządzenie w obwodzie po zaniku napięcia wywołuje prąd upływu, warto odłączyć wszystkie odbiorniki i sprawdzić czy RCD zachowa się inaczej.

    • @WaldekDudzinski
      @WaldekDudzinski 6 лет назад

      Dokładnie " Inna możliwość to jakieś urządzenie w obwodzie po zaniku napięcia wywołuje prąd upływu, warto odłączyć wszystkie odbiorniki " dosyć często mialem takie problemy z lodówkami

  • @dawid4451
    @dawid4451 5 лет назад +1

    jak działa róznicówka 3 fazowa podłączona przed silnikiem jak silnik nie potrzebuje neutralnego i prad nie wraca

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  5 лет назад +1

      Twoje pytanie zostało przeniesione do tematu dot. odcinka, link do tematu znajdziesz w opisie pod filmem.

    • @dawid4451
      @dawid4451 5 лет назад

      który to odcinek

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  5 лет назад

      ​@@dawid4451 #08 to ten docinek.

    • @dawid4451
      @dawid4451 5 лет назад

      co znaczy ze moje pytanie zostało przeniesione dot. odcinka

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  5 лет назад

      @@dawid4451 zajrzyj do tematu (link w opisie pod odcinkiem #08), pojawiła się odpowiedź.

  • @jarekf4234
    @jarekf4234 7 лет назад +3

    Witam serdecznie, materiał częściowo pomocny ale biorąc pod uwagę że mogą to oglądać totali amatorzy elektryczności uważam że jest dużym błędem tłumaczyć na BŁĘDNYM schemacie, MAM na myśli między innymi 16 A bezpiecznik na instalacji oświetleniowej ! Gdzie zgodnie z przepisami powinien być przewód 3x1,5 który może być zabezpieczony MAX 10 A chyba że coś się zmieniło, bo jak ktoś to weźmie do siebie to psu w .... ze skutecznością zerowania. Pozdrawiam

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  7 лет назад +4

      Dziękujemy za istotną uwagę, wprawdzie materiał dotyczy RCD, na wspomnianym przykładzie brak przekrojów przewodów i trudno mówić tam o schemacie oświetlenia dodatkowo wartość zabezpieczenia jest poglądowa i przypadkowa, ale jak widać trudno zrobić materiał całkowicie eliminujący możliwość powstania błędnego założenia. Natomiast bardzo dużą wartość wnoszą właśnie komentarze, gdzie można wykryć i sprostować ew. błędy tak aby nie wprowadzić w błąd odbiorcy. Podobnie było np. w #6 ruclips.net/video/tXLL82ECiMQ/видео.html i ruclips.net/video/fJsaHB94LKY/видео.html

    • @Sebastianolexy
      @Sebastianolexy 6 лет назад

      Przewód 1.5mm2 ma obciazalnosc około 13-14 amperow w zależności od tego jak jest ułożony i gdzie, czasami nawet więcej, ale przyjmijmy że 14A więc swobodnie może być zabezpieczony 13A(są takie esy)

  • @jacekmatuszewski6393
    @jacekmatuszewski6393 7 лет назад

    witam
    Mam kostkę (akwarium) i chcę założyć taką małą wyspę:
    RÓŻNICÓWKA 1F, B 10A 1FAZ WYLACZNIK NADPRAWY , 2xPROGRAMATOR CZASOWY
    zamontowane w SKRZYNCE NATYNKOWEJ.Chciał bym ten zestaw podłączyć do
    gniazdka za pomocą wtyczki (nie do instalacji)Nie wiem jaką różnicówkę dać .W skrzynce są
    bezpieczniki B16 i jest różnicówka 25A/4/003A Typ CF-16 Na logikę tak jak
    bezpiecznik mniejszy to i różnicówka mniejsza( o ile)Pozdrawiam i
    czekam na podpowiedz.

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  7 лет назад

      Może być problem z selektywnością RCD w takim kaskadowym połączeniu, są np. dostępne RCD wysokoczułe 10mA ale najlepiej zapytać o ten temat specjalistów np. w tym dziale: www.elektroda.pl/rtvforum/forum234.html

    • @jacekmatuszewski6393
      @jacekmatuszewski6393 7 лет назад

      Dzięki
      Ale tam jest za dużo fachowców(co bez oględzin nie doradzą) Dużo pytań mało konkretnych odpowiedzi.
      Pytałem w sklepie o 10 mA ,mówili , że takich nie ma.Znalazłem na allegro.
      Ostatnie pytanie
      Do tej wyspy RCD wysokoczułe 10mA wystarczy i mogę takom wyspę podłączyć do gniazdka ,muszę to zrobić .(za dużo prądu i wody)

  • @janwo5933
    @janwo5933 3 года назад

    Jak L idzie do N przez PE to jest zwarcie 1.13

  • @crazyfrog1475
    @crazyfrog1475 3 года назад

    Prosto i zrozumiale

  • @KACPERTROL
    @KACPERTROL 6 лет назад +3

    KTO Z WYKOPA

  • @lukasz19884
    @lukasz19884 5 лет назад +1

    Witam super poradniki prowadzisz jestem subskrybentem twojego kanału proszę o subskrybcję mojego kanału z góry dziękuję i pozdrawiam oby tak dalej.

    • @elektrodatv
      @elektrodatv  5 лет назад

      Ciekawe treści umieszczasz na kanale, warto umieścić temat (z osadzonym filmem YT) na forum w Artykuły->Wideoporadniki.

  • @antosantos2601
    @antosantos2601 7 лет назад

    okgsj

  • @barocco2300
    @barocco2300 4 года назад +4

    Jak elektroda to zawsze łapka w dół

    • @danfe6326
      @danfe6326 4 года назад +4

      Post nic nie wnosi do tematu.

  • @iiyrychlik1129
    @iiyrychlik1129 7 лет назад +2

    nie dam ci żadnych Łapy w górę czy w dół 3 łapki w dół

  • @karolkarpinski6481
    @karolkarpinski6481 7 лет назад

    Koleś, ale masz włochate paluchy, przed nagraniem powinieneś iść do kosmetyczki lub samemu wydepilować je :)

    • @mareksaltberg1484
      @mareksaltberg1484 7 лет назад +18

      na kanale Dody jest dobry wykład o różnicówkach jeśli wolisz :)

    • @karolkarpinski6481
      @karolkarpinski6481 7 лет назад

      Kamilu, troglodyto jeden, chodzi mi o estetykę tylko i wyłącznie, nie wnikam czy ty masz żałobę pod paznokciami i nie przeszkadza to twoim bliskim i dalszym znajomym bo o jakiejkolwiek kobiecie nie wspomnę, nie znasz innego słownictwa ???? Po wypowiedzi twej sądzę że masz zaniżona samoocenę jak i duży problem ze swoją seksualnością lub co gorsze jesteś krypto... resztę sobie dopisz :) jeśli jesteś w stanie, bo po jadzie w twoim poście szczerze w to wątpię.

    • @mariuszb7353
      @mariuszb7353 3 года назад

      Opał nad gazem