Já jsem se spalovacím autem jezdil 8 let a teď jezdím rok v elektromobilu a jsem si jistý, že se ke spalovacímu autu nevrátím. Každému doporučuji si elektromobil vyzkoušet na pár dní a nebudete chtít jinak. Hlavně po důkladné kalkulaci nákladu na provozu. 👍
A nebudem chtit jinak :))) amen. A co kdyz budem? Ja treba mel do mesta leafa a protoze nemam barak tak jsem ho po necelm roce prodal. Proste do meho bezneho denniho cyklu nezapadal. Coz myslim ze nebudu sam. Ale podle vas jsem chyba ve statistice ;)
Právě po důkladné kalkulaci nákladů na vlastnictví auta, tedy pořízení+provozu, musíte dojít k tomu, že tudy cesta nevede. Tedy pokud opravdu šetříte životní prostředí, jezdíte MHD a na kole a autem ujedete 10 tisíc kilometrů ročně. Rozhodně je lepší těch 10 tisíc kilometrů propálit v benzínu než v uhlí ve Chvaleticích,
Super rozhovor. Jak tady bylo řečeno, EV nás ekologicky nespasí, ale co se týká přímých spalin, tak někdy nechápu o čem se bavíme. Celé se to točí o emocích a zvyku než o pragmatických argumentech. Nedávno jsem slyšel rozhovor s člověkem, co byl několik měsíců na Antarktidě, zmiňoval jak je to čisté prostředí a po návratu do města si myslel, že se pozvrací z těch spalin z aut. Já osobně nemám rád nařizování, takže jsem proti zákazu výroby a myslím, že by se člověk měl chovat zodpovědně dobrovolně. Vždy by si měl člověk posoudit reálnými daty aktuální situaci a nepřistupovat k situaci na základě emocí ať už to je "zelený fanatik" nebo popírač.
@@mareksykora779 To v každém případě, proto to musí jít ruku v ruce s budováním bezemisních zdrojů a schopností akumulovat. Ať už bateriově nebo jinak - těch způsobů je vícero ( přečerpávací elektrárna, tlakování vzduchu, setrvačníkové pole, vodík atp). Opačně by se ta změna asi neudála - že bychom postavili bezemisní energetiku a pak řekli. Tak pane Tykač zdrojů už máme dost a vypínáme vám elektrárnu. Ten tlak musí jít zdola a musí být silnější než naše kolaborující elity.
@@pigikprasatko1253 Kdepak. Nejdřív musíme realizovat bezemisní energetiku a až pak si můžeme dovolit provozovat elektromobily. Copak Norové to dělají jinak? Taky dali dotace na elektromobily až tehdy, kdy všechnu elektřinu měli bezemisní. To stejné můžou udělat Švédi a Francouzi, kteří jedou jen na jádro a OZE. Ovšem nemůžeme to udělat ani my ani Němci ani Poláci. Nejdřív se musíme po vzoru těch Švédů, Norů, Francouzů zbavit fosilních eletrárenských zdrojů. Až pak si můžeme dovolit provozovat elektromobily. Jinak tu přírodu budem dál prasit víc než těmi spalováky. Dál budem uvoňovat víc CO2 než se spalováky. A ta změna ve zdrojích dřív než za 30 let nebude.
Díky za video, oceňuji tyto diskuze o BEV. Jenom prosím, pokud mluvíme o legislativě EU, nepoužívejte slova "rozhodnutí EK". Je opravdu strašné, jak je u nás zažitá představa, že nám vládne EK. Veškerou legislativu musí schválit vlády členských států (Rada EU) a Evropský parlament. Evropská komise je pouze něco, jako když řeknete "státní správa" - prostě úředníci bez rozhodovací pravomoci o zákonech.
Dobry den. Krasny rozhovor. Fandim. Ale proč ma pa Staněk bundu, to jste natáčeli venku...😀 ? Otuzujeme se se skupinou v Brně, tak ho zvu na nase treniky 1x tydně, aby nezchoulostivěl. Začínáme cca v říjnu 😀
Je zajímavé, že oba pánové ve svém rozhovoru neřeší závislost na Číně, odkud jsou všechny baterie a další součástky do elektroaut. Ćína nenom nové baterie vyrábí, ale vastní i většinu nalezišť lithia, kobaltu . Hlavně, že jsme se zbavili závislosti na Rusku a tady si novou závislost budujeme. Dále by mě zajímalo, zda člověk s průměrným platem si může dovolit el. auto za 1500000,- Kč, nejlevněší s dojezdem kolem 350 km (cca 200 km v zimě v létě) stojí 900000,- Kč a více. Rovněž je spočítáno, že pokud se nahradí auta se spalovacím motorem el auty, bude potřeba výkon 5ti temelínských bloků. A co přenosová soustava, utáhne takový přenos el. energie. Ale nejvíce mi vadí, že o příklonu k elektromobilům rozhoduje nikým nevolená evropská komise a nenechá se to na trhu, ať ten, kdo na to má, si elektroauto koupí.
nejvíce lithia celosvetove se těží v Austrálii, pokud jsem se koukal spravne australie neni čína. Nezapomínejte ze spousta baterii se vyrabí v Korei a v USA. Ano Čína má největší podíl na výrobě, protože do toho šla naplno dávno před ostatními.
Tvorbu pana Staňka, jeho názory sleduji s nadšením. Mrzí mě však jeho pohled na Toyotu. Přitom z pohledu té hlavní myšlenky "být víc ekologický", sehrává svou roli i hybridní ústrojí od Toyoty. V aktuálních podmínkách toho kterého jedince "Ano, nebudu teď ekologický na 100%", ale mohu přispět částečně a být lepší než to nejhorší. Kdyby ve městě jezdily jen hybridy (a ty tady existují dost dlouho), bylo by emisí a hluku podstatně méně (bohužel Česko se k této technologii stále staví nějak zády a tak je lepší čoudit vykloktaným motorem na naftu nebo benzin). Hybridní pohon od Toyoty se v mnohém podobá elektromobilu. Čím víc město, tím menší spotřeba, tedy menší emise (platí i takový fakt, že víc jak 50% cesty je spalovací motor vypnutý). Plynulá jízda = menší únava. Jako elektromobil, také hybridní systém postrádá některé prvky klasického konvenčního uspořádání, což snižuje náklady na servis, údržbu i provoz samotný a zvyšuje spolehlivost. Stejně tak, jako se majitel elektroauta nechce vrátit ke konvenční technologii, nechce se ani majitel hybridu vrátit o krok zpět.
Přesně tak. Žiji v Japonsku a hybridů jsou tu mraky a je to hodně znát. Nejvíc to poznáte na křižovatkách a parkovištích protože tam většinou funguje hybrid jako Elektroauto.
Takže co je podstatného z celého toho rozhovoru. Když se p. Staněk narodil, tak tady byly 4 miliardy lidí. Nyní je jich 8 miliard a letos zatím přibylo na světě cca 47 miliónů nových obyvatel. A stále to roste. Podívejte se co už dělají Saudové na hranicích. Skleníkové plyny vydrží v atmosféře hodně hodně dlouho. Bavíme se o horizontu sta let. Takže pokud s těmito dvěma věcmi nebude někdo něco dělat, tak tohle všechno jsou jen žabomyší spory dvou technologických skupin, které chtějí vydělat peníze.
Základní pravidlo: Kamera má být nasměrována tak, aby se chlapům nekoukalo na koule. Ženské mají nohu přes nohu, takže u žen to nevadí a naopak záběr na nohy vypadá hezky.
Větší problém je konzumní způsob života civilizace. Pán popírá sám sebe. Má domek za městem, jezdí na nákup, do města na lyže, na výlety. Dobře má na to elektroauto, ale! Každé elektroauto jde do provozu s velkým dluhem CO2 z výroby. Ten dluh je tak velký, že to auto musí najezdit cca 80kkm, v případě většího auta, kde je více akumulátorů to je až 150kkm než začne být elektroauto z hlediska produkce CO2 lepší. (potvrzeno studií ČVUT). A teď upřímně, kolik lidí a za jak dlouho najede takové porce km? Průměrný nájezd lidí je 10-15 tisíc za rok. Extrémy v podobě služebních aut nepočítám. Služební, jako ojeté, bude mít typicky přes 100kkm do 3 let stáří a půjde do světa, soukromé ojeté po cca 8 letech do bazaru s nájezdem 80-120kkm A pointa? Ta auta budou jen lehce nebo dokonce pod hranicí produkce CO2, kdy začínají produkovat celkově méně CO2. Takže až druhý majitel se chová "ekologicky". Jenže elektroauta jednak nepůjdou na odbyt jako ojetá a navíc u nich hrozí výměna baterií, jejichž výroba právě produkuje tolik CO2. Takže ve výsledku ta úspora produkce CO2 je výrazně menší než když pan Staněk počítá, že elektromobil produkuje nic. Je to pouze cynismus a naprosto slepá ideologie
Je to tak. Například uhlíková stopa je termín určený k manipulaci. Je s podivem, že na tento uhlíkový mainstream skáčou i jinak vzdělaní lidé. Elektromobilita pouze přesouvá zátěž někde jinde, což nic neřeší. Politika elektromobility má spíš omezit osobní přepravu, která bude velmi drahá a patřičně zdaněná odkazem buď na tzv uhlíkovou stopu, pokud budou tento nesmysl lidé akceptovat, nebo se bude argumentovat zdroji, mědí atd. Není problém vymyslet další hloupou záminku. V každém případě, politka směřuje k ideologii, ve které budou fungovat pouze prostředky hromadné přepravy a osobní pro papaláše a o toto jde. Stávající dopravní prostředky se spalovacím motorem nejsou kontrolovatelné, protože nelze zastavit rafinerie, ale elektřinu pro nabíjení skrze "morální kredit" (elektromobil s androidem a příslušnými aplikacemi) lze významně omezovat a dokonce je možné znehybnit auto. Kdo má elektromobil, ať si užívá relativní svobody, která s vymizením aut na spalovací motor také velmi rychle zmizí. To si totiž "moralisté" přes různé nesmysly vůbec neuvědomují.
Ani první majitel se nechová ekologicky. Elektromobily v Česku jedou z celých 100 procent své spotřeby jen na spálené uhlí. A žádný solár ani větrník na to nemá vliv. Když spalovák nahradím elektromobilem, tak odčítám ten benzín, který neprojedu, ale musím zase přičíst surovinu, kterou pro ten nový elektrospotřebič potřebuji. Jenže čisté jaderky, soláry, vodní elektrárny, větrníky nic navíc pro spotřebu toho nového elektromobilu nepřidají, vždyť už dnes šlapou na své technické maximum, ale nestačí a proto musíme spalovat uhlí.Celou tuhle novou spotřebu elekřiny musí pokrýt spálené uhlí. A to představuje 260 g CO2 na ujetý kilometr Tesly. Mnohem víc než mají moderní spalováky (160g CO2 na kilometr) i se započítáním rafinace. A stejně tak když naopak ten elektromobli dostavím, tak zase žádná čistá elektrárna, žádná jaderka, solár, vodník ani větrník svou výrobu nesníží. Proč by to dělaly? Sníží ji jen uhelná elektrárna. Snížená poptávka se projeví zase jen v tom (ne)spáleném uhlí. Celý efekt provozu elektromobilů v Česku právě jen v tom spáleném uhlí, v energii kterou musí dodat jen a pouze uhelné elektrárny. A tohle bude platit ještě minimálně 20 let, dokud budeme muset zaměstnávat nepřetržitě běžící uhelné elektrárny.
Delší dobu je trend stěhování na venkov a nebo do satelitů, kde není žádná občanská vybavenost a každý chce mít své auto a být mobilní. Ostatně i obyvatelé sídlišť chtějí mít svá auta a to někdy na rodinu víc než dvě. To je přeci velmi konzumní chování. Ale je tu právě ta možnost koupit auto takové, u kterého mám tu vizi, že za 80 nebo 150t km to bude čistější, než nové naftové. A věřte, že zánovní naftové s nájezdem k 300.000km nikdo rozumný chtít taky nebude, když narážíte na trh ojetých EV a obavám z životnosti baterie. Sám mám tříletou Octavii, která je kvůli nájezdu již po záruce a ani nevíte, jak se bojím, kdy se mi tam vysype něco jako turbo, vstřikovače, EGR, spojka... Z tohoto důvodu mé další auto už nebude spalovací. Jak tady zaznělo, za cenu slušně vybavené Octavie (přes 1mil) máte např Teslu, nebo mezi manažery oblíbený Kodiak RS v naftě (přes 1,4mil) už máte třeba elektrické BMW i4, nebo Eniaq. Zrovna tyto dvě auta jsou velmi konzervativní a málo odbočují od od spalovacího vzhledu. Na vše je několik úhlů pohledu a já jdu novým technologiím vstříc. Jsme přeci ve 21. Století.
samoridicí auta jiz zkouší v los angeles v realním provozu zatím jen v nekterých částech , potrebuji auto za tristvrte mega a vic na jízdy kolem komína pracovní den cca 20 - 30 km , a starsi elektro s baterkou pred umrením taky nechci , budeme mít elektro auta s cenou pod pul milionu a zivotností 20 let jinak v nákladu na výrobu mi pak vycházeji jako nesmysl , na roční nájezd cca 10000 - 15000 km a ted chlape rad.
Hezký článek, jen by se měl pan redaktor více informovat na diskutovaná témata, aby nepůsobil hloupě ..když už se na ty témata ptá a pak neví základní pojmy :)
Já tomu nevěřím a myslím si, že některé státy využijí revizní termín 2026, aby i po roce 2035 se stále mohly v určitém procentu vyrábět i auta s benzínovými motory. Osobně si myslím, že by bylo stále plno lidí, kteří by chtěli jezdit fosilem a jak by to dopadlo? Třeba by se ty auta kupovali přes Švýcarsko, ale je otázkou, aby pak ta auta nebyla zatížená speciální ekologickou daní.
Furt nikdo neřekl jak budete řešit nabíjení až reálně bude v provozu třeba 20-30% všech aut na elektriku. teď je to pro vás sranda všude najdete nabíječku protože tam budou stát max 2-3 další auta, ale jak chcete nabíjet v obchodních centrech, u dálnic atd až tam bude stát 500 EV aut najednou a ne 10, až přijede u dálnice na nabíječku a bude před váma stát 30 aut frontu.. až všechny sídliště budou zaplněné elektro autama, to dostane každé auto limit 100km týdně na nabíjení a dál nebude moct jezdit aby nebyl kolaps nebo jak?
No a to je právě ten podvod na lidi, páč elektromobilita se skutečně rozjede, ale bude regulována cenou tak, aby se většina národa nacpala do MHD a dalších hromadných doprav. To je ta politika volných silnic, jako za 70. let minulého století a kdo na to bude mít, včetně tučné daně, která se opět vyčíslí z pseudo-ekologických parametrů (každý elektromobil má přece výfuk v uhelné elektrárně), může si vychutnávat osobní přepravu se vším komfortem. Po silné redukci fenoménu automobilismu se těžiště přesune na nákladní dopravu a ta bude spolu s hromadnými prostřeky vládnout silnicím. Tímto se sama vyřeší infrastruktura, která nemusí být tak hustá (ušetří se spousta mědi). S kolonami před nabíječkami se vůbec nepočítá, protože se předopkládá, že u takové stanice se budou nabíjet skutečně jen dvě-tři auta á hodina. Proto se nijak infrastruktura neřeší. Chlap z videa je poplatný mainstreamu a i když teď je elektromobilita zvýhodňována, neví, co se připravuje pro jeho děti a vnuky.
To vážne ľudia na stanici metra sledujú, či je v kabíne vodič? To niekto tomu verí, že ľudia nenastúpili, lebo nevideli v kabíne vodiča? A ktorí ľudia? Všetci?
@@joeblack4026 jak se to vezme... zatím v kapse stále nenosím tablet a točit volantem mě tu a tam baví, bez toho aby mi volant naznačoval že je čára zeď tím jak brní a vyrovnává... ale dost už o mě :-D Chvilku mě to téma vadilo, dokud mi nedošlo že se mě vlastně nějak zásadně netýká.
baterka jiz mozna neni nejdrazsi casti dnesnich EV, minimalne Tesla kterou muzeme brat jako cenovej benchmark, tak musi mit vyrobni naklady na kWh pod 100 dolary, jinak by si nemohla dovolit prodavat 75kWh batterypack pro teslu 3 nebo Y za cenu 241 tisic korun s dani coby nahradni dil pro NKCJ, nejvetsi lode sveta dnes jsou elektricke, respektive pro jejich pohym se pouzivaji elektromotory, nejvetsi lode ´dnes maji na zadi a pridi zarizeni kterym se rika nekdy azipody, a ty jsou elektricke, a elektrinu jim dodava normalni obri lodni spalovaci motor nekde na lodi, klasickej pohon kdy sroup pohanejici lod je vzadu a je pevne spojen s prevodovkou a motorem je vyrobne minulost, takto dnes jiz asi zadna lodenice velke lode nevyrabi, respektive prestali se takto lode konstruovat cca 5 let zpet, takze pokud jeste takova lod dnes je spustena na vodu, tak to budou jen vyjimky diky tomu ze teprve dobyha jejich vyroba ktera trva nekolik let, ale u velkych lodi, jsou i mensi lode kde se pevny princip stale pouziva, ale i tam se jiste prejde postupne na mnohem efektivnejsi a snazsi reseni prave azipody, tento typ pohonu dnes pouziva i spousta jachet a katamarani, proste proto, ze je to levne a technicky jednoduzsi reseni pro amotne konstruktery lodi a nasledne pohodlnejsi reseni pro operatory/kapitany danych lodi, takova lod je mnohem lepe a rychleji ovladatelna, u malych plavidel rozdil moc poznat neni, ale u velkych plaidel je to extremni rozdil, protoze ty azipody se nataci o 360 stupnu, a tim ze jsou treba 2 na pridi a 3 vzadu, tak s velkym tankerem nebo kontejnerovou lodi se pak mnohem lepe manevruje, takova lod pak muze plout i tazkvane bokem, nebo se umi otocit okolo sve stredove osy anis by musela nabrat rychlost pro manevrovani kormidlem, coz ty velke lode jiz casto ani nemaji, tim ze se vrtule nataci, tak kormidlo nepotrebuji
este by mohli pokecat odkial chcu brat elektrinu ked nemci zavru vsetky atomky cesko a slovensko by muselo uz teraz postavit 10 atomiek aby utiahli ten debilizmus..a uran??sak doda to zle rusko nie?..EU je jeden obrovsky pruser a debilizmus..
Celá tahle elektrická tlačenka není žádný megatrend, ale je to výsledek zběsilých regulací, díky kterým se do Evropy hrnou čínské značky, jako je třeba MG. Takže my jsme tu regulovali a regulovali ve jménu ekologického dobra a výsledkem je, že do Evropy dorazila třeba automobilka SAIC a pod značkou MG tu prodává čtyři roky starý benzinový SUVečka.
Ak iba v Europe sme ti blbi, ako to, ze sme s elektrifikaciou posledni? Preco v Cine aj USA (s nami 3 najvacsie automobilove trhy sveta) maju vacsi podiel EV ako my blbci?
To že sa sem tlačí čína nieje výsledok politiky ale výsledok neschopnosti európskych automobiliek dať ľuďom produkt v požadovanom pomere kvalita : cena.
Tak od zadu Chci nízké těžiště -> Subaru Chci HEZKÝ zvuk vytvořený mechanickým koncertem -> Subaru s laděným výfukem Chci něco 100x lepšího než ID.BUS (stejná nostnost, nízké těžiště, 4x4, větší dojezd) -> Subaru Libero A že se budou v roce 2030 prodávat hlavně elektromobily...no možná, ale tou dobou bude průrný věk českého vozového parku cca 19 let, spousta aut z prvního desetiletí tohoto milénia lze klidně 40 let provozovat. Vy to právě vidíte příliš městsky, realita příhraničních horských oblastí je úplně jinde. Osoblažsko, Šluknovský výběžek, Broumovsko....tam se na revoluci v mobilitě načekáte
Osoblažsko, Šluknovský výběžek, Broumovsko... kolik promile české populace tam žije? A kolik z nich si může dovolit žíznivá Subaru? Nad Subaru si zubatá už brousí kosu, jako nad celým japonským automotive průmyslem, který jen velmi nerad přijímá fakt, že se jim svět spalováků bortí před očima.
@@ElectroDad aha, žije tam pár lidí, takže jsou nám ukradený, ať tam pochcípaj třeba hlady. A těch lokalit tohoto typu je mnohem více. Myslím lokalit, kde jsou lidé za svoje auto se spalovákem co koupili za 20 tis. vděční, protože nejbližší nemocnice je třeba 30km daleko, veřejná doparava zde pořádě nefunguje, průměrný plat se zde limitně blíží minimální mzdě, chybí zde příležitosti, vzdělanost.... A že si na japonce zubatá brousí kosu, no to si nemyslím. Japonci ještě umí udělat auta pro řidiče, v Evropě už se jen dělají posunovadla pro uplné lemply, co si bez asistentů už neporadí. A stále žijí řidiči, co najezdí v rámci pracovní činností hodně kilometrů a požitek z jízdy je pro ně zásandní, to elektromobil nabídnout neumí. Kdyby syntetická paliva stála 200Kč za litr, počkám si na ně.
Honzo, mě vždycky dojímá, když někdo v tomto ohledu (elektromobilita) pláče nad obyvateli malých českých vesniček. To si vážně myslíte, ze tam žijí lidé jak v minulém století? Ze tam selky chodí prát prádlo do potoka, atd.? Já sám bydlím na malé vesnici na severu Čech, tedy v ne příliš bohatém regionu a světě div se. Od roku 2015 jezdím jen v elektromobilech, Teslu vlastním už dva roky a nikdy, opakuji nikdy bych se do spalovaku nevrátil. Ale proč jsem začal o té vesnici, fotovoltaiky nám tady na střechách rostou jak houby po dešti a elektromobily se tady také rozrůstající razantní rychlostí. Čím jsem mile překvapen je to, ze do elektromobility nám tady na vesnici naskakuji i starší lidé v důchodovém věku a jsou z toho nadšení. Takže vaše tvrzení o lokalitách jako je Šluknov a tak dal jsou opravdu lichá. No a ono porovnávat nějaké nevzhledné, technologicky zastaralé, nevýkonné Subaru s dnešními elektromobily je také poněkud nešťastné.
@@tendersswines5476 taktéž mluvím z vlastní zkušenosti, na vesnici žiju, pracuju a pracovně jsem například konkrétně ve Slezských Pavlovicích také nějakou dobu pobýval, trochu jsem prokoukl místní komunitu. Živí mě primárně energetika, teď už jen nárazově zemědělské služby. A neberu elektromobil nikomu, pro důchodce co najedou 20km a ještě ne každý den, tak klidně. Jde mi o likvidaci spalovacích aut, které už teď přestávají být dostupné, protože zkrátka spoustu lidí už nové auto neosloví. Divil byste se, kolik lidí už místo pokukování po novém se zaříkává, že stávající vůz budou porvozovat na hraně dokod to jen půjde. Jen třeba jaký je zájem po Octavii 2 rv. 2004 77kw, lidé v absenci DPF vidí přednost, záruku dlohověkosti. A srovnál jsem 30 let staré auto s "dodávkou" s cenovkou přes milion právě proto, že i tohle Subaru co bylo už ve své době velice obyčejné až spíše nižší třída, má základní parametry stejné nebo dokonce lepší než ta parodie od koncernu. On je totiž ID.BUZZ nesrovnatelný s dnešními dodávkami. Bídný dojezd, bídná nostnost, na dodávku děsně nízká hmotnost přívěsu, strašidelná cena. Jak potom někdo může tu cenu ospravedlnit? Pracovní auto musí vyjít také ekonomicky. Živnostník v oboru stavebnictní potřebuje odvést paletu ztraceného bednění nebo suché směsi, vzhled je opravdu to poslední, co při výběru vozu zvažuje.
@@ElectroDad abych odpověděl k té narážce na spotřebu boxerů se čtyřkolkou, připomenu, že importér dodával systémy LPG do vybraných nových vozů a obecně je u Subaru tento alternativní pohon oblíbený i při pozdější vestavbě. Na kratší trasy levný provoz, na dlouhé trasy kombinace běžné nádrže a LPG dodává vozu dojez o jakém se vám nesní ani v nejhorších nočních můrách, jelikož dlouhodobě z vašeho projevu cítím, že jste odpůrcem aut co někam dojedou. Víte ono jezdit si na dovolenky, kde je vám jedno čas a cesta je cíl je něco dosti jiného, než abslovovat dlouhé trasy pravidelně a účelově. Váš názor, že čas prožitý na dobíjecích stanicích se dá vždy efektivně využít, ten absolutně nesdílím.
Já jsem se spalovacím autem jezdil 8 let a teď jezdím rok v elektromobilu a jsem si jistý, že se ke spalovacímu autu nevrátím. Každému doporučuji si elektromobil vyzkoušet na pár dní a nebudete chtít jinak. Hlavně po důkladné kalkulaci nákladu na provozu. 👍
Keď dám za elektroblbosť 1,5mil tak môžem dať aj za RSQ3 2 mil a vôbec neriešiť náklady, nemyslíš? :D
Já jezdím oběma. A u obou se snažím využít jejich vlastností na maximum. Elektro na krátké cesty kdy nespěchám a spalovací na dlouhé cesty.
A nebudem chtit jinak :))) amen. A co kdyz budem? Ja treba mel do mesta leafa a protoze nemam barak tak jsem ho po necelm roce prodal. Proste do meho bezneho denniho cyklu nezapadal. Coz myslim ze nebudu sam. Ale podle vas jsem chyba ve statistice ;)
Právě po důkladné kalkulaci nákladů na vlastnictví auta, tedy pořízení+provozu, musíte dojít k tomu, že tudy cesta nevede. Tedy pokud opravdu šetříte životní prostředí, jezdíte MHD a na kole a autem ujedete 10 tisíc kilometrů ročně. Rozhodně je lepší těch 10 tisíc kilometrů propálit v benzínu než v uhlí ve Chvaleticích,
@@dantealigieri2268 Leaf je něco jako první Iphone dnes ve světě mobilů... asi byste ho dnes taky nechtěl... EV jsou už úplně někde jinde...
Výborný rozhovor. Díky držím 👍
děkujeme
Děkuji pěkně za pozvání
Doufám, že jste moderátorovi ukázal nějaké elektroauto a nechal ho projet. Místy působil, že jej nikdy neviděl. Za vás dobrý rozhovor 👍
Toto by sa malo vysielať na všetkých TV staniciach v hlavnom vysielacom čase.
To je fakt, tam se dívají nejvíce lidé s vlastními názory. Tam by se to ujalo :-D
Super rozhovoz, děkuji
Super rozhovor. Jak tady bylo řečeno, EV nás ekologicky nespasí, ale co se týká přímých spalin, tak někdy nechápu o čem se bavíme. Celé se to točí o emocích a zvyku než o pragmatických argumentech. Nedávno jsem slyšel rozhovor s člověkem, co byl několik měsíců na Antarktidě, zmiňoval jak je to čisté prostředí a po návratu do města si myslel, že se pozvrací z těch spalin z aut.
Já osobně nemám rád nařizování, takže jsem proti zákazu výroby a myslím, že by se člověk měl chovat zodpovědně dobrovolně. Vždy by si měl člověk posoudit reálnými daty aktuální situaci a nepřistupovat k situaci na základě emocí ať už to je "zelený fanatik" nebo popírač.
"Respekt vůči matce přírodě" - skvěle řečeno, podepisuji. Fajn rozhovor. Pan Staněk má skvělý pohled na celou problematiku komplexně
Tohle spalování uhlí, abysme měli v Evropě elektřinu pro pohon elektromobilů je nulový respekt k přírodě.
@@mareksykora779 To v každém případě, proto to musí jít ruku v ruce s budováním bezemisních zdrojů a schopností akumulovat. Ať už bateriově nebo jinak - těch způsobů je vícero ( přečerpávací elektrárna, tlakování vzduchu, setrvačníkové pole, vodík atp).
Opačně by se ta změna asi neudála - že bychom postavili bezemisní energetiku a pak řekli. Tak pane Tykač zdrojů už máme dost a vypínáme vám elektrárnu. Ten tlak musí jít zdola a musí být silnější než naše kolaborující elity.
@@pigikprasatko1253 Kdepak. Nejdřív musíme realizovat bezemisní energetiku a až pak si můžeme dovolit provozovat elektromobily. Copak Norové to dělají jinak? Taky dali dotace na elektromobily až tehdy, kdy všechnu elektřinu měli bezemisní. To stejné můžou udělat Švédi a Francouzi, kteří jedou jen na jádro a OZE. Ovšem nemůžeme to udělat ani my ani Němci ani Poláci. Nejdřív se musíme po vzoru těch Švédů, Norů, Francouzů zbavit fosilních eletrárenských zdrojů. Až pak si můžeme dovolit provozovat elektromobily. Jinak tu přírodu budem dál prasit víc než těmi spalováky. Dál budem uvoňovat víc CO2 než se spalováky. A ta změna ve zdrojích dřív než za 30 let nebude.
@@pigikprasatko1253 Každý zdroj má emise - minimálně při jeho výrobě či stavbě...
Velmi povedený rozhovor plný super informací 👍
děkujeme
někdy ne zcela pravdivých, ale kdo je neomylný, že ano?
@@Karlovskej přesně, účel světí prostředky, klidně si to trošku přibarvíme, když bude potřeba
@@jandulaj9000 Což je docela škoda.
Díky za video, oceňuji tyto diskuze o BEV. Jenom prosím, pokud mluvíme o legislativě EU, nepoužívejte slova "rozhodnutí EK". Je opravdu strašné, jak je u nás zažitá představa, že nám vládne EK. Veškerou legislativu musí schválit vlády členských států (Rada EU) a Evropský parlament. Evropská komise je pouze něco, jako když řeknete "státní správa" - prostě úředníci bez rozhodovací pravomoci o zákonech.
Dobry den. Krasny rozhovor. Fandim.
Ale proč ma pa Staněk bundu, to jste natáčeli venku...😀 ?
Otuzujeme se se skupinou v Brně, tak ho zvu na nase treniky 1x tydně, aby nezchoulostivěl. Začínáme cca v říjnu 😀
natáčelo se v lednu v nevytápěné místnosti. Navíc jeho bunda byla vizuálně moc zajímavá ;-)
Bydlel jsem v malém městě 10 000 obyvatel. Vše jsme řešili pěšky nebo na kole. Obchody tam jsou na všechno, není třeba nikam daleko jezdit.
Je zajímavé, že oba pánové ve svém rozhovoru neřeší závislost na Číně, odkud jsou všechny baterie a další součástky do elektroaut. Ćína nenom nové baterie vyrábí, ale vastní i většinu nalezišť lithia, kobaltu . Hlavně, že jsme se zbavili závislosti na Rusku a tady si novou závislost budujeme. Dále by mě zajímalo, zda člověk s průměrným platem si může dovolit el. auto za 1500000,- Kč, nejlevněší s dojezdem kolem 350 km (cca 200 km v zimě v létě) stojí 900000,- Kč a více. Rovněž je spočítáno, že pokud se nahradí auta se spalovacím motorem el auty, bude potřeba výkon 5ti temelínských bloků. A co přenosová soustava, utáhne takový přenos el. energie. Ale nejvíce mi vadí, že o příklonu k elektromobilům rozhoduje nikým nevolená evropská komise a nenechá se to na trhu, ať ten, kdo na to má, si elektroauto koupí.
eketrofanatikov nepresvedcis oni ziju v inom vesmire...
nejvíce lithia celosvetove se těží v Austrálii, pokud jsem se koukal spravne australie neni čína. Nezapomínejte ze spousta baterii se vyrabí v Korei a v USA. Ano Čína má největší podíl na výrobě, protože do toho šla naplno dávno před ostatními.
Tvorbu pana Staňka, jeho názory sleduji s nadšením. Mrzí mě však jeho pohled na Toyotu. Přitom z pohledu té hlavní myšlenky "být víc ekologický", sehrává svou roli i hybridní ústrojí od Toyoty. V aktuálních podmínkách toho kterého jedince "Ano, nebudu teď ekologický na 100%", ale mohu přispět částečně a být lepší než to nejhorší. Kdyby ve městě jezdily jen hybridy (a ty tady existují dost dlouho), bylo by emisí a hluku podstatně méně (bohužel Česko se k této technologii stále staví nějak zády a tak je lepší čoudit vykloktaným motorem na naftu nebo benzin). Hybridní pohon od Toyoty se v mnohém podobá elektromobilu. Čím víc město, tím menší spotřeba, tedy menší emise (platí i takový fakt, že víc jak 50% cesty je spalovací motor vypnutý). Plynulá jízda = menší únava. Jako elektromobil, také hybridní systém postrádá některé prvky klasického konvenčního uspořádání, což snižuje náklady na servis, údržbu i provoz samotný a zvyšuje spolehlivost. Stejně tak, jako se majitel elektroauta nechce vrátit ke konvenční technologii, nechce se ani majitel hybridu vrátit o krok zpět.
Přesně tak. Žiji v Japonsku a hybridů jsou tu mraky a je to hodně znát. Nejvíc to poznáte na křižovatkách a parkovištích protože tam většinou funguje hybrid jako Elektroauto.
Toyota je největší lobista v rámci celé automotive proti EV, utraci za to velmi nemalé dolary
Aj babky našich babiek neverili, že smradľavé autá niekedy nahradia koňský záprah.
Takže co je podstatného z celého toho rozhovoru. Když se p. Staněk narodil, tak tady byly 4 miliardy lidí. Nyní je jich 8 miliard a letos zatím přibylo na světě cca 47 miliónů nových obyvatel. A stále to roste. Podívejte se co už dělají Saudové na hranicích. Skleníkové plyny vydrží v atmosféře hodně hodně dlouho. Bavíme se o horizontu sta let. Takže pokud s těmito dvěma věcmi nebude někdo něco dělat, tak tohle všechno jsou jen žabomyší spory dvou technologických skupin, které chtějí vydělat peníze.
Základní pravidlo: Kamera má být nasměrována tak, aby se chlapům nekoukalo na koule. Ženské mají nohu přes nohu, takže u žen to nevadí a naopak záběr na nohy vypadá hezky.
berem na vedomi a uznavame :-D diky
Větší problém je konzumní způsob života civilizace. Pán popírá sám sebe. Má domek za městem, jezdí na nákup, do města na lyže, na výlety.
Dobře má na to elektroauto, ale! Každé elektroauto jde do provozu s velkým dluhem CO2 z výroby. Ten dluh je tak velký, že to auto musí najezdit cca 80kkm, v případě většího auta, kde je více akumulátorů to je až 150kkm než začne být elektroauto z hlediska produkce CO2 lepší. (potvrzeno studií ČVUT).
A teď upřímně, kolik lidí a za jak dlouho najede takové porce km? Průměrný nájezd lidí je 10-15 tisíc za rok. Extrémy v podobě služebních aut nepočítám. Služební, jako ojeté, bude mít typicky přes 100kkm do 3 let stáří a půjde do světa, soukromé ojeté po cca 8 letech do bazaru s nájezdem 80-120kkm
A pointa? Ta auta budou jen lehce nebo dokonce pod hranicí produkce CO2, kdy začínají produkovat celkově méně CO2. Takže až druhý majitel se chová "ekologicky". Jenže elektroauta jednak nepůjdou na odbyt jako ojetá a navíc u nich hrozí výměna baterií, jejichž výroba právě produkuje tolik CO2. Takže ve výsledku ta úspora produkce CO2 je výrazně menší než když pan Staněk počítá, že elektromobil produkuje nic.
Je to pouze cynismus a naprosto slepá ideologie
Elektro je super do mesta a kolon ve meste. Jinak neni to ono
Je to tak. Například uhlíková stopa je termín určený k manipulaci. Je s podivem, že na tento uhlíkový mainstream skáčou i jinak vzdělaní lidé. Elektromobilita pouze přesouvá zátěž někde jinde, což nic neřeší. Politika elektromobility má spíš omezit osobní přepravu, která bude velmi drahá a patřičně zdaněná odkazem buď na tzv uhlíkovou stopu, pokud budou tento nesmysl lidé akceptovat, nebo se bude argumentovat zdroji, mědí atd. Není problém vymyslet další hloupou záminku. V každém případě, politka směřuje k ideologii, ve které budou fungovat pouze prostředky hromadné přepravy a osobní pro papaláše a o toto jde. Stávající dopravní prostředky se spalovacím motorem nejsou kontrolovatelné, protože nelze zastavit rafinerie, ale elektřinu pro nabíjení skrze "morální kredit" (elektromobil s androidem a příslušnými aplikacemi) lze významně omezovat a dokonce je možné znehybnit auto. Kdo má elektromobil, ať si užívá relativní svobody, která s vymizením aut na spalovací motor také velmi rychle zmizí. To si totiž "moralisté" přes různé nesmysly vůbec neuvědomují.
Ani první majitel se nechová ekologicky. Elektromobily v Česku jedou z celých 100 procent své spotřeby jen na spálené uhlí. A žádný solár ani větrník na to nemá vliv. Když spalovák nahradím elektromobilem, tak odčítám ten benzín, který neprojedu, ale musím zase přičíst surovinu, kterou pro ten nový elektrospotřebič potřebuji. Jenže čisté jaderky, soláry, vodní elektrárny, větrníky nic navíc pro spotřebu toho nového elektromobilu nepřidají, vždyť už dnes šlapou na své technické maximum, ale nestačí a proto musíme spalovat uhlí.Celou tuhle novou spotřebu elekřiny musí pokrýt spálené uhlí. A to představuje 260 g CO2 na ujetý kilometr Tesly. Mnohem víc než mají moderní spalováky (160g CO2 na kilometr) i se započítáním rafinace.
A stejně tak když naopak ten elektromobli dostavím, tak zase žádná čistá elektrárna, žádná jaderka, solár, vodník ani větrník svou výrobu nesníží. Proč by to dělaly? Sníží ji jen uhelná elektrárna. Snížená poptávka se projeví zase jen v tom (ne)spáleném uhlí. Celý efekt provozu elektromobilů v Česku právě jen v tom spáleném uhlí, v energii kterou musí dodat jen a pouze uhelné elektrárny. A tohle bude platit ještě minimálně 20 let, dokud budeme muset zaměstnávat nepřetržitě běžící uhelné elektrárny.
Delší dobu je trend stěhování na venkov a nebo do satelitů, kde není žádná občanská vybavenost a každý chce mít své auto a být mobilní. Ostatně i obyvatelé sídlišť chtějí mít svá auta a to někdy na rodinu víc než dvě. To je přeci velmi konzumní chování. Ale je tu právě ta možnost koupit auto takové, u kterého mám tu vizi, že za 80 nebo 150t km to bude čistější, než nové naftové.
A věřte, že zánovní naftové s nájezdem k 300.000km nikdo rozumný chtít taky nebude, když narážíte na trh ojetých EV a obavám z životnosti baterie.
Sám mám tříletou Octavii, která je kvůli nájezdu již po záruce a ani nevíte, jak se bojím, kdy se mi tam vysype něco jako turbo, vstřikovače, EGR, spojka...
Z tohoto důvodu mé další auto už nebude spalovací. Jak tady zaznělo, za cenu slušně vybavené Octavie (přes 1mil) máte např Teslu, nebo mezi manažery oblíbený Kodiak RS v naftě (přes 1,4mil) už máte třeba elektrické BMW i4, nebo Eniaq. Zrovna tyto dvě auta jsou velmi konzervativní a málo odbočují od od spalovacího vzhledu.
Na vše je několik úhlů pohledu a já jdu novým technologiím vstříc. Jsme přeci ve 21. Století.
to co dela pan ale delají všichni , on jen premysli nad tím jakou stopu má zrovna jeho cinnost, což ostatní dost často vůbec neřesí.
samoridicí auta jiz zkouší v los angeles v realním provozu zatím jen v nekterých částech , potrebuji auto za tristvrte mega a vic na jízdy kolem komína pracovní den cca 20 - 30 km , a starsi elektro s baterkou pred umrením taky nechci , budeme mít elektro auta s cenou pod pul milionu a zivotností 20 let jinak v nákladu na výrobu mi pak vycházeji jako nesmysl , na roční nájezd cca 10000 - 15000 km a ted chlape rad.
Toto by sa malo pustat namiesto hlavnych sprav povinne.
Kvôli čomu?
Elektromobilita ve stavu , k 9.3.2023 není pro mne. 🤔
Škoda, že ta reklama Volkswagenu někam zmizela.
S EV vzniká zpousta krásného pokrytectví
Hezký článek, jen by se měl pan redaktor více informovat na diskutovaná témata, aby nepůsobil hloupě ..když už se na ty témata ptá a pak neví základní pojmy :)
Já tomu nevěřím a myslím si, že některé státy využijí revizní termín 2026, aby i po roce 2035 se stále mohly v určitém procentu vyrábět i auta s benzínovými motory. Osobně si myslím, že by bylo stále plno lidí, kteří by chtěli jezdit fosilem a jak by to dopadlo? Třeba by se ty auta kupovali přes Švýcarsko, ale je otázkou, aby pak ta auta nebyla zatížená speciální ekologickou daní.
Elektro auta, a jiná auta ruclips.net/video/MfVK6_r4alw/видео.htmlsi=DEeSjNgkw15w27zA
Furt nikdo neřekl jak budete řešit nabíjení až reálně bude v provozu třeba 20-30% všech aut na elektriku. teď je to pro vás sranda všude najdete nabíječku protože tam budou stát max 2-3 další auta, ale jak chcete nabíjet v obchodních centrech, u dálnic atd až tam bude stát 500 EV aut najednou a ne 10, až přijede u dálnice na nabíječku a bude před váma stát 30 aut frontu.. až všechny sídliště budou zaplněné elektro autama, to dostane každé auto limit 100km týdně na nabíjení a dál nebude moct jezdit aby nebyl kolaps nebo jak?
Postavit nabijacku sa mi zda jednoduchsie ako cerpaciu stanicu.
@@jozef5373 Ano, ale zelenorudé fašisty nezajímá, odkud a jak se tam dodá energie.
@@jozef5373 a elektřinu vezmeš ze zásuvky... že? :)
No a to je právě ten podvod na lidi, páč elektromobilita se skutečně rozjede, ale bude regulována cenou tak, aby se většina národa nacpala do MHD a dalších hromadných doprav. To je ta politika volných silnic, jako za 70. let minulého století a kdo na to bude mít, včetně tučné daně, která se opět vyčíslí z pseudo-ekologických parametrů (každý elektromobil má přece výfuk v uhelné elektrárně), může si vychutnávat osobní přepravu se vším komfortem. Po silné redukci fenoménu automobilismu se těžiště přesune na nákladní dopravu a ta bude spolu s hromadnými prostřeky vládnout silnicím. Tímto se sama vyřeší infrastruktura, která nemusí být tak hustá (ušetří se spousta mědi). S kolonami před nabíječkami se vůbec nepočítá, protože se předopkládá, že u takové stanice se budou nabíjet skutečně jen dvě-tři auta á hodina. Proto se nijak infrastruktura neřeší. Chlap z videa je poplatný mainstreamu a i když teď je elektromobilita zvýhodňována, neví, co se připravuje pro jeho děti a vnuky.
ja vam reknu jak, proste budou vsude wallboxy, BOOM. :)
No začnem tym, ze mate co robit, aby ste ľudí presvedčiť. Priznam sa, ze zvazujem aj ja elektro auto, no spalovak zostane aj tak v garazi.
To vážne ľudia na stanici metra sledujú, či je v kabíne vodič? To niekto tomu verí, že ľudia nenastúpili, lebo nevideli v kabíne vodiča? A ktorí ľudia? Všetci?
proste tomu pánovi nevěřím...
Nechcete věřit.
Pán je pokrytec. Stále častěji na to narážím...
a vy jste petrol head že :)
@@joeblack4026 jak se to vezme... zatím v kapse stále nenosím tablet a točit volantem mě tu a tam baví, bez toho aby mi volant naznačoval že je čára zeď tím jak brní a vyrovnává... ale dost už o mě :-D
Chvilku mě to téma vadilo, dokud mi nedošlo že se mě vlastně nějak zásadně netýká.
baterka jiz mozna neni nejdrazsi casti dnesnich EV, minimalne Tesla kterou muzeme brat jako cenovej benchmark, tak musi mit vyrobni naklady na kWh pod 100 dolary, jinak by si nemohla dovolit prodavat 75kWh batterypack pro teslu 3 nebo Y za cenu 241 tisic korun s dani coby nahradni dil
pro NKCJ, nejvetsi lode sveta dnes jsou elektricke, respektive pro jejich pohym se pouzivaji elektromotory, nejvetsi lode ´dnes maji na zadi a pridi zarizeni kterym se rika nekdy azipody, a ty jsou elektricke, a elektrinu jim dodava normalni obri lodni spalovaci motor nekde na lodi, klasickej pohon kdy sroup pohanejici lod je vzadu a je pevne spojen s prevodovkou a motorem je vyrobne minulost, takto dnes jiz asi zadna lodenice velke lode nevyrabi, respektive prestali se takto lode konstruovat cca 5 let zpet, takze pokud jeste takova lod dnes je spustena na vodu, tak to budou jen vyjimky diky tomu ze teprve dobyha jejich vyroba ktera trva nekolik let, ale u velkych lodi, jsou i mensi lode kde se pevny princip stale pouziva, ale i tam se jiste prejde postupne na mnohem efektivnejsi a snazsi reseni prave azipody, tento typ pohonu dnes pouziva i spousta jachet a katamarani, proste proto, ze je to levne a technicky jednoduzsi reseni pro amotne konstruktery lodi a nasledne pohodlnejsi reseni pro operatory/kapitany danych lodi, takova lod je mnohem lepe a rychleji ovladatelna, u malych plavidel rozdil moc poznat neni, ale u velkych plaidel je to extremni rozdil, protoze ty azipody se nataci o 360 stupnu, a tim ze jsou treba 2 na pridi a 3 vzadu, tak s velkym tankerem nebo kontejnerovou lodi se pak mnohem lepe manevruje, takova lod pak muze plout i tazkvane bokem, nebo se umi otocit okolo sve stredove osy anis by musela nabrat rychlost pro manevrovani kormidlem, coz ty velke lode jiz casto ani nemaji, tim ze se vrtule nataci, tak kormidlo nepotrebuji
A VYROBA BATERII??? SUROVINY NA VYROBU BATERII A POD, UPLNE EKO 🤣🤣🤣🤣
este by mohli pokecat odkial chcu brat elektrinu ked nemci zavru vsetky atomky cesko a slovensko by muselo uz teraz postavit 10 atomiek aby utiahli ten debilizmus..a uran??sak doda to zle rusko nie?..EU je jeden obrovsky pruser a debilizmus..
Ale benzin vyrabame zo vzduchu veternymi elektrarnami
@@jozef5373 bez benzinu nemas nic ani elektrinu.skus premyslat preco asi.??dnesna civilizacia nie je postavena na dreve a zeleze ako pred sto rokmi..
@@markyzdesade932 Nemá cenu jim nic vysvětlovat, je to sekta :-)))
a výroba a doprava nafty a benzinu ? to je eko podle vás? Nejvice coblatu na světe se použije na rafinaci ropy, to jste asi nevěděl že.
Eko terorismus vrátíme se na strom😞
lepší je pálit fosil, než zkoušet dýchat čistější vzduch co.
Celá tahle elektrická tlačenka není žádný megatrend, ale je to výsledek zběsilých regulací, díky kterým se do Evropy hrnou čínské značky, jako je třeba MG. Takže my jsme tu regulovali a regulovali ve jménu ekologického dobra a výsledkem je, že do Evropy dorazila třeba automobilka SAIC a pod značkou MG tu prodává čtyři roky starý benzinový SUVečka.
Ak iba v Europe sme ti blbi, ako to, ze sme s elektrifikaciou posledni? Preco v Cine aj USA (s nami 3 najvacsie automobilove trhy sveta) maju vacsi podiel EV ako my blbci?
To že sa sem tlačí čína nieje výsledok politiky ale výsledok neschopnosti európskych automobiliek dať ľuďom produkt v požadovanom pomere kvalita : cena.
Tak od zadu
Chci nízké těžiště -> Subaru
Chci HEZKÝ zvuk vytvořený mechanickým koncertem -> Subaru s laděným výfukem
Chci něco 100x lepšího než ID.BUS (stejná nostnost, nízké těžiště, 4x4, větší dojezd) -> Subaru Libero
A že se budou v roce 2030 prodávat hlavně elektromobily...no možná, ale tou dobou bude průrný věk českého vozového parku cca 19 let, spousta aut z prvního desetiletí tohoto milénia lze klidně 40 let provozovat. Vy to právě vidíte příliš městsky, realita příhraničních horských oblastí je úplně jinde. Osoblažsko, Šluknovský výběžek, Broumovsko....tam se na revoluci v mobilitě načekáte
Osoblažsko, Šluknovský výběžek, Broumovsko... kolik promile české populace tam žije? A kolik z nich si může dovolit žíznivá Subaru?
Nad Subaru si zubatá už brousí kosu, jako nad celým japonským automotive průmyslem, který jen velmi nerad přijímá fakt, že se jim svět spalováků bortí před očima.
@@ElectroDad aha, žije tam pár lidí, takže jsou nám ukradený, ať tam pochcípaj třeba hlady. A těch lokalit tohoto typu je mnohem více. Myslím lokalit, kde jsou lidé za svoje auto se spalovákem co koupili za 20 tis. vděční, protože nejbližší nemocnice je třeba 30km daleko, veřejná doparava zde pořádě nefunguje, průměrný plat se zde limitně blíží minimální mzdě, chybí zde příležitosti, vzdělanost....
A že si na japonce zubatá brousí kosu, no to si nemyslím. Japonci ještě umí udělat auta pro řidiče, v Evropě už se jen dělají posunovadla pro uplné lemply, co si bez asistentů už neporadí. A stále žijí řidiči, co najezdí v rámci pracovní činností hodně kilometrů a požitek z jízdy je pro ně zásandní, to elektromobil nabídnout neumí. Kdyby syntetická paliva stála 200Kč za litr, počkám si na ně.
Honzo, mě vždycky dojímá, když někdo v tomto ohledu (elektromobilita) pláče nad obyvateli malých českých vesniček. To si vážně myslíte, ze tam žijí lidé jak v minulém století? Ze tam selky chodí prát prádlo do potoka, atd.? Já sám bydlím na malé vesnici na severu Čech, tedy v ne příliš bohatém regionu a světě div se. Od roku 2015 jezdím jen v elektromobilech, Teslu vlastním už dva roky a nikdy, opakuji nikdy bych se do spalovaku nevrátil. Ale proč jsem začal o té vesnici, fotovoltaiky nám tady na střechách rostou jak houby po dešti a elektromobily se tady také rozrůstající razantní rychlostí. Čím jsem mile překvapen je to, ze do elektromobility nám tady na vesnici naskakuji i starší lidé v důchodovém věku a jsou z toho nadšení. Takže vaše tvrzení o lokalitách jako je Šluknov a tak dal jsou opravdu lichá. No a ono porovnávat nějaké nevzhledné, technologicky zastaralé, nevýkonné Subaru s dnešními elektromobily je také poněkud nešťastné.
@@tendersswines5476 taktéž mluvím z vlastní zkušenosti, na vesnici žiju, pracuju a pracovně jsem například konkrétně ve Slezských Pavlovicích také nějakou dobu pobýval, trochu jsem prokoukl místní komunitu. Živí mě primárně energetika, teď už jen nárazově zemědělské služby. A neberu elektromobil nikomu, pro důchodce co najedou 20km a ještě ne každý den, tak klidně. Jde mi o likvidaci spalovacích aut, které už teď přestávají být dostupné, protože zkrátka spoustu lidí už nové auto neosloví. Divil byste se, kolik lidí už místo pokukování po novém se zaříkává, že stávající vůz budou porvozovat na hraně dokod to jen půjde. Jen třeba jaký je zájem po Octavii 2 rv. 2004 77kw, lidé v absenci DPF vidí přednost, záruku dlohověkosti. A srovnál jsem 30 let staré auto s "dodávkou" s cenovkou přes milion právě proto, že i tohle Subaru co bylo už ve své době velice obyčejné až spíše nižší třída, má základní parametry stejné nebo dokonce lepší než ta parodie od koncernu. On je totiž ID.BUZZ nesrovnatelný s dnešními dodávkami. Bídný dojezd, bídná nostnost, na dodávku děsně nízká hmotnost přívěsu, strašidelná cena. Jak potom někdo může tu cenu ospravedlnit? Pracovní auto musí vyjít také ekonomicky. Živnostník v oboru stavebnictní potřebuje odvést paletu ztraceného bednění nebo suché směsi, vzhled je opravdu to poslední, co při výběru vozu zvažuje.
@@ElectroDad abych odpověděl k té narážce na spotřebu boxerů se čtyřkolkou, připomenu, že importér dodával systémy LPG do vybraných nových vozů a obecně je u Subaru tento alternativní pohon oblíbený i při pozdější vestavbě. Na kratší trasy levný provoz, na dlouhé trasy kombinace běžné nádrže a LPG dodává vozu dojez o jakém se vám nesní ani v nejhorších nočních můrách, jelikož dlouhodobě z vašeho projevu cítím, že jste odpůrcem aut co někam dojedou. Víte ono jezdit si na dovolenky, kde je vám jedno čas a cesta je cíl je něco dosti jiného, než abslovovat dlouhé trasy pravidelně a účelově. Váš názor, že čas prožitý na dobíjecích stanicích se dá vždy efektivně využít, ten absolutně nesdílím.