Hasznos videó ez, azoknak akik otthon csinálják maguknak, azoknak talán adott 1-2 hasznos infót. Jól megmutattátok hogyan kell (vagy kellene) normálisan, időt rászánva ezt megcsinálni. Az már más kérdés, hogy melyik szervízben (kb semelyikben) fogják ezt ugyanígy megcsinálni, mondjuk egy péntek délután amikor Feri már sietne haza az asszonyhoz.
A szakember úr nagyon részletesen bemutatott mindent. A konkluzió az én részemről annyi, hogy továbbra is csak olyan autokat fogok tartani, amelyeket otthon mindenféle méregdrága célszerszám és mindenféle számítógép nélkül nyugodtan lehet (az átlag ember pénztárcájához mérten és nem csillagászati áron) szerelni
Vezérlés cserénél is az lenne a gyári előírás hogy minden megbontott részegység alatt mindent le kellene takarítani, fémtiszta gyári állapotra. Szerinted melyik műhely csinálja meg? :-)
Sok jó dolog elhangzott, és pár kevésbé jó is (legalábbis szerintem). Pl. a réz paszta nem repül ki, kenődik rá a fékre, és öl meg mindenkit (merthogy kb. így van előadva). Vékonyan nyugodtan lehet kenni, hogy aztán évek múlva egy tárcsacserénél pont azt a kalapácsolást megspóroljuk, ami károsíthatja a kerékcsapágyat a szerelő úr szerint. Az meg, hogy a réz paszta átviszi a hőt a kerékcsapágyhoz... biztos van jelentősége professzionális versenykörülmények között, ahol vörösen izzik a féktárcsa, de itt?! Hagyjuk már... Be lehetett volna még mutatni a csúszkák tisztítását, és hogy milyen zsírral kenik őket. Ezen kívül az, hogy ABS-es rendszert csak gépi légtelenítéssel szabad szerelni, vitatható. Gyári szervizkönyveket láttam, ahol sima légtelenítést írnak elő ABS-es, ESP-s járműveknél. Feltételezem, hogy a gyártó csak tudja, hogy a saját fékrendszerét hogyan kell légteleníteni.
@@szakiati888 Én láttam már máshol is, minden bizonnyal értelme is van (annyi tapasztalattal nem rendelkezem, hogy ezt megítéljem). Nekem inkább a kijelentés a problémám, miszerint minden ABS-es rendszert csak így szabad légteleníteni. Ezt még a gyártók se gondolják így minden esetben.
Picit nézz utána, hogy a golyós/görgős csapágyak szempontjából mi számít soknak hőmérsékletben ;) meglepő, de valahol 100-120 °C között lesz. A tárcsát elég könnyű felmelegíteni, és ha van hővezető anyag a tárcsa meg az agy között, még hamarabb felfűti a csapágyat.
@@csabaszepesi5298 Nem meglepő a 100-120 °C, aki látott már csapágyzsír-csomagolást, az tudhatja, hogy nagyjából ez a maximális működési hőmérsékletük. Azt esik nehezemre elhinni, hogy normál használatú(!) autóknál a csapágyzsírig csak azért eljut ez a hőmérséklet a féktárcsáról (úgy, hogy közben van még egy tömör acél kerékagy is, ami marha sok hőt felvesz), mert kentem rá egy leheletvékony rézpaszta-régteget. A tapasztalatom is az (az elmúlt években összeraktam pár féket réz pasztával, azóta se lett csapágyas egyik autó se), hogy nem sok valóságalapja van ennek. De ha valaki mutat egy tesztet/tanulmányt, ami bizonyítja az ellenkezőjét, akkor azt szívesen veszem. Addig meg inkább maradok annál, hogy több a haszna a réz pasztának, mint a hátránya.
Nagyjából jó volt bár voltak hiányosságok. Mi itt Németországi szervizünkben az ATE, EBC valamint gyári féktárcsákkal dolgozunk, amiknek a menetét egy, az ATE által kiadott csekklistával dokumentáljuk. A hiba ott volt a folyamatban, hogy a kerékagyon is kell mérni ütést valamint a felület síklapúságát ellenőrizni kell Haarlieneallal, ez nem tudom mi Magyarul , de talán élvonalzó lehet a neve, de a lényeg , hogy nem lehet fényrés a vonalzó és az agy között. Az pedig megint tévedés, hogy a tárcsa és az agy közé nem szabad semmit sem rakni, az viszont igaz, hogy réz, vagy bronz pasztát azt nem és ha csak ez van a polcon akkor inkább semmit. A kerékagyat, Sprühöl-lel kell befújni, beködölni,nem eláztatni,ez talán konzerváló olaj Magyarul és ha ez nincs, akkor inkább semmit így szól az előírás. A többi az passzolt, még annyit, hogy az úszó nyergeknél mi 100 ezer km felett cserélünk vezetőhüvelyt és csapot, bár ez nem előírás, mert csak vizsgálni kell de ez mindenkinek belefér főleg ha EBC féket szeretne a kuncsaft. Ja még annyit hozzátennék, mert ez nem hangzott el,hogy a csúszó gumihüvelyt, csapot , Tilos például, zsírral vagy bármivel bekenni, mert kitágul és tönkremegy.
@@zoltangondocs6668 Minden vezetőcsavar- vagy csapszetthez mellékelnek valamilyen zsírt. Nem tudom tudom, milyen gumi-fém kapcsolatra gondolsz, a vezetőpersely és a csap is fém, és úgy össze tudnak rohadni (néha még zsírozva is), mint az állat. Az egyik leggyakoribb oka a betét/tárcsa félrekopásának.
Sikerűlt úgy beállítani egy fékbetét + tárcsa cserét, mintha a motrot építenétek újra. Ha nincs elektromos kézifék, akkor nem sokban tér el attól, mint ami sok évvel ezelőtt volt, max van ABS a kocsiban. A kerékagy pucolásra a spéci ez meg az helyett sokkal jobb egy kúp alakú drótkorong, nem kell a fejeket sem cserélgetni hozza. A légtelenítő megengedése viszont nem tűnik rossz ötletnek, hogy kiengedd ott a régi folyadékot, csak akkor le kell légtelenítsd az egész rendszert, emiatt nem csinálják. Viszont hogy baja legyen attól a fékmunkahengernek hogy visszanyomod a régi folyadékot az mese, akkor a kocsik nagyrészének rossz lenne a fékmunkahengere, szerencsére aki ilyent tervez az gondolt arra, hogy nem lesz elejétől a végéig mindig steril a fékfolyadék. És a címmel elentétben van fontosabb, mégpedig a kormányzás.
Sok olyan dolog hangzott el, ami elméletben szép és jó, a gyakorlatban viszont nem igaz, pl. hogy "szigorúan tilos" a kerékagyra réz pasztát kenni, mert az továbbítja a hőt a kerékcsapágynak, ami majd ettől tönremegye... Mi van?! Talán professzionális versenykörülmények között, ahol vörösen izzanak a féktárcsák, TALÁN, de még abban sem vagyok biztos. Meg hogy megolvad a réz paszta, és kirepül az agyról, rá a féktárcsára. Fúhh... 😂
Hogy mennek próbakörre gépi fékhatás mérés nélkül? Speciális rozsdaeltávolító korong, speciális réteg az új féktárcsán - ami egyszerű cinket tartalmazó korrozióvédő bevonat, van ahol speciális zsírt használnak, hogy ne legyen rozsdás mikor megveszed, ott spéci féktisztító, aceton vagy carburetor cleaner szükséges. Sok spéci szöveg, hogy vidd a szervízbe.
Márkaszervízben jártunk úgy, h bár a számlán rajta volt a fékfolyadék csere, valójában sosem cserélték. Mindezt egy vasaló swiften, ami köztudottan abs gondokkal küzdött ettől.
Nekem szerelőm azt mondta, hogy csak azt szerelik be, ami made in germany, mert sokszor futottak már bele, hogy nem ott készült, és azzal nekik is problémájuk lett később
@@shadowdoom6477 igazából autótól és nyilván pénztárcától függ. Nekem legutoljára TRW került fel, de lehetett volna német Bosch is például. Tapasztalatuk alapján a textar minősége picit visszaesett mára.
Úgy néztek rám egy szervízben mint valami fogyatékosra mikor egyszer elmeséltem nekik, hogy mérőórával nekiugrottam a tárcsának mert ütött... Szuper bemutató volt, a probléma továbbra is az, hogy ezt ebben a formában a szervizek kb 3%-a csinálja meg. Részben az vásárlóközönség korlátozott fizetési kapacitása miatt részben a munkamorál és a főnök szarrágó hozzáállása miatt.
Nem találtam kivetnivalót a szerelésben, kivétel a fékdugattyú tisztítását visszanyomás előtt. Bár csak ne lenne ennyire túl misztifikálva a számítógép használata. Sok jó szerelő pont ezért száll ki a szakmából, mert rohadtul nem tudja megvenni a több milliós szoftvert, ami természetesen csak a "saját" gyártású hardverekkel hajlandó működni. És persze az is több vese ára pluszban.
Túl van ez misztifikálva..kizárt hogy minden eggyes autónál ezt végig csinálják még a Bosch nál is.volt tapasztalat velük .Gány munkát csináltak.kis műszaki érzékel simán otthon megcsinálhatod.Ez az egész bosch fényezés.Pityu is röhög lelke mélyén az egészen.szerintem....
"Elsődleges biztonsági berendezés. Ha elrontod, meghalsz." - Bár nagyon igaz a mondat, a tálalás miatt nagyot kacagtam rajta, köszönöm. Made my day! :)
Hát egy laikust meg lehet vezetni ezzel a videóval, aki a teleshopon is képes vásárolni... 😅 No nem kívánom én kétségbe vonni a szakembőr tudását, de vannak itt kérdőjelek.
Én kérek elnézést, de itthon cseréltem a teljes fékrendszert az autómon, amikor megvettem (16 évesen). 4 tárcsa, 4 pár betét, féknyergek tömítései, gumi fékcsövek, fém fékvezetékek, kézifékkötél. Műszaki vizsgán megfelelt (pedig elég komolyan letesztelték/megtaposták) és forgalomban is kifejezetten élmény használni, minimális pedálnyomásra is nagyon szépen lassul az autó, vészfékezéskor pedig úgy megáll, mint a szög.
Hát én voltam bosch carban (szeged) leteszem a hajam ha így cserélnek nekem tárcsát. A valóságban meg 1 óra várakozás után a csáposról úgy imádkoztak le egy bmw-t (szidva az anyukáját is aki tervezte). Melót aztán megcsinálták, jó drága volt, utána vihettem polírozóba az autót mert a tükörfekete fényezésemből matt lett ahogy összedörzsölték a komplett elejét szerelés közben. Maszek szerelőm otthon egyedül aknában dolgozva sokkal alaposabb.
Egy igazi népautónál, mint az F astra, vagy suzuki swift, vagy dacia-renault, az alkatrész kijön a munkadíjjból kb. De akinek új autó kell marad ez. :)@@steverose88
2005-ös honda crv-ben a szerelési kézikönyv szerint full felújítottam a fékeket (tárcs-, dugattyú-, fékfolyadék- csúszkacsere). csak a gyári leírást kellett követni.
Kedves hangmérnök, Kérlek figyelj a tartalom dinamikájára. A bevezető ès a köztes zenék volumene és tónusa nincsen összhanban a klip jelerősségével számomra. Több eszközön is próbáltam. Túl sok bass,nagyobb hangerő. Egy műsor nem ettől üt nagyot,de ezt biztos Te is tudod... Ha Te is így látod,változtass! Szívesen. PisKeti
Légtelenítés és fékfolyadékcsere egyedül és gyorsan? Hidraulika bolt,egyutú szelep,1m cső. Pumpáld a friss olajig. Látni fogod mikor ért oda. Egy személyautónál kb 4 dl bőven elég az összes körre. Gazdaságos és hosszútávú megoldás. Szívesen. PisKeti
A fék a legfontosabb, azon nem spórolunk, mert azzal áll meg az autó... A futómű a legfontosabb, mert hiába a jó fék, ha nem megfelelő a kapcsolat a kerék és talaj között. A gumiabroncs a legfontosabb, mert hiába a jó fék/futómű, ha nincs tapadás, repülsz a csába... A szélvédő a legfontosabb, mert hiába fentiek, ha nem is látod az akadályt, ami előtt meg kellene állnod, telibe vered a cibe! Az ablaktörlőlapát a legfontosabb, mert hiába a fentiek, ha nem látsz ki az amúgy szuper szélvédődön... A szélvédőmosófolyadék a legfontosabb, mert hiába az előbbiek, ha ráfagy, nem tisztít, stb, stb... Bármire tudok ideológiát gyártani. Amúgy viccen kívül én azt gondolom, hogy nincsenek nagy ökölszabályok, mert rohadt nagy bölcsességek. Jó általános állapot, vallási fanatizmust idéző kinyilatkoztatások nélkül.
Remekül be mutatták a tankönyvi példát DE nem semmi hallani azt hogy milyen tévképzeteket kell kelteni az emberekben (specko ez specko az). Magyarországon erre nincs pénz se idő sehol. ( Voltam olyan cégnél ami híresen jó csak úgy mint bosch) Egyszerű munka csak be kell tartani a folyamat szabályait. A barber shop-ban is hajat vágnak meg a fodrásznál csak a fodrásznál olcsóbb fésű van
Te nem vagy normális, mindenhol lehet tákolni, és leviheted józsihoz a garázssorra a kocsidat és ott amilye van azzal próbálja megoldani a problémát, egy szakszerű szerlő, aki képes fejlődni,és tanulni, az költ a minőségi,speciális eszközökre egyrészt,hogy megkönnyítse a munkáját, illetve csökkentse az időtartalmat, és hát ugye ez nem 5ezer lesz okosba...
Год назад+6
A sok spéci felszerelés mellett nagy bakóval kell leverni a féktárcsát a helyéről. Esetleg valami spéci lehúzó?
Én ezt a diagnosztikai és pdf témát annyiban cáfolnám meg hogy mutathat bármit elektronikusan ha mechanikusan nem lett elvégezve, mert az én autóm is "fékfolyadék" cserés volt nyáron, amit az itt emlitett módon igazolták hogy megtörtént, mégis a bal fékcső törés miatt mikor folyt belőle az olaj csúnya sötétes szinü volt, és a mérőműszer id mutatta hogy nem megfelelő volt a folyadék "hőfoka". A hack az volt hogy a tartálybol kiszivták a folyadékot és rátöltötték az újat hogy ha az ember belenéz lássa hogy uj olaj van benne szép tiszta biztos volt benne cserélve akor, igen ám de a csövekbe nem lát bele az ember csak ha elkezdik leszivni belőle valami vákuum géppel vagy pedállal kinyomatni.
Igen, bevett szokás ez. A csövekben meg a 6 éves retek. És ezt nem csak a szomszéd csinálja így, aki szabadidejében fusiban szerel, hanem szervízekben is sok helyen.
0:33 ,,Nagyon messze vagyunk már azoktól az időktől, amikor még egyszerűen, otthon cserélhető fékbetéteket és tárcsákat találtunk" Mi van??? Ma sem ördögtől való, féktárcsát és/vagy fékbetétet cserélni otthon. A kocsik 95%-nál kb. ugyanolyan egyszerű, mint 30 éve. Ennek nagymértékben semmi köze a bonyolult fékrendszerekhez, mert a legtöbb végén ugyanúgy egy egyszerű tárcsa és fékbetét van, amit cserélni is egyszerű. Pista, megint ez a nagyívű, luftballon mondat!🤫
@@ferenctoth788 akinek ilyeneket igényel a kocsija, valószínűleg nem is gondolkodik rajta. De az autók 90%án szerintem ugyan az az "egyszerű" mechanika talalható meg. Igaz, hogy eddig 2018as volt a legmodernebb autó, amin féket cseréltem, de ugyan úgy kellett mint egy 94es swiften vagy egy még régebbi ladán.
Azért az erős túlzás, hogy ma már nem lehet otthon féket szerelni. Annyi a különbség a 40 évvel ezelőttihez képest, hogy ma már kell hozzá egy óvodás szintű elektronikai ismeret. Amúgy hasznos ez az SDA, írja hogy meg kell lazítani a légtelenítő csavart, meg van benne tovább gomb.😅
24:50 aztán honnan tudjam, hogy a szerelő ért hozzá? Nincs lámpa a feje felett sajnos. Mindegyik azt mondja, hogy ért hozzá. Bosch miatt csak beletekertem, látom Pista azért rákérdezett és kapott egy kitérő választ. Pdf-et kaphatok 😂 köszi, van pár darab. Ki vagyok segítve egy ilyen válasszal.
Értem én, h bosch reklám, de én többször cseréltem itthon az autóimon féket, ha úgy hozta, vagy akár szerelő havernál a csáposon, gond nélkül. Oda kell figyelni nyilvám, valamint tudni kell, mit csinálsz. Nem egy ördöglakat.
....számítógéppel támogatott légtelenítésről eszembe jutott a vicc: A szőke egész nap a telefonját szorongatja, a fülhallgatót ki sem veszi a füléből... - mi a nyavaját hallgathat ?! "........ belégzés ! .............. kilégzés! ........... belégzés! ..............."
Rézpaszta helyett, régóta Rézfaszú Bagoly zsírt használok. Kell ezekbe Pityu>behozza a száraz műszaki témába az "idióta" gerillát>ez az egyik titka ennek a csapatnak>sose vegyétek ki a fókuszból, köszi! 😎
Minden nagyon szép minden nagyon jó, de hogy az új féktárcsát már mérni kell ez új. A dugattyú vissza préselésnél az én hibám szerelőm el szólítja a gumi csövet hogy tényleg ne kerüljön szennyeződés vissza a rendszerbe. A légtelenitést meg oldották a fiúk úgy hogy járó motorral fékezést szimulált és kész. Maradok tisztelettel ( ez nékünk tul speciális😅).
Ennek a fele fingreszelés, a kerékagy és a tárcsa között rohadjon nyugodtan, nehogy legyen rajta bármi korróziógátló anyag. Aki már kénytelen volt nagysamuval leverni a tárcsát az többé nem rakja össze szárazon sztem.
Pontyosan!! Mikor a 7 éves Volvóról a 2,5 kilóssal 20 perc volt leadjusztálni a féktárcsát, mert úgy egybe kötött a kerékaggyal, na akkor döntöttem el, hogy mindenhová használok rézpasztát (na jó, a fékpofa-tárcsa közé azért nem). Azóta eltelt további 5 év, és sehol egy egybekötött rozsdás fémfelület, az alufelni sem gyógyul a tárcsára, a csavarok sem rohadnak be, minden bontható, minden fémtiszta. Jah, hogy galvánelektromosság? Hagyjuk már! Zsírba van ágyazva a réz! Ez nem olyan mint amikor a vas vízcsövet a réz cafnival meg az alu radiátorral összerakod. Az iparban jól működik a rézpaszta, érdekes. Egyébként ha már galván, a fele fék alu, ami össze van építve az acéllal. Az is két különböző feszpotenciálú fém...
Legözelebb elmegyek a szerelőmhöz és megkérdezem tőle hogy tud e szolgálni pdf fájl al. Illetve elvégezte e az utcában 10x az 50km és 10km közötti gyorsítás lassítást. Remélem nem basz agyon a nyomaték kulcsával. 😅
Egy valamiről nem hallottam itt, mégpedig, hogy azbesztet tartalmazhatnak-e a mostanában kapható fékbetétek, fékpofák? Ezen mindig elgondolkodom, amikor fékszerviz van, ugyanis akkor száll a por rendesen az alkatrészek tisztításánál. Az ATE és a gyári BMW betéteknél, pofáknál ezt jelzik, de a többinél, a "low budget" gyártóknál mi van?
Úgy megnéztem volna azt a letaktott kerék agyat...Na meg azt is,ahogy lehúzzák a távtartóval felszerelt kerèkanyákat,a levegőbe emelt autón ,a nyomaték kulccsal...az érdekes részeket mindig kivágják....
Szerelő bácsinak minimum 3 atomfizikusi diplomája, és 2 NASA mérnökije van.. mert konkrétan lehülyéz és még meg is köszönöd, hogy felvilágosított róla! Igen, a fék alapvető biztonsági berendezés! De nem minden ember hülye, még ha annak is szeretnék a szakszervízek nézni a tisztelt kuncsaftot.
Ezen a Kián pont olyan fék van, mint egy 1980as bármikyenen,hol itt az űrtechnika? Rézpaszta nem kenőanyag, be lehet kenni vele az agyat. Mondjuk a mester megtisztíthatta volna rendesen. Fél év megint eltelt nálam az utolsó speedzone rész óta, asszem megint fél év pihi
Én laikusként így néztem hogy de jó lenne ha egy szerelő így állna a kocsimhoz.. de a tapasztalat a jóvan az úgy.. addig ez a video ilyen sci-fi marad nekem.
Mert az ügyfél meg “A madár” egy szervízben. Ez a hozzá állás sajnos jópár helyen. Ez az ő-zés nagyon hülye divat; valamiféle divatos butaság az angol nyelv miatt.
Ezt már 30 éve is igy tanitották az autoszerelö szakmunkás képzö intèzetben . Csak felesleges sallang nélkül. Minden jó mühelyben vágják ezt.nem csak a Bosc -nàl 😂😂😂
Kár, hogy Göbi nem tud beszélni, sokszor csak harmadjára tud belekezdeni a mondatba. Ez régen is így volt, ha a téna érdeklne is, ha Göbi megjelenik, kikapcs.
Miért kell minden keréknél lelégtelenítani a féket,ha csak a bal első keréknél légtelenedett le? Továbbá mi a különbség a DOT 3 és a DOT 4 között? Mondjuk ha DOT 3 van a kocsimban DOT 4-et nem tehetek bele,továbbá honnan tudjam melyik van a kocsimba ha a kettőt nem keverhetem egymással? Még egy, a fékfolyadékot is le kell cserélni a kocsimba néha? Ha igen mikor és miért?
Nem csak légtelenítettek,hanem fékfolyadékot is cderéltek a rendszerben,ezért "légtelenítettek" az összes keréknél,amire azért volt szükség,hogy mindenhonnan távozzon a régi folyadék. Ha nem tudod milyen folyadék van a kocsiban (DOT3 vagy 4,esetleg 5) akkor érdemes lecseréltetni arra,ami az autó specifikációjában fel van tüntetve. Azért kell cserélni a folyadékot (max 3 év),mert a levegő víztartalmát képes magába "szívni",így a forráspontja változik a folyadéknak,és ezáltal romlik a fékhatás,fel is levegősödhet a rendszer,ha nagyobb fékezésnél a felforrt víz gázosodást idéz elő a rendszerben.
A nagykönyv szerint 2 évente kell cserélni. Az olajgyártók(pl. Castrol) honlapján található olajkereső sokszor kiadja a jarműhöz a helyes fékfolyadék típusát is.
Ezt szerintem az autósok jó ha 1-2 százaléka cseréli. Én még sosem cseréltem,bár 1 évnél tovább nem volt meg autóm általában. De azért köszi! @@zsoltmezolaky3385
"Bátyám! Milyen messze van innen a legközelebbi falu?" -kérdezi a paraszt bácsit a turista. "Az légvonalba' öt kilométer, fiam, de én tudok egy rövidebb utat az erdőn át." Ez jutott eszembe a kommentek többségét olvasva.
Hova lett a nagy román cigány bajusz és a nagy kalap mint anno a kezdetekben volt,az sokkal hitelesebb,csak a román akcentus maradt meg,bár bagoly mondja verébnek már nekem sincs meg,nekem az elején mondta soros hogy az akcentust is hagyjam ell ha miniszterelnök akarok lenni és melyik bolond ne akarna az lenni,lehet itt okoskodni oda-vissza az a lényeg hogy tudjuk honnan jöttünk és hova tartunk vissza
Nincs fontosabb? A baj forrása, a rekuperáció hiánya. A tüzelő anyagokkal hajtott autók nem sok mindenre jók. Töredéke a fék élettartam, de többszöröse a por kibocsátás, ezzel együtt az ökó lábnyom. És még a a fekenergia is kuka. Tiszta őskor. 😅😂
"A tüzelőanyagokkal hajtott autók,nem sok mindenre jók"? Ja ,mikor rendelsz egy k...va ződ,super bio szir-szert,akkor bizony tüzelőanyagokkal hajtott,hajó,repülő,kamion,és többnyire furgon ,viszi a nagy villanyótósnak is!!!😂
@@ferenckluni7652 Köszönöm szépen a kulturális választ. Amúgy van Diesel is, még magas fordulatu benzines, és 2t is van a villany mellett. Szóval, mindenevő vagyok én is! :)
Lol, ha így gondolod te valóban ne cserélj féket, olyan primitív az egész (általában), hogy egy gyerek is megcsinálja. Ez a sok hókusz-pókusz arra jó, hogy az ilyen emberek rohanjanak a szerelőhöz, ilyen szerelést te a márkaszervízben sem kapsz. Mondok egy 800k -s példát, szerencsére a haverom szívta meg, nem én: A szomszédja gáz szagot érzett a közös csövön, betojt, kihívta a gázműveket. Lekötötték, tervezés, kivitelezés, anyám tyúkja, 800k és 1.5 hónap! A végén kiderült valószínűleg a hozzáférhető cső menete vékonyodott el, ezért nem tömített a kenderezés, mert nyomáspróbánál az új vezeték is eresztett ... Ha neki szól kihív egy szerelőt, max 50k és 1 nap, de ha tényleg ez volt a gond akkor inkább 20k.
@@usernameinvalid60 Írd már le ezt a jogszabályt, valahogy nem rémlik. Ha elbasztad és történik valami te vagy a hibás, de nem lehet elrontani, hülye biztos, mint pl. az elektronika.
Hasznos videó ez, azoknak akik otthon csinálják maguknak, azoknak talán adott 1-2 hasznos infót. Jól megmutattátok hogyan kell (vagy kellene) normálisan, időt rászánva ezt megcsinálni. Az már más kérdés, hogy melyik szervízben (kb semelyikben) fogják ezt ugyanígy megcsinálni, mondjuk egy péntek délután amikor Feri már sietne haza az asszonyhoz.
A szakember úr nagyon részletesen bemutatott mindent. A konkluzió az én részemről annyi, hogy továbbra is csak olyan autokat fogok tartani, amelyeket otthon mindenféle méregdrága célszerszám és mindenféle számítógép nélkül nyugodtan lehet (az átlag ember pénztárcájához mérten és nem csillagászati áron) szerelni
Ford escort 1991 évjárat 1.3 benzin. Kézi szívató, 4 sebesség .
Golf 2 1,6 GTD ✌
Golf 4 1.9 pdtdi 2000-ből és Ford Fiesta 1.6 zetec-s szintén 2000-ből 💪
Ezt is lehet, ez egy vegletegig minden szarba belemerülő finghámozás amit csinálnak!
@@istvankondor-szemes3778 akinek ez kell, vegye ezeket az autókat és locsolja rá az egyre nehezebben megszerezhető pénzét. 💪😁
Egyetlen egy kérdésem van, melyik mai magyar autószervíz fog nekem ennyire alaposan féket cserélni?!
Válaszokat várom év végéig, köszönöm!
Egyik sem,hidd el
Én még abba sem bízok hogy a kerékcsavarokat képesek normálisan meghúzni......vagy agyon szaggatni......
Kb soha 😅
BimmerExpertes sracok.
Vezérlés cserénél is az lenne a gyári előírás hogy minden megbontott részegység alatt mindent le kellene takarítani, fémtiszta gyári állapotra.
Szerinted melyik műhely csinálja meg? :-)
Hát nem mindennel értek egyet amit a szakember úr mondott… De érdekes videó volt
Sok jó dolog elhangzott, és pár kevésbé jó is (legalábbis szerintem). Pl. a réz paszta nem repül ki, kenődik rá a fékre, és öl meg mindenkit (merthogy kb. így van előadva). Vékonyan nyugodtan lehet kenni, hogy aztán évek múlva egy tárcsacserénél pont azt a kalapácsolást megspóroljuk, ami károsíthatja a kerékcsapágyat a szerelő úr szerint. Az meg, hogy a réz paszta átviszi a hőt a kerékcsapágyhoz... biztos van jelentősége professzionális versenykörülmények között, ahol vörösen izzik a féktárcsa, de itt?! Hagyjuk már...
Be lehetett volna még mutatni a csúszkák tisztítását, és hogy milyen zsírral kenik őket.
Ezen kívül az, hogy ABS-es rendszert csak gépi légtelenítéssel szabad szerelni, vitatható. Gyári szervizkönyveket láttam, ahol sima légtelenítést írnak elő ABS-es, ESP-s járműveknél. Feltételezem, hogy a gyártó csak tudja, hogy a saját fékrendszerét hogyan kell légteleníteni.
Suzuki,MG Márkaszervizben én még ilyen gépi légtelenítést 5év alatt nem láttam, mosos kollégaként én pumpálok 😀
@@szakiati888 Én láttam már máshol is, minden bizonnyal értelme is van (annyi tapasztalattal nem rendelkezem, hogy ezt megítéljem). Nekem inkább a kijelentés a problémám, miszerint minden ABS-es rendszert csak így szabad légteleníteni. Ezt még a gyártók se gondolják így minden esetben.
Picit nézz utána, hogy a golyós/görgős csapágyak szempontjából mi számít soknak hőmérsékletben ;) meglepő, de valahol 100-120 °C között lesz. A tárcsát elég könnyű felmelegíteni, és ha van hővezető anyag a tárcsa meg az agy között, még hamarabb felfűti a csapágyat.
@@csabaszepesi5298 Nem meglepő a 100-120 °C, aki látott már csapágyzsír-csomagolást, az tudhatja, hogy nagyjából ez a maximális működési hőmérsékletük. Azt esik nehezemre elhinni, hogy normál használatú(!) autóknál a csapágyzsírig csak azért eljut ez a hőmérséklet a féktárcsáról (úgy, hogy közben van még egy tömör acél kerékagy is, ami marha sok hőt felvesz), mert kentem rá egy leheletvékony rézpaszta-régteget.
A tapasztalatom is az (az elmúlt években összeraktam pár féket réz pasztával, azóta se lett csapágyas egyik autó se), hogy nem sok valóságalapja van ennek. De ha valaki mutat egy tesztet/tanulmányt, ami bizonyítja az ellenkezőjét, akkor azt szívesen veszem. Addig meg inkább maradok annál, hogy több a haszna a réz pasztának, mint a hátránya.
Mérnökúr maradjon az íróasztalnál mi maradunk a valóságban
Nagyjából jó volt bár voltak hiányosságok. Mi itt Németországi szervizünkben az ATE, EBC valamint gyári féktárcsákkal dolgozunk, amiknek a menetét egy, az ATE által kiadott csekklistával dokumentáljuk. A hiba ott volt a folyamatban, hogy a kerékagyon is kell mérni ütést valamint a felület síklapúságát ellenőrizni kell Haarlieneallal, ez nem tudom mi Magyarul , de talán élvonalzó lehet a neve, de a lényeg , hogy nem lehet fényrés a vonalzó és az agy között. Az pedig megint tévedés, hogy a tárcsa és az agy közé nem szabad semmit sem rakni, az viszont igaz, hogy réz, vagy bronz pasztát azt nem és ha csak ez van a polcon akkor inkább semmit. A kerékagyat, Sprühöl-lel kell befújni, beködölni,nem eláztatni,ez talán konzerváló olaj Magyarul és ha ez nincs, akkor inkább semmit így szól az előírás. A többi az passzolt, még annyit, hogy az úszó nyergeknél mi 100 ezer km felett cserélünk vezetőhüvelyt és csapot, bár ez nem előírás, mert csak vizsgálni kell de ez mindenkinek belefér főleg ha EBC féket szeretne a kuncsaft. Ja még annyit hozzátennék, mert ez nem hangzott el,hogy a csúszó gumihüvelyt, csapot , Tilos például, zsírral vagy bármivel bekenni, mert kitágul és tönkremegy.
Lágy szilikonzsír a csapra és gumihüvelyre!
@@To_Pal ez egy örök téma, de mi nem teszünk semmit oda. Viszont ja, lehet tenni olyan kenőanyagot ami nem bántja a gumit.
@@zoltangondocs6668 Csak hogy jól értem-e: a csapot/vezetőperselyt (tehát amin az úszónyereg elmozdul oldalirányba) nem zsírozzátok? Ez komoly?
@@veght333 igen,mivel nem kell. A gumi és az acél nem képes össze rohadni ezért nincs is előírva.A gyárban sincs megkenve!
@@zoltangondocs6668 Minden vezetőcsavar- vagy csapszetthez mellékelnek valamilyen zsírt. Nem tudom tudom, milyen gumi-fém kapcsolatra gondolsz, a vezetőpersely és a csap is fém, és úgy össze tudnak rohadni (néha még zsírozva is), mint az állat. Az egyik leggyakoribb oka a betét/tárcsa félrekopásának.
Sikerűlt úgy beállítani egy fékbetét + tárcsa cserét, mintha a motrot építenétek újra. Ha nincs elektromos kézifék, akkor nem sokban tér el attól, mint ami sok évvel ezelőtt volt, max van ABS a kocsiban. A kerékagy pucolásra a spéci ez meg az helyett sokkal jobb egy kúp alakú drótkorong, nem kell a fejeket sem cserélgetni hozza. A légtelenítő megengedése viszont nem tűnik rossz ötletnek, hogy kiengedd ott a régi folyadékot, csak akkor le kell légtelenítsd az egész rendszert, emiatt nem csinálják. Viszont hogy baja legyen attól a fékmunkahengernek hogy visszanyomod a régi folyadékot az mese, akkor a kocsik nagyrészének rossz lenne a fékmunkahengere, szerencsére aki ilyent tervez az gondolt arra, hogy nem lesz elejétől a végéig mindig steril a fékfolyadék. És a címmel elentétben van fontosabb, mégpedig a kormányzás.
Sok olyan dolog hangzott el, ami elméletben szép és jó, a gyakorlatban viszont nem igaz, pl. hogy "szigorúan tilos" a kerékagyra réz pasztát kenni, mert az továbbítja a hőt a kerékcsapágynak, ami majd ettől tönremegye... Mi van?! Talán professzionális versenykörülmények között, ahol vörösen izzanak a féktárcsák, TALÁN, de még abban sem vagyok biztos. Meg hogy megolvad a réz paszta, és kirepül az agyról, rá a féktárcsára. Fúhh... 😂
Hogy mennek próbakörre gépi fékhatás mérés nélkül? Speciális rozsdaeltávolító korong, speciális réteg az új féktárcsán - ami egyszerű cinket tartalmazó korrozióvédő bevonat, van ahol speciális zsírt használnak, hogy ne legyen rozsdás mikor megveszed, ott spéci féktisztító, aceton vagy carburetor cleaner szükséges. Sok spéci szöveg, hogy vidd a szervízbe.
a bevonatolt féktárcsáknál tilos bármilyen tisztítás !!!
Sima nitrohígító is jó ám!
Márkaszervízben jártunk úgy, h bár a számlán rajta volt a fékfolyadék csere, valójában sosem cserélték. Mindezt egy vasaló swiften, ami köztudottan abs gondokkal küzdött ettől.
Nekünk nincs túl jó tapasztalatunk a Bosch fék mechanikus alkatrészeivel (tárcsa és betét), lehet ezért nincs annyira köztudatban.
Ne is mond, normál bejaratas mellett kB úgy elmelegedett a Bosch fék kB úgy nézett ki mint valami ellipszis.... Ütött mint állat!
Nekem szerelőm azt mondta, hogy csak azt szerelik be, ami made in germany, mert sokszor futottak már bele, hogy nem ott készült, és azzal nekik is problémájuk lett később
@@peterg.5276 Melyik az a fék amit a szerelőd ajánl?!
@@shadowdoom6477a legjobb a gatyafék
@@shadowdoom6477 igazából autótól és nyilván pénztárcától függ.
Nekem legutoljára TRW került fel, de lehetett volna német Bosch is például.
Tapasztalatuk alapján a textar minősége picit visszaesett mára.
Úgy néztek rám egy szervízben mint valami fogyatékosra mikor egyszer elmeséltem nekik, hogy mérőórával nekiugrottam a tárcsának mert ütött...
Szuper bemutató volt, a probléma továbbra is az, hogy ezt ebben a formában a szervizek kb 3%-a csinálja meg. Részben az vásárlóközönség korlátozott fizetési kapacitása miatt részben a munkamorál és a főnök szarrágó hozzáállása miatt.
Nem találtam kivetnivalót a szerelésben, kivétel a fékdugattyú tisztítását visszanyomás előtt. Bár csak ne lenne ennyire túl misztifikálva a számítógép használata. Sok jó szerelő pont ezért száll ki a szakmából, mert rohadtul nem tudja megvenni a több milliós szoftvert, ami természetesen csak a "saját" gyártású hardverekkel hajlandó működni. És persze az is több vese ára pluszban.
Túl van ez misztifikálva..kizárt hogy minden eggyes autónál ezt végig csinálják még a Bosch nál is.volt tapasztalat velük .Gány munkát csináltak.kis műszaki érzékel simán otthon megcsinálhatod.Ez az egész bosch fényezés.Pityu is röhög lelke mélyén az egészen.szerintem....
Alig tudja vissza tartani :D
33:58 Göbi kifejezése priceless. 🤔
@@dividivus😆
"Elsődleges biztonsági berendezés. Ha elrontod, meghalsz." - Bár nagyon igaz a mondat, a tálalás miatt nagyot kacagtam rajta, köszönöm. Made my day! :)
Köszi srácok, ma is tanultunk valamit! 👏👏
Külön pacsi a szervizes embernek, nagyon jól beszél és még egy laikusnak is érthető volt a dolog! 👏👏
Csak az a baj hülyeséget beszél a mester
Köszönjük ez most 200.000ft lesz😂😂😂😂😂
A Toyotánál félmilla...😂
Hát egy laikust meg lehet vezetni ezzel a videóval, aki a teleshopon is képes vásárolni... 😅 No nem kívánom én kétségbe vonni a szakembőr tudását, de vannak itt kérdőjelek.
Én kérek elnézést, de itthon cseréltem a teljes fékrendszert az autómon, amikor megvettem (16 évesen).
4 tárcsa, 4 pár betét, féknyergek tömítései, gumi fékcsövek, fém fékvezetékek, kézifékkötél.
Műszaki vizsgán megfelelt (pedig elég komolyan letesztelték/megtaposták) és forgalomban is kifejezetten élmény használni, minimális pedálnyomásra is nagyon szépen lassul az autó, vészfékezéskor pedig úgy megáll, mint a szög.
Csuszka hol volt az egyenletbe?...😅
Hát én voltam bosch carban (szeged) leteszem a hajam ha így cserélnek nekem tárcsát. A valóságban meg 1 óra várakozás után a csáposról úgy imádkoztak le egy bmw-t (szidva az anyukáját is aki tervezte). Melót aztán megcsinálták, jó drága volt, utána vihettem polírozóba az autót mert a tükörfekete fényezésemből matt lett ahogy összedörzsölték a komplett elejét szerelés közben. Maszek szerelőm otthon egyedül aknában dolgozva sokkal alaposabb.
Kíváncsi lennék egy ilyen szerelés árára a Bosch nál de szerintem az összes alkatrészt meg lehetne belőle venni.
Másfél - 2 óra, az kb 50ezer munkadíj, 4tárcsa betét vagy 150-200ezer náluk, fékhatás mérés, folyadékcsere, szerintem okyan 3-4 kiló. Otthon meg megoldod negyedéből
Egy igazi népautónál, mint az F astra, vagy suzuki swift, vagy dacia-renault, az alkatrész kijön a munkadíjjból kb. De akinek új autó kell marad ez. :)@@steverose88
Jó videó egy kérdés miért görnyedezik a szakember nem megy feljebb az emelő?
2005-ös honda crv-ben a szerelési kézikönyv szerint full felújítottam a fékeket (tárcs-, dugattyú-, fékfolyadék- csúszkacsere). csak a gyári leírást kellett követni.
Kedves hangmérnök,
Kérlek figyelj a tartalom dinamikájára.
A bevezető ès a köztes zenék volumene és tónusa nincsen összhanban a klip jelerősségével számomra.
Több eszközön is próbáltam.
Túl sok bass,nagyobb hangerő.
Egy műsor nem ettől üt nagyot,de ezt biztos Te is tudod...
Ha Te is így látod,változtass!
Szívesen.
PisKeti
Légtelenítés és fékfolyadékcsere egyedül és gyorsan?
Hidraulika bolt,egyutú szelep,1m cső.
Pumpáld a friss olajig.
Látni fogod mikor ért oda.
Egy személyautónál kb 4 dl bőven elég az összes körre.
Gazdaságos és hosszútávú megoldás.
Szívesen.
PisKeti
Jól működik, ha van helyed/időd/kedved és szerszámaid.
Panelparkolóban kevesen fognak hozzá.
Jajj, hát jó lett volna még az a régi féktárcsa, ugyanennyit elszaladgálna az még báttya:)
A fék a legfontosabb, azon nem spórolunk, mert azzal áll meg az autó...
A futómű a legfontosabb, mert hiába a jó fék, ha nem megfelelő a kapcsolat a kerék és talaj között.
A gumiabroncs a legfontosabb, mert hiába a jó fék/futómű, ha nincs tapadás, repülsz a csába...
A szélvédő a legfontosabb, mert hiába fentiek, ha nem is látod az akadályt, ami előtt meg kellene állnod, telibe vered a cibe!
Az ablaktörlőlapát a legfontosabb, mert hiába a fentiek, ha nem látsz ki az amúgy szuper szélvédődön...
A szélvédőmosófolyadék a legfontosabb, mert hiába az előbbiek, ha ráfagy, nem tisztít, stb, stb...
Bármire tudok ideológiát gyártani.
Amúgy viccen kívül én azt gondolom, hogy nincsenek nagy ökölszabályok, mert rohadt nagy bölcsességek. Jó általános állapot, vallási fanatizmust idéző kinyilatkoztatások nélkül.
33:58 Göbi...nézés😉
Köszi a videót! 🙋
Jaa 😂😂😂
Remekül be mutatták a tankönyvi példát
DE nem semmi hallani azt hogy milyen tévképzeteket kell kelteni az emberekben (specko ez specko az).
Magyarországon erre nincs pénz se idő sehol.
( Voltam olyan cégnél ami híresen jó csak úgy mint bosch)
Egyszerű munka csak be kell tartani a folyamat szabályait.
A barber shop-ban is hajat vágnak meg a fodrásznál csak a fodrásznál olcsóbb fésű van
Te nem vagy normális, mindenhol lehet tákolni, és leviheted józsihoz a garázssorra a kocsidat és ott amilye van azzal próbálja megoldani a problémát, egy szakszerű szerlő, aki képes fejlődni,és tanulni, az költ a minőségi,speciális eszközökre egyrészt,hogy megkönnyítse a munkáját, illetve csökkentse az időtartalmat, és hát ugye ez nem 5ezer lesz okosba...
A sok spéci felszerelés mellett nagy bakóval kell leverni a féktárcsát a helyéről. Esetleg valami spéci lehúzó?
A jobbaknál van menet a nyolcas csavarnak...
azért vannak a féktárcsában furatok: becsavarod a csavart -> letolja a kerékagyról a tárcsát
Én ezt a diagnosztikai és pdf témát annyiban cáfolnám meg hogy mutathat bármit elektronikusan ha mechanikusan nem lett elvégezve, mert az én autóm is "fékfolyadék" cserés volt nyáron, amit az itt emlitett módon igazolták hogy megtörtént, mégis a bal fékcső törés miatt mikor folyt belőle az olaj csúnya sötétes szinü volt, és a mérőműszer id mutatta hogy nem megfelelő volt a folyadék "hőfoka". A hack az volt hogy a tartálybol kiszivták a folyadékot és rátöltötték az újat hogy ha az ember belenéz lássa hogy uj olaj van benne szép tiszta biztos volt benne cserélve akor, igen ám de a csövekbe nem lát bele az ember csak ha elkezdik leszivni belőle valami vákuum géppel vagy pedállal kinyomatni.
Otthon kiveszed a dugattyút. Eltörölgetsz mindent. Nem marad ott a fekete retek. Berakod, boldogság...
Igen, bevett szokás ez. A csövekben meg a 6 éves retek. És ezt nem csak a szomszéd csinálja így, aki szabadidejében fusiban szerel, hanem szervízekben is sok helyen.
0:33 ,,Nagyon messze vagyunk már azoktól az időktől, amikor még egyszerűen, otthon cserélhető fékbetéteket és tárcsákat találtunk" Mi van??? Ma sem ördögtől való, féktárcsát és/vagy fékbetétet cserélni otthon. A kocsik 95%-nál kb. ugyanolyan egyszerű, mint 30 éve. Ennek nagymértékben semmi köze a bonyolult fékrendszerekhez, mert a legtöbb végén ugyanúgy egy egyszerű tárcsa és fékbetét van, amit cserélni is egyszerű. Pista, megint ez a nagyívű, luftballon mondat!🤫
...tényleg ?? !! :D ....1 példa : elektromos féknyereg visszaállítása... Okoska !!
@@ferenctoth788 akinek ilyeneket igényel a kocsija, valószínűleg nem is gondolkodik rajta. De az autók 90%án szerintem ugyan az az "egyszerű" mechanika talalható meg. Igaz, hogy eddig 2018as volt a legmodernebb autó, amin féket cseréltem, de ugyan úgy kellett mint egy 94es swiften vagy egy még régebbi ladán.
@@ferenctoth788 Mb-nél nem kell hozzá semmi, megy a gyári menüből…..okoska! ;)
@@ferenctoth788 akinek gondot okoz egy dc motor megforgatása, az jobb is ha nem nyúl a fékekhez😀
@@belamiezaszar5878 azért nem csak ennyiről van szó !
Valószínűleg a rézpasztagyártók marketingesei meg órákat tudnának pofázni arról, hogy miért tegyünk a tárcsa alá pasztát, ha kapnának hozzá műsoridőt.
Jó videó. Kicsit ràèrős. Valojàban egy szervízben szerintem erre nincs idő. De így kène,az tèny
Én akkor is otthon csinálom.Egyre figyelek csak ATE
Ez már egy kicsit túl van spirázva! Azért ennyire nem atomfizika.
Azért az erős túlzás, hogy ma már nem lehet otthon féket szerelni. Annyi a különbség a 40 évvel ezelőttihez képest, hogy ma már kell hozzá egy óvodás szintű elektronikai ismeret.
Amúgy hasznos ez az SDA, írja hogy meg kell lazítani a légtelenítő csavart, meg van benne tovább gomb.😅
Pontosan!
24:50 aztán honnan tudjam, hogy a szerelő ért hozzá? Nincs lámpa a feje felett sajnos. Mindegyik azt mondja, hogy ért hozzá. Bosch miatt csak beletekertem, látom Pista azért rákérdezett és kapott egy kitérő választ. Pdf-et kaphatok 😂 köszi, van pár darab. Ki vagyok segítve egy ilyen válasszal.
Értem én, h bosch reklám, de én többször cseréltem itthon az autóimon féket, ha úgy hozta, vagy akár szerelő havernál a csáposon, gond nélkül. Oda kell figyelni nyilvám, valamint tudni kell, mit csinálsz. Nem egy ördöglakat.
....számítógéppel támogatott légtelenítésről eszembe jutott a vicc:
A szőke egész nap a telefonját szorongatja, a fülhallgatót ki sem veszi a füléből... - mi a nyavaját hallgathat ?!
"........ belégzés ! .............. kilégzés! ........... belégzés! ..............."
Jesszus 🤣🤣🤣
21:44 Mi van alumíniumból, a fékberendezésben?
Ceed-en nem sok. De van olyan márka....
Mazda, Peugeot stb fékhenger/dugattyúház...@@alparagnes4080
Rézpaszta helyett, régóta Rézfaszú Bagoly zsírt használok. Kell ezekbe Pityu>behozza a száraz műszaki témába az "idióta" gerillát>ez az egyik titka ennek a csapatnak>sose vegyétek ki a fókuszból, köszi! 😎
Az első bullsit " lószar" ( nem megy a spanyol) adás amit láttam pistától:(
Minden nagyon szép minden nagyon jó, de hogy az új féktárcsát már mérni kell ez új. A dugattyú vissza préselésnél az én hibám szerelőm el szólítja a gumi csövet hogy tényleg ne kerüljön szennyeződés vissza a rendszerbe. A légtelenitést meg oldották a fiúk úgy hogy járó motorral fékezést szimulált és kész. Maradok tisztelettel ( ez nékünk tul speciális😅).
Szia Uram ! Speciális Pdf érdekel ? 😂😂😂
Húú ez egy jó bosch reklam volt, de van aki beveszi, tehát nem volt hiába
Ennek a fele fingreszelés, a kerékagy és a tárcsa között rohadjon nyugodtan, nehogy legyen rajta bármi korróziógátló anyag. Aki már kénytelen volt nagysamuval leverni a tárcsát az többé nem rakja össze szárazon sztem.
Pontyosan!! Mikor a 7 éves Volvóról a 2,5 kilóssal 20 perc volt leadjusztálni a féktárcsát, mert úgy egybe kötött a kerékaggyal, na akkor döntöttem el, hogy mindenhová használok rézpasztát (na jó, a fékpofa-tárcsa közé azért nem). Azóta eltelt további 5 év, és sehol egy egybekötött rozsdás fémfelület, az alufelni sem gyógyul a tárcsára, a csavarok sem rohadnak be, minden bontható, minden fémtiszta. Jah, hogy galvánelektromosság? Hagyjuk már! Zsírba van ágyazva a réz! Ez nem olyan mint amikor a vas vízcsövet a réz cafnival meg az alu radiátorral összerakod. Az iparban jól működik a rézpaszta, érdekes. Egyébként ha már galván, a fele fék alu, ami össze van építve az acéllal. Az is két különböző feszpotenciálú fém...
Köszi Srácok!
Legözelebb elmegyek a szerelőmhöz és megkérdezem tőle hogy tud e szolgálni pdf fájl al. Illetve elvégezte e az utcában 10x az 50km és 10km közötti gyorsítás lassítást. Remélem nem basz agyon a nyomaték kulcsával. 😅
Egy valamiről nem hallottam itt, mégpedig, hogy azbesztet tartalmazhatnak-e a mostanában kapható fékbetétek, fékpofák?
Ezen mindig elgondolkodom, amikor fékszerviz van, ugyanis akkor száll a por rendesen az alkatrészek tisztításánál.
Az ATE és a gyári BMW betéteknél, pofáknál ezt jelzik, de a többinél, a "low budget" gyártóknál mi van?
KÖSZÖNÖM!
Túl van ez dramatizálva nagyon😂😂
Úgy megnéztem volna azt a letaktott kerék agyat...Na meg azt is,ahogy lehúzzák a távtartóval felszerelt kerèkanyákat,a levegőbe emelt autón ,a nyomaték kulccsal...az érdekes részeket mindig kivágják....
Kíváncsi lennék, hogy a gyártósorról legördülő autókat ki a ... "koptatja be"?
A kerékagy és a féktárcsa közé, igenis kell korrozió végő anyagot felvinni !
Most cseréltem hátsó 24 éves kerékagyat egybe van csapággyal. Egy nap ima után lejött a tárcsa 😂
Köszönöm szépen!
Hasznos műhely epizód lett ez is.
Tamás
Azt mondja a szaki,hogy tilos vasalni,mint régen! De hisz ez a vasalás amit csinált!
Kedves Pista nekem egy fékezéssel sikerült kitaposnom a csapot a fékpedálból😢 egy héttel később derült ki 😮
Szép mese du, melyik szervíz ilyen alapos?😅
Nagyon lelkiismeretes a hozzáállás. Ezért mindig szakemberhez vidd az autót.
A féktárcsa miért esne le kerékcserekor?
A féknyereg a betétekkel a kerékagyon tartja.
Szerelő bácsinak minimum 3 atomfizikusi diplomája, és 2 NASA mérnökije van.. mert konkrétan lehülyéz és még meg is köszönöd, hogy felvilágosított róla! Igen, a fék alapvető biztonsági berendezés! De nem minden ember hülye, még ha annak is szeretnék a szakszervízek nézni a tisztelt kuncsaftot.
Ezen a Kián pont olyan fék van, mint egy 1980as bármikyenen,hol itt az űrtechnika?
Rézpaszta nem kenőanyag, be lehet kenni vele az agyat. Mondjuk a mester megtisztíthatta volna rendesen. Fél év megint eltelt nálam az utolsó speedzone rész óta, asszem megint fél év pihi
Én laikusként így néztem hogy de jó lenne ha egy szerelő így állna a kocsimhoz.. de a tapasztalat a jóvan az úgy.. addig ez a video ilyen sci-fi marad nekem.
A fékfolyadék miért ő?
Mert az ügyfél meg “A madár” egy szervízben. Ez a hozzá állás sajnos jópár helyen. Ez az ő-zés nagyon hülye divat; valamiféle divatos butaság az angol nyelv miatt.
Tárgyak megszemélyesítése ez valami hülye trend lett. Helyesen. “Ez”
Ezt már 30 éve is igy tanitották az autoszerelö szakmunkás képzö intèzetben . Csak felesleges sallang nélkül. Minden jó mühelyben vágják ezt.nem csak a Bosc -nàl 😂😂😂
Ez volt az elmélet, gyakorlat meg a "jolvanazugy"
Márkaszervizes szerelők százai nevettek most fel😂 látnàtok a valóságot sírnàtok. Ez ami a videóban szerepel ez a könyv…..
Én azért az agyat a tárcsa felrakása előtt szépen lezsirtalanitottam volna meg bepasztáztam volna.
Kár, hogy Göbi nem tud beszélni, sokszor csak harmadjára tud belekezdeni a mondatba. Ez régen is így volt, ha a téna érdeklne is, ha Göbi megjelenik, kikapcs.
Nekem a betét az bosch, sokáig nyikorgott pici fékezéskor is. 😬😁
Szerencsére az a veszély nem fenyeget h ennyire új kocsim legyen úgyhogy a 30 éves civicen nyugodtan kicserélek mindent.
Versenyző barátom mondta minden futam elott: “A fék a gyávák fegyvere” 🤷♂️🤦♂️🤷♂️
Pont azért szeretem a 20 èves Pandámat,mert nem kell hozzá ennyi hókuszpókusz és szakszervíz.
Miért kell minden keréknél lelégtelenítani a féket,ha csak a bal első keréknél légtelenedett le? Továbbá mi a különbség a DOT 3 és a DOT 4 között? Mondjuk ha DOT 3 van a kocsimban DOT 4-et nem tehetek bele,továbbá honnan tudjam melyik van a kocsimba ha a kettőt nem keverhetem egymással? Még egy, a fékfolyadékot is le kell cserélni a kocsimba néha? Ha igen mikor és miért?
Nem csak légtelenítettek,hanem fékfolyadékot is cderéltek a rendszerben,ezért "légtelenítettek" az összes keréknél,amire azért volt szükség,hogy mindenhonnan távozzon a régi folyadék. Ha nem tudod milyen folyadék van a kocsiban (DOT3 vagy 4,esetleg 5) akkor érdemes lecseréltetni arra,ami az autó specifikációjában fel van tüntetve. Azért kell cserélni a folyadékot (max 3 év),mert a levegő víztartalmát képes magába "szívni",így a forráspontja változik a folyadéknak,és ezáltal romlik a fékhatás,fel is levegősödhet a rendszer,ha nagyobb fékezésnél a felforrt víz gázosodást idéz elő a rendszerben.
A nagykönyv szerint 2 évente kell cserélni. Az olajgyártók(pl. Castrol) honlapján található olajkereső sokszor kiadja a jarműhöz a helyes fékfolyadék típusát is.
Ezt szerintem az autósok jó ha 1-2 százaléka cseréli. Én még sosem cseréltem,bár 1 évnél tovább nem volt meg autóm általában. De azért köszi!
@@zsoltmezolaky3385
eee...Bosch fékek...eee de azért ez nem űr technológia srácok
Pont ezért csinálom magam az összes motoron. Nem bízom másra!!
"Bátyám! Milyen messze van innen a legközelebbi falu?" -kérdezi a paraszt bácsit a turista.
"Az légvonalba' öt kilométer, fiam, de én tudok egy rövidebb utat az erdőn át."
Ez jutott eszembe a kommentek többségét olvasva.
Ezt egy Szentkirályi pasztor mondta😂😂
Pista le a kalappal a bevezető "féktörténelemért"
Nem rossz de sok minden kimaradt
PDF fájl, az édes anyád picsája.
Mert azt lehetetlen hamisítani/irónia/.
na ez új. nem tudtam hogy ilyen régi a tárcsafék! azt tudtam 1925-ben használtak motorkerékpáron. az AP Lockheed elég jó fékeket gyártott régóta...
tetszett :)
gyerekek duma az van vidd szervizbe ilyen baromságért majd jÓÓÓÓÓL lehúznak
Hova lett a nagy román cigány bajusz és a nagy kalap mint anno a kezdetekben volt,az sokkal hitelesebb,csak a román akcentus maradt meg,bár bagoly mondja verébnek már nekem sincs meg,nekem az elején mondta soros hogy az akcentust is hagyjam ell ha miniszterelnök akarok lenni és melyik bolond ne akarna az lenni,lehet itt okoskodni oda-vissza az a lényeg hogy tudjuk honnan jöttünk és hova tartunk vissza
Nincs fontosabb?
A baj forrása, a rekuperáció hiánya.
A tüzelő anyagokkal hajtott autók nem sok mindenre jók.
Töredéke a fék élettartam, de többszöröse a por kibocsátás, ezzel együtt az ökó lábnyom. És még a a fekenergia is kuka.
Tiszta őskor. 😅😂
Oké, bármennyire is lekezelő stílusban adta ezt itt most elő, sajnos ettől még igaza van! 😂
"A tüzelőanyagokkal hajtott autók,nem sok mindenre jók"?
Ja ,mikor rendelsz egy k...va ződ,super bio szir-szert,akkor bizony tüzelőanyagokkal hajtott,hajó,repülő,kamion,és többnyire furgon ,viszi a nagy villanyótósnak is!!!😂
@@ferenckluni7652 Köszönöm szépen a kulturális választ.
Amúgy van Diesel is, még magas fordulatu benzines, és 2t is van a villany mellett.
Szóval, mindenevő vagyok én is! :)
@@andrasbenyovszki788 Hát igen, veszünk is még egy panelt 28.000 kilométerről! 😂
Az, hogy fék-rendszert javít valaki otthon...pék,programozó és akármilyen tanúltság mellett. ! Az nonszensz!! Életekről beszélünk !
Lol, ha így gondolod te valóban ne cserélj féket, olyan primitív az egész (általában), hogy egy gyerek is megcsinálja. Ez a sok hókusz-pókusz arra jó, hogy az ilyen emberek rohanjanak a szerelőhöz, ilyen szerelést te a márkaszervízben sem kapsz. Mondok egy 800k -s példát, szerencsére a haverom szívta meg, nem én: A szomszédja gáz szagot érzett a közös csövön, betojt, kihívta a gázműveket. Lekötötték, tervezés, kivitelezés, anyám tyúkja, 800k és 1.5 hónap! A végén kiderült valószínűleg a hozzáférhető cső menete vékonyodott el, ezért nem tömített a kenderezés, mert nyomáspróbánál az új vezeték is eresztett ... Ha neki szól kihív egy szerelőt, max 50k és 1 nap, de ha tényleg ez volt a gond akkor inkább 20k.
Ráadásul otthon féket barkácsolni megfelelő végzettség nélkül még büntetendő is, vagyis szigorúan tilos!
@@usernameinvalid60tunj már el 😅😅😅
@@usernameinvalid60 Írd már le ezt a jogszabályt, valahogy nem rémlik. Ha elbasztad és történik valami te vagy a hibás, de nem lehet elrontani, hülye biztos, mint pl. az elektronika.
PÉK vagyok, 15 éve szerelek autót, Ennyi.