Pracujesz estetycznie i profesjonalnie, świetny filmik fajnie się ogląda. Też pracuje w branży od niedawna stosuję Phoenix. Są świetne wiele zalet wiele więcej miejsca w rozdzielnicy. Pozdrawiam
Super film tka trzymaj ;) Mógłbyś następnym razem więcej czasu poświęcić na omówienie dokładnie jak co łączysz, w jakiej kolejności i jakimi przekrojami przewodów? Może nawet jakieś schematy pokazać takiej rozdzielnicy żeby można było to sobie wszystko łatwiej wyobrazić, pozdro ;) Fajnie jak byś zrobił filmik o tym jak rozplanować taką rozdzielnicę i co powinno się w niej znajdować
Aż miło się patrzy na taką robotę, gdzie widać wiedzę oraz umiejętność posługiwania się odpowiednimi narzedziami. Ale mam taką maleńką uwagę. Do pełnego Ah!!! i Oh!!!, zabrakło mi tylko wkrętaka/bitu płasko-krzyżowego typu Pz/Sl, który służy do dokręcania zacisków aparatów instalacyjnych.
A ja jestem elektrykiem amatorem i dodatkowo samochodowo-ciągnikowym i nawet nie wiedziałem, że są takie narzędzia, które w znaczący sposób ułatwiają zdejmowanie izolacji czy zaciskanie końcówek - do tej pory używałem marketowego nożyka i kombinerek, a teraz zamierzam sobie sprawić takie właśnie gadżety jak na filmie :D
@@zoltrixzoltrix u mnie w domu instalacja była robiona ponad 20 lat temu, gdzie nie było takich narzędzi i jak na razie nic nie było poprawiane. Nie wiem po co tyle styczników, u mnie tylko raz wywaliło, jak grzałka w pralce dokonała żywota. W UK na jego gospodarstwo jest jedną różnicowania i 2-3 Styczniki.
Nie bede komentował poprawności gdyż nie jestem elektrykiem z zawodu. Całość wygląda schludnie i profesjonalnie. Jednak troche mnie rozsmieszyła ilość zabezpieczeń gdy sobie porównałem z tym co było dawniej czyli po jednym "korku" na fazę i już. Tak ja wiem czasy się zmieniają. Instalacje robi się bezpieczniejsze i dla ludzi i dla mienia bo elektronika jest delikatniejsza niż przykładowo pralka frania 40 lat temu. Mamy też więcej odbiorników elektrycznych i fajnie mieć to odseparowane na inny bezpiecznik. Jednak porównując stare rozdzielnice z nowymi można sie uśmiechnąć 😁
Można użyć miernik kolejności faz są produkowane.Element kontrolny elektroniczny może mieć wbudowany układ kontroli kolejności faz.Istnieją praski hydrauliczne do końcówek grubych kabli.
@@marekkostrzewa6684 prowadzacy to ma takich inwestorów którzy az sie pala do zwiększenia kosztu instalacji o kilkadziesiat procent... i wyje.. nia góry pieniedzy.
Rzetelna robota. Gdzie znajdujesz inwestorów którzy idą na phoenix contact przecież ta rozdzielka jest w cenie samochodu, a narzędziowka też coś koło tego. Może i oni są profesjonalni ale napewno najbardziej kosztowni. Dalszych sukcesów życzę i pozdrawiam 😄
dla uścislenia: 1. najważniejszy element instalacji to wyłaczniki różnicowo-prądowe, a zaraz potem wył. nadprądowe. Ogr. przepięć nie chroni przed porażeniem prądem, więc nie jest najważniejszy. 2. Najważniejszy element rozdzielnicy to jej obudowa. To ona zapewnia podstawową ochronę.
kilka pytań. 1- pokazales roznice w przekroju przewodu po cięciu szczypcami-nożycami w 12:50, co to zmienia jeżeli i tak i tak wejdzie do tulejki 2 w 9:36 w WLZ dlaczego nie dałes bloków N i PE nie dałeś z prawej strony? nie było by krzyżowania z przewodami fazowymi i wyglądałoby to lepiej a widac że zalezy Ci na tym
OK Wszystko super. Ale ja nie rozumiem po co dzisiejsi elektrycy w domu jednorodzinnym ciągną osobne kable do każdego gniazdka. Czy np podłączanie 5 gniazdek jednego pokoju na jednym bezpieczniku będzie błędem? Ja rozumiem piekarnik lodówka płyta na osobnym bezpieczniku ale żeby każde gniazdko robić osobnym kablem to uważam za przesadę.
Wykonanie instalacji w ten sposób ułatwi montaż dodatkowego sterowania instalacją elektryczną. Dzięki temu można sterować każdym punktem osobno i zdalnie.
Czesc. Chce zalozyc oswietlenie w garazu dochodzi mi tam kabel 5x2,5 z rozdzielni. Chce zrobic oswietlenie w dwoch miejscach na 1 podwojnym wlaczniku i gniazdko.Prosze o pomoc w polaczeniu w puszkach. I czy musze robic dodatkowa rozdzielnie w garazu?
za pracę pewnie z 2-3 tysiące a za materiał i.. :D narzędzia użyte w filmie pewnie z 20-30 tysięcy skoro wg. autora ochronnik przepięć kosztuje 5 tysięcy
Ładna robota, fajne narzędzia. Jedyne do czego bym się mógł przyczepić, to to, że ogranicznik przepięć powinien być połączony bezpośrednio do GSU, możliwie najkrótsze połączenie bez zbędnych złączek po drodze. Ogranicznik, który zastosowałeś ma na górze dwa styki uziemiające, jeden powinieneś podłączyć bezpośrednio z GSU (ikona uziemienia?), drugi do szyny uziemiającej w rozdzielni (PE). U Ciebie GSU to ta blaszka w rozdzielni ze złączami śrubowymi?
Przecież ogranicznik przepięć podłączony jest bezpośrednio do GSU (złącze krzyżowe na bednarce) dwoma przewodami lgy16. Mamy więc najkrótszą możliwą drogę, a nie tak jak to robią zazwyczaj „fachowcy” - ucinają bednarkę pod rozdzielnicą, dają tandetną złączkę dumnie nazywając ją główną szyną uziemiającą i do rozdzielnicy ciągną jedną linkę 16. Tutaj nie ma się do czego przyczepić, bo bednarka jest blisko ogranicznika, przekrój przewodu ogranicznik-bednarka to 2x16, i do szyny PE mamy również połączenie LGY 10 (maksymalny jaki jesteśmy w stanie przykręcić). W czym więc problem? ;)
@@bartekzampertv3252 Na filmie widzę dwa niebieskie przewody, które wychodzą od góry ogranicznika i idą na dół do ZUG. Nie widać co podłączasz do uziemienia. Może za dużo skupiłeś się na pokazywaniu narzędzi zamiast połączeń bo wyszedł trochę bardziej film reklamowy niż instruktażowy. Stosowanie zewnętrznej szyny GSU i łączenie jej z rozdzielnicą nie jest błędem. Tak się robi i potem jest miejsce na dodatkowe przewody uziemiające jak pojawia się potrzeba uziemić coś nowego lub jak ma się dwie rozdzielnie. Inna kwestia to średnica przewodu między GSU a rozdzielnią, przepisy mówią o minimum fi 16, ale zawsze warto dać grubszy. U Ciebie GSU jest upchana za osprzętem i za dużo tam nie zmienisz. Tak samo w przypadku udaru idącego od wyładowania lepiej tą szynę mieć poza rozdzielnią.
@@AndrzejDunowski To nie jest film instruktażowy, tylko prezentacja rozwiązań i narzędzi ;) Te dwa niebieskie przewody to przewód N. Uziom i PE jest od dołu. Do szyny za osprzętem zmieściłem wszystko co było potrzebne i uważam to za pewniejsze rozwiązanie niż zmniejszenie przekroju przed rozdzielnicą. 120mm2 bednarki chyba jest lepszym rozwiązaniem niż nawet zgodna z normami linka 16mm2 ;) To że „tak się robi” nie oznacza, że to najlepsze rozwiązanie. Co do udaru - zwróć uwagę ze GSU jest przy złączkach WLZ, które są PRZED ogranicznikiem przepięć, wiec udar im nie straszny. Dużo gorzej byłoby, gdyby to wszystko miałby „pomieścić” jeden przewód idący z GSU do rozdzielnicy. Do tego estetyka. Nie mamy pod rozdzielnica żadnych dodatkowych puszek.
@@bartekzampertv3252 Tytuł zaczyna się od "Jak podłączyć rozdzielnicę", to trochę mylące skoro merytoryka połączeń w rozdzielnicy jest mało istotna. Rozumiem, że to klikbajt. Szkoda, można było zrobić w pełni merytoryczny film z lokowanie produktów "wilk syty i owca cała". To jeden z tych przewodów nie powinien być żółto zielony skoro to uziom? Złączki są wygodne bo z grubego drutu można przejść na elastyczną linkę, chociaż w tym miejscu to dla mnie naddatek i niepotrzebne zajmowanie miejsca. Wolę wejść z WLZ bezpośrednio na rozłącznik izolacyjny i szyny PE i N, potem na ogranicznik i obok na blok rozdzielczy. Niemniej oba rozwiązania są poprawne. Nie porównuje się bezpośrednio przekroju stalowej bednarki z miedzianym przewodem, musiał byś przeliczyć odpowiedniki przekrojów.
@@AndrzejDunowski Nie chodzi mi o bezpośrednie porównanie przekrojów. Przecież w jednym i drugim przypadku zmieniamy przekrój i lepiej to zrobić jak najpóźniej. Przecież WSZYSTKIE przewody związane z uziomem i PE są tam żółtozielone! Wydaje mi się, że pomyliłeś wyprowadzenia ogranicznika przepięć. Fazy są czarne, Nka niebieska, Uziom żółtozielony, PE również. Wchodzenie bezpośrednio na rozłącznik blokuje wiele możliwości i znacznie lepiej zrobić to przez złączki - niezależnie jakiego są producenta i czy są sprężynowe czy śrubowe. Można było to... można było tamto. Wszystko można :) Pokaż sam jak sycisz wilka i owcę :) To jest filmik o narzędziach i kilku poradach związanych z rozwiązaniami Phoenixa w podłączaniu rozdzielnicy.
Mam narzędzia Knipex , co do reszty musi być klient który zapłaci za taką skrzynkę ,bo domek z 3 sypialniami pod Warszawą takich cudów nie wymaga ,jest bezpieczna i solidna ale mnie uczono że im mni k el mentów składowych tym mniejsze prawdopodobieństwo awarii ,brakuje tam tylko osobnego zasilania odcinającego gas i prąd w razie awarii gazu ,prądu ,dymu czy zaproszenia ognia .pozdrawiam Krzysztof
Ja jeszcze jestem na tym etapie, że nie mogę sobie pozwolić na wybór klijenta i często gęsto jest tak, że rozdzielnica jest zapełniona na 100% co czasami uniemożliwia zachowanie estetyki
Zwłaszcza jak klient chce tanio. Teraz już człowiek unika ludzi chcących tanio, ale kiedyś brali się wszystko jak leci i te tanio to tylko dla wykonawcy był kłopot.
Cześć, mam takie pytanie bo czegoś tu nie rozumimem. użyłeś złącza PT16, zmostkowałeś PE i N mostkiem, następnie dołożyłeś PT10 jako rozdzielenie N. Widzę że połączyłeś PT16 z PT10 jumperem z przewodu. I teraz pytanie. Można zejść mostkiiem redukcyjnym bezpośrednio na PT10, jaki problem?
Witam fajnie się ogląda jest estetycznie ale nie koniecznie tanio. Montuje szafy sterownicze na złączkach phoenix w tyś zł. W rozdzielni elektrycznej nie koniecznie to potrzebne traci się miejsce na rozbudowę jak będzie potrzeba z czasem. A koszt tych wszystkich złączek to może być połowa ceny całej rozdzielni z osprzętem bądź nawet troszkę więcej. Więc pytanie czy warto aż tak bardzo podnosić koszt rozdzielni elektrycznej?
Super to wygląda tylko nie wszyscy zapłacą takie pieniądze za to żeby pięknie wyglądało. Mógłbyś podać kwotę ile kosztuje wszystko w tej rozdzielnicy? Przypuszczam że kwota nie będzie mała. Żeby była jasność wygląda to super przejrzyście.
Kiedy kwota jest duża, a kiedy mała? Dla jednego 1000 PLN to dużo, dla innego 10000 PLN wydane na bezpieczeństwo i komfort to mało. Oceniajmy jakość, a nie portfele inwestorów.
Czy WIREFOX 10 - Narzędzie do zdejmowania izolacji to jest od firmy Würth? Bo jest identyczne a nigdzie nie mogłem takiego znaleźć. Uzywam takiego i chciałem kupić sobie na zapas
Jakbym miał to osobiście robić, nie zawijałbym przewodów w taki sposób w rozdzielnicy, jeśli chciałbym zagwarantować późniejsza łatwość przeróbki dałbym przewody na złączki. Dodatkowo rozdział przewodu PEN przy pomocy mostka wtykanego tez do mnie nie przemawia. Filmik jednak interesujący i warty obejrzenia :)
Czy te złączki (PhoenicContakt) są lepsze od złączek SIMET? Myślę, o wersji ze śrubkami na 2,5mm2. Jakoś nie mam przekonania do trwałości złączek sprężystych (pewność styku i stałość docisku w czasie, szczególnie w przypadku przegrzania złączki).
Witam. Czy mógłbym prosić o model tych oznaczeń na przewody? Starałem się znaleźć ale jest bardzo dużo i nie wiem które to są te konkretne z filmu. Pozdrawiam i dziękuję.
Taką szafkę można zrobić w kilka dni a można w kilka godzin. Nie jestem w stanie powiedzieć ile roboczogodzin zajęło mi samo łączenie rozdzielnicy. Na obiekcie spędziłem bardzo dużo czasu, ale raczej ze względu na nagrywanie, robienie zdjęć i łapanie kadrów.
cacy ale to lokowanie produktów tak boli po uszach ze masakra , rozumiem tą prezentacje na początku ale potem to żonglowanie szczypcami gdzie ewidentnie było widać ze sie nie nadają do niektórych czynności tak boli ze chciało sie przewinąć dalej. Całość mało edukacyjna a bardziej skupiona na prezentacji produktu. Brak wzmianek jakie przełączniki były użyte :/ jakie podzespoły .... Ehh łapka w dół
Ten filmik to jest właśnie reklama rozwiązań dla elektryków, żeby zobaczyli jak z produktami od Phenixa można poprawić jakość i szybkość pracy. Przecież podkreśliłem to na początku.
Niektórzy twierdzą że bednarka nie powinna bezpośrednio wchodzić do rozdzielnicy.Połączenie bednarki z GSU linką 16m2 w odcinku max 50 cm jest lepszym czy gorszym rozwiązaniem od wejścia bezpośredniego?
@@darekgienek9175 Ze względów odprowadzenia prądów zwarciowych i udarowych dużo gorszym ;) Pod względem pomiarów uziomu - przy tak wykonanej instalacji bez znaczenia.
Zamiast tych niepotrzebnych złączek wolałbym kontrolki faz które pozwoliły by stwierdzić elektrykowi przez telefon gdzie jest problem z brakiem prądu. Nadal uważam że jedna różnicówka na tyle obwodów to błąd 💥💥💥😂
Do tego mamy miernik ;) Wystarczy odczytać napięcia. :) Kontrolki są bardzo awaryjne. Jaki błąd? Wiesz jak się to dobiera? 7 różnicówek typu A na domek jednorodzinny to naprawdę tutaj z nadmiarem ;)
Dobra robota! Ciekaw jestem jakie masz zdanie i czy można montować rozdzielnicę w kotłowni domku ?- oczywiście piec z zamkniętą komora spalania (kondensat)
Gorna listwa siada Ci majster, albo naprezone zyly albo przeladowana. Brak rezerwy, przestrzeni. Co z indukcja miedzy zylami ? Co z pradami wirowymi. chcialbym zobaczyc na maksymalnej pracy pradowej ta tablice xD Ciekawe czy jajecznice na drzwiczkach mozna by zrobic. Ale piona za narzedzia xD
Popłynie prąd przewodem neutralnym. Mamy dwa układy obciezenie symetryczne i niesymetryczne w pierwszym przypadku przy symetrycznym obciążeniu 3 faz przewodem neutralnym nie powinien płynąć prąd natomiast przy obciążeniu niesymetrycznym może i to całkiem spory. Dlatego powinno się tak układać rozdzielnice w porozumieniu z inwestorem aby fazy były obciążone równomiernie. ruclips.net/video/gk895gbYSsc/видео.html
@ampertv te złączki które łączysz do rolet, żaluzji i oświetlenia zewnętrznego to rozumiem że od "góry" muszą przyjść jeszcze fazy z wyłączników a do zer mostki między poszczególne zestawy żył?
Dlaczego nie? Nie zamykam się na żadną markę. Z powodzeniem używam WAGO, Phonixa i Weidmullera. Jeśli chodzi o narzędzia, to również korzystam z wszystkich dostępnych marek - oczywiście z sektora premium. Dzięki temu znam wszystkie za i przeciw konkretnych rozwiązań i mogę Wam je tu pokazywać :)
Mam pytanie dlaczego w bezpieczniki są tylko sama faze Drugie pytanie dlaczego w gniazdkach przewod fazowy jes po lewej stronie chociaz wszystkie urzadzznia z uziemieniem maja go po prawej stronie Jaka byla przyczyna w tych 2 przypadkach Ps prosze tylko bez odpowiedzi no bo tak jest
Dlaczego w domach jednorodzinnych stosuje się tak mocno rozproszoną instalację? Dlatego w mieszkaniach nawet bardzo dużych o metrażu domu rozdzielnica to zaledwie kilka przełączników? Czy tutaj wszystko, każde gniazdko i każda żarówka, wszystko jest w gwiazdę zrobione?
Parę rzeczy do poprawki, ale tak trzymaj. Robisz to z pasją, a to jest najważniejsze. Życzę dalszych osiągnięć. Miło widzieć, że ktoś po nas przejmuje pałeczkę i robi to dobrze
nie wiem czy ktoś zadał to pytanie a nie chce mi sie czytać kom, więc czy ta walizka to gotowy zestaw, a jeśli tak to gdzie można ją nabyć. ps. bardzo dobra robota
Cześć instalacje rolet robisz w gwiazdę czy tylko 5x1,5 z rozdzielnicy na wyłącznik centralny i dalej na wyłaczniki lokalne. I czy można do rolet dać przewód linka? Pozdrawiam
niestety nie jestem elektrykiem, ale wykonałem tylko dla siebie kilka instalacji w budynkach które posiadam, interesuje mnie ten temat jako amatora. Obejrzałem dzisiaj wszystkie odcinki które mnie interesowały i przeczytałem komentarze nie znalazłem nigdzie odpowiedzi od P. Bartka np w odcinku o przekaźniku kontroli cieczy, było trochę pytań ale tak jak pod innymi żadnej odpowiedzi. Czy można liczyć na podpowiedzi z Pana strony? Czy szukać gdzie indziej wsparcia technicznego?
Pokazałem szefowi ten film i poprosiłem o takie narzędzia ,wyśmiał mnie ,zgodził się pod warunkiem darmowej miesięcznej pracy ,odechciało mi się.
To chyba słabo Wam się w tej firmie kręci. Może zainwestujcie w narzędzia - gwarantuję, że będzie lepiej.
Zmień ten Januszex kolego
Taki szef to skarb ;)
Pracujesz estetycznie i profesjonalnie, świetny filmik fajnie się ogląda. Też pracuje w branży od niedawna stosuję Phoenix. Są świetne wiele zalet wiele więcej miejsca w rozdzielnicy. Pozdrawiam
Cena....??????
@@hajdar.tymczasowe szkoda gadac, dostalem wycene 40 i 45 tys za cala instalacje elektryczna w domu.. "Tradycyjnymi metodami" 25 tys.
Musiał być bogaty inwestor, zwłaszcza jak chciał monitor parametrów sieci ;) Z reguły jest "Panie, dlaczego to tak drogo, nie da się taniej"...
Bo co ci w domu da monitor parametrów sieci? Kasa w błoto.
Jako perfekcjonista, muszę powiedzieć, że wszystko idealnie.
Super film tka trzymaj ;) Mógłbyś następnym razem więcej czasu poświęcić na omówienie dokładnie jak co łączysz, w jakiej kolejności i jakimi przekrojami przewodów? Może nawet jakieś schematy pokazać takiej rozdzielnicy żeby można było to sobie wszystko łatwiej wyobrazić, pozdro ;)
Fajnie jak byś zrobił filmik o tym jak rozplanować taką rozdzielnicę i co powinno się w niej znajdować
Aż miło się patrzy na taką robotę, gdzie widać wiedzę oraz umiejętność posługiwania się odpowiednimi narzedziami. Ale mam taką maleńką uwagę. Do pełnego Ah!!! i Oh!!!, zabrakło mi tylko wkrętaka/bitu płasko-krzyżowego typu Pz/Sl, który służy do dokręcania zacisków aparatów instalacyjnych.
Po prostu bardzo na bogato ja jeszcze nie natrafiłem na tak bogatego inwestora
A jak u Ciebie to wygląda?
Szacun jak dopiero ucze się rozdzielni elektrycznej.
Normalnie pornus dla elektryków ;-)
Bardzo estetycznie wykonane . Nie wiem ile masz lat ale widać że to lubisz . Pozdrawiam
A ja jestem elektrykiem amatorem i dodatkowo samochodowo-ciągnikowym i nawet nie wiedziałem, że są takie narzędzia, które w znaczący sposób ułatwiają zdejmowanie izolacji czy zaciskanie końcówek - do tej pory używałem marketowego nożyka i kombinerek, a teraz zamierzam sobie sprawić takie właśnie gadżety jak na filmie :D
Domyślam się, że po prostu jaja sobie z nas robisz?
Elektryk amator, dobre :D
Jak najwięcej takich filmików 😀😀😀
Jak patrzę na tą rozdzielnicę, to cieszę się, że mieszkam w UK :D
Jeżeli chodzi o instalacje elektryczne, to w UK patologia goni patologię
Ale dziala I jest git . Taki domek 12 obwodow bezpieczniki rcbo I bez zbednych bajerow .pozdrawiam
sorry, wytrzymałem ledwie 2 minuty ... to jakaś reklamowa ustawka, a nie poradnik dla elektromonterów ...
Mi to nożyk monterski wystarczy kombinerki i wkretak generalnie. Tyle narzedzi ze nie wiadomo co i po co.
@@pawelbenedykcinski865 szkoda, że takich "specjalistów" jak ty jest tak dużo, i później trzeba fuszerki poprawiać.
@@zoltrixzoltrix I tacy "Specjaliści" ten kraj i nie jeden sąsiedni zbudowali.
@@zoltrixzoltrix u mnie w domu instalacja była robiona ponad 20 lat temu, gdzie nie było takich narzędzi i jak na razie nic nie było poprawiane. Nie wiem po co tyle styczników, u mnie tylko raz wywaliło, jak grzałka w pralce dokonała żywota. W UK na jego gospodarstwo jest jedną różnicowania i 2-3 Styczniki.
@@nomtbg Tam nie używają żadnych styczników, prymitywy. Może o "esy" czyli wyłączniki nadprądowe chodzi?
Nie bede komentował poprawności gdyż nie jestem elektrykiem z zawodu. Całość wygląda schludnie i profesjonalnie. Jednak troche mnie rozsmieszyła ilość zabezpieczeń gdy sobie porównałem z tym co było dawniej czyli po jednym "korku" na fazę i już. Tak ja wiem czasy się zmieniają. Instalacje robi się bezpieczniejsze i dla ludzi i dla mienia bo elektronika jest delikatniejsza niż przykładowo pralka frania 40 lat temu. Mamy też więcej odbiorników elektrycznych i fajnie mieć to odseparowane na inny bezpiecznik. Jednak porównując stare rozdzielnice z nowymi można sie uśmiechnąć 😁
Można użyć miernik kolejności faz są produkowane.Element kontrolny elektroniczny może mieć wbudowany układ kontroli kolejności faz.Istnieją praski hydrauliczne do końcówek grubych kabli.
twoje zapasy sa zajebiste... na pewno ci sie przydadza
Pełna profeska. Szkoda że to nie jest standard wśród elektryków. Aż miło popatrzeć. Pozdrawiam
Myślę, że problem stanowią inwestorzy a nie elektrycy w kwestii takiego wykonania rozdzielnicy
@@marekkostrzewa6684 prowadzacy to ma takich inwestorów którzy az sie pala do zwiększenia kosztu instalacji o kilkadziesiat procent... i wyje.. nia góry pieniedzy.
Rzetelna robota. Gdzie znajdujesz inwestorów którzy idą na phoenix contact przecież ta rozdzielka jest w cenie samochodu, a narzędziowka też coś koło tego. Może i oni są profesjonalni ale napewno najbardziej kosztowni. Dalszych sukcesów życzę i pozdrawiam 😄
Świetny film i wykonanie już o sprzęcie nie wspomnę super👍
Nie daleko mojego domu w Rzeszowie, niedawno wybudowali fabrykę PhoenixContact :)
dla uścislenia:
1. najważniejszy element instalacji to wyłaczniki różnicowo-prądowe, a zaraz potem wył. nadprądowe. Ogr. przepięć nie chroni przed porażeniem prądem, więc nie jest najważniejszy.
2. Najważniejszy element rozdzielnicy to jej obudowa. To ona zapewnia podstawową ochronę.
Nie zgodzę się z tym :) Są instalacje, gdzie wyłączniki różnicowoprądowe nie są wymagane, a ograniczniki przepięć tak. I co teraz? ;)
Przydatne treści,wspieram 👍
kilka pytań.
1- pokazales roznice w przekroju przewodu po cięciu szczypcami-nożycami w 12:50, co to zmienia jeżeli i tak i tak wejdzie do tulejki
2 w 9:36 w WLZ dlaczego nie dałes bloków N i PE nie dałeś z prawej strony? nie było by krzyżowania z przewodami fazowymi i wyglądałoby to lepiej a widac że zalezy Ci na tym
Z niecierpliwością oczekuję 👍👍👍
6:21 - gdyby nie było! A tak to profeska! ;)
To się nazywa fachowiec.🙌👏
Super się ogląda, a świetna jakość obrazu pozwala mi się też doedukować, gdyż człowiek uczy się całe życie ;]
A jak sprawdziłeś dokręcenia przewodów "N" (czas 14:50) ? A przewodów "PE", które są chyba najważniejsze, przynajmniej tak mnie kiedyś uczono.
Film składa się z pociętych ujęć. To, że czegoś nie ma na filmie, nie oznacza, że się nie wydarzyło.
Fajny film. Dzięki!
Jakim momentem dokręcasz?
OK Wszystko super. Ale ja nie rozumiem po co dzisiejsi elektrycy w domu jednorodzinnym ciągną osobne kable do każdego gniazdka. Czy np podłączanie 5 gniazdek jednego pokoju na jednym bezpieczniku będzie błędem? Ja rozumiem piekarnik lodówka płyta na osobnym bezpieczniku ale żeby każde gniazdko robić osobnym kablem to uważam za przesadę.
Wykonanie instalacji w ten sposób ułatwi montaż dodatkowego sterowania instalacją elektryczną. Dzięki temu można sterować każdym punktem osobno i zdalnie.
@@krisu0530 taniej wyjdzie kupić do każdego gniazda gniazdo wifi i mamy pełną automatykę.
racja
Ale robota, fajnie sie oglada! Trzeba niezle ogarniac zeby sie w tym nie pogubic
Jaki model ochronnika przepięć?
Faktycznie pełna profeska👍
Czesc. Chce zalozyc oswietlenie w garazu dochodzi mi tam kabel 5x2,5 z rozdzielni. Chce zrobic oswietlenie w dwoch miejscach na 1 podwojnym wlaczniku i gniazdko.Prosze o pomoc w polaczeniu w puszkach. I czy musze robic dodatkowa rozdzielnie w garazu?
W jakich granicach waha sie wynagrodzenie za złożenie takiej rozdzielnicy ?
za pracę pewnie z 2-3 tysiące a za materiał i.. :D narzędzia użyte w filmie pewnie z 20-30 tysięcy skoro wg. autora ochronnik przepięć kosztuje 5 tysięcy
Napisz proszę jaki mostek stosujesz do PT16 N. Potrzebuję spiąć trzy do kupy.
Jaki polecasz ochronnik przepięć w sieci TN-C? Rozdział PEN będzie w rozdzielnicy.
Bardzo dobrze tłumaczysz
Witam. Jaki to model wkretaka akumulatorowego?
Moglbym prosic o link z cena do takiego kompletnego zestawu narzedzi? Czy moze osobno trzeba kupowac?
Ładna robota, fajne narzędzia. Jedyne do czego bym się mógł przyczepić, to to, że ogranicznik przepięć powinien być połączony bezpośrednio do GSU, możliwie najkrótsze połączenie bez zbędnych złączek po drodze. Ogranicznik, który zastosowałeś ma na górze dwa styki uziemiające, jeden powinieneś podłączyć bezpośrednio z GSU (ikona uziemienia?), drugi do szyny uziemiającej w rozdzielni (PE). U Ciebie GSU to ta blaszka w rozdzielni ze złączami śrubowymi?
Przecież ogranicznik przepięć podłączony jest bezpośrednio do GSU (złącze krzyżowe na bednarce) dwoma przewodami lgy16. Mamy więc najkrótszą możliwą drogę, a nie tak jak to robią zazwyczaj „fachowcy” - ucinają bednarkę pod rozdzielnicą, dają tandetną złączkę dumnie nazywając ją główną szyną uziemiającą i do rozdzielnicy ciągną jedną linkę 16.
Tutaj nie ma się do czego przyczepić, bo bednarka jest blisko ogranicznika, przekrój przewodu ogranicznik-bednarka to 2x16, i do szyny PE mamy również połączenie LGY 10 (maksymalny jaki jesteśmy w stanie przykręcić).
W czym więc problem? ;)
@@bartekzampertv3252 Na filmie widzę dwa niebieskie przewody, które wychodzą od góry ogranicznika i idą na dół do ZUG. Nie widać co podłączasz do uziemienia.
Może za dużo skupiłeś się na pokazywaniu narzędzi zamiast połączeń bo wyszedł trochę bardziej film reklamowy niż instruktażowy.
Stosowanie zewnętrznej szyny GSU i łączenie jej z rozdzielnicą nie jest błędem. Tak się robi i potem jest miejsce na dodatkowe przewody uziemiające jak pojawia się potrzeba uziemić coś nowego lub jak ma się dwie rozdzielnie. Inna kwestia to średnica przewodu między GSU a rozdzielnią, przepisy mówią o minimum fi 16, ale zawsze warto dać grubszy.
U Ciebie GSU jest upchana za osprzętem i za dużo tam nie zmienisz. Tak samo w przypadku udaru idącego od wyładowania lepiej tą szynę mieć poza rozdzielnią.
@@AndrzejDunowski To nie jest film instruktażowy, tylko prezentacja rozwiązań i narzędzi ;) Te dwa niebieskie przewody to przewód N. Uziom i PE jest od dołu. Do szyny za osprzętem zmieściłem wszystko co było potrzebne i uważam to za pewniejsze rozwiązanie niż zmniejszenie przekroju przed rozdzielnicą. 120mm2 bednarki chyba jest lepszym rozwiązaniem niż nawet zgodna z normami linka 16mm2 ;) To że „tak się robi” nie oznacza, że to najlepsze rozwiązanie. Co do udaru - zwróć uwagę ze GSU jest przy złączkach WLZ, które są PRZED ogranicznikiem przepięć, wiec udar im nie straszny. Dużo gorzej byłoby, gdyby to wszystko miałby „pomieścić” jeden przewód idący z GSU do rozdzielnicy. Do tego estetyka. Nie mamy pod rozdzielnica żadnych dodatkowych puszek.
@@bartekzampertv3252 Tytuł zaczyna się od "Jak podłączyć rozdzielnicę", to trochę mylące skoro merytoryka połączeń w rozdzielnicy jest mało istotna. Rozumiem, że to klikbajt. Szkoda, można było zrobić w pełni merytoryczny film z lokowanie produktów "wilk syty i owca cała".
To jeden z tych przewodów nie powinien być żółto zielony skoro to uziom? Złączki są wygodne bo z grubego drutu można przejść na elastyczną linkę, chociaż w tym miejscu to dla mnie naddatek i niepotrzebne zajmowanie miejsca. Wolę wejść z WLZ bezpośrednio na rozłącznik izolacyjny i szyny PE i N, potem na ogranicznik i obok na blok rozdzielczy. Niemniej oba rozwiązania są poprawne.
Nie porównuje się bezpośrednio przekroju stalowej bednarki z miedzianym przewodem, musiał byś przeliczyć odpowiedniki przekrojów.
@@AndrzejDunowski Nie chodzi mi o bezpośrednie porównanie przekrojów. Przecież w jednym i drugim przypadku zmieniamy przekrój i lepiej to zrobić jak najpóźniej. Przecież WSZYSTKIE przewody związane z uziomem i PE są tam żółtozielone! Wydaje mi się, że pomyliłeś wyprowadzenia ogranicznika przepięć. Fazy są czarne, Nka niebieska, Uziom żółtozielony, PE również. Wchodzenie bezpośrednio na rozłącznik blokuje wiele możliwości i znacznie lepiej zrobić to przez złączki - niezależnie jakiego są producenta i czy są sprężynowe czy śrubowe.
Można było to... można było tamto. Wszystko można :) Pokaż sam jak sycisz wilka i owcę :) To jest filmik o narzędziach i kilku poradach związanych z rozwiązaniami Phoenixa w podłączaniu rozdzielnicy.
Świetny film.
Pozdrawiam :)
Film dobry jako reklama a nie poradnik!
Traci pan moją subskrypcję.
Było miło :) Widzimy się w piekle ;)
Napewno będzie płakać że pan Paweł odsubskrybowal go
Bardzo fajny film oby tak dalej
Duża dokładność. Pozdrawiam Damian
Co to za rozdzielnica? Można prosić o model?
Mam narzędzia Knipex , co do reszty musi być klient który zapłaci za taką skrzynkę ,bo domek z 3 sypialniami pod Warszawą takich cudów nie wymaga ,jest bezpieczna i solidna ale mnie uczono że im mni k el mentów składowych tym mniejsze prawdopodobieństwo awarii ,brakuje tam tylko osobnego zasilania odcinającego gas i prąd w razie awarii gazu ,prądu ,dymu czy zaproszenia ognia .pozdrawiam Krzysztof
Ja jeszcze jestem na tym etapie, że nie mogę sobie pozwolić na wybór klijenta i często gęsto jest tak, że rozdzielnica jest zapełniona na 100% co czasami uniemożliwia zachowanie estetyki
Zwłaszcza jak klient chce tanio. Teraz już człowiek unika ludzi chcących tanio, ale kiedyś brali się wszystko jak leci i te tanio to tylko dla wykonawcy był kłopot.
Teraz to se na tobjobsach robie 😂
Cześć, mam takie pytanie bo czegoś tu nie rozumimem. użyłeś złącza PT16, zmostkowałeś PE i N mostkiem, następnie dołożyłeś PT10 jako rozdzielenie N. Widzę że połączyłeś PT16 z PT10 jumperem z przewodu. I teraz pytanie. Można zejść mostkiiem redukcyjnym bezpośrednio na PT10, jaki problem?
Witam fajnie się ogląda jest estetycznie ale nie koniecznie tanio. Montuje szafy sterownicze na złączkach phoenix w tyś zł. W rozdzielni elektrycznej nie koniecznie to potrzebne traci się miejsce na rozbudowę jak będzie potrzeba z czasem. A koszt tych wszystkich złączek to może być połowa ceny całej rozdzielni z osprzętem bądź nawet troszkę więcej. Więc pytanie czy warto aż tak bardzo podnosić koszt rozdzielni elektrycznej?
Ogranicznik typu 3 (D) montować lepiej w puszce przy gniazdku czy na szynie w rozdzielnicy? I dlaczego tak a nie inaczej...
Ostatnio sprawdzałem ogranicznik typu D schneidera i tam w instrukcji pisało, że przewód od rozdzielnicy do sprzętu może mieć maksymalnie 10 m.
Fajne, choć nie wiem, po co używać łączników do przewodów fazowych. Nie uważasz, że lepiej łączyć bez dodatkowych przerw/złączy?
Super to wygląda tylko nie wszyscy zapłacą takie pieniądze za to żeby pięknie wyglądało. Mógłbyś podać kwotę ile kosztuje wszystko w tej rozdzielnicy? Przypuszczam że kwota nie będzie mała. Żeby była jasność wygląda to super przejrzyście.
Kiedy kwota jest duża, a kiedy mała? Dla jednego 1000 PLN to dużo, dla innego 10000 PLN wydane na bezpieczeństwo i komfort to mało. Oceniajmy jakość, a nie portfele inwestorów.
piekna reklama
Dzięki! Starałem się!
Jaki kabel zasila tę rozdzielnicę? O jakiej powierzchni przekroju żyły?
16mm2
Czy WIREFOX 10 - Narzędzie do zdejmowania izolacji to jest od firmy Würth? Bo jest identyczne a nigdzie nie mogłem takiego znaleźć. Uzywam takiego i chciałem kupić sobie na zapas
Jakbym miał to osobiście robić, nie zawijałbym przewodów w taki sposób w rozdzielnicy, jeśli chciałbym zagwarantować późniejsza łatwość przeróbki dałbym przewody na złączki. Dodatkowo rozdział przewodu PEN przy pomocy mostka wtykanego tez do mnie nie przemawia. Filmik jednak interesujący i warty obejrzenia :)
Oczywiście. Wprowadzenie wszystkiego na złączki to najlepsze rozwiązanie. Ale nie zawsze jest na nie budżet i miejsce ;)
Czy można wiedzieć jaki to typ rozdzielnicy Eatona?
Eaton XBoard 6x24
Firma Sabaj rozdzielnice z tej firmy są OK?
Super robota
Czy te złączki (PhoenicContakt) są lepsze od złączek SIMET? Myślę, o wersji ze śrubkami na 2,5mm2. Jakoś nie mam przekonania do trwałości złączek sprężystych (pewność styku i stałość docisku w czasie, szczególnie w przypadku przegrzania złączki).
miło się oglądało :)
jestem elektroniczka ale wsumie milo sie posłucha elektryka.
Pięęęęęęęęękna robota
...ja dzisiaj sobie skrzynkę dla elektryka osadzam czy jest jakaś różnica który to dół a która góra..?\
film typowo reklamowy, proszę o podanie ceny wyposażenia rozdzielnicy, jakby klient usłyszał cenę wyposażenia Px... Conta... to serce pierdyknie
Dzięki
Ile taka impreza kosztuje???
Zależy o co pytasz. Ale dobre nigdy nie jest tanie.
Chodzi mi tutaj o te narzędzia komplet
No ta obrotowa głowica jest niezła, ciekawe jakie są ceny tego wszystkiego... ;))
Prezentacja spoko, ja pracuję na narzędziach ręcznych od Wiha, Knipex oraz już rzadziej Haupa. Z produktów każdej marki jestem bardzo zadowolony.
Super 👍👍👍
Witam. Czy mógłbym prosić o model tych oznaczeń na przewody? Starałem się znaleźć ale jest bardzo dużo i nie wiem które to są te konkretne z filmu. Pozdrawiam i dziękuję.
Są to oznaczniki PHOENIX CONTACT | Tuleje do oznaczania przewodów - UCT-WMS 4,7 (12X5,5) YE - 0828573 www.phoenixcontact.com/online/portal/pl/?uri=pxc-oc-itemdetail:pid=0828573&library=plpl&pcck=P-12-04-01&tab=1&selectedCategory=ALL
Ile czasu ci zajęło, żeby wykonać
Taką szafkę można zrobić w kilka dni a można w kilka godzin. Nie jestem w stanie powiedzieć ile roboczogodzin zajęło mi samo łączenie rozdzielnicy. Na obiekcie spędziłem bardzo dużo czasu, ale raczej ze względu na nagrywanie, robienie zdjęć i łapanie kadrów.
cacy ale to lokowanie produktów tak boli po uszach ze masakra , rozumiem tą prezentacje na początku ale potem to żonglowanie szczypcami gdzie ewidentnie było widać ze sie nie nadają do niektórych czynności tak boli ze chciało sie przewinąć dalej. Całość mało edukacyjna a bardziej skupiona na prezentacji produktu. Brak wzmianek jakie przełączniki były użyte :/ jakie podzespoły .... Ehh łapka w dół
Ten filmik to jest właśnie reklama rozwiązań dla elektryków, żeby zobaczyli jak z produktami od Phenixa można poprawić jakość i szybkość pracy. Przecież podkreśliłem to na początku.
Może i tak, ale każdy kto pracuje w zawodzie wie ze dobre narzedzia to podstawa i nigdy nie wiadomo co się przyda. Zawsze lepiej mieć więcej narzędzi.
@@MaoWatt
Przydasie zawsze się przydają. Takie cuda...
Bednarka może wchodzić do rozdzielnicy ?
Jakie stosujecie sposoby na jej wprowadzenie?
To najlepszy sposób uziemienia! Co to znaczy jakie sposoby? Wyginasz i wsadzasz ;) Jak Gustlik szpileczkę :)
Niektórzy twierdzą że bednarka nie powinna bezpośrednio wchodzić do rozdzielnicy.Połączenie bednarki z GSU linką 16m2 w odcinku max 50 cm jest lepszym czy gorszym rozwiązaniem od wejścia bezpośredniego?
@@darekgienek9175 Ze względów odprowadzenia prądów zwarciowych i udarowych dużo gorszym ;) Pod względem pomiarów uziomu - przy tak wykonanej instalacji bez znaczenia.
@@darekgienek9175 wygodniej jest LGY 16 mm wprowadzić do rozdzielnicy niż bednarke
Zamiast tych niepotrzebnych złączek wolałbym kontrolki faz które pozwoliły by stwierdzić elektrykowi przez telefon gdzie jest problem z brakiem prądu.
Nadal uważam że jedna różnicówka na tyle obwodów to błąd 💥💥💥😂
Do tego mamy miernik ;) Wystarczy odczytać napięcia. :) Kontrolki są bardzo awaryjne. Jaki błąd? Wiesz jak się to dobiera? 7 różnicówek typu A na domek jednorodzinny to naprawdę tutaj z nadmiarem ;)
Dobra robota! Ciekaw jestem jakie masz zdanie i czy można montować rozdzielnicę w kotłowni domku ?- oczywiście piec z zamkniętą komora spalania (kondensat)
A czy architekt oznaczył kotłownię w projekcie jako strefę zagrożoną wybuchem? Jeśli nie, to można montować!!! Nie ma żadnych przeciwskazań!!!
Gorna listwa siada Ci majster, albo naprezone zyly albo przeladowana.
Brak rezerwy, przestrzeni.
Co z indukcja miedzy zylami ?
Co z pradami wirowymi.
chcialbym zobaczyc na maksymalnej pracy pradowej ta tablice xD
Ciekawe czy jajecznice na drzwiczkach mozna by zrobic.
Ale piona za narzedzia xD
Maksymalny prąd to 20A na fazę... No faktycznie będzie się działo.
Chciałem się Pana prowadzącego filmik zapytać. Co się stanie jak 3 fazy nie będą równo obciążone mocą (Wat) ? Czekam na odpowiedź.
Popłynie prąd przewodem neutralnym. Mamy dwa układy obciezenie symetryczne i niesymetryczne w pierwszym przypadku przy symetrycznym obciążeniu 3 faz przewodem neutralnym nie powinien płynąć prąd natomiast przy obciążeniu niesymetrycznym może i to całkiem spory. Dlatego powinno się tak układać rozdzielnice w porozumieniu z inwestorem aby fazy były obciążone równomiernie.
ruclips.net/video/gk895gbYSsc/видео.html
Można wiedzieć jakie zabezpieczenie główne?
Ogranicznik mocy 32A + Wkładki topikowe NH00 50A gl/gg. Dzięki takiemu połączeniu zyskujemy wzorową selektywność.
A jaki koszt robocizny za taka rozdzielnie?
@ampertv te złączki które łączysz do rolet, żaluzji i oświetlenia zewnętrznego to rozumiem że od "góry" muszą przyjść jeszcze fazy z wyłączników a do zer mostki między poszczególne zestawy żył?
Dokładnie tak.
już nie Wago i Milwaukee, jak wcześniej?
Dlaczego nie? Nie zamykam się na żadną markę. Z powodzeniem używam WAGO, Phonixa i Weidmullera. Jeśli chodzi o narzędzia, to również korzystam z wszystkich dostępnych marek - oczywiście z sektora premium. Dzięki temu znam wszystkie za i przeciw konkretnych rozwiązań i mogę Wam je tu pokazywać :)
@@bartekzampertv3252 wypróbował byś może produkty Anticor? np.: electrix premium 200 i inne?
@@krzysztofelektryk Najlepsza taśma zaraz po 3M Scotch. Używam i chwalę.
8;15. te nozyce nie sa do drutu, tylko linka, szybko sie moga stepic/ pojawic luzy na trzpieniu przy uzywaniu ich do drutu :)
Mam pytanie dlaczego w bezpieczniki są tylko sama faze
Drugie pytanie dlaczego w gniazdkach przewod fazowy jes po lewej stronie chociaz wszystkie urzadzznia z uziemieniem maja go po prawej stronie
Jaka byla przyczyna w tych 2 przypadkach
Ps prosze tylko bez odpowiedzi no bo tak jest
Dlaczego w domach jednorodzinnych stosuje się tak mocno rozproszoną instalację? Dlatego w mieszkaniach nawet bardzo dużych o metrażu domu rozdzielnica to zaledwie kilka przełączników? Czy tutaj wszystko, każde gniazdko i każda żarówka, wszystko jest w gwiazdę zrobione?
hej ktorym narzedzniem zdejmujesz izolacja z kabla plaskiego ?
Polecam tapeciak xd
Może JOKARI 20090
Parę rzeczy do poprawki, ale tak trzymaj. Robisz to z pasją, a to jest najważniejsze. Życzę dalszych osiągnięć. Miło widzieć, że ktoś po nas przejmuje pałeczkę i robi to dobrze
11:43 a tulejka gdzie?
Do tych złączek nie musimy używać tulejki - wspomniałem o tym na filmie :)
@@bartekzampertv3252 ale jak z tulejką to nie trzeba pomarańczowego pipka wciskać przy wkładaniu
jakie to wszystko czyste i nowe. Tak jakby film był kryptoreklamą xd
Nie jest kryptoreklamą. Jest prawdziwą i oficjalną reklamą narzędzi dla elektryków ;)
Dobry kanał
Dobre sobie materiał za osprzęt do rozdzielnicy 2000/3000k złotego kiedyś, teraz z użyciem tych złączek 4000/5000k ;)
Budżet 4/5 tys zł zszedł prawie na sam ogranicznik przepięć ;)
Gdzie szukac pracy jako elektryk jesli nie chce pracowac na duzej budowie ?
Super. Pozdrawiam
nie wiem czy ktoś zadał to pytanie a nie chce mi sie czytać kom, więc czy ta walizka to gotowy zestaw, a jeśli tak to gdzie można ją nabyć. ps. bardzo dobra robota
Robota pierwsza klasa, ale ile to wszystko kosztowało to nawet nie chcę wiedzieć.
Wiem po sobie, same esy ponad 1000
Osprzęt rozdzielnicy to pikuś, ale wszystkie te zaciski itd to reklama, sa rownie wygodne rozwiązania i tańsze.
Film spoko.
Cześć instalacje rolet robisz w gwiazdę czy tylko 5x1,5 z rozdzielnicy na wyłącznik centralny i dalej na wyłaczniki lokalne. I czy można do rolet dać przewód linka?
Pozdrawiam
na ile zdejmujesz izolacje żeby izolacja nie byłą na wierzchu?
Zależy od zacisku i tulejki. Trzeba tę długość dobrać.
nędzna reklama, rozdzielnica wykonana wzorowo
niestety nie jestem elektrykiem, ale wykonałem tylko dla siebie kilka instalacji w budynkach które posiadam, interesuje mnie ten temat jako amatora. Obejrzałem dzisiaj wszystkie odcinki które mnie interesowały i przeczytałem komentarze nie znalazłem nigdzie odpowiedzi od P. Bartka np w odcinku o przekaźniku kontroli cieczy, było trochę pytań ale tak jak pod innymi żadnej odpowiedzi. Czy można liczyć na podpowiedzi z Pana strony? Czy szukać gdzie indziej wsparcia technicznego?
Wsparcia technicznego dotyczącego produktu najlepiej szukać u producenta lub zatrudnić elektryka, który odpowie, doradzi i wykona :)
@@bartekzampertv3252 rozumiem, dziękuję.
estetycznie jest ale z funkcjonalnością już gorzej, przy takiej ilości bezpieczników