Różnicówka z członem nadprądowym (RCBO) Siemens w rozdzielnicy domu jednorodzinnego

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024

Комментарии • 41

  • @AC400V
    @AC400V Год назад +8

    Jeszcze nie miałem okazji używać kombinowanego RCBO. Traktuje to jako awaryjną opcje gdy nie ma naprawdę miejsca w rozdzielnicy.

  • @Dawid-ss8si
    @Dawid-ss8si Год назад +8

    Bardzo dobrze zaprezentowane rozwiązania, zawsze jest problem z miejscem w starych mieszkaniach w których jest wymieniana instalacja elektryczna a tutaj takie fajne rozwiązania :)

  • @pawekliszcz2484
    @pawekliszcz2484 Год назад +2

    Dobre rozwiązanie w postaci wyłącznika 2w1 przy zachowaniu gabarytu 1MM. Zapewnie potrzeba trochę czasu aby były montowane w każdej instalacji ale zakładam że to kwestia czasu.

  • @TheBaca12
    @TheBaca12 Год назад +2

    Trzeba przyznać, że bardzo ciekawie przedstawiacie różne rozwiązania. Muszę spróbować RCBO. Dzięki za info o rodzajach wyzwalaczy.

  • @mpGrafik
    @mpGrafik Год назад +10

    Bardzo dobre rozwiazanie. Pewnie w przyszłości zastąpi wyłączniki nadprądoww calkiem. Ale podnosi sporo koszty. Wiec, czy w praktyce jest uzasadnione?
    Mieszkam od 10 lat w domu, w ktorym sobie sam zaprojektowałem i wykonałem instalację (to drewniany dom i chciałem mieć pewność, że się nie spali) tak, że kazdy pokój i lazienka oraz kuchnia, ciagi komunikacyjne, inne pomieszczenia, akarm, oświetlenia zewnętrzne, z każdej strony osobno - wszystko ma własny obwód na gniazdka i drugi na oświetlenie i osobno gniazdka na większą moc. r
    Rozdzielone są od tego obwody przełączane na zasilanie awaryjne w przypadku braku prądu. Góra ma swoją odrębną rozdzielnię, garaż odrębną. Na dole jako pierwsza jest główna rozdzielka, z jakiej idzie zasilanie na dolną, górną, garażową i siłę oraz alarm. Mam 4 rożnicówki w ten sposób. Masa obwodów i różnica kosztów bylaby wielka, gdyby każdy obwód miał zamiast zwyklego, nadprądowego wyłącznika, taki kombinowany.
    Sęk w tym, że jeszcze nigdy, przez caly okres jak ru mieszkam, nie zadziałała żadna roznicówka. Jedyna "moja" awaria była wtedy, jak piorun walnął w pobliską sieć i musiałem wymienić topiki w skrzynce przyłączeniowej. Ale nawet, gdyby raz na kilkanascie lat zadziałała różnicówka, to czy ma sens praktyczny i ekonomiczny stosowanie na każdym obwodzie zabezpieczenia kombinowanego?

    • @AMPERTV
      @AMPERTV  Год назад +2

      W praktyce instalacja z wyłącznikami kombinowanymi na poszczególnych obwodach będzie bardziej niezawodna - to fakt, ale też droższa. Dlatego rolą instalatora jest przedstawienie różnych rozwiązań dla klienta i wybranie takich, które będą najbardziej bezpieczne i dostosowane do portfela inwestora.
      Odnośnie instalacji w Pańskim domu to polecam zapoznać się z przeciwpożarowym detektorem iskrzenia (5SV6 AFDD), który idealnie wpisałby się w rozdzielnice w celu zminimalizowania ryzyka pożaru "od instalacji elektrycznej".
      Proszę pamiętać, że wyłączniki w rozdzielnicy służą do ograniczenia skutków zakłóceń w sieci elektrycznej: m.in. zwarć, przeciążeń, upływu prądu. Czyli mają zadziałać wtedy, gdy wystąpi zakłócenie i na szczęście nie dzieje się to zbyt często w dobrze zaprojektowanych i wykonanych instalacjach elektrycznych, tak jak u Pana.
      Podam prosty przykład jednego z klientów: pojechał na chwilę dosłownie po "bułki do sklepu", nie wziął kluczy do domu, wraca, a brama garażowa nie chce się otworzyć (u sąsiadów zasilanie było). Okazało się, że oświetlenie zewnętrzne wyzwoliło RCD (zawilgocony kinkiet zewnętrzny). Na 3faz RCD była podlączona brama garażowa, wjazdowa na posesję i oświetlenie zewnętrzne. Gdyby był wydzielony obwód klient bez problemu otworzyłby swój dom, a tak musiał czekać aż żona wróci do domu z kluczami 😉.
      Podsumowując można wydzielić kilka ważnych obwodów domowej instalacji gdzie zastosujemy wyłącznik kombinowany. Oszczędność miejsca jest bardzo duża w porównaniu do tradycyjnego RCD i wylącznika nadprądowego.
      Warto również pamietać o typach RCD i rodzajach odbiorników na poszczególnych obwodach. Tak aby RCD zadziałał wtedy kiedy powinien, a równocześnie nie wyzwalał się wtedy kiedy nie powinien.
      Adrian

    • @mpGrafik
      @mpGrafik Год назад +1

      @@AMPERTV no to oczywiste.
      Mam czujki pożarowe, ale tego od iskrzenia w rozdzielce nie. Mógłby być, bo zawsze można kupić jakiś sprzęt z wadliwą wtyczką. Ale nie wiem, czy wtedy już były, jak to wszystko składałem. Pokazały się np. już burzowe, ale ich cena przekraczała cenę łączną całej, kompletnej rozdzielni. Czasy się zmieniają i wkrótce będziemy mieć elektronikę w zabezpieczeniach. Chciałbym np. mieć monitoring obwodów i zużycie prądu na każdej końcówce do podglądu. Dziś nawet Skody mają więcej, niż parę lat temu miały Mercedesy, więc pewnie niedługo będzie to możliwe standardowo (bo w zasadzie można to już zrobić).
      Dzięki za obszernay odpowiedź!

    • @Dawid-ss8si
      @Dawid-ss8si Год назад

      Należy również pamiętać o tym aby przynajmniej raz w miesiącu testować wyłącznik różnicowo-prądowy za pomocą przycisku TEST, w innym przypadku może się okazać że wyłącznik po prostu nie zadziała wtedy kiedy powinien.

    • @marcinbielewicz2991
      @marcinbielewicz2991 Год назад +1

      @@Dawid-ss8si siemensowe wyłączniki RCD i RCBO mogą być testowane raz na 6 miesięcy lub w pewnych przypadkach raz na rok.

  • @zygmuntkowalski3565
    @zygmuntkowalski3565 Год назад +3

    Montuję tez tak polecam

  • @vaderetrosatana1
    @vaderetrosatana1 Год назад +8

    4:25 A czy inwestor jest świadomy ile będzie miał roboty przy testowaniu tej kaskady różnicówek? 😂

    • @KarolinaKrzemien-zj6sz
      @KarolinaKrzemien-zj6sz 11 месяцев назад +3

      A spotkałeś kiedyś inwestora, który testuje różnicówki? :D

    • @vaderetrosatana1
      @vaderetrosatana1 11 месяцев назад

      @@KarolinaKrzemien-zj6sz Tak, choć można powiedzieć że był też elektrykiem :P Mówił, że ma taki zwyczaj żeby robić to co pół roku przy zmianie czasu

    • @KarolinaKrzemien-zj6sz
      @KarolinaKrzemien-zj6sz 11 месяцев назад +2

      @@vaderetrosatana1 ma sens, od razu sobie zegar w mikrofali nastawi :D

  • @ciciomorales
    @ciciomorales Год назад +2

    Fajna rozdzielnica

  • @patrykpiwowarski1560
    @patrykpiwowarski1560 Год назад +1

    👍👍👍👍👍

  • @Daniel-yl3zt
    @Daniel-yl3zt Год назад +1

    Czy jako producent takiej rozdzielnicy deklarujecie jej zgodność? Oznaczyliście ją jakąś tabliczką znamionową?

  • @insolencePL
    @insolencePL Год назад +3

    Nie jestem elektrykiem więc nie rozumiem dlaczego duża różnicówka ma tę samą delte co te małe kombinowane? Jak wybije dużą to nie będzie i tak pradu w całym domu

    • @adrianzampertv955
      @adrianzampertv955 Год назад +6

      Deltę? Masz na myśli pewnie czułość wyłączników różnicowoprądowych, tak? W rozdzielnicach w domach jednorodzinnych nie stosuje się jednej „różnicówki” na cały dom, żeby właśnie nie było efektu, że w całym domu w przypadku awarii któregoś obwodu wyłączane jest zasilanie. Tak jak wspominam w filmie tu każdy obwód ma w wyłączniku kombinowanym swoją „różnicówke” i „nadprądówkę”. A zasilanie do RCBO jest prowadzone bezpośrednio z rozłącznika i ogranicznika przepięć, wiec musiało by zabraknąć zasilania ze złącza, żeby wyłączyć zasilanie poszczególnych obwodów.

    • @insolencePL
      @insolencePL Год назад

      @@adrianzampertv955 Rozumiem czyli prąd do tych kombinowanych nie idzie przez wyłącznik trójfazowy różnicoprądowy 5sv? Musiałem tak mylnie założyc bo były zaraz pod nimi.

    • @adrianzampertv955
      @adrianzampertv955 Год назад +3

      Zgadza się. W tej rozdzielnicy rcd trójfazowe i wyłącznik nadprądowy z lewej strony jest do płyty indukcyjnej. Z prawej strony przewidziane jest zasilanie trójfazowe do gniazda ogólnego użytku, czy ładowarki do auta elektrycznego - inwestor nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co i gdzie będzie zamontowane dlatego zostawiłem tylko podłączone zasilanie i mały blok rozdzielczy N.

  • @simicidoru9525
    @simicidoru9525 Год назад

    👍👍👍👍

  • @adrianocarlos715
    @adrianocarlos715 Год назад +2

    Pierwsze widzę 😅

  • @rafakrajetzki535
    @rafakrajetzki535 Год назад +2

    ile koszt aparatury do tej roździelnicy?

    • @adrianzampertv955
      @adrianzampertv955 Год назад

      Koszt jest zależny jak wspomniałem na filmie od rabatów które instalatorzy mają u swoich dystrybutorów. Wobec tego pokazałem jak można to łatwo wycenić i każdy może to zrobić sam na swoich rabatach :) w opisie filmu jest przygotowane zestawienie materiałów.

    • @marcinbielewicz2991
      @marcinbielewicz2991 Год назад

      Na allegro trochę tej aparatury też jest więc można sobie policzyć

  • @DG-sz6dc
    @DG-sz6dc Год назад

    Ciekawe ile taka kosztuje?

  • @przemokowalski7487
    @przemokowalski7487 Год назад +2

    SIEMENS SPOKO TYLKO DOSTĘPNOŚĆ KIEPSKA MUSZĄ NAD TYM POPRACOWAĆ BRAĆ PRZYKAD ZE SCHNEIDERA ON SĄ JEST WSZĘDZIE I DOSTĘPNY OD RĘKI...
    Rozumiem że domy budował deweloper a wykończenie już klijent...?

  • @duzaliteraf7373
    @duzaliteraf7373 Год назад +1

    1 sekundę temu
    0 komentarzy
    Brak wyświetleń
    Pierwszy

  • @silversilver3802
    @silversilver3802 Год назад +1

    8 minut temu
    1 komentarz
    38 wyświetleń
    Drugi

  • @BOBtoper
    @BOBtoper Год назад +1

    Jabpierdole. Zadna nowosc. Ja juz tyle tego zamontowalem ze zygac mi sie chce

  • @stanisawotarzewski7583
    @stanisawotarzewski7583 Год назад

    Ma być jedna rożnicówka na cały dom a nie jakieś wymysły

    • @boguszx9895
      @boguszx9895 Год назад +2

      Czemu ma być?

    • @priorytetksm
      @priorytetksm Год назад +1

      20 lat temu jedną paprochy montowali ;)

    • @boguszx9895
      @boguszx9895 Год назад +1

      @@priorytetksm paprochy to i teraz jedną montują

    • @stanisawotarzewski7583
      @stanisawotarzewski7583 Год назад

      Bo nie ma obowiązku pakowania większej ilości niż jedna, tak robią nawet w deweloperce

    • @marcinbielewicz2991
      @marcinbielewicz2991 Год назад +1

      ​@@stanisawotarzewski7583 to że coś robią w deweloperce nie znaczy, że jest to najlepsza praktyka 😂