@@gary851 Nie lojalkę, bo to NIC, tylko po prostu donosił na ludzi do SB PRL jako "Ben". Ponoć starał się, ale donosił tak kiepsko, że z niego komunistyczna nie-bezpieka zrezygnowała.
Zawsze zastanawiałem się co jest w tym wielkim pudle lokomotywy, silniki są przy wózkach do tego jakaś szafka do sterowania mocą taki większy PWM i już a tu proszę ... Zachęcam autora do nakręcenia filmiku o rozwiązaniach sterowania lokomotyw, zastanawia mnie jak wygląda ewolucja takich rozwiązań technicznych.
No proszę... na angielskiej licencji, a udane. Mieszkając 20 lat w UK, mam raczej mniej niż średnie uznanie dla angielskiej solidności czy "jakości". Wiem, Rolls-Royce produkuje świetne silniki turbo-odrzutowe, ale to ewenement...
BREL lub British Electric nie były AŻ TAK złe, Anglia nie była najlepsza w budowaniu pociągów ale miała swoje perły, na przykład klasa 91 które prowadziły składy Mk4 InterCity 225 lub klasa 37 albo nawet klasa 43 która kursowała jako słynna InterCity 125 Ale fakt, większość brytyjskich lokomotyw lub autobusów lub nawet samochodów były bardzo problematyczne.
EU07 na zawsze pozostanie synoninem i wzorem lokomotywy dla mnie. Zadne parowozy, zadne spalinowozy, zadne asynchrony, tylko oporowy rozruch, wycie wentylatorow i mruk silnika a przy wyzszej predkosci te cudowne wycie.
Dwuosiowe wózki i ich konstrukcja umocowania oraz resorowania była bardzo dobra. Pozwalała na lepsze własności jezdne i rzadkie wykolejenia na stosunkowo słabo utrzymanych geometrycznie i parametrowo liniach. Et22 były sztywne , wchodziły w swobodny galop, przez co potrafiły wychodzić z toru dość sztywnymi wózkami, natomiast 7-ka jak to można nazwać takim żargonem kolejowym, lepiej wybierała wózkami wichrowatosc i nierówności nieelektryczne na torze. Nie wycierała też tak rozjazdów o promieniach R 190 jak robił to „byk”. Pozwalało to na prowadzenie składów ta lokomotywa po torach o promieniach nawet tak małych , jak r= 150 m. Bardzo udana , jak na tamte lata maszyna.
Jak ja do tej pory mogłem przegapić odcinek na ulubionym kanale i to o ulubionej lokomotywie. Dziekuje Nie mniej w 17:37 na grafice jest błąd- EU07-128 nie miała takiego malowania i do tego to pierwsza seria z niskimi czołownicami i czteroma żaluzjami na ścianach bez ryfli 😉
Świetny "prezent na Mikołaja" czekałem na taki materiał .Super szczegółowo omówiony temat rodziny "siódemek" i pokrewnych tej serii. Wielkie podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do powstania tego odcinka.Pozdrowienia P. Mirosławie.Duży plus!
Świetny odcinek, szkoda tylko tej 001. Powinni ją odrestaurować i niech wozi turystów lub pociągi specjalne. Gratulacje z okazji 1000 subskrybcji, a w najbliższy weekend w Krakowie na Nowej Hucie będzie wystawa modeli kolejowych, szkoda na niej nie być :)
@URBEXOWE SZLAKI Dziś jak zobaczyłem EU07A na Pańskim materiale, pomyślałem że nigdy takim nie jechałem a tu proszę właśnie jadę na trasie Wroclaw-Krakow prowadzonym przez EU07A-001, cóż za zabieg okoliczności :) edit: leee właśnie został zamieniony na EP09 :(
Witam.Troche wspomnien z lat 1970-1974 gdzie sie doksztalcalem pracujac przy takich jednostkach jak ; EU-07; ET- 22; EN-57 i inne w Elektrowozowni Lodz-Olechow. Dodeam ze najbardziej "lubiana " praca byla praca przy silnikach glownych.Kapiel murowana po zakonczeniu.Ale ,kiedy to bylo.Nutka tesknoty i wspomnienia z czasow mlodosci. Dziekuje za dokladny i obszerny opis co swiadczy o profesjonalizmie szerokich studiow w tej dziedzinie ,potwierdza to tytul ; Dr. inz. w calym tego slowa znaczeniu.Bardzo dziekuje i pozdrawiam zza oceanu.
W budowie lokomotyw EU06 i EU07 w wersji 4E zastosowano dużo elementów, a w tym część poszycia wewnętrznego ze stopów lekkich jak i kompozytów. Osie zestawów kołowych były w środku puste (teraz stosuje się osie pełne) i dlatego zmieszczono się w 80-ciu tonach. Zawieszenie za pomocą wieszaków, kołyski i belki bujakowej jest lepsze od bezpośredniego oparcia pudła na wózkach. Jest to na pewno bardziej skomplikowane i droższe w budowie, ale bardzo dobrze się sprawdza. Nowsze rozwiązania nie dorównują tym z EU07. Są tylko tańsze i prostsze.
Ale o tym że przed przyspawaniem blach poszycia trzeba je rozciągać to już nie powiesz albo że przewymiarowanie na system metryczny i opanowanie budowy zajęło ponad 2 lata, albo że wózki są zbyt delikatne i pękają.
@@listonoszpat233 Technologia jest częściowo opisana w ksiące EU06 i EU07. Tam można odnaleźć też różnice wymiarowe pomiędzy oryginałem a licencją. AEI nie mógł dać na wszystko licencji, bo po prostu nie był producentem wszystkich podzespołów. Anglicy popełnili też błędy np. w konstrukcji silnika EE541A i dlatego maszyna z nr. 20 dotarła do Polski z kilkuletnim opóźnieniem. Wymiary przeliczano na metryczne na miejscu w Anglii i robili to polscy inżynierowie przysłani przez PKP i przemysł. Trzeba było zaokrąglać i od wiedzy inżynierskiej zależało czy w górę, czy w dół. Niektóre stopy metali nie miały odpowiedników w polskich normach (PN). O pękniętym wózku słyszałem i widziałem raz. Było to w jednym z najstarszych egzemplarzy EU07 i przytrafiło się po ok. 23 latach jego służby.
@@JanKowalski-bn6ts No właśnie tak jest z angolami sprzedali licencje ale nie na wszystko i tak robiliśmy się w konia kilka razy. Co do polskich inżynierów to nie mieli czasu na przewymiarowywanie tylko musieli skopiować półoficjalnie dokumentacje i technologie produkcji elementów i podzespołów nie objętych licencją. np stop na drut do oporników rozruchowych i sposób ich nawijania.pracownik z Oleśnicy mówił że jak chcieli zrobić asynchrona to co dziesiąty wózek się nadawał bo albo pogięty albo spękany.Dopiero Cegielski zrobił jako taką modernizacje robiąc w ET41 i potem w 303E konkretną ostoje i wzmacniając wózki bo ruchu towarowym stare siódemki zginełyby marnie.
Ten wspaniały film to nie lada gratka dla wszystkich miłośników kolei. Wielkie dzięki za fachową robotę, opowiedzianą przystępnym językiem. Subik obowiązkowy. Pozdro znad morza :-)
Panie Doktorze!Proszę w przyszłości (jeśli to moźliwe)zrealizować film o odcinku kolejowym Munina-Hrebenne,Bełżec.Bardzo ciekawie historycznie i technicznie pomaga mi Pan poznać kolej o której jak się okazało ne miałem pojęcia.Serdecznie pozdrawiam!!!!!!!
Dariusz Klimek witam Pana miałem to robić bo widzowie postulowali ale nie zdążyłem zrobię myśle bez problemu, tak ma Pan racje to pod względem kolejowym interesujący teren pozdrawiam Pana
Świetny film. Wróciły wspomnienia, kope lat się tłukłem na siódemkach. "Stara" siódemka jednak była lepsza do jazdy. Proszę tylko o dokładności w szczegółach, bo drobne przejęzyczenie drażni uszy. Oby więcej takich filmów w tak przystępny sposób zrealizowanych. Pozdrawiam.
Lubię wracać do tych filmików bo nigdy mi za dużo mówił pan o takich firmach jak APENA i ELTA z Łodzi są to dla tych co nie wiedzą firmy nie typowo kolejowe lecz zajmujące się produkcją urządzeń elektrycznych i transformatorów i chyba brał też udział DOLMEL oraz FANINA nie ważne że to licencja angielska ale mieliśmy swoje lokomotywy firmy takie jak PAFAWAG i FABLOK miały co robić a dziś cóż szkoda gadać PKP upadło a PKP CARGO kona na naszych oczach niestety a szkoda bo narodowego przewoźnika warto mieć
Jeżeli wnętrze było od EU07 (Pafawag 4E) to prawdopodobnie wkradł się błąd z korytarzem że pochodzi od ET41, bo dopiero EU07 od HCP wywodzi się po ET41 i na jej podstawie była robiona.
#CargoManiac Bardzo ciekawa Lokomotywa, Do tańca i różańca. To Lokomotywa prosta świetnie nadająca się do Pasażerskich składów i towarowym tak że dała by radę :) Świetny materiał. Serio.
No tylko że jak jechałeś w lecie ciężkim pasażerem przy bocznym wietrze i z wagonami z otwartymi oknami to za Chiny nie szło złapać rozkładowej 120 a o 125 to nie było nawet co marzyć bo 2MW kończyły się na 110 km/h
@@KOLEJmirmur2 Z Wujkiem parę tys km zrobiłem ale osobiście wole ET22 te cholery to szyny za sobą zwijały, no ale to lokomotywa dla twardzieli a nie kawoszy :-)
Wow. Na coś takiego czekałem. Wspaniały materiał. Oczywiście subskrybcja, łapka i dzwoneczek z mojej strony. I jeszcze małe sprostowanie. TLK to jest produkt ( jeden z rodzajów pociągów ) spółki PKP IC a nie odrębna spółka.
Super film ale określenie ... "O tu jest lampka..rozruchu..." jest trochę dziwne. Ta lampka oznacza WYSOKI ROZRUCH co w skrócie oznacza, że może Pan "wrzucić" na silniki trakcyjne do 750A co raczej się Panu nie uda bo wcześniej lok wpadnie w poślizg ! 32.32-ta sprężarka jest pomocnicza i służy do podn.pantografów
EU07 najbardziej podoba mi się spośród współczesnych lokomotyw Polskich. Ogólnie z taboru PKP i spółek prywatnych w Polsce to najbardziej przypadły mi do gustu właśnie elektryczne lokomotywy. Planuje Pan zrobić materiał o ET21 i 22? Chętnie obejrzałbym taki "walkaround" jako początkujący modelarz kolejowy. Na chwilę obecną ciekawi mnie też temat ruchu transgranicznego a dokładniej czy Polskie lokomotywy ciągną składy lub pojedyncze wagony np. DB,ČD lub odwrotnie? Z modelarskiego punktu widzenia można tu oczywiście puścić wodze fantazji, ale fajnie było by wiedzieć jak jest faktycznie.
Witam dziękuje za komentarz materiał o lokomotywie ET22 jest gotowy w sensie zdjęć, pozostaje montaż. O ET21 w fazie uzyskiwania zezwoleń co do dostępu do środka. Ruch transgraniczny ciekawe coś pomyślę o tym co Pan zasugerował pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję Panu za szybką odpowiedź :) Poczekam cierpliwie. Teraz przerabiam właśnie pantografy z niemieckiej BR140 ( skala H0 , model firmy Roco) aby nieco upodobnić je do oryginału. W związku z tym chciałem dowiedzieć się jak w ogóle działają i trafiłem na taką stronę: transportszynowy.pl/lokeodbierakipradu.php Wyczerpująco opisane i rozrysowane AKP-4E, czyli ciekawe jako uzupełnienie do Pana filmu o EU07 i innych polskich lokomotywach elektrycznych. Pozdrawiam.
Ja z wykształcenia jestem elektrykiem ale ze względu na przestoje lubię oglądać Pana programy o kolejach Może pan mógł by nagrać program ze swojego punktu widzenia Parę słów o lokomotywach SUKA 45 43 46 Były maszyny mechaniczne nie było w mich nawrotnika jazdy odpalane były przez silniczki od WSK125 produkcji WSK w Mielcu Napęd był przenoszony przy pomocy Pasów transmisyjnych urządzeń i przekładni mechaniczych praz łańcuchów zaś prędkość była zadawana przez naciąganie pasa nie jak we współcześniejszych przez sterowanie silnikami trakcyjnymi Z tego co opowiadał mi brat Marek on czymś takim jeździł w 1998r podczas słóżby wojskowej i było wyprodukowanych ich tylko osiem sztók Szanowny panie jak by pan spotkał taki egzemplaż to pan go omówi i pokaże
Warto dodać że szafy WN mimo że są dwie to nie są jednakowe. Nawrotnik czy też np PZN jest tylko w jednej szafie. Jako że robię model kartonowy tej lokomotywy to bardzo dokładnie poznałem jej budowę 😉
@@KOLEJmirmur2 śmieszne jest to że pisałem do wielu youtuberów z prośbą o zdjęcia szaf i długo ich szukałem, niedawno zamknąłem dach i cyk - film z nagraniem szaf od wewnątrz... Eh to szczęście
Super film. Co do tej Eu 07- 001 to wygladała duzo gorzej.Pare lat temu przetransportowano ja do Czechowic w celu odmalowania.Niestety czas znowu zrobil swoje.Do ruchu nie zostanie przywrócona bo musialaby przejsc naprawe główna ze wszystkimi odbiorami.Mam jej zdjecie z lat 90 tych z zółtym czołem jak była czynna i stacjonowała w lokomotywowni Debica. .Skansen w Chabówce posiada jeszcze EU06-001 do niedawna czynna a obecnie odstawiona w Czechowicach. Moze przywróca ja do ruchu ale wypada jej trzecia naprawa główna,kilometrów pozostało niewiele o ile juz nie wyjezdziła W grudniu 2006 roku ogladalismy ja z mezem w Prokocimiu jak konczyli ostania naprawe rewizyjna.Jak ten czas leci.
@@KOLEJmirmur2 Podobnie było z EP-05 23 wyjezdzila kilometry i zostala odstawiona bo wypadala trzecia naprawa główna.Jak wiadomo zostala odbudowana i przywrócona do ruchu, ale ku Mojemu zaskoczeniu pisze ze przeszla naprawe P4 czyli rewizyjaną.Moze z EU 06 001 da sie zrobic podobnie.(Naprawa P4 rozszerzona?)
Ewelina Stachurska niemal zawsze chodzi o środki finansowe albo się opłaca albo nie, po prostu. Gratuluje obycia w temacie. Pani zawodowo z koleją związana?
@@KOLEJmirmur2 Chobbistycznie razem z Mezem.Maz jako dzieciak wychowal sie na Sm 42 bo 50 metrów od jego domu byla stacja towarowa gdzie rozrzadzano wagony i budka dla kolejarzy gdzie parkowala sm 42.Caly czas tam przesiadywali.Zostal kondstruktorem silników ale widze ze jego przeznaczeniem była kolej bo nie moze bez niej zyc.
Wydaje mi się że do prędkościomierza powinna być zakłada taśma ,na której zapisuje się prędkość i ilość przejechanych kilometrów. Stosuje się to jeszcze ?
07:00 Ogrzewanie nie z prądnicy głównej 110 V, a bezpośrednio prądem 3 kV. Rozumiem, że dzięki temu maszynista nie musiał marznąć przy wyłączonej lokomotywie a wystarczyło by pantografy były przyłączone do trakcji by po prostu się ogrzać np. na postoju czekając na przygotowanie składu?
Tu bardziej chodziło że w naszym klimacie zwłaszcza tym dawniejszym słabo ładowały się akumulatory.robiąc ogrzewanie na 3kV można bylo zamontować mocniejsze grzejniki a nadwyżka z przetwornic wędrowała do akumulatorów.Prądnice główne są tylko na spalinówkach tu są tylko dwie pomocnicze zamontowane w przetwornicy.
Unknown 5oldierPL tak już takie próby były dawno tylko niewiele się o tym mówiło no i się tego nie wdrożyło w rezultacie z uwagi na trudności techniczne, pozdrawiam
praktycznie jak patrze wiekszosc przechodzila naprawy w moim miasteczku Oleśnica ZNTK potężne zakłady wybudowane przez niemców na początku zeszłego stulecia. Dzisiaj wiatr tam hula sobie i straszy wszystkich. Remontuje się tam do tej pory chyba te elektrowozy. Ale po ZNTK to tylko cień został ogólny rozkład i ruina.
Pisałem ale wcięło mi komentarz. Takie może dziwne pytanie. Pod środkowym reflektorem pośrodku na niektórych lokomotywach EU07, ET22, ET41 jest taka mała blacha z dwoma otworami. Nikt nie wie do czego mogła służyć. Może ktoś wie do czego to był mocowanie?
Żelaźniak witam mam pytanie, ponieważ realizuje film o Tamarze czy mogę wykorzystać 1-2 filmy z tymi lokami od Ciebie z kanału? Z podziękowaniami na końcu i pod filmem
Witam, Szczęśliwej Nowej Dekady! Jak zwykle świetny odcinek. Zadam dziwne pytanie, jeśli można: Min. 22:43, lampa w kabinie. Od lat chciałbym takowa zakupić, lecz nie wiem kto je produkował/produkuje i gdzie są dostępne. Te lampy 40 lat temu także były montowane w wagonach. Brakuje mi także niebieskiego światła zwrotnicowego w zbiorze. Pozdrawiam Krzysztof.
CT Cit witam wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Tą lampę to nie wiem kto produkował, a na Allegro by nie było? Pisał do mnie kiedyś miłośnik kolei który by chętnie zakupił oryginalne zasłony brązowe PKP, zatem wśród miłośników kolei mnie nic nie zdziwi. A próbował Pan pogadać na forach albo wyczaić jakieś stare giełdy gdzie sprzedają takie rzeczy?
@@KOLEJmirmur2 Haha, rozumiem zdziwienie profesjonalisty, Ojciec był kontrolerem na Pomorskiej DOKP, tez się dziwi. Te złotobrązowe zasłony? Do kuchni jak najbardziej. Powiem tak: Miałbym dom, to stałby dwuramienny kształtowy w ogrodzie. Nie mam, ewidentnie zbyt dużo wydaje. Za to ostatni(!) zbudowany Railmaster 2802.52.37 znajduje się w moim posiadaniu. Ani na forach ani na Alegro nic nie znalazłem, ponieważ wszelkie wpisy typu "lampa kolejowa do oświetlania wnętrz w wagonach" itp. logarytm prowadzi do oświetlenia samochodowego. Bez jakiegoś numeru produktu nie da się chyba tego znaleźć. Tak czy inaczej, wielkie dzięki za ekspresową odpowiedź i pozdrowienia z drugiego końca Polski.
Zniszczenia są z powodu Tego Że Została Wycofana w 1998r. z Powodu Nieopłacalności Kolejnych Jej Napraw. W 2013r. Została Zabytkiem Nieczynnym i nie może wyjechać na żadną z kursów historycznych gdyż jest w kiepskim stanie technicznym po 21 latach po jej wycofaniu
Mistrzostwo jeśli chodzi o temat kolejnictwa, pełna kompetencja gratuluje i wszystkiego najlepszego.
bardzo lubie narracje tego Pana, szanuje za wiedze i fachowość. serdecznie pozdrawiam i dziekuje, ten kanal to gratka dla milosnikow kolei :)
Wołoszański kolejnictwa. Świetna robota doktorze!
Coś w tym jest :) Zajebiste te filmy są :)
nie obrazaj bo woloszanski to ubol co lojalke podpisal.
Myśl co piszesz chłopaku, ja porównuję jedynie pod kątem wiedzy w danej dziedzinie i umiejętności prowadzenia historii@@gary851
@@gary851 Nie lojalkę, bo to NIC, tylko po prostu donosił na ludzi do SB PRL jako "Ben". Ponoć starał się, ale donosił tak kiepsko, że z niego komunistyczna nie-bezpieka zrezygnowała.
...i ten wspaniały, niezapomniany dźwięk, kiedy siódemki odjeżdżają ze stacji..., poezja. Świetny materiał, dzięki serdeczne!!
Strange Synth tak zgadza się, dzięki za obejrzenie i pozdrawiam
Zawsze zastanawiałem się co jest w tym wielkim pudle lokomotywy, silniki są przy wózkach do tego jakaś szafka do sterowania mocą taki większy PWM i już a tu proszę ... Zachęcam autora do nakręcenia filmiku o rozwiązaniach sterowania lokomotyw, zastanawia mnie jak wygląda ewolucja takich rozwiązań technicznych.
Mnie z kolei (no, ba, a jak inaczej powiedzieć!!) Interesuje widoczność z "Krokodyli", zwłaszcza tych z pantografami na "nosach"
*parę* słów?! Świetny materiał :)
Blay 95 dzięki
Jestem na licencji właśnie i przydał mi się ten film aby przypomnieć sobie budowe elektrowozu, super ^ ^
VexJot dziękuje za obejrzenie pozdrawiam
Trafiłem tu przypadkiem i chyba zostanę na dłużej... :) leci sub :D
No proszę... na angielskiej licencji, a udane. Mieszkając 20 lat w UK, mam raczej mniej niż średnie uznanie dla angielskiej solidności czy "jakości". Wiem, Rolls-Royce produkuje świetne silniki turbo-odrzutowe, ale to ewenement...
BREL lub British Electric nie były AŻ TAK złe, Anglia nie była najlepsza w budowaniu pociągów ale miała swoje perły, na przykład klasa 91 które prowadziły składy Mk4 InterCity 225 lub klasa 37 albo nawet klasa 43 która kursowała jako słynna InterCity 125
Ale fakt, większość brytyjskich lokomotyw lub autobusów lub nawet samochodów były bardzo problematyczne.
EU07 na zawsze pozostanie synoninem i wzorem lokomotywy dla mnie. Zadne parowozy, zadne spalinowozy, zadne asynchrony, tylko oporowy rozruch, wycie wentylatorow i mruk silnika a przy wyzszej predkosci te cudowne wycie.
Kubek Elektrowoz zgadza się to rasowy lok
Dwuosiowe wózki i ich konstrukcja umocowania oraz resorowania była bardzo dobra. Pozwalała na lepsze własności jezdne i rzadkie wykolejenia na stosunkowo słabo utrzymanych geometrycznie i parametrowo liniach. Et22 były sztywne , wchodziły w swobodny galop, przez co potrafiły wychodzić z toru dość sztywnymi wózkami, natomiast 7-ka jak to można nazwać takim żargonem kolejowym, lepiej wybierała wózkami wichrowatosc i nierówności nieelektryczne na torze. Nie wycierała też tak rozjazdów o promieniach R 190 jak robił to „byk”. Pozwalało to na prowadzenie składów ta lokomotywa po torach o promieniach nawet tak małych , jak r= 150 m. Bardzo udana , jak na tamte lata maszyna.
Jak ja do tej pory mogłem przegapić odcinek na ulubionym kanale i to o ulubionej lokomotywie. Dziekuje
Nie mniej w 17:37 na grafice jest błąd- EU07-128 nie miała takiego malowania i do tego to pierwsza seria z niskimi czołownicami i czteroma żaluzjami na ścianach bez ryfli 😉
Świetny "prezent na Mikołaja" czekałem na taki materiał .Super szczegółowo omówiony temat rodziny "siódemek" i pokrewnych tej serii. Wielkie podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do powstania tego odcinka.Pozdrowienia P. Mirosławie.Duży plus!
Grzegorz dziękuje za obejrzenie oczywiście podziękowania należą się tez firmie ZIK oraz RUclipsrom którzy służyli pomocą w powstaniu materiału
@@KOLEJmirmur2 Jak najbardziej TAK materiał na wysokim poziomie!
Świetny odcinek, szkoda tylko tej 001. Powinni ją odrestaurować i niech wozi turystów lub pociągi specjalne. Gratulacje z okazji 1000 subskrybcji, a w najbliższy weekend w Krakowie na Nowej Hucie będzie wystawa modeli kolejowych, szkoda na niej nie być :)
@URBEXOWE SZLAKI Dziś jak zobaczyłem EU07A na Pańskim materiale, pomyślałem że nigdy takim nie jechałem a tu proszę właśnie jadę na trasie Wroclaw-Krakow prowadzonym przez EU07A-001, cóż za zabieg okoliczności :) edit: leee właśnie został zamieniony na EP09 :(
bardzo fajne filmy oglądam gdyż zaczynam kurs na licencje maszynisty dawno temu absolwent technikum kolejowego we wrocławiu
I jak idzie ? Co pozniej ?
zawsze chciałem zobaczyć bebechy lokomotywy :) dzięki za film
Super filmik! Na symulatorze EU 07 można sobie pojeździć taką maszyną!Fajna zabawa dla dużego dziecka!
Dzięki zgadza się widziałem 👍😉
Witam.Troche wspomnien z lat 1970-1974 gdzie sie doksztalcalem pracujac przy takich jednostkach jak ; EU-07; ET- 22; EN-57 i inne w Elektrowozowni Lodz-Olechow.
Dodeam ze najbardziej "lubiana " praca byla praca przy silnikach glownych.Kapiel murowana po zakonczeniu.Ale ,kiedy to bylo.Nutka tesknoty i wspomnienia z czasow mlodosci.
Dziekuje za dokladny i obszerny opis co swiadczy o profesjonalizmie szerokich studiow w tej dziedzinie ,potwierdza to tytul ; Dr. inz. w calym tego slowa znaczeniu.Bardzo dziekuje i pozdrawiam zza oceanu.
Ryszard Fiedler dziękuje bardzo również Pana pozdrawiam
W budowie lokomotyw EU06 i EU07 w wersji 4E zastosowano dużo elementów, a w tym część poszycia wewnętrznego ze stopów lekkich jak i kompozytów. Osie zestawów kołowych były w środku puste (teraz stosuje się osie pełne) i dlatego zmieszczono się w 80-ciu tonach. Zawieszenie za pomocą wieszaków, kołyski i belki bujakowej jest lepsze od bezpośredniego oparcia pudła na wózkach. Jest to na pewno bardziej skomplikowane i droższe w budowie, ale bardzo dobrze się sprawdza. Nowsze rozwiązania nie dorównują tym z EU07. Są tylko tańsze i prostsze.
Jan Kowalski zgadza się
Ale o tym że przed przyspawaniem blach poszycia trzeba je rozciągać to już nie powiesz albo że przewymiarowanie na system metryczny i opanowanie budowy zajęło ponad 2 lata, albo że wózki są zbyt delikatne i pękają.
listonoszpat233 o tych wózkach ze pękają to nawet nie wiedziałem dzięki za informacje
@@listonoszpat233 Technologia jest częściowo opisana w ksiące EU06 i EU07. Tam można odnaleźć też różnice wymiarowe pomiędzy oryginałem a licencją. AEI nie mógł dać na wszystko licencji, bo po prostu nie był producentem wszystkich podzespołów. Anglicy popełnili też błędy np. w konstrukcji silnika EE541A i dlatego maszyna z nr. 20 dotarła do Polski z kilkuletnim opóźnieniem. Wymiary przeliczano na metryczne na miejscu w Anglii i robili to polscy inżynierowie przysłani przez PKP i przemysł. Trzeba było zaokrąglać i od wiedzy inżynierskiej zależało czy w górę, czy w dół. Niektóre stopy metali nie miały odpowiedników w polskich normach (PN). O pękniętym wózku słyszałem i widziałem raz. Było to w jednym z najstarszych egzemplarzy EU07 i przytrafiło się po ok. 23 latach jego służby.
@@JanKowalski-bn6ts No właśnie tak jest z angolami sprzedali licencje ale nie na wszystko i tak robiliśmy się w konia kilka razy. Co do polskich inżynierów to nie mieli czasu na przewymiarowywanie tylko musieli skopiować półoficjalnie dokumentacje i technologie produkcji elementów i podzespołów nie objętych licencją. np stop na drut do oporników rozruchowych i sposób ich nawijania.pracownik z Oleśnicy mówił że jak chcieli zrobić asynchrona to co dziesiąty wózek się nadawał bo albo pogięty albo spękany.Dopiero Cegielski zrobił jako taką modernizacje robiąc w ET41 i potem w 303E konkretną ostoje i wzmacniając wózki bo ruchu towarowym stare siódemki zginełyby marnie.
Bardzo szczegółowe informacje ,widać zamiłowanie ,zaszczepił mnie pan swoją pasją dziękuje panu ,pozdrawiam
minimal witam dziękuje bardzo i pozdrawiam
Ten wspaniały film to nie lada gratka dla wszystkich miłośników kolei. Wielkie dzięki za fachową robotę, opowiedzianą przystępnym językiem. Subik obowiązkowy. Pozdro znad morza :-)
Gustaf NA100Q dziękuje bardzo za suba i za obejrzenie, pozdrawiam Pana
Super materiał :) Siódemka to jedna z moich ulubionych lokomotyw
Szymon MK dziękuje bardzo i pozdrawiam🚦🚦🚦😀
Panie Doktorze!Proszę w przyszłości (jeśli to moźliwe)zrealizować film o odcinku kolejowym Munina-Hrebenne,Bełżec.Bardzo ciekawie historycznie i technicznie pomaga mi Pan poznać kolej o której jak się okazało ne miałem pojęcia.Serdecznie pozdrawiam!!!!!!!
Dariusz Klimek witam Pana miałem to robić bo widzowie postulowali ale nie zdążyłem zrobię myśle bez problemu, tak ma Pan racje to pod względem kolejowym interesujący teren pozdrawiam Pana
piękne malowanie i fajna lokomotywa
Super film o super lokomotywie.
Świetny odcinek o kultowej "siódemce"! Serdecznie pozdrawiam!
Świetny film. Wróciły wspomnienia, kope lat się tłukłem na siódemkach. "Stara" siódemka jednak była lepsza do jazdy. Proszę tylko o dokładności w szczegółach, bo drobne przejęzyczenie drażni uszy. Oby więcej takich filmów w tak przystępny sposób zrealizowanych. Pozdrawiam.
Władysław Janda ok dzięki za obejrzenie pozdrawiam
Oj styczników i przekaźników😇 aż głowa boli to ogarnąć , świetny film - pozdrawiam👍
Pan zielonka dzięki no to nie są tematy proste ja tez dużo rzeczy nie wiem, dzięki za obejrzenie pozdrawiam
Pan zielonka
To tylko tak wygląda, jest nieco prostych obwodów, ale znając zasady można to ogarnąć.
W materiale jest mowa o lok eu04 które posiadały wady konstrukcyjne. Gorszym posunięciem były sp-32 skreślone z inwentarza jako najmłodsze w pkp
Arek Jurczyk zgadza się pozdrawiam
*Beautiful uploaded....Very interesting video..Big like brother..*
To jest fake komentarz, bot
@url takie puste komentarze od jakichś fejkow
@urlNo, I'm from India.... Why do you have any problem ?? 😁😁😁
@url 😏😏😏😏
@url to zwykły bot i tyle
Dziękuję że mogłem pomóc w tworzeniu materiału :) . Super film i pozdrawiam
Ja tez dziękuje, Eu07 jest mało wiec złapać ja jest bardzo ciężko zatem musiałem się zwrócić o pomoc żeby ja pokazać pozdrawiam
Nie ma sprawy , polecam się na przyszłość 😃
@@kacperromaniak1483 Panie Kacprze, a SU46 da rade załatwić? Pan Dr.Mirek powiedział że jak będzie okaz to nakręci 'parę słów' :)
Pozdrawiam
@@ryanverbinski2040 Bardzo możliwe ze względu na plan wyjazdu na najnowsza SU46-029 cos spróbujemy nagrać 😉
bardzo profesionalny program. jestem laikiem a nie moge sie oderweac od ogladania kazdego odcinka
Lubię wracać do tych filmików bo nigdy mi za dużo mówił pan o takich firmach jak APENA i ELTA z Łodzi są to dla tych co nie wiedzą firmy nie typowo kolejowe lecz zajmujące się produkcją urządzeń elektrycznych i transformatorów i chyba brał też udział DOLMEL oraz FANINA nie ważne że to licencja angielska ale mieliśmy swoje lokomotywy firmy takie jak PAFAWAG i FABLOK miały co robić a dziś cóż szkoda gadać PKP upadło a PKP CARGO kona na naszych oczach niestety a szkoda bo narodowego przewoźnika warto mieć
Kawał historii w jak zwykle ciekawej formie, uzupełnione takimi widokami jak łuk w 12:02
Szczęśliwego Nowego Roku 2020
Poltelkol dziękuje za obejrzenie pozdrawiam i również wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2020
Rewelacja. Dzięki za film.
W końcu zrozumiałem czym się różni EU07 od EP07.
Jeżeli wnętrze było od EU07 (Pafawag 4E) to prawdopodobnie wkradł się błąd z korytarzem że pochodzi od ET41, bo dopiero EU07 od HCP wywodzi się po ET41 i na jej podstawie była robiona.
Właśnie. Można odnieść wrażenie że protoplastą byla ET41
Świetny materiał pozdrawiam
#CargoManiac Bardzo ciekawa Lokomotywa, Do tańca i różańca. To Lokomotywa prosta świetnie nadająca się do Pasażerskich składów i towarowym tak że dała by radę :)
Świetny materiał. Serio.
Cargo Maniac dziękuje bardzo pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 #CargoManiac To ja dziękuję za materiał. Zapraszam do siebie, chyba coś znajdziesz dla oka. Pozdro i Zapraszam.
No tylko że jak jechałeś w lecie ciężkim pasażerem przy bocznym wietrze i z wagonami z otwartymi oknami to za Chiny nie szło złapać rozkładowej 120 a o 125 to nie było nawet co marzyć bo 2MW kończyły się na 110 km/h
listonoszpat233 czyli jeździłeś na Eu07 rozumiem tak?
@@KOLEJmirmur2 Z Wujkiem parę tys km zrobiłem ale osobiście wole ET22 te cholery to szyny za sobą zwijały, no ale to lokomotywa dla twardzieli a nie kawoszy :-)
Siódemki to moje ulubione jednostki, szczególnie EP07-344.
Rewelacja. Bardzo dobry materiał.
Niesamowicie skomplikowana maszyna ale to jest fascynujące i interesujące
Ciekawy wykład historyczny 👍😉 Bardzo fachowe podejście do tematu.
Robert Grell witam dziękuje bardzo
Kawał dobrej roboty, subskrybuje i pozdrawiam :)
jax jaxikk witam dziękuje bardzo i również pozdrawiam👍😀
Byłem dzisiaj 26.07.2020 w chabówce I stałem na niej
Super kanał i fajne nagrania, pozdrawiam
Doskonały materiał!
Świetne 😀
Uwielbiam siódemki 😁👍
Kolej w Polsce dzięki
To również moje ulubione maszyny.
To samo mam z Anglikami czyli EU06
Wow. Na coś takiego czekałem. Wspaniały materiał. Oczywiście subskrybcja, łapka i dzwoneczek z mojej strony. I jeszcze małe sprostowanie. TLK to jest produkt ( jeden z rodzajów pociągów ) spółki PKP IC a nie odrębna spółka.
641przemek dzięki za obejrzenie tak tak wiem tylko tak przywykłem mówić
Świetny film . Proszę teraz o ep 09
Witam super wybitnie jak inż Kulecki , ach historia , podsumowanie czekamy na 9 tki 👍🙌 tło Historia
Lucjan Andrychów witam Dziewiątkę Epokę mam oczywiście na uwadze dzięki za obejrzenie pozdrawiam 🚦🚦🚦😀
@@KOLEJmirmur2 Elegancki ten schemat dołożony Byczek , 08 Świnka oraz Jamnik
Lucjan Andrychów dzięki 😀😀
Świetny film Panie Kulecki pracowałem przy naprawie rewizyjnej w zntk luban
Interesujące, gdyż nr 240 nie posiada rynienki deszczowej wokół całego dachu, tylko ma ją wyłącznie nad kabinami - jak w eu06
gotyk1 gotyk1 tak jest
@@KOLEJmirmur2 a czy będąc inżynierem kolejnictwa posiadasz uprawnienia na samodzielne prowadzenie takiej lokomotywy?
Bardzo ciekawy film, dużo szczegółów technicznych
świetny materiał, fajnie się ogląda :)
baniorz sk dziękuje bardzo
Super film ale określenie ... "O tu jest lampka..rozruchu..." jest trochę dziwne. Ta lampka oznacza WYSOKI ROZRUCH co w skrócie oznacza, że może Pan "wrzucić" na silniki trakcyjne do 750A co raczej się Panu nie uda bo wcześniej lok wpadnie w poślizg ! 32.32-ta sprężarka jest pomocnicza i służy do podn.pantografów
Klasyka. Wiedziałem, że się kiedyś tego podejmiesz. Super. Dzięki.
TRAM Sylweriusz Kawczyński trochę to zeszło ale udało się
@@KOLEJmirmur2 Odpowiem cytatem z "Selsmisji": "Udało się jak cholera". Pozdrawiam.
Oryginalny ,, anglik" osiągał prędkość 160km/h .
niesamowite, jaka wiedza !!
Arrato1977 witam dziękuje bardzo pozdrawiam
Królowa polskich torów - jakie to smutne.
Świetny materiał. Nie lada gratka dla pasjonatów. Dzięki.
Przemysław X. Dzięki bardzo pozdr
EU07 najbardziej podoba mi się spośród współczesnych lokomotyw Polskich. Ogólnie z taboru PKP i spółek prywatnych w Polsce to najbardziej przypadły mi do gustu właśnie elektryczne lokomotywy. Planuje Pan zrobić materiał o ET21 i 22? Chętnie obejrzałbym taki "walkaround" jako początkujący modelarz kolejowy. Na chwilę obecną ciekawi mnie też temat ruchu transgranicznego a dokładniej czy Polskie lokomotywy ciągną składy lub pojedyncze wagony np. DB,ČD lub odwrotnie? Z modelarskiego punktu widzenia można tu oczywiście puścić wodze fantazji, ale fajnie było by wiedzieć jak jest faktycznie.
Witam dziękuje za komentarz materiał o lokomotywie ET22 jest gotowy w sensie zdjęć, pozostaje montaż. O ET21 w fazie uzyskiwania zezwoleń co do dostępu do środka. Ruch transgraniczny ciekawe coś pomyślę o tym co Pan zasugerował pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję Panu za szybką odpowiedź :) Poczekam cierpliwie. Teraz przerabiam właśnie pantografy z niemieckiej BR140 ( skala H0 , model firmy Roco) aby nieco upodobnić je do oryginału. W związku z tym chciałem dowiedzieć się jak w ogóle działają i trafiłem na taką stronę: transportszynowy.pl/lokeodbierakipradu.php Wyczerpująco opisane i rozrysowane AKP-4E, czyli ciekawe jako uzupełnienie do Pana filmu o EU07 i innych polskich lokomotywach elektrycznych. Pozdrawiam.
super materiał pozdrawiam
Ja z wykształcenia jestem elektrykiem ale ze względu na przestoje lubię oglądać Pana programy o kolejach Może pan mógł by nagrać program ze swojego punktu widzenia Parę słów o lokomotywach SUKA 45 43 46 Były maszyny mechaniczne nie było w mich nawrotnika jazdy odpalane były przez silniczki od WSK125 produkcji WSK w Mielcu Napęd był przenoszony przy pomocy Pasów transmisyjnych urządzeń i przekładni mechaniczych praz łańcuchów zaś prędkość była zadawana przez naciąganie pasa nie jak we współcześniejszych przez sterowanie silnikami trakcyjnymi Z tego co opowiadał mi brat Marek on czymś takim jeździł w 1998r podczas słóżby wojskowej i było wyprodukowanych ich tylko osiem sztók Szanowny panie jak by pan spotkał taki egzemplaż to pan go omówi i pokaże
Tomasz Basa Witam od dłuższego czasu się nosze z takim zamiarem i pewnie zrobię taki materiał dzięki za to ze jest Pan widzem pozdrawiam 👍
Świetny materiał, nieco chaotyczny, ale niezwykle cenny.
konkretny kanał, czekam na więcej
telewlzor dzieki
Lokomotywa EU07 od nowości należała do lokomotywowni Wrocław Główny zanim ją ukradli w latach dwutysięcznych.
Warto dodać że szafy WN mimo że są dwie to nie są jednakowe. Nawrotnik czy też np PZN jest tylko w jednej szafie. Jako że robię model kartonowy tej lokomotywy to bardzo dokładnie poznałem jej budowę 😉
GreyBow dlatego mówiłem ze w drugiej części lokomotywy jest prawie podobnie dzięki za uzupełnienie
@@KOLEJmirmur2 śmieszne jest to że pisałem do wielu youtuberów z prośbą o zdjęcia szaf i długo ich szukałem, niedawno zamknąłem dach i cyk - film z nagraniem szaf od wewnątrz... Eh to szczęście
GreyBow to masz jak znalazł jak to zrobisz wyślij mi na maila oglądane chętnie chyba ze umieścisz to na jakiejś stronie
@@KOLEJmirmur2 Właśnie skończyłem. :) W razie czego mogę wysłać kilka fotek z budowy i galerię końcową
GreyBow mirmur2@o2.pl
Proszę bardzo
Wspaniały film.
Darek80 dzięki
Bardzo ciekawy materiał oby więcej takich
Pawel Wachaczyk dziękuje bardzo
Super film.
Co do tej Eu 07- 001 to wygladała duzo gorzej.Pare lat temu przetransportowano ja do Czechowic w celu odmalowania.Niestety czas znowu zrobil swoje.Do ruchu nie zostanie przywrócona bo musialaby przejsc naprawe główna ze wszystkimi odbiorami.Mam jej zdjecie z lat 90 tych z zółtym czołem jak była czynna i stacjonowała w lokomotywowni Debica. .Skansen w Chabówce posiada jeszcze EU06-001 do niedawna czynna a obecnie odstawiona w Czechowicach.
Moze przywróca ja do ruchu ale wypada jej trzecia naprawa główna,kilometrów pozostało niewiele o ile juz nie wyjezdziła
W grudniu 2006 roku ogladalismy ja z mezem w Prokocimiu jak konczyli ostania naprawe rewizyjna.Jak ten czas leci.
Ewelina Stachurska dziękuje za informacje oraz za obejrzenie i pozdrawiam Panią
@@KOLEJmirmur2
Podobnie było z EP-05 23 wyjezdzila kilometry i zostala odstawiona bo wypadala trzecia naprawa główna.Jak wiadomo zostala odbudowana i przywrócona do ruchu, ale ku Mojemu zaskoczeniu pisze ze przeszla naprawe P4 czyli rewizyjaną.Moze z EU 06 001 da sie zrobic podobnie.(Naprawa P4 rozszerzona?)
Ewelina Stachurska niemal zawsze chodzi o środki finansowe albo się opłaca albo nie, po prostu. Gratuluje obycia w temacie. Pani zawodowo z koleją związana?
@@KOLEJmirmur2 Chobbistycznie razem z Mezem.Maz jako dzieciak wychowal sie na Sm 42 bo 50 metrów od jego domu byla stacja towarowa gdzie rozrzadzano wagony i budka dla kolejarzy gdzie parkowala sm 42.Caly czas tam przesiadywali.Zostal kondstruktorem silników ale widze ze jego przeznaczeniem była kolej bo nie moze bez niej zyc.
Ewelina Stachurska no cóż kto jak kto ale JA to doskonale rozumiem 😀
Wydaje mi się że do prędkościomierza powinna być zakłada taśma ,na której zapisuje się prędkość i ilość przejechanych kilometrów. Stosuje się to jeszcze ?
Tak oczywiście
Bardzo fajny materiał, i widzę moje filmy z EU07A;-)
Kolejowy Janek tak tak i podziękowania dzięki jeszcze raz
Mirmur mistrz! Kulecki też
Kolej w Białymstoku dzięki pozdrawiam
07:00 Ogrzewanie nie z prądnicy głównej 110 V, a bezpośrednio prądem 3 kV. Rozumiem, że dzięki temu maszynista nie musiał marznąć przy wyłączonej lokomotywie a wystarczyło by pantografy były przyłączone do trakcji by po prostu się ogrzać np. na postoju czekając na przygotowanie składu?
Tu bardziej chodziło że w naszym klimacie zwłaszcza tym dawniejszym słabo ładowały się akumulatory.robiąc ogrzewanie na 3kV można bylo zamontować mocniejsze grzejniki a nadwyżka z przetwornic wędrowała do akumulatorów.Prądnice główne są tylko na spalinówkach tu są tylko dwie pomocnicze zamontowane w przetwornicy.
Jesli to mozliwe, prosze o odcinek na temat EU07A. Pozdrawiam serdecznie
Ch..j wie jak tu trafiłem ale bardzo fajny materiał mimo że 90% nie rozumiem :)
w każdym razie dzięki za obejrzenie pozdro
07 to zajefajna lokomotywka. Mam w ikonie kanału
Zdjęcie wykonane przeze mnie
Świetna robota. Jest co oglądać. 260ty lajk poleciał oraz sub. Pozdro.
Majki z bajki dziękuje bardzo i również pozdrawiam
Dzięki :)
tommyleejones1 👍
Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie
Szacunek naprawdę! W 1968r. Rozpędzić się tym do 174 km/h.
Unknown 5oldierPL tak już takie próby były dawno tylko niewiele się o tym mówiło no i się tego nie wdrożyło w rezultacie z uwagi na trudności techniczne, pozdrawiam
bardzo fajny film też o sbl,zresztą wszytkie...
Dzieki za kolejne umilenie wieczoru :) Kiedy o dworcu ?? Pozdrawiam
bryk bryk witam tydzień półtora
proszę o film o sp32 która poszła na straty a miała ogrzewanie elektryczne
praktycznie jak patrze wiekszosc przechodzila naprawy w moim miasteczku Oleśnica ZNTK potężne zakłady wybudowane przez niemców na początku zeszłego stulecia. Dzisiaj wiatr tam hula sobie i straszy wszystkich. Remontuje się tam do tej pory chyba te elektrowozy. Ale po ZNTK to tylko cień został ogólny rozkład i ruina.
Pisałem ale wcięło mi komentarz. Takie może dziwne pytanie. Pod środkowym reflektorem pośrodku na niektórych lokomotywach EU07, ET22, ET41 jest taka mała blacha z dwoma otworami. Nikt nie wie do czego mogła służyć. Może ktoś wie do czego to był mocowanie?
Eu07-najbardziej kultowa Polska lokomotywa 👍🚦🚂🚋
Mikolaj Kmiecik dlatego można ja nazwać królowa polskich torów
Dokladnie
Zastanawiam się czy na wyspach brytyjskich można jeszcze spotkać lokomotywy będące pierwowzorem EU 07.
W sumie tego nie wiem ale podejrzewam ze coś się zachowało
Bardzo dobry materiał 5*
Żelaźniak dziękuje bardzo pozdrawiam
Żelaźniak witam mam pytanie, ponieważ realizuje film o Tamarze czy mogę wykorzystać 1-2 filmy z tymi lokami od Ciebie z kanału? Z podziękowaniami na końcu i pod filmem
@@KOLEJmirmur2 prosze bardzo, bierz śmiało. Czekam na efekt końcowy ;D
Jeździłem EU 07-506 latach dziewięćdziesiątych.
Super
Michał kolejowy dziękuje bardzo
Fajny material siodemki fajowo bucza na rozruchu 👍💪🚅jedno pytanie Czemu nie zakladasz pomaranczowej kamizelki chodzac po torowisku?pozdrawiam
Tom Dublin dzięki za obejrzenie na niektórych zakładam żółta, a takie moje zaniedbanie przypilnuje tego.
Witam, Szczęśliwej Nowej Dekady! Jak zwykle świetny odcinek. Zadam dziwne pytanie, jeśli można: Min. 22:43, lampa w kabinie. Od lat chciałbym takowa zakupić, lecz nie wiem kto je produkował/produkuje i gdzie są dostępne. Te lampy 40 lat temu także były montowane w wagonach. Brakuje mi także niebieskiego światła zwrotnicowego w zbiorze. Pozdrawiam Krzysztof.
CT Cit witam wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Tą lampę to nie wiem kto produkował, a na Allegro by nie było? Pisał do mnie kiedyś miłośnik kolei który by chętnie zakupił oryginalne zasłony brązowe PKP, zatem wśród miłośników kolei mnie nic nie zdziwi. A próbował Pan pogadać na forach albo wyczaić jakieś stare giełdy gdzie sprzedają takie rzeczy?
@@KOLEJmirmur2 Haha, rozumiem zdziwienie profesjonalisty, Ojciec był kontrolerem na Pomorskiej DOKP, tez się dziwi. Te złotobrązowe zasłony? Do kuchni jak najbardziej. Powiem tak: Miałbym dom, to stałby dwuramienny kształtowy w ogrodzie. Nie mam, ewidentnie zbyt dużo wydaje. Za to ostatni(!) zbudowany Railmaster 2802.52.37 znajduje się w moim posiadaniu. Ani na forach ani na Alegro nic nie znalazłem, ponieważ wszelkie wpisy typu "lampa kolejowa do oświetlania wnętrz w wagonach" itp. logarytm prowadzi do oświetlenia samochodowego. Bez jakiegoś numeru produktu nie da się chyba tego znaleźć. Tak czy inaczej, wielkie dzięki za ekspresową odpowiedź i pozdrowienia z drugiego końca Polski.
CT Cit tak tak te żółtobrązowe pozdrawiam również
Remontowałbym :)
Zniszczenia są z powodu Tego Że Została Wycofana w 1998r. z Powodu Nieopłacalności Kolejnych Jej Napraw. W 2013r. Została Zabytkiem Nieczynnym i nie może wyjechać na żadną z kursów historycznych gdyż jest w kiepskim stanie technicznym po 21 latach po jej wycofaniu
Lubię :)
Pozdrawiam z Sandomierza
Krzysztof Nowacki dziękuje ja również pozdrawiam
Poszła Łapka w górę
lowcaduchow dziękuje bardzo
Masz mojego suba :)
orzech20406 dzięki 👍